PDA

Επιστροφή στο Forum : Παροπλισμός Πλοίων (Lay-up of Ships)



Natsios
29-12-2008, 16:24
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή αν πρέπει να ανοιχτεί καινούργια ενότητα/ θέμα για το παροπλισμό πλοίων αλλά αυτό (http://www.theseanation.gr/news/shipping/proetoetoimasia-gia-mazikous.htm) το αρθρο έχει το πολύ ενδιαφέρον ΦΕΚ σχετικά με τους όρους και προϋποθέσεις παροπλισμού στον κόλπο της Ελευσίνας.
Επισυνάπτω και το ΦΕΚ για εύκολη αναφορά

Leo
30-12-2008, 13:51
Ένα όχι ευχάριστο θέμα, αλλά επίκαιρο αυτό τον καιρό, που θα προσθέτουμε πληροφορίες και εμπειρίες απο παροσπλισμούς πλοίων λόγω της συνεχιζόμενης κρίσης.

Natsios
03-02-2009, 23:34
Έκδοση του DNV με βασικές οδηγίες για τον παροπλισμό πλοίων.
Αχρείαστο να είναι!

Leo
04-02-2009, 06:22
Έκδοση του DNV με βασικές οδηγίες για τον παροπλισμό πλοίων.
Αχρείαστο να είναι!

Το έσωσα καλού κακού ;):D!

Eng
09-05-2009, 01:24
Αν και δεν εχω δει καποιο συγκεκριμενο θεμα για ντανες πλοιων, να μια αλλη στην Ουκρανια..

38356

Παναγιώτης
09-05-2009, 12:51
Είναι παροπλισμένα λόγω κρίσης ή περιμένουν τη σειρά τους για κόψιμο Γιώργο;

Eng
09-05-2009, 15:36
Είναι παροπλισμένα λόγω κρίσης ή περιμένουν τη σειρά τους για κόψιμο Γιώργο;

Θα ελεγα Παναγιωτη πως μαλλον λογο ηλικιας και μη συμορφωσης. Σε πρωτο πλανο θα ειδες μια πλωτη δεξαμενη μισο βυθισμενη κατασκευης του 30.

Παναγιώτης
09-05-2009, 22:21
Την είδα τη δεξαμενή... του 30!

λογο ηλικιας και μη συμορφωσης
Νομίζω ότι τώρα που πέρασε και η περίοδος χάριτος του νέου SOLAS πολλά θα παροπλιστούν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάποια συζήτηση για αυτό...

Eng
18-05-2009, 23:38
Νομίζω ότι τώρα που πέρασε και η περίοδος χάριτος του νέου SOLAS πολλά θα παροπλιστούν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάποια συζήτηση για αυτό...

Θα συμφωνησεις οτι εκτος απο τη Ποντοπόρο "κανονικα" θα πρεπει να δουμε μεγαλες αλλαγες και στην ακτοπλοϊα μας? Δεν ξερω ομως κατα πόσο οι εφοπλιστες θα μεινουν στο By the book ή θα βρουν παλι κανενα παραθυρο για να μην αλλάξουν τα βαπορακια τους..:rolleyes::rolleyes:

AIOLOS KENTERIS II
19-05-2009, 11:17
Οχι αυτο δεν μας χρειαζετε γιατι ετσι θα φιγουν και καπια ομορφα σκαρια. Απλος καπιει εφοπλιστες να τα σιντιρουν καλα και να ειναι αυστιρος ο νιογνομονας...

Παναγιώτης
19-05-2009, 13:08
Την είδα τη δεξαμενή... του 30!

Νομίζω ότι τώρα που πέρασε και η περίοδος χάριτος του νέου SOLAS πολλά θα παροπλιστούν νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάποια συζήτηση για αυτό...
Επειδή το θέμα είναι μεγάλο μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ

mermaid_t
14-02-2016, 22:15
Καλησπέρα! Η εταιρεια στην οποία εργάζομαι μόλις προχώρησε στο δέσιμο ενός πλοίου μας. Καθώς προβλέπεται δύσκολη χρονια για τα φορτηγά πλοία, θα ηθελα να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία, εμπειρία επί του θέματος. Ευχαριστώ!

Παναγιώτης
15-02-2016, 10:06
Πολύ χρήσιμο είναι το βιβλιαράκι του DNV που θα δεις συνημμένο σε μήνυμα στην προηγούμενη σελίδα.