PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγιος Συμεών



Vortigern
14-01-2009, 22:43
Καλησπερα φιλοι μου!Βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να μοιραστω φωτογραφιες απο το αξεχαστο Αγιος Συμεον!Οι φωτο ειναι τραβηγμενες απο τον Καπτα-Γιωργο Αργυρις οποιος εχει περασει απο το Αγιος Συμεον ως καπετανιος.Της φωτο εμενα μου τις εδωσε ο γιος του,φιλος μου κιολας τον οποιο θελω να τον ευχαριστησω προσωπικα που εκανε τον κοπο να ψαξει για να βρει φωτο.Να ευχαριστησω ακομα την οικογενεια Αργυρι γιατι εχει ολοι την καλη χαρα να μας δωσει το υλικο που εχουν.Ολα τα Μπραβο λοιπον στον Νικο(φιλος μου) και στον καπτα-Γιωργο.Παραθετο μια απο τις πολλες φωτο που μου εστειλε και σας υποσχομαστε στο μελλον και αλλες απο το αξεχαστο Συμεον καθως και μια μικρη αφηγηση του φιλου μου καθως εχει καποιες μνημες...Υλικο υπαρχη,ορεξη υπαρχη θελω μονο την κατανοηση σας γιατι οι φωτο ειναι παλιες και δν εχουν και την καλυτερη αναλυσι.Αφιερωμενες λοιπον σε ολους τους Σιφνιους και στους Roi,plori,sorokxos,fountaristos,milos express,rocinante,vinman,sifnos k,και n-k....


Το Αγιος Συμεον στην Χρυσοπηγη λοιπον... 27185

Roi Baudoin
14-01-2009, 23:57
Μεγάλες στιγμές, φίλε Vortigern.

Έχουμε τόσα πολλά να θυμηθούμε μέσα από αυτές.

Σε πρώτο πλάνο βλέπουμε τον καπετάνιο.
Να πως ότι έχω κάνει και εγώ πλήρωμα στο "Άγιος Συμεών" με τον ίδιο καπετάνιο. Ένας πραγματικά εξαιρετικός άνθρωπος.

Η φωτογραφία αυτή είναι αρκετά παλιά, από τότε που το "'Αγιος Συμεών" έκανε δρομολόγια για Βαθύ-Πλατύ Γυαλό-Χρυσοπηγή και Φάρο.

Στη φωτογραφία διακρίνεται, επίσης, και ο ξάδελφός μου που έκανε πολλά χρόνια πλήρωμα.

Σ' ευχαριστούμε πολύ και εσένα φίλε Vortigern και τους καλούς μας φίλους που έδωσαν τις φωτογραφίες.

Vortigern
15-01-2009, 00:09
Ανοιγω αυτο το θεμα για το αξεχαστω Αγιος Συμεον.

Apostolos
15-01-2009, 15:05
Ποιό είναι αυτο??? Κάτι παραπάνω στοιχεία, φώτο, Link?

Naias II
15-01-2009, 15:53
Apostole θυμήθηκα τις συμβουλές σου:-D. Μια απλή αναζήτηση στο Google βρήκα ότι υπάρχει στο forum αυτό το link (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=159494)

Vortigern
15-01-2009, 19:47
Ποιό είναι αυτο??? Κάτι παραπάνω στοιχεία, φώτο, Link?

Αποστολε ειναι αυτο το πλοιο που φαινετε στο Λινκ που εβαλε ο Ναιας ΙΙ..εχω ζητησει να μεταφερφει απο εκει σε αυτο το θεμα...συγνωμη αν σας μπερδεψα

Roi Baudoin
15-01-2009, 22:26
Ο καλός φίλος Vortigern είχε την καλοσύνη να ανοίξει αυτό το θέμα για το "'Αγιος Συμεών", ένα ιστορικό καραβάκι της Σίφνου.

Ναυπηγήθηκε το 1968 στα Καρδάμαινα της Κω.
Ιδιοκτήτης του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου από τα Εξάμπελα της Σίφνου.
Ονομάστηκε "Άγιος Συμεών" προς τιμήν του Αγίου, εκπληρώνοντας ένα παλιό τάμα.
Ο 'Αγιος Συμεών είναι το μοναστήρι που βλέπει από ψηλά το λιμάνι των Καμαρών.
Είχε δύο μηχανές VOLVO PENTA.
Στην αρχή και για πολλά χρόνια εκανε δρομολόγια από τις Καμάρες για Βαθύ - Πλατύ Γυαλό - Χρυσοπηγή και Φάρο.
Κάποιες φορές το δρομολόγιο προεκτεινόταν μέχρι το Κάστρο.
Αυτό το δρομολόγιο γινόταν μέχρι να φτιαχτεί ο δρόμος του Φάρου.
Μετά τη διάνειξη του δρομου τα δρομολόγια περιορίστηκαν στο Βαθύ και κάποιες φορές και στην Φυκιάδα.
Ιδιαίτερο γεγονός αποτελούσε ο γύρος της Σίφνου και κάποιες εκδρομές σε κοντινά νησιά.
Το χειμώνα πήγαινε στη Σύρα και έβγαινε έξω.
Αποσύρθηκε όταν συμπλήρωσε τριακονταπενταετία.
Παροπλίστηκε στο Βαθύ, όπουν παρέμεινε για κάποια χρόνια μέχρι που .....

Το πλήρωμα του ήταν τρία άτομα.
Συνήθως ο καπετάνιος, ο πλοιοκτήτης και κάποιος ναύτης.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από όλα αυτά τα τριανταπέντε χρόνια ταξιδιών.

Νομίζω ότι οι αρκετοί από τους φίλους θα μπορούσαν να διηγηθούν και κάτι από όλα αυτά τα χρόνια.

Ας το δούμε στα εγκαίνιά του στη Χρυσοπηγή μέσα από το φακό του μοναδικού Κυριάκου Σμυρναίου.
Ο παπάς που το ευλόγησε ήταν ο Πατήρ Αμφιλόχιος Χρυσολωράς από τη Σέριφο, ο οποίος αργότερα έγινε και Δήμαρχος Σερίφου.

27047

Και το διαφημιστικό από τα χρόνια χρόνια των ταξιδιών του.

27049

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον πλοιοκτήτη, την οικογένειά του, σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως πλήρωμα και σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως επιβάτες και το θυμούνται ακόμα.
Και βέβαια στον Vortigern, τον plori, τον milos express, τον Fountaristo, τον Avenger, τον sifnos k, τον Leo, τον mastrokosta, τον Rocinante, τον paroskayak, τον Απόστολο, τον Ναυτικό ΙΙ, τον polyka, τον Ben Bruce και τον Ellinis.

Vortigern
15-01-2009, 22:35
Με αφορμη τα δρομολογια που ειπες Αντωνη σε αυτην την φωτο ειναι το Αγιος Συμεον στο Βαθυ πριν γινει ο δρομος και αποτι βλεπω πριν καλα καλα παρει ζωη το βαθυ καθως με τα σημερινα χρονια οι διαφορες ειναι παρα πολυ μεγαλες..(φωτο του καπτα-Γιωργου Αργυρη)Αφιερωμεωη σε ολους


Δν ανεβαζω αλλες γιατι αυριο αναμενω τις φωτο σε καλυτερη ποιοτητα γιατι αυτες τις εχει βγαλει ο φιλος μου με το κινητο του και δν φαινοντε καλα...αυριο πιστευω να της εχω απο σκανερ
Ακομα γινεται μια προσπαθεια για εντοπισμο φωτογραφιον με Μηλος Εξπρες,Ιονιον και Πηγασος...παρα πολυ ωραια λοιπον...
και να ξαναπω ενα ευχαριστω στον καπτα-Γιωργο και τους γιους του για την βοηθεια και ολη την καλοσυνι..

Υ.Γ ειναι αυτο η μηπως ειναι το Μαργαριτα?

27051

FOYNTARISTOS
15-01-2009, 23:05
Ο καλός φίλος Vortigern είχε την καλοσύνη να ανοίξει αυτό το θέμα για το "'Αγιος Συμεών", ένα ιστορικό καραβάκι της Σίφνου.

Ναυπηγήθηκε το 1968 στα Καρδάμαινα της Κω.
Ιδιοκτήτης του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου από τα Εξάμπελα της Σίφνου.
Ονομάστηκε "Άγιος Συμεών" προς τιμήν του Αγίου, εκπληρώνοντας ένα παλιό τάμα.
Ο 'Αγιος Συμεών είναι το μοναστήρι που βλέπει από ψηλά το λιμάνι των Καμαρών.
Είχε δύο μηχανές VOLVO PENTAX.
Στην αρχή και για πολλά χρόνια εκανε δρομολόγια από τις Καμάρες για Βαθύ - Πλατύ Γυαλό - Χρυσοπηγή και Φάρο.
Κάποιες φορές το δρομολόγιο προεκτεινόταν μέχρι το Κάστρο.
Αυτό το δρομολόγιο γινόταν μέχρι να φτιαχτεί ο δρόμος του Φάρου.
Μετά τη διάνειξη του δρομου τα δρομολόγια περιορίστηκαν στο Βαθύ και κάποιες φορές και στην Φυκιάδα.
Ιδιαίτερο γεγονός αποτελούσε ο γύρος της Σίφνου και κάποιες εκδρομές σε κοντινά νησιά.
Το χειμώνα πήγαινε στη Σύρα και έβγαινε έξω.
Αποσύρθηκε όταν συμπλήρωσε τριακονταπενταετία.
Παροπλίστηκε στο Βαθύ, όπουν παρέμεινε για κάποια χρόνια μέχρι που .....

Το πλήρωμα του ήταν τρία άτομα.
Συνήθως ο καπετάνιος, ο πλοιοκτήτης και κάποιος ναύτης.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από όλα αυτά τα τριανταπέντε χρόνια ταξιδιών.

Νομίζω ότι οι αρκετοί από τους φίλους θα μπορούσαν να διηγηθούν και κάτι από όλα αυτά τα χρόνια.

Ας το δούμε στα εγκαίνιά του στη Χρυσοπηγή μέσα από το φακό του μοναδικού Κυριάκου Σμυρναίου.
Ο παπάς που το ευλόγησε ήταν ο Πατήρ Αμφιλόχιος Χρυσολωράς από τη Σέριφο, ο οποίος αργότερα έγινε και Δήμαρχος Σερίφου.

27047

Και το διαφημιστικό από τα χρόνια χρόνια των ταξιδιών του.

27049

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον πλοιοκτήτη, την οικογένειά του, σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως πλήρωμα και σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως επιβάτες και το θυμούνται ακόμα.
Και βέβαια στον Vortigern, τον plori, τον milos express, τον Fountaristo, τον Avenger, τον sifnos k, τον Leo, τον mastrokosta, τον Rocinante, τον paroskayak, τον Απόστολο, τον Ναυτικό ΙΙ, τον polyka, τον Ben Bruce και τον Ellinis.

παντα εξαιρετικος. Ευχαριστω

avenger
15-01-2009, 23:18
Ευχαριστούμε πολύ τους καλούς φίλους για το αφιέρωμα στο θρυλικό καραβάκι "Άγιος Συμεών", καραβάκι που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας του νησιού της Σίφνου και των κατοίκων της. Κι όχι μόνο αυτών αλλά και όλων όσων μετέφερε όλα αυτά τα χρόνια, επισκεπτών, φίλων, επαγγελματιών, ψαράδων και και και...! Είχα την τύχη να ταξιδέψω από τις Καμάρες στο Βαθύ το καλοκαίρι του 1989 όταν πήγα για διακοπές πρώτη φορά στη Σίφνο. Σχεδόν σε όλη τη διαδρομή -με κυματάκι- έμεινα σχεδόν κρεμασμένος στην πλώρη -καθήμενος με τον γνωστό άνετο τρόπο!!- και χωρίς να μου γίνει καμία παρατήρηση, γι΄αυτό και το θυμάμαι πάντα τόσο έντονα.
Τέλος να σημειώσω πως το γραφικό Βαθύ δεν έχει καμία σχέση σήμερα με το τότε.Έχει αλλάξει κατά πολύ....Οι φίλοι Σιφνιοί θα συμφωνήσουν φαντάζομαι...

Roi Baudoin
15-01-2009, 23:36
Φίλοι μου, σας ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκρισή σας στο θέμα αυτό.
Το Βαθύ εκείνης της εποχής ήταν ένας τόπος εντελώς διαφορετικός σε σχέση με σήμερα.
Θα έλεγα μαγικός.
Επικοινωνία μόνο με το καραβάκι, ή το μονοπάτι (δυο ώρες δρόμος).
Χωρίς ηλεκτρικό, παρά μόνο με γεννήτριες και ψυγεία πάγου.
Τις κολώνες τις έφερνε το "Αγιος Συμεών", ή το Χρυσοπηγή" (το άλλο καραβάκι της γραμμής για κάποια χρόνια).
Φρούτα, ψωμί, εφημερίδες, φάρμακα, όλα με το καραβάκι.
Και το βράδυ, όταν εσβηναν οι γεννήτριες μια απέρνατη ησυχία.

Και το παγηγύρι του Ταξιάρχη ήταν πάντα το μεγάλο γεγονός στα μέσα Ιουλίου και τις αρχές Σεπτεμβρίου.

Για μας που τα ζήσαμε ήταν ένας άλλος κόσμος.
Πιο όμορφος, πιο άσχημος δεν ξέρω.
Νομίζω, πάντως, ότι ήταν πιο αληθινός και πιο ανθρώπινος.

Vortigern
15-01-2009, 23:41
Αντωνη οπως μου εχει πει η Γιαγια μου ποιο παλια,σχετικα με το ρευμα που ειπες.Το ρευμα στην Σιφνο ηρθε το 74' αν θυμαμαι καλα οπως μου εχει πει.Οι Γεννητριες αναβαν μολις ξημερωνε και το βραδυ μολις βραδιαζε για να προειδοποιησουν ορι σε λιγη ωρα θα σβησουν της γεννητριες κανανε μικροδιακοπες του ρευματος σαν συνιαλο και καλα.Αυτο μου εχουν πει εμενα και το λεω πληροφοριακα απλα,φυσικα καποιος θα ξερει καλυτερα...να μας πει...

polykas
16-01-2009, 09:30
Ο καλός φίλος Vortigern είχε την καλοσύνη να ανοίξει αυτό το θέμα για το "'Αγιος Συμεών", ένα ιστορικό καραβάκι της Σίφνου.

Ναυπηγήθηκε το 1968 στα Καρδάμαινα της Κω.
Ιδιοκτήτης του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου από τα Εξάμπελα της Σίφνου.
Ονομάστηκε "Άγιος Συμεών" προς τιμήν του Αγίου, εκπληρώνοντας ένα παλιό τάμα.
Ο 'Αγιος Συμεών είναι το μοναστήρι που βλέπει από ψηλά το λιμάνι των Καμαρών.
Είχε δύο μηχανές VOLVO PENTA.
Στην αρχή και για πολλά χρόνια εκανε δρομολόγια από τις Καμάρες για Βαθύ - Πλατύ Γυαλό - Χρυσοπηγή και Φάρο.
Κάποιες φορές το δρομολόγιο προεκτεινόταν μέχρι το Κάστρο.
Αυτό το δρομολόγιο γινόταν μέχρι να φτιαχτεί ο δρόμος του Φάρου.
Μετά τη διάνειξη του δρομου τα δρομολόγια περιορίστηκαν στο Βαθύ και κάποιες φορές και στην Φυκιάδα.
Ιδιαίτερο γεγονός αποτελούσε ο γύρος της Σίφνου και κάποιες εκδρομές σε κοντινά νησιά.
Το χειμώνα πήγαινε στη Σύρα και έβγαινε έξω.
Αποσύρθηκε όταν συμπλήρωσε τριακονταπενταετία.
Παροπλίστηκε στο Βαθύ, όπουν παρέμεινε για κάποια χρόνια μέχρι που .....

Το πλήρωμα του ήταν τρία άτομα.
Συνήθως ο καπετάνιος, ο πλοιοκτήτης και κάποιος ναύτης.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από όλα αυτά τα τριανταπέντε χρόνια ταξιδιών.

Νομίζω ότι οι αρκετοί από τους φίλους θα μπορούσαν να διηγηθούν και κάτι από όλα αυτά τα χρόνια.

Ας το δούμε στα εγκαίνιά του στη Χρυσοπηγή μέσα από το φακό του μοναδικού Κυριάκου Σμυρναίου.
Ο παπάς που το ευλόγησε ήταν ο Πατήρ Αμφιλόχιος Χρυσολωράς από τη Σέριφο, ο οποίος αργότερα έγινε και Δήμαρχος Σερίφου.

27047

Και το διαφημιστικό από τα χρόνια χρόνια των ταξιδιών του.

27049

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον πλοιοκτήτη, την οικογένειά του, σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως πλήρωμα και σε όλους όσους το ταξίδεψαν ως επιβάτες και το θυμούνται ακόμα.
Και βέβαια στον Vortigern, τον plori, τον milos express, τον Fountaristo, τον Avenger, τον sifnos k, τον Leo, τον mastrokosta, τον Rocinante, τον paroskayak, τον Απόστολο, τον Ναυτικό ΙΙ, τον polyka, τον Ben Bruce και τον Ellinis.



Αντώνη για ακόμη μία φορά σε ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη και σαφή ενημέρωση που μας έκανες για το συγκεκριμένο πλοιάριο.Θέλω επίσης να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο Vortigern που άνοιξε αυτό το θέμα.Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και στους δύο.

Vortigern
19-01-2009, 14:47
Λοιπον οι φωτο περασαν απο σκανερ και φαινονται ποιο καθαρες τωρα...για δειτε λοιπον.Η πρωτη ειναι αυτη που εχει αναφερει ο Αντωνης ποιο πισω και η δευτερη ειναι στο βαθυ οπως ειπαμε πριν ακομα γινει η επεκταση του μωλου αλλα και πριν γινει δρομος στο βαθυ...Στην τριτη ισως Αντωνη βρισκεσαι και εσυ καπου εκει μεσα...πισω φαινεται και το Μαργαριτα....συντομα θα σας πω μια ιστορια που μου διηγηθικε ο Καπτα-Αργυρης.. 27349

27350

27351

plori
19-01-2009, 15:25
Βρε παιδιά τι αναμνήσεις μας έχεται ξυπνήσει ,μπράβο σας , είναι καραπλήκτικές οι φωτογραφίες και επίσης η περιγραφές, και επισημαίνω κάτι που ακόμα είναι στα αυτιά μου , τις Volvo στο προσανάποδα , δεν έχω δίκιο ROI και επίσης τις παιδικές φωνές και βεβαίως και την δικιά μου στην αφιξή του στο Βαθύ που λέγαμε το "Κότεροοοο"
Ανεπανάληπτα χρόνια..!!!!!!!!!!

esperos
19-01-2009, 18:10
Βλέπω και νηολόγιο Κω:)

Roi Baudoin
19-01-2009, 19:26
Στην αρχή είχε Νηολόγιο Κω (Αριθμός:9).
Άλλωστε ναυπηγήθηκε στα Καρδάμαινα.
Μετά από την μετασκευή που έκανε μετά τα μέσα της δεκαετίας του '80 πήρε νηολόγιο Σίφνου.

Ο Κάπταν Αργύρης πρόσφερε πάρα πολλά στο "'Αγιος Συμεών" και το αγαπούσε πολύ.

Η τρίτη φωτογραφία έχει τραβηχτεί στο πανηγύρι της Χρυσοπηγής.
Για αυτό φαίνεται και το "Μαργαρίτα" των Λουκατάρηδων.

Προσωπικά, έχω πάει μόνο δύο φορές στο πανηγύρι της Χρυσοπηγής.
Την πρώτη φορά, στα 1995, την εικόνα την παρέλαβε από το "Μήλος Εξπρές" το "Άγιος Συμεών". Και την άλλη ημέρα, στις 5:30 τω πρωΐ, πήγαμε με το "κότερο" (όπως επισημαίνει ο καλός φίλος plori) στο Κάστρο, απ' όπου ξεκινούσε η λιτανεία περιφοράς της εικόνας στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από τα 35 χρόνια ταξιδιών του.
Θα προσπαθήσουμε να καταγράψουμε, σιγα-σιγά, κάποιες από αυτές.

plori
19-01-2009, 19:45
Στην αρχή είχε Νηολόγιο Κω (Αριθμός:9).
Άλλωστε ναυπηγήθηκε στα Καρδάμαινα.
Μετά από την μετασκευή που έκανε μετά τα μέσα της δεκαετίας του '80 πήρε νηολόγιο Σίφνου.

Ο Κάπταν Αργύρης πρόσφερε πάρα πολλά στο "'Αγιος Συμεών" και το αγαπούσε πολύ.

Η τρίτη φωτογραφία έχει τραβηχτεί στο πανηγύρι της Χρυσοπηγής.
Για αυτό φαίνεται και το "Μαργαρίτα" των Λουκατάρηδων.

Προσωπικά, έχω πάει μόνο δύο φορές στο πανηγύρι της Χρυσοπηγής.
Την πρώτη φορά, στα 1995, την εικόνα την παρέλαβε από το "Μήλος Εξπρές" το "Άγιος Συμεών". Και την άλλη ημέρα, στις 5:30 τω πρωΐ, πήγαμε με το "κότερο" (όπως επισημαίνει ο καλός φίλος plori) στο Κάστρο, απ' όπου ξεκινούσε η λιτανεία περιφοράς της εικόνας στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού.

Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες από τα 35 χρόνια ταξιδιών του.
Θα προσπαθήσουμε να καταγράψουμε, σιγα-σιγά, κάποιες από αυτές.

Δεν είναι ROI το ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ είναι το Χρυσοπηγή του καπετάν Ανδρέα.

Roi Baudoin
19-01-2009, 20:30
Φυσικά φίλε plori και είναι το "Χρυσοπηγή" του Ανδρέα του Βατικιώτη.
Για κάποια χρόνια ήταν τα δύο ανταγωνιστικά πλοία της γραμμής του Βαθιού.
Σε κάποιες περιπτώσεις είχαν ξετυλιχτεί ..... σκηνές που παρέπεμπαν στη θρυλική ταινία "Μανταλένα" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη (σκηνές ανταγωνισμού).
Έχω την εντύπωση ότι το "Χρυσοπηγή" πωλήθηκε, μετά τη διάνειξη του δρόμου του Βαθιού, στην Πάρο. Tο καλοκαίρι του 1999 έκανε εκδρομές στο Δεσποτικό της Πάρου (το νησάκι με τα αρχαία) με πλοίαρχο τον Νίκο Χάλαρη (σημερινό πλοίαρχο του "Εξπρές Πήγασος"). Για την πληροφορία αυτή υπάρχει μια μικρή επιφύλαξη.

Στη φωτογραφία, μπροστά από τη γέφυρα και δίπλα ακριβώς στο σωσίβιο, είναι η γιαγιά μου, το κυρα-Μαρώ. Πήγαινε κάθε χρόνο στο πανηγύρι και ακολουθούσε, μέχρι που μπορούσε, τη λιατανεία περιφοράς της εικόνας με τα πόδια.
Η φωτογραφία πρέπει να έχει τραβηχτεί κάπου στα 1983, διότι έχω την εντύπωση ότι πανηγυράς εκείνη την χρονιά ήταν ο θείος μου ο Μανώλης, τον οποίο διακρίνω στη φωτογραφία (αριστερά από τη γέφυρα).
Ο πανηγυράς είναι ο άνθρωπος που αναλαμβάνει όλα τα έξοδα του πανηγυριού (τα φαγητά, τα βαψίματα, τα πάντα).
Για το πανηγύρι της Χρυσοπηγής τα χρήματα είναι πάρα πολλά, αλλά το θεωρούν ιδιαίτερη ευλογία να είσαι πανηγυράς και για αυτό η λίστα αναμονής για το πανηγύρι της Χρυσοπηγής είναι πολύ μεγάλη.
Στη φωτογραφία βλέπουμε, επίσης, μπροστά από τη γέφυρα και τον τότε πρόεδρο της Κοινότητας Απολλωνίας, τον κύριο Αράπη.

Αρκετοί από τους ανθρώπους που υπάρχουν στη φωτογραφία έχουν φύγει για ένα μεγάλο ταξίδι.
Η φωτογραφία θυμίζει λίγο την "Πολιτική Κουζίνα", με ένα έντονο αίσθημα νοσταλγίας ....

Ευχαριστούμε πολύ φίλε Vortigern

Sorokxos
19-01-2009, 23:32
Φίλε plori, με προλαβες. Όντως στο βάθος φαίνεται το Χρυσοπηγή. Νομίζω ότι όταν ανοιξε ο δρόμος του Βαθιού, μετασκευαστηκε από το Βαθικιώτη σε αλιευτικό. Εκτός αν πήρε κάποιο αλλο που του έμοιαζε. Και αν θυμάμαι καλά διατηρησε το ονομα του.
Θανάση μπραβο. Καταπληκτικές φωτογραφίες. Και έστω και καθυστερημένα χρονια σου πολλα.

Vortigern
19-01-2009, 23:51
Aφου το θεμα βλεπω οτι εχει ενδιαφερων σας καλω ολους να σχολιασεται την παρακατω φωτογραφια,εγω μετα απο μεγαλη σημασια στην φωτο καταφερα να ξεχωρησω μονο ενα ατομο.Το Τζανακη,ο ψαλτης της ενοριας μου και πιστος ακολουθως του παπα-Κουρουλη.Sorokxos σε ευχαριστω για τις ευχες σου να εισαι παντα καλα...

Να σημειωσο κατι:Χαιρομε που μαθαινω πληροφοριες απο την ''παλια'' Σιφνο απο ανθρωπους που εχουν ζησει πολλα αλλα και τα δυσκολα τις εποχης εκεινης,ακομα χαιρομε που συμμετεχω εστω και με τον οποιδηποτε τροπο και εγω λιγο σε αυτο το θεμα...Εγω σας ευχαριστω και να εισται παντα καλα ολοι σας... 27421

Vortigern
04-02-2009, 00:02
Μιας και γιορταζει το ονομα σημερα....ας ανεβασουμε ακομα τρεις φωτο του Αγιου Συμεον!!!Φυσικα απο το αρχειο του καπτα-Αργυρη...
28687


28688


28689

pontios thessaloniki
04-02-2009, 01:27
Γεια σου φιλε Θανο με τις ζωγραφιες σου:Dνα εισαι καλα:D

Nicholas Peppas
23-12-2012, 21:37
Στην αρχή είχε Νηολόγιο Κω (Αριθμός:9).Άλλωστε ναυπηγήθηκε στα Καρδάμαινα.Μετά από την μετασκευή που έκανε μετά τα μέσα της δεκαετίας του '80 πήρε νηολόγιο Σίφνου.
Ο Κάπταν Αργύρης πρόσφερε πάρα πολλά στο "'Αγιος Συμεών" και το αγαπούσε πολύ.
....................


Μετά από τέσσερα χρόνια αργίας ιδού και κάτι γι αυτό το μικρό πλοίο από την Σιφναική Φωνή.


132881
Μάιος 1970

132882
Δεκέμβριος 1969

Nicholas Peppas
19-12-2017, 05:19
Το "Αγιος Συμεων" οπως το βρηκα σε μια φωτογραφια στο ΦΒ

185921

Ellinis
15-06-2018, 13:07
Mια όμορφη πόζα με το ΑΓ. ΣΥΜΕΩΝ στη Σίφνο το 1976 να μας μαρτυράει και τον αριθμό νηολογιου: Κω 9.

188780
πηγή (http://www.deutschefotothek.de/documents/obj/71479963/df_kh-dia_0000245_06)