PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμές Κεφαλληνίας-Ιθάκης-Λευκάδος κ.α. νησιών (Kefalonia-Ithaki & Lefkadas routes)



Appia_1978
15-01-2009, 21:12
Σε συνέχεια των ερωτήσεών μου στο θέμα της γραμμής Ηγουμενίτσας-Κέρκυρας, παρακατώ περίπου οι ίδιες ερωτήσεις σχετικά με τις παντόφλες που τριγυρίζουν το κόσμημα των Επτανήσων :mrgreen:


Έχω τα εξής στη λίστα μου:


Αγία Μαρίνα (Four Island Ferries),
Άγιος Γεράσιμος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Αργοστόλι-Ληξούρι),
Αίνος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Αργοστόλι-Ληξούρι),
Άντζελα (Ionion P. Lines, Πεσσάδα-Σχοινάρι),
Κάπταιν Αριστείδης (West Ferry),
Ιόνιον Πέλαγος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Σάμη-Πισαετός-Αστακός),
Μεγανήσι (Ιόνιος Μεγανήσι ΝΕ, Νυδρί-Σπηλιά-Βαθύ (Μεγανησίου)),
Μεγανήσι ΙΙ (Ιόνιος Μεγανήσι ΝΕ, Νυδρί-Σπηλιά-Βαθύ (Μεγανησίου)) και
Βάσος Κ (Αργοστόλι-Ληξούρι)


1. Λείπει κανένα πλοίο από την απαρίθμηση;
2. Είναι σωστές οι παραπάνω εταιρείες;
3. Είναι σωστές οι παραπάνω γραμμές;
4. Γνωρίζει καμιά ευγενική ψυχή τις εταιρίες που λείπουν (Βάσος Κ);
5. Επίσης, γνωρίζει κανείς τις γραμμές που λείπουν (Αγία Μαρίνα, Κάπταιν Αριστείδης);


Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

paragadi
01-05-2009, 12:27
λοιπόν φίλε Appia 1978,
1)το Αγία Μαρίνα αποσύρθηκε λόγω ηλικίας
2)το Captain Aristidis εκτελεί δρομολόγια από Λευκάδα προς Κεφ/νια Ιθακη
:-):-):-)

Appia_1978
01-05-2009, 23:49
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :D

Κατάγεσαι από την περιοχή; Ότι άλλες πληροφορίες έχεις, είναι άκρως ευπρόσδεκτες ;)

paragadi
03-05-2009, 22:25
Όχι κατάγομαι από Πρέβεζα, αλλά έχω ένα φίλο μου που σπουδάζει Κεφαλλονια και μου είχε πει τα δρομολόγια από Λευκάδα αν ήθελα να τον επισκεφθώ. Μου είπε πάντως πως το καλοκαίρι θα πηγαίνει και το Μεγανήσι ΙΙ για κεφαλλονιά από Λευκάδα. Ό,τι άλλο μάθω θα σου πω.:p

passage
04-05-2009, 00:53
Σε συνέχεια των ερωτήσεών μου στο θέμα της γραμμής Ηγουμενίτσας-Κέρκυρας, παρακατώ περίπου οι ίδιες ερωτήσεις σχετικά με τις παντόφλες που τριγυρίζουν το κόσμημα των Επτανήσων :mrgreen:



Έχω τα εξής στη λίστα μου:


Αγία Μαρίνα (Four Island Ferries),
Άγιος Γεράσιμος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Αργοστόλι-Ληξούρι),
Αίνος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Αργοστόλι-Ληξούρι),
Άντζελα (Ionion P. Lines, Πεσσάδα-Σχοινάρι),
Κάπταιν Αριστείδης (West Ferry),
Ιόνιον Πέλαγος (Κοινοπραξία Ταξιάρχης, Σάμη-Πισαετός-Αστακός),
Μεγανήσι (Ιόνιος Μεγανήσι ΝΕ, Νυδρί-Σπηλιά-Βαθύ (Μεγανησίου)),
Μεγανήσι ΙΙ (Ιόνιος Μεγανήσι ΝΕ, Νυδρί-Σπηλιά-Βαθύ (Μεγανησίου)) και
Βάσος Κ (Αργοστόλι-Ληξούρι)


1. Λείπει κανένα πλοίο από την απαρίθμηση;
2. Είναι σωστές οι παραπάνω εταιρείες;
3. Είναι σωστές οι παραπάνω γραμμές;
4. Γνωρίζει καμιά ευγενική ψυχή τις εταιρίες που λείπουν (Βάσος Κ);
5. Επίσης, γνωρίζει κανείς τις γραμμές που λείπουν (Αγία Μαρίνα, Κάπταιν Αριστείδης);



Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

ΟΙ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ ΒΑΣΟΣ, ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΝΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ - ΛΙΞΟΥΡΙ, ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΤΣΑ'Ι'ΤΗ ΚΑΘΩΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΤΖΕΛΑ.

passage
04-05-2009, 00:56
ΑΛΗΘΕΙΑ.. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΝΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, Η ΠΑΝΤΟΦΛΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΛΙΞΟΥΡΙ- ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ. ΕΙΧΕ ΠΩΛΗΘΕΙ ΣΤΗ ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΙΠΟΤΑ...

Appia_1978
04-05-2009, 08:36
@Paragadi
Ευχαριστώ! Κάθε επιπλέον πληροφορία θα είναι άκρως ευπρόσδεκτη! Δε σου τυχαίνει μήπως καμία φωτογραφία της Αφροδίτης; :mrgreen:
Κάτι άλλο, υποθέτω ότι δεν ταξιδεύουν πια παντόφλες από Πρέβεζα για Άκτιο, έτσι;

@Passage
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Μήπως ξέρεις από που κατάγεται αυτός ο Κατσαϊτης; Κεφαλλονίτης πάντως δεν είναι ;)
Για το Μάνα Βαρβάρα, δυστυχώς το μόνο που ξέρω είναι αυτό που ξέρεις και εσύ, ότι δηλαδή ταξιδεύει στη Μαδαγασκάρη ...

passage
04-05-2009, 13:32
@Passage
Ευχαριστώ για την πληροφορία! Μήπως ξέρεις από που κατάγεται αυτός ο Κατσαϊτης; Κεφαλλονίτης πάντως δεν είναι ;)
Για το Μάνα Βαρβάρα, δυστυχώς το μόνο που ξέρω είναι αυτό που ξέρεις και εσύ, ότι δηλαδή ταξιδεύει στη Μαδαγασκάρη ...
Ο ΚΑΤΣΑ'Ι'ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΞΟΥΡΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ.

Appia_1978
04-05-2009, 23:21
Μάλιστα, σε ευχαριστώ!

Θα είναι νιόφερτος (των τελευταίων περίπου 145 χρόνων :mrgreen: ).

(Πλάκα κάνω, έτσι; ;) )


Ο ΚΑΤΣΑ'Ι'ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΞΟΥΡΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ.

passage
05-05-2009, 00:46
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ Appia_1978:D:D:D

paragadi
13-05-2009, 21:24
Φίλε Appia, όχι δεν υπάρχουν πια παντόφλες όπως παλιά στην Πρέβεζα Άκτιο. Θυμάμαι όμως έντωνα μια από τις παντόφλες με όνομα ''Θωμάς''. με 3 προπέλες. Μήπως μπορούμε να μάθουμε από κάπου τι απέγινε? :p

paragadi
13-05-2009, 21:47
Angela τι δρομολόγια εκτελεί?:confused:

Appia_1978
14-05-2009, 10:37
Πεσσάδα - Σχοινάρι ;)


Angela τι δρομολόγια εκτελεί?:confused:

poldo
24-08-2009, 13:20
1-τα τοπικα δρομολογια που αναφερεται ειναι ληξουρι -αργοστολι και οχι το αντιθετο.2/ταξιαρχης =κοινοπραξια .κατσαιτης=μετοχος.οτι αλλο χρειαστειτε εδω ειμαι προθυμος να βοηθεισω:D

poldo
24-08-2009, 13:25
1-δομολογια=ληξουρι-αργοστολι οχι το αντιθετο.2-ταξιαρχης=κοινοπραξια,<κατσαιτης =μετοχος.>οτι αλλο χρειαστειτε στην διθεσησας:cool:

paragadi
03-09-2009, 17:31
δηλαδη φιλε poldo ο καπεταν κατσαϊτης δεν ειναι ο αποκλειστικος ιδιοκτητης των :Βάσος Κ, Αγιος Γεράσιμος, Αίνος, Ατζελα και Ιονιο Πέλαγος?:confused:
Μπερδευτικα.........:(

kailas
07-09-2009, 13:36
δηλαδη φιλε poldo ο καπεταν κατσαϊτης δεν ειναι ο αποκλειστικος ιδιοκτητης των :Βάσος Κ, Αγιος Γεράσιμος, Αίνος, Ατζελα και Ιονιο Πέλαγος?:confused:
Μπερδευτικα.........:(
οχι φιλε. ειναι μετοχος. η οικογενεια του ειναι μετοχοι.

Appia_1978
06-10-2009, 12:28
Καλημέρα παιδιά!

Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ, αλλά ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε ;)

Ένας φίλος μου έχει σκοπό να επισκεφτεί τα Επτάνησα και με ρώτησε εάν μπορώ να τον βοηθήσω με τα δρομολόγια των πλοίων.

Για Κέρκυρα-Ηγουμενίτσα, Κεφαλλονιά και Ζάκυνθο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δε γνωρίζω τα δρομολόγια του Οκτωβρίου των μικρότερων γραμμών ... :oops:

Ειδικά για Βασιλική και Νυδρί προς Φισκάρδο και Αστακό-Σάμη, θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος μπορούσε να μου πει, εάν εκτελούνται τα δρομολόγια αυτό το μήνα και περίπου τις ώρες (και τιμές; ;))!!!

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!! :D

.voyager
06-10-2009, 20:04
Σα περίεργα μας το λέει ο φίλος σου... :cool:

Anyway, τα δρομολόγια από Λευκάδα (Βασιλική) για Φισκάρδο (1h) έχουν ως εξής:

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΕΥΚΑΔΑ - ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
Περίοδος από 01/10/09 έως 31/10/09
Αναχώρηση από Βασιλική (Λευκάδα)
ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 10:00|16:00 ΚΥΡΙΑΚΗ 14:00
Αναχώρηση από Φισκάρδο (Κεφαλλονιά)
ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 11:15|17:15 ΚΥΡΙΑΚΗ 15:15
ΛΕΥΚΑΔΑ - ΙΘΑΚΗ
Περίοδος από 01/10/09 έως 31/10/09
Αναχώρηση από Βασιλική (Λευκάδα)
ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΠΕΜΠΤΗ 10:00 ΚΥΡΙΑΚΗ 14:00|
Αναχώρηση από Φρίκες (Ιθάκη)
ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΠΕΜΠΤΗ 12:15 ΚΥΡΙΑΚΗ 16:15

Από Αστακό πάλι έχουμε:


Από 1/5/09 έως 19/7/09 & 30/8/09 έως 31/10/09
Από Σάμη για Αστακό
Δευτέρα έως Σάββατο
8:30

Δευτέρα -Τετάρτη- Παρασκευή-Κυριακή
16:00

Aπό Ιθάκη για Αστακό
Δευτέρα έως Σάββατο
9:15

Δευτέρα -Τετάρτη- Παρασκευή-Κυριακή
15:20

Από Αστακό για Σάμη
Δευτέρα έως Σάββατο
12:15


Δευτέρα -Τετάρτη- Παρασκευή-Κυριακή
19:00

Από Σάμη για Ιθάκη
Κάθε μέρα

8:30
14:45


Από Ιθάκη για Σάμη
Δευτέρα έως Σάββατο
15:20


Κυριακή
9:15, 15:20, 21:20


Τιμή επιβάτη από Αστακό για Σάμη 10euro
IX 40euro


*Δεν είμαι εγώ για τουριστικές επιχειρήσεις τελικά, ξεχνώ master σε τουρισμό και ναυτιλία, interior design και φωτογραφία έξω του χρόνου, τέλος :mrgreen:

Appia_1978
06-10-2009, 21:08
Φίλε Voyager, τι θα έκανα χωρίς εσένα;;; :D :D :D

Ειλικρινά, σε υπερευχαριστώ!!!

Appia_1978
13-12-2009, 22:10
Από τον Αύγουστο έχουμε και τακτική συγκοινωνία μεταξύ της πόλης της Λευκάδας και του Μεγανησίου με το Ε/Γ Αγχίαλος.

68656

68657

Πηγή: http://synlefkada.pblogs.gr/tags/meganisi-gr.html

Κατά τα άλλα, τώρα το χειμώνα, το Κάπταιν Αριστείδης αντί για Βασιλική θα πιάνει ξανά στο Νυδρί και από ότι φαίνεται, βγήκε από τον παροπλισμό το ορίτζιναλ Μεγανήσι :D

Appia_1978
13-12-2009, 23:20
Ελπίζω να με συγχωρέσουν οι φίλοι Κερκυραίοι, αλλά δε βρήκα ξεχωριστό θέμα για τα Διαπόντια νησιά ... ;)
Ίσως να μπορούν οι κύριοι διαχειριστές, να αλλάξουν τον τίτλο σε Τοπικές γραμμές Επτανήσων ή κάτι παρόμοιο!

Το Πήγασος που εκτελεί δρομολόγια από τον Άγιο Στέφανο:

68667

Πηγή: http://www.aspiotislines.gr/

Appia_1978
13-12-2009, 23:27
Και το Αλέξανδρος Κ ΙΙ :D

68670

Πηγή: http://www.corfuvisit.net/default.asp?id=37&ACT=5&mnu=37&content=92&LangID=Greek_Iso

paragadi
15-12-2009, 23:36
File Appia to Arxialos egkainiasthke kai arxhse th grammh Meganisi - polh Aefkadas apo to perasmeno kalokairi. Ap'oti akousa omws, o dhmos meganhsiou pou einai k o basikos metoxos tou ploiou, epeidh koinws mpainei mesa oikonomika eidika twra to xeimwna, skeutetai na analavei kapoia apo tis agones grammes Mutikas - kastos,Mutikas - kalamos.....:eek:
Kata ta alla to "original Meganisi" opws les kai su ;) ksanarxhse na kanei dromologia to kalokai ri Nudri - Meganisi (mias kai to neoteukto Meganisi II) ekane leukada-frikes-fiskardo-vasilliki, alla twra to xeimwna ksanaparoplistike mias k th grammh thn anelabe pali to Meganisi II.:eek:
To Captain Aristeidhs, einai proswrina sto Nudri, (episkeues) kai apo prwth genarh tha ksanarxhse araia k pou th grammh fiskardo-vasilliki.:rolleyes:

Leo
15-12-2009, 23:53
Εδώ είμαστε λοιπον..... τώρα που σας βρήκα θα ήθελα να μου πείτε πια είανι η κυρία ης φωτογραφίας ποπυ είναι τραβηγμένη από τη Ιθάκη στις 28/11/09.

68895
φωτογραφία: frost

ιθακη
16-12-2009, 02:02
o καπεταν αριστιδης αν δεν κανω λαθος,σωστα???

paragadi
16-12-2009, 17:57
Einai to Meganisi II apo frikes pros fiskardo....:D

Appia_1978
16-12-2009, 23:09
Φίλε μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου :D

Δηλαδή, για να συνοψίσω, απο το Γενάρη έχουμε:

Αγχίαλος -> Πόλη Λευκάδος-Μεγανήσι, με ερωτηματικό
Μεγανήσι -> Παροπλισμένο στο Μεγανήσι υποθέτω
Μεγανήσι ΙΙ -> Νυδρί-Μεγανήσι
Κάπταιν Αριστείδης -> Φισκάρδο-Φρίκες-Βασιλική
Ιόνιον Πέλαγος -> Σάμη-Πισαετός-Αστακός

Για Κάλαμο και Καστό, έχω το Ιωάννα. Το έχεις ακουστό; Παίζει καμιά φωτογραφία; ;)

Και γνωρίζεις μήπως τι θα γίνει με το Άντζελα; Το Νοέμβρη ήταν παροπλισμένο στο Ληξούρι!

Φιλικά
Μάρκος

Υ.Γ.: Γνωρίζεις μήπως τα τεχνικά στοιχεία των πιο πάνω πλοίων;


File Appia to Arxialos egkainiasthke kai arxhse th grammh Meganisi - polh Aefkadas apo to perasmeno kalokairi. Ap'oti akousa omws, o dhmos meganhsiou pou einai k o basikos metoxos tou ploiou, epeidh koinws mpainei mesa oikonomika eidika twra to xeimwna, skeutetai na analavei kapoia apo tis agones grammes Mutikas - kastos,Mutikas - kalamos.....
Kata ta alla to "original Meganisi" opws les kai su ksanarxhse na kanei dromologia to kalokai ri Nudri - Meganisi (mias kai to neoteukto Meganisi II) ekane leukada-frikes-fiskardo-vasilliki, alla twra to xeimwna ksanaparoplistike mias k th grammh thn anelabe pali to Meganisi II.
To Captain Aristeidhs, einai proswrina sto Nudri, (episkeues) kai apo prwth genarh tha ksanarxhse araia k pou th grammh fiskardo-vasilliki.

paragadi
17-12-2009, 23:10
Το Κάπταιν Αριστείδης θα κάνει Βασιλική Φισκάρδο, δεν θα πιάνει Φρίκες. Τώρα για το Ιόνιο Πέλαγος άκουσα ότι μέχρι να αναλάβει το Άντζελα θα κάνει αυτό τη γραμμή Σάμη-Φισκάρδο-Βασιλική-Φρίκες. Δεν ξέρω αν έχεις διαφορετική ενημέρωση εσύ.... :confused:
Το Ιωάννα που αναφέρεις για κάλαμο αστακό δεν έχω καμμία ιδέα πιο μπορεί να είναι. Φαντάζομαι πάντως ότι θα επρόκειτο για κάποιο πλοιάριο του στιλ Αρχέλαος και όχι κάποια παντόφλα ίσως...:(

Φιλικά Πέτρος

Appia_1978
18-12-2009, 23:13
Γεια σου Πέτρο,

μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον!
Όχι, δεν έχω δυστυχώς καμία περαιτέρω ενημέρωση ... Απλώς το υπέθεσα ;)
Μα καλά, η γραμμή του Αστακού θα μείνει χωρίς καράβι; Δεν πάει καλά;
Ή να ελπίζουμε για κάποιο νέο και ίσως πιο μεγάλο; :D

Φιλικά
Μάρκος


Το Κάπταιν Αριστείδης θα κάνει Βασιλική Φισκάρδο, δεν θα πιάνει Φρίκες. Τώρα για το Ιόνιο Πέλαγος άκουσα ότι μέχρι να αναλάβει το Άντζελα θα κάνει αυτό τη γραμμή Σάμη-Φισκάρδο-Βασιλική-Φρίκες. Δεν ξέρω αν έχεις διαφορετική ενημέρωση εσύ.... :confused:
Το Ιωάννα που αναφέρεις για κάλαμο αστακό δεν έχω καμμία ιδέα πιο μπορεί να είναι. Φαντάζομαι πάντως ότι θα επρόκειτο για κάποιο πλοιάριο του στιλ Αρχέλαος και όχι κάποια παντόφλα ίσως...:(

Φιλικά Πέτρος

paragadi
18-12-2009, 23:57
mpa den nomizw gia allo karavi..... :(
Alla poios kserei giati isws na to kanoun etsi?:confused:
Pantws opws s eipa prwsorina tha erthei to Ionio Pelagos, mexri na enalabei to Angela..... perierga pragmata:|

Appia_1978
19-12-2009, 23:03
Μάλιστα, ας περιμένουμε τότε ;)


mpa den nomizw gia allo karavi..... :(
Alla poios kserei giati isws na to kanoun etsi?:confused:
Pantws opws s eipa prwsorina tha erthei to Ionio Pelagos, mexri na enalabei to Angela..... perierga pragmata:|

Appia_1978
18-01-2010, 21:55
Γεια σας,

στο τελευταίο τεύχος του "Kefalonitis mag", έχει ένα αφιέρωμα στα πλοία της Κεφαλλονιάς.

http://www.kmag.gr/index.php?categoryid=9

paragadi
22-01-2010, 16:02
File Appia epivaibewthikan oi fhmes
73846

Appia_1978
22-01-2010, 19:24
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! :D

Μήπως γνωρίζεις ποιο θα πηγαίνει Αστακό τώρα, μέχρι να αναλάβει η Άντζελα τη γραμμή της Βασιλική; Και Πεσσάδα;


File Appia epivaibewthikan oi fhmes
73846

Appia_1978
23-01-2010, 12:45
Σήμερα το βλέπω πάλι στον Αστακό :confused:

Μήπως πηγαίνει εναλλάξ Αστακό και Βασιλική, μέχρι να αναλάβει το Άντζελα;

paragadi
23-01-2010, 17:28
Ακριβώς φίλε Appia αυτό κάνει. Αλλά γιατί να αργεί τόσο πολύ το Angela να γυρίσει?
:confused:

Appia_1978
24-01-2010, 00:40
Καλή ερώτηση ... Δεν ξέρω ...


Ακριβώς φίλε Appia αυτό κάνει. Αλλά γιατί να αργεί τόσο πολύ το Angela να γυρίσει?
:confused:

Tsikalos
24-01-2010, 22:48
Αληθεύει ότι δεν υπάρχει σύνδεση κεφαλονιάς ζακύνθου το χειμώνα και πρέπει να γίνει αλλαγή στην Κυλλήνη; Μάι ξαδέρφη μου μου είπε κάτι τέτοιο.

Appia_1978
24-01-2010, 23:51
Δεν είμαι 100 % σίγουρος, αλλά πιστεύω όχι. Παλαιότερα υπήρχε και το χειμώνα σύνδεση, αλλά τα τελευταία χρόνια όχι πια.


Αληθεύει ότι δεν υπάρχει σύνδεση κεφαλονιάς ζακύνθου το χειμώνα και πρέπει να γίνει αλλαγή στην Κυλλήνη; Μάι ξαδέρφη μου μου είπε κάτι τέτοιο.

Appia_1978
07-02-2010, 18:16
Για όλους τους φίλους της καταπληκτικής και αξέχαστης Αφροδίτης, τα δρομολόγια του 1994:

76068

76070

ιθακη
07-02-2010, 19:05
ουαου,τι ειπες τωρα!!!

CORFU
08-02-2010, 18:49
μια αγονη γραμμη απο Κερκυρα μεχρι Ζακυνθο με κλειστου τυπου φερρυ δεν ειναι μια καλη ιδεα εστω μονο τουs καλοκαιρινoυs μηνεs?

paragadi
08-02-2010, 23:04
Ούτε να το σκέφτεσαι φίλε Corfu, σίγουρη αποτυχία......

Appia_1978
09-02-2010, 00:48
Γιατί όμως; Δεν είναι λίγο περίεργο;
Εάν αναβαθμιστούν οι περιφέρειες στην Ελλάδα και αποκτήσουν ξανά συνοχή τα Επτάνησα όπως πριν από 100 χρόνια, δε θα ήταν άσχημη μια τέτοια γραμμή.
Και τα καλοκαίρια, επειδή το έχω ζήσει από κοντά, είναι πολύ οι ξένοι που αναρωτιούνται γιατί πρέπει να πάνε μέσω Πελοποννήσου ή Στερεάς, για να περάσουν από νησί σε νησί. Τα μικρά, δε βολεύουν πάντα.

paragadi
09-02-2010, 12:50
Μεγάλες αποστάσεις φίλε Appia, μεγάλες αποστάσεις.......

Tsikalos
09-02-2010, 13:03
[QUOTE=Appia_1978;310572]Για όλους τους φίλους της καταπληκτικής και αξέχαστης Αφροδίτης, τα δρομολόγια του 1994:
Ενδιαφέρον το σκέπασμα στο χώρο οχημάτων. Ασυνήθστο για παντοφλίτσα.
Δεν ξέρω πόσο θα έπιανε μία γραμμή σύνδεσης όλων των Ιόνιων νησιών μεταξύ τους. Ίσως μία φορά την εβδομαδα να χε ενδιαφέρον.
Σημαντική βοήθεια θα μπορούσαν να δώσουν τα ΚΤΕΛ των νησιών με συνδυσμένη μεταφορά με μικρότερα πλοία

Captain_Nionios
09-02-2010, 13:08
μια αγονη γραμμη απο Κερκυρα μεχρι Ζακυνθο με κλειστου τυπου φερρυ δεν ειναι μια καλη ιδεα εστω μονο τουs καλοκαιρινoυs μηνεs?

Συμφωνω, παλια νομιζω ανεβαινε ως Παξους το Κεφαλληνια και καποιες φορες ερχοταν βαπορια, οπως ο Πρωτεας, απο Ζακυνθο στον Πορο. Μια γραμμη ομως Κερκυρα-Παξους-Λευκαδα-Ιθακη-Κεφαλλονια-Ζακυνθο θα μπορουσε να υπαρξει με δυσκολια.Δε νομιζω να γινει ποτε διοτι ολα τα νησια ειναι σχετικα κοντα στη στερια οποτε περνας και πας με το αυτοκινητο ως το επομενο πορθμειο για το επομενο νησι. Απο καραβολτρικης αποψης θα ηταν πολυ καλη περιπτωση.;)

paragadi
09-02-2010, 13:11
Συμφωνώ απολύτως Captain_Nionios...... έτσι όπως τα λες είναι...

ιθακη
09-02-2010, 15:11
Συμφωνω, παλια νομιζω ανεβαινε ως Παξους το Κεφαλληνια - (σωστος) και καποιες φορες ερχοταν βαπορια, οπως ο Πρωτεας, απο Ζακυνθο στον Πορο. Μια γραμμη ομως Κερκυρα-Παξους-Λευκαδα-Ιθακη-Κεφαλλονια-Ζακυνθο θα μπορουσε να υπαρξει με δυσκολια.Δε νομιζω να γινει ποτε διοτι ολα τα νησια ειναι σχετικα κοντα στη στερια οποτε περνας και πας με το αυτοκινητο ως το επομενο πορθμειο για το επομενο νησι. Απο καραβολτρικης αποψης θα ηταν πολυ καλη περιπτωση.;)

και μην ξεχναμε και το Ιονις που οταν το ειχε ο βλασοπουλος που ανεβαινε μεχρι Κερκυρα και μετα Ιταλια

ιθακη
09-02-2010, 15:33
Γιατί όμως; Δεν είναι λίγο περίεργο;
Εάν αναβαθμιστούν οι περιφέρειες στην Ελλάδα και αποκτήσουν ξανά συνοχή τα Επτάνησα όπως πριν από 100 χρόνια, δε θα ήταν άσχημη μια τέτοια γραμμή.
Και τα καλοκαίρια, επειδή το έχω ζήσει από κοντά, είναι πολύ οι ξένοι που αναρωτιούνται γιατί πρέπει να πάνε μέσω Πελοποννήσου ή Στερεάς, για να περάσουν από νησί σε νησί. Τα μικρά, δε βολεύουν πάντα.

Appia ,ην ξεχνας οτι τυπικα αυτη η συνδεση υπαρχει...θα μπορουσες για παραδειγμα να κανεις το εξης τουρ:
1)απο ζακυνθο με τον agoudimo στο δρομολογιο Ζακυνθο-(ηγουμενιτσα)-Κερκυρα-μπαρι να πας κερκυρα
2)απο εκει τοπικη συνδεση με Παξους
3)περνας σε μιση ωριτσα στην ηγουμενιτσα και με δρομολογιο της Endeavor κατεβαινεις Κεφαλονια
4)απο εκει περνεις το Μεγανησι ΙΙ και πας Λευκαδα
5)απο Λευκαδα παλι με το Μεγανησι κατεβαινεις Φρυκες (ιθακη)
6)απο Ιθακη περνεις το Κεφαλονια κα γυρνας Πατρα

υπαρχουν βεβαια και μεδιαφορετικη σειρα τα δρομολογια...

το μονο νησι που δεν μπορω να συμπεριλαβω ειναι το 7ο,τα Κυθηρα...

Appia_1978
09-02-2010, 17:23
Μα φίλε μου, ακριβώς εκεί έγκειται το πρόβλημα ;)
Άμα πρέπει να αλλάξω 3-4 καράβια για να περάσω από τα νησια, ε τότε πολύ απλά, δε θα το κάνω το ταξίδι και θα προτιμήσω άλλο μέρος να πάω (ο τουρίστας) ή με το αυτοκίνητο μέσω Στερεάς και Ηπείρου (αυτός που έχει κάποια δουλειά/ο ντόπιος)!

ιθακη
09-02-2010, 23:10
προσεξε με ομως...περνω για παραδειγμα το νησι μου και σου λεω σαν τουριστας:θα παρω το Κεφαλονια απο Πατρα και θα κατεβω Σαμη,θα κατσω μια μερα εκει να δω το νησι (λεμε και καλα μια μερα),και μετα την επομενη ξανα περνω το καραβι (χωρις να με νοιαζει ποιο ειναι)και περναω απεναντι...επεισης καθομαι μια μερα και μετα ξαναμπενω σε ενα καραβι και περναω Λευκαδα....θελω να καταληξω πως ενας τουριστας απλος δεν θα ενδιαφερφει με ποιο πλοιο θα ταξιδεψει,αρκει να υπαρχει τροπος συνδεσης,και αυτη τη στιγμη τα 6 απο τα 7 νησια μας συνδεοντε μεταξι τους...εχω λαθος???

Appia_1978
10-02-2010, 10:04
Καλημέρα!

Βεβαίως και έχεις δίκιο :D
Το παράδειγμα με τους τουρίστες, τελικά δεν ήταν και τόσο καλό ;)

Αλλά πες, ότι έχει δουλειά να κάνεις στη Ζάκυνθο. Τώρα έχεις τις εξής δύο επιλογές:

1. Πας στη Σάμη, μετά οδηγάς στην Πεσσάδα και από εκεί με το πλοίο στο Σχοινάρι και μετά πάλι με αυτοκίνητο στην πόλη της Ζακύνθου.
Μειονεκτήματα: Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αυτοκίνητο και το καράβι από την Πεσσάδα ταξιδεύει μόνο καλοκαίρι

2. Παίρνεις το καράβι για την Πάτρα, φτάνεις στις 12:00, οδηγάς στην Κυλλήνη και φτάνεις νωρίς το απόγευμα στη Ζάκυνθο.
Μειονεκτήματα: Πάλι απαραίτητο το καράβι και χρειάζεσαι σχεδόν όλη την ημέρα για να φτάσεις ...

Βέβαια, τις ώρες δεν τις αποφεύγεις, αλλά μπορείς τουλάχιστον να προσπαθήσεις να τις μειώσεις κατά το δυνατόν και να αποφύγεις τις αλλαγές πλοίου. Δε θα ήταν άσχημα, τι λες;

Tsikalos
10-02-2010, 12:55
Εκεί πρέπει να βοηθήσουν τα ΚΤΕΛ των νησιών. Δηλαδή ανταπόκριση στο λιμάνι ώστε να μην είσαι αναγκασμένος να θέλεις αυτοκίνητο.

ιθακη
10-02-2010, 14:00
Καλημέρα!

Βεβαίως και έχεις δίκιο :D
Το παράδειγμα με τους τουρίστες, τελικά δεν ήταν και τόσο καλό ;)

Αλλά πες, ότι έχει δουλειά να κάνεις στη Ζάκυνθο. Τώρα έχεις τις εξής δύο επιλογές:

1. Πας στη Σάμη, μετά οδηγάς στην Πεσσάδα και από εκεί με το πλοίο στο Σχοινάρι και μετά πάλι με αυτοκίνητο στην πόλη της Ζακύνθου.
Μειονεκτήματα: Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αυτοκίνητο και το καράβι από την Πεσσάδα ταξιδεύει μόνο καλοκαίρι

2. Παίρνεις το καράβι για την Πάτρα, φτάνεις στις 12:00, οδηγάς στην Κυλλήνη και φτάνεις νωρίς το απόγευμα στη Ζάκυνθο.
Μειονεκτήματα: Πάλι απαραίτητο το καράβι και χρειάζεσαι σχεδόν όλη την ημέρα για να φτάσεις ...

Βέβαια, τις ώρες δεν τις αποφεύγεις, αλλά μπορείς τουλάχιστον να προσπαθήσεις να τις μειώσεις κατά το δυνατόν και να αποφύγεις τις αλλαγές πλοίου. Δε θα ήταν άσχημα, τι λες;

με αυτο το σκεπτικο εχεις καποιο δικιο,αλλα παλι το βλεπω με τους πατριοτες μου τι παιζει...δηλαδη φευγουμε παντα 6:45 απο βαθυ,φτανουμε 8 Σαμη,κανουμε τις δουλειες μας στο Αργοστολι (αφου παρουμε κτελ)και μετα αντι να περιμενουμε το κεφαλλονια τρισιμισι το απογευμα
περνουμε την παντοφλα και γυρναμε 12....αρα και αυτος που θελει να καμει την δουλεια του,το μονο που τον νοιαζει ειναι απευθειας συνδεση μεταξι των νισιων....



Εκεί πρέπει να βοηθήσουν τα ΚΤΕΛ των νησιών. Δηλαδή ανταπόκριση στο λιμάνι ώστε να μην είσαι αναγκασμένος να θέλεις αυτοκίνητο.
αυτο το μεσο φιλε μου θα ειναι παντα απορετιτο,γιατι δεν θα κατσει να σου βαλει μια εταιρια πλοιο για ολα τα χωρια του νησιου...για παραδειγμα η κεφαλονια και η ιθακη εχουν συνδεση με την λευκαδα σαν νησι,αλλα οχι και με την πολυ της λευκαδας (το πλοιο πιανει βασιλικη)...οπως και στην κεφαλονια δεν ποιανει αργοστολι αλλα σαμη και στην ιθακη δεν ποιανει βαθυ αλλα φρυκες...

CORFU
10-02-2010, 14:09
καθησα και διαβασα τα σχολια σαs και μου αρεσαν οι αποψηs που γραψατε στο θεμα που εβαλα νομιζω οτι καποιο πλοιο μπορει να κανει απο Πατρα-Ζακυνθο-Κεφαλονια-Παξουs-Κερκυρα και πισω,για να σαs θυμισω και κατι αλλο πριν απο 10-15 χρονια η παντοφλεs απο την Κερκυρα πηγαιναν στην Πρεβεζα δεν ηταν και αυτη μεγαλη διαδρομη αλλα ολα γινονται για μενα πιο φτυνα ειναι να παω απο την Κερκυρα στο Mπριντεζι παρα στην Κεφαλονια

Appia_1978
11-02-2010, 00:19
Έχεις δίκιο, είναι και το θέμα των τιμών. Δυστυχώς, δεν έχω πρόχειρες τις τιμές των μικρών. Μήπως κάποιος καλός φίλος; ;)

Κάτι άλλο ακόμα. Μπορείτε να με αποκαλέσετε αθεράπευτα ρομαντικό και απογειωμένο από τη σκληρή πραγματικότητα :mrgreen:, αλλά πιστεύω, ότι τα Επτάνησα θα έπρεπε να είχαν και για ιστορικούς λόγους μια μεταξύ τους απευθείας σύνδεση ...
Γνωρίζω, ότι η ιστορία δε θα γεμίζει τις τσέπες των πλοιοκτητών, αλλά πιστεύω, πρέπει να επιτρέπονται τα όνειρα μεταξύ μας, τι λέτε; :D


καθησα και διαβασα τα σχολια σαs και μου αρεσαν οι αποψηs που γραψατε στο θεμα που εβαλα νομιζω οτι καποιο πλοιο μπορει να κανει απο Πατρα-Ζακυνθο-Κεφαλονια-Παξουs-Κερκυρα και πισω,για να σαs θυμισω και κατι αλλο πριν απο 10-15 χρονια η παντοφλεs απο την Κερκυρα πηγαιναν στην Πρεβεζα δεν ηταν και αυτη μεγαλη διαδρομη αλλα ολα γινονται για μενα πιο φτυνα ειναι να παω απο την Κερκυρα στο Mπριντεζι παρα στην Κεφαλονια

ιθακη
11-02-2010, 00:26
Έχεις δίκιο, είναι και το θέμα των τιμών. Δυστυχώς, δεν έχω πρόχειρες τις τιμές των μικρών. Μήπως κάποιος καλός φίλος; ;)

Κάτι άλλο ακόμα. Μπορείτε να με αποκαλέσετε αθεράπευτα ρομαντικό και απογειωμένο από τη σκληρή πραγματικότητα :mrgreen:, αλλά πιστεύω, ότι τα Επτάνησα θα έπρεπε να είχαν και για ιστορικούς λόγους μια μεταξύ τους απευθείας σύνδεση ...
Γνωρίζω, ότι η ιστορία δε θα γεμίζει τις τσέπες των πλοιοκτητών, αλλά πιστεύω, πρέπει να επιτρέπονται τα όνειρα μεταξύ μας, τι λέτε; :D
με τα 1000 φιλε μου....και ποιος ξερει ισως μια μερα γυνουν και πραγματικοτητα...εντομεταξυ στο ξεκαρφωτο σημερα η μανα μου εκει που καθομασταν και βλεπαμε τηλεοραση που εδειχνε κερκυρα,καθοταν και μου ελεγε ιστοριες για την εόχη πριν γεννηθω που ειχαν παει με τον πατερα μου Ιθακη-Κερκυρα-Ιταλια με τον πατερα μου...μακαρι αν το ξαναζησουμε καποτε

ιθακη
11-02-2010, 00:32
καθησα και διαβασα τα σχολια σαs και μου αρεσαν οι αποψηs που γραψατε στο θεμα που εβαλα νομιζω οτι καποιο πλοιο μπορει να κανει απο Πατρα-Ζακυνθο-Κεφαλονια-Παξουs-Κερκυρα και πισω,για να σαs θυμισω και κατι αλλο πριν απο 10-15 χρονια η παντοφλεs απο την Κερκυρα πηγαιναν στην Πρεβεζα δεν ηταν και αυτη μεγαλη διαδρομη αλλα ολα γινονται για μενα πιο φτυνα ειναι να παω απο την Κερκυρα στο Mπριντεζι παρα στην Κεφαλονια
την ιθακη γιατη μου την αφησες απ εξω απο το τουρ πτωτευουσιανε σιορ?:?:

Appia_1978
11-02-2010, 00:51
Επ, μη ατζιώνεις του φίλου Κερκυραίου ;)
Οι καυγάδες, επιτρέπονται μόνο εφόσον συμμετέχουμε και εμείς οι Κεφαλλονίτες :mrgreen:


την ιθακη γιατη μου την αφησες απ εξω απο το τουρ πτωτευουσιανε σιορ?:?:

ιθακη
11-02-2010, 01:03
εσενα κατι σου ετοιμαζω στις μετασκευες,και στον captain nionio...θα το δειτε σε λιγο

CORFU
11-02-2010, 11:17
δεν αφησα μονο την Ιθακη αλλα και την Λευκαδα και την Ηγουμενιτσα που νομιζω οτι ειναι λιμανια-Νησια πολυ πιο ευκολα προσβασιμα ,δηλαδη αν το πλοιο δεν πιανει καθε μερα Ιθακη δεν θα μπορει καποιοs να παει απο την Σαμη ευκολα σιορ ΙΘΑΚΗ

ιθακη
11-02-2010, 23:08
δεν θα ξεχνατε ποτε την νησο που γεννησε τον μεγαλο Οδυσσεα...

χωρις παρεξηγηση,πλακα σου καμω τοση ωρα...

ιθακη
22-02-2010, 01:13
παιδια ενα πολυ ομορφο βαπορακι που μου φαινεται οτι ξεχασαμε απο τη λισταμας ειναι το ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΙ που εκτελουσε δρομολογια ΣΑΜΗ-ΒΑΘΥ-ΑΣΤΑΚΟ την περιοδο 2003-2005 αν δεν κανω λαθος...
εδω σε μια αναχωριση του απο τον Αστακο
78378

Appia_1978
22-02-2010, 12:40
Κρίμα που δεν έμεινε στη γραμμή μας ... Δεν ευτύχησα να ταξιδέψω μαζί του. Πιστεύω, ότι ειδικά για τους χειμερινούς μήνες, θα ήταν καταλληλότερο για τη γραμμή από το Ιόνιον Πέλαγος.

Ευχαριστούμε που μας το θύμησες!

Captain_Nionios
22-02-2010, 13:46
Ομορφο βαπορακι και πολυ συμπαθητικο, ειχα κανει μαζι του Βαθυ-Σαμη το 2000 νομιζω!!!

ιθακη
22-02-2010, 15:04
Κρίμα που δεν έμεινε στη γραμμή μας ... Δεν ευτύχησα να ταξιδέψω μαζί του. Πιστεύω, ότι ειδικά για τους χειμερινούς μήνες, θα ήταν καταλληλότερο για τη γραμμή από το Ιόνιον Πέλαγος.

Ευχαριστούμε που μας το θύμησες!
ειχα ταξιδεψει μια φορα μαζι του,πολυ συμπαθητηκο το πλοιο....μονο που το χειμωνα ειχε ενα δρομολογιο αντι για 2

trelaras
01-03-2010, 00:07
ειχα ταξιδεψει ενα καλοκαιρακι αυγουστο του 2003!δεν θυμαμαι κ πολλα...:( αν δεν κανω λαθος εκανε 1,5ωρα κ κατι περισσοτερο για αστακο!τι απεγινε ποια?ξερει κανεις?

Appia_1978
01-03-2010, 10:36
Μέχρι πέρυσι ταξίδευε μεταξύ Σουηδίας και Νορβηγίας. Πιστεύω όμως, ότι η εταιρεία του χρεοκόπησε δυστυχώς ...


ειχα ταξιδεψει ενα καλοκαιρακι αυγουστο του 2003!δεν θυμαμαι κ πολλα...:( αν δεν κανω λαθος εκανε 1,5ωρα κ κατι περισσοτερο για αστακο!τι απεγινε ποια?ξερει κανεις?

Captain_Nionios
06-03-2010, 01:50
Θα ηθελα να ρωτησω κατι τους φιλους συμπατριωτες Κεφαλλονιτες και Θιακους ,που ειναι γνωστες της γραμμης, αλλα και ολους τους αλλους φιλους που δεν εχουν εμπειρια απο τη γραμμη αλλα μπορουν λογικα να σκεφτουν μιας που γνωριζουν απο βαπορια. Στο Πατρα-Σαμη-Ιθακη εχουμε τοσα χρονια το Κεφαλονια το οποιο παρα την ηλικια του ειναι αριστα διατηρημενο στο εσωτερικο ενω απο ταχυτητα ειναι πολυ συχνα στο 20.1-20.2 οποτε μαζι με το επιταχυνε-κοψε απο το λιμανι και φτανοντας στο λιμανι αντιστοιχα διατηρει μεση ταχυτητα γυρω στους 19.8-20 κομβους. Μιλαμε για καθαρο χρονο ταξιδιου φαναρι με φαναρι στο Πατρα-Σαμη γυρω στις 2:39-2:41. Αν στη γραμμη μας εβαζαν ενα βαπορι στο στιλ του Μπλου Σταρ Ιθακη θα πηγαινε γυρω στο 23.2 και θα ειχε μεση ταχυτητα 23 οποτε ο καθαρος χρονος θα ηταν 2:18 ενω οι εσωτερικοι χωροι θα ηταν λιγο πιο φρεσκιοι και λιγο περισσοτεροι, απο την αλλη τα εξωτερικα ντεκ του θα ηταν λιγοτερα. Θεωρειτε λοιπον οτι ενα τετοιο βαπορι θα αλλαζε πολλα πραγματα στη γραμμη μας; Η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως δεν θα αλλαζε γιατι η διαφορα των 22 λεπτων σε καθαρο χρονο ταξιδιου, αντε 24-25 με τη μανουβρα αστραπη του Ιθακη δεν θεωρω πως ειναι τοσο σημαντικη ενω η διαφορα στους εσωτερικους χωρους μπορει να υπαρχει αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα εντονη την ωρα που η διακοσμιση του Κεφαλονια ειναι ακομα σχετικα φρεσκια και δεν "τρωει φαπες" απο αυτη του Ιθακη. Κοινως δεν πιστευω πως αξιζει τον κοπο να επενδυθουν χρηματα για ενα νεο βαπορι σε στιλ Μπλου Σταρ Ιθακη για 25 λεπτα μαξιμουν διαφορα σε χρονο και μικρη στους χωρους. Το μονο νεο βαπορι της ακτοπλοιας μας που θα αλλαζε πολλα πραγματα στη γραμμη ειναι ενα στιλ Νησος Μυκονος που εχει αρκετα περισσοτερους χωρους εσωτερικα αλλα και στο γκαραζ την ωρα που με μεση ταχυτητα 25.5 κομβων θα καλυπτε την καθαρη αποσταση σε 2:05 οποτε η χρονικη διαφορα θα ηταν 35 λεπτα και γυρω στα 37-38 με τη μανουβρα. Σε μια τετοια περιπτωση θα μιλουσαμε για αρκετα μεγαλη αλλαγη αλλα και παλι δε νομιζω οτι αξιζει τα χρηματα της μια τετοια επενδυση, οποτε μας βλεπω για πολλα ακομα χρονια με τη χρυση τομη για τη γραμμη που ακουει στον ονομα Κεφαλονια!!!;)

ιθακη
06-03-2010, 02:13
μακαρι Διονυση να μεινει για παρα πολλα χρονια ακομα στην γραμη η αγαπη μας το κεφαλονια....ειναι πολυ σωστα ολα αυτα που λες περι της δρομολογισεις ενως νεου τυπου πλοιου,αλλα μην ξεχνας και ενα κολλημα που εχουμε εμεις οι Θιακοι και εσεις οι Κεφαλονιτες που ακουει στο ονομα ΣΤΡΙΤΖΙΣ....το ειχα ζησει και με την περιπτωση του ΡΟΜΙΛΝΤΑ,που παροτι κεφαλονιτης ο Αγουδημος,και με ιδιο ακριβως χρονο ταξιδιου,πρωτα προτημουσαν το κεφαλονια και σαν εσχατη λυση το αλλο,και αυτο το ακουγα και στο νησι που ολοι λεγαμε "σιγα μην φυγουμε με το σαπιο"....και ενα ποιο βροντερο παραδειγμα με βαση την ταχυτητα : θυμησου οτι ο Αγουδημος οταν αγορασε το seajet 1 το εβαλε στην γραμμη πατρα-σαμη....αν το πλοιο εποιανε εκει που εκανε την αποσταση σχεδον 40 λεπτα νωριτερα,γιατι τωρα ειναι και καθετε στον πειραια????αρα το βετο δεν το εχετε μονο κατω στα χανια με την ΑΝΕΚ αλλα και στο ιονιο.....αυτο ειναι καλο για μας τους δυο βεβαια γιατι θα εχουμε το κεφαλονια....

Captain_Nionios
06-03-2010, 02:28
Διαφωνω λιγακι στο βετο και ξερεις γιατι; Γιατι δεν βλεπω κανενα βετο απο μερους μας στο Κυλληνη-Πορος απεναντι στους Ζακυνθινους. Δε νομιζω πως τουλαχιστον σε αυτη τη γραμμη υπαρχει προκαταληψη εναντιον των αλλων βαποριων. Τωρα για το Πατρα-Σαμη δεν ξερω μπορει να εχεις δικιο γιατι ο πιο κλασικος και παλιος επιβατης (ειναι πιο παλια η γραμμη) εχει συνηθησει το Στριντζη και το ονομα του. Το Jet Ferry ισως δεν πετυχε λογω τιμων και λογω της μεγαλης καταναλωσης του που το εκανε ασυμφορο ενω το Ρομιλντα δεν πιστευω οτι το εφαγε καποιο βετο αλλα το κακο ονομα ειδικα του καπτα Μακη, μιας που δυστυχως ολοι εχουν συνδεσει το GA Ferries = σαπιο. Κατι τελευταιο, εισαι σιγουρος πως το Ρομιλντα εκανε τον ιδιο χρονο πηγαινε δηλαδη με 20; Μου ακουγεται παραξενο.

ιθακη
06-03-2010, 02:37
οπαε συγχωρης εχεις δικιο,θυμαμαι ειχαμε φυγει μιση ωρα νωριτερα απο το κεφαλονια και φτασαμε σαμη την ιδια ωρα....οσο για το αλλο που λες,οτι ολοι εχουν συνδεση GA=σαπιο,να ξερεις πως την μια και μοναδικη φορα που πηγα τινο με το ιθακη,βλαστιμησα με τους εσωτερικους χωρους και φωναζαμε με τον ξαδερφο μου "1000 φορες GA με τα πολλα σαλονια και ασ κανει 1000 ωρες να φτασει...".επεισης πιστεψε με,βαζω το χερι μου στην φωτια,κανενας μας δεν θα προτημισει αλλον εκτος του στριτζη...δεσ το και με την endeavor επειδη δεν την προτημανε το δρομολογιο ειναι 2 φορες την βδομαδα αν δεν απατομαι...

Captain_Nionios
06-03-2010, 02:56
Μωρε εγω δεν εχω προβλημα με τον καπτα Μακη απλα λεω οτι στη συνειδηση του κοσμου ισχυει το GA=σαπιο ετσι και στους κατοικους των δυο νησιων. Σιγουρα πιστευω οτι δυσκολοτερα θα εμπαινε κανεις σε καποιο αλλο βαπορι που δεν γραφει Στριντζης αλλα αν ως δια μαγειας εφερνε η Hellenic το Νησος Μυκονος δε νομιζω πως η αγαπη στον Στριντζη θα εκανε τη διαφορα. Δηλαδη τι θελω να πω; Αν το εισητηριο ειναι αρκετα πιο ακριβο (Jet Ferry) η αν το βαπορι ειναι πιο αργο (Ρομιλντα) αν βαλεις και την προκαταληψη μεσα θα πατωσει συμφωνω. Τα μεγαλα βαπορια Ionian King και Queen ερχονται κυριως το καλοκαιρι, απο την πρωτη σεζον που ηρθαν δεν περνουσαν το χειμωνα συχνα, ισως και καθολου, δεν θυμαμαι δυστυχως. Πλην του οτι ειναι μεγαλυτερα ουτε αυτα προσφερουν κατι το πολυ διαφορετικο γιατι η ταχυτητα τους ειναι ιδια ενω στη μανουβρα χανουν χρονο. Οποτε αν ο Κεφαλλονιτης κανει λιγο περισσοτερη ωρα να φτασει σε σχεση με το Κεφαλονια και πληρωνει πανω κατω το ιδιο σαφως θα επιλεξει αυτο που τοσα χρονια ξερει, το Κεφαλονια αν ομως του εφερναν ενα Νησος Μυκονος με τιμες ελαχιστα ακριβοτερες δε νομιζω πως θα πηγαινε ασχημα λογω προκαταληψης. Απλα πιστευω πως κατι τετοιο δεν μπορει να γινει γιατι θα ειναι αυτοκτονια για μια εταιρια να φερει ενα βαπορι σαν το Μυκονος. Το Ιθακη που ειναι στο μεγεθος του Κεφαλονια πανω κατω , ολα τα εχει λιγο καλυτερα-μεγαλυτερα, χωρους και ταχυτητα δηλαδη, αλλα για 25 λεπτα διαφορας (μαζι με τη μανουβρα) και λιγο μεγαλυτερους χωρους δε νομιζω πως θα φερει ουτε καν μεγαλη διαφορα ενω ειναι ταυτοχρονα και ασυμφορο οπως το Νησος Μυκονος. Το τελευταιο τουλαχιστον θα εκανε τη διαφορα σε ταχυτητα, 38 λεπτα ταχυτερα με την μανουβρα, θα ειχε αρκετα μεγαλυτερους χωρους και τελος πολυ μεγαλυτερο γκαραζ, αλλα ειπαμε μονο στη σφαιρα της φαντασιας... Δεν υπαρχει κατι πιο ιδανικο απο το Κεφαλονια η κατι σαν αυτο τελος παντων γιατι ειναι η χρυση τομη σε ταχυτητα, χωρους (αντε ισως ηθελε λιγο παραπανω), κοστος κτησης βαποριου, λειτουργικο κοστος.;)

Appia_1978
06-03-2010, 12:36
Παιδιά, όσον αφορά τη γραμμή του Πόρου, πιστεύω ότι ο κόσμος δεν έχει πρόβλημα με τα Ζακυνθινά για τρεις λόγους:

1) Ο χρόνος ταξιδιού δεν είναι πολύ μεγάλος, άρα το πολυτελέστερο Επτάνησος δεν κερδίζει πολλά εναντίον του Κάλβου. Οπότε επιλέγουμε με βάση το λόγο 2). Υπάρχουν βέβαια και άτομα σαν τον πατέρα μου, που δε θα μπαίνανε μέσα σε Ζακυνθινό με τίποτα :mrgreen:

2) Τα Ζακυνθινά είναι λίγο πιο φτηνά

3) Υπάρχει κάπου κάπου και το Ιονίς ;) Εμείς οι Κεφαλλονίτες το γνωρίζουμε από τότε που είμασταν μικρά παιδιά και θυμάμαι ακόμη πόσο περήφανοι είμασταν παλαιότερα, που είχαμε το καλύτερο (κατ&acute;εμάς) Ελληνικό φέρρυ στις γραμμές μας! Πιστεύω, ότι εκτός από το συναίσθημα σε σχέση με το Στρίντζη, παίζει ρόλο και το συναίσθημα σχετικά με το Ιονίς!

Γενικά πιστεύω, ότι καλυπτόμαστε μια χαρά. Το μόνο ίσως που θα έπρεπε να σκεφτούνε, είναι να βάλουνε κανένα κανονικό πλοίο στη γραμμή του Αστακού ιδιαίετρα για το χειμώνα, για να ξέρει ο καθένας ότι υπάρχει μια αξιόπιστη συγκοινωνία και αυτούς τους μήνες. Ίσως τώρα, που η Σουηδική εταιρεία του Άγ. Ανδρέας χρεωκόπησε, να είναι ευκαιρία να το πάρουμε πίσω!

Captain_Nionios
06-03-2010, 15:20
Φιλε Αppia μου κανει εντυπωση που και εσυ και ο ιθακη μιλατε πανω κατω για βετο, εφοσον το λετε δυο δεν μπορω να το αρνηθω, απλα τοσα χρονια που ταξιδευω δεν εχω ακουσει ποτε και κανεναν να μην μπαινει σε Ζακυνθινο γιατι ειναι Ζακυνθινο ενω οι τιμες δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα. Ισως να ετυχε στον κυκλο μου βεβαια γιατι αναγνωριζω οτι οι Κεφαλλονιτες εχουν περηφανια και λιγη αλαζονεια. Παντως πιστευω πως οι εταιριες που απετυχαν στο Πατρα-Σαμη δεν παρουσιασαν καποια καλυτερη προταση απο το Κεφαλονια. Δηλαδη η θα ηταν γρηγορο αλλα πιο ακριβο και πιο στεναχωρο (Jet Ferry) η θα ηταν αισθητα πιο αργο (Ρομιλντα) η θα ηταν μεγαλυτερο απο το Κεφαλονια αλλα θα εκανε μαζι με τη μανουβρα πιο πολυ χρονο, ενω δεν θα ειχε σταθερα δρομολογια το χειμωνα (King-Queen). Εκει λοιπον μπαινει το βετο που λετε και γιατι αν οι υπηρεσιες που παρεχονται ειναι ιδιες η λιγο υποδεεστερες απο το Κεφαλονια σιγουρα η αλλη εταιρια θα πατωσει, για να μην γινει το τελευταιο πρεπει η προταση να ειναι αισθητα καλυτερη απο το Κεφαλονια αλλα κατι τετοιο πολυ δυσκολα θα συμβει γιατι δε συμφερει.;)

ιθακη
06-03-2010, 15:30
3) Υπάρχει κάπου κάπου και το Ιονίς ;) Εμείς οι Κεφαλλονίτες το γνωρίζουμε από τότε που είμασταν μικρά παιδιά και θυμάμαι ακόμη πόσο περήφανοι είμασταν παλαιότερα, που είχαμε το καλύτερο (κατ&acute;εμάς) Ελληνικό φέρρυ στις γραμμές μας! Πιστεύω, ότι εκτός από το συναίσθημα σε σχέση με το Στρίντζη, παίζει ρόλο και το συναίσθημα σχετικά με το Ιονίς!

φαντασου λοιπον ποσο θα θελαμε κι εμεις το ΙΟΝΙΣ και παλι στην δικη μας γραμμη.....αν γινοταν αυτο τοτε θα υπηρχε τρελει προτημηση απο τους θιακους,που ποτε δεν μπορουσαμε να ξεχασουμε οτι αυτο το μοναδικο καραβι ανοικε στην εταιρια του πατριωτη μας κυριου Βλασσοπουλου,και κατ επεκταση σε ολους τους θιακους,που πολοι ηταν και μετοχοι στην εταιρια....

Appia_1978
07-03-2010, 01:34
Φίλτατέ μου καπετάνιε, αλάζονες εμείς οι Κεφαλλονίτες; Θα μας μπερδεύεις με άλλους, μου φαίνεται ... :mrgreen:

Δε θα το έλεγα ακριβώς βέτο. Απλώς πιστεύω, ότι κυρίως σε άτομα μιας κάποιας ηλικίας υπερισχύει η παράδοση, το συναίσθημα, η συνήθεια και ο τοπικισμός και ταξιδεύουν μόνο με το Στρίντζη. Στους νεότερους, δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο (εκτός από μερικούς τρελούς, ονόματα δε λέμε :mrgreen:).

Πιστεύω, ότι τα Ιταλικά (Queen, King) δε στεριώνουν, επειδή απαιτείται συνολικά περισσότερος χρόνος και στρες, κυρίως κατα την επιβίβαση στην Πάτρα.
Όσον αφορά το Jetferry 1, πείτε με κουρλό, αλλά πιστεύω, ότι οι συμπατριώτες μας δεν είναι σε τέτοια θέματα και πολύ νεοτεριστές! Θα προτιμήσουν το σίγουρο και σταθερό "παλιό" (Κεφαλονιά), προτού καταδεχτούνε το νέο, γρήγορο αλλά και άγνωστο (Jetferry 1).

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στο ότι για να πετύχει κανείς στη συγκεκριμένη γραμμή, πρέπει να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες από ότι τα υπάρχοντα πλοία. Και αυτό, το θεωρώ πολύ δύσκολο! Ειδικά στο Κεφαλονιά, το πλήρωμα είναι άκρως επαγγελματικό, θα έλεγα μάλιστα περισσότερο από ότι στο Επτάνησος.

Φίλε Γίωργο,
όταν κάποτε έρθει η ώρα της συνταξιοδότησης, ελπίζω από τα βάθη της καρδιάς μου, να φανείτε πιο έξυπνοι από τα ξαδέρφια σας τους Κεφαλλονίτες και να καταφέρετε να κρατήσετε υπό κάποια μορφή το Ιονίς κοντά σας, π.χ. ως μουσείο ναυτιλίας και Ιθακήσιου πολιτισμού!!!

Συγγνώμη που αλλάζω λίγο τη ροή του θέματος, αλλά η γραμμή του Αστακού πώς τα πηγαίνει; Τι ακούγεται στα νησιά; Κυκλοφορούν τίποτα φήμες; Πιστεύεται, ότι θα συνέφερε η δρομολόγηση ενός μεγαλύτερου, κλειστού πλοίου όπως π.χ. το παλιό Άγιος Ανδρέας;
Δυστυχώς, για αυτήν καθώς και τις γραμμές του Φισκάρδου, είναι πολύ δύσκολο να μαζέψει κανείς πληροφορίες ...

Captain_Nionios
07-03-2010, 01:43
Στα του Πατρα-Σαμη ειμαστε απολυτα συμφωνοι!!!:p

Τωρα για τη γραμμη του Αστακου δυστυχως απο τοτε που το Θιακι εφυγε απο την Αγια Ευφημια το μακρινο 1996 δεν ειχαμε ποτε σταθερα ενα κλειστο ΕΓ/ΟΓ στη γραμμη, κατι πηγε να κανει το πολυ καλο Αγιος Ανδρεας αλλα δεν μπορεσε να κρατησει και μας εφυγε. Νομιζω οτι για να μην εχει μπει κανονικο βαπορι τοσα χρονια κατι σημαινει, δυστυχως οπως λες δεν εχουμε στοιχεια για τη γραμμη ωστε να καταλαβουμε το τι και το πως αλλα απ'οσο δειχνει μαλλον ενα μεγαλο παντοφλοειδες βαπορι ειναι αυτο που της ταιριαζει!!!

Appia_1978
08-03-2010, 02:04
Το όμορφο το Θιάκι ... Καταπληκτικό καράβι, παλικαράκι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ που μου το θύμισες :D

Όπως λες και εσύ, κάτι σημαίνει που δεν έχει στεριώσει τόσα χρόνια ένα κλειστό στη γραμμή του Αστακού. Αλλά τι;
Δεν έχει αρκετή κίνηση; Ή αληθεύουν μήπως οι παλιές φήμες, ότι η μεγάλη ναυτιλιακή εταρεία της Κεφαλλονιάς δεν αφήνει σε άλλον να ξανοιχθεί στη γραμμή; Κάποιοι γνωρίζουν, αλλά προτιμούν να σιωπούν :mrgreen:

MONOPOLATA
08-03-2010, 12:48
ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΡΙΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΚΕΦΦΑΛΟΝΙΑΣ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Appia_1978
09-03-2010, 00:51
Σωστή σκέψη, φίλε!
Ακόμα παραξενεύομαι που δεν υπάρχει δρομολόγιο του ΚΤΕΛ για τη Β. Ελλάδα ...!

ιθακη
09-03-2010, 12:52
Μαρκο αν μιλαμε για τα τρια κεντρικα μας νησια (Κεφαλονια-Λευκαδα-Ιθακη)εξηπυρετουντε ολοι προς Βορειο Ελλαδα με το κτελ της Αλεξανδρουπολης που περναει απο Λευκαδα...τωρα οι Πρωτευουσιανοι μας δεν εχουν κανενα προβλημα μιας και τα βρομολογια της Ιγουμενητσας προς Σαλονικα ειναι οτι ειναι για μας τα βρομολογια του πατρινου σχεδον....το μονο προβλημα το ειχαν οι Λεβαντινοι μας,αλλα τωρα με την ιονια οδο ποιος την χαρη τους...

KOMAJEC
09-03-2010, 14:07
:D:D:D ΚΑΛΟ ανέκδοτο αυτό με την Ιόνια Οδό!!! Α ΧΑΧΑΧΑ!!!

Εν πάσει περιπτώσει, αφού δεν έχουμε καταφέρει ως Ιόνιο να στηρίξουμε μια ακτοπλοϊκή γραμμή που να ενώνει τουλάχιστον Κέρκυρα Λευκάδα Κεφαλονιά και Ζάκυνθο, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Προετοιμάζουμε το έδαφος για διάλυση της Ιονίου Περιφέρειας!

Δε δικαιούμαστε να μιλάμε για νησιωτική περιφέρεια όταν για να πας στην έδρα της Περιφέρειας από οποιοδήποτε άλλο νησί - πλην των Παξών - πρέπει να πιάσεις στεριά....

ιθακη
09-03-2010, 16:18
:D:D:D ΚΑΛΟ ανέκδοτο αυτό με την Ιόνια Οδό!!! Α ΧΑΧΑΧΑ!!!

την εχεις ταξιδεψει ποτε φιλε μου???σε πληροφορω πως,επειδη την οδηγησα προσφατα (τα κομματια που εχουν δοθει στην κυκλοφορεια),ειναι απιστευτο εργο,θα βοηθησει παρα πολυ,αν κατεβει μεχρι καλαματα που λενε,και ειναι πολυ γρηγορη λογο ενως λαθους που εχει απο κατασκευης...



Εν πάσει περιπτώσει, αφού δεν έχουμε καταφέρει ως Ιόνιο να στηρίξουμε μια ακτοπλοϊκή γραμμή που να ενώνει τουλάχιστον Κέρκυρα Λευκάδα Κεφαλονιά και Ζάκυνθο, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Προετοιμάζουμε το έδαφος για διάλυση της Ιονίου Περιφέρειας!

Δε δικαιούμαστε να μιλάμε για νησιωτική περιφέρεια όταν για να πας στην έδρα της Περιφέρειας από οποιοδήποτε άλλο νησί - πλην των Παξών - πρέπει να πιάσεις στεριά....

το εχω ξανα αναφερει οτι αυτη η συνδεση υπαρχει
το πλανο λοιπον προς την πρωτευουσα ειναι:
1)απο ζαντε ---> πρωτευουσα με τον Μιμη Αγουδημο (ΗΑ) με το δρομολογιο Ζακυνθο-(ιγουμενιτσα)-Κερκυρα-Μπαρι
2)απο Κεφαλονια--->Κερκυρα με τα δρομολογια της ENDEAVOR LINE
3)απο λευκαδα χωρις να παμε Ηγουμενιτσα οδικος (που ειναι το ποιο συμφερον ομως) με το Αντζελα απο Λευκαδα προς Σαμη και απο εκει με την ENDEAVOR προς Κερκυρα

KOMAJEC
09-03-2010, 16:57
Επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε γνώστες καταστάσεων - ο καθένας όσο μπορεί - και επειδή και εσύ φαίνεται να έχεις γνώση σε βάθος ορισμένων θεμάτων, έχοντας υπόψην και παλαιότερα posts σου σε αυτό το thread θα σου απαντήσω τα εξής:

1ον για την Ιόνια Οδό (τελείως εκτός θέματος - ζητώ συγγνώμη από όλους). Κάνω τη διαδρομή Ζάκυνθος - Καλαμπάκα κάθε 2ο Σαβ/κο. Το κομμάτι της ΙΟΝΙΑΣ ΟΔΟΥ που έχει παραδοθεί είναι βασικά η παράκαμψη Αγρινίου. Υπάρχει εδώ και 5 περίπου χρόνια και η παράκαμψη Άρτας που μόνο κατά το ήμισυ είναι Ιόνια. Όλο το υπόλοιπο κομμάτι Αντίρριο Ιωάννινα είναι τραγικό και τρισάθλιο. Αν ποτέ κάνεις το τμήμα από παράκαμψη Αγρινίου μέχρι τα όρια του Νομού Άρτας, πρόσεξε να μη σου μείνουν οι αναρτήσεις στο χέρι.

2ον Εάν υπήρχε μια σύνδεση των Ιονίων Νήσων με ενδιάμεσο σταθμό και την Ηγουμενίτσα ενδεχομένως θα απέφευγα το χάλι του οδικού δικτύου.
Όπως έχουν τώρα τα πράγματα, το πλάνο προς την πρωτεύουσα Κέρκυρα είναι:

1)απο ζαντε ---> πρωτευουσα με τον Μιμη Αγουδημο (ΗΑ) με το δρομολογιο Ζακυνθο-(ιγουμενιτσα)-Κερκυρα-Μπαρι 8 ΦΟΡΕΣ το χρόνο (Ιούλιο Αυγουστο)
2)απο Κεφαλονια--->Κερκυρα με τα δρομολογια της ENDEAVOR LINE ασφαλώς περισσότερα αλλά μόνον θερινά (διορθώστε με αν πρέπει)
3)απο λευκαδα χωρις να παμε Ηγουμενιτσα οδικος (που ειναι το ποιο συμφερον ομως) με το Αντζελα απο Λευκαδα προς Σαμη και απο εκει με την ENDEAVOR προς Κερκυρα
προσθέτω: 4) από Ιθάκη υποθέτω μέσω Σάμης (με δύο πλοία) ή μέσω Αστακού (μέσω μιας γραμμής που δεν έχει βαπόρι αξιόλογο από ό, τι διάβασα σε παραπάνω posts) και μετά οδικώς
Ευτυχώς που υπάρχει και η Athens Airways δύο φορές την εβδομάδα Ζάκυνθο - Κεφαλονιά - Άκτιο - Κέρκυρα - Θεσσαλονίκη...

ιθακη
09-03-2010, 17:35
Επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε γνώστες καταστάσεων - ο καθένας όσο μπορεί - και επειδή και εσύ φαίνεται να έχεις γνώση σε βάθος ορισμένων θεμάτων, έχοντας υπόψην και παλαιότερα posts σου σε αυτό το thread θα σου απαντήσω τα εξής:

1ον για την Ιόνια Οδό (τελείως εκτός θέματος - ζητώ συγγνώμη από όλους). Κάνω τη διαδρομή Ζάκυνθος - Καλαμπάκα κάθε 2ο Σαβ/κο. Το κομμάτι της ΙΟΝΙΑΣ ΟΔΟΥ που έχει παραδοθεί είναι βασικά η παράκαμψη Αγρινίου. Υπάρχει εδώ και 5 περίπου χρόνια και η παράκαμψη Άρτας που μόνο κατά το ήμισυ είναι Ιόνια.(φανταζομαι οτι εννοεις το κομματι που παει απο Αμφιλοχεια αριστερα στα Γιαννενα,απο Πρεβεζα...απο εκει δεν εχω παει) Όλο το υπόλοιπο κομμάτι Αντίρριο Ιωάννινα είναι τραγικό και τρισάθλιο. Αν ποτέ κάνεις το τμήμα από παράκαμψη Αγρινίου μέχρι τα όρια του Νομού Άρτας, πρόσεξε να μη σου μείνουν οι αναρτήσεις στο χέρι.(απο την παρακαμψη του Αγρινιου,που δωθηκε προσφατα στην κυκλοφορεια μεχρι την Αμφιλοχεια,40 περιπου χλμ,πηγενα με 190 χωρις ουτε ενα κουνημα,,,απο Αμφιλοχεια μεχρι Αρτα πηγενα με 100 λογο στροφων και νταλικων....μετα οταν πηγα απο Αρτα στα Γιαννενα για καφε,20-30 χλμ ποσο ειναι η Ιονια πηγενα καρφι με 180...

2ον Εάν υπήρχε μια σύνδεση των Ιονίων Νήσων με ενδιάμεσο σταθμό και την Ηγουμενίτσα ενδεχομένως θα απέφευγα το χάλι του οδικού δικτύου.
Όπως έχουν τώρα τα πράγματα, το πλάνο προς την πρωτεύουσα Κέρκυρα είναι:

1)απο ζαντε ---> πρωτευουσα με τον Μιμη Αγουδημο (ΗΑ) με το δρομολογιο Ζακυνθο-(ιγουμενιτσα)-Κερκυρα-Μπαρι 8 ΦΟΡΕΣ το χρόνο (Ιούλιο Αυγουστο)
2)απο Κεφαλονια--->Κερκυρα με τα δρομολογια της ENDEAVOR LINE ασφαλώς περισσότερα αλλά μόνον θερινά (διορθώστε με αν πρέπει)
3)απο λευκαδα χωρις να παμε Ηγουμενιτσα οδικος (που ειναι το ποιο συμφερον ομως) με το Αντζελα απο Λευκαδα προς Σαμη και απο εκει με την ENDEAVOR προς Κερκυρα
προσθέτω: 4) από Ιθάκη υποθέτω μέσω Σάμης (με δύο πλοία) ή μέσω Αστακού (μέσω μιας γραμμής που δεν έχει βαπόρι αξιόλογο από ό, τι διάβασα σε παραπάνω posts) και μετά οδικώς
Ευτυχώς που υπάρχει και η Athens Airways δύο φορές την εβδομάδα Ζάκυνθο - Κεφαλονιά - Άκτιο - Κέρκυρα - Θεσσαλονίκη...ΣΩΣΤΟΣ!!!βλεπεις και τα υδροπλανα που ειχαμε δεν τα χρησιμοποιησε και κανεις...

παντα φιλικα,Γιωργος

Appia_1978
09-03-2010, 17:51
Παιδιά, έχετε βεβαίως και οι δύο κατά κάποιον τρόπο δίκιο ;)

Η δική μου άποψη για τις ενδοεπτανησιακές συγκοινωνίες είναι η εξής:

1. Πρέπει να υπάρχει μια σταθερή συγκοινωνία μεταξύ των νησιών, χωρίς να αναγκάζεται κανείς να αλλάξει πλοίο. Το πρόβλημα έγκειται, στο ότι θα υπάρχουν περίοδοι, που το καράβι θα ταξιδεύει σχεδόν άδειο ... Πιστεύω, ότι μια τέτοια γραμμή θα έπρεπε να επιδοτούνταν από το κράτος ή την ΕΕ. Όνειρα θερινής νυχτός, ε ...;;)
Μια τέτοια γραμμή είναι αναγκαία, για να ξανασφίξουν οι δεσμοί μεταξύ των Επτανήσιων πολιτών, που δυστυχώς από την ένωση και μετά έχουν χαλαρώσει πολύ ... (Συγγνώμη για το πολύ συναίσθημα :mrgreen:) Επιπλέον, θα αποδεικνύεται ότι η περιφέρεια μας υπάρχει και ζει. Γιατί έχω την εντύπωση, ότι παρόλη την τεράστια ιστορική παράδοση των νησιών μας, από τα Μυκηναϊκά χρόνια, μέσω του Βυζαντινού θέματος της Κεφαλληνίας έως την Ενετοκρατία, όλα αυτά δυστυχώς διαφεύγουν του μέσου πολίτη. Π.χ. θυμάμαι που στο σχολείο, στο μάθημα της ιστορίας, δε μάθαμε σχεδόν τίποτα για την ιστορία της Επτανήσου! Η ένωση των νησιών μεταξύ τους, θα αποτελούσε ένα πρώτο μικρό βήμα στην αποκατάσταση και ανανέωση των ιστορικών δεσμών που υπάρχουν μεταξύ των νησιών και που πάνε δυστυχώς να εκλείψουν, επειδή προσαντολιζόμαστε όλοι προς τη Στερεά και την Πελοπόννησο.

2. Υπάρχουν βεβαίως τα δρομολόγια της Endeavor και του Αγούδημου, αλλά είναι μόνο μικρής διαρκείας. Γιατί; Θυμάμαι τη δεκαετία του 90, που οι Μινωικές αρχίζανε πολύ πιο νωρίς τη σαιζόν και τελείωνανε το Φθινόπωρο!
Ή πιο παλιά ακόμη, θυμάμαι πολλά ταξίδια με το Ionian Glory από Σάμη για Κέρκυρα, όπου το πλοίο είχε πολύ κόσμο που ταξίδευε μόνο τοπικά και όχι παραπέρα στην Ιταλία!

3. Από την άλλη βεβαίως, χρείαζεται και η Ιονία οδός! Όταν τελειώσει και εάν μοιάσει στους άλλους νέους αυτοκινητόδρομους στην Ελλάδα, θα είναι ένα καταπληκτικό έργο! Πιστεύω, ότι ειδικά για τα ΚΤΕΛ ή τα φορτηγά που χρειάζονται γρήγορες μεταφορές, θα είναι ένα τεράστιο κέρδος.

4. Αυτό με το ΚΤΕΛ της Αλεξανδρούπολής, δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Το πρόβλημα όμως είναι, πώς το παίρνει κανείς από την Κεφαλλονιά ή το Θιάκι ή τη Ζάκυνθο, ο οποίος δεν έχει αυτοκίνητο! Πώς να πάει αυτός μέχρι τη Λευκάδα;

5. Πιστεύετε, εάν αφήσουμε τα συναισθήματά μας απέξω, ότι μια γραμμή Ζάκυνθος - Πόρος - Βαθύ - Νυδρί με ανταπόκριση προς τα Βόρεια, θα ήταν βιώσιμη; Δεν ξέρω ... Εγώ πιστεύω, πως υπό ορισμένες προϋποθέσεις ναι ... Π.χ., μέσω συγχρηματοδότησης από την ΕΕ στα πλαίσια π.χ. κάποιου προγράμματος για την ανάπτυξη άγονων περιοχών (ξέρω, πάλι από την ΕΕ τα περιμένω όλα :mrgreen:)

KOMAJEC
09-03-2010, 20:13
1. +1000000000000
2. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες που δεν γνώριζα και καταδεικνύουν ότι μια προσπάθεια σύνδεσης των νησιών δεν είναι εκ των προτέρων καταδικασμένη σε αποτυχία. Αντιθέτως με την βελτίωση των οδικών προσβάσεων (δρόμος Βόνιτσα - Αμφιλοχία, κάθετος άξονας Αστακού - Ιόνιας) μπορεί μια τέτοια σύνδεση να καταστεί ακόμα και κερδοφόρα για την εταιρεία που θα την αναλάβει. Πχ με ολοκληρωμένη Εγνατία, Ιόνια και κάθετο άξονα προς Λευκάδα (ο υφιστάμενος δρόμος Λευκάδας - Βασιλικής είναι αρκετά καλός) ο εκδρομέας από Β. Ελλάδα που θα επιλέγει φέρρυ από Βασιλική για Ιθάκη - Κεφαλονιά - Ζάκυνθο θα γλιτώνει καύσιμα και το τσουχτερό εισιτήριο της ΓΕΦΥΡΑΣ στο Αντίρριο. Με την προϋπόθεση φυσικά ότι θα επιτυγχάνεται καλή ταχύτητα στο δρομολόγιο και τα εισιτηρια θα είναι ελκυστικά...
3. +100000. Είναι ένα έργο που αφορά και στεριανούς και νησιώτες, εφόσον μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά προς τις θαλάσσιες μεταφορές. Μην την περιμένετε έτοιμη πριν το 2015.
4. Αλήθεια δεν υπάρχει σύνδεση Κεφαλονιά - Θεσσαλονίκη; Το ΚΤΕΛ Ζακύνθου εδώ και χρόνια έχει τέτοιο δρομολόγιο. Μάλιστα, μετά την κατολίσθηση στα Τέμπη το λεωφορείο πηγαίνει μέσω Ιωαννίνων και Εγνατίας Οδού.
5. Με μικρές ίσως παραλλαγές (πχ Φρίκες αντί Βαθύ ή Βασιλική αντί Νυδρίου) και σταθερά δρομολόγια 3 - 4 φορές την εβδομάδα θα συντόμευε κατά πολύ το ταξίδι προς Κέρκυρα (με τις υπάρχουσες βέβαια οδικές υποδομές). Ένα μικρό παράδειγμα για να κατανοήσουμε πόσο δύσκολο είναι να φτάσει γρήγορα ο Κεφαλονίτης ή ο Ζακυνθινός στην Κέρκυρα: όταν ανέλαβε καθήκοντα η εκ Λαρίσης ορμώμενη νέα Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων κάλεσε όλους τους Δημάρχους της περιφέρειας στο γραφείο της για σύσκεψη. Η σύσκεψη ήταν να γίνει την επομένη της ημέρας που προσκλήθηκαν. Ξέρετε πόσοι δήμαρχοι πρόλαβαν να πάνε από Κεφαλονιά - Ιθάκη και Ζάκυνθο: ένας και ...κανένας αντιστοίχως:cool:

ιθακη
09-03-2010, 23:22
1. +1000000000000
2. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες που δεν γνώριζα και καταδεικνύουν ότι μια προσπάθεια σύνδεσης των νησιών δεν είναι εκ των προτέρων καταδικασμένη σε αποτυχία. Αντιθέτως με την βελτίωση των οδικών προσβάσεων (δρόμος Βόνιτσα - Αμφιλοχία, κάθετος άξονας Αστακού - Ιόνιας) μπορεί μια τέτοια σύνδεση να καταστεί ακόμα και κερδοφόρα για την εταιρεία που θα την αναλάβει. Πχ με ολοκληρωμένη Εγνατία, Ιόνια και κάθετο άξονα προς Λευκάδα (ο υφιστάμενος δρόμος Λευκάδας - Βασιλικής είναι αρκετά καλός) ο εκδρομέας από Β. Ελλάδα που θα επιλέγει φέρρυ από Βασιλική για Ιθάκη - Κεφαλονιά - Ζάκυνθο θα γλιτώνει καύσιμα και το τσουχτερό εισιτήριο της ΓΕΦΥΡΑΣ στο Αντίρριο. Με την προϋπόθεση φυσικά ότι θα επιτυγχάνεται καλή ταχύτητα στο δρομολόγιο και τα εισιτηρια θα είναι ελκυστικά...
3. +100000. Είναι ένα έργο που αφορά και στεριανούς και νησιώτες, εφόσον μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά προς τις θαλάσσιες μεταφορές. Μην την περιμένετε έτοιμη πριν το 2015.
4. Αλήθεια δεν υπάρχει σύνδεση Κεφαλονιά - Θεσσαλονίκη; Το ΚΤΕΛ Ζακύνθου εδώ και χρόνια έχει τέτοιο δρομολόγιο. Μάλιστα, μετά την κατολίσθηση στα Τέμπη το λεωφορείο πηγαίνει μέσω Ιωαννίνων και Εγνατίας Οδού.
5. Με μικρές ίσως παραλλαγές (πχ Φρίκες αντί Βαθύ (αυτο δεν μπορει να γινει με τιποτα,γιατι το λιμανακι των Φρικων παρα του οτι ειναι συμπαθητικο,δεν μπορει να αντεξει την κυκλοφοριακη συμφοριση που θα προκαλουσε ενα μεγαλο φερυ...για την ακριβεια η προβλητα του ειναι πανω στον δρομο για κιονι...κατι ξερουμε οι ντοπιοι που λεμε "απο Φρικες κι απο Κιονι,ο θεος να σε γλυτωνει...") ή Βασιλική αντί Νυδρίου) και σταθερά δρομολόγια 3 - 4 φορές την εβδομάδα θα συντόμευε κατά πολύ το ταξίδι προς Κέρκυρα (με τις υπάρχουσες βέβαια οδικές υποδομές). Ένα μικρό παράδειγμα για να κατανοήσουμε πόσο δύσκολο είναι να φτάσει γρήγορα ο Κεφαλονίτης ή ο Ζακυνθινός στην Κέρκυρα: όταν ανέλαβε καθήκοντα η εκ Λαρίσης ορμώμενη νέα Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων κάλεσε όλους τους Δημάρχους της περιφέρειας στο γραφείο της για σύσκεψη. Η σύσκεψη ήταν να γίνει την επομένη της ημέρας που προσκλήθηκαν. Ξέρετε πόσοι δήμαρχοι πρόλαβαν να πάνε από Κεφαλονιά - Ιθάκη και Ζάκυνθο: ένας και ...κανένας αντιστοίχως:cool:
Μαρκο μακαρυ να μπορεσουμε να αναβιωσουμε καποια στιγμη ταδρομολογια του Ιονις....
και ενα τρελο ονειρο,στην πλωρη του το οποιο πλοιο να εχει την σημαια μας...
81083

Appia_1978
10-03-2010, 00:27
Ρε φίλε Γιώργο,

μη μου πεις ότι η Επτανησιακή σημαία είναι δική σου;;;

Πού μπορώ να βρω μία; :D :D :D

Φίλε Komajec,

ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα υπάρξει ξανά μια γραμμή μεταξύ των ένδοξων νήσων ...!!!


Μαρκο μακαρυ να μπορεσουμε να αναβιωσουμε καποια στιγμη ταδρομολογια του Ιονις....
και ενα τρελο ονειρο,στην πλωρη του το οποιο πλοιο να εχει την σημαια μας...
81083

ιθακη
10-03-2010, 00:35
ναι Μαρκο μου,θα στο πω....μου την εδωσε ενας πολυ καλος φιλος του πατερα μου,καπτεν σε ενα τουριστικο καηκι στο νησι...αν βρεις στα σημαιαδικα στον Πειραια...αν πεσει καμια στην αντιλιψη μου θα στο πω,και δεν σε ξεχνω για τα δρομολογια που ειπαμε...

Appia_1978
10-03-2010, 00:52
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Για το άλλο, με την ησυχία σου. Δε βιαζόμαστε ;)


ναι Μαρκο μου,θα στο πω....μου την εδωσε ενας πολυ καλος φιλος του πατερα μου,καπτεν σε ενα τουριστικο καηκι στο νησι...αν βρεις στα σημαιαδικα στον Πειραια...αν πεσει καμια στην αντιλιψη μου θα στο πω,και δεν σε ξεχνω για τα δρομολογια που ειπαμε...

Appia_1978
10-03-2010, 11:21
Είδα στα τελευταία αποτελέσματα του ΣΑΣ, ότι το Μεγανήσι μας αφήνει για τη γραμμή Πόρου-Γαλατά! Ισχύει όντως αυτο;
Εάν ναι, υποθέτω ότι το Μεγανήσι ΙΙ θα εκτελεί δρομολόγια μόνο για το Μεγανήσι και δε θα πιάνει πια στην Ιθάκη και το Φισκάρδο ...

Μήπως κατοχυρώνουν σιγά σιγά οι εταιρείες τα φέουδά τους; Μήπως ανέβηκε για αυτό και το Άντζελα στα βόρεια; ;)

trelaras
10-03-2010, 11:49
To ANGELA παντως μεχρι εχτες το πρωι που ταξιδεψα ηταν στην σαμη αραγμενο!κ απο οτι εχει μαθει θα κανει το δρομολογιο σαμη-πισαετο-βασιλικη
http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=300
να κ του λογου του αληθες

paragadi
10-03-2010, 21:06
Φίλε Appia έτσι νομίζω κι εγώ. Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής:
Το Μεγανήσι ΙΙ αν και γρηγορότερο και νεότερο (και μεγαλύτερο από το Captain Aristidis) θα αφήσει τελείως τη γραμμή για Κεφαλλονιά Ιθάκη που είναι περισσότερο κερδοφόρα από αυτή του Μεγανησίου στο Captain Aristidis το οποίο θα κάνει φέτος Βασιλική Φισκάρδο και στο αρκετά παλαιότερο Angela?

Appia_1978
11-03-2010, 01:27
@trelaras

Ευχαριστούμε πολύ για τη φωτογραφία!!!

@paragadi

Έχεις δίκιο, ακούγεται αρχικά λίγο παράξενο.
Αλλά, μην ξεχνάς, ότι η εταιρεία του Μεγανήσι προέρχεται από το ομώνυμο νησί, άρα δε θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσει τη γραμμή!
Αυτό σε συνδυασμό, με το ότι ίσως βρήκε καλό ναύλο για το παλιό Μεγανήσι (δεν πιστεύω να κυκλοφορήσει στα Ανατολικά από μόνη της η εταιρεία), μπορεί να ήταν η αφορμή για αυτό που βλέπουμε σήμερα.

Κάτι άλλο παιδιά, το Ιόνιον Πέλαγος και το Άντζελα ανήκουν στην ίδια εταιρεία;

Από ότι φαίνεται, θα έχουμε φέτος το Ιόνιον Πέλαγος για Αστακό, το Άντζελα και το Αριστείδης για Βασιλική και το Μεγανήσι ΙΙ προς το νησί των Ταφίων.

ιθακη
11-03-2010, 01:45
@trelaras

Ευχαριστούμε πολύ για τη φωτογραφία!!!

@paragadi

Έχεις δίκιο, ακούγεται αρχικά λίγο παράξενο.
Αλλά, μην ξεχνάς, ότι η εταιρεία του Μεγανήσι προέρχεται από το ομώνυμο νησί, άρα δε θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσει τη γραμμή!
Αυτό σε συνδυασμό, με το ότι ίσως βρήκε καλό ναύλο για το παλιό Μεγανήσι (δεν πιστεύω να κυκλοφορήσει στα Ανατολικά από μόνη της η εταιρεία), μπορεί να ήταν η αφορμή για αυτό που βλέπουμε σήμερα.

Κάτι άλλο παιδιά, το Ιόνιον Πέλαγος και το Άντζελα ανήκουν στην ίδια εταιρεία;

Από ότι φαίνεται, θα έχουμε φέτος το Ιόνιον Πέλαγος για Αστακό, το Άντζελα και το Αριστείδης για Βασιλική και το Μεγανήσι ΙΙ προς το νησί των Ταφίων.
Μαρκο οκ τα ιονιο πελαγος και Αριστειδης μαλλον θα ειναι στα κλασσικα τους δρομολογια....η Αντζελα και το Μεγανησι που θα κανουν???

Appia_1978
12-03-2010, 00:42
Γιώργο,

το Μεγανήσι αναφέρεται στο ΣΑΣ, ότι θα πάει στη γραμμή Πόρου-Γαλατά.
Εάν θα ισχύσει αυτό, δεν το γνωρίζω ...
Το Άντζελα, τι να πω ..., θα ξαναπάει Πεσσάδα, θα λειτουργήσει ανταγωνιστικά στο Αριστείδης, δεν έχω ιδέα δυστυχώς ...

paragadi
12-03-2010, 00:49
Λίγο off topic.... Φίλε Appia το διάβασες το αφιέρωμα για το Μεγανήσι που ανέβασα? Τελικά δεν ναυλώθηκε στην γραμμή Πόρο Γαλατά αλλά πωλήθηκε. Μάλιστα το νέο του όνομα θα είναι Νήσος Πόρος....:o
:o

trelaras
12-03-2010, 17:17
Προσωρινα το δρομολογιο του σαμη-πισαετο-αστακο το κανει το ANGELA!

trelaras
03-05-2010, 12:49
Συμφωνα με το ΣΑΣ εγιναν τροποποιήσεις – περικοπές – προσθήκες δρομολογίων Ε/Γ-Ο/Γ «ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ», Ε/Γ-Ο/Γ «ΙΟΝΙΟΝΠΕΛΑΓΟΣ», Ε/Γ-Ο/Γ «ΒΑΣΟΣ Κ», Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΙΝΟΣ»,
Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΓ. ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ», Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΝΤΖΕΛΑ»/εκτέλεση δρομολογίων στη γραμμή [ΠΕΣΑΔΑ ΚΕΦ/ΝΙΑΣ –
ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΖΑΚΥΝΘΟΥ], για το χρονικό διάστημα από 01-05-2010 μέχρι 31-10-2010.

KOMAJEC
03-05-2010, 14:01
Γνωρίζετε τις ώρες δρομολογίων του Άντζελα για το μήνα Μάιο και αν έχει ξεκινήσει δρομολόγια;

trelaras
03-05-2010, 14:32
Γνωρίζετε τις ώρες δρομολογίων του Άντζελα για το μήνα Μάιο και αν έχει ξεκινήσει δρομολόγια;

Φίλε μου δεν ξέρω κάτι αλλά πάρε ένα τηλεφωνάκι στα πρακτορεία του!
τηλ:26740 23405

KOMAJEC
03-05-2010, 14:54
Ευχαριστώ!

Appia_1978
04-05-2010, 00:26
Επιπλέον, στην ιστοσελίδα της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης της Λευκάδος

http://www.lefkada.gr/pages.asp?pageid=42&langid=1

υπάρχουν τα δρομολόγια του Μεγανήσι ΙΙ, του Αγχίαλου, του Κάπταιν Αριστείδη και της Άντζελας από Σάμη για Βασιλική.

Δυστυχώς, η μεγαλύτερη τοπική γραμμή, αυτή του Αστακού, δεν έχει τα δρομολόγια της αναρτημένα κάπου στο διαδίκτυο ...

trelaras
04-05-2010, 15:47
Επιπλέον, στην ιστοσελίδα της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης της Λευκάδος

http://www.lefkada.gr/pages.asp?pageid=42&langid=1

υπάρχουν τα δρομολόγια του Μεγανήσι ΙΙ, του Αγχίαλου, του Κάπταιν Αριστείδη και της Άντζελας από Σάμη για Βασιλική.

Δυστυχώς, η μεγαλύτερη τοπική γραμμή, αυτή του Αστακού, δεν έχει τα δρομολόγια της αναρτημένα κάπου στο διαδίκτυο ...
Ωραιος:-D :-D :-D

Appia_1978
04-05-2010, 22:54
Είχα στείλει ένα mail στην εταιρεία του Αριστείδη και σήμερα μου απαντήσανε.
Συνεργάζονται φέτος με το Ιόνιον Πέλαγος και το Βάσος Κ!
Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί, θα πηγαίνει το Ιόνιον Πέλαγος στη Βασιλική μετα/πριν από τα δρομολόγια του για Αστακό. Για το Βάσος Κ, δε βρήκα δρομολόγια.
Τι θα γίνει η Άντζελα, δε το γνωρίζω. Υποθέτω, θα γυρίσει στην Πεσσάδα.

trelaras
04-05-2010, 23:16
Είχα στείλει ένα mail στην εταιρεία του Αριστείδη και σήμερα μου απαντήσανε.
Συνεργάζονται φέτος με το Ιόνιον Πέλαγος και το Βάσος Κ!
Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί, θα πηγαίνει το Ιόνιον Πέλαγος στη Βασιλική μετα/πριν από τα δρομολόγια του για Αστακό. Για το Βάσος Κ, δε βρήκα δρομολόγια.
Τι θα γίνει η Άντζελα, δε το γνωρίζω. Υποθέτω, θα γυρίσει στην Πεσσάδα.

Τωρα εξηγείται για την καθυστερηση που ειχε την κυριακη το μεσημερι για 20 λεπτα!

a.molos
17-01-2013, 20:57
http://www.agrinionews.gr/wp-content/uploads/2013/01/ΣΥΝΔΕΣΗ-300x151.jpg (http://www.agrinionews.gr/%ce%b5%ce%b3%ce%ba%cf%81%ce%af%ce%b8%ce%b7%ce%ba%c e%b5-%ce%b7-%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%bf%cf%80%ce%bb%ce%bf%cf%8a%c e%ba%ce%ae-%cf%83%cf%8d%ce%bd%ce%b4%ce%b5%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%b5/%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b4%ce%b5%cf%83%ce%b7/)Γεγονός είναι πλέον η ακτοπλοϊκή σύνδεση του Λιμανιού Μεσολογγίου με τα Ιόνια Νησιά, μετά την έγκριση της ετήσιας δρομολόγηση του Ε/Γ – Ο/Γ AQUA MARIA στη γραμμή Μεσολόγγι – Σάμη Κεφαλονιάς – Βαθύ Ιθάκης.
Σε μια μαραθώνια σύσκεψη του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, όπου συμμετείχε ο Δήμαρχος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Παναγιώτης Κατσούλης, εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία το σχετικό αίτημα της Ναυτιλιακής Εταιρείας Λέσβου (ΝΕL LINES) και η γραμμή θα αρχίσει να λειτουργεί από 21/06/2013. Άμεσα θα ξεκινήσουν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες από την πλευρά της εταιρείας για τη νηολόγηση του πλοίου.
Ο Δήμαρχος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Παναγιώτης Κατσούλης μετά την συνεδρίαση δήλωσε : Η σημερινή απόφαση για την σύνδεση της πόλης μας με τα νησιά του Ιονίου είναι ιστορικής σημασίας, καθώς σπάει την ακτοπλοϊκή απομόνωση όχι μόνο του Δήμου μας αλλά όλου του νομού Αιτωλοακαρνανίας. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε προς την κατεύθυνση της οικονομικής και τουριστικής ανάπτυξης, έως ότου ο τόπος μας πάρει τη θέση που πρέπει ανάμεσα στους τουριστικούς προορισμούς της πατρίδας μας.Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους επενδύτες που πίστεψαν σε αυτό το εγχείρημα, το Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών που το ενέκρινε, αλλά και όλους όσοι δούλεψαν όλο αυτό το διάστημα για την πραγμάτωση αυτού του οράματος.
πηγή www.agrinionews.gr (http://www.agrinionews.gr)

ιθακη
17-01-2013, 21:27
Κάτι σάπιο μου βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας... Κάτι δεν μου πάει καλά με την δρομολόγηση από την Ιερά πόλη....μακάρι να βγώ ψέφτης και να μην επαληθευτεί το σενάριο που σκέφτομαι

trelaras
18-01-2013, 01:27
Κάτι σάπιο μου βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας... Κάτι δεν μου πάει καλά με την δρομολόγηση από την Ιερά πόλη....μακάρι να βγώ ψέφτης και να μην επαληθευτεί το σενάριο που σκέφτομαι

Γιωργη για πες το σεναριο που σκεφτεσαι?

ιθακη
18-01-2013, 01:30
Την αλλαγή λιμανιού έναρξης δρομολογίων.... το έχουμε ξανα δει... Θα το αναλύσουμε Φάνη λίγους μήνες μετά....

karavofanatikos
29-01-2013, 20:56
Αφού το αίτημα της ΝΕΛ στο Σ.Α.Σ για τη δρομολόγηση του πλοίου AQUA MARIA έγινε δεκτό και ανακοινώθηκαν άτυπα και τα δρομολόγια του πλοίου στη νέα του γραμμή, ας ανοίξουμε το νέο αυτό θέμα με σκοπό να συζητάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις σχετικά με το καινούργιο αυτό δρομολόγιο! Μεσολόγγι - Σάμη Κεφαλονιάς - Βαθύ Ιθάκης λοιπόν, ενώ απ' τη σειρά μας ευχόμαστε όλα να πάνε καλά και το εγχείρημα να πετύχει!

Στις 12:00 και στις 18:00 οι καθημερινές αναχωρήσεις του AQUA MARIA από 21/6 απ' το Μεσολόγγι για τα νησιά!

http://www.onairnews.gr/mesolongita-dromologia-tou-aqua-maria-apoklistiko.html

Captain_Nionios
30-01-2013, 15:58
Φιλοι Επτανησιοι και μη καθισα και εκανα μερικους υπολογισμους για μια πληρη ενδοεπτανησιακη γραμμη και θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας. Η γραμμη Ζακυνθος-Σαμη-Πισαετος-Βασιλικη-Παξοι-Κερκυρα εχει συνολικη αποσταση 139 ναυτικων μιλιων και με ταχυτητα 17 κομβων και 20 λεπτα μεσο ορο (μανουβρα+φορτωεκφορτωση) σε καθε εδνιαμεσο λιμανι απο τη Ζακυνθο μεχρι την Κερκυρα θα εκανε περιπου 9 ωρες και 30 λεπτα.

Δυστυχως πανε παρα πολλα χρονια απο τοτε που ειχαμε εστω καποιες φορες την εβδομαδα ενδοεπτανησιακη συνδεση και οχι τα ημιμετρα του στιλ φευγω απο Ζακυνθο παιρνω το βαπορι και παω Κυλληνη, απο εκει οδικως, περιπου 330 χιλιομετρα σε αργους, κουραστικους και κυριως επικινδυνους δρομους, εως την Ηγουμενιτσα και κατοπιν παλι βαπορι για Κερκυρα...

Σε μια τετοια περιπτωση εχουμε για μια τριμελη οικογενεια τα εξης κοστη 36(ιχ)+3*8(ατομικα)= 60 ευρω για το Κυλληνη-Ζακυνθος, αλλα 26.5(λιτρα βενζινης με αισιοδοξη καταναλωση 8 λιτρα/100 χλμ)*1.73 (τιμη λιτρου)+6.5 (Ριο-Αντιριο)= 52.3 ευρω και αλλα 30(ιχ)+3*7(ατομικα)=51 ευρω για το Ηγουμενιτσα-Κερκυρα. Στο τελευταιο βεβαια οι τιμες ποικιλουν αναλογα με τις προσφορες και αν θα επιλεξεις την ιδια εταιρεια αλλα με τις τιμες που εβαλα ειμαστε στο μεσο ορο. Συνολο 60+52.3+51=163.3 ευρω

Με την παραπανω ενδοεπτανησιακη γραμμη και με τιμες στο Ζακυνθος-Κερκυρα 75 ευρω το ιχ και 25 ευρω το ατομο εχουμε 75+3*25=150 ευρω αλλα το κυριοτερο ξεκουραστα, ακινδυνα και κανοντας κρουαζιερα στο υπεροχο Ιονιο.

Θεωρω πως μια τετοια γραμμη με τρια πληρη (πηγαινε-ελα) δρομολογια την εβδομαδα για ενα τριμηνο στο διαστημα 10/6-10/9 υπολογιζοντας την απευθειας συνδεση ολων των νησιων και ολων των συνδιασμων μεταβασεων απο νησι σε νησι χωρις να χρειαζεται οδηγηση και διπλα ταξιδια με βαπορι, εχει ελπιδα επιβιωσης και ενα πειραμα δεν θα ηταν κακη ιδεα...

Τα τρια πληρη δρομολογια θα μπορουσαν να βγουν με αναχωρηση απο τα λιμανια αφετηριας στις 08:00 το πρωι με αφιξη στα λιμανια τερματισμου στις 17:30 και κατοπιν κανοντας διανυκτερευση. Δηλαδη Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη απο Ζακυνθο και Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο απο Κερκυρα... Μια υπεροχη ημερησια κρουαζιερα στο Ιονιο με ενα βαπορι το πολυ 100 μετρων.... Μακαρι να δοκιμαζοταν και αν δεν πηγαινε καλα ας κοβοταν.


Προτεινομενα ωραρια.


Αφ. Αν.

Ζακυνθος 08:00

Σαμη 10:05 10:25

Πισαετος 10:45 11:05

Βασιλικη 12:10 12:30

Παξοι 15:25 15:45

Κερκυρα 17:30



Αφ. Αν.

Κερκυρα 08:00

Παξοι 09:45 10:05

Βασιλικη 13:00 13:20

Πισαετος 14:25 14:45

Σαμη 15:05 15:25

Ζακυνθος 17:30

ιθακη
30-01-2013, 20:08
Πολύ ωραία ιδέα Νιόνιο, αν και κρατάω μια πισινή αν πλοία των μεγεθών Κεφαλονιά, Τάνι και νερομαρίας μπορούν να πιάσουν στους ντόκους σε Βασιλική και Παξούς.... Ένα πλοίο μεγέθους ιονίς θα μπορούσε κάλλυστα (όπως έκανε και τότες άλλωστε). Επίσης μάλλον για Σάμη και Κέρκυρα θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη παραμονή από 20 λεπτά. και μάλλον θα έπρεπε στην πρωτεύουσα να περιμένει να έχει ανταπόκριση με κάποιο πλοίο της Ιταλίας....

Captain_Nionios
30-01-2013, 20:27
Δεν με διαβαζεις καλα Γιωργη... Στην Κερκυρα για ποιο εικοσαλεπτο μιλας; Αφου το βαπορι θα φτανει το απογευμα και θα καθεται μεχρι το επομενο πρωι. Τρεις φορες την εβδομαδα πρωι απο Ζακυνθο, αλλες τρεις πρωι απο Κερκυρα... Αν στη Σαμη θελει λιγο παραπανω καμια φορα, σιγουρα δεν θελει 20 λεπτα στον Πισαετο και στους Παξους, οποτε η τελικη ωρα αφιξης δεν θα διαφερει, το 20 λεπτο ειναι ενας μεσος ορος.

Οσον αφορα τα πλοια και τα λιμανια εχεις δικιο να κρατας πισινη αλλα δεν μιλαω για βαπορια σαν το Κεφαλονια και το Επτανησος, αλλα για βαπορια μεχρι 100 μετρα οπως ειπα παραπανω και αυτο οχι μονο λογω των λιμανιων αλλα και λογω κοστους ενος μεγαλυτερου βαποριου. Το πολυ μεχρι το μεγεθος του Ιονις και αν πηγαινε καλα η γραμμη ξανασυζηταμε.

ιθακη
30-01-2013, 20:34
Το ότι δεν σε διάβασα καλά έχεις δίκιο, φταίει το κρασάκι.... οπότε εμένα με αυτές τις προϋποθέσεις θα μου άρεσε πάρα πολύ

Appia_1978
30-01-2013, 23:28
Βρίσκω πολύ καλή την ιδέα και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί η περιφέρεια μας κοιμάται και αναγκάζονται οι πολίτες της, να πηγαίνουν στην πρωτεύουσα μέσω Πελοποννήσου και Στερεάς ... Ή καλύτερα για να ακριβολογήσω, με αυτούς που έχουμε στην περιφέρεια, καταλαβαίνω απόλυτα γιατί δε γίνεται τίποτα. Τους ενδιαφέρει μόνο το φαγοπότι ...

Η ερώτηση είναι, γιατί δεν υπάρχει ιδιωτική πρωτοβουλία; Εντάξει, οι καιροί δε βολεύουν για τρελές επενδύσεις, αλλά εδώ δε χρειάζεται καμία επένδυση! Πλοία υπάρχουν στο Ιόνιο (ή τουλάχιστον, θα ξαναέρθουν), κάθε καλοκαίρι τα τελευταία χρόνια πάμε ολοένα και καλύτερα με τον αριθμό των τουριστών και μιλάμε για καλοκαιρινή γραμμή! Πιστεύω, πως για 3-4 μήνες το καλοκαίρι, η γραμμή θα είχε επιτυχία και θα έφερνε κέρδη στην εταιρεία της.

Συμφωνώ, πως θα πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση στην Κέρκυρα με πλοίο/πλοία της Ιταλίας. Ίσως, όπως παλαιότερα επί Στρίντζη, με συμφωνία για κοινό εισιτήριο χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση από Ιταλικά λιμάνια έως τα όμορφα νησιά μας :)
Αυτό που θα σκεφτόμουνα να αλλάξω, είναι ίσως η ώρα άφιξης στην Κέρκυρα. Δε βολεύει το απόγευμα εάν έχεις να κάνεις δουλειές σε υπηρεσίες. Μια πρωινή άφιξη βεβαίως, θα μας χαλούσε την κρουαζιέρα ... Δύσκολη απόφαση ... Θα ήταν ίσως δυνατό ένα εναλλάξ δρομολόγιο; Εννοώ, ημέρες με βραδυνή άφιξη στην Κέρκυρα για τους τρελούς σαν εμάς και τους τουρίστες και ημέρες με πρωινή άφιξη για αυτούς που έχουν δουλειές. Βεβαιώς, αυτό θα σήμαινε πως το πλοίο μας θα πρέπει να έχει και έναν ορισμένο αριθμό καμπινών!
Επίσης, πιστεύεται ότι ίσως βόλευε η αλλαγή της Βασιλικής με τη Λευκάδα; Από τη Βασιλική έως τη Λευκάδα χρειάζεσαι αρκετή ώρα και στενό δρόμο γεμάτο στροφές. Επιπλέον, το λιμάνι της Λευκάδας υποθέτω θα έχει και ένα σωστό ντόκο για μεγάλο πλοίο.
Στους Παξούς έπιναν παλαιότερα εκτός του Ιονίς και τα πλοία της ΕΛΜΕΣ. ’ρα, ο ντόκος θα πρέπει να υπάρχει ακόμη.

Από τα πλοία μας, αυτή τη στιγμή, μπορώ να σκεφτώ μόνο το Ιονίς. Τα μεγάλα Ζακυνθινά και τα πλοία του Στρίντζη είναι μεγάλα για τη γραμμή και ο Κάλβος και ο Ελύτης, είναι μικρά με άσχημο ταξίδεμα. Επιπλέον, το Ιονίς έχει και καμπίνες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στα νυχτερινά δρομολόγια.

Agrino
31-01-2013, 00:38
Για το ενδεχόμενο της αλλαγής της Βασιλικής με την Λευκάδα έχω ενδοιασμούς, που αφορούν τόσο στην καταλληλότητα των ντόκων στην Λευκάδα, όσο και για τον δίαυλο με την γέφυρα στο Κάστρο. Όλα λύνονται με εξειδικευμένη συγκοινωνία, πχ ειδικά δρομολόγια ΚΤΕΛ.

Για τα υπόλοιπα νησιά αλλά και το σενάριο που αναλύει ο Captain Nionios, δεν έχω εμπειρία της περιοχής άρα ούτε και σχόλια. Μαθαίνω.. ;)

Captain_Nionios
31-01-2013, 00:39
Μαρκο εχεις δικιο σε αυτο που λες για το συνδιασμο με ιταλικα πλοια οτι θα πρεπει να μπαινει δωρεαν ο Ιταλος στο ενδοεπτανησιακο και να παιρνει μεριδιο το βαπορι απο το εισητηριο με το ιταλικο πλοιο διοτι Ιταλοι στην Κεφαλονια που επισημαναν οτι απο τοτε που ξαναμπηκαν βαπορια για Σαμη το 2006 ερχονται πιο ευκολα γιατι δεν χρειαζεται να πανε Πατρα και κατοπιν να πληρωνουν αρκετα χρηματα απο Πατρα ή απο Κυλληνη για να πανε στο νησι. Φανταζομαι οτι δεν θα εδιναν ευκολα παραπανω χρηματα...

Σε αυτο που λες για εξυπηρετηση των πολιτων τι δουλειες λες οτι μπορει να θελουν στην Κερκυρα; Αφου καθε νησι ειναι και ενα Δημος δεν μπορουν να κανουν τις δουλειες τους στο Δημο; Υπαρχουν υπηρεσιες που εχουμε αναγκη και δεν υπαρχουν στα νησια;

Παντως αν πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει και ενα δρομολογιο που να εξυπηρετει αυτον το σκοπο θα επρεπε να φευγει απο Ζακυνθο πχ Τριτη στις 22:00 και να φτανει Κερκυρα Τεταρτη στις 07:30 και κατοπιν να αναχωρει απο Κερκυρα στις 16:00 και να φτανει Ζακυνθο 01:30 της Πεμπτης με επομενη αναχωρηση Παρασκευη πρωι... Αλλαζει το προγραμμα αρκετα και χαλα δυο δρομολογια, ενω ακομα και το Ιονις δεν εχει καμπινες για βραδινο δρομολογιο μιας που οσες εχουν μεινει τις χρησιμοποιει το πληρωμα.

Οσον αφορα το να πιανει στην πολη της Λευκαδας δε νομιζω οτι γινεται, γυρω απο την πολη φαινεται να εχει αβαθυ και διαυλους ενω το λιμανι ειναι πολυ μικρο χωρις ντοκο. Το Νυδρι θα ηταν μια εναλλακτικη αλλα μας ανεβαζει αρκετα τη συνολικη αποσταση.

Appia_1978
31-01-2013, 12:09
Έχεις δίκιο. Το ξανασκέφτηκα και όντως παρασύρθηκα. Δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα που να μπορεί ο πολίτης να το κάνει μόνο στην Κέρκυρα.
Το Νυδρί δε βολεύει, αυξάνεται πολύ η απόσταση. Η ιδέα με ανταπόκριση του ΚΤΕΛ είναι πολύ καλή!
Πάντως, θα πρόσθετα στο δρομολόγιο και μια προσέγγιση στην Ηγουμενίτσα. Με την Εγνατία έτοιμη τώρα, θα βόλευε αφάνταστα όλους τους Ηπειρώτες, Μακεδόνες και Θρακιώτες που θέλουν να επισκεφτούν τα νησιά μας (εσωτερικός τουρισμός) και μην ξεχνάμε και τους φοιτητές από Βόρεια Ελλάδα στα ΤΕΙ μας καθώς και ότι η διοίκηση των ΤΕΙ είναι (πιστεύω) στην ’ρτα και τα Ιωάννινα! Από την Ηγουμενίτσα, θα έπρεπε να υπάρχει ΚΤΕΛ με κάθε άφιξη για Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη.

Τελικός σκοπός θα πρέπει να είναι η ύπαρξη ενός κοινού μεταφορικού φορέα στα Επτάνησα. Εννοώ, να υπάρχει άμεση ανταπόκριση με λεωφορεία σε κάθε άφιξη/αναχώρηση του/των πλοίου/πλοίων από κάθε λιμάνι. Ανταπόκριση με τις υπόλοιπες γραμμές, π.χ. Ζάκυνθος - Κυλλήνη, Σάμη - Πισαετός - Αστακός κτλ., ενιαίο εισιτήριο, δηλαδή να μπορώ με ένα εισιτήριο να φτάσω στον τελικό μου προορισμό, ανεξάρτητα από το μεταφορικό μέσο που χρησιμοποιώ, π.χ. Αργοστόλι - Σάμη με λεωφορείο, Σάμη - Βασιλική με πλοίο και Βασιλική - Λευκάδα με λεωφορείο, όλα με το ίδιο εισιτήριο!

KOMAJEC
09-02-2013, 17:23
Προς το παρόν βολευόμαστε με τα δύο δρομολόγια εβδομαδιαίως της Sky Express τα οποία είναι επιεικώς απαράδεκτα ως προς την κατανομή και τις ώρες τους. Άλλα η γραμμή είναι επιδοτούμενη και η εταιρεία που έχει βάση στην Κρήτη κοιτάει πως με τα 4-5 αεροπλάνα που διαθέτει θα εξυπηρετήσει 15-20 προορισμούς την εβδομάδα.

Appia_1978
12-02-2013, 15:49
Έχεις απόλυτο δίκιο. Οι ώρες δε βολεύουν κανέναν ...
Και η γραμμή έχει κίνηση. Κάθε καλοκαίρι στην Κεφαλλονιά, γίνεται χαμός με τους τουρίστες. Το αεροπλάνο χωράει μόνο 29 άτομα ...

Captain_Nionios
06-04-2013, 18:07
Ο speedrunner εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?842-%A2%E3%EF%ED%E5%F2-%28%C5%F0%E9%E4%EF%F4%EF%FD%EC%E5%ED%E5%F2%29-%E3%F1%E1%EC%EC%DD%F2-%28Subsidized-Lines%29&p=476633#post476633) μας ενημερωνει για διαγωνισμο που θα αναθεσει για τρια χρονια διαφορες επιδοτουμενες γραμμες... Μεσα σε αυτες εχει μπει και η παρακατω ενδοεπτανησιακη γραμμη.

ΚΕΡΚΥΡΑ –ΠΑΞΟΙ –ΛΕΥΚΑΔΑ -ΚΕΦ/ΝΙΑ- ΙΘΑΚΗ-
ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΥΛΛΗΝΗ και επιστροφή ως
ακολούθως:
Ένα δρομολόγιο την εβδομάδα καθ’ όλη τη
διάρκεια της δρομολογιακής περιόδου
Ένα επιπλέον δρομολόγιο την εβδομάδα το
διάστημα από 10/06 μέχρι 08/09


Τα κριτηρια για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του πλοιου ειναι τα εξης.

Α. Ένα Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο (κλειστού τύπου)
Β. Τα πλοία να πληρούν κατ ’ ελάχιστον τα
παρακάτω στοιχεία:
(α) Να έχουν μεταφορική ικανότητα τουλάχιστον
200 (χειμώνα)-400(θέρους) επιβατών.
(β) Να έχουν επιφάνεια για φόρτωση ΙΧ οχημάτων
μεγαλύτερη ή ίση από 450 τετραγ. μέτρα. Στην
επιφάνεια αυτή να είναι δυνατή η φόρτωση Φ/Γ
οχημάτων τουλάχιστον 250 τετραγ. μέτρων


Ουσιαστικα η γραμμη ειναι αυτη που ειχαμε συζητησει πριν μερικους μηνες με την προσθηκη της Κυλληνης. Τοτε ειχα γραψει ενδεικτικα καποια ωραρια και τα παραθετω παλι, ολοκληρο το ποστ υπαρχει στην προηγουμενη σελιδα. Στα παρακατω προσθεστε και την αποσταση Κυλληνη-Ζακυνθος, τη μανουβρα στο Φιορε του Λεβαντε και τη φορτοεκφορτωση. Εντυπωση προκαλει οτι κατεβαινοντας απο Κερκυρα ενα μερος του ταξιδιου ειναι το Λευκαδα-Κεφαλονια-Ιθακη ενω η λογικη λεει οτι πρεπει να ειναι το Λευκαδα-Ιθακη (Πισαετος)- Κεφαλονια (Σαμη). Δεν υπαρχει λογος να χανει χρονο το βαπορι πηγαινοντας πρωτα Κεφαλονια και μετα να ανεβαινει Ιθακη οταν γυρνα απο Κερκυρα η το αντιστροφο οταν πηγαινει σε αυτη.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι θα υπαρχει ενα πληρες δρομολογιο ΟΛΟ το χρονο και αλλο ενα το καλοκαιρι...

ΥΓ: Ιονις μετα την επιστροφη στο Πατρα-Σαμη0Ιθακη εισαι ετοιμο για κρουαζιερα στο Ιονιο; Ευσεβης ποθοι... :tears_of_joy:



Φιλοι Επτανησιοι και μη καθισα και εκανα μερικους υπολογισμους για μια πληρη ενδοεπτανησιακη γραμμη και θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας. Η γραμμη Ζακυνθος-Σαμη-Πισαετος-Βασιλικη-Παξοι-Κερκυρα εχει συνολικη αποσταση 139 ναυτικων μιλιων και με ταχυτητα 17 κομβων και 20 λεπτα μεσο ορο (μανουβρα+φορτωεκφορτωση) σε καθε εδνιαμεσο λιμανι απο τη Ζακυνθο μεχρι την Κερκυρα θα εκανε περιπου 9 ωρες και 30 λεπτα...










...Προτεινομενα ωραρια.


Αφ. Αν.

Ζακυνθος 08:00

Σαμη 10:05 10:25

Πισαετος 10:45 11:05

Βασιλικη 12:10 12:30

Παξοι 15:25 15:45

Κερκυρα 17:30



Αφ. Αν.

Κερκυρα 08:00

Παξοι 09:45 10:05

Βασιλικη 13:00 13:20

Πισαετος 14:25 14:45

Σαμη 15:05 15:25

Ζακυνθος 17:30

ιθακη
06-04-2013, 18:22
μακάρι.... Είναι όνειρο αυτή η ενδοεπτανησιακή σύνδεση

speedrunner
06-04-2013, 21:01
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αυτό που έβαλα λέει Πρόσκληση για Σύναψη Σύμβασης ή Συμβάσεων Ανάθεσης Δημόσιας Υπηρεσίας, για την Αποκλειστική Εξυπηρέτηση Γραμμών του Δικτύου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, και νομίζω ότι δεν είναι επιδοτούμενη απλά εξασφαλίζει την αποκλειστικότητα σε μία γραμμή αν την πάρει ένα πλοίο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό ας μας διαφωτίσει όποιος ξέρει!!!!

Captain_Nionios
06-04-2013, 23:04
Οταν ομως αναφερει "Συναψη Συμβασης ή Συμβασεων Αναθεσης Δημοσιας Υπηρεσιας" δεν παραπεμπει σε επιδοτουμενες γραμμες; Θεωρειται δημοσια υπηρεσια ακομα και μια δρομοληση σε οποιαδηποτε γραμμη χωρις επιδοτηση;

Επισης αν δεν εχει καραμελιτσα (δηλαδη επιδοτηση) ποιος τρελος θα παει να αναλαβει για τρια ολοκληρα χρονια γραμμες οι οποιες ως επι το πλειστον ειναι μακρινες και περναν απο νησια με λιγο κοσμο ή δεν ειναι δοκιμασμενες τα τελευταια χρονια οπως η ενδοεπτανησιακη;

Αν δεν εχει επιδοτηση δεν θα σταυρωσουν σχεδον κανενα.

speedrunner
07-04-2013, 06:50
Αν δεις παλαιότερες προκηρύξεις επιδοτούμενων γραμμών θα δεις ότι αναφέρετε και το ανώτερο προσφερόμενο ποσό ανα κατηγορία πλοίου, εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο οπότε μάλλον είναι αυτό που λέω πιο πάνω!!!!

IONIAN STAR
27-01-2015, 19:08
Τα δρομολογια της Ionian Ferries για τη γραμμη της Κεφαλονιας κατα το διαστημα του δεξαμενισμου του Δ.Σολωμος (27,28,29/1) διαμορφωνονται ως εξης :
Απο Κυλληνη : 08.00
Απο Κεφαλονια : 10.00

ιθακη
31-01-2015, 21:08
Aν και μου φαντάζει σαν όνειρο θερινής νυκτός, με δεδομένο ότι το Ν.Χ είναι στην Ισπανία (αλήθεια πότε τελειώνει η ναύλωση του?) και ότι το Ν.Μ παίρνει την κρατική επιδότηση, ρίξτε όμως μια ματιά στο παρακάτω:

http://www.kefaloniatoday.com/koinonika/nea-eteria-sto-ionio-dio-nea-dromologia-gia-zakintho-ke-kefalonia-103641.html

Το ξαναλέω ότι μου μοιάζει για τρελή τρολλιά, αλλά λέτε μία στο δισεκατομύριο, ο τρισμέγιστος ο Γεράσιμος, να κάνει την ανατροπή του και να τους γονατίσει όοοολους????

karavofanatikos
31-01-2015, 21:20
Το Νήσος Μύκονος έχει ήδη περάσει στο σύστημα κρατήσεων τα καλοκαιρινά του δρομολόγια στην ΙκαροΣαμία! Πάντως άλλες ιστοσελίδες αναφέρουν το Εξπρές Πήγασος για το Ιόνιο.

Appia_1978
31-01-2015, 21:21
Γιώργο, τι να πω ...; Απίστευτο μου φαίνεται, αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει!

Αλήθεια όμως, θα αφήσουν το Αιγαίο με τα λεφτά του και τον περισσότερο κόσμο για να βάλουν τα δύο καλύτερα πλοία τους στο Ιόνιο; Επίσης, ο φίλος μας ο Στρίντζης, ασχολείται ακόμα με την εταιρεία;

Πλάκα κάνω, αλλά για σκέψου κάτι που λέγαμε μερικά χρόνια πριν: Να αγοράσει ο Στρίντζης αυτά τα δύο και να ανοίξει νέα εταιρεία στα νησιά μας. Το θυμάσαι;

Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω και προετοιμάζονται να καλύψουν μια ενδεχόμενη αποχώρηση της Κεφαλόνιαν; Γιατί η κοινοπραξία δεν έχει πλέον αρκετά πλοία για να καλύψει μόνη της, ειδικά το καλοκαίρι, και τα τρία νησιά.

Σπύρος Πίππος
31-01-2015, 22:15
πηγαν για μαλλι και βγηκαν κουρεμενοι . οπως φαινεται φευγουν τα πλοια απο το ιονιο για αιγαιο και αντιστροφα . εδω γελαμε
κανενα αλλο πλοιο για κυλληνη ;;

ιθακη
31-01-2015, 22:33
Μάρκο, αν δεν κάνω λάθος ο Μάκης είναι στο ΔΣ της Hellenic. Αυτό που συζητούσαμε πριν χρόνια, ξεπερνάει το όνειρο θερινής νυκτός και εντάσσεται στα επιστημονικής φαντασίας......

Νεκτάριε, τα συστήματα κρατήσεων τα μοντάρουν άνθρωποι..... Οπότε αν το αποφασίσουν, σε χρόνο dt αλλάζουν ονόματα κα.....

Σπύρο, καλώς ήρθες στον κόσμο των σεναρίων....... Μην σου φανεί παράξενο αν δείς κανένα τοπικό blog της Κεφαλονιάς, να επικαλλείτε πληροφορίες του για αγορά του QM2, και δρομολόγησης του στο Ιόνιο....χαχαχα

Σπύρος Πίππος
31-01-2015, 22:57
Οπως και να εχει το αιγαιο ειναι μοιρασμενο δεν χωρανε σφηνες και μαλιστα εν καιρο κρισης

IONIAN STAR
26-02-2015, 12:54
Τα δρομολογια της Ionian Ferries για την γραμμη της Κεφαλονιας κατα το διαστημα 26/2/2015 - 6/4/2015 διαμορφωνονται ως εξης :

Απο Δευτερα - Παρασκευη :
Απο Κυλληνη : 07:15
Απο Κεφαλονια : 12:45

Σαββατο/Κυριακη/Αργιες :
Απο Κυλληνη : 10:00
Απο Κεφαλονια : 12:45

Πηγη : http://www.ionianferries.gr/