PDA

Επιστροφή στο Forum : Ventouris fans



giorgos....
25-01-2009, 14:37
ένα νέο θέμα ξεκινά για αυτό το σινιάλο που έχει περάσει απο 40 κύμματα όμως καταφέρνει και παραμένει ζωντανό και ταξιδεύει ακόμα στις θάλασσες μας.. επιδή είμαστε διασκορπισμένοι και δεν γνωριζόμαστε είναι καιρός να μαζευτούμε ξανά. εδώ λοιπόν μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας και να συζητάμε για οτι μας απασχολεί και έχει να κάνει με τις εταιρείες της οικογένειας βεντούρη.. όποια και αν είναι αυτή..
απο την μητρική και ενωμένη τότε:
ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ Κ. ΒΕΝΤΟΥΡΗ Κ ΥΙΩΝ
μέχρι τις:
27813
27809
27811VENTOURIS LINES
27812
27865 C LINK
γιατί δεν μετράνε τα πρόσωπα αλλά το σινιάλο..

Νικόλας
25-01-2009, 15:20
μπράβο φίλε μου πολύ καλή ιδέα καιρός ήταν να μαζευτούμε κι εμείς σιγά σιγά:D

giorgos....
25-01-2009, 15:31
καλως ήλθες φίλε νικόλα στην βεντουροπαρέα..
για αρχή να πώ πως το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ενα σινιάλο για όλα τα βαπόρια και η οικογένεια να είναι ενωμένη.. πράγμα ακτόρθωτο αλλά.. ας είμαστε ρομαντικοί..
27819

Speedkiller
25-01-2009, 16:06
Να σας ευχηθω καλη αρχη φιλοι Βεντουροφιλοι!!!Ειναι κ η ΝΕL στις δικες σας προτιμησεις?Καταλαβαινετε που το παω ετσι???;)Και μια μικρη διορθωση αν ειναι δυνατον να γινει πλεον...Ventouris Fans πρεπει να ονομαστειτε!!!:D;)

giorgos....
25-01-2009, 16:16
φίλε speedkiller όσο αφορά τον απόστολο βεντούρη για εμάς σταματάει στην ΑΚ VENTOURIS. μετά σας τον αφήσαμε κληρονομιά:D:D
σας προσκαλώ τους νελίτες να συμετάσχετε όποιος θέλει μιας και υπάρχει κάτι κοινό μεταξύ μας (καταλαβαίνεις τι εννοώ) όμως ξέρω πως δεν έχετε και τις καλύτερες σχέσεις με τον συγκεκριμένο οπότε μάλλον θα με βρίζετε;);)
γιατί να ονομαστούμε fans..?

Speedkiller
25-01-2009, 16:22
Ευχαριστουμε!!!:p
Eιπα fans γιατι fan=οπαδος!fun=χαρα/διασκεδαση κλπ!Oρθογραφικο και τριτευον θεμα φυσικα απλα επειδη το ειδα ειπα να σας το πω!Χωρις παρεξηγηση ετσι?:D

giorgos....
25-01-2009, 16:34
ευχαριστούμε τον φίλο speedkiller για την διόρθωση του.. πάντως και αλλιώς να το πάρεις είναι χώρος διασκέδασης.. θα διορθωθεί σύντομα το όνομα όμως για να είμαστε και σωστοί..

Vortigern
25-01-2009, 17:24
Τελικα οι Νελιτες μπορουμε να συμμετασχουμε σε αυτο το θεμα?Βεντρουρης ειναι και αυτος..

sylver23
25-01-2009, 17:47
γιωργο για κανε και μια παλικαρια και γραψε το τι πλοια περασαν απο καθε βεντουρικη εταιρια απο την ιδρυση της (εαν δεν βαριεσαι)

Roi Baudoin
25-01-2009, 18:09
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε Γιώργο για την ωραία ιδέα που είχες.
Νομίζω ότι οι φίλοι της ΝΕΛ και οι φίλοι των Βεντουραΐκων πλοίων έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους. Και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στον σημερινό πρόεδρο της ΝΕΛ.

Και οι δύο εταιρείες είναι ιστορικές και, ευτυχώς, ακόμα ζωντανές.
Με τα σινιάλα τους έχουν ταξιδέψει πολύ όμορφα πλοία.
Και συνεχίζουν να ταξιδεύουν.
Η ΝΕΛ ιδρύθηκε το 1972 και το 1976 η εταιρεία του Καπετα-Κώστα Βεντούρη.
Ακμή, παρακμή, λάθη, άστοχες αγορές, δαπανηρές μεασκευές.
Μακάρι να συνεχίσουν να ταξιδεύουν για πολλά πολλά χρόνια.

Πολλοί έχουν πει ότι αν οι Βεντούρηδες είχαν παραμείνει ενωμένοι θα συνέχιζαν για πολλά χρόνια να είναι μια υπερδύναμη.
Απ' ότι φάνηκε αυτό δεν ήταν δυνατό να γίνει για πολλούς λόγους.
Άλλωστε η ιστορία δεν γράφεται με τα "αν".

Με τα αιγαιοπελαγίτικα πλοία των Βεντούρηδων, έχω ταξιδέψει με όλα.
Δεν ξεχνάμε ποτέ τον γλυκό μας "Ξιφία" που ήρθε το 1976 να αλλάξει το status quo στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων.

Τι να πρωτοθυμηθούμε:
"Αγιος Γεώργιος", "Κάπταιν Κωνσταντίνος" "(Παναγία Τήνου", "Άρτεμις"), "Κίμωλος" ("Εργίνα", Μεθοδία ΙΙ"), "Γεώργιος Εξπρές", "Απόλλων Εξπρές" ("Απόλλων Εξπρές Ι"), "Απόλλων Εξπρές ΙΙ" ("Άγιος Γεώργιος"), "Σίφνος Εξπρές" ("Ηγουμενίτσα Εξπρές"), "Παναγία Τήνου ΙΙ", "Bari Express", "Ύδρα" ("Άγιος Νεκτάριος"), "Οδηγήτρια", "Μεθοδία" ...

Για κάθε ένα πλοίο που ερχόταν κάναμε πως και πως να μπούμε να το δούμε και να το ταξιδέψουμε.
Τα νιώθαμε πολύ δικά μας ...

Για τα ιταλικά θα αφήσω τους καλούς φίλους που τα έζησαν και τα ζουν περισσότερο.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους ένα καρέ από την ταινία "Κυνηγητό σε 3 Ηπείρους" του Ruby Cairo, στην οποία πρωταγωνιστούσαν η Αντι Μακ Νταόυελ, ο Λίαμ Νίσον και ο Βίγκο Μόρτενσεν.
Μια εικόνα από τον Πειραιά των αρχών του '90.
Η Αντι Μακ Νταόυελ μπροστά από τις διαφημιστικές πινακίδες της αγαπημένης μας Ventouris Sea Lines.

Η εικόνα δεν επελέγη τυχαία από τον σκηνοθέτη ....

27828

moutsokwstas
25-01-2009, 19:18
μηπως θα επρεπε να συμμπεριλαβετε και τη c-linc, κι αυτη σε ονομα της οικογενειας βεντουρη ανηκε πριν την απορροφησει η νελ.

Roi Baudoin
25-01-2009, 19:38
Έχεις δίκιο, φίλε moutsokwstas.

Στα αιγαιοπελαγίτικα πλοία προσθέτουμε και τα "Παναγία Τήνου" ("Λήμνος") και "Παναγία Χοσοβιώτισσα" ("Αργοστόλι").

Αυτό που, δυστυχώς, δεν ταξίδεψε στο Αιγαίο ήταν το υπέροχο "Πάτρα Εξπρές". Για τους γνωστούς λόγους του "υγιούς" ανταγωνισμού.

Ένα ακόμα πλοίο που δεν ταξίδεψε, ενώ είχε ζητηθεί γραμμή, ήταν το "Athens Express". Θα έκανε δρομολόγια από τη Ραφήνα για Χίο-Μυτιλήνη.

Δύο ακόμα παλιά Βεντουραΐκα πλοία ταξίδεψαν τελικά στο Αιγαίο με τα σινιάλα της ΝΕλ.
Και αυτά είναι το "Θεόφιλος" ("Pollux") και το "Ταξιάρχης" ("Αγία Μεθοδία").
Για το πρώτο είχε ακουστεί ότι υπήρχε η σκέψη για δρομολόγηση του στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης από τον Βεντούρη.
Να θυμηθούμε ακόμα την περίφημη κρουαζιέρα στα νησιά του Αιγαίου που έκανε το 1994 το "Pollux" για τα παιδιά του πολέμου από τη Σερβία.

Νικόλας
25-01-2009, 19:52
όπως τα λες φίλε roi το πάτρα και το athens είναι μεγάλη ιστορία για την δρομολόγηση τους στον πειραιά μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή είχαν μια ''κόντρα'' τα αδέρφια
και επιτέλους ένα σκίτσο που έφτιαχνα περίπου 4 ώρες:D
27831

moutsokwstas
25-01-2009, 20:01
όπως τα λες φίλε roi το πάτρα και το athens είναι μεγάλη ιστορία για την δρομολόγηση τους στον πειραιά μην ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή είχαν μια ''κόντρα'' τα αδέρφια
και επιτέλους ένα σκίτσο που έφτιαχνα περίπου 4 ώρες:D
27831
καταπληκτικο, σε βλεπω και δεν ειναι ασχημη ιδεα, να φτιαχνεις ενα λευκωμα με τα βεντουροπλοια στα προτυπα του λευκωματος της ανεκ. συγχαρητηρια!

Roi Baudoin
25-01-2009, 20:03
Φίλε ΝΙΚΟΛΑ, είσαι καταπληκτικός.
Εξαιρετική δουλειά.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο moutsokwstas.
Ταλέντο και μεράκι.
Θέλουμε και ένα σκίτσο, όποτε βρεις χρόνο, για το "Γεώργιος Εξπρές".
Προσωπική χάρη για πολλούς από μας.


Σ' ευχαριστούμε πολύ.

Νικόλας
25-01-2009, 20:09
σας ευχαριστώ φίλοι μου
αλλά βάβαια τώρα δεν το έχω στο χαλί αλλά στον τοίχο πάνω από το κρεβάτι μου μαζί με τ΄ άλλα:D
καλά κάτσε να έρθει το πάσχα που θα πάω πάνω(ηγουμενίτσα) και υπόσχομαι να γυρίσω με πολύυυυυυ υλικό;)

Vortigern
25-01-2009, 20:45
Μην ξεχναμε και το ΠΗΓΑΣΟΣ (Espresso Venezia,Εξπρες Διονυσος καποια στιγμη και μετα ξανα Εξπρες Πηγασος)

Και εδω το ομορφο γαλανολευκο συνιαλο της V.S.L 27840

moutsokwstas
25-01-2009, 20:48
Μην ξεχναμε και το ΠΗΓΑΣΟΣ (Espresso Venezia,Εξπρες Διονυσος καποια στιγμη και μετα ξανα Εξπρες Πηγασος)




Και εδω το ομορφο γαλανολευκο συνιαλο της V.S.L 27840

μου φαινεται οτι το β καποιος το εχει βαλει στοχο, κατι τρυπουλες βλεπω. απο σημαδι ειναι για το γαμο του καραγκιοζη!

Vortigern
25-01-2009, 20:53
μου φαινεται οτι το β καποιος το εχει βαλει στοχο, κατι τρυπουλες βλεπω. απο σημαδι ειναι για το γαμο του καραγκιοζη!

Σημαδια απο την ανεμοβλογια ειναι δν ειναι τιποτα μην ανυσιχεις...:p

sea_serenade
25-01-2009, 21:21
Επιτέλους, το VENTOURIS FANS είναι γεγονός. Άντε καλή αρχή να ευχηθώ και εγώ απο τη μεριά μου.
ΝΙΚΟΛΑ, άψογο το σκίτσο σου. Μόνο 4 ώρες:shock:??? Εγώ θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 4 μήνες για να μη πω 4 χρόνια (ούτε μια γραμμή δεν μπορώ να κάνω...άχρηστος:oops:)

Thanasis89
25-01-2009, 23:45
Ωραία θέμα ! Επιτέλους οι λάτρεις της εταιρείας να βρουν απάγκιο. Μπράβο ! Μαζί σας για την ιστορία και την αγάπη μου προς το σινιάλο !

Όσο για τον Νικόλα ! Πρέπει να του ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ! Μιας και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα τέτοιο σκίτσο ! Συγχαρητήρια ! :D

Νικόλας
25-01-2009, 23:53
ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια
βέβαια βοηθάει και ο βάπορας:D
27858

plori
25-01-2009, 23:55
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε Γιώργο για την ωραία ιδέα που είχες.
Νομίζω ότι οι φίλοι της ΝΕΛ και οι φίλοι των Βεντουραΐκων πλοίων έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους. Και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στον σημερινό πρόεδρο της ΝΕΛ.

Και οι δύο εταιρείες είναι ιστορικές και, ευτυχώς, ακόμα ζωντανές.
Με τα σινιάλα τους έχουν ταξιδέψει πολύ όμορφα πλοία.
Και συνεχίζουν να ταξιδεύουν.
Η ΝΕΛ ιδρύθηκε το 1972 και το 1976 η εταιρεία του Καπετα-Κώστα Βεντούρη.
Ακμή, παρακμή, λάθη, άστοχες αγορές, δαπανηρές μεασκευές.
Μακάρι να συνεχίσουν να ταξιδεύουν για πολλά πολλά χρόνια.

Πολλοί έχουν πει ότι αν οι Βεντούρηδες είχαν παραμείνει ενωμένοι θα συνέχιζαν για πολλά χρόνια να είναι μια υπερδύναμη.
27828
Aυτήν την κουβέντα την έχω ακούσει άπειρες φορές και πραγματικά για βάλτε το στο μυαλό σας να ηταν όλοι μαζί τι κατάσταση θα είχαν κάνει !!!!!

giorgos....
26-01-2009, 01:41
κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την ανταπόκριση σας. φίλε θάνο φυσικά και μπορείτε και οι νελίτες να συμετέχετε μιάς και έχουμε κάτι κοινό.. αλλά όχι μόνο εσείς. όποιος αγαπάει αυτό το σινιάλο ή τα καράβια της οικογένειας και θέλει να το μοιραστεί..

φίλε moutsokwstas έχεις δίκιο γι' αυτό και θα το διορθώσω στο πρώτο μήνυμα του θέματος.. σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση..

Νικόλας
14-02-2009, 14:15
και ναί κοιτάχτε τον ''Βασιλιά της Αδριατικής''(POLARIS) να δίνει μάχη με 10 μποφοράκια :D
άρε τη μου θύμισεε !!!!ΔΩΣΕΕΕ :D;)
http://www.youtube.com/watch?v=eTY54dCWlTw

Υ.Γ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ''Β''
Υ.Γ2 ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ??
να δούμε ποιος θα το πει

giorgos....
14-02-2009, 18:12
έτσι.. θεριό ανήμερο το POLARIS.. και η σημαία έτοιμη να σκιστεί αλλά.... παραμένει στη θέση της..

sea_serenade
14-02-2009, 20:45
Απίστευτο το βιντεάκι Νικόλα........ Είναι ευρέως γνωστό πως όταν μιλάμε για θηρία της Αδριατικής, μιλάμε πάντα για POLARIS και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!!!!!!

sea_serenade
06-03-2009, 00:23
Πριν από ένα χρόνο (και δεκατρείς μέρες) το ATHENS στο παλιό λιμάνι της Ηγουμενίτσας βιράρει την άγκυρά του και φεύγει για το Μπάρι. Δίπλα του το RIGER & ακριβώς πίσω απο το RIGEL η ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ. Επίσης, πρύμα στο RIGEL διακρίνουμε και το όμορφο ARITI που μας εγκατέλειψε τόσο νωρίς.
Τέλος, στο Νέο Λιμάνι της Ηγουμενίτσας δεμένο το θηρίο POLARIS.

31375


PS:Δεν θυμάμαι αν την έχω ανεβάσει κάπου αλλού τη φωτό. Αν ναι, ας τη διαγράψουν οι διαχειριστές!!!

giorgos....
06-03-2009, 01:06
πολύ όμορφη φωτογραφία..
όλος ο καλός ο κόσμος μαζεμένος εδώ....

avenger
06-03-2009, 01:45
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε Γιώργο για την ωραία ιδέα που είχες.
Νομίζω ότι οι φίλοι της ΝΕΛ και οι φίλοι των Βεντουραΐκων πλοίων έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους. Και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στον σημερινό πρόεδρο της ΝΕΛ.

Και οι δύο εταιρείες είναι ιστορικές και, ευτυχώς, ακόμα ζωντανές.
Με τα σινιάλα τους έχουν ταξιδέψει πολύ όμορφα πλοία.
Και συνεχίζουν να ταξιδεύουν.
Η ΝΕΛ ιδρύθηκε το 1972 και το 1976 η εταιρεία του Καπετα-Κώστα Βεντούρη.
Ακμή, παρακμή, λάθη, άστοχες αγορές, δαπανηρές μεασκευές.
Μακάρι να συνεχίσουν να ταξιδεύουν για πολλά πολλά χρόνια.

Πολλοί έχουν πει ότι αν οι Βεντούρηδες είχαν παραμείνει ενωμένοι θα συνέχιζαν για πολλά χρόνια να είναι μια υπερδύναμη.
Απ' ότι φάνηκε αυτό δεν ήταν δυνατό να γίνει για πολλούς λόγους.
Άλλωστε η ιστορία δεν γράφεται με τα "αν".

Με τα αιγαιοπελαγίτικα πλοία των Βεντούρηδων, έχω ταξιδέψει με όλα.
Δεν ξεχνάμε ποτέ τον γλυκό μας "Ξιφία" που ήρθε το 1976 να αλλάξει το status quo στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων.

Τι να πρωτοθυμηθούμε:
"Αγιος Γεώργιος", "Κάπταιν Κωνσταντίνος" "(Παναγία Τήνου", "Άρτεμις"), "Κίμωλος" ("Εργίνα", Μεθοδία ΙΙ"), "Γεώργιος Εξπρές", "Απόλλων Εξπρές" ("Απόλλων Εξπρές Ι"), "Απόλλων Εξπρές ΙΙ" ("Άγιος Γεώργιος"), "Σίφνος Εξπρές" ("Ηγουμενίτσα Εξπρές"), "Παναγία Τήνου ΙΙ", "Bari Express", "Ύδρα" ("Άγιος Νεκτάριος"), "Οδηγήτρια", "Μεθοδία" ...

Για κάθε ένα πλοίο που ερχόταν κάναμε πως και πως να μπούμε να το δούμε και να το ταξιδέψουμε.
Τα νιώθαμε πολύ δικά μας ...

Για τα ιταλικά θα αφήσω τους καλούς φίλους που τα έζησαν και τα ζουν περισσότερο.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους ένα καρέ από την ταινία "Κυνηγητό σε 3 Ηπείρους" του Ruby Cairo, στην οποία πρωταγωνιστούσαν η Αντι Μακ Νταόυελ, ο Λίαμ Νίσον και ο Βίγκο Μόρτενσεν.
Μια εικόνα από τον Πειραιά των αρχών του '90.
Η Αντι Μακ Νταόυελ μπροστά από τις διαφημιστικές πινακίδες της αγαπημένης μας Ventouris Sea Lines.

Η εικόνα δεν επελέγη τυχαία από τον σκηνοθέτη ....

27828

Μπράβο Roi, πολύ ωραία μας τα είπες! Να είσαι καλά...

Νικόλας
06-03-2009, 13:51
Πριν από ένα χρόνο (και δεκατρείς μέρες) το ATHENS στο παλιό λιμάνι της Ηγουμενίτσας βιράρει την άγκυρά του και φεύγει για το Μπάρι. Δίπλα του το RIGER & ακριβώς πίσω απο το RIGEL η ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ. Επίσης, πρύμα στο RIGEL διακρίνουμε και το όμορφο ARITI που μας εγκατέλειψε τόσο νωρίς.
Τέλος, στο Νέο Λιμάνι της Ηγουμενίτσας δεμένο το θηρίο POLARIS.

31375


PS:Δεν θυμάμαι αν την έχω ανεβάσει κάπου αλλού τη φωτό. Αν ναι, ας τη διαγράψουν οι διαχειριστές!!!

όπα να τος ξαναχτύπησε !!:D
αα αυτά είναι όπως κάποτε ήταν η πάτρα που άλλο πλοίο εκτός από βεντούρη δεν έβλεπες(patra express,polaris,saturnus,vega,) πάνω κάτω ήταν το κρατούσε αρκετό καιρό το μονοπόλιο αλλά κάποτε καιρός ήταν να μπούν και άλλοι μέσα
αλλά δεν σταματάει εδώ πήγε λίγο πιο πάνω και συνεχίζει ακάθεκτος
άντε και σε λίγο καιρό να πάροθμε και κανένα επιβατηγό καθαρό όμως :D;)

sea_serenade
06-03-2009, 18:04
άντε και σε λίγο καιρό να πάροθμε και κανένα επιβατηγό καθαρό όμως :D;)

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αφτί - αν και δε νομίζω να συμβεί ποτέ αυτό. Όσο έχει τα Ro/Ro ο Βεντούρης θα υπάρχει σαν εταιρία. Αν κάνει και τα αφήσει, χάθηκε!!!

Νικόλας
11-02-2010, 16:09
πολύ σκουριά έπεσε βρε αδερφέ !!
γι αυτό λέω να βάλω το χεράκι μου :D

Η ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ 'Β' ΠΟΥ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΤΙΣ ΠΛΩΡΕΣ ΤΩΝ ΒΕΝΤΟΥΡΟΠΛΟΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ :D;)
76606

giorgos....
08-04-2010, 02:08
Τώρα η VENTOURIS SEA LINES έχει το δικό της group στο facebook. (http://www.facebook.com/group.php?gid=183726873248&ref=ts)