PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλληνες Ναυτικοί - Οικογένεια / Σχέση



Σελίδες : [1] 2 3 4

Olive
29-10-2005, 00:22
Morgan thanks για το καλωσόρισμα . Χαρά μου να συμμετάσχω στο πολύ ζεστό και όμορφο θαλασσινό σας φόρουμ!!
Λοιπόν ...το εν λόγω θέμα περι συνθηκών ζωής των ναυτικών είναι τεράστιο και ελπίζω να μην είναι άσχετο με το topic "γυναίκα και ναυτιλία" ... Εκτός αν εννοείτε μόνο τις γυναίκες που εργάζονται στο χώρο της ναυτιλίας και όχι τις πιστές Πηνελόπες που περιμένουν τους ναυτικούς τους ...
Το 3 μήνες μέσα 3 έξω είναι κάτι σημαντικό...Δεν είναι το τέλειο( δεν υπάρχει τέλειο σε αυτή τη δουλειά) αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τους 6 ή και 8 μήνες απομόνωσης που αποτελούν την εναλλακτική λύση...Αυτά βεβαίως αφορούν την ποντοπόρο ναυτιλία όπου τα πράγματα δύσκολα μπορούν να βελτιωθούν και τουλάχιστον υπάρχουν οι 2-3 μήνες διακοπών το χρόνο για να ξεγελάσουν την πίκρα και τη μοναξιά...Αν πάμε όμως στην ακτοπλοϊα....Εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα . Για όσους νομίζουν ότι είναι καλύτερα να το σκεφτούν διπλά ...Εγώ τα έχω υποστεί και τα δύο και είναι σα να πηγαίνεις απ'τον γκρεμό στο ρέμα !!! 10 ή και 11 μήνες συνεχούς δουλειάς το χρόνο χωρίς καμμία αργία ή ξεκούραση ( απορώ πως ο Ποπαυ είναι όρθιος...) και για οικογενειακή ζωή άστα καλύτερα....Το σπίτι το βλέπουν για 1-2 ώρες στα πεταχτά , αν τυχόν δε συμπέσουν οι ώρες παραμονής στο λιμάνι με τα ωράρια εργασίας της συζύγου...Αλλιώς ....Το μήνα της επισκευής....Θυμώνω τόσο όταν ακούω τι ισχύει στις άλλες χώρες ...Θυμώνω και πικραίνομαι.Για την κατάντια της Ελλάδας .

Morgan
29-10-2005, 09:30
καλημέρα!
Όταν λέμε γυναίκα και ναυτιλία εννοούμε τα πάντα!!!! :D

η ακτοπλοία είναι επίσης δύσκολη, αν και συνοδεύεται από την ψευδαίσθηση του "είμαι κοντά"....Βέβαια και αυτό κάτι είναι ετσι? Δηλαδή το να σου μιλάει ο άνθρωπός σου στο τηλέφωνο χωρίς υπέρογκες χρεώσεις, να ξέρεις ότι τουλάχιστον δεν θαλασσοπνίγεται στον Ειρηνικό κ.ο.κ.

Όσον αφορά τις "πεταχτές" επισκέψεις, άσε και τις ξέρω...!!! Και τι να πρωτοκάνεις. Βέβαι πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι τουλάχιστον κάποιες περιόδους οι ναυτικοί κοιμούνται σπίτια τους σε αντίθεση με τους ποντοπόρους...

Βλέπεις να αλλάζουν τα πράγματα?

Olive
29-10-2005, 13:10
Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα !!!
Να αλλάξουν τα πράγματα? 8) Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία .Τα πράγματα σίγουρα θα αλλάξουν κάποια στιγμή , αλλά η γενιά μας δε νομίζω να το προλάβει αυτό...Για να γίνει βεβαίως αυτό χρειάζονται τρία πράγματα α ) ένας υπουργός με...( άσε θα με κόψει η λογοκρισία 8) ) που να πάει κόντρα στα συμφέροντα β) συνδικαλιστές με... παρόμοια προσόντα :lol: και γ ) ναυτικοί ενωμένοι και αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους ...Πόσο πιθανό είναι να συμπέσουν και τα τρία μαζί???Άστο καλύτερα...Νομίζω πάντως ότι φταίτε και εσείς . Οι διεκδικήσεις σας ( απεργίες κτλ ) περιορίζονται στο οικονομικό κομμάτι ( σύνταξη , μισθός , ασφάλεια ) που δε λέω πολύ σημαντικά είναι , αλλά τι να τα κάνεις όταν η ποιότητα της ζωής σου είναι τόσο μα τόσο χαμηλή....Για την ανάγκη ανάπαυσης αυτών των ανθρώπων δε μιλάει κανείς...Ούτε καν εσείς οι ίδιοι οι ναυτικοί . Το θεωρείτε δεδομένο....Μπροστά στο φόβο της απόλυσης δέχεστε τα πάντα . Και έτσι συντηρείται ένας φαύλος κύκλος , που δεν οδηγεί παρά μόνο στη φυσική και ψυχική σας εξόντωση . Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σου Morgan γι'αυτό το θέμα , όπως και των υπολοίπων βεβαίως βεβαίως... :D

Morgan
31-10-2005, 09:37
Αγαπητή μου Olive καλημέρα.

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο πόστ μου, θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν τα πράγματα και στην Ελλάδα είναι να αλλάξουν τα πράγματα πρώτα διεθνώς , να εδραιωθεί αυτή η κατάσταση και μέτα ...εδώ βλέπουμε.

Δυστυχώς -και αυτό δεν είναι κακομοιριά ή στεγνή γκρίνια- στην ελλάδα οι αλλαγές προς το καλύτερο αργούν χαρακτηριστικά. Οπωσδήποτε συνδικάτα και αλληλέγκυοι εργάτες θαλάσσης θα βοηθούσαν τα πράγματα ώστε να αλλάξουν γρηγορότερα. Πίστεψε με οι ναυτικοί φταίνε το λιγότερο. Μην ξεχνάς πια , πόσο ζήτηση φια δουλειά υπάρχει και αντίστοιχα πόσες θέσεις εργασίας! Το χάσμα είναι τεράστιο και δεν μιλάμε για φόβο απόλυσης αλλά για πιθανότητα να μην ξαναδουλέψεις ποτέ με ότι αυτό συνεπάγεται για τις οικογένειες που στηρίζονται σε αυτά τα χρήματα. Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο αυστηροί με τους συναδέλφους. Επίσης κάνεις ένα λάθος. Οι ώρες ξεκούρασης (rest hours) είναι ήδη κεκτημενο δικαίωμα των ναυτικών . Ήδη "ισχύει" συγκεκριμένο πρόγραμμα και απαιτήσεις , άλλο αν στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορες δεν τηρουνται μιας και οι αγαπητοί σε όλους πλοιοκτήτες όντως θα χρειαζόντουσαν 3πλα πληρώματα! Το προβλημα για μένα δεν είναι οι ναυτικοί που εξαναγκάζονται μπρος στην φτώχεια (και στην πείνα των οικογενειών) να κάνουν -απλά- μόκο, αλλά στους....άλλους που δεν εφαρμόζουν τις διεθνείς συμβάσεις , τους νόμους και δεν έχουν φιλότιμο. Δέν θα κατηγορήσω ποτέ τον "φτωχό" που κάνει τα πάντα για να ζήσει και όχι τον...απέναντι..

triad
31-10-2005, 12:03
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ OLIVE.ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΖΟΡΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΥΔΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΩ ΤΟΥΛ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ

Olive
31-10-2005, 19:23
Morgan-Triad ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :D
Morgan , αυτά που λές είναι πολυ σωστά . Επι της ουσίας δε διαφωνούμε . Απλά , ναι , επιμένω να πιστεύω ότι φταίτε και ΕΣΕΙΣ οι ναυτικοί .Έγώ καταρχάς όποτε έχω συζητήσει γι΄αυτό το θέμα με ναυτικούς λένε πάντα "Τι να κάνουμε" "Έτσι είναι η κατάσταση" και άλλα παρόμοια. Δηλαδή άμα ένα ολόκληρο πλήρωμα ζητήσει απο την εταιρία περιοδική τους αντικατάσταση για να παίρνουν άδειες , η εταιρία τι θα κάνει? θα τους απολύσει όλους? Δε νομίζω . Εμένα δε μου φαίνεται να σας καίει και τόσο . Έχετε υπερβολικά απορροφηθεί , κατά τη γνώμη μου , απο τον αγώνα της επιβίωσης , να συντηρήσετε την οικογένειά σας και να αποταμιεύσετε λεφτά , και δε θέλετε σε καμμία περίπτωση να ριψοκινδυνεύσετε . Άλλωστε όλα μια συνήθεια είναι . Άμα μπείτε στο λούκι της δουλειάς , μετά γίνεστε ανθεκτικοί μέχρι αναισθησίας . Άμα πείς σε ένα στεριανό να δουλέψει για ένα μήνα όπως εσείς θα πάθει πλάκα τρελή!!!! :lol: :lol: Το ζόρι το τραβάνε περισσότερο οι γυναίκες που μένουν πίσω , μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά , στερούνται τα πάντα και περιμένουν...το θαύμα . Σίγουρα αυτα που λέω δεν ισχύουν για όλους , και σίγουρα την ευθύνη δεν την έχουν οι ναυτικοί , που είναι τα μεγαλύτερα θύματα αυτής της κατάστασης . Βλέπουν όμως το κλουβί και μπαίνουν μέσα . Και δε ζητάνε καν το κλειδί!!!Αυτή είναι η "ενοχή τους" .
ΥΓ Υπάρχει άραγε άλλη γυναίκα ναυτικού στο φόρουμ να μας πει τη γνώμη της ?Πηνελόπες ενωθείτε!!!

lamainmusain
31-10-2005, 19:37
Πηνελοπες ενωμενες ποτε νικημενες :lol: :lol: :lol:
Περα απο το αστειο τις γυναικες των ναυτικων σαν την olive tis thamazo :wink: :wink: (oso exo katalavei ton xaraktira tis apo ta post)gia thn ipomoni
kai tin dinami tous
sorry poy grafo me latinikous xaraktires alla kati epathe to pliktrologio kai den to girizei sta ellhnika

Olive
31-10-2005, 23:52
lamainmusain σ'ευχαριστώ πολύ !!! :oops: Ο θαυμασμός είναι αμοιβαίος . Για μένα το ναυτικό επάγγελμα είναι ενα απο τα πιο όμορφα . Και όσους ναυτικούς έχω γνωρίσει ήταν όλοι-σχεδόν... 8) -τα καλύτερα παιδιά!!Δουλευταράδες , καλοί οικογενειάρχες και σύντροφοι , τίμοι και λεβέντες . Και κάθε φορά που λέω ότι ο άντρας μου είναι ναυτικός , ειλικρινά σας το λέω , σχεδόν δακρύζω απο περηφάνια ....

efouskayak
01-11-2005, 00:24
Είναι πολύ δύσκολος Olive ο ρόλος σου και των άλλων γυναικών που παίρνουν τόσο σοβαρή απόφαση να γίνουν άντρες και γυναίκες μαζί ειδικότερα όταν έρχονται τα παιδιά... εκεί είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση και θέλει μεγάλο σθένος του να αναλάβεις την ανατροφή των παιδιών αποκλειστικα.

Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς θα έχουν κάποιο τέτοιο περιστατικό στο οικογενεικό ή φιλικό σας περιβάλλον.

Και ακόμα δυσκολότερο να φροντίσει να αγάπανε τα παιδιά τον πατέρα τους ακόμα και αν δεν τον γνωρίζουν καλα καλα... γιατι παλαιότερα τουλάχιστον θυμάμαι μεγάλα μπάρκα....

Και κάτι ακόμα... όταν έρχεται αυτός ο άνθρωπος να μην νιώθει ξένος, αρκετοί συνταξιούχοι ναυτικοί νιώθουν έξω απο τα νερά τους μέσα σε ένα σπίτι και μεγάλο ρόλο παίζει η σύζηγος.....

Μπράβο σε όλες σας πάντως και ίσως δίκαια παλιά στα νησιά να σας έλεγαν καπετάνισες....

triad
01-11-2005, 11:51
lamainmusain σ'ευχαριστώ πολύ !!! :oops: Ο θαυμασμός είναι αμοιβαίος . Για μένα το ναυτικό επάγγελμα είναι ενα απο τα πιο όμορφα . Και όσους ναυτικούς έχω γνωρίσει ήταν όλοι-σχεδόν... 8) -τα καλύτερα παιδιά!!Δουλευταράδες , καλοί οικογενειάρχες και σύντροφοι , τίμοι και λεβέντες . Και κάθε φορά που λέω ότι ο άντρας μου είναι ναυτικός , ειλικρινά σας το λέω , σχεδόν δακρύζω απο περηφάνια ....

ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΓΚΕΣ,ΚΛΠ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο9 ΑΛΛΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΥΓΩ Κ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΣ. ΟΝΤΩΣ ΖΟΡΙ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ...

Olive
02-11-2005, 19:22
Μπράβο σε όλες σας πάντως και ίσως δίκαια παλιά στα νησιά να σας έλεγαν καπετάνισες....
Ευχαριστώ πολύ efouskayak!!!!Το "καπετάνισσα" ήταν όντως φοβερός τίτλος....Τίτλος τιμής....

triad
03-11-2005, 11:08
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΝΑ ΘΑΛΑΣΣΟΠΝΙΓΕΤΑΙ Κ ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΗΥ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΖΥΓΟ.ΒΕΒΑΙΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΙΔΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΠΛΕΟΝ.

efouskayak
14-11-2005, 11:44
Το Σάββατο είχα γεννητούρια ένα πανέμορφο κοριτσάκι ήρθε στον κόσμο ο ευτυχής παππούς έμαθε το νέο εν πλω κάπου στην Αμερική ήταν πολύ συγκινητική η σκηνή που του έβαλαν να ακούσει το κλάμα της εγγονής του από το κινητό από μια βιντεοκάμερα που είχαν την μικρή οι φωνές του ακουγόντουσαν σε μας... μου έλεγε η γιαγιά πόσο δύσκολο ήταν να μεγαλώσει 3 παιδιά μόνη της και πόσο στενοχωριόταν που πάλι δεν ήταν εδώ να μοιραστεί αυτή την ευτυχισμένη στιγμή... σε επόμενο τηλεφώνημα τραγούδαγε και κέρναγε τους υπόλοιπους μέσα στο βαπόρι αν μπορούσε να έρθει κολυμπώντας από την Αμερική είμαι σίγουρη ότι θα το έκανε... να ναι καλά εκεί που είναι λοιπόν και να μαθαίνουν μόνο ευχάριστα μαντάτα στα ταξίδια τους....... :D

Morgan
14-11-2005, 11:57
να τους ζήσει Εφούλα....

αυτά ειναι τα δύσκολα , η απόσταση σε σημαντικά γεγονότα :cry:

efouskayak
14-11-2005, 11:59
Το δυσκολότερο αλλα είναι τρόπος ζωής τελικά δύσκολος μέν αλλα τρόπος ζωής... :!:

Olive
14-11-2005, 20:27
Το δυσκολότερο αλλα είναι τρόπος ζωής τελικά δύσκολος μέν αλλα τρόπος ζωής... :!:
Εμένα παιδιά η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι τρόπος ζωής και δε συνηθίζεται με τίποτα...Είναι τρόπος να μη ζείς ποτέ και τίποτα!!!Και πρέπει να αλλάξει , όπως έχει αλλάξει σε όλες τις στοιχειωδώς πολιτισμένες χώρες του κόσμου .

Nash
15-11-2005, 10:45
efouskayak να σου ζησει το μωρακι!
Αυτη η εικόνα που περιγράφεις με τα γλεντια για το μωρακι, μου εφερε στο νου εναν Φιλιππινεζο που η κορη του βραβευτηκε στο πανεπιστημιο της ως αριστουχος απο τον προεδρο της χωρας τους και αυτος ηταν τοσο συγκινημενος που εκλαιγε απο χαρα και περιφανεια και κερναγε ολο το πληρωμα.
Τετοια πραγματα ειναι που κανουν τους ηρωες αυτους να δακρυζουν σαν παιδια. Η επιτυχια της οικογενειας ειναι γι αυτους η καλυτερη ανταμοιβη για οτι χανουν εκει εξω.

efouskayak
15-11-2005, 11:20
Ευχαριστώ για τις ευχές σου Nash να σε καλα.

Μισή χαρα είναι η χαρά όταν δεν μπορείς να την μοιραστείς με τους δικούς σου ανθρώπους ...

Morgan
15-11-2005, 13:54
Το δυσκολότερο αλλα είναι τρόπος ζωής τελικά δύσκολος μέν αλλα τρόπος ζωής... :!:
Εμένα παιδιά η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι τρόπος ζωής και δε συνηθίζεται με τίποτα...Είναι τρόπος να μη ζείς ποτέ και τίποτα!!!Και πρέπει να αλλάξει , όπως έχει αλλάξει σε όλες τις στοιχειωδώς πολιτισμένες χώρες του κόσμου .

ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞΩ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ)....

efouskayak
15-11-2005, 14:33
Αυτο εννούσα και εγώ για τους μέσα !!!!!!!!!

Nash
15-11-2005, 19:05
Θα ελεγα ότι είναι ενας αλλος τροπος ζωης, αδιανόητος για τους απέξω, οπως και για τους μεσα ειναι δυσκολη η ζωη εξω.
Εγω παντως αμα μπορουσα σημερα παλι "μεσα" θα πηγαινα.
Οποτε μπορω παω μεσα γιατι εκει νιωθω σαν στο σπιτι μου. Η βαπορισια ζωη με συναρπαζει.

Morgan
15-11-2005, 19:21
το σίγουρο είναι ότι πολλές φορές εύχομαι να ήμουν σε βαπόρι.
άλλες , πάλι...όχι

Olive
15-11-2005, 23:35
Θα ελεγα ότι είναι ενας αλλος τροπος ζωης, αδιανόητος για τους απέξω, οπως και για τους μεσα ειναι δυσκολη η ζωη εξω.
Εγω παντως αμα μπορουσα σημερα παλι "μεσα" θα πηγαινα.
Οποτε μπορω παω μεσα γιατι εκει νιωθω σαν στο σπιτι μου. Η βαπορισια ζωη με συναρπαζει.
Nash , δεν ξέρω την ηλικία σου , αν είσαι παντρεμένος κτλ , οπότε μπορώ απλά να υποθέσω ότι η βαπορίσια ζωή σε συναρπάζει μάλλον γιατί δεν την έχεις ζήσει πολύ . Επίσης λές ότι "όποτε μπορώ πάω μέσα" το οποίο σημαίνει ότι έχεις την επιλογή . Ετσι δεν μπορείς να μπείς στη θέση που δεν έχει άλλη επιλογή απο τη θάλασσα . Για λίγο , για ένα δύο ταξίδια (όποτε βαριέσαι) είναι μια χαρά . Αλλά για μόνιμη εργασία είναι κόλαση. Και για τους μέσα και για τους έξω . Το ότι οι ναυτικοί τελικα συνηθίζουν αυτή τη ζωή είναι αναπόφευκτο. Ολα τα συνηθίζει ο άνθρωπος , και σε όλα προσαρμόζεται . Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα . Μη με παρεξηγήσεις , και εμένα θα μου άρεσε να δουλεύω σε πλοίο , τη λατρεύω τη θάλασσα , αλλά όχι υπό τις τρομερές συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα . Τι το ωραίο υπάρχει στο να δουλεύεις αδιάκοπα , μέρα νύχτα , χωρίς αργίες , διακοπές , μακριά απο τούς ανθρώπους που αγαπάς , να μένεις πολλές φορές σε άθλιες καμπίνες , να τρως όχι και τα καλύτερα φαγητά ...Με λίγα λόγια να στερείσαι τα πάντα για ποιό λόγο? Μόνο για τα λεφτά . Που αποτελεί στην ουσία την αποζημίωση της ελευθερίας σας . Τη ζωή στα καράβια την επιθυμούν οι μικρότεροι σε ηλικία και ρομαντικοί ναυτικοί που ξεκινούν την καριέρα τους και ονειρεύονται περιπετειες και εμπειρίες . Τις οποίες τελικά δε ζουν . Οσο για το ότι η ζωή στα καράβια είναι δύσκολη περισσότερο για τους έξω θα πω ότι είναι δύσκολη για όλους . Και για τους μέσα και για τους έξω .
Θαυμάζω το ρομαντισμό σας και την αγάπη σας για τη θάλασσα -και εγώ έτσι είμαι-αλλά φοβάμαι παιδιά ότι μιλάτε λίγο "εκ του ασφαλούς"....Απ'τη στεριά δηλαδή......

triad
16-11-2005, 10:14
μαζι σου.και το χειροτερο να μην εισαι καλά, να θες να μιλήσεις με τον ανθρωπό σου, άλλες φορές να μην μπορείς ή να είναι σε τέτοια φάση που να θέλει αυτός στήριξη, οποτε ξεχνάς τα δικά σου.κ στην τελική τα λεφτά δεν είναι όπως κάποτε που με τρια μπαρκα αγόραζες σπιτι..

Morgan
16-11-2005, 10:38
Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.
αυτό που συμφωνώ , είναι πως η επιλογή που έχει ο Nash ή και εγω να ταξιδεύω κατά διαστήματα με βαπόρια του στόλου, είναι μεγάλο πράγμα και σίγουρα διαφορετικό από το κλειστό συμβόλαιο 6 μηνών.
σου δίνει μια αίσθηση ελευθερίας.

efouskayak
16-11-2005, 10:43
Συμφωνώ με τον Morgan αλλα κατανοώ και την Olive που της λείπει ο άνθρωπος της ...

Olive
16-11-2005, 23:11
Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.

Αυτό Morgan μου μπορεί να το πει μόνο αυτός που το έχει ζήσει όπως εγω . Άλλωστε δεν είπα ότι όλα είναι μαύρα ούτε ότι θα πάω να αυτοκτονήσω ( too late for that , anyway ) ....Μακάρι να έμπαιναν στο φόρουμ και άλλες γυναίκες ναυτικών για να μιλήσουν για το πως νιώθουν και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν...Και ξέρετε ποιό είναι το χειρότερο? Το να ξέρεις ότι όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάς , όλες οι στερήσεις και οι πίκρες , μπορούν σε μια στιγμή να εξαφανιστούν με μια κυβερνητική ρύθμιση , μια γενναία υπουργική απόφαση ....Η οποία στην τελική δε θα στοιχίσει και τίποτα τρομερό σε κανένα .Και να μη γίνεται τίποτα . Τότε όλα γίνονται θυμός και αγανάκτηση . Γι'αυτό όσοι θέλετε νορμάλ ζωή μακριά απο τη θάλασσα....Εκτός αν μπορείτε , όπως ο Morgan και ο Nash να ταξιδεύετε περιοδικά ....Διότι μη νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνω τη γοητεία που ασκεί η θάλασσα στους ναυτικούς ( τους κατα συνείδηση , τουλάχιστον ) .Και είναι ίσως ο μοναδικός λόγος , μαζί με την ανάγκη βεβαίως της δουλειάς και των χρημάτων , που οδηγούν αυτούς τους ανθρώπους σε αυτή την απάνθρωπη εργασία . Λέτε το ιώδιο να προκαλεί εξάρτηση?Θα το ψάξω.... :lol:

Nash
17-11-2005, 10:32
Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... γνωριζω το ζορι των αντρων μας και το δικο μας , και των παιδιων μας , εδω ναι χρειαζεται να βρεθουν καποιες αλλες παραμετροι που θα διευκολυνουν την ζωη τους και τις οικογενειες.
Αγαπω την θαλασσα και το επαγγελμα δεν μπορω να εξηγησω τους λογους , οσο καιρο ταξειδεψα ως επαγγελματιας η αγαπη εγινε λατρεια.
πολλες φορες αγανακτουσα αλλα δεν το παρατησα.Σημερα ειμαι στην στερια εχω παιδια και ως εκ τουτου επελεξα την οικογενεια.

Για τις δυσκολιες τωρα ως γυναικα ναυτικου... τι να πω .. στο βαπορι τετοια ζορια δεν τα ειχα.
Επειδη δεν ειμαι και μικρη.. κι εχω δυο παιδακια καμια φορα σκεφτομαι.. αμα παθω κατι ποιος θα το καταλαβει;
θελω να παω το ενα παιδι στο σχολειο και το μωρο κοιμαται....εξω ριχνει καρεκλες και πρεπει να το παρω στη βροχη
εχω π.χ καποιο προβλημα με το σπιτι .. εγω πρεπει να το λυσω.. .. τι να σας απαριθμω τωρα τα πρακτικα και δυσκολα.....
.
Ναι με κουραζει περισσοτερο η διαρκης ληψη αποφασεων για τα μικρα και τα μεγαλα.... τι να πρωτοπεις στο τηλεφωνο,....
στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.

Morgan
17-11-2005, 18:18
Olive τα βλέπεις μόνο μαύρα ενώ δεν είναι έτσι.

Αυτό Morgan μου μπορεί να το πει μόνο αυτός που το έχει ζήσει όπως εγω . Άλλωστε δεν είπα ότι όλα είναι μαύρα ούτε ότι θα πάω να αυτοκτονήσω ( too late for that , anyway ) ....Μακάρι να έμπαιναν στο φόρουμ και άλλες γυναίκες ναυτικών για να μιλήσουν για το πως νιώθουν και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΌΛΥΤΑ ΜΕ ΕΣΈΝΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

ΜΙΛΑΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ.
ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ " Τι το ωραίο υπάρχει στο να δουλεύεις αδιάκοπα , μέρα νύχτα , χωρίς αργίες , διακοπές , μακριά απο τούς ανθρώπους που αγαπάς , να μένεις πολλές φορές σε άθλιες καμπίνες , να τρως όχι και τα καλύτερα φαγητά ...Με λίγα λόγια να στερείσαι τα πάντα για ποιό λόγο? Μόνο για τα λεφτά . " -

ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 24 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ....ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ , ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΓΙΕΣ...! ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΑΛΛΟ ΕΞΩ.
ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΔΙΝΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.

ΟΜΩΣ,
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΖΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ.
ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ, ΟΙ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ ,ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ (ΠΧ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΤΛ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ) ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΛΛΥΥΥΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Olive
17-11-2005, 19:57
Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.
Nash είσαι γυναίκα?Και σύζυγος ναυτικού?Και ναυτικός? Και στα ποντοπόρα 8O Που να το φανταστώ!!!10 φορές μπράβο σε σένα , όντως το λέει η καρδιά σου....Μπροστα΄σε σένα τα δικά μου κότσια ωχριούν.... :oops: Ούτε εγώ θα άλλαζα τον Ποπαυ με τίποτα . Ούτε με 10 στεριανούς . Έτσι είναι οι ναυτικοί . Οπως τους είπες. Και όταν έρχονται είναι το κάτι άλλο . Αλλά όταν λείπουν είναι τόσο δύσκολα . Ας γίνει κάτι απο την πολιτεία για να βλέπουν και αυτοί τις οικογένειές τους πιο συχνά . Αυτό μόνο ζητάω . Ζητάω πολλά ?
Morgan μου ούτε με εσένα διαφωνώ . Πες μου και εσύ.Ζητάω πολλά?
ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΟΥΣ ΛΕΒΕΝΤΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ .

efouskayak
18-11-2005, 12:14
Τα θερμά συγχαρητήρια στη Nash για τον δύσκολο δρόμο που επέλεξε, δρόμο όμως με συγκινήσεις και εμπειρίες απο ότι μπορώ να φανταστώ θα σε παρακαλούσα Νash αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά να μοιραστείς μερικές απο αυτές μαζί μας . Ειδικά στο θέμα Γυναίκα και Ναυτιλία... είσαι η πλέον ειδική :wink:

efouskayak
18-11-2005, 12:18
Olive ο ανθρωπος σου είναι ο άνθρωπος σου ναυτικός, στεριανός ακόμα και αστροναυτης και σίγουρα τον θέλεις δίπλα σου σε κάθε στιγμή μεγάλη η μικρή όμως νομίζω οτι για την αντικειμενική δυσκολία του επαγγέλματος (η απόσταση) είναι πολλά αυτα που ζητάς σε ρεαλιστικό πλαίσιο και δεν νομίζω να γίνουν πράξη ή τουλάχιστον οχι άμμεσα... ειδικά με την κρίση του επαγγέλματος στην Ελλάδα τουλάχιστον... :!:

triad
18-11-2005, 15:19
Οlive , γνωριζω το επαγγελμα κι απο την καλλη και απο την αναποδη, Ειμαι γυναικα , ναυτικος σε ακτοπλοια και σε ποντοπορα, και συζυγος ναυτικου που ταξειδευει... γνωριζω το ζορι των αντρων μας και το δικο μας , και των παιδιων μας , εδω ναι χρειαζεται να βρεθουν καποιες αλλες παραμετροι που θα διευκολυνουν την ζωη τους και τις οικογενειες.
Αγαπω την θαλασσα και το επαγγελμα δεν μπορω να εξηγησω τους λογους , οσο καιρο ταξειδεψα ως επαγγελματιας η αγαπη εγινε λατρεια.
πολλες φορες αγανακτουσα αλλα δεν το παρατησα.Σημερα ειμαι στην στερια εχω παιδια και ως εκ τουτου επελεξα την οικογενεια.

Για τις δυσκολιες τωρα ως γυναικα ναυτικου... τι να πω .. στο βαπορι τετοια ζορια δεν τα ειχα.
Επειδη δεν ειμαι και μικρη.. κι εχω δυο παιδακια καμια φορα σκεφτομαι.. αμα παθω κατι ποιος θα το καταλαβει;
θελω να παω το ενα παιδι στο σχολειο και το μωρο κοιμαται....εξω ριχνει καρεκλες και πρεπει να το παρω στη βροχη
εχω π.χ καποιο προβλημα με το σπιτι .. εγω πρεπει να το λυσω.. .. τι να σας απαριθμω τωρα τα πρακτικα και δυσκολα.....
.
Ναι με κουραζει περισσοτερο η διαρκης ληψη αποφασεων για τα μικρα και τα μεγαλα.... τι να πρωτοπεις στο τηλεφωνο,....
στελνω email το παιρνει μετα απο 10 μερες οταν φτανει στο λιμανι....
ομως δεν θα το αλλαζα με τιποτα .. η πλειονοτητα των ναυτικων ειναι οικογενειαρχες εαισθητοι λατρευουν τις γυναικες και τα παιδια τους.
Οταν ερχονται ειναι χαρα Θεου κι ας ριχνει εξω καλαποδια.

ΜΠΡΑΒΟ!!! ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ...

Nash
18-11-2005, 16:19
Ας γίνει κάτι απο την πολιτεία για να βλέπουν και αυτοί τις οικογένειές τους πιο συχνά . Αυτό μόνο ζητάω . Ζητάω πολλά ?
Morgan μου ούτε με εσένα διαφωνώ . Πες μου και εσύ.Ζητάω πολλά?
Ζητας το αυτονοητο, ζωη για τον ναυτικο και για την οικογενεια του.. κι εγω αυτο ζηταω .. αρα μεχρι στιγμης ειμαστε 2 ...
Παντως πολλες φορες γυνακες στεριανων λενε .. τι νομιζεις κι εμεις που τον εχουμε εδω .. τον βλεπουμε καθολου;

Βεβαια ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο αλλα φαντασου να ηταν ανεργος !

Olive
18-11-2005, 16:52
Olive ο ανθρωπος σου είναι ο άνθρωπος σου ναυτικός, στεριανός ακόμα και αστροναυτης και σίγουρα τον θέλεις δίπλα σου σε κάθε στιγμή μεγάλη η μικρή όμως νομίζω οτι για την αντικειμενική δυσκολία του επαγγέλματος (η απόσταση) είναι πολλά αυτα που ζητάς σε ρεαλιστικό πλαίσιο και δεν νομίζω να γίνουν πράξη ή τουλάχιστον οχι άμμεσα... ειδικά με την κρίση του επαγγέλματος στην Ελλάδα τουλάχιστον... :!:
Για να γίνω πιο συγκεκριμένη.....Για τα ποντοπόρα 3 μήνες μέσα 3 μήνες έξω....Ήδη κάποιες εταιρίες το εφαρμόζουν....Για την ακτοπλοϊα διπλά πληρώματα...Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά έλα μου που τίποτα δεν είναι αυτονόητο στην Ελλάδα . Η αγάπη όλα τα υπομένει και όλα τα αντέχει αλλά γιατί να υποφέρουν οι ναυτικοί και οι οικογένειές τους...Και ακόμα δε μιλήσαμε ειδικά για τα παιδιά των ναυτικών....Τα οποία όση αγάπη και εν εισπράττουν απο τον μπαμπά που τα παίρνει συνέχεια τηλέφωνο και τους φέρνει δώρα πάλι πληγώνονται.... "συνέχεια λείπει , ο μπαμπάς μαμα" "δε θα έρθει ο μπαμπάς στο σχολείο" κτλ....Δεν υποστηρίζω ότι τα παιδιά αποκτούν τραύματα ανεπανόρθωτα , τουλάχιστον όχι μέσα σε μια οικογένεια με αγάπη . Ξέρουν ότι ο μπαμπάς τα αγαπάει , ότι λείπει γιατί δουλεύει και είναι περήφανα γιάυτόν αλλά η στέρηση είναι στέρηση ότι και αν πεις .

Morgan
21-11-2005, 15:39
αλήθεια βρε συ Olive, με τα παιδιά πως είναι τα πράγματα? πάντα σκεφτόμουν ότι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο και για την μάνα βέβαια , αλλά και κυρίως για αυτά...
σίγουρα τα "δώρα" του ξέμπαρκου βοηθάνε στο να απαλύνουν λιγάκι την κατάσταση, αλλά στην ουσία ?

Olive
21-11-2005, 19:31
Θα σου πω αυτά που μου έχουν πει άλλες γυναίκες ναυτικών -τόσο μικρές όσο και μεγαλύτερες σε ηλικία- καθώς και παιδιά ναυτικών γιατί δεν έχω ακόμα προσωπική εμπειρία . Με τα παιδιά Morgan μου δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα . Ειδικά αν δουλεύει η γυναίκα του ναυτικού τρελαίνεται μόνη να τρέχει για όλα . Απο την καθαρά ψυχολογική πλευρά , τα παιδιά αγαπάνε πολύ τους μπαμπάδες ναυτικούς , ξέρουν ότι ο μπαμπάς λείπει για δουλειές και δεν έχουν σύνδρομο εγκατάλειψης . Ομως στερούνται αυτά που βλέπουν να έχουν τα άλλα παιδιά -να τα πάρει ο μπαμπάς τους απ'το σχολείο , να τα πάει βόλτα να παίξουν την Κυριακή κτλ . Συχνά ρωτάνε "γιατί να μην είμαστε και εμείς όπως τα άλλα παιδιά" " γιατί ο μπαμπάς δεν έρχεται στο σχολείο μαμά" ενώ ξέρουν ότι ο μπαμπάς τους δεν μπορεί . Και είναι τραυματικό αρκετά όταν ο μπαμπάς φεύγει για ταξίδι . Μια φίλη μου μου είπέ ότι η κόρη της σταμάτησε να τρώει όταν εφυγε ταξίδι ο άνδρας της . Συνηθίζουν βέβαια . Και τα περισσότερα είναι και καλοί μαθητες και καλά παιδιά . Ισως η αίσθηση ότι ο πατέρας τους λείπει , ότι δουλεύει σκληρά για να συντηρήσει την οικογένεια, να τα κάνει πιο υπεύθυνα . Οπότε μπορείς να πείς ότι έχει και την καλή του πλευρα .
Οπως σου είπα όμως δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη . Προς το παρόν και μόνο η σκέψη ότι θα έχω δουλειά , παιδιά , σπίτι όλα μόνη μου με τρελαίνει.....

lamainmusain
21-11-2005, 20:30
Nash εχεις εργαστει ως αξιωματικος στα ποντοπορα και στην ακτοπλοοια :?: :?:
Olive οταν λειπει ο συζυγος και ειναι Χριστουγεννα η Πασχα η Καλοκαιρινες διακοπες πηγαινεται με την οικογενεια να τον δειτε :?: :?: Παιδια ναυτικων απο την σχολη μου εχουν οτι τις ωραιοτερες διακοπες τους τις περασαν οταν ηταν στο πλοιο με την οικογενεια :!: :!:

Olive
21-11-2005, 21:33
Εγώ προσωπικά στα ποντοπόρα δεν πήγα ποτέ , αν και ως σύζυγος αξιωματικού μπορούσα να πάω. Αν ταξιδεύεις έξω μπορείς να πάρεις την οικογένεια αν το θέλεις , τώρα για το αν εινα ωραία ή όχι.....Στην ακτοπλοϊα τα πράγματα είναι πιο εύκολα . Χριστούγεννα , Πάσχα , Καθαρά Δευτέρα τα περνάω συνήθως εν πλω . Η αγαπή τα ομορφαίνει όλα , απλά νοιώθεις κάπως ...αξιολύπητος όταν περνάς τις οικογενειακές αυτές γιορτές σε ένα πλοίο . Μια ψευδαίσθηση φυσιολογικής ζωής η οποία μερικές φορές πληγώνει περισσότερο και απο την απόσταση . Απο καλοκαιρινές διακοπές ...Στα ποντοπόρα βεβαίως έχεις τη δυνατότητα να πας κανονικές διακοπές με το σύζυγο όταν ξεμπαρκάρει . Στην ακτοπλοϊα κακοκαιρινές διακοπές δεν υπάρχουν . Κανένα ταξίδι στο ένα ή στο άλλο νησί που πάντα συνοδεύεται απο άγχος να ζήσεις ο, τι προλάβεις στις λίγες ώρες παραμονής στο λιμάνι . Πολλές φορές η εκδρομή που περίμενες πως και πως γίνεται ....μοναχική περιήγηση όταν προκύπτει καμμία βλάβη που κλείνει το σύζυγο μέσα . Και τότε ορκίζεσαι να μην ξαναπάς και να το πάρεις απόφαση ότι διακοπές με τον άντρα σου δε θα κάνεις ποτέ . Λυπάμαι αν δίνω μια ζοφερή εικόνα για το επάγγελμα αλλά φοβάμαι ότι αυτή είναι η πραγματικότητα .

efouskayak
22-11-2005, 10:16
Olive συγγνώμη εκ των προτέρων αν θα φανώ αδιάκριτη, πόσα χρόνια είσαι παντρεμένη με τον Ποπαυ σου :?:

Αν είσαι λίγα μπορεί να μην το έχεις συνηθίσει ακόμα, αν είσαι πολλά μάλλον δεν θα το συνηθίσεις ποτέ.

Nash
22-11-2005, 11:49
Ναι εχω ταξειδεψει και με ακτοπλοια... παναγια μου Βοηθα!!!!! και με ποντοπορα που ηταν και το καλυτερο. Τωρα δεν ασχολουμε πια επαγγελματικα με την θαλασσα, κανω αλλα πραγματα.
Εχω και δυο παιδια, η ζωη ναι ειναι δυσκολη χωρις τον πατερα στο σπιτι αλλα μαθαινουν. Το καλο ειναι οτι ωσπου να παει το ενα παιδι στο σχολειο μπαρκαραμε οικογενειακως μετα μονο χριστουγεννα ή καλοκαιρι και αν ήταν βολικα.
στα παιδια αρεσει πολυ να μαπινουν στα αεροπλανα και να πηγαινουν στο εξωτερικο να βρουν το μπαμπα τους , στο βαπορι περνανε μια χαρα, ειναι οι μασκωτ...
Εχω κι ενα μικρουλη τωρα, ο οποιος μεχρι να παει να δει που δουλευει ο μπαμπας στενοχωριοταν , νομιζε μαλλον οτι μας εγκατελειπε και δεν ηθελε ουτε να τον ακουει απο το τηλεφωνο. Τωρα που πηγαμε και μειναμε ολο το καλοκαιρι... ειναι ενθουσιασμενος.. αλλαξε την σταση του.
Στις γιορτες αμα δεν ειμαστε στο βαπορι ...ειναι χαλια.... εγω παντως δεν εχω ορεξη ουτε για "ρεβεγιον και αλλες βλακειες...
Αυτες τις μερες ειμαι να με κλαινε οι ρεγκες !:)
Παντως αυτο το τρεις μηνες μεσα τρεις εξω ειναι καλο.... μην σουπω καλυτερα θα ηταν ανα ταξειδι να αλλαζει το ληρωμα οπως με τους αεροπορους... αλλα αυτα ειναι ονειρα... ξεσκεπαστα.
Παντως ... θα σα πω οτι οι ναυτικοι ωντας εξω απο την κοινωνια ειναι οι καλυτεροι γονεις συζυγοι κλπ.

Olive
22-11-2005, 16:04
Olive συγγνώμη εκ των προτέρων αν θα φανώ αδιάκριτη, πόσα χρόνια είσαι παντρεμένη με τον Ποπαυ σου :?:

Αν είσαι λίγα μπορεί να μην το έχεις συνηθίσει ακόμα, αν είσαι πολλά μάλλον δεν θα το συνηθίσεις ποτέ.
Μπορείτε να με ρωτάτε ό,τι θέλετε , άλλωστε σας νοιώθω όλους σαν φίλους....
Είμαι 2 χρόνια παντρεμένη , βάλε όμως και 2 χρόνια αρραβώνα και 3 χρόνια σχέσης , μας κάνουν 7 χρονια , οπότε μάλλον το έχω πάρει απόφαση .... :lol: Φυσικά και έχω "συνηθίσει" , τέτοιο θέμα δεν τίθεται σε καμμία περίπτωση . Το θέμα της συνήθειας και της αποδοχής μιας τέτοιας κατάστασης , είτε σε επίπεδο σχέσης , είτε σε επίπεδο γάμου ξεκαθαρίζεται πολύ γρήγορα , μη σου πω απο τον πρωτο χρόνο της σχέσης . Αν όμως λέγοντας "συνήθεια" εννοείς να μη σε πονάει η μοναξιά , η απόσταση απο το σύντροφο σου , να μη σε στενοχωρούν και προβληματίζουν οι δυσκολίες , οι αυξημένες ευθύνες , το μέλλον των παιδιών σου, τότε ναι δεν έχω συνηθίσει , ούτε θα συνηθίσω ποτε . Καμμιά άλλωστε γυναίκα ναυτικού δε "συνηθίζει" ποτέ αυτά τα συναισθήματα , παρά μόνο αν δεν αγαπάει πραγματικά . Αυτό δε σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι μια γυναίκα ναυτικού είναι δυστυχισμένη , και ελπίζω να μη δίνω αυτή την εντύπωση . Εγώ είμαι αυτή που πάντα πίστευα και πιστεύω ότι η απόσταση κάνει πιο αδύναμα τα αδύναμα συναισθήματα και δυναμώνει τα ήδη ισχυρά . Οπως είπέ άλλωστε και η Nash όταν ο ναυτικός έρχεται σπίτι του είναι χαρά Θεού και ας βρέχει εξω όπως σήμερα ...

Morgan
23-11-2005, 14:21
εγώ πάντως αν και διαφωνώ σε κάποια σημεία με την Olive (οχι βέβαια σχετικά με το πως δέχονται οι οικογένειες των ναυτικών την δυσκολία του επαγγέλματος αλλά όσον αφορά το επάγγελμα αυτό καθ'εαυτό) χαίρομαι γιατί κάνουμε αυτή την κουβέντα.
είναι πολύ σημαντικό να συζητάνε αυτά τα πράγματα άνθρωποι που τα χουν ζήσει στο πετσί τους.

efouskayak
23-11-2005, 14:25
Μα η ψυχή του καραβιού είναι ο ναυτικός και η δική του ψυχή η οικογένεια του ... :!:

Morgan
23-11-2005, 14:30
ποιητρια 8)

Maroulis Nikos
23-11-2005, 14:37
ποιητρια 8)

:D :D :D :D

efouskayak
23-11-2005, 14:46
Ειμαι συναισθηματικός τύπος τι να κάνω :lol: :lol: :lol: :lol:

Olive
23-11-2005, 21:13
Η ψυχή του Morgan όμως είναι το καράβι του... :lol: Ισως όλοι οι ναυτικοί να έχουν στην καρδιά τους τη θάλασσα και να κάνουν στις γυναικες τους τους μισοκακόμοιρους "Τι να κάνω" "Μήπως το θέλω" κτλ......Πάντως ακόμα και εγώ που έχω φάει τη θάλασσα με το κουτάλι χωρίς να είμαι ναυτικός έχω νοιώσει την ακαταμάχητη γοητεία της...Πάνω σε ένα πλοίο όλα είναι πιο απλά , ο χρόνος αποκτά μια άλλη διάσταση και το μυαλό ταξιδεύει επίσης...

Morgan
24-11-2005, 09:35
Ισως όλοι οι ναυτικοί να έχουν στην καρδιά τους τη θάλασσα και να κάνουν στις γυναικες τους τους μισοκακόμοιρους "Τι να κάνω" "Μήπως το θέλω" κτλ...... ...


χαχαχαχα
χαχαχαχα
χαχαχαχα

efouskayak
24-11-2005, 09:49
Νομίζω οτι είναι κάπου στην μέση τα πράγματα δηλαδή υπάρχει το μεράκι γιατι χωρίς αυτό η δουλειά αυτή θα είναι καταναγκαστικά έργα και κανένας δεν τα αντέχει ξέρω πολλές περιπτώσεις που τα παράτησαν για λιγότερα χρήματα για να μην ταξιδεύουν. Αλλα σίγουρα η οικογένεια είναι μέσα στο μυαλό τους. :!:

Olive
26-11-2005, 13:35
Νομίζω οτι είναι κάπου στην μέση τα πράγματα δηλαδή υπάρχει το μεράκι γιατι χωρίς αυτό η δουλειά αυτή θα είναι καταναγκαστικά έργα και κανένας δεν τα αντέχει ξέρω πολλές περιπτώσεις που τα παράτησαν για λιγότερα χρήματα για να μην ταξιδεύουν. Αλλα σίγουρα η οικογένεια είναι μέσα στο μυαλό τους. :!:
Σύμφωνοι efouskayak, πολύ ωραία τα λές....Αλλά γιατί να υπάρχει καν το δίλημμα "οικογένεια ή θάλασσα" . Έχει και ο ναυτικός το δικαίωμα όπως όλοι οι εργαζόμενοι να πηγαίνει σπίτι του να βλέπει τα παιδιά του και τη γυναίκα του . Σίγουρα όχι με τη συχνότητα και τη διάρκεια ενός στεριανού , αλλά στην τελική με τα διπλά πληρώματα λύνεται εντελώς το πρόβλημα . Στις άλλες χώρες έτσι είναι . Και θα πρέπει -το ξαναλέω-να αλλάξει η εμπεδωμένη αντίληψη της ελληνικής κοινωνίας για το ναυτικό επάγγελμα ως ένα επάγγελμα δύσκολο απο τη φύση του . Δύσκολο το κάνουν όλοι αυτοί που βλέπουν τους ναυτικούς σα δούλους . Συμφωνώ με το Morgan ότι είναι υπέροχο να εργάζεσαι στη θάλασσα . Αφού κοντεύει να με πείσει να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο.... :lol: :lol:

efouskayak
28-11-2005, 11:53
Olive ζητάς να αλλάξει μια νοοτροπία πολλών χρόνων στην οποία με βρίσκεις σύμφωνη φυσικά άλλωστε είναι απολύτως λογικό αυτό που ζητάς.

Όμως όλες οι μεγάλες αλλαγές θέλουν και αγώνες δεν βλέπω όμως να υπάρχει καμία κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση αφού όλοι φοβούνται για τις δουλειές τους.

Nicolas
28-11-2005, 13:07
Είναι η πρώτη μου φορά που μπαίνω στην συζητηση σας και σας συγχαίρω για τις απόψεις σας. Τό πρόβλημα είναι πολυ παλιό και ουδέποτε έγειναν προσπάθειες απο κανέναν για να λυθεί. Όταν οι άλλοι ταξίδευαν 6 μήνες μέσα στο πλοίο και 6 μήνες έξω, μας έλεγαν ότι όλοι αυτοι είναι άναυτοι και τουρίστες. Σήμερα δέν θέλουν ούτε καν να το ακούσουν το πρόβλημα. Ελληνικά πληρώματα όμως που ταξιδεύουν στην Βαλτική, ακολουθούν τα πρότυπα τών ξένων γιατί δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά. Με λίγα λόγια η Ναυτιλία ανήκει στα φτωχά και υποανάπτυκτα κράτη, γιαυτό και χάθηκαν τα Ελληνικά Πληρώματα. Αποτέλεσμα σιγά σιγά θα χαθούν και τα στελέχη απο τα Γραφεία και το Μαnagement θα καταλήξει σε Ξένα χαίρια.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία
:oops:

efouskayak
28-11-2005, 13:17
Καταρχήν σε καλωσορίζω στις συζητήσεις μας και σε ευχαριστώ για την συμμετοχή.


Στο θέμα μας τώρα μήπως τα ελληνικά πληρώματα χάθηκαν λόγω κόστους και όχι γιατι η ναυτιλία ανήκει σε υποανάπτυκτους λαούς :?:

Morgan
28-11-2005, 13:27
Καλως ηρθες Νικολα.
Επειδη η συζητηση εχει να κανει με συνθηκες διαβιωσης της οικογενειας των ναυτικων ...μπορουμε αυτο (για την ελλειψη πληρωματων ) να το συνεχισουμε εδω http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=717#717 (τροποποιηθηκε αναλογα )

Maroulis Nikos
28-11-2005, 13:30
Είναι η πρώτη μου φορά που μπαίνω στην συζητηση σας και σας συγχαίρω για τις απόψεις σας. Τό πρόβλημα είναι πολυ παλιό και ουδέποτε έγειναν προσπάθειες απο κανέναν για να λυθεί. Όταν οι άλλοι ταξίδευαν 6 μήνες μέσα στο πλοίο και 6 μήνες έξω, μας έλεγαν ότι όλοι αυτοι είναι άναυτοι και τουρίστες. Σήμερα δέν θέλουν ούτε καν να το ακούσουν το πρόβλημα. Ελληνικά πληρώματα όμως που ταξιδεύουν στην Βαλτική, ακολουθούν τα πρότυπα τών ξένων γιατί δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά. Με λίγα λόγια η Ναυτιλία ανήκει στα φτωχά και υποανάπτυκτα κράτη, γιαυτό και χάθηκαν τα Ελληνικά Πληρώματα. Αποτέλεσμα σιγά σιγά θα χαθούν και τα στελέχη απο τα Γραφεία και το Μαnagement θα καταλήξει σε Ξένα χαίρια.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία
:oops:

Καλώς μας ήρθες στην παρέα μας θα χαιρόμαστε να σε βλέπουμε πιο τακτικά :wink:

Morgan
07-12-2005, 11:31
Olive, Πως αντιμετωπίζει η οικογένεια του ναυτικού τις γιορτές που π.χ. έρχονται?
εγώ ξερω το από μεσα...

efouskayak
07-12-2005, 12:13
Μην σκαλίζεις και συ πληγές :!: :roll:

Morgan
07-12-2005, 13:01
αποκλείεται να μην μας πει η Olive... αν δεν μιλησουν ανθρωποι που ξερουν...πρεπει ολοι να μαθαινουν και τα καλα και τα κακα.

Olive
07-12-2005, 20:07
Olive, Πως αντιμετωπίζει η οικογένεια του ναυτικού τις γιορτές που π.χ. έρχονται?
εγώ ξερω το από μεσα...
Μμμμμμμμμμ.........Δεν είναι και ο,τι καλύτερο.... :? Σε πιάνει ψιλοκατάθλιψη , ειδικά όταν βλέπεις τις άλλες οικογένειες να περνάνε μαζί τις γιορτές και εσύ είσαι μόνη σαν τον κούκο!!!?Και δεν μπορείς ούτε στη μανα σου να "κλαφτείς" γιατί θα σε αρχίσει πάλι τα "στα'λεγα εγώ" κτλ κτλ ...... 8) Οπότε κάθεσαι σπίτι βλέπεις κανένα μιούζικαλ, κανένα έργο στην τηλεόραση , διαβάζεις μυθιστορήματα ( κατά προτίμηση ναυτικά ) :lol: και περιμένεις το τηλέφωνο του ναυτικού σου για τα χρόνια πολλά .....και για να του τα ψάλλεις ελαφρώς -πρέπει και εσύ λίγο να εκτονωθείς!!!!- "πάλι μόνη μου γιορτινές μέρες" "έτσι θα είμαστε μια ζωή"¨ για να ακούσεις βεβαίως απο την άλλη γραμμή "υπομονή , θα δούμε τι θα κάνουμε" 8) 8) 8) Μπορείς βέβαια να πας και σε ρεβεγιόν φίλων ή συγγενών , αλλά εγώ τις περισσότερες φορές προτιμώ να κάθομαι σπίτι γιατί όταν βγαίνω χωρίς τον Ποπαυ νοιώθω περισσότερο μόνη .

Morgan
09-12-2005, 11:46
Το πρώτο μου μπάρκο έπεσε Χριστούγεννα ΕΝ ΠΛΩ ....Δύσκολη κατάσταση, και λόγω φόρτου στις γραμμές , να μην μπορώ να πάρω ούτε τηλέφωνο...
στην σειρά με τα άλλα παιδιά έξω από την καμπίνα του μαρκόνι για να μιλήσουμε με τα σπίτια μας. Το ΑΘΗΝΑ ΡΑΔΙΟ ήταν η πιο οικονομική τότε λύση.

Παραμονή οι Φιλιππινέζοι ναύτες είχαν διοργανώσει πάρτυ..! δυνατή μουσική στο καπνιστήριο, χαμηλά φώτα , καραόκε...σαν να σουν αλλού...
αχχχχ , περίεργα συναισθήματα, να θες να πιείς κάτι αλλά και πάλι τι νόημα είχε? ΚΑΝΕΝΑ. κάποιοι δικοί μας έλληνες, με τα μούτρα μέχρι κάτω , τα ποτήρια και τα μπουκάλια άδεια , να σκέφτονται και να κλαίνε ...Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν είτε σε καμπίνες είτε στο καπνιστηριο το δικό μας (εκει επικρατούσε ησυχία).
Λίγοι την είχαμε δει στο χαβαλέ, βλέποντας τους ναύτες να ξεδίνουν και να διασκεδάζουν πραγματικά.

¨ετσι είναι το "μέσα" εν πλώ σε γκαζάδικο 300.000 τόνων

efouskayak
09-12-2005, 12:09
Olive και Morgan .... :cry: :cry: :cry:

Olive
09-12-2005, 23:41
Το πρώτο μου μπάρκο έπεσε Χριστούγεννα ΕΝ ΠΛΩ ....Δύσκολη κατάσταση, και λόγω φόρτου στις γραμμές , να μην μπορώ να πάρω ούτε τηλέφωνο...
στην σειρά με τα άλλα παιδιά έξω από την καμπίνα του μαρκόνι για να μιλήσουμε με τα σπίτια μας. Το ΑΘΗΝΑ ΡΑΔΙΟ ήταν η πιο οικονομική τότε λύση.

Παραμονή οι Φιλιππινέζοι ναύτες είχαν διοργανώσει πάρτυ..! δυνατή μουσική στο καπνιστήριο, χαμηλά φώτα , καραόκε...σαν να σουν αλλού...
αχχχχ , περίεργα συναισθήματα, να θες να πιείς κάτι αλλά και πάλι τι νόημα είχε? ΚΑΝΕΝΑ. κάποιοι δικοί μας έλληνες, με τα μούτρα μέχρι κάτω , τα ποτήρια και τα μπουκάλια άδεια , να σκέφτονται και να κλαίνε ...Οι περισσότεροι από αυτούς ήταν είτε σε καμπίνες είτε στο καπνιστηριο το δικό μας (εκει επικρατούσε ησυχία).
Λίγοι την είχαμε δει στο χαβαλέ, βλέποντας τους ναύτες να ξεδίνουν και να διασκεδάζουν πραγματικά.

¨ετσι είναι το "μέσα" εν πλώ σε γκαζάδικο 300.000 τόνων
Τώρα πες μου δηλαδή δεν χρειάζεται να είσαι λίγο μαζοχιστής για να κάνεις αυτη τη δουλειά? :lol: :lol:
Και επειδή άρχισε η efouskayak να μας παίρνει στο ψιλό 8) 8) 8) πρέπει Morgan να σταματήσουμε την κλάψα και να το παίξουμε γενναίοι.....Λοιπόν αυτά τα Χριστούγεννα θα τα περάσω υπέροχα αγκαλιά με το τηλέφωνο , δίπλα στο τζάκι (δεν υπάρχει τζάκι , αλλά θα φανταστώ ένα ) να μιλάω όλη μέρα με τον Ποπαυ κοιτάζοντας τη φωτογραφία του....Και αναλύοντας με λεπτομέρεια όλα όσα θα κάναμε αν είμασταν μαζί.....Κάπως καλύτερο??Βελτιώθηκα? 8O Morgan η σειρά σου...για πες πόσο ωραία πέρασες εκείνα τα Χριστούγεννα με τους Φιλιππινέζους ( όχι πως έχω τίποτα με τους ανθρώπους.....) :lol: :lol:

Morgan
12-12-2005, 13:25
τώρα που το λες.... :lol: μια χαρα ήταν...
εκείνα τα Χριστούγεννα με τους Φιλιππινέζους και τους Ελληνες συναδελφους, ήταν όλα υπέροχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:lol:

efouskayak
12-12-2005, 13:35
8O Μόνο στο ψιλό δεν σας πήρα αλλα αφού το απολαμβάνεται χαίρομαι και εγώ :wink:

Morgan
12-12-2005, 19:09
κουκλί μου εσύ! :D

Olive
12-12-2005, 21:02
Morgan και efouskayak 8) 8) 8)

Morgan
12-12-2005, 22:19
olive & efouskayak :twisted: :twisted:

efouskayak
13-12-2005, 10:09
Ετσι είναι η efouskayak σαν την γνωστή cola πάει με όλα :lol: :lol: :lol:

natasa
13-12-2005, 18:24
Ωραίο θεματάκι ανοίξατε : Χριστούγεννα εν πλώ. Λοιπόν, οι Φιλιππινέζοι με το καραόκε δεν ήταν τίποτα, εγώ ξέρω κάποιον που ήταν σε τέτοια ψυχολογία που ξέσπασε στο...κεφάλι του. Με κάμποσα χρόνια θαλάσσια υπηρεσία-δεν έκανε δηλαδη πρώτη φορά γιορτές στο καράβι όπως ο Morgan- βράθηκε παραμονή Πρωτοχρονίας σε λιμάνι της Αυστραλίας για κακή του τύχη. :twisted: Κακή γιατί έπιανε το κινητό με αποτέλεσμα να τον πάρουν οι ΠΑΝΤΕΣ κολλητοί, φίλοι, οικογένεια, πρώην και ένα σορό γνωστοί (είχε και πολλούς γιατί στις δημόσιες σχέσεις ήταν κάτι σαν βουλευτής σε προεκλογική περίοδο :!: ) και του έλεγαν όλοι ΠΟΣΟ ωραία περνούσαν και ΤΙ θα έκαναν άν ήταν κι αυτός μαζί :cry: . Εν τέλει του ''γύρισε'' το μάτι, είχε και κάτι προηγούμενα με το καφάλι του που είχε αρχίσει να καραφλιάζει και του χάλαγε το look :evil: (δεν μπορούσε να κάνει κάτι αντάυγιες που του άρεσαν και ήταν και της μόδας) όποτε το ξύρισε για να ξεσπάσει! :?

Olive
13-12-2005, 19:36
olive & efouskayak :twisted: :twisted:
Morgan , τι κακές φατσούλες είναι αυτές?????ΑΑΑΑΑ , εγώ την efouskayak την αγαπώ πολύ!!
Νατάσα , αλήθεια ξύρισε ο καψερός το κεφάλι του?? 8O Πω πω βαράει άσχημα η μοναξιά....Και εμείς οι άμοιρες Πηνέλόπες που δεν μπορούμε ούτε το κεφάλι μας να ξυρίσουμε?Γράφουμε στο ναυτιλία.gr!!!!

efouskayak
14-12-2005, 08:35
Ωραίο θεματάκι ανοίξατε : Χριστούγεννα εν πλώ. Λοιπόν, οι Φιλιππινέζοι με το καραόκε δεν ήταν τίποτα, εγώ ξέρω κάποιον που ήταν σε τέτοια ψυχολογία που ξέσπασε στο...κεφάλι του. Με κάμποσα χρόνια θαλάσσια υπηρεσία-δεν έκανε δηλαδη πρώτη φορά γιορτές στο καράβι όπως ο Morgan- βράθηκε παραμονή Πρωτοχρονίας σε λιμάνι της Αυστραλίας για κακή του τύχη. :twisted: Κακή γιατί έπιανε το κινητό με αποτέλεσμα να τον πάρουν οι ΠΑΝΤΕΣ κολλητοί, φίλοι, οικογένεια, πρώην και ένα σορό γνωστοί (είχε και πολλούς γιατί στις δημόσιες σχέσεις ήταν κάτι σαν βουλευτής σε προεκλογική περίοδο :!: ) και του έλεγαν όλοι ΠΟΣΟ ωραία περνούσαν και ΤΙ θα έκαναν άν ήταν κι αυτός μαζί :cry: . Εν τέλει του ''γύρισε'' το μάτι, είχε και κάτι προηγούμενα με το καφάλι του που είχε αρχίσει να καραφλιάζει και του χάλαγε το look :evil: (δεν μπορούσε να κάνει κάτι αντάυγιες που του άρεσαν και ήταν και της μόδας) όποτε το ξύρισε για να ξεσπάσει! :?

Σπαστικό να έχεις τον πόνο σου και να σε παίρνουν και να σου το θυμίζουν συνέχεια.... πάλι καλά που απλώς το ξύρισε... :wink:

efouskayak
14-12-2005, 08:59
olive & efouskayak :twisted: :twisted:
Morgan , τι κακές φατσούλες είναι αυτές?????ΑΑΑΑΑ , εγώ την efouskayak την αγαπώ πολύ!!
Νατάσα , αλήθεια ξύρισε ο καψερός το κεφάλι του?? 8O Πω πω βαράει άσχημα η μοναξιά....Και εμείς οι άμοιρες Πηνέλόπες που δεν μπορούμε ούτε το κεφάλι μας να ξυρίσουμε?Γράφουμε στο ναυτιλία.gr!!!!

Είναι και το να γράφεις στο naytilia ένας τρόπος να είσαι κοντά στον αγαπημένο σου πιστεύω ίσως με ένα ιδιαίτερο τρόπο.

Αν βαράει η μοναξιά λέει για αυτό τον λόγο αποφασίσαμε να κάνουμε αυτή την βραδιά στο Mecca για κάποιους που είναι μόνοι τους και μπορούμε να κάνουμε κάτι για να τους κάνουμε να το αισθάνονται λιγότερο.

Αγαπάτε αλλήλους και όχι μόνο την efouskayak :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:

natasa
14-12-2005, 12:42
Aληθέστατα το ξύρισε Olive :!: :!: :!: :!: Το λέω με σιγουριά γιατί το ξέρω απο' τον ίδιο :( . Γι αυτό καλού κακού, αν και δε μου πέφτει λόγος, μην πείς κι εσύ στον δικό σου τί θα κάνατε αν ήσασταν μαζί. Γιατί να ξυρίσει το κεφάλι του δεν θα 'ναι τίποτα , μην αρχίσει να το χτυπάει στους μπουλμέδες ο άνθρωπος. Όσο για σας τις Πηνελόπες, δεν χρειάζεται να φτάσετε ως εκεί, πρώτον γιατί δεν έχετε προηγούμενα με το κεφάλι σας και δεύτερον και σημαντικότερο έχετε πολύ μαγαλύτερη υπομονή- άπειρη θα έλεγα! :wink:
Πάντος αυτές οι αντιδράσεις δεν σχετίζονται μόνο με το αίσθημα της μοναξιάς :cry: αλλά και με τη γενικότερη ψυχολογική κατάσταση κάποιου, τις αντοχές :x και την τάση προς την υπερβολή :evil: . :mrgreen:

efouskayak
14-12-2005, 12:51
Σίγουρα η Natassa έχει δίκιο για φαντάσου όμως να έχεις τον δικό σου ''πόνο'' που είσαι μακρυά και να έχεις και την κλασική γυναικεία μουρμούρα (δεν μιλάω για την Olive αλλα γενικά) : και πότε θα έρθεις και πότε θα περάσουμε εμείς μαζί τις γιορτές και είμαι χάλια και μου λείπεις και... και ... και.... όχι κουτουλιές στους μπουλμέδες. :? .. βουτιά αγκαλιά με τα καρχαριάκια.... :mrgreen:

natasa
15-12-2005, 12:28
Μπά, η μουρμούρα δεν είναι το χειρότερο γιατί άμα τα πάρει σου λεέι κι ένα "Αει παράτα με" ή " Κλείνω τώρα γιατί περιμένει για τηλέφωνο κι ο Φιλιππινέζος απ'έξω" και σε ξεφορτώνεται. :twisted: Άμα αρχίσεις όμως τα "μου λείπεις κι αν ήσουνα εδω θα κάναμε αυτό κι εκείνο" τότε αρχίζει να καταλαβαίνει τί χάνει :cry: και σκέφτεται στα σοβαρά εκείνη τη βουτίτσα. Πάντος όσο χάλια κι αν είναι, την επόμενη των γιορτών το έχουν ξεχάσει και ξαναγίνονται Σεβάχ, Οδυσσέας, Ποπάϋ ή ό,τι τεριάζει στον καθένα τους. :wink:

lamainmusain
15-12-2005, 16:44
Τωρα καταλαβα γιατι δοκιμοι 4ετης μου ειχαν πει οτι το κινητο να ειναι παντα κλειστο οταν ειμαι στο πλοιο η σε λιμανι :? :? :?

efouskayak
15-12-2005, 21:35
Τωρα καταλαβα γιατι δοκιμοι 4ετης μου ειχαν πει οτι το κινητο να ειναι παντα κλειστο οταν ειμαι στο πλοιο η σε λιμανι :? :? :?


:lol: :lol: :lol: κάτι ξέρουν :!:

Nash
16-12-2005, 20:28
Γεια σας παιδια και χροναι πολλα .
το θεμα εγινε χριστουγεννα στα πελαγα:)
Εγω να πω καλα ταξειδια σε οποιον οποια ταξειδευει και σε οποιον περιμενει του χρονου να ειναι με τον την ταξιδευτη του.

Olive
16-12-2005, 21:39
Τωρα καταλαβα γιατι δοκιμοι 4ετης μου ειχαν πει οτι το κινητο να ειναι παντα κλειστο οταν ειμαι στο πλοιο η σε λιμανι :? :? :?
:lol: :lol: Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι το βαθύτερο νόημα της βαθυστόχαστης αυτής συμβουλής????Γιατί πάλι εμένα το μυαλό μου πάει σε άλλα???? 8) 8) 8) 8)

Morgan
17-12-2005, 14:45
και μενα και μενα 8)

natasa
17-12-2005, 15:42
Xα! Κι αυτοί που τον συμβούλεψαν τα "άλλα" είχαν στο μυαλό τους. :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
17-12-2005, 15:53
:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Morgan
17-12-2005, 21:19
υπαρχει...παρεξηγηση....

lamainmusain
17-12-2005, 21:28
Θα μου εξηγησει κανεις :?: :?:

Morgan
18-12-2005, 09:15
ας μην ξεχειλωσουμε το τοπικ.... :wink: εγω παντως οταν ειχα κλειστο κινητο το ειχα : α. για να μην με παιρνουν ακαταλληλες ωρες / ωρες ξεκουρασης και β. γιατι το κοστος του κινητου ειναι μεγαλο οταν σε παιρνουν. ετσι προτιμουσα να παιρνω εγω....
τιποτα το πονηρο!!!

Olive
18-12-2005, 12:11
ας μην ξεχειλωσουμε το τοπικ.... :wink: εγω παντως οταν ειχα κλειστο κινητο το ειχα : α. για να μην με παιρνουν ακαταλληλες ωρες / ωρες ξεκουρασης και β. γιατι το κοστος του κινητου ειναι μεγαλο οταν σε παιρνουν. ετσι προτιμουσα να παιρνω εγω....
τιποτα το πονηρο!!!
Αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε..... 8) Λοιπόν ο lamainmusain είναι το καλύτερο παιδί του φόρουμ!!!Οχι σαν εμάς που το μυαλό μας πάει μονίμως στο πονηρό!!!Αγαπητέ lamainmusain όταν ένα κινητό είναι κλειστό τρείς είναι οι πιθανότητες
Α) Έχει μείνει απο μπαταρία 8)
Β) Δεν έχει σήμα 8)
Γ) Το έχεις κλείσει επίτηδες!!! 8) 8) 8)
Τώρα , η τρίτη περίπτωση έχει με τη σειρά της επιπλέον πιθανές εξηγησεις
Α) Θέλεις να ξεκουραστείς -όπως ο αγαπητός Morgan 8) -και δε θέλεις να σε ενοχλήσουν
Β) είσαι πεσμένος ψυχολογικά και δε θέλεις να μιλήσεις με κανένα
Γ ) Δε θέλεις να ξέρουν οι άλλοι τι κάνεις και που ή με ποιόν/ποιά βρίσκεσαι .....
Η τρίτη περίπτωση έχει καί αυτή με τη σειρά της επιπλέον πιθανές εξηγήσεις :lol: :lol:
Α) είσαι μυστικός πράκτορας σε εντεταλμένη υπηρεσία
Β)έχεις πάθει αμνησία μετά απο ένα χτύπημα στο κεφάλι-έπεσες απο μια καμήλα ή κάτι τέτοιο-και δε θυμάσαι ποιοί είναι αυτοί που σε παίρνουν τηλέφωνο
Γ ) Κάνεις αταξίες στολιζοντας το κεφάλι της αγαπημένης σου με τα στολίδια των ταράνδων
ΥΓ Άσε βρε Morgan να ξεχειλώσουμε λίγο το θέμα....Θα δείς ...Θα προκύψουν βαθύτατες και εποικοδομητικές αναλύσεις :lol: :lol: :lol:

lamainmusain
18-12-2005, 14:04
Καλα τετοια αναλυση ενος θεματος δεν εχω ξαναδει :!: :!: υποπεριπτωσεις των υποπεριπτωσεων :!: :!: ω ρε μπραβο :wink: :wink:

natasa
18-12-2005, 20:42
Μποράβω ρε Olive! :!: Πές τα :!: Πές τα εσύ γιατί εδώ αυτοί είναι αγγελούδια και δεν ξέρουν απο τέτοια 8O 8O 8O .Ελάτε παιδιά, αλλού αυτά του τύπου " το 'κλεινα για να μην μ' ενοχλούν όταν ξεκουράζόμουν'' ή "ήταν μεγάλο το κόστος κι έπαιρνα εγώ" και "δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε". Κι εσείς ξέρετε γιατί το κλείνετε κι έμεις το ξέρουμε :!:
Μorgan σ' ένα Forum που αναταλλάσουν απόψεις Έλληνες είναι αναπόφευκτο ένα θέμα να ξεφεύγει. Αν ήθελες συζητήσεις σε αυστηρά καθορισμένα πλαίσια που να μην ξεχειλώνουν, έπρεπε να είχες φτιάξει ένα Forum που θα απευθυνόταν σε Γερμανούς :lol: :lol: :lol:

Olive
18-12-2005, 21:48
Μorgan σ' ένα Forum που αναταλλάσουν απόψεις Έλληνες είναι αναπόφευκτο ένα θέμα να ξεφεύγει. Αν ήθελες συζητήσεις σε αυστηρά καθορισμένα πλαίσια που να μην ξεχειλώνουν, έπρεπε να είχες φτιάξει ένα Forum που θα απευθυνόταν σε Γερμανούς :lol: :lol: :lol:
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Morgan
19-12-2005, 09:35
Ειστε προβοκατορες! :lol:

natasa
19-12-2005, 10:30
Ναι :!: Ναι :!: Ναι :!: Κι έχει πλάκα :twisted: :twisted: :twisted:

Morgan
20-12-2005, 16:42
πάσο...
εσείς δεν παλεύεστε...θα τα πούμε από κοντά :evil:

natasa
20-12-2005, 21:06
εσείς δεν παλεύεστε
Αυτό για 'μένα είναι φιλοφρόνηση :D Ευχαριστώ Μοrgan :wink:

Morgan
21-12-2005, 09:58
χαχαχαχαχα
μου φαινεται θα αφησω τις δημοκρατικες μου αποψεις στην ακρη για λιγο!

natasa
21-12-2005, 11:28
Kαι αφού αφήσεις τις δημοκρατικές σου απόψεις στην άκρη για λίγο, τί θα κάνεις :?: :?: Κάτι κακό ελπίζω :twisted: :twisted: :twisted:

Morgan
23-12-2005, 11:12
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.


Ο ΑΙ ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ...

http://img454.imageshack.us/img454/7220/stnicholasseafarers1sy.jpg

Olive
28-05-2006, 12:56
Ναυτικοί και ναυτικίνες του φόρουμ , καλώς σας ξανα-βρήκα!!!Για όποιον με θυμάται -έχω κάτι μήνες να γράψω-είμαι γυναίκα ναυτικού...
Καλώ όποια(εσ) γυναίκες ναυτικών διαβάζουν ή γράφουν στο σάιτ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και ιδέες για τις συνθήκες εργασίας των ανδρών μας και τι μπορούμε να κάνουμε για να τις αλλάξουμε..... Ευπρόσδεκτα βεβαίως όλα τα μέλη του φόρουμ ..............

elpida
28-05-2006, 17:11
ΔΥΣΤΗΧΩΣ OLIVE ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ!ΤΟΣΕΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!ΑΠΑΤΟΥΜΑΣΤΕ ΟΙΚΤΡΑ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ!ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ OLIVE ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΞΥΓΚΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ Η ΜΥΓΑ!!(ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ)!!
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ!!!ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΝΟΣ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ!!!

Aimilia
28-05-2006, 19:50
Καλησπέρα σε όλους,

νέος μέλος στην παρέας σας αλλά όχι γιατί είμαι γυναίκα ναυτικού, αλλά γιατί μελετάω τη ζωή των γυναικών των ναυτικών. Είμαι υποψήφια διδακτωρ του Ιονίου Πανεπιστημίου με θέμα τις γυναικείες κοινότητες των ελληνικών ναυτότοπων. Είμαι ακόμα στην αρχή της έρευνάς μου και ψάχνοντας ανακάλυψα το forum. Γράφτηκα αμέσως γιατί θα με ενδιέφερε, άντρες και γυναίκες, να μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας από τη ζωή δίπλα σε ναυτικό. Τα καλά και τα κακά. Τα εύκολα και τα δύσκολα. Τα όμορφα και τα άσχημα.
Να ξέρετε ότι θαυμάζω τις γυναίκες των ναυτικών και τις θεωρώ ένα πολύ αδικημένο, μεγάλο κομμάτι της ελληνικής ναυτικής (και όχι μόνο) ιστορίας.
Καληνύχτα

falenitsa
29-05-2006, 16:08
γειά σας κορίτσια!είμαι και εγώ γυναίκα ναυτικού καθώς και καινούρια στο forum του naytilia.αν και δεν είμαι ακόμα παντρεμένη μπορώ σε όποια θέλει να απαριθμήσω τα συν και τα κατά του ναυτικού επαγγέλματος τόσο για τον ίδιο το ναυτικό όσο και για τη γυναίκα του.θα μπορούσα επίσης να σας διηγηθώ την περιπέτεια που πέρασα όταν πήγα τον περασμένο μάρτιο στο κάράβι να τον επισκεφτώ για πρώτη φορά.

Morgan
29-05-2006, 16:38
σε ακουμε.....!

Morgan
29-05-2006, 16:38
Ναυτικοί και ναυτικίνες του φόρουμ , καλώς σας ξανα-βρήκα!!!Για όποιον με θυμάται -έχω κάτι μήνες να γράψω-είμαι γυναίκα ναυτικού...
Καλώ όποια(εσ) γυναίκες ναυτικών διαβάζουν ή γράφουν στο σάιτ να ανταλλάξουμε εμπειρίες και ιδέες για τις συνθήκες εργασίας των ανδρών μας και τι μπορούμε να κάνουμε για να τις αλλάξουμε..... Ευπρόσδεκτα βεβαίως όλα τα μέλη του φόρουμ ..............


καλως την και παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Olive
29-05-2006, 22:30
Καλησπέρα σε όλους και όλες !!!
Morgan , καλώς σε βρήκα!!!
Καταρχας να πω ότι ανυπομονώ για την ιστορία της "φαλενίτσας"!!!
Αιμιλία τέλειο το θέμα του διδακτορικού σου νομίζω ότι θα βρείς άφθονο υλικό στο φόρουμ μας . Κατά την ταπεινή μου γνωμη θα ήταν ενδιαφέρον να τόνιζες τα σημεία στα οποία έχουν αλλάξει ( αμβλυνθεί ή επιδεινωθεί ) οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες των ναυτικών . Σημαντικό το γεγονός ότι πολλές απο τις γυναίκες αυτές πλέον εργάζονται , και δε μένουν απλά στο σπίτι να μεγαλώσουν τα παιδιά ....Περισσότερες λοιπόν οι ευθύνες τους , με μόνη παρηγοριά τη σχετική -και επιεικώς πλήρως ανεπαρκή-βελτίωση των συνθηκών εργασίας των ελλήνων ναυτικών ( μικρότερα μπάρκα , καλύτερες συνθήκες επικοινωνίας )
Να ξεκινήσω συμφωνώντας απόλυτα με την Ελπίδα ότι είναι τιμή και καμάρι για τη γυναίκα του Ελληνα ναυτικού η δουλειά του άνδρα της , παρά την εσφαλμένη εικόνα της ελληνικής κοινωνίας για το ναυτικό επάγγελμα .

falenitsa
31-05-2006, 21:02
επειδή βρίσκομαι στη δουλειά τώρα και δεν έχω χρόνο να κάνω την κατάλληλη περιγραφή των γεγονότων μάλλον θα τα πούμε από κοντά στη συνάντηση!θα τα πούμε βέβαια και εδώ αλλά άλλη στιγμή γιατί οι εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται πιστεύω!

Morgan
15-06-2006, 01:16
κανα νεο απο τις γυναικες του σαιτ???

efouskayak
15-06-2006, 10:20
Μπαααααααααααααααααααααααα :p

Aimilia
27-06-2006, 10:32
Καλημέρα σε όλες.
ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε καλά νέα από τους ταξιδευτές συζύγους σας. Διαβάζω ασταμάτητα για το διδακτορικό μου και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τις γυναίκες των ναυτικών, κάτι που με κάνει να στραφώ σχεδόν αποκλειστικά σε προσωπικές συνεντεύξεις. Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμά μου, εμπειρίες σας και στιγμές της καθημερινής σας ζωής μου είναι πολύτιμες.
Σας ευχαριστώ και πάλι

olive oyl
27-06-2006, 10:55
Καλημέρα σε όλες.
ελπίζω να είστε όλες καλά και να έχετε καλά νέα από τους ταξιδευτές συζύγους σας. Διαβάζω ασταμάτητα για το διδακτορικό μου και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τις γυναίκες των ναυτικών, κάτι που με κάνει να στραφώ σχεδόν αποκλειστικά σε προσωπικές συνεντεύξεις. Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμά μου, εμπειρίες σας και στιγμές της καθημερινής σας ζωής μου είναι πολύτιμες.
Σας ευχαριστώ και πάλι

Έχεις κάνει κάποιο ερωτηματολόγιο?

Aimilia
27-06-2006, 11:18
Προς το παρόν δεν έχω κάνει κάποιο ερωτηματολόγιο. Πρέπει να μαζέψω όσα περισσότερα στοιχεία μπορέσω πρώτα για να το στηρίξω. Είναι το δεύτερο στάδιο της έρευνας μου αυτό.
Μήπως γνωρίζει καμία κάποιο βιβλίο, οποιοδήποτε βιβλίο, που να περιέχει εικόνες από τη ζωή των γυναικών των ναυτικών;

olive oyl
27-06-2006, 11:47
Αιμιλία έχω στο μυαλό μου ένα βιβλίο άλλα δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο συγγραφέα κ τέτοια. Θα σου πώ μόλις το θυμηθώ

Olive
10-07-2006, 21:59
Olive Oyl? ? ? Και εγώ τότε ποιά είμαι? Ο Ντόναλντ? ? ? Θα πάθω κρίση προσωπικότητας........
Ή αυτό ή ο Ποπαυ με κερατώνει.................
Αιμιλία , αν είσαι διαθετειμένη να ακούσεις έχουμε πολλά να σου πούμε....Δεν ξέρω όμως πρώτον πόσο συχνά μπαίνεις στο φόρουμ και τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ....Ίσως να βοηθούσε αν μας έκανες ερωτήσεις συγκεκριμένες...............
ΚΑΛΩ ΤΗ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ...............ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

olive oyl
11-07-2006, 09:51
Olive Oyl? ? ? Και εγώ τότε ποιά είμαι? Ο Ντόναλντ? ? ? Θα πάθω κρίση προσωπικότητας........
Ή αυτό ή ο Ποπαυ με κερατώνει.................
Αιμιλία , αν είσαι διαθετειμένη να ακούσεις έχουμε πολλά να σου πούμε....Δεν ξέρω όμως πρώτον πόσο συχνά μπαίνεις στο φόρουμ και τι ακριβώς θέλεις να μάθεις ....Ίσως να βοηθούσε αν μας έκανες ερωτήσεις συγκεκριμένες...............
ΚΑΛΩ ΤΗ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ...............ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


lol δεν είδα οτι το χρησιμοποίησες κ δυστυχως απ οτι φαινεται δεν αλλαζει
Εγώ ειμαι απλά ένα καρτουν εσυ το ζεις :)

Olive
14-07-2006, 20:53
Olive Oyl no problem!!!Χαίρομαι που είσαι κοντά μας....Είμαι σίγουρη ότι και ως συνονόματες θα έχουμε πολλά να πούμε........
Αιμιλία περιμένουμε ερωτήσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

olive oyl
19-07-2006, 12:34
Αιμιλία έχω στο μυαλό μου ένα βιβλίο άλλα δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο συγγραφέα κ τέτοια. Θα σου πώ μόλις το θυμηθώ

Γυναίκες της προσμονής και του καημού λέγεται το βιβλίο, του Παπαδιαμάντη είναι, αλλά μάλλον δεν κάνει για τη δουλειά που το θέλεις

Olive
25-07-2006, 14:13
Γυναίκες της προσμονής και του καημού λέγεται το βιβλίο, του Παπαδιαμάντη είναι, αλλά μάλλον δεν κάνει για τη δουλειά που το θέλεις
Γυναίκες της προσμονής και του καημού? ? ? Για τις γυναίκες των ναυτικών θα λέει μάλλον..........Ωχ ,πίκρα και δάκρυ....Και με την πένα του Παπαδιαμάντη, τα συναισθήματα θα είναι ακόμη πιο δυνατά ..........Να θυμηθώ να το κάνω δώρο στη μάνα μου που ακόμα γκρινιάζει γιατί παντρεύτηκα ναυτικό.....

Morgan
01-08-2006, 08:33
συνθηκες ακουω και συνθηκες δεν βλεπω.....


σε συζητηση με ναυτιλιακη εταιρεια (Ολλανδικη) ενημερωθηκα οτι οι ναυτικοι που κανουν με τα πλοια της , υπηρετουν 2 (!!!!!!) μηνες μονο και μετα 1 μηνα ξεκουραση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
επαναλαμβανω 2 μηνες μεσα - 1 μηνα εξω.....!

καλη μας ημερα!

υ.γ. αληθεια ποσα προβληματα θα ελυνε αυτο το rotation??

Morgan
08-08-2006, 10:57
ενω υπαρχει κοσμος που σκοτωνεται για το τιποτα, οι διαφορες πλευρες τσακωνονται για το αν και ποσο πρεπει να πληρωθουν παραπανω οι ναυτιλιακες που θα επιλεξουν να στειλεουν πλοια στην περιοχη.
προς τιμην των περισσοτερων ελληνικων εταιρειεων τα βαπορια μας δεν καλουν στο Ισραηλ (στον Λιβανο δεν εμεινε λιμανι ετσι και αλλιως) , ετσι δεν διακινδυνευεται η ζη των ελληνων και οχι μονο ναυτικων.
παντως για οσες εταιρειες τελικα στελνουν πλοια, με σχετικη αποφαση, επιτρεπεται σε μελη του πληρωματος που δεν επιθυμουν να συνεχισουν το ταξιδι, να αποβιβασθουν του πλοιου πριν πλησιασει την εμπολεμη περιοχη.
εξτρα χρηματα επισης δινονται σε οσους πανε μαζι με το πλοιο...ΜΑΚΡΙΑ αγαπητοι συναδελφοι, μακρια και αγαπημενοι ....

www.bridge-log.com/news/2006/8/946.html

Eleni
16-08-2006, 11:40
Γειά! Εγώ είμαι πολύ πολύ νέα στο χώρο αλλά έχω έναν κόμπο που με σκάει. Σκέφτομαι... σκέφτομαι... Το στίβω και λύση δε βγάζω. Εγώ νομίζω πως πιο δύσκολο είναι για τους έξω.
Με τόση δουλειά νομίζω και συνηθίζουν και ξεχνιούνται κάπως. Εγώ περπατάω σαν ζόμπι, γύρω μου νέοι και νέες, ζευγάρια... Έχω συνέχεια τις καταστάσεις να μου θυμίζουν ότι δεν είμαι μαζί του. Ζευγάρια στη παραλία, φίλοι και φίλες που δεν μου κάνει διάθεση αλλά αναγκαστικά –για να μη φρικάρω τελείως- κάνω παρέα. Φυσικά έχω χρόνο αρκετό να σκέφτομαι πόσο μου λείπει και σκάω γιατί δεν θέλει μάλλον να το ξέρει. Και τι να κάνει; Βοηθάει μήπως να με σκέφτεται όταν αυτός πρέπει να είναι εκεί μακριά μου; Άσε που δεν θα θέλει καθόλου να σκέφτεται τι θα μπορούσα εγώ να κάνω εδώ μόνη μου... Είναι πολύ μικρό το διάστημα που γνωριζόμαστε και δεν νομίζω έχει καταλάβει την έκταση των συναισθημάτων μου.
Οπότε επικοινωνία γιοκ.
Είμαι ερωτευμένη, τέλος. Δε πάω πουθενά. Περιμένω. Αλλά το ότι δεν μπορώ να του μιλήσω, προς το παρόν με σκοτώνει. Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν τα μέσα, νομίζω είναι λίγο δικαιολογία το ότι πχ δεν έχει σήμα στη θάλασσα ή ότι είναι άυπνος μέρες κτλ κτλ. Νομίζω πως πρώτον νιώθει ότι δε θα καταλάβω 2ον δεν θέλει με τίποτα να με ακούει down και φυσικά... νέος άνθρωπος είναι, θα ταξιδεύει για καμιά 10αρια μήνες ακόμα... θα θέλει προφανώς να αισθάνεται free κι όχι ότι του λείπει η κοπέλα του που δεν την έχει μαζί του. Ότι χαρές έχει το λιμάνι τέλος πάντων να τις ζει.
Θα μου πεις άμα τα ξέρεις όλα αυτά... που πας ξυπόλητη στα αγκάθια...
Είμαι ερωτευμένη, δεν μπορώ να κάνω τίποτα δυστυχώς για να ξεκολλήσω με το ζόρι. Απ την άλλη όσο λογική και να βάζω, όσα χαμόγελα, έχουν υπάρξει φορές που έχω ξεσπάσει με απελπισία του στυλ «είμαι τρελή για σένα, πες μου αν και συ αισθάνεσαι έτσι, αλλιώς πέσμου να πάψω να ασχολούμαι» και δεν πήρα καμία απάντηση. Μάλλον πήρα μια ουδέτερη. Κι όσο πεθαίνω να τον ακούσω, τόσο δεν παίρνει. Θα πάρει μάλλον όταν θα πάψω να επιμένω. Ναι τα ξέρω... αλλά δεν μπορώ ακόμα να τα εφαρμόσω. Οπότε είμαι εδώ, σκάω στον έρωτά μου και ούτε να του το πω μπορώ, ούτε να μην του το πω.
«Πέρνα καλά» μου λέει
«Πέρνα καλά» του λέω κι εγώ.
Και ψάχνω στον Καββαδία και στον Corto Malteze J να μάθω αυτά που αναρωτιέμαι. Πως να ναι άραγε στο πλοίο... Πως να αισθάνεται... Με σκέφτεται; Κουράζεται; Αγανακτεί; Ζεσταίνεται; Κρυώνει; Είναι καλά με τους άλλους; Τον αγχώνει η δουλειά του; Γελάει; Κοιμάται καλά; Του λείπουν οι δικοί του; ΤΙ ΚΑΝΕΙ;
Δεν είναι ότι λείπει τελικά, δεν κυλάει η επικοινωνία υπό αυτές τις καταστάσεις. Και φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα από το να περιμένω και ας ακούγεται χαζό, νιώθω πως μπορώ να περιμένω μέχρι να ρθει έστω και για λίγο, έστω και για να ξαναφύγει, έτσι χωρίς σχέδια για το μέλλον, χωρίς δεσμεύσεις... απλά πεθαίνω να τον ξαναδώ...

efouskayak
16-08-2006, 12:09
Αγαπητή Ελένη

δυστυχώς λείπουν οι αρμόδιες ''καμμένες'' καρδιές απο ναυτικούς σε ενα γενικότερο πλαίσιο θα σου πώ να ακολουθήσεις την καρδιά σου και ότι γίνει.

Και προς θεού μην πεθάνεις ... για να τον ξαναδείς. Φαντάζομαι σε τέτοιες καταστάσεις η υπομονή και η επιμονή είναι οι μόνοι σύμμαχοι....

elpida
17-08-2006, 00:01
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ EFOYSKAGIA!!!Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ(ΔΙΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ)!!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΖΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!!!ΕΙΣΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΙΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΥΣΤΑΖΕΙ Η ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛ.ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ!!ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ!!!!ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΚΑΗΜΟΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!!ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΤΟ ΑΤΙΘΕΤΟ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ!!!!Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ !!!!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ 10ΜΗΝΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΕΙΣ!!!!!ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΖΕΙ ΞΕΧΑΣΕΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ΣΕ 10 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!!!ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΑ ΕΛΕΝI!!!!ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΑΝΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ !!!ΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ!!!!ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΖΥΓΗΣΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΕΙΣ ΖΗΣΤΩ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!!!

Eleni
17-08-2006, 10:37
αλήθεια αυτές οι "καμμένες" καρδιές θα γυρίσουν? Θα ήθελα να ακούσω και τη δική τους εκδοχή...
Προς το παρόν περισσότερο χαίρομαι απο ότι λυπάμαι. Είναι ωραίο αυτό το αίσθημα ευδαιμονίας του έρωτα. Απλά όταν λυπάμαι, λυπάμαι πολύ. Κι αυτό αν το δεις απο τη μαζοχιστική του πλευρά... καλό είναι! :-)
Στο μεταξύ, έχω μάθει να ζω πλέον μόνη μου και να αναλαμβάνω όλες τις ευθύνες μου, οπότε το ότι δεν θα έχω βοήθεια, αν μείνω μαζί του, τα διαστήματα που θα λείπει, μόνο λογικά θα με πειράζει μάλλον, αν φυσικά η ιστορία τραβήξει. Το θέμα των παιδιών, αν και είναι νωρίς ακόμα, μια έτσι μια αλλιώς το σκέφτομαι. Βέβαια μια χαρά θα τα καταφέρω μόνη μου αλλά δεν ξέρω αν το θέλω... Καλά πολύ προτρέχω... Το έχω αυτό...
Εχει σπουδάσει και πρέπει να ταξιδέψει αλλους 30 μήνες για να πάρει του πρώτου, τώρα πως θα τους χωρίσει... δεν ξέρω. Πολλά δεν ξέρω δηλαδή και που όντως θα φανούν στη πορεία. Μετά, αν θέλει μπορεί να δουλέψει στο γραφείο ή μπορεί να του φανεί και βαρετό και λίγα τα λεφτα και να ξαναμπαρκάρει...
Αν επιμένω είναι γιατί κάτι μέσα μου, μου λέει πως κι αυτός με θέλει εξίσου...απλά είναι πολοί οι μήνες (όνειρο θερινής νυχτός αλλά μπορεί και να έρθει και νωρίτερα) και φοβάμαι μην κάνω βλακείες επειδή δεν ξέρω. Οσο περισσότερο ενημερώνομαι, τόσο πιο ασφαλής και άνετα αισθάνομαι σε αυτή την περίεργη κατάσταση.
Τέλος Αυγούστου φτάνει λιμάνι, ελπίζω να δείξει μια πιο ξεκάθαρη στάση(αποτρεπτική ή ενισχυτική) οπότε ή συνεχίζω να είμαι στο κλαμπ "Πηνελόπη" όπως βαθύτατα ελπίζω... (η μαζόχα!) ή αρχίζω την περίοδο επούλωσης... :-)

olive oyl
18-08-2006, 02:59
Την αγωνία σου και τα ερωτηματικά σου τα καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί περιμένεις να σου πεί περίμενε καθαρά ένας ανθρωπος? Όταν είναι στεριανός τον ρωτάς για πόσο καιρό θα μπορεί να είναι μαζί σου? Ή ξέρεις αν εσύ μπορείς να το αντέξεις και για πόσο καιρό θα θες να είσαι μαζι του? ή αν σου πεί μην περιμένεις θα φύγει ο έρωτας?Δεν είναι το ίδιο να μπορείς να ζείς μόνη γενικότερα και να ζείς μόνη με τον ανθρωπο σου να λείπει. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αρκεστείς σ'αυτό που λες στο τέλος " Και φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα απο το να περιμένω και ας ακούγεται χαζό, νιώθω πως μπορώ να περιμένω μέχρι να ρθει έστω και για λίγο, έστω και για να ξαναφύγει, έτσι χωρις σχέδια για το μέλλον, χωρις δεσμεύσεις..." αν αυτό πραγματικά νιώθεις.
Ένταξει είμαι κ λίγο ονειροπαρμένη :)

Olive
18-08-2006, 14:27
Αγαπητή μου Ελένη , πολύ συγκινητικά όλα όσα μας είπες και μπράβο πραγματικά για τον ανιδιοτελή σου έρωτα και το ρομαντισμό σου....
Θα σου πω τη γνώμη μου για όσα μας είπες , αν και πολύ λίγη αξία μπορεί να έχει η γνώμη μου ( κι ασ είμαι γυναίκα ναυτικού ) αφού δε γνωρίζω τίποτα για το παλικάρι της καρδιάς σου .
Η ζωή με ναυτικό είναι πολύ πολύ δύσκολη . Είναι-μην κρυβόμαστε-μια θυσία της ελευθερίας της γυναίκας , της επιθυμίας της να ζήσει μια ζωή πλήρη με τον άνθρωπο που αγαπάει . Είναι μια ζωή γεμάτη απο προσμονή , υπομονή , στέρηση , στηριγμένη σε σχέδια και όνειρα που σχεδόν πάντα ναυαγούν...Το επάγγελμα του ναυτικού κατά τη γνωμη μου , είναι το χειρότερο , όσον αφορά τις συνθήκες σχέσης-οικογένειας .
Αν πρόκειται λοιπόν να κάνεις μια τέτοια θυσία , να την κάνεις για κάποιον που το αξίζει πραγματικά . Που το αξίζει περισσότερο απο κάθε άλλο στεριανό που θα μπορούσες να ερωτευθείς . Να την κάνεις αν νοιώθεις ότι και απο τη μεριά του υπάρχουν αισθήματα δυνατά , αληθινά , αυθεντικά , στα οποία και θα μπορείς να βασίζεσαι όταν οι υπομονές σου φθάνουν στα όρια τους . Θα μου πείς , ποιός είναι ποτέ σίγουρος για τη σχέση του , για οποιαδήποτε σχέση , στεριανή ή θαλασσινή , ότι θα πάει καλά , ότι τα αισθήματα του άλλου είναι αληθινά , ότι δε θα προδοθεί κτλ . ? Κανείς . Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να κρίνεις και να προβλέπεις καταστάσεις . Αν βλέπεις ότι ο ναυτικός σου δεν είναι έτοιμος για σοβαρή σχέση , ότι δεν είναι σίγουρος για το τι θέλει και τι νοιώθει , θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς πολύ σοβαρά αν πρέπει να συνεχίσεις . Αν όπως λες και εσύ , πρόκειται για μια σύντομη σχέση , όσο ερωτευμένη κι αν είσαι τώρα θα το ξεπεράσεις και θα κάνεις γρήγορα κάποια άλλη ενδεχομένως σχέση με πολύ καλύτερες προοπτικές .
Ελπίζω να μην ακούγομαι πολύ ψυχρή ,ούτε-προς Θεού λέω ότι αυτά που λέω ισχύουν απαραίτητα στη δική σου περίπτωση , απλά σκέψου καλά και αυτή την εκδοχή.
ελένάκι φιλιά και να μας λές συχνά τα νέα σου

efouskayak
18-08-2006, 14:31
Σωστή η Olive !!!!!!!!

Eleni
19-08-2006, 00:00
:-)
ουφ! σήμερα έχω λίγο καλύτερη διάθεση,
κάτι φίλες, κάτι φίλοι, απο δω, απο κει, ψιλοξεχάστηκα
Πάντως είναι λίγο κουφό αλλά τον κύριο τον σκέφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Λογικά... με τη λογική... :-) δεν θα πρεπε καν να βρίσκομαι εδώ να μιλάω για αυτόν...
ναι, δεν φαίνεται να θέλει σοβαρή σχέση... έλπιζα μήπως με ερωτευτεί κι αυτός... :-)
Τέλος πάντων... λίγες μέρες μείνανε... σε κανα δυο βδομάδες πιστεύω θα έχω κάποια νύξη. Εγώ του κάνω ξεκάθαρο πως θέλω να είμαστε μαζί. Δεν ελπίζω και σε πολλά πολλά. Απλά ελπίζω να μην μου πει ότι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για κάτι τέτοιο. Δεν περιμένω να ξέρει τι θέλει, ούτε να μου πει "περίμενε". Λογικά, συμφωνώ με την olive oyl, απλά κάποιες φορές με πιάνει κάτι και θα θελα να τα ακούσω όλα... πως με σκέφτεται, πως με αγαπάει, πως θέλει να είμαστε μαζί κτλ κτλ. Φυσικά και να μου τα πει αυτά κανείς δεν ξέρει πως θα αισθανόμαστε μετά από καιρό. Απλά θα θελα να τα ακούσω...
Ε και για να είμαι τελείως ειλικρινής, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, αν θα είμαστε μαζί τελικά, ελπίζω να κάνει τους υποχρεωτικούς 30 μήνες και μετά να ξεμπαρκάρει. Αν φυσικά θέλει μια σωστή ζωή μαζί μου. Λογικά πάντα... γιατί παράλογα... :-) και απόλυτα ερωτεύσιμα... ας κάνει ότι θέλει η καρδούλα του... αρκεί να είμαστε μαζί!
Ναι μωρέ... τι κάθομαι και σκέφτομαι τώρα... αφού τον θέλω. 1000 καλές ζωές με στεριανούς δεν τις αλλάζω με αυτόν :-)

Αλήθεια έχει τύχει ποτέ να τον πάρει τηλέφωνο καμιά σας στο πλοίο; Από περιέργεια ρωτάω, όχι ότι θα το κάνω. Αναρωτιέμαι τι συνθήκες επικρατούν....

olive oyl
20-08-2006, 20:52
Είναι ακριβό το τηλέφωνο στο καράβι :)

Eleni
20-08-2006, 21:50
Είναι ακριβό το τηλέφωνο στο καράβι :)

και το πληρώνει μόνο αυτός που τηλεφωνεί; εννοώ δεν φαντάζομαι να χρεώνεται η ναυτιλιακή ή κάτι τέτοιο;

Πάντως γενικά μάλλον υποψιάζομαι πως σύμφωνα με τις ψυχολογίες που ισχύουν δεν θα ναι και το πιο συνηθισμένο. Εχω δίκιο;

olive oyl
20-08-2006, 22:20
Γενικότερα δεν ξέρω τι γίνεται εμείς δε το χρησιμοποιούσαμε καθόλου. Μια φορά αν θυμάμαι είχε πάρει κ του κόστισε 200 $. Αλλά εντάξει μια στις 15 μιλούσαμε καλά ήταν. Σε τι καράβι είναι?

Eleni
20-08-2006, 22:28
cargo 21 eton! :-) apo auta pou ta rihnoun hima ta metaferomena

kala etsi rotao
vasika anarotieme an oi ginekes epikinonoun autes pote...
mallon omos apo oti katalaveno auto to epilegei o adras

Sirius
20-08-2006, 22:36
Otan pairneis esi sto ploio i etairia den xreonete ka8olou. Otan se pairnei ekeinos pali esi den xreonese ka8olou. Den vrisko kanena provlima sto na ton kaleseis esi, idios stin vradini tou vardia.

Kai stis 2 periptoseis eite ton pairneis esi thlefono eite ekeinos i xreosi kimainete 1-2euro to lepto. Aposo 8imame mporeis me mia karta pou kanei 15 peripou euro na miliseis 10 lepta (gia na se parei apo to ploio) Akrivo den leo alla stin anagki...opote i fili pou eipe prin gia 200$ prepei na milouse arketi ora!:rolleyes:

Internet den exei to ploio? As einai kai 21 eton tora einai tis modas..sigoura 8a mporei na stelnei kanena email!!:cool:

p.s Sorry gia ta greeklish

olive oyl
20-08-2006, 22:41
Απο όσο ξέρω καπως έτσι είναι τα πράγματα και νομίζω είναι καλύτερα να επικοινωνεί αυτός

Sirius
20-08-2006, 22:42
Gia na xreonete autos e?
xaxaxa

olive oyl
20-08-2006, 22:44
λολ όχι βέβαια..

Sirius
20-08-2006, 22:49
Παντως αμα ειναι συνενοημενοι και οι 2 μπορει να τον καλεσει ΑΝΕΤΑ στην βραδυνη του βαρδια, ειδικα αμα κανει την 12-4 λουκουμι, κοιματε και ο μπαρμπας (captain) ουτε γατα ουτε ζημια.

Γενικα πιστευω ειναι καλυτερα και οι 2 να επικοινωνουνε, αμα περνει μονο ο ενας μπορει να αρχισουνε και τα παραπονα του ειδους ''ολο εγω σε καλω..κτλ κτλ''

Και επιμενω, αν υπαρχει δυνατοτητα για e-mail..γιουριααα:rolleyes:

olive oyl
20-08-2006, 23:00
Ε ναι δεν έχεις άδικο.. υπάρχουν και τα ταχυδρομικά περιστέρια όμως..

Morgan
22-08-2006, 11:31
εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να παιρνουν και οι δυο αν και το κοστος ειναι μεγαλυτερο οταν καλεις απο το καραβι για προφανεις λογους (περιπου 1,5$/min - calling card Stratos cost 60$). Βεβαια πριν μερικα χρονια μιλουσαμε με 700 δρχ/λεπτο και μαλιστα τις φθηνες ωρες!

ΠΡΟΣΟΧΗ οταν καλειτε στο καραβι να ξερετε τι ωρα ειναι και ποιον αριθμο παιρνετε (υπαρχουν διαφορα τηλεφωνα που μπορουν να χτυμανε απο την καμπινα του πλοιαρχου, την γεφυρα ή/και το cargo control room ή το messroom). H διαφορα ωρας πρεπει παντα να λαμβανεται υποψην!
Παντα - Παντα - Παντα , να ειστε καταδεκτικοι , οτι ωρα και να σας καλει καποιος απο το πλοιο...μην ξεχνατε , αυτος εχει το ζορι με τις ωρες....

Καλη υπομονη σε ολους....


υ.γ. Ιντερνετ με την εννοια της στεριας δεν εχω δει/ακουσει σε πλοιο. Δυνατοτηατα ομως για e-mail εχουν τα περισσοτερα (εννοω για το πληρωμα) αλλα και αυτο οχι σε καθημερινη βαση αφου υπαρχει κοστος για τον παραληπτη επι του πλοιου που χρεωνεται (θεωρητικα) η εταιρεια. Εξισου οταν στελνει μηνυμα.

υ.γ. υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης ε-μαιλ απο το πλοιο μεσω INM - C (με κοστος τελεξ)

olive oyl
22-08-2006, 11:39
ΠΡΟΣΟΧΗ οταν καλειτε στο καραβι να ξερετε τι ωρα ειναι και ποιον αριθμο παιρνετε (υπαρχουν διαφορα τηλεφωνα που μπορουν να χτυμανε απο την καμπινα του πλοιαρχου, την γεφυρα ή/και το cargo control room ή το messroom). H διαφορα ωρας πρεπει παντα να λαμβανεται υποψην!
Παντα - Παντα - Παντα , να ειστε καταδεκτικοι , οτι ωρα και να σας καλει καποιος απο το πλοιο...μην ξεχνατε , αυτος εχει το ζορι με τις ωρες....
)

Ακριβώς γι'αυτό εγώ δεν θέλω να παίρνω και στο κάτω κάτω υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να δείξεις ενδιαφέρον.
Αλλά και πάλι ο τρόπος επικοινωνίας εξαρτάται μάλλον απο το ζευγάρι.

Morgan
22-08-2006, 12:12
για μενα δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο απο το γραμμα.

efouskayak
22-08-2006, 12:26
είσαι ρομαντικός τι να σε κάνουμε :p

Morgan
22-08-2006, 12:48
οτι πειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εσεις ξερετε!

olive oyl
22-08-2006, 16:14
για μενα δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο απο το γραμμα.

κ όπως λέει και το γνωστό τραγουδάκι..

Πήρα το γράμμα σου χθες βράδυ
μέσα στ' αμάξι, το διάβασα στα πεταχτά
κι ήρθες ακτίνα στο σκοτάδι
με τα τρελά σου, γιαπωνέζικα φιλιά.

Πήρα τη γεύση σου χθες βράδυ
την μυρωδιά σου, που πότισε το γκρι χαρτί
και έγινε το χαρτί καράβι
κι η μυρωδιά σου, τ' ανοιγμένο του πανί.
:) :) :)

Olive
23-08-2006, 22:19
Τι γράμμα , τι τηλέφωνο , αυτές είναι επικοινωνίες...του...μην πω....Τα ποντοπόρα είναι μια φρίκη και μισή , η ακτοπλοϊα σκέτη φρίκη (για τις γυναίκες των ναυτικων πάντα ) ...Εγώ πάντως αν κάνω κόρη, με το καλό , και έρθει καποια μέρα και μου πει ότι ερωτεύτηκε ναυτικό θα την κλειδώσω σε ενα δωμάτιο μέχρι να αποτοξινωθεί!!!!!!!!!!!!!!Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση ....Το παν στη ζωή είναι η πρόληψη!!!!!!!!!!!!!!

olive oyl
24-08-2006, 11:57
:) lol
αν κάνεις γιό και θέλει να γίνει ναυτικός??

Olive
24-08-2006, 15:23
Αυτόν θα τον κλειδώσει ο πατέρας του!!!!!!!!

Eleni
25-08-2006, 09:32
Που να πω τον πόνο μου... που να τον πω!
J
Ψώνιζα όμορφα όμορφα στον Σκλαβενίτη τα ψώνια μου μέχρι που πέφτει το μάτι μου στο ράφι με τα βιβλία σε έναν τίτλο «γυναίκες που αγαπούν πολύ».
Α! Λέω... εδώ είμαστε! Ξεφυλλίζω και παθαίνω το πρώτο σοκ. Διαβάζω πως οι γυναίκες των φυλακισμένων (παύλα ναυτικών, σχολίασε μια φίλη χιχι) πεθαίνουν κάνουν ράνουν από αγάπη και μόλις λέει βγαίνει ο τρισχαριτωμένος... πάπαλα! Αυτό ήταν! …γιατί λέει πέρα απ΄το ότι αυτές ονειρεύονται την άμαξα με τα άσπρα άλογα στην έξοδο κι αυτός αντίθετα μια κάντιλακ (χμ ναι, το βιβλίο είναι ολίγον αρχαίο -1985) που συμβολίζει πλούτο και καλοπέραση, στις περισσότερες περιπτώσεις που οι γυναίκες υπομένουν στωικά τα χίλια μύρια και νιώθουν πανευτυχείς στον έρωτά τους και στο μαράζι τους, όταν έρθει, λέει, εκείνη η ώρα που όλα είναι καλά... χάνεται η μαγεία, ο έρωτας. Έχουν μάθει, λέει, να μπορούν να βιώνουν τον έρωτα μόνο μέσα από αντίξοες συνθήκες.

Μία φρίκη την πήρα. Μια χειρότερη φρίκη την πήρα όταν διάβασα τη πρώτη σελίδα. Όταν λέει οι περισσότερες συζητήσεις με τις στενές μας φίλες αφορούν εκείνον...(εννοείτε!)
J
όταν δικαιολογούμε απόλυτα την κακή του διάθεση, τις ιδιοτροπίες τον θυμό, την έλλειψη ρομαντισμού, την αδιαφορία του (ούτε ένα τηλέφωνο ο άτιμος! J) θεωρώντας ότι οφείλεται στα δυστυχισμένα παιδικά του χρόνια και προσπαθούμε να παίξουμε το ρόλο του ψυχοθεραπευτή για χάρη του... (μήπως επειδή είναι γιος ναυτικού;J)
όταν διαβάζουμε κάποιο βιβλίο και υπογραμμίζουμε τα αποσπάσματα που νομίζουμε ότι θα μπορούσαν να τον βοηθήσουν... (εγώ τον καββαδία διάβασα, άντε και τα φόρουμ εδώ... αντε και ένα βιβλίο, άντε και κάποια άλλα site... άντε και...J)
όταν ενώ δεν εγκρίνουμε πολλά από τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα του, τις αξίες ή τη συμπεριφορά του, συμβιβαζόμαστε πιστεύοντας ότι, αν είμαστε αρκετά ελκυστικές και τρυφερές, θα καταφέρουμε να τον κάνουμε ν'αλλάξει... (έχασα 6 κιλά! Λες να πάψει να είναι μυστικοπαθής; J)
Τότε λέει, αγαπάμε υπερβολικά (παύλα είσαι ψυχοπαθής και θέλεις θεραπεία...)
J
Λέει επίσης πως παρ΄όλο τον πόνο και τη δυσαρέσκεια που προκαλεί η υπερβολική αγάπη, είναι φαινόμενο τόσο συνηθισμένο σ'εμάς τις γυναίκες, που φτάνουμε στο σημείο να πιστεύουμε ότι έτσι πρέπει να είναι μια σωστή σχέση.

Και πολλά άλλα μπλα μπλα μπλα... το ζουμί ήταν πως όπως μαθαίνεις από τη σχέση των γονιών σου... έτσι θες κι εσύ! (Η ενίοτε προσπαθείς για τα αντίθετα)
Τώρα τι να πω... όντως η μαμά μου παρακάλαγε τον μπαμπά μου 15 χρόνια! να δώσει προτεραιότητα στον γάμο τους πριν πάρει διαζύγιο. Τα επαγγελματικά του τον κρατούσαν μακριά μας και όλες οι λύσεις που υπήρχαν δεν απόδωσαν. Μα κι αυτή 15 χρόνια! (Τι 15;+10 μετά!) Τώρα το συνειδητοποιώ! Δηλαδή... ουσιαστικά έλπιζε... Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα. Μέχρι και 10 χρόνια μετά το διαζύγιο είχαν συζητήσεις επανασύνδεσης... μέχρι και τώρα που ξαναπαντρεύτηκε η μαμά μου ακόμα ο πατέρας μου έχει το χαβά του μαζί της.
Ποτέ δεν σκέφτηκα όμως ότι έχω παρόμοιες τάσεις. (Ψέματα το είχα σκεφτεί μετά την προηγούμενη «κακιά» σχέση μου... αλλά το ξέχασα!!J)
Όλα αυτά τα έβλεπα από μια απόσταση. Αυτό λάθος, αυτό σωστό. Κανείς τους δεν ήταν ικανός να κρατήσει μια σωστή σχέση μάλλον, να δούμε τι θα κάνει τώρα στο νέο της γάμο η mother. Κάνω την προσευχή μου αλλά σύμφωνα με το βιβλίο... θέλει κι αυτή ψυχοθεραπεία!!!

Τέλος πάντων προσπέρασα τα πολλά, έτρεξα στο τέλος με τις λύσεις και δεν ξέρω ειλικρινά τι να προτιμήσω... Θέλει λέει χρόοονια προσπάθειας να συνηθίσεις να αγαπάς τα «καλά» (και συμφέροντα) παιδιά, αλλά γίνεται...

Και δε μένω λέω μέσα μου εγώ... με τον καπετάνιο... να παραδοθώ στη μοίρα μου... Κουτί του κατσα! Ερωτευμένη και προσκολλημένη πάνω του, όλα τα χατήρια θα του κάνω ααααααααχ και αν χρειαστεί... κάνω τη ψυχοθεραπεία μετά! Όταν και άαααμα ξεμπαρκάρει χαχαχαχα

Κι ένα αστείο που θυμήθηκα. Λέω στη φίλη: Μα γιατί δε μου μιλάει! Κλαψ κλάψ, και τέλος πάντων γιατί δε μου είπε να μην ελπίζω... «Τι;» Μου λέει, «αν σε πάρει ένα τηλέφωνο θα του τα στέλνεις όχι 2-2 αλλά 10 -10 τα μηνύματα, και αν τολμήσει να σου πει: "σε σκέφτομαι..." ε τοοοότε... με τις βέρες θα τον περιμένεις στο λιμάνι!!!»
χαχαχαχα ωραία θα ήτανε!
Γελάω εδώ μόνη μου με τη κατάντια μου...
Τι e-mail και τι τηλέφωνα αν έχει το καράβι... άμα τον αγνοήσω λίγο θα τα θυμηθεί όλα... (όπως μας συμβαίνει συνήθως ως τώρα) τώρα και αν τα έχει... δε θέλει να πάρει. Ωχ νάτο πάλι μου ρχεται αυτό το «εγώ φταίω και η συμπεριφορά μου... και αν αλλάξω...» μπλα μπλα μπλα
Καλά, θα βάλω μια τάξη γιατί προς το παρόν μπερδεύτηκα και θα ξαναγράψω


ΥΣ
Α τώρα διάβασα και τις τελευταίες απαντήσεις...
Εγώ του έχω γράψει 15 γράμματα, (χιουμοριστικά κυρίως αλλά και ερωτικά) έχω μαζέψει τα νέα του νησιού του και της Ελλάδας, του Παναθηναϊκού και κάτι συγκρούσεις πλοίων που βρήκα, σε αρχεία φωτογραφίας (αντέγραφα την οθόνη του pc)
Εχω φτιάξει κι ένα βίντεο (dvd) με τη νέα μου καταπληκτική εμφάνιση, μαυρισμένη, μοντέλο κτλ
έχω μαζέψει φωτογραφίες απο τη παραλία και άλλα
καμια 10αρια ταινίες dvd
και όλα αυτά τα έκανα με τρελή χαρά...

και ενώ είμαι έτοιμη να τα πάω στον πράκτορα... διαβάζω πως είμαι ψυχοπαθής!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩ;;;;;;;;;

Eleni
25-08-2006, 10:59
Τι γράμμα , τι τηλέφωνο , αυτές είναι επικοινωνίες...του...μην πω....Τα ποντοπόρα είναι μια φρίκη και μισή , η ακτοπλοϊα σκέτη φρίκη (για τις γυναίκες των ναυτικων πάντα ) ...Εγώ πάντως αν κάνω κόρη, με το καλό , και έρθει καποια μέρα και μου πει ότι ερωτεύτηκε ναυτικό θα την κλειδώσω σε ενα δωμάτιο μέχρι να αποτοξινωθεί!!!!!!!!!!!!!!Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση ....Το παν στη ζωή είναι η πρόληψη!!!!!!!!!!!!!!

Ο καραγάτσης στη "Μεγάλη Χίμαιρα" έχει ένα ωραίο σχετικό κομμάτι, θα το σκανάρω και θα το βάλω από Δευτέρα

Eleni
25-08-2006, 12:14
Α και ένα ακόμα! Το πρωί πέρασε απ το γραφείο μια φίλη από μια Χρηματιστηριακή και φυσικά της έλεγα για τον όμορφό μου... πάντα γελώντας...
"ναι" μου λέει "σιγά που δεν μπορούν να πάρουν απ το πλοίο... ένας κάθε τρεις και λίγο παίρνει και λέει "είμαι στη θάλασσα, παίρνω απ' το πλοίο, πως πάει το χρηματιστήριο;" χαχαχαχχα

εμένα γιατί μου φαίνονται όλα τόσο συμπαθητικά??
σωστά... σωστά... πρέπει να το κοιτάξω!
:p

olive oyl
25-08-2006, 12:24
[Ε εντάξει υπάρχουν πολλές απόψεις επι του θέματος άρα και πολλά βιβλία!


Διαβάζω πως οι γυναίκες των φυλακισμένων (παύλα ναυτικών, σχολίασε μια φίλη χιχι) πεθαίνουν κάνουν ράνουν από αγάπη και μόλις λέει βγαίνει ο τρισχαριτωμένος... πάπαλα! Αυτό ήταν! …γιατί λέει πέρα απ΄το ότι αυτές ονειρεύονται την άμαξα με τα άσπρα άλογα στην έξοδο κι αυτός αντίθετα μια κάντιλακ (χμ ναι, το βιβλίο είναι ολίγον αρχαίο -1985) που συμβολίζει πλούτο και καλοπέραση, στις περισσότερες περιπτώσεις που οι γυναίκες υπομένουν στωικά τα χίλια μύρια και νιώθουν πανευτυχείς στον έρωτά τους και στο μαράζι τους, όταν έρθει, λέει, εκείνη η ώρα που όλα είναι καλά... χάνεται η μαγεία, ο έρωτας.

επίσης υπάρχει και η περίπτωση που φεύγουν με την άμαξα πάνε σπίτι και την άλλη μέρα παίρνουν κ μια καντιλάκ
ή φεύγουν με τα πόδια γιατί δεν τους ενδιαφέρει πως θα φύγουν αρκεί να φύγουν
ή αφήνει τη γυναίκα στο χώρο αναμονής κάποιος με μια κάντιλακ κ
δεν μπορεί να καταδεχτεί μετά την άμαξα


Έχουν μάθει, λέει, να μπορούν να βιώνουν τον έρωτα μόνο μέσα από αντίξοες συνθήκες.


Αυτό μάλλον είναι ψυχοπάθεια!


Μία φρίκη την πήρα. Μια χειρότερη φρίκη την πήρα όταν διάβασα τη πρώτη σελίδα. Όταν λέει οι περισσότερες συζητήσεις με τις στενές μας φίλες αφορούν εκείνον...(εννοείτε!)

Αυτό κ αν είναι ψυχοπάθεια! Μα να μιλάς με τις φίλες σου για κάτι που σ'ενδιαφέρει! Αν είναι δυνατόν! Μην τρελαθούμε τελείως!


όταν δικαιολογούμε απόλυτα την κακή του διάθεση, τις ιδιοτροπίες τον θυμό, την έλλειψη ρομαντισμού, την αδιαφορία του (ούτε ένα τηλέφωνο ο άτιμος! J) θεωρώντας ότι οφείλεται στα δυστυχισμένα παιδικά του χρόνια και προσπαθούμε να παίξουμε το ρόλο του ψυχοθεραπευτή για χάρη του... (μήπως επειδή είναι γιος ναυτικού;J)

Εξαρτάται... τί δικαιολογείς, πόσο το δικαιολογείς και τί δικαιολογία έχεις!
Ας πούμε το τηλέφωνο έχει μια κάλη δικαιολογία στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Τώρα και για το ρόλο του ψυχοθεραπευτή έξαρτάται σε τι βαθμό θα τον παίξεις!

όταν διαβάζουμε κάποιο βιβλίο και υπογραμμίζουμε τα αποσπάσματα που νομίζουμε ότι θα μπορούσαν να τον βοηθήσουν... (εγώ τον καββαδία διάβασα, άντε και τα φόρουμ εδώ... αντε και ένα βιβλίο, άντε και κάποια άλλα site... άντε και...J)

Αυτά τα διαβάζεις γιατί θα μπορούσαν να τον βοηθήσουν ή γιατί νιώθεις ότι σε φέρνουν πιο κόντα?


όταν ενώ δεν εγκρίνουμε πολλά από τα βασικά στοιχεία του χαρακτήρα του, τις αξίες ή τη συμπεριφορά του, συμβιβαζόμαστε πιστεύοντας ότι, αν είμαστε αρκετά ελκυστικές και τρυφερές, θα καταφέρουμε να τον κάνουμε ν'αλλάξει... (έχασα 6 κιλά! Λες να πάψει να είναι μυστικοπαθής; J)
Τότε λέει, αγαπάμε υπερβολικά (παύλα είσαι ψυχοπαθής και θέλεις θεραπεία...)


Τότε μάλλον αγαπάμε κάποιον άλλον και θέλουμε να του μοιάσει θα 'λεγα έγω.

Λέει επίσης πως παρ΄όλο τον πόνο και τη δυσαρέσκεια που προκαλεί η υπερβολική αγάπη, είναι φαινόμενο τόσο συνηθισμένο σ'εμάς τις γυναίκες, που φτάνουμε στο σημείο να πιστεύουμε ότι έτσι πρέπει να είναι μια σωστή σχέση.

Αυτό πάλι έχει μια βάση αλλά όχι στην δικιά σου περίπτωση.. εκτός αν σκέφτεσαι ότι είναι τέλεια η σχέση τώρα που λείπει!


Και πολλά άλλα μπλα μπλα μπλα... το ζουμί ήταν πως όπως μαθαίνεις από τη σχέση των γονιών σου... έτσι θες κι εσύ! (Η ενίοτε προσπαθείς για τα αντίθετα)


Ναι


Θέλει λέει χρόοονια προσπάθειας να συνηθίσεις να αγαπάς τα «καλά» (και συμφέροντα) παιδιά, αλλά γίνεται...

μήπως έχει γραφείο συνοικεσίων αυτος που το 'γραψε?

olive oyl
25-08-2006, 12:26
Στείλε το πακέτο στον άνθρωπο!!
Χαλάρωσε και μη σκέφτεσαι οτι άλλος θέλει μόνο να σε κοροϊδέψει!
Δεν κρατιούνται με τέτοια σκεπτικά τέτοιες σχέσεις

olive oyl
25-08-2006, 12:32
Α και ένα ακόμα! Το πρωί πέρασε απ το γραφείο μια φίλη από μια Χρηματιστηριακή και φυσικά της έλεγα για τον όμορφό μου... πάντα γελώντας...
"ναι" μου λέει "σιγά που δεν μπορούν να πάρουν απ το πλοίο... ένας κάθε τρεις και λίγο παίρνει και λέει "είμαι στη θάλασσα, παίρνω απ' το πλοίο, πως πάει το χρηματιστήριο;" χαχαχαχχα

εμένα γιατί μου φαίνονται όλα τόσο συμπαθητικά??
σωστά... σωστά... πρέπει να το κοιτάξω!
:p

σωστά να το κοιτάξεις γιατί όλα τα καράβια είναι ίδια, όλες οι εταιρίες ίδιες, και όλοι οι καπετάνιοι ίδιοι!!
όπως συμβαίνει και στη στεριά άλλωστε!
Χαλάρωσε Ελενάκι στο τέλος θα χαλάσεις μόνη σου ότι ωραίο έχεις μέσα σου κ δεν κάνει!
Και τώρα δουλειά μπας κ τελειώσει αυτή η ρημάδα η εργασία :)

Eleni
25-08-2006, 13:35
σωστά να το κοιτάξεις γιατί όλα τα καράβια είναι ίδια, όλες οι εταιρίες ίδιες, και όλοι οι καπετάνιοι ίδιοι!!
όπως συμβαίνει και στη στεριά άλλωστε!
Χαλάρωσε Ελενάκι στο τέλος θα χαλάσεις μόνη σου ότι ωραίο έχεις μέσα σου κ δεν κάνει!
Και τώρα δουλειά μπας κ τελειώσει αυτή η ρημάδα η εργασία :)


Ναι μωρέ για αυτό τα γράφω...
για να μου λέτε τέτοια! Που αλλού θα βρω παρηγοριά!!!!!
Λυσσάω! Θα τον φάω τον άνθρωπο άμα έρθει χαχα
και είναι και καλό παιδί μωρέ (αλητάγκουρας μεν ...)

Τη Δευτέρα αφού συσκεφτώ πάλι με τον εαυτό μου 1000 φορές θα το στείλω... αλλά μετααααααααααααααα...
θα δούμε

ΥΣ Ε ναι και γω νομίζω πως απλά διάβαζα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο για το πως πρέπει να τα χώσουμε στους ψυχολόγους
:)

Olive
26-08-2006, 00:20
Eλένη μου μη βιαστείς να ξεκινήσεις εντατική ψυχανάλυση....
Τα ερωτήματα που σε βασανίζουν είναι πολυ κοινά , σχεδόν κάθε (ερωτευμένη) γυναίκα σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο....Σχεδόν όλες είναι ελάχιστα ικανοποιημένες απο το σύντροφό τους όσον αφορά στην εκδήλωση των συναισθημάτων τους....Κι αυτό πολύ απλά γιατί εμείς οι γυναίκες είμαστε πιο εκδηλωτικές και ανασφαλείς , και επιζητούμε διαρκώς την επιβεβαίωση . Οι άντρες -αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο που είναι καψούρηδες-ηρεμούν αρκετα όταν νοιώσουν ότι "κατέκτησαν" τη σύντροφό τους , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νοιώθουν λιγότερα απο τις γυναίκες . Δεν έχουν απλά την ανάγκη να λένε κάθε πέντε λεπτά "σ'αγαπώ" "σε λατρεύω" κτλ ...Εξαρτάται βεβαίως και απο το χαρακτήρα του καθενός , αλλά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είναι πιο συγκρατημένοι και ρεαλιστές σε σχέση με τις γυναίκες . Αυτά και για την άλλη πλευρά του νομίσματος .

Eleni
26-08-2006, 10:50
Καλημέρααα
Σήμερα αποφάσισα τι θα κάνω αλλά φυσικά θέλω να ακούσω και την άποψή σας

Νομίζω πως ως τώρα δεν του ξεκαθάρισα ότι θέλω να λέμε πως είμαστε μαζί, θέλω να μου τηλεφωνεί έστω στο λιμάνι... και ναι θέλω να μου απαντάει τα μηνύματά μου... (επειδή θα θέλει κι αυτός!) γιατί φοβόμουν τρομερά μήπως τον χάσω εντελώς
Δεν το κανα γιατί μου την εμφάνισε αυτή τη συμπεριφορά μετά το 2ο λιμάνι. Στην αρχή ήταν όλο μηνύματα κτλ. Τώρα τι έγινε... δε μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου... κάτι μπορεί να έκανα εγώ, μπορεί να είναι φουλ κουρασμένος... δε ξέρω. (Να περνάει καλά και να με γράφει πάντως, δύσκολο το βλέπω)
Αυτό (το ότι τον αφήνω φλου) κατά κάποιον τρόπο νομίζω αντί να τον ξεμπερδεύει τον μπερδεύει αλλά παύω να ασχολούμαι με το τι μπορεί να αισθάνεται και ξεκαθαρίζω πως αισθάνομαι εγώ.
Εγώ θέλω να είμαι η φίλη του, ο άνθρωπός του, η γυναίκα του, η ερωμένη του κτλ κτλ
Ας μου πει κι αυτός αν θέλει τελικά...
Εντάξει είμαι διατεθειμένη να καταλάβω τα πάντα, σιγα σιγα, τώρα τα μαθαίνω... και να κατανοήσω τυχόν κενά στις επικοινωνίες μας... ας μου πει τουλάχιστον άμα θέλει...
Δεν ξέρω γιατί ξαφνικά μου φαίνεται τόσο φυσιολογικό να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο ενώ ως τώρα το παιζα πλαγίως προσφέροντας του κατανόηση, γλύκες (και γκρίνιες ενίοτε) κτλ που ίσως απλά να μην τα θέλει
Και φυσικά θα ναι μεγάλη αγένεια να μην απαντήσει... σημαίνει πως πράγματι δεν αξίζει να ασχολούμαι μαζί του όοοσο κι ερωτευμένη κι αν είμαι.
Θα το στείλω το πακέτο μαζί με ένα τελευταίο γράμμα όπου του γράφω ξεκάθαρα τι θέλω (Να του στέκομαι, να με εμπιστεύεται, να τον σκέφτομαι, να τον περιμένω για να περάσουμε περισσότερες όμορφες στιγμές μαζί, να επικοινωνούμε κτλ κτλ) ρωτώντας τον επίσης ξεκάθαρα αν θέλει κι αυτός
και πως αυτή τη φορά περιμένω ξεκάθαρη απάντηση αλλιώς θα φύγω απ τη ζωή του.
Τελεσίγραφο? Ναι. Το δικαιούμαι να ξέρω 2-3 απλά πραγματάκια
Κι επειδή ξέρω πως δεν λέει γιατί κι αυτός δεν ξέρει... Ε ΝΑ ΜΑΘΕΙ!
:)

Paralia
26-08-2006, 12:08
Ελένη καλημέρα! :p
2 ερωτησούλες για να σε καταλάβουμε λίγο καλύτερα!

1. Πόσο καιρό βγαίνατε πριν φύγει?
2. Πότε είναι προγραμματισμένο να γυρίσει?

olive oyl
26-08-2006, 14:03
Αυτό είναι!

Eleni
28-08-2006, 07:43
να το δούμε λογικά το θέμα ε;
3 μήνες πριν φύγει (έχει φύγει 3 μήνες)
και προγραμματισμένο να γυρίσει; μμμ μάλλον σε 9-10 μήνες

Καλά αν υπήρχε λογική δεν θα συζητούσαμε τώρα

αλλά από την άλλη και αν ήμασταν 10 χρόνια θα σήμαινε και κάτι αυτό;

Δεν ξέρω... τόσο κακό είναι να τον ρωτήσω? απ'το να βγάζω συμπεράσματα μόνη μου... άλλωστε γιατί να κάνω εγώ το βήμα να φύγω, ας το κάνει αυτός κι ας φανώ εγώ η ερωτοχτυπημένη κλαίουσα

Δεν μου κάθεται καλά να κάνω τον κινέζο πως τάχα είναι όλα οκ και όποτε χαλαρώσει να επικοινωνήσει, γιατί πολύ απλά δεν είμαι εγώ χαλαρή. Ίσως και αυτό να μην είναι ότι καλύτερο όχι μόνο σε αυτή αλλά σε καμία σχέση, ίσως είναι ανασφάλεια...
Έχω ένα προαίσθημα πως όλα αυτά θα τον βρουν πολύ κουρασμένο και ταλαιπωρημένο και δεν θα δώσει σημασία αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να είμαι τόσο καλή τελικά. Αξίζω σημασία, υπό οποιαδήποτε συνθήκη. Δεν ξέρω εν τέλει πόσο δύσκολο είναι αυτό το επάγγελμα αλλά όποιος το ακολουθεί ελπίζω να καταφέρνει να ισορροπεί την επαγγελματική του ζωή με την προσωπική του. Ελπίζω...

Και βέβαια όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι και ιστορίες, μπορεί το παιδί απλά να μην ενδιαφέρεται οπότε... τι το ζορίζω; Μα το σωστό δεν είναι να πει αυτός τι πιστεύει απ το να μαντεύω εγώ και μαζί με εσάς να φτιάχνουμε μαντείο των Δελφών;

Ακόμα μπερδεμένη νιώθω ρε γμτ. Βασίλισσα η ανασφάλεια αυτή τη στιγμή. Και το χω πει πως οι σκέψεις μου υπό την επήρεια της δεν ισχύουν... Ο φόβος επίσης.
Και λογικά τι κάνω; Προσπαθώ να πιέσω καταστάσεις που δεν πιέζονται. Γιατί; Γιατί με φοβίζει η μοναξιά, το αμφίβολο αποτέλεσμα. Με φοβίζει η εμμονή μου για αυτόν, η ανάγκη μου για εμμονή. Ουσιαστικά τον σπρώχνω, θέλω να δω πόσο αντέχει. Θέλω να δω αν θα νικήσει τους φόβους τους δικούς του. Θέλω να τους νικήσει τώρα γιατί φοβάμαι πως αργότερα η απώλεια θα είναι μεγαλύτερη. Φοβάμαι τον εαυτό μου, την υπερβολή μου, τις κυκλοθυμικές μου τάσεις και δε θέλω να τα φοβάμαι, θέλω να νιώθω ήρεμη και ασφαλής δίπλα σε κάποιον που δεν θα με διώξει στη πρώτη στραβή. Τα πάντα φοβάμαι αυτή τη στιγμή! Δεν θα ταν πιο εύκολο απλά να τον σπρώξω απ τη ζωή μου; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αστείο.

olive oyl
28-08-2006, 07:53
Το 'στειλες το πακετάκι ή ακόμα το σκέφτεσαι?

Eleni
28-08-2006, 08:26
Το 'στειλες το πακετάκι ή ακόμα το σκέφτεσαι?

ότι είναι ουδέτερο, ειδήσεις-ταινίες dvd-τραγούδια θα τα στείλω σίγουρα
τα γράμματα και τα δικά μου δεν ξέρω τι θα τα κάνω...

Morgan
28-08-2006, 08:54
[COLOR=black]Προσπαθώ να πιέσω καταστάσεις που δεν πιέζονται. Γιατί; Γιατί με φοβίζει η μοναξιά, το αμφίβολο αποτέλεσμα. Με φοβίζει η εμμονή μου για αυτόν, η ανάγκη μου για εμμονή. Ουσιαστικά τον σπρώχνω, θέλω να δω πόσο αντέχει. Θέλω να δω αν θα νικήσει τους φόβους τους δικούς του. Θέλω να τους νικήσει τώρα γιατί φοβάμαι πως αργότερα η απώλεια θα είναι μεγαλύτερη.[/FONT]

μιας και η συζητηση ειναι για κλειστο κυκλο, εγω θα πω ενα πραγμα και δεν θα ξαναμιλησω...δεν θα ανοιξω κουβεντα γιατι διαφωνω εξαρχης με αυτη την λογικη και δεν μπαινω σε διαπραγματευσηη αυτων που υποστηριζω. Θα μιλησω ως ανθρωπος που εχει μπει στο καραβακι, οντας ερωτευμενος.

Ελενη, προφανως δεν εχεις καταλαβει που βρισκεται αυτος ο ανθρωπος τωρα, τι περναει, πως/που ειναι κλεισμενος και τι ψυχολογικη πιεση υφισταται. το μονο που δεν εχει αναγκη ειναι αυτα τα πραγματα που λες , αυτα τα σπρωξιματα..και καποιον να του τεσταρει τις ηδη ταλαιπωρημενες αντοχες του. Δεν εχεις ιδεα τι σημαινει καραβι και λαμαρινα γιαυτο -ανθρωπινα μιλωντας- μην το τραβας . Εχει πολλα να προβληματιστει για να προβληματιζεται και για αυτο...Πιστεψε με στο καταβι εχεις απειρο χρονο να σκεφτεις και να τρελλαθεις αν το ευνοουν οι συνθηκες...

Απλα τα πραγματα , Αν θες να μεινεις μενεις, αν οχι τοτε πες του "ορεβουαρ και μερσι" ή καλυτερα απλα μην του πεις τιποτα.

Eleni
28-08-2006, 09:09
Αμάν ρε Morgan περίμενα πως και πως να μιλήσεις!:)

Αν δεν ακούσω και σένα ποιόν θα ακούσω; Αν ήθελα να του τα πρήξω αυτουνού δεν θα έπρηζα εσάς χαχαχαχα

καλα δε του λέω τιποτα, μονο καλα και χαρωπα μηνυματακια απο δω και περα... και ελπίζω να εδεήσει να επικοινωνήσει!

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα pleaeaease που έχω την αγωνία μου... πόσο υπερβολική μπορώ να γίνω σε εκδηλώσεις λατρείας; Κινδυνεύω να θεωρηθώ απελπισμένη; (Μήπως είμαι; χαχαχαχα) Τέλος πάντων αυτό ενοχλεί; Γιατί δεν τα κατάφερα να συγκρατηθώ και μόλις ανοίξει το κινητό θα βρει 3 μηνύματα με αγάπες και λουλούδια... Είναι πιεστικό αυτό;
Και σε μερικά γράμματα επίσης γράφω πολύ μελιστάλακτα - αυτό νιώθω, τι να κάνω!!!! Να τα στείλω ή να κρατήσω σοβαρή και ουδέτερη στάση;
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τις συνθήκες!

efouskayak
28-08-2006, 10:04
Εleni να κάνω μια ερώτηση... απο τότε που έφυγε... έχει επικοινωνήσει μαζί σου?

Eleni
28-08-2006, 10:52
Εleni να κάνω μια ερώτηση... απο τότε που έφυγε... έχει επικοινωνήσει μαζί σου?

(sorry gia to greenglish, kolise to pliktrologio)

mehri to proto limani tilefono ke polla minimata
mehri ton anihto okeano polla minimata
isihia...(taxidi)
limani, 1 minima
isihia...(taxidi)
limani, 2 minimata, to 2o IPO APILI! pou tou ipa na mou pei an thelei na min asholoume alios tha ton paro til sto plio! (plaka ekana)(ke den ipe tipota shetiko)

etsi opos ta diavazo edo isos i epikinonia itan kali, i telos padon metria
alla allios iha sinithisei ke mou kakofanikan ta kena opote psilosikosa tous tonous

ke tora imaste sti makria isihia... perimeno na ftasei sto limani

auta mou estelne autos, ego ta apadousa 2-2!
kala de ta metrao, epidi rotises

ama eheis sinithisei na eise me ton allon aggalia olimeris ki oloniktis taxidia psonia bania ke na pernas telia ke xafnika pefteis se 4-5 minimata ke malista ana diastimata imeron... nomizo pos ine logiko na sti varesei... toso paralogi ime? vevea an oi sinthikes ine opos ine ola logika ki ola paraloga ine
(gia na prolavo tihon parexigisi, ta exoda itan pada misa misa)

giati ti skeftese?

efouskayak
28-08-2006, 11:10
Σκέφτομαι οτι τσάμπα ανησυχείς , χαλάρωσε δείξε πίστη και συμπαράσταση.

Eleni
01-09-2006, 13:44
(...κι αυτό ήταν πριν 11 χρόνια) χωρίς να έχω γνωρίσει άντρα ναυτικό ποτέ... ως τώρα


Ο καραγάτσης στη "Μεγάλη Χίμαιρα" έχει ένα ωραίο σχετικό κομμάτι, θα το σκανάρω και θα το βάλω από Δευτέρα
(το οποίο ήταν quote για την Olive)

θέλω να βάλω και κάποια άλλα κομμάτια του βιβλίου που ίσως είναι σχετικά με το θέμα "Συνθήκες εργασίας και οικογένεια", αλλά θα τα βάλω στο "ναυτικοί και ποίηση" ελπίζοντας πως εννοείτε η ποίηση στην ευρεία της έννοια

http://img266.imageshack.us/img266/7205/himera1bx9.jpg (http://imageshack.us)
http://img99.imageshack.us/img99/8941/himera2zl1.jpg (http://imageshack.us)
http://img91.imageshack.us/img91/1797/himera3bi8.jpg (http://imageshack.us)
http://img267.imageshack.us/img267/5093/himera4fa2.jpg (http://imageshack.us)

Eleni
05-09-2006, 09:29
http://img231.imageshack.us/img231/662/himera5wr4.jpg (http://imageshack.us)
λοιπόν... είμαι υπερτυχερή!

ΕΡΧΕΤΑΙ!
ωχ! τώρα πως συμπεριφέρονται;
:confused:



(μάλλον θα ξαναφύγει γρήγορα αλλά τουλάχιστον θα τον δω! έστειλε μήνυμα! οεοεοεοεοεοεοεοεοε )

Morgan
05-09-2006, 09:55
καλως να τα δεχτεις....και με το ρεγουλο!!!!!!!!!!!!!!

Sirius
05-09-2006, 09:59
1.Θα πατε σε καλο κοσμηματοπωλειο να σου παρει χρυσαφικο....

2.Θα πατε σε καλη boutique να σου παρει φορεμα...

3.Θα πατε σε καλο εστιατοριο να φατε καλα...

4. ...............

Eleni
05-09-2006, 10:16
:p ελάτε τωρααα
αφήστε την πλάκα... γιατί αν το αφήσετε πάνω μου θα τον ξεπατώσω! χιχι

μήπως πρέπει να δείξω καταννόηση για την κούρασή του;;;; και να τον αφήσω να κοιμηθεί λιγάκι; χιχι 40 μέρες θάλασσα ήταν...

μήπως θα θέλει να πάει διακοπές; να δει τους δικούς του; φυσιολογικά πράγματα αυτά ε;;

ρίξτε κανα hint!

Morgan
05-09-2006, 10:19
οι αντιδρασεις και το τι θα θελει να κανει , ειναι απροβλεπτο.
θα δεις,

Eleni
05-09-2006, 10:27
οι αντιδρασεις και το τι θα θελει να κανει , ειναι απροβλεπτο.
θα δεις,

πολύ καλό αυτό...
στα απρόβλεπτα είμαι τυχερή :D

και ακόμα καλύτερα που το λες για να μην αρχίσω τα υστερικά "τι θα κάνουμε" και "που θα πάμε" και "πότε θα βρεθούμε"...
thanks

Eleni
06-09-2006, 07:28
βάζω τι μου έγραψαν ως απάντηση σε αγγλικό forum που είναι αποκλειστικά για τις κυρίες των ναυτικών:

DON'T pressure him
DON'T be all clingy and try to be with him nonstop
DON'T jump in right off the bat wiht questions about commitment or your future...let it happen naturally....that kinda stuff is scary to some guys....
DO be understanding....if he wants time to himself ot to spend time with someone other than you...deal with it...
DO understand that you are most likely not is first priority.....if he is back for a week before you see him, or even longer, deal with it....
DO BE PATIENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

μου ρθε ένα συναίσθημα σαν να μου λέει να κάνω δίαιτα και το μενού έχει μόνο 100γρ στήθος κοτόπουλο και μισό φλιτζάνι αγγούρι... κάθε μέρα!

τέλος πάντων... χαλαραααα :-)

Olive
10-09-2006, 19:55
Συγνώμη παιδιά αν γίνομαι οπισθοδρομική , αλλά εγώ αυτά τα πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.......
Δηλαδή , θα είμαι μόνη μου για μήνες , περιμένοντας το ναυτικό να γυρίσει , στερημένη απο όλα όσα πρέπει να χαίρεται μια γυναίκα απο τη σχέση της , και όταν έρθει θα περιμένω και ... απο πάνω λίγο ακόμα κάνοντας υπομονή? ? ? !!!!!!!!!! Χα , Χα . Επίσης ναι ,θα ήθελα να είμαι η πρώτη του προτεραιότητα !! Νομίζω θα το άξιζα και με το παραπάνω .
Στο μόνο που συμφωνώ είναι στο θέμα της δέσμευσης . Αυτό σίγουρα έρχεται με τον χρόνο του και απο μονο του . Δεν θέλει πιέσεις σε καμμία περίπτωση . Αν και εγω προσωπικά δε βρίσκω κανένα λόγο να είμαι με ναυτικό αν δεν τον βλέπω και με βλέπει σοβαρά . Αλλιώς για ποιό λόγο να είμαι μαζί του? Μήπως για να περνάω καλά? ? ? !!!!!!!!!
( Ελενίτσα αυτά που λέω δεν έχουν εφαρμογή στη δική σου περίπτωση . Μιλάω γενικά )

Eleni
11-09-2006, 07:47
( Ελενίτσα αυτά που λέω δεν έχουν εφαρμογή στη δική σου περίπτωση . Μιλάω γενικά )

...έτσι κι αλλιώς δε θά ρθει τελικά... δε πειράζει,

ναι και γω έλπιζα τελικά να ήμουν η πρώτη του προτεραιότητα, όχι επειδή θα ήταν απαίτησή μου αλλά επειδή θα το θελε
στην αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, σίγουρα δεν θα του έκανα φασαρία αλλά μάλλον τελικά και με όλο το δικαίωμα θα αποχωρούσα

Βασικά είναι καλό που έχω καταλάβει πόσο δύσκολο είναι το επάγγελμα και καταλαβαίνω κάποια πράγματα αλλά από την άλλη αν δεν φιλοσοφηθεί ο άντρας γενικά και δεν αποφασίσει πως όσο δύσκολο και να ναι, η προσωπική του ζωή αξίζει ΓΙ ΑΥΤΟΝ να μπει σε προτεραιότητα και να τη παλέψει, αν μη τι άλλο όσο και τα επαγγελματικά του, κι αυτό σε μικρή σχετικά ηλικία, τότε μάλλον θα μείνει μόνος ή τελείως συμβιβασμένος. Είτε είναι ναυτικός είτε οτιδήποτε άλλο. (Είναι κι αυτή μια σεβαστή επιλογή αν και κυρίως προέρχεται από το φόβο πως δεν θα τα καταφέρει - γιατί όπως τα λέει και ο φίλος μας ο Καββαδίας οι γυναίκες ειδικά οι στεριανές είναι όλες σκάρτες). Αν είναι τυχερός βέβαια μπορεί ακόμα και στην τρίτη ηλικία να βρει σύντροφο, έστω κι αργά, αρκεί τουλάχιστον τότε, έστω κι αν είναι ακόμα πιο δύσκολο, να έχει κάπως αλλάξει μυαλά. (Ε άμα είσαι συνταξιούχος πιο εύκολα βάζεις προτεραιότητες!)

MERMAID
13-09-2006, 11:31
ΓΕΙΑ ΣΑς...

ΣΑς ΕΙΔΑ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΘΩς ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ SITES ΓΙΑ ΤΙς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕς ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑς ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ..ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς Η ΣΥΖΥΤΗΣΗ ΣΑς...
ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΕς ΕΡΕΥΝΕς ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ, ΤΟΥς ΚΙΝΔΥΝΟΥς Κ.Α. ΓΙΑ ΤΙς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕς ΤΟΥς ΚΑΙ ΤΙς ΣΥΖΥΓΟΥς ΤΟΥς ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕς ΕΩς ΑΝΥΠΑΡΚΤΕς...ΑΥΤΟ ΕΝΩ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΔΙΝΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΦΡΕΣΚΟ, ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙς...
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙς ΣΥΖΥΓΟΥς ΤΟΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ/ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟς/Α ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...
...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ...

ΦΙΛΙΑ..

Eleni
14-09-2006, 07:21
ΓΕΙΑ ΣΑς...

ΣΑς ΕΙΔΑ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΘΩς ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ SITES ΓΙΑ ΤΙς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕς ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑς ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ..ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς Η ΣΥΖΥΤΗΣΗ ΣΑς...
ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΕς ΕΡΕΥΝΕς ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ, ΤΟΥς ΚΙΝΔΥΝΟΥς Κ.Α. ΓΙΑ ΤΙς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕς ΤΟΥς ΚΑΙ ΤΙς ΣΥΖΥΓΟΥς ΤΟΥς ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕς ΕΩς ΑΝΥΠΑΡΚΤΕς...ΑΥΤΟ ΕΝΩ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΔΙΝΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΦΡΕΣΚΟ, ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙς...
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙς ΣΥΖΥΓΟΥς ΤΟΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ/ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟς/Α ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...
...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ...

ΦΙΛΙΑ..

Η έρευνά σου είναι μέρος κάποιου πτυχίου; Σε ποιό πανεπιστήμιο; Εδώ στην Ελλάδα; Είσαι συγγραφέας; Η απλά ενδιαφέρεσαι προσωπικά;

falenitsa
14-09-2006, 14:07
καλησπέρα παιδιά!είμαι και εγώ κοπέλα ναυτικού τα τελευταία 5 χρόνια και παρακολουθώντας τη συζήτηση θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχει πει ως τώρα η Ελένη.όσον αφορά την έρευνα του φίλου μας είμαι διαθέσιμη να δώσω ότι πληροφορίες θέλει για το θέμα.

Eleni
15-09-2006, 08:15
Εγω τώρα τι να πω...
Που μου ήρθε Ελλάδα και μου στειλε μήνυμα πως είναι άυπνος 2 μέρες στο τελευταίο λιμάνι και τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να ρθει... Δηλαδή όχι ότι δεν μένει άυπνος, αλλά να μας δουλεύει κι απο πάνω... Καλά εννοείτε πως με τη συμπεριφορά που έχει δείξει ως τώρα ήταν στανταρ ότι έτσι θα γινότανε.
(Δύο τυχαίες απλές μέθοδοι για να καταλάβεις αν ο συμπαθητικός είναι έξω ή Ελλάδα: Υπάρχει περίπτωση στην πόλη που βρίσκεται το κουδούνισμα του τηλεφώνου να χτυπάει 2 φορές όταν καλείς όπως πχ στην Αγγλία. Στην Ελλάδα χτυπάει μία. Επίσης το μύνημα προς το εξωτερικό έχει διαφορετική χρέωση και γω που έχω κάρτα ακουσα το υπόλοιπό μου πριν και μετά την αποστολή του μηνύματος)
Τι σπάσιμο κι αυτό. Λες και εγώ δεν έχω δουλειές που τρέχουν να κάνω αν αυτός θέλει 2-3... 23 μέρες να συνέλθει η να κάνει ότι άλλο θέλει. Απο την άλλη όμως μπορεί να μου κάνει και καλά αφου μπορεί και να θύμωνα αν ερχότανε και με είχε stand by.
Ωωωωωωω και σιγά μη νευριάσω.
Αλλά τι φρούτα είναι αυτά ρε παιδί μου, όλοι οι ναυτικοί έτσι είναι; :)

MERMAID
16-09-2006, 18:06
Η ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΤΙς ΑΝΑΓΚΕς ΚΑΙ ΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΡΟΛΟΥς ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ(ΣΥΖΥΓΟΙ ΝΑΥΤΙΚΩΝ) ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ(ΧΙΟΣ)...ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΙΟ ΛΟΙΠΟΝ. ΕΧΩ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕς ΣΕ ΟΜΑΔΕς ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ, ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟς ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟς Κ.Α....
ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΙΑς ΣΥΖΥΓΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΡΟΛΟΥς ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ, ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙς ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩς ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ, ΟΙ ΑΝΑΓΚΕς ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ...
... ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ Η ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑς ΤΗς?



ΥΓ.ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΚΟΡΗ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, AΣ ΜΑς ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑς ΑΝΤΡΑς ΝΑΥΤΙΚΟς ΑΝ ΘΕΛΕΙ...

ΦΙΛΙΑ

MERMAID
17-09-2006, 19:17
hello captain morgan!!???

εν ξερω αν εχετε δει καποιο απο τα μυνηματα μου...

παραθετω το τελευταιο και αν υπαρχει καποια παρατηρηση ή συμβουλη για το θεμα της ερευνας πολυ ευχαριστως να την λαβω υποψην μου...

το μυνημα:
Η ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΤΙς ΑΝΑΓΚΕς ΚΑΙ ΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΡΟΛΟΥς ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ(ΣΥΖΥΓΟΙ ΝΑΥΤΙΚΩΝ) ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ(ΧΙΟΣ)...ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΙΟ ΛΟΙΠΟΝ. ΕΧΩ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕς ΣΕ ΟΜΑΔΕς ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ, ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟς ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟς Κ.Α....
ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΙΑς ΣΥΖΥΓΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΥς ΔΙΑΦΟΡΟΥς ΡΟΛΟΥς ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ, ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙς ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩς ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ, ΟΙ ΑΝΑΓΚΕς ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ...
... ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ Η ΕΡΕΥΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑς ΤΗς?



ΥΓ.ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΚΟΡΗ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, AΣ ΜΑς ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑς ΑΝΤΡΑς ΝΑΥΤΙΚΟς ΑΝ ΘΕΛΕΙ...

ΦΙΛΙΑ

http://forum.naytilia.gr/images/misc/progress.gif

Morgan
18-09-2006, 10:38
δυστυχως δεν μπορω να μπω στην θεση αυτη και να σου απαντησω για το τι θα ηθελε να διαβασει η συζυγος ναυτικου.νομιζω οτι σε αυτο μπορουν να σε βοηθησουν οι συζυγοι ναυτικων απευθειας! Ευτυχως εχουμε μεσα στο φορουμ.

Παντως η κατηγοριοποιηση που εχεις κανει εχει ενδιαφερον......και ειναι πολυ καλη..

Eleni
18-09-2006, 11:54
καλημέρααα :-)

όλα καλά με μένα!

Τώρα σε σχέση με το ερώτημα που θέτει η Mermaid και επειδή έχω πρόσφατη ενημέρωση... έχω στο νου μου μια αστεία ιστοριούλα να πω.

Στο ταξίδι εκεί προς τις λατίνες χώρες, στα λιμάνια, έχει μπαράκια που συχνάζουν οι ναυτικοί. Εκεί ως γνωστόν έχει γυναίκες που τις κερνάς και σου κάνουν παρέα. Ποτό, κρεβάτι, αν θέλεις κιόλας τις παίρνεις να σου κάνουν παρέα και για ένα φαγητό έξω κλπ κλπ
Άλλοι σε κάθε λιμάνι αλλάζουν και τη φιλενάδα, άλλοι κολλάνε και νομίζουν πως βρήκαν τον έρωτα της ζωής τους επειδή κάνανε ένα καλό πήδημα. Άντε και με μερικά "μι αμορ, μι αμορ" γυρνάς στο πλοίο και αρχίζεις να πετάς κάρτες στα τηλέφωνα. Μετά της στέλνεις λεφτά για να φτιάξει τα χαρτιά της να ρθει και σκέφτεσαι πως θα ξαποστείλεις τη γυναικούλα σου που στα χει πρήξει με το που πάτησες το πόδι σου. Ε με το δίκιό της 1μιση μήνα ούτε ένα τηλέφωνο δεν έκανες και δεν ειδοποίησες καν ότι θα ρθεις. Λατρεύεις το παιδί σου και η Ντέμπορα έχει γίνει καπνός τελευταία... Τη συνέχεια είναι εύκολο να τη φανταστείς...
Mermaid θα κάνεις την εργασία σου αρκετά τολμηρή ώστε να εκθέσεις και τι κάνουν οι σύζηγες εδώ? Αν βέβαια βρεις καμία να στα πει...

Προσωπικά πιστεύω πως παίρνει πολύ συμβιβασμό ο γάμος του ναυτικού, άλλωστε όμως τι κάνουν κι όλοι οι άλλοι οι μη ναυτικοί; Σήμερα που όλοι δουλεύουν τόσες ώρες προτιμούν να καταναλώνονται με ένα ψευτορομάντζο ακόμα και μέσω internet. Υπάρχουν άνθρωποι που ανταλλάσσουν άπειρα μηνύματα, τρυφερά, με κατανόηση, σεξουαλικά με άγνωστες που ούτε καν έχουν συναντήσει και στο σπίτι δε δίνουν ούτε ένα σήμα. Πάνε για έναν ύπνο, δεν ανταλλάσσουν κουβέντα και ξανά την άλλη μέρα τα ίδια. Δε λέω πως όλοι είναι έτσι (ούτε πως όλοι οι ναυτικοί είναι κάπως) αλλά η πλειοψηφία είναι σίγουρα.

Το παιδί του ναυτικού υποθέτω είναι μια ειδική κατηγορία. Ο μπαμπάς βγάζει λεφτά και λείπει. Γυρνάει και φέρνει δώρα, παρέχει τα πάντα στο παιδί, να έχει απ όλα. Αποτελεί και ένα μυστήριο για το παιδί και συνήθως ο συνδυασμός αυτός με την έλλειψή του προκαλεί ένα δέος και έναν θαυμασμό προς αυτόν. Νομίζω στη συνηθισμένη ναυτική οικογένεια το παιδί εισπράττει αρκετή γκρίνια από τη μοναχική μαμά και αν δεν προστατευτεί στη μικρή ηλικία και διαισθανθεί τα στραβοπατήματα των γονιών του, πιθανόν να επηρεαστεί η άποψη του για τις σχέσεις καταστροφικά. Γιατί αλλιώς την βλέπει την απάτη ο ώριμος άνθρωπος κι αλλιώς τα εκλαμβάνει η παιδική ψυχή.

Άποψη μου είναι πως για να λειτουργήσει ένας γάμος πρέπει και οι δύο γονείς να περνάνε καλά. Να μη λυπούνται τους εαυτούς τους και να μη μιζεριάζουν. Να περνάνε δηλαδή θετικά μηνύματα στα παιδιά τους αλλά και στο περιβάλλον τους. Έτσι και η απόσταση νικιέται και οποιαδήποτε άλλο πρόβλημα. Θέλει πολύ καλή αυτοεκτίμηση για να το πετύχεις αυτό γιατί αν αρχίσεις να νιώθεις ηλίθια/ηλίθιος τότε όλα παίρνουν τη κατηφόρα.

Αλλά και πολλά είπα, δεν είμαι σύζηγος, απλά μου αρέσει πολύ ένας ναυτικός και το ψάχνω γενικά... Πολλά πολλά φιλιά σε όλους και όλες :-)

MERMAID
18-09-2006, 14:17
Συμφωνώ με την Ελένη ότι τα παιδιά των ναυτικών είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία...μακαρι να είχα πιο πολύ χρόνο να κάνω την έρευνα μου πιο εύρεια(μεγαλύτερο δείγμα) και να εξετάσω και τις απόψεις των παιδιών των ναυτικών...τουλαχιστόν ανέτρεξα στις προήγούμενες συνομιλίες σας στο forum και πήρα μια γεύση απο κάποιες ηδη συζύγους...
...όσον αφορά για θέματα πίστης των γυναικών που μένουν πίσω ενώ ο σύζυγος ταξίδεύει, απο μια πρώτη κατάγραφη έχω να σημειώσω τα έξης:
σχέδον όλες αναφέρουν οτι δε σκέφτονται να απατήσουν τον σύζυγο οταν λείπει, τονίζουν ότι η σχέση τους με τον σύζυγο ναυτικό ακριβώς επέιδη δεν προλαβαινει να ρουτινίασει έιναι σαν αυτή των νιοπαντρων, και λαχταρούν τον έρχομο του (κάποιες φορές) εξιδανικευμένου συζύγου. Μετα ειναι γεγονός οτι αυτές οι γυναίκες έχουν λίγο-πολύ συνείδηση του είδους της σχέσης, της οικογένεια που θα κάνουν και έιναι προετοίμασμένες για στερήσεις και ελλέιψης περισσότερο απο άλλες γυναίκες, σκληραγωγούνται με τα χρόνια και βάλλονται απο τις προκατάληψεις του κόσμου για ανηθικότητα τόσο των ιδίων όσο και των συζύγων τους.. κρούσματα απιστίας υπάρχουν όπως σε όλους τους γάμους ανεξαρτήτως επαγγελματος του συζύγου...ομως οι ίδιες θεωρουν αυτα μειοψηφίες και αντιπαραθέτουν τον αυτοέλεγχο και την υπομονή...
...το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι η στάση τους σε θέματα απιστίας του συζύγου όταν λείπει...πόλλες κάνουν σαν να μην υπαρχει τέτοιο θεμά(ο σύζυγος είναι πιστός), ομολόγουν ότι προτιμούν να μην το σκέφτονται και γενικα υπαρχει αρνηση και εκλογίκευση του τύπου: "οι άντρες έχουν ανάγκες" ή "κάνε... άλλα μην μας κολλησεις τίποτα(αφροδισιακά νοσήματατα)"...μοιάζει σαν μια μαθημένη ανεκτικότητα που καταβάθος ενοχλέι άλλα στο μυαλό τους είναι κάλα διαχωρισμένος ο τρόπος που τους φέρεται ο σύζυγος όταν είναι μαζί και ο τρόπος που "τους φέρεται" όταν λείπει...
βεβαια αυτά που αναφέρω δεν πρεπει να ληφθουν ως γενικευσεις ούτε ως αναμφισβήτητα συμπεράσματα μιας και πρέπει να λάβετε υπόψιν σας ότι προκείται για μικρης κλιμακα πιλοτική έρευνα και μάλιστα στην τοπική κοινωνία του νησιού(Χίος). Όμως είναι μια αδρη περιγραφη ενος μικρου μέρους της πραγματικότητας...

πολυ ενδιαφέρον θα ήταν οι ναυτικοι, συζυγοι, να αναφερόταν στο πως βλέπουν τις συζυγους απο άποψη ρόλων (γυναίκα, μήτέρα. εργαζόμενη), τις άναγκες που τους αναγνωρίζουν κ.α. ...αυτά είναι αλληλένδετα...

πολλά φιλιά!!

Eleni
19-09-2006, 09:17
καλημέρα

Εκπλήσσομαι με τα αποτελέσματα της Mermaid γιατί έχω πιάσει τον εαυτό μου να σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο. Πρώτον δεν με ενδιαφέρει καθόλου να έχω σχέση με ναυτικό και να τον απατάω. Εξιδανικευμένος λόγω αποστάσεως δεν ξέρω αν είναι πάντως σίγουρα εξιδανικευμένος. Άμα φανταστώ πως κάνω κάτι 2 συναισθήματα μου ρχονται. Πρώτον σιχαίνομαι τον εαυτό μου που θα δοθώ στον κάθε άσχετο που μπορεί να με λυπάται κιόλας (γυναίκα ναυτικού=κακομοίρα-στερημένη) ενώ εγώ μόνο έτσι δε νιώθω. Νιώθω και ερωτευμένη και περήφανη.
Και 2ον σπάει η καρδιά μου να τον σκεφτώ να χτυπιέται στα κύματα και να τον στεναχωρήσω αν τυχόν το μάθει.
Από την άλλη ηλίθια δεν είμαι και ενώ και γω δεν θέλω να το σκέφτομαι πιστεύω πως έχει σχέσεις με άλλες γυναίκες. Δεν νιώθω να απειλούμαι από αυτές γιατί ξέρω και γω πως είναι να νιώθεις μια πρόσκαιρη απόλαυση που ξεχνιέται μόλις τελειώσει. Ίσως το θεωρώ και λογικό. Δεν έχουν πολλές επιλογές να διασκεδάσουν. Έχουν λίγο χρόνο για να αναπληρώσουν την ανάγκη να ξεφύγουν λίγο, να ξεκουραστούν. Οπωσδήποτε αγαπάνε την γυναίκα τους και τα παιδιά τους, αλλά η οικογένεια συνοδεύεται υποθέτω πάντα με τα παρελκυόμενα προβλήματά της. Οπότε ίσως ένα τηλεφώνημα στην οικογένεια να μην είναι τόσο ξεκούραστο όσο μια ζεστή αγκαλιά απαλλαγμένη από άγχη και χαλαρή από το ποτό και το κέφι. Επίσης ξέρω πως κάποια στιγμή κάποιοι σταματάνε να βρίσκουν νόημα σε αυτές τις συνευρέσεις, δεν ξέρω αν είναι επειδή το φιλοσοφούν ή υπό την απειλή διαζυγίου πάντως μιας και η ευχαρίστηση παύει να υπάρχει τα δίνουν όλα στη δουλειά.

Προσωπικά έχω ανάμικτα συναισθήματα και δεν νομίζω είμαι έτοιμη να προχωρήσω σε σχέση με τον δικό μου ναυτικό. Κατ αρχήν αυτός έχει ακόμα την ηθική να μη μου πουλάει έρωτα. Το βλέπω πως του αρέσω πολύ αλλά διαισθάνομαι πως δεν έχει τη διάθεση να κόψει αυτές τις απολαύσεις και φυσικά δεν νοείται να γίνει κοινή παραδοχή πως είμαστε μαζί αλλά και ο καθένας περνάει ερωτικά καλά και με άλλους.
Εγώ από την άλλη κάποια στιγμή βγήκα με κάποιον και όλο το βράδυ σκεφτόμουν τον ναυτικό μου και μέσα μου έκλαιγα. Αυτό ήταν άδικο και για τον επίδοξο νέο που με συνόδευε. Την επόμενη έκλαιγα όλη μέρα. Λογικά θα μπορούσα να προχωρήσω χωρίς να αισθάνομαι ενοχές γιατί δεν είχαμε πει πως είμαστε μαζί και άλλωστε 3 μήνες έλλειπε και δεν με πήρε ούτε ένα τηλέφωνο. (κατά τους οποίους βγήκε σε όλα τα λιμάνια και πήγε σε όλα τα ανάλογα μπαράκια και έκανε και 1500 ευρώ λογαριασμό τηλεφώνων! - αλλά πάλι εγώ θέλω να πιστεύω πως δεν έκανε τίποτα σεξουαλικό! :) ) Για 1μιση μήνα δεν έστειλε ούτε ένα μήνυμα και ήρθε χωρίς να ειδοποιήσει φαντάζομαι γιατί δεν ήταν σίγουρος αν ήθελε να με δει ή όχι κάτι που φυσικά θα το αρνηθεί.
Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτές οι καταστάσεις είναι όμορφες και σκέφτομαι μιας και είναι εδώ και μετά που θα ξεκουραστεί λίγο να την τελειώσω επισήμως την ιστορία και να μην την αφήσω να πλανάται γενικά. Εννοείτε φυσικά ότι με πονάει τρελά να κάνω κάτι τέτοιο αλλά η απάντηση "δεν ξέρω" στην ερώτηση μου αν με θέλει δεν ξέρω αν φτάνει.
Υποψιάζομαι πως οι γυναίκες ναυτικών ειδικά αυτές που λένε "δεν πειράζει" στις απιστίες των αντρών τους αισθάνονται πως δεν πειράζει και ιδιαίτερα να κάνουν κι αυτές κάτι ψιλό. Ειδικά αν έχουν παιδιά δεν αξίζει να το διαλύσεις έτσι εύκολα. Εδώ στην στεριά γίνεται χαμός!
Για τον εαυτό μου θα φανταζόμουνα μια ιδανική περίπτωση όπου είναι κι αυτός εξίσου ερωτευμένος, μου τηλεφωνεί και με κάνει να νιώθω πως με έχει ανάγκη... μόνο έτσι θα μπορούσα να μείνω.
Αυτά και βλέπουμε...

MERMAID
19-09-2006, 18:45
[quote=Eleni;15459]καλημέρα


"Υποψιάζομαι πως οι γυναίκες ναυτικών ειδικά αυτές που λένε "δεν πειράζει" στις απιστίες των αντρών τους αισθάνονται πως δεν πειράζει και ιδιαίτερα να κάνουν κι αυτές κάτι ψιλό. "




οσες παραδεχονται την απιστια του συζυγου, αν και ο ιδιος ισως να μην τους την εχει επιβεβαιωσει ποτε, δεν σημαινει οτι ειναι πιο ανεκτικες στα παραστρατηματα του συζυγου, ουτε πιο επιρρεπεις να απατησουν. φοβαμαι πως το λενε με πονο ψυχης, ειναι ρεαλιστριες ή τουλαχιστον προετοιμασμενες ψυχικα και γενικα την απιστια οι γυναικες των ναυτικων την επεξεργαζονται διαφορετικα ακριβως ισως γιατι ουσιαστικα θεωρουν τον συζυγο τους σε χειροτερη μοιρα απο αυτες κι ας περνουν δυσκολα και οι ιδιες...


καλο βραδυ!!!

v.g.
20-09-2006, 15:20
Elenitsa mipws prepei na grapseis ena vivlio?!

Exeis efxereia sto logo vlepw!!:p

Eleni
21-09-2006, 10:33
Elenitsa mipws prepei na grapseis ena vivlio?!

Exeis efxereia sto logo vlepw!!:p

Εννοείς φαντάζομαι να γράψω ένα βιβλίο που θα σου άρεσε να διαβάσεις ε;
;)

Οπότε ας γράψω και σήμερα κάτι...

Δεν ξέρω πως έχει γίνει αυτό αλλά έχω μεταμορφωθεί σε μια άλλη Ελένη. Δεν παίρνει τηλέφωνο, δεν απαντάει στα μηνύματα εγώ εκεί. Κάνω σαν να μην έγινε τίποτα... και μετά αναρωτιέμαι γιατί το κάνει
Στο μεταξύ ξέρω ότι έτσι κάνει γενικά με όλους, ξέρω ότι θέλει να μαστε μαζί, ξέρω όμως επίσης πως αυτά δεν με παρηγορούν καθόλου. Θέλω να έχει μια σωστή συμπεριφορά απέναντί μου.
Ρε πως κατάντησα έτσι εγώ; Να μη μπορώ να του το πω! Δεν το πιστεύω!!
Λες και μου λείπει τίποτα! Ε όχι! Δε πάει άλλο... Σήμερα θα του τρίξω τα δόντια και αν δεν του αρέσει... στο καλό!

:-) Αυτά! Δε θα πρεπε κανονικά να μαι θυμωμένη; Σιγά μη του θυμώσω... Ε ρε ξύλο που θέλω...

Αυτά... έτσι τα γραψα... να τα θυμάμαι τώρα που θα ξαναφύγει και θα ξανακλαίω πάλι...:)

v.g.
21-09-2006, 12:27
Εννοείς φαντάζομαι να γράψω ένα βιβλίο που θα σου άρεσε να διαβάσεις ε;
;)



Nai afto ennow!

Eleni
21-09-2006, 12:39
Nai, mou aresei na diavazw alla ta protimw se vivlio! Me kourazei ligo na diavazw sto pc..

Elenitsa, Thelw na sou dwsw kai mia symvouli kai sou milaw apo personal experience..ola kala kai wraia me to naytiko sou alla to kalytero pou exeis na kaneis einai na min epimeneis allo(kommena ta sms kai ta tilefwna)..min ksexnas oti kai antras einai kai naytikos!! Otan gyrisei kai an thelei kai aftos, tha se parei! Ki an esy theleis akoma na vretheite tha vretheite! Alla min rixneis kai poly ton eayto sou! Mporei aftos ontws na se thelei (den kserw me sigouria) alla kai idios kserei oti den mporeite na eisaste mazi opote to apofeygei!

Α όχι αγαπητή μου... δεν το κατάλαβες καλά...
Έχει έρθει
Είναι εδώ
Είμαι ευτυχώς τυχερή γιατί ήρθε επιτέλους η μέρα που μπορώ να του τρίξω τα δόντια χωρίς να πεταχτεί ο Morgan να με πει αναίσθητη.

Ή γίνεται άνθρωπος και επικοινωνεί σωστά η τέλος. Του τα πα.
Είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτό. Τώρα που μιλάμε τα σκέφτεται και σύντομα θα χω απάντηση. Και με το καλό τώρα που θα ξαναφύγει ή θα μου δώσει το τηλέφωνο του πλοίου για να τον παίρνω αν έχω ανάγκη ή στο καλό. Ακούς εκεί να παίρνουν απ το δορυφορικό τις γκόμενες απ τα κωλόμπαρα και να μη μπορεί να πει ένα γεια σε μένα...
Καλός ο ναυτικός, χρυσός αλλά και μεις καλές είμαστε...

Αν σε κουράζει απ το pc το διάβασμα προσπέρασέ με και άμα δημοσιεύσω θα σου πω...

φιλιά
ευχηθείτε μου ρε καλή τύχη!
:-)

v.g.
21-09-2006, 12:43
A den proseksa oti eixe erthei...eixa meinei ligo pisw!!!

Eleni
21-09-2006, 13:06
Elenitsa, Thelw na...

Σου ρίχνω και 4 χρονάκια... Βασιλικούλα :D

Μου θύμισες τις προάλλες που ήμουν σε ένα μπαρ και λέει η μπαργούμαν σε αυτόν που παράγγελνε για μένα ποτό: "Να βάλω για τη κοπελίτσα;"
"Εγώ είμαι η κοπελίτσα;" της λέω. "Πόσο χρονών είσαι;" "21" μου λέει.
"Σου ρίχνω και 10 χρονάκια" της λέω... Ξερή η τύπισσα :-)

Απάτη σας λέω είμαι... απάτη :-)

Ευχαριστώ για τη νίκη που μου ευχήθηκες. Κάθομαι με σταυρωμένα τα δάχτυλα :D

Eleni
21-09-2006, 14:28
:D

I got a "yes"

Ευχαριστώ την Olive, την Olive Oyl, τον Morgan, thn Efouskagia και όλους όσους μου συμπαραστάθηκαν

Είμαι πάααααρα πολύ χαρούμενηηη
πολλα πολλα φιλιαααααααα

efouskayak
21-09-2006, 14:40
Ρε τι σου κάνει ο έρωτας :D

Καλά κουράγια Elenitsa !!!!!

v.g.
21-09-2006, 17:42
Σου ρίχνω και 4 χρονάκια... Βασιλικούλα :D



Mou aresoun ta ypokoristika..
Den einai tipota...an kapoion sympathisw estw kai sto elaxisto tha xrisimopoiisw ypokoristiko...asxeta me to posa xronia mou rixnei:p

v.g.
21-09-2006, 17:43
A kai kala na peraseis me ton naytiko!!;)

Eleni
22-09-2006, 07:33
Mou aresoun ta ypokoristika..
Den einai tipota...an kapoion sympathisw estw kai sto elaxisto tha xrisimopoiisw ypokoristiko...asxeta me to posa xronia mou rixnei:p

Ναι μωρέ... πλάκα κάνω
Χθες άλλωστε ήταν η μέρα μου... έκανα όλες τις επαναστάσεις μου μαζί χιχι
Ευχαριστώ πολύ γα τη συμπάθεια, εγώ συνήθως τους πειράζω αυτούς που συμπαθώ :)
Ο Ναυτικός μου είναι στη μαμά του τώρα, θα έρθει για λίγες μέρες Αθήνα και θα ξαναφύγει 7μηνο+. Περιέργως δεν με πειράζει καθόλου, αρκεί να ξέρω πως με θέλει. Δεν έχω προλάβει και να τον συνηθίσω.
Σε γενικές γραμμές πολλά περίεργα μου συμβαίνουν αλλά είναι ο έρωτας που λέει και η efouskayak...:D

Έχει και το καινούργιο πλοίο του ένα περιοδικό θα το κάνω κορνίζαααα! χιχι

Eleni
25-10-2006, 09:49
Αντε πάλι μακρυά... Με πονάει η ψυχή μου αμα μου γράφει για θυελώδεις ανέμους, συννεφιές και δύσκολες διαδρομές... Πολύ πεσμένο τον άκουσα. Πιάνουν κωλοχώρες αυτό τον καιρό...

Τι θα μπορούσα να κάνω για να αισθανθεί καλύτερα; Πέρα απ το να είμαι γλυκιά κλπ κλπ μαζί του...

Morgan
25-10-2006, 10:40
μπορεις να κανεις υπομονη και να δειχνεις οτι τον καταλαβαινεις ή εστω οτι προσπαθεις.δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

υ.γ. βλεπω εχετε συχνοτερη επικοινωνια τωρα?

Eleni
25-10-2006, 11:19
μπορεις να κανεις υπομονη και να δειχνεις οτι τον καταλαβαινεις ή εστω οτι προσπαθεις.δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

υ.γ. βλεπω εχετε συχνοτερη επικοινωνια τωρα?

ναι αμέ... ένα μικρό φτυσιματάκι όταν ήταν εδώ (λυπάμαι που το γράφω και ειλικρινά δεν το έκανα επίτηδες) και έχει γίνει άγγελος

εδώ που τα λέμε είμαι και γω πολύ πιο χαλαρή

τώρα είναι στις κρύες χώρες, για να δούμε άμα πιάσει τις ζεστές τι θα κάνει... όχι ότι έχει σημασία, νομίζω πως κατα κάποιο τρόπο έχει σταθεροποιηθεί η σχέση, έτσι το αισθάνομαι δηλαδή

πάντως κι αν δεν είναι τραγικά, εμένα μου ακούγονται πολύ δύσκολα, ιδίως αν είσαι άτομο με πιο ευαίσθητο νευρικό σύστημα που θέλεις όλη την ώρα κόσμο και αλλαγές... (τον βλέπω να πιάνει γραφείο μόλις συμπληρώσει τον απαραίτητο χρόνο για 1ος και πολύ χαίρομαι... :) )

falenitsa
25-10-2006, 14:09
καλημέρα ελένη.δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον βοηθήσεις δυστυχώς!επειδή έχω πάει σε καράβι και έχω καταλάβει πως νιώθουν περίπου εκεί μέσα.και ο δικός μου ακούγεται χάλια μετά από 5 χρόνια όμως μαζί του έχω καταλάβει ότι τους αρκεί να μας ακούν καλά και πρέπει να τους αφήνουμε να τη βγάλουν μόνοι τους την άκρη γιατί μόνο εκείνοι ξέρουν πώς!όσο και να θέλουμε να βοηθήσουμε δε μπορούμε!!!!!!!!!!

Eleni
25-10-2006, 14:25
καλημέρα ελένη.δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον βοηθήσεις δυστυχώς!επειδή έχω πάει σε καράβι και έχω καταλάβει πως νιώθουν περίπου εκεί μέσα.και ο δικός μου ακούγεται χάλια μετά από 5 χρόνια όμως μαζί του έχω καταλάβει ότι τους αρκεί να μας ακούν καλά και πρέπει να τους αφήνουμε να τη βγάλουν μόνοι τους την άκρη γιατί μόνο εκείνοι ξέρουν πώς!όσο και να θέλουμε να βοηθήσουμε δε μπορούμε!!!!!!!!!!

ναι δίκιο έχεις
σε ευχαριστώ

σε ζηλεύω που πήγες στο πλοίο, πολύ θα θελα να πάω κάποια στιγμή αν και δε νιώθω έτοιμη ακόμα

πάντως μαζί τους περνάει ο καιρός και δεν το καταλαβαίνεις... και δένεσαι γιατί τον σκέφτεσαι πολύ και κρατάς μόνο τα καλά...
αυτό είναι κάτι που θεωρώ από τα όμορφα του επαγγέλματός τους
διαφέρει από το στυλ της αρπαχτής που συνηθίζεται σήμερα

Eleni
08-12-2006, 12:08
...λοιποοοον...
γύρω στις 25 πιάνει λιμάνι μετά από 45 μέρες ταξίδι (!!!!!)...
τι να του στείλω για δώρο Χριστουγέννων???

ιδέα δεν έχω τι χρειάζονται μες το πλοιο που μπορεί να τους έχει λείψει η να μη το βρίσκουν η να το ευχαριστηθούν τέλος πάντων... (τσόντες έστειλα την προηγούμενη φορά! αυτό είναι αστειοοοοοοοοοοοοοοοοο :-)

Petros
08-12-2006, 15:09
Πωπω να σε ακουγε ο ανθρωπος...

Προσεχε γιατι το site το βλεπουν και πολλοι ναυτικοι...

Οσο για δωρο, ενα playstation 3 με 10 αυθεντικα παιχνιδια. (Το ενα απο αυτα να εχει σχεση με simulation πλοηγησης, αλλα το κακο ειναι οτι θα το τερματισει γρηγορα...)

Nh04
09-12-2006, 14:09
Πωπω να σε ακουγε ο ανθρωπος...

Προσεχε γιατι το site το βλεπουν και πολλοι ναυτικοι...

Οσο για δωρο, ενα playstation 3 με 10 αυθεντικα παιχνιδια. (Το ενα απο αυτα να εχει σχεση με simulation πλοηγησης, αλλα το κακο ειναι οτι θα το τερματισει γρηγορα...)
ligo akrivo dwro.....

Petros
10-12-2006, 21:21
Kala as parei mono ton eksomeioti.

Eleni
11-12-2006, 09:18
Πωπω να σε ακουγε ο ανθρωπος...

Προσεχε γιατι το site το βλεπουν και πολλοι ναυτικοι...

:o γιατί καλέ! κακό είναι;

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί... οι ναυτικοί είναι τελείως συνηφασμένοι με τον αγοραίο έρωτα, τις τσόντες κτλ κτλ αλλά απο την άλλη μοιάζουν σαν να ναι τα πιο καλά κι αθώα παιδιά. Κάποιοι κάποιοι που δε βλέπουν γυναίκα σε προσωπικό επίπεδο ούτε στον ύπνο τους αλλά τη βγάζουν όλη μέρα στη δουλειά και στο ιντερνετ είναι πολύ πιο "βρωμόστομοι"... τι συμβαίνει???
Ει! και τι εννοεις Πετρο οτι το βλεπουν πολλοι ναυτικοι το site? :confused:





Οσο για δωρο, ενα playstation 3 με 10 αυθεντικα παιχνιδια. (Το ενα απο αυτα να εχει σχεση με simulation πλοηγησης, αλλα το κακο ειναι οτι θα το τερματισει γρηγορα...)

ως τώρα δεν έχω καταλάβει να παίζει video games... λες?
μπορείς να γίνεις λίγο πιο ακριβής? Τι είναι ο εξομοιωτής και πόσο κάνει περίπου? ΛΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ??:D

πάντως, χαρα στο κουράγιο σας... 1 μήνα στο πλοίο... και λιμάνι σε 15! ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΤΕΕΕΕΕ... τον ακούω και δεν ξέρω τι να του πω... να νιωσει λιγο καλυτερα...

Nh04
11-12-2006, 19:24
1 mina se ploio???????????????
limani kathe 15?

:D:D:D
emeis oi dokimoi 18 eton 6 mines se karavi?? :(

Nh04
11-12-2006, 19:27
1 mina se ploio???????????????
limani kathe 15?

:D:D:D
emeis oi dokimoi 18 eton 6 mines se karavi?? :

lamainmusain
11-12-2006, 20:28
1 mina se ploio???????????????
limani kathe 15?

:D:D:D
emeis oi dokimoi 18 eton 6 mines se karavi?? :

Συμφοιτητης μου στην Kristen 2 φορες το εξαμηνο βγηκε εξω!!

lamainmusain
11-12-2006, 20:30
ligo akrivo dwro.....

Παντως αν αποφασησεις να του το στειλεις ρωτα πρωτα τι ταση και τι συχνοτητα δινει το βαπορι.Για δωρο παντως ειναι πολυ καλο και πρακτικο!

Eleni
12-12-2006, 08:22
Παντως αν αποφασησεις να του το στειλεις ρωτα πρωτα τι ταση και τι συχνοτητα δινει το βαπορι.Για δωρο παντως ειναι πολυ καλο και πρακτικο!

ναι, πολύ καλή ιδέα, αλλά ως τώρα δεν τον έχω κόψει για τύπο που θα καθόταν μόνος του ούτε 1 λεπτό, έστω και για να παίξει... εκτός αν παίζει με παρέα... anyway... έχουμε μέλλον, θα το έχω κατα νου,
ένας συνάδελφός σας μου είπε να του πάρω ένα κομπολόι :-), για φθηνό μου φάνηκε... 300 ευρώ κάνει περίπου!!

45 μέρες συνέχεια στη θάλασσα με 10 ώρες στο προηγούμενο λιμάνι... όπως και να ναι είναι...

...ναι και γω ξέρω πως ο πρώτος του βαποριού δεν βγήκε καθόλου όλο το 10μηνο που κατσε... αλλά αυτό είναι μαζοχισμός πρώτης τάξης...

Nh04
12-12-2006, 14:54
Ola afta ginonte gia esas , tin oikogeneia! Oles oi thisies

Eleni
12-12-2006, 15:26
Ola afta ginonte gia esas , tin oikogeneia! Oles oi thisies

... με περίεργο τρόπο εκφράζονται οι θυσίες για την οικογένεια! Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου :-)
Κάποιος που βάζει την οικογένεια σε προτεραιότητα στη ζωή του γίνεται δημόσιος υπάλληλος...
...εγώ απλά έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο που έχει κάνει την προσωπική του επιλογή και την σέβομαι...
...άσε που με τον τυπικό τρόπο... δεν είμαι καν οικογένεια :-)

efouskayak
12-12-2006, 23:20
... με περίεργο τρόπο εκφράζονται οι θυσίες για την οικογένεια! Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου :-)
Κάποιος που βάζει την οικογένεια σε προτεραιότητα στη ζωή του γίνεται δημόσιος υπάλληλος...
...εγώ απλά έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο που έχει κάνει την προσωπική του επιλογή και την σέβομαι...
...άσε που με τον τυπικό τρόπο... δεν είμαι καν οικογένεια :-)

Αλίμονο αν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι έβαζαν την οικογένεια τους για προτεραιότητα :rolleyes:

Ο καθένας κάνει ότι μπορεί με όποιον τρόπο μπορεί, ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι προσωπική επιλογή του καθενός το κάνει πρώτα για τον εαυτό του και μετά για την οικογένεια του, ανεξαρτήτος επαγγέλματος.

Eleni
14-12-2006, 08:23
(efouskayak:Αλίμονο αν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι έβαζαν την οικογένεια τους για προτεραιότητα :rolleyes: )

ναι δίκιο έχεις,
...δεν είπα μόνο! και εννοούσα πρώτη προτεραιότητα
ήθελα να δώσω την έμφαση στην αντίθεση, οικογένεια/ο εαυτός σου = προσωπικός χρόνος (νομίζω πλέον πως οι σύγχρονοι το έχουν καταλάβει ότι τα λεφτά είναι απαραίτητα αλλά χωρίς τον απαραίτητο χρόνο δεν είναι τίποτα

(efouskayak:Ο καθένας κάνει ότι μπορεί με όποιον τρόπο μπορεί, ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι προσωπική επιλογή του καθενός το κάνει πρώτα για τον εαυτό του και μετά για την οικογένεια του, ανεξαρτήτος επαγγέλματος)

συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέξει και τη μοναχικότητα... είτε είναι ναυτικός είτε δημ. υπάλληλος (ή όλα τα ενδιάμεσα!)

Eleni
29-12-2006, 11:40
Ότι και να κάνω όλα μου φαίνονται μέτρια, σχεδόν αδιάφορα, σχεδόν εκνευριστικά Το μόνο που θέλω είναι ν’ ακούσω τη φωνή του, αλλά η γκρίνια απαγορεύεται δια ροπάλου οπότε θα περιμένω όταν θα μπορώ να χαζογελάω μαζί του στο τηλέφωνο για να πάρω...
Η γκρίνια απαγορεύεται δια ροπάλου γενικά, ακόμα και δω που τα γράφω, θα τα μετανιώσω μετά, θέλω απλά να το πω, θα θελα μόνο να ήμουν μαζί του, τίποτα άλλο, μηχανικά τα κάνω όλα...
Στο καλό...
Περαστικά μου

Morgan
30-12-2006, 18:47
η γκρινια απαγορευεται δια ροπαλου οπως τα λες. υπομονη και βλεπεις

Eleni
08-01-2007, 08:28
εντάξει! Την έβγαλα καθαρή αυτές τις γιορτές! Ήμουν το καλύτερο κορίτσι! Άρχισα να γράφω τετράδιο "μη παραδοτέων γραμμάτων" όπου του γκρινιάζω ανενόχλητη... μετά όταν τα ξαναδιαβάζω βαριέμαι κι εγώ τον εαυτό μου! Οπότε μένει μόνο το ενδιαφέρον κομμάτι μου για αυτόν! Ευτυχώς...

Morgan
11-01-2007, 15:57
na eyxithw kai tou xronou h'na to afhsoume...??

Eleni
12-01-2007, 09:48
για ποιο πραγμα να ευχηθείς; και τι να αφησουμε; γιατι δεν καταλαβαινω;
:confused:

:confused:
na eyxithw kai tou xronou h'na to afhsoume...??

Morgan
12-01-2007, 09:57
na eyxithw na mhn xreiastei na kaneis ypomoni tou xronou kai antithetws na eiste mazi?

Eleni
12-01-2007, 11:04
:D κάποια στιγμή μπορεί να ξαναχρειαστεί να κάνω υπομονή... μπορεί να ξαναπέσει χριστούγεννα... αρκεί να είμαστε μαζί... την άνοιξη... το καλοκαίρι... δε με νοιάζει.

Eleni
14-02-2007, 10:28
14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2007
valentine's day
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! ...και ειδικά σε όλους όσους έχουν σχέση με τη ναυτιλία... μια πολύ ερωτική οικογένεια!!
:-)
http://img355.imageshack.us/img355/1764/valentinesm8.th.jpg (http://img355.imageshack.us/my.php?image=valentinesm8.jpg)

Chief
03-03-2007, 11:14
Καλησπέρα σε όλους,

νέος μέλος στην παρέας σας αλλά όχι γιατί είμαι γυναίκα ναυτικού, αλλά γιατί μελετάω τη ζωή των γυναικών των ναυτικών. Είμαι υποψήφια διδακτωρ του Ιονίου Πανεπιστημίου με θέμα τις γυναικείες κοινότητες των ελληνικών ναυτότοπων. Είμαι ακόμα στην αρχή της έρευνάς μου και ψάχνοντας ανακάλυψα το forum. Γράφτηκα αμέσως γιατί θα με ενδιέφερε, άντρες και γυναίκες, να μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας από τη ζωή δίπλα σε ναυτικό. Τα καλά και τα κακά. Τα εύκολα και τα δύσκολα. Τα όμορφα και τα άσχημα.
Να ξέρετε ότι θαυμάζω τις γυναίκες των ναυτικών και τις θεωρώ ένα πολύ αδικημένο, μεγάλο κομμάτι της ελληνικής ναυτικής (και όχι μόνο) ιστορίας.
Καληνύχτα


Αν συνεχίζετε να ενδιαφέρεστε γιά το θέμα σας, επικοινωνήστε μαζί μου με private mail.

Olinaki
15-05-2007, 22:55
Πολύ Καλησπέρας κύριοι και κυριές καπετανιοι και καπετανισες,

Λέγομαι Ολίνα, και μένω πολύ μακρυα απο θάλασσες!(για την ακριβεια δεν εχω καμία σχέση μ αυτές με τον τρόπο που έχετε εσείς, ούτε κατάγομαι απο ναυτική οικογένεια ή συγγενική,καμία απολυτως σχέση).Για να συνεχίσω μένω κοντά σε βουνό και τη θάλασσα, ευτυχώς, την βλέπω μόνο το καλοκαίρι.Αλλά ο λόγος που ήρθα και γράφτηκα εδώ δεν ειναι τυχαίος.Μου ανακαλέσατε παλιά,για την ακρίβεια εφηβικά μου συναισθήματα.Κάποτε, βαθια επηρρεασμένη απο την ιστορία ενος ζευγαριου ηθελα να ΠΑΡΩ ΝΑΥΤΙΚΟ!Ναι, μάλιστα!Είχα επηρρεαστεί απο τον τροπο που ζούνε,ακουγα συνέχεια ιστορίες απο αυτο το ζευγάρι και επηρρεαζόμουν απο όλη αυτη την ρομαντική διάθεση και ατμόσφαιρα που ηπάρχει συνέχεια γύρω σου,που δε χάνεις ποτε το ενδοιαφέρον σου για τη ΖΩΗ, που,που,που,...Σκεφτόμουν πως θα ήταν κάτι το ιδανικό και πως ημουν διατεθημένη να το ζήσω με όλα τα καλα και τα άσχημα που έχει πιστεύοντας οτι τα ασχημα θα με επηρρέαζαν στο ελάχιστο!
Με τον καιρο, μεγάλωσα, ωρίμασα και ανεπτυξα άλλες θεωρίες για τη ζώη, παρατώντας σιγα σιγα το ονειρό μου,κάνοντας άλλα σχέδια, δημιουργόντας άλλα πρότυπα, αφού δεν εμφανίζονταν και ευκαιρίες για μένα.Πάντα όμως, παρέμεινε ένα όνειρο...
Έτσι λοιπόν έπεσα κατά "τύχη" πάνω σ αυτο το site, διαβασά για ανθρώπους σημαντικούς, έξυπνους, με ενδοιαφέρουσες προσωπικότητες και για να πω την αληθεια μου, εδώ αυτό τον όνειρό μου πετάχτηκε στα σκουπίδια!Χωρίς να θέλω να σας κατηγορήσω (καλα κάνατε, αυτο ζήτε), είδα την ωμή αλήθεια και τρόμαξα!

Ετσι, λοιπόν γράφτηκα για να σας γνωρήσω και να ακούσω κι άλλες απο τις απόψεις σας για μια ΖΩΗ που εγώ την ονειρεύτηκα, ενώ εσεις την ζείτε!

Χαρηκα Πολύ

Με εκτίμιση, Ολίνα

Υ.Γ. έχω ξεχωρήσει ορισμένες κυρίες που εν καιρώ θα σχολιάσω κάτι απο αυτά που έχουνε γράψει σ αυτή την στήλη,που είναι αρκετά για να τα απαντήσω όλα μαζί.Και για να ειμαι ειλικρινής τις θαυμάζω πολύ!:p

Olinaki
15-05-2007, 23:49
Να δω τι θα πεί και η επιστήμων της παρέας για την περιπτωση μου...:confused:

Eleni
16-05-2007, 08:04
Δεν ξέρω τι θα πει η επιστήμων της παρέας...
...αλλά το όνειρό σου μια χαρά ήταν...
αρκεί να το αναπροσαρμόσεις λίγο...
αν μπορείς να περνάς καλά και μόνη σου και αισθάνεσαι ότι έχεις αρκετά μέσα σου που σε καλύπτουν αλλά και σου περισσεύουν για κοινή χρήση με τον κύριο των ονείρων σου μια χαρά...
αυτό ισχύει βέβαια και σε οοοοοολες τις περιπτώσεις απλά δεν είναι τόσο ανάγκη να τεθεί το θέμα και συνήθως καλύπτεται από άλλες ανούσιες καταστάσεις όπως τα λεφτά, η διασκέδαση, οι επιλογές... βρίσκουν δηλαδή οι στεριανοί άλλους λόγους να τσακωθούν και δεν βλέπουν την ουσία, δεν αναλαμβάνουν δηλαδή την ευθύνη της πραγματικότητάς τους...
Με τον ναυτικό δεν έχεις επιλογή... ή την αναλαμβάνεις, ή δρόμο...
και αλήθεια σου το λέω... εγγύηση... είναι τέλεια. Αναρωτιέμαι έπρεπε να φτάσω ως εδώ για να το καταλάβω;;;;
Όσο για όλα τα άλλα... και από αυτά που ακούω και από αυτά που ζω... είναι όντως ρομαντικά και ο έρωτας έχει διάρκειααααα
εγώ προσωπικά νιώθω και θαυμασμό για την επαγγελματική επιλογή του... κάτι που μου συμβαίνει σπάνια... και κάτι που δυστυχώς οι άντρες το έχουν ανάγκη... (την επαγγελματική τους αναγνώριση και τον θαυμασμό από τη γυναίκα για τις επιλογές τους)
Τώρα το ότι αυτοί υποφέρουν...ε... επιλογή τους είναι.... εγώ μπορώ απλά να κοιτάω και να θαυμάζω χαχαχα

Olinaki
16-05-2007, 17:08
Επιστήμονα εννοώ την Αιμιλία επάνω...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου Ελένη,το εκτιμώ, κι εχω να σου πώ ότι ΑΝ δεν είσαι προσωπικά με τον εαυτό σου καλά δεν πρόκειται να είσαι με κανέναν όσα χρόνια κι αν περάσουν όποιος "ημίθεος" κι αν είναι δίπλα σου ,όποιος κι αν είναι αυτός ότι δουλεία κι αν κάνει,κι αυτό το ξέρω πολύ καλά, κι ούτε ψάχνω να στηριχτώ σε εφήμερες απολάυσεις και να γεμίσω την ψυχή μου με αυτές!Δεν είμαι τόσο ΚΕΝΗ μέσα μου, ούτε θα ήμουν τόσο άδικη απέναντι σε έναν ναυτικό να τον προσεγγίσω μόνο για την επαγγελματική του θέση!Ο Θεός να φυλλάξει!Άλλωστε συζητάμε για ένα όνειρο παλιό το οποίο μπορεί, ίσως να υπάρχει ακόμα,...,αλλα είναι όντως αναπροσαρμοσμένο!

Eleni
17-05-2007, 07:50
hello και good morning
μου αρέσουν αυτά που γράφεις
ελπίζω μόνο να μην ήταν το ερέθισμα αυτά που έγραψα εγώ!:)
Γράφω αυτά που πιστεύω χωρίς απαραίτητα να απευθύνομαι σε κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένα...:) δε γνωρίζω και κάποιον προσωπικά, δε μπορώ να έχω άποψη από 1-2 post!

anyway... πολύ μου άρεσε αυτό που είπες για την επαγγελματική θέση του ναυτικού... να το ακούσουν και οι ίδιοι μπας και παρηγορηθούν χιχι

εγώ προσωπικά όταν το πρωτοάκουσα, αλλά κι όπου λέω για ναυτικό... ανατριχίλες βγάζουν... το μόνο που έχουν να προσθέσουν στα μύρια "κακά" του επαγγέλματος είναι πως... εντάξει... αυτοί βγάζουν λεφτα...

Ανακάλυψα πως ούτε τα μεν ούτε τα δε ισχύουν... Εννοώ δεν έχουν την απήχηση που φαντάζεται ο κόσμος. Τα "κακά" δεν είναι και τόσο "κακά" και τα λεφτά τελικά περισσότερο πρόβλημα δημιουργούν παρά καλό είναι, στους ίδιους εννοώ... τα ίδια προβλήματα που δημιουργούν σε όλους όσους βγάζουν λεφτά αλλά βάλε πως ο ταξιδεύων ναυτικός δεν έχει επαφή με την οικογένειά του και μπορεί να τη στηρίζει μόνο οικονομικά... ε κάποια στιγμή αυτά τα "λεφτά" θα είναι το καυτό πρόβλημα... ή τελος πάντων θα το ονομάσουν ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιατί όλα τα άλλα... που να τα αγγίξουν... δύσκολα πράγματα...:rolleyes:

Olinaki
18-05-2007, 00:13
Να σε ρωτήσω κάτι??Εσύ ήσουν προιδεασμένη με το επάγγελμα του ναυτικού?Είχες ακούσει κάτι? Ήξερες? Η' μετά τα έμαθες όλα μαζι?Μετα τα ανακαλυψες?Γιατί το να αποδεχτείς τόσο εύκολα όλη αυτή την κατάσταση πιστεύω, λεω, ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας ισχυρός έρωτας, που απλά προέκυψε, μια γέρη δόση μαζοχισμού, όπως λέτε κι εσείς, ή απλά να προέρχεσαι απο κάποια ναυτική οικογένεια όπου εκεί σε γνωρίζει το συνάφι σου σε κάποιο ναυτικό για μελλοντικό σύζηγο.Λεω...

Όσο για τα λεφτά συμφωνω απόλυτα!Αλλωστε το χρήμα θα μπορούσε να είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ και για μια στεργιανη οικογένεια και για τον οποιοδήποτε, το χρήμα μπορεί να "ζαλίσει" τον καθένα.Αλλά πιστεύω οτι όταν ξέρεις με πόσο κόπο τα βγάζει ο καλός σου αυτά τα χρήματα, τα εκτιμάς διαφορετικά και ισως τα θεωρεις ένα κοινό μεροκάματο, γιατι όντως προέρχονται απο - κάματο-!Κι έτσι αποφεύγεις τα "καλάμια"...

mastrokostas
18-05-2007, 07:28
...

Αλλά πιστεύω οτι όταν ξέρεις με πόσο κόπο τα βγάζει ο καλός σου αυτά τα χρήματα, τα εκτιμάς διαφορετικά και ισως τα θεωρεις ένα κοινό μεροκάματο, γιατι όντως προέρχονται απο - κάματο-!Κι έτσι αποφεύγεις τα "καλάμια"...[/quote]
Υπάρχουν τέτοιες γυναίκες?????? Μπράβο!!

Eleni
18-05-2007, 09:00
έλα Κώστα... να σαι πάλι με το καλό το λόγο...
χαχαχα

σου το χω πει... έτσι πιστεύεις; έτσι θα σου ρχονται!!!!!

Eleni
18-05-2007, 09:13
Ολινάκι
καταρχήν να πω πως μιλάω εκ του ασφαλούς, δεν είμαι παντρεμένη, δεν έχω παιδιά... άρα τα λεφτά μου είναι λεφτά μου και τα λεφτά του, λεφτά του.
Αυτά που λέω είναι περισσότερο από παρατηρήσεις, διαβάσματα, φιλικές οικογένειες ναυτικών, απόψεις άλλων ναυτικών και φιλενάδων που είχαν ναυτικούς.

Ναι αρχικά είχα κακή άποψη για τους ναυτικούς, ενδόμυχα όμως πολύ γοητευμένη από δαύτους. Κι όταν λέω "κακή" εννοώ ότι είχα χεστεί επάνω μου γιατί νόμιζα πως η απουσία του θα είναι ανυπόφορη. Η ανασφάλειά μου ήταν στο +100 και όλα αυτά μαζί με ένα φόβο εγκατάλειψης που έχω κάνανε καλή σούπα.

Ο έρωτας ναι ήταν η αιτία, όπως επίσης η έκπληξή μου που γνώρισα έναν άντρα ολίγον αλητάκι με τα όλα του ο οποίος όμως παραμένει πιο καθαρός από οποιοδήποτε άλλον ξέρω. Ε! Είχα μια περιέργεια! Από που ήρθε τούτο το φρούτο;;; χαχαχαχαχα

Και μετά... ρίχτηκα μέσα, δεν αφήνω αναπάντητα ερωτήματα στον εαυτό μου. Ε! Εφόσον ικανοποιήθηκα εις το έπακρον με τα αποτελέσματά μου... αποφάσισα να αφήσω τις μαλ***ες στην άκρη και να αντιμετωπίσω τις φοβίες μου.

Είδες;;; Πήρα και μάθημα
Χιχιχιχι

Ελπίζω να έδωσα κάποιες απαντήσεις...
Και χαίρομαι που κάνεις ερωτήσεις και με βάζεις στην διαδικασία να θυμηθώ κι εγώ κάποια πράγματα...

PS Οχι δεν έχεις καταλάβει καλά... χάρη μου κάνει που βρίσκεται στη ζωή μου... δεν υπάρχει κανένας μαζοχισμός...

Να σε ρωτήσω κάτι??Εσύ ήσουν προιδεασμένη με το επάγγελμα του ναυτικού?Είχες ακούσει κάτι? Ήξερες? Η' μετά τα έμαθες όλα μαζι?Μετα τα ανακαλυψες?Γιατί το να αποδεχτείς τόσο εύκολα όλη αυτή την κατάσταση πιστεύω, λεω, ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας ισχυρός έρωτας, που απλά προέκυψε, μια γέρη δόση μαζοχισμού, όπως λέτε κι εσείς, ή απλά να προέρχεσαι απο κάποια ναυτική οικογένεια όπου εκεί σε γνωρίζει το συνάφι σου σε κάποιο ναυτικό για μελλοντικό σύζηγο.Λεω...

Όσο για τα λεφτά συμφωνω απόλυτα!Αλλωστε το χρήμα θα μπορούσε να είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ και για μια στεργιανη οικογένεια και για τον οποιοδήποτε, το χρήμα μπορεί να "ζαλίσει" τον καθένα.Αλλά πιστεύω οτι όταν ξέρεις με πόσο κόπο τα βγάζει ο καλός σου αυτά τα χρήματα, τα εκτιμάς διαφορετικά και ισως τα θεωρεις ένα κοινό μεροκάματο, γιατι όντως προέρχονται απο - κάματο-!Κι έτσι αποφεύγεις τα "καλάμια"...

Olinaki
18-05-2007, 19:54
PS Οχι δεν έχεις καταλάβει καλά... χάρη μου κάνει που βρίσκεται στη ζωή μου... δεν υπάρχει κανένας μαζοχισμός...

Τρομακτικο!...:o

Ξενοκράτης
18-05-2007, 23:37
Καλησπερα και απο εμενα....

Ηρθα να παρω τα ισα των γυναικων....

Τι εννοω?!?! Διαβασα με προσοχη και με πολυ μεγαλη χαρα τα οσα εχουν γραφτει στα προηγουμενα ποστ και ειλικρινα χαρηκα που υπαρχουν ακομα ΤΕΤΟΙΕΣ γυναικες....
Σαν απογονος ναυτικης οικογενειας...και εχωντας μια πολυ δυναμικη μανα (οι συνθηκες βεβαια πανω απ'ολα την εκαναν) με το χερι στην καρδια λεω οτι ενα σπιτι ναυτικου....κρατιεται ΜΟΝΟ απο την γυναικα.

Να εξηγησω...γιατι δικαιολογημενα η αποψη μου μπορει να παρεξηγηθει....
Ολοι οσοι εχουν γνωρισει η εχουνε σχεσεις με ναυτικους...ξερουν οτι ειναι πανω απ'ολα ντομπροι και καθαροι "ΑΝΤΡΕΣ".....(με ολη τη σημασια της λεξης)...

Ομως η φυση της δουλειας ειναι περιεργη...Οποιος δεν την εχει ζησει...λογικο ειναι να μη μπορει να καταλαβει.....

Οταν λοιπον πισω...στη φαμιλια υπαρχει μια γυναικα με "ναυτικη" αντιληψη των πραγματων και ναυτοσινη μεσα της....καταλαβαινει πολλα και προλαβαινει ΠΟΛΛΕΣ κακοτοπιες....


Προσωπικα δε ξερω κανενα που να ειχε κρυψει απο την καλη του...το επαγγελμα του..Αρα η αποφαση του να σταθεις διπλα σε ενα ναυτικο ειναι μεγαλη αποφαση...ητε την παιρνεις και γινεσαι μανα-πατερας-συζηγος-ερωμενη-πολυταξιδευτης!! ητε λες ενα απλο οχι και χωριζουν οι δρομοι σας...


Πιστευω ακραδαντα οτι γυναικες που εχουν το κουραγιο να περασουν μια τετοια ζωη και να μεγαλωσουν και ΣΩΣΤΑ τα παιδια τους ειναι πολυ λιγες...και πραγματικοι ηρωες!!

Το πιο κλασσικο παραδειγμα ειναι "γιος/κορη ναυτικου=κωλοπαιδι" (Μεγαλο κεφαλαιο που χωραει μεγαλη συζητηση)

Σιγουρα δεν ριχνω το γαντι στις γυναικες, ισα ισα που πιστευω οτι η ΜΑΝΑ σε ενα ναυτικο σπιτι ειναι ο Ναυαρχος (Οπως ειχε πει και μωρο η αδερφη μου..."εζω μπαμπα...η μαμα ειναι κατετανιος...εσυ..στο ζαπολι και στους νατες σου!!"
Απο προσωπικη εμπειρια λοιπον ξερω πως η γυναικα ειναι αυτη που κραταει το σπιτι....γιατι αν δεν...τοτε το σπιτι...φουντο!!!

Για να μη μπω σε λεπτομερειες..διαχειρησης οικονομικων...ανατροφη κτλ...!!

Ηρθε το τζοβενο να μας την πει ε?!?!

Αποψη ειναι...και σιγουρα μπορει να ειναι και λανθασμενη....:rolleyes:

Παντα με φιλικη διαθεση (γιατι γραπτος λογος ειναι..εγω...μηχανικος ειμαι, δε ξερω να τον χειριζομαι και πολυ καλα...) οποτε παρεξηγησεις γινονται!! :D

Παναγιώτης
19-05-2007, 00:38
Μια χαρά τα λές και μια χαρά χειρίζεσαι το λόγο φίλε Ξενοκράτη!
Καλά τα Άρλεκιν αλλά αυτά που περιγράφεις είναι η πραγματικότητα μια κι εγώ από τέτοια οικογένεια προέρχομαι.
Θα ήθελα να αναπτύξεις τα θέματα που έθεσες και περισσότερεο από τη μεριά των παιδιών.

Ξενοκράτης
19-05-2007, 01:01
Tα αρλεκιν φιλε Παναγιωτη....ουτε για μεσα στο βαπορι να περναει η ωρα δεν ειναι!! Η αληθεια ειναι δυστηχως δυσκολη και βαρεια...απαιτει κοτσια....
Τωρα στο θεμα που εθηξες ειναι λιγο λεπτο...και επειδη γενικοτερα δεν γνωριζω το κλιμα του λογου και της γραφης στο forum, δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω.....
Εννοω ομως το αυτονοητο...Ναι ολα τα παιδια των ναυτικων ειμαστε προβληματικα....και ειμαι ο πρωτος που λεω οτι ειμαι "καλομαθημενος"

Οταν εχεις να δεις σε ηλικια 5-6-7 χρονων τον μπαμπα σου 12-13 ισως και 18-20 μηνες και αυτο που κοιτας ειναι μια φωτογραφια στο σαλονι για να μη ξεχασεις πως μοιαζεις....

Οταν μεσανυχτα χτυπαει το τηλεφωνο, πεταγεσε μεστον υπνο σου και η ΠΡΩΤΗ κουβεντα που θα πεις ειναι...."Ο ΜΠΑΜΠΑ ακους το vhf απτον παρακτειο και περιμενεις να ακουσεις το "ετοιμος" για να μιλησεις...κιας εισαι μολις 6 χρονων....σε κανουν διαφορετικο παιδι απο τα υπολοιπα....


Και εκει ειναι που παιζει το ρολο της η μανα....Ημουνα τυχερος να εχω μια μανα-πατερα ΛΕΒΕΝΤΗΣΑ!! Νανε καλα....με εμαθε να λεω "Πρωτα ο Μπαρμπα-Νικολας" και μετα ολα τα αλλα...

Οταν βλεπεις η ακους στις ειδησεις...τυφωνας εκει...και ξερεις οτι καπου εκει ειναι και ενας δικος σου ανθρωπος, ολα αυτα....ας σε κανουν και λιγο κωλοπαιδο.....

Ειχα οπως ειπα την τυχη η μανα μου να ειναι λεβεντης...Δε μας αφηνε να καταλαβουμε πραγματα που δεν επρεπε και να μας φορτωσει με αγωνιες σε τρυφερη ηλικια...οπως επεισης ηταν αυτη που οταν ξεμπαρκαρηζε ο καπτα-δημητρης....κρατουσε τα γκεμια και στις 2 πλευρες (εμενα και της αδερφης μου και του μπαμπα) για να μην το "παρακανει" λογω.....ξερετε...!!

Μπορω πραγματικα να γραφω για ωρες και να εξηγω και να λεω πραγματα και καταστασεις που αν δεν της εχεις δει απο μεσα....ουτε που φανταζεσαι....Δε θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου μια καθηγητρια Αγγλικων λιγες μερες πριν κλησει το φροντηστηριο για πασχα...μας ρωτησε (εμενα και την μικρη) αν θα παρει "αδεια" για τα Χριστουγεννα.....(εμεις γελαγαμε)!!

Δε λεω...εχει πολλα καλα....τα οποια αν δε βαριεστε μπορω να τα αναφερω....οταν λοιπον τα παιδια που μεγαλωνουν σε ενα "δυσκολο" ας το πουμε περιβαλλον....δεν εχουν και την σωστη χειραφετηση απο την συμβουλο(ΜΑΜΑ-ΜΠΑΜΠΑ) πινελοπη...τοτε...παει...ξυνησε το γλυκο....

Και εκει ειναι που φτανουμε και λεμε....."κωλοπαιδια ναυτικων" και ενα σωρρο ακομα κοσμητικα....Το τι μπορει να κανει ο καθενας στο σπιτι του βεβαια και στη οικογενεια του....Δεν εχει να κανει με το επαγκελμα του...Απλα λογω κλιματος αναφερομαστε σε συγκεκριμενες οικογενειες....

Σας κουρασα ???

Olinaki
19-05-2007, 03:15
[quote=Ξενοκράτης;33636]

Εννοω ομως το αυτονοητο...Ναι ολα τα παιδια των ναυτικων ειμαστε προβληματικα....και ειμαι ο πρωτος που λεω οτι ειμαι "καλομαθημενος"

Αυτό......(δεν το δέχομαι!)
[quote]

[quote=Ξενοκράτης;33636]
Οταν μεσανυχτα χτυπαει το τηλεφωνο, πεταγεσε μεστον υπνο σου και η ΠΡΩΤΗ κουβεντα που θα πεις ειναι...."Ο ΜΠΑΜΠΑ ακους το vhf απτον παρακτειο και περιμενεις να ακουσεις το "ετοιμος" για να μιλησεις...κιας εισαι μολις 6 χρονων....σε κανουν διαφορετικο παιδι απο τα υπολοιπα....

Με αυτό....... Σε διαχωρίζουν Πολύ απο ένα προβληματικό παιδί!
[quote]

[quote=Ξενοκράτης;33636]
Οταν βλεπεις η ακους στις ειδησεις...τυφωνας εκει...και ξερεις οτι καπου εκει ειναι και ενας δικος σου ανθρωπος, ολα αυτα....ας σε κανουν και λιγο κωλοπαιδο.....

Επαυξάνω!
[quote]


[quote=Ξενοκράτης;33636]
Ειχα οπως ειπα την τυχη η μανα μου να ειναι λεβεντης...Δε μας αφηνε να καταλαβουμε πραγματα που δεν επρεπε και να μας φορτωσει με αγωνιες σε τρυφερη ηλικια...οπως επεισης ηταν αυτη που οταν ξεμπαρκαρηζε ο καπτα-δημητρης....κρατουσε τα γκεμια και στις 2 πλευρες (εμενα και της αδερφης μου και του μπαμπα) για να μην το "παρακανει" λογω.....ξερετε...!! ---> Αυτό δε το κατάλαβα...:p

Ας σκεφτεί κανείς όμως, πως μπορεί να είναι μια οικογένεια με προβληματική Μάνα, έστω και στεργιανή, και πως μια οικογένεια ολόκληρη είναι τότε προβληματική.Ας φανταστεί κανείς μια Μάνα χωρίς πυγμή σε μια ναυτική οικογένεια, μια πότισσα, μια με ψυχολογικά προβλήματα ή το οτιδήποτε,.. και τι καταστροφικό που μπορεί να είναι όλο αυτό για τα παιδιά.Τοτε απλα λέμε δοξα σοι ο Θεός!Προχωράμε και τα τυχόν "προβληματικά" που βλέπουμε εμείς σε παιδια ναυτικών να φαίνονται ύστερα απόλυτα υγειη και ώριμα σε σχέση με τα παιδιά άλλων οικογενειών!

Νομίζω δηλ. ότι είναι πολύ σκληρό να ακούς κανένα να μιλάει έτσι για αυτά τα παιδιά.Ναι, σίγουρα είναι αναλόγως σκληρό το ότι δεν ζουν τον πατέρα τους και τον στερούνται δυναμικά, και ακόμα ακόμα να ζυγίσει κανείς και την υπερπροσπάθεια που πρέπει να κάνει μία τέτοια μάνα για διατηρήσει υγιης τις ψυχούλες τους. Αλλά αυτό πιστεύω δεν τα φτάνει στο σημείο να γίνουν κατά γενική ομολογία και κατηγορηματικά τα "προβληματικά" παιδια της κοινωνίας.


Θελώ πολύ να πείς - και συγνώμη αν σου είναι σκληρό- αν ποτέ έχεις ακούσει προσωπικά σχόλια απο τον περίγυρο σου...Όπως "προβληματικό" παιδί, "κακομαθημένο", ή αντίστοιχα.."Πολύ ώριμος για την ηλικία του.."
[quote]

Και μιάς και μιλάμε και σε προσωπικό επίπεδο,..προέρχομαι απο μία αρκούντος "καλομαθημένη" οικογενεια απο την οποία θα μπορούσα να έχω βγεί τρομερά προβληματικό άτομο (...μπορεί και να μαι!;), όλοι μας έχουμε τις παραξενιές μας), όπως αυτό μπορεί να συμβεί και στον καθένα,αλλά δε σε στέλνει και στο τρελλάδικο!


[quote=Ξενοκράτης;33636]
Σας κουρασα ???
[quote]
Με τίποτα!Θέλω κι άλλα...

[quote]

Ξενοκράτης
19-05-2007, 04:01
Εχεις δικιο...το διατυπωσα λανθασμενα και παρεξηγηθηκε....ισως πιο δοκιμος ορος να ηταν ιδιαιτερα και οχι προβληματικα.....Σε καμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω τα παιδια των ναυτικων...παιδια ειναι και αυτα και μπορει να βγουν απο αστερια μεχρι ρεμαλια...δεν εχει να κανει!!

Μερικοι μπερδευουν την Στρατιωτικη πειθαρχεια με την ναυτοσυνη.....Οταν λοιπον ενα παιδακι...καταλαβει το λογο που ΔΕΝ πρεπει να μιλαει ταυτοχρωνα, ισως το κανουν διαφορετικο....οχι προβληματικο οπως αστοχα ειπα.

Στο τριτο σκελος που λες οτι δεν καταλαβες.....Ενοουσα οτι καθε φορα που ξεμπαρκαριζε ο πατερας μου....ειτε επειδη του λειπαμε...ειτε επειδη ηθελε να καλυψει καποια κομματια αγαπης και δεν ηξερε πως...το παρακανε με δωρα-χατηρια κτλ!! Φυσικα οσο ελειπε υπηρχε μια σειρα που ακολουθουσαμε...απο την ωρα του υπνου, μεχρι το ποσες φορες την εβδομαδα θα ειχε παγωτο η σοκολατα.....και καθε φορα που ξεμπαρκαριζε αυτη η σειρα χαλαγε (σου λεω το λιγοτερο!) αλλα και παλι η μαμα...σκυλιαζε....δεν ηθελε να κωλοπαιδιζουμε για κανενα λογο!! Μας ειχε εμφυσησει οτι δεν εχει να κανει με το οτι λειπει η ειναι εδω...ΑΥΤΗ ειναι η δουλεια του και οχι επειδη ξεμπαρκαρησε παει να πει οτι τον κανουμε και οτι θελουμε και χαλαμε την σειρα μας..!!

Το να υπαρχει μια προβληματικη κατασταση μεσα σε ενα σπιτι δημιουργει τελειως αλου ειδους πρβληματα (κατα τη γνωμη μου) και φυσικα δεν εχει να κανει με το αν η οικογενεια ειναι ναυτικη η μη!! Αν οπως ειπες η μητερα της οικογενειας αντιμετωπιζει τετοιου ειδους προβληματα...τοτε...ΟΝΤΩΣ το σπιτι βρισκεται σε κινδυνο....ειτε μιλαμε για ναυτικη ητε για στεριανη οικογενεια!

Στο ζουμι τωρα...Οπως σου ειπα εχω μια πολυ δυναμικη μανουλα (νανε καλα!) οποτε οσες φορες προσπαθησαν να υπονοησουν κατι τετοιο....ελαβαν και την αναλογη συμπεριφορα....Παντα ελεγε η μανα μου....ΔΙκα μου παιδια ειναι..το τι τα εκανα (καλομαθημενα η κακομαθημενα) ειναι δικος μου λογαριασμος!! Βεβαια μπορω να πω οτι σε σχεση με πολλα παιδια ναυτικων εγω και η αδερφη μου ειμαστε αρκετα διαφορετικα.....Δε μαθαμε να ζηταμε, αλλα με χαρα να δεχομαστε οτι μας δινοταν....(μεγαλη κουβεντα η παιδοψυχολογια τελικα!)

Σιγουρα υπονοουμενα αφηνωνταν απο τον κυκλο τον οικογενειακο και πολλες φορες προσπαθησαν να με "μειωσουν" με το γεγονος οτι ειμαι "καλομαθημενος" και οτι τι αναγκη εχεις εσυ...εχεις το μπαμπα σου που ταξιδευει και σου φερνει οτι θες...και κατι τετοιες αηδιες....λες και ηταν ο χαλιφης ελ-πουζαχ....!!!

Γενικοτερα εγω σαν πιο κοινωνικο πλασμα (απο την μικρη που την φωναζαμε και μπουμπουλινα!) ειχα την εικονα του καλου και ωριμου παιδιου....Ισως η υπερβολικη αγαπη προς τον πατερα μου (καλλιεργημενη απο την μητερα μου φυσικα) με εκανε να καταλαβω απο αρκετα μικρη ηλικια την σημασια του μπαμπα-ναυτικου και να προσπαθησω να παρω την θεση του..
Με ποια εννοια....Το οτι προσπαθουσα να στηριζω τη μανα μου οσο μπορουσα κατα την διαρκεια του ταξιδιου...."Εισαι η μεσαια κωλονα του σπιτιου μου" μου ελεγε παντα ο καπτα-Δημητρης....


Γενικοτερα σαν "ελατωμα" που εχουμε ιδικοτερα τα αγορια απο ναυτικες οικογενειες ειναι η ελειψει εντονης αποφασιστηκοτητας και μερικες φορες η ελειψη αυτοπεποιθησης......Με τον καιρο και την ηλικια φυσικα αυτο διωρθωνεται...αλλα με οσους το εχω συζητησει συμφωνησαν!! (Δεν ειναι κακο!!)

(Ασχετο αλλα μου ερχονται πολλες εικονες απο την παιδικη μου ηλικια γραφωντας και σας ευχαριστω που μου θυμιζεται αυτες τις ωραιες αναμνησεις!!)

Παναγιώτης
19-05-2007, 10:24
Τι μου θύμισες Ξενοκράτη!!!
Για όσους δεν καταλαβαίνουν γιατί τα νυχτερινά ξυπνήματα, κάτι η διαφορά ώρας, κάτι οι βάρδιες, κάτι η σειρά των πλοίων που ήθελαν να μιλήσουν, δεν έπεφταν τα τηλέφωνα στις πιο κατάλληλες ώρες για μας. Και έπρεπε να μιλήσεις με το "έτοιμος" δηλαδή να μιλήσεις όταν έλεγε ο άλλος "έτοιμος" και όταν τέλειωνες τη φράση σου να έλεγες το ίδιο για να σου απαντήσει.
Όσο για την αγωνία που ακούγαμε τις ειδήσεις για τυφώνες, πολιτικές ταραχές κ.λπ. αν ήταν σε ένα μέρος του κόσμου που ήταν κοντά το καράβι ...άστα!
Και μην ξεχνάς ότι είμαστε τυχεροί που οι πατεράδες μας γυρίσανε από όλα τα μπάρκα τους γιατί ξέρω κανα δύο περιπτώσεις που δεν γυρίσανε.
Όσο για το θέμα της διαπαιδαγώγησης πολύ σωστά αυτά που λες.

Ξενοκράτης
19-05-2007, 16:27
Aκριβως...!! Βεβαια αμα δεν τα εχεις ζησει....εεε....δε τα θεωρεις και τιποτα ιδιαιτερο....Εχουν περασει τοσα χρονια...και ακομα τα θυμαμε και....!!!

Σιγουρα ημασταν τυχεροι...Και φυσικα εκτος απο τις καιρικες συνθηκες να θημισω σε οσους δεν εχουν καθησει αρκετο καιρο μεσα σε βαπορι...οτι δεν ειναι και ο πιο "ευκολος" εργασιακος τοπος.....αρκει λιγο λαδι η πετραιλεο στη κουβερτα (καταστρωμα) για να πεσεις και να χτυπησεις ΠΟΛΥ ασχημα!!

(καπου σε καποιο ποστ σου ειχα διαβασει το πρωτο πραγμα που ακουει ενας επισκεπτης σε βαπορι "αν δε πιανει το χερι σου, δε κουνει το ποδι σου!!")

Δε λεω..υπαρχουν και αλλα, πολλα δυσκολα επαγγελματα.....εεε..εμεις γιαυτο μιλαμε τωρα...!!!

Στο θεμα της διαπαιδαγωγησης....Νομιζω οτι απλα λεω απο προσωπικη εμπειρια και φυσικα απο φιλους, γνωστους και αλλες ναυτικες οικεγενεις...πραγματικα γεγονοτα!! Παντου υπαρχουν ακροτητες βεβαια...!!

Δε θα ξεχασω ποτε μια φορα που περναγαμε στο τελωνειο του πειραια, μπροστα οι κορες του chief(1oς μηχανικος)....κρατωντας μια μεγαλη μαυρη σακουλα με αστακους, ρωτηθηκαν απο τον τελωνειακο υπαλληλο τι εχει μεσα η σακουλα...(η μαμα διπλα ε?!!?), και πεταχτηκε το πιτσιφρικι...ηλικιας 12-13 χρονων...και του απανταει: "Αστακους εχει μεσα εργατη....αυτα που τρωνε οι πλουσιοι....αλλα που να ξερεις εσυ" Συχαθηκα τον εαυτο μου....μουρθε να το βουτηξω απτα κοτσιδια και να το κοπαναω κατω σα χταποδι....!!
Τετοια παραδειγματα και Ιστοριες....Απλα εκει ειναι το θεμα που ειπωθηκε και σε αλλα ποστ, το κατα ποσο ο ρολος της μητερας-συζηγου σε μια ναυτικη οικογενεια...ειναι σημαντικος/καταλλητικος για να κρατηθει ενα σπιτι!!! Νομιζω εχω πει ε?!?! Η να το ξαναπω?!?! :D

Morgan
19-05-2007, 19:55
Τι μου θύμισες Ξενοκράτη!!!
Για όσους δεν καταλαβαίνουν γιατί τα νυχτερινά ξυπνήματα, κάτι η διαφορά ώρας, κάτι οι βάρδιες, κάτι η σειρά των πλοίων που ήθελαν να μιλήσουν, δεν έπεφταν τα τηλέφωνα στις πιο κατάλληλες ώρες για μας. Και έπρεπε να μιλήσεις με το "έτοιμος" δηλαδή να μιλήσεις όταν έλεγε ο άλλος "έτοιμος" και όταν τέλειωνες τη φράση σου να έλεγες το ίδιο για να σου απαντήσει.....

αν και οι εποχες αυτες περασαν οριστικα, δεν ειναι τοσο μακρια οσο ισως καποιοι νομιζουμε... 10 μολις χρονια πισω να παμε...καπως ετσι ηταν, γιατι ακομα ο δορυφορος ηταν απιαστος.

Ξενοκράτης
19-05-2007, 20:24
Ετσι ειναι....τελοι δεκαετιας 80...αρχες και μεσα δεκαετιας 90....
Εποχες που δουλευαν με "παρακτειους", (θερμοπυλες για τους παλαιοτερους που θυμουντε!) για να εποκοινωνησεις με εξω....Τωρα....Δορυφοροι....!!!

Olinaki
19-05-2007, 21:22
Ξενοκράτη μου διαβασα με πολυ προσοχή όλα όσα έγραψες!Ανεκτίμητα. Οι εμπειρίες σας είναι θυσαυρός...

ΔΙκα μου παιδια ειναι..το τι τα εκανα (καλομαθημενα η κακομαθημενα) ειναι δικος μου λογαριασμος!! Συμφωνώ απόλυτα!Αντίστοιχα να αναφέρω και μια ανύπαντρη μητέρα ή ακόμη χειρότερα μια χωρησμένη, εκεί όμως ο πατέρας είναι ανύπαρκτός ή ακόμα χειρότερα προβληματικός.Δε θέλω όμως να τις βάζω στην ίδια κατηγορία.Η Μάνες αυτές έχουν στήριγμα μόνο που βρίσκεται λίγο μακρυά.Τι να πούνε και αυτοι οι πατεράδες που λυσσομανάνε στα καράβια, αυτοί δε θέλουν στήριγμα? Η θα μείνουν μια ζωη ανύπαντροι και άτεκνοι?? Όχι Αγαπώ Οικογένεις Ναυτικών!Έχουν πλούσια τα ελέη του Θεού, απ όλες τις απόψεις!Δόξα το Θεό να λέμε...

Με ποια εννοια....Το οτι προσπαθουσα να στηριζω τη μανα μου οσο μπορουσα κατα την διαρκεια του ταξιδιου...."Εισαι η μεσαια κωλονα του σπιτιου μου" μου ελεγε παντα ο καπτα-Δημητρης....

Αυτό το φαντάστηκα!Πρόωρη ωρίμανση..Δεν κάνει κακό πιστεύω(Ακόμα ενα plus δηλαδη..)

Γενικοτερα σαν "ελατωμα" που εχουμε ιδικοτερα τα αγορια απο ναυτικες οικογενειες ειναι η ελειψει εντονης αποφασιστηκοτητας και μερικες φορες η ελειψη αυτοπεποιθησης......Με τον καιρο και την ηλικια φυσικα αυτο διωρθωνεται...αλλα με οσους το εχω συζητησει συμφωνησαν!!

Με ποιά έννοια αυτό?Γιατί να έχετε έλλειψη αποφασιστηκότητας? Ποιος σας πήραξε?? ΕΕΕ???? Η έχεις την εντύπωση ότι τα σημερινά παιδια τα στεργιανα βασικα γιατι είναι περισσότερα, είναι αποφασιτικά και παίρνουν πρωτοβουλίες? Ε, καλά τωρα...(Και πως γίνεται ενώ ωριμάζετε νωρίς να μην είστε αποφασιστηκοί??Μπερδεύτηκα!:P)


λες και ηταν ο χαλιφης ελ-πουζαχ....!!! :lol:lol:lol Τι όνομα είναι αυτο!!:D:D

:( Τι σημαίνει "αν δεν πιανει το χέρι σου, δεν κουνει το πόδι σου"...???(Η Ασχετη)

Συχαθηκα τον εαυτο μου....μουρθε να το βουτηξω απτα κοτσιδια και να το κοπαναω κατω σα χταποδι....!! lol:D Τρομερή σκηνη! :lol:lol!!

Sorry για το "τίποτα" που πόσταρα..αν σκεφτώ κάτι άλλο να ρωτήσω δε θα διστάσω,με καλύψατε αρκετά.Και συγνώμη..

Για να πώ τώρα που θυμάμαι γνώρησα κι εγω κάποτε ένα παιδάκι ναυτικού σε νεαρή ηλικία.Ο χαρκτήρας του : Μοιάζει λίγο με αυτό που περιγράφεις σαν "κωλοπαίδι", αλλα εγω θα το έλεγα κάπως αλλιώς ... "επαναστάτης με Αιτία"!!. Ήταν λιγο free στις απόψεις του, λίγο "μπροστά", μεγαλωμένος με αρκετές ανέσεις, πολλές γνώσεις, πανέξυπνο παιδί! Ίσως λίγο στερημένο απο την έλλειψη του πατέρα, αλλά αυτό δε φαινόταν πουθενά και καθόλου.Λατρεία με την μανούλα!Μπορει να την είχε αναφέρει και 10 φόρες μέσα στα πρώτα λεπτά γνωριμίας. Πάντως, τρομερά ενδοιαφέρον χαρακτήρας και με πολύ πλούσιο συναισθηματικό κοσμο!Ευαισθητούλης.Καλα να ναι όπου να ναι..Ηθελε να να πάει νε δουλέψει σε καράβι.

Και φυσικά γερές βάσεις με την προοπτική ενός καλού συζηγου!Πολύ καλό παιδι!Αντράκι!

Ξενοκράτης
19-05-2007, 21:59
Ξενοκράτη μου διαβασα με πολυ προσοχή όλα όσα έγραψες!Ανεκτίμητα. Οι εμπειρίες σας είναι θυσαυρός...

Νασε καλα...αυτος ειναι και ο λογος του forum...Nομιζω δηλαδη!! :D



Δε θέλω όμως να τις βάζω στην ίδια κατηγορία.Η Μάνες αυτές έχουν στήριγμα μόνο που βρίσκεται λίγο μακρυά.
Ακριβως αυτο το σημειο ενοουσα οταν ελεγα οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα σε μια τετοια σχεση ανδρογυνου....Σιγουρα ειναι στηρηγματα...Και οσοι ειναι και σωστοι οικογενιαρχες (παρα πολλοι ομωλογουμενος) ειναι ΠΟΛΥ δυνατο στιρηγμα και ας ειναι μακρυα...
Αν ειχατε την δυνατοτητα να δειτε πως αλλαζει ενας ναυτικος στον τροπο ομιλιας του τη στιγμη που πιανει το τηλεφωνο να μιλησει στο σπιτι του....!!



Τι να πούνε και αυτοι οι πατεράδες που λυσσομανάνε στα καράβια, αυτοί δε θέλουν στήριγμα? Η θα μείνουν μια ζωη ανύπαντροι και άτεκνοι??

Εγω συμφωνω απολυτα με την αποψη σου....Οσες φορες ομως το εχω συζητησει με τον Καπτα-Δημητρη μου λεει παντα το ιδιο πραγμα: "Οσες ζωες και να ζουσα...οσες φορες και να ξαναγεννιομουνα...παλι καπετανιος θα γινομουνα....με την μονη διαφορα οτι δεν θα εκανα οικογενεια"
Επειδη οσοι γνωριζουν ναυτικους ξερουν οτι τα λογια τους ειναι λιγοστα..μετρημενα και σκληρα (για τους εξω απτο χωρο!) στεναχωριομουνα που "θεωρουσα" οτι δεν ηθελε την οικεγενεια του....
Κατα βαθος κρυβουν ΟΛΟΙ τους μικρα παιδια...που απτην λαχταρα που τους λειπουμε...προτημουν να μενουν μονοι στην ζωη παρα να εχουνε και την εννοια των αγαπημενων προσωπων τους πισω.....(Αργησα πολυ να το καταλαβω αυτο ομως...)



Όχι Αγαπώ Οικογένεις Ναυτικών!Έχουν πλούσια τα ελέη του Θεού, απ όλες τις απόψεις!Δόξα το Θεό να λέμε...

Οσες σωστες οικογενεις ξερω ναυτικες.....Εχουν περισσεια αγαπης...Πραγματικα νιωθω τυχερος...και αν ειχα το "δικαιωμα" της επιλογης για το ποια οικογενεια θα μεγαλωνα...παλι ναυτικη θα διαλεγα...
Και το Μπαρμπα-Νικολα μη ξεχναμε....εχουμε τοσες ψυχες στις θαλασσες...Στη πλωρη τους ο Μπαρμπα-Νικολας ναχουνε καλα ταξιδια...



Με ποιά έννοια αυτό?Γιατί να έχετε έλλειψη αποφασιστηκότητας? Ποιος σας πήραξε?? ΕΕΕ???? Η έχεις την εντύπωση ότι τα σημερινά παιδια τα στεργιανα βασικα γιατι είναι περισσότερα, είναι αποφασιτικά και παίρνουν πρωτοβουλίες? Ε, καλά τωρα...(Και πως γίνεται ενώ ωριμάζετε νωρίς να μην είστε αποφασιστηκοί??Μπερδεύτηκα!:P)

Ελειψη της εντονης παρουσιας του μπαμπα απτο σπιτι....μερικες φορες ψυχολογικα υπαρχουν αναστολες σε πρωτοβουλιες και αποφασεις..Υπερ ευαισθισιες και εντονο το συναισθημα....Η ωριμοτητα εχει να κανει στον τροπο σκεψης και αντιμετοπισης καποιων καταστασεων....Φυσικα επειδη μιλαμε για παιδικες ψυχολογιες...τα πραγματα συγουρα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα....





:( Τι σημαίνει "αν δεν πιανει το χέρι σου, δεν κουνει το πόδι σου"...???(Η Ασχετη)

Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να χτυπησεις πανω σε ενα βαπορι....Αν εχεις μπει σε βαπορι θα εχεις δει οτι παντου εχει "να πιανεσε"...Ακομα και σε περιπτωσεις που το βαπορι δεν κουναει...το να πεσεις και να χτυπησεις ειναι πανευκολο...γιαυτο...ΠΡΩΤΑ πιανουνε τα χερια μας...και μετα περπαταμε (με τα ποδια ανοιχτα για το μποτζι!!) Ακομα και στους αλουεδες (διαδρομους) εχει κουπαστες δεξια-αριστερα για να πιανεσε!! Μη πω για τις σκαλες με καιρο!!! Εκει αμα δε πιανεσε...ουτε ανεβαινεις...ουτε κατεβαινεις!!




Συχαθηκα τον εαυτο μου....μουρθε να το βουτηξω απτα κοτσιδια και να το κοπαναω κατω σα χταποδι....!! lol:D Τρομερή σκηνη! :lol:lol!!

Πραγματικα απο τις λιγες φορες που ενιωσα τοσο ασχημα και δεν εφταιγα εγω....




Για να πώ τώρα που θυμάμαι γνώρησα κι εγω κάποτε ένα παιδάκι ναυτικού σε νεαρή ηλικία.Ο χαρκτήρας του : Μοιάζει λίγο με αυτό που περιγράφεις σαν "κωλοπαίδι", αλλα εγω θα το έλεγα κάπως αλλιώς ... "επαναστάτης με Αιτία"!!. Ήταν λιγο free στις απόψεις του, λίγο "μπροστά", μεγαλωμένος με αρκετές ανέσεις, πολλές γνώσεις, πανέξυπνο παιδί! Ίσως λίγο στερημένο απο την έλλειψη του πατέρα, αλλά αυτό δε φαινόταν πουθενά και καθόλου.Λατρεία με την μανούλα!Μπορει να την είχε αναφέρει και 10 φόρες μέσα στα πρώτα λεπτά γνωριμίας. Πάντως, τρομερά ενδοιαφέρον χαρακτήρας και με πολύ πλούσιο συναισθηματικό κοσμο!Ευαισθητούλης.Καλα να ναι όπου να ναι..Ηθελε να να πάει νε δουλέψει σε καράβι.

Και φυσικά γερές βάσεις με την προοπτική ενός καλού συζηγου!Πολύ καλό παιδι!Αντράκι!

Αυτο που αλλοι λενε "κωλοπαιδισμο" πολυ σωστα το μετεφρασες σε ΑΝΤΡΑΚΙ....(οχι υποτιμητικα!!)...Εντονος συναισθηματικος τροπος....διαβασμενος οπως ειπες, με αναγκη για γνωση και πανω απ'ολα τη μανουλα!! Ετσι οπως τα λες...λιγο πολυ ειμαστε ολα τα αγορια απο ναυτικες οικογενειες....Νανε καλα οι "μανουλες"

Ξενοκράτης
19-05-2007, 22:00
Ξενοκράτη μου διαβασα με πολυ προσοχή όλα όσα έγραψες!Ανεκτίμητα. Οι εμπειρίες σας είναι θυσαυρός...

Νασε καλα...αυτος ειναι και ο λογος του forum...Nομιζω δηλαδη!! :D



Δε θέλω όμως να τις βάζω στην ίδια κατηγορία.Η Μάνες αυτές έχουν στήριγμα μόνο που βρίσκεται λίγο μακρυά.
Ακριβως αυτο το σημειο ενοουσα οταν ελεγα οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα σε μια τετοια σχεση ανδρογυνου....Σιγουρα ειναι στηρηγματα...Και οσοι ειναι και σωστοι οικογενιαρχες (παρα πολλοι ομωλογουμενος) ειναι ΠΟΛΥ δυνατο στιρηγμα και ας ειναι μακρυα...
Αν ειχατε την δυνατοτητα να δειτε πως αλλαζει ενας ναυτικος στον τροπο ομιλιας του τη στιγμη που πιανει το τηλεφωνο να μιλησει στο σπιτι του....!!



Τι να πούνε και αυτοι οι πατεράδες που λυσσομανάνε στα καράβια, αυτοί δε θέλουν στήριγμα? Η θα μείνουν μια ζωη ανύπαντροι και άτεκνοι??

Εγω συμφωνω απολυτα με την αποψη σου....Οσες φορες ομως το εχω συζητησει με τον Καπτα-Δημητρη μου λεει παντα το ιδιο πραγμα: "Οσες ζωες και να ζουσα...οσες φορες και να ξαναγεννιομουνα...παλι καπετανιος θα γινομουνα....με την μονη διαφορα οτι δεν θα εκανα οικογενεια"
Επειδη οσοι γνωριζουν ναυτικους ξερουν οτι τα λογια τους ειναι λιγοστα..μετρημενα και σκληρα (για τους εξω απτο χωρο!) στεναχωριομουνα που "θεωρουσα" οτι δεν ηθελε την οικεγενεια του....
Κατα βαθος κρυβουν ΟΛΟΙ τους μικρα παιδια...που απτην λαχταρα που τους λειπουμε...προτημουν να μενουν μονοι στην ζωη παρα να εχουνε και την εννοια των αγαπημενων προσωπων τους πισω.....(Αργησα πολυ να το καταλαβω αυτο ομως...)



Όχι Αγαπώ Οικογένεις Ναυτικών!Έχουν πλούσια τα ελέη του Θεού, απ όλες τις απόψεις!Δόξα το Θεό να λέμε...

Οσες σωστες οικογενεις ξερω ναυτικες.....Εχουν περισσεια αγαπης...Πραγματικα νιωθω τυχερος...και αν ειχα το "δικαιωμα" της επιλογης για το ποια οικογενεια θα μεγαλωνα...παλι ναυτικη θα διαλεγα...
Και το Μπαρμπα-Νικολα μη ξεχναμε....εχουμε τοσες ψυχες στις θαλασσες...Στη πλωρη τους ο Μπαρμπα-Νικολας ναχουνε καλα ταξιδια...



Με ποιά έννοια αυτό?Γιατί να έχετε έλλειψη αποφασιστηκότητας? Ποιος σας πήραξε?? ΕΕΕ???? Η έχεις την εντύπωση ότι τα σημερινά παιδια τα στεργιανα βασικα γιατι είναι περισσότερα, είναι αποφασιτικά και παίρνουν πρωτοβουλίες? Ε, καλά τωρα...(Και πως γίνεται ενώ ωριμάζετε νωρίς να μην είστε αποφασιστηκοί??Μπερδεύτηκα!:P)

Ελειψη της εντονης παρουσιας του μπαμπα απτο σπιτι....μερικες φορες ψυχολογικα υπαρχουν αναστολες σε πρωτοβουλιες και αποφασεις..Υπερ ευαισθισιες και εντονο το συναισθημα....Η ωριμοτητα εχει να κανει στον τροπο σκεψης και αντιμετοπισης καποιων καταστασεων....Φυσικα επειδη μιλαμε για παιδικες ψυχολογιες...τα πραγματα συγουρα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα....





:( Τι σημαίνει "αν δεν πιανει το χέρι σου, δεν κουνει το πόδι σου"...???(Η Ασχετη)

Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να χτυπησεις πανω σε ενα βαπορι....Αν εχεις μπει σε βαπορι θα εχεις δει οτι παντου εχει "να πιανεσε"...Ακομα και σε περιπτωσεις που το βαπορι δεν κουναει...το να πεσεις και να χτυπησεις ειναι πανευκολο...γιαυτο...ΠΡΩΤΑ πιανουνε τα χερια μας...και μετα περπαταμε (με τα ποδια ανοιχτα για το μποτζι!!) Ακομα και στους αλουεδες (διαδρομους) εχει κουπαστες δεξια-αριστερα για να πιανεσε!! Μη πω για τις σκαλες με καιρο!!! Εκει αμα δε πιανεσε...ουτε ανεβαινεις...ουτε κατεβαινεις!!




Συχαθηκα τον εαυτο μου....μουρθε να το βουτηξω απτα κοτσιδια και να το κοπαναω κατω σα χταποδι....!! lol:D Τρομερή σκηνη! :lol:lol!!

Πραγματικα απο τις λιγες φορες που ενιωσα τοσο ασχημα και δεν εφταιγα εγω....




Για να πώ τώρα που θυμάμαι γνώρησα κι εγω κάποτε ένα παιδάκι ναυτικού σε νεαρή ηλικία.Ο χαρκτήρας του : Μοιάζει λίγο με αυτό που περιγράφεις σαν "κωλοπαίδι", αλλα εγω θα το έλεγα κάπως αλλιώς ... "επαναστάτης με Αιτία"!!. Ήταν λιγο free στις απόψεις του, λίγο "μπροστά", μεγαλωμένος με αρκετές ανέσεις, πολλές γνώσεις, πανέξυπνο παιδί! Ίσως λίγο στερημένο απο την έλλειψη του πατέρα, αλλά αυτό δε φαινόταν πουθενά και καθόλου.Λατρεία με την μανούλα!Μπορει να την είχε αναφέρει και 10 φόρες μέσα στα πρώτα λεπτά γνωριμίας. Πάντως, τρομερά ενδοιαφέρον χαρακτήρας και με πολύ πλούσιο συναισθηματικό κοσμο!Ευαισθητούλης.Καλα να ναι όπου να ναι..Ηθελε να να πάει νε δουλέψει σε καράβι.

Και φυσικά γερές βάσεις με την προοπτική ενός καλού συζηγου!Πολύ καλό παιδι!Αντράκι!

Αυτο που αλλοι λενε "κωλοπαιδισμο" πολυ σωστα το μετεφρασες σε ΑΝΤΡΑΚΙ....(οχι υποτιμητικα!!)...Εντονος συναισθηματικος κοσμος....διαβασμενος οπως ειπες, με αναγκη για γνωση και πανω απ'ολα τη μανουλα!! Ετσι οπως τα λες...λιγο πολυ ειμαστε ολα τα αγορια απο ναυτικες οικογενειες....Νανε καλα οι "μανουλες"

Olinaki
19-05-2007, 22:24
Εγω συμφωνω απολυτα με την αποψη σου....Οσες φορες ομως το εχω συζητησει με τον Καπτα-Δημητρη μου λεει παντα το ιδιο πραγμα: "Οσες ζωες και να ζουσα...οσες φορες και να ξαναγεννιομουνα...παλι καπετανιος θα γινομουνα....με την μονη διαφορα οτι δεν θα εκανα οικογενεια"
Επειδη οσοι γνωριζουν ναυτικους ξερουν οτι τα λογια τους ειναι λιγοστα..μετρημενα και σκληρα (για τους εξω απτο χωρο!) στεναχωριομουνα που "θεωρουσα" οτι δεν ηθελε την οικεγενεια του....
Κατα βαθος κρυβουν ΟΛΟΙ τους μικρα παιδια...που απτην λαχταρα που τους λειπουμε...προτημουν να μενουν μονοι στην ζωη παρα να εχουνε και την εννοια των αγαπημενων προσωπων τους πισω.....(Αργησα πολυ να το καταλαβω αυτο ομως...)

Πωπω ρε παιδια με απογοητεύτε....και μου άρεζε τοσο πολύ να μοιραστώ με κάποιον αυτό το όνειρο....Όλα στη ζωη έχουν τις δυσκολίες τους μωρέ τι να κάνουμε??Να πεθάνουμε??¨ΟΧΙ!Δεν πεθαίνεις!Κρατάς!Και κρατάς γερά ότι και να γίνει!Ουφ!...Με αγχώσατε!Δεν το συζητώ άλλο!Εμενα μ αρεσει!

Ξενοκράτης
19-05-2007, 22:37
Πωπω ρε παιδια με απογοητεύτε....και μου άρεζε τοσο πολύ να μοιραστώ με κάποιον αυτό το όνειρο....Όλα στη ζωη έχουν τις δυσκολίες τους μωρέ τι να κάνουμε??Να πεθάνουμε??¨ΟΧΙ!Δεν πεθαίνεις!Κρατάς!Και κρατάς γερά ότι και να γίνει!Ουφ!...Με αγχώσατε!Δεν το συζητώ άλλο!Εμενα μ αρεσει!

Βρε κιεμενα μου αρεσει....απλα λεω πως βλεπει τα πραγματα ενας απο μεσα.....Σιγουρα τα παντα εχουν δυσκολιες...και αλοιμονο σε αυτους που τα βρηκανε ετοιμα....!!! Κιεγω μαζι σου!!

Παναγιώτης
20-05-2007, 01:23
Δεν είπε κανένας ότι επειδή υπάρχουν δυσκολίες να τα παρατήσει και να μη κάνουν οικογένεια οι ναυτικοί.
Σαφώς και το παλεύουν και θα συνεχίσουν να το παλεύουν και μια σημερινή γυναίκα που εργάζεται θα έχει περισσότερες δυσκολίες, αλλά βρίσκονται οι τρόποι.
Αλλά οι δυσκολίες υπάρχουν και αυτό περιγράφουμε σε αυτό το θέμα, δυστυχώς όπως είπαμε και με τον Ξενοκράτη παραπάνω η ζωή δεν είναι όπως στα Άρλεκιν.
Και βέβαια για να μην είμαστε αχάριστοι, να δούμε και την πλευρά του πατέρα ναυτικού, που κάνει να δει τα παιδιά του εφτά μήνες, που τα βλέπει να μεγαλώνουν από φωτογραφίες. Πως του λίγους μήνες που είναι στο σπίτι να κάνει τον "κακό" να τα μαλώσει, να γκρινιάξει κ.λπ.

Olinaki
20-05-2007, 02:15
Oκ τα δέχομαι όλα αυτά απλα θέλω να πώ ότι όλο και κάποιο τρόπο βρισκεις να τα αντιμετωπίζεις όλα και φυσικα δε σταματας να ελπιζεις και να ονειρέυσαι, τις ωραίες στιγμές που θα έρθουν, που πέρασαν και που ζείς τώρα με ότι σου δίνει ο Θεός κάθε μέρα και τον ευχαριστείς.Αυτα..