PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστορικές φωτο της Αιδηψού [Historic photos of Aedipsos]



Nicholas Peppas
04-02-2009, 05:04
The port of Aedipsos was served by a passenger lines for more than 100 years due to the famous spa town of Loutra Aedipsou. The small ships were stopping both in Aedipsos and in Oreoi.

Here I include several postcards from the last 75 years. Postcards of Aedipsos are some of the easiest to find among collectors, as a visit to Aedipsos was "a must" from those suffering from rheumatoid arthritis in the 1930s to 1960s.

Before Worl War II

28717

28718


In 1946

28719

Nicholas Peppas
10-02-2009, 02:41
Does anyone know the date of this postcard? How about the names of the two small ferries and where they were going?

29339

Tasos@@@
15-02-2009, 17:16
Παιδια καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και πραγματικα δεν εχω λογια για την απιστευτη δουλεια που κανετε εδω.Αιδηψο πηγαινω απο 4 χρονων και εχω τρελο κολλημα με τις παντοφλιτσες της(ειδικα τις παλιες).χρονολογια δεν ξερω ακριβως(1990-1993 περιπου) αλλα τα φερρυ ειναι,αριστερα το ΣΑΛΑΜΙΣ και δεξια ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ.Θα ανεβασω συντομα φωτος απο τις τοτε ασυγκριτες παντοφλες!

Nicholas Peppas
15-02-2009, 17:36
Παιδια καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και πραγματικα δεν εχω λογια για την απιστευτη δουλεια που κανετε εδω.Αιδηψο πηγαινω απο 4 χρονων και εχω τρελο κολλημα με τις παντοφλιτσες της(ειδικα τις παλιες).χρονολογια δεν ξερω ακριβως(1990-1993 περιπου) αλλα τα φερρυ ειναι,αριστερα το ΣΑΛΑΜΙΣ και δεξια ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ.Θα ανεβασω συντομα φωτος απο τις τοτε ασυγκριτες παντοφλες!

Taso

Welcome to our group! Thanks for the identification. If you need anything else let us know

Nicholas Peppas
24-02-2009, 17:54
One more picture from Aedipsos in the late 1950s.

The picture is from Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados by Leonidas Kouvaris (Syropouloi & Koumandareas publishers, Athens, 1964)

30456

A nice 1996 picture of a quiet Yaltra

30457

Nicholas Peppas
02-03-2009, 05:07
Aedipsos postcard around 1950
30970

An Aedipsos photograph from 1959 from Leonidas Kouvaris' Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados (New Illustrated Geography and Atlas of Greece, Spyropouloi Bros and Koumandareas, publishers, Panepistimiou 44, Athens
31511

Nicholas Peppas
29-04-2009, 03:34
An Aedipsos photograph from 1959

Let's see the reason for all this love of our grandfathers with Aedipsos. Here is a description of one of its hotels on July 12, 1899. Who said our ancestors did not live well 110 years ago?

37068

Haddock
29-04-2009, 17:30
Άγνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες ;)

37093

Nicholas Peppas
29-04-2009, 20:20
Άγνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες ;)

37093

Impossible to recognize... and a bit ugly!

Ellinis
29-04-2009, 21:30
Άγνωστο σκαρί στην Αιδηψό... Πάσα στους ιστοριοδίφες ;)

37093

Είναι 100% το ΑΜΒΡΑΚΙΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58721), το σύγκρινα με τη φωτο που είχε το βιβλίο του Ντούνη με τα ναυάγια και είναι το ίδιο πλοίο.

Nicholas Peppas
29-04-2009, 21:56
Είναι 100% το ΑΜΒΡΑΚΙΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58721), το σύγκρινα με τη φωτο που είχε το βιβλίο του Ντούνη με τα ναυάγια και είναι το ίδιο πλοίο.
Do you mind transferring it also to the Ambrakia thread? N

mikigtr
30-04-2009, 05:46
απο τα ομορφοτερα μερη της ελλαδας...ο τοπος εχει ζησει μεγαλεια και σπουδαιες προσωπικοτητες περασαν και εζησαν ...δυστυχως για τους ντοπιους δεν προσεξαν ουτε αγαπησαν αυτον τον παραδεισο .....ΚΡΙΜΑ εχω ζησει απο παιδι και εχω τις ωραιοτερες αναμνησεις που εζησα εκει και συνεχιζω παροτι εχω σκαφος που μπορω να γυρναω ολο το νησια απο αιγαιο και ιονιο και....οσο αντεχει ανθρωπος Η ΑΙΔΗΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ

Nicholas Peppas
01-05-2009, 04:49
απο τα ομορφοτερα μερη της ελλαδας...ο τοπος εχει ζησει μεγαλεια και σπουδαιες προσωπικοτητες περασαν και εζησαν ...δυστυχως για τους ντοπιους δεν προσεξαν ουτε αγαπησαν αυτον τον παραδεισο .....ΚΡΙΜΑ εχω ζησει απο παιδι και εχω τις ωραιοτερες αναμνησεις που εζησα εκει και συνεχιζω παροτι εχω σκαφος που μπορω να γυρναω ολο το νησια απο αιγαιο και ιονιο και....οσο αντεχει ανθρωπος Η ΑΙΔΗΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ

mikigtr, after seeing this 1992 photograph, I fully agree with you!

37296

mikigtr
01-05-2009, 05:43
νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....

Nicholas Peppas
01-05-2009, 06:45
νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....

Lupamai poly. Etsi thn exw!!! N

τοξοτης
05-05-2009, 21:03
νικο την φωτογραφια την εβαλες αναποδα (καθρεπτης)...οντως η αιδηψος μεχρι και το 92 ηταν μαγεια.....

Θα συμφωνήσω και εγώ.Πήγαινα Αιδηψό σαν παιδί από 1964 έως 1986 ...μαγεία
Πέρασα πέρισυ απογοήτευση . Σκέτη τσιμεντούπολη

Nicholas Peppas
28-05-2009, 02:47
I am uploading a number of color photographs that were given to me by a friend. Most of them are from Greek tourist guides for foreigners.

Here is one from the early 1990s showing Aedipsos. It is from Y. Desypris, 777 Wonderful Greek Islands, Toubi's Editions, Glyfada, 1994

41103

Nicholas Peppas
17-07-2009, 04:37
Two old pictures of Aedipsos

49606

49607

And a more recent one

49608

τοξοτης
17-07-2009, 13:15
Δανείστηκα 2 φωτ/φιες από το φίλο Nichola και μια από τον φίλο Haddock και εκτός λάθους :
Η πρώτη και η δεύτερη φωτ/φία απεικονίζουν την ίδια περιοχή (ξεχωρίζουν τα ξενοδοχεία <ΣΤΑΔΙΟ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟ>) σε διαφορετικό χρόνο.
Στη δε τρίτη το άγνωστο πλοίο (που τελικά είναι το <ΑΜΒΡΑΚΙΑ> ) πρέπει να είναι το ίδιο με το πλοίο που φαίνεται στο βάθος της δεύτερης φωτ/φίας. (η αρίθμηση των φωτ/φιών είναι συνεχόμενη και η ημερομηνία ίδια 436-18 , 437-19 Α.Ν. 2217 / 3.9.1940)
Μάλιστα στην 437-19 πάει να πιάσει στη σκάλα ενώ στη 436-18 έχει αποχωρήσει.



http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=49607&d=1247798252

http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=28718&d=1233716706
http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=37093&d=1241018943

Nicholas Peppas
17-07-2009, 19:41
Δανείστηκα 2 φωτ/φιες από το φίλο Nichola και μια από τον φίλο Haddock και εκτός λάθους :
Η πρώτη και η δεύτερη φωτ/φία απεικονίζουν την ίδια περιοχή (ξεχωρίζουν τα ξενοδοχεία <ΣΤΑΔΙΟ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟ>) σε διαφορετικό χρόνο.
Στη δε τρίτη το άγνωστο πλοίο (που τελικά είναι το <ΑΜΒΡΑΚΙΑ> ) πρέπει να είναι το ίδιο με το πλοίο που φαίνεται στο βάθος της δεύτερης φωτ/φίας. (η αρίθμηση των φωτ/φιών είναι συνεχόμενη και η ημερομηνία ίδια 436-18 , 437-19 Α.Ν. 2217 / 3.9.1940)
Μάλιστα στην 437-19 πάει να πιάσει στη σκάλα ενώ στη 436-18 έχει αποχωρήσει.

Φιλε Τοξοτη

Πραγματικα καταπληκτικη ανακαλυψη! Θα ηταν ωραιο να προσθεσεις τις δυο αυτες φωτογραφιες και στο θεμα για το Αμβρακια!!

Ν

τοξοτης
17-07-2009, 20:32
Ευχαριστώ , μόνο τώρα που τις ξαναβλέπω νομίζω ότι έχω ένα λάθος.
Στη 3η δε φεύγει απλά είναι κοντά στη σκάλα ΞΕΓΕΛΑ όμως η οπτική γωνία (στη μία η σκάλα φαίνεται αριστερά του κτηρίου ενώ στην άλλη είναι μπροστά του).

Ellinis
17-07-2009, 21:02
Είναι όπως λες κοντα, και αν προσέξεις θα δεις οτι επι/αποβιβάζει κόσμο με βάρκες.

Nicholas Peppas
26-10-2009, 19:46
Δυο ακομη ωραιες παλιες καρτ ποσταλ της Αιδηψου που αγορασα προσφατα. Η δευτερη ειναι του περιφημου Βολιωτη φωτογραφου Στουρναρα

62158

62159

Και σημερα

62259

τοξοτης
26-10-2009, 22:55
Δυο ακομη ωραιες παλιες καρτ ποσταλ της Αιδηψου που αγορασα προσφατα. Η δευτερη ειναι του περιφημου Βολιωτη φωτογραφου Στουρναρα

62158

62159


Ακόμη ένα ιστορικό ντοκουμέντο.
Διακρίνω αριστερά στη μύτη το <ΘΕΡΜΑΙ ΣΥΛΛΑ> , δεξιά στο βάθος το <ΑΙΓΛΗ> ........και δεξιά στη διχάλα που κάνει ο δρόμος το σχολείο , εκείνο το διπλό κτήριο (γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά) των Λουτρών.

Nicholas Peppas
26-10-2009, 23:27
Ακόμη ένα ιστορικό ντοκουμέντο.
Διακρίνω αριστερά στη μύτη το <ΘΕΡΜΑΙ ΣΥΛΛΑ>

SURPRISE!!!!

62239

τοξοτης
26-10-2009, 23:59
SURPRISE!!!!

62239

Ενώ ήταν ένα εγκαταλελειμμένο ερείπιο , τα τελευταία χρόνια το ανακαίνισαν ριζικά (χωρίς να πειράξουν βασικά το εξωτερικά αρχικό σχέδιο.) και το έκαναν να ζει πάλι παλιές δόξες.

Μιας και μιλάμε για Αιδηψό και για όσους δε γνωρίζουν ήταν κάποτε από τις πιο πολυτελείς Λουτροπόλεις.
Για να καταλάβετε το μέγεθος σας δίνω ένα παράδειγμα : το 1957 με 1960 γνωστό μας σερβιτόρος πήγαινε το καλοκαίρι να δουλέψει σε ΑΥΡΑ ή ΑΙΓΛΗ γιατί έπαιρνε φιλοδώρημα από κάθε τραπέζι από 20 έως 50 δρχ όταν το μεροκάματο τότε έφτανε δεν έφτανε τις 20 δρχ.

Nicholas Peppas
30-10-2009, 05:37
SURPRISE!!!!

62239

Μια και μιλαμε για το ξενοδοχειο Συλλα, φαινεται οτι ηταν του 19ου αιωνος... Διαβαστε αυτο το αρθρο απο τον Μαρτιο 1901


62791

τοξοτης
30-10-2009, 08:15
Μερικά αποσπάσματα από δημοσίευμα της ιστοσελίδας <GREEK MONEY> με στοιχεία σχετικά με την Αιδηψό :

Κάποτε στην Αιδηψό, είδα τους Τσώρτσιλ, Ωνάση, Κάλλας, Γκάρμπο, Σαρίφ και Κ. Βάρναλη

Επώνυμοι εφοπλιστές, βιομήχανοι, πολιτικοί και άνθρωποι του πνεύματος έχουν αναζητήσει εκεί στιγμές ξεκούρασης και ξεγνοιασιάς, αλλά και λύση σε κάποιο πρόβλημα υγείας. Από τον Ελευθέριο Βενιζέλο, τον Τσώρτσιλ, τον Ωνάση και τη Μαρία Κάλλας έως την Γκρέτα Γκάρμπο και τον Όμαρ Σαρίφ, πολλοί μεγάλοι αστέρες της διεθνούς, πολιτικής και οικονομικής σκηνής έχουν περάσει στα λουτρά της ευχάριστες ώρες χαλάρωσης. Πρόκειται για τη λουτρόπολη της Αιδηψού, η φήμη της οποίας έχει ξεπεράσει τα ελληνικά σύνορα κι εδώ και πολλά χρόνια οι ευεργετικές ιδιότητες των ιαματικών νερών της είναι ξακουστές σε πολλές γωνιές του πλανήτη.

…………………………………………………………………………………………


Το αποκορύφωμα της δόξας της, η λουτρόπολη της Αιδηψού το γνωρίζει στα χρόνια της ρωμαϊκής κυριαρχίας. Ο Πλούταρχος, στο βιβλίο του "Βίος Σύλλα", αναφέρεται διεξοδικά τόσο στις φυσικές καλλονές και στην πλουσιότατη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής της Αιδηψού όσο και στα ονομαστά συμπόσια, που σχεδόν πάντοτε συνοδεύουν τη λουτροθεραπεία. Εκεί, παράλληλα με την παράθεση εξαιρετικής ποιότητας και μεγάλης ποικιλίας εδεσμάτων, οι λουόμενοι είχαν την ευκαιρία ν' απολαύσουν και την "πνευματική τροφή", που πρόσφεραν οι ολονύκτιες συζητήσεις.

Με το ξεκίνημα του 20ου αιώνα, τα ξενοδοχεία αρχίζουν να κτίζονται το ένα μετά το άλλο. Συγχρόνως, δημιουργούνται ιδιωτικά υδροθεραπευτήρια για να καλύψουν τις ανάγκες των λουομένων καθώς και πολυτελή εστιατόρια και ταβέρνες, κέντρα διασκεδάσεως με ζωντανή μουσική και φημισμένα ορχηστρικά συγκροτήματα. Η λουτρόπολη της εποχής εκείνης είναι το σημαντικότερο κέντρο εσωτερικού και εξωτερικού τουρισμού.

Επώνυμοι εφοπλιστές, βιομήχανοι, πολιτικοί, καλλιτέχνες και πνευματικοί άνθρωποι, περνούν στιγμές ξεκούρασης και ξεγνοιασιάς και η λουτρόπολη γίνεται γνωστή πέρα από τα ελλαδικά σύνορα. Η φήμη της είναι χαρακτηριστική την BelleEpoque. Ο Ελευθέριος Βενιζέλος, ο Κωστής Παλαμάς ,η Μαρίκα Κοτοπούλη ήσαν μερικοί από τους επιφανείς επισκέπτες της.

Από το 1912 μεταφέρεται στα Λουτρά η έδρα του Δήμου και με τη συμβολή των προσφύγων της Μικράς Ασίας που έφθασαν μετά το '22, δίνεται νέα ώθηση στην ανάπτυξη της πόλης, στους τομείς της αλιείας, της γεωργίας και του εμπορίου.

Στην περίοδο της Γερμανικής Κατοχής, τα κοσμοπολίτικα λουτρά στέκονται τυχερά. Ο κατοχικός στρατός χρησιμοποιεί τα ξενοδοχειακά συγκροτήματα ως καταλύματα για την υποδοχή τραυματιών και έτσι γλιτώνουν την καταστροφή.

Μεταπολεμικά, δεν αργούν να γίνουν και πάλι πόλος έλξης χιλιάδων επισκεπτών από την ακμάζουσα Αίγυπτο, την Κύπρο, την Ευρώπη και την Αμερική. Άνθρωποι της πολιτικής, της τέχνης και του πλούτου, όπως ο Τσώρτσιλ, ο Ωνάσης, η Μαρία Κάλλας, η Γκρέτα Γκάρμπο, ο Όμαρ Σαρίφ, ο Κώστας Βάρναλης περνούν ευχάριστες ώρες διαμονής και διασκέδασης, ενώ ο Μενέλαος Λουντέμης, στην εφηβεία του, γράφει το έργο του "Καληνύχτα Ζωή", εργαζόμενος ως σερβιτόρος.
Ο Δημήτρης Ψαθάς και ο Φωκίωνας Δημητριάδης διασκεδάζουν, πειράζοντας ο ένας τον άλλο στον κήπο της Αίγλης, λίγο αργότερα. Σήμερα, η Δημοτική Πλαζ καλύπτει τις ανάγκες όλων όσοι θέλουν να συνδυάσουν τη λουτροθεραπεία με το ευεργετικό θαλασσινό νερό.

Πηγή :http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/17075.html

τοξοτης
30-10-2009, 10:07
Αλλα δύο ονομαστα ξενοδοχεία της εποχής ήταν τα <ΑΙΓΛΗ> και <ΑΥΡΑ>
Μερικά στοιχεία για το πρώτο από την συνέτευξη του ιδιοκτήτη του.

Ξενοδοχείο "Αίγλη"

Στη συνέντευξή μας με τον κ. Πλάτωνα Τριανταφύλλου, ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου Αίγλη, μάθαμε πολλά για την ιστορία του.
Το "Αίγλη" χτίστηκε το 1931 με σχέδια του Κύπριου αρχιτέκτονα Μπίρη, Πρύτανη του Πολυτεχνείου. Ήταν το πρώτο κτίριο στην Αιδηψό, όπου χρησιμοποιήθηκε στο σκελετό μπετόν.
Πέτρα υπήρχε στην τοιχοποιία. Τα υλικά έρχονταν μ ε καράβι από τη Χαλκίδα. Εργολάβος ήταν κάποιος συγγενής του ιδιοκτήτη με το όνομα Φιλίππου και ο Κώστας Ευθυμιάδης από δω. Η κατασκευή του κράτησε ένα μόνο χρόνο, ρεκόρ για τα δεδομένα εκείνης της εποχής.
Κατά τον ελληνοϊταλικό πόλεμο το ξενοδοχείο επιτάχθηκε κι έγινε νοσοκομείο κρυοπαγημάτων.
Το1941 μετατράπηκε σε αναρρωτήριο από τους Γερμανούς για στρατιώτες από τη μάχη της Κρήτης. Επίσης έγινε στρατώνας από τους Ιταλούς.
Στην Αίγλη έχουν μείνει πλήθος επωνύμων: άνθρωποι της πολιτικής, των γραμμάτων και των τεχνών - όλη η αφρόκρεμα. Έχουν γυριστεί ακόμα αρκετές ταινίες.
Το ξενοδοχείο έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο. Έχει 56 δωμάτια, υδροθεραπευτήριο κι απασχολεί 12 άτομα.
Τα δυνατά του σημεία είναι το όμορφο, καλαίσθητο περιβάλλον του κι ο φλοίσβος της θάλασσας.
"Αισθάνομαι πολύ ευτυχής, γιατί έκανα το καθήκον μου απέναντι στην πόλη μου διατηρώντας αυτό το ξενοδοχείο". Αυτά ήταν τα τελευταία λόγια του κυρίου Πλάτωνα και η συνέντευξη τελείωσε.
http://www.servitoros.gr/images/ergasies/5-9-06_195930.jpg

Πηγή :http://www.servitoros.gr/education/view.php/48/893/

Nicholas Peppas
19-11-2009, 03:56
Ωραια Αιδηψος τον Ιουλιο 1959

65443

Nicholas Peppas
18-01-2010, 06:46
Ιδου τι γραφαν οι εφημεριδες στις 2 Σεπτεμβριου 1945 οταν οι Ελληνικη ακτοπλοια ηταν κυριολεκτικα καεστραμμενη και οι συγκοινωνιες γινοντουσαν με πρωτογονα μεσα

73290

Nicholas Peppas
23-01-2010, 23:56
Ωραια περιγραφη ταξιδιου στην Αιδηψο απο το Εμπρος της 14ης Αυγουστου 1930 μπορει να διαβασθει εδω

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=304711&postcount=22

Tasos@@@
12-07-2010, 16:54
Αεροφωτογραφια-καρτποσταλ της Αιδηψου απο την δεκαετια του 80...
Απο τα πορθμεια διακρινω δεξια το Σαλαμις ενω παει να δεσει και διπλα το Διανα προ μετασκευης.Πιο αριστερα μπορει να ειναι και το Αικατερινη Α.αλλα δυστηχως δεν μπορω να διακρινω.
Δυστηχως δεν ξερω να επεξεργαζομαι φωτογραφιες για να την βελτιωσω.
Αφιερωμενη στον Νικολα,τον Θαναση,τον Παντελη,τον Δημητρη και τον Leo.

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/533a747b.jpg

Nicholas Peppas
13-07-2010, 07:00
Αεροφωτογραφια-καρτποσταλ της Αιδηψου απο την δεκαετια του 80...
Απο τα πορθμεια διακρινω δεξια το Σαλαμις ενω παει να δεσει και διπλα το Διανα προ μετασκευης.Πιο αριστερα μπορει να ειναι και το Αικατερινη Α.αλλα δυστηχως δεν μπορω να διακρινω.
Δυστηχως δεν ξερω να επεξεργαζομαι φωτογραφιες για να την βελτιωσω.
Αφιερωμενη στον Νικολα,τον Θαναση,τον Παντελη,τον Δημητρη και τον Leo.



Απιθανη φωτογραφια φιλε!!!

mikigtr
13-07-2010, 16:04
τοτε ηταν πανερφορφη η διανα....οντως ειναι σιγουρα η αικατερινη διπλα αλλα τα αλλα και γω δεν μπορω να τα διακρινω

Tasos@@@
13-07-2010, 16:12
τοτε ηταν πανερφορφη η διανα....οντως ειναι σιγουρα η αικατερινη διπλα αλλα τα αλλα και γω δεν μπορω να τα διακρινω

Ναι δεν φαινονται σχεδον καθολου.Μπορει να ειναι και το Ευαγγελιστρια καπου εκει χωμενο.Οσο για το Διανα δεν μπορω να μιλησω αντικειμενικα μιας και ειναι το αγαπημενο μου.Ωραιο παντως θα ηταν να βλεπαμε φωτογραφιες του προ μετασκευης.Αν ανεβω το καλοκαιρι θα κανω μια επισκεψη στον πλοιοκτητη που το ειχε τοτε για καφεδακι και για να θυμηθουμε τα παλια.Αυτος ππιστευω κατι μπορει να εχει.

mikigtr
13-07-2010, 19:47
φουλ επιθεση τασο...θα ειμαι και γω ολο τον αυγουστο και μεχρι τις 10 σεπτεμβρη...θα ανεβω με το σκαφος

JIMMARG75
15-07-2010, 16:28
Αεροφωτογραφια-καρτποσταλ της Αιδηψου απο την δεκαετια του 80...
Απο τα πορθμεια διακρινω δεξια το Σαλαμις ενω παει να δεσει και διπλα το Διανα προ μετασκευης.Πιο αριστερα μπορει να ειναι και το Αικατερινη Α.αλλα δυστηχως δεν μπορω να διακρινω.
Δυστηχως δεν ξερω να επεξεργαζομαι φωτογραφιες για να την βελτιωσω.
Αφιερωμενη στον Νικολα,τον Θαναση,τον Παντελη,τον Δημητρη και τον Leo.

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/533a747b.jpgTάσο το φέρρυ που είναι στην άμμο είναι το ΜΙΧΑΗΛ Α. πρό μετασκευής του.
Τα 2 δίπλα στο ΔΙΑΝΑ πρέπει να είναι ΑΛΙΝΑ και ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ.

Tasos@@@
15-07-2010, 16:31
Ωραιος Δημητρη!!Το υποπτευομουν για το Μιχαηλ επειδη ξεχωριζω τα μαγουλα του μπροστα αλλα δεν ημουν σιγουρος.Το Αλινα δεν το πετυχα ποτε μου δυστηχως...πρεπει να εφυγε πριν το '89 που ηρθα για πρωτη φορα...:(

mikigtr
16-07-2010, 13:14
μπα πολυ πιο νωρισ νομιζω........αυτο που θυμαμαι εντονα απο το αλινα ειναι η πορτα ηταν με μηχανικο μανιατο....

Nicholas Peppas
17-07-2010, 06:47
Ιδου και η αποβαθρα την δεκαετια 1940..

Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (ΕΛΙΑ, http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

98183

mikigtr
17-07-2010, 06:55
ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΖΙΝΟ......εποχες αρχες 60 τα καλοκαιρια διοργανωναν διαγωνισμους χορου.....μαλιστα ενας θειος μου ειχε κερδισει εναν απο αυτους μια χρονια.....ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕς ΑΛΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ

Nicholas Peppas
20-07-2010, 12:36
ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΖΙΝΟ......εποχες αρχες 60 τα καλοκαιρια διοργανωναν διαγωνισμους χορου.....μαλιστα ενας θειος μου ειχε κερδισει εναν απο αυτους μια χρονια.....ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕς ΑΛΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ

Παλια φωτογραφια της Αιδηψου. το Καζινο (Καζινον για την ακριβεια)

98841

mikigtr
20-07-2010, 18:01
καμμια σχεση με το καζινο η φωτο....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΙΓΛΗ.....

Nicholas Peppas
23-07-2010, 07:54
Αιδηψος στην δεκαετια του 1930

Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)


99211

τοξοτης
24-07-2010, 20:41
Αιδηψος στην δεκαετια του 1930

Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)


99211

Διακρίνονται τα <ΣΤΑΔΙΟΝ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ>

τοξοτης
24-07-2010, 20:44
Ιδου και η αποβαθρα την δεκαετια 1940..

Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (ΕΛΙΑ, http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

98183

Το <ΚΑΖΙΝΟ> είναι το χαμηλό κτήριο που βλέπουμε μπροστά μας κοντα στα δενδρα

Nicholas Peppas
24-07-2010, 21:22
Διακρίνονται τα <ΣΤΑΔΙΟΝ> και <ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ>

Καλως επεστρεψες απο τις διακοπες. Μας ελειψες... Και τι ακριβως ειναι το Σταδιον και το Ηρακλειον; Ξενοδοχεια;

τοξοτης
24-07-2010, 22:29
Καλως επεστρεψες απο τις διακοπες. Μας ελειψες... Και τι ακριβως ειναι το Σταδιον και το Ηρακλειον; Ξενοδοχεια;

Ναι Νίκο παλιά Ξενοδοχεία ήταν.
Να φανταστείς ότι γύρω στο 1964 με 1971 που πήγαινα Αιδηψό (13 χρονών ήμουν όταν πρωτοπήγα) αυτά ήταν ήδη παλιά.

mikigtr
25-07-2010, 06:02
οχι τοξο αυτο ειναι σημερα το νηπειαγωγειο....το καζινο ειναι πιο δεξια καιη φωτο δεν μας βοηθα

τοξοτης
25-07-2010, 12:51
οχι τοξο αυτο ειναι σημερα το νηπειαγωγειο....το καζινο ειναι πιο δεξια καιη φωτο δεν μας βοηθα

Ξανακοιτώ την φωτογραφία , πολλά χρόνια έχουν περάσει , βλέπω τα πρώτα βράχια στο βάθος μετά το ΘΕΡΜΑΙ ΣΥΛΛΑ όπου από τη μία μεριά υπήρχε ελεύθερη παραλία και από την άλλη ελεγχόμενη. Μεταξύ τους χωρίζανε με συρματόπλεγμα που έφθανε αρκετά μέσα στη θάλασσα και αναγκαζόμαστε να κάνουμε μακροβούτια για να περάσουμε κάτω από το συρματόπλεγμα για να μη μας δει ο φύλακας.

Έχω λίγο μπερδευτεί και δε θυμάμαι αν στην ελεγχόμενη παραλία ήταν και το ΚΑΖΙΝΟ ή ήταν λίγο πιο πάνω.

Πάντως το χαμηλό εκείνο κτήριο μου θυμίζει σχεδιαστικά το ΚΑΖΙΝΟ.

Επίσης με έχουν μπερδέψει τα δύο κτήρια που φαίνονται στο βάθος για το πιο είναι το Δημοτικό (ένα παλιό κτήριο από τότε)

Nicholas Peppas
07-08-2010, 06:30
Ωραιες αναμνησεις απο την παλια Αιδηψο απο μια ωραιοτατη εκπομπη του ΕΡΤ για την Αιδηψο και τα παλια ξενοδοχεια της... Πολυ ωραιο προγραμμα διαρκειας μισης ωρας. Αξιζει τον κοπο να το δειτε!

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=26673&tsz=0&act=mMainView

Θα δειτε το ξενοδοχειο Θερμαι Συλλα που κτιστηκε το 1897, το Ηρακλειο, το Αυρα και πολλα αλλα. Θα θαυμασετε τους γερους που πανε να κανουν μπανια και να αισθανθουν καλυτερα. Και θα δειτε παλαιες φωτογραφιες της Αιδηψου συμπεριλαμβανομενου και ενος μικρου επιβατηγου της γραμμης Χαλκιδος Αιδηψου του 1910 περιπου που δεν το ξερω καθολου!

101310101311

101312101313



Ευρετήριο
0000026673

Τύπος ψηφιακού αρχείου
Βίντεο

Τίτλος
ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ
Επεισόδιο:003
ΑΙΔΗΨΟΣ

Χρονολογία Παραγωγής / Πρώτης Εκπομπής
Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2006

Σκοπός
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Είδος
ΣΥΝΘΕΤΟ-ΠΟΛΥΘΕΜΑΤΙΚΟ / ΟΧΙ-ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ

Χαρακτηρισμός
ΣΕΙΡΑ

Κατηγορία
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ

Περιγραφή περιεχομένου
Η σειρά ντοκιμαντέρ «ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ» παρουσιάζει παλιά ξενοδοχεία που δέχονταν σπουδαίους επώνυμους, όπως τον Ποιητή ΚΩΣΤΗ ΠΑΛΑΜΑ και άλλους στα Ιαματικά Λουτρά της ΑΙΔΗΨΟΥ. Προορισμός της τρίτης ηλικίας. Άνθρωποι κουρασμένοι που στράγγισαν τον μόχθο μιας ζωής και κινούνται σε μια κλειστή κοινωνία με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Στιγμές σιωπής και εγκατάλειψης που με τρυφερότητα αποτυπώνει ο φακός μας.

Γλώσσα περιεχομένου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ

Δημιουργός
Παραγωγή: ΕΡΤ ΑΕ
Εκτέλεση: ΖΩΠΥΡΟΣ

Συντελεστές
Κείμενα – αφήγηση:
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ

Οργάνωση Παραγωγής:
ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΚΚΑΣ

Τεχνική Επεξεργασία:
ARTISTICO

Κάμερα:
ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΠΑΜΑΡΚΟΥ

Μουσική:
ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑΣ

Μοντάζ-Μιξάζ:
ΡΑΦΑΕΛ ΑΛΟΥΠΗΣ

Διεύθυνση Φωτογραφίας:
ΑΝΔΡΕΑΣ ΖΑΧΑΡΑΤΟΣ

Σενάριο-Σκηνοθεσία:
ΗΛΙΑΣ ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ

Συμμετέχουν:
ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΜΑΤΑΚΙΑΣ
Εκπαιδευτικός
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΛΛΙΟΣ
Ιδιοκτήτης Ξενοδοχείου «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»
ΠΛΑΤΩΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ
Ιδιοκτήτης Ξενοδοχείου «ΑΙΓΛΗ»
ΝΙΚΟΣ ΚΟΓΙΑΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΣΜΑΤΖΟΓΛΟΥ
Διευθυντής του Μουσείου «ΝΑΥΤΙΛΟΣ»
ΒΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ
Ύπευθυνη Δημοσίων Σχέσεων Ξενοδοχείου
«ΘΕΡΜΑΙ ΣΥΛΛΑ»

Δικαιώματα
ΕΡΤ ΑΕ

Διάρκεια
00:25:59:11

Φορμά, Φυσικά & Τεχνικά Χαρακτηριστικά
Πρωτότυπο Μέσο: ΒΙΝΤΕΟ
Τύπος: DIGITAL BETACAM
Εικόνα: ΕΓΧΡΩΜΗ, 4:3
Ηχος: ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟΣ

Χρηματοδότηση Ψηφιοποίησης/Τεκμηρίωσης
ΕΡΤ ΑΕ

Τελευταία ενημέρωση
Τετάρτη, 4 Νοεμβρίου 2009

Nicholas Peppas
07-08-2010, 06:33
Αιδηψος II: Ωραιες αναμνησεις απο την παλια Αιδηψο απο μια ωραιοτατη εκπομπη του ΕΡΤ για την Αιδηψο και τα παλια ξενοδοχεια της...

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=26673&tsz=0&act=mMainView

Θα δειτε το ξενοδοχειο Θερμαι Συλλα που κτιστηκε το 1897, το Ηρακλειο, το Αυρα και πολλα αλλα.

101314101315


Και θα δειτε παλαιες φωτογραφιες της Αιδηψου συμπεριλαμβανομενου και ενος μικρου επιβατηγου της γραμμης Χαλκιδος Αιδηψου του 1910 περιπου που δεν το ξερω καθολου!


101316101317

101318

Nicholas Peppas
07-08-2010, 06:34
Αιδηψος III: Ωραιες αναμνησεις απο την παλια Αιδηψο απο μια ωραιοτατη εκπομπη του ΕΡΤ

101319101320

Nicholas Peppas
07-08-2010, 07:01
Μια αλλη ωραιοτατη εκπομπη του ΕΡΤ για την Αιδηψο "Αναμνησεις μιας λουτροπολης"

Πολυ ωραιο προγραμμα διαρκειας 25 λεπτων. Αξιζει τον κοπο να το δειτε κι αυτο!

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=69235&tsz=0&act=mMainView

101321101322101323

Nicholas Peppas
07-08-2010, 07:03
Eκπομπη του ΕΡΤ για την Αιδηψο "Αναμνησεις μιας λουτροπολης". II

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=69235&tsz=0&act=mMainView

101324101325101326

τοξοτης
08-08-2010, 00:22
Ξανακοιτώ την φωτογραφία , πολλά χρόνια έχουν περάσει , βλέπω τα πρώτα βράχια στο βάθος μετά το ΘΕΡΜΑΙ ΣΥΛΛΑ όπου από τη μία μεριά υπήρχε ελεύθερη παραλία και από την άλλη ελεγχόμενη. Μεταξύ τους χωρίζανε με συρματόπλεγμα που έφθανε αρκετά μέσα στη θάλασσα και αναγκαζόμαστε να κάνουμε μακροβούτια για να περάσουμε κάτω από το συρματόπλεγμα για να μη μας δει ο φύλακας.

Έχω λίγο μπερδευτεί και δε θυμάμαι αν στην ελεγχόμενη παραλία ήταν και το ΚΑΖΙΝΟ ή ήταν λίγο πιο πάνω.

Πάντως το χαμηλό εκείνο κτήριο μου θυμίζει σχεδιαστικά το ΚΑΖΙΝΟ.

Επίσης με έχουν μπερδέψει τα δύο κτήρια που φαίνονται στο βάθος για το πιο είναι το Δημοτικό (ένα παλιό κτήριο από τότε)


Μέσα από το βίντεο που περιλαμβάνετε στα εξαίσια , όπως πάντα , δημοσιεύματα του φίλου Νίκου Πέππα , ανακάλυψα στο βίντεο http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=26673&tsz=0&act=mMainView και στο χρόνο εγγραφής 00:02:50:09 το ΚΑΖΙΝΟ και τη θέση του.

Nicholas Peppas
21-08-2010, 04:47
Απο την συλλογη μου. Παλια Αιδηψος

102774

Tasos@@@
21-08-2010, 12:25
Κυριε Νικολα το εχετε απογειωσει το θεμα με την δουλεια σας!!Να'στε καλα!Σας ευχαριστουμε για ολα τα διαμαντια που μας εχετε χαρισει!!

Nicholas Peppas
22-08-2010, 08:24
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ

Αμεσως μετα τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο η Αιδηψος ηταν στην ιδια κακη κατασταση οπως και ολη η Ελλαδα. Τα ξενοδοχεια ηταν κλειστα και μερικα μαλιστα κατεστραμμενα. Η καταστασις ηταν η ιδια στην Υπατη, το Λουτρακι και τα Μεθανα, χειροτερη στον Καιαφα, στην Κυλληνη και στο Σμοκοβο...

Οπως γραφει και το παρα κατω αρθρο του Εμπρος της 25ης Απριλιου 1945 ... "... αφηνομεν πλεον τας συγκοινωνιας, θαλασσιας και χερσαιας, που ειναι ανυπαρκτοι... " Σε αρθρο του στην ιδια εφημεριδα λιγες μερες πιο πριν (22 Απριλιου 1945) ο Νικολαος Λεκκας εγραφε για την καταστροφη των ελληνικων λουτροπολεων και ιαματικων πηγων...

102976

Αλλα ας μην ξεχναμε που βρισκομαστε τοτε... Ο Φραγκλινος Ρουσβελτ ειχε πεθανει μολις προ τεσσαρων ημερων και οι Ρωσοι ειχαν φθασει στα προαστεια του Βερολινου τρεις μερες πιο πριν... Η Ελλαδα ειχε λιγους δρομους, πολυ λιγες σιδηροδρομικες γραμμες που μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν και καθολου ατμοπλοια ...

Ο Νικολαος Λεκκας που εγραψε το παρα πανω γραμμα ηταν ανθρωπος που ηξερε για λουτροπολεις... Το 1938 ειχε γραψει και εκδοσει το 292 σελιδων βιβλιο Αι 750 Μεταλλικαι Πηγαι της Ελλαδος οντας τοτε Γενικος Διευθυντης των Ιαματικων Πηγων του Υπουργειου Τυπου και Τουρισμου. Στο βιβλιο αυτο βλεπουμε ενα χαρτη της Ευβοιας με ολες τις σπουδαιες ιαματικες πηγες καθως και το πισω εξωφυλλο του βιβλιου με τις σπουδαιες πηγες.

102977

102978

Φυσικα, η λουτροπολις της Αιδηψου ηταν η πιο γνωστη και μεγαλη... Ο Λεκκας την παρουσιαζε ως εξης

102979

102980

Nicholas Peppas
22-08-2010, 08:28
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ

Μεσα σε ενα χρονο τα πραγματα αρχισαν να αλλαζουν... Πραγματι στις 29 και 30 Μαιου 1946 διαβαζουμε οτι ανοιξαν τα ξενοδοχεια Ερμης και Αιγλη

102981

Αλλα την ιδια μερα διαβαζουμε για την καταντια της ατμοπλοιας μας... Οπως παρουσιαζει και το παρα κατω αρθρο της 30ης Μαιου 1947 η λουτροπολις ηταν ετοιμη να δεχθει επισκεπτες.. αλλα δεν υπηρχε πλοιο!!

102982

Πραγματι, μια χρονια πιο πριν ο συγγραφευς Σπυρος Μελας εγραφε στο Εμπρος μια σειρα απο αρθρα για τις δυσκολες εκεινες εποχες οπου περιεγραφε ενα ταξιδι του ναυαρχου Τουμπα στην Αιδηψο απο την Λαρυμνα (25 Απριλιου 1946) με το γιωτ Καλαμαρα (το γνωστο μας γιωτ Καλαμαρα που ταξιδεψε αργοτερα στον Αργοσαρωνικο http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65272). Ο λογος ηταν οτι μια ομαδα αριστερων ειχε καταλαβει την περιοχη μεταξυ Λιχαδος, Ιστιαιας και Αιδηψου και προκαλουσε μεγαλα προβληματα στην τοτε κυβερνηση...

102997

Το Καλαμαρα ηταν το πρωτο επιβατηγο που πηγαινε απο την Χαλκιδα στην Αιδηψο. Το ξεκινησε το δρομολογιο τον Οκτωβριο 1946 και το εκανε για πολυ λιγους μηνες (καθε Δευτερα, Τεταρτη και Παρασκευη) οπως φαινεται και στις 19 Οκτωβριου 1946.

102983

Το 1946 δεν υπηρχε λεωφορειο μεσω Προκοπιου για Αιδηψο λογω της εκτακτου καταστασεως... Οσο για πορθμεια, ουτε καν το σκεφτομασταν αυτο τοτε...

Nicholas Peppas
22-08-2010, 08:36
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ

Η αναγκη των κατοικων της Αιδηψου να εχουν τακτικη ακτοπλοικη συγκοινωνια με την Χαλκιδα οδηγησε τελικα στην δρομολογηση του πλοιου Πειραιευς! Ποιο ηταν το Πειραιευς; Το μετεπειτα θρυλικο Ελλη και Ελση (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46390) που μολις το ειχαμε παρει απο τους Ιταλους σαν το Stamira...

Κοιταξτε και εδω http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html
Ο APOLLO εγραφε εκει


Ναυπηγήθηκε στην Ανκονα Ιταλίας με το όνομα STAMURA το 1929.
Το 1937 μετονομάστηκε σε STAMIRA
Τον Σεπτέμβρη του 1943 κατεσχεθη από το Γερμανικό Ναυτικό και μετατράπηκε σε Πλωτό/Νοσοκομείο
Στις 3/5/44 μπήκε στην υπηρεσία των Γερμανικών Ενόπλων Δυνάμεων ως FREIBURG
Στις 23/10/44 το FREIBURG αιχμαλωτίστηκε από το Βρετανικό αντιτορπιλικό HMS LAMERTON
Στις 22/3/45 η Μ. Βρετανία επέστρεψε το FREIBURG στην Γερμανία.
Τον ίδιο χρόνο (1945) μετονομάστηκε πάλι σε STAMIRA (επεστράφη στην Ιταλία; Η ιστοσελίδα http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html δεν το αποσαφηνίζει).
Το 1947 εδόθη στην Ελλάδα και μετονομάστηκε ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ (PIREEFS) (σαν Ιταλική επανόρθωση πολέμου λέει ο φίλος Ellinis). 7 (Σημειωσις μου: στην πραγματικοτητα τον Μαιο 1946)
Το 1948 το πήρε ο Ιωάννης Τόγιας που του έδωσε το όνομα ΕΛΣΗ
Το 1958 η εταιρεία του Ιωαννη Τόγια σταματάει να δραστηριοποιείται και ...περιήλθε στον Ευάγγελο Τόγια που το μετονόμασε ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ
Το 1960 αγοράστηκε από τον Τυπαλδο και μετονομάστηκε ΕΛΛΗ
Μετά τις 8/12/66 (ναυάγιο Ο/Γ Ηρακλείου) έδεσε στην Κυνοσούρα όπου οι διαρροές το βούλιαξαν το 1979
Το 1982 διαλύθηκε στην Κυνόσουρα.


102989

Κοιταξτε δρομολογια του στην γραμμη Ευβοικου οπως αυτο εδω στις 23 Ιουλιου 1947 και πολλα αλλα.

102990

Εμεινε σ αυτη την γραμμη μεχρι τον Οκτωβριο 1947. Μαλιστα μετα το τραγικο ναυαγιο του Χειμαρρα ηταν ενα απο τα λιγα πλοια που του επετραπη να συνεχιζει ταξιδια στον Ευβοικο και την νυκτα, αλλα μονο σε ωρα αναγκης

102991

Nicholas Peppas
22-08-2010, 08:38
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ

Και ετσι φθανουμε στον Μαιο 1948 οποτε βλεπουμε μια μεγαλη αλλαγη... Ιδου μια μεγαλη ανακοινωση στις 18 Μαιου 1948...

102993

Και μια αλλη στις 28 Αυγουστου του ιδιου ετους

102994

Μετα αρχισαν να φθανουν τα μεγαλυτερα και καλυτερα πλοια, τα παλια γιωτ Ιτεα και Κυκνος και αλλα...

Αλλα για να μην ξεχναμε, πορθμεια αρχισαν να πηγαινουν στην Αιδηψο στην δεκαετια του 1950... Ακομη και το 1953 εβλεπε κανεις ανακοινωσεις οπως αυτη της 5ης Ιουλιου 1953

102995

Αιδηψος 1953

102996
(φωτογραφια του 1953 απο την συλλογη μου)

Μολις πριν 57 χρονια!!!!!

Για τους φιλους Tasos@@@ και τοξοτης

Nicholas Peppas
28-09-2010, 16:06
Περιγραφη του ξενοδοχειου Θερμαι του Συλλα απο τις 15 Ιουλιου 1899!!!

108118

Nicholas Peppas
25-02-2011, 07:01
Καρτποσταλ της Αιδηψου του 1931. Δεν γνωριζω γιατι τα πολεμικα πλοια ηταν εκει!

124478

Ellinis
25-02-2011, 11:22
Aριστερά είναι ο ΑΒΕΡΩΦ και ένα από τα τέσσερα "θηρία". Δεξιά η ΕΛΛΗ και ένα από τα τορπιλοβόλλα τύπου ΑΣΠΙΣ. Στη μέση ίσως είναι το βοηθητικό ΗΦΑΙΣΤΟΣ.
Υποθέτω πως ήταν σε κάποιο γυμνάσιο.

Nicholas Peppas
12-03-2011, 18:11
Αιδηψος... Περιμενοντας την αφιξη του πλοιου

www.delcampe.net

126114

τοξοτης
12-03-2011, 18:38
Αιδηψος... Περιμενοντας την αφιξη του πλοιου

www.delcampe.net (http://www.delcampe.net)

126114

Μέχρι το 1982/83 (τελευταία φορά που πήγα στο κομμάτι αυτό) η σκάλα υπήρχε ακόμη.
Πρώτη φορά την είδα γύρω στα 1963/1964.

τοξοτης
11-02-2015, 00:18
Παλια φωτογραφια της Αιδηψου. το Καζινο (Καζινον για την ακριβεια)

98841

Εκτός του ότι το κτήριο είναι το <Καζινον> το επιβεβαιώνει η λεζάντα της φωτογραφίας έχουμε και μια 2η επιβεβαίωση απο το βιντεάκι του συλλόγου ξενοδόχων Αιδηψού όπου στο 1:30-1:36 εμφανίζεται η εικόνα του <Καζίνον Αιδηψού>

https://www.youtube.com/watch?v=wsXYj3Pn3AA

Ο φίλος Mikigtr όταν λέει <καμία σχέση με το Καζίνο εννοεί το πολύ αργότερα αναψυκτήριο -μουσικοχορευτικό κέντρο , στα λουτρά του ΕΟΤ , όπου γύρο στις 10ετίες 60-70 γινόντουσαν και διαγωνισμοί χορού.

τοξοτης
11-02-2015, 00:29
Εκτός του ότι το κτήριο είναι το <Καζινον> το επιβεβαιώνει η λεζάντα της φωτογραφίας έχουμε και μια 2η επιβεβαίωση απο το βιντεάκι του συλλόγου ξενοδόχων Αιδηψού όπου στο 1:30-1:36 εμφανίζεται η εικόνα του <Καζίνον Αιδηψού>

https://www.youtube.com/watch?v=wsXYj3Pn3AA

Ο φίλος Mikigtr όταν λέει <καμία σχέση με το Καζίνο εννοεί το πολύ αργότερα αναψυκτήριο -μουσικοχορευτικό κέντρο , στα λουτρά του ΕΟΤ , όπου γύρο στις 10ετίες 60-70 γινόντουσαν και διαγωνισμοί χορού.

Συγκεκριμένα είναι/ήταν το κτήριο που φαίνεται με τις άσπρες τέντες ??? στο παρακάτω βιντεάκι , πάλι του συλλόγου ξενοδόχων Αιδηψού γύρω στα 0:50-0:52

τοξοτης
11-02-2015, 00:33
Συγκεκριμένα είναι/ήταν το κτήριο που φαίνεται με τις άσπρες τέντες ??? στο παρακάτω βιντεάκι , πάλι του συλλόγου ξενοδόχων Αιδηψού γύρω στα 0:50-0:52

Με συγχωρείτε αλλά ξέχασα το βιντεάκι

https://www.youtube.com/watch?v=6LDrVbjZx8k

pantelis2009
17-02-2016, 17:16
Αιδηψό μάλλον το 1994 όπως μου έγραψε ο φίλος που μου την έστειλε .....και τον ευχαριστώ. Παρακαλώ οι γνωρίζοντες .....τα φώτα σας.

172783

Espresso Venezia
18-02-2016, 19:08
Παντελή θερμώς ευχαριστούμε και εσένα και τον φίλο σου.

Έχουμε λοιπόν και λέμε, από πάνω προς τα κάτω : ΜΑΡΙΑ Γ.Κ. (πρώην ΣΑΛΑΜΙΣ), ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α, και ΔΙΑΝΑ (σήμερα EOLO στην Ιταλία).

Ellinis
27-03-2017, 13:09
Λεπτομέρεια από καρτ ποστάλ της Αιδηψού με το παρελθόν και το μέλλον της γραμμής, το ΚΥΚΝΟΣ και ένα οχηματαγωγό, να συνυπάρχουν ακόμη.

181988

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
28-03-2017, 07:37
Λεπτομέρεια από καρτ ποστάλ της Αιδηψού με το παρελθόν και το μέλλον της γραμμής, το ΚΥΚΝΟΣ και ένα οχηματαγωγό, να συνυπάρχουν ακόμη.

181988 H παντόφλα είναι προφανέστατα πρώην LCT λογω της πλώρης κ του ενισχυμένου καταπέλτη.Αλλά τι άλλο να ήταν εκείνα τα χρόνια;

τοξοτης
29-03-2017, 23:23
H παντόφλα είναι προφανέστατα πρώην LCT λογω της πλώρης κ του ενισχυμένου καταπέλτη.Αλλά τι άλλο να ήταν εκείνα τα χρόνια;

Ρίχνω μια ιδέα : ένα LCT4 που πέρασε από την Αιδηψό και για κάποιο διάστημα ίσως συνυπήρξε με το ΚΥΚΝΟΣ ήταν το ΕΥΒΟΪΚΟΣ.

Espresso Venezia
30-03-2017, 16:49
Πιθανόν να είναι το ΕΥΒΟΙΚΟΣ, πιθανόν το ΑΛΙΝΑ, και πιθανότερο (κατά την άποψη μου) το ΑΛΚΥΩΝ, σίγουρα πάντως ένα από τα τρία. Το τμήμα του σκάφους που απεικονίζεται στην φωτό είναι πολύ μικρό για να είμαστε βέβαιοι, εκτός φυσικά του ότι είναι σίγουρα πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT.

τοξοτης
30-03-2017, 21:07
Πιθανόν να είναι το ΕΥΒΟΙΚΟΣ, πιθανόν το ΑΛΙΝΑ, και πιθανότερο (κατά την άποψη μου) το ΑΛΚΥΩΝ, σίγουρα πάντως ένα από τα τρία. Το τμήμα του σκάφους που απεικονίζεται στην φωτό είναι πολύ μικρό για να είμαστε βέβαιοι, εκτός φυσικά του ότι είναι σίγουρα πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT.

Αν δεχτούμε αφ ενός μεν ότι η " παντόφλα " είναι ένα πρώην LCT , αφ ετέρου ότι η πληροφορία που βρήκα σε ένα άλλο καραβολατρικό forum είναι σωστή και η οποία λέει ότι το ΑΛΚΥΩΝ ναυπηγήθηκε το 1959 στο Πέραμα , τότε πρέπει να το αποκλείσουμε.
http://www.shipfriends.gr/forum/topic/4118-%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%85%CF%8E%CE%BD/

Espresso Venezia
30-03-2017, 21:44
Όχι φίλε μου τοξοτης, η πληροφορία που βρήκες δεν ήταν σωστή. Είχε γραφτεί πριν ακριβώς πέντε χρόνια στο φόρουμ που παραθέτεις, και η ίδια ακριβώς πληροφορία είχε νωρίτερα γραφτεί και στο nautilia.gr, και μάλιστα στο παρόν θέμα, εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?25071-%C5%C3-%CF%C3-%C1%E9%E4%E7%F8%EF%FD-%C1%F1%EA%DF%F4%F3%E1%F2-(Ferries-in-%C5dipsos-Arkitsa-route)/page15&p=260343#post260343).

Έκτοτε όμως "πολύ νερό κύλησε στ' αυλάκι" και περισσότερα στοιχεία για το πλοίο ανακαλύφθησαν. Όπως λοιπόν μπορείς να διαβάσεις στο θέμα του πλοίου στο παρόν φόρουμ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?147256-%C1%EB%EA%F5%FE%ED-Alkyon-RN-Air-No-1F-LCT-1012) (μου κάνει εντύπωση που ως μέλος του nautilia.gr δεν το είχες δει), το ΑΛΚΥΩΝ ήταν πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT MK4.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-03-2017, 08:25
Λίγο υποψιασμένος να΄ναι κανείς δεν θέλει πολλή σκέψη ότι ήταν πρώην LCT.

τοξοτης
31-03-2017, 09:13
Όχι φίλε μου τοξοτης, η πληροφορία που βρήκες δεν ήταν σωστή............................................. .............. .
.................................................. .................................................. .................................................. ..............................................
Έκτοτε όμως "πολύ νερό κύλησε στ' αυλάκι" και περισσότερα στοιχεία για το πλοίο ανακαλύφθησαν. Όπως λοιπόν μπορείς να διαβάσεις στο θέμα του πλοίου στο παρόν φόρουμ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?147256-%C1%EB%EA%F5%FE%ED-Alkyon-RN-Air-No-1F-LCT-1012) (μου κάνει εντύπωση που ως μέλος του nautilia.gr δεν το είχες δει), το ΑΛΚΥΩΝ ήταν πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT MK4.

Αγαπητε Espresso Venezia ευχαριστώ για την υπόδειξη και να σου πω ένα μπράβο για το θυμητικό σου γιατί εγώ ήταν αδύνατο ,να θυμηθώ ένα δημοσίευμα του 2013 και πάλι μπράβο σου.

Espresso Venezia
26-08-2018, 13:28
Εικόνα αλιευθείσα (και ...πληρωθείσα βέβαια) σήμερα από τους γνωστούς πάγκους στο Μοναστηράκι. Στην πίσω της πλευρά αναγράφεται "Αιδηψός - Πάσχα 1964" και αποτελεί τμήμα μεγαλύτερης οικογενειακής φωτογραφίας. Βλέπουμε τα ΑΛΚΥΩΝ και ΚΥΚΝΟΣ μαζί στο λιμάνι της Αιδηψού. Να παρατηρήσουμε το εκδοτήριο εισιτηρίων αριστερά όπου διακρίνουμε ταμπέλα με τα δρομολόγια των ΑΛΚΥΩΝ και ΑΛΙΝΑ.

189944

Ellinis
26-08-2018, 20:09
Ωραίο εύρημα μιας και δείχνει το πέρασμα από την εποχή των αμιγώς επιβατηγών στην εποχή των πορθμείων!