PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστορικές φωτο της Λέρου [Historic photo of Leros]



καπετάν αντρέας
16-11-2008, 12:13
Σε συνέχεια των πανέμορφων φώτο που δημοσίευσε ο Ηλίας στην τοποθεσία "εικόνες από τα λιμάνια μας" (λοιπά θέματα Ελ. ναυτιλίας), δημοσιεύω και εγώ κάποιες φωτο που δείχνουν πως ήταν κάποια από τα ίδια σημεία της Λέρου την δεκαετία του 1950. Άφησα τις φωτο με το πλαίσιό τους, αφενός γιατί έτσι νομίζω ότι είναι πιο γραφικές, και αφετέρου προκειμένου έτσι να φαίνεται καθαρά ο δημιουργός των φωτο και κάτοχων των πνευματικών δικαιωμάτων.
Ηλία, όπως θα προσέξεις, στην Αγ. Μαρίνα δεν υπήρχε τότε ο μύλος στην άκρη του λιμανιού (όπου στεγάζεται τώρα τα καλοκαίρια το ομώνυμο εστιατόριο με τις πεντανόστιμες λιχουδιές):rolleyes:

22601

22602

22603

22604

22605

eliasaslan
16-11-2008, 13:57
Ωραίος ο καπετάν Ανδρέας!! Να σαι καλά φίλε! Το έχω το ημερολόγιο φυσικά αλλά και άλλα πολλά της Λέρου... πρώτα να τελειώσω αυτά που έχω στο νου μου και μετά τις ανεβάζω και τις ιστορικές!

Nicholas Peppas
04-02-2009, 05:33
Leros in an Italian postcard of the late 1920s

28723

eliasaslan
06-02-2009, 13:19
Πο πο, σε ευχαριστούμε η φωτογραφία είναι όντως ιστορική και μοναδική! Μήπως θα μπορούσες μόνο να μας πεις την πηγή τους?? Δεν σε ρωτάω για λόγους υποχρέωσης, δεν είναι η δουλειά μου, μόνο από ενδιαφέρον

Nicholas Peppas
06-02-2009, 14:39
Πο πο, σε ευχαριστούμε η φωτογραφία είναι όντως ιστορική και μοναδική! Μήπως θα μπορούσες μόνο να μας πεις την πηγή τους?? Δεν σε ρωτάω για λόγους υποχρέωσης, δεν είναι η δουλειά μου, μόνο από ενδιαφέρον

Scanned from my own personal collection or sometimes, as in this picture, from an electronic source. This one is from an obscure Italian site of pre-War pictures of Italian colonies

eliasaslan
06-02-2009, 15:15
Ευχαριστώ πολύ, να πω την αλήθεια δεν ήξερα σε ποιά γλώσσα να σου απαντήσω, αλλά αφού κατάλαβες το πρώτο, πιστεύω να καταλάβεις και αυτό το μύνημα.

eliasaslan
06-02-2009, 15:17
Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις το Link της σελίδας?

Nicholas Peppas
09-02-2009, 20:53
Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις το Link της σελίδας?

Done about a year ago. I do not have it any more.

Here is another 50-year old picture of Leros (in fact from 1960)

It is taken from the Tourist Guide for Greece (Touristikos Odigos gia tin Ellada), Volume 2, published by the Organismos Touristikon Ekdoseon, Athens, Greece, 1962.

This wonderful two-volume edition was the first true Tourist Guide in Greek. Before 1961, the only widely available Tourist Guides were the German Baedeker and the French Guide bleu, both exceptional for foreign tourists who delved into the Greek history and archaeology but very poor in information about travel, hotels, restaurants, etc. G. Varelas, the publisher and editor of this Greek Guide, started publishing it in a unique (for that time and for Greece) method. Every week, one could go to the kiosks (periptera) and buy a 16-page section of the guide... After about a year of collecting, these were returned to the publisher at Kolokotroni 11 and a wonderful red volume was received... They were bound in hard form with a wonderful plastic cover and the distinct black and white doves designed by N. Vakirtzis. I recall our excitement as we were receiving the new additions every week... The Guide had also something quite unique at that time. Very detailed maps of the islands or various hard-to-visit places (such as Eurytania, mountainous Naupaktia or mountainous Kastoria). Frankly, we learned more history and geography from this Guide than from the required Gymnasium and Lyceum books! And one last unique characteristic of the Guide was that it was written by more than 300 contributors (including the present writer). It was a true work of love...

It is interesting to note the growth of Leros from 1920 through the Filakouris pictures of the 1950s to the 1960s...

29265

Nicholas Peppas
22-03-2009, 04:27
Leros in 1918; Italian postcard

33479

Nicholas Peppas
01-05-2009, 05:05
Aghia Marina Lerou in 1991

37300

gtogias
30-06-2009, 19:16
Το Λακκί της Λέρου. Καμμιά σχέση βέβαια με τις εικόνες που μας στέλνει ο eliasaslan:

46736

eliasaslan
29-08-2009, 13:53
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κ. Gtogias για την πολύ σπανια και πολύ παλιά φωτογραφία του Λακκίου Λέρου που μοιράστηκε μαζί μας :D

Nicholas Peppas
31-08-2009, 01:54
Το Λακκί της Λέρου. Καμμιά σχέση βέβαια με τις εικόνες που μας στέλνει ο eliasaslan:
46736

Η ιστορια του κεντρου του Λακκιου Λερου απο το ενθετο της Καθημερινης της 30ης Νοεμβριου 1997. Αφιερωμενη στον φιλο eliasasian που αγαπα την Λερο οσο λιγοι.

54466

Nicholas Peppas
24-12-2009, 08:17
Η καταληψις της Λερου απο τους Γερμανους κατα την διαρκεια του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου http://www.ina.fr/histoire-et-conflits/autres-conflits/video/AFE86002357/prise-de-l-ile-de-leros-par-les-allemands.fr.html

Βλεπουμε αρκετες σκηνες του νησιου οπως ηταν το 1943. Το βιντεο ειναι απο την ταινιοθηκη της Γαλλικης ΙΝΑ αλλα ειναι φτιαγμενο απο την Γερμανοφιλη κυβερνηση του Βισυ.

Ellinis
14-05-2014, 16:09
Δυο εικόνες από τη Λέρο του 1949. Βλέπουμε τρια ναρκαλιευτικά που προφανώς θα εργάζονταν στον καθαρισμό των ναρκοπεδίων της περιοχής. Πίσω τους είναι το μεγάλο ναυαγοσωστικό KINGARTH που χρησίμευσε στην ανέλκυση των πολλών ναυαγίων που είχαν προκύψει στον πόλεμο. Το κυλινδρικό "βαρέλι" πίσω από το ρυμουλκό ίσως να χρησίμευσε για την ανέλκυση αυτών των ναυαγίων. Το έδεναν στο σκαρί του ναυαγίου και γεμίζοντας το με πεπιεσμένο αέρα λειτουργούσε σαν μπαλόνι.

155379 155380
πηγή (http://arxeiomnimon.gak.gr/browse/resource.html?tab=01&id=521595)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-05-2014, 12:12
Άκρως ενδιαφέρουσες φωτό από την πρόσφατα τότε απελευθερωθείσα Λέρο κ συγκεκριμένα από το Λακκί.
Εντύπωση κάνει το σκούρο γκρι χρώμα των βρετανικών αμερικανικής κατασκευής Ν/Α τύπου ΒΥΜS.Aπό αυτά το 2182 κ το 2252 αργότερα μεταβιβάστηκαν στο Ελληνικό ΒΝ κ μετονομάστηκαν αντίστοιχα σε ΛΑΜΠΑΔΙΑΣ κ ΘΑΛΕΙΑ.Μαζί με άλλα μετατράπηκαν σε περιπολικά γιά λογαριασμό της ΘΟΑ (Θαλάσσια Οικονομική Αστυνομία). Το Ρ/Κ με το χαρακτηριστικό καπέλο στο φουγάρο είναι αμερικανικής κατασκευής κ θα ήταν ενδιαφέρον να ξέραμε ποιό είναι διότι πιθανό να κατέληξε σε ελληνικά χέρια επίσης.
Το ΛΑΜΠΑΔΙΑΣ ήταν γιά αρκετά χρόνια ημιβυθισμένο κοντά στην Ιχθυόσκαλα Κερατσινίου. Γνωστός μου που υπηρέτησε σε αυτό μεταξύ 1963-64, μου έλεγε ότι μιά άλλη αποστολή τους ήταν να συνοδεύουν τα εμπορικά πλοία του ανατολικού μπλοκ όταν περνούσαν τον Δίαυλο της Σαλαμίνας. Συνέβαιναν κ αυτά την εποχή του ψυχρού πολέμου...

Ellinis
17-05-2014, 12:25
Το ΛΑΜΠΑΔΙΑΣ ήταν γιά αρκετά χρόνια ημιβυθισμένο κοντά στην Ιχθυόσκαλα Κερατσινίου.
Aυτό εννοείς φίλε;
Πρέπει να έμεινε εκεί μέχρι που το "ισοπεδώσανε" όταν έκαναν τα έργα επέκτασης του μόλου.

155451

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-05-2014, 12:50
Aυτό εννοείς φίλε;
Πρέπει να έμεινε εκεί μέχρι που το "ισοπεδώσανε" όταν έκαναν τα έργα επέκτασης του μόλου.

155451Nαι βέβαια! Κάπου εκεί ήταν η βάση της Δίωξης Λαθρεμπορίου.