PDA

Επιστροφή στο Forum : Blue Star Ferries



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

elybero
15-02-2005, 09:49
Σημερινό δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής αναφέρει ότι εταιρεία σκέφτεται πολύ σοβαρά να αποσύρει το Blue Star1 από τη γραμμή των Χανίων εγκαταλείποντας οριστικά τη γραμμή. Το δημοσίευμα αναφέρει ότι η εταιρεία σκέφτεται πολύ σοβαρά το ενδοχόμενο να δρομολογήσει το πλοίο στο Μπάρι.

15-02-2005, 10:05
Λογικο δεν βγαινει το πλοι μονο με επιβατες.Εγω το θεωρω σιγουρο οτι θα φυγει.Το εχω ακουσει εδω και 2 μηνες...

George
15-02-2005, 12:49
Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά κι αυτός ο καπνός της αποχώρησης υπάρχει εδώ και καιρό. Θα φύγει μάλλον το πλοίο για Πάτρα - Μπάρι και αν δεν πουληθεί το Horizon στον Artioli τότε θα το ντουμπλάρει στη γραμμή εκτός πια αν το κάνει εναλλάξ με τα κόκκινα.

Maroulis Nikos
15-02-2005, 18:41
Αποκλείει κανείς τα Δωδεκάνησα ?

George
15-02-2005, 19:39
Βγήκε επίσημη ανακοίνωση: Το BLUE STAR 2 σταματάει 3 Μαρτίου τη γραμμή των Χανίων και μεταδρομολογείται στη γραμμή Πάτρα - Μπάρι για να ενισχύσει την παρουσία της εταιρίας που δραστηριοποίειται ήδη με ένα πλοίο.

Κοινώς μας λέει ότι από τον Μάρτη το Horizon με το Blue Star 2 πάνε Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Μπάρι. Καλοτάξιδα να είναι αν και θα προτειμούσα να ντουμπλάρει το Blue Star 1 στα Δωδεκάνησα με καθημερινές αναχωρήσεις.

pie
16-02-2005, 02:08
Kai me thn apoxwrhsh tou blue star apo xania...ousiastika anoigei dromo sto hs5 gia sigourh epityxia sth sugekrimenh grammh afou h diafora pou tha kanei se wres tha einai arketa megalh. To pragma paraeinai filiko pleon...antagonismos 0 pleon metaxy bs-hs.

George
16-02-2005, 10:04
Η ΑΝΕΚ όμως μαλλον θα τρίβει τα χέρια της γιατί θα πάρει και τα φορτηγά της Blue Star οπότε σε αυτόν τον τομέα γίνεται κυρίαρχος του παιχνιδιού.
Όσο για Blue Star - Hellenic Seaways είναι το λεγόμενο πάρε-δώσε: Σου αφήνω την Παροναξία να κάνεις παιχνίδι, μου αφήνεις τα Χανιά. :x

17-02-2005, 13:27
ρε παιδια (george) εχω μια απορια.Γιατι βγαζετε τοσα συμοερασματα και περνατε μηνυματα οτι η hsw με την blue ειναι ενα και το αυτο.Ακομα δεν υπαρχει τιποτα,οποτε απο το να δημιουργουμε εντυπωσεις δεν ειναι καλυτερα να περιμενουμε να δουμε τι παιζει.Μαλλον λιγο ποιο προσεχτικη θα πρεπει να ειμαστε....

17-02-2005, 13:28
ρε παιδια (george) εχω μια απορια.Γιατι βγαζετε τοσα συμοερασματα και περνατε μηνυματα οτι η hsw με την blue ειναι ενα και το αυτο.Ακομα δεν υπαρχει τιποτα,οποτε απο το να δημιουργουμε εντυπωσεις δεν ειναι καλυτερα να περιμενουμε να δουμε τι παιζει.Μαλλον λιγο ποιο προσεχτικη θα πρεπει να ειμαστε....

elybero
17-02-2005, 14:52
Είτε το θέλουμε είτε όχι είναι δεδομένη η συνεννόηση των 2 εταιρειών σε επίπεδο μητρικών εταιρειών και αυτό το δείχνει και η μετοχική τους συνεργασία.
Αυτό έχει υλοποιηθεί ως εξής:
1. Οι Μινωικές αποχώρησαν από το Μπάρι μετά την πώληση Ωκεανού – Προμηθέα
2. Οι ΕΠΑΤΤa αποχώρησαν από Βενετία μετά την πώληση Bridge – και ενός παλαιότερου.
3. Οι ΕΠΑΤΤ ποτέ δεν τόλμησαν Ηράκλειο.
4. Αφήνουν τα Χανιά προς χάρη HS5.
5. Οι Μινωικές αφήνουν τα χειμερινά των Κυκλάδων (έστω και αν το Σαντορίνη – Απόλλωνας έπαιρναν μόνον φορτηγά).
6. Οι Μινωικές δεν αγγίζουν τα Δωδεκάνησα.
7. Οι ΕΠΑΤΤ μάλλον θα αφήσουν τη Ραφήνα
8. Οι ΕΠΑΤΤ δεν ασχολούνται με ΙκαροΣαμία

Τα παλαιά πλοία της Hellenic βάφονται μπλε, με μαύρη λωρίδα στα παράθυρα….

Και άλλα θέλετε….

George
17-02-2005, 19:30
Πέρα απ'οσα είπε ο elybero τα οποία είναι κάτι παραπάνω από ολόσωστα, θα σου πω και κάτι ακόμα: Το 90% των καραβολατρών και γενικά των ανθρώπων που ασχολούνται με τα ακτοπλοϊκά πιστεύουν ακριβώς αυτό.
Επιπλέον εγώ δεν προσπαθώ να περάσω κανένα απολύτως μήνυμα. Λέω ακριβώς αυτά που βλέπω και στην τελική απ'το να κάνουμε επίθεση ο ένας στον άλλο, θα σε ρωτήσω κάτι: Αυτά που ανέφερε ο elybero μπορείς να μου τα αντικρούσεις; Ή μήπως είναι όλα απλές συμπτώσεις;

18-02-2005, 17:47
Eγω θα περιμενω και μολις δω μονο τοτε θα ειμαι σιγουρος.Αυτο κανω τοσο χρονια.Ολα τα αλλα ειναι απλα λογια και υποθεσεις.Ξερεις ποσα πλοια ειχε φερει ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ την δεκαετια του 80;;Καθε εβδομαδα ακουγαμε και αλλο.....και δεν ειναι το μονο παραδειγμα.Οποτε μονο αν γινει κατι θα το πω πως ειναι ετσι.Εμεις εδω ειμαστε υποχρεωμενοι αν θελουμε να ειμαστε σωστοι να μην λεμε οτι μας κατεβει και οτι νομιζουμε.Να μην κρινουμε κινησεις εταιρειων,πλοιαρχων κτλ.Καραβολατρης ειναι αυτος που αγαπαει τα καραβια,οχι αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ.......

George
18-02-2005, 20:21
Καραβολατρης ειναι αυτος που αγαπαει τα καραβια,οχι αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ.......

Ως προς το τι σημαίνει καραβολάτρης με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. ωστόσο αν με το "αυτος που νομιζει οτι ξερει πολλα και ειναι καπετανιος,εφοπλιστης,κτλ...." αναφερόσουν σε μένα σε ευχαριστώ πολύ. Απλά για να γνωριστούμε λίγο καλύτερα θα σου πω ότι είμαι πάρα πολύ μικρός (τόσο που ίσως δεν φαντάζεσαι), ασχολούμαι με τα καράβια από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου γι'αυτό γνωρίζω πράγματα από το Κυκλάδες και το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ μέχρι το ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ ΧΙΙ και το ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ και μπορεί να με δεις να μπαίνω σε ένα πλοίο και να ταξιδεύω μόνος, μόνο και μόνο για το "γνωρίσω" καλύτερα τόσο αυτό όσο και το πλήρωμά του. Φυσικά όταν ήμουν 8 χρονών δεν ασχολιόμουν με τις εταιρίες, δεν ήξερα τι μαγειρεύουν οι εφοπλιστές και τα υπουργεία και κατέβαινα στον Πειραιά κάθε ΣΚ με τον πατέρα μου για να δω τα σκαριά και να τα τραβήξω φωτογραφίες ώστε να τα έχω ακόμα κι όταν είμαι μακρια από το λιμάνι. Αλλά αυτό το άθλημα όταν μεγαλώνεις θέλεις ή δεν θέλεις δεν μπορεί να σε αφήσει αμέτοχο σε αυτά που βλέπεις να παίζονται. Κι επειδή αυτά που λέει ο elybero τα πιστεύω ολοκληρωτικά, επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι Blue Star και HSW αλληλοβοηθειούνται και οι κινήσεις τους είναι προβλέψιμες. Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι συζήταγα την προηγούμενη εβδομάδα με μερικούς πολύ καλούς φίλους μου (και αυθεντικούς καραβολάτρες) και 2 από αυτούς μου είπαν ότι βλέπουν τη Blue Star να φεύγει από την Κρήτη.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ λέω ότι είναι και η σωστή.

andreas
18-02-2005, 20:38
Αν δεν βοηθάει ο ένας τον άλλον τότε γιατί ο Παναγόπουλος αγοράζει μετοχές της HSW; Γιατί ο Στρίντζης παροπλίζει ΟΛΥΜΠΙΑ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ, ΑΔΩΝΙ, ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ΑΠΟΛΛΩΝΑ και αφήνει τη Blue Star μόνη της να αλλονίζει; Επίσης γιατί διαλαλείται ότι θα δρομολογηθούν τα δύο τελευταία στην Παροναξία από Ιούνιο έως Σεπτέμβρη μόνο εάν δεν πουληθούν; Δηλαδή αν πουληθούν θα έχουμε το καλοκαίρι 2 Blue Star, 2 Highspeed και 1 αναχώρηση του Αγούδημου; Κάποτε οι Παροναξία είχε 7 συμβατικά + όποιο ταχύπλοο υπήρχε τότε.

Ο κόσμος το'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι!!!

18-02-2005, 20:49
Andrea μπορει να ειναι και ετσι απλα κατα την δικη μου αποψη δεν πρεπει να προτρεχουμε.Ετσι λεω εγω.Οσον αφορα τα ταξιδια και κατα ποσο μαθαινεις απο αυτα η γνωμη μου ειναι οτι φυσικα μαθαινεις αλλα δεν μπορεις να ξερεις περισσοτερα απο εναν ναυτικο πχ.Εδω σε συζητησεις μου με καπετανιους βλεπω οτι ο ενας δεν κρινει τον αλλον γιατι πολυ απλα οταν εισαι απεξω δεν μπορεις να ξερεις τι σημβαινει μεσα.Δεν γινεται λοιπον να ειμαστε ολοι προπονητες τις εξεδρας GEORGE.Καλη η αγαπη αλλα χρειαζεται και σεβασμος πανω απο ολα.

George
19-02-2005, 00:44
Σε καμία περίπτωση δεν ξέρει τα καράβια σαν τους ναυτικούς. Αν και όσον αφορά τις εταιρίες μην ξεχνάς ότι σε πολλές περιπτώσεις οι ναυτικοί δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει. Αν αύριο θα ταξιδεύουν ή θα ψάχνουν για βαπόρι. Οι περιπτώσεις ειδικά το 2004 είναι υπερβολικά πολλές. Τέλος όσον αφορά τα ταξίδια, τα επιδιώκω για να μαθαίνω τα βαπόρια όχι τα "κουτσομπολιά" της κάθε εταιρίας.

Τέλος επειδή forum σημαίνει συζήτηση άρα διάλογος και όχι αντιδικία, ας επιστρέψουμε στο θέμα που είναι η αποχώρηση της Blue Star από τα Χανιά κι ας πει ο καθένας τη γνώμη του χωρίς νεύρα. Εγώ κι ο elybero την είπαμε ξεκάθρα. Μακάρι να βγούμε ψεύτες!!

19-02-2005, 01:38
Παιδια δεν υπαρχουν νευρα.Αλλα δεν μπορω να ακουω ατομα που απλα τους αρεσουν τα πλοια να εκφραζουν σε βαθος γνωμη απο την στιγμη που στην ουσια εχουν αγνια επι του θεματος οσο και αν θελετε να μην το παραδεχεστε.Να ειστε σιγουροι οτι πολλες φορες εχουν γραφτει πραγματα που κανουν τους γνωστες να γελανε.Τιποτα παραπανω και φυσικα δεν εχω διαθεση να νευριασω.Απλα λιγο προσοχη για να μην νευριαζουν οι υπολοιποι μαζι σας.Ο καθενας λοιπον μπορει να λεει την γνωμη του ελευθερα!

andreas
19-02-2005, 17:00
Αλλα δεν μπορω να ακουω ατομα που απλα τους αρεσουν τα πλοια να εκφραζουν σε βαθος γνωμη απο την στιγμη που στην ουσια εχουν αγνια επι του θεματος οσο και αν θελετε να μην το παραδεχεστε.

Για κάτσε βρε limanigr. Όλοι δηλαδή που εκφράζουν την άποψη ότι οι δύο εταιρίες αλληλοβοηθειούνται έχουν άγνια επί του θέματος; Εμένα από τις μέχρι τώρα συζητήσεις τα δύο παιδιά (George και elybero) δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι απλά τους αρέσουν τα πλοία και ότι είναι αδαείς για όλα τα άλλα. Πες μας κι εσύ την άποψή σου τεκμηριωμένα κι εδώ είμαστε όλοι να σχολιάσουμε και να ακούσουμε επιχειρήματα χωρίς σχόλια σε προσωπικό επίπεδο. Άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε!!


Απλα λιγο προσοχη για να μην νευριαζουν οι υπολοιποι μαζι σας.

Ποιοι θα νευριάσουν μαζί μας και γιατί;

20-02-2005, 19:33
Οτι νομιζεται καντε.Καιτ ξερω παραπανω.Και μην μου πεις οτι εισαστε ολοι σχετικοι με την ναυτιλια τοσο ωστε να μην πετατε διαφορα μαργαριταρια.Η ειστε ολοι πολυ σχετικοι και δεν το ξερουμε;

George
21-02-2005, 00:01
Μπορεί και να΄μαστε. Που ξέρεις; Δεν ξέρω πόσο αλλά αρκετά ώστε να κάνουμε υποθέσεις και να μπορούμε να βγάλουμε προσωπικά συμπεράσματα.

Επειδή όμως βαρέθηκα να ακούω κατηγόριες και να μη μας λες τη γνώμη σου (αφού ξέρεις κάτι παραπάνω) απλά να σας πω ότι παρά το ότι η ανακοίνωση της Blue Star μιλάει για μεταδρομολόγηση του Blue Star 2 σήμερα μου είπαν ότι θα φύγει το Blue Star 1 για την Πάτρα και το 2 θα παραμείνει Δωδεκάνησα.

22-02-2005, 14:15
αααα,σου ειπαν! :roll: ποιος ο Σακελης μηπως,εχεις επικοινωνια με την ιδια την εταιρεια;;;;;

22-02-2005, 15:15
Aποδειξη οτι ψωφατε για το παρασκηνιο και για κους κους οτι εχετε να δημοσιευσετε στην εννοτητα πλοια οτιδηποτε πανω απο 10 μερες.Καραβολατρες λοιπον ετσι;;;

George
23-02-2005, 09:30
Γιατί μόνο ο Σακέλης ξέρει τις κινήσεις της εταιρίας;
Δεν θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω, απλά θα πω ότι αυτό μου το είπε άνθρωπος του πληρώματος του Blue Star 1 τη Δευτέρα. Όλο και κάτι θα ήξερε κι αυτός...

elybero
23-02-2005, 09:46
Μετά από ένα διήμερο ταξίδι στην Πάρο με Blue Star Naxos, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα ακόλουθα:
1. Όπως μου είπε πράκτορας της Πάρου (το οποίο δεν επιβεβαίωσα από το πλήρωμα) από 1ης Μαρτίου τα Blue Star Naxos-Paros-Ithaki θα ταξιδεύουν με αριθμημένες θέσεις στην οικονομική. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα εφαρμοσθεί αυτό, αφού υπάρχουν ακόμα καρέκλες ή πολυθρόνες οι οποίες δεν είναι Pullman. Με τις θέσεις στα καταστρώματα (θερινό πρωτόκολλο) τι θα γίνει??
2. Ο πλοίαρχος του πλοίου (ευγενέστατος, χαμογελαστός και προσηνής) κ. Βεντούρης μου είπε ότι δυστυχώς δεν ταξιδεύουν πολύ επιβάτες αν και τα δύο αδελφάκια είναι μόνα τους – κυρίως η γραμμή κρατείται από τα φορτηγά αυτοκίνητα.
3. Επίσης ανέφερε ότι υπηρεσιακή ταχύτητα των δύο πλοίων είναι 23-23.5 mph, και μέγιστη τα 25mph.
4. Όντως παρατήρησα αλλαγές στη διαρρύθμιση του πλοίου καθώς πλέον υπάρχουν περισσότερες Pullman και λιγότερα τραπεζάκια.
5. Για όποιον ενδιαφέρεται για Κ. Δευτέρα δεν υπάρχουν πλέον εισιτήρια επιστροφής από Πάρο….

NAXOS
23-02-2005, 10:53
ΟΙ ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ. ΕΙΝΑΙ 4 ΜΙΚΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΑΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ,ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΑ 1,5 ΕΥΡΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΩΤΗ Η HELLAS ΓΙΑ ΤΗ Γ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΤΟΥ ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ...

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ

elybero
23-02-2005, 11:14
Σωστά, αλλά πλέον έχουν τοποθετηθεί αρκετές pullman και στο 6ο κύριο κατάσρτωμα πλην του 7ου το οποίο βρίσκεται στο επίπεδο των καμπινών του πλοίου.

23-02-2005, 12:30
George αυτο ειναι το κακο οτι οπου λαλουν πολλοι.....ο καθενας λεει οτι του ερθει.Ραδιο αρβυλα,you know!!!

George
23-02-2005, 13:47
Ξανακάνω προσπάθεια να ηρεμίσουν τα πνεύματα!! 8)

Φυσικά και ξέρω ότι πολλά ακούγονται και ελάχιστα υλοποιούνται. Απλά άκουσα κάτι και σας το μεταφέρω είτε για να το μάθετε (αν δεν το ξέρετε ήδη), είτε για να το διαψεύσετε (αν ξέρετε κάτι άλλο από πιο έγκυρη πηγή). Σε καμία περίπτωση όμως δεν σας τα γράφω για να σας πουλήσω μούρη ή κάτι τέτοιο.

Και πάνω σε αυτό που μου είπαν, σήμερα το έγραψε και η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ότι τελικά το BLUE STAR 1 θα είναι αυτό που θα αποδρομολογηθεί και τη θέση του θα πάρει από 23/3 το Highspeed 4 που όπως λέγεται θα καλύπτει την απόσταση σε 4 ώρες και 45'.

23-02-2005, 22:51
Και εγω μεσα ειμαι!

Να ηρεμισει το πνευμα.Το BLUE STAR 1 και η αποχωρηση του ειναι γεγονος με δελτιο τυπου οποτε δεν ειναι απλα κατι που ακουσες ακουσαμε κτλ.

George
23-02-2005, 23:01
Μόνο που αν δεν κάνω λάθος το δελτίο τύπου της Blue Star μιλούσε για το Blue Star 2. Τουλάχιστον μέχρι το Σάββατο.

24-02-2005, 00:22
Νομιζω οτι θα φυγει το bstar 2 kai to 1 θα παει ροδο.Τωρα κανει το 1 χανια

George
24-02-2005, 00:43
Δεν ξέρω. Θα δούμε τελικά. Πάντως το BS1 θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό. Μετά την ετήσιά του έπιασε 27,2 πάλι. Όταν ταξίδεψα εγώ το 2002 χτύπησε 28,1. ΕΥΓΕ

chrb
26-07-2005, 23:27
Τρίχρονη επιτυχής κάλυψη από την Blue Star Ferries στη γραμμή Δωδεκανήσου

Η BLUE STAR Ferries ανακοίνωσε χθες τη συμπλήρωση τριών χρόνων συνεχούς και επιτυχημένης παρουσίας από τη δρομολόγηση των υψηλών ταχυτήτων πλοίου της στη γραμμή της Δωδεκανήσου.

Η δρομολόγηση του πλοίου προσέφερε και προσφέρει υπηρεσίες ποιότητας, αύξηση του μεταφορικού έργου της γραμμής και του εισερχόμενου τουρισμού σε μία εποχή εξαιρετικά δύσκολη.

Η Blue Star Ferries ξεκίνησε τα δρομολόγιά της στις 22 Ιουλίου του 2002 στη γραμμή Πειραιά-Δωδεκανήσου, εγκαινιάζοντας με νέους χρόνους την καινούρια εποχή στο θαλάσσιο ταξίδι στα Δωδεκάνησα.

Στα τρία χρόνια παρουσίας του, το Blue Star έχει σημειώσει πολύ μεγάλη επιτυχία και δικαίως χαρακτηρίζεται ως το πιο δημοφιλές πλοίο της γραμμής, εκτελώντας 1.177 δρομολόγια και μεταφέροντας 1.207.837 επιβάτες, 208.425 ιδιωτικής χρήσης οχήματα και 77.160 φορτηγά.

*Από την ΕΞΠΡΕΣ

www.portnet.gr

Maroulis Nikos
27-07-2005, 17:18
έκπτωση παρέχει η bloustarferries για το έκτατο δρομολόγιο της παρασκεύης με προορισμό την Πάρο συγκεκριμμένα στα αυτοκίνητα η κανονική τιμή του εισητηρίου είναι 74 euro ενώ με την έκπτωση διαμορφώνεται στα 60 euro
Για όσους έχουν προορισμό την Πάρο τον 15 Άυγουστο να τους ενημερώσω ότι υπάρχουν εισητήρια και για επιβάτες και για αυτοκίνητα και η αναχώρηση του πλοίου είναι στις 20:00.

andreas
05-08-2005, 00:38
Μιλάς προφανώς μόνο για τις αναχωρήσεις του ΙΘΑΚΗ κάθε Παρασκευή και Κυριακή. Καλά τα λέω;

Maroulis Nikos
05-08-2005, 06:43
σωστά :wink:

George
11-09-2005, 10:16
Η αποχώρηση της Blue Star από τη Ραφήνα είναι ένα σενάριο που παίζει πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και SEA JET έχουν βγει προς πώληση. Ωστόσο φαίνεται πως το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ θα μείνει και μάλιστα για πρώτη φορά θα κάνει για κανα 2μηνο δρομολόγια από Πειραιά για Σύρο - Τήνο - Μύκονο σκατζάροντας το ΙΘΑΚΗ που με τη σειρά του θα κάνει τη γνωστή σκάτζα στα ΠΑΡΟΣ και ΝΑΞΟΣ.

Maroulis Nikos
15-11-2005, 23:09
Σε 19,2 εκατ. ευρώ ανήλθαν στο εννεάμηνο του τρέχοντος έτους τα ενοποιημένα καθαρά κέρδη της Blue Star Ναυτιλιακή Α.Ε. παρουσιάζοντας σημαντική αύξηση κατά 121% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό χρονικό διάστημα.

Ο ενοποιημένος κύκλος εργασιών έφθασε στα 108,3 εκατ. ευρώ ενισχυμένος κατά 1,3%, ενώ τα κέρδη προ τόκων, φόρων, αποσβέσεων και επενδυτικών αποτελεσμάτων (EBITDA) ανήλθαν σε 34,4 εκατ. ευρώ σημειώνοντας αύξηση κατά 29,7%.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η βελτίωση του κύκλου εργασιών του Ομίλου, παρά τη μεγάλη μείωση των δρομολογίων που εκτελέστηκαν λόγω της πώλησης τεσσάρων παλαιών πλοίων κατά το προηγούμενο οικονομικό έτος, οφείλεται στην εξαιρετική βελτίωση των πληροτήτων σε επιβάτες και οχήματα που επιτεύχθηκε καθώς και στη μεταδρομολόγηση του πλοίου Blue Star 1 από τη γραμμή Πειραιά - Χανιά στη γραμμή Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα - Μπάρι όπου πλέον σε συνδυασμό με το πλοίο Blue Horizon προσφέρει καθημερινές αναχωρήσεις από τα λιμάνια της Πάτρας και της Ηγουμενίτσας προς το λιμάνι του Μπάρι της Ιταλίας.

Το μεταφορικό έργο του Ομίλου ανήλθε σε 3.023.147 επιβάτες, 365.400 I.X. οχήματα και 93.336 φορτηγά αυτοκίνητα. Το μεταφορικό έργο δεν είναι συγκρίσιμο με το προηγούμενο έτος καθώς δραστηριοποιήθηκαν 4 λιγότερα πλοία λόγω πώλησης τους, ενώ 1 πλοίο μεταδρομολογήθηκε από τις ακτοπλοϊκές γραμμές στις διεθνείς γραμμές Ελλάδας - Ιταλίας.

Η διοίκηση του Ομίλου διαπιστώνοντας ότι οι αποδόσεις των πλοίων βελτιώθηκαν σημαντικά προσβλέπει σε περαιτέρω βελτίωση των αποτελεσμάτων για την τρέχουσα οικονομική χρήση.

Η διοίκηση της Blue Star επισημαίνει ακόμη στην ανακοίνωσή της ότι «τα πλοία του Ομίλου που δραστηριοποιούνται στην Ακτοπλοΐα συνεχίζουν να τελούν υπό καθεστώς κρατικού παρεμβατισμού στη διαχείριση τους, καθότι το θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας δεν έχει ακόμα εναρμονιστεί με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 3577/92. Ο Όμιλος μας προσβλέπει ότι μέσω των θεσμικών οργάνων του κλάδου και μέσω του διαλόγου με τις Αρχές θα επιτευχθεί η εναρμόνιση με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό και οι Ελληνικές Ακτοπλοϊκές γραμμές θα λειτουργήσουν στο μέλλον σε πλαίσιο ελεύθερου ανταγωνισμού όπου η κάθε εταιρεία θα μπορεί να αποφασίζει ελεύθερα για όλα τα θέματα που αφορούν την εμπορική εκμετάλλευση των πλοίων της».

ΠΗΓΗ ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Maroulis Nikos
15-11-2005, 23:13
Λογικό να παρουσιάζει η συγκεκριμμένη εταιρεία τέτοια αύξηση μιας και μονοπωλεί στις γραμμές που δρομολογεί τα πλοία της.

George
16-11-2005, 18:14
Εγώ πάλι Niko το βρίσκο μεν λογικό να έχει κέρδη η εταιρία αλλά πολύ μεγάλα ποσά βλέπω και κάτι δεν μου κολλάει. Τότε έφτασε ο καιρός να σταματήσουν λίγο να κλαίγονται για τις τιμές των καυσίμων. :?

Maroulis Nikos
16-11-2005, 22:47
Εγώ πάλι Niko το βρίσκο μεν λογικό να έχει κέρδη η εταιρία αλλά πολύ μεγάλα ποσά βλέπω και κάτι δεν μου κολλάει. Τότε έφτασε ο καιρός να σταματήσουν λίγο να κλαίγονται για τις τιμές των καυσίμων. :?

Εγώ πάλι φίλε Γιώργο περίμενα να ακούσω την κατασκευή καινούριου πλοίου με τόσα κέρδη .
Να δούμε τι θα γίνει με το SuperFerry......

triad
15-02-2006, 14:16
Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2006 θα δημοσιεύσει τα αποτελέσματα του έτους 2005 η Blue Star Ναυτιλιακή Α.Ε., ενώ η ετήσια τακτική γενική συνέλευση των μετόχων έχει προγραμματιστεί για τις 17 Μαΐου, ημέρα Τετάρτη.

Την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2006 θα γίνει η αποκοπή δικαιώματος ανάληψης μερίσματος (δικαιούχοι του μερίσματος θα είναι οι κάτοχοι μετοχών στη λήξη της συνεδρίασης της 29/06/06). Η καταβολή του θα αρχίσει τη Δευτέρα 10 Ιουλίου 2006.

Ναυτεμπορικη

gvaggelas
21-03-2006, 12:51
Συμφωνητικό για την επί πιστώσει πώληση του επιβατηγού Catamaran SEAJET 2 στην εταιρία SEA JET II Ν.Ε υπέγραψε η Blue Star. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ναυτιλιακής εταιρίας το τίμημα της πώλησης ανέρχεται σε 2.950.000 ευρώ ενώ το εκτιμώμενο κέρδος από την πώληση ανέρχεται σε περίπου 1 εκατ. ευρώ.
Μέρος του τιμήματος της πώλησης θα καταβληθεί με την παράδοση του πλοίου ενώ το πιστωθέν μέρος του τιμήματος ύψους 2.550.000 ευρώ θα καταβληθεί σε μηνιαίες δόσεις μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2006.
Η παράδοση του πλοίου αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του τρέχοντος μηνός.
Η πώληση του πλοίου εντάσσεται στο πλαίσιο της επικέντρωσης της εταιρίας στην εκμετάλλευση σύγχρονων συμβατικών επιβατηγών οχηματαγωγών πλοίων υψηλών ταχυτήτων.

Πηγή: www.imerisia.gr (http://www.imerisia.gr)

chrb
26-05-2006, 11:32
Στο πρώτο τρίμηνο του 2006 ο ενοποιημένος κύκλος εργασιών της Blue Star Ναυτιλιακή Α.Ε., στην οποία η Attica Group κατέχει ποσοστό 48,8%, ανήλθε σε 21,2 εκατ. ευρώ έναντι 17,1 εκατ. ευρώ στο α’ τρίμηνο του 2005 (αύξηση 23,8%).

Τα Κέρδη προ φόρων, χρηματοδοτικών, επενδυτικών αποτελεσμάτων και αποσβέσεων (EBITDA) αυξήθηκαν στα 1,46 εκατ. ευρώ έναντι 1,07 εκατ. ευρώ (αύξηση 35,9%) ενώ οι ζημίες μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας διαμορφώθηκαν στα 2,05 εκατ. ευρώ έναντι ζημιών 4,38 εκατ. την αντίστοιχη περυσινή χρονική περίοδο.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, στην αύξηση των πωλήσεων και της λειτουργικής κερδοφορίας του Ομίλου Blue Star, και στη μείωση των ζημιών στο α’ τρίμηνο 2006, συνέβαλαν το αυξημένο μεταφορικό έργο στις γραμμές εσωτερικού και η αύξηση της κίνησης των φορτηγών στη γραμμή Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Μπάρι, καθώς και η μείωση των χρηματοοικονομικών εξόδων και τα έκτακτα κέρδη Ευρώ 1 εκατ. περίπου από την πώληση του επιβατηγού πλοίου, τύπου καταμαράν Seajet 2.

Το συνολικό μεταφορικό έργο του Ομίλου Blue Star για το α’ τρίμηνο του 2006 ανήλθε σε 477.026 επιβάτες (αύξηση 5,7%), 64.204 Ι.Χ. οχήματα (αύξηση 5,9%) και 29.736 φορτηγά οχήματα (αύξηση 31,1%). Οι ανωτέρω αυξήσεις επετεύχθησαν παρά το γεγονός ότι τα πλοία του Ομίλου Blue Star εκτέλεσαν 12,4% λιγότερα δρομολόγια σε σχέση με το α’ τρίμηνο του 2005.

Τον Απρίλιο 2006, η Attica Group προέβη στην πώληση των πλοίων Superfast VII, Superfast VIII και Superfast IX τα οποία δραστηριοποιούντο στη γραμμή Γερμανίας-Φινλανδίας στη Βαλτική θάλασσα, έναντι Ευρώ 310 εκατ. Από την πώληση αυτή, προήλθαν Κέρδη Ευρώ 11 εκατ. περίπου ενώ τα ταμειακά διαθέσιμα του Ομίλου ενισχύθηκαν κατά περίπου Ευρώ 102 εκατ. Οι μεταβολές αυτές θα παρουσιασθούν στα αποτελέσματα α’ εξαμήνου της Attica Group.

Στη Γενική Συνέλευση των Μετόχων της Attica Group, ενεκρίθη η πρόταση του Διοικητικού Συμβουλίου για επιστροφή κεφαλαίου με καταβολή μετρητών Ευρώ 0,60 ανά μετοχή στους μετόχους της Εταιρίας και εξουσιοδοτήθηκε το Διοικητικό Συμβούλιο για τον ορισμό της ημερομηνίας αποκοπής του δικαιώματος επιστροφής κεφαλαίου. Επίσης ενεκρίθη η διανομή μερίσματος Ευρώ 0,08 ανά μετοχή. Δικαιούχοι του μερίσματος είναι οι κάτοχοι μετοχών στη λήξη της συνεδρίασης του Χ.Α. της Πέμπτης 29 Ιουνίου 2006. Η καταβολή του μερίσματος θα αρχίσει στις 10 Ιουλίου 2006. Η Γενική Συνέλευση εξέλεξε νέο Διοικητικό Συμβούλιο με διετή θητεία, χωρίς καμία αλλαγή στη σύνθεση του προηγουμένου Διοικητικού Συμβουλίου.

www.nafteboriki.gr

Giorgos_D
21-08-2006, 11:51
Βιντεάκια με διαφημιστικα της Blue Star απο το 1996 στο site της Blue Star
http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm

delta pi
04-11-2006, 13:25
Η Blue star ξέρει να δείχνει τα παλιά της videakia αλλά δε λέει να κάνει καμιά καινούρια επένδυση σε νέα πλοία και δεν εννοώ το Διαγόρα...συγνώμη που γίνομαι κυνικός.

George
05-11-2006, 15:25
Εντάξει, ναυπήγησε 5 μαζεμένα. Μέχρι να τα ξεχρεώσει δεν μπορεί να παραγγέλνει συνέχεια. Άλλωστε για ποια γραμμή να τα ναυπηγήσει;

delta pi
05-11-2006, 21:01
Εντάξει, ναυπήγησε 5 μαζεμένα. Μέχρι να τα ξεχρεώσει δεν μπορεί να παραγγέλνει συνέχεια. Άλλωστε για ποια γραμμή να τα ναυπηγήσει;
Ε ας πούμε σ' αυτήν που είναι τώρα ο ΔΙΑΓΟΡΕΥΣ.Σιγουρα είναι απαραίτητο ένα ποιο γρήγορο πλοίο.Και είναι δυνατόν να μην τα έχει ξεχρεώσει ακόμα και τα 5 βαπόρια.Πάνε 4 χρόνια απ' το Πάρος και το Νάξος και 6 απ 'τα υπόλοιπα.Άσε που τα οικονομικά της εταιρείας πάνε χάρμα.Αλήθεια έχεις ακούσει γι αυτά που λένε ότι θα φύγει το BLUE STAR απ'τα Δωδεκάννησα?Το διάβασα απ'τον Εφοπλιστή.Τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως...:cool:

chrb
06-11-2006, 13:12
Αλήθεια έχεις ακούσει γι αυτά που λένε ότι θα φύγει το BLUE STAR απ'τα Δωδεκάννησα?
H sygekrimeni fimi vgenei stin epifaneia ke8e 3 kai ligo....Barethika na to akouo..!

Edit:
Sorry gia ta greeklish

George
07-11-2006, 01:29
Ε ας πούμε σ' αυτήν που είναι τώρα ο ΔΙΑΓΟΡΕΥΣ.Σιγουρα είναι απαραίτητο ένα ποιο γρήγορο πλοίο.

O ΔΙΑΓΟΡΑΣ αγοράστηκε επί τούτου για τη συγκεκριμένη γραμμή και δεν έχουν σκοπό να τον πάρουν από κει. Άλλωστε το καράβι είναι νεότατο, πολυτελέστατο και η ταχύτητά του ικανοποιητική. Δεν μπορούν όλα να πηγαίνουν σαν το BLUE STAR 2. Υπάρχουν κριτήρια όπως το ότι πρέπει να μπαίνει σε όλα τα λιμάνια που ικανοποιεί ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ και δεν μπορεί να ικανοποιήσει το BLUE STAR 2.



Και είναι δυνατόν να μην τα έχει ξεχρεώσει ακόμα και τα 5 βαπόρια.

Αν σκεφτείς για τι ποσά μιλάμε θα καταλάβεις ότι δεν ξεχρεώνονται τόσα απλά. Αλλά υπάρχει κάτι ακόμα. Δεν είναι μόνο το κόστος των πλοίων. Είναι και ο δανεισμός που έχουν από τράπεζες. Μπορεί τα πλοία να ξεχρεώθηκαν στα ναυπηγεία αλλά οι τράπεζες παραμονεύουν. Η Blue Star βέβαια δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα με το δανεισμό και με τις πληρωμές της αλλά σίγουρα δεν έχει ξεχρεώσει ακόμα.

delta pi
10-11-2006, 23:07
Ξέρεις μου χει γεννηθεί ιδέα οτί η Blue star αφότου έφυγε ο Στρίντζης δεν ναυπηγεί άλλο βαπόρια αλλά και έτσι να μην είναι μπορεί η εταιρεία να ναυπηγήσει τέτοιου είδους πλοία που μοιάζουν σαν του Στρίντζη?Ή θα πρέπει να βρει άλλο "σχήμα" για τα νέα βαπόρια.:confused:

Giorgos_D
12-11-2006, 03:53
Τα νεοτευκτα της Blue Star δεν έβαλαν ποτέ το "Σ" στην τσιμινιέρα τους. Και το σχήμα των πλοίων δεν είναι κεκτημένο των πλοιοκτητών (αν εξαιρέσει κανεις τα φτερά στις τσιμινιέρες των Superfast).

delta pi
12-11-2006, 10:01
Τα νεοτευκτα της Blue Star δεν έβαλαν ποτέ το "Σ" στην τσιμινιέρα τους. Και το σχήμα των πλοίων δεν είναι κεκτημένο των πλοιοκτητών (αν εξαιρέσει κανεις τα φτερά στις τσιμινιέρες των Superfast).

Οταν λες κεκτημένο εννοείς να το έχει αποκληστικό κι όντως οι τσιμινιέρες τωμ blue star μοιάζουν με των Superfast.Ομως έχουμε συνδέσει το Blue star με αυτό το σχήμα πλέον.

Giorgos_D
12-11-2006, 17:28
Η αρχική τσιμινιέρα του ΙΘΑΚΗ ήταν πιο τετραγωνισμένη και χαμηλή. Στη συνέχεια μετασκευάστηκε και απέκτησε το σχήμα που έχουν όλα τα πλοία του ομίλου.
Όμως και του ΜΥΚΟΝΟΣ το ίδιο σχήμα έχει. Και αυτό δεν οφείλεται αποκλειστικά στην εταιρία. Τα βαπόρια αυτά (BLUE STAR, SUPERFAST, ΝΗΣΟΣ) σχεδιάστηκαν από την ολλανδική DELTA MARINE και γι' αυτό μοιάζουν τόσο.

delta pi
14-11-2006, 11:07
Α δηλαδή η Blue star μπορεί να ναυπηγήσει κι άλλα τέτοια πλοία μ 'αυτή τη τσιμινιέρα.Είπα και 'γω...

chrb
14-11-2006, 15:01
Η αρχική τσιμινιέρα του ΙΘΑΚΗ ήταν πιο τετραγωνισμένη και χαμηλή.

Είναι σίγουρο αυτό;; Γιατί η τσιμινιέρα του Ithaki έχει ακόμα διαφορές με αυτές των Πάρος-Νάξος..Δεν θυμάμαι να έχει μετασκευαστεί..

Giorgos_D
14-11-2006, 18:47
Διαφορές έχει μόνο στη διαταξη των εξαγωγών καυσαερίων, λόγω διαφορετικής διάταξης μηχανοστασίου. Κοίτα τη φωτο στο www.bluestarferries.gr (http://www.bluestarferries.gr) (παλιά) και την http://apostolossphotos.fotopic.net/c630566.html και θα καταλάβεις τη διαφορά. Η μετακευή της τσιμινιέρας έγινε μόλις σβηστικε το Strintzis Linew από τα πλευρά του.

Spyros
14-11-2006, 20:01
Είναι σίγουρο αυτό;; Γιατί η τσιμινιέρα του Ithaki έχει ακόμα διαφορές με αυτές των Πάρος-Νάξος..Δεν θυμάμαι να έχει μετασκευαστεί..

Μετασκευαστηκε το χειμωνα 2001 στην πρωτη του κιολας ακινησια... Το φουγαρο απο χαμηλο και σχεδον παραλληλογραμμο εγινε λιγο πιο ψηλο και λιγο πιο κυρτο. Παρόλα αυτα ειναι ακομα πιο μικρο απο εκεινα των ΠΑΡΟΣ/ΝΑΞΟΣ και οχι τοσο κυρτο οσο ειναι στα αλλα δυο...
Επισης απο αυτη τη μετασκευη εκλεισαν τα "παραθυρα" (δεν θυμαμαι τωρα τον ακριβη ορο) στο πανω γκαραζ του πλοιου ,ξυλωθηκε ο γυαλινος θολος που υπηρχε ως "ταβανι" του Goodys και ο οποιος κατεληγε στο deck 7 στο οποιο επισης εβγαλαν το σκεπαστρο που υπηρχε καθως και τα φωτα, επεκτειναν τα τζαμια "ανεμοθωρακες" και εφτιαξαν Flocafe στο κατασρτωμα που δεν υπηρχε...Γενικως αλλαξε (οχι πολυ βεβαια) το πλοιο απο αυτη τη μετασκευη δινοντας περισσοτερο το στιγμα της Attica πλεον απο εκεινο της Strintzis

chrb
15-11-2006, 14:55
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Όντως δεν είχα παρατηρήσει αυτήν την αλλαγή Γιώργο..

delta pi
15-11-2006, 15:10
Αυτό πάντως που δεν μου αρέσει στο Ιθάκι είναι ότι η τσιμινιέρα του είναι μικρή γιατί κόβέται όταν πάει να κλείσει και λεπταίνει προς τα κάτω κι όχι προς τα πάνω αλλά και το κιτρινό του δεν σαν των άλλων και λίγο πορτοκαλί και χαλάει λίγο το πλοίο...:D

delta pi
04-12-2006, 15:04
Γεια σας φιλαράκια.Διάβασα στον ΝΟΕ του Εφοπλιστή Δεκεμβρίου ότι η Blue star αγόρασε πλοίο μικρότερο από 10 ετών.Όποιος ξέρει κάτι ας δόσει σήμα.

delta pi
04-01-2007, 14:15
Τι γύρευε το Blue star 1 συνάμα με το Blue star 2 στις 4 Ιανουαρίου στο λιμάνι του Πειραια αλλά και δρομολογημένο στο ίδιο δρομολόγιο με το αδερφάκι του?

shipfan
04-01-2007, 14:47
Έκανε το δρομολόγιο του 2 όσο αυτό έκανε επισκευή και τώρα πάει Ελευσίνα για πρόσθεση καμπινών και μετά Σκωτία

George
04-01-2007, 15:24
Φίλε shipfan το πλοίο πήγε Σύρο όπως όλα της εταιρίας και λογικά εκεί θα μπούνε και οι καμπίνες.

shipfan
04-01-2007, 23:52
Οπ ναι, όντως Σύρο, απλά τα έμπλεξα επειδή και τα δύο ναυπηγεία ανήκουν στον ίδιο όμιλο :)

Paralia
10-01-2007, 07:49
ΝΕΑ τιμή στόχο τα 4 ευρώ (+26%) από την προχθεσινή τιμή κλεισίματος ανακοίνωσε για την τιμή της μετοχής της Blue Star Ferries (http://javascript<b></b>:void(0);) θυγατρική της Attica Group, η Piraeus Securities. Παράλληλα αναβάθμισε τη σύσταση σε «outperform» από «neutral», εκτιμώντας ότι η δρομολόγηση του Blue Star I στη γραμμή της Σκωτίας θα προσθέσει επιπλέον 7 εκατ. ευρώ στα EBITDA της εταιρείας.

Η εκτίμηση αυτή απορρέει από τα αποτελέσματα εννεαμήνου που ανακοίνωσε τόσο η Blue Star τα οποία έδειξαν ότι τα EBITDA στις γραμμές της Αδριατικής (Πάτρα-Μπάρι) όπου δραστηριοποιούνταν με δυο πλοία ήταν μόλις 4 εκατ. ευρώ (για τα δύο πλοία Blue Star I και Blue Horizon) ενώ τα EBITDA της γραμμής Scotland-Belgium όπου η Attica Group δραστηριοποιούνταν με το Superfast X ήταν 8,1 εκατ. ευρώ.

Σημειώνεται ότι η Attica Group πούλησε εντός του 2006 το Superfast X και έπρεπε να το αντικαταστήσει με άλλο πλοίο. Επελέγη η λύση της δρομολόγησης του Blue Star I που δίνει όφελος στα EBITDA της θυγατρικής του ομίλου Attica ύψους 7 εκατ. ευρώ με μία μόλις αλλαγή δρομολογίου ενός πλοίου όπως χαρακτηριστικά σημειώνει στην ανάλυση της η Piraeus Securities. Χθες η τιμή της μετοχής της Blue Star έκλεισε στα 3,30 ευρώ ενισχυμένη κατά 4,43%.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/01/10/1287189.htm

N GIANNIS
16-05-2007, 17:54
Έκανε το δρομολόγιο του 2 όσο αυτό έκανε επισκευή και τώρα πάει Ελευσίνα για πρόσθεση καμπινών και μετά Σκωτία


Συνάδελφοι,ακούστε και αυτό τώρα!!!
Το Blue Star 1 επιστρέφει από Σεμπτέβρη Ελλάδα.
Καλό αυτό,για τους Βlue Star άδες...

delta pi
16-05-2007, 22:07
Συνάδελφοι,ακούστε και αυτό τώρα!!!
Το Blue Star 1 επιστρέφει από Σεμπτέβρη Ελλάδα.
Καλό αυτό,για τους Βlue Star άδες...
Olala,μήπως έχεις περισότερες λεπτομερειες?:confused:

Maroulis Nikos
17-05-2007, 13:31
Συνάδελφοι,ακούστε και αυτό τώρα!!!
Το Blue Star 1 επιστρέφει από Σεμπτέβρη Ελλάδα.
Καλό αυτό,για τους Βlue Star άδες...


Πολύ καλό αυτό ;)

Paralia
17-05-2007, 21:31
Δεν έχει νόημα να αφήσει η εταιρία μία γραμμή η οποία είναι ιδιαίτερα κερδοφόρα, γι αυτό άλλωστε έστειλε το πλοίο εκεί, ώστε να αντικαταστήσει το Superfast που πουλήθηκε. Συνεπώς δεν πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο.


Το Διοικητικό Συμβούλιο της Blue Star Ferries ανακοινώνει την απόφαση του, να δρομολογήσει το πλοίο Blue Star 1 στη γραμμή Σκωτίας-Βελγίου από τα τέλη Ιανουαρίου 2007.


Τη γραμμή Σκωτίας-Βελγίου θα εξυπηρετεί μέχρι τότε πλοίο άλλης εταιρίας του μητρικού Ομίλου Attica Α.Ε. Συμμετοχών για το οποίο έχει υπογραφεί συμφωνητικό πωλήσεως.

Η Διοίκηση της Blue Star Ferries εκτιμά, βάσει στοιχείων για την απόδοση της γραμμής αυτής, ότι η μεταδρομολόγηση του Blue Star 1, από τη γραμμή Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Μπάρι στη γραμμή Rosyth-Zeebrugge στη Βόρειο Θάλασσα θα συμβάλλει στην περαιτέρω ενίσχυση των οικονομικών αποτελεσμάτων του Ομίλου Blue Star.

Giorgos_D
22-05-2007, 17:08
Κατά πόσο ειναι κερδοφόρα δεν μπορουμε να το πούμε με βεβαιότητα γιατί η Attica την άφησε με ένα βαπόρι.
Προσωπικά καλύτερα να παραμείνει το ΒS 1 "απάνω" για να μας διαφημίζει στο εξωτερικό. Όσο για το αν θα λείψει στους Blue Starικούς, η απάντηση βρίσκεται στο αδελφάκι του... ;)

Paralia
22-05-2007, 18:34
Κατά πόσο ειναι κερδοφόρα δεν μπορουμε να το πούμε με βεβαιότητα γιατί η Attica την άφησε με ένα βαπόρι.

Μπορούμε να το πούμε με απόλυτη βεβαιότητα αφού τα αποτελέσματα της εταιρίας παρουσιάζονται στην Έκθεση Διαχείρισης (http://www.attica-group.com/pdf/06_State_gr.pdf)του Διοικητικού Συμβουλίου αναλυτικά, ανά γεωγραφικό τομέα (σελ. 52).
Εκεί φαίνεται πως η γραμμή με το υψηλότερο ποσοστό κερδοφορίας (περιθώριο EBITDA) για τα κόκκινα πλοία του ομίλου, είναι αυτή της Βόρειας Θάλασσας.

Giorgos_D
23-05-2007, 18:35
Με πείσατε...!
Απλά φήμες έλεγαν ότι δεν πήγαιναν και τόσο καλά.

Maroulis Nikos
01-06-2007, 21:50
Την έναρξη της σύνδεσης Πειραιά - Καρπάθου με το πλοίο της "Βlue Star 2" από τις 4 Ιουνίου ανακοίνωσε σήμερα η Blue Star Ferries (http://javascript<b></b>:void(0);)

Το δρομολόγιο θα εκτελείται κάθε Δευτέρα από Πειραιά για Κάρπαθο και κάθε Τρίτη από Κάρπαθο για Πειραιά.

πηγή
http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/06/01/1341211.htm


Δελτίο τύπου απο BlueStar Ferries (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm)

fcuk
07-11-2007, 18:42
Με 49,205% η MIG στην Blue Star Ναυτιλιακή
7/11/2007 http://www.marinews.gr/admin/images/news/BSF_PAROS_SANTORINI_1_L.JPG
Σε 49,205% ανέρχεται το συνολικό ποσοστό της MIG επί του μετοχικού κεφαλαίου και των δικαιωμάτων ψήφου της Blue Star Ναυτιλιακή, μετά από νέα αγορά μετοχών της δεύτερης.

Ειδικότερα, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, η MIG, κατά κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης της 6/11/2007 προέβη σε αγορά 38.354 μετοχών της Blue Star Ναυτιλιακή με τιμή κτήσης 3,76 ευρώ ανά μετοχή και συνολική αξία συναλλαγής 144.211,04 ευρώ.




Όπως επισημαίνεται σχετικά, από το συνολικό ποσοστού του 49,205%, η MIG κατέχει άμεσα ποσοστό 0,41%, το οποίο αντιστοιχεί σε 430.315 μετοχές της Εκδότριας, και έμμεσα, μέσω της Attica Α.Ε. Συμμετοχών, ποσοστό 48,795% το οποίο αντιστοιχεί σε 51.235.000 μετοχές της Εκδότρια



ΠΗΓΗ: www.marinews.gr

Apostolos
07-11-2007, 19:23
Είχαν πεί ότι θα ναυπηγούσαν πλοίο (α) στην Ισπανία. Φαίνετε ότι κάτι τέτοιο δέν θα συμβεί. Αναρωτιέμε την πορεία της εταιρίας μετά απο όλη αυτήν την αλλαγή....

delta pi
16-12-2007, 23:28
Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με την εξαγορά της Blue star απο την MARFIN.

Espresso Venezia
14-01-2008, 21:19
Σύμφωνα με τα δρομολόγια που δίνει το Openseas, ο Διαγόρας αντικαθίσταται από το Blue Star Naxos από τις 17-1ου (προφανώς για την ετήσια του), ενώ 18-1ου επιστρέφει το Βlue Star 2.

Στις 7-2ου επιστρέφει ο Διαγόρας από την ετήσια, οπότε και ''κάθε κατεργάρης (πια) στον πάγκο του'', και το Superferry επιστρέφει στα γνωστά λημέρια του στη Ραφήνα.

Όλα αυτά βέβαια (επαναλαμβάνω) από τα δρομολόγια που δίνει το πάντα αξιόπιστο Openseas.

Espresso Venezia
28-01-2008, 23:18
Τα απαγορευτικά απόπλου έχουν πολλές φορές και τα καλά τους.

Εκτός βέβαια από την ξεκούραση των πληρωμάτων, μπορείς να βγάλεις και φωτογραφίες που δύσκολα θα τις πετύχαινες με ...καλό καιρό,
και εννοώ βέβαια την συνύπαρξη πλοίων σε φωτιστικές συνθήκες ημέρας.:D

Σάββατο πρωί λοιπόν 26-1ου, και ...κατάληψη στα λεμονάδικα, από την Blue Star Ferries.

2608

kalypso
28-01-2008, 23:25
μμμμ....μπράβο espresso venezia.πολύ ωραία φωτογραφία!!

scoufgian
29-01-2008, 09:20
πολυ ωραια φωτογραφια espresso

Leo
29-01-2008, 09:27
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Τέλεια η φωτογραφεία σου Εσπρέσσο!

Espresso Venezia
29-01-2008, 19:32
Φίλοι μου kalypso, scoofgian και Leo σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :oops:

Μια καλή κουβέντα πάντα δίνει όρεξη και θέληση στον καθένα, να συνεχίσει να μοιράζεται φωτογραφίες και απόψεις με καλούς φίλους. :D

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
29-01-2008, 20:49
Ωμορφη φωτογραφια και πραγματι σπανια

Espresso Venezia
10-02-2008, 12:29
Μάλλον φίλε leo δεν θα καταφέρεις να τα καμερώσεις και τα τρία blue star μαζί απο ότι βλέπω στο ais το πάρος είναι έξω απο το λιμάνι και το ιθάκη μπροστά στο Μυτιλήνη επίσης τη κάνει...

Aμ δε !!!!!

Μιά φορά μου ζήτησε κάτι ο φίλος μου ο Leo, και θα του χαλάσω το χατήρι; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!

Αφιερωμένη στον Leo λοιπόν, το ...τρίο Blue :p, σήμερα το πρωί στα λεμονάδικα !!!

2645

Nautikos II
10-02-2008, 12:38
Αν και εχει συνεφια απαιχτη φωτο, Φιλε Espresso Venezia οι 2 καβοι στο νερο προσεξες απο που ειναι?

Espresso Venezia
10-02-2008, 12:45
Αν και εχει συνεφια απαιχτη φωτο, Φιλε Espresso Venezia οι 2 καβοι στο νερο προσεξες απο που ειναι?

Από τον Βιτσέντζο φίλε. Ακολουθούν και σχετικές ...αποδείξεις !!! ;)

Nautikos II
10-02-2008, 12:52
Απο τον σχεδον συνονοματο μου, αναμενουμαι...

scoufgian
10-02-2008, 12:57
Aμ δε !!!!!

Μιά φορά μου ζήτησε κάτι ο φίλος μου ο Leo, και θα του χαλάσω το χατήρι; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!

Αφιερωμένη στον Leo λοιπόν, το ...τρίο Blue :p, σήμερα το πρωί στα λεμονάδικα !!!

2645
καλα φιλε espresso δεν εχω λογια να πω!!!απο τις καλυτερες φωτογραφιες του foroum.και επιπλεον βολεψες και τον φιλο μας τον leo που ολο παραπονα ειναι:D:D

Baggeliq
10-02-2008, 14:45
Παρά πολύ καλή φωτογραφία σου μπράβο σου μπορώ να την πάρω για το αρχείο μου Espresso Venezia

Leo
10-02-2008, 15:50
Σ ευχαριστώ πολύ Espresso Venezia για το αριστούργημα σου σήμερα... Μένω υπόχρεος για ότι θέλεις... παρακολούθησε το thread Αγαπημενα καραβολατρικα σημεια φωτογραφισης θα σε στειλω στα καλύτερα σημεία να ζωργαφίσεις στη Τήνο τον Βάπαορα.... και όχι μόνο. Ευχαριστώ και πάλι.:D

Espresso Venezia
14-02-2008, 18:34
Δωρεά εργαστηριακού εξοπλισμού στο 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Καλύμνου Ναυτικό – Ναυτιλιακό Τομέα.


Το πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης της Blue Star Ferries, το οποίο και τιτλοφορείται «Με προορισμό Εσάς», αναδεικνύει την ευαισθητοποίηση της εταιρείας σε θέματα που σχετίζονται με την εκπαίδευση και τη στήριξη των νέων στο χώρο της Ναυτιλίας.

Εστιάζοντας στη στήριξη των τοπικών κοινωνιών και ειδικότερα στα νησιά των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων, η Blue Star Ferries ανταποκρίθηκε στο αίτημα του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Καλύμνου για την παροχή εργαστηριακού εξοπλισμού.

Στο ΤΕΕ Καλύμνου λειτουργεί για τρίτη χρονιά ο Ναυτικός – Ναυτιλιακός Τομέας με ειδικότητα Πλοιάρχων και Μηχανικών Ε.Ν. Είναι το μοναδικό ΤΕΕ σε όλα τα Δωδεκάνησα με την ειδικότητα Πλοιάρχων – Μηχανικών και φιλοξενεί πλήθος μαθητών από την ευρύτερη περιοχή που αποτελεί τόπο με μεγάλη ναυτική παράδοση.

Η παράδοση του εξοπλισμού πραγματοποιήθηκε από στελέχη της Blue Star Ferries που επισκέφθηκαν το ΤΕΕ Καλύμνου και συνάντησαν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Η συγκεκριμένη προσφορά εντάσσεται σε μια σειρά ενεργειών που θα ακολουθήσουν στα νησιά που εξυπηρετεί η Blue Star Ferries, αφού ήδη επί σειρά ετών βρίσκεται διακριτικά δίπλα σε συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, Φιλανθρωπικά και Κοινωφελή ιδρύματα, Μητροπόλεις, Πολιτιστικούς και Αθλητικούς συλλόγους, την Ιατρική επιστημονική κοινότητα, με μόνο στόχο την διευκόλυνση και την άμεση παροχή στήριξης

ΠΗΓΗ : Δελτίο τύπου της Blue Star Ferries. (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm)

Espresso Venezia
18-02-2008, 14:41
Η ''επόμενη μέρα'' για Μπλου Σταρ Πάρος και Ιθάκη.

3022

Nautikos II
18-02-2008, 14:53
Ομολογουμενος, αριστη δουλεια

Baggeliq
18-02-2008, 15:02
Ομολογουμενος, αριστη δουλεια
ΑΚΡΙΒΩΣ :):)

Leo
18-02-2008, 20:31
Με καθυστέρηση μέν αλλά για καλά λόγια δε, να 'μαι και εγώ!
Πανέμορφη! Εύγε... Οι χιονισμένες πρύμες..:D

Espresso Venezia
21-02-2008, 01:00
Ολοκληρώθηκε ο Μαθητικός Διαγωνισμός σε Κυκλάδες & Δωδεκάνησα με θέμα «Αιγαίο – Ο Μικρός Ναυτίλος»



Με έμπνευση τη θάλασσα του Αιγαίου, συνεχίστηκε το πρόγραμμα της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης της Blue Star Ferries για το 2007 απευθυνόμενο και αυτή τη φορά στη νεολαία των νησιών που η εταιρεία προσεγγίζει με τα πλοία της.

Η εταιρεία στις αρχές του 2007 είχε προκηρύξει Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής και Εικαστικής Έκφρασης, με θέμα, «Αιγαίο – Μικρός Ναυτίλος», τίτλο εμπνευσμένο από το έργο του ποιητή Οδυσσέα Ελύτη.

Ο διαγωνισμός που απευθύνθηκε σε μαθητές Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολικού έτους 2007 των σχολείων των Νομών Κυκλάδων και Δωδεκανήσων, είχε σκοπό να δώσει τη δυνατότητα σε εφήβους των λυκείων των νησιών μας να εκφραστούν και να δημιουργήσουν σε ένα θέμα οικείο για αυτούς όπως είναι το Αιγαίο.

Μεγάλοι κερδισμένοι στον τομέα της Δημιουργικής γραφής η Πάρος, η Ρόδος και η Πάτμος ενώ αντίστοιχα στον τομέα της Εικαστικής Έκφρασης η Σύμη και η Αστυπάλαια.

Τα καλύτερα βραβεύτηκαν από την εταιρεία με χρηματικό ποσό και με δωρεά έργων του Οδυσσέα Ελύτη, ενώ οι μαθητές παρέλαβαν τα βραβεία και τους επαίνους συμμετοχής τους από τα στελέχη της Blue Star Ferries που επισκέφτηκαν τα σχολεία των νησιών.

Αξίζει να σημειωθεί το ζεστό κλίμα που επικράτησε στα νησιά, η χαρά των μαθητών κατά τη διάρκεια των μικρών τελετών βράβευσης στα σχολεία παρουσία καθηγητών και τοπικών παραγόντων και η επιθυμία τους για περαιτέρω συμμετοχή.

Στο προσεχές διάστημα τα έργα των μαθητών θα δημοσιευθούν στο περιοδικό On Blue της Blue Star Ferries, ενώ αντιπροσωπευτικά έργα εικαστικής έκφρασης θα αναρτηθούν στα πλοία της εταιρείας που εκτελούν δρομολόγια στο Αιγαίο.

Αρωγοί στην προσπάθεια της εταιρείας ήταν το Υπουργείο Αιγαίου & Νησιωτικής Πολιτικής και το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Για την Blue Star Ferries, που ταξιδεύει το Αιγαίο καθημερινά, αποτελεί προτεραιότητα η ενίσχυση ενεργειών των τοπικών κοινωνιών με εκπαιδευτικό, ψυχαγωγικό και πολιτιστικό χαρακτήρα, πολύ δε περισσότερο, όταν οι τελικοί αποδέκτες είναι τα παιδιά και η νεολαία.

Η συγκεκριμένη προσφορά εντάσσεται σε μια σειρά ενεργειών που υλοποιούνται στα νησιά που εξυπηρετεί η Blue Star Ferries, αφού ήδη επί σειρά ετών βρίσκεται διακριτικά δίπλα σε συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, Φιλανθρωπικά και Κοινωφελή ιδρύματα, Μητροπόλεις, Πολιτιστικούς και Αθλητικούς συλλόγους, την Ιατρική επιστημονική κοινότητα, με μόνο στόχο τη διευκόλυνση και την άμεση παροχή στήριξης.

ΠΗΓΗ : Δελτίο τύπου της Blue Star Ferries. (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm)

Nautikos II
25-03-2008, 13:52
Εχω μια απορια, στην σελιδα της ΄΄Blue Star Ferries΄΄ (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm)στην κατηγορια Προσφορες αναφερει στις τιμες απο 1/4/2008, 10 Εuro Super Οικονομικη θεση, για Κυκλαδες, δηλαδη; καταστρωμα; γιατι εγω ταξιδευω αρκετα συχνα, και παντα καταστρωμα που μου αρεσει, αλλα βγαζω εισιτηριο, Οικονομικη Θεση 27Εuro
4442

scoufgian
25-03-2008, 13:55
Εχω μια απορια, στην σελιδα της ΄΄Blue Star Ferries΄΄ (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm)στην κατηγορια Προσφορες αναφερει στις τιμες απο 1/4/2008, 10 Εuro Super Οικονομικη θεση, για Κυκλαδες, δηλαδη; καταστρωμα; γιατι εγω ταξιδευω αρκετα συχνα, και παντα καταστρωμα που μου αρεσει, αλλα βγαζω εισιτηριο, Οικονομικη Θεση 27Εuro
super οικονομικη θεση:μπροστα στην αγκυρα ή πανω στο φουγαρο..:-D:-D

Leo
25-03-2008, 16:36
Να σας πω εγώ για τα 10ευρα εισιτήρια της προσφοράς. Οντως υπάρχουν αν έχουν αγραστεί έγκαιρα και ζητηθέι απο το σχετικό πρακτορείο. Τα εισιτήρια υπάρχουν (έχω ταξιδέψει πάρα πολλές φορές), αλλά κρατούνται απο τους "επιτήδειους" για τους "ημέτερους" ;). Πάς φίλε μου Τσέτζο έγκαιρα σε πρακτορρίο και κόβεις 10ευρα άνετα. Αν περιμένεις να πάρεις εισιτήριο έξω απο τό πλοίο, το σίγουρο είναι ότι θα ταξιδέψεις Διακεκριμένη.

Nautikos II
25-03-2008, 18:22
Ευχαριστω για τις πληροφοριες;)

iletal1
26-03-2008, 13:26
Ευχαριστω για τις πληροφοριες;)
ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ. ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΠΕΡΣΙ ΓΙΑ ΑΙΓΙΑΛΗ 6/8/07 ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ (2 ΠΑΙΔΙΑ 2 ΕΝΗΛΙΚΕΣ)ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ :?: ΚΑΙ ΜΙΟΛΑΜΕ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 2/5/07 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ;) ΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΛΟΝΙ Ή ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ

El Greco
26-03-2008, 14:37
sas pliroforo oti ayta ta eisitiria iparxoune, apla eksantlionte poli grigora.
ta grafia den mporoune ta proekdidoune dioti den akirononte kai einai onomostika me tin diafora oti sta plia ginete taytopiisi (etsi mou exi pi i bluestar) . Sinithos ta praktoria tou pirea den ta poulane dioti kerdizoune ligotera se sxesi apo na poulisoune ta kanonika.

liga einai ayta pou ta poulane (kentrika kai ena pou gnorizo pou den anafero gia na min kano diafimisi)

Baggeliq
26-03-2008, 14:46
Μπορεί κάτι τέτοιο να ισχύ μπράβο τους και οικονομικά στην εταιρία πως της συμφέρει μου λέτε λίγο γιατί φαίνεται τρελό με αυτά τα λεφτά το πολύ να πληρώσει τα έξοδα των καυσίμων του …

Leo
26-03-2008, 14:59
Αυτά το εισιτήρια φίλε μου Baggeliq, είναι διαφημιστικά τρίκ και έχουν περιορισμένο αριθμό. Δεν ξέρω ακριβώς αλλα νομίζω ότι μπορεί να είναι 5-10 ανά προορισμό. Δηλαδή από 10 (ας πούμε) για Σύρο Τήνο και Μύκονο κλπ. Το υπόλοιπο των εισιτηρίων διατίθεται σε κανονικές τιμές (τσούχτρες)...;)

Paralia
26-03-2008, 15:09
Αυτά τα εισιτήρια λειτουργούν σαν κράχτης για τα δρομολόγια της εταιρείας. Διατίθενται λίγα σε κάθε δρομολόγιο, περισσότερα της καθημερινές - λιγότερα τα ΠΣΚ, περισσότερα το χειμώνα - λιγότερα το καλοκαίρι. Κινούνται στην ίδια λογική που καθιέρωσαν οι αεροπορικές εταιρείες. Για όσους όμως προγραμματίζουν εγκαίρως το ταξίδι τους είναι μια πολύ οικονομική λύση και από όσο γνωρίζω, συνολικά διατίθενται περίπου 100.000 εισιτήρια ετησίως. Σημαντικό είναι να τονίσουμε πως αυτά τα εισιτήρια δεν αλλάζουν, δεν μετατρέπονται σε open και δεν επιστρέφονται τα χρήματα.

El Greco
26-03-2008, 18:07
sinithos einai 25 ana dromologio. Veveos an to plio den poulai, kamia fora ayksanonte. Poli spania ginete ayto. ala sinithos einai 25 stathera.

Nautikos II
26-03-2008, 18:32
Αν και δεν γνωριζα καν την υπαρξη τους, τελικα μεχρι προχτες, πιστευω οτι ειναι αρκετα εξυπηρετικα, για ατομα που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα, αλλα και αν εχεις να τα διαθεσεις, αν σ αρεσει το καταστρωμα και υπαρχει διαθεσημοτιτα , ταξιδευεις Super Οικονομικη, και κανεις τα υπολοιπα μπυρες , το μονο κακο ειναι οτι στη σελιδα της Blue Star Ferries (http://www.bluestarferries.gr/)δεν υπαρχει δυνατοτητα κρατησεων On Line για την Super Οικονομικη

Νaval22
26-03-2008, 21:14
Υπάρχει η δυνατότητα online booking απο το site της εταιρείας και η απευθείας πληρωμή μέσω πιστωτικής

Nautikos II
26-03-2008, 21:21
Στην γνωστη σελιδα; γιατι δεν μου εμφανιζει Super Οικονομικη στην φορμα κρατησεων

Leo
07-04-2008, 06:32
Διαβάζουμε ενδιαφέροντα νέα για τα σχέδια της Blue Star Ferries από τις σελίδες του Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4426). Ας ευχηθούμε να πάνε καλά οι συνομιλίες και διαπραγματεύσεις γιατί θα δώσουν δουλειά σε Ελληνικά χέρια... Φαντάζομαι αν "κάτσει" η δουλεία να δούμε ένα αδελφό των Νήσος.... σε Superferry III ή Blue Star Tinos :p.. Υποθέσεις κάνω μην τρομάζετε ;)

Captain_Nionios
07-04-2008, 16:36
ένα αδελφό των Νήσος.... σε Superferry III ή Blue Star Tinos

Και γιατι οχι Blue Star Syros ή Νησος Συρος φιλε μου Leo;Εισαι και απο τη Συρο...:D;)Μια φορα δεν τιμισαμε τη Συρο με ονομα βαποριου.

Espresso Venezia
07-04-2008, 16:40
Συμφωνώ με τον Διονύση.

Είχα μάλιστα πάντα την απορία γιατί το Ιθάκη ονομάστηκε έτσι ενω θα μπορούσε να λέγεται π.χ. Blue Star Syros !!! ;)

Captain_Nionios
07-04-2008, 17:00
Ξερεις Γιωργο τοτε που το Ιθακη μπηκε στην ακτοπλοια μας ηταν μια πολυ εντονη περιοδος και νομιζω οτι για το Ιθακη υπαρχει εξηγηση.Αρχικα η παραγγελια της τοτε Strintzis Lines περιελαμβανε τα σημερινα Νησος της Hellenic Seaways και σιγουρα ενα μικροτερο το Ιθακη το οποιο θα προοροζοταν για το Πατρα-Σαμη.Νομιζω οτι ολα θα ειχαν ως πρωτο συνθετικο του ονοματος τους τη λεξη Superferry.Το Ιθακη ηρθε στη χωρα μας λιγο μετα την αλλαγη της Strintzis Lines σε Blue Ferries και Blue Star Ferries το 2000.Αντι λοιπον να παει συμφωνα με τον αρχικο προγραμματισμο στη γραμμη Πατρα-Σαμη μπηκε αρχικα στη Ραφηνα για Παροναξια και μετα Πειραια-Συροτηνομυκονια.Τελικα δεν ηρθε ποτε στο Ιονιο αλλα του εμεινε το ονομα...;)

Espresso Venezia
07-04-2008, 17:19
Τελικά κάτι ξέρω που δηλώνω άσχετος.....


...και με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ άσχετος (όχι και άδικα βέβαια)...

Όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να με ...παρηγορήσουν... :)


Να μην ξαναπείς ότι είσαι άσχετος......please!


Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε Διονύση. :D

Leo
07-04-2008, 18:44
Να σας πω φίλοι μου.... κακά τα ψέματα. Τα ονόματα στα πλοία δίνονται για εμπορικούς λόγους και ενίοτε συνσθηματικούς (από τους εφοπλιστές). Η Σύρος λόγω "πρωτεύουσας" έχει κόσμο πάντα. Η Τήνος όμως είναι κράχτης λόγω του Προσκυνήματος της Παναγίας, (πάρδειγμα όλοι στο πρακτορείο που γράφει Παναγία Τήνου θα πάνε και όχι Μπλα Μπλα Σύρος), όπως και η Μύκονος για τους γνωστούς τουριστικούς της λόγους... Δεν επεκτείνομαι στην Παροναξία μην πλακωθούμε οι Κυκλαδίτες :p:D εεε φιλαράκια απο τη Νάξο, Paroskayak τι λες κι εσύ από τα ξένα?:D

Haddock
07-04-2008, 19:47
Λέο και Καπτά Νιόνιο,

Δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιώδες σε όσα ήδη αναφέρθηκαν. Η ονοματολογία των πλοίων της Strintzis ανακατεύτηκε με τις εξελίξεις στην Ακτοπλοΐα, αρχές του 2000, λόγω αλλαγής branding. Κακά τα ψέματα, λίγοι είναι οι ταξιδιώτες που δίνουν σημασία στο αν ένα ποστάλι ονομάζεται Ιθάκη ή Σύρος.

Ούτως ή άλλως οι νησιώτες δένονται με το εκάστοτε βαπόρι που τους εξυπηρετεί ακούραστα χειμώνα καλοκαίρι.

Νaval22
07-04-2008, 21:48
Προσωπικά με απασχολεί πολύ περισσότερο το αν οι πληροφορίες θα επιβεβεωθούν ώστε να κτιστούν αυτά τα πλοία στην Ελλάδα,αν όλα πανε καλά σε αυτό ας ονομαστού και blue star hawai εμένα το ίδιο θα μου κάνει

gvaggelas
16-04-2008, 16:23
Διαβάζουμε ενδιαφέροντα νέα για τα σχέδια της Blue Star Ferries από τις σελίδες του Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4426). Ας ευχηθούμε να πάνε καλά οι συνομιλίες και διαπραγματεύσεις γιατί θα δώσουν δουλειά σε Ελληνικά χέρια... Φαντάζομαι αν "κάτσει" η δουλεία να δούμε ένα αδελφό των Νήσος.... σε Superferry III ή Blue Star Tinos :p.. Υποθέσεις κάνω μην τρομάζετε ;)


Οι συζητήσεις αφορούν ένα ΕΓ/ΟΓ πλοίο με μεγάλη όμως χωρητικότητα στο γκαράζ. Επίσης η εταιρεία εξετάζει την αγορά δύο πλοίων από εταιρεία Ιταλικών συμφερόντων με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται και πάλι σε πλοία με μεγάλη χωρητικότητα σε αυτοκίνητα και φορτηγά.

Markos
16-04-2008, 16:26
Ολο διαφορετικα ακουω. Τελικα θα παρει πλοια απο την Ιταλια, τη Κορεα, η θα φτιαξει στην Ελευσινα;

Nautikos II
16-04-2008, 16:32
Φιλος μου που εργαζεται στον ΟΛΠ, ΄΄με επιφυλαξη΄΄, μου ειπε οτι εχει πλεον αγορασει δυο πλοια απο την Grimaldi, τα οποια θα φερει τον Οκτωμβριο

Markos
16-04-2008, 16:35
Μακαρι να ειναι αληθεια...να μεγαλωσει επιτελους ο στολος της!:D

Nautikos II
16-04-2008, 16:44
Aυτο θα ειναι ευχαριστο γεγονος, αρκει να ειναι σιγουρο οτι εγινε η αγορα, μου το ειπε ατομο που εργαζεται στο λιμανι, αλλα παντα με ΄΄επιφυλαξη΄΄ γιατι κατα καιρους ακουμαι αρκετα

Paralia
16-04-2008, 17:20
Να έχει ήδη αγοράσει είναι αδύνατον (θα το είχε ανακοινώσει), να βρίσκεται σε προχωρημένες διαπραγματεύσεις, είναι κάτι πολύ πιθανό.

Markos
16-04-2008, 17:24
Μπορει να εχουν κλεισει τη συμφωνια, απλα να μην εχει ανακοινωθει ακομα. Αφου λεει θα ειναι για τον Οκτωβριο.

Nautikos II
16-04-2008, 17:28
Το ατομο που μου το ειπε, με επιφυλαξη οπως αναφερω και ποιο πανω, μου ειπε οτι εχουν πλεον αγοραστει, και το ενα ειναι το Barchelona, και θα τα φερει τον Οκτωμβριο στην Ελλαδα, για Πατρα, δεν ξερω κατι παραπανω η σιγουρο, παντα ακουμαι αρκετα, και ποτε δεν ξερουμαι ποιο ειναι αληθινο

Paralia
16-04-2008, 17:33
Μπορει να εχουν κλεισει τη συμφωνια, απλα να μην εχει ανακοινωθει ακομα. Αφου λεει θα ειναι για τον Οκτωβριο.

Όταν μια εταιρεία είναι εισηγμένη, οφείλει να ανακοινώνει άμεσα οποιαδήποτε συμφωνία υπογράφει. Ειδικά η Blue Star είναι υποδειγματική εταιρεία σε θέματα επικοινωνίας και ενημέρωσης.

Δεν έχει καμία σχέση αν θα τα παραλάβει τον Οκτώβριο ή το 2012. Αν η συμφωνία κλείσει, η ανακοίνωση θα είναι άμεση.

captain 83
16-04-2008, 19:18
Ίσως υπάρχει η πρόθεση να ενισχύσει την παρουσία της στη γραμμή Πάτρα-Μπάρι. Αυτό το σενάριο άκουσα εγώ. Βέβαια, είναι σενάριο...

Nautikos II
16-04-2008, 19:25
Εμενα το μονο που με κανει να ειμαι απιστος, παρολο που μου το ειπε γνωστος, ειναι οτι δεν υπαρχει ανακοινωση, παρολα αυτα ελπιζω να ειναι αληθεια γιατι η Blue Star ειναι μια εταιρεια διακεκριμενη, και εγω προσωπικα την εμπιστευομαι αρκετα

Nautikos II
16-04-2008, 19:42
Σχετικα με ενα θεμα που ειχαμαι ανοιξει πριν λιγες ημερες, για τα 10ευρα εισητιρια της Blue Star Ferries για Κυκλαδες, αν καποιος θελει να προμηθευτει εισητιρια των 10 Euro, να μου στηλει προσωπικο μηνυμα, να του πω σε ποιο συγκεκριμενο πρακτορειο να παει, βεβαια τα παιρνεις ενα μηνα πριν αν ειναι για Σαββατοκυριακο, αν ειναι για καθημερινη , περιπου μια εβδομαδα πριν, σε ολα τα γυρω γυρω πρακτορεια, η απαντηση τους ειναι.... δεν υπαρχουν αυτα, σπανια να βρεις

Paralia
16-04-2008, 21:08
Αφού μπορείς να τα προμηθευτείς και από το internet.

Leo
18-04-2008, 13:52
Φήμες λένε ότι εξελίξεις στην Blue Star Ferries είναι κοντά... θα σκάσουν βόμβες σύντομα, ευχάριστες βέβαια... :D

Markos
18-04-2008, 15:54
Mακαρι να εχεις δικιο!

El Greco
18-04-2008, 18:46
mallon gia agora plion apo gitoniki xora....

Nautikos II
18-04-2008, 19:06
Mια βομβα ακομα, αραγε να σκασει μεταξυ Βlue Star 1 και Κυκλαδες τον Οκτωμβριο; απλα λεω;)

cmitsos
20-04-2008, 16:28
βομβες σε επιπεδο διοικητικό ή σε δρομολόγια-στόλο λές φίλε LEO?

Leo
20-04-2008, 17:11
βομβες σε επιπεδο διοικητικό ή σε δρομολόγια-στόλο λές φίλε LEO?

Ξέρεις πολλά φίλε cmitsos :rolleyes:? Και στα δυό λένε οι δικές μου πληροφορίες :D....

cmitsos
20-04-2008, 18:59
:D είσαι αξιόπιστη πηγή LEO και πάντα περιμένω κάτι απο σένα!! μπορεί να τα πούμε και στη συνάντηση του φόρουμ την μ.τρίτη

Markos
20-04-2008, 23:30
Stoiximatizw gia anakoinwsi agoras ploiou mesa stis diakopes tou pasxa...!

El Greco
21-04-2008, 06:24
ego stiximatizo gia dipli agora mesa stin eydomada apo Napoli meria.......

ena elafros metaskevasmeno kai ena pou akomi den iparxi.....

Nautikos II
21-04-2008, 10:50
Καποιες δικες μου πληροφοριες οπως προανεφερα πριν λιγες μερες λεναι για δυο πλοια απο την Grimaldi με συγκεκριμενα το ενα πλοιο να ειναι το Eurostar Barcelona, επισης κατεβασμα του Blue Star 1 στις Κυκλαδες, ολα αυτα αν επαληθευτουν οι πληροφοριες μου, που εχω προαναφερει οτι ειναι με επιφυλαξη, θα τα δουμαι περιπου τον Οκτωμβριο

Leo
21-04-2008, 11:10
Καποιες δικες μου πληροφοριες οπως προανεφερα πριν λιγες μερες λεναι για δυο πλοια απο την Grimaldi με συγκεκριμενα το ενα πλοιο να ειναι το Eurostar Barcelona, επισης κατεβασμα του Blue Star 1 στις Κυκλαδες, ολα αυτα αν επαληθευτουν οι πληροφοριες μου, που εχω προαναφερει οτι ειναι με επιφυλαξη, θα τα δουμαι περιπου τον Οκτωμβριο

Ωραίος... μας προϊδέασες φίλε Τσέντζο και μάλιστα με ακρίβεια ;). Μας έμεινε το Διοικητικό νέο :p.

gasim
21-04-2008, 16:37
...και οι Σκωτσέζοι δεν θα μείνουν με το παράπονο αν θα τους φύγει το Blue Star;

Markos
21-04-2008, 20:24
Αν ειναι να γυρισει στο Αιγαίο, ας μείνουν με παράπονο!

Leo
21-04-2008, 21:00
Μαζι σου κι εγώ Μάρκο... Αυτά είναι βαπόρια καμάρια και κάποτε πρέπει να τα απολαύσουμε κι εμείς.

NAXOS
22-04-2008, 11:27
ΠΟΛΥ ΚΑΠΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ
πΡΟΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩΜΕ ΤΟ ΠΡΕΒΕΛΗΣ

Nautikos II
22-04-2008, 13:31
Αν κα εχει αρκετη καπνα, ειναι πανεμορφη φωτογραφια;)

cmitsos
22-04-2008, 13:36
δεν έχει να φοβηθεί η μπλου σταρ τςρα το πρέβελη μην τρελαθούμε. Εγω που πάω νάξο πολυ συχνά και έχω φίλους εκεί είναι ικανοποιημένοι απο την μπλου σταρ

NAXOS
22-04-2008, 16:37
Φιλε cmitso κανεις δεν ειπε οτι η ΒS εχει να φοβηθει κατι απο το ΠΡΕΒΕΛΗΣ τουλαχιστο σε οτι αφορα τη ταχυτητα. Απλα δεν ειχαμε ξαναδει τετοια καπνα απο τα ΒS. Oσο για εξυπηρετηση της Παροναξιας ,θα ηταν κανεις εμπαθης να ισχυρισθει το αντιθετο. Αλλα δεν εφθαναν πια να εξυπηρετουν τη γραμμη. Χρειαζοταν οπωσδηποτε και αλλο πλοιο η μαλλον και αλλη εταιρεια,και νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι που αυτη η εταιρεια ειναι η ΑΝΕΚ.

cmitsos
22-04-2008, 20:27
το θέμα είναι η ποιότητα όχι μόνο η ταχύτητα. δε ξέρω φίλε μου...σίγουρα πάντως η κίνηση είναι μεγάλη και δεν μπορεί η ΒΣ να καλύψει όλο το κομμάτι της πίτας

Giorgos_D
23-04-2008, 13:25
Η Βlue Star δυστυχώς δεν μπορει με τα πλοία της να προσφέρει την άνεση, που μπορει να προσφέρει η ΑΝΕΚ με το ΠΡΕΒΕΛΗ. Πολύ στριμωγμένοι χώροι σε σχέση με την άπλα και την ποιότητα του εσωτερικού που προσφέρει η ιαπωνέζα κυρία. (Που εισαι SUPERFERRY&#174; --->BLUE AEGEAN....)

Leo
23-04-2008, 13:43
Ναι δικίο έχεις φίλε μου Γίωργο αλλά έχει ένα πλεονέκτημα η BSF στη γραμμή είναι και fast (& food)... συγκριτικά με τους ανταγωνιστές Πρέβελης και Ροδάνθη/Δημητρούλα. Και για να σοβαρευτούμε... συμφωνώ μαζί σου, αλλά να ξέρεις ότι η BSF έχει fan club στις μεγάλες και μικρές Κυκλάδες γιατί είναι παρούσα χειμώνα-καλοκαίρι ανελλειπώς κτα τελευταία χρόνια και αυτή η σχέση λειτουργεί.

Giorgos_D
23-04-2008, 14:00
Ακριβώς έτσι ειναι Leo....
Το κύριο χαρακτηριστικό της εταιρίας σε όσες γραμμές εξυπηρετεί είναι η αξιοπιστία (από τότε που ακόμα ήταν Strintzis Lines).
Και ας μην ξεχναμε πως τα Blue Starακια ειναι κατασκευασμένα εξ αρχής για τη γραμμή της Παροναξίας, σε αντιθεση με την Πρεβελη, που κατασκευάστηκε για καποια λιμανια και θάλασσες της Ιαπωνίας, μετασκευάστηκε για τη γραμμή της Κρήτης και καταλήγει τωρα Κυκλάδες. Αλλά θα προσφέρει αυτό που λείπει αυτή τη στιγμη απο τη γραμμή....την άπλα και την ευρυχωρία!!!

Apostolos
29-04-2008, 19:16
Μπερδεμένα πράματα!!!!

Αλαξομετοχές είχαμε!
http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/04/29/1506015.htm
http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/04/29/1506009.htm

eliasaslan
30-04-2008, 19:06
alou pigaine.....

Nautikos II
30-04-2008, 20:23
Τοπιο Blue Star Ferries;)

eliasaslan
01-05-2008, 09:21
Τοπίο Blue star Ferries http://www.shipshapeinternational.com/BLUESTAR_star2-plagio.jpg[IMG]

vrodadousis
01-05-2008, 09:22
re paidia eimai dokimos ploiarxos deyteroetis kai skeftomai na paw sthn blue star kala tha kanw?

STRATHGOS
01-05-2008, 19:52
re paidia eimai dokimos ploiarxos deyteroetis kai skeftomai na paw sthn blue star kala tha kanw?
ναι καλα θα κανες αλα ειδικα δοκιμος ειναι λιγο δυσκολο να μπεις!!:???:

Γιάννης Φ
10-05-2008, 09:57
Να ρωτήσω κάτι?Την περίοδο που πήγαινε η Blue Star στα Χανιά δρομολόγια έκαναν και το 1 και το 2?Γιατί απο οτι θυμάμε πήγαινε μόνο το 2.Πάντως πιστεύω οτι ήταν το καλυτερο πλοίο που θα μπορούσε να μπεί στη γραμμή!(γνώμη μου):p

Leo
10-05-2008, 10:53
To Blue Star 1 ξεκίνησε στα Χανιά, ενώ το 2 έκανε Ρόδο. Κάποια στιγμή αλλάξανε και πήγε το 2 στα Χανιά γιατί το 1 είχε τεχνικά προβλήματα. Όταν η Blue Star Ferries έφυγε από την γραμμή των Χανιών, το Blue Star 2 γύρσιε στην γραμμή των Δωδεκανήσων, ενώ το Blue Star 1 μετα από μικρή μετασκευή (πρόσθεση καμπινών) ναυλώθηκε στην γραμμή Σκωτίας Βελγίου όπου είναι και μέχρι σήμερα.

Markos
10-05-2008, 14:41
Οταν το Blue Star 1 εκανε Πατρα-Μπαρι, το 2 τι εκανε? Χανια ή Δωδεκανησα?

Leo
10-05-2008, 15:24
Νομίζω Δωδεκάνησα.

mike_rodos
10-05-2008, 15:47
Στα δωδεκάνησα πρώτα είχε έρθει το Βlue star 1 και μετά από κάποια χρόνια το blue star 2, βέβεια ενδιάμεσα στο χρονικό διάστημα που ήταν το 1 είχε έρθει και το 2 για λίγο καιρό. Δεν θυμάμαι ακριβώς χρονολογία. Πάντως η blue star ferries δρομολόγια εκτελεί στα Δωδεκάνησα από το 2003 και είμαστε αρκετά οικανοποιημένοι.

despo
10-05-2008, 20:38
Το 1 δεν έχει ναυλωθεί, κάνει τη γραμμή της Σκωτίας για λογαριασμό της εταιρείας του.

Trakman
10-05-2008, 23:45
Φίλε Leo είμαι 99% σίγουρος ότι το Blue Star 2 είχε ξεκινήσει στα Χανιά. Αργότερα μπήκε το 1, ενώ κάποια δρομολόγια έκανε και το Blue Horizon όταν κάποιο από τα άλλα πήγε για την ετήσιά του νομίζω.

Paralia
11-05-2008, 00:41
Όντως το Blue Star 2 ξεκίνησε στην Κρήτη, όπως φαίνεται και από το Δελτίο Τύπου εκείνης της εποχής:


Η Blue Star Ferries με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει την έναρξη των δρομολογίων του F/B BLUE STAR 2 από την Τρίτη 4 Μαρτίου 2003 στη γραμμή ΧΑΝΙΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ σε 5 ώρες & 45΄

Το πολυτελές υπερσύγχρονο νεότευκτο ταχύπλοο πλοίο BLUE STAR 2, είναι κατασκευής έτους 2000, ταχύτητας 28 μιλίων ανά ώρα, χωρητικότητας 1.600 επιβατών και διαθέτει γκαράζ για 700 ΙΧ ή 150 φορτηγά αυτοκίνητα και 100 ΙΧ.

Leo
11-05-2008, 00:55
Μήπως τα έχω πεί ανάποδα τότε? Πάντως το πλοίο που έκανε Ρόδο αντικατέστησε αυτό τον Χανίων. Ισως έχετε δικιό παληκάρια... Το Horizon έκανε και κάνει ακόμη Ρόδο... δεν το θυμάμαι όμως στα Χανιά...

Apostolos
11-05-2008, 00:57
Εκανε, έκανε... του έκανα και αποφυγή μα νύχτα ερχόμενος απο Iskenderun!

mike_rodos
11-05-2008, 10:56
Το horizon είχε μπει τον Γενάρη του 2008 σε αντικατάσταση του 2 στην γραμμή της Ρόδου, περίπου για 2 βδομάδες, λογικά για την ετήσια του 2. Τον Δεκέμβρη του 2007 είχε μπεί το Νάξος σε αντικατάσταση του Διαγόρας.

Trakman
11-05-2008, 11:18
Σίγουρα έχει κάνει το Blue Horizon και Xανιά. Το ξέρω γιατί είχα ταξιδέψει μαζί του για εκεί. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα που αργούσε πολύ να δέσει στη Σούδα σε σχέση με το 2. Είχε αντικαταστήσει το 2 αν θυμάμαι καλά για λίγες μέρες.

Apostolos
14-05-2008, 10:28
Απο το Marinews!

http://marinews.gr/article.asp?NewID=4689

Trakman
14-05-2008, 10:41
Έχουμε χάσει τη μπάλα μου φαίνεται!

mike_rodos
14-05-2008, 15:10
Μπράβο Απόστολε... Αυτό και αν είναι είδηση!!! Ευχαριστούμε!!!

cmitsos
15-05-2008, 03:27
ας είναι καλά οι άραβες!!

El Greco
17-05-2008, 11:53
ego stiximatizo gia dipli agora mesa stin eydomada apo Napoli meria.......

ena elafros metaskevasmeno kai ena pou akomi den iparxi.....


kati eixa ipopsiasti prin to pasxa........ gia na doume an telika den epesa ekso, an kai eprepe na grapso Genova anti gia Napoli, giati o Aldo Grimaldi sto Vora vriskete oxi stin poli tou notou.

mike_rodos
17-05-2008, 21:59
Κανένα νέο???

Leo
17-05-2008, 22:04
Τώρα είναι σαββατοκύριακο.... μετά τισ εξελήξεις στην HSW όλο και κάποιο μελτέμι θα φυσήξει και την BSF;)

Leo
19-05-2008, 13:42
Να κάτι ενδιαφέρον απο το Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4734)

Apostolos
19-05-2008, 14:26
Τα πλοία ειναι της σειράς Coraggio (http://www.faktaomfartyg.se/coraggio_2007.htm)

Γιατι όμως νομίζω πως θα είναι χωρις ανοιχτό κατάστρωμα???

mike_rodos
19-05-2008, 15:41
Καλά το νομίζεις Απόστολε... Και αυτά τα βαπόρια δεν είναι ο τύπος βαπόριού που τεριάζει στο Αιγαίο μας, αλλά τεριάζει στην γραμμή Πάτρας - Ιταλίας. Πιο πολύ οχημαματαγωγό παρά επιβατικό...

Apostolos
19-05-2008, 15:43
Γιατι αν βγάλεις απο το Blue Star I & II την πρυμιά υπερκατασκευή δέν είναι ίδιο με τα Ιταλιάνικα???
Αρα παντού μπορούν να πάνε...

mike_rodos
19-05-2008, 15:52
Σε κατασκευή θυμίζει ιταλία 100%, είναι αυτό το υπέροχο στυλάκι που δίνουν οι Ιταλοί (π.χ blue star, festos και knossos) Αλλά η μεταφορική ικανότητα σε επιβατικό κοινό είναι που υστερεί στο Αιγαίο!!! Παράλληλα να κάνω και μία ερώτηση σαν αρχάριος, γίνεται τώρα που είναι υπό κατασκευή να τους προστεθούν καταστρώματα στο πρήμιο μέρος??? Μακάρι να κλείσει η συμφωνία και να έχουμε άλλα 2 νέα βαπόρια στις ελληνικές θάλασσες!!!

Markos
19-05-2008, 16:13
Να κανω κι εγω μια ερωτηση; Αφου η διαστασεις του ειναι τοσο μεγαλες, πως γινεται να χωραει μονο 500 επιβατες; Ποσα οχηματα θα παιρνει δηλαδη; θα εχει τοσο περιορισμενο χωρο πια;

Rocinante
19-05-2008, 17:08
Αποστολε το ιδιο σκεφτομουν και εγω αλλα αν ειναι να "πειραχτουν" δεν ειναι λιγο ακριβα;

Νaval22
19-05-2008, 19:34
Παράλληλα να κάνω και μία ερώτηση σαν αρχάριος, γίνεται τώρα που είναι υπό κατασκευή να τους προστεθούν καταστρώματα στο πρήμιο μέρος??? !!!

όλα γίνονται με το αντίστοιχο τίμημα βέβαια όπως είπαμε και για τον έλυρο
Πάντως το γραφείο του Πρατικάκη ήδη δουλεύει πάνω στα πλοία μη σας φανεί παράξενο αν δείτε καμιά update γενική διάταξη

JASON12345
19-05-2008, 21:02
Ναι αλλά ο Ελυρός έκανε ένα τριαντάρι,αυτό λέει 70 για κάθε πλοίο εάν δεν διάβασα λάθος.
Βάλε και την μετασκευή...
Πλοία τέτοιου στυλ για Ιταλία και χωρίς σοβαρή μετασκευή το βλέπει το άπειρο μάτι μου.
Μπαίνει η Αττικά και με την Μπλουσταρ δυναμικά στην Αδριατική ίσως.

Markos
19-05-2008, 21:49
Aν τελικα τα παρει τα πλοια μου φαινεται το πιθανοτερο να πανε Ανδριατικη. Που να πανε ομως; Ανκονα δεν νομιζω ειναι τα Superfast. Μπαρι ισως μαζι με το Horizon...

Trakman
19-05-2008, 21:54
Μην ξεχνάμε ότι παίζει το ενδεχόμενο τα Superfast (μερικά ή όλα) να πωληθούν στον Grimaldi. Αν γίνει αυτό τότε η Blue Star μπορεί άνετα να τα βάλει Αγκώνα.

Markos
19-05-2008, 22:16
Σωστο και αυτο, και το να πουληθουν τα superfast δεν θα ειναι και τοσο απιθανο

marioskef
19-05-2008, 22:49
Προφανώς θέλω να πιστεύω ο Grimaldi θα έχει φροντίσει στους όρους της πώλησης των πλοίων/εταιρειών να μην τον ανταγωνίζεται στην Αδριατική. Δεν βρίσκω το λόγο να πωλήσει κάποια πλοία του για να τον ανταγωνίζονται σε κάποια από τις βασικές γραμμές - στόχους του.

Trakman
19-05-2008, 23:27
Μπορεί να θεωρεί ότι θα έχει καλύτερα καράβια στην Αδριατική (Minoan και πιθανώς κάποια Superfast) από αυτά τα οποία πουλάει!

Markos
19-05-2008, 23:30
Οτι και να εχει θα χασει κοσμο σιγουρα, σε περιπτωση που μπουν στην ιδια γραμμη!

Paralia
19-05-2008, 23:31
Προφανώς θέλω να πιστεύω ο Grimaldi θα έχει φροντίσει στους όρους της πώλησης των πλοίων/εταιρειών να μην τον ανταγωνίζεται στην Αδριατική. Δεν βρίσκω το λόγο να πωλήσει κάποια πλοία του για να τον ανταγωνίζονται σε κάποια από τις βασικές γραμμές - στόχους του.

Είναι δύο διαφορετικοί Grimaldi. Τα πλοία πουλάει ο Άλντο και όχι ο Εμανουέλε που έχει τις Μινωικές και θέλει να μπει στη Αδριατική.

Espresso Venezia
19-05-2008, 23:35
Πολύ σωστά.


Πηγή Marinews

Το πρώτο μπορεί να παραδοθεί τους επόμενους μήνες και το δεύτερο σε έναν χρόνο. που ναυπηγούνται στο ιταλικό ναυπηγείo Apuania για λογαριασμό του Άλντο Γκριμάλντι, θείου του Εμανουέλε. Ο ιταλός επιχειρηματίας είχε βγάλει προς πώληση το δύο υπό ναυπήγηση πλοία εδώ και έξι μήνες.

marioskef
19-05-2008, 23:36
Σωστή διευκρίνση αυτή... Τόσοι που είναι έχω χάσει την μπάλα...

Πάντως άσχετα αν υπάρχει καποιος περιορισμός, έχω την εντύπωση πως αυτά τα πλοία δεν είναι για την Blue και το Αιγαίο. Εκτός κι αν με κάποιες προσθήκες σκέφτεται να αντικαταστήσει τα πλοία των 12νησων

Trakman
19-05-2008, 23:50
Συμφωνώ μαζί σου Μάριε! Νομίζω ταιριάζουν καλύτερα στη Αδριατική. Άλλωστε τέτοια θηρία που θα δένουν στο Αιγαίο? Στα κατσάβραχα?
Όσο για τους Grimaldi και γω έχω χάσει την μπάλα. Αλλά όπως και να'χει, ίδια οικογένεια, ίδια συμφέροντα...

gasim
21-05-2008, 18:03
από το http://www.faktaomfartyg.se/nb_1241_2009.htm
φαίνεται ότι υπάρχουν τρία πλοία υπό ναυπήγηση της κλάσης Corragio, τα
1242, 1243, και 1244. Το 1241 μόλις πουλήθηκε στη Δανία.

Απορία ψάλτου: τα ναυπήγησε χωρίς παραγγελία;

El Greco
22-05-2008, 06:24
Eki einai to Kerdos kai i maggia tou Aldo!

Parangellni 10 plia pou osiastika den xriazete, kapia ta nayloni stin Proin eteriatou ( GNV) kai ta ala ta poulai pio akriva prin ti paradositous se alles eteries.

Etsi o protos kerdisi Xrimata, i deyteri Xrono. Me ton tropo ayto i Blue star i opia ali eteria ta agorasi tha exi kenourgia plia etima se ena xrono anti gia 3 i 4 xronia pou xriazete apo tin mera tis parangellias se opio naypigio eyriske (an eyriske) diathesimo.

marioskef
22-05-2008, 10:02
Καλά δεν χρειάζεται και 3 χρόνια για να γίνει ένα πλοίο... Κάπου στα δύο και πολύ λέω.

Αλλά και πάλι κερδίζουν πολύ χρόνο...

Leo
22-05-2008, 10:39
Το θέμα φίλε Μάριε είναι οτι οι γιάρδες είναι παραφορτωμένες με νέες κατασκευές για τα επόμενα 3- 4 χρόνια. Αρα νέα παργγελία με σημερινή ημερομηνία δεν έχει παράδοση πριν το 2010/11.. Αλλιώς νομίζω και σε ένα χρόνο μπορούν να ετοιμάσουν ένα ποστάλι/ρο-ρο κλπ.

El Greco
26-05-2008, 16:33
se italiko post diavaso oti epiveveothike i poulisi ton plio ton NUOVI CANTIERI APUANIA me yard 1940 (Forza) kai 1942 diladi ta didima Aldo Grimaldi

Markos
26-05-2008, 17:00
Αν εχει επιβεβαιωθει, λογικα θα επρεπε να εχει ανακοινωθει επισημα, ετσι δεν ειναι;

El Greco
26-05-2008, 17:18
nai, gia ayto egrapsa "post" vasika eithela na grapso forum

cmitsos
27-05-2008, 01:25
ένα μεγάλο μπράβο στον κ.Σακέλλη και στην μπλού σταρ γενικά για την στάση της στα τιμολόγια

eliasaslan
27-05-2008, 13:40
ένα μεγάλο μπράβο στον κ.Σακέλλη και στην μπλού σταρ γενικά για την στάση της στα τιμολόγια

Συμφωνώ, η Blue Star Ferries είναι πάντα συνεπέστατη σε όλα...

Haddock
27-05-2008, 23:01
Το στοίχημα της Blue Star είναι ενδιαφέρον και να δούμε πόσο θα αντέξει να αδειάζει τα αποθέματα της... Κάποιοι (http://www2.goldmansachs.com/) εδώ και μερικούς μήνες (http://www.marketwatch.com/news/story/goldman-sachs-raises-possibility-200/story.aspx?guid=&#37;7B4B702F7F-41F8-45F0-A133-630F12F2C764%7D) έχουν προβλέψει ότι το βαρέλι πετρελαίου θα φτάσει τα $200. Αν η BS δεν έχει προχωρήσει σε hedging των καυσίμων της, και το cash flow λιγοστεύει, τότε θα δούμε για πόσο θα κρατήσει τις τιμές της στα ίδια επίπεδα.

Νικόλας
28-05-2008, 01:09
ναί αλλά μην σας φένεται και τόσο αθόω πια εταιρία βάζει το χέρι στην τσέπη για το καλό τον επιβατών (για τιμές μιλάω) καμία και γιατί δεν σκέφταιστε πόσο έιχε το πετρέλαιο παλία και πόσο τα εισιτήρια για να το κάνει αυτό σημαίνει ότι τα πήρε χοντρά τους προηγούμενους μήνες δεν το κάνει έτσι

JASON12345
28-05-2008, 09:59
Simfono me ton nikola

JASON12345
28-05-2008, 12:47
Το ότι η μπλουσταρ πάγωσε τις τιμές ειπώθηκε ακόμη και στο κεντρικό δελτίο
ειδήσεων της ΕΤ3.
Μάλιστα ο υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας επαίνησε την μπλουσταρ λέγοντας
<<μακάρι να ακουλοθήσουν κι άλλοι τοπ παράδειγμά της.>>

Εμένα κάτι τέτοια με εκνευρίζουν,πιο ωραίο το είπε ο Νικόλας:-|

faros1
28-05-2008, 13:51
kyries k kyrioi (eimai kainourgios sto site) deite to: http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4814

JASON12345
28-05-2008, 15:10
Δηλαδεί το <<διώξνε>> επειδή πάγωσε τις τιμές:confused:

Giorgos_D
28-05-2008, 16:55
ναί αλλά μην σας φένεται και τόσο αθόω πια εταιρία βάζει το χέρι στην τσέπη για το καλό τον επιβατών (για τιμές μιλάω) καμία και γιατί δεν σκέφταιστε πόσο έιχε το πετρέλαιο παλία και πόσο τα εισιτήρια για να το κάνει αυτό σημαίνει ότι τα πήρε χοντρά τους προηγούμενους μήνες δεν το κάνει έτσι


Δεν είναι μόνο αυτό... Ο ανταγωνισμός εντείνεται στην Παροναξία, το ΠΡΕΒΕΛΗΣ ταξιδεύει περίπου ένα μήνα, o ΘΕΟΛΟΓΟΣ είναι ισχυρός αντίπαλος, στα Δωδεκάνησα υπάρχει πάντα το αντίπαλο δέος που λέγεται Αγούδημος, ο οποίος με τα παλιά πλοία μπορει να κάνει πόλεμο τιμών. Θα παρατήρησαν διαφοροποιήσεις στην κίνησή τους, είδαν ότι τους παίρνει για πάγωμα τιμών, οπότε δίνουν και ένα δελτίου τύπου προς όλα τα κανάλια (για να παρουσιαστεί και λίγο πιο έντονα) και κερδίζουν τις εντυπώσεις...

Νaval22
28-05-2008, 17:48
Καταρχάς μόνο σαν διαφήμιση να το δεις που ακούστηκε απο όλα τα κανάλια δεν θα θέλουν και τιποτα άλλο

Νικόλας
28-05-2008, 22:24
σωστά για σκέψου πόσοι είπαν αααα καλή εταιρεία αυτή κρατά σταθερές τιμές ενώ οι άλλες άστα οπότε πάμε με BLUE STAR........ ;) πολύ απλά θέλει ο κύριος π την έχει και ξέρεται πιον λέω να κερδίσει εντυπώσεις το ίδιο έκανε πάλι ο ίδιος με το γάλα(άσχετο αλλά το είπα 3% κάτω)

Paralia
28-05-2008, 22:55
τι εννοείς με το γάλα? σε τι αναφέρεσαι?? :confused::confused::confused:

despo
28-05-2008, 22:59
Το γαλα Δελτα απο Δευτερα -3% ! Το ερωτημα ειναι ομως τωρα που θα παει το Μπλου σταρ μετα την αποχώρησή του απο τη γραμμη της Σκωτίας ?.

Νικόλας
28-05-2008, 23:08
τι εννοείς με το γάλα? σε τι αναφέρεσαι?? :confused::confused::confused:
το αναφέρω γιατί ο ίδιοσ έχει και την μία και την άλλη εταιρεία και αποφάσισε μειώσεις και πάγωμα τιμών και στις δύο

Paralia
28-05-2008, 23:08
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Όλα μας τα προλαβαίνεις!!! :rolleyes:

Leo
29-05-2008, 06:40
Μα δεν μπορώ να μην σας παραπέμψω εδώ (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4821) να διαβάσετε.
Πηγή: Marinews

Haddock
29-05-2008, 06:51
Φίλοι δεν γνωρίζατε ότι ο ντενεκές ανήκει στο Διεθνές Σύστημα Μονάδων, κοινώς Μετρικό Σύστημα; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ο Καπτά Μάκης δίνει ρέστα...

JASON12345
29-05-2008, 11:17
Χα,χα,χα!
Πάντως έχει ξεσπάσει κανονικός πόλεμος.

cmitsos
01-06-2008, 21:56
εννοεί ότι την βιβάρτια και την μπλου τις έχει η MIG !! το θέμα φίλοι μου είναι ότι παραιτήθηκε γτ μείωσε τις τιμές 1 μέρα πριν απο τη συνέλευση των εφοπλιστών για το συγκεκριμένο 8έμα. Απο πλευράς μάρκετιγκ ο σακέλλης έγραψε! απο πλευράς συναδελφικότητας έκανε πατάτα!

Paralia
01-06-2008, 22:36
Δεν μείωσε τις τιμές, απλά δεν προχώρησε σε νέες αυξήσεις μετά από αυτές που εφάρμοσε την 1η Απριλίου.

Leo
01-06-2008, 22:49
........ Απο πλευράς μάρκετιγκ ο σακέλλης έγραψε! απο πλευράς συναδελφικότητας έκανε πατάτα!

Υπήρχε ποτέ αυτό που έχω επισημάνει παρπάνω? Πάντα μερικοί είναι μέσα και κάποιοι άλλοι απ' έξω στην ΕΕΑ. Ανάλογα με τον αέρα που φυσάει στα "πελάγη". Τα τερπνά και συμφέροντα φίλοι μου... μην προσπαθείτε να βρείτε άκρη θα διαψευτείτε αργά ή γρήγορα κατά την γνώμη μου....

cmitsos
01-06-2008, 22:54
;) έτσι είναι λεό όπως τα λές.Τώρα δηλαδή φυσάει βαρδινογιανο-βεντουριάδα?:rolleyes:

kingminos
02-06-2008, 13:06
Ποιό blue star είναι αυτό;

Markos
02-06-2008, 13:30
Το Ithaki πρεπει να 'ναι.

Nautikos II
02-06-2008, 19:48
Ποιό blue star είναι αυτό;
Ειναι το Blue Star Ithaki

Markos
05-06-2008, 15:33
'Πολεμος' εναντιον της Blue Star!


http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4897

μιχαλης79
05-06-2008, 17:56
Αν αληθευουν τα στοιχεια που εδωσε στην δημοσιοτητα η ΕΕΑ τοτε πολυ καλα της κανουν... γιατι δεν μπορει να παιζει με το επιβατηγο κοινο

El Greco
05-06-2008, 19:57
to thema einai oti den alithevoune,

i apantisi eirthe idi apo tin blue star

http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4901

Alithia einai oti i anek einai pio ftini apo tin blue star, alithia einai oti to preveli feygi sti 10 to vradi kai ftani 8 to proi stin santorini (10 ores taksidi) kai episis alithia oti ta dio Blue star feygoune 7.25 kai kataligoune stin santorini giro stsi 15.00 7,30 ore argotera ante 8. tellos panton...........

Trakman
05-06-2008, 21:37
Η επίσημη επιβεβαίωση για την αγορά των δύο πλοίων:

Markos
05-06-2008, 22:06
Τα πλοια θα κανουν δρομολογια για λογαριασμο της Blue Star? Δε λεει πουθενα...

Markos
05-06-2008, 22:12
A και κατι αλλο... τελικα οπως λεει η ανακοινωση θα εχουν χωριτικοτιτα 950 επιβατες, και οχι 500 οπως λεγαμε. Αυτο σημαινει οτι θα το μεγαλωσουν, ή οτι ειχαμε κανει εμεις λαθος?

Trakman
05-06-2008, 23:02
Δεν ξέρω αν θα κάνουν δρομολόγια για λογαριασμό της Blue Star. Απλά βρήκα πρώτο το θέμα της Blue Star και έγραψα εδώ!:p Είτε με την Blue Star είτε με τη Superfast πάντως, ίδια εταιρεία είναι!

JASON12345
06-06-2008, 10:18
Ε,θα μπορούσες να το γράψεις και εδώ αλλά δεν πειράζει,ίδιο πράγμα είναι


http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=690

eliasaslan
06-06-2008, 12:32
Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω 20ευρα εισητήρια για Δωδεκάννησα

Leo
06-06-2008, 12:49
Στο site της Blue Star Ferries και στον τοπικό πράκτορα ζήτησε τα φίλε eliasaslan. Είναι περιζήτητα και τα καπαρώνουν από νωρίς... ψάξε το όμως όσο νωρίτερα γίνεται. Να ρωτήσεις τους όρους χρήσης τους, έχουν περιορισμούς, πρέπει να τους γνωρίζεις.

Γιάννης Φ
06-06-2008, 16:25
Κάτι είχε ακουστεί προς πώληση των ΒS1 & BS2 ?Κατά πόσο αληθεύει???:confused::-|

Markos
06-06-2008, 16:40
Εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει τιποτα... Και ελπιζω να μην ειναι αληθεια!

eliasaslan
07-06-2008, 08:33
Κι εγώ αυτό ελπίζω φίλε Μάρκο χωρίς κανένα δισταγμό..... Πολλές φήμες ρε παιδιά..... Τι θα γίνει?

STRATHGOS
07-06-2008, 13:30
EGO AKOYSA SYPERFAST V KAI SUPERFAST VI APO PEIRAIA KAI TA ALA 2 POU 8A PAREI APO PATRA!!! GEIA ITALIA

MYTILENE
07-06-2008, 15:26
Εγώ πάντως προτείνω -στους φίλους moderator ειδικά- να δημιουργηθει ένα topic στο οποίο να αναφέρουμε ότι φήμη,παπάτσα και αερολογία ακούγεται:D;)

Apostolos
07-06-2008, 16:51
Υπάρχει (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=20715&page=6&highlight=&#37;F6%E7%EC%E7)!!!

dimitris
07-06-2008, 19:28
Αν δεν κανω λαθος το τραγουδι αυτο γραφτηκε την πρωτη χρονια που εκανε Παρο-Ναξια απο Πειραια το Ιθακη... τα σχολια δικα σας

MYTILENE
23-06-2008, 16:54
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ της BLUE STAR FERRIES η οποία προτίθεται να δρομολογήσει κατα τη νέα δρομολογιακή περίοδο το BLUE STAR 1 στις γραμμές Δωδεκανήσων ΚΑΙ Κυκλάδων;)!!Καλή φάση:p

Markos
23-06-2008, 17:40
Kαι ο Διαγορας ρε παιδια τι θα γινει?

dimitris
23-06-2008, 17:42
Ολοι οι καλοι χωρανε... τουλαχιστον η Blue Star εχει δειξει μια συνεπεια σε σχεση με αλλες εταιριες

MYTILENE
23-06-2008, 17:47
Εγώ το θέλω Χίο-Μυτιλήνη:p:rolleyes:;)