PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστορικές φωτο της Τήνου [Historic photos of Tinos]



Rocinante
12-03-2008, 20:01
ΤΗΝΟΣ 1967. Και το πλοιο δενει.(αραγε ποιο?) Προσεχτε τη μεταφορα του καβου στη μεσα δεστρα ενω το πλοιο κινειται; Αφιερωμενη στο Leo.

130516

Leo
12-03-2008, 21:49
Φίλε rocinante σ ευχαριστώ για την αφιέρωση. Πλοία με αυτό το δέσιμο
είναι Απόλλων, Αγαπητός 1, Λητώ, Ναιάς, Οία (Λητώ), Παναγία Τήνου και Ναϊάς ΙΙ (για ένα διάστημα μετά πήγαινε πρυμάτσα). Τώρα που να βρώ ποιό είναι απο μια κουπαστή μόνο? Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ και να μας πέι ο polykas ποιο πλοίο είναι ;)

Παναγιώτης
12-03-2008, 23:59
ΤΗΝΟΣ 1967. Και το πλοιο δενει.(αραγε πιο;). Προσεχτε τη μεταφορα του καβου στη μεσα δεστρα ενω το πλοιο κινειται; Αφιερωμενη στο LEO :)

3777

Μη μου πεις ότι φέρμαρε τον κάβο και ήταν όλοι αυτοί δίπλα;

Rocinante
13-03-2008, 01:33
Η διαδικασια ηταν η εξης για ολα τα πλοια που αναφερει ο LEO πιο πανω. Το πλοιο εμπαινε στο λιμανι με μικρη ταχυτητα και πεταγε τον εμπρος καβο στην λαντζα την επονομαζομενη ΗΡΩ. Η ΗΡΩ εδινε τον καβο σε αυτους που ηταν εξω και τον εδεναν στην πρωτη δεστρα. το πλοιο με την ταχυτητα που ειχε πετουσε "κωλο" και ερχοταν ευθεια με την προβλητα. τοτε χλαρωνε τον καβο και ολοι αυτοι που βλεπετε εκει επρεπε να μεταφερουν τον καβο στη δεστρα που ειναι στο βαθος αλλα γρηγορα γιατι το πλοιο επρεπε να να κινειται παραλληλα με αυτους. Μολις το πλοιο εφτανε στο βαθος πετουσαν το πισω καβο και τελος. Η αναχωρηση ηταν και αυτη μια περιπετεια. Ελυναν το πισω καβο και περιμεναν η πρυμνη να ανοιχτει περιπου 45 μοιρες. τοτε ελυναν και τον εμπρος το πλοιο εκανε λιγο οπισθεν και εβγενε με τη μουρη απο το λιμανι. Καπου το ειχα ξανααναφερει αλλα εδω με την εικονα κολαει καλλιτερα.Τωρα ομως που το σκεφτομαι ΡΕ ΣΥ LEO.. Οταν φυσαγε ανατολικα πως διαολο ανοιγοταν η πρυμνη απο την προβλητα ?????????

Leo
13-03-2008, 10:21
Η περιγραφή σου φίλε μου rocinante εξαιρετική. Η αναχώρηση με ανατολικό άνεμο ώς εξής:
Μόλα όλα πρύμα, όλο αριστερά και πρόσω αργά η δεξιά να ανοίξει καλά η πρύμη με αγάντα πάνω στο (στα) σπρίνγκς. Όταν ανοίξει αρκετά, μπόλικο (μισό δρόμο) ανάποδα η αριστερή κρατόντας το πρόσω ίδιο (κατ αρχήν) για να μην κοπεί η ροπή στρέψης (ανοίγματος της πρύμης) και μόλα όλα. Θέλει σταθερές και gentle κινήσεις... Σε δυσκολότερες καιρικές συνθήκες και νοτιαδούρες το δέσιμο γίνεται με την πρύμη στην Παναγία (δεξιά πλευρά) και χρήση της αριστερής άγκυρας.

mastrokostas
13-03-2008, 10:37
Η περιγραφή σου φίλε μου rocinante εξαιρετική. Η αναχώρηση με ανατολικό άνεμο ώς εξής:
Μόλα όλα πρύμα, όλο αριστερά και πρόσω αργά η δεξιά να ανοίξει καλά η πρύμη με αγάντα πάνω στο (στα) σπρίνγκς. Όταν ανοίξει αρκετά, μπόλικο (μισό δρόμο) ανάποδα η αριστερή κρατόντας το πρόσω ίδιο (κατ αρχήν) για να μην κοπεί η ροπή στρέψης (ανοίγματος της πρύμης) και μόλα όλα. Θέλει σταθερές και gentle κινήσεις... Σε δυσκολότερες καιρικές συνθήκες και νοτιαδούρες το δέσιμο γίνεται με την πρύμη στην Παναγία (δεξιά πλευρά) και χρήση της αριστερής άγκυρας.
Απίθανη η περιγραφή αλλά και οι κινήσεις σου Leo .Όλα τα βαπόρια που δεν είχαν bow thruster έτσι έφευγαν ,αλλά και με την χρήση της άγκυρας ανάλογα τον καιρό το λιμάνι κτλ. Το ζόρι το μεγάλο ήταν για βαπόρια μονοπροπελα μονοτιμονα , και χωρίς bow thruster !

Rocinante
13-03-2008, 13:47
Η περιγραφή σου φίλε μου rocinante εξαιρετική. Η αναχώρηση με ανατολικό άνεμο ώς εξής:
Μόλα όλα πρύμα, όλο αριστερά και πρόσω αργά η δεξιά να ανοίξει καλά η πρύμη με αγάντα πάνω στο (στα) σπρίνγκς. Όταν ανοίξει αρκετά, μπόλικο (μισό δρόμο) ανάποδα η αριστερή κρατόντας το πρόσω ίδιο (κατ αρχήν) για να μην κοπεί η ροπή στρέψης (ανοίγματος της πρύμης) και μόλα όλα. Θέλει σταθερές και gentle κινήσεις... Σε δυσκολότερες καιρικές συνθήκες και νοτιαδούρες το δέσιμο γίνεται με την πρύμη στην Παναγία (δεξιά πλευρά) και χρήση της αριστερής άγκυρας.
Εχω μεινει αφωνος........

polykas
25-03-2008, 23:12
Λιμάνι Τήνου.Οι γνώστες των πλοίων να τοποθετηθούν.

Αρχείο αγνώστου.




4476

Espresso Venezia
25-03-2008, 23:18
Το δεξί πλοίο Γεώργιε, νομίζω πως είναι πασιφανέστατο, ότι πρόκειται για πλοίο του ΠΝ.

Tώρα για το αριστερό, ας μας φωτίσουν οι γκουρού της παρέας. :D

esperos
26-03-2008, 07:54
Το αριστερά πλοίο είναι φίλοι το ΠΟΛΙΚΟΣ και κατά κάποιον τρόπο πρώην αδελφό νομίζω με το δεξιά.

nautikos
26-03-2008, 10:29
Θα συμφωνησω με το φιλο esperos. Το πλοιο δεξια ειναι το Μαχητης ( Μ-58 ) του ΠΝ. Ανηκε στην γνωστη κλαση κορβετων Algerine και το προηγουμενο ονομα του ηταν HMS Postillion (J296). Αλλα και το Πολικος ανηκε στην ιδια κλαση. Το προηγουμενο ονομα του ηταν HMS Persian (J347), μετα τη μετασκευη του σε επιβατηγο πηρε το ονομα και Κυκλαδες και αργοτερα το ονομα Πολικος. Παντως ωραια φωτο και ιστορικη.

Leo
26-03-2008, 10:51
Δεν θα ήθελα να είμουνα στο κατάστρωμα του Πολικού... Πόσοι επιβάτες έζησαν? Τι ντουμάνι είναι αυτό...:D. Φαντάζομαι ότι ο Μαχητής καίει low sulphur πετραίλαια ε ναυτικέ?:p

polykas
27-03-2008, 23:29
Mία συλλεκτική φωτό από το Λιμάνι της Τήνου.Παρακαλώ αυτοί που γνωρίζουν ποιά είναι τα πλοία να μας πουν.

Φωτογραφικό αρχείο Χάρη Λάσκαρη ''Φωτογονία΄΄

189774

Rocinante
27-03-2008, 23:40
POLYKAS το πλοιο που βγαινει απο το λιμανι ειναι το ΜΟΣΧΑΝΘΗ;

Roi Baudoin
27-03-2008, 23:47
Πρέπει να είναι το περίφημο "Μοσχάνθη" του Τόγια.

Ellinis
27-03-2008, 23:49
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, το ΜΟΣΧΑΝΘΗ ήταν κλειστό στο πρωραίο τμήμα της υπερκατασκευής. Νομίζω πως είναι το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ του Ευαγ. Τόγια (μετέπειτα ΜΑΡΙΛΕΝΑ).
Το δεμένο άσπρο πλοίο δίπλα του είναι το ΕΛΣΗ του Ι.Τόγια.
Δεξιά είναι ένα πολεμικο.
Για αυτό διπλά στο πολεμικό δεν είμαι σίγουρος.

Η φωτογραφία πρέπει να τραβήχτηκε κάπου μεταξύ 1949 και 1957, καθώς το 49 φόρεσε το ΚΩΣΤΑΚΗΣ τα σινιάλα του Ε.Τόγια, ενώ το 57 έβγαλε το ΕΛΣΗ τα σινιάλα του Ι.Τόγια.

Karolos
04-05-2008, 22:28
Αυτή τήν φωτογραφία τήν βρήκα σέ άλμπουμ πού έχουν οί γονείς μου.
Δέν θυμούντε ακριβή χρονολογία. Είναι στό λιμάνι τής Τήνου, πρέπει να είναι από το 1949 έως 1955, καί αυτό δέν είναι σίγουρο.

5892

Karolos
12-05-2008, 21:39
Η φωτογραφία πού επισυνάπτω κάποια σχέση πρέπει νά έχει, τό ένα είναι τό Μοσχάνθη. Τό άλλο ποιό είναι ? Τό Γ. Τόγιας ?
( Μέ τό Μοσχανθάκι έκανα τό πρώτο ταξίδι τής ζωής μου. Ηλικία 45 ημερών γιά Τήνο)
6253

Roi Baudoin
13-05-2008, 17:39
Μια σκέψη για την παραπάνω φωτογραφία του φίλου C Κάρολου είναι μήπως είναι το παλιό "Κάρυστος" του Τόγια, αυτό δηλαδή που ταξίδεψε από το 1948 έως το 1957. Μια σκέψη και μόνο.

Ellinis
15-05-2008, 06:46
Η φωτογραφία πού επισυνάπτω κάποια σχέση πρέπει νά έχει, τό ένα είναι τό Μοσχάνθη. Τό άλλο ποιό είναι ? Τό Γ. Τόγιας ?

Κρίνοντας από τα σινιάλα τους τα δύο καράβια ανήκαν στον Ευάγγελο Τόγια.
Σε πρώτο πλάνο νομίζω πως είναι το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ (μετέπειτα ΜΑΡΙΛΕΝΑ) και σε δεύτερο το ΜΟΣΧΑΝΘΗ (ξεχωρίζει από τα μεγάλα παράθυρα στο τελείωμα του κομοδέσιου.

polykas
23-07-2008, 15:33
Mιά σπάνια φωτό από τι Λιμάνι της Τήνου.Αρχείο αγνώστου.

Διακρίνονται τρία πλοία και μία παντόφλα.Για να δω θα αναγνωρίσετε τα πλοία.........;)


10172

esperos
23-07-2008, 15:42
Εκτος από την παντόφλα όπου δεν έχω ειδικότητα, τα άλλα εξ αριστερών είναι τα ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ΛΗΤΩ και ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ.

nautikos
23-07-2008, 20:06
Εκτος από την παντόφλα όπου δεν έχω ειδικότητα, τα άλλα εξ αριστερών είναι τα ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ΛΗΤΩ και ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ.

Η παντοφλα θα μπορουσε να ειναι η Ειρηνη (αν και αυτη δουλεψε κυριως Ηγουμενιτσα-Κερκυρα), ή καποια παντοφλα που κατασκευαστηκε στα ναυπηγεια Ζερβα.

polykas
24-07-2008, 08:58
Σωστός ο έσπερος για τις πληροφορίες του.Όσο για τον ναυτικό να συμφωνήσω μαζί του ότι μπορεί να είναι η παντόφλα ειρήνη.

polykas
24-07-2008, 09:05
To κρουαζιερόπλοιο έξω από το λιμάνι της Τήνου ποιό είναι;Και έτος περίπου παρακαλώ.:D



10219

nautikos
24-07-2008, 09:05
Σωστός ο έσπερος για τις πληροφορίες του.Όσο για τον ναυτικό να συμφωνήσω μαζί του ότι μπορεί να είναι η παντόφλα ειρήνη.

Εσυ φιλε polykas εχεις μηπως κανενα στοιχειο για την πιθανη παντοφλα απο καμια αφηγηση κτλ, μιας που εισαι Τηνιακος? Ποια γραμμη εκανε η παντοφλα μηπως ξερεις?

polykas
24-07-2008, 09:12
Όχι αγαπητέ ναυτικέ δεν γνωρίζω και εγώ για την συγκεκριμένη παντόφλα.Θα συλλέξω όμως πληροφορίες από παλιούς ανθρώπους του λιμανιού και θα ενημερώσω.

esperos
24-07-2008, 12:03
Φίλε μου Polyka, βλέπω στην φωτογραφία σου και τέταρτο πλοίο με την τσιμινιέρα του πίσω από το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ και την πλώρη του πρύμα του ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ. Εάν μπορούσες να ζουμάρεις στην τσιμινιέρα, πιθανώς να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.

esperos
24-07-2008, 12:09
Φίλε Polyka, το καράβι αρόδου έχει καταβολές από Αμερική μεριά.
Τέτοιο καράβι δεν θυμάμαι να πέρεσε από Ελληνικά χέρια εκτός από το ΕΛΙΣΑΒΕΤ Α. Εκτός και αν πέρασαν Τούρκοι από την Τήνο με το ANKARA!

Ellinis
24-07-2008, 20:19
Φίλε Polyka, το καράβι αρόδου έχει καταβολές από Αμερική μεριά.
Τέτοιο καράβι δεν θυμάμαι να πέρεσε από Ελληνικά χέρια εκτός από το ΕΛΙΣΑΒΕΤ Α. Εκτός και αν πέρασαν Τούρκοι από την Τήνο με το ANKARA!

Σωστά το σκέφτηκες Έσπερε. Το πλοίο είναι σίγουρα το ΑΝΚΑRA. Περισσότερες φωτογραφίες και πληροφορίες εδώ (http://www.teyurtseven.org/TURKGEMILER/ANKARA/ankara.html).

Πάντως δεν πιστεύω οτι πέρασαν Τούρκοι από την Τήνο (πλήν του πληρώματος) αλλά Άγγλοι, καθώς το πλοίο ήταν ναυλωμένο για αρκετά χρόνια στη Swan Hellenic.

karystos
28-08-2008, 21:16
Τι μπορεί να βρει κανεις ψάχνοντας. Ακόμη και την Τήνο με μπουνάτσα. Και κάποια άλλα πλοία. Μάιος 1998

Το BARI EXPRESS με καπετάνιο το μεγάλο καπτα Γιώργη Σαμιωτάκη έρχεται από Μύκονο.

13479

Δένει στο μέσα λιμάνι κι από πίσω μπαίνει το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ με πλοίαρχο το μακαρίτη τον Αντώνη Βάβαλο...

13480

που δένει από μέσα στο μέσα λιμάνι

13481

Οι δυο καπετάνιοι τα λένε από τις βαρδιόλες

13482

karystos
28-08-2008, 21:24
Το BARI EXPRESS φεύγει. Το πώς το γύρισε με τις μπαταριστές και τις κολλητές προπέλλες που δεν έβγαζαν "ζεύγος" είναι μια άλλη ιστορία. Το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ έχει λύσει και φεύγει κι αυτό.

13485

Το BARI EXPRESS βγαίνει για Ραφήνα από τη Σύρο έρχεται το ΝΑΙΑΣ ΙΙ.

13486

Από κοντά το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ για Σύρο Πειραιά.

13487

Η πιο γνωστή πλώρη για 17 χρόνια στην Τήνο.

13488

Το ΝΑΙΑΣ ΙΙ με πλοίαρχο τον Αντρέα Νάζο πάει για το μέσα λιμάνι

13489

Leo
28-08-2008, 22:03
Karystos, σήμερα έχεις ρέντα... τι ζωγραφίες είναι αυτές? Αποσύρομαι δεν αντέχω τόσες αναμνήσεις μαζεμένες..... Εξαιρετικές φωτογραφίες τέλειο ρεπορταζ... Ένα ρεμέτζο του Νάζου στον Πειραιά με καταπέλτη ανοιχτό πάνω απο την Πανδώρα... Ωραίες μέρες μα που ήταν οι μηχανές και το μυαλό?

karystos
28-08-2008, 22:08
Leo ήταν πιο όμορφα χρόνια. Μύριζαν πολύ περισσότερο θάλασσα από σήμερα. Μήπως θυμάσαι αν το σκαρί της φωτογραφίας ήταν το ΖΕΥΣ;

Trakman
28-08-2008, 22:41
Αν και δεν έχω ζήσει αυτά τα καράβια, οι φωτογραφίες είναι τόσο όμορφες που με συγκινούν... Σ'ευχαριστούμε Karyste...

vinman
28-08-2008, 23:11
Εκπληκτικά πράγματα φίλε Karystos σημερα...;)

nautikos
29-08-2008, 00:54
Οντως οι φωτο σου karystos ειναι πολυ ομορφες, απο τα Δελφινια τραβουσες?

Leo
29-08-2008, 06:53
Leo ήταν πιο όμορφα χρόνια. Μύριζαν πολύ περισσότερο θάλασσα από σήμερα. Μήπως θυμάσαι αν το σκαρί της φωτογραφίας ήταν το ΖΕΥΣ;

Αν δεν έλεγες το όνομα φίλε Κάρυστος, δεν θα το θυμόμουν εύκολα, αλλά τώρα που το είπες σου λέω ναι αυτό είναι το ΖΕΥΣ. Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ και γι αυτήν την " ομοβροντία ", να είσαι καλά να μας φέρνεις πάντα στα πρόθυρα καρδιακού επισοδείου :D, ευτυχώς που υπάρχουν πάντα κάποιοι την κατάλληλη στιγμή και αποθανατίζουν ότι αξίζει.

karystos
29-08-2008, 07:51
Πρέπει να ήμουν στα ΔΕΛΦΙΝΙΑ κι όχι στο ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟΝ που ήταν κλειστό.

Leo
29-08-2008, 08:15
Το Ποσειδώνιοn ανοίγει τις πόρτες, μπαλκόνια και τις καμάρες του μόνο στον polykas ;)....

Ανεξάρτητα από την πλάκα με τον φίλο polykas η φωτογραφία στο συνημμένο αρχείο Συνημμένο Αρχείο 13480 (http://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=13480), 1, 2 είναι ντεφάκτο από το Ποσειδώνιο όπως έχω την αίσθηση ότι και άλλες να είναι από εκεί εκτός από την τελευταία του Ναϊάς ΙΙ που ίσως είναι από τα Αστέρια.

karystos
29-08-2008, 10:15
ϊσως έχεις δίκιο, δε θυμάμαι. Πάντως η τελευταία του ΝΑΙΑΣ ΙΙ είναι τραβηγμένη μέσα από το BARI EXPRESS.

karystos
29-08-2008, 10:47
ΘΕΟΦΙΛΟΣ και EL GRECO στην Τήνο. Στο Θεοφιλος ο ΒασίληςΟικονομίδης, στο ΕL GRECO μάλλον ο καπτα Γιάννης Λυγεράκης. Ιανουάριος του 2000 ? Σε πρώτο πλάνο το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ του καπτα Νικόλα Κομνού.

13563

Το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ με τον καπτα Μάνθο Μπαλόπητο και το SUPERFERRY II με τον "θείο" στο έξω λιμάνι της Τήνου.

13564

Αυτή την μέρα δεν ξέρω αν την θυμάται κάποιος ή αν την έζησε. Το λιμάνι της Τήνου με ομίχλη. Από το μέσα κόκκινο φαίνεται μόνο η μέσα προβλήτα και αριστερά η πρύμη του ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ. Η ομιχλη ήρθε από τη Μύκονο σαν ένα τεράστιο σύννεφο και σκέπασε το λιμάνι μέσα σε δευτερόλεπτα. Τη στιγμή εκείνη έμπαινε το Flying Cat Athina του Γούτου που στο τσακ γλίτωσε τη σύγκρουση με μια τράτα που έβγαινε. Ειδωθήκανε στα πέντε μέτρα. Οι λιμενικοί τα έχασαν, δεν ειδοποίησαν το SUPERFERRY II που ακολουθούσε και έτσι αυτό βρέθηκε ξαφνικά μέσα στο γιαούρτι. Έξω από το λιμάνι ο καιρός ήτανε κατακάθαρος. Ήμασταν στο μέσα κόκκινο και ακούγαμε πνιχτά μέσα στην ομίχλη τις μηχανές του. Βάλαμε τι φωνές στον Τζώρτζη "Δεν πας καλά" αλλά ακόμη κι αν μας άκουσε ήτανε πολύ αργά. Είδαμε την πλώρη του στα δεκαπέντε μέτρα πάνω απο τα κεφάλια μας. Είχε κιόλας κάνει ανάποδα ολοταχώς αλλά το βαρύ βαπόρι δεν κρατήθηκε και η μπάλα χτύπησε στο μπλόκι. Ευτυχώς αυτή ήταν όλη η ζημιά. Κάθισε για λίγο στην άμμο, το ξεκόλλησε με πέντε έξη προσω-ανάποδα και το έδεσε στο έξω λιμάνι. Η ομίχλη είχε εξαφανιστεί έτσι ακριβώς όπως είχε πέσει.

13565

vinman
29-08-2008, 10:50
Φίλε μου είσαι μοναδικός!!!

polykas
29-08-2008, 15:01
Το BARI EXPRESS φεύγει. Το πώς το γύρισε με τις μπαταριστές και τις κολλητές προπέλλες που δεν έβγαζαν "ζεύγος" είναι μια άλλη ιστορία. Το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ έχει λύσει και φεύγει κι αυτό.

13485

Το BARI EXPRESS βγαίνει για Ραφήνα από τη Σύρο έρχεται το ΝΑΙΑΣ ΙΙ.

13486

Από κοντά το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ για Σύρο Πειραιά.

13487

Η πιο γνωστή πλώρη για 17 χρόνια στην Τήνο.

13488

Το ΝΑΙΑΣ ΙΙ με πλοίαρχο τον Αντρέα Νάζο πάει για το μέσα λιμάνι

13489

Karyste βλέπω τώρα στον Υπολογιστή μου τα καταπληκτικά πράγματα που έχεις ανεβάσει και θέλω και εγώ σαν Τήνιος στην Καταγωγή μου να σου πω μία λέξη ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για ότι μοιράζεσαι μαζί με όλα τα μέλη του forum.

vinman
02-10-2008, 22:16
Επειδή σήμερα κάποιοι θα μας τρελάνετε με αυτά που έχετε ανεβάσει,και βλέπω να μην κοιμόμαστε...
....Στην Τήνο πρίν απο μερικά χρόνια....
Είσοδος του Επτάνησος....ή μήπως του Δήλος??
Εξαιρετικά αφιερωμένη στους φίλους Captain Nionios,Rocinante,
Polykas,Leo,Roi Baudoin,και σε όλους τους φίλους της ενότητας των ιστορικών!!


18483


(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

polykas
02-10-2008, 22:25
Σε ευχαριστούμε vinman.

Captain_Nionios
02-10-2008, 23:12
Μανωλη μην μας τρελαινεις αλλο. Επτανησος και παλι Επτανησος ειναι το εικονιζομενο βαπορι.Αχ τι μας κανεις.;)

eliasaslan
04-10-2008, 07:22
καταπληκτική φωτογραφία φίλε Vinman, άπαιχτος

Nicholas Peppas
05-02-2009, 08:43
I have no idea when this picture was taken, but it is obvious all these people are waiting fro the boat to arrive!

28829

Nicholas Peppas
03-03-2009, 06:28
This is a rare photograph of Tenos with Moschanthi (left, around 1960
The photograph is from the second volume of Leonidas Kouvaris' Nea Eikonografimeni Geografia Atlas tis Ellados (New Illustrated Geography and Atlas of Greece, Syropouloi bros and Koumandareas, publishers, Panepistimiou 44, Athens)
31104

Nicholas Peppas
21-03-2009, 07:39
Let's go back 50 years ago and see how Tenos was served during Dekapentavgoustos... Here are the special schedules of Dekapentavgoustos 1955

33337

From Eleu0eria here is a special announcement for the Dekapentavgoustos 1947 in Tenos

33612

Rocinante
23-03-2009, 19:26
Φιλε Νικολα ως Τηνιακος σε ευχαριστω για την καλοσυνη σου να μοιραστεις μαζι μας τις παραπανω νοσταλγηκες ανακοινωσεις πλοιων που γνωρισαμε απο τις αφηγησεις των γονεων και των παππουδων μας.

Karolos
23-03-2009, 22:16
Και εγώ σαν ένας ακόμη ''Ζαβοτηνιακός, σ' ευχαριστούμαι πολύ.

Nicholas Peppas
24-03-2009, 04:02
Φιλε Νικολα ως Τηνιακος σε ευχαριστω για την καλοσυνη σου να μοιραστεις μαζι μας τις παραπανω νοσταλγηκες ανακοινωσεις πλοιων που γνωρισαμε απο τις αφηγησεις των γονεων και των παππουδων μας.

I thank you both for your kind comments. It is always a great delight for me to "discover" such documents! BTW, I was particularly impressed with Aekaterini that could do two ship to Tenos in just one day!

Nicholas Peppas
26-03-2009, 01:33
Ships going to Tenos for the Dekapentacgoustos 1905 (Skrip newspaper of August 12, 1905).

33874

Antigone was a McDowall & Barbour ship. She was built as a passenger/cargo ship of 923 tons by Tod & McGregor of Meadowside in 1873. http://www.gregormacgregor.com/Tod&Macgregor/burns_line.htm She was named Owl and belonged to J.& G. Burns. See also http://en.wikipedia.org/wiki/Sir_George_Burns,_1st_Baronet Owl was 70 m long and 9.2 m wide. See also http://www.gregormacgregor.com/Tod&Macgregor/Owl_168.htm

The Burns brothers, James & George, entered shipping as agents for one of the three concerns running the Glasgow - Liverpool route and based themselves in Greenock. Their agency interests extended to a proposed Belfast-Glasgow steamer service and by 1826 they decided to operate this themselves. The Liverpool route became controlled by the Burns brothers in 1829 and they became associated with David MacIver. Together they founded what later became the Cunard Line. They also entered the West Highlands trade in 1835, but in 1851 they sold these ships to David Hutchenson, along with the ships of the Castle Line, which they had purchased in 1848


Here are two ads from the Official Cunard Album and Guide.

338843388533886

She transferred to McDowall & Barbour in 1901 and was named Antigone. She was scrapped in 1929.
See also http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/viewship.asp?id=14378

Hera was also a McDowall & Barbour ship. I have no technical details but here is her photo (not to be confused with Hera M)
33881

Nicholas Peppas
20-04-2009, 18:34
Here are some unusual ads from Dekapentavgoustos 1963 on Kavounides Line. They used their ships as hotels! For 500 drachmas you could go to Tenos, have a dinner and sleep on the ship! Also note that one of the ships was clearly a cruise ship, Carina. August 11, 1963
3612236123

And an ad from Dekapentavgoustos 1963 on Typaldos Line.
36124

Roi Baudoin
21-04-2009, 13:38
Μια απρόσμενη πηγή για φωτογραφίες παλαιών πλοίων.
Στο ένθετο "Βιβλιοθήκη" της Ελευθεροτυπίας (Παρασκευή 8 Αυγούστου 2008).
Το αφιέρωμα είχε θέμα "Η Ελλάδα του Μεσοπολέμου"

Θέμα που ταιριάζει γάντι στον Νicholas Peppas και τον Ellinis.

"Τήνος 3-8-1939"
στο άρθρο με θέμα "Η προνομιούχος Τήνος" του Ζαχαρία Παπαντωνίου.

Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Nicholas Peppas, τον Rocinante, τον Ellinis, τον paroskayak και τον polyka.

36263

Nicholas Peppas
21-04-2009, 16:18
Thank you for this... Taking a ship in the 1930s was a big thing!

Nicholas Peppas
29-04-2009, 03:25
And Sigalas' Teti in Tenos on August 12, 1952

37065

Roi Baudoin
14-05-2009, 19:16
Ξεφυλίζοντας τα παλιά τεύχη του περιοδικού της "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ", "ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ", πέφτουμε πάνω σε μια παλιά φωτογραφία της Τήνου του μεσοπολέμου.
Το αφιέρωμα ήταν για την Τήνο (έτος 1993).

"Τήνος. Το ανατολικό τμήμα του λιμανιού. Φωτογραφία άγνωστου και ανώνυμου φωτογράφου, της εποχής του Μεσοπολέμου. (Αρχείο του Στρατή Γ. Φιλιππότη).

39210

Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Nicholas Peppas, τον polyka, τον Rocinante, τον Leo, τον T.S.S. APOLLON, τον C. Κάρολος και τον Appia 1978.

Nicholas Peppas
14-05-2009, 19:21
Ξεφυλίζοντας τα παλιά τεύχη του περιοδικού της "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ", "ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ", πέφτουμε πάνω σε μια παλιά φωτογραφία της Τήνου του μεσοπολέμου.
Το αφιέρωμα ήταν για την Τήνο (έτος 1993).

"Τήνος. Το ανατολικό τμήμα του λιμανιού. Φωτογραφία άγνωστου και ανώνυμου φωτογράφου, της εποχής του Μεσοπολέμου. (Αρχείο του Στρατή Γ. Φιλιππότη).

39210

Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Nicholas Peppas, τον polyka, τον Rocinante, τον Leo, τον T.S.S. APOLLON, τον C. Κάρολος και τον Appia 1978.

Very informative photograph. Based on other photos, I am placing it around 1923

ΤΣΕΡΕΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
14-05-2009, 19:36
:pΤο πλοιο στο λιμανι της ΤΗΝΟΥειναι ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αφιερωμενο εξαιρετικα
σε ολους ΝΙΚΟΣ ΤΣΕ

Nicholas Peppas
26-05-2009, 22:52
Here is a nice Tenos photograph of the early 1950s with (I think) Andros in it.

40910

Here is a nice Tenos photograph of the early 1990s

41189

An old postcard from Tenos

41616

Nicholas Peppas
05-07-2009, 02:33
Two photos of the rarely seen ship Helene in Tenos in 1963!

http://www.greecetravel.com/photos/sixties/greek-islands2/PhotoAlbum1/tinos003_jpg_view.htm

http://www.greecetravel.com/photos/sixties/greek-islands2/PhotoAlbum1/Tinos010b_jpg_view.htm

Roi Baudoin
15-09-2009, 20:36
Γυρίζουμε πίσω στο χρόνο.
Σταματάμε κάπου στα 1958.

Ένας μεγάλος σκηνοθέτης γυρίζει την ταινία "Το τελευταίο Ψέμα" (1958).

Σκηνοθέτης ο Μιχάλης Κακογιάννης και πρωταγωνίστρια η Έλλη Λαμπέτη.

Μετά το "Κυριακάτικο ξύπνημα" (1954) και το "Κορίτσι με τα μαύρα" (1956) η Έλλη Λαμπέτη και ο Μιχάλης Κακογιάννης είνα ξανά μαζί στα πλατώ.

Θα μας χαρίσουν ορισμένα από τα ωραιότερα πλάνα με τα πρόσωπα των πιστών που ταξιδεύουν με το πλοίο της γραμμής για την Τήνο.

Η καταγραφή της λιτανείας της Ιεράς Εικόνας γίνεται με τη σκηνοθετική ματιά του Μιχάλη Κακογιάννη.

Οδηγός μας το βιβλίο της Αγλαΐας Μητροπούλου "Ελληνικός Κινηματογράφος" (Εκδόσεις Παπαζήση, 2006), όπου διαβάζουμε:

"Το κοινωνικό θέμα απασχολεί τον σκηνοθέτη και στο Τελευταίο Ψέμα (1958), μια μελέτη της μεγαλοαστικής κοινωνίας όπου χρησιμοποιεί τις λαϊκές θρησκευτικές γιορτές και το "θαύμα".
Η βασανισμένη κόρη της μεγαλοαστικής οικογένειας, συγκλονισμένη από το θάνατο της βάγιας της και μετά από μια δυνατή σύγκρουση με τη μητέρα της, παίρνει το αφασικό παιδί της πεθαμένης και καταφεύγει στην Παναγία της Τήνου για να την παρακαλέσει να κάνει ο θαύμα της. Και το θαύμα όντως γίνεται. Το παιδί, καθώς σπρώχνεται από το πλήθος, παθαίνει σοκ και ξαναβρίσκει τη μιλιά του."

Στην Τήνο του 1958.
Ένα όμορφο πλοίο του Τόγια που διακρίνεται καθαρά, καθώς και ένα πλοίο του Καβουνίδη (μήπως το "Αικατερίνη") και ένα πολεμικό.

56745

Σκηνές από τη λιτάνευση της ιεράς Εικόνας.
Έχω την εντύπωση ότι οι φίλοι μας από την Τήνο θα αναγνωρίσουν πολύ γνωστά πρόσωπα.

56746

56747

56748

56749

Αφιερωμένες εξαιρετικά στους καλούς φίλους polyka, Rocinante, Leo, Νίκος Μαρούλης, Μαστροκώστας, Nicholas Peppas, Haddok, Ellinis, gtogias, T.S.S. APOLLON, BEN BRUCE, nikosnasia, Django, NAXOS, Νάξος, φανούλα, dokimakos21, C.Κάρολος, σκορπιός, ΤΣΕΡΕΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, Capten 4, Avenger, Seaways_lover, Γιάννη Μαμάη, Appia 1978, Α. Μώλο, Έσπερο, Απόστολο, Fiinpartner 1966, Ναϊάς ΙΙ, navigation, frost, τοξότη, Leonardos B, Sylver 23, Παναγιώτης, Ναταλία, navigator και vinman.

Karolos
15-09-2009, 20:40
ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ !!!

φανούλα
15-09-2009, 21:16
Το πλοίο του Καβουνίδη πρέπει να είναι το ΠΟΛΙΚΟΣ... τώρα για το άλλο του Τόγια ας μας φωτίσουν οι γνώστες!! Ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ Αντώνη!!! Να 'σαι καλά!!!

polykas
15-09-2009, 21:39
Aπίστευτες εικόνες.Τόσο παλιές ,όπου η λιτάνευση της Αγίας Εικόνας ,πραγματοποιήται στον παλιό εμπορικό δρόμο και όχι στην Λεωφόρο Μεγαλόχαρης.Όσο για την εικόνα του λιμανιού μιλάει μόνη της.Αντώνη είσαι καταπληκτικός.Σε ευχαριστούμε πολύ.

T.S.S. APOLLON
15-09-2009, 21:50
Πολυ ομορφα ντοκουμενττα απο τον φιλο Roi Baudoin!
Τα πλοια ειναι το Καρυστος του Τογια,το Αικατερινη του Καβουνιδη,και αριστερα στην εικονα η πλωρη που βλεπουμε ειναι το Παντελης του Φουστανου.

Ellinis
15-09-2009, 22:03
Kαι στις εύστοχες αναγνωρίσεις του εκλεκτού tss apollon, να προσθέσω οτι το πολεμικό L260 ηταν το ΘΗΡΑ. Τα αδελφάκια του ΜΗΛΟΣ και ΚΥΘΗΡΑ έκαναν το πέρασμα στο Ναύσταθμο μέχρι πρόσφατα, ίσως και ακόμη.

φανούλα
15-09-2009, 22:13
Ευχαριστώ πολύ τους φίλους για τις διορθώσεις καθώς και για τις ευχές σου Αντώνη(ξέρεις εσύ;))!!!

Roi Baudoin
16-09-2009, 16:14
Ξαναγυρίζουμε στην ταινία του Μιχάλη Κακογιάννη "Το τελευταίο Ψέμα" του 1958.

Επιβιβαζόμαστε στο πλοίο της γραμμής, μαζί με όλους όσους ταξιδεύουν στην Τήνο αναζητώντας ο καθένας και κάτι διαφορετικό.
Άνδρες, γυναίκες και παιδιά.
Άλλοι αναζητούν το θαύμα, άλλοι ταξιδεύουν για την ευλογία της Παναγίας και άλλοι αναζητώντας αυτό που δεν έχουν και θέλουν να αποκτήσουν.

Καθόμαστε κατάχαμα στην πλώρη.
Μια τέντα θα ανοίξει σε λίγο για προφύλαξη από τον ήλιο.

Οι ανέσεις είναι ελάχιστες, η προσδοκία μεγάλη.

Εικόνες αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

Η ερώτηση, νομίζω, ότι δεν είναι δύσκολη.
Ποιο είναι το πλοίο της γραμμής;

56852

56853

56851

56854

Η Έλλη Λαμπέτη ταξιδεύει και αυτή αναζητώντας το θαύμα.
Η ηθοποιός, με τα ωραιότερα ίσως μάτια του ελληνικού κινηματογράφου, σε μια από τις καλύτερες ταινίες της.

56855

avenger
18-09-2009, 11:42
Ευχαριστούμε πολύ Αντώνη.....

Nicholas Peppas
20-09-2009, 03:20
Θαυμαστε τα πλοια που πηγαιναν στην Τηνο τον Δεκαπενταυγουστο του 1949, δηλαδη προ 60 ετων

ΕΛΣΗ
Το γνωστο πλοιο Ελλη Τογια
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46390

ΜΑΡΗ
Το μετεπειτα Κωστακης Τογιας και Μαριλενα
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24854

ΑΝΑΤΟΛΗ
Παλιο λορδικο γιωτ
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=78230

ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΣ
Ενα απο τα λιγοτερο γνωστα πλοια του Τυπαλδου
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25153

ΜΟΣΧΑΝΘΗ
Και πιος δεν ξερει και δεν θυμαται το (τριτο) Μοσχανθη
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46196

ΤΕΤΗ
Ωραιοτατο πλοιο του Σιγαλα, αργοτερα το Αδριατικη του Τυπαλδου
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=62749

ΚΑΔΙΩ
επισης του Σιγαλα
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=62462

ΠΙΝΔΟΣ
Ολοι μας γνωριζουμε το Πινδος, αλλα περισσοτερο σαν πλοιο του Αργοσαρωνικου και (στις αρχες του) του Αμβρακικου και της Ακαρνανιας. Δυστυχως δεν ηταν αγαπητο πλοιο σ' αυτη την γραμμη. Κοιταξτε το επομενο μηνυμα
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58515

ΓΛΑΡΟΣ
Θρυλικο πλοιο της περιοδου 1947−1960
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58524

ΒΑΡΒΑΡΑ ΤΣΕΚΑ (sic)
στην πραγματικοτητα Βαρβαρα Τσεπα και αργοτερα Σοφια Τογια και Ανδρος
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=59820


57292

Nicholas Peppas
20-09-2009, 16:28
Γραμμα ταξιδιωτου της Τηνου γραμμενο στις 9 Οκτωβριου 1949, γεματο με παραπονα για το Πινδος ΙΙ


57443

Nicholas Peppas
26-10-2009, 00:18
Θαυμαστε τα πλοια που πηγαιναν στην Τηνο τον Δεκαπενταυγουστο του 1959, δηλαδη προ 50 ετων

62039

ΑΓΓΕΛΙΚΑ
(1910, 2.922 τοννοι, 14 κομβοι).
Παλιο Καναδικο πλοιο με το ονομα Princess Adelaide. Ηλθε εδω το 1949. Αδελφο του Αιγαιου.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24971

ΑΔΡΙΑΣ
(1943, 1.311 τοννοι, 16 κομβοι)
Γνωστο επισης σαν Κυκλαδες και αργοτερα Πολικος, το πλοιο ξεκινησε σαν πολεμικο
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=53861

ΑΙΓΑΙΟΝ
(1911, 3.099 τοννοι, 17,5 κομβοι).
Παλιο Καναδικο πλοιο που, με το ονομα Princess Alice. Ηλθε εδω το 1951. Αδελφο του Αγγελικα.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=53877

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
(1941, 1.082 τοννοι, 14,6 κομβοι)
Το Αικατερινη ηταν πλοιο που ναυπηγηθηκε το 1941 σαν το Βρεττανικο πολεμικο Bergamot. Μετα τον πολεμο ηλθε στην Ελλαδα και μετα απο μετασκευες εγινε το Συρος, μετα το Δελφινι και τελικα το Αικατερινη του Καβουνιδη.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65109

ΑΡΚΑΔΙΑ
(1942, 956 τοννοι, 12,6 κομβοι)
Μικρο, πρωην Βελγικο φορτηγο πλοιο ναυπηγημενο στις ΗΠΑ, ηλθε στην Ελλαδα το 1959 για λιγα χρονια και ταξιδεψε περισσοτερα σε μικροτερες και αγονες γραμμες σαν καραβι του Διαμαντη
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=66098

ΔΕΣΠΟΙΝΑ
(1943, 875 τοννοι, 13,4 κομβοι)
Και αλλο ενα πρωην πολεμικο πλοιο Αμερικανικης κατασκευης, το Δεσποινα ηλθε στην Ελλαδα το 1947 και (μαζι με τον Παντελη) ανηκε στον Φουστανο . Αργοτερα πουληθηκε στον Κουσουνιαδη και ειχε μια σπουδαια αλλα μικροτερη καριερα σαν Ευαγγελιστρια
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=22679

ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ
(1929, 1.463 τοννοι, 12,9 κομβοι)
Παλιο Ιταλικο πλοιο του 1929 με τα ονοματα Stamura και Stamira. Αργοτερα πλοιο του Τυπαλδου
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46390

ΚΑΝΑΡΗΣ
(1952, 1.709 τοννοι, 14,5 κομβοι)
Απο τις Ιταλικες επανορθωσεις, το Καναρης ηλθε στην Ελλαδα ολοκαινουριο το 1952 και ανηκε στην Θηραικη Ακτοπλοια του Πετρου Νομικου. Το Καναρης ηταν λιγο πιο αργο, λιγο πιο απλο μεσα... Ηταν το πρωτο που εβαλε στις αγονες γραμμες ο Νομικος. http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24864

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ η ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ
(1952, 1.709 τοννοι, 14,6 κομβοι)
Απο τις Ιταλικες επανορθωσεις, ηλθε στην Ελλαδα ολοκαινουριο το 1952 και ανηκε στην Ηπειρωτικη Ακτοπλοια του Ποταμιανου. Θαλεγα οτι ηταν το μονο πλοιο που ειχε δυο ονοματα!!!
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24864

ΜΑΡΙΛΕΝΑ
(1911, 1.220 τοννοι, 15,3 κομβοι)
Πραγματικα παμπαλαιο Αγγλικο πλοιο που ηταν ηδη 48 ετων το 1959!!! Το γνωρισαμε σαν Πατρις, Μαρη του Τογια, Κωστακης Τογιας ξανα του Τογια, μεχρι που το πηρε ο Λαγας και το αλλαξε εντελως, φτιαχνοντας ενα πραγματικα φουτουριστικο πλοιο... Το πλοιο διαλυθηκε το 1979 σε ηλικια 68 ετων!!
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24854

MEDITERRANEAN
(1908, 3.925 τοννοι, 19,5 κομβοι)
Και αυτο απο τον Καναδα, με το ονομα Princess Charlotte
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=32502

ΜΟΣΧΑΝΘΗ
(1913, 573 τοννοι, 12,5 κομβοι)
Ενα θρυλικο πλοιο απο την αρχη του μια και πηρε το ονομα δυο αλλων πασιγνωστων προπολεμικων πλοιων με το ιδιο ονομα... Εγινε το κατ εξοχην πλοιο των Κυκλαδων (ιδιως των βορειοανατολικων Κυκλαδων).
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46196

ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ
(1929, 1.222 τοννοι, 12,3 κομβοι)
Παλιο, ωραιο πλοιο απο την Αγγλια που μας ηλθε στα 1950 και εγινε ιδιαιτερα αγαπητο στις Κυκλαδες. Αλλα η πιο γνωστη του γραμμη ηταν η αγονη γραμμη Λακωνιας απο το Κυπαρισσι μεχρι τα Κυθηρα και απο τον Γερολιμενα μεχρι το Οιτυλον...
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=42649

ΠΑΝΤΕΛΗΣ
(1943, 1.156 τοννοι, 16 κομβοι)
Αλλο ενα Αγγλικο πολεμικο του δευτερου παγκοσμιου πολεμου που τελικα ηλθε στην Ελλαδα στις αρχες τις δεκαετιας του 1950 και εγινε πλοιο του Φουστανου.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=38081

Rocinante
16-11-2009, 22:40
Εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και την επέτειο τορπιλισμού της «Έλλης». Πλάνα στο Ναό της Μεγαλόχαρης στην ΤΗΝΟ. Περιφορά της εικόνας και ρίψη στεφάνων στη θάλασσα.
Στο λιμανι ενα πλοιο.
Σηκωνω τα χερια ψηλα. Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι.
http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=11766&tsz=0&act=mMainView

Apostolos
16-11-2009, 22:47
Κάποιο Ιταλιάνικο (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278106&highlight=%C9%F4%E1%EB%E9%DC%ED%E9%EA%E1#post27810 6)(Μιαούλης?) και το Αγαπητός Ι (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278696#post278696)

Rocinante
16-11-2009, 22:50
Κάποιο Ιταλιάνικο (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278106&highlight=%C9%F4%E1%EB%E9%DC%ED%E9%EA%E1#post27810 6)(Μιαούλης?) και το Αγαπητός Ι (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278696#post278696)
Αποστολε δικιο εχεις. Μολλις ποσταρισες στο θεμα του Αγαπητος Ι. το καταλαβα. Το ειχα ξεχασει τελειως.
Many thanks.

Nicholas Peppas
17-11-2009, 01:57
Κάποιο Ιταλιάνικο (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278106&highlight=%C9%F4%E1%EB%E9%DC%ED%E9%EA%E1#post27810 6)(Μιαούλης?) και το Αγαπητός Ι (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=278696#post278696)

Μιαουλης βεβαια

Nicholas Peppas
25-12-2009, 05:15
Στο πλαίσιο του εορτασμού της Κοίμησης της Θεοτόκου στην Τήνο, πραγματοποιείται λιτάνευση της εικόνας της Μεγαλόχαρης με αφετηρία τον ιερό ναό της Ευαγγελίστριας και κατάληξη το λιμάνι της Τήνου. Κατά μήκος της διαδρομής, η εικόνα διέρχεται πάνω από πολυάριθμους πιστούς κάθε ηλικίας, οι οποίοι περιμένουν γονυπετείς. Βλέπουμε το ΦΙΛΙΠΠΟΣ και το ΑΙΓΑΙΟΝ Διορθωσις! Το ΕΣΠΕΡΟΣ και το HELENE (ιδε παρα κατω)

15/8/1963

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1254&thid=3163

7002070021

Η Τήνος τον Δεκαπενταύγουστο
Ταινία Επικαίρων 11:14 λεπτά!!

Γενικές απόψεις της πόλης και του λιμανιού της Τήνου. Περιήγηση στους δρόμους της Τήνου, τους οποίους διασχίζουν οι κάτοικοι του νησιού. Γενικές απόψεις διαφόρων κτιρίων της Τήνου. Επίσκεψη στο Μουσείο Τηνίων Καλλιτεχνών, όπου εκτίθενται έργα γλυπτικής και ζωγραφικής. Πλοίο εισέρχεται στο λιμάνι της Τήνου. Άποψη της προτομής του αγωνιστή της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 Φραγκίσκου Παξιμάδη. Ζωγράφος φιλοτεχνεί προσωπογραφία άνδρα.

Περιήγηση στην αγορά της Τήνου, η οποία κατακλύζεται από τους κατοίκους και τους επισκέπτες του νησιού. Άνδρες παίζουν τάβλι σε καφενείο της Τήνου. Ψαράδες ετοιμάζουν τα δίχτυα τους και ασχολούνται με διάφορες εργασίες στο λιμάνι της Τήνου. Άνδρες και αγόρια ψαρεύουν. Ψαροκάικα αναχωρούν από το λιμάνι της Τήνου. Ανήμερα του εορτασμού της Κοίμησης της Θεοτόκου πραγματοποιούνται εκδηλώσεις στη μνήμη των θυμάτων του τορπιλισμού του ευδρόμου «Έλλη», στο πλαίσιο των οποίων ρίπτεται στεφάνι στο λιμάνι της Τήνου.

Προσκυνητές καταφθάνουν γονυπετείς στον ιερό ναό της Ευαγγελίστριας, όπου συρρέει πλήθος πιστών για τον εορτασμό της Κοίμησης της Θεοτόκου. Περιήγηση στο εσωτερικό του ναού, ο οποίος είναι κατακλυσμένος από τάματα πιστών προς τη Μεγαλόχαρη. Πιστοί προσκυνούν την εικόνα της Μεγαλόχαρης. Στο πλαίσιο του εορτασμού της Κοίμησης της Θεοτόκου, πραγματοποιείται λιτάνευση της εικόνας της Μεγαλόχαρης με αφετηρία τον ιερό ναό της Ευαγγελίστριας και κατάληξη το λιμάνι της Τήνου. Κατά μήκος της διαδρομής, η εικόνα διέρχεται πάνω από πολυάριθμους πιστούς κάθε ηλικίας, οι οποίοι περιμένουν γονυπετείς.

Γενικές απόψεις της πόλης και του λιμανιού της Τήνου κατά τη δύση του ήλιου.

15/8/1963
Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.
http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1266&thid=3205 (http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1254&thid=3163)

70024

Nicholas Peppas
25-12-2009, 06:53
Η Τήνος τον Δεκαπενταύγουστο 1973

Άποψη της Τήνου μέσα από πλοίο που φτάνει στο λιμάνι του νησιού. Κόσμος συγκεντρωμένος στο λιμάνι υποδέχεται το πλοίο (ΜΙΑΟΥΛΗΣ). Γυναίκες και παιδιά, προχωρώντας με τα γόνατα, κατευθύνονται προς τον Ιερό Ναό Ευαγγελίστριας Τήνου όπου εορτάζεται η Κοίμηση της Θεοτόκου, στον προαύλιο χώρο του οποίου βρίσκεται πλήθος κόσμου. Άντρες και γυναίκες που κρατούν λαμπάδες, προ της εισόδου του Ναού. Πολεμικά αεροπλάνα πετούν σε σχηματισμό. Ο Υπουργός Ναυτιλίας, Μεταφορών και Επικοινωνιών επιβαίνων σε πλοίο, στα ανοιχτά του λιμανιού της Τήνου, ρίπτει στέφανο στο σημείο όπου βυθίστηκε το καταδρομικό πλοίο «Έλλη» από ιταλικό υποβρύχιο, τον δεκαπενταύγουστο του 1940. Ο Διοικητής του Πολεμικού Στόλου υποναύαρχος Καλογερόπουλος ρίπτει στέφανο.

Άποψη της Τήνου μέσα από το πλοίο που προσεγγίζει το λιμάνι. Η εικόνα της Παναγίας της Τήνου, στο εσωτερικό του Ιερού Ναού Ευαγγελίστριας. Στρατιώτες του Ναυτικού φέροντες την εικόνα, ακολουθούμενοι από ιερείς και από τους παριστάμενους επισήμους, εξέρχονται του Ναού από όπου εκκινεί λιτανεία της εικόνας, στον προαύλιο χώρο του οποίου βρίσκεται πλήθος κόσμου. Άντρες και γυναίκες καθισμένοι στον προ του Ναού δρόμο, προσκυνούν τη διερχόμενη εικόνα. Πλήθος κόσμου, σε δρόμο του νησιού, ακολουθεί τη λιτανεία της εικόνας και άλλοι, εκατέρωθεν των οδών, παρακολουθούν τη διερχόμενη πομπή.

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2148&thid=6053

70038

Ellinis
25-12-2009, 12:09
Στο πλαίσιο του εορτασμού της Κοίμησης της Θεοτόκου στην Τήνο, πραγματοποιείται λιτάνευση της εικόνας της Μεγαλόχαρης με αφετηρία τον ιερό ναό της Ευαγγελίστριας και κατάληξη το λιμάνι της Τήνου. Κατά μήκος της διαδρομής, η εικόνα διέρχεται πάνω από πολυάριθμους πιστούς κάθε ηλικίας, οι οποίοι περιμένουν γονυπετείς. Βλέπουμε το ΦΙΛΙΠΠΟΣ και το ΑΙΓΑΙΟΝ

15/8/1963

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1254&thid=3163

7002070021

Μια διόρθωση Νίκο, το πλοίο δεξιά είναι το HELENE του Χανδρή (δες σχετικές φωτο στην Τήνο εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=227184&postcount=10)) και του Καβουνίδη είναι το ΕΣΠΕΡΟΣ.
Ανάμεσα τους, το μικρό πρέπει να είναι το ΜΟΣΧΑΝΘΗ του Τόγια.

Nicholas Peppas
25-12-2009, 17:07
Μια διόρθωση Νίκο, το πλοίο δεξιά είναι το HELENE του Χανδρή (δες σχετικές φωτο στην Τήνο εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=227184&postcount=10)) και του Καβουνίδη είναι το ΕΣΠΕΡΟΣ.
Ανάμεσα τους, το μικρό πρέπει να είναι το ΜΟΣΧΑΝΘΗ του Τόγια.

Διορθωθηκε. Ευχαριστω

Ellinis
25-12-2009, 20:08
Από τους εορτασμούς της Παναγίας, του 1971 και τα παρακάτω καρέ με τα ΟΙΑ και ΦΙΛΙΠΠΟΣ.

πηγή βέβεια το αρχείο
Το σχετικό βίντεο μπορείτε να το δείτε εδώ (http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3358&thid=10968).

70159

Nicholas Peppas
25-12-2009, 22:02
Από τους εορτασμούς της Παναγίας, του 1971 και τα παρακάτω καρέ με τα ΟΙΑ και ΦΙΛΙΠΠΟΣ.
πηγή βέβεια το αρχείο
Το σχετικό βίντεο μπορείτε να το δείτε εδώ (http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3358&thid=10968).
70159

Οπως ανεφερε και ο Ellinis παρα πανω, εδω ειναι και το φιλμ για τον Δεκαπενταυγουστο του 1971.
http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3358&thid=10968
________________

Η εναρκτηρια κλασσικη μουσικη των Επικαιρων της εποχης εκεινης ειναι ενας απο τους 36 Ελληνικους Χορους του Νικου Σκαλκωτα, ο Χωστιανος Χορος. Η μητερα του Νικου Σκαλκωτα κατηγετο απο τα Χωστια Βοιωτιας (σημερινο Προδρομο) και ο Σκαλκωτας περναγε μερικα καλοκαιρια εκει. Ο Χωστιανος ειναι απο τους πιο αγαπητους χορους του.

Η εκτελεσις που ακουγεται εδω ειναι απο το 1955 με τον Δημητρη Μητροπουλο (1896−1960) και την Συμφωνικη Ορχηστρα της Νεας Υορκης (NYPhO). Ο Μητροπουλος παρουσιασε τους τεσσερις βασικους χορους του Σκαλκωτα (Χωστιανο, Ηπειρωτικο, Πελοποννησιακο και Κλεφτικο) σε ενα εξαιρετικο δισκο 45 στροφων της Columbia που πουλησε πανω απο 200.000 κομματια. Πολλες αλλες εκτελεσεις εχουν ηχογραφηθει αλλα η εκτελεσις του Μητροπουλου εχει μεινει ανεπαναληπτη.

Μια αλλη εκτελεσις των τεσσαρων χορων του Σκαλκωτα που με συγκινει ιδαιτερα οταν την ακουω ξανα εγινε στην Αθηνα στο θεατρο Παλλας στις 2 Οκτωβριου 1955. Ο Δημητρης Μητροπουλος διηυθυνε την NYPhO και μετα την εισαγωγη απο την Δυναμη του Πεπρωμενου του Βερντι και την Ηρωικη Συμφωνια του Μπετοβεν, διηυθυνε τους τεσσερις χορους μεσα σε παραληρημα ολων των παροντων. Παρ οτι μολις επτα ετων, ειχα την τυχη να ημουν παρων με τον πατερα μου. Η εκτελεσις αυτη εχει ηχογραφηθει και παραμενει στα αρχεια του Υπουργειου Πολιτισμου. Για τελευταια φορα την εξεδωσαν σε 500 αντιτυπα το 1995.
____________
Εορτασμός της Κοίμησης της Θεοτόκου με την παρουσία του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας Ιωάννη Χολέβα στην Τήνο

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3358&thid=10968

7017770178

Rocinante
25-12-2009, 22:28
Δεν ειναι η πρωτη φορα που σε αυτο το φορουμ μαθαινω πραγματα μη ναυτιλιακου περιεχομενου που ομως προσωπικα τα θεωρω πολυ ενδιαφεροντα.
Σε ευχαριστω Nicholas.

Nicholas Peppas
26-12-2009, 20:04
Η Τήνος τον Δεκαπενταύγουστο 1972

Άποψη της Τήνου μέσα από πλοίο που φτάνει στο λιμάνι του νησιού. Άποψη του λιμανιού της Τήνου. Πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού στα ανοιχτά του λιμανιού, στο σημείο όπου βυθίστηκε το καταδρομικό πλοίο «Έλλη» από ιταλικό υποβρύχιο, τον δεκαπενταύγουστο του 1940. Ο Υπουργός Ναυτιλίας, Μεταφορών και Επικοινωνιών Εμμανουήλ Φθενάκης, επιβαίνων στο πλοίο, ρίπτει στέφανο στη θάλασσα. Ο Αρχηγός του Ναυτικού Π. Αραπάκης ρίπτει στέφανο στη θάλασσα.

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3722&thid=12735

70282702837028470285



70286

Nicholas Peppas
10-01-2010, 02:10
Τήνος

13/8/1964

72104

Nicholas Peppas
10-01-2010, 02:12
Στο πλαίσιο του εορτασμού της Κοίμησης της Θεοτόκου στην Τήνο, πραγματοποιείται λιτάνευση της εικόνας της Μεγαλόχαρης με αφετηρία τον ιερό ναό της Ευαγγελίστριας και κατάληξη το λιμάνι της Τήνου. Κατά μήκος της διαδρομής, η εικόνα διέρχεται πάνω από πολυάριθμους πιστούς κάθε ηλικίας, οι οποίοι περιμένουν γονυπετείς. Βλέπουμε το ΦΙΛΙΠΠΟΣ και το ΑΙΓΑΙΟΝ Διορθωσις! Το ΕΣΠΕΡΟΣ και το HELENE (ιδε παρα κατω)

15/8/1963

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1254&thid=3163

7002070021


Τα δρομολογια Τηνου στις 10 Αυγουστου 1963 μας βοηθουν στην αναγνωριση ολων των πλοιων... Παραδοξως το Helene το λενε Ελενη εδω!

72105

Nicholas Peppas
15-02-2010, 07:28
Μ αυτα τα πλοια πηγαιναμε στην Τηνο τον Δεκαπενταυγουστο του 1949!

77127

Rocinante
15-02-2010, 11:12
Μ αυτα τα πλοια πηγαιναμε στην Τηνο τον Δεκαπενταυγουστο του 1949!
Οτι το καλυτερο για την εποχη εκεινη φιλε Nicholas.
Το κακο ειναι οτι την εποχη εκεινη πηγαινε οτι το καλυτερο και μετα απο 6 δεκαετειες τα καλυτερα δεν προσεγγιζουν λογω επικινδυνοτητας του λιμανιου....

Nicholas Peppas
01-03-2010, 22:39
Καποιο σπανιο φιλμ για τον φιλο rocinante και ολους τους αλλους φιλους απο την Τηνο

Σπανιοτατες φωτογραφιες του Καρυστος απο ενα φιλμ επικαιρων του 1947 που παρουσιαζει την γιορτη του Δεκαπενταυγουστου στην Τηνο στις 15 Αυγουστου 1947.

Το φιλμ προερχεται απο τα αρχεια της British Pathé http://www.britishpathe.com/record.php?id=55464 και εχει εξαιρετικη σημασια οχι μονο γιατι μας δειχνει αγνωστα πλανα του Καρυστος αλλα επισης γιατι παρουσιαζει μια αδρη εικονα του πως ηταν ο κοσμος τις πρωτες μερες μετα απο την απελευθερωση...

Στην πεμπτη φωτογραφια ισως να ειναι ο Μοσχανθη στο ακρο αριστερα και το Θεσσαλονικη πανω δεξια


79728
79729
79730

79731

79732

Nicholas Peppas
17-07-2010, 17:51
Τηνος 1911. Για παραθεριζοντα στην νησο φιλο...


Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (ΕΛΙΑ, http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

98254

Nicholas Peppas
05-09-2010, 03:32
Τηνος

104558


Καραβι για την Τηνο (1925−1930)

104559

Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη φωτογραφιων, επιστολικων δελταριων (καρτ ποσταλ) και εφημεριδων του Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php)

nikosnasia
22-09-2010, 18:57
Παλιά καρτποστάλ.
107314

gpap2006
22-09-2010, 19:32
Πρέπει να είναι οπωσδήποτε πριν το 1974, σωστά?

nikosnasia
22-09-2010, 19:45
Εγώ την αγόρασα το 1977 απ΄το νησί. Σίγουρα είναι παλιότερη.

Karolos
23-09-2010, 12:31
Εγώ την αγόρασα το 1977 απ΄το νησί. Σίγουρα είναι παλιότερη.

Πρέπει να είναι παλαιότερη της εποχής Λητώ και Απόλλωνα.
Επειδή τα χάζευα πιτσιρικάς τότε, δε θυμάμαι να είχε οικοδομή στην παραλία. Ελπίζω να μην κάνω λάθος.

Nicholas Peppas
04-10-2010, 23:02
Τηνος γυρω στο 1912.
Απο το βιβλιο Aegean Days του J. Irving Mannatt, Houghton and Miflin Co, Boston, 1914
Το βιβλιο ειναι μια σειρα ταξιδιωτικων αναμνησεων απο το 1890 μεχρι το 1913 και αναφερεται σε πολλα ελληνικα επιβατηγα της εποχης εκεινης

109207

Φωτογραφια της Τηνου με ενα παλιο ατμοπλοιο (αριστερα)

126110

Rocinante
12-03-2011, 22:25
Ευχαριστουμε πολυ φιλε Νικο.
Οι δεκαετεις περασαν αλλα οι φωτογραφικες ληψεις απο το Πασακρωτηρι ηταν και θα ειναι παντα δημοφιλεις. ;)

T.S.S. APOLLON
16-01-2013, 21:06
Πανεμορφη καρτποσταλ που μας δειχνει την Τηνο λιγο μετα τα μεσα της δεκαετιας του 60 με το Λητω της Nomikos Lines να καταπλεει στο λιμανι

135031
postcard by Loukatos

despo
16-01-2013, 21:21
Πραγματικά πανέμορφη είναι φίλε Απόλλων και σε ευχαριστούμε !

Rocinante
16-01-2013, 23:19
Υπέροχη Γιώργο ευχαριστούμε.
Αν δεν κάνω λάθος και η Ηρώ παρούσα για την παραλαβή του κάβου...

T.S.S. APOLLON
16-01-2013, 23:34
Σωστα φιλε Αντωνη και η ΗΡΩ παρουσα!!!

T.S.S. APOLLON
17-01-2013, 21:16
Αλλη μια ομορφη καρτποσταλ που μας δειχνει την Τηνο στα τελη της δεκαετιας του 60 με το ΟΙΑ του Τζαννη Κατσουλακου στο λιμανι

135087
postcard soualian

BEN BRUCE
29-01-2013, 23:37
EΞΠΡΕΣ ΚΟΥΛΑ της ναυτικης οικογενειας των Σκλαβουνων απο την τηνο στο λιμανι της τηνου πριν 30 χρονια

136525

Rocinante
29-01-2013, 23:44
Απίστευτες αναμνήσεις δίχως να έχω ταξιδέψει με αυτό ποτέ....

T.S.S. APOLLON
30-01-2013, 08:02
Φιλε Αντωνη ειχα ταξιδεψει μια φορα τον Οκτωβριο του 1982 απο Μυκονο για Τηνο!!!
...λες και ηταν χθες...κι΄ομως περασαν τοσα χρονια...!!!

polykas
10-02-2013, 23:45
Δεκαπενταυγουστος....... στην Τηνο.Radioza του Χανδρή,LETO,Χρυσή Άμμος,Χρυσή Αυγή και Εxpress Koύλα.....

137626

T.S.S. APOLLON
11-02-2013, 00:00
Πανεμορφη εικονα!!!Εξαιρετικη φωτογραφια!!!

Rocinante
11-02-2013, 11:53
Δεκαπενταυγουστος....... στην Τηνο.

Radioza του Χανδρή,LETO,Χρυσή Άμμος,Χρυσή Αυγή και Εxpress Koύλα.....

137626
QUIS,QUID,UBI,QUIBUSAUXILIIS,CUR,QUOMODO,QUANDO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτή δεν είναι φωτογραφία. Αυτό είναι βόμβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ellinis
11-02-2013, 12:04
Φοβερό ντοκουμέντο από τον Polyka! Τι να πρωτοδεί κανείς... ειδικά όμως για το ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ που φέτος συμπληρώνει 30 χρόνια από το ναυάγιο του.

BEN BRUCE
11-02-2013, 20:52
Πραγματικα σπανια φωτο και μπραβο στον φιλο πολυκα που την ανεβασε να την δουμε

T.S.S. APOLLON
12-02-2013, 23:11
Τηνος 15 Αυγουστου 1992

137787

polykas
17-02-2013, 22:28
ATLAS στην Τήνο.....
138233

T.S.S. APOLLON
17-02-2013, 23:35
Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω φωτογραφια του πλοιου στην Τηνο!!!
Φιλε polykas ευχαριστουμε!!!

BEN BRUCE
27-02-2013, 18:57
Ιστορικη φωτο Τηνου απο τους Νοτιαδες του χειμωνα του 1998 φωτογραφημενη απο τον τηνιο καραβολατρη ΛΕΑΝΔΡΟ

139277

T.S.S. APOLLON
27-02-2013, 21:21
Ο καταπλους του ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΕΡΜΗΣ ΙΙΙ στο λιμανι της Τηνου τον Ιουλιο του 1994

139283

Rocinante
28-02-2013, 13:00
Ο καταπλους του ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΕΡΜΗΣ ΙΙΙ στο λιμανι της Τηνου τον Ιουλιο του 1994

139283
Δεν το θυμάμαι ΚΑΘΟΛΟΥ !!!!!!!! :sour:

despo
28-02-2013, 13:05
Ο καταπλους του ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΕΡΜΗΣ ΙΙΙ στο λιμανι της Τηνου τον Ιουλιο του 1994

139283
Σπανιότατη φωτογραφία απο τον φίλο TSS Apollon ! Μήπως διαλύθηκε αργότερα στο μώλο της ΔΕΗ η' κάνω λάθος ;

T.S.S. APOLLON
28-02-2013, 14:05
Νομιζω οτι διαλυθηκε στο Περαμα

polykas
01-03-2013, 23:31
Xρυσσή Άμμος κάποτε στην Τήνο......
139405

T.S.S. APOLLON
02-03-2013, 00:01
Τι μου θυμιζεις φιλε polykas!!! Ζωντανευεις αναμνησεις απο το μακρυνο καλοκαιρι του 1981 οταν καθε Παρασκευη ετρεχα στην Ραφηνα να προλαβω το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ εχοντας προορισμο την Τηνο!!!
Να εισαι καλα!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-03-2013, 13:35
Xρυσσή Άμμος κάποτε στην Τήνο......
139405 Μπράβο φίλε,πραγματικό ντοκουμέντο!

polykas
02-04-2013, 22:56
Μία φωτογραφία από το όμορφο μακρινό παρελθόν για όλους τους καλούς φίλους....
141728

T.S.S. APOLLON
02-04-2013, 23:09
Τρια πανεμορφα σκαρια (Απολλων Ναιας και Ιονιον) συνθετουν αυτη την καταπληκτικη και συναμα νοσταλγικη φωτογραφια που μας χαρισε ο φιλος polykas!!!

Ellinis
03-04-2013, 08:07
Πολύ ωραία και ευχαριστούμε! Το ΙΟΝΙΟΝ όμως πως βρέθηκε στην Τήνο;

roussosf
03-04-2013, 09:47
Πολύ ωραία και ευχαριστούμε! Το ΙΟΝΙΟΝ όμως πως βρέθηκε στην Τήνο;
ένα φεγγαρι έκανε Συρο Τηνο Σαμο Ικαρια

T.S.S. APOLLON
03-04-2013, 10:30
Το ΙΟΝΙΟΝ από το 1974 εως το 1977 εκανε και το δρομολογιο απο Πειραια για Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Άγιο Κήρυκο - Καρλόβασι - Βαθύ

roussosf
03-04-2013, 12:50
Το ΙΟΝΙΟΝ από το 1974 εως το 1977 εκανε και το δρομολογιο απο Πειραια για Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Άγιο Κήρυκο - Καρλόβασι - Βαθύ

σταμάτησε μόλις ηρθε το ΣΑΜΑΙΝΑ

T.S.S. APOLLON
03-04-2013, 13:44
Επισης θυμαμαι οτι το ΙΟΝΙΟΝ το καλοκαιρι του 1977 ειχε αφησει το Αιγαιο και εκανε την γραμμη Πατρα - Σαμη - Ιθακη

Nicholas Peppas
27-04-2013, 00:33
Τηνος, ποιος ξερει απο ποτε.....

143233

Ellinis
30-04-2015, 12:52
Καλοκαίρι 1960 και η Τήνος παραμένει ένα γραφικό λιμανάκι...
166025

όπου έχει δέσει το ΠΑΝΤΕΛΗΣ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?38081-%D0%E1%ED%F4%E5%EB%DE%F2-Pantelis-HMS-Jasper)του Φουστάνου
166026
πηγή (http://library.case.edu/ksl/) (c) Elva Hunting

T.S.S. APOLLON
30-04-2015, 17:02
Πανεμορφες νοσταλγικες εικονες!!!

T.S.S. APOLLON
04-08-2015, 10:50
Στην Τηνο το καλοκαιρι του 2001 στο μεσα λιμανι το Σουπερφερυ ΙΙ και στο εξω τα Blue Aegean και El Greco

168594

T.S.S. APOLLON
26-11-2015, 17:57
Στην Τηνο το καλοκαιρι του 1989, βλεπουμε μεσα στο λιμανι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και εξω το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ

170967

Ellinis
06-12-2016, 21:31
To λιμάνι της Τήνου με ένα "κουλουριώτικο" να μισοφαίνεται

179680

BEN BRUCE
06-12-2016, 22:01
To λιμάνι της Τήνου με ένα "κουλουριώτικο" να μισοφαίνεται

179680

Ειναι το Κουλα Εξπρες της οικογενειας σκλαβουνου απο την τηνο και εκανα δηλο μυκονο

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-12-2016, 09:20
To λιμάνι της Τήνου με ένα "κουλουριώτικο" να μισοφαίνεται

179680Aπό τα λεωφορεία κρίνω ότι είναι ~ 1965 με 1975.

BEN BRUCE
07-12-2016, 11:13
Το Κουλα εξπρες το ειχε η οικογενεια σκλαβουνου μεχρι το 1986 οπου και αντικατασταθηκε απο το σιδερενιο πια Τηνος σκαι.Απο οτι θυμαμαι το Κουλα το ειχαν αποκτησει καπου στις αρχες της δεκαετιας του 70 το οποιο ειχε μεινει στην ιστορια για τις ηρωικες μεταφορες ασθενων στη Συρο ακομα και με 10αρι καπετανευοντας το ο Κωστας Σκλαβουνος του Μαρκου.Απο οτι μου ελεγε ο καπτα κωστας ειχε πολυ δρομο και καλη μανουβρα γιατι οι προπελες ηταν πολ εξω και πισω, ηταν πιο μεγαλο βικτωρ απο τα κλασικα κουλουριωτικα

τοξοτης
07-12-2016, 18:09
179694
Eπιβατικά και εμπορικά πλοία στο (μέσα) λιμάνι της Tήνου φέρνουν προϊόντα από κάθε σημείο του πλανήτη...

http://www.volax.gr/tags/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%C E%99%CE%95%CE%A3

τοξοτης
07-12-2016, 18:19
179695
http://i1055.photobucket.com/albums/s502/Vaggelis_Zalonis/taxudromikes%20kartes/img215_zps878b051f.jpg

Ellinis
07-12-2016, 18:29
179694
Eπιβατικά και εμπορικά πλοία στο (μέσα) λιμάνι της Tήνου φέρνουν προϊόντα από κάθε σημείο του πλανήτη...

http://www.volax.gr/tags/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%C E%99%CE%95%CE%A3
Όλα ακτοπλοΐκά του μεσοπολέμου είναι, προφανώς μεταφέραν προσκυνητές στη γιορτή της Μεγαλόχαρης.

Nicholas Peppas
03-06-2017, 05:36
ΤΕΤΗ ΝΟΜΙΚΟΥ σαν... ακτοπλοικο σε ωρα αναγκης. Τυπος, 13/81/1938

183325

Ellinis
23-01-2018, 14:09
179694
Eπιβατικά και εμπορικά πλοία στο (μέσα) λιμάνι της Tήνου φέρνουν προϊόντα από κάθε σημείο του πλανήτη...

http://www.volax.gr/tags/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%C E%99%CE%95%CE%A3


Όλα ακτοπλοΐκά του μεσοπολέμου είναι, προφανώς μεταφέραν προσκυνητές στη γιορτή της Μεγαλόχαρης.

Να ξαναδούμε αυτή την παλιά καρτ ποστάλ, αυτή τη φορά προσπαθώντας να ανανγωρίσουμε και τα πλοία. Τα δυο σκάφη αρόδο πρέπει να ειναι τα ΛΗΜΝΟΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?68689-%C9%F9%ED%DF%E1-(1)-%CA%E1%F4%E5%F1%DF%ED%E1-%CB%DE%EC%ED%EF%F2-Ionia-Katherina-Lemnos)και ΕΛΛΑΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?61454-%C5%EB%EB%DC%F2-%B9%F1%E1-%CC-Valiant-Valiant-II-Ira-M-Hellas)με τα σινιάλα της Ατμοπλοΐας της Ελλάδος.
Δεμένα στο ντοκ από αριστερά προς τα δεξιά είναι το ΣΚΥΡΟΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?65265-%CA%F1%FC%ED%EF%F2-%D3%EA%FD%F1%EF%F2-Rover-Kronos-Skyros), το ΑΛΜΠΕΡΤΑ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?60932-%C1%EB%EC%F0%DD%F1%F4%E1-Mykali-(2)-Alberta), πιθανώς το ΛΕΩΝ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?56952-%CB%DD%F9%ED-Leon-Pannonia-Sarajevo-Eneo), ένα άγνωστο (ακόμη...) και το ΤΡΙΓΛΙΑ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?44161-%D4%F1%DF%E3%EB%E9%E1-(2)-Triglia-Osmaniye&p=553344#post553344). Από τη συνύπαρξη αυτών των πλοίων και εφόσον τα έχω αναγνωρίσει σωστά, προκύπτει οτι η φωτογραφία τραβήχτηκε μεταξύ 1930-34.

186641

T.S.S. APOLLON
24-03-2018, 00:20
Νοσταλγικο βιντεακι απο την Τηνο παρελθοντων ετων, προς το τελος βλεπουμε το θρυλικο ΑΠΟΛΛΩΝ και το ΛΗΤΩ

https://www.youtube.com/watch?v=ga28Stplmbw&sns=em

andria salamis
24-03-2018, 06:31
Νοσταλγικο βιντεακι απο την Τηνο παρελθοντων ετων, προς το τελος βλεπουμε το θρυλικο ΑΠΟΛΛΩΝ και το ΛΗΤΩ

https://www.youtube.com/watch?v=ga28Stplmbw&sns=em
Πολύ ομορφο βιντεο,Νοσταλγικό οπως γραφει και ο φίλος T.S.S APOLLON.
Αξέχαστα Καράβια,στην όμορφη Τήνο.

Ellinis
15-08-2018, 22:03
Εορτασμός της Παναγίας χωρίς Τήνο δεν γίνεται... Ας δούμε δυο ωραίες φωτογραφίες από τους εορτασμούς το μακρινό 1955.
Στην πρώτη βλέπουμε το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ και πιο πίσω το ΈΛΣΗ
189776

και στη δεύτερη το ΦΡΥΝΗ, το ΓΛΑΡΟΣ και το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ
189775
Πηγή (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/)

Ellinis
16-08-2018, 16:02
Mία συλλεκτική φωτό από το Λιμάνι της Τήνου.Παρακαλώ αυτοί που γνωρίζουν ποιά είναι τα πλοία να μας πουν.

Φωτογραφικό αρχείο Χάρη Λάσκαρη ''Φωτογονία΄΄

189774


Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, το ΜΟΣΧΑΝΘΗ ήταν κλειστό στο πρωραίο τμήμα της υπερκατασκευής. Νομίζω πως είναι το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ του Ευαγ. Τόγια (μετέπειτα ΜΑΡΙΛΕΝΑ).
Το δεμένο άσπρο πλοίο δίπλα του είναι το ΕΛΣΗ του Ι.Τόγια.
Δεξιά είναι ένα πολεμικο.
Για αυτό διπλά στο πολεμικό δεν είμαι σίγουρος.

Η φωτογραφία πρέπει να τραβήχτηκε κάπου μεταξύ 1949 και 1957, καθώς το 49 φόρεσε το ΚΩΣΤΑΚΗΣ τα σινιάλα του Ε.Τόγια, ενώ το 57 έβγαλε το ΕΛΣΗ τα σινιάλα του Ι.Τόγια.
Βλέποντας τις δυο φωτογραφίες του προηγούμενου ποστ, επανέρχομαι σε αυτή τη φωτογραφία που είχε ανεβάσει προ ετών ο polykas και φαίνεται πως είναι από την ίδια ημέρα, δηλαδή δεκαπεντάγουστο του 1955. Φαίνεται οτι το ΕΚΑΤΕΡΙΝΗ και το ΈΛΣΗ είχαν πιάσει τη προκυμαία ενώ τα ΦΡΥΝΗ, ΓΛΑΡΟΣ και ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ είχαν πρυμνοδετήσει. Οπότε έχουμε και ταυτοποίηση του άσπρου πλοίου της φωτο του polykas που είχε μείνει από τότε σε εκκρεμότητα.

Από την ίδια ημέρα πρέπει να είναι και η παρακάτω φωτογραφία του Π.Αλαβάνου με τα ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΦΡΥΝΗ και ΓΛΑΡΟΣ.
189793

T.S.S. APOLLON
18-08-2018, 11:29
Τήνος 15 Αυγούστου του 1968 το T.s.s. ΑΠΟΛΛΩΝ σημαιοστολισμένο και γιορτινό χαιρετίζει με τη βραχνή φωνή του (μπουρού) την άφιξη της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης Μοναδικές στιγμές συγκίνησης και θρησκευτικής κατάνυξης...

189816

Ellinis
19-08-2018, 22:37
Εγώ θα πάω λίγο πιο πίσω, σε εορτασμούς του 1952-53, οπού ο Πάμφυλος Αλαβάνος αποθανάτισε το λιμάνι. Η πρώτη αναφέρεται στην ομάδα του fb (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header) που ανέβηκαν οτι είναι από το δεκαπενταύγουστο του 1952 και η δεύτερη από τους εορτασμούς του Ευαγγελισμού του 1953. Όμως και στις δυο βλέπουμε ακριβώς στις ίδιες θέσεις (από δεξιά προς αριστερά) το ΑΝΔΡΟΣ, το ΑΙΓΑΙΟΝ, το ΤΕΤΗ, το ΚΑΡΥΣΤΟΣ και ένα ναρκαλιευτικό, οπότε νομίζω οτι έχουν τραβηχτεί την ίδια ημέρα.

189831 189832
πηγή (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)

Μιχάλης56
01-09-2018, 16:15
190040

Φωτογραφία του Λιμανιού της Τήνου με το ΠΙΝΔΟΣ. Τραβηγμένη στις 22/7/1966.

Ellinis
14-09-2018, 12:35
ΕΣΠΕΡΟΣ και ΜΟΣΧΑΝΘΗ στο κατάμεστο λιμάνι της Τήνου. Φωτογραφία το Πάμφυλου Αλαβάνου που ανέβηκε στην ομάδα ΤΗΝΟΣ: ΑΝΑΠΟΛΩ Το ΧΘΕΣ

190232
(https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-09-2018, 12:48
ΕΣΠΕΡΟΣ και ΜΟΣΧΑΝΘΗ στο κατάμεστο λιμάνι της Τήνου. Φωτογραφία το Πάμφυλου Αλαβάνου που ανέβηκε στην ομάδα ΤΗΝΟΣ: ΑΝΑΠΟΛΩ Το ΧΘΕΣ

190232
(https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)Πρέπει να είναι από τα πρώτα του ΕΣΠΕΡΟΣ αφού είναι βαμένο γκρι.

Ellinis
12-11-2018, 21:09
To ρυμουλκό ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ του Μάτσα και ολίγον από ΜΟΣΧΑΝΘΗ σε μια εορταστική μέρα στην Τήνο

191180
πηγή (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)

esperos
13-11-2018, 10:09
To ρυμουλκό ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ του Μάτσα και ολίγον από ΜΟΣΧΑΝΘΗ σε μια εορταστική μέρα στην Τήνο

191180
πηγή (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)

Κάτι ιδιαίτερο είχε αυτό το ρυμουλκό που φαίνεται και στην φωτογραφία και είναι ότι δεν διέθετε την κλασσική πρύμνη ρυμουλκού, κάτι που όταν το πρωτοείδα, μου θύμιζε περισσότερο πρύμνη ανεμότρατας.

Ellinis
02-12-2018, 18:34
Μια φωτογραφία από τους εορτασμούς το δεκαπενταύγουστο του 1953 όπου βλέπουμε από αριστερά το ΚΑΡΥΣΤΟΣ, το Α/Τ ΛΕΩΝ, το ΔΕΛΦΙΝΙ (μετέπειτα ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ) και το ΑΙΓΑΙΟΝ.

191372
πηγή (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=group_header)