PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναυπηγικη ξυλεια.Ιδιοτητες ξυλειας.πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.



στελιος
05-02-2009, 20:28
Απο τον τιτλο και μονο, πιστευω οτι ειναι κατανοητη η προσπαθεια μου να "ανακαλυψω" με την βοηθεια σας,τι ειδος ξυλων θεωρουνται καταλληλοτερα στην ναυπηγικη τεχνη.(και δεν εννοω μονο το κυτος αλλα και καταρτια, αντενες, τιμονια, λαγουδερες κ.τ.λ.).γιατι το ταδε ξυλο και οχι καποιο αλλο?Ποια ξυλεια θα θεωρουσατε ιδανικη για το δικο σας σκαφος ,και ποια θα αποφευγατε ?γιατι?

egeotiss
19-03-2009, 16:25
ενα δυσκολο θεμα εθιξες, μεσα απο την ανμειξη μας ολα τα χρονια που ασχολουμαστε με τα ξύλινα σκαφη μπορω να σου γραψω την σχετικη εμπειρια που αποκτησαμε.
καρινα - προτιμαμε συνηθως κυπαρισι και γιατι μπορουμε ευκαλα να βρουμε ξυλο ευθυ και μακρυ οσο και για την αντοχη του μεσα στη θαλασσα ( οταν δεν το βλεπει ηλιος και δεν βρεχεται με γλυκο νερο π.χ. οταν χρησιμοποιηθει για αλμπουρο). θελει προσοχη στην εποχη που θα κοπει.
πέτσωμα. στο Αιγαιωτισσα βάλαμε πευκο σουηδικο, απο τα παλια με το πολυ ρετσινι. περασαν 23 χρονια και δεν επαθε τιποτα. φυσικα θελει καψιμο και κατακαρφωμα περιπου ανα πενταετια. Οταν πεσει στο νερο βαραινει (νεροπίνει).
Στο Αιγαιωτισσα ΙΙ χρησιμοποιησαμε Ιροκο. πολυ σκληρο και ανθεκτικο.
Καλυτερο αλλα δυσευρετο το πευκο το σαμιωτικο. καποιοι ειπαν καλα λογια και για το Μιράντι.
νομεις. στα στραβα συνηθως βάζουν ευκάλυπτο , φτελια (καραγατσι) ή σκαμνια (μουρια). ολα ξυλα ανθεκτικα που ομως πρεπει να εχουν μεινει πρωτα στο νερο(θαλασσα) για να μην "γυριζουν".

αν θες να δεις μια ναυπηγηση που τωρα κανουμε μπες στο μπλογκ
http://aegeotissa.blogspot.com

αν θες και αλλες πληροφοριες θα χαρω να βοηθησω

Στεφη απο Λευκαδα

Hellenarc
19-03-2009, 17:37
Καλώς μας βρήκατε :)!
Πολλούς χαιρετισμούς στον πατέρα σου!
Έχουμε βρεθεί σε πολλούς κάβους και λιμάνια.

Θα ήθελα να προσθέσω πως σε αυτά τα σκληρά ξυλά πρέπει να αφαιρείται το θρέμμα ή η παραφέλα διότι είναι το ιδανικό μέρος του ξύλου για τα σκουλήκια και τους μύκητες.
Στο νερό μπαίνουν τα ξυλά για να αποβάλουν τους γλυκούς χυμούς και να παστωθούνε από το αλάτι όπως και οι σαρδέλες και όλα τα παστά
Πρέπει όμως ο βυθός να έχει βούρκο . Το μεθάνιο που αναδύετε βοηθάει σε μεγάλο βαθμό την συντήρηση του ξύλου

Εγώ προσωπικά πιστεύω και είναι και τεκμηριωμένο πως στο ξύλο δεν πρέπει να του δίνουμε φωτιά
Το κυπαρίσσι πράγματι είναι ένα από τα καλύτερα ξύλα για τα ύφαλα, καρένα και πέτσωμα και αυτό νεροπίνει και δίνει ένα βοηθητικό έρμα

egeotiss
19-03-2009, 17:50
Καλώς μας βρήκατε :)!
Πολλούς χαιρετισμούς στον πατέρα σου!
Έχουμε βρεθεί σε πολλούς κάβους και λιμάνια.

Θα ήθελα να προσθέσω πως σε αυτά τα σκληρά ξυλά πρέπει να αφαιρείται το θρέμμα ή η παραφέλα διότι είναι το ιδανικό μέρος του ξύλου για τα σκουλήκια και τους μύκητες.

ευχαρίστως να δωσω τα χαιρετίσματα. απο ποιον να του πω??

όσο για τα ξύλα που βάζουμε , αφαιρουμε παντα τη φλουδα και την περιοχη κοντα της. αν καποιο σημειο μας φανει "υποπτο " για σιγουρια το ποτίζουμε πετρεέλαιο...
ολα όσα γραφω είναι με βάση την εμπειρια και ότι έχω δει, ισως και να στερουνται επιστημονικης βάσης

στελιος
19-03-2009, 18:32
Καλησπερα σε ολους.Ειχα την εντυπωση (και συνεχιζω να την εχω) πως ενα απο τα καλυτερα ξυλα για τον σκελετο ενος σκαφους ειναι η δρυς και κατα δευτερο λογο το καραγατσι.Μιλαμε παντα για ξυλεια χωρις ροζους ισοβενη και καθαρη.Προσφατα χαριν σε μια αναφορα του φιλου του Hellenarc αρχισα να "την ψαχνω" για τον ευκαλυπτο,ο οποιος αποδεικνυεται μια πολυ καλη εναλακτικη λυση για καρινες ποδοσταματα,σκορπιους κ.α. Τωρα τελευταια διαβασα σε καποιο αρθρο οτι ενα ξυλο -στο οποιο δεν εχει δοθει η πρεπουσα προσοχη-που μπορει να καλυπτει τις ναυπηγικες απαιτησεις ειναι η ακακια.θα ηθελα την γνωμη και αλλων φιλων σχετικα με την ακακια,καθως επισης ποια ειναι η γνωμη σας για την μαυρη πευκη(pinus nigra) και το ρομπολο(pinus leucodermis)?οσον αφορα το πετσωμα , και αλλα δομικα στοιχεια του σκαφους.

Hellenarc
19-03-2009, 19:05
Καλησπερα σε ολους.Ειχα την εντυπωση (και συνεχιζω να την εχω) πως ενα απο τα καλυτερα ξυλα για τον σκελετο ενος σκαφους ειναι η δρυς και κατα δευτερο λογο το καραγατσι.Μιλαμε παντα για ξυλεια χωρις ροζους ισοβενη και καθαρη.Προσφατα χαριν σε μια αναφορα του φιλου του Hellenarc αρχισα να "την ψαχνω" για τον ευκαλυπτο,ο οποιος αποδεικνυεται μια πολυ καλη εναλακτικη λυση για καρινες ποδοσταματα,σκορπιους κ.α. Τωρα τελευταια διαβασα σε καποιο αρθρο οτι ενα ξυλο -στο οποιο δεν εχει δοθει η πρεπουσα προσοχη-που μπορει να καλυπτει τις ναυπηγικες απαιτησεις ειναι η ακακια.θα ηθελα την γνωμη και αλλων φιλων σχετικα με την ακακια,καθως επισης ποια ειναι η γνωμη σας για την μαυρη πευκη(pinus nigra) και το ρομπολο(pinus leucodermis)?οσον αφορα το πετσωμα , και αλλα δομικα στοιχεια του σκαφους.
Φίλε Στέλιο. Η ακακία δεν παίζεται! Oι κολόνες στις Βενετίας τα κανάλια είναι από αιγαιοπελαγίτικο κέδρο και ακακίες με ένα καρφί, στην ίσαλο ας πούμε.
Το δρυς είναι πολύ καλό ξύλο όχι όμως να βρέχεται (ύφαλα) πιάνει αμέσως θαλάσσιο σκουλήκι. Βέβαια όταν οι αμερικάνοι λένε δρυς εννοούνε την Αμερικανική δρυς White oak (Qercus alba) που είναι πολύ διαφορετική από την Ευρωπαϊκοί
Το Ρόμπολο αααχ !!! που να το βρεις? και αν τολμήσει κανείς εκεί από τα μέρει σας να κόψει κανένα κλαδάκι θα είναι καταζητούμενος σαν τον Παλαιοκωστα.
Η μαύρη πεύκη είναι καλή για καταστρώματα χρησιμοποιείται και για κατάρτια δεύτερης επιλογής η για μεγάλα καραβιά

στελιος
19-03-2009, 19:14
Φιλε Hellenarc.Τι ειναι οι κολωνες της Βενετιας?Μιλαμε για την ακακια που συνανταμε σε καθε μερος της Ελλαδας ή αναφερεσαι σε καποιο αλλο ειδος?Και ο Αιγαιοπελαγιτικος κεδρος?Πρωτη φορα τον ακουω.

Hellenarc
19-03-2009, 20:03
Φιλε Hellenarc.Τι ειναι οι κολωνες της Βενετιας?Μιλαμε για την ακακια που συνανταμε σε καθε μερος της Ελλαδας ή αναφερεσαι σε καποιο αλλο ειδος?Και ο Αιγαιοπελαγιτικος κεδρος?Πρωτη φορα τον ακουω.
Οι κολόνες της Βενετίας είναι πάσσαλοι χωμένη στο βυθό όπου απάνω τους δένουν οι γόνδολες και τα ;άλλα σκάφη.
Ναι αυτή που βγάζει τα άσπρα λουλούδια σαν τσαμπιά , Ακακίες υπάρχουν περί τα 1300 ηδη http://en.wikipedia.org/wiki/Acacia_greggii
http://www.fs.fed.us/global/iitf/pdf/shrubs/Acacia%20greggii.pdf

Εκτός από αυτήν που λέμε υπάρχει και ένα άλλο η Robinia (http://en.wikipedia.org/wiki/Robinia) pseudoacacia http://en.wikipedia.org/wiki/Gleditsia_triacanthos


Είναι οι λεγόμενες φιδές τέτοια δένδρα υπάρχουν σε πολλά νησιά του Αιγαίου.
Ένα μεγάλο δασός έχει το Γαϊδουρονήσι νότια της Κρήτης. Επίσης το βρίσκουμε και στην Μικρά Ασία και στον Λίβανο από όπου έχει πάρει και το επιστημονικό όνομα του
http://en.wikipedia.org/wiki/Lebanon_Cedar

egeotiss
19-03-2009, 20:14
Φίλε Στέλιο. Η ακακία δεν παίζεται! Oι κολόνες στις Βενετίας τα κανάλια είναι από αιγαιοπελαγίτικο κέδρο και ακακίες με ένα καρφί, στην ίσαλο ας πούμε.
Το δρυς είναι πολύ καλό ξύλο όχι όμως να βρέχεται (ύφαλα) πιάνει αμέσως θαλάσσιο σκουλήκι. Βέβαια όταν οι αμερικάνοι λένε δρυς εννοούνε την Αμερικανική δρυς White oak (Qercus alba) που είναι πολύ διαφορετική από την Ευρωπαϊκοί
Το Ρόμπολο αααχ !!! που να το βρεις? και αν τολμήσει κανείς εκεί από τα μέρει σας να κόψει κανένα κλαδάκι θα είναι καταζητούμενος σαν τον Παλαιοκωστα.
Η μαύρη πεύκη είναι καλή για καταστρώματα χρησιμοποιείται και για κατάρτια δεύτερης επιλογής η για μεγάλα καραβιά

εμεις θα βάλουμε δρυ στο τακάδο (τρυπητο) , ελληνική. Αυριο μαλιστα θα παμε στην ξυλαποθηκη στο Αγρινιο για να διαλεξουμε τα καταλληλα κομματια, οσο αφορα το αιγαιοπελαγίτικο κεδρο απο όσο ξερω απαγορευεται η μαζική υλοτομιση του για ναυπηγικη χρηση. περιορισμοι ισχύουν και για το Σαμιωτικο πευκο.

Hellenarc
19-03-2009, 20:25
εμεις θα βάλουμε δρυ στο τακάδο (τρυπητο) , ελληνική. Αυριο μαλιστα θα παμε στην ξυλαποθηκη στο Αγρινιο για να διαλεξουμε τα καταλληλα κομματια, οσο αφορα το αιγαιοπελαγίτικο κεδρο απο όσο ξερω απαγορευεται η μαζική υλοτομιση του για ναυπηγικη χρηση. περιορισμοι ισχύουν και για το Σαμιωτικο πευκο.

Ναι απαγορεύεται δια ρόπαλου μπορείς να βρεις εισαγωγής από τον Λίβανο και από την Μικρά Ασία (Τ). Το Σαμιώτικο πεύκο όχι δεν έχει κανένα περιορισμό.
Είναι Η τραχεία πεύκη που την συναντάμε στην Λέσβο και στην Θάσο. Αυτή για να δώσει καλή ναυπηγήσιμη ξυλεία πρέπει να είναι από βορινή και βραχώδη περιοχή

στελιος
19-03-2009, 21:44
Ευχαριστω Hellenarc.Καταλαβα ποιοι ειναι οι πασαλοι.Σχετικα με την ακακια, αυτη που αναφερεις ειναι αυτη που ειχα στο μυαλο μου.
Στην Καλαμπακα και στο Λιτοχωρο εμαθα οτι υπαρχουν δυο κρατικα πριστηρια.Θα κανω μια ερωτηση για ρομπολο. Για πετσωμα τι λες?Λαρτζινο,pinus sylvestris ή κατι αλλο?Λεω να πειραματιστω ατμιζοντας καποια τεμαχια δρυ ή ακακιας για στραβοξυλα.Εχεις υπ΄οψιν σου μηπως που να κοιταξω για φρεσκοκομμενη δρυ ή ακακια?

στελιος
19-03-2009, 21:58
Στεφη,πολυ καλη η προσπαθεια σας και σιγουρα οχι κατι συνηθες.
Πολυ μου αρεσαν και τα ξυλογλυπτα που ειδα στο blog.Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και την γενικοτερη προθυμια σου να βοηθησεις.:smile:

egeotiss
20-03-2009, 13:22
ευχαριστω Στελιο για τα καλα λόγια. χαιρομαι ιδιαιτερα οταν συναντω ανθρωπους που αγαπουν τα ξυλινα σκάφη...
οσο για τα ξυλογλυπτα ξεκινησα να τα φτιαχνω απο τα περισσευματα ξυλειας του Αιγαιωτισσα ΙΙ. εχουν θεματα σχεδον αποκλειστικα ναυτικα... γοργόνες , γαλερες , καραβια... οποτε μπορει στην ναυπηγικη ξυλεια να μην γνωρίζω αρκετα αλλα ξέρω για ξυλεια ξυλογλυπτων αν ποτε ενδιαφερθεις...

Μπαρμπαρόσα
13-10-2009, 20:20
φιλες και φιλοι η χιωτικη τσικουδια ειναι πολυ καλη και ανθεκτικη περισότερο και απο τον ευκαλυπτο .πολυ καλος και ο λεγομενος σολωμος

Hellenarc
14-10-2009, 07:57
Σωστά τα λες φίλε. Υπάρχουν πολλά άλλα ξυλά στην Ελλάδα που είναι ακόμα πολύ πιο σκληρότερα, μόνο που λόγο του κλίματος μας δεν μεγαλώνουν αρκετά οι κορμοί τους δεν δίνουν μεγάλα καθαρά ξύλα, και ο αριθμός τους δεν είναι ικανός για να δώσει ποσότητες.
για ναυπηγική χρίση.
Μπορούν όμως και χρησιμοποιούνται από όσους τα γνωρίζουν για κάποια μικρά αντικείμενα τα οποία λόγο χρήσης έχουν μεγάλη καταπόνηση.
Σκαρμούς, μακαράδες, μπίντες, μικρά μπρατσόλια, οκία,.
Πολλά είδη δένδρων (όχι το Δρυς) έχουν όπως ξέρεις και επιστημονικές ονομασίες και διαφορετικό όνομα για το ξύλο τους. Επίσης έχουν και διαφορετικά ονόματα σε πολλά μέρη της Ελλάδας.
Να μην είμαστε τόσο τοπικιστές η Χιώτικη Τσικουδιά
ή Πιστάκια η Παλαιστίνιος είναι όπως όλες οι υπόλοιπες τσικουδιές σε όλη την Ελλάδα (όπου ευδοκιμεί ). Εγώ προσωπικά σου λέω ότι της Κρήτης είναι η μεγαλύτερες στον Ελλαδικό χώρο.
Έχεις ακουστά την Κακκάβια;

Μπαρμπαρόσα
14-10-2009, 12:52
Φίλε μου μολις διαβασα την απαντηση σου και ειλικρινα πρωτη φορα ακουω οτι η τσικουδια ευδοκιμει και αλλού και μαλιστα εκτος συνόρων.Συγχωρεσε τον τοπικισμο που εδειξα λογω αγνοιας.Στην κρητη που εζεισα 2-3 χρονια δεν εντοπισα κακια τσικουδια αν και την γυρισα σχεδον ολη εκτος αν εννοεις την ρακι.

stefos
14-10-2009, 16:59
Το βιβλιο του Γ. Σφηκα Δενδρα και θαμνοι της Ελλαδας αναφερει 4 τσικουδιες.1 Αγριοτσικουδια(pistacia terebinthus) θαμνωδης μορφη συνηθως. 2Μακεδονιτικη τσικουδια(pistacia mutica) δενδρο μεχρι 12 μετρα. 3Χιωτικη τσικουδια(pistacia palestina) μεχρι 20 μετρα υψος και 1 μετρο διαμετρο. 4 Σχινος(pistacia lentiscus) θαμνος 1-6 μετρα υψος. Προφανως οι ονομασιες δεν δηλωνουν τοπο προελευσης των συγκεκριμενων φυτων αλλα για καποιο λογο αυτοι που τα κατεγραψαν τα ονομασαν ετσι. Ισως οι τοπικοι προσδιορισμοι να δηλωνουν συχνοτητα που απαντωνται η καλιεργεια η οτιδηποτε αλλο. Παντως αυτη η τσικουδια χρησιμοποιηθηκε στη Χιο στην κατασκευη των ανεμομυλων και των μεγαλων μαγκανων που ανεβαζαν νερο απο πηγαδια 40 και 50 μετρων βαθους και μαλιστα σαν δοντια των γραναζιων.

Hellenarc
14-10-2009, 17:14
[QUOTE=stefos;264388]Το βιβλιο του Γ. Σφηκα Δενδρα και θαμνοι της Ελλαδας αναφερει 4 τσικουδιες.


http://www.worldwildlife.org/wildworld/profiles/terrestrial/pa/pa1207_full.html

http://ialcworld.org/PF/addison.html

http://www.eoearth.org/article/Eastern_Mediterranean_conifer-sclerophyllous-broadleaf_forests

φίλε Στέφος
Η σκληρή ξυλεία παράγεται από δέντρα που μεγαλώνουν πολύ αργά, είναι λίγα και όπως έχουμε ήδη αναφερθεί πρέπει να μείνουν πολύ καιρό μέσα στο νερό για να διατηρηθούν στο μέλλον (να μην σκάσουν).
Σχετικά με την ονομασία τους πολλά μπορεί να είναι τα αίτια!

Hellenarc
14-10-2009, 18:32
φιλε Μπαρμπαρόσα Σίγουρα δεν λέω για το ρακί!!! αλλά για την Ανδραμιθια ή αδραμιθια και συγνώμη για την ορθογραφία, δεν ξέρω αν το έχω γράψει σωστά.
Υπάρχουν κάποια δένδρα και μεγάλα θα έλεγα τώρα αν το όνομα αυτό είναι λάθος, λάθος μου το είπανε και εμένα.
Πολλά πράγματα άλλωστε έχουν χάσει το όνομα τους

Μπαρμπαρόσα
14-10-2009, 19:55
όταν λες κακάβια εννοεις το ξυλο καβακι;Αν ναι, ρωτησα τον ¨Παπόρια΄τον καραβομαραγκο και μου ειπε οτι ειναι μαλακο αλλα πολυ ανθεκτικο ξύλο απο το οποιο μπορείσ να παρεισ πολλα ΄στραβά΄.το χρησιμοποιούσαν παρα πολυ οι σαμαραδες.

Hellenarc
14-10-2009, 20:52
,

όταν λες κακάβια εννοεις το ξυλο καβακι;Αν ναι, ρωτησα τον ¨Παπόρια΄τον καραβομαραγκο και μου ειπε οτι ειναι μαλακο αλλα πολυ ανθεκτικο ξύλο απο το οποιο μπορείσ να παρεισ πολλα ΄στραβά΄.το χρησιμοποιούσαν παρα πολυ οι σαμαραδες.

Ναι! αυτό πρέπει να είναι ! Στην Λέσβο το λένε Κακαβιά και εγώ όταν το προτωάκουσα νόμιζα πως θα έχουμε μάσες
Είναι ξύλο άσπρο με λεπτά ασυμόχρυσα νερά. θέλω όμως να πεις στον Μάστορα ότι, Είναι σχετικά βαρύ και συμπαγή ξύλο, πολύ βαρύ και αναπτύσσεται σε τεράστιο δένδρο με ίσιους κλώνους, το γουστάρουν πολύ τα σκουλήκια, έχει μεγάλη αντοχή στην σήψη.
κάνει για στραγαλιές σε μικρά η μεγάλα σκάφη και τρυπητά, ποδοστάματα σκάτσες
μπουτέλια τουφέκια φουρνιστές και μπρατσολια από τις ρίζες του σε μεγάλα

Hellenarc
14-10-2009, 21:42
Καμία σχέση φίλε μου η κακαβιά με το καβάκι έκανα λάθος. Το καβάκι είναι η λεύκη η μέλαινα populus nigra
είναι ξύλο μαλακό και χωρίς καμία αντοχή στο νερό. Ίσιο δένδρο και ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε για ναυπηγική ξυλεία. Ίσος για καμία σχεδία (Οδύσσεια )
60610

60611

Στη θάλασσα έχει μια χρήση αυτό το ξύλο φτιάχνουν ψαροκασέλες
όσο για σαμάρια το βρίσκω λογικό γιατί είναι ξύλο πολύ ελαφρύ
Τώρα πως είναι δυνατόν να πάρουν στραβά ξύλα από αυτό το δέντρο είναι λίγο περίεργο και θα ήθελα να μάθω.

Μπαρμπαρόσα
16-10-2009, 14:29
Ισως ο μαστορας εννοουσε οτι μπορουμε να το κυρτοσουμε ευκολα επειδη ειναι μαλακο.εχεις ακουστα το ξυλο σολωμος;

Hellenarc
16-10-2009, 19:09
Ισως ο μαστορας εννοουσε οτι μπορουμε να το κυρτοσουμε ευκολα επειδη ειναι μαλακο.εχεις ακουστα το ξυλο σολωμος;

Το μόνο που έχω ακουστά είναι ένα ποίημα του
Σ. Προκοπίου
(Ο αρωματικός σολομός και η μυρωδάτη ακασιά, που ήταν τα αγαπημένα δέντρα των Σμυρνιών, το εφταμύριστο χιώτικο γιασεμί και το ευώδες αγιόκλημα, που μπουλάντιζαν με τα αρώματά τους ολάκερη την Ερυθραία και ντάλωναν τους πάντες, νικήθηκαν από τα λέιλαντ και τα ρηχοσπέρματα).

Αν μου δώσεις μου περισσότερες πληροφορίες? (λέω) μιας και έχει όνομα ψαριού που θα μπορούσε να ήταν και από τον Εθνικό μας Ποιητή η να έχει σχέση με την Σολομωνική!!! ίσος να είναι το λεγόμενο Γαύρος σε άλλες περιοχές

Μπαρμπαρόσα
16-10-2009, 19:27
Το ξυλο το εχω δει στου ΄παπορια¨εκανε 2 μπιντες σε ενα καικι 12μετρο ειναι γεματο ΄νερα¨και εχει ροζ χρωμα πρεπει να ειναι φανταστικο αν βερνικωθει.

Hellenarc
16-10-2009, 20:54
Το ξυλο το εχω δει στου ΄παπορια¨εκανε 2 μπιντες σε ενα καικι 12μετρο ειναι γεματο ΄νερα¨και εχει ροζ χρωμα πρεπει να ειναι φανταστικο αν βερνικωθει.


Tο Μέλιο??? Αυτό είναι ρόζ και είναι γερό ξύλο!
για ρώτα τους? Ισως ξέρουν και α
άλλη παράληλη ονομασία.

Μπαρμπαρόσα
17-10-2009, 08:46
Τελικα φιλε τα ξυλα ειναι παρα πολλα και το καθενα εξυπηρετει καλυτερα καποια δουλεια πανω σε ενα ξυλινο οικοδομημα που πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες συμφωνα με τον ιδιοκτητη και τον κατασκευαστη.επισης ειναι πολλα και τα ονοματα που μπορει να εχει αναλογα με την περιοχη και το μερος.

στελιος
20-10-2009, 21:25
Tο Μέλιο??? Αυτό είναι ρόζ και είναι γερό ξύλο!
για ρώτα τους? Ισως ξέρουν και α
άλλη παράληλη ονομασία.
Πρεπει να ειναι η Μελία ή Φραξος ή βρωμοδεντρο σε καποιες περιοχες ash tree.Πολυ γερο ξυλο για νομεις(συμφωνα με την μυθολογια το δορυ του Αχχιλεα ηταν απο μελια και μονο αυτος μπορουσε να το σηκωσει).

Hellenarc
28-10-2009, 16:00
ίσως για νομείς τοΕλληνικ0 μέλιο να μην είναι και τόσο ιδανικο έχει πολλά σγουρά και δύσκολα μπορείς να το πελεκίσεις

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:15
Ο σολωμος που αναφερω κανει καρπους κιτρινους σαν ρεβυθια ξερα , σαν την οξοκουκια αν γνωριζεται.

στελιος
28-10-2009, 22:00
[QUOTE=Μπαρμπαρόσα;270546]Ο σολωμος που αναφερω κανει καρπους κιτρινους σαν ρεβυθια ξερα , σαν την οξοκουκια αν γνωριζεται.[/QUOTE
εαν ο καρπος που λες ειναι αυτος τοτε το δεντρο ειναι η μελία.http://2.bp.blogspot.com/_xclaFm-5g5Y/RkGm-Di2yKI/AAAAAAAAAGI/6aC3sc-Wmgc/s320/Melia%2520azedarach%2520fruitscloseup.jpg

Μπαρμπαρόσα
29-10-2009, 13:39
Ναι στελιο αυτο ειναι το δεντρο , η μελια λοιπον ειναι ο σολωμος και μαλλον αυτη η ονομασια εχει δωθει γιατι γυαλισμενο οντως μοιαζει με το φιλετο του σολωμου.

Hellenarc
29-10-2009, 22:28
Ναι στελιο αυτο ειναι το δεντρο , η μελια λοιπον ειναι ο σολωμος και μαλλον αυτη η ονομασια εχει δωθει γιατι γυαλισμενο οντως μοιαζει με το φιλετο του σολωμου.

http://users.teilar.gr/~mantanis/News.Wood_identification.pdf

Υπάρχουν δυο διαφορετικά δένδρα με το ίδιο σχεδόν όνομα ο τονισμός τα ξεχωρίζει Μέλιο και Μελιά το πρώτο λέγετε και Φράξος η φλαμούρι το ξυλο του, Δεσποτάκι και το δεύτερο είναι η Πασχαλιά ή Μελιός ή Μέλεγος με τα πολλά μικρά μπλε ανθάκια που είναι τις οικογένειας του μαονιού και τα δυο πολυ καλα ξυλα
Το Ελληνικο όμως Μέλιο είναι πιο ροζέ από το αμερικανικό και το ευρωπαϊκό και είναι και πιο δύστροπο

Μπαρμπαρόσα
08-11-2009, 14:40
αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;

Hellenarc
09-11-2009, 22:24
αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;

Η πασχαλιά ή ο σολομός

Ekdromeas
07-02-2010, 19:01
Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Το αιγαιοπελαγίτικο κέδρο είναι ο Άρκευθος (Juniperus macrocarpa). Ελάχιστα δέντρα υπάρχουν σε μεγάλο μέγεθος και είναι σπάνια δυστυχώς, αυτό αποκλείει τις υλοτομίες. Η ξύλινη βάρκα μου ήταν της γιαγιάς μου, από σαμιώτικο πεύκο και επισκευάστηκε μ' αυτό. Έχω ακούσει ότι το ξύλο της συκιάς είναι κατάλληλο για θάλασσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

στελιος
07-02-2010, 21:48
αυτο που ειναι στην φωτο ποιο ειναι απο τα δυο τελικα;
πασχαλια,σολομος,μέλιο,μελία μελιά,φραξος.Ολα τα ονοματα αναφερονται στο ιδιο δεντρο.

ekxba
04-07-2010, 16:28
Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Το αιγαιοπελαγίτικο κέδρο είναι ο Άρκευθος (Juniperus macrocarpa). Ελάχιστα δέντρα υπάρχουν σε μεγάλο μέγεθος και είναι σπάνια δυστυχώς, αυτό αποκλείει τις υλοτομίες. Η ξύλινη βάρκα μου ήταν της γιαγιάς μου, από σαμιώτικο πεύκο και επισκευάστηκε μ' αυτό. Έχω ακούσει ότι το ξύλο της συκιάς είναι κατάλληλο για θάλασσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Γειά σας
Είμαι κάπως μπερδεμένος με τους γιουνίπερους του Αιγαίου. Στην Ν. Ευβοια-περιοχή Καρύστου-΄αυτοφύεται ένας γιουνίπερος ,βελονόφυλλο κι αειθαλές- το οποίο οι ντόπιοι ονομάζουν αρβανίτικα "ντιλίνια" η αγριόκεδρο. Εγω προσωπικά το κατατάσσω σαν αγριοκυπάρισσο η θαμνοκυπάρισσο. Το έχω χρησιμοποιήσει σε μικροκατασκευές κι ανακάλυψα ότι αν το ξεφλουδίσεις δεν το πιάνει ποτέ το σαράκι. Αν του αφήσεις την φλούδα γέμισε τρύπες. Πολλά τέτοια δένδρα κάηκαν στην πυρκαγιά του 2007 που ήταν και σε απρόσιτες περιοχές.

Ενα απο τα μειονεκτήματα του είναι οτι επιβάλεται έναντι άλλων φυτών στην περιοχή όπου φύεται.

Εδω απλά ρωτάω αν κανείς ξεχωρίζει ποιός γιουνίπερος είναι. Είναι ο Juniperus phoenicea, ο Juniperus macrocarpa, άλλος;Είναι η φίδα,όπως αποκαλείται στις Κυκλάδες.

Επίσης μπορώ να πώ οτι το ξύλο της συκιάς σκίζεται πολύ εύκολα. Δεν ξέρω αν κάνει για ναυπήγηση.