PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός / πλύσιμο κυκλώματος θαλασσινού νερού



Κουμπαρος
16-02-2009, 08:58
Γνωρίζει κανείς πόσο σημαντικό είναι να καθαρίζεις μια φορά το χρόνο το κύκλωμα θαλασσινού νερόυ με γλυκό (ή ακόμη και με την προσθήκη αντιδιαβρωτικού); Είναι δηλαδή κάτι που πρέπει οποσδήποτε να γίνεται;
Υποθέτω πως θα καθαρίσει τα άλατα από το όλο κύκλωμα. Εγώ έβγαλα το σκάφος έξω από το νερό πριν κάνα μήνα περίπου και λόγω κάποιων άλλων επιδιορθώσεων δεν μπορούσα να ξεκινήσω την μηχανή. Τώρα, που οποιαδήποτε άλατα θα έχουν κρυσταλλοποιηθεί, αν κάνω αυτή την διαδικασία (με ένα – δυό κουβάδες γλυκό νερό και λίγο αντιδιαβρωτικό στο τέλος) θα βοηθήσει σε οτιδήποτε;
Ευχαριστώ

mangos
16-02-2009, 21:00
Εγώ κάθε χρόνο, βγάζοντας το σκάφος έξω, αδειάζω το ψυγείο της θάλασσας, και το γεμίζω παραφλού. Έτσι, απότι μου έχουν πει, συντηρείται και δεν κινδυνεύω από τρύπες, βουλώματα κλπ. Κάποιος που ξέρει καλύτερα από συντηρήσεις, ας απαντήσει, κι ας μου πει κι εμένα εαν κάνω καλά.

Κουμπαρος
17-02-2009, 08:49
Μάγκο τι είναι το 'ψυγείο θάλασσας' (για να μαθαίνω δηλαδή); Δεν φαντάζομαι να εννοείς το ψυγείο που περιέχει το γλυκό νερό (με αντιδιαβρωτικό / αντιψυκτικό); Ή μήπως εκείνο το 'παγουράκι' που κρατά το νερό της εξάτμισης (σιγαστήρας);

mangos
18-02-2009, 08:13
η μηχανή έχει 2 ψυγεία. Ένα με παραφλού (γλυκό νερό), και ένα με θάλασσα (που φέρνει την θάλασσα με το ιμπέλερ) που στην ουσία ψύχει το άλλο ψυγείο (εαν δεν έχω καταλάβει κι εγώ λάθος, γιατι από μηχανικά είμαι κατω του μετρίου θα έλεγα)...

Εγώ φέτος, άφησα το σκάφος έξω 4 μήνες... Για φαντάσου, να έπρεπε να μείνει η θάλασσα στο κύκλωμα του ψυγείου θαλασσινού νερού, χωρίς να κινείται καθόλου η μηχανή. Ενώ με το παραφλού, αντιθέτως καθαρίζει από τα αλάτια που πιθανόν αν είχαν μείνει κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Λέμε τώρα...

roussosf
18-02-2009, 08:32
καλο ειναι οταν ενα σκαφος βγενει για ΜΑΚ που λενε στο ναυτικο( Μακροχρονια Ακινησια) 3-4 μηνες τα ψυγεια του νερου με θαλασσα να καθαριζονται με γλυκο νερο κατα προτημιση ζεστο με προσθηκη χημικων που σπανε τα αλατα το ιδιο πρεπει να γινετε και στο ψυγειο του γλυκου νερου.Παλια το χειμωνα κατα την ακινησια επλεναν το κυκλωμα της μηχανης και των ψυγειων με μιγμα νερου πετρελαιου και λαδιου και μετα το ξεπλεναν με πολυ γλυκο νερο