PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα ταξίδι που δεν θα ξεχάσω ποτέ μου.



Asterias
17-11-2005, 02:32
Θα διαχωρίσω τα ταξίδια που δεν θα ξεχάσω ποτέ μου το ένα είναι όταν ήμουν 16χρονών, με το σκάφος Sirene II όπου πηγαίναμε από το Φάληρο στην Αίγινα με έναν αρκετά ζώρικο καιρό κάτι κύματα που έμοιαζαν βουνό, ήμουν και πιτσιρίκι...

Το δεύτερο ήταν φέτος το καλοκαίρι 22 χρονών πλέον και κυβερνήτης του σκάφους. Συμπλέαμε 2 σκάφη η Κρατίστη (Ανοιχτής Θαλάσσης Hunter 27) και η Sirene II (Ναυτοπροσκοπική Φαλαινίδα) και κάναμε ένα μικρό νυχτερινό ταξιδάκι από την Ύδρα στο Πόρο. Ήταν το πρώτο μας νυχτερινό ταξίδι που εγώ κ ο άλλος κυβερνήτης είχαμε την πλήρη ευθύνη του «παιχνιδιού» με τους χάρτες, παρά το σφιγμένο στομάχι... η βραδυά ήταν μαγική...

Να σημειώσω ότι ο πλούς ξεκίνησε με την ανακάλυψη μιας πυρκαγιάς αριστερά του λιμανιού της Ύδρας όπου το πρώτο σήμα στην Πυροσβεστική δόθηκε από το σκάφος Κρατίστη. :D

Marabou
23-11-2005, 19:04
:wink: :wink:

o dikos mou

Asterias
24-11-2005, 01:12
Όχι ο δικός μου... Ανακοίνωση προς τους αναγνώστες μας.... Όταν αναφέρω ότι ήμουν κυβερνήτης σε κάποιο σκάφος, οποιοδήποτε μέχρι στιγμής, μιλάω για 2 άτομα, εμένα κ τον Marabou. Παίζουμε πακέτο...

Marabou
24-11-2005, 14:07
χεχε...αγγελία προς ναυτιλλομένους θα το'λεγα

να προσέχουν.... 8O

selaxi
24-11-2005, 15:03
Θυμάμαι και εγω ένα ταξίδι σαν τωρα...
Με ένα μικρό σκάφος πλέαμε κουτρουβαλώντας προς Αίγινα με αρκετά μποφώρ και με παιδιά 16 χρονών... μέσα σε αυτό. Αν και με σφιγμένο στομάχι, αφού είχαμε την πλήρη ευθύνη, το ταξίδι ήταν μαγευτικό!.......

Τελικά ίσως οι δυσκολίες έχουν καλό αποτέλεσμα



Απ'το ποδόσταμο ως....

Asterias
25-11-2005, 02:10
XA-XA! :D Καλώς το καπετάνιο... Είχες όντος σφιγμένο στομάχι;; Γιατί εγώ δεν είχα πάρει είδηση.

Barracuda
09-12-2005, 16:18
Τουλάχιστον φτάσαμε νωρίς τότες.
Την πλάκα πάντως την είχαν οι ψαράδες.

Ο βασιλικός είχε σφιγμένο το στομάχι?

Barr

Asterias
15-12-2005, 13:18
Μ` άρεσε το τότες... Σαν τα λόγια του «παππού», από κάποιο παραμύθι ακούγεται.

Ο βασιλικός πρέπει να ήταν στις καλές του... Με τέτοιο αέρα... Μύρισε όλος ο Σαρωνικός. :D :D :D

Marabou
20-12-2005, 13:51
Gkonias: "...re katse na bgalw ta gualua iliou mipws auta ftaine pou fainontai etsi ta kumata... ta bgazw kai ti na dw...
xeirotera...
balta pali lew ston eauto mou...."

Asterias
21-12-2005, 13:08
Πο ρε φίλε....!!! Ατάκα!!! Που το θημήθηκες αυτό;; Είχε διαγραφεί απο το σκληρό!

Θυμάμαι από τον εαυτό μου, ότι σε κάποια φάση ψιλοβαρέθηκα-ψιλοζαλίστηκα-κάτι τέτοιο, άκου τώρα κ εγώ, και με ξύπνησε μια φωνή από το υπερπέραν. ΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΚΚΚΚΚΚΚΚΚΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!! Αλλά ήταν καλή έβγαινε μέσα από το λαρύγγι απευθείας....!!!

Asterias
08-06-2006, 03:05
Κάποιος άλλος από τη παρέα μας;; Μήπως έχει να μας πει κάποιο ταξίδι που δεν θα ξεχάσει ποτέ;;

tasos
08-06-2006, 06:28
Γιατι βρε παιδια θυμοσαστε μονο τα δυσκολα ταξιδια, αποκλειετε να μην ειχατε και ευχαριστα :cool: . Εγω παντως αυτα που δεν θα ξεχασω ποτε ειναι ταξιδια με μπονατσα και καλη παρεα

Asterias
08-06-2006, 14:56
Και τα δυο θυμόμαστε φίλε taso, εγώ αναφέρω ένα ταξίδι με άγριο καιρό και ένα νυχτερινό Ύδρα-Πόρο με 1-2 Μποφώρ.