PDA

Επιστροφή στο Forum : Δελτίο Τήνου (Tinos report)



Σελίδες : [1] 2 3

Παναγιώτης
09-09-2007, 00:12
Από τα δύσκολα λιμάνια του Αιγαίου και χαρακτηριστικό της κατάστασης των ελληνικών λιμανιών. Το παλιό λιμάνι είχε κατασκευαστεί πριν από 50 χρόνια περίπου για μικρά σκάφη και τα τότε ακτοπλοϊκά. Ο βρετανικός πλοηγός του 1968 έγγραφε χαρακτηριστικά:
"Το λιμάνι της σχηματίζεται από δύο μώλους και προσφέρει καταφύγιο σε μικρά σκάφη από όλους τους ανέμους εκτός από τους δυτικούς."

Κάποια στιγμή τη δεκαετία του '80 κατασκευάστηκε μια προβλήτα δυτικά του λιμανιού αλλά ήταν εκτεθειμένη στους ανέμους. Για να προστατευτεί η νέα προβλήτα κατασκευάζεται σήμερα λιμενοβραχίονας επεκτείνοντας τος προσήνεμο μώλο του παλιού λιμανιού. Όμως με την επέκταση αυτή σε συνδυασμό με τα αβαθή στο βόρειο τμήμα του λιμανιού περιορίζεται σημαντικά η λιμενολεκάνη και η επιφάνεια ελιγμών για τα μεγάλα ακτοπλοϊκά.

Χάρτη του λιμανιού της Τήνου μπορείτε να δείτε στη διέυθυνση http://www.hnhs.gr/gr/ntm/mar07/gr0703_01.tif

Παναγιώτης
06-03-2008, 12:36
Δελτίο Τύπου του ΥΕΝ της 5.3.2008:

Με πρωτοβουλία του Γενικού Γραμματέα Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής Γεωργίου Βλάχου, διοργανώθηκε χθες στο Υ.Ε.Ν.Α.Ν.Π σύσκεψη για την ασφαλή προσέγγιση πλοίων ακτοπλοΐας και κρουαζιέρας στο λιμένα της Τήνου

Στο πλαίσιο της Πολιτικής του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, για την ασφαλή προσέγγιση πλοίων ακτοπλοΐας και κρουαζιέρας στο λιμένα της Τήνου, διοργανώθηκε χθες στο Υ.Ε.Ν.Α.Ν.Π., με πρωτοβουλία του Γενικού Γραμματέα Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής κ. Γεωργίου Βλάχου και υπό την προεδρία του, σύσκεψη για την ενημέρωση των εμπλεκομένων φορέων, αναφορικά με την πρόοδο εκτέλεσης των έργων στο λιμένα της Τήνου, το στάδιο προώθησης των τεχνικών λύσεων που είχαν συζητηθεί κατά τις προηγούμενες αντίστοιχες συσκέψεις, καθώς και θέματα ασφάλειας και εύρυθμης λειτουργίας του εν λόγω λιμένα.
Στη σύσκεψη συμμετείχαν, πέραν των εκπροσώπων του Υ.Ε.Ν.Α.Ν.Π., ο Νομάρχης Κυκλάδων κ. Δημήτρης Μπαϊλας, ο Έπαρχος Τήνου κ. Ραφαήλ Μωραΐτης, ο Δήμαρχος Τήνου κ. Σίμος Ορφανός, ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κυκλάδων κ. Γιάννης Αλβέρτης, ο Λιμενάρχης Τήνου, εκπρόσωποι της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου – Άνδρου, της Ε.Ε. Ακτοπλοΐας, της Π.Ε.Π.Ε.Ν., καθώς και πλοιοκτητριών εταιρειών πλοίων ακτοπλοΐας και κρουαζιέρας.

Στο πλαίσιο της σύσκεψης, κατέστη δυνατή η ενημέρωση των εμπλεκομένων φορέων για τα παραπάνω θέματα και προέκυψαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:
Τα έργα που εκτελούνται στο λιμένα της Τήνου, μετά τις σχετικές παρεμβάσεις, βρίσκονται στη σωστή κατεύθυνση και υπάρχουν μικρές καθυστερήσεις στην υλοποίησή τους.
Η Δ.Τ.Υ.Ν.Α. Κυκλάδων θα διερευνήσει εντός δύο ημερών τη δυνατότητα εξυπηρέτησης με ασφάλεια του πλοίου «BLUE STAR II», ειδικά για τη Μεγάλη Παρασκευή, σε υπό κατασκευή κρηπίδωμα του εν λόγω λιμένα.
Η Δ.Τ.Υ.Ν.Α. Κυκλάδων θα τοποθετηθεί εγγράφως για το θέμα της δυνατότητας εξυπηρέτησης κρουαζιεροπλοίων τη θερινή περίοδο του 2008.3576

Rocinante
06-03-2008, 13:05
Αυτο το "σωστη κατευθυνση" δεν μου αρεσει. Αυτο με το BLUESTAR 2 δεν το καταλαβα. δε δενει ηδη το ΙΘΑΚΗ στο λιμανι;

Captain_Nionios
21-03-2008, 23:47
Επειδη δεν εχω παει ποτε στο λιμανι της Τηνου και βλεπω μεσα στο forum οτι η μανουβρα στην Τηνο εχει πολυ μεγαλη καραβολατρικη αιγλη ρωταω γιατι εχει τοσο μεγαλη αιγλη και γιατι ειδικα η αριστερη στροφη (εχω διαβασει να λετε πολλα για την αριστερη στροφη της κυανης μπαλαρινας της Ραφηνας.Rocinante συγνωμη που σου κλεβω τον χαρακτηρισμο για την Επτανησαρα).Τελος,απο οσα βαπορια εχουν περασει ποιο θεωρειτε οτι εκανε την ταχυτερη;

Rocinante
22-03-2008, 00:04
Στην παραπανω φωτογραφια δεξια βλεπεις το παλαιο λιμανι και αριστερα το νεο. Ολη αυτη η συζητηση αφορα το παλαιο λιμανι που καταργηθηκε πριν λιγα χρονια. Το μεσα λιμανι λοιπον οπως βλεπεις ηταν καπως "στενο" και τα πλοια για να δεσουν εκαναν αργες προσεχτικες κινησεις. Πρωτος λοιπον ο καπεταν Τζωρτζης εφαρμοσε τη θρυλικη ΑΡΙΣΤΕΡΗ στροφη με το Επτανησος εμπαινε δηλαδη με την Πλωρη και εκανε επιτοπια. Διαπιστωθηκε δε οτι λογω του οτι συνηθως πνεουν στην Τηνο και ειδικα στο λιμανι ισχυροι βοριοι ανεμοι οσο δυνατοτερος ο ανεμος τοσο γρηγοροτερη η μανουβρα. Αλλα επειδη σε αυτο το θεμα υπαρχουν και τεχνικα θεματα θα μπορουσε να μας βοηθησουν περισσοτερο και καποιοι πιο ειδικοι μηπως η απαντηση μου ειναι ιδιαιτερα απλοικη

Leo
22-03-2008, 00:06
Αυτο το "σωστη κατευθυνση" δεν μου αρεσει. Αυτο με το BLUESTAR 2 δεν το καταλαβα. δε δενει ηδη το ΙΘΑΚΗ στο λιμανι;

Δώσε μου λίγο χρόνο μέχρι αύριο θα σου εξηγήσω ακριβώς τι παίζει.
Captain Nionios αν κάποιος άλλος φίλος δεν σου απαντήσει θα έχει σειρά μετα τον rocinante :D. Συγνώμη φίλοι... έχω φορτωμένο πρόγραμμα!

Leo
22-03-2008, 15:09
Εδώ έιμαστε λοιπόν να καταθέσουμε την άποψη μας στην απορία του φίλου rocinante. Η προέκταση του λιμενοβραχίωνα (πράσινο φανάρι) για την προστασία του έξω λιμανιού της Τήνου από Νότιους καιρούς, στενεύει (περιορίζει) το χώρο για μανούβρες. Δηλαδή μετά την αποπεράτωση του έργου θα είναι εξαιρετικά δύσκολη η μανούβρα στην λεκάνη του έξω λιμανιού. Οι καπεταναίοι της γραμμής είχαν διαμαρτυρηθεί γι αυτό. Η σύσκεψη είχε σκοπό να μπούν στο τραπέζι και να επίλυθούν τέτοιου είδους προβλήματα πρίν έιναι αργά.
Στην όλη διαδικασία για το λιμάνι της Τήνου γίνεται και η αξιοποίηση της εξωτερικής πλευράς του μώλου (κόκκινο φανάρι) με την κατασκευή προβλήτα πρόσδεσης (πλαγιοδέτησης) και νομίζω ράμπας. Λέω πάλι την έξω μεριά του μώλου (αριστερή όπως βλέπουμε απο την θάλασσα).
Τώρα η απορία σου γιατί δένει ατο ΒΣ Ιθάκη και δεν θα δένει το ΒΣ 2, πιστεύω ότι τα δύο δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Στο έξω λιμάνι τώρα δένουν το ΒΣ 2, ο Ελ. Βενιζέλος και κρουαζιερόπλοια (ενδεικτικά ανέφερα απο τα μεγαλύτερα). Το ΒΣ 2 αντικαθιστά στο πρωινό δρομολόγιο του ΒΣ Ιθάκη τις ημέρες μεγάλων εξόδων και κάθε Μεγάλη Παρασκευή. Το θέμα είναι λοιπόν αν συνεχιστεί το έργο της επέκατσης του λιμενοβραχίωνα όπως είναι στην μελέτη θα αποκλειστούν πλοία μεγαλύτερου μεγέθους, αφού η μανούβρα, ας πούμε του ΒΣ 2, θα είναι οριακή ένω με Τηνιακό καιρό απαγορευτική για το έξω λιμάνι. Ισως να είναι και απαγορευτική για την έξω πλευρά του έξω λιμανιού ανάλογα με την διεύθυνση του ανέμου και του κυματισμού. Κατά την προσωπική μου εκτίμηση και μετά το τέλος κατασκευής της προέκτασης του λιμενοβραχίωνα το έξω λιμάνι θα εξακολουθήσει να είναι ανεπαρκώς προστατευμένο από ανέμους και κυματισμό νοτίων διευθύνσεων ακόμη και για τα πλοία που τώρα εξυπηρετούν την γραμμή.

Leo
22-03-2008, 15:12
..............Αλλα επειδη σε αυτο το θεμα υπαρχουν και τεχνικα θεματα θα μπορουσε να μας βοηθησουν περισσοτερο και καποιοι πιο ειδικοι μηπως η απαντηση μου ειναι ιδιαιτερα απλοικη

Φίλε Captain_Nionios αν δεν έχεις καλυφθεί πες το ε? μην ντρέπεσαι :p

Rocinante
22-03-2008, 17:56
Σε ευχαριστω πολυ LEO για τις πληροφοριες που μας δινεις για το νεο λιμανι Τηνου. Θα ηθελα ομως να εκφρασω καποες σκεψεις. Η Τηνος αυτη τη στιγμη ειναι ισως απο τα λιγα κυκλαδονησια που σε καλες συνθηκες μπορει να δεχτει ταυτοχρονα 5 πλοια. Πραγματικα ομως σε νοτιους ανεμους αντιμετωπιζει σοβαρα προβληματα. Θα επρεπε λοιπον οι βελτιωτικες κινησεις που επιχειρουνται να αναβαθμησουν το λιμανι να ειχαν στοχο να αντιμετωπισουν τα υπαρχοντα προβληματα αλλα και να ειναι στο μελλον και ενα λιμανι "κομβος" για πλοια που θα γνωριζουν οι πλοιοκτητες οτι μπορουν να σταθμευσουν με ανεση χωρις να ενοχλουνται απο τα πλοια της ακτοπλοιας. Και φυσικα αναφερομαι στα κρουαζιεροπλοια. Δεν γνωριζω αν ειναι εφικτη και η προεκταση του χωρου προσδεσης και ανατολικοτερα (προς Παλαδα) Βεβαια χρειαζονται και βελτιωσεις και στον περιβαλοντα χωρο του λιμανιου. Μπορει ο νεος περιφεριακος δρομος να ειναι ενα πολυ σημαντικο εργο αλλα πιστευω οτι υπαρχει αρκετη ελλειψη υποδομων στο λιμανι . Και κατι τελευταιο . Με ενα σωστο σχεδιασμο και χωρις μεγαλο οικονομικο κοστος το μεσα λιμανι θα μπορουσε να γινει μια μοναδικη για τις Κυκλαδες μαρινα με αυτονοητα οικονομικα οφελη για τους κατοικους

Leo
22-03-2008, 18:14
Σωστά τα λες, κι εγώ παρέλειψα να πώ ότι όντως το μέσα λιμάνι διαμορφώνεται σε ένα τύπου μαρίνας λιμάνι. Θα δούμε την εξέλιξη του το επόμενο διάστημα. Στην πλώρη του ιστιοφόρου που αναχωρεί είναι η τσαμαδούρα (το πράσινο) ενδεικτική θέση της άκρης του νέου λιμνοβραχίωνα. Μια φωτογραφία να καταλάβουν οι ενδιαφερόμενοι καλύτερα:

4197

Nautikos II
22-03-2008, 20:10
Περιπου 10 Απριλιου ισως να κατευω Τηνο, και αν κατευω ,υποσχομαι να φερω φωτογραφιες με πληρη υλικο απο το λιμανι, και απο το εσωτερικο του Blue Star Ithaki

Παναγιώτης
23-03-2008, 01:45
Εειναι πολύ πρόχειρο με περιορισμένη ακρίβεια αφού πήρα γραφικά τις αποστάσεις από τον χάρτη 1/5000.
Βλέπουμε περίπου το διαθέσιμο χώρο για επιφάνεια ελιγμών (turning basin). Η επιφάνεια ελιγμών σύμφωνα με τις διεθνώς παραδεχτές προδιαγραφές λιμενικών έργων πρέπει να είναι κύκλος ή έλλειψη με διάμετρο τέσσερις φορές το μήκος του πλοίου σχεδιασμού (ακτίνα δύο φορές το μήκος του πλοίου σχεδιασμού), ή το λιγότερο δύο μήκη πλοίου σχεδιασμού κ΄τω από αυτό το μέγεθος πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση ρυμουλκού. Πλοίο σχεδιασμού είναι το πλοίο για το μέγεθός του κατασκευάζεται ένα λιμάνι. Χαρακτηριστικά το Αμερικάνικο Μηχανικό σε σχετικό εγχειρίδιο του γράφει ότι τα πολεμικά όταν οι επιρροή ρευμάτων και ανέμου δεν είναι σημαντική μπορούν αν ελιχθούν σε κύκλο με διάμετρο 1,5 φορά το μήκος του πλοίου.
Οπότε σε συνδυασμό με τα αβαθή μπορεί να χαραχτεί ένας κύκλος; ελιγμών με διάμετρο 280 m. Οπότε το λιμάνι είναι σχεδιασμένο για να ελίσσεται άνετα ένα συνηθισμένο πλοίο μήκους 280/4=70 m ή ένα πλοίο με αυξημένες δυνατότητες ελιγμών (προφανώς χωρίς άνεμο ή ρεύματα) με μήκος 280/2=140m.

To To Blue Star 2 έχει μήκος 176 m και το Blue Star Ithaki 124 m. Οπότε η επιφάνεια ελιγμών δεν επαρκεί και είναι οριακή, αφού ένα λιμάνι σχεδιάζεται για οποιοδήποτε πλοίο. Και δεν πήραμε υπόψη και το περιθώριο μεταξύ της επιφάνειας ελιγμών και τυχών ελλιμενισμένων και παραβεβλημένων πλοίων που την περιορίζει.
4245

Leo
23-03-2008, 01:56
Παναγιώτη σ' ευχαρσιτώ πολύ. Ειλικρινά περίμενα το σχόλιο σου γιατί ήξερα ότι θα είναι εμπεριστατομένο. Ξέρεις ότι εγώ δεν είμαι ακτοπλόος αλλά δεν χρειάζεται να έχει κανείς ειδικές γνώσεις για να δεί τα στριμώκολα και ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα, λαμβανομένου υπόψη ότι αυτοί που ταξιδεύουν την γραμμή φώναζαν απο την αρχή.

Παναγιώτης
23-03-2008, 02:17
Προσωπική μου άποψη (χωρίς να μπορώ να την τεκμηριώσω αν δεν δω τη μελέτη και τις παραδοχές της) είναι ότι πιθανόν το λιμάνι έχει σχεδιαστεί έτσι κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80 με τα δεδομένα των πλοίων της εποχής. Ίσως πριν την κατασκευή της προβλήτας που έγινε αν δεν κάνω λάθος γύρω στα μέσα της δεκαετίας αυτής (εγώ το 88 θυμάμαι είχα κατέβει σε αυτή και όχι στο μέσα λιμάνι και με πήγαινε πίσω το μελτέμι).

Captain_Nionios
23-03-2008, 11:15
Φίλε Captain_Nionios αν δεν έχεις καλυφθεί πες το ε? μην ντρέπεσαι :p

Φιλε Λεο εχω καταλαβει αρκετα πραγματα πλεον για το λιμανι και τις δυσκολιες στην Τηνο.Αυτο που θελω να επισημανω βλεποντας και το χαρτη του Παναγιωτη ειναι οτι η αριστερη στροφη στο μεσα λιμανι μου φαινεται πως ειχε αρκετο ρισκο,για να μην κολλησει το βαπορι στα αβαθη.Απλα ετσι για τη γευση θα ηθελα τα (υποκειμενικα) σχολια σας για το ποιος συνδιασμος (βαπορι-καπετανιος) εκανε ή κανει την γρηγοροτερη μανουβρα στην Τηνο...Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων σας.;)

Rocinante
23-03-2008, 11:29
Παναγιωτη ευχαριστουμε για τα στοιχεια που μας εδωσες αν και εμενα με απογοηευσαν(οχι τα στοιχεια αλλα το συμπερασμα). Χωρις να ειμαι τεχνικος και και χωρις να απαιτω παραλογα πραγματα (νομιζω) αν ο νεος λιμενβραχιονας ειχε γινει (βλεποντας τα βαθη) ενα μετρο βαθυτερα μονο, αν γινοταν μια μικρη εκβαθυνση βορειοανατολικα και αν αφαιρουνταν ενα τμημα της ακρης του παλαιου βραχιονα ο χωρος μανουβρας ανεβαινει τουλαχιστον στα 330 μετρα. Αν το συμπερασμα μου δεν ειναι λαθος η απορια μου ειναι ποσα χρηματα πρεπει να ξοδευτουν σε μελετες για να δει κανεις το αυτονοητο. Εκτος εαν τα στοιχεια που μας παρουσιασες πιο πανω αυτοι που εκαναν το σχεδιασμο απλως δεν τα γνωριζουν. Και κατι ακομα. Βλεποντας τα εργα που γινονται στην εξωτερικη πλευρα του μωλου γνωριζεις τι εργα πραγματοποιουνται γιατι αν προκειται για εκβαθυνση υπολογιζω οτι εκει θα μπορουσε να δεσει ενα κρουαζιεροπλοιο μηκους 200- 220 μετρα. Και μηπως γνωριζεις τι γινεται με τα εργα υποδομης στον περιβαλοντα χωρο. Α ξεχασα και το αλλο (πω πω με πιασαν οι κακιες μου πρωι πρωι) Πριν εικοσι χρονια περιπου εγινε η παιδικη χαρα Καζανοβα . Νομιζω οτι η μεταφορα της ειναι σημερα επιβεβλημενη λογω του οτι πλεον το λιμανι με την κινηση που εχει εγκυμωνει σοβαρους κινδυνους για τα παιδια που θα ξεφυγουν απο τον ελεγχο τον γονεων τους . Ο χωρος αυτος θα μπορουσε να να χρησιμοποιηθει για κατι που εχει σχεση με το λιμανι (προφανως να μην γινει ταβερνα!!!) Ευχαριστω και συγνωμη για που επεκταθηκα.

Leo
23-03-2008, 14:23
............ Και μηπως γνωριζεις τι γινεται με τα εργα υποδομης στον περιβαλοντα χωρο. Α ξεχασα και το αλλο (πω πω με πιασαν οι κακιες μου πρωι πρωι) Πριν εικοσι χρονια περιπου εγινε η παιδικη χαρα Καζανοβα . Νομιζω οτι η μεταφορα της ειναι σημερα επιβεβλημενη λογω του οτι πλεον το λιμανι με την κινηση που εχει εγκυμωνει σοβαρους κινδυνους για τα παιδια που θα ξεφυγουν απο τον ελεγχο τον γονεων τους . Ο χωρος αυτος θα μπορουσε να να χρησιμοποιηθει για κατι που εχει σχεση με το λιμανι (προφανως να μην γινει ταβερνα!!!) Ευχαριστω και συγνωμη για που επεκταθηκα.

Εσύ φίλε rocinante ξέρεις πάρα πολλά, αφού ξέρεις για την παιδική χαρά (Δωρεά της κας Λελέ Καζανόβα). Έχει μεταφερθεί λιγο πιο μέσα, μπροστά απο τις καφετερίες της Παλάδας, ενώ υπάρχει η παλιά ταβέρνα που υπήρχε ανέκαθεν στην περιοχή. Ο περιβάλλων χώρος του έξω λιμανιού έχει σουλουπωθεί αρκετά με μπόλικη Τηνιακή τέχνη, ώστε να παρουσιάζει μια καλή εμφάνιση στην πρώτη έξοδο του επισκέπτη από το πλοίο. Ο πρώην χώρος της παιδικής χαράς έχει γίνει πάρκινγκ, αλλά υπήρχε και μια εκδοχή να είναι αφετηρία του ΚΤΕΛ. Δεν σχολιαζώ τις παρατηρήσεις σου για τα έργα αφού ζούμε στην Ελλάδα και ότι φτιάχνουμε το κάνουμε πάντα με ορίζοντα της προηγούμενης 10αετίας και όχι της επόμενησ 30ετίας όπως θα έπρεπε :cool:.

gvaggelas
23-03-2008, 16:26
Εκτός από την έλλειψη μακροχρόνιου σχεδιασμού στην κατασκευή λιμένων στην Ελλάδα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος καθώς η χρηματοδότηση για λιμενικά έργα είναι ελάχιστη τόσο ως ποσοστό του ΑΕΠ όσο και σε σχέση με τις επενδύσεις που πραγματοποιούνται σε άλλα μεταφορικά συστήματα.

Leo
23-03-2008, 17:02
....................Απλα ετσι για τη γευση θα ηθελα τα (υποκειμενικα) σχολια σας για το ποιος συνδιασμος (βαπορι-καπετανιος) εκανε ή κανει την γρηγοροτερη μανουβρα στην Τηνο...Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων σας.;)

Ο Καπετάν Κώστας Τζώρτζης από το Χρυσή Άμμος 2 και μετά με το Επτάνησος και όλα τα επόμενα πλοία που ήταν καπετάνιος. Η μανούβρα είναι γρήγορη γιατί οι καπετάνιοι (και νεότεροι καετανάιοι κάνουν την ίδια π.χ. ο καπετάν Κώστας Βελαλόπουλος του Πηνελόπη Α - που την εφαρμόζει και στο μέσα της Μυκόνου και άλλοι) εκμεταλεύονται στο έπακρο τις ελικτικές ικανότητες του πλοίου σε συνδιασμό με την ταχύτητα, τον πνέοντα άνεμο και τις παροχές του πλοίου (pitch, bow thruster etc.).

Παναγιώτης
24-03-2008, 01:56
Δεν σχολιαζώ τις παρατηρήσεις σου για τα έργα αφού ζούμε στην Ελλάδα και ότι φτιάχνουμε το κάνουμε πάντα με ορίζοντα της προηγούμενης 10αετίας και όχι της επόμενησ 30ετίας όπως θα έπρεπε :cool:.
Ενδεχομένως να είχε σχεδιαστεί με ορίζοντα 30ετίας αλλά να ...έμεινε σατο συρτάρι καμια 25αριά χρόνια. Το πιθαν'ότερο μέχρι να βρεθούν τα λεφτά όπως παρατηρεί και ο Γιώργος:

Εκτός από την έλλειψη μακροχρόνιου σχεδιασμού στην κατασκευή λιμένων στην Ελλάδα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος καθώς η χρηματοδότηση για λιμενικά έργα είναι ελάχιστη τόσο ως ποσοστό του ΑΕΠ όσο και σε σχέση με τις επενδύσεις που πραγματοποιούνται σε άλλα μεταφορικά συστήματα.

Για το τι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στο σχεδιασμό ενός λιμανιού έχω πει σε άλλο θέμα.

polykas
24-03-2008, 22:24
Όταν η θάλασσα βγαίνει στην ξηρά.Νοτιάς 10 Μποφόρ.Μερικές φωτό.....:)



4391









4392












4393

Leo
24-03-2008, 22:44
Ο φίλος polykas θέλει να σας πεί ότι τα έργα που τώρα εκτελούνται στο νησί του είναι απαραίτητα το συντομότερο. Κάπως έτσι είναι και τώρα το έξω λιμάνι της Τήνου με τον Νοτιά. Τα ωραία ντουβαράκια και καγκελάκια της τρίτης φωτογραφίας τα έχει μαζέψει η θάλασσα περισσότερες απο μια φορά... Δεν είναι βέβαια το μοναδικό λιμάνι που υποφέρει απο κάποιον καιρό!

Παναγιώτης
24-03-2008, 23:00
Πάντως ο σχεδιαζόμενος κυματοθραύστης θα περιορίσει το φαινόμενο αυτό με το νοτιά. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στο σχεδιασμό λιμενικών έργων: Ότι βελτιώνει την ηρεμία της λιμενολεκάνης, δυσχεραίνει την πρόσβαση σε αυτή.
Και πρέπει να βρίσκεται η χρυσή τομή.

koukou
24-03-2008, 23:12
Τα μάτια ενός μη έμπειρου ανθρώπου στην ναυσιπλο'ί'α ,Βλέποντας τις δυσκολίες που αντιμετοπίζουν οι καπετάνιοι σε αυτό το λιμάνι μένουν έκπλητα απο τις μανούβρες δεξιοτεχνίας τους!Τους αξίζουν συγχαρητηρια!!!Ομως μην ξεχνάμε ότι τους είχαν δείξει τα σχέδια πριν αρχίσουν!!!Δεν θα ήταν πιό εύκολο γι'αυτούς να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους?

Παναγιώτης
24-03-2008, 23:22
Το πρόβλημα είναι ότι πριν αρχίσει το έργο είναι αργά γιατί έχει δημοπρατηθεί οπότε όποιες αλλαγές φέρνουν καθυστερήσεις και σχεδόν πάντα υπερβάσεις του προϋπολογισμού. Και αν ένα λιμάνι είναι σχεδιασμένο για πλοίο 100 μέτρων δεν μπορεί να γίνει για πλοίο 200 μέτρων.

Espresso Venezia
24-03-2008, 23:59
...Ομως μην ξεχνάμε ότι τους είχαν δείξει τα σχέδια πριν αρχίσουν!!!Δεν θα ήταν πιό εύκολο γι'αυτούς να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους?

Καλέ μου φίλε αν διαβάσεις στο περιοδικό ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ, τεύχος Μαρτίου 2008, την συνέντευξη του κ. Μάκη Σκιαδά (κάπτεν του Θεολόγος), θα σου λυθεί η απορία που εκφράζεις πιο πάνω.

Επίσης ο έμπειρος κάπτεν, κάνει μία δυσοίωνη πρόβλεψη για το ''καινούργιο'' λιμάνι της Τήνου, που θέλω να ελπίζω ότι δεν θα βγει αληθινή.

Παναγιώτης
25-03-2008, 00:15
Ψάχνοντας να ψαρέψω τα κριτήρια σχεδιασμού του λιμανιού μέτρησα το πλάτος της μπούκας. Συνιστάται η μπούκα να είναι μεταξύ 100 και 200 και καλό θα είναι να είναι ίση με το μήκος του μέγιστου πλοίου που θα χρησιμοποιεί το λιμάνι.
Δηλώνοντας εκ των προτέρων ότι είναι λάθος να μετράς με χάρακα στο ναυτικό χάρτη γιατί δεν δίνει με ακρίβεια μήκη αλλά γωνίες οπότε η μέτρησή μου είναι ανακριβής. Μέτρησα την είσοδο γύρω στα 120 m οπότε ΑΝ έχει χρησιμοποιηθεί η παραπάνω παραδοχή (είναι σύσταση της βιβλιογραφίας και δεν είναι υποχρεωτικό να εφαρμόζεται) τότε το μέγιστο πλοίο για το οποίο έχει σχεδιαστεί το λιμάνι είναι μικρότερο από τα σημερινά.
Δηλαδή ΑΝ η επιφάνεια ελιγμών είναι αυτή που σχεδίασα, μια και μπορεί να προβλέπεται άλλη σε συνδυασμό με εκβαθύνσεις και καθαιρέσεις υφιστάμενων έργων και αν έχι χρησιμοποιηθεί η παραπάνω παραδοχή για την είσοδο. (Πολλά ΑΝ ούτε ο Κίπλινγκ να ήμουν:p) Μου δημιουργήται η εντύπωση ότι το λιμάνι να είναι σχεδιασμένο γιο τα καράβια της δεκαετίας του '80. Και αυτό είναι το πρόβλημά του.
Αν μπορεί κάποιος να βρει την Τεχνική Έκθεση της μελέτης με τις παραδοχές σχεδιασμού ώστε να μας δώσει καλύτερα στοιχεία τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε σε λιγότερο υποθετική βάση γιατί τώρα έχω την εντύπωση ότι λέω κουβέντες καφενείου

capten4
25-03-2008, 02:11
AN EKEI - DILADI STIN PLORI TOY ISTIOFOROY- FTASEI O VRAXIONAS KAI OXI PIO EXO, THA EINAI TA REMETZA EPITHESEIS AYTOKTONIAS.THA ANAGKAZONTAI OI PLOIARXOI ME BORIA NA KANOUN ARISTERI STROFI. I DEXIA THA GINEI POLI EPIKINDINI, LOGO PERIORISMENOY XOROY. MEXRI TORA MPOROUSAN NA MPOUN ME DROMO KAI NA KANOUN DEXIA STROFI, TORA AFTO KOVETAI.NA PO EDO , AN KAI EINAI OFF TOPIC, OTI I ARISTERI STROFI STO MESA ME BORIA ,GINETAI KIRIOS GIA NA MIN SOU "XTISEI" O KAIROS TIN PRIMI DEXIA KAI SE SIRTAROSEI STA VRAXIA-OPOS TO AFRODITI- . ME ARISTERI STROFI OLI I YPOTHESI EINAI NA MPEIS ME DROMO, NA GIRISEIS TIN PLORI , ETSI OSTE META NA SOU GIRISEI ARISTERA TIN PLORI O KAIROS KAI ME PROSANAPODA NA FEREIS TIN PRIMI EKEI POU THELEIS....AFTI TIN MANOUVRA TIN PROTOEKANE O KAPTA KOSTAS ME TO XRISSI AMMOS 2 TO 1981....

capten4
25-03-2008, 02:52
PAIDIA, SORRY AN ANEFERA PRAGMATA POU IDI EIXATE PEI....APLA PROSPERASA MIA OLOKLIRI SELIDA ME OSA LEGATE....

Leo
25-03-2008, 09:34
Κανένα πρόβλημα φίλε capten4, στο λιμάνι της Τήνου υπάρχει και η ανάλογη φιλοξενία που επικρατεί στο νησί, όλοι οι καλοί χωράνε :D.
Επειδή είσαι και γνώστης πάρε και μια ανάμνηση αυτού που λες:

4426

polykas
25-03-2008, 13:47
Μπράβο Leo για την ωραία φωτό.

Rocinante
25-03-2008, 20:22
...............

capten4
25-03-2008, 21:59
NA ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ. ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 1992 ΚΑΙ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΠΤΑ-ΚΩΣΤΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ "ΜΕΣΑ" ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΠΤΑ ΙΣΙΔΩΡΟ ΜΑΜΙΔΗ.ΝΑ ΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ, ΟΤΙ, Ο ΚΑΠΤΑ ΚΩΣΤΑΣ ΕΒΑΖΕ ΤΟ "ΘΗΡΙΟ" ΣΤΟ ΜΕΣΑ ΛΙΜΑΝΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ....

Παναγιώτης
26-03-2008, 01:06
Να προσπαθήσουμε να μείνουμε στο θέμα που είναι το λιμάνι της Τήνου και τα χαρακτηριστικά του. Και πως μπορεί να βελτιωθέι.

karystos
26-03-2008, 14:12
Μάλλον δεν μπορεί εκτός κι αν το ξαναγκρεμίσουν. Στην ουσία έφτιαξαν άλλο ένα "μέσα" λιμάνι. Η λεκάνη του είναι μεν μεγαλύτερη από του παλιού, πλην όμως στα χαρτιά, αφού το "ενεργο" μέρος, δηλαδή αυτό που είναι χρήσιμο στη μανούβρα είναι σχεδόν το ίδιο. Από την άλλη ο Βοριάς είναι πέντε φορές πιο δυνατός επειδή κατεβαίνει από το βουνό (καταβάτης όπως το λέει και η λέξη) χωρίς να τον κόβει τίποτα, ενώ στο παλιό λιμάνι όλο και τον έκοβε η Χώρα. Ο καπτα Γιώργης Κολυδάς έχει πει ότι με το ΛΕΡΟΣ στο έξω λιμάνι έκανε ανάποδα και το πλοίο πήγαινε μπροστά ενώ γνωστή είναι και η φωτογραφία του ανεμόμετρου του ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΟΔΙΤΗ που δείχνει πάνω από 12 bf. (την επισυνάπτω).

Η κλασική μανούβρα "δεξιά στροφή κι ανάποδα" δεν γίνεται, πρώτον λόγω του ανέμου και ύστερα επειδή έτσι που έφτιαξαν το νέο λιμενοβραχίονα η διαθέσιμη απόσταση για τη δεξιά στροφή μειώθηκε. Άρα μένει η αριστερή με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το κρίσιμο είναι ότι έτσι και δεν πάει κάτι καλά δεν υπάρχει καμιά διαφυγή. Αν σε οποιαδήποτε φάση η πρύμη π.χ. κάνει πανί η κατάληξη είναι γνωστή. Όλη αυτή η ιστορία αυτονόητο είναι ότι πρέπει να γίνει με δρόμο, αλλιώς δε γίνεται καθόλου. Οπότε ο καπετάνιος σε κάθε περίπτωση τη θηλειά την έχει περασμένη στο λαιμό του. Ιδίως εκείνοι των ταχύπλοων, που είναι φτερό στον άνεμο. Όπως είπε κι ο καπτα Μάκης Σκιαδάς, παλιά κι αν δεν έπιανε η μανούβρα έβγαινες έξω και ξαναδοκίμαζες. Τώρα;

Το θέμα είναι πως η ιστορία έχει και συνέχεια επειδή κι αν δέσεις, άντε να βγεις. Με το διαολοαέρα να σε πηγαίνει σφεντόνα στα βράχια, πρέπει με το "μόλα" τέρμα τα γκάζια και όλο δεξιά και τα καπάκια κάτω πατατοσαλάτα. Λίγο να ξέρει κάποιος από μηχανές καταλαβαίνει τι στραπάτσο είναι αυτό και τι πιθανότητες υπάρχουν σε κάποια αναχώρηση η μηχανή να τα φτύσει. Ή να εμφανίσει βλάβες και μετά να βγαίνουν τα κανάλια να λένε για τα σαπιοκάραβα. Γι αυτό λέει κι ο Σκιαδάς αυτά που λέει για σίγουρο ατύχημα.
Η μόνη σανίδα σωτηρίας φαίνεται να είναι η έξω πλευρά του μώλου, όπου κι εκεί όμως για να φύγεις θα κάνεις πέντε φορές γκελ στα μπαλόνια (αν υπάρχουν) αφού ο αέρας θα σε χτίζει πάνω στο ντόκο. Πέρα από αυτό ποιός θα πρωτοπέσει; Τα κρουαζιεράδικα, που μέσα δεν πάνε ούτε κατά διάνοια; Τα νερουλάδικα; Τα καύσιμα; Τα μότορσιπ; Τα εκδρομικά (Μτηλιναίικα, Κρητικά, Ροδίτικα, Κυπριακά) με τους προσκυνητές; Τα ποστάλια; Σκεφτείτε μόνο το ρεζιλίκι. Δέσε εσύ να λύσω εγώ, δυο τρείς να κόβουν βόλτες απ' έξω, άλλοι να σφυράνε, άλλοι να βλαστημάνε, η καθυστέρηση σύννεφο, κι όλο αυτό το μάλε βράσε επειδή κάποιοι έφτιαξαν ένα καινούριο λιμάνι που είναι πιο ασφαλές απ' όξω παρά από μέσα.

Βέβαια δε θα γίνουν έτσι τα πράγματα επειδή οι καπετάνιοι θα τα βάλουν μέσα τα βαπόρια όσο κι αν γκρινιάζουνε τώρα, επειδή πάντα πιστεύουνε ότι κάποιος άλλος θα φάει το κεφάλι του και ποτέ οι ίδιοι. Γι αυτό τους εκμεταλεύονται κι αυτό που κάνανε στην Κάλυμνο το ξανακάνανε στην Τήνο και θα το ξανακάνουνε κι αλλού.

Leo
26-03-2008, 14:26
Ένα σκέτο ΜΠΡΑΒΟ, φίλε μου karystos. Τα είπες όλα μα όλααααα.

Rocinante
26-03-2008, 17:33
ΕΥΓΕ karystos και απο εμενα. Μακαρι να μη συμβει ποτε τιποτα και οι μαγκες καπετανεοι να τα βαζουν μεσα οπως παντα αλλα αν συμβει τιποτα να εκτυπωσουμε το μηνυμα σου και να το τριψουμε στη μουρη καποιων...

polykas
26-03-2008, 23:52
Όταν η θάλασσα χτυπάει με μανία στα βράχια.

4503

scoufgian
27-03-2008, 15:02
Όταν η θάλασσα χτυπάει με μανία στα βράχια.

4503
πολυ ωραια φωτογραφια

kalypso
27-03-2008, 15:28
Εξαιρετική polykas!!!

Rocinante
28-03-2008, 16:17
Η πρωταπριλια ερχεται αλλα εγω ανακαλυψα στο tinos.biz μια "καλλιτεχνικη απεικονηση" του νεου λιμανιου της Τηνου. Ημερομηνια Ιανουαριος 2007. Μαλλον μας καναν πλακα γιατι εγω δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να γινει ετσι...

130518

Leo
28-03-2008, 18:37
Φίλε μου polykas τι είναι αυτά που λέει ο rocinante? Ζηλεύουνε... :p:p Να το δώ το Sky Wonder στην Τήνο, να πεφτει δίπλα με σβαρνιστό βοριάδαρο και μετά θα καταθέσω το διαβατήριο μου, πρός τι οι εκδρομές στο εξωτερικό πλέον? :D

Rocinante
28-03-2008, 23:01
Στην παραπανω μακετα που σας εστειλα υπαρχει μια σοβαρη παραληψη. Που θα σταθμευει το περιπολικο για να αναβοσβηνει τα φωτα του στα πλοια αν ξαναχαλασει το φαναρι οπως εγινε πριν λιγους μηνες που παραλιγο να παρει μαζι του το ΘΕΟΛΟΓΟΣ 2 ατομα με το κυμα που σηκωσε. Αλλα η Τηνος απο εργα πρωτοτυπα αλλο τιποτα. Οπως το αεροδρομιο στο Φαλαταδο (που εχει ανταρα και τον Αυγουστο) η τη ζευξη Δισβατου η το ελικοδρομιο "κομβος" χωρις φωτισμο που βρηκε ο αλλος αλανα και αδειασε τα μπαζα... Παντως ατομα που ηταν στο νησι στο απαγορευτικο μου ειπαν οτι και να τελειωσει το λιμανι αν ο καιρος ειναι νοτιοδυτικος παλι θα εχουμε τα ιδια μονο ο καθαρος νοτιας θα το προστατευει

Leo
28-03-2008, 23:29
Και σωστά σου είπε. Από το σχεδιάγραμμα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=71095&postcount=12) που δημοσίευσε ο Παναγιώτης φαίενται. Μπορεί όμως να είναι καλύτερη η κατάσταση στο μέσα λιμάνι.

Rocinante
29-03-2008, 00:34
Θα πρεπει λοιπον να ειναι παντα ευκαιρη μια θεση στο μεσα λιμανι και να μην καταργηθει εντελως οπως υπολογιζοταν. Και τα υπολοιπα πλοια να παραμενουν σε αποσταση ασφαλειας μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια. Σε περιπτωση λοιπον που κρατηθει μια θεση back up στο μεσα λοιμανι δεν μπορω να θυμηθω αν βγαλαν ολα τα στεγαστρα γιατι καλα αν φυσαει αλλα αν εχει και βροχη τι γινεται; Και καπου διαβαζα και για το σκεπαστρο στα ταχυπλοα.

Leo
16-04-2008, 09:48
Μετά απο τα σχόλια στα διάφορα threads των πλοίων Νταλιάνα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=74726&postcount=45) και Μιλένα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=74725&postcount=44), βλεπουμε ότι έχουν εξαιρέσει την Τήνο απο την γραμμή Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο. Παρατηρούμε επίσης ότι και η Blue Star Ferries (http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm) στο έκτακτο δρομολόγιο του Blue Star 2 την Μ. Παρασκευή [25/04/08: F/B BLUE STAR 2 (instead of BLUE STAR ITHAKI) from PIRAEUS 09:00 to SYROS (12:20-12:35), ΜΥΚΟΝΟS (13:20-13:55), SYROS (14:40-14:55), PIRAEUS 18:25]εν περιλαμβάνει την Τήνο όπως έκανε τις προηγούμενες χρονιές. Αρα λοιπόν το θέμα δεν είναι μικρό. Συμφωνόντας απόλυτα με τα σχόλια του φίλου Απόστολου εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=74813&postcount=47)σαςεπιστυνάπτω μια φωτογραφία που έσωσα απο την κάμερα του λιμανιού μερικές μέρες πριν, κατά την άφιξη του Θεολόγος Π, όπου μπορείτε να διακρίνετε την στενοτητα της εισόδου (από την τσαμαδούρα μέχρι την άκρη του μώλου) και τις παρενέργειες του (πλευρικού) βοριάδαρου τόσο στις "χαλαρές και αδύναμες" αδελφές όσο και στο "μπαούλο" αλλά ισχυρό ΒΣ2.

5310

Apostolos
16-04-2008, 09:55
Το μόνο ενθαρυντικό είναι ότι γίνετε μία προβλήτα Γ στην εξωτερική πλευρά του μώλου όπως φαίνετε απο δεξιά στην κάμερα...

Rocinante
26-04-2008, 17:30
Εμεις τοσο καιρο τα λεγαμε και καποιοι αλλοι νομιζαν οτι θα τους παρακαλανε "οι καπετανεοι" να δεσουν τα πλοια τους στο νεο "υπερσυγχρονο" λιμανι. Τωρα γκρινιαζουν...
http://www.tinos.biz/08apr/23bluestar.html
Η θεση που θα εδενε το Blue star II ειναι αν δειτε μια προηγουμενη φωτογραφια εκει που ειναι τα μπαζα...

Apostolos
26-04-2008, 18:42
Καλά δέν ντράπηκαν να τα πούν αυτα??? Την ψαρόσκαλα γιατί την αποκαλούν λιμάνι???

Rocinante
26-04-2008, 19:24
To Salamis glory μια ωρα ηταν απεξω. Τωρα βλεπω οτι το τραβανε σιγα σιγα στα μπαζα, νομιζω οτι χρειαστηκε και λαντζα (που εισαι Ηρω;).
Βεβαια Θεολογος Π και Πηνελοπη α ειναι δεμενα στο μεσα λιμανι !!!

polykas
26-04-2008, 21:19
Μερικές εικόνες από το Λιμάνι της Τήνου την 27-4-2008.Αφιερωμένες σε όσους βρίσκονται μακριά από την όμορφη Τήνο και σε όλα τα μέλη και μη μέλη του nautilia.gr Eύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ




5598










5599










5600










5601













5602

Rocinante
27-04-2008, 08:54
Σαν Τηνιακος δεν εχω παρα να σε ευχαριστησω Polykas για τις υπεροχες φωτογραφιες σου και να σου ευχηθω χρονια πολλα.
( Το Hotel Ποσειδωνιο θεωρουνταν επι εποχων παλαιου λιμανιου το καλυτερο ποστο για φωτογραφιες:D

Apostolos
28-04-2008, 00:11
Να σε καλά! Εξαιρετικές!

Nautikos II
28-04-2008, 23:50
Πανεμορφες φωτο Polyka, σε δεκα μερες θα εχω τη χαρα να δω αυτες τις εικονες απο κοντα

polykas
15-05-2008, 12:25
ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΝΟΥ- ΠΑΣΧΑ 2008





6388






6389








6390











6391











6392

scoufgian
15-05-2008, 13:25
o θεολογος ,ποτε προλαβε κι εγινε χαλιας?

Apostolos
15-05-2008, 20:55
Δέν εχει πάει δεξαμενή

Leo
22-05-2008, 11:29
Φήμες θέλουν την μία από τις δυό κασκευάστριες εταιρείες του λιμανιού της Τήνου να τα έχει μαζέψει και αποχωρήσει από το νησί. Αυτή που κατασκέυαζε το νότιο λιμενοβραχίωνα, λενε οτι μπήκε μέσα και ότι έφυγε για οικονομικούς λόγους. Άλλες πληροφορίες πάλι λένε ότι τεχνικοί έλεγχοι διαπίστωσαν παρατυπίες και άρα δεν πλήρωσαν τους κατασκευαστές κλπ. Το έχετε δεί το έργο κι αλλη φορά έ? Αλοίμονο στην Ελλάδα ζούμε... άρχισε ποτέ και να τελειώσει?

Για την ώρα η άλλη εταιρεία που κατασκευάζει τους ντόκους για μεγαλύτερα πλοία στην βορειοδυτική πλευρά του έξω λιμανιου (προς τα καλάμια), βλέποντας τον εξω λιμάνι στα αριστερά, συνεχίζει να εργάζεται κανονικά για την αποπεράτωση. Εκεί θα δένουν κρουαζιερόπλοια αλλά και μεγαλύτερα οχηματαγωγά (π.χ. Blue Star 2, Ελ. Βενιζέλος κλπ). Ας βάλει το χέρι της η Μεγαλόχαρη να μην είναι αλήθεια οι φήμες της πρώτης παραγράφου :(.

Παναγιώτης
22-05-2008, 22:51
Μην δίνετρε βάση σε τέτοιες φήμες... Δεν γίνεται τόσο έυκολα διάλυση εργολαβίας ή έκπτωση του εργολάβου. Βέβαια μπορεί εύκολα να τελειώσουν τα λεφτα του προϋπολογισμού και να μην τέλειωσε το έργο γιατί πολλές φορές ο προϋπολογισμός δεν φτάνει για να τελειώσει το έργο.:cry:

Leo
23-05-2008, 06:36
Παναγιώτη!! Τα μαζέψανε και φύγανε... σου φτάνει αυτό? Βγάλε εσύ συμπέρσαμα :rolleyes:

Rocinante
23-05-2008, 21:12
ΟΚ. Να ψαξουμε να δουμε τι εχει γινει εως τωρα. Φτιαχνεται λοιπον ο νεος μωλος κανονικα. Στον λιμενοβραχιονα ποσο ειχαν προχωρησει τα εργα? προφανως ειχαν μπει οι βασεις αλλα ποσο ειχε υψωθει. Και αν κολλησει η υποθεση υπαρχει περιπτωση καταστροφης των οσων εχουν γινει απο τη θαλασσα μιας και το εργο ειναι μισοτελειωμενο ;

Leo
23-05-2008, 21:22
Φίλε μου rocinante, εδώ βρισκόμαστε!

Η πιθανότητα καταστροφής και των υπαρχόντων καστκευασμάτων είναι πολύ πιθανή με μια άγρια σοροκάδα ή νοτιαδούρα... :cry:

6736

Μια δέυτερη φωτογραφία για καλύτερη ενημέρωση. Εδώ φαίνεται και η τσαμαδούρα (με λίγη καλή προσπάθεια), που δείχνει την υπο κατασκευή (που σταμάτησε) επέκταση του νέου λιμενοβραχίωνα.

6738

Rocinante
23-05-2008, 21:40
Ενταξει δεν χρειαστηκε να πεις τιποτα η φωτογραφια σου τα λεει ολα. Και κατι ποιο δυσκολο. στον νεο μωλο ποιο θα ειναι το ανωτερο μηκος των πλοιων που θα δενουν γιατι αν ισχυουν τα σχεδια που εχουμε εδω και καιρο αν ενα κρουαζιεροπλοιο δεσει και ειναι πολυ μεγαλο δεν θα εξεχει μειωνοντας το ευρος της εισοδου?

Apostolos
25-05-2008, 12:19
Καλύτερα που σταμάτησαν τον λιμενοβραχείωνα και θα μείνει η είσοδος του λιμανιού ανοιχτή!

Rocinante
25-05-2008, 13:17
Αποστολε και εγω το ιδιο σκεπτομουν γιαυτο και ρωταω για το ποσο προχωρησαν τα εργα. Δηλαδη απο το τελος του λιμενοβραχιονα που φτιαχτηκε ως τη σημαδουρα απο κατω εχουν κανει τιποτα?

Leo
31-05-2008, 06:37
Μια φωτογραφία από το μέσα λιμάνι της Τήνου όπως δεν το έχετε ξαναδεί ( Πασχαλινή περίοδος 2008 ). Αφιερωμένη στον φίλο Παναγιώτη για δύο λόγους:
1. Για να ανακλύψει πιοι ιστιοπλοϊκοί αγώνες είναι αυτοί (Ρώσικα πληρώματα), μιας και τελευταία έχει επιδοθεί μετά μανίας στην Ιστιολποϊα ;)
2. Στο κάτω δεξί μέρος της φωτογραφίας βρίσκονται οι πληροφορίες που μου είχε ζητήσει πρίν λιγο καιρό.

6980 (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=72330&postcount=33)

Παναγιώτης
01-06-2008, 00:15
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω σε καμία από τις δύο ερωτήσεις...
Μια και το θέμα είναι το λιμάνι καταλαβάινω ότι η εταιρέια εόιχε ένα ρυμουλκό και ένα γερανό με αχιβάδα. Ο γερανός θα μπορούσε να κένει εκσκαφές ή να βυθίζει μπλόκια. Ας ελπίσουμε ότι το έργο σταμάτησε λόγω καλοκαιροιού ή μέχρι να γίνει αλλαγή μελέτης (ίσως να αποφασίστηκε κάτι τέτοιο στη σύσκεψη του Μαρτίου). Αν μάθουμε αν έγινε διακοπή εργασιών, ΄3εκπτωση Αναδόχου ή διάλυση εργολαβίας (είναι διαφορετικά με διαφορετικές συνέπειες και δυνατότητες ματαίωσης).

Rocinante
15-06-2008, 16:56
Οριστε φαγωθηκατε οτι δεν θα πηγαινουν κρουαζιεροπλοια στην Τηνο. Οσα ειναι κοντυτερα απο 100 μετρα παρακαλω περαστε...

Rocinante
24-06-2008, 21:43
Βλεπουν καλα τα ματια μου ; Που θα δεσει αυτο στα μπαζα;

Leo
25-06-2008, 08:52
Επειδή ο καιρός ήταν φρέσκος
8202
και προηγήθηκε ο Θεολόγος.
Μετά δεν πλησίασε και προτίμησε αυτό
8203

Rocinante
25-06-2008, 09:33
Εαν γινει αυτο που βλεπω εε ενταξει . Ευτυχως η υπαιθρια αγορα της Τηνου ειναι κοντα και θα περιλαβουν καποιους με τις ντοματες . Δηλαδη για να καταλαβω ηρθαν καποιοι απο Κυπρο για την Τηνο. Αυτο ηταν την ειδαν απο εξω η θα τους πανε απεναντι και θα παει το Tinos sky να τους φερει;

Rocinante
25-06-2008, 09:35
ξεχασα την εικονα. Πολυ ξεχναω τελευταια...

Leo
25-06-2008, 09:46
Όοοοοχιιιι
Θα πάει Σύρο να τους αποβιβάσει κι όποιος θέλει θα πάει σε λίγο με το ΒΣ Ιθάκη :p. Και απ' οτι (δεν) βλέπω καταλαβαίνω ότι ακόμη δνε τα βρήκανε για να συνεχίσουν τα έργα στο λιμάνι. Κα΄τι παρόμοι συνέβη καιπροχθές με το Μαρίνα... άρχισε την μανούβρα δεν του κατσε και του 'παιξε σφαίρα για Μύκονο-ΙκαροΣαμία...

Rocinante
22-07-2008, 22:13
Ε και μετα τοση γκρινια που εριξα ολους αυτους τους μηνες δεν θα μπορουσα να ξεχασω μια επισκεψη στο αγαπημενο μου λιμανι. λοιπον στον κυματοθραυστη δεν κουνιεται τιποτα εκτος των κυματων και στον μωλο που θα ηταν ετοιμος λεει το πασχα δουλευουν πυρετωδως αλλα επικρατει η παρακατω κατασταση. Δειτε την πρωτη εικονα της Τηνου που βλεπουν οι τουριστες που κατεβαινουν απο τα κρουαζιεροπλοια ( ΝΑΙΑΙΑΙΑΙ ΤΟ SAPPHIRE ΕΠΙΑΣΕ ΤΗΝΟ !!!!!)

10048

10049

polykas
22-07-2008, 23:01
Πράγματι αγαπητέ rocinante επικρατεί ένα μεγάλο XAΟΣ.Αλλά τα μεγάλα έργα θέλουν υπομονή , χρόνο και χρήμα για να ολοκληρωθούν,εάν ολοκληρωθούν βέβαια και δεν στοιχειώσουν..:)

Leo
29-07-2008, 17:54
Μια ενημέρωση απο ψηλά και απο θαλάσσης:

Γενική άποψη λιμανιού Τήνου
10635

Το έξω λιμάνι που σήμερα εξυπηρετεί την κίνηση με 2 ράμπες
10636

Η εξωτερική πλευρά του έξω λιμανιού που θα χρησιμοποιηθεί για την εξυπηρέστηση μεγαλύτερων πλοίων της γραμμής και ίσως κρουαζιερόπλοια ή φορτηγά περισσότερα του ένος που είναι η σημερινή δυατότητα του λιμανιού απο την μέσα πλευρά του παλαιού βόρειου λιμενοβραχίωνα με τον κόκκινο φανό.
10637

Ο νέος νότιος λιμνεοβραχίωνας που έχει σταματήσει αρκετό καιρό τώρα και που έχει προκαλέσει πολλά σχόλια και παράπονα απο του ντόπιους και τους ακτοπλόους της γραμμής. Η ταμαδαδούρα που σημαίνει το τέλος των έργων προέκτασης και την ασφαλή διέλευση των πλοίων (πράσινος φανός).
10638

Natsios
29-07-2008, 22:20
Αντε να δουμε τι θα γινει!! Η προσωπική μου άποψη (όπως και πολλών άλλων καταλαβαίνω) είναι οτι τελικά μεγαλύτερη ζημια κάνουμε στο νησί. Προβλέπω οτι όλα τα ποστάλια θα δένουν στο "νέο" έξω λιμάνι και το μέσα θα παραμένει άδειο. Μακάρι να κρατήσουμε καμιά κρουαζιέρα γιατί έστι όπως βλέπω τα πράγματα πάλι θα βλέπουμε τα κρουαζιερόπλοια να περνάνε για Μύκονο και στην Τήνο θα έρχετε κανένα μονοήμερο ενδοκυκλαδικό εκρομικό.
Μακάρι να βγω ψεύτης!

polykas
14-08-2008, 23:58
THNOΣ 14-8-2008.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ.



11988









11989









11990

Maroulis Nikos
15-08-2008, 13:32
Να είσαι καλά φίλε polycas που μεταφέρεις αυτές τις ομόρφες εικόνες σε εμάς που δεν είχαμε την δυνατότητα να είμαστε εκεί.

polykas
15-08-2008, 22:28
ΤΗΝΟΣ.15 AYΓΟΥΣΤΟΥ 2008.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ.

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟΥΣ

ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.


ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ.



12018














12019











12020












12021
















12022

polykas
15-08-2008, 22:37
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ.........;) -1-



12023










12024













12026











12027












12029

polykas
15-08-2008, 22:47
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ -2-

12031









12032











12033












12034













12035

Rocinante
15-08-2008, 22:49
Μωρε καλα εκανα και στην τηλεοραση εψαχνα μηπως δω κανενα παλαβο στο καμπαναριο. Κατανταει σκανδαλο πια.
Μεχρι και αυτοκινηταδικο της Grimaldi στη Τηνο του εκατσε.
Και το ονομα αυτου Φιδες :)

polykas
15-08-2008, 22:59
ΤΕΛΟΣ...ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ......:D:D:D


12037









12038














12039














12040














12041

caterina75
15-08-2008, 23:05
Απλά .... δεν υπάρχουν λόγια!
Σε ευχαριστούμε που μας μετέφερες την εορταστική ατμόσφαιρα του νησιού!

mike_rodos
16-08-2008, 01:54
Ευχαριστούμε πολύ polykas, να σε έχει η Παναγιά πάντα καλά φίλε μου και μας ανεβάζεις αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες σου!!! Χρόνια Πολλά...

plori
16-08-2008, 05:24
Και του χρόνου και βοήθειά όλου του κόσμου η ΜΕΧΑΛΟΧΑΡΗ.

mastrovasilis
16-08-2008, 16:58
καταπληκτικός όσο καταπληκτικό είναι και το φωτορεπορτάζ σου φίλε polykas;) και του χρόνου να είσαι καλά.

navigation
16-08-2008, 19:01
Δεν εχω πάει Τήνο αλλα πραγματικά με τις φωτογραφίες σου με πήγες ενα μαγευτικό ταξίδι δευτερολέπτων! Σε ευχαριστούμε Γιώργο,μην σταματάς....συνέχισε.....:D

Rocinante
16-08-2008, 20:40
Εεεεε φτανει. να εχουμε και τιποτα για το χειμωνα ακους εκει να συνεχισει:D
Φιλε Γιωργο εσυ που εισαι δαιμονιος ρεπορτερ μηπως μπορουσες να μαθεις τι γινεται με τα πολυσυζητημενα εργα στο λιμανι.
Δηλαδη τι θα γινει με το λιμενοβραχιωνα. Πως πανε τα εργα στο μωλο και ποτε προβλεπετε η περατωση. Και αν μπορεις μαθε και τη γνωμη του εμπορικου κοσμου για τη μη προσεγγιση των κρουαζιεροπλοιων μετα απο παρα πολλα χρονια αλλα και για τη διακοπη των δρομολογιων της γραμμης Θεσσαλονικης - Κρητης λογω της καταστασης του λιμανιου

yannisa340
17-08-2008, 00:11
Μα καλά ,ακόμα και στη στέγη της Ευαγγελίστριας ανέβηκες; Και βρέθηκες και στο μνημείο. Από τη μια άκρη στην άλλη, και από πάνω ως κάτω. Φοβερός καλλιτέχνης όπως πάντα.:lol:

Leo
19-08-2008, 10:04
Αφού λοιπόν περάσανε οι γκλαμουριές και τα πανηγύρια στην Τήνο σκέφτηκα να σας γυρίσω λίγο πίσω και σας δείξω μια άλλη εποχή.

Το Σουπερκάτ Χαρούλα φθάνει ενώ μόλις απέπλευσε τον Εξπρές Αφροδίτη με τα χρώματα της Agapitos Express Ferries. Το σκανάρισμα... δεν γινόταν καλυτερο, ζητώ την ανοχή σας σε αυτήν και σε κάποιες επόμνες που ανακάλυψα ντουλαπιασμένες πρόσφατα.

12323

polykas
19-08-2008, 18:16
Λιμάνι Τήνου.Πηνελόπη Α----Ελ.Βενιζέλος.


Copyright Notias.


12395

polykas
19-08-2008, 23:31
To Νερουλάδικο Rodos του Ηλιόπουλου στην Τήνο......;)




12451










12452

polykas
19-08-2008, 23:54
Μιά σπάνια άφιξη στο Λιμάνι της Τήνου.Ο πύραυλος της SAOS FERRIES...:D

Copyright Notias.




12455

polykas
14-09-2008, 21:26
Πρωινές εικόνες .Τήνος 14-9-2008.


Copyright Lakis



16210











16211

polykas
14-09-2008, 21:31
Τα δε έργα στο λιμάνι προχωρούν με εντατικούς ρυθμούς.



16212

Rocinante
25-10-2008, 19:45
Ενα ακομα αρθρο για τα εργα του λιμανιου της Τηνου
http://www.tinos.biz/08october/pagida.html

Natsios
26-10-2008, 12:30
Το μέσα και έξω λιμάνι και ο πολυσυζητημένος νέος λιμενοβραχίονας

21326

21327

Natsios
26-10-2008, 12:35
Το μέσα Λιμάνι τη μέρα και το βράδυ

21328

21329

mastrovasilis
26-10-2008, 12:49
Το μέσα και έξω λιμάνι και ο πολυσυζητημένος νέος λιμενοβραχίονας


Το μέσα Λιμάνι τη μέρα και το βράδυ


Πανέμορφες......

polykas
19-11-2008, 00:07
Προχωρούν με εντατικό ρυθμό τα έργα στην περιοχή Καλάμια η Σφαγεία στο λιμάνι της Τήνου.Υπολογίζεται πριν το καλοκαίρι να έχουν τελειώσει.Οπότε συν δύο πλοία θα πρυμοδετούν στο συγκεκριμένο σημείο.Όσο για τον εξωτερικό λιμενοβραχίονα ακούστηκε ότι σε ένα μήνα το συνεργείο που έχει αναλάβει το έργο θα ξαναξεκινήσει με σκοπό να ολοκληρώσει το έργο.

Μερικές εικόνες από την πορεία των εργασιών.

22792



22793




22794



22795

Rocinante
19-11-2008, 00:35
Βρε Γιωργο μου ετσι οπως το πανε το πραγμα με την επεκταση αν υπολογησεις την αρχη της προκυμαιας στο γηπεδο για να κανεις ενα περιπατο θα χρειαστεις ΚΤΕΛ...
Εκει που φτασανε ε δεν ειναι τιποτα ο Σταυρος θα ενωποιηθει το συγχρονο λιμανι με το αρχαιο

Leo
19-11-2008, 09:40
..... καινα κάνουνε και μια σύγχρονη μαρίνα στα Κίονια!!! Μαρίνα Μαρίνα Μαρίναααααα!!.... Ας βοηθήσει η Παναγία να τελειώσουνε τα απαραίτητα και βλέπουμε.... Οι εξώ ντόκοι + 2 πλοία που λες Γιώργο μόνο κλάσης Ιθάκη (εννοώ με δυνατά βοηθήματα για μανούβρα) θα μπορούν να δέσουν με ασφάλεια στους νέους ντόκους με Τηνιακό βορειά....

φανούλα
22-11-2008, 16:44
Σημερινή άποψη του λιμανιού μας!!!

22992

22993

22994

sylver23
22-11-2008, 16:55
καλμα ε??πολυ ωραιες φανουλα:p

φανούλα
22-11-2008, 17:04
Σε ευχαριστώ Σύλβερ!!!! Που να έβλεπες κιόλας από προχθές όλοι οι ψαράδες και κάτοχοι σκαφών έτρεχαν να βγάλουν τις βάρκες και τα σκάφη τους απέξω για να τα γλυτώσουν, ενώ όσοι έχουν πιο μεγάλα σκάφη και δεν μπορούσαν να τα βγάλουν έξω όλη τη νύχτα καθώς και τώρα παλεύουν για να τα σώσουν!!!

sylver23
22-11-2008, 17:07
ε τοτε δρομο ξανα για το λιμανι..τι καθεσαι.??

φανούλα
22-11-2008, 17:17
Μπορεί να πάω πάλι σε λίγο!!! Το μπορεί είναι γιατί άμα πάω υπάρχει κίνδυνος να γίνω μούσκεμα αφού το λιμάνι έχει πλημμυρίσει και έχει γεμίσει από άμμο και πέτρες!!!

τηνος εξπρες
22-11-2008, 19:48
Εχω αφησει ενα αυτοκινητο μαρκας σεατ στο καινουργιο λιμανι το εχω για το καλοκαιρι λες να το πηρε η θαλασσα. Η καμερα του τινος biz εδειχνε τη θαλασσα να φτανει μεχρι το παρα πεντε.

Rocinante
22-11-2008, 19:50
Ωραιο ρεπορταζ Φανουλα ευχαριστουμε.
Το γελοιο της ιστοριας ειναι οτι και να ολοκληρωθουν τα εργα θα επικρατει ακριβως η ιδια κατασταση μιας και με βαση το σχεδιασμο ο νεος λιμενοβραχιωνας προστατευει το λιμανι οταν πνεουν Νοτιοανατολικοι ανεμοι που πνεουν στην Τηνο καθε....
καθε...
καθε...
ΠΟΤΕ!!!!!

Natsios
22-11-2008, 21:07
Μπράβο φανούλα! Πολύ ωραίες.
Όσο για το λιμάνι...απέραντο τσιμέντο που οσο παει και επεκτείνεται πέρνοντας στο διάβα του παραλίες και ο,τι άλλο βρει μπροστά του! Για ποιο λόγο καταστρέφουμε το νησί και το γεμίζουμε τσιμέντο? Μήπως θα κανουμε τον νέο Πειραιά?
Όταν είχαμε το μέσα λιμάνι δημιουργήθηκε η ανάγκη ενώς νέου λιμανιού γιατι τα πλοία και οι ανάγκες μεγάλωσαν και δεν ήταν πλέον ασφαλής το μέσα λιμάνι. Ένα μοτορσιπακι να ερχοταν δημιουργόταν ολοκληρο πρόβλημα. Τώρα που είχαμε και το νέο λιμάνι μετά απο "μεγάλες" μελέτες αποφασιστηκε η κατασκευή νεου λιμενοβραχίονα για την ασφάλεια το λιμανιού απο τους νοτιάδες. Αλλά ξαφνικά το λιμανι πάλι δεν μας χωράει και τα πλοία θα γινουν μεγαλύτερα και ενα μοτορσιπακι ειτε απο την εσωτερική ή την εξωτερική στον έξω μόλο πάλι πρόβλημα θα φέρει (δεν μιλάω για κρουαζιερόπλοιο γιατι φαίνεται οτι είμαστε υπεράνω και δεν τα θέλουμε εμείς αυτά). Άρα ξαναεπεκτηνόμαστε και κάνουμε νέες προβλήτες ακόμα ποιό έξω. Και ποιος θα πέφτει σε αυτές τις προβλήτες. Τα μεγαλύτερα πλοία? Είναι εύκολο? Και εκεί δεν ποιάνουν οι νοτιάδες? Μην ξεχνάτε οτι υπάρχει και μια βραχονησιδα εκέι (γνωστη από τις εκδηλώσεις του Πάσχα). Έτσι οπως πάει θα δημιουργηθεί σε λιγο η ανάγκη για νεα επέκταση κτλ κτλ και στα κιονια δεν θα γινει μαρινα οπως λέει ο φιλος Leo αλλά νέο Λιμάνι σε επεκταση των προηγούμενων και δεν θα χρειάζεσε ΚΤΕΛ αλλά τρένο για να το γυρισεις βόλτα!

Rocinante
22-11-2008, 21:14
Μπράβο φανούλα! Πολύ ωραίες.
Όσο για το λιμάνι...απέραντο τσιμέντο που οσο παει και επεκτείνεται πέρνοντας στο διάβα του παραλίες και ο,τι άλλο βρει μπροστά του! Για ποιο λόγο καταστρέφουμε το νησί και το γεμίζουμε τσιμέντο? Μήπως θα κανουμε τον νέο Πειραιά?
Όταν είχαμε το μέσα λιμάνι δημιουργήθηκε η ανάγκη ενώς νέου λιμανιού γιατι τα πλοία και οι ανάγκες μεγάλωσαν και δεν ήταν πλέον ασφαλής το μέσα λιμάνι. Ένα μοτορσιπακι να ερχοταν δημιουργόταν ολοκληρο πρόβλημα. Τώρα που είχαμε και το νέο λιμάνι μετά απο "μεγάλες" μελέτες αποφασιστηκε η κατασκευή νεου λιμενοβραχίονα για την ασφάλεια το λιμανιού απο τους νοτιάδες. Αλλά ξαφνικά το λιμανι πάλι δεν μας χωράει και τα πλοία θα γινουν μεγαλύτερα και ενα μοτορσιπακι ειτε απο την εσωτερική ή την εξωτερική στον έξω μόλο πάλι πρόβλημα θα φέρει (δεν μιλάω για κρουαζιερόπλοιο γιατι φαίνεται οτι είμαστε υπεράνω και δεν τα θέλουμε εμείς αυτά). Άρα ξαναεπεκτηνόμαστε και κάνουμε νέες προβλήτες ακόμα ποιό έξω. Και ποιος θα πέφτει σε αυτές τις προβλήτες. Τα μεγαλύτερα πλοία? Είναι εύκολο? Και εκεί δεν ποιάνουν οι νοτιάδες? Μην ξεχνάτε οτι υπάρχει και μια βραχονησιδα εκέι (γνωστη από τις εκδηλώσεις του Πάσχα). Έτσι οπως πάει θα δημιουργηθεί σε λιγο η ανάγκη για νεα επέκταση κτλ κτλ και στα κιονια δεν θα γινει μαρινα οπως λέει ο φιλος Leo αλλά νέο Λιμάνι σε επεκταση των προηγούμενων και δεν θα χρειάζεσε ΚΤΕΛ αλλά τρένο για να το γυρισεις βόλτα!
Αγαπητε φιλε και πατριωτη Νατσιε την ομορφη παραλια να την ξεχασεις. Οσο για την γραφικη βραχονησιδα μαλλον βγαλε το καλοκαιρι καμια φωτο πριν την ανατιναξουν...

Natsios
22-11-2008, 21:38
Αγαπητε φιλε και πατριωτη Νατσιε την ομορφη παραλια να την ξεχασεις. Οσο για την γραφικη βραχονησιδα μαλλον βγαλε το καλοκαιρι καμια φωτο πριν την ανατιναξουν...

Βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας φίλε!!!
ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!

Leo
23-11-2008, 00:01
Πάμε να βγάλουμε τα καλάμια και να τους περιλάβουμε όλους...?? Εσύ Νάτσιε μην διαμαρτύρεσαι... στο σπίτι σου μπροστά θα ρεμετζάρουνε τα βαπόρια σε λίγο καιρό :p :D

Natsios
23-11-2008, 00:34
Πάμε να βγάλουμε τα καλάμια και να τους περιλάβουμε όλους...?? Εσύ Νάτσιε μην διαμαρτύρεσαι... στο σπίτι σου μπροστά θα ρεμετζάρουνε ατ βαπόρια σε λίγο καιρό :p :D

Μάλλον βρεγμένο στυλιάρι ( η μαλλον "στλιαρ" όπως λένε στο νησί) θέλουν!

polykas
23-11-2008, 14:07
Σημερινή άποψη του λιμανιού μας!!!

22992

22993

22994

Δεν είδατε ακόμη τίποτα από τις ωραίες φωτογραφίες της Φανούλας που την ευχαριστούμε που έτρεξε στο λιμάνι να φωτογραφίσει το ακραίο καιρικό φαινόμενο.Μάλλον οι προηγούμενες φωτογραφίες μου από την πορεία του έργου του λιμανιού της Τήνου μπορεί να είναι παρελθόν.Αυτό το λέω γιατί πληροφορήθηκα ότι γίνανε μεγάλες ζημιές στο συγκεκριμένο έργο της επέκτασης του λιμανιού στην περιοχή ''Καλάμια''.Μάλιστα μου ανέφεραν ότι η θάλασσα πήρε και μπλόκια από το μεσαίο τμήμα του εξωτερικού λιμενοβραχίονα.

Φωτογραφίες από την κάμερα του εκλεκτού ανταποκριτή μας Λάκη.

23116






23117





23118






23119





23120


Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του....:D

polykas
23-11-2008, 14:11
Συνέχεια---


23121

23122

23123

23124

23125

scoufgian
23-11-2008, 14:14
απιστευτες φωτογραφιες!!!!congratulations;);)

polykas
23-11-2008, 14:14
ΤΕΛΟΣ

23126

23127

23128

23129

Rocinante
23-11-2008, 14:31
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ !!!!!
Οπως ενημερωθηκα πριν λιγο απο το νησι απο το πρωι που κοπασε η θυελλα γινονται προσπαθειες αποκαταστασεις ζημιων (οχι βεβαια στα εργα ) καθως και περισυλογη των κατεστραμενων αυτοκινητων.
Γιωργο σε παρακαλουμε ζητα απο το φιλο μας το Λακη αν μπορει να μας στειλει ενα μικρο οδοιπορικο απο την σημερινη μερα για να δουμε τι εχει συμβει.

φανούλα
23-11-2008, 14:36
Όντως από την ώρα που έφυγα από το λιμάνι η θάλασσα άρχισε να χειροτερεύει!!! Αλλά ποιος περίμενε κάτι τέτοιο:confused::confused::confused: Θα κοιτάξω αν γίνεται μετά να πάω να σας καλύψω όσο μπορώ. Επίσης polykas τι να πω αφού τα έχεις ακούσει χιλιάδες φορές από όλους: είσαι μεγάααααααλος καλλιτέχνης!!!!!!

sylver23
23-11-2008, 14:38
καραβια βγηκαν στην στερια/....................

παντως δεν θα ηθελα σε καμμια περιπτωση να ειναι ενα απο τα τρια το αυτοκινητο μου...

ευχαριστουμε τον φιλο σου πολυκα και εσενα που τις ανεβασες

φανούλα
23-11-2008, 14:45
Το αυτοκίνητό σου έχει καλό οδηγό για να το προσέχει, του τήνος εξπρές φοβάμαι που αυτή τη στιγμή δεν είναι on-line για να δει τις φωτό... Είχε αναφέρει για ένα Seat στο λιμάνι:!::!::!: Ελπίζω να είναι όπως το άφησε...

kalypso
23-11-2008, 14:46
polykas διαβίβασε τα μπράβο στο Λάκη.....αφού δεν τον κατάπιε και αυτόν κανένα κύμα πάλι καλά!!

polykas
23-11-2008, 14:50
Συνέχεια και πάλι...;)Τηνιακοί στην θέση σας.

Τσουνάμι

23134

23135

23136

polykas
23-11-2008, 14:56
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ !!!!!
Οπως ενημερωθηκα πριν λιγο απο το νησι απο το πρωι που κοπασε η θυελλα γινονται προσπαθειες αποκαταστασεις ζημιων (οχι βεβαια στα εργα ) καθως και περισυλογη των κατεστραμενων αυτοκινητων.
Γιωργο σε παρακαλουμε ζητα απο το φιλο μας το Λακη αν μπορει να μας στειλει ενα μικρο οδοιπορικο απο την σημερινη μερα για να δουμε τι εχει συμβει.

Οδοιπορικό όπως το ζήτησε ο καλός μου φίλος ΡΟΣΙ...;)

23141

23142

23144

23145

mastropanagos
23-11-2008, 15:01
Και μετα τη καταστρφη,η γαληνη..!!
Γεια σου Ελλαδαρα με τα τρομερα σου τα λιμανια και τις υποδομες..!!;)

polykas
23-11-2008, 15:13
Και μία τελευταία φωτό.Λάκη σε ευχαριστούμε πολύ...:D

23151

Rocinante
23-11-2008, 15:15
Μαλιστα. Ξεκαθαρη εικονα. Αφιερωμενη σε ολους τους αρμοδιους που μεχρι και πριν λιγο καιρο προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι οι επικριτες του εργου ηταν ασχετοι και ολα εγιναν με μελετη.
Φιλε Νατσιε οπως βλεπεις η φυση πηρε την εκδικηση της...
Ευχαριστω Γιωργο και Λακη για το ρεπορταζ.

καπετάν αντρέας
23-11-2008, 15:36
Βλέποντας τις συγκλονιστικές φωτο από το λιμάνι της Τήνου που δημοσίευσαν οι φίλοι, απόρησα αρχικά για όσους άφησαν τα αυτοκίνητά τους στις συγκεκριμένες θέσεις.
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, μάλλον τους αδίκησα, καθότι φαίνεται ότι είναι μάλλον απίθανο να πάει το μυαλό σου σε τέτοια ακραία καιρικά φαινόμενα, ακόμα και στην Τήνο.
Η επόμενη σκέψη μου είναι ...νομική. Δέχονται, άραγε, οι ασφαλιστικές εταιρείες να καλύψουν οχήματα για ζημιές από φυσικές καταστροφές όταν οι ιδιοκτήτες τους είναι μόνιμοι κάτοικοι νησιών, και γενικώς παραθαλάσσιων περιοχών; Και εαν δέχονται, θα καταβάλουν την ασφαλιστική αποζημίωση σε περίπτωση που επέλθει ο κίνδυνος (ζημιά από κύματα), εαν αποδειχθεί ότι το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο στις θέσεις που φαίνονται στις φωτογραφίες; Δεν μπορεί, θα έχουν κάποια απαλλακτική ρήτρα για τις περιπτώσεις αυτές (τα λεγόμενα "ψιλά γράμματα").
Διαβλέπω δικαστικές διαμάχες .....:roll::roll::roll:

Leo
23-11-2008, 17:09
Τώρα μπορέιτε να καταλάβετε γιατί υπάρχουν τα απαγορετυικά.... Αφού δνε υπάρχουν λιμάνια να ποδήσουν τα πλοία... πως θα ξεκινήσουνε? Στην Αμερική όταν περάσει μια θύελλα, το λιμάνι κλείνει και το ψάχνουν μέσα έξω πριν αρχίσει η επεναλειτουργία του. Ήθελα να ήξερα (μιας κι ενα καλούπι απο τα μπλόκια στον ντόκο κερμόταν..) αν ψάχτηκαν οι αρμόδιοι μήπως κάποιο άλλο είναι στον πάτο της θάλασσας εκεί που δένουνε τα πλοία...:rolleyes: Συγχαρητήρια στον φωτογράφο. Αν δεν είμαι άσωτος θα ήθελα να δώ και μερικές απο το μέσα λιμανι, τα γκαζόν και τον πεζόδρομο... περιπάτου. Ευχαριστώ.

polykas
23-11-2008, 17:24
Περιπάτου κοντινή υπάρχει και αυτή....;)

23154

polykas
23-11-2008, 17:26
Και αλλές δύο φωτό με αυτοκίνητα.

23155


23156

Rocinante
23-11-2008, 18:07
Βλεποντας τη παραπανω φωτογραφια αυτη του περιπατου θυμηθηκα μια παλια ιστορια που εχει σχεση με την χθεσινη κατασταση.
Οπως βλεπουμε το ξενοδοχειο Ποσειδωνιο ακριβως διπλα υπαρχει ενα παλιο κτιριο.
80 χρονια πριν.
Ο παππους μου υποδιευθυντης στην εταιρεια Αεριοφωτος παραιτειται για να μεταβει στο νησι της γυναικας του και να ανοιξει καφενειο!!!!
Το πολυτελεστερο εκεινη την εποχη με τον εκλεκτοτερο καφε. Τα προβληματα ξεκινουν. Οι ψαραδες μαθημενοι απο τον καφε νοθευμενο με ρεβυθι δεν τους αρεσει ο καφες και προτιμουν τα αλλα παραδοσιακα καφενεια. Ο τοποθετημενος ως υπευθυνος καταστηματος συγγενης οποτε δεν τσακωνεται με τους εναπομειναντες πελατες διαβαζει σε μια γωνια τους αθλιους του Βικτωρα Ουγκω με αποτελεσμα να τον κατακλεβουν τα γκαρσονια. Ο παπους βλεποντας την κατασταση αποφασιζει να επεκτεινει τις δραστηριοτητες του καφε. Νοικιαζει ενα γαιδαρο τοποθετει αυτοσχεδιες βιτρινες !!! τις γεμιζει με εμπορευμα προσλαμβανει και υπαλληλο με σκοπο να γυρναει τα χωρια και να πουλα την πραματεια.
Καταστροφη. Ο υπαλληλος αντι να πουλα 2 δραχμες το ζευγαρι καλτσες πουλα 2 δραχμες τη δωδεκαδα....
Φτανει ο Χειμωνας.
Τοση ατυχια μα τι αλλο στραβο μπορει να συμβει;
Μα φυσικα ο νοτιας.
Μια θυελλα σαν την χθεσινη δεν αφησε τιποτα ορθιο. Πλυμυρισε το πολυτελες καφε αλλα βεβαια και τα παρακειμενα.
Ειχε φτασει η στιγμη της επιστροφης στην Αθηνα και η περιπετεια της Τηνου εξιστορειται εως σημερα ως μορφη ανεκδοτου απο τους μεγαλυτερους συγγενεις για να υπενθυμιζει οτι ο νοτιας στην Τηνο δεν αστειευεται.
Να υπενθυμισω για οσους δεν το ξερουν οτι το λιμανι της Τηνου πλυμυρισε και απο το μοναδικο Ελληνικο σεισμικο τσουναμι απο τον μεγαλο σεισμο στην Αμοργο καπου στη δεκαετεια του 50. Υπαρχουν και συγκλονιστικες φωτογραφιες οπου δειχνουν την περιοχη της παλλαδας ( Οι τηνιακοι ξερουν) λιγα λεπτα πριν την καταστροφη οπου εχουν αποτραβηχτει τα νερα και ο κοσμος να κοιτα απορημενος.
Βλεπουμε λοιπον οτι το προβλημα ειναι χρονιο και δεν λυνεται με μπαζωματα και ξερολιθιες...

Captain_Nionios
23-11-2008, 18:20
Γιωργο ευχαριστουμε παρα πολυ για τις μοναδικες φωτογραφιες σου, απο τη μια εντυπωσιαζεσε μολις τις βλεπεις απο την αλλη ομως δεν ξερω, αλλα σου φερνουν και φοβο. Μα ποσο δυνατη ειναι η θαλασσα; Εκει που τη βλεπεις ηρεμη την αλλη στιγμη τα καταστρεφει ολα.

Leo
23-11-2008, 19:32
Γιώργο ευχαριστώ πολύ για την άρτια ενημέρωση. Καταλαβαίνω σφοδρή και προ-αναγγελθείσα η κακοκαιρία, και μάλιστα απο την εντελώς απροστάτευτη πλευρά των λιμανιών της Τήνου (μέσα - έξω), αλλά και η οργάνωση μας για τα επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα εεεεε?... Έχει δίκο ο Καπετάν αντρέας να σκέφτεται το νομικό πλαίσιο με τις ασφάλειες...

Πάντως ότι η θάλασσα κατάφερε ένα τέτοιο τέλειο πάζλ παρκαρίσματος δεν το είχα υπολογίσει ότι θα το έβλεπα σ αυτό το σημείο.... Απίστευτοοοοο :shock:

Αντώνη, η Φανούλα υποθέτω κάτι τέτοιο θα λέει, απο όσα θα ακούσει, στα παιδιά/εγκόνια της για το προχθεσινό μακελιό...:rolleyes:

τηνος εξπρες
23-11-2008, 19:50
Το αυτοκίνητό σου έχει καλό οδηγό για να το προσέχει, του τήνος εξπρές φοβάμαι που αυτή τη στιγμή δεν είναι on-line για να δει τις φωτό... Είχε αναφέρει για ένα Seat στο λιμάνι:!::!::!: Ελπίζω να είναι όπως το άφησε...
ολα ενταξει ,τα αυτοκινητα προς την παιδικη χαρα ειχαν τα πιο πολλα προβληματα εγω το εχω αφησει κατω περιπου απο το ξενοδοχειο , εστειλα την ξαδερφη μου και μου ειπε οτι την γλυτωσα, ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

moutsokwstas
23-11-2008, 20:44
εξαιρετκο το υλικο polyka, τα αυτοκιντα στο λιμανι τι τα μετακινησε προς τα πισω, μαλλον ο αερας υποθετω. στη λημνο οταν ημουν ειχε μετακινησει ολοκληρο σταγιερ με 10αρι στο αεροδρομιο. τελικα με τη φυση δεν μπορουμε να τα βαλουμε οταν αυτη αλλαζει διαθεσεις.

notias
23-11-2008, 22:31
Το νερό μετακινούσε τα αυτοκίνητα σαν βάρκες :-o
σας ανεβάζω 15 φωτό με χρονολογική σειρά
αφιερωμένες σε όλους :D εξαιρετικά στον polyka;)
23177

23184

23185

23186

23187

23188

notias
23-11-2008, 22:34
Η συνέχεια αφιερωμένη στον ΝΑΤΣΙΟ

23189

23190

23191

23192

23193

Rocinante
23-11-2008, 22:40
Που πηγες βρε λολεεεεεε....
Στην τελευταια τι εγινε ειναι που το βαζεις στα ποδια;;;;
Φοβερες αλλα να προσεχεις ρε πατριδα μας εισαι πολυτιμος.

notias
23-11-2008, 22:41
Το αρχειο 2821 δεν είναι τυχαία θολό ;)
είχα πάει πολύ κοντά και 2 συνεχόμενα κύματα ,με ύψος πάνω από 3 μέτρα ψηλότερα απο την προβλήτα , άρχισαν να με κυνηγούν :shock::shock::shock:

23194

23195

23196

23197

23198

sylver23
23-11-2008, 22:49
πανικος ρε παιδι μου.για τα αυτοκινητα στις τελευταιες φωτο ενα εχω να πω
ΚΑΙ ΠΛΑΤΣΑ ΚΑΙ ΠΛΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΓΙΑ ΛΟΥΤΣΑ.:p:p

μπραβο φιλε πολυ καλες φωτο ,αλλα με προσοχη.....

mastropanagos
23-11-2008, 22:50
Η συνέχεια αφιερωμένη στον ΝΑΤΣΙΟ

Στα Ο.Υ.Κ. εισαι εσυ???:mrgreen::mrgreen:
Εισαι τελειως τρελος..!!:D

Rocinante
23-11-2008, 22:58
Για μισο λεπτο γιατι νομιζω οτι τα πραγματα σοβαρευουν.
Εως τωρα νομιζα οτι οι ζημιες ειναι στην ακτη. Φιλε Νοτια επιβεβαιωσε μου κατι. στην τεταρτη φωτογραφια ειναι ο νεος λιμενοβραχιωνας; Και αν ναι νομιζω οτι κατι λειπει!!!!!!!!:shock:
Που πηγε το τμημα απο τη μεση;;;;;

notias
23-11-2008, 23:07
ΝΑΙ !! Ο νέος μόλος είναι ;)
Περίπου 10 μπλοκια πέρνουν το μπάνιο τους σε βαθιαααααά νερά :shock:

Captain_Nionios
24-11-2008, 02:18
Φιλε notia οι φωτογραφιες σου ειναι εντυπωσιακοτατες και σιγουρα ειναι τεραστια εμπειρια να ζησεις κατι τετοιο, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να χαιρεσαι που καταφερες να το ζησεις η να λυπασαι. Μαλλον το δευτερο. Α και οπως λεει ο φιλος μου ο Rocinante εισαι κουρλος (ο λολος στην Κεφαλλονια).

moutsokwstas
24-11-2008, 19:45
περαν του εντυπωσιασμου των εικονων και μπραβο στα παιδια, μηπως ειναι ωρα να δουν καποιοι πιο σοβαρα και μελετημενα το προβλημα των λιμανιων? και δεν ειναι μονο η τηνος η, η σαντορινη... οχο μονο δεν προστατευουν αλλα εγκυμονουν σοβαρους κινδυνους οσον αφορα τη λειτουργικοτητα τους.

Nautikos II
24-11-2008, 19:49
Πραχματικα εξαιρετικες φωτογραφιες

laz94
25-11-2008, 18:36
Νotias υπέροχες οι φωτογραφίες!!! Μπράβο!!

Natsios
25-11-2008, 22:40
Γεια σου φίλε Νοτιά.
Μπράβω πατριωτάκια! Τρομερές οι φωτογραφίες και οι προσπάθειες όλων σας! Έλειπα κάποιες μέρες και δεν είχα internet να απολαύσω τα μεγαλεία σας! Έχω μείνει πραγματικά άφωνος.

Και διερωτάμε! Αν είχε κλέισει το απογορευτικό ένα βαπόρι στον "ασφαλές" λιμένα της Τήνου τι θα γινόταν??????

Εκεί να δούμε τι προβλέπουν οι ασφαλιστικές ρήτρες!!!

Rocinante
28-11-2008, 22:59
Μιας και εκανα ενα ταξιδακι στο νησι δεν μπορουσα να μην σας δωσω και εγω μια εικονα απο τις καταστροφες στα εργα. Ακολουθουν λοπον καποιες φωτογραφιες αν και πρεπεινα σας πω οτι τα συνεργεια τουλαχιστον στην ακτη μιας και στον λιμενοβραχιωνα τα παντα εχουν παγωσει εδω και μηνες δουλευαν πυρετωδως. Ξεκναμε με ενα θεμα που εντοπιστικε στο τελος. Ποσο μεγαλη ειναι η ζημια στο λιμενοβραχιονα. Και για να δουμε ποσο παρατηριτικοι ειστε. Δεστε τη φωτο και απο κατω θα σας πω τι ειδα εγω...

23449

Λοιπον οπως βλεπουμε εχουν εξαφανιστει τα επανω μπλοκια σε ενα μεγαλο μηκος ενω κοιταξτε το ακριανο. Κανει τραμπαλα...
Και κατι ακομα. Αριστερα του κενου φαινεται να συνεχιζει κανονικα. Λαθος. Μετα το πρωτο υπαρχει ενα κενο και μετα συναιχιζει κανονικα. Πως διαολο ξεσφηνωσε αυτο απο εκει και επεσε?????
Παντος τη δουλεια του ο λιμενοβραχιωνας την κανει μια χαρα. Εξω απο το λιμανι λαδι η θαλασσα...

Leo
29-11-2008, 06:32
Μερικά χρόνια πριν..... αφιερωμένη στους γνωστούς και μη εξαιρεταίους Τηνιακούς φίλους.. Polykas, rocinante (κυρίως ;)), Natsios, notias, lakis, τήνος εξπρές και στην αξεπέραστη Φανούλα που κάθε μέρα με εντυπωσιάζει με την καρβολατρική της μανία!! Ευχαριστούμε όλους για ότι κάνετε για το φόρουμ και την Τήνο μας.
23467

φανούλα
29-11-2008, 12:44
Να 'σαι καλά γλυκέ μου Λέο, ευχαριστούμε πολύ:D:D αλλά όλα τα χρωσάμε στο Ρόσι μας με τις καταπληκτικές σκηνοθετικές ικανότητές του!!!!

sylver23
29-11-2008, 14:06
πολυ ωραιες ολες οι φωτο αλλα λεω τωρα εγω,μπας και καποιες απο εδω πρεπει να πανε και στα δελτια (δελτιο τηνου)διοτι εδω ειναι για τα λιμενικα εργα??λεο μακους??και για την δικια σου λεω:p:p

Leo
29-11-2008, 16:12
Αφού ειδες.... έχει προσληφθεί και στο Ναυτιλία ΙΙ με συστατική επιστολή, όπως εδήλωσε ευθαρσώς ο mastrokostas. Μην την βγάζεισ στην σέντρα, έχει κότσια η Φανούλα (.......);)

esperos
29-11-2008, 17:34
Επιτρέψετε μου να μεταφέρω εδώ, τι είδα και φωτογράφισα στην Τήνο που βρέθηκα το Σάββατο 3 Αυγούστου 1991.

Άφιξη ΑΝΕΜΟΣ από Θεσσαλονίκη
23493
23492

Αναχώρηση ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

23494

Άφιξη ΚΥΘΝΟΣ

23495
Αναχώρηση ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ

23496

sylver23
29-11-2008, 17:48
πολλα εγκεφαλικα θα πεσουνννν..........εμενα το πρωτο μου ρθε με το ανεμος και συνεχισαν αλλα 3.....ε ρε κοσμος το ανεμος ...παντου.αλλα χρονια,αλλα καραβια,καλυτερες εποχες (νομιζω)

Eng
29-11-2008, 18:14
Καλα ρε φιλε εγραψες...
Ηδη μολις συνηλθα απο το εγκαφαλικο!!!
Καλα τα λεει ο Sylver!!
Αλλα χρονια!!!

Leo
29-11-2008, 20:21
Ένα θα σας πω... 3 ώρες στην εκδήλωση δεν είδαμε τίποτα??? Βοήθεια μας η Παναγία της Τήνου, προγραμματίζουμε δέυτερη εκδήλωση .... :p. Έσπερε... απίστευτα ντοκουμέντα... Σ ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα.

Rocinante
29-11-2008, 22:10
[quote=esperos;142349]Επιτρέψετε μου να μεταφέρω εδώ, τι είδα και φωτογράφισα στην Τήνο που βρέθηκα το Σάββατο 3 Αυγούστου 1991.
Εσπερε αυτα που ειδες και φωτογραφισες...
Πραγματικα δεν ξερω τι να πω ειμαι τοσους μηνες στο φορουμ και ποτε δεν βρεθηκα σε τοση αμηχανια βλεποντας αυτους τους θυσαυρους...
Δεν ειναι δυνατον δεν υπαρχουν λογια να σε ευχαριστησουμε για αυτο που κανεις.

P.S. Οριστε μπερδεψα και τα link και δεν ξερω πως να τα φτιαξω

φανούλα
30-11-2008, 00:21
Ένα ευχαριστώ να πω στον Λέο για τα καλά του λόγια που με συγκίνησε(με την καλή έννοια, ξέρει εκείνος) σήμερα:D:D και ένα ευχαριστώ στον έσπερο που αν και δεν γνώρισα αυτά τα καράβια (το Επτάνησος λόγω ηλικίας δε το θυμάμαι αν και το πρόλαβα) μας μετέφερε πίσω στο παρελθόν κοντά στην ημερομηνία που γεννήθηκα;) και μας έδειξε το τι γινόταν τότε με αποδείξεις!!! Κυριολεκτικά καταπληκτικές φωτό ενός ένδοξου παρελθόντος που έως τώρα είχα μόνο ακουστά!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!

τηνος εξπρες
30-11-2008, 00:24
Μερικά χρόνια πριν..... αφιερωμένη στους γνωστούς και μη εξαιρεταίους Τηνιακούς φίλους.. Polykas, rocinante (κυρίως ;)), Natsios, notias, lakis, τήνος εξπρές και στην αξεπέραστη Φανούλα που κάθε μέρα με εντυπωσιάζει με την καρβολατρική της μανία!! Ευχαριστούμε όλους για ότι κάνετε για το φόρουμ και την Τήνο μας.
23467
ευχαριστω LEO επιφυλασομε καποια στιγμη να ανεβασω φωτογραφιες και απο το δικο μου αρχειο

polykas
01-12-2008, 20:49
Επιτρέψετε μου να μεταφέρω εδώ, τι είδα και φωτογράφισα στην Τήνο που βρέθηκα το Σάββατο 3 Αυγούστου 1991.

Άφιξη ΑΝΕΜΟΣ από Θεσσαλονίκη
23493
23492

Αναχώρηση ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

23494

Άφιξη ΚΥΘΝΟΣ

23495
Αναχώρηση ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ

23496
Εσύ Έσπερε Θα μας τρελλάνεις.Σε ευχαριστούμε πολύ.

polykas
01-12-2008, 20:51
Μερικά χρόνια πριν..... αφιερωμένη στους γνωστούς και μη εξαιρεταίους Τηνιακούς φίλους.. Polykas, rocinante (κυρίως ;)), Natsios, notias, lakis, τήνος εξπρές και στην αξεπέραστη Φανούλα που κάθε μέρα με εντυπωσιάζει με την καρβολατρική της μανία!! Ευχαριστούμε όλους για ότι κάνετε για το φόρουμ και την Τήνο μας.
23467

Σε ευχαριστούμε Leo...;)

polykas
01-12-2008, 21:15
Eικόνες από το λιμάνι της Τήνου από το μπαλκόνι καραβολάτρισσας η οποία εκπαιδεύεται στην λήψη φωτογραφιών....:DΚαλώς όρισες στην τρελοπαρέα του Ναυτιλία.

23616

23617

23618

23619

23620

Natsios
02-12-2008, 23:04
Επιτρέψετε μου να μεταφέρω εδώ, τι είδα και φωτογράφισα στην Τήνο που βρέθηκα το Σάββατο 3 Αυγούστου 1991.

Άφιξη ΑΝΕΜΟΣ από Θεσσαλονίκη
23493
23492

Αναχώρηση ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

23494

Άφιξη ΚΥΘΝΟΣ

23495
Αναχώρηση ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ

23496

:shock:Σκεφτείτε να ερχόταν κάθε χρόνο στο νησί τι θα βλέπαμε από αυτόν τον άνθρωπο!
Να είσαι καλά φίλε Εsperos! Μας έστειλες αλλού για αλλού

Natsios
02-12-2008, 23:08
Μερικά χρόνια πριν..... αφιερωμένη στους γνωστούς και μη εξαιρεταίους Τηνιακούς φίλους.. Polykas, rocinante (κυρίως ;)), Natsios, notias, lakis, τήνος εξπρές και στην αξεπέραστη Φανούλα που κάθε μέρα με εντυπωσιάζει με την καρβολατρική της μανία!! Ευχαριστούμε όλους για ότι κάνετε για το φόρουμ και την Τήνο μας.
23467


Και με πρασινάδα το νησί!
Thanks Leo ;)

polykas
04-12-2008, 11:18
Αποκατάσταση των έργων.


23761

23762

23763

notias
07-12-2008, 11:02
Συνεχίζουν τα έργα μεχρι τον επόμενο «Νοτιά»:p
στη δεύτερη φωτό φαίνεται η τοποθέτηση προσκρουτήρων στο νέο κομάτι κοντά στο Μαρινερ.

24028

24029

laz94
09-12-2008, 18:32
Νοτιας και Πολυκας, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σας!

polykas
31-12-2008, 15:16
Tα έργα προχωρούν .....:D

25881

25882

25883

polykas
06-01-2009, 21:24
ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ 6-1-2009

Copyright Lakis

26483

26484

Natsios
20-01-2009, 16:09
Πολύ κίνηση (http://users.otenet.gr/~vyncenzo/vodas/traffic/1200.htm)στο λιμάνι (http://users.otenet.gr/~vyncenzo/vodas/traffic/1500.htm)σήμερα

Leo
20-01-2009, 19:32
Βλέπω Νάτσιε προόδους και στις κάμερες της Τήνου ;). Τα αυτοκίνητα είναι πάλι παρατεταγμένα κοντά στα κάγκελα, ενώ οι Σοροκάδες και οι Νοτιαδούρες έρχονται φορτσάτοι τις επόμενες ώρες :rolleyes:.

Rocinante
20-01-2009, 22:50
Νατσιε ειδικα το δευτερο κομματι με τις σκιες ηταν υπεροχο. Μας μετεφερες στο νησι μας. Σε ευχαριστω πολυ.

karystos
23-01-2009, 20:27
Θα προσπαθησω να περιγράψω με φωτογραφίες ένα πρωινό πριν από 12 - 13 χρόνια στο λιμάνι της Τήνου. Προηγουμένως βάζω δυό λόγια για τη μανούβρα εισόδου στο παλιό λιμάνι της Τήνου για να την καταλάβουν, με τη βοήθεια και του πορτολάνου, εκείνοι που δεν έχουν πάει στο νησί.


Ο πορτολανος είναι από το βιβλίο ΕΛΛΑΣ, ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ ΟΔΗΓΟΣ - ΤΟΜΟΣ Ι του Νικόλαου Ηλία.


27678




Η μανούβρα εισόδου στο μέσα λιμάνι της Τήνου ήταν από τις δυσκολώτερες και πιο ριψοκίνδυνες λόγω της μορφολογίας και του ανέμου. Ένα πραγματικό ναυτικό αριστούργημα. Τα πλοία έπρεπε να διαγράψουν μιά πολύ καλά ζυγισμένη δεξιά καμπύλη για να χώσουν την πλώρη στη μέση περίπου της μπούκας. Στην παράλλαξη του μέσα κόκκινου φαναριού το τιμόνι έμπαινε στο όλο δεξιά φέρνοντας την πρύμη σε ανατριχιαστικά κοντινή απόσταση από το φανάρι. Η στροφή αυτή ήταν απαραίτητη, πρώτον για να μην πάει το πλοίο στα ρηχά, δεύτερο για να ευθυγραμμιστεί το βαπόρι με την προβλήτα και τρίτο για να σταματήσει, επειδή η είσοδος έπρεπε να γίνεται σχεδόν με όλο το δρόμο. Κι αυτό επειδή έχοντας τον άνεμο στην αριστερή μπάντα το βαπόρι χωρίς δρόμο δεν κυβερνάει. Αυτό γίνεται και σε άλλα "λιμάνια" και δίνει απάντηση σε όσους κατηγορούν τους πλοιάρχους ότι μπαίνουν "σαν τρελλοί", στην Τήνο όμως μεγιστοποιείται λόγω της αδιανόητης έντασης του ανέμου,που στις ριπές ξεπερνάει ακόμη και τα 12 Β. Όπως είχε πει ένας καπετάνιος "στην Τήνο ή που θα μπείς με δρόμο ή που δε θα μπεις καθόλου". Μαζί με την αλά μπάντα στροφή οι μηχανές μπαίνουν σε όλο το ανάποδα για να υπερνικηθεί η δύναμη του ανέμου που σπρώχνει προς τα βράχια, με κίνδυνο όμως, αν ξαφνικά πέσει, το βαπόρι να φύγει προς τα πίσω σα σφεντόνα.


Την κατάσταση χειροτέρεψαν πολύ οι χτισμένες πρύμες, που κάνουν "πανί", με τάση να στρέψουν το πλοίο προς τα αριστερά και να εξουδετερώσουν το πηδάλιο. Σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχει περιθώριο να διορθώσει κανείς το οτιδήποτε. Αν για μια στιγμή κόψουν οι μηχανές το πλοίο θα πάει ίσια. Αν δεν πιάσει αμέσως το ανάποδα ο άνεμος θα το σπρώξει στα βράχια. Γι αυτό οι καπεταναίοι έπρεπε να είναι κυριολεκτικά στην τσίτα αλλά όχι μόνο αυτοί αλλά και οι μηχανές - ιδίως στα βαπόρια με μπαταριστές μηχανές όπως π.χ. το BARI EXPRESS, όπου η μηχανή έκανε τις κινήσεις σχεδόν πριν τις χτυπήσει ο καπετάνιος. Το ίδιο ισχύει και για το πλήρωμα της κουβέρτας, αφού η παραμικρή καθυστέρηση στο φουντάρισμα ή ένα βιλάι στη θάλασσα ισοδυναμούσε με καταστροφή.


Ο περισσότερος κόσμος βλέποντας τα πλοία να μπάινουν στο μέσα λιμάνι της Τήνου, ούτε που θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί τι ακριβώς γίνεται μπροστά του. Όσοι γνωρίζουν έστω και λίγο από θάλασσα παρακολουθούσαν με κομμένη την ανάσα απολαμβάνοντας τη μαγεία της ναυτικής τέχνης.

karystos
23-01-2009, 20:34
Άφιξη πρώτη : ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.


Είσοδος με δρόμο


27681


27682


Η στροφή δεξιά


27683


Ανάποδα και οι δύο


27684


Τα απόνερα δίνουν και παίρνουν.


27685

karystos
23-01-2009, 20:42
Ο κόσμος βγαίνει από τον καταπέλτη, ενώ οι μηχανές δουλεύουν. Η κίνηση του υποπλοίαρχου στην πρύμη δείχνει ότι οι κάβοι ακόμη φερμάρουν.


27686


Χωρίς φουντάρισμα, η πλώρη κρατιέται με το προπελάκι.


27687


Άφιξη δεύτερη : SUPERFERRY II κατ΄εξαίρεση με ανάποδη μανούβρα και αριστερή στροφή 225 μοιρών


27688


27689


(Συνεχίζεται)

karystos
24-01-2009, 12:51
Το μέσα λιμάνι στην άφιξη του SUPERFERRY II


27726


Τρίτη άφιξη : ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. για το μέσα λιμάνι. Καπετάνιος ο Αχιλλέας Ταρλάμης.


27727


27728


27729


27730

karystos
24-01-2009, 13:08
Όλο δεξιά και η πρύμη ξυρίζει το φανάρι. Τα απόνερα δείχνουν καθαρά την καμπύλη που διέγραψε το βαπόρι. Είναι σα ζωγραφιά.


27731


Άφιξη τέταρτη : Μεθ ακαθέκτου ορμής ένα ΔΕΛΦΙΝΙ του Ηλιόπουλου πλέει για το μέσα λιμάνι


27732


Αφιξη πέμπτη : ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ ΕΡΜΗΣ στο έξω. Από καπνίλα οι εξατμίσεις πάνε καλά.


27733


Άφιξη έκτη : Το BARI EXPRESS από Μύκονο με περίεργη ευθυγράμμιση πολύ κοντά στο νότιο λιμενοβραχίονα και το πράσινο φανάρι έρχεται για το έξω λιμάνι. Καπετάνιος ο Γιώργος Σαμιωτάκης


27734


Όι καβοδέτες παίρνουν επάνω το βιλάι για να καπελώσουν τους κάβους. Πρόσω για να σταματήσει. Ο καταπέλτης έχει πέσει για εξοικονόμηση χρόνου. Στο μέσα λιμάνι η ΠΗΝΕΛΟΠΗ.


27735

karystos
24-01-2009, 13:23
Αναχώρηση 11.15 από Μύκονο. Η ημέρα πρέπει να ήταν Σάββατο.


27743


Από την πλώρη περνάει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α.


27744


που στρίβει αριστερά για Μύκονο


27745


Το BARI EXPRESS φεύγει. Η αυλαία πέφτει.


27746


Μένουμε με την εικόνα μιας από τις ωραιότερες πλώρες που ταξίδεψαν στο Αιγαίο. Αν όχι της ωραιότερης.


27747

polykas
24-01-2009, 16:26
Karystos είσαι απίθανος.Σε ευχαριστούμε.

Natsios
24-01-2009, 16:43
Πολύ ωραίες οι φωτογραφιες και πολύ εύστοχες οι περιγραφές σου φίλε karystos. Δυστυχώς για εμας τους "παλαβούς" οι μανούβρες για το μέσα λιμάνι τελειώνουν αλλά αρχίζουν οι νέες μανούβρες για το "νέο" εξω λιμάνι που μετά το "νεο" λιμενοβραχίονα είναι εξίσου δύσκολες και θα μείνουν σίγουρα και αυτές στην ιστορία.

karystos
24-01-2009, 21:48
Φίλε μου polykas αν εγώ είμαι απίθανος εσύ τι είσαι; Όπως και να έχει
το πράγμα σας ευχαριστώ πολύ.


Σε ότι λέει ο φίλος natsios έχει βέβαια δίκιο. Το νέο έξω λιμάνι
είναι ένα ναυτικό ατόπημα, πολύ χειρότερο από το παλιό μέσα λιμάνι,
αλλά αυτό δεν είναι το μόνο, αφού είναι ένα τεχνοκρατικό κατασκεύασμα, ψυχρό και άναυτο. Το μέσα είχε άλλη ψυχή. 'Ηταν για καραβολάτρες.
Μόνο το ρεμέτζο του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ να έχει ζήσει μιά φορά κανείς, φτάνει για να καταλάβει τι λέω. Αν μάλιστα εφαρμοζόταν και η καφρίλα του ISP code, που θέλει να μας απαγορεύσει να μπαίνουμε στα λιμάνια μας, δηλαδή θέλει να μας ξεκόψει από τη ρίζα μας, που είναι η θάλασσα, τότε αστα να πάνε. Ευτυχώς για την ώρα ακόμη και οι "αρμόδιοι" που υπέγραψαν αυτό το έκτρωμα έχουν καταλάβει ότι δεν εφαρμόζεται στην Ελλάδα και κάνουν την πάπια. Ως πότε όμως;


Βάζω μια νοσταλγική φωτογραφία από το μέσα λιμάνι. Η ΗΡΩ πουλιέται. Δε χρειάζεται πια. Ήταν η λάντζα που για χρόνια έπαιρνε τον πλωριό κάβο από τα βαπόρια και τον έδινε στο ντόκο για να καπελωθεί στην έξω μπίντα. Αγαντάρανε πάνω στον κάβο τα βαπόρια και γυρίζανε την πλώρη στο Βοριά για να πλαγιοδετήσουνε στο μέσα κόκκινο. Τότε που δεν υπήρχανε βέβαια
Καμέβες, προπελάκια και τζόιστικ. Το σκάφος δίπλα ανήκε στον καπτα
Νικόλα Κομνό, πλοιοκτήτη του ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ.


27782

Leo
24-01-2009, 22:23
Θα πω κι εγώ ένα δημόσιο ευχαριστώ στον φίλο karystos για το πολύτιμο αρχείο του που μοιράστηκε μαζί μας αλλά και για τα καπετανίστικα και ναυτικά(και το λέω ανεπιφύλακτα) σχόλια του... έχω μείνει άναυδος! Να είσαι καλά...:D

Rocinante
25-01-2009, 11:43
Εκπληκτικα ολοκληρωμενη παρουσιαση φιλε Karystos που βοηθα ακομα περισσοτερο να καταλαβουν οσοι κατα καιρους ρωτανε για τον μυθο της μανουβρας στο μεσα λιμανι. Εκει που εγιναν χιλιαδες δυσκολες μανουβρες και που κατα μαγικο τροπο δεν ειχαμε ποτε σοβαρο ατυχημα. Οσο για την Ηρω και για την προσδεση των δυσκινητων πλοιων στον Εξω Μωλο οι αναμνησεις θα μας συντροφευουν για παντα με συμμαχο τις πολυτιμες φωτογραφιες ολων εσας που ειχατε την προνοια να τα απαθανατισετε. Μια παρακληση μονο. Δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να σχεδιαστει ενας χαρτης σαν αυτον που μας παρουσιασε ο Karystos αλλα με την θρυλικη παραλλαγη της αριστερης μανουβρας με παρομοια επεξηγηση των των κινησεων των πληρωματων σε συνδυασμο με την ενταση του ανεμου και πως επιδρουσε στην μανουβρα που αν δεν κανω λαθος εγκαινιασε πρωτος ο καπεταν Τζωρτζης.
Karystos ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

karystos
25-01-2009, 13:58
Φίλε rocinante σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.


Η αριστερή μανούβρα θα είναι η μόνη που θα μας απασχολεί μετά την ολοκλήρωση του νέου λιμανιού, αφού η δεξιά είναι σε αυτό αδύνατη. Η αριστερή μανούβρα στο μέσα λιμάνι της Τήνου ήταν λίγο πιο αργή από τη δεξιά αλλά με δυνατό βοριά πιο ασφαλής. Για πλοία χωρίς προπελάκι ή με «ψυχολογικό» προπελάκι σίγουρα πολύ πιο ενδεδειγμένη.


27807



Σε αυτήν το πλοίο δε διαγράφει την φοβερή δεξιά καμπύλη, αλλά μπαίνει στα ίσια, πάντα με δρόμο λόγω του ανέμου στην μπάντα, περίπου στον άξονα της μπούκας. Στην παράλλαξη του μέσα κόκκινου φαναριού αρχίζει η αριστερή στροφή που καταλήγει σε κάρφωμα της πλώρης με οξεία γωνία στο ντόκο. Από εδώ και στο εξής αναλαμβάνουν υπηρεσία το προπελάκι και κυρίως ο Βοριάς, που σπρώχνει την πλώρη μακριά από το μώλο, γυρίζοντάς την αριστερά, ενώ οι μηχανές κρατάνε την πρύμη στο ίδιο σημείο. Ανάλογα με το πόσο μαγκιόρος ή ριψοκίνδυνος είναι ο καπετάνιος, με το που θα ευθυγραμμιστεί το βαπόρι η πρύμη είναι τόσο κοντά που σχεδόν δεν χρειάζεται ανάποδα.


Το ρεμέτζο αυτό είναι πιο ασφαλές επειδή το βαπόρι αρχικά εκτίθεται λιγότερο στον πλευρικό άνεμο και στο δεύτερο στάδιο η μανούβρα γίνεται πάνω στον καιρό κι όχι με τον καιρό στα πρύμα να σπρώχνει για τα βράχια. Επίσης μπορεί να γίνει με ένα τυπικό φουντάρισμα ή και χωρίς καθόλου. Αυτό βολεύει στην αναχώρηση, επειδή εκεί πρέπει η μηχανή να τα δώσει «όλα» με το «μόλα όλα» για να μπορέσει να στρίψει δεξιά το βαπόρι για να βγει από το λιμάνι, αλλιώς ο άνεμος θα το χτίσει πάνω στο γύρισμα στα βράχια του νότιου λιμενοβραχίονα. Αν φάει ώρα ώσπου να πάρει επάνω την καδένα, ο καιρός θα το πάει το βαπόρι όπου θέλει.


Με Νοτιά τα πράγματα αλλάζουν τελείως και το ρεμέτζο αυτό γίνεται εντελώς επισφαλές γι αυτό και δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ καπετάνιο να το επιχειρεί. Με Βοριά είναι κατά τη γνώμη μου πιο εύκολο και ασφαλές από το δεξί ρεμέτζο, αρκεί βέβαια να έχει κανείς την αίσθηση του χώρου πολύ ανεπτυγμένη, απόλυτο έλεγχο του πλοίου του και εμπιστοσύνη στο πλήρωμα μηχανής και κουβέρτας επειδή αλλιώς η μανούβρα πάει χαμένη. Το να σβουρίζεις ένα βαπόρι 110 μέτρων μέσα σε ένα λιμάνι με απόσταση από την πλώρη 20 μέτρα και από την πρύμη άλλα 20, δεν είναι κι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Σίγουρα είναι πολύ εντυπωσιακό, με την πλώρη να καρφώνεται στο μώλο και μετά να γράφει ένα αριστερό τόξο περνώντας ξυστά από ό,τι πλεούμενο είναι δεμένο στον Μεγάλο Μώλο. Προσωπικά δε θυμάμαι καν πόσες φορές οι Αιγύπτιοι, που ξεψάριζαν μέσα στις τράτες, δεμένες λίγο πίσω από το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ, έχασαν το χρώμα τους (και πιθανόν και δύσοσμη ουσία χρώματος καφέ) σηκώνοντας το κεφάλι και βλέποντας ξαφνικά από πάνω τους το «μαχαίρι» της πλώρης του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ σε απόσταση μέτρων. Βάζανε τις φωνές : « Καπετάνιο, έ Καπετάνιο. Μη μας πνίξεις»! Ο Τζώρτζης τους σφύριζε με τη μπουρού και μετά φώναζε κι αυτός … «Πως πήγε; Κανένα κολιαρούδι βγάλατε»;


Ένα άλλο ωραίο που είχε πει΄ο Τζώρτζης ήταν όταν τον ρώτησε ο Μάκης ο Στρίντζης "Τι θα γίνει καπτα Κώστα αν μπαίνοντας για τη δεξιά στροφή δε δουλέψει η Καμέβα"; "Αν δε δουλέψει η Καμέβα θα πάμε έξω" είχε απαντήσει αθώα ο Τζώρτζης.

Rocinante
25-01-2009, 14:32
Δεν εχω λογια πραγματικα εχω μεινει αφωνος. Η ολη κατασταση θυμιζει λιγο Simulator για καπετανιους. Μονο που σε εκεινη την περιπτωση δεν μπορεις να το ξεκινησεις απο την αρχη αμα κανεις λαθος.
Το εχω ξαναπει οτι αυτα τα πλοια εχουν γνωρισει τη Μαγχη και τα κανει να ξεχωριζουν. Πολυ ομως θα ηθελα να δω εναν απο τους καπετανιους του καναλιου αν θα τολμουσε εστω να πλησιασει σε αυτην την τρελα.
Karystos υπερευχαριστουμε προσωπικα καλυφθηκα πληρως.

polykas
26-01-2009, 14:00
Tα έργα προχωρούν.Ορίστε και ορισμένες εικόνες με τον φακό του Λάκη.

27880

27881

27882

Leo
26-01-2009, 14:15
Είναι κακό να χτίζεις στην άμμο παλάτιααααα, ο ΝΟΤΙΑΣ θα τα κάνει συντρίμμια ... κομμάτια. Χαίρε πέλαγος μπροστά......

Είδατε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=163640&postcount=708) στο παλίο λιμάνι η ρεστία μέσα απο το λιμενοβραχίωνα ανεβαίνει στο μώλο... Τα σχόλια και οι υποθέσεις δικά σας :rolleyes:

Natsios
26-01-2009, 16:24
Ε ρε τσιμέντα!! Σε λίγο θα αρχίσει να ενδιαφέρεται και η COSCO με τέτοια επέκταση :p

Rocinante
26-01-2009, 18:53
Λοιπον να μου το θυμηθειτε οτι καποια μερα καποιος εγκεφαλος θα προτεινει να επεκταθει ο λιμενοβραχιωνας μεχρι να κλεισει τελειως ο ορμος και να δημιουργηθει ανοιγμα απο τη μερια του γηπεδου...

lifeguard
27-01-2009, 12:55
Tα έργα προχωρούν.Ορίστε και ορισμένες εικόνες με τον φακό του Λάκη.

27880

27881

27882

Αυτά τα έργα είναι τα χερσαία, τα οποία μάλλον θα τελειώσουν... με τον νέο νότιο λιμενοβραχίωνα τι γίνεται; θα τελειώσει ή θα τον φουντάρει ο νοτιάς;

Leo
27-01-2009, 13:05
Αυτά τα έργα είναι τα χερσαία, τα οποία μάλλον θα τελειώσουν... με τον νέο νότιο λιμενοβραχίωνα τι γίνεται; θα τελειώσει ή θα τον φουντάρει ο νοτιάς;

Έχεις ακούσει τα περί γεφυριού της Άρτας? Ολημερής το χτίζανε το βράδυ εγκρεμιζόταν...:rolleyes: κάπως έτσι είναι ο λιμενοβραχιώνας της Τήνου. Ισαπέρα δουλειές. Πρώτα οι ντόκοι και μετά η προφύλαξη :shock:... Made in Greece

theodoros1908
27-01-2009, 17:54
Έχεις απολυτό δίκιο καπτεν:D:D

Leo
02-02-2009, 21:17
Μια γρήγορη ενημέρωση με 5 φωτογραφίες που αφορούν την πρόοδο των εργασιών στο λιμάνι. Στην ξηρά περπατάνε οι εργσίες όταν δεν έχει νοτιά, ο λιμενοβραχιώνας.... άστα να πάνε...

Από το προαύλιο του Αγίου Χαράλαμπου γενική θέα των νέων έργων
28538

Από τα σφαγεία (λίγο πιο πέρα) κακή λήψη λόγω ήλιου
28539

Από το πασακρωτήρι γενική θέα χωρίς αλλαγές
28540

Από θαλάσσης (Θεολόγος Π) σήμερα το πρωί...
28542


Η έκπληξη είναι ο λιμενοβραχίωνας, όπου δεν εκτελούνται εργασίες και απ ότι βλέπετε.... έχει αρχίσει τα σλάλομ....
28544

Rocinante
02-02-2009, 21:50
Ο φιλος Leo μαλλον δεν ειναι πληρως ενημερωμενος. Οπως ενημερωθηκα την στιγμη της αναχωρησης του γινοντουσαν οι πρωτες δοκιμες ενος νεου συστηματος που προκειται να εγκαινιαστει απο το φετινο καλοκαιρι στην Τηνο. Ο νεος τηλεκατευθυνομενος πτυσομενος λιμενοβραχιωνας μια συμπαραγωγη της μογγολιας με την Ουγκαντα οπου θα ειναι δυνατη η επιλεκτικη τοποθετηση του αναλογως των καιρικων συνθηκων.
Μα ειμαστε σοβαροι? Ειναι φανερο οτι απο το προ δημηνου ταξιδι μου εχουν χαθει κι αλλα μπλοκια και μαλιστα το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος για το που στεκεται. Ενταξει μπορει να σταματησαν οι εργασιες ισως γιατι να θεωρειται επικινδυνο να εκτελουνται εργασιες. Μα γιατι συνεχιζουν τα εργα στην ξηρα???
Και ενταξει φτιαξαμε την προβλητα και το καλοκαιρι συνεχιζουμε και εξω και ολοι λενε μπραβο. Εαν ομως επαναληφθει η προηγουμενη θυελλα και ξανακαταστραφουν τα εργα στην ξηρα θα αναζητηθουν οι υπευθυνοι του σκορπισματος τοσων χρηματων στις ορεξεις των νοτιαδων?
Ωχ καημενε και τι εγινε; θα ξεκινησουμε απο την αρχη με τον ιδιο σχεδιασμο...

polykas
07-02-2009, 22:23
Kατασκευή ραμπών στο λιμάνι απέναντι από το ''Mariner''


29077

29078

Rocinante
07-02-2009, 22:48
Kατασκευή ραμπών στο λιμάνι απέναντι από το ''Mariner''
Εεεεεε??????????
Στη δευτερη φωτο τι βλεπουν τα ματακια μου στη θαλασσα. Καλα ειμαστε που μπροστα. Τερμα τα λαστιχα αυτικινητων!!!!!!!

Leo
07-02-2009, 23:27
Τα μάτια σου θα δουν τώρα. Στις 2/2/09...οι ντόκοι του νέου λιμανιού. Οι ράμπες τώρα είναι 4.

29082

29083

Rocinante
07-02-2009, 23:50
Τα μάτια σου θα δουν τώρα. Στις 2/2/09...οι ντόκοι του νέου λιμανιού. Οι ράμπες τώρα είναι 4.

Μαλιστα. Εγω βλεπω 4 οπως λες. Και ενα πλαγιοδετημενο 5. Και τουλαχιστον εξω αλλα τρια 8. Και αλλα δυο στο μεσα 10. Και εκει που δενει το Saejet 11.
Θεσεις 11 !!!
Με τρια λιμανια. Το Μεσα, Το εξω και το παραεξω...

Leo
23-02-2009, 20:18
Παλαιό θέμα που μεταφέρθηκαν εδώ όσες δημοσιεύσεις δεν είχαν σχέση με το κασκευαστικό κομμάτι της επέκτασης του λιμανιού που παραμένει εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=16279&page=14).

Rocinante
23-02-2009, 20:57
Παλαιό θέμα που μεταφέρθηκαν εδώ όσες δημοσιεύσεις δεν είχαν σχέση με το κασκευαστικό κομμάτι της επέκτασης του λιμανιού που παραμένει εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=16279&page=14).
Πολυ σωστα καθως ηταν παραλειψη να μην υπαρχει το δελτιο Τηνου μιας και οι ανταποκρισεις ειναι συνεχεις.
Αμα ελθει και το καλοκαιρι ;)...

Leo
23-02-2009, 20:59
Διαχωρίστηκαν σήμερα σε δύο θέματα τα περι λιμένος (κατασκευαστεικό) στο παρόν θέμα, ενώ το Δελτίο Τήνου θα το βρείτε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=55706&page=7).

polykas
10-03-2009, 11:32
Eικόνες από την πορεία των έργων στην θέση ''Καλάμια''.

31976


31977

roussosf
10-03-2009, 12:44
Γεγονος ειναι ενα για την Τηνο
σωστη δουλεια στο λιμανι δεν προκειτε να γινει ποτε τα παντα ειναι μπαλωματα και για τις αναγκες του σημερα και του αυριο το τι θα γινει του χρονου δεν μας ενδιαφερει
Για να ειναι ασφαλες το λιμανι το εξω στον γαρμπη και το παραεξω οπως πολυ σωστα το ονομασε ο φιλος rocinante θε πρεπει να προεκτεινουν τον νεο κυματοθραυστη με κατευθυνση στον καβο της Συρου αλλα 100 μετρα
Και θα ειναι παντα μονο για πλοια εως 120-130 μετρα

Rocinante
10-03-2009, 22:59
Γεγονος ειναι ενα για την Τηνο
σωστη δουλεια στο λιμανι δεν προκειτε να γινει ποτε τα παντα ειναι μπαλωματα και για τις αναγκες του σημερα και του αυριο το τι θα γινει του χρονου δεν μας ενδιαφερει
Για να ειναι ασφαλες το λιμανι το εξω στον γαρμπη και το παραεξω οπως πολυ σωστα το ονομασε ο φιλος rocinante θε πρεπει να προεκτεινουν τον νεο κυματοθραυστη με κατευθυνση στον καβο της Συρου αλλα 100 μετρα
Και θα ειναι παντα μονο για πλοια εως 120-130 μετρα
Σωστος ο φιλος roussosf αλλα... εκει θα ξεκινησει ενα αλλο προβλημα. Απο που θα φυγει ενα πλοιο αν συμβει καποια αναποδια. Κανεις το παραεξω πιο ασφαλες αλλα το εξω λαιμητομο. Για το μεσα δεν συζηταμε...
Πολυ φοβαμε οτι θα βλεπουμε για αρκετα χρονια σκηνες σαν ΑΥΤΗ (http://www.youtube.com/watch?v=HjdYF9gpTow&feature=related) που αποθανατησε ενας συμπατριωτης μας στην χειωνιατικη κακοκαιρια που διελυσε τα παντα.Προσεξτε το επιπεδο της θαλασσας. Αν υπολογησουμε δε οτι το κλιμα αλλαζει και τα φαινομενα αυτα θα ειναι πιο συχνα και εντονοτερα βραστα...

sylver23
10-03-2009, 23:19
αυτο ειναι που λεμε --καλα ειναι ενα μαγαζι ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΥΜΑ:p:p

Natsios
11-03-2009, 00:04
αυτο ειναι που λεμε --καλα ειναι ενα μαγαζι ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΥΜΑ:p:p

Τι το πέρασες το νησί. Πίνεις καφέ και τα πόδια σου βρέχοντε στη θάλασσα:D

roussosf
11-03-2009, 08:19
Σωστος ο φιλος roussosf αλλα... εκει θα ξεκινησει ενα αλλο προβλημα. Απο που θα φυγει ενα πλοιο αν συμβει καποια αναποδια. Κανεις το παραεξω πιο ασφαλες αλλα το εξω λαιμητομο. Για το μεσα δεν συζηταμε...
Πολυ φοβαμε οτι θα βλεπουμε για αρκετα χρονια σκηνες σαν ΑΥΤΗ (http://www.youtube.com/watch?v=HjdYF9gpTow&feature=related) που αποθανατησε ενας συμπατριωτης μας στην χειωνιατικη κακοκαιρια που διελυσε τα παντα.Προσεξτε το επιπεδο της θαλασσας. Αν υπολογησουμε δε οτι το κλιμα αλλαζει και τα φαινομενα αυτα θα ειναι πιο συχνα και εντονοτερα βραστα...
αυτος ειναι και ο λογος που ειπα οτι οτι γινετε ειναι μονο για σημερα
ο κυματοθραυστης επρεπε να γινει απο την μεση περιπου του παλιου μωλου (γηπεδο -φαναρι)ωστε να εχει αρκετο χωρο για ρεμετζο με καθε καιρο και μεγαλυτερα πλοια
φιλε οσο για το βιντεο εχω πλυνει και εγω το αυτοκινητο μου στην Παλλαδα τζαμπα......

polykas
12-03-2009, 10:40
Roci ασκήσεις του Π.Ν στο λιμάνι της Τήνου χθές...:D

32173

32174

Rocinante
12-03-2009, 22:12
Roci ασκήσεις του Π.Ν στο λιμάνι της Τήνου χθές...:D

Δεν ειναι ασκησεις.Τον Λακη ψαχνουνε :D:D:D

Παναγιώτης
13-03-2009, 10:46
Όπως είχα γράψει παλίοτερα προσωπική μου άποψη είναι ότι το λιμάνι είναι σχεδιασμένο για πλοία με μήκος 70m ή 100m όταν έχει μπουνάτσα με βύθισμα όχι πάνω από 3m. Έχω την εντύπωση ότι αυτό περιγράφει τα πλοία της δκαετίας του '80 το πολύ των αρχών του '90.

roussosf
13-03-2009, 12:47
Όπως είχα γράψει παλίοτερα προσωπική μου άποψη είναι ότι το λιμάνι είναι σχεδιασμένο για πλοία με μήκος 70m ή 100m όταν έχει μπουνάτσα με βύθισμα όχι πάνω από 3m. Έχω την εντύπωση ότι αυτό περιγράφει τα πλοία της δκαετίας του '80 το πολύ των αρχών του '90.

δεν εχει αδικο
το λιμανι γινετε με προγραμματισμο και μετρο το F/B ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ

roussosf
16-03-2009, 16:44
να το δω και να μην το πιστεψω
Σημερα στην τοπικη εφημεριδα των Κυκλαδων ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ(φυλλο 16/3/2009) στην σελιδα 6 εχει μακετα για το πως θα γινει ο νεος τουριστικος σταθμος στο λιμανι της Τηνου,
μαλιστα εχει και δυο κρουαζιεροπλοια μεγεθους costa lines και βαλε .για του λογου το αληθες
http://users.forthnet.gr/syr/typokykladiki/koinignomi.pdf
Leo δες στην φωτο ποιος ειναι πρωτη θεση πιστα

Rocinante
16-03-2009, 20:03
Φιλε roussosf δες ΑΥΤΟ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=16279&page=5) πριν ενα χρονο.:D
Ωστε εγινε και η επισημη παρουσιαση. Ας ειναι. Βρεθηκε ομως κανενας απο τους παρευρισκομενους να υποβαλει καμια ερωτηση για το υπερσυγχρονο προ εικοσαετιας αυτο εργο. Τα κρουαζιεροπλοια μπορουν να περιμενουν. Το ερωτημα ειναι τα ακτοπλοικα θα μπορουν να δενουν με ασφαλεια?

Leo
16-03-2009, 20:26
Αυτό είναι μακέτα του λιμανιού για τις μπουνάτσες, άλλη μέρα θα σας δείξουμε και την άλλη πλευρά της μακέτας :p. Το Costa Condcordia είναι το αριστερό, για το δεξί νομίζω το Voyager of the Seas. Δεν πάμε καλάαααααααααα, να σοβαρευτούμεεεεεε :rolleyes: έχουμε ξεφύγει εντλώς....:sad:

Natsios
16-03-2009, 23:33
Φιλε roussosf δες ΑΥΤΟ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=16279&page=5) πριν ενα χρονο.:D
Ωστε εγινε και η επισημη παρουσιαση. Ας ειναι. Βρεθηκε ομως κανενας απο τους παρευρισκομενους να υποβαλει καμια ερωτηση για το υπερσυγχρονο προ εικοσαετιας αυτο εργο. Τα κρουαζιεροπλοια μπορουν να περιμενουν. Το ερωτημα ειναι τα ακτοπλοικα θα μπορουν να δενουν με ασφαλεια?

Μπράβο roci, Και ελεγα που το εχω ξαναδει που το εχω ξαναδει.... Θα ήθελα πολύ να ακούσω τα σχόλια των παρευρισκομενων...

roussosf
17-03-2009, 08:44
Αυτό είναι μακέτα του λιμανιού για τις μπουνάτσες, άλλη μέρα θα σας δείξουμε και την άλλη πλευρά της μακέτας :p. Το Costa Condcordia είναι το αριστερό, για το δεξί νομίζω το Voyager of the Seas. Δεν πάμε καλάαααααααααα, να σοβαρευτούμεεεεεε :rolleyes: έχουμε ξεφύγει εντλώς....:sad:




Leo εμείς εχουμε ξεφύγει η αυτοι που τα πιστευουν παρευρισκομενοι παρατρεχαμενοι & ΣΙΑ
εκτος και αν αυτοι που πηγαινουν σε αυτες τις παρουσιασεις ειναι για να μαζευτουν και μετα να πανε στη ΜΠΟΥΡΟΥ στα Κιονια για την συνεχεια
Εγω παντως την Μ Παρασκευη θα παω στην Αγαπιανη για αχινους

moutsokwstas
16-04-2009, 21:01
35847

35848
κατα το ταξιδι μας την περασμενη κυριακη, το ματι μου εντοπισε το tinos sky. γνωριζουμε κατι γι αυτο, τι δρομολογιο εκτελει?

Rocinante
16-04-2009, 21:37
Το πλοιο φιλε Κωστα εχει πολυ καιρο να κανει δρομολογια.
Εκανε το κλασσικο Δηλος Μυκονος. Θεωρειται κατα καποιο τροπο ο αντικαταστατης του Μεγαλοχαρη αλλα περασε παντα απαρατηρητο μιας και για ενα περιεργο λογο ποτε δεν αγαπηθηκε.

Παναγιώτης
24-04-2009, 23:43
Τεικά αυτό που υποψιαζόμασταν και έγραφα με επιφύλαξη ότι το λιμάνι είναι σχεδιασμένο για τη δεκαετία του '80 επιβεβαιώθηκε. Στη συνέντευξη τύπου του ΓΓ λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής στην εισήγηση ειπώθηκε (η επισήμανση δικιά μου):

"Κλασσική περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος είναι το λιμάνι
της Τήνου, το οποίο ξεκίνησε με μία μελέτη το 1980, και εκεί έχουν
γίνει ορισμένα λάθη, τα οποία προσπαθήσαμε να τα αποτρέψουμε την
τελευταία στιγμή, ή και πριν από την τελευταία στιγμή, μπορέσαμε να
τα περιορίσουμε.
Αλλά βλέπετε ότι πολλές φορές όταν ορισμένα έργα εκτελούνται
από τους τοπικούς φορείς, εκεί προέχουν τα τοπικά συμφέροντα, οι
τοπικές εκτιμήσεις. Δηλαδή πολλές φορές ενδιαφέρονται αν θα
εξυπηρετήσουν τα καταστήματα που έχουν τα τραπεζοκαθίσματα στην
παραλία και λιγότερο ενδιαφέρονται αν το λιμάνι θα είναι κατάλληλο
να υποδεχθεί μεγάλα πλοία."

Και στο ενημερωτικό σημείωμα:
Η κατασκευή του περίφημου προστατευτικού λιμενοβραχίονα είναι
χαρακτηριστική περίπτωση τοπικιστικού εγωισμού και άγνοιας των αναγκών ελιγμού
των σύγχρονων πλοίων με αποτέλεσμα ο λιμένας αυτός που αποτελεί μέγιστο
προορισμό θρησκευτικού τουρισμού να αδυνατεί πλέον να υποδεχτεί σύγχρονα
επιβατηγά μεγάλου μεγέθους με πολλαπλές συνέπειες για την τοπική οικονομία.

Leo
03-05-2009, 18:02
Μια ενημέρωση για την πρόοδο των εργασιών στο λιμάνι της Τήνου με μιά "αφ' υψηλού" φωτογραφία. Επιμέρους φωτογραφίες αύριο.

37682

Leo
04-05-2009, 19:01
Μια πιο κοντινή θέα τω έργων.

Το έξω λιμάνι, οι δυό νέες θέσεις.
37802


Το πάρα-έξω λιμάνι.. επίτηδες έβγαλα τον Απιλιώτη για να συγκρίνετε τάξη μεγέθους (σε αντιστοίχιση με το μήκος των νέων ντόκων που θα πλαγιοδετούν τα κρουαζιερόπλοια!!!:rolleyes:

37803

37804

37805

polykas
04-05-2009, 19:12
Τα κρουαζιερόπλοια που θα προσεγγίζουν το λιμάνι της Τήνου, καλέ μου φίλε Λεό θα είναι ειδικής παραγγελίας...;)

Rocinante
04-05-2009, 20:42
Ευχαριστουμε Leo για την ανταποκριση αλλα να πω οτι και εσυ και ο Polykas ειστε σκουριασμενα μυαλα διοτι δεν μπορειτε να αντιληφθειτε τον υπερμοντερνο σχεδιασμο του εργου του αιωνος για την νησο Τηνο που αποδεικνειεται και απο την τελευταια φωτογραφια σου οπου για να ανιμετωπισθει το προβλημα των νοτιοδυτικων ανεμων δημιουργηθηκε γωνιακη θεση προσδεσης :confused::confused::confused: οπου τα πλοια θα δενουν ακουμποντας στους υδραυλικους προσκρουτηρες με ασφαλεια και απο οτι πληροφορουμε το θεμα του σκαμπανευασματος των πλοιων θα λυθει διοτι τα πλοια του μελλοντος θα μπορουν με την βοηθεια πυρηνοκινητων αντλιων να γεμιζουν και να αδειαζουν σε κλασματα δευτερολεπτου ειδικες δεξαμενες οπου θα κρατουν το πλοιο σταθερο συν του οτι οι μελετητες του εργου εισηγηθηκαν να αγοραστει απο το λιμενικο ταμειο το Regent Sky δια να χρησιμοποιηθει ως μετακινουμενος κυματοθραυστης οπου στα προτυπα του θυροπλοιου θα ονομαστει κυματοθραυσοπλοιο (Βεβαιως βεβαιως).
Εχετε δε λαθος και στο θεμα των κρουαζιεροπλοιων διοτι και εκει υπαρχει η προβλεψη οτι τα κρουαζιεροπλοια του μελλοντος θα γινονται απο διαφορα εξωτικα υλικα οπου θα γινεται κανονικα η πλαγιοδετηση αφου πρωτα με το πατημα ενος ειδικου κομβιου θα γινεται η σαρωση του χωρου και τα πλοια θα παιρνουν το σχημα της τεθλασμενης προβλητας !!!!
Και αν νομιζετε οτι υπερβαλω θυμηθητε την προ τριαντακονταετιας σειρα επιστημονικης φαντασιας Star Treck οπου εμφανιζοντουσαν κινητα μεσα επικοινωνιας διαθετοντας και οπτικη επαφη με τον συνομιλουντα ομιλουσαν για αντιυλη και ολοι λιδορουσαν τους πεφωτισμενους παραγωγους οτι αυτα δεν προκειται να συμβουν ΠΟΤΕ.
Για να μην αναφερθω στους αδελφους Right.....

moutsokwstas
04-05-2009, 20:49
Ευχαριστουμε Leo για την ανταποκριση αλλα να πω οτι και εσυ και ο Polykas ειστε σκουριασμενα μυαλα διοτι δεν μπορειτε να αντιληφθειτε τον υπερμοντερνο σχεδιασμο του εργου του αιωνος για την νησο Τηνο που αποδεικνειεται και απο την τελευταια φωτογραφια σου οπου για να ανιμετωπισθει το προβλημα των νοτιοδυτικων ανεμων δημιουργηθηκε γωνιακη θεση προσδεσης :confused::confused::confused: οπου τα πλοια θα δενουν ακουμποντας στους υδραυλικους προσκρουτηρες με ασφαλεια και απο οτι πληροφορουμε το θεμα του σκαμπανευασματος των πλοιων θα λυθει διοτι τα πλοια του μελλοντος θα μπορουν με την βοηθεια πυρηνοκινητων αντλιων να γεμιζουν και να αδειαζουν σε κλασματα δευτερολεπτου ειδικες δεξαμενες οπου θα κρατουν το πλοιο σταθερο συν του οτι οι μελετητες του εργου εισηγηθηκαν να αγοραστει απο το λιμενικο ταμειο το Regent Sky δια να χρησιμοποιηθει ως μετακινουμενος κυματοθραυστης οπου στα προτυπα του θυροπλοιου θα ονομαστει κυματοθραυσοπλοιο (Βεβαιως βεβαιως).
Εχετε δε λαθος και στο θεμα των κρουαζιεροπλοιων διοτι και εκει υπαρχει η προβλεψη οτι τα κρουαζιεροπλοια του μελλοντος θα γινονται απο διαφορα εξωτικα υλικα οπου θα γινεται κανονικα η πλαγιοδετηση αφου πρωτα με το πατημα ενος ειδικου κομβιου θα γινεται η σαρωση του χωρου και τα πλοια θα παιρνουν το σχημα της τεθλασμενης προβλητας !!!!
Και αν νομιζετε οτι υπερβαλω θυμηθητε την προ τριαντακονταετιας σειρα επιστημονικης φαντασιας Star Treck οπου εμφανιζοντουσαν κινητα μεσα επικοινωνιας διαθετοντας και οπτικη επαφη με τον συνομιλουντα ομιλουσαν για αντιυλη και ολοι λιδορουσαν τους πεφωτισμενους παραγωγους οτι αυτα δεν προκειται να συμβουν ΠΟΤΕ.
Για να μην αναφερθω στους αδελφους Right.....
πες τα χρυσοστομε! ευστοχος σε αυτα που γραφεις με τον δικο σου χιουμοριστικο τονο.

Leo
04-05-2009, 21:21
Ομολογώ ροσι είσαι εξαιρετικός στο σχολιασμό σου!

polykas
16-05-2009, 07:59
Το Μinerva χθές στο Λιμάνι της Τήνου....:D

Coryright Lakis.

39482

notias
16-05-2009, 20:31
ΤΟ MINERVA ΧΘΕΣ ;)

39555

39556

39557

39558

39560

notias
16-05-2009, 20:35
ΚΑΝΕΤΕ ΧΩΡΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ;););)

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΗΣ :p ΑΠΟ 01:00 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΗΤΑΝ ΕΔΩ .

39561

39562

Leo
16-05-2009, 20:39
Φύσηξε και Νοτιάς στην Τήνο.... Ευχαριστούμε ;):D

polykas
16-05-2009, 21:33
Μπράβο Νοτιά με τις όμορφες φωτογραφίες σου.Κάτι χρωστάς ακόμη...;)

Rocinante
16-05-2009, 21:45
Μα συγνωμη θελω να αγιασω και δεν με αφηνετε.
Τι εκανε παλι ο Βελαλο !!!!!!!!!
Αυτα....


Τι αυτα ΜΩΡΕΕΕΕΕΕ τι βλεπουν τα ματακια μου......
Φιλε Νοτια τα φωτα σου. Θελεις δηλαδη να μου πεις οτι κατεβηκαν επιβατες απο το Μινερβα με βαρκες και περασαν μαλιστα και μεσα απο την τρυπα του λιμενοβραχιωνα.
Που εισαι Κωστακη Τογια να δεις γλεντια !!!!!!!

notias
16-05-2009, 22:46
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ;)

Natsios
17-05-2009, 17:16
Άντε να φύσαγε κανενα βοριαδακι να δω τι θα γινοτανε η κρουαζιέρα!!
Μηπως υπάρχει καμια φωτογραφία απο τις μανούβρες του Ελ Βενιζέλος?

Leo
17-05-2009, 17:28
Ε ναι δές στο θέμα του Πλοίου... (σε χάσαμε) ;)

Natsios
17-05-2009, 17:53
Ε ναι δές στο θέμα του Πλοίου... (σε χάσαμε) ;)

Ευχαριστώ Leo. (επανέρχομαι)

roussosf
18-05-2009, 14:45
ενα αλλο ΠΗΝΕΛΟΠΗ στο λιμανι της ΤΗΝΟΥ

39878

Rocinante
19-05-2009, 22:10
ενα αλλο ΠΗΝΕΛΟΠΗ στο λιμανι της ΤΗΝΟΥ
Πω Πω εχω να κρυψω και τα χειμωνιατικα.....
(Ειδα την πλωρια ντουλαπα και το θυμηθηκα.:D)

Maroulis Nikos
22-05-2009, 09:06
Ένα υπέροχο βιντεάκι (http://www.youtube.com/watch?v=VjVdeJN5xdM&feature=related) έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά για τους φίλους μας τους Τηνιακούς...

T.S.S. APOLLON
22-05-2009, 13:54
Ένα υπέροχο βιντεάκι (http://www.youtube.com/watch?v=VjVdeJN5xdM&feature=related) έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά για τους φίλους μας τους Τηνιακούς...
Φιλε Νικο, πραγματι υπεροχο βιντεακι ,που μας ταξιδευει σε μια πανδαισια ιστορικων πλοιων συνοδεια ενος πανεμορφου νησιωτικου τραγουδιου το οποιο ταιριαζει απολυτα , δημιουργοντας ενα τελειο συνδιασμο που εγειρει το συναισθημα, και φερνει στον νου ομορφες νοσταλγικες αναμνησεις...

T.S.S. APOLLON
22-05-2009, 23:32
Το Καταμαραν 1 στο λιμανι της Τηνου... Δελτιο Τηνου παρελθοντων ετων...

40407

Rocinante
25-06-2009, 21:50
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΛΙΜΕΝΟΣ ΤΗΝΟΥ 1999 - 2006 (http://www.tinos.biz/statistik_port1.htm)

Natsios
31-07-2009, 15:00
Τηνιακοπαρέα, τι γίνεται με το νεο-νεο λιμάνι? Υπάρχει καμια πρόοδος? Φτασαν τα τσιμεντα τα κιόνια ή όχι ακόμα?
Για στηλτε καμια φωτο

Trakman
31-07-2009, 15:13
Τηνιακοπαρέα, τι γίνεται με το νεο-νεο λιμάνι? Υπάρχει καμια πρόοδος? Φτασαν τα τσιμεντα τα κιόνια ή όχι ακόμα?
Για στηλτε καμια φωτο

Φίλε Νάτσιε δεν ξέρω πως πάνε τα έργα, αλλά σίγουρα λιμενοβραχίονα να προστατεύει ΕΞΩ από το λιμάνι πρώτη φορά βλέπω!!! Χαχαχα!!:D:mrgreen:

51156

Natsios
31-07-2009, 16:49
Φίλε Νάτσιε δεν ξέρω πως πάνε τα έργα, αλλά σίγουρα λιμενοβραχίονα να προστατεύει ΕΞΩ από το λιμάνι πρώτη φορά βλέπω!!! Χαχαχα!!:D:mrgreen:

51156

Οριστε, παλι γελανε μαζι μας! Τωρα για να καταλαβω, σε ποιο λιμανι αναφερεσαι γιατι τα εχουμε μπόλικα τωρα.

Trakman
31-07-2009, 17:22
......Τωρα για να καταλαβω, σε ποιο λιμανι αναφερεσαι....

Εδώ σε θέλω!! Παλιό? Νέο? Ακόμα πιο νέο?!?:-D:mrgreen::mrgreen: