PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστορικές φωτο από Γαύδο, Σφακιά & ΝΔ Κρήτη [Historic photos of Gavdos & SW Crete]



Nicholas Peppas
07-03-2009, 18:35
A photo of Hora Sfakion fron 1960, taken for the Encyclopedia of Greece of L. Kouvaris (Spyropouloi & Koumandareas Publishers, Athens, 1964) and another more recent (1988) of exactly the same spot! Compare and enjoy!

In 1960, when this picture was taken, Sfakia was down to 294 inhabitants! But in the last 50 years this region has been rejuvenated, to a major extent due to the domestic and foreign tourrism.

3159931600

Out in the sea, 20 miles south of Sfakia, one finds the forgotten Gavdos (written in Greek as Gaudos), I wrote my first article on Gavdos in 1961 for the first (1962) edition of the Touristikos Odigos gia tin Ellada (Organismos Touristikon Ekdoseon, Athens, 1962). On pages 335 and 336 (second edition, 1965) I noted connection with venzinoploia from Sfakia (20 miles) and Paliaohora (32 miles) but I did not record their names. At that time the island had 172 inhabitants. Three small villages were prominent then Ambelos, Kastri and Galana... In some of the old Venetian maps, Gaudos had been written as Gozzo and this led to all types of confusion (As you know, Gozzo is an island in Malta).

Things have changed since then... see the pictures below from the last ten years. Karavi on the east side is the main approach to the island. There are also connections to Aghia Roumeli and Rougia in addition to Hora Sfakion and Palaiohora. I would love to hear from someone as to the name of the little boat I show here

3160531606

31607

Trakman
07-03-2009, 22:13
Φωτογραφίες από τα μέρη μου (εκεί κοντά, η Παλαιόχωρα!!!!)!! Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο!!! Το καραβάκι αυτό είναι το Σέλινο! Το καλύτερο καραβάκι που έχει έρθει κατά τη γνώμη μου στη ΝΔ Κρήτη!! Όλη η ΝΔ Κρήτη αξίζει μια επίσκεψη!!;) Για τα καραβάκια μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=11868)!!

Nicholas Peppas
08-03-2009, 00:15
Φωτογραφίες από τα μέρη μου (εκεί κοντά, η Παλαιόχωρα!!!!)!! Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο!!! Το καραβάκι αυτό είναι το Σέλινο! Το καλύτερο καραβάκι που έχει έρθει κατά τη γνώμη μου στη ΝΔ Κρήτη!! Όλη η ΝΔ Κρήτη αξίζει μια επίσκεψη!!;) Για τα καραβάκια μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=11868)!!

Thanks for the Website. Very impressive... You "youngsters" cannot imagine what was (not) going on in SW Crete 50 years ago. There was no maritime infrastructure! But the way, the ship you mention, might it be called Selinous?

Trakman
08-03-2009, 10:08
Thanks for the Website. Very impressive... You "youngsters" cannot imagine what was (not) going on in SW Crete 50 years ago. There was no maritime infrastructure! But the way, the ship you mention, might it be called Selinous?

Το όνομά του φίλε Νίκο είναι Σέλινο!! Προέρχεται από την ομώνυμη επαρχία της ΝΔ Κρήτης, η οποία πήρε το όνομά της από το Κάστρο που βρίσκεται στην Παλαιοχώρα και το οποίο οι Βενετοί ονόμαζαν Castello-Selino!
Αυτές τις μέρες λείπω από την Πάτρα, μόλις επιστρέψω ίσως ανεβάσω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από την Παλαιοχώρα, τη Φορτέτζα της (όπως λέμε σήμερα το Κάστρο) και τα καραβάκια για να δεις πως είναι σήμερα!;)

Nicholas Peppas
08-03-2009, 15:39
Το όνομά του φίλε Νίκο είναι Σέλινο!! Προέρχεται από την ομώνυμη επαρχία της ΝΔ Κρήτης, η οποία πήρε το όνομά της από το Κάστρο που βρίσκεται στην Παλαιοχώρα και το οποίο οι Βενετοί ονόμαζαν Castello-Selino!
Αυτές τις μέρες λείπω από την Πάτρα, μόλις επιστρέψω ίσως ανεβάσω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από την Παλαιοχώρα, τη Φορτέτζα της (όπως λέμε σήμερα το Κάστρο) και τα καραβάκια για να δεις πως είναι σήμερα!;)
You are right. I forgot my geography... Eparhia Selinou, not Selinountos with Kandanos as capital.... And of course it is the castel of Selinon originally

Nicholas Peppas
13-03-2009, 14:08
Gavdos in 1990

32342

Trakman
13-03-2009, 15:51
Gavdos in 1990

32342

Πανέμορφη εικόνα, λογικά πρέπει να είναι το λιμανάκι του Καραβέ!! Πάνω αριστερά το εκκλησάκι του Αγίου Νεκταρίου!

Nicholas Peppas
15-03-2009, 07:25
Arriving in Karave, Gavdos (2004)
32624

Dedicated to Trakman who transferred his infinite excitement about SW Crete to me and made me search and revisit (virtually) the area...

Here is the small boat Sofia arriving from Sfakia to Karave, Gavdos

32625

Again dedicated to Trakman , his favorite ship, Selino (right, here in Gavdos), doing the route Sfakia-Gavdos
32626

Selino is the reliable connection of SW Crete.
32627

Sfakia as seen from the arriving Selino By now Trakman must be really happy!
32628

And one more picture of Sfakia as seen from the arriving Selino By now Trakman must be in seventh heaven! Long live my friend Yorgo!
32629

Nicholas Peppas
15-03-2009, 07:38
Sfakia in 1980
32630

The ferry-boat Samaria arriving in Sfakia from Samaria
32631

The ferry-boat Daskaloyannis
32632

Another nice view of Sfakia
32655

Nicholas Peppas
15-03-2009, 07:55
I am starting this evening a new thread on a region of Crete that has had an incredible renewal in the last 25 years. Helped by history, traditions and exceptional tourist interest, the region of Palaiochora, Crete has become a vibrant center of activities, especially in the summer. 50 years ago Paliaochora had 1,000 inhabitants, Kandanos (the former capital of the County Selinou) had 1,267. And in 1930 there were only 589 people in Palaiochora. But as the photographs below show, now Palaiochora is an imporant center. Ellinis, I have not been able to find any "major" passenger line doing a route around Crete, have you?

First a wonderful panorama of Palaiochora
32633

Two more enticing photos of the center of Palaiochora, Crete

All these are dedicated to Trakman who comes from this area..
3263432635

One more photo of Palaiochora
32636

Nicholas Peppas
15-03-2009, 08:01
And our favorite Selino at Palaiochora I believe that the ferry boat behind it is Samaria
32637

Panorama of Palaiochora
32638

Last one for this evening Palaiochora
32639

Well.. I changed my mind Trakman... Shipping in Palaiochora was not always with first rate ferry boats... Just 20 years ago, transportation was done with Nikolaos K shown here

3264032641

Nicholas Peppas
15-03-2009, 08:29
Other photos without comments
3264232643

Other photos without comments. The harbor
3264432645

A staple of the life in Palaiochora... A memory of older times
32646

Palaiochora in the late 1990
32647

Nicholas Peppas
15-03-2009, 08:45
The wonderful beach of Elafonissi in SW Crete

32648

The wonderful beach of Elafonissi in SW Crete

32649

Nicholas Peppas
15-03-2009, 08:50
Sougia bay has come out of nowhere to be one of the popular spots for vacation
32650

The ferry arrives in Sougia
32651

Another view of Sougia
32652

Nicholas Peppas
15-03-2009, 09:01
Palaiochora a few years ago

32653

Palaiochora detail

32654

Trakman
15-03-2009, 10:19
Νικόλα τι να πω?!?!?! Με έχεις καταπλήξει!!!! Απίστευτες φωτογραφίες!!!!! Ένα ευχαριστώ είναι λίγο... Δεν περίμενα ότι θα είχες φωτογραφίες από τα μέρη μου!! Ας αρχίσω λοιπόν να τις σχολιάζω σιγά σιγά...!

Trakman
15-03-2009, 10:48
I am starting this evening a new thread on a region of Crete that has had an incredible renewal in the last 25 years. Helped by history, traditions and exceptional tourist interest, the region of Palaiochora, Crete has become a vibrant center of activities, especially in the summer. 50 years ago Paliaochora had 1,000 inhabitants, Kandanos (the former capital of the County Selinou) had 1,267. And in 1930 there were only 589 people in Palaiochora. But as the photographs below show, now Palaiochora is an imporant center. Ellinis, I have not been able to find any "major" passenger line doing a route around Crete, have you?

First a wonderful panorama of Palaiochora
32633


Two more enticing photos of the center of Palaiochora, Crete

All these are dedicated to Trakman who comes from this area..

3263432635

Φωτογραφίες από την ανατολική παραλία! Και μάλιστα πρόσφατες, αφού είναι μετά την ανάπλαση της παραλιακής ζώνης! (Μεγαλώσαν τον κυματοθραύστη και το πεζοδρόμιο, αν και ακόμα δεν το πλακοστρώσαν!) Μια παραλία που το καλοκαίρι σφίζει από ζωή κυρίως απόγευμα-βράδυ, και γίνεται το κέντρο της Παλαιόχωρας, αφού σε αυτή βρίσκονται τα περισσότερα εστιατόρια και καφετέριες!! Ειδικά τον Αυγουστό από τις 21.00 έως τις 00.00 είναι δύσκολο να βρεις να κάτσεις! Και τον Αύγουστο επίσης έχουμε μια μαγευτική ανατολή του φεγαριού από τη θάλασσα, όπου γίνεται κατακόκκινο!!!
Εδώ μια άποψη της παραλίας από ψηλά, από το περασμένο καλοκαίρι. Διακρίνεται το Σαμαριά να πλησιάζει στη Σκάλα. Ό,τι φωτογραφίες ανεβάσω αφιερώνονται στο Νίκο για τις υπέροχες φωτογραφίες και στο Leo που κάποτε μου τις ζήτησε!!

32657


Όμορφη εικόνα επίσης από την ανατολική παραλία είναι ο Κροκόδειλος απέναντι!! Τον διακρίνετε?!?!?

32658


Οι πληροφορίες που δίνεις είναι ακριβώς έτσι!!! Πολύ καλή πληροφόρηση!!! Απλώς να αναφέρω ότι η Κάντανος θεωρείται ακόμα πρωτεύουσα της επαρχίας Σελίνου!

Trakman
15-03-2009, 11:00
One more photo of Palaiochora

32636


And our favorite Selino at Palaiochora I believe that the ferry boat behind it is Samaria
32637


Panorama of Palaiochora

32638


Στην πρώτη φώτο η δυτική παραλία, Παχιά ¶μμος. Εδώ έμαθα να κολυμπώ!!! Η αγαπημένη μου παραλία, είναι υπέροχη!! Το καλοκαίρι κάθομαι με τις ώρες!! Η φώτο είναι τραβηγμένη από το κάστρο, εδώ μια δικιά μου:

32662

Στη δεύτερη φωτο το καταπληκτικό Σέλινο, και όντως, πίσω είναι το Σαμαριά!

32663

32664

Και μια πανοραμική από μένα!!

http://www.nautilia.gr/images/content/Trakman_0285_22732812009.JPG
(http://www.nautilia.gr/forum/../images/content/Trakman_0285_22732812009.JPG)

Trakman
15-03-2009, 11:05
Dedicated to Trakman who transferred his infinite excitement about SW Crete to me and made me search and revisit (virtually) the area...

Here is the small boat Sofia arriving from Sfakia to Karave, Gavdos

32625


Again dedicated to Trakman , his favorite ship, Selino (right, here in Gavdos), doing the route Sfakia-Gavdos
32626

Σε υπερευχαριστώ!!!!
Και το Σοφία και το Σέλινο (όντως αγαπημένο μου!!) είναι πολύ καλά σκαριά!! Το Σοφία δυστυχώς πουλήθηκε, το Σέλινο παραμένει παροπλισμένο, με τις φήμες να το θέλουν να ψάχνει νέο ιδιοκτήτη... Μάκαρι να διαψευστούν!!


Sfakia as seen from the arriving Selino By now Trakman must be really happy!

32628


And one more picture of Sfakia as seen from the arriving Selino By now Trakman must be in seventh heaven! Long live my friend Yorgo!

32629

Όντως είμαι πολύ χαρούμενος!!!! Στη δεύτερη φωτογραφία πολύ γνωστές φυσιογνωμίες, και αν δεν κάνω και λάθος, ο Κάπτεν με την εφημερίδα είναι ο νονός της αδερφής μου!!!


The ferry-boat Samaria arriving in Sfakia from Samaria

32631

Είναι το Δασκαλογιάννης, όπως γράφεις στην επόμενη φωτογραφία!!

Trakman
15-03-2009, 11:06
Well.. I changed my mind Trakman... Shipping in Palaiochora was not always with first rate ferry boats... Just 20 years ago, transportation was done with Nikolaos K shown here

3264032641

Απίστευτη φωτογραφία!!! ομολογώ ότι δεν το ήξερα το καραβάκι αυτό!!! Πολύ ευχάριστη έκπληξη!!!

Trakman
15-03-2009, 11:18
Other photos without comments

3264232643

Θα σχολιάσω εγώ!!:
Στην πρώτη φωτογραφία η Πολιούχος εκκλησία, η Παναγία η Ευαγγελίστρια! Λέγεται μάλιστα ότι όταν χτιζόταν ένας εργάτης έπεσε από από τη σκεπή και δεν έπαθε τίποτα, γεγονός που αποδίδεται σε θαύμα της Χάρης Της!!!
Το καμπαναριό που φαίνεται δεν υπάρχει πια, γκρεμίστηκε πρόσφατα για να φτιάξουν άλλο στην είσοδο του προαυλίου!
Στη δέυτερη φώτο η οικοδομή ποιυ φαίνεται πρέπει να είναι το Hotel Elman, ένα από τα μεγαλύτερα της περιοχής!
Η φώτο είναι τραβημένη κοντά σε ένα αγαπημένο μου σημείο, όπου πάω πολλές φορές για να χαζέψω τη θέα και να μείνω με τις σκέψεις μου!!!

Trakman
15-03-2009, 11:21
Other photos without comments. The harbor

3264432645

Όντως είναι το λιμάνι στο Τηγάνι όπως λέμε εμείς την περιοχή, στο οποίο μάλιστα έχουν γίνει μεγάλα έργα για να μετατραπεί σε μια πολύ καλύ μαρίνα!!


A staple of the life in Palaiochora... A memory of older times

32646

Ιστορική φωτογραφία!!!
Κοσμεί πολλά σπίτια και καταστήματα στην Παλαιόχωρα!!! Από τα πρώτα λεωφορεία του ΚΤΕΛ!!!

Nicholas Peppas
15-03-2009, 15:17
Όντως είναι το λιμάνι στο Τηγάνι όπως λέμε εμείς την περιοχή, στο οποίο μάλιστα έχουν γίνει μεγάλα έργα για να μετατραπεί σε μια πολύ καλύ μαρίνα!! Ιστορική φωτογραφία!!!
Κοσμεί πολλά σπίτια και καταστήματα στην Παλαιόχωρα!!! Από τα πρώτα λεωφορεία του ΚΤΕΛ!!!

I thank you for everything. You come from a truly wonderful region and town! I will visit it as soon as I can. Your photographs are truly exceptional. Someday you have to explain to me how to upload photograph in exactly the biggest possible size without been affected by this 1000x1000 requirement... That's what creates problems with teh size of my pictures and I have to reduce them and reduce them...

Nicholas Peppas
15-03-2009, 16:17
Στη δεύτερη φωτο το καταπληκτικό Σέλινο, και όντως, πίσω είναι το Σαμαριά
(http://www.nautilia.gr/forum/../images/content/Trakman_0285_22732812009.JPG)

From http://www.anendyk.gr/pages/en/ferries.php


F/B DASKALOGIANNIS

It was manufactured in 1993, it is from steel and has a length of 60 metres.
It can transport 1200 passengers with highest speed of 13 m/h while the capacity is 649,32 gross tons with the possibility to transport 16 buses or 80 cars or 16 trucks.

F/B SAMARIA Ι
It was manufactured in 1986, it is from steel and has a length of 48 metres.
The capacity is 444,76 gross tons and it can transport 850 passengers with highest speed of 13 m/h.
It still has the possibility to transport 40 cars or 12 buses.

Trakman
15-03-2009, 18:36
I thank you for everything. You come from a truly wonderful region and town! I will visit it as soon as I can. Your photographs are truly exceptional. Someday you have to explain to me how to upload photograph in exactly the biggest possible size without been affected by this 1000x1000 requirement... That's what creates problems with teh size of my pictures and I have to reduce them and reduce them...


Εγώ σε ευχαριστώ για την αναζήτηση που έκανες, είναι καταπληκτικές φωτογραφίες!! Η περιοχή είναι στ'αλήθεια πανέμορφη, αξίζει μια επίσκεψη!! Παλαιόχωρα, Ελαφονήσι, Γαύδος, Σούγια, Αγιά Ρουμέλη, Λουτρό, Σφακιά, όλα έχουν κάτι μοναδικό!!!
Όσο για τις φώτος, και αυτές που ανέβασα δεν ξεπερνούν το μέγεθος 1000Χ1000, είναι 1000Χ750 αν δεις!;) Νομίζω ανεβάζεις με το σωστό τρόπο! Αν εγώ κατάλαβα λάθος ξαναπες μου!!

Haddock
15-03-2009, 19:17
Well.. I changed my mind Trakman... Shipping in Palaiochora was not always with first rate ferry boats... Just 20 years ago, transportation was done with Nikolaos K shown here

3264032641

Νικόλα, σέβομαι τον κόπο σου και καλό είναι το google, αλλά να δώσουμε credit (http://www.sfakia-crete.com/sfakia-crete/public-gallery29.html) στον φωτογράφο. ;-)

ΥΓ. Ρίξτε μια ματιά και στις υπόλοιπες φώτο του συνδέσμου.

Nicholas Peppas
17-03-2009, 07:14
Νικόλα, σέβομαι τον κόπο σου και καλό είναι το google, αλλά να δώσουμε credit (http://www.sfakia-crete.com/sfakia-crete/public-gallery29.html) στον φωτογράφο. ;-)

ΥΓ. Ρίξτε μια ματιά και στις υπόλοιπες φώτο του συνδέσμου.

Niko

Totally unaware of this site and pictures there! Sorry. My pictures of Nikolaos K are from photos given to me by a good friend from Crete who lives in Boston! Believe me, I cite when I know the source... In my business citations are everything!

Nicholas Peppas
17-03-2009, 07:20
Niko

Totally unaware of this site and pictures there! Sorry. My pictures of Nikolaos K are from photos given to me by a good friend from Crete who lives in Boston! Believe me, I cite when I know the source... In my business citations are everything!

For all the others though, here is a very interesting reference that Niko's citation brought up. The picture of Nikoloas K presented in Nikos' source has the reference The Old Agia Roumelli to Paleohora Ferry, which we called the "Blue Bathtub" (off Sougia Beach) - 1976
So, Nikolaos K is 33 years old and was doing a rather long route. The picture is valuable for two reasons. First, it shows how certain areas of Greece were almost abandoned just 30 years ago... And second, it brings up the old question about safety in public passenger vessels 30 and 40 years ago. I cannot imagine how this boat could go 30, 50 or 100 miles...

Nicholas Peppas
17-03-2009, 07:27
One more nice, but recent, photograph of Palaiochora with Samaria arriving

33049

Trakman
17-03-2009, 11:51
One more nice, but recent, photograph of Palaiochora with Samaria arriving

33049

Πάρα πολύ όμορφη, πρέπει να είναι τραβηγμένη από το Hotel on the Rocks!!

Haddock
17-03-2009, 21:52
Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας, αλλά υπάρχουν (http://www.wkistler.de/more2/gallery_c5.html) αρκετές φωτογραφίες (http://www.wkistler.de/more4/gall_f6.html) από τη δεκαετία του '70. Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο για το ΜΑΡΙΝΑ (http://www.wkistler.de/more2/MarinaAR72q_1b65.html) του καπτά Στέλιου Σταματάκη (http://www.wkistler.de/more2/Stelio77_1a65.html);;

offtopic: Νικόλα και Trakman, ταξιδέψαμε με καγιάκ από Ελαφονήσι μέχρι Σούγια και το τοπίο δεν περιγράφεται. Είχαμε σκοπό να φτάσουμε μέχρι Σφακιά αλλά ο καιρός δεν μας το επέτρεψε. Τα βουνά της Νότιας Κρήτης γενικά παρουσιάζουν τις γνωστές στους ντόπιους καπελωτές και αν σε πιάσουν εν πλω, απλά ψάχνεις να βρεις καταφύγιο.

Θυμάμαι, κωπηλατώντας από την κεντρική παραλία της Παλαιόχωρας, για να καβατζάρουμε τον κάβο με τη μαρίνα, μας πήρε κοντά 1 ώρα λόγω της έντασης του Βορείου ανέμου. Αφού τον καβατζάραμε, αράξαμε στη βοτσαλωτή παραλία, δίπλα στο λιμάνι, και συνεχίσαμε αργά το απόγευμα προς Λισσό. Η πορεία αυτή, δια θαλάσσης, είναι φανταστική εμπειρία για όσους το επιχειρήσουν, αρκεί να μην έχει αερίδια.

Trakman
17-03-2009, 22:13
Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας, αλλά υπάρχουν (http://www.wkistler.de/more2/gallery_c5.html) αρκετές φωτογραφίες (http://www.wkistler.de/more4/gall_f6.html) από τη δεκαετία του '70. Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο για το ΜΑΡΙΝΑ (http://www.wkistler.de/more2/MarinaAR72q_1b65.html) του καπτά Στέλιου Σταματάκη (http://www.wkistler.de/more2/Stelio77_1a65.html);;

offtopic: Νικόλα και Trakman, ταξιδέψαμε με καγιάκ από Ελαφονήσι μέχρι Σούγια και το τοπίο δεν περιγράφεται. Είχαμε σκοπό να φτάσουμε μέχρι Σφακιά αλλά ο καιρός δεν μας το επέτρεψε. Τα βουνά της Νότιας Κρήτης γενικά παρουσιάζουν τις γνωστές στους ντόπιους καπελωτές και αν σε πιάσουν εν πλω, απλά ψάχνεις να βρεις καταφύγιο.

Θυμάμαι, κωπηλατώντας από την κεντρική παραλία της Παλαιόχωρας, για να καβατζάρουμε τον κάβο με τη μαρίνα, μας πήρε κοντά 1 ώρα λόγω της έντασης του Βορείου ανέμου. Αφού τον καβατζάραμε, αράξαμε στη βοτσαλωτή παραλία, δίπλα στο λιμάνι, και συνεχίσαμε αργά το απόγευμα προς Λισσό. Η πορεία αυτή, δια θαλάσσης, είναι φανταστική εμπειρία για όσους το επιχειρήσουν, αρκεί να μην έχει αερίδια.


Τα link που μας έδωσες είναι καταπληκτικά! Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι εγώ για το ΜΑΡΙΝΑ, το Πάσχα όμως που θα κατεβώ ίσως μάθω!
Για το offtopic είναι όπως τα λες!! Αν σε πιάσει βοριάς... Ειδικά τα καλοκαιρινά μελτέμια! Γι'αυτό και πολλοί λένε την Παλιόχωρα και Ανεμόχωρα!:D
Η διαδρομή που περιγράφεις είναι πραγματικά υπέροχη!! Όλη η ακτογραμμή από Ελαφονήσι μέχρι Σφακιά σε μαγεύει με την άγρια ομορφιά της αλλά και τις φανταστικές παραλίες! Προσωπικά δεν την έχω κωπηλατήσει, αλλά την έχω περπατήσει, την έχω κάνει πάμπολλες φορές με τα τοπικά καραβάκια και έχω διανυκτερεύσει σε κάποιες από τις παραλίες! Σίγουρα αξίζει!!

Nicholas Peppas
19-03-2009, 06:52
Please look at this wonderful comparison of Sfakia in 1900 and 2002 fom Wolfgang Kistler's site
http://www.wkistler.de/more2/sf1900_04545.html

Wolfgang Kistler, a German tourist in love with SW Crete has published an extensive list of pictures from the area as paroskayak pointed out recently. From these, I am pointing out a few that have to do with ships doing the various routes in the area...

Marina at Sfakia in 1972
3314733146

Daskaloyannis at Sfakia in 2001
33148

Samaria at Sfakia in 2004
33149

Selino at Sfakia in 2005
33150

Daskaloyannis at Glyka Nera in 2004 and Delfini, a smaller boat doing the route Sfakia-Glyka Nera in 2005
3315233151

Sofia in Gavdos in 2001
33153

Selino in Gavdos in 2006
33154

Trakman
19-03-2009, 12:47
Καταπληκτικές φωτογραφίες!!! Ειδικά η τελευταία με το Σέλινο να σκίζει τα νερά... Το καλοκαίρι έχω στο πρόγραμμα να κάνω ξανά μια περιπλάνηση σε όλη την ΝΔ ακτογραμμή, οπότε θα προσθέσω και γω κάποιες φωτογραφίες με την κατάσταση σήμερα!;)

Nicholas Peppas
22-03-2009, 05:49
And a recent photo of Loutro, west of Sfakia
33488

Loutro in 1991
37209

The coast from Sfakia to Loutro is very rocky
37257

Nicholas Peppas
10-04-2009, 07:24
Leaving Palaiochora
35180

Nicholas Peppas
01-05-2009, 04:57
Sfakia in 1990

37297

Nicholas Peppas
05-06-2009, 00:51
Palaiochora in 1993.

42381

Nicholas Peppas
17-07-2009, 04:25
Unknown source, but here is Sfakia with Selino

49601

Nicholas Peppas
17-07-2009, 04:59
Palaiohora in 1990

Dedicated to my friend Trakman! Someday I will visit!

49612

Trakman
17-07-2009, 10:12
Palaiohora in 1990

Dedicated to my friend Trakman! Someday I will visit!

49612


Σ'ευχαριστώ πολύ Νικόλα!!!! Υπέροχη φώτο!!!
¶νοιξα τον υπολογιστή, βλέπω Ιστορικές φώτος σε πολλά θέματα, λέω δε μπορεί, θα ανέβασε και από Παλαιοχώρα!!:D Όπως και έκανες!!!! Να'σαι καλά!!
Αξίζει μια επίσκεψη!!!

Εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=6139)κι εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=6138)δύο φώτος δικές μου, ανταποδίδω!!!!

Trakman
17-07-2009, 10:15
Unknown source, but here is Sfakia with Selino

49601


Κι αυτή εξαιρετική εικόνα!!!:D Το καραβάκι πρέπει να'ναι το Σοφία!!;)

Nicholas Peppas
17-07-2009, 13:41
Σ'ευχαριστώ πολύ Νικόλα!!!! Υπέροχη φώτο!!!
¶νοιξα τον υπολογιστή, βλέπω Ιστορικές φώτος σε πολλά θέματα, λέω δε μπορεί, θα ανέβασε και από Παλαιοχώρα!!:D Όπως και έκανες!!!! Να'σαι καλά!!
Αξίζει μια επίσκεψη!!!

Εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=6139)κι εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=6138)δύο φώτος δικές μου, ανταποδίδω!!!!


Σ'ευχαριστω. Θαυμασιες

Nicholas Peppas
01-01-2010, 00:14
Παλαιοχωρα 14 Μαρτιου 1965

Χαρισμενο στον.... ξερει ποιος ειναι! Καλη χρονια


71014
71015
71016

Trakman
01-01-2010, 14:09
Νικόλα το άρθρο είναι συλλεκτικό!!!! Το διαβάζεις και φαντάζεσαι την Παλιόχωρα εκείνων των καιρών!!! Εξαιρετικό!!!!
Καλή χρονιά!!!!!!!!!!!

Nicholas Peppas
26-01-2010, 06:17
Πανέμορφη εικόνα, λογικά πρέπει να είναι το λιμανάκι του Καραβέ!! Πάνω αριστερά το εκκλησάκι του Αγίου Νεκταρίου!

Αρθρο για την Γαυδο στην Κυριακατικη Ελευθεροτυπια της 26ης Ιουλιου 1987. Γιωργο, θα ησουν ενα μειρακιο τοτε... Τωρα πρεπει να μας ξεναγησεις και να μας πεις ποιο ειναι το πλοιαριο αυτο...
Φυσικα, απο την συλλογη μου

7445974461
7446274463

74464

Trakman
26-01-2010, 14:49
Νικόλα,
το άρθρο που παρέθεσες είναι εξαιρετικό! Το πρόβλημα που θίγει, αυτό της ηλεκτροδότησης, τόσα χρόνια μετά, παραμένει επίκαιρο. Πριν μερικά χρόνια που είχα επισκεφτεί το νησί, είχα περάσει και από το σταθμό της ΔΕΗ. Για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι αν δούλευε, ξέρω όμως ότι οι περισσότεροι κάτοικοι πέρνουν ρεύμα από δικές τους πετρελαιογεννήτριες! Οπότε προφανώς προβλήματα υπάρχουν ακόμα και σήμερα.
Η Γαύδος είναι όντως πανέμορφο νησί. Αν και κανείς θα το περίμενε να είναι ξερονήσι, είναι κατάφυτο από κέδρους που δίνουν ένα μαγευτικό άρωμα στην ατμόσφαιρα. Μαγευτικές παραλίες όπως στο Σαρακήνικο και στον ¶η Γιάννη (ειδικά στη δεύτερη πολύ free καταστάσεις...!;)), καταπληκτικά μονοπάτια και φανταστική θέα, συνθέτουν ένα σκηνικό που ο επισκέπτης λατρεύει! Φέτος δυστυχώς η σύνδεση με το νησί δεν ήταν καλή, και αυτό αποθαρρύνει πολλούς να την επισκεφτούν. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το ΣΑΜΑΡΙΑ έκανε 6 ώρες από Παλαιόχωρα! Με την αγορά του καινούργιου πλοίου όμως από την ΑΝΕΝΔΥΚ ελπίζω πως θα φτιάξουν πολύ τα πράγματα!
Νικόλα εκείνη την εποχή ομολογώ πως δεν γνωρίζω ποιο βαπόρι πήγαινε Γαύδο. Υποθέτω κάποιο εκ των ΣΟΦΙΑ και ΣΦΑΚΙΑ, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος!
Εικόνες από τη Γαύδο μπορεί να βρει κανείς κι εδώ (http://www.gavdosfm.gr/gallery.php).

Nicholas Peppas
05-10-2010, 05:49
Καρτ ποσταλ της Χωρας Σφακιων του 1980. Φυσικα για τον Trakman

109297

Trakman
05-10-2010, 09:42
Πολύ όμορφη καρτ-ποστάλ!
Σε σχέση με σήμερα παρατηρώ σίγουρα κάποιες αλλαγές, όχι όμως και πολύ μεγάλες. Στο βάθος διακρίνεται και ο δρόμος που ανεβαίνει στην Ανώπολη και στην Αράδαινα.
Σ'ευχαριστώ Νίκο!;)

Nicholas Peppas
07-12-2010, 05:51
Sougia ~ 1978
117913
www.delcampe.net

Nicholas Peppas
12-12-2010, 20:01
Σφακια γυρω στο 1975. Απο προσωπικη συλλογη μελους του www.flickr.com (http://www.flickr.com)

Γιωργο, μπας και αναγνωριζεις κανενα μικρο επιβατηγο της εποχης;
118617
http://www.flickr.com/photos/snaebyllej2/2047490347/in/set-72157603237907330/

Trakman
12-12-2010, 22:14
Δυστυχώς αυτή την εποχή δεν την πρόλαβα Νικόλα! Κανένα από τα 2 πλοιάρια που φαίνονται δεν τα αναγνωρίζω. Ίσως το μικρό που φαίνεται σε πρώτο πλάνο να είναι το Μαρίνα.

Στο λινκ πάντως που παραθέτεις φαίνεται το Κύδων στη Σούδα!!!

Nicholas Peppas
25-12-2010, 07:12
Νικόλα το άρθρο είναι συλλεκτικό!!!! Το διαβάζεις και φαντάζεσαι την Παλιόχωρα εκείνων των καιρών!!! Εξαιρετικό!!!!
Καλή χρονιά!!!!!!!!!!!


Δεν θελω να παθει καρδιακη προσβολη ο φιλος Trakman, αλλα καλον θα ηταν να κοιταξει εδω κατι για την αγαπημενη του Παλαιοχωρα http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=420389&postcount=5

Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους (διαφορα οκτω ωρων γαρ)

Nicholas Peppas
04-03-2013, 00:02
Σφακια γυρω στο 1975. Γιωργο, μπας και αναγνωριζεις κανενα μικρο επιβατηγο της εποχης;
http://www.flickr.com/photos/snaebyllej2/2047490347/in/set-72157603237907330/
139587


Βρηκαμε αυτη την καταχωρηση στην Εθνικη Φωνη των Χανιων της 10ης Ιουνιου 1972. Αναφερεται στο πλοιαριο Σαντα Μαρια που πηγαινε απο την Χωρα Σφακιων στη Αγια Ρουμελη.
139588

Βαρκαλάς
27-02-2015, 19:49
164578

''Μαρίνα'' και ''Νικόλαος Κ.'' στο λιμάνι του Λουτρού, υποθέτω κάπου γύρω στις αρχές της δεκαετίας του '70.

Πηγή (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.348169491199.153603.527046199&type=3)

aegina
02-03-2015, 06:28
Δεν νομιζω οτι ειναι αρχες '70 ειναι το Μαρινα του Σαρωνικου απο 77-78 και μετα ειναι...

Ellinis
21-10-2018, 11:52
Μια φωτογραφία του 1971 από τη Χώρα Σφακίων μας δείχνει και το μάλλον ατσούμπαλο ΝΙΚΟΛΑΟΣ Σ. με νηολόγιο Χανίων 300...

190831
πηγήSerdan @ digit.wdr.de

Ellinis
23-02-2021, 11:41
Το ΣΑΝΤΑ ΜΑΡΙΑ επί το έργο σε φωτο του Jeffrey Blairs

198779
Πηγή (https://www.facebook.com/groups/221687338003013/media)