PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαϊτα



kostas1976
08-03-2009, 13:23
καλημερα.θα ηθελα πληροφοριες για 5μετρη γαιτα φωτο-συντηρηση-οτιδηποτε.ευχαριστω.

Hellenarc
11-03-2009, 23:16
καλημερα.θα ηθελα πληροφοριες για 5μετρη γαιτα φωτο-συντηρηση-οτιδηποτε.ευχαριστω.

Απο που να κανει κανεις αρχη! Τι ξερεις να κανεις και τι οχι? Ποσα θα χωσεις? Τι εργαλεια εχεις? Και! το πιο βαρι απο ολα, πια ειναι η κατασταση της νεαρης??? Μην φοβασε δεν σε κακολογει κανεις. Αναφερσου

kostas1976
12-03-2009, 14:31
ευχαριστω για το ενδιαφερον.Το επαγγελμα μου ειναι επιπλοποιος την επεξεργασια ξυλου την γνωριζω.Το ποσο θα χωσω δεν με πειραζει.Εργαλεια τα παντα.Η κατασταση της βαρκας την εχω καψει, καρφωσει, μινιαρισμενη, ξυλωμα κουβερτας ειχε κοντρα-πλακε αντικατασταση με τικ και θα μπει νεα μηχανη.Η βαρκα ειχε χτυπηθει στα βραχια απο νοτια δυνατο νοεμβρη 2008 χωρις μεγαλες ζημιες.θελω να μου πεις για καλες μπογιες θα εκτιμουσα φωτο αν ειναι δυνατον απο αλλες γαιτες,ευχαριστω πολυ.τωρα ειμαι στην αλλαγη τις κουβερτας.

Hellenarc
12-03-2009, 22:31
ευχαριστω για το ενδιαφερον.Το επαγγελμα μου ειναι επιπλοποιος την επεξεργασια ξυλου την γνωριζω.Το ποσο θα χωσω δεν με πειραζει.Εργαλεια τα παντα.Η κατασταση της βαρκας την εχω καψει, καρφωσει, μινιαρισμενη, ξυλωμα κουβερτας ειχε κοντρα-πλακε αντικατασταση με τικ και θα μπει νεα μηχανη.Η βαρκα ειχε χτυπηθει στα βραχια απο νοτια δυνατο νοεμβρη 2008 χωρις μεγαλες ζημιες.θελω να μου πεις για καλες μπογιες θα εκτιμουσα φωτο αν ειναι δυνατον απο αλλες γαιτες,ευχαριστω πολυ.τωρα ειμαι στην αλλαγη τις κουβερτας.

Φίλε Κώστας καλή δύναμη και υπομονή εύχομαι να έχεις την χαρά να την αρμενίσεις το συντομότερο .
Η ταπεινή μου γνώμη είναι κατ αρχάς ότι η ξύλινη βάρκα δεν πρέπει να ζεσταίνετε αν είναι δυνατόν ποτέ μα ποτέ. Φαντάσου τι σοκ έπαθε το ξύλο όταν την έκαψες. Ασε το γαλβάνισμα των καρφιών
Τέλος πάντων αυτό είναι παρελθόν. Μην το ξανακάνεις ποτέ την πονάς .
Το Τικ παρ’ όλο που είναι το καλύτερο για την θάλασσα! Στην Αγγλία όμως! ή σε πιο δροσερά κλίματα, είναι ξύλο που στην θερμή πατρίδα μας έχει μερικά μειονεκτήματα και αυτό θα σου δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα αν δεν είναι βαμμένο με κάποια ανοιχτόχρωμη μπογιά! Οπότε γιατί να βάλεις τικ? Είναι και πιο βαρύ από κάποια λευκή ξυλεία. Το οποίο επί πλέων βάρος στην κουβέρτα επιδεινώνει την συμπεριφορά της.
Πιστεύω πως η ακριβή μάρκα μπογιάς δεν θα σου δώσει το ικανοποιητικό αποτέλεσμα που φαντάζομαι πως επιθυμείς.
Υπάρχουν κάποιες παραδοσιακές συνταγές και τεχνοτροπίες τις οποίες θα σου τις γράψω την ερχόμενη εβδομάδα λόγο του ότι με σπασμένο καρπό είναι αρκετά δύσκολη αυτή η προσπάθεια να γράφω με τον γύψο.

citrovag
13-10-2009, 23:09
Kαλησπερα κι απο μενα :D

Ειμαι νεος κατοχος ξυλινης βαρκας τυπου γαιτας και θα ηθελα την αποψη σας και τις εμπειριες σας σχετικα με την συντηρηση του ........
Προκειτε να το βγαλω τον απριλιο για βαψιμο αλλα θα ηθελα καποιες συμβουλες και ειδικα αυτο για το καψιμο γιατι εχω ακουσει οτι το καινε για τα σκουλικια:|

Ευχαριστω εκ τον προτερον:D

citrovag
14-10-2009, 10:50
θα σας κανω και μια παρουσιασει του σκαφους αν δεν σας κουραζω ωστε να μπορειτε και εσεις να με βοηθησετε......

Οπως ειπα και πιο πανω ειναι τυπου γαιτα 6,75 μετρα κατασκευασμενο στο περαμα το 1980 απο τον κ.κουταλη που δεν γνωριζω βεβαια αν ζει γιατι τοτε ηταν ηδη μεγαλος σε ηλικια .......ειναι κατασκευασμενο απο διαφορα ειδη ξυλου οπως ιροκο ,οξυα, πευκο .
Απο οτι μου εχουμ πει ειναι πολυ καλη κατασκευη και δεν εχει αναγκη ..
Το ειχε ο παππους μου απο καινουργιο ,περιπου το 2000 2 χρονια πριν πεθανει το πουλησε σε αλλον ο οποιος του αλαξε -αφαιρεσε καποια πραγματα και το χαλασε εμφανησιακα ...ο σκοπος που το πηρα ειναι κυριως για συνεσθηματικους λογους και βεβαια την επαναφορα του οπως ηταν απο την αρχη ...


Aυτο που ηθελα να ρωτησω κατα ποσο θα μπορουσα μονος μου τον απριλιο οταν το βγαλω να μπορεσω να το βαψω κτλ
και τι να χρησημοποιησω απο οτι διαβασα σε αλλα θεματα το καψιμο δεν το εγκρινετε αν και μου εχουν πει οτι το καινε για τα σκουλικια πιο πολυ και οχι για να βγαλουν χρωμα .......

Hellenarc
14-10-2009, 20:32
[QUOTE=citrovag;264258]θα σας κανω και μια παρουσιασει του σκαφους αν δεν σας κουραζω ωστε να μπορειτε και εσεις να με βοηθησετε......



φίλε μας Αυτοί που λένε αυτά τα πράγματα για τα σκουλήκια της Θάλασσας είναι αδαείς, ανεύθυνοι, άσχετοι και μαστόρια του καφενείου. Έτσι χοντρά το λέω και ας με στήσουν στο τοίχο γιατί τους χαλάω τη δουλεία.
θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι παίζει. Τα σκουλήκια της ξηράς είναι έντομα. Όταν έρθει η ώρα τους θα μεταμορφωθούν σε ένα είδους σφήγκα, η θηλύκια θα επιστρέψει να απόθεση τα αυγά της στο ξύλο από το οποίο βγήκε η θα βρει κάποιο παρόμοιο μαλακό και γλυκό όπως το πεύκο.
Ολα τα έντομα πεθαίνουν σε θερμοκρασίες περίπου πάνω από +50C
Ένα ξύλο που η σχετική του υγρασία είναι 100 τότε η θανατηφόρα θερμοκρασία είναι η +54,4 C σε ένα κομμάτι ξύλου πάχους 8 cm για να θανατώσουμε τα σκουλήκια πρέπει να αυξήσουμε σταδιακά την θερμοκρασία για 4,5 ώρες. Μερικές φορές ακόμα 50 λεπτά για ασφάλεια σε σκληρότερα ξυλά. Να παραμείνει σε αυτήν την θερμοκρασία για 1,30 ώρες και θα πρέπει να επαναφέρουμε το ξύλο σταδιακά στην θερμοκρασία περιβάλλοντος. Δηλαδή 6ωρες και 50 λεπτά. Τι σχέση έχει αυτό με το φλογοβόλο.

Το σκουλήκι της θάλασσας μέσα στο ξύλο πεθαίνει σε δυο ώρες από την στιγμή που το ξύλο θα αρχίσει να στεγνώνει. Αυτό βέβαια για ξυλά που δεν είναι σφουγγάρια και κρατούν το νερό
Ένα καλό στέγνωμα του σκάφους και νέτα.

Hellenarc
14-10-2009, 20:34
συνέχεια από το προηγούμενο και μιλάμε για σκουλήκια

συνήγες για φάρμακα


Shipworms are deterred by preservative treatments of 20 to 25 pounds of marine-grade creosote</SPAN>
meeting AWPA Standard P13-85 or creosote-coal tar meeting AWPA Standard P12-85 per cubic
foot of wood, or 2.5 pounds of ACA or CCA per cubic foot of wood

Martesia attacks can be precluded by treating with 20 to 25 pounds of marine-grade creosote or</SPAN>
creosote-coal tar per cubic foot of wood or by treating with 1.0 to 1.5 pounds of ammoniacal copper
arsenate (ACA) or copper chrome arsenate (CCA) per cubic foot of wood; dry; and with 20 pounds
creosote or creosote-coal tar per cubic foot of wood (dual treatment)


The method used to prevent Limnoria attack depends on which of the three species are present.</SPAN>
This, in turn, depends somewhat on climatic conditions. L. tripunctate, which is destructive on the
Pacific coast from San Francisco southward, on the Atlantic coast from North Carolina southward,
and on the Gulf coast, is tolerant to creosote in these regions. This species may be extending its
range northward, and it has also been shown that a population explosion can occur if the water
temperature increases slightly. Two preservative treatments are recommended. One is a dual treat-
ment which consists of treating pilings with 1.0 to 1.5 pounds of ammoniacal copper arsenate
(ACA) or copper chrome arsenate (CCA) per cubic foot of wood; drying the wood; and then treat-
ing with 20 pounds of marine-grade creosote or creosote-coal tar per cubic foot of wood. An alter-
native treatment is to use 2.5 pounds of ACA or CCA per cubic foot of wood.
Treatments for the other two species (L. lignorum and L. quadripunctata) found in temperate or
cold waters consists of using 20 to 25 pounds of marine-grade creosote or creosote-coal tar per
cubic foot of wood or 2.5 pounds of ACA or CCA per cubic foot of wood

Martesia.</SPAN> Martesia attacks can be precluded by treating with 20 to 25 pounds of marine-grade creosote or</SPAN>
creosote-coal tar per cubic foot of wood or by treating with 1.0 to 1.5 pounds of ammoniacal copper
arsenate (ACA) or copper chrome arsenate (CCA) per cubic foot of wood; dry; and with 20 pounds
creosote or creosote-coal tar per cubic foot of wood (dual treatment).

Crustacea.</SPAN>

BIBLIOGRAPHY
Agi, Jerry J. 1983. Structural Evaluation
Chudnoff, Martin. 1984. Tropical Tim-
of Marine Structures. Proceedings of the
bers of the World. Agr. Handbook No.
Specialty Conference on Port Modern-
607. 464 pp.

Boyce, John Shaw. 1961. Forest Pathol-
ization Upgrading and Repairs.</SPAN>
ASCE/New Orleans, LA. March 21-23,
DeGroot, Rodney C. and Bruce R.
572 pp.

Hellenarc
14-10-2009, 20:36
http://www.substructure.com/education/what_problems_can_affect_wooden_structures.html

(What Can Be Done to Prevent This?

One traditional method to prevent marine borer infestation was to use creosote-impregnated pilings. However, in this era of greater environmental consciousness, many states have prohibited the use of creosote as well as numerous other pile treatment chemicals.

Some newer, environmentally sound chemical treatments are available for new construction, and for older installations a variety of wraps or encapsulations exist. Even in the case of new construction, serious consideration should be given to an appropriate wrap or encapsulation process to extend the life of the structure.

Marine borer infestation can certainly be controlled or altogether eliminated, but each situation and location is unique and may call for a different approach.)

Αυτά τα λίγα για τα θαλάσσια σκουλήκια. Αν δεν μπορείς να τα μεταφράσεις τότε απλά πίστεψε με δεν θα χάσεις.
Το ξύλο που έχει ρωγμές, φαρδιά συνήθως μαδέρια. Μεγαλύτερο από το επιτρεπτό φάρδος για το μέγεθος του σκάφους μαδέρια κάνουν ρωγμές (αλλά το σκάφος έχει πετσωθεί γρηγορότερα)!!! και δεν είναι καλά στοκαρισμένο με κατραμόπισσα και ποτισμένο με κατράμι ή κρεόσοτο, αυτό που βάζουν στις κολόνες της ΔΕΗ, που έχει μια χαρακτηριστική μυρωδιά. δεν έχει πολλά χέρια μπογιάς και υφαλοχρώματος θα σκουληκιάσει.

stefos
14-10-2009, 21:50
Ολο το σκαφος πρεπει να περαστει με κατραμι (σκελετος πετσωμα)?

Hellenarc
14-10-2009, 22:09
Πρέπει να περάσεις το πέτσωμα από την έξω μεριά, τα μέρη που έρχονται σε κατευθείαν επαφή με την θάλασσα.
την υπόλοιπη βάρκα όπως έχουμε πει!

Hellenarc
14-10-2009, 22:12
Αν και κακό δεν θα ήταν είναι όμως πολύ δύσκολη διαδικασία και κανένας καραβομαραγκός δεν θα έχει τα νεύρα να κάνει κάτι τέτοιο όσα και να του δόσεις

mastrokostas
14-10-2009, 22:28
Νικό ,εγώ πιστεύω ότι η φωτιά στα καΐκια ξεκίνησε ,για να βγάζουν τις παλιές μπογιές , και όχι για να σκοτώνουν σκουλήκια που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος .Για να είμαι ειλικρινής ,και εγώ αυτό πίστευα, μέχρι που διάβασα την άποψη σου και άλλαξα γνώμη.

Hellenarc
14-10-2009, 22:45
Τελικά νομίζω πως πρέπει όλοι η ιδιοκτήτες ξύλινων σκαφών να προχωρήσουν σε αγωγές κατά παντός υπευθύνου για την ζημιά που έχουν υποστεί όλα αυτά τα χρόνια από την φωτιά.
Αν δεν ξέρανε οι ιδικοί? Το κράτος δεν θα έπρεπε να μεριμνήσει και να τους βάλει σε τάξη?
Τελευταία κάνουν χρίση της λαστιχόκολλας που χρησιμοποιείται στα τικ καταστρώματα, για να στεγανοποιήσουν τους αρμούς στα βρεχαμενα και οχι μονο. Πάντα αυτό λαμβάνει χώρα χωρίς καλαφάτισμα....
Τι γίνεται με την λαστιχόκολλα όταν το σκάρος θα ξανακαεί?
Το ίδιο που παθαίνει και το ΑΒ δηλαδή ο εποξιδικος στόκος.
και δώσε λεφτά κακομοίρη γιατι τα ξύλινα είναι πολυδάπανα στην συντήρηση τους.
Σταματήστε να ακούτε τους πολύξερους ναυτικούς των καφενείων!!!

citrovag
14-10-2009, 23:00
Φιλε hellenarc σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου .....
βλεπω εχεις κατι που δεν εχω γνωσεις στο ξυλινο σκαφος :D
σιγουρα στην πορεια θα σε ξαναχρειαστω με καποιες ερωτησεις .....
θα σας ανεβασω αυριο και μια φωτο να το δειτε :D

Λοιπον εχω και καποια αλλα θεματα με αυτο το σκαφος που πρεπει να βρω λυσεις και θελω την βοηθεια σας ...

1ον απο καπου στο πισω μερος βαζει λιγα νερα και εχει βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης μια τρομπα και τα βγαζει εξω .:?
ξερετε αν ειναι κατι το ανυσηχητικο και τι μπορει να ειναι? :hmmm:

2ον ο κινητηρας του ειναι ενας faryman diesel 20hp που βρισκουμε ανταλακτικα για αυτον και τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμενο κινητηρα..

Σας ευχαριστω.......

Αν ειμαι off topic για το θεμα του κινητηρα να μου το πειτε:D

Hellenarc
14-10-2009, 23:07
Νικό ,εγώ πιστεύω ότι η φωτιά στα καΐκια ξεκίνησε ,για να βγάζουν τις παλιές μπογιές , και όχι για να σκοτώνουν σκουλήκια που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος .Για να είμαι ειλικρινής ,και εγώ αυτό πίστευα, μέχρι που διάβασα την άποψη σου και άλλαξα γνώμη.

Το κάψιμο ήταν αναγκαίο κακό κατά το καρενάρισμα που έπρεπε να καθαρίσουν το σκάφος από την ρύπανση να ξανακαλαφατίσουν όπου αυτό ήταν αναγκαίο και να ξαναβάλουν πίσσα στους αρμούς ή να ξανακλείσουν τα ραΐσματα που έκανε η πίσσα κατά το καρενάρισμα η το τράβηγμα.
Η φωτιά έπρεπε να είναι τόσο επιφανειακή που η πίσσα στους αρμούς δεν έπρεπε να τρέξει.
Ο τρόπος που έδιναν φωτιά ήταν με αναμμένα φρύγανα, ξερούς θάμνους που τους περνούσαν με ταχύτητα πάνω από το σκάφος.
Τα βαψίματα δεν τα αφαιρείς από το ξύλο όσο πιο πολλά χέρια μπογιάς έχει το ξύλο τόσο καλύτερα συντηρείται και δημιουργείται μια άμυνα εναντίων των σκουληκιών.
Mμόνο ξύσιμο , καλό τρίψιμο και λάδι όπου η μπογιά εiχε φουσκώσει και έχει αφαιρεθεί λίγο στοκάρισμα (σέρτικο) καλό πλύσιμο με γλυκό νερό πέρασμα white spirit. όχι νέφτι και δυο χέρια μπογιά.
Για καλό αποτέλεσμα και για να κρατήσει η μπογιά όχι νέφτι στο μίνιο μόνο WS.
Προσοχή στο μίνιο που περνάμε για πρώτη φορά τα νέα ξύλα τότε μόνο νέφτι στο μίνιο και αν θα περάσουν τουλάχιστον μερικές εβδομάδες πριν το επόμενο χέρι.
κουράστηκα καλό βράδυ

Hellenarc
14-10-2009, 23:14
Φιλε hellenarc σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου .....
βλεπω εχεις κατι που δεν εχω γνωσεις στο ξυλινο σκαφος :D
σιγουρα στην πορεια θα σε ξαναχρειαστω με καποιες ερωτησεις .....
θα σας ανεβασω αυριο και μια φωτο να το δειτε :D

Λοιπον εχω και καποια αλλα θεματα με αυτο το σκαφος που πρεπει να βρω λυσεις και θελω την βοηθεια σας ...

1ον απο καπου στο πισω μερος βαζει λιγα νερα και εχει βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης μια τρομπα και τα βγαζει εξω .:?
ξερετε αν ειναι κατι το ανυσηχητικο και τι μπορει να ειναι? :hmmm:

2ον ο κινητηρας του ειναι ενας faryman diesel 20hp που βρισκουμε ανταλακτικα για αυτον και τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμενο κινητηρα..

Σας ευχαριστω.......

Αν ειμαι off topic για το θεμα του κινητηρα να μου το πειτε:D

τρόμπα πρέπει να έχεις έτσι και αλλιώς τώρα όσο για τα νερά από πού τα κάνει και γιατί πρέπει να το δει κάποιος γνώστης. Έτσι εξ αποστάσεως η όποια απάντηση είναι παρακινδυνευμένη.
Για μηχανή? εγώ δεν θα έβαζα καθόλου μηχανή! κουπιά και πανί και πας οοοοπου θες

citrovag
14-10-2009, 23:20
Ξεχασα να αναφερω πως ειχε αλμπουρο το οποιο οι ανεγκεφαλοι το αφερεσαν και θελω να το ξαναβαλω γιατι εκει βαζαμε παλια ενα πανακι (τριγωνακι) και πηγαινε μια χαρα ......
οσον αφορα τα κουπια ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι σχετικα βαρυ και θελει μπρατσα για να το πας :D

ξεχασα και κατι ακομα να πω ειναι καμπινατο......αλλα καλυτερα αυριο που θα εχω και φωτο:D

citrovag
15-10-2009, 11:35
Bαζω και δυο φωτο οπως σας ειπα ;)

http://img240.imageshack.us/img240/6118/dsc01846b.jpg (http://img240.imageshack.us/i/dsc01846b.jpg/)


Στην πρωτη φωτο ειναι οπως το ειχε ο παππους μου ......

http://img158.imageshack.us/img158/9186/skafos.jpg (http://img158.imageshack.us/i/skafos.jpg/)


Και σε αυτην οπως το εκανε ο ενδιαμεσος ιδιοκτητης

Hellenarc
28-10-2009, 16:11
Όμορφο βαρκάκι φίλε citrovag! Εγώ θα προτιμούσα να μην έχει κατάστρωμα μια βάρκα σε αυτά τα μέτρα, μια τέντα είναι αρκετή.
Το κατάστρωμα τις προσθέτει άχρηστο βάρος πολύ ψιλά και την κάνει να έχει μια μεγάλη αστάθεια.

citrovag
04-11-2009, 19:09
Σε ευχαριστω Hellenarc :D

Oντως αυτο με το καταστρωμα που λες ωραιο θα ηταν να μην ειχε ;)

Υπαρχει περιπτωση οταν τον απριλιο με το καλο το βγαλω εξω να φωναξω καποιον γνωστη του αντικειμενου να μου πει σε τι κατασταση ειναι κτλ:?:

Γιατι ειμαι ασχετος με τα ξυλα αλλα σχετικος με τις ανακατασκευες ,διοτι κανω σε ιστορικα αυτοκινητα τετοιες δουλειες;)

Hellenarc
04-11-2009, 20:16
Σε ευχαριστω Hellenarc :D

Oντως αυτο με το καταστρωμα που λες ωραιο θα ηταν να μην ειχε ;)

Υπαρχει περιπτωση οταν τον απριλιο με το καλο το βγαλω εξω να φωναξω καποιον γνωστη του αντικειμενου να μου πει σε τι κατασταση ειναι κτλ:?:

Γιατι ειμαι ασχετος με τα ξυλα αλλα σχετικος με τις ανακατασκευες ,διοτι κανω σε ιστορικα αυτοκινητα τετοιες δουλειες;)

Οι δουλειά στις βάρκες και γενικά τα ξύλινα, ξεκινούν τον Νοέμβρη άντε και μέχρι της Αγίας Κατερίνης για να στέγνωση από τους βοριάδες χωρίς να καεί από τις δυνατές ηλιοφάνειες της άνοιξης. Μην ξεχνάς ότι μας έβαζαν ένα κορδονάκι από κόκκινη και άσπρη κλωστή στο χέρι για να μην μας κάψει ο ήλιος της άνοιξης? Το λεγόμενο Μάρτη και το φορούσαμε μέχρι και την πρωτομαγιά.
Με τις καλοσύνες του Γενάρη, τις αλκυονίδες μέρες βάφουμε.
Δεν υπάρχει υγρασία, η θερμοκρασία είναι καλή για της μπογιές και δεν θα βρέξει για μερικές μέρες. Από τις 8 του Φλεβάρη, του Ζαχαρία μέχρι και την παραμονή του Ευαγγελισμού.
Καλή δουλεία

koukou
05-11-2009, 03:08
Οι δουλειά στις βάρκες και γενικά τα ξύλινα, ξεκινούν τον Νοέμβρη άντε και μέχρι της Αγίας Κατερίνης για να στέγνωση από τους βοριάδες χωρίς να καεί από τις δυνατές ηλιοφάνειες της άνοιξης. Μην ξεχνάς ότι μας έβαζαν ένα κορδονάκι από κόκκινη και άσπρη κλωστή στο χέρι για να μην μας κάψει ο ήλιος της άνοιξης? Το λεγόμενο Μάρτη και το φορούσαμε μέχρι και την πρωτομαγιά.
Με τις καλοσύνες του Γενάρη, τις αλκυονίδες μέρες βάφουμε.
Δεν υπάρχει υγρασία, η θερμοκρασία είναι καλή για της μπογιές και δεν θα βρέξει για μερικές μέρες. Από τις 8 του Φλεβάρη, του Ζαχαρία μέχρι και την παραμονή του Ευαγγελισμού.
Καλή δουλεία


Μπαίνω στο νόημα και μου αρέσει!!!

citrovag
06-11-2009, 00:08
Hellenarc εννοεις σε καποιο υποστεγο ολα αυτα ?
Γιατι αν βγει νοεμβρη με τις βροχες και το κρυο πως θα το δουλεψω?
Εμεις τα βγαζουμε σε εναν χωρο εξω απο το λιμανι αλλα δεν ειναι στεγασμενος .......:(

Hellenarc
06-11-2009, 01:24
Hellenarc εννοεις σε καποιο υποστεγο ολα αυτα ?
Γιατι αν βγει νοεμβρη με τις βροχες και το κρυο πως θα το δουλεψω?
Εμεις τα βγαζουμε σε εναν χωρο εξω απο το λιμανι αλλα δεν ειναι στεγασμενος .......:(



Δεν θα το δουλέψεις συνέχεια προς θεού! καινούριο να έφτανες λιγότερο χρόνο θα χρειαζόσουν!!!
Πρέπει να μείνει λίγο καιρό έξω να στεγνώσει. Οι γρετίδικες μπογιές φεύγουν πιο εύκολα όταν η εξωτερική επιφάνια του ξύλου έχει στεγνώσει. Ρίξε ένα μουσαμά από πάνω και άστο. Όταν κάνει λιακάδες κάνε καμία δουλεία, καθαρισμούς, ξυσίματα, πέρασε το με κηροζίνη λαδί μίνιο όπου έχει ξεφλουδίσει. Άστο μερικές εβδομάδες. Το Γενάρη τα χρώματα.

Μπαρμπαρόσα
09-11-2009, 21:15
Γιατι η κηροζινη hellenrc , με τι τροπο μπορεις να βγαλεις χρωματα απο το ξυλο χωρις φωτια ,απλο ξυσιμο η καποια ουσια που φουσκωνει και βγαζει τη μπογια.;

Hellenarc
09-11-2009, 22:20
Γιατι η κηροζινη hellenrc , με τι τροπο μπορεις να βγαλεις χρωματα απο το ξυλο χωρις φωτια ,απλο ξυσιμο η καποια ουσια που φουσκωνει και βγαζει τη μπογια.;

Η κηροζίνη είναι πιο ρευστή από το diesel. Και επιτυγχάνουμε καλύτερη διεισδυτικότητα.
Εγώ προσωπικά δεν πολύ γουστάρω τα διαβρωτικά.
Μπορείς να αφαιρέσεις τις μπογιές όμως με καυστική ποτάσα εύκολη δουλεία και να την αδρανοποιήσεις μετά με οξαλικό
Γιατί να βγάλεις τα χρώματα που είναι στέρεα?
Τρίβεις με τριβείο όπως οι φαναριτζήδες, να εφευρέσεις το σκαλοπάτι που έχει δημιουργηθεί από την αφαίρεση του χρώματος στο συγκεκριμένο σημείο και συντηρείς το ξύλο και το προστατεύεις.
Τι θα κάνεις με το τρεχαντήρι? Σε ενδιαφέρει? Σου έστειλα το τηλ.

stefos
09-11-2009, 23:04
Σε ποια περιπτωση χρησιμοπιουμε το καθε ενα? Μετα στοκαρουμε το μπαλωμα η μονο μπογια?

Μπαρμπαρόσα
10-11-2009, 13:13
Ελα ρε στεφο τι χαμπαρια ; Καιρο εχω να μαθω νεα σου.

stefos
10-11-2009, 17:59
Τη μια η βαρκα με τους νοτιαδες την αλλη η σουμα ισα που ξεκλεβω λιγη ωρα να σας διαβασω.

Μπαρμπαρόσα
14-11-2009, 21:56
Koyragio stefo na dw pote ua erthw na se dw

Hellenarc
17-12-2009, 00:48
Koyragio stefo na dw pote ua erthw na se dw
Μα που εισαι ρε φιλε στη Μαρσιλα η στην Μπαρμπαρια :confused:

Μπαρμπαρόσα
23-12-2009, 21:29
εχουν κανει καταληψη τα παιδια στο pc μου και ετσι ειμαι εκτος

diaplous
24-12-2009, 13:43
Αγαπητοι φιλοι,
Μπαρμπαροσα, hellenarc, stefo, stelio, κλπ
παρακολουθώ τακτικά τις συζητησεις σας και με πολυ ενδιαφέρον.

Την ιδέα του σχεδιασμού ενός ιστιοφορου βασισμενου σε παραδοσιακο τρεχαντηρι τη βρισκω πολυ καλη αρκει να ειναι και πραγματοποιήσιμο το χτίσιμο του και φυσικα η διατήρηση του για καποιον απο μας η σαν και μας.

Σας εύχομαι καλα Χριστούγεννα καλές θάλασσες και καλες στεριές, για οσους ταξιδευουν

c billy
13-01-2010, 09:51
συνφωνω απολυτα