PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναϊάς [Naias, Jens Bang]



xara
08-12-2005, 10:53
Οι παλαιότεροι το θυμούνται. Οι νεότεροι απο φωτογραφίες και αφηγήσεις.
Είναι το Ε/Γ ΝΑΙΑΣ, της γραμμής Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος, που προς το τέλος του, επεκτάθηκε μέχρι και τη Σαντορίνη. http://www.faktaomfartyg.com/naias_1950_tn1.JPG
Ναυπηγήθηκε το 1950 στη Δανία για λογαριασμό της DFDS και ξεκίνησε δρομολόγια Κοπενχάγη-Ααλμποργκ, με το όνομα JENS BANG. Στη συνέχεια μεταδρομολογήθηκε στη γραμμή Κοπεγχάγη-Οσλο.
Το 1969 δρομολογήθηκε στη γραμμή Κοπεγχάγη-Ααρχους-Χάλσιμποργκ-Ααρχους-Κοπεγχάγη. http://www.faktaomfartyg.se/jens_bang_1950_tn1.JPG (http://www.faktaomfartyg.se/jens_bang_1950_bild_1.htm) M/S JENS BANG.Το 1971 ήρθε στην Ελλάδα, μετονομάστηκε σε ΝΑΙΑΣ και μπήκε στη γραμμή Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος, για λογαριασμό της εταιρείας Sbarbara Compania Maritima, συμφερόντων Κατσουλάκου, οπου έγραψε λαμπρή ιστορία, μέχρι που κατέληξε στο διαλυτήριο Σάββα, στην Ελευσίνα, το 1984.

http://www.faktaomfartyg.se/naias_1950_1.jpg
M/S NAIAS. Foto från Micke Asklander samling.
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ
Πηγή:http://www.faktaomfartyg.com

Manolis888
09-12-2005, 16:27
και τότε με την Κατσουλάκενα καλά ήταν και μετά με τον Αγαπητό και το ΝΑΙΑΣ ΙΙ μια χάρα ήταν... ....τώρα τι κανουμε;...

Manolis888
09-12-2005, 16:37
επίσης να υπενθυμίσω ότι, την ίδια εποχή το Απόλλων (καίγοντας κρατικά πετρέλαια βέβαια ) έκανε την διαδρομή Πειραιά Σύρο Τήνο Μύκονο σε 5 ώρες... αν έχεις τουρμπίνα διάβαινε...

xara
09-12-2005, 18:00
Και μερικά τεχνικά στοιχεία του:

Ναυπηγήθηκε το 1950 στο ναυπηγείο A/S Helsingørs Jernskibs og Maskinbyggeri, στο Χέλσιγκερ, στη Δανία.

Νο κατασκευής 297.

Dimension. 103,99 x 14,81 x 4,89 m.

Dwt. 923.

Μηχανές. Två B&W 950-VF-90 diesel.

Ισχύς. 5558 kW.

Ταχ. 20,0 Knots

Επιβατες 1,190.

IMO. 5171579.

Αδελφο πλοίο H.P. PRIOR, κατασκευής 1950, και αυτό για τη DFDS.Το 1961 μετονομάστηκε σε KRISTINA THORDÉN. Το 1970 επωλήθη στη Φιλιπινέζικη εταιρεία Sweet Liners Inc, με εδρα τη Μανίλα ονομάστηκε SWEET FAITH και δρομολογήθηκε Manila - Cebu, μέχρι το 1980 οπου και διαλύθηκε.

http://www.faktaomfartyg.se/hp_prior_1950_4.jpg
M/S H.P. PRIOR i Aarhus 1969. © Foto Hans J Lundbeck.
M/S H.P. PRIOR. Vykort från Peter Asklander samling.

http://www.faktaomfartyg.se/naias_1950_tn1.JPG (http://www.faktaomfartyg.se/naias_1950_bild_1.htm)
M/S NAIAS. Foto från Micke Asklander samling

xara
21-07-2007, 14:22
http://www.faktaomfartyg.se/jens_bang_1950_3.jpg
M/S JENS BANG. © Foto J.B. Jensen



http://www.faktaomfartyg.se/naias_1950_1.jpg
M/S NAIAS. Foto från Micke Asklander samling.

Apostolos
08-12-2007, 13:41
Μία φανταστική φώτο απο το αρχείο του Κου Γεώργιου Γεωργίου
Το ΝΑΪΑΣ στον Πειραιά στις 24 Ιουλίου 1977...
647

polykas
19-12-2007, 23:52
ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΠΙΒΑΤΗΓΟ ΝΑΙΑΣ (ΚΑΤΣΟΥΛΑΚΟΥ) ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΛΑΝΤΖΑΣ(ΗΡΩ).ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ.........
787

Leo
20-12-2007, 09:36
Επειδή έχω άρικτους δεσμούς με την Τήνο κι εγώ, θα σας δώσω μια φωτογραφία του πλοίου, ισως την προηγούμενη φάση από αυτήν που έχει δώσει ο φίλος polykas, λίγο πριν πάρει τον κάβο η ΗΡΩ. 'Οσα σας είπα για τον Απόλλωνα ισχύουν και για το ΝΑΙΑΣ, εδώ θυμάμαι τον καπετάν Αργύρη Σαρή στο φτερό! :grin:
793

Rocinante
01-03-2008, 23:06
Απιστευτες φωτο. Θυμαμε ακομα και σημερα παρολο που ημουν παιδι ολη την τελετουργια προσδεσης και του Ναιας και του Απολλωνα στην Τηνο. Αν δεν κανω λαθος ριχναν τον καβο στη λαντζα αυτη τον μετεφερε στο μωλο στην εξω δεστρα για να στριψει. Αφου ερχονταν σε σχετικη ευθεια μετεφεραν με τα χερια τον καβο στην μεσα δεστρα (τρεχοντας γιατι το πλοιο κινουνταν παραληλα) και δεναν και πισω. Στην αναχωρηση λυναν τον πισω καβο η πρυμνη ανοιγοταν περιπου 45 μοιρες λυναν μπρος εκανε οπισθεν και εβγαινε με τη μουρη. Η μηπως θυμαμε λαθος... Παντος καπου εχω μια φωτο απο καμπινα του Ναιας ελπιζω να την βρω γιατι ηταν πολυ εντυπωσιακη για ενα πλοιο ακτοπλοιας.

Leo
01-03-2008, 23:15
Βρε καλώς τον... Θυμάσαι ακριβώς σωστά. Έτσι γινόταν η μανούβρα πρόσδεσης. Διαβάζοντας λίγο πιο πίσω στα threads θα δεις και το όνομα της λάντζας που έπρενε τον κάβο.... :D. Για θυμίσου κι άλλα.... τώρα που πήρε μπρός η μηχανή;)

esperos
19-03-2008, 21:17
Να προσθέσω και εγώ μια φωτογραφία του πλοίου που το όνομα του κυκλοφόρησε σε τόσες εκδοχές, τι ΙΙ, τι ΣΟΥΠΕΡ, τι ΕΞΠΡΕΣ.

4057

polykas
19-03-2008, 23:33
Καταπληκτική "αεροφωτογραφία" θα έλεγα.Ευχαριστούμε πολύ που ξαναζούμε τις παλιές εποχές ,με την παρουσίαση αυτών των σπάνιων φωτογραφιών.Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον espero.Άντε να δούμε φωτό τόσο όμορφη στον Πειραιά και του θρυλικού Απόλλωνα.

esperos
23-03-2008, 15:34
Άντε φίλε Polyka, στου Τζελέπη να δεις και την πλώρη του.


4284

polykas
23-03-2008, 16:45
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.Πραγματικά ξύπνουν ωραίες αναμνήσεις από τις καταπληκτικές φωτογραφίες σας.

Ellinis
23-03-2008, 20:24
Δεν το χορταίνω αυτό το σκαρί... Αποκαλυπτική φωτογραφία έσπερε, δεν είχα προσέξει οτι είχε κρατήσει το δανέζικο θυρεό.

xara
24-03-2008, 02:16
Πλώρη σκετο ξυράφι!

Haddock
25-03-2008, 21:32
Στου Τζελέπη, παρόμοια φωτογραφία με του esperos. Διακρίνεται, αν δεν απατώμαι, δεξια της πλώρης του, ένα από τα Ιταλικά (Μιαούλης, Κανάρης κλπ)

167130
Πηγή (http://www.flickr.com/photos/11296985@N05/)

polykas
25-03-2008, 22:30
Mπράβο paroskayak για τις ωραίες φωτογραφίες σου.Ευχαριστούμε.

polykas
25-03-2008, 22:35
Αφιερωμένη στους λάτρες του Ναιάς.Το πανέμορφο καράβι εισέρχεται στο Λιμάνι της Τήνου.









4473

Καπτακώστας
13-04-2008, 01:17
Βρε παιδιά, με κάνατε και κλάιω, μα την Παναγία και τον Αι-Νικόλα, 42 χρονών άντρας, ξεχασμένος σε μια πεδινή και στεγνή πόλη της ΝΔ Γερμανίας!
Αφού διάβασα τα Email μου, βαριόμουν να σηκωθώ, και άρχισα την αναζήτηση στο δίκτυο, χωρίς σαφή στόχο. Δεν ξέρω πώς μου ήρθε και πάτησα Ναιάς στο Google, χωρίς διαλυτικά μάλιστα, μην ξέροντας πώς να τα γράψω στο γερμανικό πληκτρολόγιο.
Έχοντας γονείς Νησιώτες (Μυτιληνιό και Συριανή), άφηνα κάθε καλοκαίρι των παιδικών και εφηβικών μου χρόνων την Αθήνα και έπαιρνα το καράβι συνήθως για Σύρο. Άδωνις, Σαπφώ, Έλλη, Αγαπητός, Απόλλων (και, μετά συγχωρήσεως, Χρυσή Άμμος) αλλά κυρίως Ναιάς με ταξίδευαν στο όνειρο ή μάλλον ήτανε το όνειρό μου! Τότε μπορούσες στα περισσότερα να μπεις στη γέφυρα ή να βγεις στην πλώρη και να βλέπεις μέσα από τα όκια της άγκυρας το κύμα να σκίζεται!
Το μόνο που τότε δε μου άρεσε και το θεωρώ αντιδημοκρατικό, ήταν ο απόλυτος διαχωρισμός των πλοίων σε θέσεις. Τα ωραιότερα καταστρώματα ανήκαν συνήθως στην πρώτη και ήταν άβατα για τους υπόλοιπους επιβάτες.
Μπράβο σας για τις φωτογραφίες!
Κώστας

Espresso Venezia
13-04-2008, 08:25
Φίλε μου Καπτακώστας, καλωσόρισες στη παρέα μας. :D

Προσωπικά σε ευχαριστώ για τα δύο υπέροχα μηνύματα σου, τόσο στο παρόν θέμα όσο και στο θέμα του Σαπφώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=74420&postcount=85), και για τις υπέροχες αναμνήσεις σου που μοιράστηκες μαζί μας. Με ταξίδεψες....... :D

KaMeWa Maniac
17-04-2008, 14:44
Απιστευτες φωτο. Θυμαμε ακομα και σημερα παρολο που ημουν παιδι ολη την τελετουργια προσδεσης και του Ναιας και του Απολλωνα στην Τηνο. Αν δεν κανω λαθος ριχναν τον καβο στη λαντζα αυτη τον μετεφερε στο μωλο στην εξω δεστρα για να στριψει. Αφου ερχονταν σε σχετικη ευθεια μετεφεραν με τα χερια τον καβο στην μεσα δεστρα (τρεχοντας γιατι το πλοιο κινουνταν παραληλα) και δεναν και πισω. Στην αναχωρηση λυναν τον πισω καβο η πρυμνη ανοιγοταν περιπου 45 μοιρες λυναν μπρος εκανε οπισθεν και εβγαινε με τη μουρη. Η μηπως θυμαμε λαθος... Παντος καπου εχω μια φωτο απο καμπινα του Ναιας ελπιζω να την βρω γιατι ηταν πολυ εντυπωσιακη για ενα πλοιο ακτοπλοιας.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι αφού οι καβοδέτες είχαν μολάρει τους κάβους της πρύμης, μολάραν πρώτα το πλωριό σπρινκ και στην συνέχεια όπως το βαπόρι έκανε ανάποδα και πήγαινε η πλώρη προς τα πίσω οι καβοδέτες κρατούσαν τον πλωριό κάβο όσο μπορούσαν και πήγαιναν μαζί με την πλώρη.Στα είκοσι μέτρα περίπου πρίν το κόκκινο φανάρι τον άφηναν.
Επίσης οι λάντζες ήταν δύο, με το όνομα ΗΡΩ.Η πρώτη (η παλιά) ήταν ξύλινη και η δεύτερη (η καινούρια) σιδερένια και μικρότερη από την πρώτη.
Η πρώτη δυστυχώς δεν υπάρχει πια ενω η δεύτερη είναι, αν δεν κάνω λάθος, στο καρνάγιο της Τήνου παρατημένη.
Οι δύο "ψυχές" που δούλευαν αυτά τα σκαριά ήταν ο Βαγγέλης (που δυστυχώς δεν ζει πια) και ο Μάρκος.
Είναι και αυτοί μέρος της ιστορίας των ΝΑΙΑΣ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ.
Χωρίς τους δύο αυτούς ανθρώπους δεν μπορούσε να δέσει κανένας από τους δύο αυτούς βαπόραρους.

HELLENIC EXPLORER
30-04-2008, 15:03
Απλα θα ηθελα να αναφερθω στο όνομα του καπετάνιου στο συγκεκριμένο σκάφος. Επί σειρά ετών ήταν ο καπτα Σπύρος ο Στύλος, συνταξιούχος τώρα. Μετά από αυτό συνέχισε την καριέρα του στο Πατρίς και μετέπειτα στο mediteranean sea του καραγιώργη

Apostolos
30-04-2008, 15:04
Πολύ θα θέλαμε να κάνουμε μία συνάντηση μαζί του... Θα έχει τόσα να μας πεί!

Karolos
03-05-2008, 04:23
Ελπίζω κάποιους να τούς ενδιαφέρει.

scoufgian
03-05-2008, 06:23
Ελπίζω κάποιους να τούς ενδιαφέρει.
και βεβαια μας ενδιαφερει καρολε.Ευχαριστουμε πολυ!!!;);)

Haddock
03-05-2008, 06:52
Δεν είναι να λείψει κανείς για πολύ από το φόρουμ. Μερικές μέρες έχουν περάσει και είναι να ζαλίζεται κανείς με τον πλούτο του φωτογραφικού υλικού. C.Κάρολε, αυτά είναι πραγματικά ντοκουμέντα ιστορικής αξίας. Συλλεκτικά κομμάτια που θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρως απ' όσους σχεδιάζουν μοντέλα και ψηφιακές απεικονίσεις 3d...

Apostolos
03-05-2008, 09:17
Ελπίζω κάποιους να τούς ενδιαφέρει.

Έχουμε και εμείς πολλά GA! Αν σε ενδιαφέρει....

Rocinante
24-06-2008, 22:19
Απο τοτε που εγινα μελος αυτου....( πηγα να γραψω φορουμ προτιμω τη λεξη παρεα ) μοιραια οι σκεψεις μου με οδηγησαν στο παρελθον. Προσπαθουσα να βρω την αρχη. Γιατι αυτη η αγαπη για τη θαλασσα και τα πλεουμενα; Αρχισα να θυμαμε εικονες μακρυνες ακομα και ηχους οπως του Radiosa μυρωδιες οπως της καπνας που εβγαζε το Παναγια Τηνου ακομα και δονησεις οπως αυτες στην καμπινα του Απολλωνα. Ενα δυσαρεστο γεγονος προσφατα με αναγκασε να σκαλισω ορισμενα πραγματα σπιτι. Βρηκα φωτογραφιες που ειμαι μια σταλια με το βλεμα στο πελαγος και κρεμασμενα στο λαιμο μου τα κυαλια...
Το σκαλισμα συνεχιζεται και σημερα αναπαντεχα βρηκα κατι λησμονισμενο. Ζητω συγνωμη για την ποιοτητα ποτε δεν ζωγραφιζα καλα . Δεν εχει καμια σχεση με το πρωτοτυπο αλλα εχει μεγαλη σημασια το ονομα.
Απο πισω εχει μια ημερομηνια 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1976...

8163

Roi Baudoin
24-06-2008, 22:35
Αυτό φίλε μου μου είναι η μνήμη.
Η μνήμη από ήχους, από μυρωδιές, από εικόνες, από συναισθήματα που ενώ νομίζουμε ότι τα έχουμε ξεχάσει, αυτά ξανανέβουν στην επιφάνεια έπειτα από κάποιο γεγονός.
Κάποιος σκηνοθέτης (Δημήτρης Μαυρίκιος) ανέφερε χαρακτηριστικά σε ένα επεισόδιο από τα "Γεφύρια του Ιονίου" ότι μια συνηθισμένη καθημερινή σκηνή μπορεί να ξορκίσει τη λήθη και να φέρει από το παρελθόν εικόνες οικείες και αγαπημένες της ζωής ......

xara
14-07-2008, 02:24
Το ΝΑΙΑΣ, σανJens Bang, σε σπάνιο συλλεκτικό πιάτο της εποχής.
http://images.replacements.com/images/images5/china/C/bing_grondahl_bing_grondahl_christmas_plate_no_box _P0000012904S0021T2.jpg
Jens Bang-Passenger Boat -No Box in the Bing & Grondahl Christmas Plate pattern by Bing & Grondahl

http://www.replacements.com/ (http://www.replacements.com/)

vinman
22-09-2008, 19:53
Εξαιρετικά αφιερωμένες στους φίλους Polykas,Rocinante,Leo,Roi Baudoin,δύο πανέμορφες φωτογραφίες του Ναιάς στον Πειραία δημοσιευμένες στον Εφοπλιστή...!!!


17192

17193

Leo
23-09-2008, 12:35
Με πολύ χαρά δέχομαι αυτή την αφιέρωση vinman, είναι ένα απο τα αγαπημένα μου ποστάλια που το έχω ταξιδέψει άπειρες φορές, έχω χαζέψει ατέλειωτες μανούβρες του καπετάν Ανάργυρου Σαρρή στην Σύρο. Μ άρεσε η πλαγιοδέτηση και η μανούβρα αναχώρησης. Άσε πια και την Τήνο... με νοτιά... άλλα μεγαλεία εκέι... Σ΄ευχαριστώ πολύ Μάνο :D.

polykas
23-09-2008, 13:10
Ευχαριστούμε πολύ vinman...:D

Finnpartner_1966
24-09-2008, 11:50
Το ΝΑΙΑΣ, σανJens Bang, σε σπάνιο συλλεκτικό πιάτο της εποχής.

Jens Bang-Passenger Boat -No Box in the Bing & Grondahl Christmas Plate pattern by Bing & Grondahl

http://www.replacements.com/ (http://www.replacements.com/)


Aντε να σου σπασει το πιατο.... Εγκεφαλικο παθαινεις? Ανακοπη? Υστερια??

vinman
27-09-2008, 20:38
Ας δούμε και μία ξύλινη κατασκευή του πλοίου που έφτιαξε ο κ.Φράγκος Ανδριανός και δημοσιεύτηκε στον Εφοπλιστή!
Εξαιρετικά αφιερωμένη στον καλό μας φίλο Leo!!

17902

Αεροφωτογραφία απο το λιμάνι της Τήνου,το 1980!!
Άφιξη του Ναιάς,ενώ διακρίνονται δεμένα απο αριστερά το Χρυσή Άμμος ΙΙ και το Χρυσή Άμμος Ι...
Αφιερωμένη στον Leo και σε όλους τους καλούς φίλους της ενότητας των Ιστορικών!!
(εαν έχει ανέβει ξανά σε άλλο θέμα θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να την διαγράψουν)

18475
(Αρχείο:Λέανδρος,δημοσιευμένη στον Εφοπλιστή)

Leo,που είσαι??
Το Ναιάς ''τα ρίχνει''στο Ίκαρος στις Φλέβες σε μία κουνημένη φωτογραφία του Φώτη Μαρτίνου,κομμένη απο τον Εφοπλιστή..

18582
(...φεύγεις δεν φεύγεις νωρίς το βράδυ για ύπνο,δεν θα την γλιτώνεις φίλε Leo....:D)

Leo
02-10-2008, 21:57
Α!!! καλά... εσύ Μάνο θα μας πεθάνεις με μια φωτογραφία!!!! Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσωωωω... :???:

Rocinante
02-10-2008, 21:57
Αν ειναι δυνατον βραδυατικα....
Και αν δεν κανω λαθος βλεπω και το Μεγαλοχαρη. Παρακαλω μια επιβεβαιωση.

καπετάν αντρέας
02-10-2008, 23:12
Αεροφωτογραφία απο το λιμάνι της Τήνου,το 1980!!
Άφιξη του Ναιάς,...
18475


(Αρχείο:Λέανδρος,δημοσιευμένη στον Εφοπλιστή)


Καλά, τρελάθηκα! Δεν ήξερα ότι το Ναϊάς έκανε και δρομολόγια από Ραφήνα. Το 1980, μάλιστα, το Σεπτέμβριο, είχα πάει Τήνο με αυτό και έφυγε από Πειραιά.
Πότε, άραγε, ακριβώς έπιασε Ραφήνα, και για ποιο λόγο, αφού τα δρομολόγια της Μυκόνου τα έκαναν ήδη τα "Χρυσή Άμμος"; Τι μυστήριο είναι, πάλι, αυτό!:confused:

καπετάν αντρέας
03-10-2008, 11:05
Καλά, τρελάθηκα! Δεν ήξερα ότι το Ναϊάς έκανε και δρομολόγια από Ραφήνα. Το 1980, μάλιστα, το Σεπτέμβριο, είχα πάει Τήνο με αυτό και έφυγε από Πειραιά.


Πότε, άραγε, ακριβώς έπιασε Ραφήνα, και για ποιο λόγο, αφού τα δρομολόγια της Μυκόνου τα έκαναν ήδη τα "Χρυσή Άμμος"; Τι μυστήριο είναι, πάλι, αυτό!:confused:




'Ακυρο το μήνυμα. Τήνο γράφει ο άνθρωπος, Ραφήνα διάβασα εγώ! Ου γαρ έρχεται μόνο του ... :cool:

Leo
03-10-2008, 11:28
Αν ειναι δυνατον βραδυατικα....
Και αν δεν κανω λαθος βλεπω και το Μεγαλοχαρη. Παρακαλω μια επιβεβαιωση.
Επιβεβαίωση...είναι το Μεγαλόχαρη! (πρώτο αριστερά, πρυμάτσα στην εξέδρα....)

Finnpartner_1966
03-10-2008, 22:48
'Ακυρο το μήνυμα. Τήνο γράφει ο άνθρωπος, Ραφήνα διάβασα εγώ! Ου γαρ έρχεται μόνο του ... :cool:


Διαβασα ολα τα μηνυματα απο 2 φορες τουλαχιστον, αλλα Ραφηνα δεν βρηκα. Αρα, δεν ειμαι τρελος!!!!!

καπετάν αντρέας
11-10-2008, 17:16
ασπρόμαυρη φωτο, όχι πολύ καλής ποιότητας

Ellinis
01-11-2008, 00:08
Kαι μια σύνθεση σκηνών από μια άγνωστη - σε εμένα - παλιά ελληνική ταινία.

Το top deck του ΝΑΪΑΣ και κάποιο καράβι του Ευθημιάδη δίπλα του.

Τι καλύτερο για σχολιασμο από τα λόγια του appia_1978:




Όταν βλέπω τόσο ξύλο μαζεμένο και σκέφτομαι μετά τα σημερινά πλοία, ειλικρινά θλίβομαι ...


Σκεφτείτε πόσο όμορφα ήταν τότε τα ταξίδια! Δεν ξέρω πως νιώθει ο καθένας σας, αλλά εγώ τουλάχιστον απεχθάνομαι τα μεταλλικά καταστρώματα. Ξύλο και πάλι ξύλο!!!


21735

Finnpartner_1966
01-11-2008, 02:04
To εργο ειναι "Η Εφοπλιστινα", αν δεν κανω λαθος, του 1971 (Απο το internet).

Cosmas
25-04-2009, 11:22
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις υπέροχες φωτογραφίες, αφηγήσεις, πληροφοπίες και σχόλια που μου ξυπνούν τόσες αναμνήσεις για δεκαετίες μη αναμοχλευμένες……

Ναϊάς! ! !

Το ωραιότερο πλοίο όλων των εποχών!

Το πλοίο που αγάπησα πιο πολύ!

Το πλοίο με το οποίο ταξίδεψα πιο πολύ!

Το πλοίο στο οποίο απόλαυσα τον έρωτα για πρώτη φορά!

Το ωραιότερο σχέδιο, η ωραιότερη γραμμή πλοίου…..

Το σαλόνι της πρώτης θέσης ήταν σαν ένα ξενοδοχείο 5 αστέρων. Ο Θεός μόνο θυμάται πόσα Μεταξάς 5 αστέρων ήπια ταξεδεύοντας μ’αυτό στα μέσα του 70, όταν ήμουν γύρω στα 20.

Καθώς από πολύ μικρός λάτρευα την θάλασσα άνω των 6 Μπωφόρ, πολύ συχνά, όταν ήμουνα φοιτητής και είχε τρικυμία, έπαιρνα τον Ηλεκτρικό, έφθανα λίγο πριν τις 8 στον Πειραιά και έτρεχα να πάρω το Ναϊάς για ένα υπέροχο ολοήμερο ταξίδι μέχρι την Μύκονο και επιστροφή. Έπαιρνα και κανένα βιβλίο μαζί για να σκοτώσω την μονοτονία μέχρι το Σούνιο και στην επιστροφή από το Σούνιο μέχρι Πειραιά.

Λυπόμουνα κάθε φορά που άφηνα αυτό το πλοίο! Και ήθελα να ξαναταξιδέψω την επόμενη μέρα πάλι!

Και βεβαίως – να πω και την κακία:

Όσο ελάτρευα το Ναϊάς και το Λητώ (Οία) τόσο δεν χώνευα το ανταγωνιστικό πλοίο, το Απόλλων! Όποτε συμβούλευα φίλους για πιο πλοίο να πάρουν, έλεγα καλά λόγια για το Ναϊάς και το Λητώ –και ό,τι χειρότερο μπορούσα να πω για το Απόλλων, με το οποίο είχα επίσης ταξιδέψει.

Πειτε μου κάτι, το Ναϊάς θύμιζε στο σχέδιο και στην γραμμή το Μιμίκα Λάτση που έπιανε Δωδεκάνησα. Κάνω κάποιο λάθος; Ήταν και κείνο ένα πολύ ωραίο πλοίο.

Διάβασα και το εξειρετικό thread που έχετε για το Ηράκλειο. Κάποιος έκανε πολύ σωστά την παρατήρηση ότι το ναυάγιο δρομολόγησε μια προσπάθεια για αναβάθμιση της ελληνικής ακτοπλοίας. Δεν νομίζω ότι στην δεκαετία του 60 τα κοντινά νησιά των Κυκλάδων είχαν εξυπηρετηθεί από πλοία σαν το Ναϊάς. Τα ιταλιάνικα και το Μαριλένα ήταν τότε τα καλύτερα αλλά δεν ήταν ούτε τόσο σταθερά, ούτε τόσο γρήγορα, ούτε τόσο πολυτελή.

Ή μήπως τα παραλέω;

Ellinis
25-04-2009, 17:00
Πειτε μου κάτι, το Ναϊάς θύμιζε στο σχέδιο και στην γραμμή το Μιμίκα Λάτση που έπιανε Δωδεκάνησα. Κάνω κάποιο λάθος; Ήταν και κείνο ένα πολύ ωραίο πλοίο.


Έχεις δίκιο, γιατί το ΝΑΙΑΣ ήταν μια εξέλιξη του ΜΙΜΙΚΑ. Και τα δύο είχαν ναυπηγηθεί στη Δανία (Εlsinore) για τη DFDS.

Kαι τα δύο ήταν υπέροχα καράβια, και σίγουρα ήταν μεγάλη εξέλιξη σε σχέση με τα "λόρδικα" και τα μικρότερα τύπου Κανάρης.

T.S.S. APOLLON
29-05-2009, 23:30
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ Ιουλιος 1982...στην Τηνο.

41447

Rocinante
29-05-2009, 23:39
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ Ιουλιος 1982...στην Τηνο.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!!!!!!

BEN BRUCE
30-05-2009, 10:01
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!!!!!!


Με TSS APOLLON ειναι!

Naias II
30-05-2009, 15:02
Τρελά ντοκουμέντα, τρελά........:D
Ευχαριστούμε Apollon

T.S.S. APOLLON
30-05-2009, 15:20
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ ...Τηνος 1982...Αφου σας αρεσε δειτε αλλη μια...

41546
Χαρισμενη στους Ben Bruce,Rosinante, NaiasII.

Naias II
30-05-2009, 15:29
Δεν πιστεύω στα μάτια μου, σε λίγο θα παραμιλώ :D
Τι κι αν μας εκπλήσει που βλέπουμε μια σπάνια φωτο, εσύ έχεις πολλά παρακλάδια στην άκρη :D
Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά Apollon.

Rocinante
30-05-2009, 18:56
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ ...Τηνος 1982...Αφου σας αρεσε δειτε αλλη μια...
Απο τη θεση που εχει παρει αναχωρει. Ετσι δεν ειναι TSS APOLLON;

T.S.S. APOLLON
30-05-2009, 19:00
Ετσι ακριβως φιλε Rocinante.

ΑΡΗΣ
30-05-2009, 19:08
Aναβίωση του ''ΠΕΣΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ'' με τον αγαπητό APOLLON.Σου έρχεται στο μυαλό ένα βαπόρι,θες ντοκουμέντα και ξαφνικά βουαλά!!!!!!Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά.

T.S.S. APOLLON
30-05-2009, 19:22
Aναβίωση του ''ΠΕΣΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ'' με τον αγαπητό APOLLON.Σου έρχεται στο μυαλό ένα βαπόρι,θες ντοκουμέντα και ξαφνικά βουαλά!!!!!!Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά.
Ευχαριστω ΑΡΗ.

Amorgos66
18-06-2009, 11:02
..όποιος μου βρει ποιο ήταν το τελευταιο δρομολόγιο του Ναιας στο Αιγαιο
κερδίζει ...ρακη ψημένη....

Karolos
08-09-2009, 13:08
55754

Κάτι ακόμη παλαιότερο καί ομορφότερο. Αφιερωμένη στήν παρέα τής Τήνου.

Natsios
08-09-2009, 13:12
55750

Καί κάτι από τα παλιά αλλά ωραιότερα.
Αφιερωμένη στούς, ΑΡΗΣ, T.S.S. APOLLON, Roci. capten4, Leo, φανούλα, dokimakos21, Naias II, vinman καί Nissos Mykonos

Πωωω. Μπραβο Καρολε. Ειναι πολυ παλια φωτογραφια. Απο την εποχη που το Ναιας επεφτε διπλα σαν το Παναγια Τηνου. Εξου και η λατζα Ηρω για την παραλαβη του πλωριου καβου που θα τραβηξει την πλωρη κοντα στο ντοκο αλλα και η μισανοιχτη πλαινη μπουκαπορτα

Nissos Mykonos
08-09-2009, 13:19
55750

Καί κάτι από τα παλιά αλλά ωραιότερα.
Αφιερωμένη στούς, ΑΡΗΣ, T.S.S. APOLLON, Roci. capten4, Leo, φανούλα, dokimakos21, Naias II, vinman καί Nissos Mykonos
Καλέ μου φίλε Κάρολε, σε ευχαριστώ θερμά για την υπέροχη και ιστορική φωτογραφία που μου αφιέρωσες!!!Σε ευχαριστώ και πάλι!!Να 'σαι πάντα καλά !!!!

Naias II
08-09-2009, 13:30
Ουαααουοαουυ φοβερό υλικό.Υπέροχες φωτογραφίες. Ευχαριστούμε να σαι καλά :cool:

Υ.Γ: Αγαπητέ Κάρολε βάλε τη φωτο του ΝΑΙΑΣ εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=577) να εμπλουτιστεί το τόπικ του.

T.S.S. APOLLON
08-09-2009, 13:54
55754

Κάτι ακόμη παλαιότερο καί ομορφότερο. Αφιερωμένη στήν παρέα τής Τήνου.
Καρολε σημερα εχεις βαλθει να μας τρελανεις!

ΑΡΗΣ
08-09-2009, 14:11
Αναμνήσεις από το όμορφο παρελθόν φίλε Κάρολε.Και έχουν ακόμα μεγαλύτερη σημασία όταν μένεις μακρυά από τη θάλασσα και τα πλοία.Σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση.

φανούλα
08-09-2009, 14:18
Αγαπητέ συμπατριώτη και όμορφε(σε πρώτο πλάνο;)) Κάρολε...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!!!

Roi Baudoin
08-09-2009, 20:07
Υπέροχη φωτογραφία, φίλε Κάρολε.

Το πρώτο "Ναϊάς" σε όλο του το μεγαλείο.

Σ' ευχαριστούμε πολύ.

vinman
08-09-2009, 20:48
55750

Καί κάτι από τα παλιά αλλά ωραιότερα.
Αφιερωμένη στούς, ΑΡΗΣ, T.S.S. APOLLON, Roci. capten4, Leo, φανούλα, dokimakos21, Naias II, vinman καί Nissos Mykonos

Απίστευτες ρουκέτες καλέ μας φίλε σήμερα το βράδυ...!!!!
Να 'σαι καλά!!!

john adam
08-09-2009, 22:50
Τίτλοι της ταινίας Summer Lovers που γυρίστηκε στη Σαντορίνη το 1982. Ενα πανλεμορφο πλοίο σ'ένα μοναδικό νησί. Σχεδόν ποιητικός συνδυασμός. Αλλά και οι λευκοί χρωματισμοί? Ε?
Ευχαριστώ τον φίλο Roi για την αμεσότητα αλλά και τις γνώσεις του.
john

katsoulakos
28-09-2009, 08:47
παιδια σας ευχαριστω πραγματικα ολους μεσα απο την καρδια μ π μου δωσατε την ευκαιρια να γνωρισω μεσα απο σας το ιστορικο αυτο πλοιο για το οποιο εχω ακουσει τοσες ιστοριες απο τν πατερα μ και π ηταν ενα κοματι της ζωης του!!!!Οταν ειχε το Ναιας η οικογενεια βεβαια εγω ημουν αγενητος αλλα μεσα απο αυτον τν ανθρωπο και απο σας το γνωρισα και εγω και το αγαπησα σαν ενα κομματι της ιστοριας μ!!!σας ευχαριστω!!!!!

T.S.S. APOLLON
28-09-2009, 09:18
Καλως ηρθες φιλε katsoulakos στην παρεα μας.

polykas
28-09-2009, 10:15
Kαλώς μας ήρθες και από μένα'' katsoulakos''.

katsoulakos
28-09-2009, 14:34
kalws sas brika!!!

T.S.S. APOLLON
28-09-2009, 23:41
E/Γ Ναιας...στην Μυκονο Οκτωβριος 1982.

58620
Χαρισμενη στον φιλο katsoulakos

katsoulakos
29-09-2009, 00:11
ρε παιδια μηπως εχετε καμια φοτο στα αρχεια σας που να εχει και το πληρωμα??θα ηθελα παρα πολυ να βρω μια!!!οσο για την παραπανω φοτο ειναι απλα απιστευτη!!!!ευχαριστω!!!

polykas
29-09-2009, 09:38
E/Γ Ναιας...στην Μυκονο Οκτωβριος 1982.

58620
Χαρισμενη στον φιλο katsoulakos

Εξαιρετική φωτό φίλε Απόλλων.Ευχαριστούμε πολύ.

Nicholas Peppas
07-11-2009, 17:56
Συγκρουση του Ναιας και του Ιονιον στις 31 Μαιου 1974

64041

Naias II
07-11-2009, 21:23
Κατέχετε φοβερές πληροφορίες κύριε Nicholas Peppas.
Με αυτό το τρόπο μας διδάσκετε την ιστορία της ναυτιλίας.
Ευχαριστούμε.

nikosnasia
20-01-2010, 00:05
Ψαχνοντας παλιά αλμπουμ βρήκα μια φωτό του 1977. Ναιάς εν πλω προς Τήνο. Έκοψα την αφεντιά μου και την ανεβάζω. Σαν ιστορία , τίποτα περισσότερο.
73498

Haddock
27-01-2010, 20:36
Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.

http://img251.imageshack.us/img251/576/naias.jpg

© Photo by Neil Burns

T.S.S. APOLLON
27-01-2010, 20:47
Καταπληκτικη!!! Ισως η ομορφοτερη φωτογραφια του Ναιας που εχουμε δει! Φιλε Haddock Ευχαριστουμε εσενα και τον Neil Burns.

Nicholas Peppas
27-01-2010, 20:48
[QUOTE=Haddock;306441]Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.


Πραγματι εκπληκτικη φωτογραφια! Ευχαριστουμε

Rocinante
27-01-2010, 20:50
Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.

© Photo by Neil Burns
Haddock ισως να θυμασε οτι ειχα αναφερει πως οι παλαιοτερες μνημες που εχω απο πλοιο ειναι απο αυτο.
Σε ευχαριστω πολυ.

vinman
27-01-2010, 21:12
Πάρα πολύ όμορφη!!
Σε ευχαριστούμε!

Nikos_V
27-01-2010, 21:30
Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.

© Photo by Neil Burns
Τι λετε τωρα!!!!:DΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ:cool:

nikosnasia
27-01-2010, 22:07
ΟΝΤΩΣ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΙΑΣ.

BEN BRUCE
27-01-2010, 22:11
Ενα υπεροχο πλοιο, μια υπεροχη φωτο

καπετάν αντρέας
27-01-2010, 22:57
Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.



Καλοκαίρι του 1980. Μάλιστα. Ποιος θυμάται τις καταχωρήσεις στην Καθημερινή με τα δρομολόγιά του; "ΝΑΪΑΣ καθημερινά για Τήνο, Μύκονο. Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο, και Σύρο". :cool:

Karolos
27-01-2010, 23:30
Για τους aficionado των πλοίων της Συροτηνομυκονίας. Καλοκαίρι του 1980.

© Photo by Neil Burns
Άντε τώρα μετά από αυτην τήν ομοβροντία να συνέλθουμε.

T.S.S. APOLLON
20-04-2010, 20:09
E/Γ Ναιας...Ηταν μια αξιολογη μοναδα η οποια ενταχθηκε στον στολο της ακτοπλοιας μας και σιγουρα την αναβαθμισε. Αγοραστηκε απο τον Τζαννη Κατσουλακο και εκανε τον πρωτο του καταπλου στο λιμανι του Πειραια τον Φεβρουαριο του 1971. Τα εγκαινια και η επισημη τελετη ενταξης του πλοιου στην ακτοπλοια εγινε στις 19 Ιουλιου του 1971. Ξεκινησε δρομολογια την επομενη ημερα 20 Ιουλιου, τα πρωτα του δρομολογια ηταν απο Δευτερα μεχρι και Παρασκευη για Τηνο-Μυκονο και καθε Σαββατο για Τηνο-Μυκονο-Ιο-Οια-Θηρα.
Στην φωτογραφια βλεπουμε το Ναιας στο μεγαλο λιμανι το 1979.

Φωτογραφια Peter Stafford
85842

Rocinante
21-04-2010, 07:42
Υπεροχη φωτογραφια TSS APOLLON ευχαριστουμε πολυ.

Leo
21-04-2010, 08:31
Τόσο παλιός είσαι βρε ρόσι.... και το θυμάσαι? Δεν σου φαίνεται.... μικροδείχνεις :).

Αυτό ήταν βαπόρι με τα όλα του, ταχύ, καλίγραμμο (μασκάδο, με πλώρη ξυράφι), καλό στο ταξίδεμα και αρκετά καλό στην μανούβρα. Ποστάλι με όλη την σημασία της λέξης. Γιώργο να είσαι καλά.

Rocinante
21-04-2010, 20:12
Οπως θα ειδατε σημερα εντελως τυχαια επεσα πανω σετ μια σειρα φωτογραφιων απο ενα βιομηχανικο μουσειο της Δανιας. Μαλλον απ οτι διαπιστωνω ειχαν ειδικοτητα στα συστηματα εξαερισμου πλοιων οπως διαπιστωσα στις φωτογραφιες του Ικαρος - Μιμικα Λ.
Δανεζικο πλοιο και αυτο δεν θα μπορουσε να λειπει φωτογραφια απο τα βιομηχανικα επιτευγματα.
Ας τα δουνε αλλοι, εμεις εχουμε την ευκαιρια να το δουμε απο μια αγνωστη γωνια. Το θρυλικο φουγαρο με το Κ που θα εμπαινε αρκετα χρονια μετα μιας και η φωτογραφια ειναι του 1950. Εξι μηνες μετα την πρωτη δρομολογηση.
TSS APOLLON ωραιο το TSS APOLLON αλλα ΑΥΤΟ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810762/in/set-72157622387319314/) το φουγαρο.....

BEN BRUCE
21-04-2010, 20:14
Οπως θα ειδατε σημερα εντελως τυχαια επεσα πανω σετ μια σειρα φωτογραφιων απο ενα βιομηχανικο μουσειο της Δανιας. Μαλλον απ οτι διαπιστωνω ειχαν ειδικοτητα στα συστηματα εξαερισμου πλοιων οπως διαπιστωσα στις φωτογραφιες του Ικαρος - Μιμικα Λ.
Δανεζικο πλοιο και αυτο δεν θα μπορουσε να λειπει φωτογραφια απο τα βιομηχανικα επιτευγματα.
Ας τα δουνε αλλοι, εμεις εχουμε την ευκαιρια να το δουμε απο μια αγνωστη γωνια. Το θρυλικο φουγαρο με το Κ που θα εμπαινε αρκετα χρονια μετα μιας και η φωτογραφια ειναι του 1950. Εξι μηνες μετα την πρωτη δρομολογηση.
TSS APOLLON ωραιο το TSS APOLLON αλλα ΑΥΤΟ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810762/in/set-72157622387319314/) το φουγαρο.....

Θα μας τρελανεις σημερα με αυτα τα μηχανηματα αερισμου !

Rocinante
21-04-2010, 20:24
Θα μας τρελανεις σημερα με αυτα τα μηχανηματα αερισμου !
Κωστα αμα δεις το σετ φωτογραφιων του "The Frederiks Vaerk Museum of Industry's photostream" θα δεις οτι ειναι..................... 11.851 φωτο :shock::shock:
Παιδια εγω δεν μπορω, τα παιξα σημερα.
Παω να φαω και να δω μπαλα......

T.S.S. APOLLON
21-04-2010, 20:29
Εδωσες ρεσιταλ σημερα!!!

Rocinante
21-04-2010, 20:37
Εδωσες ρεσιταλ σημερα!!!
Ναι αλλα εχω ενα καζανι σαν κεφαλι.....
Εεεεε;;;;
Καλα χαιρετε...

Rocinante
22-04-2010, 14:39
Επανερχομαι σημερα χωρις κεφαλι καζανι (Εως τωρα) για να ζητησω συγνωμη απ ολους γιατι μου ξεφυγε το ΣΑΛΟΝΙ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810466/in/set-72157622387319314/) και ΑΥΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810600/in/set-72157622387319314/) τα εξαεριστικα.:D:D
Η ΚΟΥΖΙΝΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822011583/in/set-72157622387319314/) και αλλα ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822817076/in/set-72157622387319314/)..
Αυτα δεν εχει αλλα.
Ξερω οτι παρα πολυ δεν ενδιαφερονται καθολου για τετοιου ειδους φωτογραφιες. Ξερω οτι θα πουν καποιοι "ρε Roci δεν ανεβαζεις καμια φωτο της Ποπης ή να μας πεις στο Ais που ειναι το highspeed 3 και ποσο παει αντι να ασχολεισε με τις αρχαιολογιες;"
Θεωρω πολυ πιο σημαντικο να κανω εστω ενα μελος να γυρισει πισω στο χρονο και να ξαναζησει ενα ομορφο περιπατο στα καταστρωματα του Ναιας, του Απολλωνα, του Μιαουλη, και της Μοσχανθης.
Αυτα.

φανούλα
22-04-2010, 15:05
Επανερχομαι σημερα χωρις κεφαλι καζανι (Εως τωρα) για να ζητησω συγνωμη απ ολους γιατι μου ξεφυγε το ΣΑΛΟΝΙ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810466/in/set-72157622387319314/) και ΑΥΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810600/in/set-72157622387319314/) τα εξαεριστικα.:D:D
Η ΚΟΥΖΙΝΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822011583/in/set-72157622387319314/) και αλλα ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822817076/in/set-72157622387319314/)..
Αυτα δεν εχει αλλα.
Ξερω οτι παρα πολυ δεν ενδιαφερονται καθολου για τετοιου ειδους φωτογραφιες. Ξερω οτι θα πουν καποιοι "ρε Roci δεν ανεβαζεις καμια φωτο της Ποπης ή να μας πεις στο Ais που ειναι το highspeed 3 και ποσο παει αντι να ασχολεισε με τις αρχαιολογιες;"
Θεωρω πολυ πιο σημαντικο να κανω εστω ενα μελος να γυρισει πισω στο χρονο και να ξαναζησει ενα ομορφο περιπατο στα καταστρωματα του Ναιας, του Απολλωνα, του Μιαουλη, και της Μοσχανθης.
Αυτα.

Βρε Ρόσι, η Πόπη δε θα "φύγει" ποτέ!!! Έχει πόσους ανταποκριτές που θα την κρατάμε ζωντανή, το Highspeed 3 να το αφήσουμε στους hellenicούς και να συνεχίσεις να μας δείχνεις το παρελθόν??? Δεν το ξέρουν κάποιοι!! Δε σημαίνει πως δε θέλουν να το μάθουν...κι όσοι το ξέρουν, σίγουρα δεν ξέρανε όλα όσα έδειξες;)!!!

Υ.Γ. Αν δεν το έβλεπα, δε θα το πίστευα ότι ένα καράβι εκείνης της εποχής, ήταν τόσο όμορφο και περιποιημένο:shock:!!!

T.S.S. APOLLON
22-04-2010, 16:09
Ε/Γ Ναιας...Πανεμορφες εικονες απο ενα υπεροχο ποσταλι...Σιγουρα φιλε rocinante μας γυρνας πισω στο παρελθον... σε ευχαριστουμε για το ταξιδι αυτο...αναμνησεις...νοσταλγια...αλλα και λιγη μελαγχολια για τα σκαρια που εφυγαν και χαθηκαν στο χρονο... παιρνοντας μαζι τους και την χαμενη μας νιοτη...

gtogias
22-04-2010, 18:34
Επανερχομαι σημερα χωρις κεφαλι καζανι (Εως τωρα) για να ζητησω συγνωμη απ ολους γιατι μου ξεφυγε το ΣΑΛΟΝΙ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810466/in/set-72157622387319314/) και ΑΥΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822810600/in/set-72157622387319314/) τα εξαεριστικα.:D:D
Η ΚΟΥΖΙΝΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822011583/in/set-72157622387319314/) και αλλα ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822817076/in/set-72157622387319314/)..
Αυτα δεν εχει αλλα.
Ξερω οτι παρα πολυ δεν ενδιαφερονται καθολου για τετοιου ειδους φωτογραφιες. Ξερω οτι θα πουν καποιοι "ρε Roci δεν ανεβαζεις καμια φωτο της Ποπης ή να μας πεις στο Ais που ειναι το highspeed 3 και ποσο παει αντι να ασχολεισε με τις αρχαιολογιες;"
Θεωρω πολυ πιο σημαντικο να κανω εστω ενα μελος να γυρισει πισω στο χρονο και να ξαναζησει ενα ομορφο περιπατο στα καταστρωματα του Ναιας, του Απολλωνα, του Μιαουλη, και της Μοσχανθης.
Αυτα.

Δε πειράζει. Ανέβασε εσύ πληροφορίες και φωτό και εμείς που ενδιαφερόμαστε τις παρακολοθούμε.

Για τους λάτρεις των σημερινών υπάρχει αρκετή πληροφορία ήδη. Χώρια που είναι εκεί έξω για όποιον θέλει να τα δει.

Roi Baudoin
22-04-2010, 19:55
Το "Ναϊάς" ήταν ένα από τα πιο όμορφα πλοία που ταξίδεψαν ποτέ στα νερά του Αιγαίου. Φωτογραφίες του πολλές δεν υπάρχουν, οπότε κάθε φωτογραφία του είναι σημαντική.

Πέρα, όμως, από τις φωτογραφίες υπάρχει κάτι που για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό από τις φωτογραφίες. Και αυτό είναι τα βιώματα που κουβαλά ο καθένας μας σε σχέση με αυτά τα πλοία.

Η Σοφία Πολίτου είναι μια πολύ καλή φίλη, συγγραφέας παιδικών βιβλίων. Έχοντας καταγωγή από την Τήνο, ταξίδευε συχνά με τα πλοία της γραμμής της Τήνου. Το αγαπημένο της, όμως, ήταν το "Ναϊάς".
Και στην τελευταία παράγραφο του αποσπάσματος που ακολουθεί, μας λέει κάτι πολύ όμορφο για το πλοίο αυτό.

Όλο το κείμενο της Σοφίας είναι εξαιρετικό, αλλά για την ώρα όποιος θέλει ας διαβάσει το απόσπασμα που παρατίθεται παρακάτω.


Ευχαριστούμε πολύ τη Σοφία και τον Παναγιώτη.





«Ευλογημένα τα παιδιά που βλέπουν αυτά που δεν υπάρχουν…»

της Σοφίας Πολίτου



"Όταν με ρωτούν από πού είμαι, μιας και οι περισσότεροι είμαστε απ’ αλλού γι’ αλλού, τότε κοιτώ στα μάτια πολύ προσεκτικά αυτόν που με ρωτάει. Αν δε δω αυτό που θέλω, τότε, του λέω κάποια από τις στάσεις της ζωής μου, αν, όμως, δω αυτό που θέλω, τότε του λέω με περηφάνια «από τον Πειραιά», τη μικρή μου – μεγάλη – πατρίδα.
Και τί είναι αυτό που βλέπω σ’ αυτά τα μάτια που με κάνουν να μαρτυρώ τον παιδικό μου Παράδεισο; Είναι το ταξίδι και το μπλε, αυτό το βλέμμα που ταξιδεύει και χάνεται, γιατί, είναι αλήθεια, αυτοί που ονειρεύονται πέλαγα και καράβια, αυτοί που χάνονται μέσα σε θαλασσινές ιστορίες και το κορμί τους αναπνέει με την αλμύρα και τον ήλιο, ναι, αυτοί έχουν άλλο βλέμμα.

Και να που βρέθηκε η ευκαιρία για να γράψω για τη μικρή μου πατρίδα, τον Πειραιά. Αν ζούσε ο πατέρας μου, θα σας έλεγε πολλές ιστορίες, ήταν εξαιρετικός αφηγητής, παραμυθάς σωστός. Θα χαιρόταν πολύ, κι όποιος τον άκουγε το ίδιο.

Ο Πειραιάς που έζησα εγώ, από το 1973 έως το 1985 ήταν λαμπερός και όμορφος σαν διαμαντάκι. Φωτεινός, καθαρός με ήσυχες και ωραίες γειτονιές, ακόμα με ιδιόκτητα δίπατα σπίτια, με λουλούδια και δέντρα στα πεζοδρόμια, με βράχια. Με πολλές γυναίκες παρούσες να περιμένουν τους απόντες άντρες, τους ναυτικούς, που ήταν και οι περισσότεροι. Τότε και το επάγγελμα του ναυτικού ήταν σαν διαμαντάκι.

Οι γονείς μου ήταν γέννημα – θρέμμα Πειραιώτες, ενώ από τους γονείς τους είχαν μυρωδιές και από τις παλιές, αλησμόνητες πατρίδες, και από Κυκλάδες αλλά και από ψηλά βουνά. Μεγάλωσα στο Χατζηκυριάκειο ή Παλατάκι, πάνω από την ακτή Ξαβερίου, με ακτίνα δράσης τις περιοχές Καλλίπολη, Πειραϊκή, Πηγάδα, Ζέα, Βρυώνη, αλλά και το εμπορικό κέντρο του Πειραιά, με αγαπημένα μαγαζιά τη Roxanita και την Αλάσκα για τυρόπιτες και γλυκά, το Ακροπόλ για καφέ και σοκολατίνες, τον Οικονομίδη για φρεσκοκομμένο ελληνικό καφέ και τον Ιωσηφίδη για υφάσματα. Σ’ αυτόν το γεωγραφικό κύκλο κλείναμε τις επισκέψεις σε συγγενείς, τις βόλτες, τα ψώνια, τα σχολεία.

Απ’ το παράθυρο του δωματίου μου έβλεπα τις μπίγες των πλοίων καθώς και τα επιβατικά που πηγαινοέρχονταν. Αγαπημένο μου ήταν το «Ναϊάς» και τα απογεύματα, στο παιχνίδι μου επάνω, με το που το έβλεπα στη μπούκα του λιμανιού να επιστρέφει από τα νησιά, φώναζα σε όλα τα παιδιά «το Ναϊάς, το Ναϊάς», σταματούσα και το χάζευα μέχρι να χαθεί από τα μάτια μου. Μια γειτόνισσα το έλεγε Καϊάς, από το Κ που είχε στο φουγάρο κι εγώ πάντα τη διόρθωνα με σθένος."

Rocinante
22-04-2010, 20:47
Πολυ ομορφη ιστορια Αντωνη.
Και εγω φωναζα οταν εβλεπα το πλοιο να ξεπροβαλει πισω απο το Πασακτωτηρι με κατευθυνση τη Μυκονο....

Karolos
22-04-2010, 21:49
Πολυ ομορφη ιστορια Αντωνη.
Και εγω φωναζα οταν εβλεπα το πλοιο να ξεπροβαλει πισω απο το Πασακτωτηρι με κατευθυνση τη Μυκονο....

Δεν μας λες και τι φώναζες ;

86149

Eδώ σε κατάσταση του καλοπιζμού.

BEN BRUCE
22-04-2010, 21:51
Μοναδικη φωτο φιλε Καρολε

Leo
22-04-2010, 22:30
Επειδή εγώ θυμάμαι τι φώναζε ο Περικλής (ξυπόλυτος και με γυρισμένα τα μπαντζάκια) όργωνε την παραλία και φώναζε " Όλοι με το Αγιάς (Ναϊάς) το Αγιάς..." Φαντάζομαι αρκετοί θα τον θυμαστε γύρω από την εξέδρα με το κλασικό ψαράδικο κασκέτο του.

Rocinante
22-04-2010, 23:08
Δεν μας λες και τι φώναζες ;

86149

Eδώ σε κατάσταση που καλοπιζμού.
Πωπω τελεια πατριδα.
Να σου πω Καρολε. Βασικα οτι πλοιο περνουσε φωναζα. Απο το Ναιας, το ντουκου νουκου (Radiosa)μεχρι και το Κουλα. Μονο με ενα πλοιο δεν φωναζα γιατι δεν προλαβαινα να το δω οπως εφευγε σφαιρα και το ζηλευα γιατι ηταν ο ανταγωνιστης του δικου μου Ναιας ;);)

T.S.S. APOLLON
22-04-2010, 23:22
Πωπω τελεια πατριδα.
Να σου πω Καρολε. Βασικα οτι πλοιο περνουσε φωναζα. Απο το Ναιας, το ντουκου νουκου (Radiosa)μεχρι και το Κουλα. Μονο με ενα πλοιο δεν φωναζα γιατι δεν προλαβαινα να το δω οπως εφευγε σφαιρα και το ζηλευα γιατι ηταν ο ανταγωνιστης του δικου μου Ναιας ;);)
Πεστα χρυσοστομε!!!

aegina
23-04-2010, 11:06
Mia erwtisi:Pote efyge apo ti grammi,ekane pote kapoia alli,kai kati off topic:To ALKYON ( MIMIKA L ) ekane pote Dyt.Kyklades?

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-04-2010, 11:24
Aegina το Jens Bang (Ναιάς) πρέπει να έφυγε από την γραμμή και να παροπλίστηκε το 1984. Το Αλκυών (Μιμίκα Λ.) νομίζω ότι έκανε δυτ. κυκλάδες και Τηνο-Μυκονία το 1980-81. Το θυμάμαι εγώ τον Ιούλιο του 1980 στην Μύκονο με τα καινούργια χρώματα και όνομα.

T.S.S. APOLLON
23-04-2010, 11:47
Off topic:Φιλε aegina το Αλκυων ξεκινησε δρομολογια για Δ.Κυκλαδες το 1981 για Κυθνο-Σεριφο-Σιφνο-Κιμωλο-Μηλο-Ιο-Σαντορινη, το 1982 για Σεριφο- Σιφνο-Κιμωλο-Φολεγανδρο-Ιο-Σαντορινη και το 1983 για Σεριφο-Σιφνο-Ιο-Θηρα. Απεσυρθη τον Οκτωβριο του 1983.

aegina
23-04-2010, 14:56
Euxaristw poly TSS QUEEN ANNA MARIA & TSS APOLLON.:D

Karolos
24-04-2010, 00:28
Πεστα χρυσοστομε!!!
Εδω που τα λέμε έτσι ήταν τα πράγματα, βλέπεις εμάς τους Συροτηνομυκονιάτες μας είχαν μάθει να έχουμε γρήγορους και όχι μονο, αρσενικούς βάπορες από πολύ παλιά.

katsoulakos
31-05-2010, 23:31
na rwtisw kati tous poio palious....kserei kapoios ti egine o argirhs o teleutaios kapetanios tou naiasI kai sth sinexeia kapetanios tou naiasII?

BEN BRUCE
31-05-2010, 23:34
na rwtisw kati tous poio palious....kserei kapoios ti egine o argirhs o teleutaios kapetanios tou naiasI kai sth sinexeia kapetanios tou naiasII?

O καπτα αναργυρος απο οτι ξερω ηταν τελευταια στην ΑΝΕΝ ως υπευθυνος του ISM

gigeorgi
05-06-2010, 08:56
Μία φανταστική φώτο απο το αρχείο του Κου Γεώργιου Γεωργίου
Το ΝΑΪΑΣ στον Πειραιά στις 24 Ιουλίου 1977...
647
Apostolos η φωτογραφία δεν εμφανίζεται πια. Να την ξαναβάλουμε:
92356

Roi Baudoin
05-06-2010, 23:32
Όσες φορές και αν τις δούμε τις φωτογραφίες του gigeorgi, ποτέ δεν τις χορταίνουμε.

Μοιάζουν σαν εικόνες βγαλμένες από το "Cinema Parαdiso".

Βάλτε και την κατάλληλη μουσική και επιστρέφουμε ξανά πίσω στη δεκαετία του '70.
Ολοζώντανα.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ από καρδιάς.

Ellinis
27-09-2010, 13:26
Koιτάζοντας πιο προσκεκτικά δυο φωτογραφίες του πλοίου, ανακάλυψα μια διαφορά στο σινιάλο του φουγάρου...
Σε μια φωτογραφία του 1973 το φουγάρο είχε μια κόκκινη γραμμή
που σε μια άλλη του 1980 είχε γίνει άσπρη

107933107935

TSS QUEEN ANNA MARIA
27-09-2010, 13:30
Koιτάζοντας πιο προσκεκτικά δυο φωτογραφίες του πλοίου, ανακάλυψα μια διαφορά στο σινιάλο του φουγάρου...
Σε μια φωτογραφία του 1973 το φουγάρο είχε μια κόκκινη γραμμή
που σε μια άλλη του 1980 είχε γίνει άσπρη

107933107935

Και το ένα πόδι του Κ Άρη στην δεξιά φωτογραφία είναι τραβηγμένο και ενώνεται με το λευκό πλαίσιο.

BEN BRUCE
27-09-2010, 13:31
Μαλλον θα ηταν κανα πειραμα της εταιρειας.Στην γαλλικη ταινια του 1971 <οι επαγγελματιες> διακρινεται ενα φορτηγο πλοιο της <κριτων ναυτικης εταιρειας> και δεν διεκρινα καποια κοκκινη γραμμη στο νετο απο βαρκες και αλλα, φουγαρο

esperos
27-09-2010, 15:47
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά ανοιχτά της Πειραϊκής
Καλοκαίρι 1982

107947

Ellinis
27-09-2010, 15:52
Εκπληκτική φωτογραφία φίλε esperos! 107948107948
Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς... την μακριά "καραβίσια" πλώρη, τον κουρμπαριστό καθρέφτη;

T.S.S. APOLLON
27-09-2010, 16:39
Πανεμορφο φωτογραφικο ντοκουμεντο απο τον φιλο esperos!!!Ευχαριστουμε.

BEN BRUCE
27-09-2010, 18:14
Σπανιο υλικο απο τον ειδικο του ειδους esperos και τον ευχαριστουμε

Ellinis
27-09-2010, 19:49
Και το ένα πόδι του Κ Άρη στην δεξιά φωτογραφία είναι τραβηγμένο και ενώνεται με το λευκό πλαίσιο.

Δεν είναι "τραβηγμένο", αλλά είναι το καπόνι της βάρκας στην ίδια γραμμή και δημιουργεί αυτή την ψευδαίσθηση...

nikosnasia
27-09-2010, 20:38
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά ανοιχτά της Πειραϊκής
Καλοκαίρι 1982

107947
Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι θησαυροί. Μπράβο.

Karolos
27-09-2010, 21:20
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά ανοιχτά της Πειραϊκής
Καλοκαίρι 1982

107947

Αυτές είναι φωτογραφίες με ψυχή, τις θαυμάζεις και ..............
Ευχαριστούμε πολύ.

TSS QUEEN ANNA MARIA
29-09-2010, 09:03
Είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω μαζί του 3-4 φορές τα καλοκαίρια 1980 και 81 προς/από Μύκονο. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η χρήση του ξύλου παντού. Σχεδόν όλα ντυμένα με ξύλο. Όμορφο και αρχοντικό βαπόρι για την εποχή του.

BEN BRUCE
29-09-2010, 09:36
Σημερα ενα τετοιο βαπορι θα το κυνηγουσαν οι αυστηροι κανονισμοι και θα το εθεταν στο περιθωριο.Μονο σαν πολυτελες γιωτ θα ειχε λογο υπαρξης οπου το ξυλο το δερμα ο μπρουτζος ειναι δεδομενα ακομα και στις συνχρονες κατασκευες

T.S.S. APOLLON
29-09-2010, 10:16
Το θυμαμαι παντα καλοσυντηρημενο τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα.

Ellinis
29-09-2010, 10:28
Πραγματικά, δεν έχω δει ούτε μια φωτογραφία του με τρεξίματα.

BEN BRUCE
29-09-2010, 11:23
Οταν οι πλοικτητες ειναι πλοιοκτητες και οχι διαχειριστες μετοχων κτλ τοτε σιγουρα προσεχουν και την περιουσια τους.Ετσι ηταν μεσα σε αυτους και η κριτων ναυτικη εταιρεια.Οχι βεβαια οτι δεν υπηρχαν και εξαιρεσεις

Nicholas Peppas
03-10-2010, 06:21
Ωραιοτατη φωτογραφια του πλοιου οταν ηταν στην Δανια

108717

Πηγη: http://www.kwmosgaard.dk

T.S.S. APOLLON
07-10-2010, 21:15
Ε/Γ Ναιας
...λευκωμα "Μυκονος" του Θεοκλητου Τριανταφυλλιδη...

... ξεφυλλιζοντας τις σελιδες του συναντας εικονες που σου φερνουν στο νου ομορφες αναμνησεις, εαν συνεχισεις να τις κοιτας, γρηγορα νοσταλγεις το παρελθον και πλημμυριζεις απο θυμισες, τοτε ειναι που αυτες σ"ενα ξεφρενο ρυθμο σε παρασυρουν μαζι τους... γινεσαι δραπετης χαρασοντας πορεια για ενα ταξιδι στ'ονειρο...

...στις δυο παρακατω εικονες βρεθηκαμε κ"εμεις ταξιδευτες του ονειρου στα ζεστα κουβερτομενα καταστρωματα αυτου του πανεμορφου πλοιου του Ε/Γ ΝΑΙΑΣ ...το εξαιρετικο αυτο σκαρι μπηκε στην ζωη μας το 1971 και εφυγε απο αυτην το 1983...ομως φιλοι μου αφηστε την φαντασια σας ελευθερη και απολαυστε μεσα απο τις φωτογραφιες το ταξιδι μας... εχουμε ροτα Τηνο και Μυκονο...
Καλο μας ταξιδι



109957
Φευγοντας απο Πειραια για Τηνο-Μυκονο με το πλοιο Ναιας (1973)

109958
Πανω στο πλοιο Ναιας (1973)

καπετάν αντρέας
07-10-2010, 21:51
Ε/Γ Ναιας
...λευκωμα "Μυκονος" του Θεοκλητου Τριανταφυλλιδη...

... ξεφυλλιζοντας τις σελιδες του συναντας εικονες που σου φερνουν στο νου ομορφες αναμνησεις, εαν συνεχισεις να τις κοιτας, γρηγορα νοσταλγεις το παρελθον και πλημμυριζεις απο θυμισες, τοτε ειναι που αυτες σ"ενα ξεφρενο ρυθμο σε παρασυρουν μαζι τους... γινεσαι δραπετης χαρασοντας πορεια για ενα ταξιδι σ"το ονειρο...
...στις δυο παρακατω εικονες βρεθηκαμε κ"εμεις ταξιδευτες του ονειρου στα ζεστα κουβερτομενα καταστρωματα αυτου του πανεμορφου πλοιου του Ε/Γ ΝΑΙΑΣ ...το εξαιρετικο αυτο σκαρι μπηκε στην ζωη μας το 1971 και εφυγε απο αυτην το 1983...ομως φιλοι μου αφηστε την φαντασια σας ελευθερη και απολαυστε μεσα απο τις φωτογραφιες το ταξιδι μας... εχουμε ροτα Τηνο και Μυκονο...
Καλο μας ταξιδι




Φευγοντας απο Πειραια για Τηνο-Μυκονο με το πλοιο Ναιας (1973)


Πανω στο πλοιο Ναιας (1973)

Εικόνες ονειρικές σε black and white, με την Πειραϊκή να φαίνεται στην πρώτη από τις εξαίσιες φωτο του TSS Apollon. Thank you sir ! :D

BEN BRUCE
08-10-2010, 11:34
Mοναδικες στιγμες απο το, οσο και παει και πιο μακρυνο, παρελθον απο τον φιλο TSS APOLLON, και το διασημο πια λευκωμα

T.S.S. APOLLON
08-10-2010, 22:15
Ε/Γ ΝΑΙΑΣ πρωην Jens Bang
110108

... ηταν Φεβρουαριος του 1971 οταν στο λιμανι του Πειραια εκανε για πρωτη φορα την εμφανιση της μια πολυ κομψη σιλουετα ενα πανεμορφο ποσταλι, και το ονομα αυτου Ναιας, αγορασμενο απο τον Τζαννη Κατσουλακο, ηταν η δευτερη αγορα ποσταλιου που εκανε, η πρωτη ηταν το Οια. Το Ναιας λοιπον ηταν ναυπηγημενο στην Δανια το ετος 1950, ειχε ολικο μηκος 104 μετρα, μεγιστο πλατος 14,81 μετρα και βυθισμα 4,89 μετρα, gross tonnage 3.284 τον., ειχε δυο μηχανες B & W Diesel 7.600 BHP. που του εδιναν ταχυτητα 20 knots.
Στις 19 Ιουλιου του 1971 εγιναν στο μεγαλο λιμανι τα εγκαινια του πλοιου, το Ναιας υπηρξε μια παρα πολυ αξιολογη μοναδα η οποια ενταχθηκε στον στολο της Ακτοπλοιας μας και σιγουρα την αναβαθμισε. Δρομολογια ξεκινησε στις 20 Ιουλιου του 1971 καθημερινα απο Δευτερα μεχρι Παρασκευη απο Πειραια για Τηνο - Μυκονο και καθε Σαββατο για Τηνο - Μυκονο - Ιο - Οια - Θηρα απο το 1973 ομως εκανε πλεον καθημερινα δρομολογια για Συρο - Τηνο - Μυκονο μεχρι το 1983 οποτε και αποσυρθηκε.
Στην ροτα του το Ναιας βρηκε δυο ανταγωνιστες αρχικα τον ταχυτατο Απολλωνα του Νομικου, και αργοτερα προς το τελος της καριερας του το νεοφερμενο τοτε "Ιπταμενο Ολλανδο" το φτερωτο Παναγια Τηνου!!! Δυσκολοι ανταγωνιστες και οι δυο!
Το ομορφο σκαρι ηταν Παντα καλοσυντηρημενο ειχε ανετα κουβερτομενα καταστρωματα περιπατου και καλογουστους εσωτερικους χωρους, θυμαμαι εκεινο το καταστρωμα πισω απο το φουγαρο προσεφερε απλοχερα στον ταξιδιωτη το απεραντο γαλαζιο του Αιγαιου... και στ"αυτια μας εφτανε σαν μελωδια η χαρακτηριστικη λαχανιασμενη ανασα των μηχανων του που εβγαινε μεσα απο το στρογγυλωπο φουγαρο του...
...Διελυθη στην Ελευσινα περιπου το 1984...

...ποσες φορες μας πηγες στο αγαπημενο μας νησι...
...ποσα ταξιδια καναμε μαζι...ομορφο σκαρι μην αμφιβαλλεις για μας...
...θα σε θυμομαστε παντα...

T.S.S. APOLLON
08-10-2010, 22:20
Ναυτεμπορικη
Τεταρτη 17 Φεβρουαριου 1971
110110

Ellinis
09-10-2010, 13:29
Eξαιρετικά ντοκουμέντα από το σύνηθη ύποπτο T.s.s Apollon!

Ενα βαπόρι που δεν δέχτηκε κάποια ιδιαίτερη μετασκευή όταν ήρθε στα νερά μας και διατήρησε ένα πανέμοροφο σουλούπι.
Ένα σουλούπι που μοιραζόταν με το αδελφάκι του H.P.PRIOR (http://www.faktaomfartyg.se/hp_prior_1950.htm) και που ήταν εξέλιξη των αδελφών ΚRONPRINS FREDERIK και ΚRONPRINSESSEN INGRID δηλαδή του "δικού μας" ΜΙΜΙΚΑ Λ.

Ο γενήτορας αυτής της σειράς των Δανέζικων επιβατηγών -όλα ήταν ναυπηγημένα στο Helsingor-ήταν το KRONPRINS OLAV του 1937 που πέρασε και από την Αδριατική ως CAPO FALCONARA (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25075&highlight=falconara). Το ακολούθησε το HANS BROGE που ήρθε στην Ελλάδα ως ΑΧΙΛΛΕΥΣ και τα δύο ζευγάρια που προανέφερα.

καπετάν αντρέας
17-10-2010, 22:59
...κάπου στη δεκαετία του 1950.... (Ελπίζω να μην έχει ξανανέβει...)


111683


Πηγή φώτο: "Φωτογονία", Γ. Βιδάλης, Τήνος.

Ακούμε: "All of a sudden my heart sings", Paul Anka

http://www.youtube.com/watch?v=n3LsUzv0B78

harlek
18-10-2010, 21:08
Ναυτεμπορικη
Τεταρτη 17 Φεβρουαριου 1971
110110

Γνωρίζει κανείς πού και από πού φόρτωνε τα 32 Ι.Χ.?

T.S.S. APOLLON
19-10-2010, 09:34
Με τους γερανους στο καταστρωμα της πλωρης.

TSS QUEEN ANNA MARIA
19-10-2010, 09:51
Με τους γερανους στο καταστρωμα της πλωρης.
Επίσης, να συμπληρώσω ότι τα μηχανάκια τα φόρτωνε από την μικρή μπουκαπόρτα στις πλευρές. Το 1981 φορτώσαμε παπάκι στον Πειραιά και όταν φτάσαμε στην Μύκονο λόγω αέρα το πλοίο δεν έδεσε στο παλιό λιμάνι (δεν υπήρχε τότε το νέο) αλλά μας έβγαλε με λάντζες στον Τούρλο. Το παπάκι ξεφορτώθηκε με τα χέρια και τοποθετήθηκε όρθιο πάνω στο κουβούκλιο της λάντζας με εμας να το κρατάμε. Απίστευτη εμπειρία...

Karolos
19-10-2010, 19:21
Επίσης, να συμπληρώσω ότι τα μηχανάκια τα φόρτωνε από την μικρή μπουκαπόρτα στις πλευρές. Το 1981 φορτώσαμε παπάκι στον Πειραιά και όταν φτάσαμε στην Μύκονο λόγω αέρα το πλοίο δεν έδεσε στο παλιό λιμάνι (δεν υπήρχε τότε το νέο) αλλά μας έβγαλε με λάντζες στον Τούρλο. Το παπάκι ξεφορτώθηκε με τα χέρια και τοποθετήθηκε όρθιο πάνω στο κουβούκλιο της λάντζας με εμας να το κρατάμε. Απίστευτη εμπειρία...


Kαι όχι μόνο :)
Και τις αναμνήσεις ; Δεν τις ξεχνάς εύκολα. ;)

Karolos
19-10-2010, 20:36
Και το σχέδιο του.

111911

T.S.S. APOLLON
19-10-2010, 22:43
Αψογος Πατριδα!!! Deck plan υπαρχει?

Karolos
19-10-2010, 23:24
Αψογος Πατριδα!!! Deck plan υπαρχει?

Ναί γειααααά........


111950

111952

111954

T.S.S. APOLLON
19-10-2010, 23:27
Ευχαριστω Πατριδες!!!;)

T.S.S. APOLLON
10-12-2010, 18:01
Ε/Γ Ναιας...τουτο το ομορφο σκαρι μας κρατησε συντροφια προσφεροντας τις υπηρεσιες του στην Ακτοπλοια επι δωδεκα συναπτα ετη.
118371
Καλλιτεχνικη απεικονιση

Karolos
10-12-2010, 21:31
Ε/Γ Ναιας...τουτο το ομορφο σκαρι μας κρατησε συντροφια προσφεροντας τις υπηρεσιες του στην Ακτοπλοια επι δωδεκα συναπτα ετη.
118371
Καλλιτεχνικη απεικονιση

Καλησπέρα σας κύριε !!! Μας εστείλατε με την φωτογραφία σας......

Nicholas Peppas
09-02-2013, 07:36
Στο τελος της τουριστικης σαιζον 1975, διαβαζουμε στον Ναυτικο Τυπο Πειραιως του Νοεμβριου 1975 μια μικρη περιγραφη του Ναιας που περιλαμβανει τα ονοματα γνωστων μελων του πληρωματος.

137465

ΑΡΗΣ
13-02-2013, 22:28
Ο Γιώργος Σιγάλας έκανε μετά Α΄Μηχανικός και στο Παναγία Τήνου(και έμαθε και την αιτία που το βαπόρι έβγαζε φτερά και πετούσε).

Apostolos
22-02-2013, 23:54
Jens Bang's first Aalborg travel (http://www.euscreen.eu/play.jsp?id=EUS_02C9C254CD414B1B8098BEAEE9740FC3)

Nicholas Peppas
23-02-2013, 00:16
Jens Bang's first Aalborg travel (http://www.euscreen.eu/play.jsp?id=EUS_02C9C254CD414B1B8098BEAEE9740FC3)

Τι καταιγιδα ωραιων βιντεο ειναι αυτη σημερα! Χαιρομαι πως βρεθηκαν η ξαναβρεθηκαν ολα αυτα!

Apostolos
23-02-2013, 00:40
Απο το να κάθεσαι στο χαζοκούτι καλό ειναι να ψάχνεις στο χάος του ιντερνετ. Βγάζει διαμάντια! Τι μάγεία όμως αυτά τα πλοία...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-03-2013, 14:34
Το πανέμορφο δανέζικο ποστάλι σε πρωινό απόπλου.139366

T.S.S. APOLLON
01-03-2013, 15:05
Το πανέμορφο δανέζικο ποστάλι σε πρωινό απόπλου.139366

Απο τις ομορφοτερες φωτογραφιες που μας εχεις χαρισει φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!!!

BEN BRUCE
01-03-2013, 15:35
Και απο τα ωραιοτερα πλοια

Maiandros
28-03-2013, 09:41
Το πανέμορφο δανέζικο ποστάλι σε πρωινό απόπλου.139366

Τι μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό...απίστευτη φωτογραφία!!!Ευχαριστούμε φίλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!!

Maiandros
28-03-2013, 16:22
Στην πρώτη φωτογραφία το ΝΑΙΑΣ ξεκουράζεται στην ακτή Τζελέπη ένα απομεσήμερο του 1978. Η δεύτερη φωτογραφία είναι από τις εκδόσεις Τουμπης όπου το πλοίο είναι στο λιμάνι της Σύρου.

141368 141369

despo
28-03-2013, 16:45
Και βέβαια η 1η φωτογραφία είναι τέλεια φίλε Maiandros.

Nicholas Peppas
31-03-2013, 16:47
Απο αυτη την ανακοινωση του Νοεμβριου 1975 στον Ναυτικο Τυπο, διαβαζουμε τα ονοματα των βασικων μελων του πληρωματος του πλοιου Ναιας.

141568

Doc
01-04-2013, 19:27
Το πανέμορφο δανέζικο ποστάλι σε πρωινό απόπλου.139366

Παιδια ξερει καποιος το κρουαζιεροπλοιο ...εκ Κηφισου :o απο πισω ποιο ειναι; Θυμαμαι να το βλεπω παιδι στον Πειραια αλλα ποτε δεν εμαθα κατι παραπανω για αυτο....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-04-2013, 11:05
Παιδια ξερει καποιος το κρουαζιεροπλοιο ...εκ Κηφισου :o απο πισω ποιο ειναι; Θυμαμαι να το βλεπω παιδι στον Πειραια αλλα ποτε δεν εμαθα κατι παραπανω για αυτο....
Aσφαλώς εννοείς το CITY OF RHODOS το οποίο πράγματι ήταν "ολίγον" ποταμόπλοιο αφού σαν Αργεντίνικο έκανε ταξίδια κ μέσα στο Rio de La Plata.

Doc
02-04-2013, 15:35
Oχι...το αλλο στα δεξια λεω, με την κοκκινη ριγα στην τσιμινιερα...το "εκ Κηφισου" το εγραψα καταλαθως αντι "Περισσου" επειδη το βαπορι εχει ενα σφυροδρεπανο στην τσιμινιερα...Ξερει κανεις ποιο βαπορι ειναι;

roussosf
02-04-2013, 15:39
την εποχη εκείνη τα Ρωσικα κρουαζιερόπλοια και φορτηγοποστάλια ηταν τακτικοι "θαμωνες" στο λιμάνι του Πειραια

Ellinis
02-04-2013, 21:25
Kάποιο από την κλάση BELORUSSIYA (http://gr.search.yahoo.com/r/_ylt=A7x9QXl9MFtRjEwAhtu7mQx.;_ylu=X3oDMTBydXF0bjc 3BHNlYwNzcgRwb3MDNQRjb2xvA2lyZAR2dGlkAw--/SIG=122pfspad/EXP=1364959485/**http%3a//en.wikipedia.org/wiki/Belorussiya_class).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-04-2013, 09:04
Kάποιο από την κλάση BELORUSSIYA (http://gr.search.yahoo.com/r/_ylt=A7x9QXl9MFtRjEwAhtu7mQx.;_ylu=X3oDMTBydXF0bjc 3BHNlYwNzcgRwb3MDNQRjb2xvA2lyZAR2dGlkAw--/SIG=122pfspad/EXP=1364959485/**http%3a//en.wikipedia.org/wiki/Belorussiya_class).
Φίλε Ellinis εμένα δεν ανοίγει ο σύνδεσμος. Να πούμε στον φίλο Doc ότι αυτά ήταν cruise ferries τα οποία ελάχιστα δούλεψαν σαν ΕΓ/ΟΓ αφού οι Σοβιετικοί το γκαράζ το ήθελαν γιά πιθανή στρατιωτική χρήση.Αντίθετα,τα καράβια αυτά έκαναν κυρίως φθηνές κρουαζιέρες με σκοπό να κερδίζουν σκληρό συνάλλαγμα από την Δύση. Ένα από αυτά το πρώην GRUZIYA είναι τώρα το SALAMIS FILOXENIA.

samurai
03-04-2013, 10:04
Πρόκειται για πέντε αδελφά πλοία που χτίστηκαν στη Φινλανδία (Wartsila). Εντυπωσιακά πλοία για την εποχή τους. Η πεντάδα αυτή μας είναι γνωστή ως BELORRUSIYA, CRUZIYA, AZERBAIZHAN, KAZAKHSTAN & KARELIYA.
Για όσους θέλους περισσότερες πληροφορίες http://en.wikipedia.org/wiki/Belorussiya-class_cruiseferry:fat:

BEN BRUCE
02-09-2013, 11:37
Δυο μοντελα του θρυλικου ΝΑΙΑΣ σε κλιμακα 1/400 που κατασκευασα

148447 148448

T.S.S. APOLLON
02-09-2013, 20:05
Φιλε BEN BRUCE πραγματικα ειναι καταπληκτικα!!!
Ας θαυμασουμε και παλι το ενα εκ των δυο αυτη την φορα με το σινιαλο του Τζαννη Κατσουλακου!!!

148463148464148465

Karolos
02-09-2013, 21:03
Δυο μοντελα του θρυλικου ΝΑΙΑΣ σε κλιμακα 1/400 που κατασκευασα

148447 148448 ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-09-2013, 08:24
Φιλε BEN BRUCE πραγματικα ειναι καταπληκτικα!!!
Ας θαυμασουμε και παλι το ενα εκ των δυο αυτη την φορα με το σινιαλο του Τζαννη Κατσουλακου!!!

148463148464148465
Ωραία δουλειά του φίλου Ben Bruce που με την προσθήκη του σινιάλου φαίνεται πληρέστερη.

Maiandros
21-10-2013, 20:31
Φιλε BEN BRUCE πραγματικα ειναι καταπληκτικα!!!
Ας θαυμασουμε και παλι το ενα εκ των δυο αυτη την φορα με το σινιαλο του Τζαννη Κατσουλακου!!!

148463148464148465

Πανέμορφα τα μοντέλα του φίλου BEN BRUCE και συνάμα φοβερή "απόδοση" του αυθεντικού!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-02-2014, 10:41
152237 To κομψό δανέζικο σκαρί σαλπάρει.

Eng
07-02-2014, 21:23
152237 To κομψό δανέζικο σκαρί σαλπάρει.

Και η ομορφια μου, αναχωρει πισω του αγαπητε φιλε!!! :fat:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-02-2014, 12:05
Και η ομορφια μου, αναχωρει πισω του αγαπητε φιλε!!! :fat:
Φίλε Εng,είναι λίγο πριν τραβήξω την τελευταία που ανέβασα στο θέμα του.Ερχόμουνα με το ΣΑΠΦΩ από Χίο εκείνο το πρωϊ.

Takerman
20-08-2014, 13:07
Τα φώτα σας οι ειδικοί.
Εδώ (http://www.mixanitouxronou.gr/pistevan-oti-i-zoi-tous-kapote-bori-na-miazi-san-kalokeri/) η χρονιά που αναφέρεται δεν ταιριάζει με το ιστορικό του πλοίου αλλά και το σουλούπι του πλοίου δεν ξέρω αν είναι όντως αυτό. Με μπερδεύει ο ιστός στην πρύμνη.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-08-2014, 13:22
Το ΟΙΑ είναι επίσης του Κατσουλάκου.Περνούσε από Χίο-Μυτιλήνη σαν ΛΗΤΩ γύρω στο 80.

BEN BRUCE
20-08-2014, 15:29
Φανταστειτε τι ανακριβιες μας πασαρουν οι διαφοροι <ρεπορτερ> ενα απλο τσεκαρισμα σε τομεις που ο καθενας γνωριζει καλα και τους πιανεις μονιμα αδιαβαστους.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-08-2014, 08:10
Φανταστειτε τι ανακριβιες μας πασαρουν οι διαφοροι <ρεπορτερ> ενα απλο τσεκαρισμα σε τομεις που ο καθενας γνωριζει καλα και τους πιανεις μονιμα αδιαβαστους.
Προσωπικά μου έχει τύχει αρκετές φορές.Ακόμη κ "πηγαδάκι" μεταξύ ρεπόρτερς ανταγωνιστικών ΜΜΕ όπου αντάλλασαν "πληροφορίες"!:uncomfortableness::o:distrust:

BEN BRUCE
21-08-2014, 09:11
Γιαυτο τον λογο πρεπει να πατησουμε off στην <ενημερωση> ειναι καλυτερα ο καθενας με το φτωχο του μυαλο να βγαζει συμπερασματα παρα να ακουει το καθε <ρεπορτερ> που στο βαθος του ειναι και αυτος αλλο ενα αρπακτικο

T.S.S. APOLLON
21-08-2014, 20:43
Τα φώτα σας οι ειδικοί.
Εδώ (http://www.mixanitouxronou.gr/pistevan-oti-i-zoi-tous-kapote-bori-na-miazi-san-kalokeri/) η χρονιά που αναφέρεται δεν ταιριάζει με το ιστορικό του πλοίου αλλά και το σουλούπι του πλοίου δεν ξέρω αν είναι όντως αυτό. Με μπερδεύει ο ιστός στην πρύμνη.

Το ΟΙΑ αγοραστηκε απο τον Τζαννη Κατσουλακο τον Ιανουαριο του 1968 και ξεκινησε δρομολογια τον Ιουνιο του 1968, στην φωτο που βλεπουμε ειναι με τα νεα αλμπουρα που απεκτησε γυρω στο 1970 κατα συνεπεια λοιπον χρονολογικα η φωτο ειναι μεταξυ 1971-1974

Ellinis
19-05-2015, 22:34
Στο shipspotting έχει ανέβει και η παρακάτω φωτογραφία του Peter Fitzpatrick που δείχνει το ΝΑΪΑΣ δεμένο στο Πέραμα τον Οκτώβρη του 1983, ακριβώς ένα χρόνο πριν πάει για παλιοσίδερα.

166525

Maiandros
19-05-2015, 22:47
Καταπληκτική φωτογραφία φίλε Ellinis! ειδικά από αυτή την γωνία λήψης,το ΝΑΙΑΣ έδειχνε υπέροχο!πίσω του διακρίνεται και το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

TSS QUEEN ANNA MARIA
20-05-2015, 10:22
Στο shipspotting έχει ανέβει και η παρακάτω φωτογραφία του Peter Fitzpatrick που δείχνει το ΝΑΪΑΣ δεμένο στο Πέραμα τον Οκτώβρη του 1983, ακριβώς ένα χρόνο πριν πάει για παλιοσίδερα.

166525Είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς ότι το καράβι με αυτή την άριστη εξωτερική εμφάνιση θα πήγαινε έναν χρόνο μετά για διάλυση. Μου έρχονται εικόνες κάτι Μιαούληδων δέκα χρόνια πριν την διάλυση πως ήταν...

Ellinis
20-05-2015, 10:56
Φαντάζομαι οτι το πρώτο ΝΑΪΑΣ αναγκάστηκαν να το αντικαταστήσουν λόγω της επιτυχίας του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ. Χρειαζόντουσαν ένα πιο γρήγορο πλοίο για να παραμείνουν ανταγωνιστικοί και έτσι έφεραν το ΝΑΪΑΣ ΙΙ. Μιας και η εταιρία του Κατσουλάκου έκανε μόνο αυτή τη γραμμή μάλλον δεν είχαν κάποια άλλη χρήση για το παλιό ΝΑΪΑΣ και έτσι κατέληξε για σκραπ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-05-2015, 12:05
Φαντάζομαι οτι το πρώτο ΝΑΪΑΣ αναγκάστηκαν να το αντικαταστήσουν λόγω της επιτυχίας του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ. Χρειαζόντουσαν ένα πιο γρήγορο πλοίο για να παραμείνουν ανταγωνιστικοί και έτσι έφεραν το ΝΑΪΑΣ ΙΙ. Μιας και η εταιρία του Κατσουλάκου έκανε μόνο αυτή τη γραμμή μάλλον δεν είχαν κάποια άλλη χρήση για το παλιό ΝΑΪΑΣ και έτσι κατέληξε για σκραπ.
Oύτε αυτό ήταν πιό γρήγορο από το ΠΤ αλλά σίγουρα ποντάριζαν στα φορτηγά.Μάλιστα με τα τότε δεδομένα σκεφτόμουν ότι ήταν δύσκολο να βρουν νεώτερο κλασικό ποστάλι.
Γιά τον ένα χρόνο που απέμενε λόγω 35ετίας η εταιρεία μάλλον δεν ενδιαφέρθηκε γιά άλλη,ίσως άγονη,γραμμή.

ΑΡΗΣ
20-05-2015, 13:50
Το Παναγία Τήνου ακόμα και απο το 83-84 που ηρθε το Ναιάς ΙΙ μεχρι και το 92 συνεχιζε και εβγαζε λεφτα...το θεμε ειναι το Ναιάς ποσα περισσότερα εβγαζε....εποχες όμως με τη ΣΤΜ με λιγα φορτηγα σε σχεση με σημερα.....Απο το 92 και μετα στο απογειο..

BEN BRUCE
20-05-2015, 17:44
Απιιιστευτη φωτο οπως απιστευτο ειναι που το βαπορι πηγε για σκραπ σε αυτην την κατασταση...θα ηταν ιδεωδες για μικρο κρουαζιεροπλοιο τυπου Ορφεας Νεπτουν που ειχαν και περισυνελεγαν τοτε οι αφοι ποταμιανου καθως ηταν οικονομικο ντηζελ γρηγορο και ομορφο....

Karolos
20-05-2015, 19:51
166540

Περιμένει το τελευταίο ρετούς για ξεκίνημα της νέας περιόδου.
Δίπλα του το Παναγία Τήνου πλαγιοδετημένο.

andria salamis
20-05-2015, 20:51
166540

Περιμένει το τελευταίο ρετούς για ξεκίνημα της νέας περιόδου.
Δίπλα του το Παναγία Τήνου πλαγιοδετημένο.

πανεμορφο φιλε,πρόλαβα και εκανα δυο ταξιδια μαζι του.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-05-2015, 07:24
το θεμε ειναι το Ναιάς ποσα περισσότερα εβγαζε....εποχες όμως με τη ΣΤΜ με λιγα φορτηγα σε σχεση με σημερα.....Απο το 92 και μετα στο απογειο..
Εγώ τότε δεν μπορούσα να φανταστώ ΕΓ/ΟΓ στη ΣΤΜ αλλά είναι το μέσο που γεννάει την κίνηση.Είτε είναι πλοίο,δρόμος, οτιδήποτε.

gimbozo
28-05-2015, 14:19
Ωραία φωτογραφία του Ναιάς στη Μύκονο

https://plus.google.com/photos/112819172324336377286/albums/5534268239687001985/5534269211789833410?pid=5534269211789833410&oid=112819172324336377286

Και μία με το κατάστρωμα του πλοίου γεμάτο κόσμο

https://plus.google.com/photos/112819172324336377286/albums/5534268239687001985/5534269145102618930?pid=5534269145102618930&oid=112819172324336377286

Από το μακρυνό 1977...

Maiandros
28-05-2015, 21:21
Aπίθανες φωτογραφίες φίλε gimbozo!!

Ellinis
11-06-2015, 15:10
Μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία του ΝΑΪΑΣ μιας και το δείχνει στον Τούρλο. Αν βλέπω καλά έχει δώσει ένα κάβο καμιά 100και μέτρα... :uncomfortableness:
Φαντάζεται κάποιος γιατί μπορεί να είχε "δέσει" εκεί;

167131
πηγή (https://kepom.wordpress.com/2012/11/06/port_mykonos/)

TSS QUEEN ANNA MARIA
11-06-2015, 15:23
Μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία του ΝΑΪΑΣ μιας και το δείχνει στον Τούρλο. Αν βλέπω καλά έχει δώσει ένα κάβο καμιά 100και μέτρα... :uncomfortableness:
Φαντάζεται κάποιος γιατί μπορεί να είχε "δέσει" εκεί;

167131
πηγή (https://kepom.wordpress.com/2012/11/06/port_mykonos/) Διακρίνω Άρη δυνατό βοριαδάκι στην φωτογραφία. Κατά την κρίση μου έχει δώσει κάβο που λειτουργεί σαν σπρινγκ έτσι ώστε φερμάροντάς τον να ορθοποδίσει στον βοριά και να βιράρει στην συνέχεια άγκυρα χωρίς να ξεσύρει. Έχω τύχει το 1981 σε παρόμοια αποβίβαση στον Τούρλο με λάντζες να ισορροπούμε με ένα φίλο κρατώντας το παπάκι του πάνω στην λάντζα γιατί το καράβι δεν μπόρεσε να πιάσει στο παλιό λιμάνι.

Ellinis
01-11-2015, 12:42
Mια ωραία πόζα του ΝΑΪΑΣ που έχει βγει στο σφυρί στο ebay
170394
(http://www.ebay.ie/itm/ap32-Greek-Ferry-Naias-built-1950-photo-6x4-/391172950569?hash=item5b13b98a29)

T.S.S. APOLLON
02-11-2015, 11:10
Ειναι η γνωστη φωτο απο το Shipspotting

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=735495

Maiandros
19-11-2022, 10:42
Koιτάζοντας πιο προσκεκτικά δυο φωτογραφίες του πλοίου, ανακάλυψα μια διαφορά στο σινιάλο του φουγάρου...
Σε μια φωτογραφία του 1973 το φουγάρο είχε μια κόκκινη γραμμή
που σε μια άλλη του 1980 είχε γίνει άσπρη

107933107935


Για αυτό το θέμα με την κόκκινη γραμμή, το κόκκινο ζωνάρι ουσιαστικά που αγκάλιαζε όλο το φουγάρο περιμετρικά, μια σκέψη μου είναι μήπως είχε βαφτεί για να μην λερώνεται το λευκό από τυχόν εξατμίσεις αεριών που έβγαιναν μέσα από αυτά τα στενόμακρα ανοίγματα εξαερισμού που βλέπουμε στο φουγάρο. Βέβαια άλλη μια σκέψη είναι ,τι να έβγαινε από εκεί; πόση καπνιά; και επίσης αν ήταν έτσι γιατί δεν διατηρήθηκε μέχρι τέλους αυτός ο χρωματισμός....,το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν του πρόσφερε κάτι αισθητικά, δεν το ομόρφαινε. Την Άνοιξη του 1975 που είχα ταξιδέψει με αυτό από και προς την Σύρο θυμάμαι ότι τον είχε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-11-2022, 12:40
Για αυτό το θέμα με την κόκκινη γραμμή, το κόκκινο ζωνάρι ουσιαστικά που αγκάλιαζε όλο το φουγάρο περιμετρικά, μια σκέψη μου είναι μήπως είχε βαφτεί για να μην λερώνεται το λευκό από τυχόν εξατμίσεις αεριών που έβγαιναν μέσα από αυτά τα στενόμακρα ανοίγματα εξαερισμού που βλέπουμε στο φουγάρο. Βέβαια άλλη μια σκέψη είναι ,τι να έβγαινε από εκεί; πόση καπνιά; και επίσης αν ήταν έτσι γιατί δεν διατηρήθηκε μέχρι τέλους αυτός ο χρωματισμός....,το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν του πρόσφερε κάτι αισθητικά, δεν το ομόρφαινε. Την Άνοιξη του 1975 που είχα ταξιδέψει με αυτό από και προς την Σύρο θυμάμαι ότι τον είχε.
To κόκκινο ζωνάρι πρέπει να ήταν πολύ περιστασιακό,ίσως δοκίμαζαν κάτι Προσωπικά δεν το θυμάμαι καθόλου.