PDA

Επιστροφή στο Forum : Karras' Delian Cruises



Ship's Agent
14-03-2009, 23:15
Dear Friends

Enjoy the official postcards images of the two magnificent cruise ships MTS DAPHNE and MTS DANAE under Karras Delian Cruises -Greece colors.

:) :) :)

32550

32552

Henry Casciaro
15-03-2009, 14:36
Dimas, here are some unusual aerial photos of these beautiful ships from the Carras 1979 brochure

Best regards Henry.32704

32705

Ilias 92
14-05-2014, 19:46
Νομίζω ότι η εταιρεία αυτή αν και δεν κράτησε πολύ ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα εγχειρήματα της ελληνικής επιβατικής ναυτιλίας.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει είναι ότι τα δυο πλοία ήταν δυο εξαιρετικά ακριβές μετασκευές, για τα δεδομένα της εποχής και της χώρας μας, στα ιδιόκτητα ναυπηγεία Χαλκίδας του Καρρά.

Τα πλοία πρέπει να ήταν πολυτελή και εσωτερικά και δεν περιορίστηκαν στις ελληνικές ή μεσογειακές κρουαζιέρες αλλά δραστηριοποιήθηκαν και σε άλλους προορισμούς.

Ξέρουμε τον λόγο που η εταιρεία δεν προχώρησε, ενώ είχε πολύ καλή υποδομή?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-05-2014, 08:43
Νομίζω ότι η εταιρεία αυτή αν και δεν κράτησε πολύ ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα εγχειρήματα της ελληνικής επιβατικής ναυτιλίας.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει είναι ότι τα δυο πλοία ήταν δυο εξαιρετικά ακριβές μετασκευές, για τα δεδομένα της εποχής και της χώρας μας, στα ιδιόκτητα ναυπηγεία Χαλκίδας του Καρρά.

Τα πλοία πρέπει να ήταν πολυτελή και εσωτερικά και δεν περιορίστηκαν στις ελληνικές ή μεσογειακές κρουαζιέρες αλλά δραστηριοποιήθηκαν και σε άλλους προορισμούς.

Ξέρουμε τον λόγο που η εταιρεία δεν προχώρησε, ενώ είχε πολύ καλή υποδομή?
Κατ' αρχήν ο Ιωάννης Καρράς τα έφερε γιά να τα κάνει ΕΓ/ΟΓ που θα φόρτωναν με πλευρικούς καταπέλτες κ θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τα σχέδια της μετασκευής αυτής,αν υπάρχουν κάπου.Από τα ονόματα ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΕΞΠΡΕΣ κ ΘΕΡΙΣΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ συμπεραίνουμε ότι θα τα έβαζε προφανέστατα Πειραιά-Χανιά.
Γιά άγνωστο λόγο έκρινε ότι ήταν προτιμότερο να μετασκευαστούν σε πολυτελή κρουαζιερόπλοια.
Εδώ να προσθέσω ότι τα πλοία αυτά σπάνια έπιαναν Ελλάδα κ τα γραφεία της Delian Cruises κάπου προς στο τέρμα της οδού Φίλωνος δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.Μάλλον μιά απλή εκπροσώπηση στην χώρα μας.
Ο Καρράς ήταν πάντα μιά μεγάλη εταιρεία στα φορτηγά (είχε κ κάποια γκαζάδικα με το πρόθεμα DELIAN στο όνομα) κ πιστεύω δεν προχώρησε γιά τον λόγο που εγκαταλείπουν οι φορτηγίσιοι που κάποτε αποφασίζουν να εμπλακούν στα επιβατηγά: Η δυσανάλογη σχέση φόρτου εργασίας κ δαπάνης προς το πιθανό κέρδος.

Ellinis
15-05-2014, 11:49
Κάπου είχα διαβάσει οτι όταν ξεκίνησε η εταιρία, ο Καρράς έλεγε στους πλοιάρχους να ανοίγουν σαμπάνιες για να κεράσουν τους επιβάτες. Και αν δεν ανοίγαν αρκετές τους έκανε συστάσεις! Ήθελε προφανώς να περάσει σαν μια εταιρία υψηλού επιπέδου για υψηλά εισοδήματα. Τελικά το 1979 ναύλωσε τα καράβια στους ιταλούς και τότε είχε γραφτεί οτι κοίταζε να βρει άλλο πλοίο για να συνεχίσει η εταιρία. Όμως δεν ξανασχολήθηκε με αυτό που λένε οι φορτηγήσιοι "το χειρότερο φορτίο", δηλαδή τους επιβάτες.

despo
15-05-2014, 13:50
Κάπου είχα διαβάσει οτι όταν ξεκίνησε η εταιρία, ο Καρράς έλεγε στους πλοιάρχους να ανοίγουν σαμπάνιες για να κεράσουν τους επιβάτες. Και αν δεν ανοίγαν αρκετές τους έκανε συστάσεις!
Οχι μόνο είναι σωστές οι πληροφορίες αυτές, αλλά μου τα είχε επιβεβαιώσει και καμαρότος που είχε δουλέψει στα πλοία αυτά. Δεν συζητάω για τα πανάκριβα σερβίτσια που χρησιμοποιήθηκαν, αλλά και την υπόλοιπη χλιδή που υπήρχε ! Αξέχαστα και υπέροχα χρόνια ...