PDA

Επιστροφή στο Forum : Νηολόγιο η... Λεμβολόγιο;



emmanoss
16-03-2009, 21:47
Kαλησπέρα σε ολους και συγχαρητήρια για ολη την -πολυ καλη- προσπάθεια...
Πρόσφατα αγόρασα ενα ιστιοπλοίκο σκάφος, 25 ποδια και θα παρακαλούσα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν τώρα που θα κανω την μεταβίβαση, υπάρχει λόγος (συμφέρει) και αν γίνεται, αντι νηολόγιο που εχει, να βγάλει λεμβολόγιο....
Συγνώμη για τη σύνταξη αλλα ολα αυτα τα "μεταβιβαστικά" ειναι για εμένα ...χάος.
Ευχαριστώ.

Diver
17-03-2009, 00:52
Στην ερώτησή σου κρύβονται, νομίζω, δύο θέματα : Το ένα είναι "νηολόγιο ή λεμβολόγιο" και το άλλο είναι "Πρωτόκολλο Επιθεώρησης ή Αδεια Εκτέλεσης Πλώων"

Παλαιότερα (μέχρι και το 2004) οι βάρκες και κάποια μικρά ιστιοπλοϊκά ήταν εγγεγραμμένες στα λεμβολόγια (που, αν δεν κάνω λάθος, τηρούνται στα κατά τόπους λιμεναρχεία) και ταξίδευαν, έχοντας σαν έγγραφα αξιοπλοϊας ένα απλό πράσινο φυλλάδιο, την Αδεια Εκτέλεσης Πλώων.

Παράλληλα, τα μεγαλύτερα σκάφη, ήταν εγγεγραμένα στα νηολόγια (πιο επίσημα), τους εκδιδόταν το λεγόμενο Εγγραφο Εθνικότητας, και για την αξιοπλοϊα περνούσαν κανονική επιθεώρηση και έπαιρναν Πρωτόκολλο Επιθεώρησης.

Από το 2004 και μετά, πέραν των λεμβολογημένων σκαφών, μπορούν και τα "μικρο-μεσαία" νηολογημένα σκάφη μέχρι κάποια μέτρα (νομίζω 10 ή ίσως λίγο παραπάνω) να μην έχουν πλέον υποχρέωση επιθεώρησης (άρα και Πρωτόκολλο Επιθεώρησης) και να αρκούνται στην έκδοση Αδειας Εκτέλεσης Πλώων από το λιμεναρχείο.

Για ένα 25άρι ιδιωτικό σκάφος η Αδεια Εκτέλεσης Πλώων έχει πρακτικά προτερήματα έναντι του Πρωτοκόλλου Επιθεώρησης, με κυριότερα ότι γλυτώνεις το κόστος και την τρεχάλα της επιθεώρησης και ότι δεν υποχρεούσαι να παίρνεις άδεια απόπλου για κάθε σου βόλτα. Γενικότερα, η Αδεια Εκτέλεσης Πλώων έχει πιό απλές διαδικασίες.

Ετσι λοιπόν, αν το σκάφος σου έχει "νηολόγιο" αυτό δεν σου αποκλείει το δικαίωμα να έχεις Αδεια Εκτέλεσης Πλώων όπως οι βάρκες.

Τώρα ως προς την σύγκριση νηολόγησης ή λεμβολόγησης, δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα. Δεν ξέρω καν αν γίνεται. Μπορώ όμως να υποθέσω πως για κάποιες διαδιακασίες όπως πώληση, αλλαγή ονόματος, αλλαγή μηχανής κλπ. τα πράγματα είναι απλούστερα για τα λεμβολογημένα σκάφη. Στα νηολόγια αυτά έχουν τον μπελά τους γιατί εφαρμόζονται όμοιες διαδικασίες με αυτές των μεγάλων βαποριών.

emmanoss
17-03-2009, 10:39
Ευχαριστώ πολύ Diver, ησουν πολύ κατατοπιστικός.
Αυτό το πράσινο βιβλιαράκι που λες, ηδη υπάρχει (στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη)....

mangos
18-03-2009, 08:57
Τα σκάφη μέχρι 12 μέτρα, εφ όσον τώρα θα εγγραφούν στην Ελληνική σημαία (δηλαδή τα καινούργια ή τα μεταχειρισμένα που εισάγονται από κάποια ξένη σημαία), εγγράφονται στα βιβλία μικρών σκαφών, αυτά που λέγαμε παλιά λεμβολόγια.

Τα προϋπάρχοντα σκάφη, όσα ήταν λεμβολογημένα παραμένουν στα μικρά σκάφη, και όσα ήταν νηολογημένα, παραμένουν στα νηολόγια, έστω κι αν αλλάζει ο ιδιοκτήτης.

Άρα, δεν τίθεται θέμα επιλογής, είναι ντε φάκτο η κατασταση.

Εδώ και 4 χρόνια περίπου, όλα τα μικρά σκάφη μέχρι 10 μέτρα (είτε είναι στα λεμβολόγια, είτε στα νηολόγια), δεν επιθεωρούνται από τα κλιμάκια του ΥΕΝ ή από τους Νηογνώμωνες (Ελληνικός, Λλόυντς κλπ), αλλά προμηθεύονται άδεια εκτέλεσης πλόων από τα τοπικά λιμεναρχεία, και δεν υποχρεούνται σε απόπλους κλπ. Το κόστος της άδειας εκτέλεσης πλόων, μικρότερο των 100 ευρώ.

Από πέρυσι το καλοκαίρι, αυτό επεκτάθηκε μέχρι τα 12 μέτρα, αλλά το κόστος για τα σκάφη από 10 μέχρι 12 μέτρων για την έκδοση της άδειας εκτέλεσης πλοων, είναι πολύ μεγαλύτερο, στοιχίζει περίπου 950 ευρώ.

Δεν είναι θέμα επιλογής.

Diver
18-03-2009, 09:44
Παρ΄όλο που η Άδεια Εκτέλεσης Πλώων έχει κάνει την ζωή μου πιο εύκολη (ταξιδεύω με δικό μου ιστιοπλοϊκό εδώ και 20 χρόνια), οφείλω να παραδεχτώ ότι το καθεστώς των επιθεωρήσεων είχε και τα καλά του, κυρίως για νέους ιδιοκτήτες/καπετάνιους : Εγώ, προσωπικά, στο ξεκίνημά μου, έμαθα πολλά και ουσιαστικά πράγματα από τους επιθεωρητές σε θέματα ασφάλειας και μπήκα από την αρχή στη λογική ότι δεν κάνουμε "εκπτώσεις" σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια στο σκάφος.

mangos
18-03-2009, 10:13
με την άδεια εκτέλεσης πλόων, η κατάσταση έχει γίνει "μπάτε σκύλοι αλέστε..."

Κανένας δεν επιθεωρεί το σκάφος, κανένας το ελέγχει, πλήρωσε και τράβα πνίξου!!!

emmanoss
18-03-2009, 21:24
Ευχαριστώ βρε παιδιά.....
Mangos, πρόλαβες και την επόμενη μου ερώτηση που αφορούσε μετάβαση απο νηολόγιο σε λεμβολόγιο.
Επι τη ευκαιρία, τα φορητά VHF χρειάζονται και αυτα αδεια;

mangos
19-03-2009, 09:17
Ναι, το vhf είτε είναι φορητό είτε είναι σταθερό, θεωρείται ραδιοτηλεπικοινωνιακός σταθμός, και χρειάζεται σχετική άδεια.

Γιώργος Μαλακός
02-09-2009, 12:39
Τα σκάφη μέχρι 12 μέτρα, εφ όσον τώρα θα εγγραφούν στην Ελληνική σημαία (δηλαδή τα καινούργια ή τα μεταχειρισμένα που εισάγονται από κάποια ξένη σημαία), εγγράφονται στα βιβλία μικρών σκαφών, αυτά που λέγαμε παλιά λεμβολόγια.

Τα προϋπάρχοντα σκάφη, όσα ήταν λεμβολογημένα παραμένουν στα μικρά σκάφη, και όσα ήταν νηολογημένα, παραμένουν στα νηολόγια, έστω κι αν αλλάζει ο ιδιοκτήτης.

Άρα, δεν τίθεται θέμα επιλογής, είναι ντε φάκτο η κατασταση.

Εδώ και 4 χρόνια περίπου, όλα τα μικρά σκάφη μέχρι 10 μέτρα (είτε είναι στα λεμβολόγια, είτε στα νηολόγια), δεν επιθεωρούνται από τα κλιμάκια του ΥΕΝ ή από τους Νηογνώμωνες (Ελληνικός, Λλόυντς κλπ), αλλά προμηθεύονται άδεια εκτέλεσης πλόων από τα τοπικά λιμεναρχεία, και δεν υποχρεούνται σε απόπλους κλπ. Το κόστος της άδειας εκτέλεσης πλόων, μικρότερο των 100 ευρώ.

Από πέρυσι το καλοκαίρι, αυτό επεκτάθηκε μέχρι τα 12 μέτρα, αλλά το κόστος για τα σκάφη από 10 μέχρι 12 μέτρων για την έκδοση της άδειας εκτέλεσης πλοων, είναι πολύ μεγαλύτερο, στοιχίζει περίπου 950 ευρώ.

Δεν είναι θέμα επιλογής.

Κάτι τέτοια μου είπαν κι εμένα στο Λιμεναρχείο. Βέβαια δεν το συζητάμε πως η ασφάλεια πάνω απ' όλα αλλά και τα κερατιάτικα που πληρώνουμε στις επιθεωρήσεις είναι πολλά. Για να μην αναφέρω το εκκαθαριστικό για το VHF κάθε χρόνο. Μαγαζάκια συντηρούνται πολλά γύρω μας κι αυτό αποθαρρύνει πολλούς από το να ασχοληθούν με το μικρό σκάφος. Τα αποτελέσματα; Πολλά και σε πολλά επίπεδα, οικονομικό, εθνικό, τουριστικό κλπ.

mangos
02-09-2009, 13:51
Για να μην αναφέρω το εκκαθαριστικό για το VHF κάθε χρόνο. Μαγαζάκια συντηρούνται πολλά γύρω μας κι αυτό αποθαρρύνει πολλούς από το να ασχοληθούν με το μικρό σκάφος.

Αυτό είναι το λιγότερο, ανάλογα την εταιρεία κοστίζει 25-35 ευρώ τον χρόνο αυτή η ιστορία της εκκαθάρισης των λογαριασμών του vhf, εαν δηλαδή κάνεις κλήσεις σε τηλέφωνα μέσω του Ολυμπία ράδιο...

Γιώργος Μαλακός
03-09-2009, 09:12
Κάποιος που γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα μου είπε πως όλα αυτά κινούνται από κάποιον (όνομα και μη χωριό που λέμε) με καλό πόστο στην επιθεώρηση.
Έτσι κάθε λίγο θα βγαίνει και κάτι που πρέπει να αλλάξει και τί σύμπτωση να το εισάγει μόνο μία εταιρία...

emmanoss
31-10-2009, 10:13
Αυτό είναι το λιγότερο, ανάλογα την εταιρεία κοστίζει 25-35 ευρώ τον χρόνο αυτή η ιστορία της εκκαθάρισης των λογαριασμών του vhf, εαν δηλαδή κάνεις κλήσεις σε τηλέφωνα μέσω του Ολυμπία ράδιο...
Αρα, για κάποιον που εχει ενα μικρό σκαφάκι και ευχαριστιέται τη θάλασσα με μονοήμερες βόλτες, αντε και κανένα Σαβ/κο κάπου κοντά, "συμφέρει" ενα καλό, φορητό vhf......(χώρις άδεια εννοείται)

stormjib
04-11-2010, 14:49
Ξεθάβω το θέμα γιατί προέκυψε μια απορία. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα ιστιοπλοϊκό 9.5 μέτρα, το οποίο και λεμβολόγησε εδώ στην Ελλάδα. Μπορεί να κάνει διεθνή ταξίδια εντός της ΕΕ (Ιταλία, Κύπρος κλπ) ή θα πρέπει να το εγγράψει υποχρεωτικά σε νηολόγιο; Με τα σωστικά τι γίνεται αν θέλει να κάνει διεθνή ταξίδια, ακόμα και εντός της ΕΕ. Το σκάφος έχει liferaft και epirb από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους, πέραν της επιθεώρησης/συντήρησης. Θα πρέπει αυτά να δηλωθούν στο λιμεναρχείο μαζί με τα σωσίβια, τις φωτοβολίδες, τα καπνογόνα κλπ, ή απλά καλύπτεσαι αν τα μεταφέρεις μαζί σου συντηρημένα και σε καλή κατάσταση;

Ουφ! Πολύ γραφειοκρατεία!!! Υπάρχει κάποιο site του ΥΕΝ ή του ΛΙμεναρχείου που να τα απαντάει αυτά για να μην σας πρήζω εδώ;

mangos
05-11-2010, 09:52
Τα σωστικά, οφείλουν να είναι σε ισχύ με ευθύνη του ιδιοκτήτη του σκάφους. Αρκεί να ισχύουν, να είναι αναγομωμένος ο πυροσβεστήρας κλπ.

Για ταξίδια στο εξωτερικό, κατ αρχάς πρέπει να έχεις ασφάλεια που να σε καλύπτει. Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για το εσωτερικό.

Δεν προβλέπεται να νηολογείται ένα σκάφος, για να κάνει διεθνείς πλόες. Γενικά, δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη.

Όταν φτάσεις στην Ιταλία ας πούμε, δεν θα αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα με ένα σκάφος λεμβολογημένο, εφ όσον έχεις χαρτί ασφαλιστικής κάλυψης. Από την Ελλάδα, δεν χρειάζεται καν απόλπους.

life raft κλπ σωστικά, καλό να υπάρχουν για την δικιά σου ασφάλεια. Ουδείς πρόκειται να ασχοληθεί. Ένα μικρό σκάφος αναψυχής, διεθνώς αντιμετωπίζεται με την εξής λογική: Δικό σου είναι, τράβα πνίξου!!!

Ποιός ελέγχει στην Ελλάδα ένα σκαφάκι με Αγγλική ή με Ιταλική σημαία? Κανένας! Αντίστοιχα, κανένας δεν θα ασχοληθεί μαζί σου στην Ιταλία. Την ασφάλεια να έχεις. Στην Ιταλία, είναι το μοναδικό χαρτί που ελέγχουν.

stormjib
05-11-2010, 12:49
Τα σωστικά, οφείλουν να είναι σε ισχύ με ευθύνη του ιδιοκτήτη του σκάφους. Αρκεί να ισχύουν, να είναι αναγομωμένος ο πυροσβεστήρας κλπ.

Για ταξίδια στο εξωτερικό, κατ αρχάς πρέπει να έχεις ασφάλεια που να σε καλύπτει. Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για το εσωτερικό.

Δεν προβλέπεται να νηολογείται ένα σκάφος, για να κάνει διεθνείς πλόες. Γενικά, δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη.

Όταν φτάσεις στην Ιταλία ας πούμε, δεν θα αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα με ένα σκάφος λεμβολογημένο, εφ όσον έχεις χαρτί ασφαλιστικής κάλυψης. Από την Ελλάδα, δεν χρειάζεται καν απόλπους.

life raft κλπ σωστικά, καλό να υπάρχουν για την δικιά σου ασφάλεια. Ουδείς πρόκειται να ασχοληθεί. Ένα μικρό σκάφος αναψυχής, διεθνώς αντιμετωπίζεται με την εξής λογική: Δικό σου είναι, τράβα πνίξου!!!

Ποιός ελέγχει στην Ελλάδα ένα σκαφάκι με Αγγλική ή με Ιταλική σημαία? Κανένας! Αντίστοιχα, κανένας δεν θα ασχοληθεί μαζί σου στην Ιταλία. Την ασφάλεια να έχεις. Στην Ιταλία, είναι το μοναδικό χαρτί που ελέγχουν.

Thanks Mangos!!!

Ψάχνοντας βρήκα και αυτό (http://www.mikramarine.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=88). Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αν είναι παλιό. Θα πω του φίλου να ρωτήσει στο Λιμεναρχείο για λεπτομέρειες.

mangos
05-11-2010, 23:34
Από μια γρήγορη ματιά, σωστά μου φαίνονται.