PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιόπιστος τύπος ιστιοπλοικου



panas
27-03-2009, 20:50
:p χαιρετω και σε αυτη την ενοτητα θα ηθελα να μιλησουμε για τους τυπους των ιστιοφορων σκαφων τους οποιους κρινετε ως καλυτερους και γιατι . Οταν μιλαω για τυπους σκαφων ενωω π.χ. long keel, feen keel , ναυπηγεια κατασκευης σκαφων οπως και υλικα κατασκευης π.χ. πολυεστερας , ξυλο , σιδερο , αλουμινιο , τσιμεντο κ.λ.π.
:confused: Εαν ειναι πολυ μπερδεμενο και γενικο το θεμα για να διευκολινω την συζητηση θα σας προτεινα να αναφερθητε στους τυπους των ιστιοφορων που εσεις θα θελατε να ειχατε για οποιοδηποτε σκοπο ακομα και εαν αυτος φαινεται τρελος π.χ ο γυρος του κοσμου .:D Ευχαριστω και περιμενω.

cataman
29-03-2009, 22:58
Μετά από έρευνα και όχι από προσωπική πείρα, το ξεκαθαρίζω, πιστεύω ότι τα catamaran και τα trimaran είναι τα πιο καλύτερα σκάφη σε γενικές γραμμές: εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι, ευστάθεια σκάφους ως προς τον άνεμο, ταχύτητα κ.α.
Γι αυτό πιστεύω ότι προτιμούνται για τους υπερατλαντικούς αγώνες.
Τώρα, πάρτε τα 15-20m που έχουν και βάλτε τα σε μικρότερη κλίμακα, στα 6-7 και 8m και έχετε ένα μικρό ιδανικό σκάφος αναψυχής σε σχέση με ένα monohull.
Πάντα, το υπενθυμίζω κατά την γνώμη μου.

panas
30-03-2009, 15:27
Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση , συμφωνω οτι το καταμαραν ειναι μια πολυ καλη επιλογη για σκαφος γιατι πρωτα απο ολα ειναι ο ποιο ευτυχωρος τυπος ιστιοπλοικου σκαφους που μπορει κανεις να βρει . Λογο του μεγαλου πλατους του σε σχεση με το μηκος του μπορει να διευθετιθει με τετοιο τροπο ωστε στο εσωτερικο του να φιλοξενησει πολους και πραγματικα μεγαλους χωρους . Ειναι ισως ο ταχυτερος τυπος ιστιοφορου λογο των ελαχιστων τριβων που αναπτυσονται στις γαστρες του εξαιτιας του μικρου ογκου τους [ αυτο φαινεται στα αγωνιστικα καταμαραν που διασχιζουν ωκεανους και φτανουν ταχυτητες που πολλες φορες αγγιζουν η ξεπερνουν τα 60 μιλια ].
Ενα μεγαλο καταμαραν γυρο στα 25 μετρα οντος εχει πολυ μεγαλη ευσταθια ομως σε σχεση με αλλους τυπους ιστιοφορων σκαφων η γωνια κλισης στην οποια θα χασει την ευσταθια του ειναι πολυ μικροτερη πιο συγκεκριμενα απο οσο ξερω ενα καταμαραν χανει την ευσταθια του περιπου στης 90 μοιρες ενω ενα μονογαστρο ιστιοφορο αναλογος με τον τυπο της καρινας του εχει πολυ μεγαλυτερη γωνια απολειας ευσταθιας .
Σε ενα μεγαλο καταμαραν ο κυνδινος για κατι τετοιο ειναι πολυ μικρος ομως οσο τα μεγεθοι μικραινουν τοσο πιο ασταθες γινεται το καταμαραν χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ενα μικρου μεγεθους καταμαραν γυρο στα 7 με 8 μετρα δεν ειναι ασφαλες.
Το μονο ισως πραγματικο μειονεκτημα του ειναι η τιμη του η οποια συνηθος ειναι αρκετα ποιο υψηλη απο την τιμη ενος μονοκαρινου αν και στην αγορα υπαρχουν μεταχειρισμενα καταμαραν σε πολυ προσητες τιμες .

cataman
30-03-2009, 22:28
Αν το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή αγοράς και εφόσον συμφωνούμε ότι ένα καταμαράν είναι δυο monohull μαζί,
μια λύση είναι και η από κοινού αγορά ενός καταμαράν από δυο αγοραστές και η χρήση του καθενός κατά το ήμισυ του έτους.
Έτσι έχουμε τα έξοδα μισά αλλά το σκάφος ολόκληρο.
Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.
Αν κάποιο άλλο μέλος έχει άλλη γνώμη για αυτήν την λύση ας με διορθώσει αν αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει.

Κουμπαρος
31-03-2009, 08:09
Monohulls compared to multihulls
As a direct result of their very different hull shapes, these two groups of boats have very different stability characteristics, which affects the way they are assessed.
Monohulls usually achieve maximum righting moment when heeled between 40 degrees and 70 degrees. As they heel, the wind is progressively spilt from the sails until at 90 degrees of heel there is very little heeling effect. Unless downflooding occurs, many monohulls will return to the upright after being knocked flat by a gust of wind in relatively smooth water. If the righting moment remains positive up to about 120 degrees (which usually means that the boat must have permanent ballast in the keel), it will normally recover even if totally inverted by breaking waves.
Note: The term righting moment was explained in European Boatbuilder Issue 8, July.
Multihulls, in contrast, have very high initial stability with a maximum righting moment between 10 degrees and 20 degrees of heel, beyond which the righting moment decreases and ceases to be positive at about 70 degrees to 90 degrees. Even though wind is spilt from the sails as the boat heels, the windage of the hull means that there will still be a considerable wind-heeling moment at 90 degrees of heel. Unless handled with exceptional skill such boats will capsize if heeled beyond the maximum righting moment and, once inverted, they are virtually impossible to recover — except in the case of small beach cats that may right like conventional sailing dinghies. See Figure 2.
Source: http://www.ybw.com/ibinews/ebb/tech_8_pt1.html

panas
31-03-2009, 13:30
Αν το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή αγοράς και εφόσον συμφωνούμε ότι ένα καταμαράν είναι δυο monohull μαζί,
μια λύση είναι και η από κοινού αγορά ενός καταμαράν από δυο αγοραστές και η χρήση του καθενός κατά το ήμισυ του έτους.
Έτσι έχουμε τα έξοδα μισά αλλά το σκάφος ολόκληρο.
Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.
Αν κάποιο άλλο μέλος έχει άλλη γνώμη για αυτήν την λύση ας με διορθώσει αν αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει.

Φιλε καταμαν ποτε δεν ειπα οτι το καταμαραν ειναι δυο μονοκαρινα σκαφοι μαζι και αυτο γιατι εχουν τελειος διαφορετικη συμπεριφορα στην θαλασσα . Προκειτε για δυο εντελος διαφορετικους τυπους σκαφων . Το μεν καταμαραν στειριζει την ευσταθια του στο πολυ μεγαλο πλατος που εχει σε σχεση με το μηκος του και την ταχυτητα του στις λιγες τριβες που αναπτυσονται μεταξι της καρινας και της θαλασσας εξαιτιας του μικρου ογκου της καρινας , [ ενας ναυπηγος προφανος θα σου τα εξηγουσε καλυτερα ] , αυτο σημαινει οτι η καθε γαστρα ξεχωριστα ενος τετοιου σκαφους δεν θα μπορουσε απο μονη της να πλευσει παρα μονο ισως σαν κανο .
Το δε μονοκαρινο σκαφος στειριζει την ευσταθια του στον σχεδιασμο της γαστρας του αυτο του δεινει σαφος καλυτερη ευσταθια και φυσικα μεγαλυτερη αντοχη στις καιρικες συνθηκες το τιμημα που πληρωνει ενα μονοκαρινο για αυτο ειναι η μικροτερη ταχυτητα του οπως και η μικροτερη ανεση χωρου .
Οπως αναφερει και ο φιλτατος κουμπαρος υπαρχουν πολυ τυποι μονοκαρινων ιστιοφορων οι οποιοι εχουν την δυνατοτητα να επανελθουν στην οριζοντια θεση ισσοροπιας τους ακομα και εαν εχουν ανατραπει τελειος δηλαδι ακομα και απο τις180 μοιρες κληση σε σχεση με την οριζοντια θεση τους , κατι τετοιο για ενα καταμαραν ειναι αδυνατο εφοσον μετα της 90 μοιρες το σκαφος θα ανατραπει ανεπιστρεπτη .
Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι ενα δυκαρινο η τρικαρινο σκαφος δεν ειναι αξιοπλοο και υπαρχουν στην αγορα τετοια σκαφοι σε αρκετα προσητες τιμες , οσο για την απο κοινου αγορα ενος τετοιου σκαφους με εναν η και περισσοτερους φιλους αυτο ειναι μια καλη και πολυ εφικτη λυση την οποια εφαρμοζουν παρα πολλοι ανα τον κοσμο ομως αυτη η λυση ενεχει καποιους κυνδινους και παγιδες . Πρεπει να ξερεις αρκετα καλα τον συνιδιοκτητη του σκαφους ωστε να υπαρχει συννενοηση μεταξυ σας , αυτο συνεπαγεται οτι θα μοιραζεσται πραγματικα τα εξοδα συντηρισης του σκαφους , θα μπορειται να συνεργασθητε ωστε να βρειτε τον χρονο που ο καθε ενας θα το εχει και γενικα θα πρεπει να υπαρχει η θεληση και απο τις δυο πλευρες ωστε οτι και αν κανεται να ειναι κοινος αποδεκτο .

Κουμπαρος
31-03-2009, 14:42
Δεν ξέρω πιο θεωρείται περισσότερο 'αξιόπιστο' ή 'καλύτερο' (πολύ υποκειμενικός και γενικός όρος) αλλά εκείνο που σίγουρα ξέρω είναι πως κάποια φορά θα ήθελα να μπω σε ένα από εκείνα τα τέρατα τριμαράν που σκίζουν το νερό με 30+ κόμβους.....ή σε ένα μονοκάρινο 70άρι Volvo Ocean που επίσης πετά στους 30 κόμβους.....
Τρελά όνειρα!!

panas
31-03-2009, 16:07
και ποιος δεν θα το ηθελε αυτο , ακομα και αραγμενο στο λημανι να ηταν ενα απο αυτα θα ηθελα να ανεβω απανο του .:rolleyes:
Οσο για το ποιος ειναι ο ποιο αξιοπιστος τυπος σκαφους σιγουρα αυτο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απολυτα απο τις απετησεις και τους σκοπους του καθε ενα . Προσωπικα τα σκαφοι που προτιμω ειναι σε γενικες γραμμες τα long keel ιστιοπλοικα λογο της ευσταθιας τους , βεβαια οπως εχω μαθει απο ποιο εμπυρους απο εμενα ιστιοπλοους δεν ειναι ειδανικα για κλειστες θαλασσες οπως το αιγαιο με τα πολλα ρευματα και τους τρελους ανεμους λογο του οτι ενα long keel σκαφος μανουβραρει ποιο δυσκολα απο ενα αλλο τυπο σκαφους αλλα παρολα αυτα ειναι σκαφη που εχουν γυρισει ολο τον κοσμο και με ολους τους καιρους .
Πολλες φορες τα καλοκαιρια σκανε μυτη στην Κρητη σκαφοι απο ολο τον κοσμο και μερικες φορες εχω δει κατι 7μετρα ιστιοφορα που ερχονται απο Νορβηγια , Γερμανια , Καναδα κ.λ.π. Τετοιους ανθρωπους πραγματικα τους χαιρομαι για την τρελα τους .

jerry_p
31-03-2009, 16:29
Συμφωνώ με το φίλο Κουμπάρο, ότι το ερώτημα είναι ακόμα ασαφές.

Εάν θέλω να σπάσω το ρεκόρ ταχύτητας με ένα πολύ καλό πλήρωμα, ίσως ένα multihull να είναι στις επιλογές.

Αλλά εάν θέλω να γυρίσω τον κόσμο με ασφάλεια, όπου το σκάφος στήνεται για να ξεπεράσει πιθανά πολύ δύσκολες θάλασσες και να αντέχει προβλεπόμενο σενάριο ανατροπής και επανάταξης, δεν νομίζω να σκεφτεί κάποιος multihull.
Ίσως παραείμαι επιφυλακτικός, αλλά και στο Αιγαίο με ένα 9ράκι δεν ξέρω εάν θα εμπιστευόμουν ένα catamaran, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει ούτε σε 7ράκι, οπότε μπορεί να είμαι μακριά νυχτωμένος

cataman
31-03-2009, 22:05
Καταρχήν φίλε panas, ίσως να παρεξηγήθηκα λέγοντας ότι συμφωνούμε ότι ένα catamaran είναι σαν δυο monohull, εννοώντας ότι το catamaran έχει σε χώρους τους διπλάσιους από ότι το monohull, και σίγουρα εγώ θα προτιμούσα περισσότερους χώρους αν είναι να κάνω τον γύρο του κόσμου σε αναψυχή, με παρέα φυσικά.
Τώρα φίλε κουμπάρε όσον αφορά την ευστάθεια του catamaran σε περίπτωση ανατροπής, δεν πέρασε από το μυαλό μου γιατί δεν έχω ακούσει για πολλά catamaran αναψυχής να γυρνάνε τούμπα. Ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα, υπάρχει δεν αντιλέγω, αλλά είναι πιθανότητα που έχει συμβεί πιθανόν σε αγώνες που εκεί παίζονται πολλά.
Αν κάποιος όμως έχει δώσει τόσα χρήματα για να αποκτήσει ένα τόσο ακριβό σκάφος αναψυχής σίγουρα θα έκανε τα πάντα για να μην το φέρει τούμπα.
Και επειδή μάλλον έχω καταλάβει ότι είμαι εκτός θέματος, μιας και το θέμα είναι πιο monohull είναι καλύτερο ή αξιόπιστο, η αναφορά μου για το catamaran είναι λίγο άσχετη.
Επαναλαμβάνω αυτό που είπα και στην πρώτη μου απάντηση: κατά την γνώμη μου, μιας και ούτε δίπλωμα κυβερνήτη ιστιοπλοϊκού έχω, ούτε πείρα με ναυπήγηση σκαφών. Απλά είμαι κάποιος που λατρεύει τα catamaran και αν μου καθόταν το λαχείο αυτό θα αγόραζα.
Ακόμα και η συνιδιοκτησία είναι μια λύση που σίγουρα θέλει όπως είπα καλή διάθεση.

panas
01-04-2009, 16:35
Καταρχην φιλε καταμαν τα καταμαραν ειναι σαφως ποιο ανετα ιστιοπλοικα απο οποιοδηποτε αλλο ιστιοπλοικο σκαφος αναλογου μεγεθους και η προτημιση σου σε αυτον τον τυπο σκαφους απολυτα σεβαστη και το ιδιο σωστη με οποιαδηποτε αλλη επιλογη . Δευτερο δεν εισαι καθολου ασχετος με το θεμα γιατι αυτο ακριβος ζητουσα , την αποψη του καθε ενος για το ποιο σκαφος προτιμαει και φυσικα εαν θελει να απαντησει για ποιον λογο το προτιμαει με αλλα λογια θελω την υποκειμενικη αποψη του καθε ενος που ενδιαφερεται για το θεμα . Εξαλου το ιστιοφορο καταμαραν ειναι και αυτο ενας απο τους τυπους τον σκαφων που περιεχει η ερωτηση.
Πιστευω οτι σε ενα τοσο γενικο θεμα οπως αυτο που εθεσα ολες οι αποψης ειναι σωστες εφοσον βασιζονται στις προσωπικες μας απαιτησεις σε σχεση με το σκαφος που θα θελαμε να εχουμε η που εχουμε .
Επεισης δεν χρειαζεται να εχεις διπλωμα ιστιοπλοιας η εμπειρια στην θαλασσα για να εκφρασεις την αποψη σου η οποια το επαναλαμβανω ειναι απολυτα σεβαστη και το ιδιο σωστη με την αποψη οποιουδηποτε αλλου συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντος . Στην τελικη ενα forum ειναι στο οποιο διδεται η ευκαιρια να συναντηθουν καποιοι ανθρωποι και να συζητισουν καποια θεματα που τους ενδιαφερουν , κατι που σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση δεν θα ηταν δυνατον να συμβει , μεσα σε αυτο το πλαισιο ανταλασουμε αποψεις και ιδεες εχωντας καθε δικαιωμα να εκφρασουμε την δικη μας γνωμη και να ακουσουμε τις γνωμες των αλλων Χωρις να ειναι απαρετητο να συμφωνησουμε η να διαφωνησουμε με τον συνομιλιτη μας .

cataman
02-04-2009, 00:26
Φίλε panas και προς όποιο μέλος διαβάζει αυτό το post, το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα με την εγγραφή μου σε αυτό το forum είναι να διαφωνώ με άλλα μέλη προσπαθώντας να περάσει η δική μου γνώμη ή άποψη σαν η πιο σωστή. Πόσο μάλλον όταν θέσω και εγώ με την σειρά μου κάποιο θέμα προς συζήτηση.
Γράφτηκα σε αυτό το forum για τον λόγο που ανέφερες και εσύ, για να έρθω σε επαφή και να συνομιλώ με άτομα που έχουν και αυτά μια ιδιαίτερη αγάπη για την θάλασσα την ιστιοπλοΐα και την ναυτιλία γενικά.
Και για να τελειώσω και να δώσω το βήμα και σε άλλα μέλη να πουν την δική τους γνώμη για το θέμα που έθεσες, ελπίζω κάποια μέρα να βρεθούμε σε κάποιο λιμάνι του όμορφου νησιού σου, εγώ με το catamaran μου και εσύ με το σκάφος σου.

panas
02-04-2009, 15:16
Το ιδιο ευχομαι και εγω , επισεις θελω να ξερεις οτι δεν υπαρχει καμια απολυτος διαφωνια τα καταμαραν ειναι υπεροχα σκαφη και οτι εχει λεχθει ειναι στα πλαισια της καλως ενοουμενης ανταλαγης αποψεων .
Εκτος αυτου θα ηθελα να σε παραπεμψω στην διευθηνση www.wharram.com (http://www.wharram.com) οπου εκει θα βρεις μια μεγαλη ποικιλια σχεδιων του συγκεκριμενου τυπου σκαφων . Καποια απο αυτα τα σχεδια ειναι μελετημενα για ιδιοκατασκευη , καποια αλλα για να υλοποιηθουν θα πρεπει αυτο να γεινει απο επαγγελματιες ναυπηγους .
Δεν γνωριζω εαν εχεις καποιες γνωσεις περι της ναυπηγικης ομως αξιζει των κοπο να επισκευθεις την ιστοσελιδα . Συνοπτικα πρεπει να σου πω οτι ο james wharram ειναι ενας απο τους ποιο γνωστους σχεδιαστες καταμαραν στον κοσμο [ κυριος στο εξωτερικο ] και τα σχεδια του τα εχει εμπνευστει απο τα αρχαιοτατα πολυνησιακα καταμαραν . Τετοια σκαφοι εχουν διασχισει ωκεανους και καποια απο αυτα εχουν κανει των γυρο του κοσμου . Ελπιζω να σε βοηθισα εστω και λιγο στην αναζητηση σου.

panas
02-04-2009, 15:33
Συμφωνώ με το φίλο Κουμπάρο, ότι το ερώτημα είναι ακόμα ασαφές.

Εάν θέλω να σπάσω το ρεκόρ ταχύτητας με ένα πολύ καλό πλήρωμα, ίσως ένα multihull να είναι στις επιλογές.

Αλλά εάν θέλω να γυρίσω τον κόσμο με ασφάλεια, όπου το σκάφος στήνεται για να ξεπεράσει πιθανά πολύ δύσκολες θάλασσες και να αντέχει προβλεπόμενο σενάριο ανατροπής και επανάταξης, δεν νομίζω να σκεφτεί κάποιος multihull.
Ίσως παραείμαι επιφυλακτικός, αλλά και στο Αιγαίο με ένα 9ράκι δεν ξέρω εάν θα εμπιστευόμουν ένα catamaran, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει ούτε σε 7ράκι, οπότε μπορεί να είμαι μακριά νυχτωμένος
Φιλε jerry-p το ερωτημα ειναι απολυτος γενικο και περιλαμβανει ως απαντησεις ολων των ειδων τα ιστιοφορα σκαφοι ανεξαρτητος ειδους υλικου κατασκευης κ.λ.π. Οι απαντησεις απτονται της υποκειμενικης προτημισης του καθε ενως δεν ζηταω με αλλα λογια να συγκρινουμε τους παρα πολους τυπους ιστιοπλοικων ωστε στο τελος να βγει ο καλυτερος κατι τετοιο δεν γινεται εφοσον ο καθε τυπος σκαφους εξυπηρετει διαφορετικο σκοπο οποτε συνεπως καπου υπερεχει ενας συγκεκριμενος τυπος σκαφους και καπου μειονεκτει σε σχεση με εναν αλλο . Ζηταω την καθαρα προσωπικη αποψη του καθε ενος για των τυπο σκαφους που προτιμαει σε σχεση με την επιδιωξη και τις απαιτησεις του . Ελπιζω να εγεινα σαφεστερος απο πριν και περιμενω την δικη σου αποψη οπως και των υπολοιπων .

cataman
02-04-2009, 23:10
Το ιδιο ευχομαι και εγω , επισεις θελω να ξερεις οτι δεν υπαρχει καμια απολυτος διαφωνια τα καταμαραν ειναι υπεροχα σκαφη και οτι εχει λεχθει ειναι στα πλαισια της καλως ενοουμενης ανταλαγης αποψεων .
Εκτος αυτου θα ηθελα να σε παραπεμψω στην διευθηνση www.wharram.com (http://www.wharram.com) οπου εκει θα βρεις μια μεγαλη ποικιλια σχεδιων του συγκεκριμενου τυπου σκαφων . Καποια απο αυτα τα σχεδια ειναι μελετημενα για ιδιοκατασκευη , καποια αλλα για να υλοποιηθουν θα πρεπει αυτο να γεινει απο επαγγελματιες ναυπηγους .
Δεν γνωριζω εαν εχεις καποιες γνωσεις περι της ναυπηγικης ομως αξιζει των κοπο να επισκευθεις την ιστοσελιδα . Συνοπτικα πρεπει να σου πω οτι ο james wharram ειναι ενας απο τους ποιο γνωστους σχεδιαστες καταμαραν στον κοσμο [ κυριος στο εξωτερικο ] και τα σχεδια του τα εχει εμπνευστει απο τα αρχαιοτατα πολυνησιακα καταμαραν . Τετοια σκαφοι εχουν διασχισει ωκεανους και καποια απο αυτα εχουν κανει των γυρο του κοσμου . Ελπιζω να σε βοηθισα εστω και λιγο στην αναζητηση σου.

Τώρα φίλε panas ξύνεις πληγές με την αναφορά σου στο site του james wharram. Είναι ένα από τα πολλά site που παρακολουθώ εδω και ένα χρόνο τουλάχιστον από τότε που έπεσε μπροστά μου σε μια αναζήτηση για τα catamaran.
Τώρα γνώσεις περί ναυπηγικής όπως έχω αναφέρει μπορεί να μην έχω, έχω όμως κάποιες βασικές γνώσεις περί αεροναυπηγικής, σαν μηχανικός αεροσκαφών που έχω σπουδάσει. Περισσότερα θα αναφέρω σε κάποιο ανάλογο post που θα ανεβάσω.

panas
03-04-2009, 17:58
Εαν εχεις υποψη σου παρομια sites με αυτο θα ηθελα να με παραπεμψεις σε καποια απο αυτα γιατι το οτι προτιμω τα μονοκαρινα δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσουν τα καταμαραν , παντος δεν ξερω αλλα εαν ηταν να διαλεξω ενα καταμαραν συγουρα θα διαλεγα ενα του wharram . Δεν ξερω αλλα τα σκαφοι του εχουν ξεχωριστο χαρακτηρα και παραλληλα θεωρουνται πολυ καλοταξιδα.

cataman
04-04-2009, 00:40
Σου έχω ένα site που είναι ότι λέει και το όνομα του Wharram Builders and Friends
http://wharrambuilders.ning.com/ (http://wharrambuilders.ning.com/) το οποίο είναι κορυφή όσων αφορά αυτού του είδους τα σκάφη.

panas
04-04-2009, 16:27
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ site !!!
Δεν ξερω ποια ειναι η γνωμη σου αλλα νομιζω οτι τα καταμαραν του WHARRAM ειναι υπεροχα επισεις ενα τετοιο σκαφος ειναι ειδανικο για εξερευνητικο λογο του οτι μπορει να προσσεγγισει σε πολυ ρηχα νερα αλλα και γιατι λογο χωρου μπορε να χρησιμοποιηθει ως πλωτη βαση για καταδυσεις και αλλου ειδους παρομοιες αποστολες .
Θυμαμαι πριν απο αρκετα χρονια ειχα συναντησει ενα τετοιο ερευνητικο στο Ηρακλειο το οποιο εκανε ερευνες απ΄ οτι ακουσα σε ενα ναυαγειο κοντα στην περιοχη.

cataman
04-04-2009, 23:36
Τα σκαριά του Wharram θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι καταπληκτικά και είναι επίσης από τα λίγα σκάφη που απευθύνονται κυρίως σε homebuilders, όμως αν ένα τέτοιο σχέδιο το πάρει στα χέρια του ένας επαγγελματίας το αποτέλεσμα είναι απλά τέλειο. Ορίστε ένα παράδειγμα.
http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34690&stc=1&d=1238880731

panas
08-04-2009, 15:45
Εκπληκτικη φωτογραφια τα καταμαραν ειναι εντυποσιακα σκαφοι και σιγουρα σου παγιδευουν την προσοχη Εγω παλι προτιμω εν σκαφος σαν και αυτο που ανεβασα ως συνημενη εικονα.

cataman
09-04-2009, 10:06
Καλά τώρα θα σε φτιάξω. Σου έχω ΤΟ site για σκάφη σαν της φωτό.
Δες πρώτα αυτό το σκάφος.
http://www.jwboatdesigns.co.nz/plans/penguin/index.htm
Είναι σε αυτό το αρχικό site.
http://www.jwboatdesigns.co.nz/plans/plans.htm
Στην κατηγορία Boats with cabins and sails.

panas
10-04-2009, 21:06
Πραγματικα πιστεψε με αν ειχα αρκετα χρηματα και χρονο θα ηθελα να αγορασω τα περισσοτερα απο τα σχεδια ειδικα το fafnir το swaggie το penguin και η φαλαινιδα των 6 μετρων ειναι το κατι αλλο .
Εκτος αυτου θα ηθελα να σου προτεινω την διευθηνση www.catamaransite.com (http://www.catamaransite.com) στην οποια πιστευω οτι θα βρεις [αν και ισως ειδη την ξερεις την σελιδα ] ευκολες και προσητες λυσεις για την αποκτηση ενος καταμαραν και επισεις εαν θελεις να δεις την κινηση των πλοιων στην Ελλαδα αλλα και σε αλλες περιοχες του κοσμου τοτε κανε κλικ και εδω www.marinetraffic.com (http://www.marinetraffic.com) [η τελευταια διευθινση ειναι λιγο ασχετη αλλα καλη.

cataman
10-04-2009, 21:26
Αυτό το site δεν το είχα επισκεφτεί. Σε ευχαριστώ, θα μου χρειαστεί.
Όσο για το www.marinetraffic.com (http://www.marinetraffic.com/) το γνωρίζω και το έχω ήδη στα αγαπημένα μου.
Θα σου προτείνω με την σειρά μου (αν δεν το έχεις ήδη τσεκάρει) το site που έχω ποστάρει: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=190941#post190941
Πιστεύω να το βρεις χρήσιμο.

alcop1
14-04-2009, 14:02
Καλοι μου φιλοι πρεπει να θυμομαστε οτι στη θαλασσα ολα ειναι σχετικα και νομιζω οτι τελειο σκαφος δεν υπαρχει και ολα εχουν συν κ μειον! εγω εχω ενα καταμαραν αρκετα μεγαλο (47f)και μπορω να πω οτι ειναι σοβαρα σκαφη.Απο εκει και περα βεβαια πεζουν ρολο και οι ικανοτητες του καθενος.Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες η νομιζει οτι μπορω να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι!!

cataman
15-04-2009, 22:07
Φίλε alcop1 καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο οι ικανότητες του καθενός σε κάθε πράγμα πόσο μάλλον στην θάλασσα που δεν σηκώνει και πολλά αστεία.
Και όσον αφορά το τέλειο σκάφος και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως το ιδανικό σκάφος και είναι διαφορετικό για κάθε χρήστη.
Για μένα ιδανικό είναι ένα 6.5μ σκάφος ενώ για κάποιον άλλον είναι το 16.5μ

pipis82
21-08-2009, 10:37
Μολις το καταμαραν συκωσει πλωτηρα ετοιμασου για σωσιβια. Επεισης εαν παρατηρησεις ενα καταμαραν συκωμενο στον ντοκο, στα υφαλα εχει full water proof hatches (τουλαχιστον 1 και 1) μηπως μπορεις να φανταστεις γιατι τα εχουν βαλει εκει?

cataman
21-08-2009, 10:55
Φίλε pipis82

Αυτά τα water proof hatches υπάρχουν σίγουρα στα μεγάλα αγωνιστικά trimaran τα οποία είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε μεγάλους αγώνες αναποδογυρίζουν, για να βγαίνει το πλήρωμα από εκεί.
Τώρα σε crusing catamaran δεν έχω δεί τέτοια hatches σε χαμηλό σημείο, υπάρχουν πάνω από την ίσαλο γραμμή για το αερισμό των καμπίνων.

Άν ξέρεις κι άλλες τέτοιες πληροφορίες για τα catamaran σε προσκαλώ σε αυτό το post (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=75041) να μας πεις την σχέση σου με αυτά τα σκάφη.

Φιλικά Μάκης (cataman).

pipis82
21-08-2009, 14:20
Φίλε pipis82

Αυτά τα water proof hatches υπάρχουν σίγουρα στα μεγάλα αγωνιστικά trimaran τα οποία είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε μεγάλους αγώνες αναποδογυρίζουν, για να βγαίνει το πλήρωμα από εκεί.
Τώρα σε crusing catamaran δεν έχω δεί τέτοια hatches σε χαμηλό σημείο, υπάρχουν πάνω από την ίσαλο γραμμή για το αερισμό των καμπίνων.

Άν ξέρεις κι άλλες τέτοιες πληροφορίες για τα catamaran σε προσκαλώ σε αυτό το post (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=75041) να μας πεις την σχέση σου με αυτά τα σκάφη.

Φιλικά Μάκης (cataman).

Για την συνέχειά του θέματος θα απαντήσω εδω κ μετά με χαρά θα αποδεχθώ
την πρόσκλησή.

Τα καταμαραν απο κατασκευης τους εαν τουμπαρουν δεν ξαναερχονται για αυτο κ τα hatches στα βρεχαμενα. Σε crusing katamaran εαν θες να δεις τετοια εχει εξω απο το νερο -απο νοεμβρη που σταματανε τα ναυλα - στο καλαμακι. Ψαξε να βρεις το blue laggon του κυριακουλη για παράδειγμά.

Η σχεση μου ειναι οτι μια φορα εκανα μεταφορα ενα στα γουβια με μηχανη και ανοιξα κ λιγο πανι να δω τι κανει.Οχι δεν το πηγα κανονικα ολο με πανι γιατι ημουν μονος. Πιστευω οτι ειναι σκαφος που σου στερει εναν παραγοντα ασφαλειας οταν κανει Pitch κατα τα αλλα εχει χιλια 2 καλα.

Φιλικα Σπυρος

cataman
22-08-2009, 15:28
Έχω σκοπό να γίνω τακτικός πελάτης της μαρίνας του Αλίμου από Σεπτέμβριο για φωτογράφιση.
Σε μιά αεροφωτογραφία που είδα στο google μέτρησα μέσα στο νερό πάνω απο 10 catamaran και έξω απο το νερό άλλα 10 σύν ένα trimaran μόνο σε αυτή την μαρίνα.

Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι με αυτό τον αριθμό των 20+ catamaran σε μία μαρίνα μόνο, φαίνεται ότι τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι τα προτιμούν, με αποτέλεσμα να έχει ανέβει η ζήτηση στην Ελλάδα για ενοικίαση τέτοιων σκαφών.
Ίσως να ξέρεις καλύτερα εσύ Σπύρο γι'αυτό το θέμα?

pipis82
23-08-2009, 16:39
Δεν μπορω να εχω στατιστικη για το ποσα καταμαραν ειναι στα ναυλα εαν αυξηθηκαν η εαν μειωθηκε ο πληθυσμος τους. Η αληθεια ειναι η εξης:

Ενα καταμαραν στην ενοικιαση ειναι πολυ πιο ακριβο(ακουσα 15000 την εβδομαδα για ενα 42αρι με skipper φετος τον Αυγουστο) απο ενα Monohull απο την αλλη εχει 2 μεγαλα πλεονεκτηματα κ ενα μειονεκτημα σαν νοικιαρικο.

+ ασυγκριτα άπλετους χωρους (στην γεφυρα του blue lagοοn νομιζεις οτι εσαι σε ferry boat!!)
+ μικρο βυθυσμα περιπου εμφορτο στο 1μ περιπου (που σημαινει οτι περνα απο ρηχα κοματια πχ Παρο-Αντιπαρο χωρις φοβο) κ μπορει να πλησιασει πιο κοντα στην ακτη για πριματσες, αγκυροβολια κτλ.)

-
δεν χωρας ευκολα σε λιμανι! αντε να βρεις θεση να δεσεις για νερα πετρελαια κτλ παρακαλας... κρατα 2-3 θεσεις monohull
-μεγαλυτερες καταναλωσεις σε πετρελαια (2 μηχανες)

Οι εταιριες ενοικιασεων τους ενδιαφερει το κερδος, εαν τα περισσοτερα ναυλα τα κανουν multihull σκαφη τοτε θα στραφουν και σε αυτα. (Παλαιοτερα ισως να ηταν λιγοτερα κ να ανεβαινουν σιγα σιγα επειδη εγιναν πιο προσιτα η οι ναυλωτες τους αρεσουν περισσοτερο.)

Αυτα για την ωρα...

cataman
23-08-2009, 17:09
Αυτό που πιστεύω οφείλεται στην αύξηση των catamaran στην χώρα μας είναι ότι οι ξένοι που έρχονται εδώ για ενοικίαση ίσως να τα ζητούν, επειδή τα εμπιστεύονται στην χώρα τους.
Άν όπως λές, είναι και για τις εταιρίες ενοικίασης πιο κερδοφόρα τότε ένας λόγος παραπάνω (αλίμονο στην ελλάδα ζούμε).
Για το μειονεκτήματα που αναφέρεις: φαρδύτερο σε αγκυροβόλιο για ανεφοδιασμό, θα ήθελα να σε ρωτήσω: εφόσον έχει περισσότερο όγκο από ένα monohull δεν έχει και μεγαλύτερες δεξαμενες νερού και καυσίμου, άρα χρειάζεται λιγότερους ανεφοδιασμούς για το ίδιο ταξίδι με ένα monohull?
Χώρια ότι το catamaran θα φτάσει πιο γρήγορα, έτσι δεν είναι?

pipis82
31-08-2009, 18:09
Η αυτονομια τους ειναι σχετικη οπως και σε ολα τα sail boats.
Εαν με την ερωτηση σου υπονοεις οτι επειδη εχουν μεγαλυτερο χωρο θα εχουν περισσοτερες δεξαμενες κ αρα μεγαλυτερη αυτονομια αρα δεν ειναι προβλημα να δεσεις σε λιμανι καθ λιγο θα σου απαντησω ως εξης.

Η αυτονομια εχει σχεση με την καταναλωση.
Τα σκαφη αυτα εχουν ως επι το πληστων 2 μηχανες αρα χρειαζονται διπλασιους χωρους για δεξαμενες, ... αλλα εχουν κ διπλασια καταναλωση οποτε ερχομαστε παλι στα ιδια. Με λιγα λογια θα πας σε λιμανι με την ιδια συχνοτητα που θα πηγενες κ με ενα monohull.

Απο την αλλη αυτο που τελιωνει συνηθως πιο συχνα ειναι το νερο! Οποτε αργα η γρηγορα θα αναγκαστεις να πιασεις λιμανι κ τοτε θα παιδευτης σιγουρα περισσοτερο απο ενα monohull.

cataman
31-08-2009, 21:06
Σαν πολυτελέστατα σκάφη που είναι τα catamaran, δεν έχουν όλα στον standard εξοπλισμό τους αφαλατωτή? Έτσι ώστε να μειώνεται ο συχνός ανεφοδιασμός τους για γλυκό νερό?

mastrokostas
03-10-2009, 22:01
Αυτό εδώ τι τύπος πανιών και άλμπουρου ειναι ??
59242

cataman
03-10-2009, 23:31
Καθώς κοιτάω την φωτογραφία σου φίλε mastrokosta παρατηρώ δύο πράγματα:
1. Αν δεν είχε αυτή την σημαία θα ορκιζόμουνα ότι είναι Ελληνική πατέντα.
2. Σίγουρα δεν είναι η δική ιστιοφορία και από κάποιο άλλο σκάφος προέρχεται.

Θα περιμένουμε βέβαια και τις γνώμες πιο ειδικών από εμένα τον άσχετο αλλά φίλε mastrokosta θα μπορούσες τουλάχιστον να μας πεις που την τράβηξες αυτήν την φωτογραφία για να ξέρουμε που κυκλοφορεί ο τύπος.
Ποιος του δίνει απόπλου βρε παιδιά?

Alkis
04-10-2009, 12:24
Δείτε εδώ, έχει αρκετό ενδιαφέρον:

http://www.freewingmasts.co.uk/fwmpics.htm

http://www.freewingmasts.co.uk/aeroadv1.htm

cataman
04-10-2009, 13:28
Καταρχήν παίρνω την κακία μου πίσω γιατί όπως φαίνεται και από τα link που μας έδωσε ο φίλος Alkis (και τον ευχαριστούμε για αυτό) η ιστιοφορία αυτή υπάρχει και παρότι φαίνεται ιδανική για catamaran λόγο πλάτους, μπορεί να μπει και σε μονοκάρινα.
Γι αυτό και κατάλαβα ότι δεν ήταν δική του η ιστιοφορία αλλά μπήκε αργότερα.

Τώρα κατά πόσο είναι πιό εύκολη στην χρήση της από τις άλλες, περιμένουμε τις δικές σας απόψεις.