PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellenic Seaways



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

FLYING CAT 2
16-09-2009, 22:21
ΕΝΑ ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΥΝΓΧΝΕΥΣΗΣ(ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΑΛΛΟΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ:cry::cry::cry::cry:)

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΓΧΩΝΕΥΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΤΥΠΟΥ BSF-SFF???
http://www.emprosnet.gr/Economy/?EntityID=7ad07b8b-82dc-4b49-85ac-318fbcd2a4e9

apollo_express
20-09-2009, 15:40
Ξέρει κανείς αν μετά τη συγχώνευση ΑΝΕΚ - HSW θα χαθούν τα προνόμια από το πρόγραμμα "Bonus Miles", αφού δε θα υπάρχει πλέον HSW;

sylver23
27-09-2009, 18:31
Οπως αναφέρω και εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=258457#post258457) τα δρομολόγια του Νησος Μύκονος άλλαξαν.
Πλέον δεν έχει για Παροναξια/Ευδηλο/Σάμο δρομολογιο απο Πειραιά τις Τρίτες ενώ το ανάποδο τις Τετάρτες.
Μήπως αυτό το κενό σημαίνει οτι η απευθείας ανάθεση για Αγιο Κήρυκο-Φούρνους -Σάμο που δόθηκε στην hsw θα είναι με το Νήσος Μύκονος ??

DimitrisT
27-09-2009, 19:05
Οπως αναφέρω και εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=258457#post258457) τα δρομολόγια του Νησος Μύκονος άλλαξαν.
Πλέον δεν έχει για Παροναξια/Ευδηλο/Σάμο δρομολογιο απο Πειραιά τις Τρίτες ενώ το ανάποδο τις Τετάρτες.
Μήπως αυτό το κενό σημαίνει οτι η απευθείας ανάθεση για Αγιο Κήρυκο-Φούρνους -Σάμο που δόθηκε στην hsw θα είναι με το Νήσος Μύκονος ??
Δεν το νομίζω φίλε Sylver γιατί και το Νήσος Χίος έχει κενό ,Τρίτη δεν αναχωρεί από Περαιά και αντίστοιχα Κυριακή από τα Νησιά

sg3
02-10-2009, 09:23
υπαρχει καποια φοτο με τα πλοια της hsw στον σαρωνικο -το καλοκαιρι- τις κυριακες που τα πλοια εφευγαν διαδοχικα 19,00 19,15 19,30?

aegeanspeedlines
15-10-2009, 19:44
Ένα βιντεάκι με τα πλοία της HSW
http://www.youtube.com/watch?v=NDTpqtjvD20

Ergis
16-10-2009, 10:20
να ρωτησω κατι,εκεινη η αγορα του καταμαραν απο την τουρκια τελικα προχωρησε;;;υπαρχει καποιο νεο;

hayabusa
16-10-2009, 10:26
ναι, προχώρησε. πριν λίγες μέρες μάλιστα το ταχύπλοο παραλήφθηκε και επίσημα από την εταιρεία.

edit: μάλλον κατάλαβα λάθος. τα παραπάνω που γράφω αφορούν το monohull Viking

Ergis
16-10-2009, 10:38
ναι, προχώρησε. πριν λίγες μέρες μάλιστα το ταχύπλοο παραλήφθηκε και επίσημα από την εταιρεία.

edit: μάλλον κατάλαβα λάθος. τα παραπάνω που γράφω αφορούν το monohull Viking

για το αδελφακι (http://austal.com/index.cfm?objectID=FED78A26-65BF-EBC1-208F26492750ED7E) του 5 λεω...

sg3
17-10-2009, 10:04
για δειτε εδω:http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/sar221.pdf
γιατι εχει μειωμενα δρομολογια?

FLYING CAT 2
18-10-2009, 14:00
για δειτε εδω:http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/sar221.pdf
γιατι εχει μειωμενα δρομολογια?

ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΩΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΕΦΕΛΗ ΘΑ ΑΠΕΧΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!ΩΣΤΟΣΟ ΕΤΣΙ ΘΑΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΕΝΟΥΝ ΔΥΟ ΠΛΟΙΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΩ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΤΟΥ!!

nissos_mykonos
18-10-2009, 17:36
τελικα θα ερθει highspeed 6???????

Naias II
19-10-2009, 13:47
Ακόμα δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση, προς το παρόν αναμένουμε....

diagoras
04-11-2009, 17:38
Αραγε τωρα που θα επιστρεψει το ΜΥΚΟΝΟΣ αν παει για δεξαμενισμο το ΧΙΟΣ θα το αντικαταστησει το ΜΥΚΟΝΟΣ στην γραμμη του???

sylver23
04-11-2009, 22:11
Εχουμε πει πως δεν θα γίνει κάποια αντικατάσταση στην γραμμή Χιου-Λεσβου απο την hellenic

Ergis
03-12-2009, 23:20
Τωρα μπορει να γελασετε αλλα δεν με πειραζει.....
γνωριζει κανενας απο που μπορω να προμηθευτω μπλουζακια και αλλα διαφορα με τα χρωματα της εταιριας;;;;;:?:?το ψαχνω καιρο τωρα....

diagoras
03-12-2009, 23:22
Φιλε Γιωργο αν συναντιθουμε ποτε μπορω να σου δωσω εγω μπλουζακι και καπελακι.Τα ειχε φερει ο θειος μου απ την Χιο.Εννοειται οτι μπορεις να τα προμηθευτεις μεσα σε καποιο πλοιο της εταιριας

Ergis
03-12-2009, 23:27
σευχαριστω πολυ.εχουν μεσα στα μαγαζακια;;;

diagoras
03-12-2009, 23:28
Ναι.Ολες οι εταιριες εχουν προιοντα τους στα καταστηματα τους

Ergis
03-12-2009, 23:34
το σαββατο θα ανεβω αθηνα με το μυκονος!SUPER!!!!:D:D:D:D

Ergis
06-12-2009, 03:28
Καλησπερα απο αθηνα.σήμερα ανέβηκα με το μύκονος.πηγα στο κατάστημα αλλά δεν είχε ιδιαίτερη ποικιλία.2-3 μπλουζάκια με το λογότυπο της είχε μόνο δυστυχώς...ατύχησαμε!!!κρίμα,και ήμουν ενθουσιασμένος..

αιγαιοπλόος
09-12-2009, 15:57
Εκπτώσεις ανακοίνωσε η HSW στη γραμμή Πειραιάς - Σύρος και αντίστροφα.

Οικονομική θέση με αριθμημένο κάθισμα: 25 ευρώ
VIP θέση: 27 ευρώ.
Μέχρι 31-1-2010.

Μιλάμε φυσικά για τα πλοία Νήσος Χίος και Νήσος Μύκονος.
Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο το Χίος και Τρίτη το Μύκονος.

Leo
09-12-2009, 16:08
Εκπτώσεις ανακοίνωσε η HSW στη γραμμή Πειραιάς - Σύρος και αντίστροφα.

Οικονομική θέση με αριθμημένο κάθισμα: 25 ευρώ
VIP θέση: 27 ευρώ.
Μέχρι 31-1-2010.

Μιλάμε φυσικά για τα πλοία Νήσος Χίος και Νήσος Μύκονος.
Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο το Χίος και Τρίτη το Μύκονος.

Τσίγκλιζε μας εσύ.... αλλά όπως έχω ξαναπεί εγώ δεν είμαι αυτός:
Πλούσιος είναι αυτός που έχει ελεύθερο χρόνο.... :|

roussosf
09-12-2009, 21:29
Εκπτώσεις ανακοίνωσε η HSW στη γραμμή Πειραιάς - Σύρος και αντίστροφα.

Οικονομική θέση με αριθμημένο κάθισμα: 25 ευρώ
VIP θέση: 27 ευρώ.
Μέχρι 31-1-2010.

Μιλάμε φυσικά για τα πλοία Νήσος Χίος και Νήσος Μύκονος.
Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο το Χίος και Τρίτη το Μύκονος.


τετοια εποχη δεν ειναι εκπτωσεις
κραχτης ειναι μπας και μαζεψει κοσμο

αιγαιοπλόος
10-12-2009, 10:25
Θα συνεχίσω να σας "τσιγκλίζω".

Χθές, που περπατούσα στην παραλία του λιμανιού μας, είδα σε ένα πρακτορείο και τη νέα τιμή για ΙΧ με τα πλοία της HSW από Πειραιά για Σύρο και αντίστροφα.
68 ευρώ. ;)
Κι απ' ό,τι ξέρω στα μικρά ΙΧ (μέχρι 3,70 μέτρα) έχει και 30% χαμηλότερη τιμή.

Μήπως να ταξιδεύουμε περισσότερο το ... χειμώνα;

Naias II
10-12-2009, 10:49
Για το αμάξι κάτι λέει η έκπτωση, αλλά για το εισητήριο επιβάτη τι και αν είναι VIP ή αριθμημένο, εμείς μέχρι τη Σύρο υπάρχει περίπτωση να καθίσουμε μέσα;:p

vinman
10-12-2009, 13:01
Για το αμάξι κάτι λέει η έκπτωση, αλλά για το εισητήριο επιβάτη τι και αν είναι VIP ή αριθμημένο, εμείς μέχρι τη Σύρο υπάρχει περίπτωση να καθίσουμε μέσα;:p

Χειμώνα και σε βραδυνό δρομολόγιο όλο και κάπου μέσα χρειάζεται να κάτσεις κάποιες φορές....
Αν ήταν καλοκαίρι δεν το συζητάμε καν...;)

roussosf
10-12-2009, 15:39
εξεταστε και την περιπτωση μηπως χειμωνα δεν υπαρχει καταστρωμα
μηπως γιαυτο υπάρχει και το χειμερινο πρωτόκολλο?
δεν ξερω ρωτω για να μάθω
μηπως την χειμερινη περίοδο η HSW δεν θα έπρεπε να κοβει deck

Naias II
10-12-2009, 15:51
Θα πω κάτι που μου το θύμισες τώρα.
Όταν πρωτομπήκε το Νήσος Μύκονος στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης κάποιοι φίλοι μας ένα καλοκαίρι ταξίδεψαν με αυτό και έβγαλαν εισητήριο DECK: μέχρι να φτάσουν εκεί όλοι(με DECK) την έβγαλαν έξω!!!
Υπήρχε μάλιστα έλεγχος του εισητηρίου για να μπεις μέσα.
Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.....

roussosf
11-12-2009, 08:51
θα πω κάτι και κάποιοι ας βγάλουν τα συμπερασματά τουε
δεν συγκρίνετε το εισητήριο deck του ΧΙΟΣ η ΜΥΚΟΝΟΣ με το εισητήριο για τις σαλονάρες των BS1/2
νομίζω ότι η δευτερη επιλογή είναι καλυτερη και οικονομικότερη

sg3
11-12-2009, 14:45
για να καταλαβω!τι σημαινει εισητηριο deck στην hellenic και τι στην blue star?και κατι αλλο!αλλο 'εισητηριο deck' και αλλο 'οικονομικη θεση' ?

Naias II
11-12-2009, 15:19
Επικοινώνησα με εκπρόσωπο της HSW, έτσι ώστε να έχουμε μια πιο τεκμηριωμένη εικόνα.
"Πλέον είτε βγάλουμε εισητήριο DECK/ECONOMY είναι στην ίδια τιμή και μπορούμε να μπούμε μέσα ή έξω και με τα 2 πλοία."
Αυτά για να βοηθήσουμε και τους ταξιδιώτες ;)

roussosf
11-12-2009, 15:53
για να καταλαβω!τι σημαινει εισητηριο deck στην hellenic και τι στην blue star?και κατι αλλο!αλλο 'εισητηριο deck' και αλλο 'οικονομικη θεση' ?

απάντησε ο φιλος NAIAS II και μας καλυψε
για να καταλάβεις την διαφορα στη HSW αν εβγαζες εισητηριο deck δεν μπορουσες να κάτσεις στα σαλονια σε καθισμα
στη BSF απλα δεν εχει deck εχει μονο economy και καθεσε οοπου θελεις εκτος βεβαια απο Α class - VIP

capten4
30-12-2009, 22:31
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ....ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΝΑΥΛΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΟΨΙΟΝ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΘΕΩΡΙΕΣ.Η ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ -ΑΝ ΔΩΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ- ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΥΠΟΥ HSD 4.Η ΑΛΛΗ, ΠΙΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ, ΛΟΓΩ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΛΕΓΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΦΗ.ΤΟ ΦΡΟΝΙΜΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ....

BEN BRUCE
30-12-2009, 23:01
Ειναι πολυ σημαντικα αυτα που μας λες capten 4.Υπαρχει ομως και ενα κουμπι στο πληκτρολογιο σου που λεει caps lock το οποιο ξεχασες να πατησεις.

HIGHSPEED 4
30-12-2009, 23:09
εγω παλι εχω ακουσει το αντιθετο..οτι ενω στην αρχη οπως ειπες κ συ δεν τα πολυ συμπαθουσε τα ταχυπλοοα, ειδε οτι του φερνουν λεφτα και οτι τωρα τα βλεπει με αλλο ματι

hsw
31-12-2009, 01:21
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ....ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΝΑΥΛΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΟΨΙΟΝ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΘΕΩΡΙΕΣ.Η ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ -ΑΝ ΔΩΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ- ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΥΠΟΥ HSD 4.Η ΑΛΛΗ, ΠΙΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ, ΛΟΓΩ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΛΕΓΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΦΗ.ΤΟ ΦΡΟΝΙΜΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ....

Βρε παιδιά αφού σας λέει ο άνθρωπος (maggiora) ότι η πώληση είναι σίγουρη (μη σας πω ότι μπορεί και να έχει ήδη γίνει). Ούτε υπόθεση έκανε ότι είπε τη γνώμη του. Μας ενημέρωσε με απόλυτη σιγουριά αλλά κάποιοι νομίζουν πως τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εξάλλου, ό, τι έχει γράψει ως πληροφορίες και ενημέρωση στο forum (ειδικά στο θέμα της ναύλωσης) είναι απόλυτα σωστό και έχει αποδειχτεί. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί να βρισκόμαστε ακόμα στο στάδιο της υπόθεσης και όχι της σιγουριάς. Τα Highspeed 2 και 3 πουλήθηκαν και η εταιρία θα τα αντικαταστήσει με 2 καινούρια και γρηγορότερα ταχύπλοα.

capten4
31-12-2009, 03:49
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΤΟΤΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ....ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΑΠΑΝΗΡΟΤΕΡΑ) ΣΚΑΦΗ ....ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΗ 180 ΜΟΙΡΩΝ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ- ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ-, ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΑΥΤΩΝ....

Leo
31-12-2009, 06:07
Βρε παιδιά αφού σας λέει ο άνθρωπος (maggiora) ότι η πώληση είναι σίγουρη (μη σας πω ότι μπορεί και να έχει ήδη γίνει). Ούτε υπόθεση έκανε ότι είπε τη γνώμη του. Μας ενημέρωσε με απόλυτη σιγουριά αλλά κάποιοι νομίζουν πως τίποτα δεν είναι σίγουρο. Εξάλλου, ό, τι έχει γράψει ως πληροφορίες και ενημέρωση στο forum (ειδικά στο θέμα της ναύλωσης) είναι απόλυτα σωστό και έχει αποδειχτεί. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί να βρισκόμαστε ακόμα στο στάδιο της υπόθεσης και όχι της σιγουριάς. Τα Highspeed 2 και 3 πουλήθηκαν και η εταιρία θα τα αντικαταστήσει με 2 καινούρια και γρηγορότερα ταχύπλοα.

Αν μια κίνηση όπως πώληση, αγορά, ναύλωση κλπ δεν γραφτεί στον ναυτιλιακό τύπο φίλε hsw, να κρατάς μικρά καλάθια και να μην βιάζεσαι. Πληροφορίες μπορεί να έχει ό κάθε ένας από εμάς, που πίσω από την ανωνυμία μας ρίχνουμε στο τραπέζι για να εντυπωσιάσει. Έχουμε λοιπόν όλο τον καιρό να το δούμε γραμμένο πριν αρχίσουμε το σχολιάζουμε.

NAXOS
31-12-2009, 07:58
ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
ΕΞ ΑΛΛΟΥ Η HSW ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ. ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΩΛΗΘΗ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ? ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ? ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΝΗΣΙΩΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ....ΚΛΑΥΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

karystos
31-12-2009, 08:58
Το πακέτο της HSW πουλήθηκε πριν από λίγο καιρό όχι με μετρητά αλλά με μακροχρόνιο διακανονισμό. Αυτά τα πράγματα δε γίνονται χωρίς την συγκατάθεση των Τραπεζών. Αν δεν ξέρει κανείς τι έχει συμφωνηθεί εκεί μέσα δεν μπορεί και να ξέρει τι παίζει. Οι αποφάσεις δεν πάνε με τι αρέσει και δεν αρέσει στον πλοιοκτήτη ούτε με την κοινή λογική.

giorgos_249
31-12-2009, 10:21
Τελικά γνωρίζουμε τι έγινε με εκείνο το καταμαράν , το αδερφό του 5 ; Έχουμε κάτι νεώτερο;

hsw
31-12-2009, 18:56
Μπορεί να είναι το ένα από τα δύο νέα ταχύπλοα που θα φέρει η εταιρία (σύμφωνα με το maggiora). Είδωμεν.

Leo
31-12-2009, 19:08
Προφανώς δεν καταλάβατε τίποτα από όσα γράφτηκαν παρπάνω.

nkr
01-01-2010, 17:32
Δυο απο τα πλοια τις ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ στον Πειραια.:D

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=71088&stc=1&d=1262359937

hayabusa
01-01-2010, 18:25
ωραια φωτογραφία, αλλα όχι και ιστορική η εταιρεία ;)

Leo
01-02-2010, 21:17
'Εργη, για την συλλογή σου :D,

Από το πρακτορείο της Άνδρου, special for you ;)

75357

Ergis
01-02-2010, 21:49
'Εργη, για την συλλογή σου :D,

Από το πρακτορείο της Άνδρου, special for you ;)

75357

σευχαριστω παρα πολυ καπτεν!!!:D:D

parianos
02-02-2010, 20:22
Επιτελους ηρθαν τα δρομολογια τους για το Πασχα στο openseas.gr

ορφεας
02-02-2010, 20:25
και για τα ταχύπλοά;

Akis Dionisis
02-02-2010, 20:38
και για τα ταχύπλοά;
Μπαίνεις στο openseas και βλέπεις αυτό που σε ενδιαφέρει..

speedrunner
03-02-2010, 06:25
και για τα ταχύπλοά;


Highspeed 4 για Σύρο - Τήνο - Μύκονο!!!
Highspeed 5 για Πάρο - Νάξο - Ίο - Σαντορίνη!!!
Αυτά για φέτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(

NAXOS
03-02-2010, 17:22
Nα και τα καινουρια.
Οπως γραφει σημερα το MARINEWS η SEA STAR πουλησε το 11,1% των μετοχων της HSW στη ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ εναντι του ποσου των 35 εκ. περιπου και μαλιστα ντουκου.
Οι ερμηνιες δικες σας.

75571

Speedkiller
03-02-2010, 17:45
Nα και τα καινουρια.
Οπως γραφει σημερα το MARINEWS η SEA STAR πουλησε το 11,1% των μετοχων της HSW στη ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ εναντι του ποσου των 35 εκ. περιπου και μαλιστα ντουκου.
Οι ερμηνιες δικες σας.

75571

Εξακολουθεί όμως να είναι ο μεγαλύτερος μέτοχος?

Naias II
03-02-2010, 18:43
Ναι είχε το 36.5% και τώρα το 25.4
Περισσότερα εδώ (http://www.marinews.gr/pub/Category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=10820)

Nissiotis
04-02-2010, 18:31
Μην ξεχνάτε όμως ότι πρώτον ο βασικός μέτοχος της εταιρείας παραμένει πανίσχυρος μέτοχός της (με 33,35% μέσω ANEK + το τωρινό πλέον 25,4% μέσω Sea Star (άρα σύνολο 58,75%) και δεύτερον η Πειραιώς αποτελεί φίλιο παίκτη, δεδομένης της συμμετοχής της οικογένειας Βαρδινογιάννη στην τράπεζα (από την εποχή απορρόφησης της Τράπεζας Χίου από την Πειραιώς).

DAFEL
04-02-2010, 20:01
ΕΥΓΕ ΝΗΣΙΟΤΗ ΑΡΙΣΤΑ20

NAXOS
05-02-2010, 07:49
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΩΘΟΥN ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑI ΜΙG TI XAMΠAΡIA MAΣTOΡA????
....ΑΣΠΡΑ, ΚΟΚΚΙΝΑ, ΚΙΤΡΙΝΑ, ΜΠΛΕ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ ........

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
05-02-2010, 09:44
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΩΘΟΥN ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑI ΜΙG TI XAMΠAΡIA MAΣTOΡA????
....ΑΣΠΡΑ, ΚΟΚΚΙΝΑ, ΚΙΤΡΙΝΑ, ΜΠΛΕ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ ........

Θα το δούμε μέσα στο 2010 το αποτέλεσμα!:rolleyes:

Nissiotis
05-02-2010, 12:59
Έτσι έχει ακουστεί;; Έρε τι έχουν να δουν τα ματάκια μας!!! Όλη η ακτοπλοΐα μια "ευτυχισμένη οικογένεια"...!!! :grin::grin::grin:

xidianakis
10-02-2010, 00:16
παντως εγω προτιμουσα τα ασπρα ''εξπρες'' που ειχαν κανει την εταιρια -hellas ferries- κολοσσο, εποχη 2001 περιπου. ολες οι γραμμες ειχαν πλοιο (ε/ο-ο/γ).. τωρα θα μου πειτε οτι υπηρχαν χρεη, αλλες εποχες, ο κοσμος ταξιδευε περισσοτερο κτλ κτλ..... οπως και να το κανουμε ειναι ''παλιες καλες αναμνησεις''...

Ergis
11-02-2010, 00:56
παντως εγω προτιμουσα τα ασπρα ''εξπρες'' που ειχαν κανει την εταιρια -hellas ferries- κολοσσο, εποχη 2001 περιπου. ολες οι γραμμες ειχαν πλοιο (ε/ο-ο/γ).. τωρα θα μου πειτε οτι υπηρχαν χρεη, αλλες εποχες, ο κοσμος ταξιδευε περισσοτερο κτλ κτλ..... οπως και να το κανουμε ειναι ''παλιες καλες αναμνησεις''...

μαζι σου συναδελφε.....τοτε βεβαια ο κοσμος δεν ηταν μαθημενος στο καινουριο......γιαυτο τα εκτιμουσαν.....

MILTIADIS
11-02-2010, 02:03
παντως εγω προτιμουσα τα ασπρα ''εξπρες'' που ειχαν κανει την εταιρια -hellas ferries- κολοσσο, εποχη 2001 περιπου. ολες οι γραμμες ειχαν πλοιο (ε/ο-ο/γ).. τωρα θα μου πειτε οτι υπηρχαν χρεη, αλλες εποχες, ο κοσμος ταξιδευε περισσοτερο κτλ κτλ..... οπως και να το κανουμε ειναι ''παλιες καλες αναμνησεις''...
Τα ασπρα καραβια της Hellas φιλε μου''βουλιαξανε''μετα το ναυαγιο του ΣΑΜΙΝΑ στην Παρο.απιστευτος διασυρμος τοτε για την εταιρεια,οπως και για την μητρικη ΜΙΝΟΑΝ LINES,ποιος ξεχναει τις ακινητοποιησεις πλοιων τοτε!ηρθε και το ατυχες περιστατικο με τον αειμνηστο Σφηνια κ ετσι''εν μια νυχτι''τα ασπρα πλοια εγιναν μαυρα και η hellas εγινε hellenic.

xidianakis
12-02-2010, 14:30
συναδελφοι (αναφερομαι και στους 2 σας), οπως κι αν το κανουμε ετσι μαθαμε να ταξιδευουμε και δε νομιζω να αλλαξουμε.... πανω σ΄αυτα τα πλοια με τις τοτε καταστασεις, μαζι ομως με πολλα περισσοτερα πλεονεκτηματα παρα μειονεκτηματα..διοτι εκεινα ηταν βαπορια και οχι ''συγχρονα πλεουμενα κουτια''...
οσο αφορα τον κ Π. Σφηνια, περαν τις σχεσεις που ειχαμε, ως μικροτερος σας σιιγουρα, τα πλοια του και η προσωπικοτητα του ειναι χαραγμενη σε οσους ειχαμε παρτιδες με αυτον, καθως επισης και η πολιτικη της εταιριας που ειχε ακολουθησει ηταν κλασεις ανωτερη απο την σημερινη -πλεον hsw- που εχει παραμερισει επιβατες και φιλους της εταιριας -συμπεριλαμβανομενου κι εμενα προσωπικα-, διοτι η τοτε εταιρια ηταν περισσοτερο παραδοσιακη παρα συγχρονη μιας και ο κ Σφηνιας ηταν ατομο απλο, λιτο μιας και προερχοταν απο επαρχια.

NAXOS
13-02-2010, 11:42
ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΟΥΣ ,ΩΡΙΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΤΕ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ HIGHSPEED ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΝΗΣΙ

76884

76885

76886

ιθακη
13-02-2010, 13:00
εργη μια κυρια σε γυρευει.....
http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?ContentType=Videos&ContentID=14564

xidianakis
14-02-2010, 01:07
ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑ ΤΟΥΣ ,ΩΡΙΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΤΕ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ HIGHSPEED ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΝΗΣΙ

76884

76885

76886
φοβερες! δεν εχω σχολιο να προσθεσω!

Ergis
15-02-2010, 00:27
εργη μια κυρια σε γυρευει.....
http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?ContentType=Videos&ContentID=14564

και γιαπωνεζα κυρια.....απο τα αγαπημενα μου μικρα πλοια.σευχαριστω φιλε μου

ιθακη
15-02-2010, 04:37
και γιαπωνεζα κυρια.....απο τα αγαπημενα μου μικρα πλοια.σευχαριστω φιλε μου
να εισαι καλα man

MYTILENE
15-02-2010, 17:15
Στο εντελώς ΑΚΥΡΟ κάτι ακούγεται στη Μυτιλήνη για την εταιρεία......;);)!!!!Προσεχώς νεότερα

xidianakis
15-02-2010, 23:57
Commemorating the 82 victims of “Express Samina” disaster and Pantelis Sfinias


New company in the Greek ferry scene, has a short and sad history. Founded at the end of 1998 season by the merger of Minoan Lines, Minoan Lines Highspeed and the biggest fleet of Aegean Sea, the Ceres Flying Dolphins of Livanos Family. The new fleet was composed by the entirely Ceres fleet, by Daedalus, Erotokritos and Fedra from Minoan Lines which were chartered back from the company to put them on Adriatic services, then by the Highspeed 1 from Minoan Lines Highspeed. The company oredered three new catamarans from Austal with delivery 2000 and the summer services were the same of past years, with change of company name as the only innovation on “Flying Dolphins” and “Highspeed 1”. But, in in November 1999, the company started to buy the major part of greek ferries involved in domestic services: Agapitos Express Ferries, Agapitos Lines, Nomicos Lines, Arkadia Lines, Lindos Lines, Goutos Lines, the domestic ferries of Ventouris Ferries and Agoudimos Lines plus more small companies serving in the Saronikos Gulf and Sporades islands were taken over, creating a near monopoly in the domestic services. Then, also the 46% stake in G.A. Ferries was purchased, strenghtening this dominant position in the Greek market. So, on 2000 summer Hellas ferries was the only operator on Piraeus - Kithinos - Serifos - Sifnos - Kimolos - Milos route; faced only G.A. Ferries to Ikaria and Samos, the “Candia” of ANEK to Paros, Naxos, Ios, Santorini, Amorgos and Astypalea, the same situation from Rafina, facing the Blue Star Ferries’s “Superferry II”, another monopoly from Piraeus to Syros, Tinos and Myconos. This condition was interrupted on 26th September 2000 when the “Express Samina”, from Piraeus to Samos via Paros, Naxos and Ikaria hit the Portes island, three miles far from Paros and sunk causing 82 victims; some daus later the “Express Artemis” while entering at Naxos with 1.081 passengers on board had a black out. A consequence of these problems is the arrest of all Greek ships not complying the SOLAS terms in fact of fire extinguishing system: Minoan Flying Dolphins had all the ships under arrest except for “Express Afrodite”, “Express Poseidon” “Express Santorini”, the Highspeed catamarans and some little ships serving the Saronikos. But also Minoan Flying Dolphins was inquired by survivors of the “Express Samina” tragedy and victims’s relatives; in particular the “Express Samina” also made voyages without a seaworthness certificate (however, not at the moment of her sinking) and many inquiries were focusized on Mr Pantelis Sfinias, manager of the company: the public opinion accused her to have obtained many service licences because of his friendship with Greek Government members and the shareholders because of lacking value of stakes. These facts led Mr Sfinias to commit suicide on Wednesday 29th November 2000, throwing himself from the sixth floor of Agoudimos building, where G.A. Ferries and M.F.D had their offices. These facts leave an uncertain scenery on Greek ferry world; many operators obtained new operating licences for the Aegean, particularly Attica Enterprises with her companies Blue Star Ferries and Superfast Ferries, ANEK and NEL; Minoan Flying Dolphins is facing a very hard moment and also an end in their services seems possible, although they saved from bankruptcy many small operators. Plus of that it seems that the ministry would end the cabotage on 31/12/2002 instead of 31/12/2004 as stated by the European Union. For the 2001 season Minoan Flying Dolphins has changed their name to Hellas Flying Dolphins and the introduction of F/B Fedra on Piraeus – Syros – Tinos – Mykonos – Ikaria – Samos – Chios – Mytilene line.


F/B Apollon Hellas (http://members.xoom.it/adriatica/hfapheng.htm)
F/B Express Adonis (http://members.xoom.it/adriatica/hfnaeeng.htm)
F/B Express Aphrodite (http://mlulurgas.interfree.it/hfexfeng.htm)
F/B Express Apollon (http://mlulurgas.interfree.it/hfexaeng.htm)
F/B Express Aris (http://members.xoom.it/adriatica/hfsnaeng.htm)
F/B Express Artemis (http://members.xoom.it/adriatica/hfpaneng.htm)
F/B Express Athina (http://members.xoom.it/adriatica/hfexreng.htm)
F/B Express Dionysos (http://members.xoom.it/adriatica/hfpegeng.htm)
C/M Express Haroula (http://members.xoom.it/adriatica/hfsuceng.htm)
F/B Express Hermes (http://members.xoom.it/adriatica/hfexeeng.htm)
F/B Express Milos (http://members.xoom.it/adriatica/hfmixeng.htm)
F/B Express Naias (http://members.xoom.it/adriatica/hfnaieng.htm)
F/B Express Olympia (http://members.xoom.it/adriatica/hfexoeng.htm)
M/N Express Pegasus (http://members.xoom.it/adriatica/hfpegeng.htm)
M/N Express Penelope (http://members.xoom.it/adriatica/hfpineng.htm)
F/B Express Poseidon (http://members.xoom.it/adriatica/hfpo2eng.htm)
F/B Express Samina (http://members.xoom.it/adriatica/hfgoleng.htm)
F/B Express Santorini (http://members.xoom.it/adriatica/hfexpeng.htm)
F/B Fedra (http://members.xoom.it/adriatica/hffedeng.htm)
C/M Highspeed 1 (http://members.xoom.it/adriatica/hi1eng.htm)
C/M Highspeed 2 (http://members.xoom.it/adriatica/hi2eng.htm)
C/M Highspeed 3 (http://members.xoom.it/adriatica/hi3eng.htm)
C/M Highspeed 4 (http://members.xoom.it/adriatica/hi4eng.htm)
F/B Panagia Ekatontapiliani (http://members.xoom.it/adriatica/hfpaneng.htm)


πηγη: http://members.xoom.it/adriatica/mfdeng.htm

Natsios
19-02-2010, 19:10
Πουλάει δύο Highspeed η HSW (http://www.theseanation.gr/news/ferries/poulaei-dyo-highspeed-hsw.htm)

murzazeal
02-03-2010, 20:14
Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με το πλοίο που είναι να αγοράσει η HELLENIC?

Naias II
03-03-2010, 14:40
Η HSW πήρε 10% προκαταβολή από την πώληση των 2 πλοίων της, από την Μαροκινή Comarit (http://www.marinews.gr/pub/Category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=11061)

Naias II
05-03-2010, 15:07
Ναυμαχία HSW-Aegean Speed Lines (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1785607)

Ο λόγος; Η έγκριση της δρομολόγησης του HS3 μισή ώρα νωρίτερα από το πλοίο της Aegean.

sunbird
13-03-2010, 14:49
Το δρομολόγιο του ''hellenic voyager'' γιά κω-ρόδο νομίζω εγκρίθηκε ομόφωνα ,όπου η εταιρεία είχε ζητήσει έναρξη δρομολογίων 15/4/10 αν δέν κάνω λάθος .Στό site τής εταιρείας όμως δέν έχει ακόμη εμφνιστεί κάτι ούτε σε μορφή διαφήμισεις γνωρίζει κάποιος κάτι?

Thanasis89
13-03-2010, 15:11
Σε ένα μήνα μια χαρά προλαβαίνουν να γίνουν όλα... ;)

mike_rodos
13-03-2010, 16:38
Το δρομολόγιο του ''hellenic voyager'' γιά κω-ρόδο νομίζω εγκρίθηκε ομόφωνα ,όπου η εταιρεία είχε ζητήσει έναρξη δρομολογίων 15/4/10 αν δέν κάνω λάθος .Στό site τής εταιρείας όμως δέν έχει ακόμη εμφνιστεί κάτι ούτε σε μορφή διαφήμισεις γνωρίζει κάποιος κάτι?

Στο site της εταιρείας το εμφανίζει ακόμη σαν ro/ro....

sunbird
13-03-2010, 23:01
Στο site της εταιρείας το εμφανίζει ακόμη σαν ro/ro....
Γενικώς στό site παρατηρήτε κάποια ακινησία κάθε χειμώνα ,και επίσεις στό στόλο της εταιρείας εκτός από το ''hellenic voyager'' πού ακόμη είναι αναρτημένο ώς ro-ro ,μήν ξεχνάμε και τήν περίπτωση του ταχύπλοου της εταιρείας ονόματι ''hellenic wind'' πού αυτό ούτε κάν έχει αναρτηθεί στό στόλο τής εταιρείας ,ξέχωρα που θα δρομολογηθεί.:-|

express santorini
31-03-2010, 17:02
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει η δυνατότητα να βρω μια φόρμα της εταιρείας;

Mitni
04-04-2010, 22:16
Τα 2 νέα High Speed

83021

Leo
04-04-2010, 22:19
Καλόοοοο!!! :D:D:D

DimitrisT
09-04-2010, 11:19
Τα δρομολόγια του Νήσος Χίος και Νήσος Μύκονος από 12/4
http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2010/chi1204_gr.pdf

http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2010/myk1204_gr.pdf

αιγαιοπλόος
09-04-2010, 22:04
Ιδια με πριν παραμένουν τα δρομολόγια τόσο για το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ όσο και για το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ. Μέχρι νεωτέρας βέβαια γιατί το site της εταιρίας γράφει "από 12-4" αλλά δε λέει μέχρι πότε.

Leo
09-04-2010, 22:45
Όλο και κάτι θα σκάσει, καλομελέτα κι έρχεται.;)

αιγαιοπλόος
09-04-2010, 23:10
Leo, με δεδομένο ότι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ δεν έχει ανταγωνιστή στην Ικαροσαμία, η "βόμβα" προφανώς θα "σκάσει" για το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, το οποίο δουλεύει σε γραμμή που έχει έναν ανταγωνισμό, έστω κι αν αυτός γίνεται από ψιλο-αρχαία πλοία (στο κομμάτι Χίος - Μυτιλήνη).

Το ΜΥΚΟΝΟΣ λοιπόν δεν το κουνάει, πιστεύω, από την Ικαρο-Σαμία, αφού "παίζει μόνο του". Για το ΧΙΟΣ, δεν ξέρω.
Και λέω δεν ξέρω, διότι σύντομα έρχεται στην γραμμή της Χίου και της Μυτιλήνης το European Express (με τα σινιάλα της NEL).

Οπότε το υπερσύγχρονο και ταχύτατο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ θα κληθεί να ανταγωνιστεί τρία πλοία (ΜΥΤΙΛΗΝΗ, ΛΙΣΣΟΣ, EUROPEAN EXPRESS), τα οποία - προσέξτε - είναι μεν πολύ πιο αργά σε ταχύτητα αλλά πηγαίνουν Χίο - Μυτιλήνη κατευθείαν, οπότε το τεράστιο πλεονέκτημα του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στην ταχύτητα σχεδόν εξανεμίζεται.

Κατά συνέπεια, θεωρώ ενδεχόμενο να κληθεί η HSW να αποφασίσει στο εξής δίλημμα: Κυκλάδες ή Βόρειο Αιγαίο; Και θεωρώ ότι θα επιλέξει αυτό που της αφήνει την πιο μεγάλη κερδοφορία.

Leo
09-04-2010, 23:26
Τα σενάρια φίλτατε πατριώτη αιγαιοπλόε, πάνε κι έρχονται. Υπάρχουν πολλά σε διάφορες εταιρείες και σε διάφορες γραμμές. Οι αλλάγές θα αρχίσουν από τα ταχύπλοα και θα πάμε παρακάτω ανάλογα με τις εξελίξεις. Θυμίζω ότι ακούστηκε και γράφτηκε εδώ, ότι η συνεργασία με το European Express μπορεί και να μην πραγματοποιηθεί και ότι η ΝΕΛ ενδιαφέρεται να ναυλώσει τα ρο-ρο Suttle και Saronic Star. Αρα απολύεται αυτοβούλως το Νήσος Χίος, αν η ΝΕΛ κρατήσει ένα από τα ναυλωμένα ρο-ρο για τα δικά της νερά και μέρη. Εδώ θα επαναλάβω ότι η αποχώρηση της ΑΝΕΚ απο τον ΣΕΕΝ, δεν είναι τυχαίο γεγονός, αλλά συνδέεται με τα τεκτενόμενα και τα σενάρια που προείπα, πάντα κατα την γνώμη μου. Η γραμμή της Παροναξίας μπορεί και να πάρει φωτιά από 26 μίλια δρόμο ....., να μη σου πω και όχι μόνο. Απλά περιμένουμε. Ακούγονται τρελά σενάρια τιμών σε γραμμές με έντονο ανταγωνισμό, άρα ψάξε να πας σε τέτοιους προορισμούς διακοπές φέτος, για πολύ φθηνά εισητήρια :D

xidianakis
09-04-2010, 23:34
Τα σενάρια φίλτατε πατριώτη αιγαιοπλόε, πάνε κι έρχονται. Υπάρχουν πολλά σε διάφορες εταιρείες και σε διάφορες γραμμές. Οι αλλάγές θα αρχίσουν από τα ταχύπλοα και θα πάμε παρακάτω ανάλογα με τις εξελίξεις. Θυμίζω ότι ακούστηκε και γράφτηκε εδώ, ότι η συνεργασία με το European Express μπορεί και να μην πραγματοποιηθεί και ότι η ΝΕΛ ενδιαφέρεται να ναυλώσει τα ρο-ρο Suttle και Saronic Star. Αρα απολύεται αυτοβούλως το Νήσος Χίος, αν η ΝΕΛ κρατήσει ένα από τα ναυλωμένα ρο-ρο για τα δικά της νερά και μέρη. Εδώ θα επαναλάβω ότι η αποχώρηση της ΑΝΕΚ απο τον ΣΕΕΝ, δεν είναι τυχαίο γεγονός, αλλά συνδέεται με τα τεκτενόμενα και τα σενάρια που προείπα, πάντα κατα την γνώμη μου. Η γραμμή της Παροναξίας μπορεί και να πάρει φωτιά από 26 μίλια δρόμο ....., να μη σου πω και όχι μόνο. Απλά περιμένουμε. Ακούγονται τρελά σενάρια τιμών σε γραμμές με έντονο ανταγωνισμό, άρα ψάξε να πας σε τέτοιους προορισμούς διακοπές φέτος, για πολύ φθηνά εισητήρια :D
καπτεν! για το european μην εισαι και τοσο σιγουρος! ολο και κατι θα βρει να γυμναζεται.... ;)

despo
09-04-2010, 23:35
Ασφαλώς και δεν κουνιέται με τίποτα το Ν. Μύκονος, αλλά δεν νομίζω και το Ν. Χίος να φύγει απο τη γραμμή, αφου ουτως η' άλλως έχει αποκτήσει την πελατεία του και θα ειναι μεγαλο σφάλμα να πειραματιστεί σε άλλη γραμμή, εκτος και αν ο 'πόλεμος' με την έννοια η μιά εταιρεία φέρνει καράβια στη γραμμή του άλλου μεταφερθεί ακόμα και στη γραμμή των Κυκλάδων. Τότε πια θα βγάλουν σίγουρα τα μάτια τους.

NAXOS
10-04-2010, 07:55
ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΠΤΑΙΝ LEO. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΟΥΝ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΝ Τ ΑΥΤΙΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΑΑΑΑΑΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΡΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ Θ ΑΡΕΣΕΙ
ΣΤΟΝ ΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΔΥΔΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....

84017

xidianakis
10-04-2010, 08:32
ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΠΤΑΙΝ LEO. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΟΥΝ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΝ Τ ΑΥΤΙΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΑΑΑΑΑΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΡΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ Θ ΑΡΕΣΕΙ
ΣΤΟΝ ΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΔΥΔΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....

84017
καλημερα πατριδα! θα δειξει αν θα εχει παρεα... λιγο νωρις ειναι ακομα!... ;)

plori
10-04-2010, 08:36
Με τα ταχυπλοα τι αλλαγες θα υπαρξουν με της ενδεχομενες ναυλωσεις;.:confused:

Leo
10-04-2010, 23:57
Εσείς φίλε plori, θα έχετε μεγαλύτερο από αυτό που έχετε τώρα, το είχατε και παλαιότερα :D. Έτσι νομίζω ;)

plori
11-04-2010, 08:41
Εσείς φίλε plori, θα έχετε μεγαλύτερο από αυτό που έχετε τώρα, το είχατε και παλαιότερα :D. Έτσι νομίζω ;)
Εννοείς φυσικά το 1 ετσι δεν είναι;;)

Leo
11-04-2010, 09:23
Εννοείς φυσικά το 1 ετσι δεν είναι;;)

Αυτό συζητείται, αφού το 3 θα έχει την τύχη του 2. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια.... Κοντός ψαλμός.

Ergis
14-04-2010, 11:33
ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΠΤΑΙΝ LEO. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΟΥΝ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΝ Τ ΑΥΤΙΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΑΑΑΑΑΑΤΙΑ ΜΑΣ.
ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΡΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ Θ ΑΡΕΣΕΙ
ΣΤΟΝ ΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΔΥΔΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....

84017

no comments.....:(:(

Ergis
14-04-2010, 12:13
http://www.theseanation.gr/news/ferries/blue-star-hsw.htm

ποιο να ειναι το ΑΛΛΟ ΠΛΟΙΟ αραγε.......:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

sg3
21-04-2010, 09:16
πλεον στο site της hsw στο στολο εχει μπει το: hellenic wind (ταχυπλοο) , & λειπει το hellenic carrier (ro-ro)
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=84

NAXOS
21-04-2010, 10:53
EIXAME ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΜΕ ΛΙΓΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΒΟΜΒΕΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗ HSW.
1. TO MYKONOS ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΥΡΟ ΜΥΚΟΝΟ ΙΚΑΡΙΑ ΣΑΜΟ (ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΗ Η ΝΑΞΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΕ?)
2 ΤΟ ΧΙΟΣ ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΣΥΡΟ ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΚΕΤΟ ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ(ΣΩΣΤΟ)

ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ergis
21-04-2010, 10:59
EIXAME ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΜΕ ΛΙΓΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΒΟΜΒΕΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗ HSW.
1. TO MYKONOS ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΥΡΟ ΜΥΚΟΝΟ ΙΚΑΡΙΑ ΣΑΜΟ (ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΗ Η ΝΑΞΟΣ ΜΕ ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΕ?)
2 ΤΟ ΧΙΟΣ ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΣΥΡΟ ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΚΕΤΟ ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ(ΣΩΣΤΟ)

ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

εγω την βρισκω σωστες και τις 2 αυτες τις κινησεις.ηταν μια απόπειρα απο την διοικηση που αναμενόμενο ηταν να αποτυχει.τουλαχιστον εκει που θα πανε και τα 2 τους θα εχουν καλυτερη κινηση νομιζω....

opelmanos
21-04-2010, 12:27
2 ΤΟ ΧΙΟΣ ΤΕΡΜΑ ΑΠΟ ΣΥΡΟ ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΚΕΤΟ ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ(ΣΩΣΤΟ)

EΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!

nissos_mykonos
21-04-2010, 12:59
EΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!

απο ποτε θα γινει αυτο???????? ειναι σιγουρο???

Ergis
21-04-2010, 13:12
απο ποτε θα γινει αυτο???????? ειναι σιγουρο???

Ειναι εγκυρη η πηγη;););):D

nissos_mykonos
21-04-2010, 13:13
Ειναι εγκυρη η πηγη;););):D

μηπως ξερουμε απο ποτε θα ισχυει αυτο?????????

gasim
21-04-2010, 13:47
Έχουμε και λέμε:
πιο 'ίσια' γραμμή για Ικαρία - Σάμο, μιας και για το δρόμο αυτό η Σύρος & Μύκονος είναι σχεδόν πάνω στη 'γραμμή', και
σαφώς πιο 'ίσια' γραμμή για Χίο - Μυτιλήνη.

Τα δρομολόγια μπορεί να γίνουν Χ-Μ πραγματικά καθημερινά και σε ώρες όχι τόσο 'πυροβολημένες'.

opelmanos
21-04-2010, 13:49
Μου φαίνεται μερικές φορές τα λόγια μας ποιάνουν τόπο εδώ μέσα.Με το καλό να τα δούμε και στην πράξη.Μήπως θα πρέπει να προτείνουμε στην Hellenic να κάνει μιά προέκταση προς Λήμνο- Θεσαλονίκη?

MYTILENE
21-04-2010, 14:12
ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

Leo
21-04-2010, 14:18
Κι άλλες από αυτές που έχουν αναφερθεί εδώ?

NAXOS
21-04-2010, 16:03
ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ Ο ΦΙΛΟΣ MΥΤΙΛΕΝΕ ENNOEI ΣΕ ΕΜΨΥΧΟ ΥΛΙΚΟ ?

nikosnasia
21-04-2010, 20:28
Μου φαίνεται μερικές φορές τα λόγια μας ποιάνουν τόπο εδώ μέσα.Με το καλό να τα δούμε και στην πράξη.Μήπως θα πρέπει να προτείνουμε στην Hellenic να κάνει μιά προέκταση προς Λήμνο- Θεσαλονίκη?
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΝ ΕΜΑΣ.ΚΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΕΛ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ HSW.ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

opelmanos
21-04-2010, 20:33
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΝ ΕΜΑΣ.ΚΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΕΛ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ HSW.ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.Χμμμ.Σωστή και λογική η παρατήρηση σου.Μακάρι να επαληθευτεί η αλλαγή του δρομολογίου του και να μην γίνει πάλι τίποτα και μείνουμε με την λαχτάρα.

sylver23
22-04-2010, 10:46
Μην το γρουσουζεύουμε....

Ergis
22-04-2010, 10:50
ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ Ο ΦΙΛΟΣ MΥΤΙΛΕΝΕ ENNOEI ΣΕ ΕΜΨΥΧΟ ΥΛΙΚΟ ?

μηπως το εμψυχο υλικο δεν αφορα το πληρωμα αλλλα τις "ψηλοτερες θεσεις";;;:rolleyes::rolleyes:
λεω εγω τωρα........

DimitrisT
22-04-2010, 11:03
Μύκονος ΤΕΛΟΣ για το «Ν. ΧΙΟΣ» (http://www.alithia.gr/article.aspx?ArticleID=5314)

Πηγή : http://www.alithia.gr/article.aspx?ArticleID=5314

Naias II
22-04-2010, 11:23
Επιτέλους! :cool:

Thanasis89
22-04-2010, 12:00
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σ' αυτό το σημείο. Διάβασα το άρθρο και γράφει μέσα για "συμβατική" ταχύτητα και θα ήθελα να ρωτήσω, πρώτα απ' όλα τι εννοεί και ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα του γράφοντα ; Δηλαδή το Νήσος Χίος μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα, ας μου επιτραπεί ο παράδοξος όρος, "ταχύπλοη" ; Επίσης από ποιο σημείο και μετά κρίνεται ταχύπλοη και από ποιο σημείο και πριν κρίνεται συμβατική ή ημισυμβατική. Και τέλος το να κάνεις ένα ΤΕΤΟΙΟ ταξίδι σε 7.5 ώρες είναι πολύ ; Δηλαδή όταν ξεκινώ από το Ηράκλειο και φτάνω στον Πειραιά σε 6.5 ώρες ή πιο παλιά σε 9 τι έπρεπε να πω ; Ότι το Παλάτι ή το Λατώ ή το Έλυρος πάνε σαν χελώνες, δηλαδή με ημισυμβατική (όπως θέλετε πείτε το) ; Ενίσταται και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο και θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος γνώστης της γραμμής ! Δηλαδή είναι πολλές οι 7.5 ώρες για ένα λιμάνι με αρκετή κίνηση χειμώνα καλοκαίρι ; Δεν θέλω να θίξω κανένα με τα παραπάνω, αλλά νομίζω ότι μερικές φορές κάποιοι παραλογίζονται. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...

gtogias
22-04-2010, 12:13
Το παράδοξο, αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, είναι να έχεις ένα πλοίο που το έχεις συνηθίσει με υπηρεσιακή στους 26 και να το πηγαίνεις με 20-22.

Σίγουρα δεν είναι μικρή ταχύτητα μιας και συνεχίζει να ξεπερνά αυτή του ανταγωνσιμού στη συγκεκριμένη γραμμή, αλλά σκέψου το HS5 να πηγαίνει με πχ 30 κόμβους αφού ο ανταγωνισμός πάει με 22. Στέκει?

opelmanos
22-04-2010, 12:55
Μύκονος ΤΕΛΟΣ για το «Ν. ΧΙΟΣ» (http://www.alithia.gr/article.aspx?ArticleID=5314)

Πηγή : http://www.alithia.gr/article.aspx?ArticleID=5314
Απογοητευτικά νέα !:(Αυτό το δρομόλόγιο να φεύγει από Μυτιλήνη το απόγευμα και με ταχύτητα των 21 μιλίων να φτάνει Πειραιά 5.25 το πρωί είναι ότι χειρότερο,τί να το κάνουμε τώρα αυτό ?Εμάς μας καίει να γλυτωνουμε το ξενύχτι απο Πειραιά-Μυτιλήνη οπότε να το έκαναν 12:30 το μεσημέρι αναχώρηση θα ήτανη τέλειο.Τώρα τι είναι αυτή η εξυπνάδα που σκεφτήκαν και με αυξημένη σίγουρα τιμή του εισητηρίου από το Λισσός και το Μυτιλήνη?
Τίποτα ουσία, το ιδανικό δρομολόγιο είναι αυτό του καλοκαιριού που το έχουν.Μυτιλήνη-ΧΙΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ 9 ΩΡΕΣ!!!

Thanasis89
22-04-2010, 12:58
Κ. Γιώργο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ! Αφού ο ανταγωνισμός πάει με 18-19, γιατί το "Χίος" να πάει με 26 ; Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι λειτουργεί η "αγορά", και να σας πω, αν εγώ ήμουν στην θέση τους το ίδιο θα έκανα. Το βλέπω πολύ λογικά (υποκειμενική λογική) : σου προσφέρω 3-4 κόμβους διαφορά και ένα νεότερο πλοίο. Δεν βλέπω το λόγο να αυξάνει την κατανάλωση και να μπαίνει μέσα η εταιρεία για να χαρίσει στους ταξιδιώτες ένα ταξίδι κατά 1.5 ώρα λιγότερο, δηλαδή είναι δυσανάλογη η αύξηση της κατανάλωσης (το βλέπω και λίγο οικολογικά) με το κέρδος στον χρόνο.
Τώρα όσο για το Highspeed, κατά την γνώμη μου, παρόλο που δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, εκεί όντως δεν στέκει. Αλλά εκεί πληρώνεις και το ανάλογο αντίτιμο (το οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αντιπροσωπεύει κατ' ουσία τις παρεχόμενες υπηρεσίες).
Απλά είναι μια θετική κίνηση και θα ήθελα να μείνουν στην άκρη οι δημοσιογραφίστικες κριτικές του τύπου, κρίνω χωρίς ουσία. Εκεί ουσιαστικά έγκειται η ένστασή μου. Ωστόσο, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να είστε καλά ! :)

DimitrisT
22-04-2010, 12:58
Θα συμφωνήσω με τον φίλο gtogias και επιπλέον εδώ και 20 χρόνια περίπου η γραμμή Πειραιάς - Χίος είναι 8 με 9 ώρες είναι καιρός να αλλάξει η κατάταση.

opelmanos
22-04-2010, 13:10
Κ. Γιώργο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ! Αφού ο ανταγωνισμός πάει με 18-19, γιατί το "Χίος" να πάει με 26 ; Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι λειτουργεί η "αγορά", και να σας πω, αν εγώ ήμουν στην θέση τους το ίδιο θα έκανα. Το βλέπω πολύ λογικά (υποκειμενική λογική) : σου προσφέρω 3-4 κόμβους διαφορά και ένα νεότερο πλοίο. Δεν βλέπω το λόγο να αυξάνει την κατανάλωση και να μπαίνει μέσα η εταιρεία για να χαρίσει στους ταξιδιώτες ένα ταξίδι κατά 1.5 ώρα λιγότερο, δηλαδή είναι δυσανάλογη η αύξηση της κατανάλωσης (το βλέπω και λίγο οικολογικά) με το κέρδος στον χρόνο.
Τώρα όσο για το Highspeed, κατά την γνώμη μου, παρόλο που δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, εκεί όντως δεν στέκει. Αλλά εκεί πληρώνεις και το ανάλογο αντίτιμο (το οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αντιπροσωπεύει κατ' ουσία τις παρεχόμενες υπηρεσίες).
Απλά είναι μια θετική κίνηση και θα ήθελα να μείνουν στην άκρη οι δημοσιογραφίστικες κριτικές του τύπου, κρίνω χωρίς ουσία. Εκεί ουσιαστικά έγκειται η ένστασή μου. Ωστόσο, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να είστε καλά ! :)
Αγαπητέ φίλε Θανάση το μόνο που έχω να πώ είναι το εξής :Αυτό που καίει περισσοτερο τον κόσμο στη γραμμή νομίζω είναι η ταχύτητα και όχι οι καινούριοι καναπέδες....Σκοπός είναι αφού μπάινει καινούριο πιο γρήγορο πλοίο να εκμεταλευτεί και η ταχύτητα του κ όχι μόνο το εσωτερικό του!Την εταιρεία μπορεί να την συμφέρει να σε πηγαίνει και με 14 κόμβους!Αν όμως προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες δύσκολα θα την προτιμήσει ο κόσμος!Προσωπικά το γουστάρω πολύ το πλοίο κάθε φορα που το ταξιδεύω!Αλλά από κει κ πέρα δεν είναι θέμα συναισθηματισμού αλλά πραγματικότητας!Αν κάνει τις ίδιες ώρες με το Μυτιλήνη και είναι κ ακριβότερο δεν βλέπω το λόγο να το προτιμήσω!

Apostolos
22-04-2010, 13:30
Μη βλέπετε το προσωπικό σας συμφέρον... Οι περισσότεροι που εκφέρατε γνώμη είστε μικροί σε ηλικία, άλλοι φοιτητές, άλλοι άνεργοι, άλλοι χωρίς συχνές μετακινήσεις. Ο κόσμος στο σύνολό του δεν ταξιδεύει για πλάκα και η γραμμή χρειάζεται ΒΡΑΔΙΝΟ δρομολόγιο με ένα μεγάλο, σχετικά γρήγορο και ευσταθές πλοίο με καλή χωρητικότητα σε γκαράζ και πολλές καμπίνες. Σαν την συνταγή δηλαδή των Χανίων με τον Ελυρο...
Οι φορτηγατζήδες θέλουν να αναχωρεί όσο το δυνατόν βραδάκι (8 με 9 το βράδυ) και να φθάνει χαράματα, ώστε και να φορτώνουν όσο το δυνατόν περισσότερα φορτηγά (παρατηρήστε ότι όλοι στον Πειραιά έρχονται καταϊδρωμένοι μέχρι και την τελευταία στιγμή) και να φθάνουν χάραμα να ξεφορτώνουν στις αποθήκες ώστε να προλαβαίνουν άνετα πάλι το απόγευμα και μην μένουν άπραγές οι νταλίκες.
Οι επιβάτες στο ίδιο μήκος κύματος, θέλουν να προλαβαίνουν άνετα μετά την εργασία τους ή τις τυχών δουλείες τους, και να αναχωρούν άνετα το βραδάκι που δεν έχει κίνηση και ο δρόμος. Το πρωί Πειραιά να προλαβαίνουν τις εργασίες πριν ξεκινήσει η κίνηση και στη Μυτιλήνη να πηγαίνουν στις δουλείες τους ή στα χωριά του με το ΚΤΕΛ.
Μην κρίνετε λοιπόν με το αν σας βολεύουν οι ώρες να βγάζετε φωτογραφίες ή για να κάνετε ημερήσια ταξιδάκια (ο πολύς ο κόσμος τα σιχαίνεται και τα βαριετέ) και ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα...
Ετσι και αλλιώς η κίνηση της HSW αυτή ειναι για να υπάρχει το κάτι καλύτερο απο το European Express
Του χρόνου βλέπω κάτι μεγαλύτερο και ιδανικότερο...

gtogias
22-04-2010, 13:42
Δε μπορώ να ξέρω τι είναι αυτό που βολεύει τους επαγγελματίες, αλλά μπορώ να μιλήσω για το τι βολεύει την πλειονόητα αυτών που πρέπει να μετακινούνται από και πρός Χίο.

Οι ώρες που παραδοσιακά είχε (και έχει) η ΝΕΛ ήταν πάντα δύσκολες ως τραγικές για τους Χιώτες. Αφίξεις μες στη μαύρη νύχτα και αγώνας για να βρεις καμπίνα στις επιστροφές αφού ήταν σχεδόν πάντα κλεισμένες από τους επιβάτες της Μυτιλήνης.

Ήρθε η HSW το 2005 και ανέτρεψε αυτό το καθεστώς, δίνοντας την ευκαιρία να φτάνεις στο νησί σε ανθρώπινη ώρα και με την ταχύτητα του να μην χρειάζεσαι πάντα καμπίνα στην επιστροφή. Η δυσκολία αυτού του ωραρίου ήταν η αναχώρηση (ουσιαστικά) πρωί από τον Πειραιά και τον χειμώνα η αναχώρηση τα μεσάνυχτα από Χίο.

Η νέα HSW το κατάργησε αυτό το ωράριο για τους όποιους λόγους της και τώρα σκέφτεται/συζητά/ενδιαφέρεται (διαλέξτε τη λέξη επιλογής σας) να το επαναφέρει πάλι για τους όποιους λόγους της.

Το γεγονός είναι ότι το διάστημα που δουλεύουν τα σημερινά ωράρια όλοι οι επαγγελματίες της Χίου καθώς και οι συχνοί ταξιδιώτες προς/από αυτήν γκρινιάζουν και διαμαρτύρονται μιας και έκαναν πολύ πιο δύσκολο το ταξίδι με αποτέλεσμα τη μείωση των επισκεπτών (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Έφταιγε μόνο αυτό? Σίγουρα όχι. Αλλά να πούμε ότι δεν παίζει ρόλο η ευκολία, ο χρόνος και το κόστος των μετακινήσεων είναι μάλλον υπερβολικό.

Speedkiller
22-04-2010, 13:42
Εχώ εύχομαι στους φίλους κρητικούς υπέρμαχους του τσαντηριού που έχει στηθεί στο βόρειο αιγαίο να ταξιδεύουν με νήσος χίος και με ταχύτητες Λισσός για χανια ηράκλειο και ρέθυμνο.......Κ τότε ας έρθουν να μας πόυνε για καναπέδες,και συμβατικές ταχύτητες κλπ...¨Οσοι ταξιδεύουν στα νησιά αυτά το χουν βιώσει στο πετσί τους αυτό το καραγκιοζηλίκι που δεν έχει τελειωμό.....Δεν το γουστάρουμε το τσαντήρι σας κύριοι...Χορτάσαμε κοροιδία....Δεν μας χρειάζεται άλλη!!!

Leo
22-04-2010, 13:59
Είναι εντελώς απαράδεκτο να γράφει ο κάθε ένας τον πόνο του πάνω σε μια θεωριτική αναφορά περί ωρών ταξιδιού κλπ. Επιτέλεουσ μάθετε να λέτε την γνώμη σας και να σέβεστε και την γνώμη των άλλων έστω κι αν αυτή δεν συμβαδίζει με την δική σας. Τα λόγια σας να είναι προσεγμένα για το τι έιναι και τι κάνει κάθε πλοίο, γιατί εδώ είναι καραβολατρικό φόρουμ και όχι "αλ τσαντήρ νιουζ". Αν δεν μπορείτε να συζητήσετε κόσμια και χωρίς να τα "χώνετε", μείνετε μακρυά από την κουβέντα. Παρακαλώ εδώ μια τελεία και πάμε παρακάτω με αξιοπέρπεια.

nikosnasia
22-04-2010, 14:18
ΣΙΩΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

Mitni
22-04-2010, 17:54
Είναι εντελώς απαράδεκτο να γράφει ο κάθε ένας τον πόνο του πάνω σε μια θεωριτική αναφορά περί ωρών ταξιδιού κλπ. Επιτέλεουσ μάθετε να λέτε την γνώμη σας και να σέβεστε και την γνώμη των άλλων έστω κι αν αυτή δεν συμβαδίζει με την δική σας. Τα λόγια σας να είναι προσεγμένα για το τι έιναι και τι κάνει κάθε πλοίο, γιατί εδώ είναι καραβολατρικό φόρουμ και όχι "αλ τσαντήρ νιουζ". Αν δεν μπορείτε να συζητήσετε κόσμια και χωρίς να τα "χώνετε", μείνετε μακρυά από την κουβέντα. Παρακαλώ εδώ μια τελεία και πάμε παρακάτω με αξιοπέρπεια.

Το Νautilia δεν είναι τσιφλίκι σου να σβήνεις όσα μηνύματα δεν εξυπηρετούν τα συμφέροντα σου. Το ύφος σου, τύπου Παπαδόπουλου ,να το πουλάς εκεί που σε παίρνει. To Nautilia δεν είσαι εσύ… είμαστε εμείς.

opelmanos
22-04-2010, 18:00
Το Νautilia δεν είναι τσιφλίκι σου να σβήνεις όσα μηνύματα δεν εξυπηρετούν τα συμφέροντα σου. Το ύφος σου, τύπου Παπαδόπουλου ,να το πουλάς εκεί που σε παίρνει. To Nautilia δεν είσαι εσύ… είμαστε εμείς.
Ώχχ!!Κόκκινη κάρτα είναι αυτό ..

sunbird
22-04-2010, 18:41
Tώρα μόλις έβλεπα το διαφημιστικό ''bunner" τής ''hsw'' εδώ στό φόρουμ και είδα να διαφημίζει ,τό δρομολόγιο ''σέριφο-σίφνο-μήλο'' ,αλήθεια ποιό πλοίο εκτελεί το συγκεκριμένο δρομολόγιο τώρα ? :confused:
η΄ποιό πλοίο τής "hsw" θα εκτελεί το συγκεκριμένο δρομολόγιο στό μέλλον γνωρίζει κάποιος ?
''Βunner'' για κώ-ρόδο για τό ''hellenic voyager" δέν βλέπω ούτε για κοντινό η΄μακρινό μέλλον ,παρόλο τίς εξαγγελίες τής ''hsw'' ότι θα ξεκίναγε δρομολόγια 15 απριλίου !!

thanos75
22-04-2010, 20:03
Προσωπικά θεωρώ πως είναι στη σωστή κατεύθυνση το κόψιμο της Σύρου και της Μυκόνου και η επαναφορά του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ (έστω και από τον Ιούνιο) στα δρομολόγια που ίσχυαν προ διετίας. Το δικαιούνταν οι κάτοικοι και των 2 νησιών. Πάντως πιστεύω πως η κίνηση αυτή τελικά γίνεται μάλλον σε αντιπερισπασμό προς τη ΝΕΛ μιας που επίκειται να διπλώσει τη γραμμή με το European Express!:rolleyes:

αιγαιοπλόος
23-04-2010, 10:10
Δηλ. από τον Ιούνιο το Νήσος Χίος κατευθείαν Χίο - Μυτιλήνη;
Δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό. Δε θέλω όμως να "ξαναθυμηθούνε" τη Σύρο το χειμώνα.

Θυμάμαι παλιά τον Πήγασο που όλο το χειμώνα πήγαινε Σύρο - Μύκονο - Εύδηλο - Καρλόβασι - Βαθύ και το καλοκαιράκι "έκοβε" τη Σύρο και τη Μύκονο και πήγαινε κατευθείαν Ικαρία - Σάμο. Και το χειμώνα ξανά Σύρο και Μύκονο. Αυτή όμως είναι η λογική "σας εξυπηρετώ όταν σας έχω ανάγκη". Κι ο Συριανός δεν τα γουστάρει αυτά. Θα πάει με το πλοίο που τον εξυπηρετεί χειμώνα - καλοκαίρι. Νά γιατί το B.S. Ithaki ταξιδεύει πάντα γεμάτο.

Αγαπώ πολύ το Νήσος Χίος για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι ότι φτιάχτηκε από ελληνικά χέρια, δίνοντας τέλος στη μιζέρια πολλών που θεωρούσαν τα ελληνικά ναυπηγεία ανίκανα.

Αγαπώ πολύ τη Χίο και τη Λέσβο (για προσωπικούς λόγους) και χαίρομαι να βλέπω ικανοποιημένους του κατοίκους τους. Δε θα μου λείψει καθόλου το Νήσος Χίος, αν βρει στο απευθείας δρομολόγιο για Χίο - Μυτιλήνη, τη γραμμή που του ταιριάζει.

Δε θα ήθελα όμως να ξαναθυμηθεί τις Κυκλάδες το χειμώνα. Ή "είσαι" ή "δεν είσαι".

Giwrgos1980
23-04-2010, 10:14
Προσωπικά θεωρώ πως είναι στη σωστή κατεύθυνση το κόψιμο της Σύρου και της Μυκόνου και η επαναφορά του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ (έστω και από τον Ιούνιο) στα δρομολόγια που ίσχυαν προ διετίας. Το δικαιούνταν οι κάτοικοι και των 2 νησιών. Πάντως πιστεύω πως η κίνηση αυτή τελικά γίνεται μάλλον σε αντιπερισπασμό προς τη ΝΕΛ μιας που επίκειται να διπλώσει τη γραμμή με το European Express!:rolleyes:

+1 Ακριβώς γι'αυτό την έκανε την κίνηση αυτή η HSW/ANEK......έτσι και αλλίως το Λισσός έχει πάρει μερίδιο της πίτας θα ξαναπάρει και το Χίος με το απ'ευθέιας δρομολόγιο του......

GiorgosVitz
23-04-2010, 11:56
Νομίζω ότι το δρομολόγιο "Πειραιάς- Πάρος- Νάξος- Εύδηλος- Καρλόβασι- Βαθύ" είναι πιο βολικό από το να πιάνει το λιμάνι Μύκονο Σύρο. Το μόνο κακό ήταν η ώρα αναχώρησης από πειραιά, για μένα. Αν μπορούσε το Μύκονος να φεύγει 4 με 4.30 από πειραιά, θα έσπαγε τη δουλειά των BS σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ένα νορμάλ πλοίο είχε και η Παροναξία και το χάσαμε. Άντε τώρα να ξανασυνηθήσουμε τα στενά διαδρομάκια, τα goody's και τις άβολες πολυθρόνες των BS.

sylver23
23-04-2010, 17:15
Το θέμα είναι οτι και εμείς στην Ικαροσαμία καιρός ήταν να ξαναθυμηθούμε πως είναι να κάνεις μέχρι 7 ώρες (και όχι 8.30 με 9 εν πλω +1 η καθυστέρηση αποπλου απο Πειραιά) και επίσης να ξαναθυμηθούμε πως είναι να μην χρειάζεται να κόψεις εισητήριο 2 μήνες πριν ώστε να πας στο νησί σου.

Συμφωνώ οτι τα πλοία αυτά εξυπηρετούσαν τις κυκλάδες αλλά θεωρώ οτι τα υπολοιπα 4 νησιά που προσεγγιζαν τα έχουν περισσότερο ανάγκη στην περίοδο που διανύουμε.

GiorgosVitz
23-04-2010, 17:34
Sylver23, έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λές. Τελικά το θέμα είναι ότι έχουμε έλλειψη πλοίων στο Αιγαίο γενικότερα, στις Κυκλάδες ειδικότερα και στην Νάξο, στην Ίο και τη Σαντορίνη. Κοντεύουμε να γίνουμε άγονη.

ΔΩΣΤΕ ΠΛΟΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ!!!

sylver23
23-04-2010, 17:47
Πλοία έχουμε αλλά μας τα φάγανε οι ναυλώσεις.
Φυσικά αμα το δούμε απο την μεριά των εταιριών πολύ καλά κάνουν .
πχ το Σαντορίνη βγάζει κάθε χρόνο για τους μήνες που ναυλώνεται την αξία του

NAXOS
23-04-2010, 20:48
Παιδια πλοια υπαρχουν, και μαλιστα πλοια καλα και μεγαλα. \
Το τεραστιο δυστυχημα ειναι οτι δεν εχουμε λιμανια που να μπορουν να τα δεχθουν.
Οσο για το ΜΥΚΟΝΟΣ καλα κανει και αλλαζει δρομολογιο εφ οσον πια ολα εχουν γινει νουμερα η αριθμοι για να μη παρεξηγηθουμε. ΟΛες οι εταιριες κυνηγουν πια τα νουμερα να ειναι καλα.
Ομως η αλλαγη αυτη επρεπε να ειχε γινει το χειμωνα. Τοτε υπηρχε η δικαιολογια. Τωρα δεν υπαρχει. Παραμονες εναρξης της καλοκαιρινης σεζον ,που οπου να παει το πλοιο θα δουλεψει και που πολλοι ειχαν επενδυσει πανω σ αυτα τα δρομολογια ?
Π.χ. ηδη αρκετα σχολεια απο Ικαρια και Σαμο ακυρωσαν την επισκεψη τους στη Ναξο και αντιστοιχα σχολεια της Ναξου για Σαμο.
Γκρουπ αλλοδαπων κατεβαιναν στη Τουρκια και το ειχαν προγραμματισει για ολο το καλοκαιρι, και με το συγκεκριμενο πλοιο θα ερχοταν στη Παροναξια . Τωρα ολα πανε περιπατο.
Αυτο ειναι που μας κοστιζει. Οχι οτι φευγει. Οτι φευγει τωρα.

GiannisV
24-04-2010, 14:17
Δηλ. από τον Ιούνιο το Νήσος Χίος κατευθείαν Χίο - Μυτιλήνη;
Δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό. Δε θέλω όμως να "ξαναθυμηθούνε" τη Σύρο το χειμώνα.

Θυμάμαι παλιά τον Πήγασο που όλο το χειμώνα πήγαινε Σύρο - Μύκονο - Εύδηλο - Καρλόβασι - Βαθύ και το καλοκαιράκι "έκοβε" τη Σύρο και τη Μύκονο και πήγαινε κατευθείαν Ικαρία - Σάμο. Και το χειμώνα ξανά Σύρο και Μύκονο. Αυτή όμως είναι η λογική "σας εξυπηρετώ όταν σας έχω ανάγκη". Κι ο Συριανός δεν τα γουστάρει αυτά. Θα πάει με το πλοίο που τον εξυπηρετεί χειμώνα - καλοκαίρι. Νά γιατί το B.S. Ithaki ταξιδεύει πάντα γεμάτο.

Αγαπώ πολύ το Νήσος Χίος για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι ότι φτιάχτηκε από ελληνικά χέρια, δίνοντας τέλος στη μιζέρια πολλών που θεωρούσαν τα ελληνικά ναυπηγεία ανίκανα.

Αγαπώ πολύ τη Χίο και τη Λέσβο (για προσωπικούς λόγους) και χαίρομαι να βλέπω ικανοποιημένους του κατοίκους τους. Δε θα μου λείψει καθόλου το Νήσος Χίος, αν βρει στο απευθείας δρομολόγιο για Χίο - Μυτιλήνη, τη γραμμή που του ταιριάζει.

Δε θα ήθελα όμως να ξαναθυμηθεί τις Κυκλάδες το χειμώνα. Ή "είσαι" ή "δεν είσαι".

+1000 Πολύ σωστός να δω τι θα κάνουν το χειμώνα...

GiannisV
25-04-2010, 21:22
Όποιος θέλει συνεχίζει το θέμα με τις γραμμές της εταιρίας για Χίο Μυτιλήνη και Ικαρία Σάμο

αιγαιοπλόος
25-04-2010, 22:23
Φαίνεται τελικά (ευτυχώς) ότι η Hellenic δεν αφήνει εύκολα τη Σύρο και τη Μύκονο.
Το Νήσος Χίος φεύγει. Το Νήσος Μύκονος έρχεται. Πειραιάς - Σύρος - Μύκονος - Εύδηλος (+ Φούρνοι άπαξ εβδομαδιαίως) - Καρλόβασι - Βαθύ.
Η πληροφορία από ναυτικό πράκτορα του λιμανιού.

GiannisV
26-04-2010, 18:46
Να μη δώ το Χίος να ξαναέρχεται Σύρο μόνο όποτε τους συμφέρει το θυμούντε να δώ τι αποδόσεις θα έχει η καινούρια γραμμή αν και χτυπάνε μονοπώλειο για Ικαρία Σάμο όπως έχω ξαναπέι οι επιβάτες των 2 νησιών είναι καταδικασμένοι απο την εταιρία.

opelmanos
26-04-2010, 18:54
Να μη δώ το Χίος να ξαναέρχεται Σύρο μόνο όποτε τους συμφέρει το θυμούντε να δώ τι αποδόσεις θα έχει η καινούρια γραμμή αν και χτυπάνε μονοπώλειο για Ικαρία Σάμο όπως έχω ξαναπέι οι επιβάτες των 2 νησιών είναι καταδικασμένοι απο την εταιρία.
Το βαπόρι πάντως είναι πιθανό είναι να την ξαναπάρει την γραμμή το χειμώνα.

Giwrgos1980
26-04-2010, 19:39
Να μη δώ το Χίος να ξαναέρχεται Σύρο μόνο όποτε τους συμφέρει το θυμούντε να δώ τι αποδόσεις θα έχει η καινούρια γραμμή αν και χτυπάνε μονοπώλειο για Ικαρία Σάμο όπως έχω ξαναπέι οι επιβάτες των 2 νησιών είναι καταδικασμένοι απο την εταιρία.

Για την πολιτική της HSW δεν θα εκφραστώ απλά δεν φταίει όμως η HSW για το μονοπώλειο στην Ικαροσαμία......ας πάει κάποιος άλλος και ας βάλει καράβι και απ'ευθείας μάλιστα......χωράει και πιστέυω θα είναι καλοδεχούμενος.

vinman
29-04-2010, 15:19
Χθές το απόγευμα έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλαδιάκι της hsw που αναφέρει ενδεικτικά κάποια πλοία του στόλου της και έχει και φωτογραφία του Βόγιατζερ ως Νήσος Ρόδος..!

87367

87368

vagelis
29-04-2010, 15:23
ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΩ ΑΠ΄ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΝΑΛΑΞ .ΔΗΛΑΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΧΙΟΣ ΓΙΑ ΣΥΡΟ - ΜΥΚΟΝΟ- ΧΙΟ- ΜΥΤΙΛΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΟΣΤΡΟΦΑ/, ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΣΥΡΟ - ΜΥΚΟΝΟ- ΙΚΑΡΙΑ- (ΦΟΥΡΝΟΙ)- ΣΑΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ . ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ......... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.:rolleyes::rolleyes::roll::roll:

mike_rodos
29-04-2010, 15:54
Χθές το απόγευμα έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλαδιάκι της hsw που αναφέρει ενδεικτικά κάποια πλοία του στόλου της και έχει και φωτογραφία του Βόγιατζερ ως Νήσος Ρόδος..!

Ωραίο φυλλαδιάκι Μάνο... :p

Appia_1978
29-04-2010, 23:42
Συμφωνώ με το φίλο Mike ;)
Να ρωτήσω κάτι Μάνο. Βγάζει η Hellenic κάθε χρόνο έντυπα με τα συνολικά της δρομολόγια;


Ωραίο φυλλαδιάκι Μάνο... :p

vinman
29-04-2010, 23:45
Συμφωνώ με το φίλο Mike ;)
Να ρωτήσω κάτι Μάνο. Βγάζει η Hellenic κάθε χρόνο έντυπα με τα συνολικά της δρομολόγια;

Bγάζει ξεχωριστά φυλλάδια ανάλογα τον προορισμό.
π.χ. άλλο για Αιγαίο,άλλο για Σποράδες και άλλο για Αργοσαρωνικό..;)

Appia_1978
29-04-2010, 23:58
Μάλιστα, σε ευχαριστώ!

Ergis
30-04-2010, 00:07
Ολοι συντονισμενοι αυριο στην ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΚΥΚΛΑΔΩΝ (http://www.live24.gr/radio/generic.jsp?sid=1485) απο τις 10.00-11.00 το πρωι στην εκπομπη καλημερα κυκλαδες με μια συνεντευξη ΒΟΜΒΑ που θα αφορα το σχετικο θεμα καθως και γενικοτερα την ελληνικη ακτοπλοια.

GiannisV
01-05-2010, 08:16
ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΩ ΑΠ΄ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΝΑΛΑΞ .ΔΗΛΑΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΧΙΟΣ ΓΙΑ ΣΥΡΟ - ΜΥΚΟΝΟ- ΧΙΟ- ΜΥΤΙΛΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΟΣΤΡΟΦΑ/, ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΣΥΡΟ - ΜΥΚΟΝΟ- ΙΚΑΡΙΑ- (ΦΟΥΡΝΟΙ)- ΣΑΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ . ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ......... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.:rolleyes::rolleyes::roll::roll:

Συμφωνώ απόλυτα με τον Φίλο Βαγγέλη

hsw
01-05-2010, 15:03
Βγήκαν και τα καλοκαιρινά δρομολόγια για τις Κυκλάδες!


Highspeed 1 Ραφήνα 07:30 - Τήνο - Μύκονο - Πάρο και Ραφήνα 16:45 - Άνδρο - Τήνο - Μύκονο
Highspeed 4 Πειραιάς 07:30 - Πάρος - Νάξος και Πειραιάς 17:15 - Σύρος - Μύκονος - Τήνος (όπως πέρσι)
Highspeed 5 Πειραιάς 07:15 - Σύρος - Τήνος - Μύκονος και Πειραιάς 16:30 - Πάρος - Νάξος (όπως πέρσι)
Highspeed 6 Πειραιάς 07:15 - Ίος - Σαντορίνη και Πειραιάς 18:00 - Σέριφος - Σίφνος - Μήλος
Flying cat 3 Σύρος 07:30 - Μύκονος - Νάξος - Πάρος - Ίος - Σαντορίνη 11:50 και Σαντορίνη 16:00 - Ίος - Πάρος - Νάξος - Μύκονος - Σύρος 20:20


Επίσης, το Flying cat 4 δεν θα προσεγγίζει στην Ίο δυστυχώς.
Δικαίωση του περσινού δρομολογίου του HS3 όπου όχι μόνο θα περνάει από Ίο και στο πήγαινε και στο έλα και για Σαντορίνη θα κάνει 4 ώρες, αλλά στο απογευματινό δρομολόγιο, θα πιάνει και Σέριφο και ενώ θα φεύγει μισή ώρα μετά το Speedrunner 4, θα φτάνει στον Πειραιά 45 λεπτά πριν.

Αξιοσημείωτη η παρατήρηση ότι τα HS 4,5,6 μπορεί να εναλλάσσονται στα δρομολόγια.

http://www.hellenicseaways.gr//media/drom2010/taxkyklhigh.pdf

BULKERMAN
01-05-2010, 15:30
Βγήκαν και τα καλοκαιρινά δρομολόγια για τις Κυκλάδες!


Highspeed 1 Ραφήνα 07:30 - Τήνο - Μύκονο - Πάρο και Ραφήνα 16:45 - Άνδρο - Τήνο - Μύκονο
Highspeed 4 Πειραιάς 07:30 - Πάρος - Νάξος και Πειραιάς 17:15 - Σύρος - Μύκονος - Τήνος (όπως πέρσι)
Highspeed 5 Πειραιάς 07:15 - Σύρος - Τήνος - Μύκονος και Πειραιάς 16:30 - Πάρος - Νάξος (όπως πέρσι)
Highspeed 6 Πειραιάς 07:15 - Ίος - Σαντορίνη και Πειραιάς 18:00 - Σέριφος - Σίφνος - Μήλος
Flying cat 3 Σύρος 07:30 - Μύκονος - Νάξος - Πάρος - Ίος - Σαντορίνη 11:50 και Σαντορίνη 16:00 - Ίος - Πάρος - Νάξος - Μύκονος - Σύρος 20:20


Επίσης, το Flying cat 4 δεν θα προσεγγίζει στην Ίο δυστυχώς.
Δικαίωση του περσινού δρομολογίου του HS3 όπου όχι μόνο θα περνάει από Ίο και στο πήγαινε και στο έλα και για Σαντορίνη θα κάνει 4 ώρες, αλλά στο απογευματινό δρομολόγιο, θα πιάνει και Σέριφο και ενώ θα φεύγει μισή ώρα μετά το Speedrunner 4, θα φτάνει στον Πειραιά 45 λεπτά πριν.

Αξιοσημείωτη η παρατήρηση ότι τα HS 4,5,6 μπορεί να εναλλάσσονται στα δρομολόγια.

http://www.hellenicseaways.gr//media/drom2010/taxkyklhigh.pdf


Να και ένα νέο!! Το Fc 3 με βάση τη Σύρο!!

hsw
01-05-2010, 17:38
Και τα δρομολόγια για τις Σποράδες από 18/09 εώς 05/09 με Εξπρές Σκιάθος από Βόλο για Σκιάθο-Γλώσσα-Σκόπελο-Αλλόνησο και Εξπρές Πήγασο από Άγιο Κωνσταντίνο για Σκιάθο-Σκόπελο-Αλλόνησο. Κάθε μέρα 3 αναχωρήσεις ταχύπλοων από Βόλο και 2 από Άγιο Κωνσταντίνο.

http://www.hellenicseaways.gr//media/drom2010/sporhigh.pdf

Ergis
03-05-2010, 10:47
Απώλειες για τη Sea Star παρά τα κέρδη της HSW (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810554)

"Η Sea Star ανακοίνωσε την παραίτηση του κ. Ιωάννη Σ. Βαρδινογιάννη από μέλους του διοικητικού συμβουλίου της, χωρίς να αναφέρεται στους λόγους παραίτησης.":D:D

Λετε να ειναι αυτος ο λογος επιστροφης των ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ-ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στις παλιες τους γραμμες;;;;
Λεω εγω τωρα......:rolleyes:

Γιάννης Φ
03-05-2010, 13:55
[QUOTE=Εργης;340922]Απώλειες για τη Sea Star παρά τα κέρδη της HSW (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810554)

"Η Sea Star ανακοίνωσε την παραίτηση του κ. Ιωάννη Σ. Βαρδινογιάννη από μέλους του διοικητικού συμβουλίου της, χωρίς να αναφέρεται στους λόγους παραίτησης.":D:D


Δεν το πιστευωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ωωωωωωωωωω...!:D Είμαι ........! Δεν εχω λόγια...! Επιτέλους...!:D

Γιάννης Φ
03-05-2010, 21:16
Τα 4 εκπληκτικά διαφημιστικά που είχε κάνει η Hellenic...!:D http://www.youtube.com/watch?v=JUo4w5VdZo0 http://www.youtube.com/watch?v=-THvEeOG_gk http://www.youtube.com/watch?v=4CgC4X7yjE4 http://www.youtube.com/watch?v=5g6n9bKSKcI ......

MILTIADIS
03-05-2010, 21:24
Απώλειες για τη Sea Star παρά τα κέρδη της HSW (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810554)

"Η Sea Star ανακοίνωσε την παραίτηση του κ. Ιωάννη Σ. Βαρδινογιάννη από μέλους του διοικητικού συμβουλίου της, χωρίς να αναφέρεται στους λόγους παραίτησης.":D:D
Nα δω αν τωρα που θα γινει αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου σας αγορασει κ εσας κανενας αγγλος/γαλλος/πορτογαλλος/ιταλος/τουρκος κτλ..ποιος θα γελαει μετα:rolleyes:γιατι οι ελληνες επιχειρηματιες με την κριση που μαστιζει τη χωρα μας την κανουν προς ελβετια μερια..για να δουμε..

Maroulis Nikos
05-05-2010, 23:04
Δρομολόγια για τα ταχύπλοα της Hellenic sea ways απο 18/06/2010 εώς 06/09/2010
Μία αλλάγη που θα έχουμε είναι απο Ραφήνα το High Speed 1 καθημερινή προσέγγιση στο λιμάνι του Γαυρίου στην Άνδρο αναχώρηση στις 16:45 και άφιξη στις 18:10 και απο Άνδρο στις 21:45 Και άφιξη στο λιμάνη τις Ραφήνα στις 23:00.
88532

owner
08-05-2010, 12:28
ΙΣΩΣ ΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΑΛΙ ΟΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ Κ.ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ.ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ.

notias
09-05-2010, 10:16
Ολα καλά και άγια βρε παιδιά αλλά ....
στα δρομολόγια του FC3 δεν χωρά η Τήνος ???:confused:

Χωράει και παραχωράει για τους εξείς 2 απλούς λόγους

α) η Τήνος δεν έχει ούτε 1 δρομολόγιο απευθειάς για ...Νάξο ,Ιο και Σαντορίνη ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ
Β) η συνολική επιβάρυνση του δρομολογίου δεν θα ξεπερνά τα 15΄+15΄λεπτά την ημέρα .

Γιατί τόσος ύπνος ..βρε ζαβοτηνιακοί... (μονο τα μωρά και τα ΜΟΣΧΑΡΙΑ ωφελεί)

BULKERMAN
09-05-2010, 10:26
Ολα καλά και άγια βρε παιδιά αλλά ....
στα δρομολόγια του FC3 δεν χωρά η Τήνος ???:confused:

Χωράει και παραχωράει για τους εξείς 2 απλούς λόγους

α) η Τήνος δεν έχει ούτε 1 δρομολόγιο απευθειάς για ...Νάξο ,Ιο και Σαντορίνη ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ
Β) η συνολική επιβάρυνση του δρομολογίου δεν θα ξεπερνά τα 15΄+15΄λεπτά την ημέρα .

Γιατί τόσος ύπνος ..βρε ζαβοτηνιακοί... (μονο τα μωρά και τα ΜΟΣΧΑΡΙΑ ωφελεί)


'Αλλος από δω!!! Είχαμε τον φίλο από τη Σαντορίνη ήρθες και συ τώρα!!!
Τίποτα άλλο και συ??Η μήπως θέλετε και HS 6??? Η μήπως είναι απαράδεκτο να μην έχει η Τήνος σύνδεση με όλα τα νησιά του Αιγαίου???
Ορισμένοι έχετε ξεφύγει και λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι!!!

Είπαμε...οι προνομιούχοι ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!! Και γω σε νησί προνομιούχο μένω ΑΛΛΑ δεν μιλάω!!!

notias
09-05-2010, 10:48
'Αλλος από δω!!! Είχαμε τον φίλο από τη Σαντορίνη ήρθες και συ τώρα!!!
Τίποτα άλλο και συ??Η μήπως θέλετε και HS 6??? Η μήπως είναι απαράδεκτο να μην έχει η Τήνος σύνδεση με όλα τα νησιά του Αιγαίου???
Ορισμένοι έχετε ξεφύγει και λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι!!!

Είπαμε...οι προνομιούχοι ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!! Και γω σε νησί προνομιούχο μένω ΑΛΛΑ δεν μιλάω!!!



Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ...ΧΡΥΣΟΣ.....:confused::confused::confused:

GiannisV
12-05-2010, 08:06
Για ένα θέμα που είχαμε ανοίξει προ ημερών για την αλλαγή δρομολογίου απο το Νήσος Χίος δείτε μια επιστολή που δημοσιέυτηκε στον τοπικό τύπο απο το σύλλογο Μυτιληνιών Σύρου. Τα σχόλια δικά σας...

GiorgosVitz
12-05-2010, 08:21
Πιστεύω ότι η Hellenic Seaways έχει πολύ κάκη πολιτική στα δρομολόγια. Δεν είπε κανείς να μην αλλάξει τα δρομολόγια, αλλά όχι στην αρχή της τουριστικής περιόδου. Θα μπορούσε να το έχει κάνει το χειμώνα ή γύρω στον ερχόμενο Οκτώβρη (μετά το τέλος της καλοκαιρινής περιόδου) που δε θα υπήρχαν τόσο σοβάρες επιπτώσεις. Η αλλάγη δρομολογίου αυτή τη χρονική στιγμή μόνο ζημιά προκάλεσε (μικρή- μεγάλη το μέλλον θα δείξει) σε αρκετά νησιά.

NAXOS
12-05-2010, 08:32
ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΝΕΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ
ΜΗ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ . ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΞΕΡΟΥΝ.
ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΗ ΣΙΛΙΑΛΑ ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΠΗΡΑΤΕ ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ? ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6 ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.

ΚΑΛΑ ΤΑΞΕΙΔΙΑ ΝΑΧΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ

89246

GiannisV
12-05-2010, 08:49
Πιστεύω ότι η Hellenic Seaways έχει πολύ κάκη πολιτική στα δρομολόγια. Δεν είπε κανείς να μην αλλάξει τα δρομολόγια, αλλά όχι στην αρχή της τουριστικής περιόδου. Θα μπορούσε να το έχει κάνει το χειμώνα ή γύρω στον ερχόμενο Οκτώβρη (μετά το τέλος της καλοκαιρινής περιόδου) που δε θα υπήρχαν τόσο σοβάρες επιπτώσεις. Η αλλάγη δρομολογίου αυτή τη χρονική στιγμή μόνο ζημιά προκάλεσε (μικρή- μεγάλη το μέλλον θα δείξει) σε αρκετά νησιά.

Σε αυτό θα συμφωνίσω απόλυτα,αυτή η κίνηση δείχνει κακή πολιτική εν όψη καλοκαιρινής περιόδου.Τελοσπάντων τα αποτελέσματα θα δείξουν...

αιγαιοπλόος
12-05-2010, 10:35
Για ένα θέμα που είχαμε ανοίξει προ ημερών για την αλλαγή δρομολογίου απο το Νήσος Χίος δείτε μια επιστολή που δημοσιέυτηκε στον τοπικό τύπο απο το σύλλογο Μυτιληνιών Σύρου. Τα σχόλια δικά σας...
Εχει απόλυτο δίκιο ο άνθρωπος που στέλνει την επιστολή.
Οι Μυτιληνιοί και οι Χίωτες όχι μόνο δεν έχουν τίποτε απολύτως να ωφεληθούν από το "κόψιμο" της Σύρου και της Μυκόνου (αφού το πλοίο θα κάνει τον ίδιο χρόνο ταξιδιού, πλέοντας με μειωμένη ταχύτητα) αλλά θα ζημιωθούν κι απο πάνω, (αφού δε θα δέχονται τουρισμό από τις Κυκλάδες).
Τουλάχιστον ας διατηρήσουν ένα ή δύο δρομολόγια την εβδομάδα με τη Σύρο και τη Μύκονο στο δρομολόγιο.

Ergis
12-05-2010, 11:18
ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΝΕΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ
ΜΗ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ . ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΞΕΡΟΥΝ.
ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΗ ΣΙΛΙΑΛΑ ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΠΗΡΑΤΕ ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ? ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6 ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.

ΚΑΛΑ ΤΑΞΕΙΔΙΑ ΝΑΧΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ

89246

αρχισαν τα οργανα......:(:(
Ειλικρινα δεν εκπλησομαι καθολου......:(:(

GiorgosVitz
12-05-2010, 12:09
Πουλάει τα highspeed 2 & 3, νοικιάζει την Αριάδνη, το Σαντορίνη και το Hellenic wind στα ξένα. Για μένα η πολιτική της εταιρίας δεν είναι σε σωστό δρόμο. Και το λέω αυτό με βάση τις γνώσεις που έχω από το πανεπιστήμιο.

erenShip
12-05-2010, 12:18
Η όλη κατάσταση πάντως με τη Ηellenic θυμίζει λίγο "ξεπούλημα λόγω διάλυσης". Πουλάει τα highspeed 2 & 3, νοικιάζει την Αριάδνη στα ξένα, τώρα πουλάει το Ν. Μύκονος. Τελικά η γενική πολιτική της εταιρίας δεν είναι σε σωστό δρόμο. Και το λέω αυτό με βάση τις γνώσεις που έχω από το πανεπιστήμιο.

φίλε γιώργο όμως δεν ξέρουμε όμως τι συμφέροντα υπάρχουν??!!!! καμοιά εταιρεία δεν κοιτάζει τι θέλει ο κόσμος, μόνο το κέρδος που θα έχουν...

GiorgosVitz
12-05-2010, 12:29
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Όμως, κατά κύριο λόγο, το κέρδος προέρχεται από τους επιβάτες που επιλέγουν να ταξιδέψουν με την εταιρία. Είναι καλό, λοιπόν να κρατάνε ευχαριστημένους τους πελάτες- επιβάτες τους, αν θέλουν να τους έχουν. Είναι αποδεδιγμένο ότι όσες εταιρίες δε δίνουν την πρέπουσα σημασία σε αυτούς που τους προτιμούν, τότε ένα μέρος τους δε τους ξαναπροτιμάει (ισχύει για όλους τους κλάδους).

Γιάννης Φ
12-05-2010, 12:35
Παιδιά το ΜΥΚΟΝΟΣ δεν πωλείται...Η ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ είναι θυγατρική της ΑΝΕΚ (συνεπώς και της Hellenic) Πώς τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ ανήκουν σε διάφορες θυγατρικές έτσι και αυτό...! Δεν πρόκειται να αλλάξει χρώματα....! Μην τα τραγικοποιήτε όλα...!;)

Appia_1978
12-05-2010, 13:54
Βρήκα την παρακάτω είδηση σήμερα. Τώρα, το κατά πόσο ευσταθεί, δεν το γνωρίζω ...

http://www.theportugalnews.com/cgi-bin/article.pl?id=1060-29

BULKERMAN
12-05-2010, 15:35
Εδώ μέσα ορισμένοι μου δίνουν την εντύπωση ότι είτε γράφουν για πλάκα είτε δεν ξέρουν τι γράφουν...

Από πότε η ναύλωση ενό πλοίου δείχνει ότι μια εταιρεία ξεπουλάει??
( το ότι μια ναύλωση φέρνει ακούραστα λεφτά και ζεστά δεν το λέμε...)

Από πότε η πώληση 2 προβληματικών ταχύπλοων δείχνει ότι μια εταιρεία ξεπουλάει??

Αν ισχύουν όλα αυτά τότε...

Γιατί φέρνει από την Ισπανία ένα μεγάλο ταχύπλο??

Γιατί δρομολογεί στην ακτοπλοία το πρώην HELLENIC VOYAGER και μάλιστα του έκανε και μετασκευή??

Γιατί μετασκεύασε το Πήγασος για να δρομολογηθεί στις Σποράδες?

Για να μην γράψω ένα κατεβατό αλλά μερικά παραδείγματα θα παρακαλούσα να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό λίγο πριν γράψουμε κατι.

GiorgosVitz
12-05-2010, 15:49
Εδώ μέσα ορισμένοι μου δίνουν την εντύπωση ότι είτε γράφουν για πλάκα είτε δεν ξέρουν τι γράφουν...

Από πότε η ναύλωση ενό πλοίου δείχνει ότι μια εταιρεία ξεπουλάει??
( το ότι μια ναύλωση φέρνει ακούραστα λεφτά και ζεστά δεν το λέμε...)

Από πότε η πώληση 2 προβληματικών ταχύπλοων δείχνει ότι μια εταιρεία ξεπουλάει??

Αν ισχύουν όλα αυτά τότε...

Γιατί φέρνει από την Ισπανία ένα μεγάλο ταχύπλο??

Γιατί δρομολογεί στην ακτοπλοία το πρώην HELLENIC VOYAGER και μάλιστα του έκανε και μετασκευή??

Γιατί μετασκεύασε το Πήγασος για να δρομολογηθεί στις Σποράδες?

Για να μην γράψω ένα κατεβατό αλλά μερικά παραδείγματα θα παρακαλούσα να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό λίγο πριν γράψουμε κατι.

Φαντάζομαι ότι μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας ελεύθερα. Από τη στιγμή που έχουμε έλλειψη πλοίων, από τη στιγμή που πόλλα νησιά έχουν ελλειπή σύνδεση με τον Πειραία, πιστεύω ότι είναι λάθος από μια εταιρία να ναυλώνει πλοία στο εξωτερικό. Πραγματικά δε με απασχολεί καθόλου αν η εταιρία με τις ναυλώσεις έχει πολλά έσοδα. Δεν είμαι στέλεχος, ούτε μέτοχος της εταιρίας. Το μόνο που με νοιάζει, φαντάζομαι και πολλούς άλλους, είναι να υπάρχουν πλοία για να εξυπηρετείται ο κόσμος. Να μη μας θυμούνται όποτε τους συμφέρει. Αν το θεώρεις παράλογο, προβλημά σου.

BULKERMAN
12-05-2010, 16:03
Φαντάζομαι ότι μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας ελεύθερα. Από τη στιγμή που έχουμε έλλειψη πλοίων, από τη στιγμή που πόλλα νησιά έχουν ελλειπή σύνδεση με τον Πειραία, πιστεύω ότι είναι λάθος από μια εταιρία να ναυλώνει πλοία στο εξωτερικό. Πραγματικά δε με απασχολεί καθόλου αν η εταιρία με τις ναυλώσεις έχει πολλά έσοδα. Δεν είμαι στέλεχος, ούτε μέτοχος της εταιρίας. Το μόνο που με νοιάζει, φαντάζομαι και πολλούς άλλους, είναι να υπάρχουν πλοία για να εξυπηρετείται ο κόσμος. Να μη μας θυμούνται όποτε τους συμφέρει. Αν το θεώρεις παράλογο, προβλημά σου.


Φίλε μου δεν σου απαγόρευσε κανείς να πεις την άποψη σου!!!Μην το πας αμέσως σε αυτό το κλισέ!!

Αλλά αυτό που είπες στο τελευταίο μήνυμα ( γιατί στέλνουν τα πλοία στο εξωτερικό )σου μέχρι το να διαλυθεί η εταιρεία έχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά!!!
(Αν ψάξεις σε θέματα άλλης μεγάλης ναυτιλιακής στην ακτοπλοία θα δεις ότι και γω για αυτό το θέμα,μιας και είμαι σε νησί,τα ίδια γράφω...)

Αλλά από ότι φαίνεται και από την απάντηση σου ούτε καν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα στο πρηγούμενο μήνυμα!!

GiorgosVitz
12-05-2010, 16:30
Την λέξη "διάλυση" τη χρησιμοποίησα μεταφορικά. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πω ότι η HSW θα κλείσει, προς Θεού. Την απάντησή σου φίλε BULKERMAN την διάβασα πολύ καλα πριν απάντησω. Το ξέρω ότι η Hellenic έχει ρίξει αρκετά χρήματα για τον Πήγασο και για το Νήσος Ρόδος. Δε διαφωνώ. Προς το παρόν πάντως είναι 2 πλοία που πουλήθηκαν, 3 που έχουν ναυλώθει και 2 που θα δρομολογηθούν εντός επικράτειας αν δεν κάνω λάθος. Μακάρι να φέρει καλύτερα ταχύπλοα. Πραγματικά το εύχομαι για το καλό των νησιών μας. Τέλος πάντων, παραδέχομαι ότι ήταν υπερβολικό το post μου και ζητάω συγγνώμη.

Giwrgos1980
12-05-2010, 17:54
Δεν νομίζω να υπάρχει καμία διάλυση κλπ κλπ κλπ.......οι ναυλώσεις αποφέρουν περισσότερα κέρδη στην εταιρία από το να δρομολογήσει κάπου κάποια συγκεκριμένα καράβια της.......τα συγκεκριμένα ταχύπλοα καλώς επωλήθησαν (όπως ανέφερε ο Bulkerman ήτο προβληματικά). Αυτό δεν δείχνει διάλυση αλλά μια εταιρία που σφύζει από υγεία και κάνει κινήσεις πρός όφελος της........

navielect
12-05-2010, 18:07
Σιγα ρε παιδια. Τα θελετε και τα λετε ορισμενα χαριτωμενα η τα λετε λογω του banner της Hellenic?

1) Πουλαει 2 ταχυπλοα λιγο πριν την εναρξη της σεζον (κονομα)
2) φερνει ενα αλλο (μεσα μαη παμε και δεν το χουμε δει ακομα) με σπασμενη τη μια μηχανη και τουλαχιστον ενα διμηνο δουλεια για να δρομολογηθει
3) ξεκιναει μετασκευη στο Βογιατζερ, τα σταματαει ολα για να το ναυλωσει, τελικα δεν παει πουθενα και αρον αρον αλλαζει ολο το πλανο της μετασκευης και το βαζει Ροδο
4) φτιαχνει τον Πηγασο για να παει 2 μηνες σκαρτους Σποραδες και μετα τι?
5) Εχει 2 στολιδια (Μυκονος, Χιος) βολεμενα στις γραμμες τους τα κανει να μην πω πως και τωρα που ειδε οτι την εκαμε τη βλακεια τα ξαναβαζει οπως ηταν πριν...
6) το ενα ταχυπλοο μισοναυλωμενο δουλευει απο δω και απο κει χωρις να ξερει που ειναι
7) με αλλο παιρνει αγονες με αλλο τις κανει
Και πολλα αλλα που δειχνουν οτι η νοοτροπια ειναι "τι καιρο κανει σημερα να δουμε που θα παμε"
Δεν ειπαμε για διαλυση αλλα οχι οτι υπαρχει και κανενας προγραμματισμος.
οτι κατσει και οπως ξυπνησει το αφεντικο ειναι
και τρεχα μετα εσυ να πληρωνεις τα σπασμενα και να μαζευεις τα αμαζευτα.

αιγαιοπλόος
12-05-2010, 21:44
Αυτή την ώρα το "Νήσος Χίος" ταξιδεύει κατευθείαν για Χίο - Μυτιλήνη και το "Νήσος Μύκονος" για Σύρο - Μύκονο - Ικαρία - Σάμο.

Την ίδια ώρα (σήμερα 12-5-2010 και ώρα 22.40), στο site της εταιρίας δεν έχουν βγεί τα νέα δρομολόγια (για να ενημερωθεί ο κόσμος). Αντί αυτού, βλέπω στην πρώτη σελίδα του site να αναφέρονται τα παλιά δρομολόγια, δηλ. Πάρο - Νάξο - Ικαρία - Σάμο και Σύρο - Μύκονο - Χίο - Μυτιλήνη.

Την Παρασκευή ένας φίλος μου θέλει να ανέβει για έναν γάμο στον Πειραιά. Βάζω το openseas και δίνει Σύρο - Πειραιά το Νήσος Χίος!!! Μα αφού έχει ξεκινήσει το Νήσος Μύκονος!!!

nissos_mykonos
12-05-2010, 22:42
Αυτή την ώρα το "Νήσος Χίος" ταξιδεύει κατευθείαν για Χίο - Μυτιλήνη και το "Νήσος Μύκονος" για Σύρο - Μύκονο - Ικαρία - Σάμο.

Την ίδια ώρα (σήμερα 12-5-2010 και ώρα 22.40), στο site της εταιρίας δεν έχουν βγεί τα νέα δρομολόγια (για να ενημερωθεί ο κόσμος). Αντί αυτού, βλέπω στην πρώτη σελίδα του site να αναφέρονται τα παλιά δρομολόγια, δηλ. Πάρο - Νάξο - Ικαρία - Σάμο και Σύρο - Μύκονο - Χίο - Μυτιλήνη.

Την Παρασκευή ένας φίλος μου θέλει να ανέβει για έναν γάμο στον Πειραιά. Βάζω το openseas και δίνει Σύρο - Πειραιά το Νήσος Χίος!!! Μα αφού έχει ξεκινήσει το Νήσος Μύκονος!!!

στο γυρισμό πιάνει σύρο οπότε καλά στο βγάζει(τουλάχιστον μέχρι 16/5/) το τελείος περίεργο είναι οτι το νήσος μύκονος δέν φένεται στις κρατήσεις της εταιρείας.....ενώ στο openseas φένεται κανονικα(χωρίς όνομα και εταιρεία)....ο κόσμος απο πού βγάζει εισιτήρια????? για παράδειγμα στο σημερινό δρομολόγιο με τί κοσμο εφυγε? εγώ πηγα το πρωί σε γραφείο ταξιδίων και μου είπαν ότι ναι μεν φένεται σαν δρομολόγιο αλλά δεν μπορούν να βγαλουν εισιτήρια..

DimitrisT
17-05-2010, 10:36
Τα δρομολόγια της HSW για το Β.Α Αιγαίο:
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=927

Apostolos
17-05-2010, 14:46
Η Είδηση Βόμβα!!!!



Σύμφωνα με το έγκυρο οίκο Shippax (http://www.shippax.se/)Information η Hellenic Seaways παραγγέλνει 2 ferries στην Πορτογαλία!!!

Apostolos
17-05-2010, 15:27
Απο Πορτογαλικό site (http://www.portugalglobal.pt/PT/PortugalNews/Paginas/NewDetail.aspx?newId=%7BA4222481-DF51-4570-8672-F97D1FBACE9A%7D) ελευθερη μετάφραση:

Το Ναυπηγείο της Viana do Castelo (ENVC) θα κλείσει σήμερα (29/04/2010) μια συμφωνία με κορυφαίους Έλληνες εφοπλιστές ανω των 120 εκατ. ευρώ. Η Hellenic Seaways σχεδιάζει να κατασκευάσει δύο πλοία αξίας πάνω από 60 εκατομμύρια ευρώ το καθε ενα, για να εξασφαλίσει τη θαλάσσια μεταφορά επιβατών και οχημάτων μεταξύ των ελληνικών νησιών. Η υλοποίηση, η συμφωνία προβλέπει επίσης τη δυνατότητα να ναυπηγήσει μια τρίτη μονάδα.

Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα

Αντιπροσωπεία των Ναυπηγείων, περιλαμβανομένων υπευθύνων σχεδίασης και τεχνικής εκμετάλευσης καθώς και άλλοι εμπειρογνώμονες, είναι σχεδόν τρεις βδομάδες στην Ελλάδα για την ολοκληρωθεί η υπογραφή της σύμβασης με τη Hellenic Seaways, η οποία, με βάση την υποστήριξη της εταιρείας ναυπήγησης, πήρε χρηματοδότηση από πορτογαλικο τραπεζικό οίκο.




Μερικά παλιά project (http://www.envc.pt/ing/portfolio/Tipos_navios/t_roo_day_car_passengers_ferry.htm)δείχνουν πως έχουν άποψη και φινέτσα...

Apostolos
17-05-2010, 15:27
Τα είχαμε πει απο τότε (17-05-2010)...


Απο Πορτογαλικό site (http://www.portugalglobal.pt/PT/PortugalNews/Paginas/NewDetail.aspx?newId=%7BA4222481-DF51-4570-8672-F97D1FBACE9A%7D) ελευθερη μετάφραση:

Το Ναυπηγείο της Viana do Castelo (ENVC) θα κλείσει σήμερα (29/04/2010) μια συμφωνία με κορυφαίους Έλληνες εφοπλιστές ανω των 120 εκατ. ευρώ. Η Hellenic Seaways σχεδιάζει να κατασκευάσει δύο πλοία αξίας πάνω από 60 εκατομμύρια ευρώ το καθε ενα, για να εξασφαλίσει τη θαλάσσια μεταφορά επιβατών και οχημάτων μεταξύ των ελληνικών νησιών. Η υλοποίηση, η συμφωνία προβλέπει επίσης τη δυνατότητα να ναυπηγήσει μια τρίτη μονάδα.

Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα

Αντιπροσωπεία των Ναυπηγείων, περιλαμβανομένων υπευθύνων σχεδίασης και τεχνικής εκμετάλευσης καθώς και άλλοι εμπειρογνώμονες, είναι σχεδόν τρεις βδομάδες στην Ελλάδα για την ολοκληρωθεί η υπογραφή της σύμβασης με τη Hellenic Seaways, η οποία, με βάση την υποστήριξη της εταιρείας ναυπήγησης, πήρε χρηματοδότηση από πορτογαλικο τραπεζικό οίκο.




Μερικά παλιά project (http://www.envc.pt/ing/portfolio/Tipos_navios/t_roo_day_car_passengers_ferry.htm)δείχνουν πως έχουν άποψη και φινέτσα...

Γιάννης Φ
17-05-2010, 15:49
Θεωρώ πώς η παραγγελία των 2 πλοίων απο την Hellenic Seaways είναι η απάντηση στην παραγγελία των πλοίων απο την Blue Star Ferries...! Μάλλον θα έχουμε κοντρίτσες στο Αιγαίο...! Πάντως αντί να παραγγείλει τα πλοία απο τα Ελληνικά Ναυπηγεία(που κάνουν και διαμάντια βλέπε τα 2 Νήσος) και να βοηθήσει την χώρα εν μέσω οικονομικής κρίσης προτιμάει τα Πορτογαλλικά....Τέσπα ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ...!;):p

johnny7b
17-05-2010, 15:56
Για σύγκριση, ξέρει κανείς πόσο κόστισε καθένα από τα Νήσος Χίος/Μύκονος;

owner
17-05-2010, 15:59
ΚΑΛΟΔΕΧΟYΜΕΝΑ .ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑYΤΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟY ΧΤΙΖΑΝ Η ΑΤLΑΝΤΙCΟ LΙΝΕ.ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΝΕΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΕYΧΑΡΙΣΤΟYΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ.

GiorgosVitz
17-05-2010, 16:13
Μακάρι αυτή η "κόντρα" στο Αιγαίο των να μας φέρει πολλά καινούρια βαπόρια, για να μη μείνει κανένα νησί παραπονεμένο (πολύ φιλόδοξο)... Είναι στενόχωρο που η παραγγελία δεν έγινε σε Ελληνικά ναυπηγεία, αλλά λογικά η HSW ξέρει καλύτερα το συμφέρον της από εμάς. Με το καλό να τα δεχτούμε στα νερά μας!!!!

Apostolos
18-05-2010, 09:01
ΚΑΛΟΔΕΧΟYΜΕΝΑ ..ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑYΤΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟY ΧΤΙΖΑΝ Η ΑΤLΑΝΤΙCΟ LΙΝΕ.ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΝΕΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΕYΧΑΡΙΣΤΟYΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ.


Όχι γιατι της Atlantico ειναι πολύ μικρά, το δημοσίυμα λεει καθαρά για νέα πλοία, και απο πληροφορίες μου πολύ μεγαλύτερα. Υπολογίζω σε 150 μέτρα μήκος...

Eng
18-05-2010, 09:04
Σε ενα buget για Newbuilding βαζεις αρκετα ναυπηγεια μεσα. Σημαντικο ειναι ο συσχετισμος κοστος / μοναδα χρονου. Σημαινει δλδ, πως αν βαλω ολα τα factors που συνθετουν τη ναυπηγιση ενος πλοιου θα πρεπει το κοστος που απαιτειται να γινει μια εργασια να γινεται στο βελτιστο χρονο αξιοποιώντας οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσοστο των φυσικών (εργατικο δυναμικο) και των τεχνικων (υποδομη) πόρων ενος ναυπηγειου. Οταν λοιπον λάβεις τις προσφορες ναυπηγειων βγαζεις και τον λόγο που αναφερα παραπάνω.

Που κολλάν αυτα που εγραψα με το θεμα εδω. Προφανως στα παραπάνω post ποα αναφερουν "γιατι δεν εγινε η ναυπηγιση στην Ελλάδα απο τη Hellenic". Λετε να μην ειναι πολυ ξεκαθαρη απάντηση? Τι θα λεγατε τοτε για το γνωμικον "Στου κρεμασμενου το σπίτι μιλάνε για σχοινί??"

Το οικονομικο πλήγμα που εφαγε η Hellenic με τη ναυπηγιση του Ν.Μ ηταν πολύ βαρβατο!! Με το budget να ξεπερνα κατα πολύ τις αρχικες εκτιμησεις.
Καθως η παραμετρος (επι %) του budget που εχει τον τιτλο "Unforseen Costs" να αγγιζει υψηλά ποσοστα περαν του 10% του συνολικου κοστους.
Αυτα (ισως) να αιτιολογουν τη προθεση ναυπηγισης της HSW σε Ευρωπαϊκα Ναυπηγεια.

Apostolos
18-05-2010, 09:14
Ναι όμως θα βρεθεί και κάποιος άλλος να πει ότι τα Πορτογαλικά αυτά ναυπηγεία στην τελευταία τους προσπάθεια να ναυπηγήσουν κάποιο Εγ/Ογ (http://www.envc.pt/ing/default.htm) απέτυχαν γιατι το πλοίο δέν κάλυψε τα στάνταρντ της παραγγελίας (ταχυτητα) και δεν παρελήφθει ποτε! Προσπάθησαν με sponsons να μειώσουν βύθισμα αλλα κανένα αποτέλεσμα...
Τουλάχιστο τα ελληνικά είναι βάπορες και άρτια κατασκευασμένα...
Νομίζω ότι το όλο πλαίσιο παίζετε με το ότι το project θα χρηματοδωτηθεί απο Πορτογαλική τράπεζα... Πορτογαλικό ναυπηγείο, που χτίζει πολεμικά πλοία της Πορτογαλίας, με απίστευτες απώλειες το τελευταίο έτος, μία ανάσα απο την καταστροφή... Το Πορτογαλικό κράτος έκανε το χρέος του, χαμηλότοκο δάνειο (λογικα) για να γίνει η επένδυση...

marsant
18-05-2010, 09:36
Αποστολε ξερουμε τι δρομο θα εχουν(στο περιπου)?Μιας και ειμαστε στο 2010 και μιλαμε για πανω απο 150 μετρα, λογικα τα 26-27 μιλια θα τα εχουν στο τσεπακι τους..

Apostolos
18-05-2010, 11:18
Πραγματικά δεν γνωρίζουμε κάτι, βρήκα την είδηση εντελώς τυχαία απο το site της shipax και οι μοναδικές αναφορές ειναι σε 2 3 Πορτογαλικά site. Πιθανών τα σχέδια να στηρίζονται σε άλλα ναυπηγεία που συνεργάζονται με ανάλογο design. Σήμερα διαλογιζόμουν και τό μόνο σήγουρο ειναι ότι οι ταχύτητα θα είναι συνάρτηση με τις γραμμές που τα σχεδιαζουν. Πρέπει όμως να ειναι ανάλογων δυνατοτήτων με αυτά της Blue Star δηλαδή τα ανακοινωμένα 26 νμ/ω. (τα οποία έχω ακούσει για +1-2 κόμβους)
Οι Ισπανοπορτογάλοι όμως δεν φιμίζονται για τις υψηλες ταχύτητες τους, συνήθως τα πλοία που φτιάχνουν ειναι 23-24 κόμβοι, πολύ οικονομικα, με καλά γκαράζ. Τουλάχιστο θα δούμε και ένα διαφορετικό σχεδιο απο αυτά της Delta Marine

Ας δούμε το Abel Matutes του οποίου το Lay out έχει γίνει στο ναυπηγείο της ENVC

Shipspotting photo1 (http://media.shipspotting.com/uploads/thumbs/rw/1044655_800/Ship+Photo+ABEL+MATUTES.jpg)
Shipspotting photo2 (http://media.shipspotting.com/uploads/thumbs/rw/1038295_800/Ship+Photo+Abel+Matutes.jpg)

http://www.faktaomfartyg.se/abel_matutes_2010.htm

apollo_express
18-05-2010, 11:55
Προορίζεται κάποιο από αυτά για Παρο - Νάξο να αναπληρώσει το κενό του Μύκονος;

BEN BRUCE
18-05-2010, 12:01
Tα πλοια της DELTA MARINE ναυπηγουνται παντου στον κοσμο.Ιταλια, Ελλαδα, Κορεα και δεν ξερω και που αλλου.Τα πλοια εινα αποδεδειγμενα καλα, γρηγορα, με καλα γκαραζ και σωστα, στα size που εχουν ερθει, για τα λιμανια.Μηπως εχουμε καποια επαναληψη των χιος- μυκονος η παραπλησιου μεγεθους, σε αλλα ναυπηγεια του εξωτερικου?

Γιάννης Φ
18-05-2010, 16:36
Tα πλοια της DELTA MARINE ναυπηγουνται παντου στον κοσμο.Ιταλια, Ελλαδα, Κορεα και δεν ξερω και που αλλου.Τα πλοια εινα αποδεδειγμενα καλα, γρηγορα, με καλα γκαραζ και σωστα, στα size που εχουν ερθει, για τα λιμανια.Μηπως εχουμε καποια επαναληψη των χιος- μυκονος η παραπλησιου μεγεθους, σε αλλα ναυπηγεια του εξωτερικου?
Μακάρι να γίνει κάποια αντιγραφή των Μύκονος/Χίος...! Δηλαδή ιδανικά πλοία...!:p Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έρθουν μετά τα κορεατικα(new) της Blue Star και θα ονομάζονται Νήσος...!;)

nikosnasia
20-05-2010, 22:17
"Αηδία" μου προκαλεί η συμπεριφορά της εταιρίας προς τους κατοίκους της Χίου και της Λέσβου αφού από τότε που δρομολόγησε το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ απ΄ευθείας για Χίο Μυτιλήνη μείωσε την ταχύτητα του κατά 5 μίλια. Έλεος πιά Έλεος !!!! Δεν θα μειωθεί ποτέ γιαυτά τα νησία ο χρόνος ταξιδιού για Πειραία. Τι τους έχουμε κάνει και μας βασανίζουν έτσι. Τα χρήματα μας παίρνουν γιατί αυτή η συμπεριφορά, και μη μου πειτε για τα ωράρια.

Akis Dionisis
21-05-2010, 00:14
Μία δικιά μου εκδοχή είναι ότι το κάνει αυτό επειδή δεν έχει ανταγωνιστή..
Τι εννοώ..
Εχει το Λισσός που πάει με 17-18 Κόμβους και έχει και το Μυτιλήνη που πάει με 18-19 Κόμβους..
Αν το Νήσος Χίος πάει με 20-22 Κόμβους έχει προπορεία πάλι...

Naias II
27-05-2010, 14:13
Για τον Έργη και όλους τους φαν της HSW

91303

Ergis
28-05-2010, 00:49
Για τον Έργη και όλους τους φαν της HSW

91303

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!

nkr
29-05-2010, 18:50
Για ολους τους απανταχου λατρες της εταιρειας!!!:D
http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=91578&stc=1&d=1275151830

nikosnasia
29-05-2010, 19:54
Υπάρχουν άνθρωποι που λατρεύουν τις εταιρείες ; Απορώ!!!!!!

Naias II
29-05-2010, 21:42
Όχι με την έννοια της διοίκησης,αλλά αυτά τα σινιάλα και τα χρώματα είναι να μην τα χαίρεσαι?
Γι΄αυτό άλλωστε επιθυμούμε την Αριάδνη στα χρώματα της HSW :D

Ergis
30-05-2010, 00:30
Όχι με την έννοια της διοίκησης,αλλά αυτά τα σινιάλα και τα χρώματα είναι να μην τα χαίρεσαι?
Γι΄αυτό άλλωστε επιθυμούμε την Αριάδνη στα χρώματα της HSW :D

ΕΔΩ ΕΔΩ ΕΔΩ Eγω ειμαι αυτος!:D:D:D

plori
30-05-2010, 17:18
Σε προηγούμενη ανάρτηση εαν δεν με απατάει η μνήμη μου αναφερόταν τα δρομολόγια του 6 και προορισμοί και βέβαια την περίοδο.Τώρα από οτι βλέπω αυτό έχει αφερεθεί.
http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2010/1806_0609taxkykl_gr.pdf

rjjjh2004
30-05-2010, 17:37
Πράγματι τα δρομολόγια του High Speed 6 έχουν αφαιρεθεί. Σε τι οφείλεται αυτό;;; (Για όποιον αμφισβητήσει ότι έχουν αφαιρεθεί τα έχω αποθηκευμένα όπως είχαν αρχικά αναρτηθεί, σε ηλεκτρονικό αρχείο....:rolleyes:)

speedrunner
30-05-2010, 17:50
Πιθανότατα επειδή τα δρομολόγια σε αυτό τον πίνακα ισχύουν απο 18/06 και για να είναι έτοιμο το πλοίο μέχρι τότε είναι αδύνατο μπορεί γι αυτό να τα αφέρεσαν.

hsw
30-05-2010, 18:05
Πάντως δεν είναι η μόνη αλλαγή. Αν παρατηρήσετε, το Highspeed 1 έχει αλλαγές και στα δύο του δρομολόγια (αντί για 07:30-11:30/12:00-15:45 και 16:45-19:45/20:00-23:00 είναι 07:20-11:35/11:50-16:25 και 17:15-20:30/20:45-00:05) αλλά και το Flying cat 3 η πρωινή του αναχώρηση στις 07:30 έγινε 08:00 και από Σαντορίνη αντί για 16:00 θα φέυγει 16:20. Το περίεργο είναι ότι ενώ τα δρομολόγια του δεύτερου, στο σύστημα κρατήσεων, εμφανίζονται όπως γράφει στο link, τα δρομολόγια του πρώτου δεν έχουν αλλάξει ακόμα... και ας ελπίσουμε πως ούτε πρόκειται να αλλάξουν γιατί η αλλαγή θα είναι πολύ αρνητική αφού ο χρόνος ταξιδιού θα αυξηθεί...

f/b delfini
31-05-2010, 17:21
ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑ

speedrunner
31-05-2010, 18:16
ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑ http://www.youtube.com/watch?v=7I2XerbKzaU


Στα ναυλωμένα έπρεπε να βάλεις και το Άρτεμις!!!!

Γιάννης Φ
31-05-2010, 18:51
Στα ναυλωμένα έπρεπε να βάλεις και το Άρτεμις!!!!
Και την Αριάδνη...!

f/b delfini
31-05-2010, 19:23
Στα ναυλωμένα έπρεπε να βάλεις και το Άρτεμις!!!!
Και την Αριάδνη...!ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ, ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:D:D:D

f/b delfini
31-05-2010, 20:04
ΝΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΒΙΝΤΕΟ!!!!!!!!!!!!!!http://www.youtube.com/watch?v=nO71Q8u_Kyk
/ \
|
|
ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (ΜΕ ΤΟ ΧΑΙΣΠΙΝΤ 1 ΚΑΙ ΤΑ ΝΑΥΛΟΜΕΝΑ)
http://www.youtube.com/watch?v=x95P6wPW57c

sg3
31-05-2010, 23:16
sorry για τo σχολιο φιλε f/b delfini!επρεπε να εβαζες και καποιο δελφινι (flying dolphin)!

ΚΩΣΤΑΣ Γ ΜΗΧ
01-06-2010, 18:33
Παιδιά ωραίοτατο το βίντεο αλλά το στολίδι νήσσος χίος το ξεχάσατε...! !

noulos
01-06-2010, 18:33
Επίσης ξέχασες το HS1.

IONIAN STAR
01-06-2010, 18:41
Φιλε f/b delfini ωραιο βιντεακι !

f/b delfini
01-06-2010, 20:21
Επίσης ξέχασες το HS1.

Παιδιά ωραίοτατο το βίντεο αλλά το στολίδι νήσσος χίος το ξεχάσατε...! !

@noulos εβαλα τα ναυλομενα και εβγαλα το hs1, sorry θα το ανεβασω με τα δελφινια και τα γατακια!!!!!!!
@ΚΩΣΤΑΣ Γ ΜΗΧ για δες καλυτερα!!!!!!!!


sorry για τo σχολιο φιλε f/b delfini!επρεπε να εβαζες και καποιο δελφινι (flying dolphin)!
Θα εβαζα αλλα θα ηταν πολυ πιο γενικο δλδ θα εβαζα δελφινια στις γραμμες των σποραδων και του σαρωνικου και ετσι σκεφτηκα να μην τα βαλω!!!!!!!!!!!!!(θα βαλω ξεχωριστω βιντεο, αν θελετε)

f/b delfini
03-06-2010, 20:05
Σας χαριζω και το αφιερωμα για τα πολυαγαπημενα δελφινια http://www.youtube.com/watch?v=uU4CeCq4yDQ

f/b delfini
03-06-2010, 20:06
περιμενω τις γνωμες σας!!!!!!!!!

citcoc
06-06-2010, 15:05
Στον εφοπλιστη Ιουνιου αναφερει στο αφιερωμα για το νεο trimaran της Austal οτι η hsw σκεφτεται να αγορασει ενα??? Ισχυει κατι τετοιο????:p

Leo
06-06-2010, 15:07
Στον εφοπλιστη Ιουνιου αναφερει στο αφιερωμα για το νεο trimaran της Austal οτι η hsw σκεφτεται να αγορασει ενα??? Ισχυει κατι τετοιο????:p

Για να το γράφει ο Εφοπλιστής προφανώς έχει τις πηγές του.

sg3
06-06-2010, 19:32
καταγγελια επιβατη: http://troktiko.blogspot.com/2010/06/highpeed.html

Dimitrisvolos
06-06-2010, 20:46
καταγγελια επιβατη: http://troktiko.blogspot.com/2010/06/highpeed.html

Ρε παιδια το τροκτικο εχει παρει με τη σειρα τα πλοια και κάνει καταγγελιες ???

Ναι δεν μπορώ να κρινω κατα ποσο αληθευουν η οχι αλλα τελευταια ολο καταγγελιες προς εταιρείες γίνονται ...:confused:

despo
06-06-2010, 22:22
Πολύ γενική και αόριστη η καταγγελία αυτή, αλλωστε δεν μου φαίνεται και πολυ περίεργη γιατί μια μερίδα διακινούμενων με τα χαισπηντ έχουν τόσες απαιτήσεις, που νομίζουν οτι έχουν ναυλώσει ολόκληρο το καράβι.

MILTIADIS
06-06-2010, 22:27
Μην το ψαχνετε καν αν ισχυει η οχι..και μονο που το δημοσιευει το συγκεκριμενο''μπλογκ''λεει πολλα..δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος για να ασχολουμαστε στο φορουμ με δημοσιευματα απο τετοιου ειδους σκουπιδοιστοτοπους οπως το τροκτικο..:rolleyes:

Super Jet
07-06-2010, 08:43
σας το λεω. ειναι απο αλλη εταιρια και το κανει για να χασει κόσμο. ειναι αιδιες αυτα που λεει.

Leo
07-06-2010, 09:43
Αυτά που γράφονται στα διάφορα blogs μπορεί να μην είναι πάντα ακριβή, αλλά το περιστατικό που αναφέρεται στην συγκεκριμένη σελίδα είναι σύνηθες (δυστυχώς) όχι μόνο στην Διακεκριμένη θέση αλλά και στην Οικονομική, άρα μην παίρνετε φόρα και καταδικάζετε τα πάντα χωρίς να έχετε ίδια εμπειρία. Αυτό που βασικά φταίει είναι οι υπάλληλοι στις κρατήσεις που δε ακούνε τι τους ζητάνε οι επιβάτες και κλείνουνε συνεχόμενα καθίσματα, χωρίς να ελέγχουν που βρίσκονται στην πράξη αυτά στο πλάνο του κάθε πλοίου.

IONIAN STAR
07-06-2010, 09:47
Ακριβως ετσι ειναι φιλε Leo,μου εχει τυχη και σε μενα.

GiorgosVitz
07-06-2010, 09:59
Αυτά που γράφονται στα διάφορα blogs μπορεί να μην είναι πάντα ακριβή, αλλά το περιστατικό που αναφέρεται στην συγκεκριμένη σελίδα είναι σύνηθες (δυστυχώς) όχι μόνο στην Διακεκριμένη θέση αλλά και στην Οικονομική, άρα μην παίρνετε φόρα και καταδικάζετε τα πάντα χωρίς να έχετε ίδια εμπειρία. Αυτό που βασικά φταίει είναι οι υπάλληλοι στις κρατήσεις που δε ακούνε τι τους ζητάνε οι επιβάτες και κλείνουνε συνεχόμενα καθίσματα, χωρίς να ελέγχουν που βρίσκονται στην πράξη αυτά στο πλάνο του κάθε πλοίου.

Leo, έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Το έχω πάθει αρκετες φορές σε highspeed, να ζητήσω συνεχόμενες θέσεις με την κοπέλα μου ή κάποιον συγγενή μου και να καθόμαστε ο ένας στη δύση και ο άλλος στην ανατολη:D Αυτό, βέβαια, συμβαίνει και με άλλες εταιρίες ιδίως το καλοκαίρι...

speedrunner
07-06-2010, 10:55
Leo, έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Το έχω πάθει αρκετες φορές σε highspeed, να ζητήσω συνεχόμενες θέσεις με την κοπέλα μου ή κάποιον συγγενή μου και να καθόμαστε ο ένας στη δύση και ο άλλος στην ανατολη:D Αυτό, βέβαια, συμβαίνει και με άλλες εταιρίες ιδίως το καλοκαίρι...


Αυτό είναι καθαρά θέμα πρακτορείου ( εκτός των περιπτώσεων όπου οι θέσεις είναι περιορισμένες) στο σύστημα κρατήσεων έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις επιλογή θέσεων απο πλάνο ή αυτόματη επιλογή θέσεων. Πολλά πρακτορεία για εξοικονόμηση χρόνου επιλέγουν αυτόματη επιλογή και έτσι οι θέσεις πολλές φορές δεν είναι διπλά δίπλα.

GiorgosVitz
07-06-2010, 11:11
Συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό το ανέφερα κι εγώ. Δεν μπορεί να έχει ευθύνη η εταιρία για τα πρακτορεία που κόβουν τα εισιτήρια.

stathes_x
11-06-2010, 11:14
Συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό το ανέφερα κι εγώ. Δεν μπορεί να έχει ευθύνη η εταιρία για τα πρακτορεία που κόβουν τα εισιτήρια.

Κι η εταιρεια τα ιδια κανει δυστυχως, εδω και πολλα χρονια μαλιστα...
Θυμαμαι χαρακτηριστικα καλοκαιρινο ταξιδι για Ναξο με highspeed 2 ή 3 (όταν εκαναν το εναλλαξ δρομολογιο απο Πειραια και Ραφηνα) όπου ΚΑΝΕΙΣ απο τους επιβατες δεν ειχε γειτονική θεση με το συνεπιβατη του!
Καταλαβαινετε τον κακο χαμο που επικρατησε :)
Τοσο για εκεινο το ταξιδι, οσο και για πολλα επόμενα, εισητηρια παντα κρατουσα απο internet, με εκδοση και παραλαβη απο τα γραφεια της εταιρειας.

Το πιο προσφατο μαντατο ειναι οτι για να ταξιδεψεις αυτη την εποχη απο Πειραια για Ναξο με highspeed (5) πρεπει να εχεις το θεο μπαρμπα, τον καπετανιο κουμπαρο, η ξερω κι εγω τι αλλο...
Τριτο συνεχομενο ΣΚ που δεν καταφερα να βρω θεση και καταφευγω σε "πιο κλασσικες λυσεις".

hsw
13-06-2010, 14:32
Όπως θα παρατηρήσατε, σήμερα το Flying cat 4 δεν εκτέλεσε το προγραμματισμένο του δρομολόγιο Ηράκλειο-Θήρα-Ίο-Πάρο-Μύκονο και επιστροφή (και αύριο θα παραμείνει ανεκτέλεστο σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων). Λόγω αυξημένης κίνησης σήμερα στο εν λόγω δρομολόγιο, η εταιρεία φρόντισε για τη μεταφορά των επιβατών. Έτσι, το Ηράκλειο-Σαντορίνη έγινε με το ήδη προγραμματισμένο δρομολόγιο του Mega Jet. Από Σαντορίνη για Ίο-Πάρο και επιστροφή αναχώρησε στη 13:00 το Highspeed 5, το οποίο θα επιστρέψει στις 17:20 και από Πάρο για Μύκονο οι επιβάτες θα μεταφερθούν με το Highspeed 4 το οποίο αναχώρησε από τη Μύκονο μεταφέροντας τους επιβάτες του δρομολογίου της επιστροφής με άμεση ανταπόκριση από το Highspeed 5 το οποίο θα πάει Ίο-Σαντορίνη και τέλος μέχρι το Ηράκλειο με το Mega Jet. Λόγω των αλλαγών αυτών, το απογευματινό δρομολόγιο της επιστροφής του Highspeed 5 από Σαντορίνη για Ίο-Νάξο-Πάρο-Πειραιά αντί για 17:00 θα γίνει στις 17:30 με την ανάλογη αλλαγή στα ωράρια αφιξο-αναχωρήσεων στα υπόλοιπα λιμάνια. (Λίγο μπέρδεμα θα γίνει, αλλά κι αυτό κάτι είναι από το τίποτα...)

Αν προσέξετε, σε λίγα λεπτά τα Highspeed 4 & 5 θα προσεγγίσουν στην Πάρο.

dl.Ilias chief
20-06-2010, 11:37
Η hellenic seaways σημφωνα με διαφορα δημοσιευματα απο πορταγαλικα Μ.Μ.Ε. εχει παραγγηλει 2 νεοτευκτα πλοια σε ναυπιγιο της Πορτογαλλιας αξιας 120.000.000$. Πιθανοτατα τα νεα Νησος της ετερειας! Και σημφωνα με τις προβλεψεις μου , τα περιμενουμε στις αρχες του 2012! Συγχωρεστε με αν κανω λαθος!

Leo
20-06-2010, 11:47
Η hellenic seaways σημφωνα με διαφορα δημοσιευματα απο πορταγαλικα Μ.Μ.Ε. εχει παραγγηλει 2 νεοτευκτα πλοια σε ναυπιγιο της Πορτογαλλιας αξιας 120.000.000$. Πιθανοτατα τα νεα Νησος της ετερειας! Και σημφωνα με τις προβλεψεις μου , τα περιμενουμε στις αρχες του 2012! Συγχωρεστε με αν κανω λαθος!

Υπάρχει σχετική ανάρτηση στην σελίδα 94, δηλαδή εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=6&page=94)

speedrunner
02-07-2010, 17:58
To Highspeed 6 πλέον και στο site της εταιρίας (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=147)

hayabusa
02-07-2010, 19:01
40 μιλια βλεπω στις προδιαγραφές. για να δούμε.

Leo
17-07-2010, 18:07
Για τον Έργη και μόνο... Highspeed 4

98259

Ergis
18-07-2010, 06:00
Για τον Έργη και μόνο... Highspeed 4

98259

σευχαριστω πολυ αρχηγε!!!θα ανταποδωσω σε λιγο....;);)

hsw
19-07-2010, 23:30
15/7/2010 - Διάκριση της Hellenic Seaways στο περιοδικό Conde Nast Traveller

Το βραβείο της Κορυφαίας σε Βαθμολογία στην κατηγορία Ακτοπλοϊκές Εταιρείες Εσωτερικού παρέλαβε η Hellenic Seaways σε εκδήλωση που διοργανώθηκε την Τρίτη 13 Ιουλίου στο πλαίσιο των βραβείων κοινού που πραγματοποίησε για πρώτη φορά στη χώρα μας το περιοδικό Conde Nast Traveller.

Πιο αναλυτικά, εκτός από τη διάκρισή της με ποσοστό 88,24% στην παραπάνω κατηγορία, η Hellenic Seaways κατέκτησε την πρώτη θέση στις επιμέρους κατηγορίες «Αντιμετώπιση Ανηλίκων» με ποσοστό 87,51%, «Εγκαταστάσεις/ Δραστηριότητες» με ποσοστό 92,34% και «Service/ Προσωπικό» με ποσοστό 87,66%. Παράλληλα, αναδείχθηκε στις κορυφαίες θέσεις στις κατηγορίες που αφορούσαν στο «Περιβάλλον / Εσωτερική Διακόσμηση», «Γεύση / Εστιατόρια» και «Φιλικότητα προς το Περιβάλλον» αλλά και αξιόλογη βαθμολογίες στις υπόλοιπες κατηγορίες για την ποιότητα υπηρεσιών και τις υποδομές του στόλου της όπως «Δρομολόγια / Ποικιλία προορισμών», «Βραδινή ζωή / Διασκέδαση» και «Ανέσεις καμπίνας».

Το Conde Nast Traveller, το No1 ταξιδιωτικό περιοδικό στον κόσμο, διοργανώνει από το 1998 τα ετήσια βραβεία κοινού μέσω των οποίων αναδεικνύονται οι προορισμοί, τα ξενοδοχεία, τα μέσα μεταφοράς και οι υπηρεσίες, που ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στις προσδοκίες των αναγνωστών του. Ακολουθώντας τις προδιαγραφές της αντίστοιχης διοργάνωσης στη Μεγάλη Βρετανία και την Αμερική, η ελληνική έκδοση του περιοδικού έδωσε την ευκαιρία στο ελληνικό κοινό να εκφράσει τη δική του άποψη και να αναδείξει τις κορυφαίες εταιρείες της ελληνικής τουριστικής βιομηχανίας.

Πρόκειται για μία ιδιαίτερα τιμητική βράβευση για την Hellenic Seaways, που τα τελευταία 5 χρόνια έχει κάνει σημαντικές επενδύσεις για την επέκταση και τον εκσυγχρονισμό του στόλου της, στοχεύοντας στην παροχή κορυφαίων υπηρεσιών ακτοπλοϊκών μεταφορών και φιλοξενίας στις ελληνικές θάλασσες. Επιπλέον, η ανάδειξή μας ως Κορυφαίας σε Βαθμολογία Ακτοπλοϊκής Εταιρείας Εσωτερικού, αλλά και η υψηλή βαθμολογία μας στις επί μέρους κατηγορίες από τους αναγνώστες του Conde Nast Traveller, είναι για εμάς η καλύτερη ανταμοιβή των προσπαθειών μας να προσφέρουμε άψογη εξυπηρέτηση προς τους ταξιδιώτες, κάνοντας κάθε έναν να αισθάνεται ξεχωριστός, πάντα με το πιο ζεστό χαμόγελο των ανθρώπων μας.



Πάνω απ’ όλα όμως, η βράβευσή μας επιβεβαιώνει την προσπάθεια για αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών στους επιβάτες και μας δεσμεύει να συνεχίσουμε την πορεία με στόχο την ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση της ποιότητας σε όλους τους τομείς.

Hellenic Seaways: Πάμε μαζί!

Το δελτίο τύπου της εταιρείας (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=127&news_id=228)

minoan
22-07-2010, 14:50
Επιστολή στον πρόεδρο του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας, Μάρκο Φόρο, έστειλε ο Αντώνης Αγαπητός με την οποία ανακοινώνει την αποχώρηση τόσο του ίδιου όσο και της Hellenic Seaways την οποία εκπροσωπεί από τον ΣΕΕΝ.
Όπως επισημαίνει μεταξύ άλλων, πληροφορήθηκε έκπληκτος και χωρίς να έχει ενημερωθεί προηγουμένως, την απόφαση για αύξηση 2% της ΣΣΕ και προσθέτει: «Πέραν των ανωτέρω θέλω να γνωρίζετε ότι η απόφασή σας αυτή υπάρχει κίνδυνος να συμπαρασύρει το κλάδο της επιβατηγού ναυτιλίας σε όλες τις κατηγορίες πλοίων και ναρκοθετεί τις προσπάθειες των ακτοπλοΐκών πλοίων και επιχειρήσεων να επιβιώσουν».

Αναλυτικά στην επιστολή αναφέρονται τα εξής:

«Με μεγάλη μου έκπληξη πληροφορήθηκα από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης την απόφασή σας να προχωρήσετε σε σύναψη συλλογικής σύμβασης με την ΠΝΟ με γενική αύξηση 2%.
Θα ανέμενα βεβαίως από τη πλευρά σας , αφού εκ των πραγμάτων η άποψή μου δεν σας είναι χρήσιμη, τουλάχιστον να είχα μία τηλεφωνική ενημέρωση γι’αυτό το τόσο σοβαρό θέμα πριν συναντηθείτε με την ΠΝΟ.
Πέραν των ανωτέρω θέλω να γνωρίζετε ότι η απόφασή σας αυτή υπάρχει κίνδυνος να συμπαρασύρει το κλάδο της επιβατηγού ναυτιλίας σε όλες τις κατηγορίες πλοίων και ναρκοθετεί τις προσπάθειες των ακτοπλοΐκών πλοίων και επιχειρήσεων να επιβιώσουν.

Σε μία περίοδο όπου η πλειοψηφία των Ελλήνων εργαζομένων βιώνει μειώσεις των εισοδημάτων τους , σε μία περίοδο όπου οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα αλλά και οι ναυτικοί που υπηρετούν στα πλοία μας , στηρίζουν την προσπάθεια της πολιτείας να εξέλθει η χώρα από τη κρίση , εσείς με την απόφασή σας αυτή αν μη τι άλλο, προκαλείτε και επιβραβεύετε τους εκβιασμούς κάποιων συνδικαλιστών με αυτή τη πρωτοφανή αύξηση, η οποία έμμεσα υπονομεύει και τον κρατικό προΰπολογισμό καθότι αυξάνει αναλογικά και τις συντάξεις .
Γνωρίζετε ότι βάσει του ασφαλιστικού νόμου κάθε αύξηση που επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία είναι απαράδεκτη ως αντιστρατευόμενη την οικονομική πολιτική του κράτους, που θα κληθεί να επιβαρυνθεί με τις οποιεσδήποτε αυξήσεις του ήδη επιδοτούμενου οικονομικού τομέα του ΝΑΤ από τον κρατικό προΰπολογισμό.
Κατόπιν των ανωτέρω με λύπη μου παρακαλώ να αποδεχθείτε τη διαγραφή μου από μέλος του συνδέσμου σας καθώς και των πλοίων της HELLENIC SEAWAYS , τα οποία εκπροσωπώ».

πηγη marinews.gr

speedrunner
27-07-2010, 12:40
Η HSW με αφορμή δημοσιεύματα του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου που αναφέρουν πιθανές ακυρώσεις δρομολογίων ταχυπλόων πλοίων εξαιτίας της απεργίας των βυτιοφόρων οχημάτων δημόσιας χρήσης, εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ενημερώνει το επιβατηγό της κοινό ότι για τα ταχύπλοα πλοία της τύπου HIGH SPEED και FLYING CAT έχει μεριμνήσει ώστε ο εφοδιασμός τους με καύσιμα να εκτελείται μέσω εφοδιαστικού πλοιαρίου και ως εκ τούτου όλα τα δρομολόγια των ανωτέρω πλοίων εκτελούνται κανονικά.


http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=12488

laz94
07-08-2010, 21:25
Καλησπέρα! Θυμάται κανείς να μου πει πόση ώρα διαρκούσε το ταξίδι με τα συμβατικά πλοία της εταιρίας για Ύδρα και Σπέτσες (μέσω Αίγινας, Μεθάνων και Πόρου) όταν ακόμα πηγαιναν στα νησια αυτά;
Επίσης θυμάται κανείς ποιά ήταν η τελευταία χρονιά που γινόταν αυτό το δρομολόγιο με αυτά τα πλοία;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!;)


Υ.Γ. Ελπίζω να το έγραψα στο σωστό θέμα....:rolleyes:

parianos
08-08-2010, 10:57
Καλησπέρα! Θυμάται κανείς να μου πει πόση ώρα διαρκούσε το ταξίδι με τα συμβατικά πλοία της εταιρίας για Ύδρα και Σπέτσες (μέσω Αίγινας, Μεθάνων και Πόρου) όταν ακόμα πηγαιναν στα νησια αυτά;
Επίσης θυμάται κανείς ποιά ήταν η τελευταία χρονιά που γινόταν αυτό το δρομολόγιο με αυτά τα πλοία;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!;)


Υ.Γ. Ελπίζω να το έγραψα στο σωστό θέμα....:rolleyes:

Εγω ταξιδεψα με το Γεωργιος 2 (τωρινο Αρτεμις) στις 19-9-1997 για Υδρα, εφευγα απο Πειραια στις 14:00 η ωρα μεσω Αιγινα, Μεθανα και Πορου και εφτασα στην Υδρα στις 17:30 περιπου....

laz94
08-08-2010, 11:18
Εγω ταξιδεψα με το Γεωργιος 2 (τωρινο Αρτεμις) στις 19-9-1997 για Υδρα, εφευγα απο Πειραια στις 14:00 η ωρα μεσω Αιγινα, Μεθανα και Πορου και εφτασα στην Υδρα στις 17:30 περιπου....

Ευχαριστώ πολύ φίλε parianos!;)

citcoc
23-08-2010, 11:46
Φαινεται οτι μετα την διπλη φωτια στο highspeed 1 και την σχεδον σιγουρη πωληση του η αγορα ενος η ακομα και 2 νεων ταχυπλοων ειναι επιτακτικη αναγκη της εταιριας για την καλυψη της νεας σεζον!

csa73
23-08-2010, 11:53
Φαινεται οτι μετα την διπλη φωτια στο highspeed 1 και την σχεδον σιγουρη πωληση του η αγορα ενος η ακομα και 2 νεων ταχυπλοων ειναι επιτακτικη αναγκη της εταιριας για την καλυψη της νεας σεζον!

Προσωπικά φίλε μου citroc βλέπω το High Speed 1 να φεύγει τέλος Σεπτέμβρη και η μόνη κίνηση που πρόκειται να κάνει η HSW είναι η αγορά ενός συμβατικού επίσης την ίδια μοίρα του High Speed 1 βλέπω σύντομα να ακολουθεί και το 6