PDA

Επιστροφή στο Forum : Ληγμένα σωστικά : και μετά ;



Diver
13-04-2009, 23:52
Έχω σπίτι μια κούτα με ληγμένα βεγγαλικά και καπνογόνα, που, ευτυχώς, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ;).

Η γυναίκα μου φρικάρει κάθε φορά που τα βλέπει - μεταξύ μας δεν έχει και άδικο !

Ξέρει κανείς μας κάποιον δόκιμο τρόπο να τα ξεφορτωθώ ;

Σημ. : Στους δόκιμους τρόπους δεν σκέφτομαι τα γήπεδα (εξ΄άλλου τελειώνει το πρωτάθλημα), ούτε το βυθό της θάλασσας, ούτε και το επερχόμενο Μεγάλο Σάββατο !!! Ψάχνω για κάτι πιό "κόσμιο"

mitsikos
14-04-2009, 11:55
κοίταξε επάνω στα βεγγαλικά μπορεί να αναγράφεται κάποια διεύθυνση ή τηλέφωνο του εργοστασίου που τα παράγει και να επικοινωνήσεις μαζί τους ίσως να τα αναγομόνουν . Μία αλλη λυση ειναι να ρωτήσεις από εκει που τα αγόρασες μπορεί να ξέρουν κάτι.έσχατη λύση να περιμένεις να κατακτήσουμε παλι το euro (όπως το 2004) και να το πανηγυρήσεις με τα βεγγαλικά

Παναγιώτης
14-04-2009, 12:16
Τι μάρκα είναι; Μήπως βρούμε ποιος τα φτιάχνει ή ποιος τα εισάγει μήπως έχει κάποια ανακύκλωση.

synthiaii
14-04-2009, 13:30
Κάποια έχουν οδηγίες όταν λείξουν, τι κάνουμε.
Κάλεσε και ρώτα στο λειμεναρχείο εκεί να δείς απάντηση.
Πάντος μην τα πετάξεις σε κάδους.
Για να ''πεταχτούν'' πρέπει πρώτα να χρησημοποιηθούν.
Εχαριστώ.

Dimandros
05-06-2009, 16:05
Μια καλή λύση είναι να τα δώσεις σε μονάδες ειδικών δυνάμεων όπως πχ η 2α ΜΑΛ - Ζ΄ΜΑΚ κλπ. επειδή τα χρειάζονται και τα χρησιμοποιούν στις ασκήσεις.

mangos
12-06-2009, 07:04
Εχθές έκανα μια μίνι αναζήτηση του τι πρέπει να κάνουμε με τα ληγμένα μας βεγγαλικά. Οι απαντήσεις που πήρα ήταν:

να τα πετάξουμε στην θάλασσα!!!
να τα βάλουμε για μια μέρα σε μια σακούλα με θαλασσινό νερό, και μετά στα σκουπίδια
να απευθυνθούμε σε αυτούς που μας τα πούλησαν, ότι και καλά είναι αρμόδιοι να μας τα πάρουν και να τα στείλουν αυτοί για ανακύκλωση...
Επικοινώνησα εν συνεχεία με αυτούς που τα προμηθεύτηκα, και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένας τρόπος ανακύκλωσης, και φυσικά δεν μπορούν να πάρουν τα παλιά μας, τα ληγμένα.

Βασικά, κάτι παλιές μπαταρίες και τα παλιά βεγγαλικά, τα έχω κρατήσει σε μια αποθήκη, με διάφορα άχρηστα αλλά και χρήσιμα πράγματα. Δεν βρήκα άκρη.

Μου είπαν πως το λιμεναρχείο, συστήνει να τα πετάμε στην θάλασσα, στα βαθειά!!!
(ανεπισήμως φυσικά, διότι επισήμως μάλλον δεν υπάρχουν τα ληγμένα βεγγαλικά)

Antzoulis
08-10-2009, 16:33
Μπορεις να τα δωσεις στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής για κάλυψη αναγκών εκπαίδευσης των μελών του Τμήματος διάσωσης υγρού στοιχείου. Η προσφορα σου θα είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς οι οικονομικοί πόροι της ΕΟΔ είναι ιδιαίτερα περιορισμένοι.


Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αττικής
Αγοναρίδου 10-12 & Μαστραχά
Αθήνα, Νέος Κόσμος
Τηλ.0030 2103613320
Φαξ.0030 2103613320
Κιν. 0030 6946690290
http://www.eodathens.gr (http://www.eodathens.gr/)
[email protected]

mangos
08-10-2009, 21:32
θα το προωθήσω στα μέλη του ΣΙΤΕΣΑΠ. (www.sitesap.gr)

Antzoulis
14-10-2009, 07:48
:D thanks...!!!super!