PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποντοπόρος - Ναυτιλιακές Εταιρείες (Πληροφορίες) (Oceangoing - Shipping Companies)



Σελίδες : [1] 2 3

Morgan
28-03-2005, 11:55
το να συμμετεχουμε ολοι σε αυτες τις συζητησεις -ολοι οσοι ημαστε σε ναυτιλιακες εταιρειες πχ με τανκερς, ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. ετσι μονο θα μπορεσουμε να ανταλλαξουμε γνωμες , να μιλησουμε για τις ωρες εργασιας , για την τροφοδοσια των πλοιων, εναλλακτικες σε προβληματα κτλ κτλ....να μιλησουμε για το πως θα μπορουσε να βελτιωθει η κατασταση στις εταιρειες κτλ κτλ....

πανω σε αυτη την βαση μπορειτε να βαζετε ενα θεματακι , οσο σημαντικο η' οχι και να ειναι και να το δουλευουμε

efouskayak
01-04-2005, 09:39
για τις ώρες εργασίας δεν νομίζω να θέλει κανένας να μιλήσει μάλλον να το ξεχάσουν προσπαθούν :wink: Εμαθα ότι τον τελευταίο καιρό έχουν και ράντζα στις ναυτιλιακές να μήν κουράζεστε βρε αδερφέ να πηγαινοέρχεστε τώρα στο σπίτι... :wink:

Morgan
01-04-2005, 13:22
επειδη μαλλον εχεις παθει μιλας !!! :mrgreen:

εγω παντως εχω ρατζακι μεσα στο δωματιο του φωτοτυπικου, με ειδικη αδεια τα ψυγεια στο ισογειο και το εστιατοριο παραμενει ανοιχτο μεχρι αργα το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα και ειμα μια χαρα.
τα ψυχοφαρμακα τα εχω ψιλοκοψει και την παλευω..... αλλωστε εσυ ξερεις.

μην ξεχνας οτι σε μια Ναυτιλιακη βρισκεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα να ασχοληθεις αν λεγεσαι...ΜΟRGAN :twisted:

efouskayak
01-04-2005, 13:30
Είμαι σίγουρηηηηηηηηηηηηηη :wink:

Morgan
01-04-2005, 13:47
αφου βρε Εφη καθε μερα ολο και κατι τυχαινει...
προχθες παλι, "εκατσε" πλοιο σε κοντινη απο εμας εταιρεια και ειχαν σαλταρει....

υ.γ. το "ειμαι σιγουρη" το παραβλεπω, δεν με συμφερει

efouskayak
01-04-2005, 13:52
το ξέρω οτι συνέχεια κάτι τυχαίνει θυμάμαι μία εποχή ήθελα μία ημέρα άδεια και την παζαρεύαμε 2 εβδομάδες συνέχεια μου έλεγε ''έχουμε πλοίο στο λιμάνι...'' (με 27 βαπόρια δεν υπάρχει περίπτωση να μήν έχεις βέβαια :? ) όταν του είπα αντε και καλή σύνταξη μου την έδωσε :D

Morgan
01-04-2005, 13:53
μεγαλα βαπορια - μεγαλες φουρτουνες...
εγω δεν θα σου εδινα καμμια αδεια ετσι για να μαθεις να εισαι γαυρος!!

efouskayak
01-04-2005, 13:54
:twisted: :twisted: το παιδί μου σήμερα είπε την πρώτη του λεξούλα.... ΚΟΚΚΙΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :D :D :D

Morgan
01-04-2005, 14:13
...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟ , ΕΙΧΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ....
μην μας βγει Κοκκινου το κοριτσακι μας...
"Κιτρινιαρα" ειναι καλυτερα!!!!!

efouskayak
01-04-2005, 14:18
ναι καλα 8)

Seawalker
06-04-2005, 17:16
το να συμμετεχουμε ολοι σε αυτες τις συζητησεις -ολοι οσοι ημαστε σε ναυτιλιακες εταιρειες πχ με τανκερς, ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. ετσι μονο θα μπορεσουμε να ανταλλαξουμε γνωμες , να μιλησουμε για τις ωρες εργασιας , για την τροφοδοσια των πλοιων, εναλλακτικες σε προβληματα κτλ κτλ....να μιλησουμε για το πως θα μπορουσε να βελτιωθει η κατασταση στις εταιρειες κτλ κτλ....

πανω σε αυτη την βαση μπορειτε να βαζετε ενα θεματακι , οσο σημαντικο η' οχι και να ειναι και να το δουλευουμε

Συμφωνω

Morgan
06-04-2005, 17:23
βλεπω πως συμφωνεις και το δειχνεις κι'ολας!!! welcome aboard καπετανιο

Morgan
12-04-2005, 17:31
Εκτός από τύχη ας έχουμε τα παρακάτω στο μυαλό μας...ερωτήσεις για κάθε τμήμα ξεχωριστά είναι καλοδεχούμενες.
Σημειώνουμε ότι για βοήθεια σχετικά με το πως θα μπορούσατε να πιάσετε δουλεία σε ναυτιλιακή υπάρχει ο "Μπουσουλας-Εργασια σε Ναυτιλιακο γραφειο".....Και κάτι άλλο, βιογραφικά πρέπει να στέλνετε ανεξάρτητα από το αν υπάρχει αγγελία ή όχι.. ("cv στο αρχείο")

Τμήματα (αλφαβητικά)


· Accounts – Λογιστήριο
Πτυχίο στα Οικονομικά από ελληνικό πανεπιστήμιο για διευθυντικές θέσεις και χρόνια εμπειρίας. Πτυχίο από ιδωτική σχολή σχετική με τα οικονομικά/λογιστικά είναι αρκετό για κάποιες θέσεις. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".


· Building Maintenance – Συντήρηση κτιρίου
Δεν απαιτούνται ιδιαίτερα προσόντα

· Chartering – Ναυλώσεις
Συνήθως σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
μικρότερα γραφεία είναι αρκετή για να δουλέψεις κάπου αλλού.
Χαρτί ελληνικού πανεπιστημίου ή ακόμα και κολλεγίου εδώ ή στο εξωτερικό βοηθάει. Είναι πάντως εργασία που η εμπειρία και οι γνωριμίες έχουν τον πιο σημαντικό λόγο. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες αλλά και μέσα από γνωριμίες.


· Freight collection – Είσπραξη Ναύλων
Συνήθως σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
γραφεία είναι αρκετή. Πτυχίο στα οικονομικά είναι απαραίτητο μιας και η ενασχόληση με αριθμούς και υπολογισμούς είναι καθημερινή. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".


· Human Resources – Ανθρώπινου δυναμικού (Γραφείο)
Μικρό τμήμα, όπου δεν χρειάζονται ιδιαίτερα ή εξειδικευμένα προσόντα από κάποιον εκτός αν είναι ο διευθυντής.
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες.


· Information Technology - Πληροφορικής
Το λέει και το όνομα. Ανάλογο πτυχίο είναι απαραίτητο.
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".

· Insurance & Legal – Ασφαλειών & Νομικό
Σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
μικρότερα γραφεία και Χαρτί ελληνικού πανεπιστημίου ή στο εξωτερικό είναι απαραίτητο. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες.


· Management – Διευθυντές εταιρείας
Ουδέν σχόλιον.

· Operations – Διαχείριση κινήσεων των πλοίων
Εμπειρία σε γραφείο, στην θάλασσα σαν ναυτικός και πιθανότατα πτυχίο από ελληνικο (κατά προτίμηση) ή ξένο πανεπιστήμιο είναι απαραίτητα. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες και πολύ λιγότερο σε αγγελίες.

Note : Στο operation μπορει να υπάρχει μικρό ξεχωριστό υποτμήμα bunkering που ασχολείται με τα καύσιμα των πλοίων - αγορά και ποιοτικός έλεγχος. (όχι το φορτίο που μεταφέρουν τα πλοία αλλά το καύσιμο που χρησιμοποιούν τα ίδια για να κινηθούν)

*Managing all aspects of vessels’ voyage and time charter operation including but not limited to:
*Daily co-operation & liaison with Masters/Brokers/Agents.
*Issuance of written voyage instructions to the Masters regarding loading, stowage, heating,cargo tanks preparedness, discharge and delivery of cargo etc.
*Arranging of vessels’ bunkering schedule & supply.
*Agents’ appointment.
*Towage contracts evaluation.
*Providing operational info to the Chartering Department and Charterers, concerning vessel’s characteristics and movements, cargo quantities and types.
*Prepare & submit Freight Invoices & Off hire statements
*Speed and Consumption analysis

· Purchasing – Προμηθειών
Σχετική εμπειρία σε ανάλογη θέση είναι αρκετή .
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".

Note: Για το τμήμα purchasing μπορει να έχουν δημιουργηθεί 3 υποτμήματα: τα spares, τα αναλώσιμα που περιλαμβάνουν αγορές από τρόφιμα μέχρι χάρτες και τα λιπαντικά.


· Safety & quality – Αφάλειας και ποιότητας
Εμπειρία σε γραφείο, στην θάλασσα σαν ναυτικός και πιθανότατα πτυχίο από ελληνικο (κατά προτίμηση) ή ξένο πανεπιστήμιο είναι απαραίτητα. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες και πολύ λιγότερο σε αγγελίες.

Το συγκεκριμενο τμημα εχει τις εξης βασικες αρμοδιοτητες:

1) Εσωτερικοι ελεγχοι πλοιων και τμηματων της εταιρειας σε σχεση με το Συστημα Ασφαλους Διαχειρισης της καθε εταιρειας. Συνταξη και προωθηση των εγχειριδιων του συστηματος στα πλοια και στην εταιρεια τα οποια περιεχουν καταγεγραμμενες και ελεγμενες διαδικασιες σχετικα με την ασφαλεια του προσωπικου, του περιβαλλοντος και της περιουσιας. (Σε κατανοητη / απλη γλωσσα συνηθως Αγγλικη).

2) Συνεχης βελτιωση του Συστηματος Ασφαλειας μετα απο παρατηρησεις/προτασεις/επισημανσεις ναυτικων/υπαλληλων της εταιρειας/ εξωτερικων επιθεωρητων/ industry best practices etc. (το λεγομενο continuous/continual improvement).

3) Αναλυση ατυχηματων/σημαντικων 'near misses' και circulation of lessons learnt to the fleet (συγνωμη για τα Αγγλικα αλλα μερικοι οροι εκφραζονται καλυτερα στη συγκεκριμενη γλωσσα).

4) Αναλυση και ληψη διορθωτικων ενεργειων σε περιπτωσεις μη συμμορφωσεων / παρατηρησεων / ευρηματων σχετικα με το Συστημα Διαχειρισης Ασφαλειας που επισημαινονται απο εσωτερικους-εξωτερικους επιθεωρητες-port state control officers-vetting inspectors (tankers) κτλ.

5) Ελεγχος εγγραφων του Συστηματος (χρηση σωστων και ενημερωμενων εγγραφων απο καθε πλοιο-τμημα) και συνεχης διορθωση / ανανεωση των εγχειριδιων ασφαλειας / ποιοτητας.

6) Προσπαθεια διαρκους βελτιωσης της ασφαλειας και της ποιοτητας υπηρεσιων της εταιρειας, με οποιον τροπο και αν αυτη εκφραζεται (εκπαιδευση ναυτικων, γενικως αποδεκτες διαδικασιες σχετικα με την ασφαλεια, προωθηση 'Πολιτισμου Ασφαλειας' πανω στα πλοια κτλ).

7) Συντονισμος και παροχη βοηθειας στα πλοια απο το συγκεκριμενο τμημα (και οχι μονο φυσικα) σε περιπτωση εκτακτης αναγκης, καθως και συνεχης βελτιωση των διαδικασιων εκτακτης αναγκης και γυμνασιων εκτακτης αναγκης.

Παροχη βοηθειας ( συμβουλες και προωθηση απαραιτητων υλικων σε συνεργασια με το τμημα Supply/Forwarding) προς τα πλοια σε οτιδηποτε εχει να κανει με την ασφαλεια και την προστασια του περιβαλλοντος.

9) Αμεση προσβαση στη διευθυνση της εταιρειας (management) για συζητηση θεματων ασφαλειας και εγκριση αναγκαιων πορων.

10) Ενεργος συμμετοχη στα Management Meetings οπου τιθενται / αναλυονται απο το τμημα τα σχετικα θεματα με την ασφαλεια, την ποιοτητα υπηρεσιων και λαμβανονται σχετικες αποφασεις διορθωσης/βελτιωσης του συστηματος και των διαδικασιων.

11) Ελεγχος συμμορφωσης με τις Διεθνεις και τοπικες συμβασεις / κανονισμους (SOLAS, ISM CODE, ISPS CODE ect.) και ληψη διορθωτικων ενεργειων σε περιπτωσεις μη συμμορφωσης.

12) Φροντιδα για ελεγχο και εκδοση/επεκταση/ανανεωση πιστοποιητικων σε σχεση με την ασφαλεια (Safety Management Certificate, Document of Compliance) απο τριτους (Flag administration/class/ROs etc)

13) Επειδη σιγουρα θα ξεχασω κατι: Το συγκεκριμενο τμημα ασχολειται με ολα και επιβλεπει τα παντα! Οτιδηποτε εχει να κανει με διαδικασιες και τροπο λειτουργιας του πλοιου ή της εταιρειας. Ειναι τμημα διοικησης με πολλες ευθυνες και πολλες αρμοδιοτητες.

Ναυτικοι προτιμωνται γιατι γνωριζουν τη λειτουργια του πλοιου, τις ασφαλεις διαδικασιες, τις συνθηκες κτλ. Επισης μονο καποιος εμπειρος ναυτικος μπορει να κανει επιθεωρηση ασφαλειας πανω στο πλοιο διοτι γνωριζει τη γεφυρα ή το μηχανοστασιο, τον τροπο λειτουργιας ενος καραβιου και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ωστε η επιθεωρηση του να προσδωσει 'προστιθεμενη αξια' στην εταιρεια εντοπιζοντας μη συμμορφωσεις και βρισκοντας τις απαραιτητες λυσεις.
__________________

· Sea going personnel – Πληρωμάτων
Σχετική εμπειρία σε ανάλογη θέση είναι αρκετή .
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες αλλά και μέσα από γνωριμίες.


· Technical – Τεχνικό
Εμπειρία σε γραφείο, στην θάλασσα σαν μηχανικός και πτυχίο από ελληνικο (κατά προτίμηση Πολυτεχνείο) ή ξένο πανεπιστήμιο είναι απαραίτητα. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες και πολύ λιγότερο σε αγγελίες.

Note : στο τεχνικό τμήμα υπάρχει ξεχωριστό new buildings team για τα καινούρια πλοία. Συνήθως πρόκειται για άτομα που είχαν επανδρώσει site offices στο εξωτερικό και επέστρεψαν στα κεντρικά ως σύμβουλοι ή αρχιμηχανικοί.

triad
15-04-2005, 09:58
Πολλές καλημέρες! Όπως βλέπω, έχεις διάθεση για ενημέρωση προς τους νεοεισερχόμενους στο χώρο, οπότε ευκαρία να μάθουμε εμείς οι καινούργιοι. Ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για τη διαιτησία-ξέρω οτι υπάρχει οργανό διευθέτησης στην Αγγλία, όμως εδώ στην Ελλάδα, απο όσο ξέρω οι διαφορές επιλύονται απο άτομα που δραστηριοποιούνται χρόνια στο χώρο. Μπορείς να μου πεις κάτι περισσότερο για αυτό?(πχ, τι χρειάζεται απο πλευράς σπουδών και εμπειρίας)Έμαθα οτι έξω περνάς απο επιτροπή προκειμένου να είσαι σε θέση να εκδικάσεις τέτοιες διαφορές.
Υ.Γ Ψάχνω απελπισμένα χάρτη που να περιέχει τις μιλιομετρικές αποστάσεις των ελληνικών νησιών(όχι απο Πειραιά, μεταξύ τους,Πάρο-Νάξο πχ). Μήπως έχεις καμιά ιδέα που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο? Στο ΥΕΝ κοίταξα, δεν... Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλημέεερα

Stella
15-04-2005, 11:40
Καλημερα. Δε σε πειραζει που θα σου απαντήσω εγώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους χάρτες που ζητάς. Τυγχάνει να δουλεύω σε εταιρεια τροφοδοσίες πλοίων στο τμήμα χαρτών. Λοιπόν τους χάρτες που ζητάς θα τους βρεις στην Ελληνική Υδρογραφική Υπηρεσία που βρίσκεται στην Ακτη Μουτσοπούλου 66 στον Πειραιά. Ε΄λπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Άντε και καλά ταξίδια. :) :)

Morgan
15-04-2005, 15:02
Πολλές καλημέρες! Όπως βλέπω, έχεις διάθεση για ενημέρωση προς τους νεοεισερχόμενους στο χώρο
Οτι μπορουμε κανουμε και μεχρι εκει που ξερουμε - δεν εχουμε την εργασια αποκλειστικο προνομιο μας ! :wink:
ελπιζω να ειναι χρησιμα . :twisted:



Ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για τη διαιτησία-ξέρω οτι υπάρχει οργανό διευθέτησης στην Αγγλία, όμως εδώ στην Ελλάδα, απο όσο ξέρω οι διαφορές επιλύονται απο άτομα που δραστηριοποιούνται χρόνια στο χώρο. Μπορείς να μου πεις κάτι περισσότερο για αυτό?(πχ, τι χρειάζεται απο πλευράς σπουδών και εμπειρίας)Έμαθα οτι έξω περνάς απο επιτροπή προκειμένου να είσαι σε θέση να εκδικάσεις τέτοιες διαφορές.


Δυσκολος τομεας απασχολησης τοσο σχετικα με τις σπουδες οσο και σχετικα με την απασχοληση.
δν γνωριζω πολλα πραγματα παρα μονο το οτι arbitration εχει το Λονδινο και η Νεα Υορκη, με τρομερη ισχυ στα χερια του ιδιου του arbitrator. Η διαιτησια ειναι το τελευταιο βημα πριν το ανωτατο δικαστηριο για θεματα ναυτιλιας (αν καποιος χασει στην διαιτησια και επιλεξει να παει ψηλοτερα , μαλλον θα κανει μια τρυπα στο νερο. ειπαμε! η δυναμη του διαιτητη ειναι τεραστια).Τα ποσα που παιζουν ειναι τεραστια!
Για να απασχοληθεις σε αυτο τον τομεα, πρεπει να τελειωσεις νομικη, και να παρεις ειδικευση στο ναυτιλιακο δικαιο και αλλες σπουδες . Στην Ελλαδα αυτο δεν ειναι εφικτο γιατι στα δικηγορικα γραφεια του Πειραια δεν υπαρχει ρολος διαιτησιας ή διαιτητων. Απλα υπαρχουν ναυτιλιακοι δικηγοροι.
Σπουδες λοιπον μονο στην Αγγλια και -δεν γνωριζω σιγουρα- στην Αμερικη.
Το arbitration ειναι πολυ κλειστο κυκλωμα και θελει χρονια εμπειριας. Ενας φιλος μου την αποκαλεσαι "μικρη μασωνια"...

Morgan
15-04-2005, 15:03
Καλημερα. Δε σε πειραζει που θα σου απαντήσω εγώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους χάρτες που ζητάς. Τυγχάνει να δουλεύω σε εταιρεια τροφοδοσίες πλοίων στο τμήμα χαρτών. Λοιπόν τους χάρτες που ζητάς θα τους βρεις στην Ελληνική Υδρογραφική Υπηρεσία που βρίσκεται στην Ακτη Μουτσοπούλου 66 στον Πειραιά. Ε΄λπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Άντε και καλά ταξίδια. :) :)

Ρεσιταλ ερμηνειας η Stella...(αντε να συμμετεχει και λιγο παραπανω) να την ακους.....

Morgan
19-04-2005, 10:48
Τι σημαινει ποντοπορος? - ΠΟΛΛΑ, για την Ελλαδα και την οικονομια της!!!
λιγο ως πολυ οι παρακατω κυριοι αποτελουν ενα τεραστιο κομματι της. Δεν ειναι οι μονοι φυσικα, αλλα μιας και δεν γινεται να τους βαλουμε ολους, παρτε μια γευση.
Τους γνωριζετε?

τα στοιχεια ειναι για το ετος 2004 απο το περιοδικο ELNAVI

-------
TOP 10 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΟΙΩΝ

1. HAJIOANNOU GROUP (World & Stelmar Tankers) POLYS HAJIOANNOU 67
2. TSAKOS SHIPPING & TRADING - T.E.N. PANAGIOTIS & NICOLAOS TSAKOS 64
(14 ships under construction)
3. ANANGEL maritime & KRISTEN NAVIGATION JOHN ANGELIKOUSIS 55
4. THENAMARIS SHIPS MANAGEMENT DINOS MARTINOS 51
5. GENERAL MARITIME & UNITED OVERSEAS PETER GEORGIOPOULOS 46
6. ENTERPRISES SHIPPING & TRADING * STAMATIS & VICTOR RESTIS 45
7. CERES SHIPPING PETER G. LIVANOS 41
8. MARMARAS NAVIGATION DIAMANTIS DIAMANTIDIS 40
9. DYNACOM TANKERS GEORGE PROKOPIOU 39 (11 ships under construction) 4.000.000
10. LASKARIDES SHIPPING PANAGIOTIS LASKARIDES 82 (42 ships under 5.000 dwt)

TOP 10 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΕ ΤΟNNAGE

1. HAJIOANNOU GROUP (World & Stelmar Tankers) POLYS HAJIOANNOU
2. ANANGEL Shipping & KRISTEN NAVIGATION JOHN ANGELIKOUSIS
3. TSAKOS SHIPPING & TRADING - TEN PANAGIOTIS & NIKOS TSAKOS
4. CERES SHIPPING PETER LIVANOS
5. THENAMARIS SHIPS MANAGEMENT DINOS MARTINOS
6. DYNACOM TANKERS GEORGE PROKOPIOU
7. POLEMPROS SHIPPING SPYROS & ADAM. POLEMIS
8. EASTERN MEDITERRANEAN THANASSIS MARTINOS
9. MARMARAS NAVIGATION DIAMANTIS DIAMANTIDIS
10. UNITED OVERSEAS* PETER GEORGIOPOULOS

efouskayak
19-04-2005, 13:01
αντε και στα δικά σου :wink:

Morgan
19-04-2005, 13:48
Ε-Ε-ΕΡΧΟΜΑΙ!!!!!!!!!! 8)

kathy_red
19-04-2005, 14:52
να ρωτήσω κάτι?
ο Χ"ιωάννου υιός δεν έχει και την Easy jet?

Morgan
19-04-2005, 15:07
ακριβως.....

υ.γ. η Στελμαρ ουσιαστικα πωληθηκε στην αρχη του χρονου σε εταιρεια με βαση την Ν.Υ.

triad
09-05-2005, 17:04
Καλημερα. Δε σε πειραζει που θα σου απαντήσω εγώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους χάρτες που ζητάς. Τυγχάνει να δουλεύω σε εταιρεια τροφοδοσίες πλοίων στο τμήμα χαρτών. Λοιπόν τους χάρτες που ζητάς θα τους βρεις στην Ελληνική Υδρογραφική Υπηρεσία που βρίσκεται στην Ακτη Μουτσοπούλου 66 στον Πειραιά. Ε΄λπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Άντε και καλά ταξίδια. :) :)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΙΣΑ-ΙΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ, ΤΟ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΥΔΡΟΓΡΑΦΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΤΟΥ 1967, ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ. ΜΑΛΛΟΝ Η ΥΔΡΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟ 67 ΜΟΝΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΑΡΤΕΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΧΑΡΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

GETMAN03
24-05-2005, 11:54
Morgan γεια σου και πάλι. επειδη δεν εχω δει συνεχεια στον τομεα των Ναυτιλιακων εδω κάτω να πουμε λιγο τι γινεται οταν κανεις OPS σε Charterers με ολα τα ειδη των πλοιων (Tankers/LPG/Dry) σε spot & Timecharter?

ειναι μια πάρα πολύ δυνατή εμπειρία αλλα παρ'ολα αυτα με βαρβαρα ωραρια και ανορθόδοξους τρόπους να εκμετάλλευτείς ενα πλοίο. Το κοινο σημειο με την Ναυτιλιακή ειναι οτι κανεις το ιδιο operation απλα σαν disponent owner και ταυτοχρονα προσπαθεις να βοθησεις τον εκαστοτε trader/operator να μεγιστοποιησει την απόδοση στο μετρο του δυνατού.

Σε αυτή την θέση μπορείς να δισκρίνεις τον διαφορετικό τρόπο με τον οποίο μια παραδοσιακή πλοιοκτήτρια αντιμετωπιζει τον Charterer κατω απο διαφορετικες περιστασεις.

Πολλοι σου κανουν χατηρια, αλλοι ειναι προσκολλημενοι στο Legal τους και δεν παρεκλινουν με τιποτα, αλλοι παλι ειναι συνηθισμενοι και σε εξυπηρετουν αμεσως.

Αυτη ειναι μια μικρη γευση της συγκεκριμενης θεσης η οποια προσφερει πολλα στον τομεα της εκπαιδευσης αλλα λιγα σε onboard training ή day to day τριβη με τα πλοια εκτος απο τα operationsl matters.

εχω να πατησω σε βαπορι απο το 2003 που ηταν το τελευταιο μου μπαρκο.......

Morgan
24-05-2005, 14:00
η περιπτωση που αναφερεις ειναι εξαιρετικα περιπλοκη και μονο αν της εχεις "ζησει" μπορεις να πεις το τι περιπου γινεται, μιας και η πραγματικοτητα ειναι πολυ σκληρη :wink:

δεν φτιαχνεις ενα θεματακι να μας πεις δυο κουβεντες....?
ας πουμε, τα προσοντα που απαιτουνται, μερικες ιδιαιτεροτητες , ωραρια κτλ...
θα το εκτιμουσαμε ΟΛΟΙ πολυ!

k_chris
12-06-2005, 23:46
OLA KALA.
SIGOYRA YPARXOYN HGETIKES 8ESEIS SE MIA NAYTILIAKH POY DEN XREIAZETAI 8ALASSIA PEIRA KAI IDIAITERES NAYTIKES GNWSEIS OMWS MPOREI NA MOY PEI KAPOIOS MIA MEGALH NAYTILIAKH POY EXASE TA PARADOSIAKA THS PLHRWMATA KAI THN AXIOPISTIA THS STH NAYLAGORA EPEIDH ANE8ESE TH DIAXEIRHSH THS KYREIWS SE "8EWRHTIKOYS" TOY KLADOY (OI PERISSOTEROI MH ELLHNES)?????

Morgan
13-06-2005, 08:59
OLA KALA.
SIGOYRA YPARXOYN HGETIKES 8ESEIS SE MIA NAYTILIAKH POY DEN XREIAZETAI 8ALASSIA PEIRA KAI IDIAITERES NAYTIKES GNWSEIS OMWS MPOREI NA MOY PEI KAPOIOS MIA MEGALH NAYTILIAKH POY EXASE TA PARADOSIAKA THS PLHRWMATA KAI THN AXIOPISTIA THS STH NAYLAGORA EPEIDH ANE8ESE TH DIAXEIRHSH THS KYREIWS SE "8EWRHTIKOYS" TOY KLADOY (OI PERISSOTEROI MH ELLHNES)?????

εννοεις το management της εταιρειας σε ξενους ? (πχ Νορβηγους/Δανους κτλ?).
Αν εννοεις αυτους, το συζηταμε, αν και οι διαχειριστες τετοιου ειδους δεν ειναι θεωρητικοι ουτε ασχετοι....Προσωπικα ειμαι σχεδον καθετα αντιθετος στην αναθεση ελληνικων παραδοσιακων εταιρειων σε "ξενους".
Παρα ταυτα σημερα δεν αναλαμβανουν ακριβως οι ξενοι τις ελληνικες ΝΕ. Μαλλον σε συμμαχιες προχωρουν (Ελληνες-Δανοι-Νορβηγοι-Αμερικανοι) , δημιουργουν ενα ισχυρο POOL που εχει σκοπο την διαμορφωση της αγορας. Αυτο εχει επιχειρηματικο ρισκο και δεν ξερουμε που θα καταληξει.

Μην ξεχναμε επισης , οτι μπορει να να εχουν την διευθυνση καποιοι ξενοι, αλλα οι υπολοιπες διευθυντικες θεσεις ειναι Ελληνων..

Αλλωστε μπορουμε να βρουμε καμμια 50αρια ελληνικες εταιρειες που επαθαν οτι αναφερεις παραπανω, με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ελληνες διαχειριστες αυτη την φορα.
Δεν νομιζεις οτι για να χασει καποιος το κυρος του και την αξιοπιστια του στην αγορα, ειναι συνδυασμος πολλων παραγοντων ? (π.χ. ηλικια πλοιων, εκπαιδευση, συμμορφωση με διεθνης κανονες, ακομα και η ατυχια..)

AlexopoulosPetros
25-08-2005, 15:40
Apo o,ti eho akousei ki ego polles ellinikes etaireies (kyrios oi megales) dinoun to chartering, to finance kai teleytaia kai to management se ksenes etaireies opos anaferate parapano. Ti kratane telika? :D Einai epiptosi tis ekseidikeysis ergasias ayto to fainomeno? Akousa gia paradeigma prosfata oti mia apo tis megalyteres etaireias tankers den asholeitai katholou me to chartering!!! Mou ekane arketi entyposi oti ena toso simantiko kommati dinetai allou.

Petros

AlexopoulosPetros
25-08-2005, 15:47
Ayta akouo kai sou leo cpt morgan oti thelo na asholitho me to chartering. Einai zontano kai kathe mera einai diaforetiki apo tin proigoumeni (me ta kala tis kai ta kaka tis fysika). Telika to site me voithise na apofasiso mesa mou pros ta pou tha kateythintho prota stin eyresi ergasias (afou apolytho vevaia :cry: ). Eimai marketeer pou les kai esy ti na kanoume?

(sygnomi gia tin apotomi oikiotita)

Petros.

Morgan
25-08-2005, 15:56
Πολλες μεγαλες ελληνικες εταιρειες , για την ακριβεια κυριως μεγαλες και οχι μικρες, εχουν συμμαχησει με αλλες απο το εξωτερικο και λειτουργουν σε αυτη την βαση οπως αναφερεται και παραπανω.

Τμηματα οπως το chartering & finance ειναι εδω και πολλα χρονια στα χερια οχι ελληνων λογω της ναυτιλιακης παιδειας που εχουν ισως αλλα και λογω της σημαντικοτητας που εχουν καποια συγκεκριμενα μερη του κοσμου για το shipping (βλεπε Νεα Υορκη και Λονδινο - οι εγγλεζοι εχουν την γνωση, οι αμερικανοι τον τοπο).

Πολλες ελληνικες, που ειχαν γραφεια εξω τα ειχαν επανδρωσει κυριως με ξενους.

Οι ελληνες κρατανε λογω ΝΑΥΤΟΣΥΝΗΣ το operations και το τεχνικο τμημα της εταιρειας.

Παντως οι περισσοτερες εταιρειες παραμενουν στην διαχειρηση ελληνων αλλα μην ξεχνατε οτι οι μετοχες τους (αυτο που δεν φαινεται) μπορει...και να μην ειναι!

Morgan
25-08-2005, 16:00
(sygnomi gia tin apotomi oikiotita)

Petros.

κανε δουλεια σου 8)

τωρα οσον αφορα την επιλογη σου , την θεωρω ζορικια, και αναλογα την ψυχολογια τον χαρακτηρα του καθενα μας.

ανοιξε οταν θες αλλο θεμα να την συζητησουμε

The_player
09-11-2005, 10:03
Γεια χαρα σε ολους. Μου προτειναν εργασια στην Εταιρία Almι marine S.A.
Γνωρίζει κανεις περισσότερες λεπτομερειες για αυτη την εταιρία...? Αν είναι αξιόπιστη αν στοιχεία επικοινωνίας , στολο κτλ.?..

Σας ευχαριστω.

Morgan
09-11-2005, 10:10
Μιλάς για την Άλμι στο Π. Ψυχικό??

The_player
09-11-2005, 10:13
Ναι για αυτην μιλάω φίλε μου , έχεις καμία πληροφορία..?

Morgan
09-11-2005, 10:17
Βασικά ξέρω αυτά....
Π.Ψυχικό
2 bulk carriers
managing director καπτ. Πανος Καψαλης

Για τι θέση μιλάς?

The_player
09-11-2005, 10:19
Εμένα με θέλουν για τη μηχανογράφηση δεν είμαι ναυτικός...Απλά δεν μπορούσα να βρω σχεδόν τίποτα στο Internet...και απευθύνθηκα εδώ...ειναι αξιόπιστη ..? Ειναι καινούρια.....? Έχουμε κανένα τηλέφωνο..? Ουτε στον ΟΤΕ δεν τους βρίσκω...

Morgan
09-11-2005, 10:31
η εταιρεία αυτή ήταν πριν 2 χρόνια περ΄΄ιπου στα σίδερα Χαλανδρίου, μετακόμισε προς Ρέντη μεριά και τώρα στο Ψυχικό.
Το ένα της τουλάχιστον βαπόρι είναι καινουριο (4-5 ετών).
Στο κουδούνι, ίσως δυσκολευτείς λιγάκι αλλά έχει μόνο το όνομα του managing director και όχι της εταιρείας.
πλοιοκτήτης ακούγεται κάποιος κος. Δασκαλόπουλος .
Διεύθυνση Ομηρου Ντειβης 7 π. Ψυχικό
Τηλ 210 6726426

The_player
09-11-2005, 10:34
Ευχαριστω παρα πολυ...Εχώ παέι ήδη για συνεντευξη και ξέρω τα γραφεία...απλά δεν μου είχαν δώσει τα τηλέφωνα.και είχα χάσει την επαφή μεχρι χθες που με πήραν αυτοί και μου έιπαν οτι με θέλουν...Οσον αφορά τη εταιρία..? Εχουμε κανένα στοιχείο οτι έιναι αξιόπιστη..? Τι μεταφορές κάνει...? Ειναι καινούρια...Έχει προοπτικές....? Συγνώμη που σε ζαλιζω φίλε μου αλλά δεν έχω καμία πληροφόρηση...

Morgan
09-11-2005, 10:41
κοίτα να δείς , εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι οι συχνές μετακομίσεις.
αυτό όμως μπορεί να μην λέει και τίποτα. Πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι ¨κακό¨ ....για την αξιοπιστία της


έχε πάντα στο μυαλό σου πως μια μικρή εταιρεία (καλή ώρα) είναι μικρή εταιρεία με ότι αυτό συνεπάγεται.




εσένα τι εντύπωση σου έκανε?

The_player
09-11-2005, 10:51
Kαλη εντύπωση μου εκανε...Αλλα δεν ξέρω απο ναυτιλιακά για να σου πώ...Πάντως ψαχνωντας στο Internet (μιλάμε για πολυυυ ψάξιμο ) βρήκα οτι έιχαν σταματήσει ένα καράβι τους στην Αυστραλία για ανεπάρκεια επικοινωνιών....Tα bulk carrier τι ακριβώς μεταφέρουν?

Morgan
09-11-2005, 11:00
αυτό δεν είναι καλό!

τα bulk carriers μεταφέρουν χύμα ξηρά φορτία, από χώμα που λέει ο λόγος μέχρι καλαμπόκι, κάρβουνο, μεταλλεύματα κτλ.

The_player
09-11-2005, 11:14
Tι να πω δεν ξέρω....Ελπίζω να έιναι καλά τα πράγματα...Πάντως πολυ προς Ιαπωνια , Κορεα ταξιδευουν.....

Morgan
09-11-2005, 11:18
καλά θα είναι ....! και αν δεν είναι ψάχνεις αλλού!! :wink:

ελπίζω να βοηθήσα πάντως...

The_player
09-11-2005, 12:00
Πραγματικά έχεις βοηθήσει πάρα πολυ....Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορα...Α! Έχει γίνει και ωραία δουλεία στο site...(Λιγο το μπλέ είναι βαρυ ....) αλλα Ναυτιλία έιναι αυτη...) :)

Morgan
09-11-2005, 12:05
καλή αρχή ελπίζω λοιπόν και σύντομα!!

να γράφεις να μαθαίνουμε και νέα σου (όχι της εταιρείας) ή αν έχεις κάτι στο μυαλό σου για την ναυτιλία γενικά....


:!:

The_player
09-11-2005, 12:27
οκ! Ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Michael
22-12-2005, 18:16
ακριβως.....

υ.γ. η Στελμαρ ουσιαστικα πωληθηκε στην αρχη του χρονου σε εταιρεια με βαση την Ν.Υ.

Ναι αυτό σκεφτηκά και εγώ μόλις το είδα. Την ΟSG αν θυμάμαι καλά. Στην οποία μάλιστα ο υπεύθηνος στην Ελλάδα είναι Εμποροπλοίαρχος, από αυτούς που συνεργάστηκαν με το Χατζηϊωάννου στο στήσιμο της Στέλμαρ.

Morgan
23-12-2005, 10:56
στην OSG ναι..
πάντως δεν βλέπω το γραφείο στην ελλάδα να κρατάει για πολύ ακόμα

Michael
23-12-2005, 15:15
πάντως δεν βλέπω το γραφείο στην ελλάδα να κρατάει για πολύ ακόμα

Τί οδηγεί σ' αυτήν την εκτίμηση;

Morgan
23-12-2005, 15:26
οι κινήσεις της εταιρείας με έδρα την αμερική, σχετικά πάντα με το γραφείο εδώ..

Central intelligence λέμεεεε :wink:

Michael
23-12-2005, 16:13
Πάντως η ταχύτητα στην ανταπόκριση είναι δεδομένη... :)

Morgan
23-12-2005, 16:24
της OSG?

nicky
02-01-2006, 09:36
Οι πενήντα μεγαλύτεροι Ελληνες εφοπλιστές
ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΕΡΔΟΣ
29/12/2005

Του Σάββα Ν. Αθανασίου

Μέσα σε μια δεκαετία διπλασιάσθηκαν οι Ελληνες εφοπλιστές που διαθέτουν πλοία άνω του ενός εκατομμυρίου τόνων γκρος, ενώ και ο αριθμός των πλοίων τους αυξήθηκε και αυτός σημαντικά. Πενήντα Ελληνες εφοπλιστές συμπεριλαμβάνονται στους πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου και διαθέτουν κυρίως δεξαμενόπλοια και bulk carriers, ενώ κατέχουν εξέχουσα θέση σε εξειδικευμένα πλοία: Μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων, χημικά, επιβατηγά και ακτοπλοϊκά πλοία. Βέβαια, την τελευταία δεκαετία έχουν αποχωρήσει από τη ναυτιλία, για διαφόρους λόγους και αιτίες, σημαντικά ονόματα, όπως του ομίλου Νιάρχου, του Παναγή Ζησιμάτου, του Μένη Καραγιώργη, του Μιχάλη Περατικού, του Νίκου Νομικού, του Κώστα Καρρά κ.λπ. Ή έχουν συρρικνώσει τους στόλους τους, όπως ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος, ο όμιλος Λάτση, ο Βασίλης Παπαχρηστίδης κ.λπ. Αντίθετα, αναδείχθηκαν νέα ονόματα όπως του Ιωάννου Κούστα, του Κολλάκη, του Καρνέση, του Μυλωνά, του Μαρινάκη, του Πιστιόλη.
Την πρώτη θέση μεταξύ των Ελλήνων κατέχει η Kristen Navigation του Γιάννη Αγγελικούση, με 32 πλοία, όλα δεξαμενόπλοια, συνολικής χωρητικότητας 7.547.251 τόνων, διατηρώντας επιπλέον στην κατοχή του και άλλη εταιρεία με στόλο που η χωρητικότητά του ξεπερνάει το 1 εκατ. τόνους γκρος. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί ο Γιώργος Προκοπίου, με 34 πλοία - τάνκερ, που η χωρητικότητά τους φθάνει τα 5.700.000 τόνους. Στην τρίτη θέση, με μικρή διαφορά, ακολουθεί ο όμιλος του Παναγιώτη και Νίκου Τσάκου, με 51 πλοία και 5.232.023 τόνους. Τα πλοία του ομίλου είναι 38 δεξαμενόπλοια και τα υπόλοιπα διάφορα πλοία. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται ο Πήτερ Γεωργιόπουλος με 43 πλοία και 5.116.161 τόνους. Ο Βίκτωρ Ρέτσης ακολουθεί στην πέμπτη θέση με 70 πλοία - έρχεται πρώτος όσον αφορά τον αριθμό των πλοίων ανάμεσα στους Ελληνες εφοπλιστές - και 4.691.776 τόνους. Την ομάδα των Ελλήνων εφοπλιστών που διαθέτουν άνω των 4 εκατ. τόνων πλοία συμπληρώνουν οι Πόλυς Χατζηιωάννου με 30 πλοία και 4.125.000 τόνους και ο Δ. Διαμαντίδης με 45 πλοία και 4.050.000 τόνους χωρητικότητα. Την πρώτη δεκάδα απαρτίζουν οι Κωνσταντίνος Μαρτίνος με 45 πλοία και 3.906.241 τόνους, η Gulf Marine με 12 πλοία και 3.600.000 τόνους και ο όμιλος Λυκιαρδόπουλου με 23 πλοία και 3.397.345 τόνους γκρος. Αλλοι δέκα εφοπλιστές, οι Αδαμάντιος και Σπύρος Πολέμης, ο όμιλος Ωνάση, ο Π. Οικονόμου, ο Αθανάσιος Μαρτίνος, ο Ανδρέας Μαρτίνος, ο Δ. Προκοπίου, ο Βασίλης Κωνσταντακόπουλος, η Dryships - Οικονόμου και η Top Tankers του Ε. Πιστιόλη διαθέτουν πλοία άνω των 2 εκατομμυρίων τόνων. Επίσης, 28 Ελληνες εφοπλιστές διαθέτουν στόλο άνω του ενός εκατομμυρίου τόνων πλοία. Αυτοί είναι οι Χρήστος Κανελλάκης, Θεόδωρος Βενιάμης, Λου Κολλάκης, Ιωάννης Καρράς, Νικόλας Λεμός, Νίκος Βαφιάς, Γρηγόρης Χατζηελευθεριάδης, Ευάγγελος Μαρινάκης, Ιωάννης Κούστας, Επαμεινώνδας Εμπειρίκος, Σταύρος Λιβανός, όμιλος Χανδρή, Σπύρος Καρνέσης, Πήτερ Λιβανός, Νικόλας Μουνδρέας και Νίκος Φράγκος, Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος, Α. Νομικός, Γιώργος Κουμάνταρος, όμιλος Βαρδινογιάννη και Αριστείδης Αλαφούζος.

lamainmusain
02-01-2006, 13:26
Μια ερωτηση :?: :?: Ο ιδιοκτητης της eletson πως λεγεται :?: :?:

Morgan
02-01-2006, 13:50
ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΑΡΘΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...
ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ...


..............Greek ship finance & shipmanagement 2003
This year’s Lloyd’s List events provided unparalleled opportunities to meet major players in Greek shipping and to listen and exchange views on ship finance issues and how affect Greek shipping. Chaired by Gregory Hadjieletheriadis, President & CEO, Eletson Corporation, this two-day programme featured specially selected speakers who are industry professionals from the owning and finance communities, bringing a wealth of experience, individual views and opinions on Greek shipping and shipping finance.............

lamainmusain
03-01-2006, 11:58
thanks again chris :wink: :wink:

Morgan
03-01-2006, 16:28
να διαλέξεις από την λίστα για τα ταξιδάκια σου....

lamainmusain
04-01-2006, 13:45
Με εχουν παρει τηλεφωνο απο Centrofin και Alpa Tankers.Η Centrofin μου εστειλε και φυλλαδιο.Ειναι καλες εταιριες :?: :?:

Morgan
04-01-2006, 13:52
Η Centrofin ειναι εταιρεια στην Γλυφαδα , και την εχει ο Δ.Προκοπιου.
Την Alpha Tankers την εχει ο Ι.Αγγελικουσης μαζι με την Kristen Navigation και την αλλη για τα LPGs. Ειναι στην Συγγρου απεναντι απο τον Τσακι και διπλα στο καρδιοχειρουργικο .
Και οι δυο εταιρειες θεωρουνται καλες αλλα οταν μιλας για το πρωτο ονομα στην αγορα (δηλαδη Αγγελικουσης) τα σχολια περισσευουν.
Τα γκαζαδικα της Kristen ειναι ολα σχεδον απο 0-7 ετων, καινουρια .

jolly_roger
04-01-2006, 17:23
Καλησπέρα κατ' αρχήν μετα απο καιρό!

Και την ALPHA TANKERS ο Αγγελικούσης την έχει?
Είχα την εντύπωση ότι οι 3 εταιρίες που είχε ήταν η ANANGEL, η KRISTEN και η MARANGAS. (η τελευταία είναι της αδερφής του και αυτός έχει την διαχείρηση. Όπως και σε κάποια Δ/Ξ της KRISTEN)

Πέρασα και από αυτές και άφησα αιτήσεις, αν και τελικά μάλλον θα με πάρουν σε άλλη εταιρία.(Επίσης καλή ελπίζω) :)

Morgan
04-01-2006, 17:45
Καλησπέρα κατ' αρχήν μετα απο καιρό!

Και την ALPHA TANKERS ο Αγγελικούσης την έχει?
Είχα την εντύπωση ότι οι 3 εταιρίες που είχε ήταν η ANANGEL, η KRISTEN και η MARANGAS. (η τελευταία είναι της αδερφής του και αυτός έχει την διαχείρηση. Όπως και σε κάποια Δ/Ξ της KRISTEN)

Πέρασα και από αυτές και άφησα αιτήσεις, αν και τελικά μάλλον θα με πάρουν σε άλλη εταιρία.(Επίσης καλή ελπίζω) :)

H ALPHA TANKERS ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΤΟΥ Κου ΚΑΝΕΛΛΑΚΗ , ΓΑΜΠΡΟΥ ΤΟΥ Ι.ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΣΗ . ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ .
ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (MARANGAS MALLON ENNOEIS THN ETAIREIA ME TA YGRAERIOFORA)...

jolly_roger
04-01-2006, 17:49
Ναι αυτή λέω. Πέρασαν από τη σχολή και έκαναν ενημέρωση. Γι' αυτό και τα ξέρω όλα αυτά. :)

Δεν έκανα όμως λόγο για ALPHA TANKERS...

Morgan
04-01-2006, 17:54
δεν πειραζει , εχω κανει εγω εκει και την ξερω :wink:

lamainmusain
05-01-2006, 14:54
Κωστα καλως σε βρισκουμαι και σε πεθυμισαμε κιολας

Πριν φυγω απο Αθηνα για τις γιορτες με εναν συμφοιτητη καναμε αιτηση σε αρκετες εταιριες για το εκπαιδευτικο.Κυριως σε οσες βρισκονται επι της ακτης μιαουλη.Αυτες που μου εκαναν μεγαλυτερη εντυπωση ηταν η neda και η Avin.Στην Neda ηταν ολα τοσο γυαλιστερα και καθαρα που ντρεποσουνα να πατίσεις.Μας εριξε και ενα ψαρωμα ο υπευθηνος του operations μαζι με εναν καπετανιο κανονικοτατο.Προς στιγμην σκεφτηκα να μην αφησω την αιτηση.Ειναι καλη εταιρια η Neda :?: Ποιος την Εχει :?: :?:

che
13-01-2006, 12:38
Tην παραλαβή του νεότευκτου δεξαμενόπλοιου "Archangel" 162,400dwt 1A Ice-Class double-hull μεταφοράς crude oil ανακοίνωσε χθες η Tsakos Energy Navigation Limited (TEN) (NYSE:TNP) από τα ναυπηγεία Hyundai Heavy Industries στη Νότια Κορέα.

Το πλοίο είναι το πρώτο από μία σειρά οκτώ πλοίων αυτού του τύπου και το έκτο κατά σειρά ice-class που υπάρχει στο στόλο της ΤΕΝ, το οποίο και θα κινηθεί στη spot αγορά εξασφαλίζοντας υψηλούς ναύλους. Το πλοίο, δήλωσε ο πρόεδρος και διευθύνω σύμβουλος της ΤΕΝ Νίκος Τσάκος, απεικονίζει τη στρατηγική της εταιρίας στην ανάπτυξη του στόλου της και αποτελεί το πρώτο της κατηγορίας 1A ice-class, ενώ αναμένεται η πρόσθεση στον στόλο τριών suezmax tankers και τεσσάρων handysize product tankers το προσεχές εξάμηνο. Τα πλοία, που πληρούν τις πλέον αυστηρές των προδιαγραφών για την προστασία του θαλασσίου περιβάλλοντος, την ασφάλεια της ναυσιπλοϊας αλλά και την ασφαλή μεταφορά πετρελαιοειδών, εξασφαλίζουν για την εταιρία ισχυρή θέση στην παγκόσμια αγορά όχι μόνο στη μεταφορά των crude oils και των παραγώγων τους, αλλά και σε εκείνη των μεταφορών στην κατηγορία ice-class. Η επόμενη παραλαβή του πλοίου "Alaska" κατηγορίας 1A ice-class suezmax από τα ναυπηγεία Hyundai Heavy Industries τοποθετείται στις 27 Φεβρουαρίου του 2006.

ΠΗΓΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΞΠΡΕΣ

MIRSINI
13-01-2006, 12:39
Τς,τς,τς

Morgan
13-01-2006, 14:22
πεινα.....διψα....φτωχεια....

Morgan
13-01-2006, 14:24
ο σκοπος του συγκεκριμενου ναυπηγικου προγραμματος ειναι για οσους γνωριζουν η ακομα μεγαλυτερη εδραιωση της εταιρειας σε trades που εχουν παγους (οπως η Βαλτικη τον χειμωνα) αλλα και να προλαβει ανταγωνιστες που ριχνουν ολο και περισσοτερα αντιστοιχα βαπορια και προσπαθουν να εισχωρησουν στην αγορα αυτη (βλεπε ΜΑΡΜΑΡΑΣ)

che
14-01-2006, 11:08
ΜΕ ΠΕΝΤΕ νέα δεξαμενόπλοια συνολικής χωρητικότητας 515.000 dwt ενισχύει τον στόλο της η Tsakos Energy Navigation (TEN) ανεβάζοντας έτσι τον συνολικό αριθμό των πλοίων που ελέγχει στα 41. Δαπανώντας συνολικά 278 εκατ. δολάρια, η εταιρεία ενισχύει ακόμη περισσότερο τη θέση της στην αγορά δεξαμενοπλοίων.

Η ΤΕΝ προχώρησε στις κινήσεις αυτές, εκμεταλλευόμενη την υψηλή ρευστότητα που έχει, προκειμένου να καλύψει αυξημένες ανάγκες κάποιων πελατών της και της αγοράς γενικότερα. Αγόρασε τα τέσσερα πλοία από θυγατρικές εταιρείες της Tsakos Group, ενώ το πέμπτο αφορά σε νέα παραγγελία στα ναυπηγεία Sumitomo Heavy Industries της Ιαπωνίας.

Ειδικότερα η εταιρεία προχώρησε στην αγορά δυο συμβολαίων για δύο νεότευκτα δεξαμενόπλοια τύπου «1Β ice-class» τα οποία θα παραδοθούν στο δεύτερο και τρίτο τρίμηνο του 2007 καθώς και στην αγορά δύο δεξαμενοπλοίων διπλού τοιχώματος, ενός μεταφοράς προϊόντων πετρελαίου (product tanker) το οποίο είναι ναυλωμένο μέχρι το Σεπτέμβριο του 2006 και ενός VLCC, το οποίο απασχολείται στη spot αγορά και τα δύο πλοία θα παραδοθούν στην ΤΕΝ το πρώτο τρίμηνο του 2006.

Η αξία της συναλλαγής των τεσσάρων αυτών πλοίων ανέρχεται στα 219 εκατ. δολάρια. Η αγορά θα καλυφθεί από ίδια κεφάλαια της εταιρείας και τραπεζικό δανεισμό. Οι τιμές αγοράς των πλοίων όπως τονίζεται σε ανακοίνωση της ΤΕΝ βασίσθηκαν σε μία δίκαιη αξιολόγηση που έγινε από πέντε ανεξάρτητους ναυλομεσίτες. Στη συνέχεια μία επιτροπή επανεκτίμησε την πρόταση πριν την εγκρίνει το διοικητικό συμβούλιο της εταιρείας.

Η νέα παραγγελία αφορά σε ένα δεξαμενόπλοιο aframax 105.000 dwt το ο οποίο θα κατασκευασθεί στα ναυπηγεία Sumitomo Heavy Industries και αναμένεται να παραδοθεί στο δεύτερο εξάμηνο του 2008. Πρόκειται για ένα «αδελφό πλοίο» άλλων δύο aframax τα οποία κατασκευάσει για την ΤΕΝ το Sumitomo. H αξία υπολογίζεται σε 58,9 εκατ. δολάρια και θα χρηματοδοτηθεί από κεφάλαια της ΤΕΝ και τραπεζικό δανεισμό.

Επισημαίνεται επίσης ότι στις 27 Φεβρουαρίου 2006 η ΤΕΝ αναμένεται να παραλάβει από τα ναυπηγεία της Huyndai, ένα ακόμη νεότευκτο suezmax δεξαμενόπλοιο «Alaska», με όλες αυτές τις προσθήκες ο συνολικός στόλος της ΤΕΝ θα αποτελείται από 41 πλοία συνολικής χωρητικότητας 4,5 εκατ. dwt. Σήμερα η ΤΕΝ διαχειρίζεται 28 πλοία με ένα μέσο όρο ηλικίας 6,5 έτη έναντι 11,7 χρόνων της μέσης ηλικίας του παγκόσμιου στόλου δεξαμενοπλοίων.

Σχολιάζοντας τις επενδυτικές κινήσεις της ΤΕΝ ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της εταιρείας κ. Ιωάννης Σταυρόπουλος δήλωσε ότι οι συγκεκριμένες αγορές πραγματοποιήθηκαν με στόχο να ενισχυθεί η χωρητικότητα της εταιρείας για να καλυφθούν οι ανάγκες των πελατών της, ενώ της παρέχει ταυτόχρονα μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα σε αυτές τις ανάγκες. Τέλος εκτίμησε ότι θα συμβάλλουν στην άμεση αύξηση των καθαρών κερδών της εταιρείας και των κερδών ανά μετοχή.

ΠΗΓΗ:ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ/ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

che
17-01-2006, 11:41
Πρόγραμμα επέκτασής της ανακοίνωσε η εταιρεία Tsakos Energy Navigation, ύψους 280 εκατομμυρίων δολαρίων, που θα στηριχθεί σε πέντε δεξαμενόπλοια τα οποία θα καλύπτουν όλο το φάσμα από handymax μεταφοράς πετρελαιοειδών μέχρι πολύ μεγάλα δεξαμενόπλοια (VLCC), από τα οποία τα τρία θα είναι νέες ναυπηγήσεις και τα δύο θα αφορούν μεταχειρισμένα πλοία.
Με τον εμπλουτισμό αυτό, σημειώνει το σχετικό δημοσίευμα της εφημερίδας «Lloyd's List», ο συνολικός στόλος της Tsakos θα αυξηθεί σε χωρητικότητα κατά 515.000 τόνους dw, ή ποσοστό 13% περίπου, φθάνοντας τα 4,52 εκατομμύρια τόνους dw.
Η Tsakos Navigation που είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης αγοράζει δύο συμβόλαια επαναπώλησης και δύο μεταχειρισμένα πλοία από εταιρείες με τις οποίες συνεργάζεται ο όμιλος Tsakos.
Παράλληλα έχει υπογράψει συμβόλαιο για τη ναυπήγηση δεξαμενόπλοιου τύπου aframax σε ναυπηγεία της Ιαπωνίας.
Τα δύο νέα πλοία που η Tsakos Navigation αγοράζει από τον όμιλο Tsakos είναι χωρητικότητας 37.340 τόνων dw υπό κατασκευή στα ναυπηγεία Hyundai Mipo της Νότιας Κορέας και η παράδοσή τους έχει προγραμματιστεί για το δεύτερο και τρίτο τρίμηνο του 2007.
Οσον αφορά τα μεταχειρισμένα πλοία πρόκειται για ένα πλοίο διπλού κύτους, χωρητικότητας 37.340 τόνων dw, που είναι υπό κατασκευή στα ναυπηγεία Hyundai Mipo το 2004 και ένα VLCC επίσης διπλού κύτους που ναυπηγείται στα ναυπηγεία Odense Lindo της Δανίας. Αμφότερα πρόκειται να παραδοθούν μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2006.
Η Tsakos θα καταβάλλει τίμημα ύψους 219 εκατομμυρίων δολαρίων για τα τέσσερα πλοία, μία τιμή που όπως λέει η σχετική ανακοίνωση της εταιρείας βασίστηκε «σε αντικειμενική αξιολόγηση της αγοράς από πέντε διαφορετικούς χρηματιστηριακούς οίκους».

ΠΗΓΗ ''ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΕΡΔΟΣ''

Morgan
19-01-2006, 21:43
http://img227.imageshack.us/img227/3823/tenn9qf.jpg (http://imageshack.us)


To ιστορικό σινιάλο του Τσάκου

lamainmusain
24-01-2006, 21:29
Α ρε που τα βρησκει,που τα βρισκει :D :D

triad
17-02-2006, 12:47
Οι 10 μεγαλύτερες Ελληνικές εφοπλιστικές εταιρείες:

OWNERS DWT SHIPS
1 Kristen Navigation 7,547,251 32
2 G. Prokopiou 5,700,000 34
3 Tsakos 5,232,023 51
4 P. Georgiopoulos 5,116,161 43
5 Restis 4,691,776 70
6 P. Haji-Ioannou 4,125,000 30
7 Diamantidis 4,050,000 45
8 C. Martinos 3,906,241 45
9 Gulf Marine 3,600,000 12
10 Lykiardopulos 3,397,345 23
Source: Naftiliaki Greek Shipping Review

lamainmusain
19-02-2006, 14:27
Πολυ ενδοιαφερον post triad!

lamainmusain
20-02-2006, 21:06
Καλα η stelmar του χατζηωαννου δεν πωληθηκε?Εξακολουθει ο Χατζηαννου και εχει πλοια με ελληνικη σημαια?

Morgan
21-02-2006, 10:28
η παραπάνω λίστα καταχωρεί τους εφοπλιστές (τοπ 10) βάση του DWT των πλοίων τους και πιθανότατα αναφέρετε σε περσινά στοιχεία.
υπάρχουν αντίστοιχα και άλλες λίστες τοπ 10,20 κ.ο.κ. που χρησιμοποιούν όμως άλλα κριτήρια κατάταξης , όπως ας πούμε ο αριθμός των μονάδων (πλοίων) που έχουν στην διαχείρισή τους οι εφοπλιστές.
ο Χατζ. πούλησε την stelmar στην OSG η οποία έχει αφήσει τα πλοία της στην ελληνική σημαία.
ο Χατζ. δεν γνωρίζω τι κάνει στην ποντοπόρο ναυτιλία τώρα....

Michael
21-02-2006, 13:32
ο Χατζ. δεν γνωρίζω τι κάνει στην ποντοπόρο ναυτιλία τώρα....

...Τουρισμό μήπως;

Morgan
21-02-2006, 13:57
να ζηλέψω?

Michael
21-02-2006, 14:05
Ζηλευούμε και θαυμάζουμε τους καθαρά αυτοδημιούργητους. Για τους υπόλοιπους κουνάμε το κεφάλι και γελάμε...

Morgan
21-02-2006, 14:13
ΣΩΣΤΟςςςςςςςςςςςςςςςςςς

triad
21-02-2006, 16:13
καλησπέρα.Η καταταξη αφορα ελληνόκτητες εταιρείες - αλλωστε και ο Μαρτινος απο όσο ξερω δεν εχει τόσα πλοία στην ελληνική σημαία. Κ όπως σωστα παρατηρήσατε αφορά καταταξη με βαση την τελευταια χρονια.Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να βρω κατι νεοτερο.

Morgan
21-02-2006, 18:23
Πληροφοριακά και μόνο , o Κ.Μαρτίνος είναι ένας εκ των αδελφών Μαρτίνου και έχει την Thenamaris με έδρα το Καβούρι.
τα πλοία αν και τα περισσότερα δεν είναι ελληνικής σημαίας είναι συμβεβλημμένα με το ΝΑΤ. Τα ταξιδεύουν δηλαδή έλληνες αξ/κοι.
Τα πλοία είναι κυρίως με σημαία Μαλτας και Κύπρου.

Όπως ανέφερα , άλλη η κατάταξη ανάλογα το DWT και αλλη αυτή ανάλογα τον αριθμό πλοίων.
μπορεί δηλαδή μια εταιρεία να έχει μικρότερα αλλά περισσότερα πλοία και άλλη εταιρεία μεγαλύτερα αλλά λιγότερα.
πάντως η λίστα αυτή έχει σχετικές διαφορές από την περσινή που κάλυπτε το έτος 2004 κυρίως και βρίσκετε στην 1η σελίδα του τόπικ.

Michael
20-03-2006, 16:30
Στα πλαίσια εκπόνησης μιας ερευνητικής εργασίας θα ήθελα όποιος μπορεί και το επιθυμεί να παρέξει πληροφορίες σχετικές με την TSAKOS SHIPPING & TRADING. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Morgan
20-03-2006, 17:51
Tι ψαχνεις ακριβως Μιχάλη?

Michael
20-03-2006, 18:08
Κυρίως καταχωρήσεις στον τύπο υπό μορφή αφιερώματος, αναφορές στην οργάνωση και την κουλτούρα της εταιρίας από σχετικά sites κτλ. Έπίσης και απόψεις ή πληροφορίες όσων τυχόν είναι σε θέση να γνωρίζουν για την εταιρία και τον όμιλο γενικά.

Morgan
20-03-2006, 22:00
τα sites του ομιλου του ιδιου του τσακου τα κοιταξες καθολου?
παντως αρθρα υπαρχουν και στα μηνιαια περιοδικα αλλα και στην πλοιαρχικη ηχω της πεπεν.
θα κοιταξω να βρω.
κοιτα ΤΑ sites του τσακου και πες μου αν εχει κατι καλο.

Sirius
20-03-2006, 23:18
Katarxas sigxaritiria sta paidia gia tin poli kali doulia pou kanete, den eixa idea oti kikloforouse mia tetia sinexos updated selida me thema ti allo tin nautilia alla apo tote pou tin anakalipsa tin episkeftomai sixna opote kai pali bravo.

Kai gia na mpo sto psito, tha mporouse kapios na dosei ka8e eidous plirofories pano sto thema :
Operational and Commercial Ship Management Strategies ?

Tha apeu8in8o kai ligo perissotero ston Morgan pou exei san "Occupation:
Operations - Management Company"
alla se ka8e periptosi ka8e pliroforia einai kalodexoumeni.

Gvaggelas, poli kali i ereuna gia tis doriforikes epikoinonies sto businessforum.

Ευχαριστώ!

Maroulis Nikos
21-03-2006, 06:44
Katarxas sigxaritiria sta paidia gia tin poli kali doulia pou kanete, den eixa idea oti kikloforouse mia tetia sinexos updated selida me thema ti allo tin nautilia alla apo tote pou tin anakalipsa tin episkeftomai sixna opote kai pali bravo.



Nα είσαι καλά σε ευχαρίστούμε για τα καλά σου λόγια θα χαρούμε να σε βλέπουμε τακτικά στην παρέα μας ;)

Michael
21-03-2006, 12:53
Ευχαριστώ πολύ, τα sites τα έχω ήδη κοιτάξει και είναι αρκετά κατατοπιστικά με χρήσιμο υλικό.

Giorgos_D
22-03-2006, 06:52
Με αφορμή το μήνυμα του Sirius θα ήθελα να ρωτήσω ποιος ειναι ο ρόλος του τμημματος Operations σε μια ναυτιλιακη εταιρια, οπως επίσης και ποιες ειναι οι επιθεωρήσεις S&P;

Morgan
22-03-2006, 09:32
Καλημερα

Μεταξυ αλλων το Operations department μιας Management Co. Ασχολειται με

*Καθημερινη επικοινωνια με τους πρακτορες τους ναυλωτες και τους πλοιαρχους των πλοιων
*επεξεργασια και προωθηση των οδηγιων των ναυλωτων στα πλοια - διασφαλιση πως οι οροι του ναυλοσυμφωνου εκτελουνται οπως πρεπει
- ενημερωση των πλοιαρχων για την διαχειριση των φορτιων την στοιβασια κτλ
*διασφαλιση της αξιοπλοιας των πλοιων
*παιζει τον ρολο του καθοδηγητη στους πλοιαρχους
*κανονιζει τις πετρελευσεις
*παρεχει οδηγιες στα τμηματα chartering της εταιρειας (pre-fixture)
*κανονιζει πρακτορες και ρυμουλα κτλ

κ.ο.κ.

τι εννοεις επιθεωρησεις S&P??

Morgan
22-03-2006, 09:33
Kai gia na mpo sto psito, tha mporouse kapios na dosei ka8e eidous plirofories pano sto thema :
Operational and Commercial Ship Management Strategies

μιλας για τις στρατηγικες που χρησιμοποιει το operations για να επιτυχει τα goals τα δικα του και της εταιρειας?

Sirius
22-03-2006, 13:02
Καλημερα,

ακριβως Morgan. Οι στρατηγικες που αναπτυσει το commercial and operational dpt, για να πετυχει τους στοχους του.

Ευχαριστω!

Giorgos_D
23-03-2006, 00:26
Ευχαριστω Morgan για τις πληροφορίες. Να φανταστώ πως το τμημα αυτό το απαρτίζουν οι αρχιπλοίαρχοι μιας εταιρίας;
Οσο για τις επιθεωρήσεις S&P πρέπει να είναι οι επιθεωρήσεις αγοραπωλησίας, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω.

Morgan
23-03-2006, 09:32
το operation εχει διαφορετικη δομη σε καθε ναυτιλιακη αλλα σιγουρα υπαρχουν καπετανιοι σε αυτο . ειδικα ο operations manager ειναι πλοιαρχος α' .
στα 5 ατομα που αποτελουν το ops department οπου εργαζομαι , εχουμε 3 α' πλοιαρχους (ο ενας ειναι διευθυντης) και 2 β'.

για το S&P δεν γνωριζω...:(

προς Sirius ...

δεν σε ξεχασα για τις στρατηγικες, αλλα ξερεις πως οι στοχοι και οι στρατηγικες καθοριζονται απο καθε εταιρεια ξεχωριστα και ειναι καπως δυσολο να φτιαξουμε κατι τι γενικο . θα το δουμε ομως

Sirius
23-03-2006, 10:34
Ετσι οπως τα λες Μοrgan, δεν μπορεις να τα βρεις αυτα που σε ρωτησα ουτε σε βιβλια, ουτε σε περιοδικα , ουτε στα website εταιριων παρα μονο αν εργαζεσε για αυτες οποτε...αναμενω πληροφοριες over! :rolleyes:

Morgan
23-03-2006, 11:19
σκεφτομαι το τι καναμε εμεις στην δικη μου και μπορω να σου πω οτι φαγαμε (κυριως οι διευθυντες) πολυ χρονο....και .....σκεψη!

Morgan
12-04-2006, 12:31
Ετσι οπως τα λες Μοrgan, δεν μπορεις να τα βρεις αυτα που σε ρωτησα ουτε σε βιβλια, ουτε σε περιοδικα , ουτε στα website εταιριων παρα μονο αν εργαζεσε για αυτες οποτε...αναμενω πληροφοριες over! :rolleyes:

please pm me for details

Morgan
14-04-2006, 14:25
kapoia pm den irthan logw full mailbox

falenitsa
18-04-2006, 14:06
ξερετε ποιος ειναι ο μισθος πρωτομπαρκου ανθυποπλοιαρχου σε φορτηγο πλοιο κατα μεσο ορο?

gvaggelas
18-04-2006, 14:09
περίπου 3.500. Τουλάχιστον τόσο έδινε η εταιρεία στην οποία έκανα πρακτική το καλοκαίρι

gvaggelas
18-04-2006, 14:16
Επίσης να σου πω ότι είμαι και Χιώτης, μιας και από ότι είδα ρώτησες αν υπάρχει κάποιος στο site. Είδα και την ερώτησή σου. Το ότι οι Χιώτες ναυτικοί αλλά και οι εφοπλιστές προτιμούν να συνεργάζονται ή να προσλαμβάνουν άτομα από το νησί είναι γνωστό. Αυτό που μου λες δεν το γνωρίζω (ότι δεν γουστάρουν τους υπόλοιπους από άλλα μέρη) και δεν το έχω ακούσει για την ακρίβεια. Απλά γνωρίζω ότι εμπιστεύονται πολύ περισσότερο κάποιον που είναι από το νησί (και αν είναι και από το ίδιο χωριό ακόμα καλύτερα), γιατί θεωρούν ότι δεν θα τους την "φέρει". Επίσης τους προτιμούν διότι είναι εύκολο να μάθουν τί εστί ο καθένας (μιας και είμαστε μικρή κοινωνία). Ένας άλλος λόγος που προτιμούν οι εφοπλιστές τους Χιώτες είναι για να δώσουν εργασία στους ναυτικούς του νησιού (κάτι σαν ενίσχυση της τοπικής κοινωνίας). Πάντως από όσο γνωρίζω ο κυριότερος λόγος είναι η εμπιστοσύνη.

falenitsa
18-04-2006, 14:16
αν επιτρεπεται σε ποια εκανες πρακτικη?

gvaggelas
18-04-2006, 14:18
Σίγουρα δεν θα την ξέρεις. "Harbour Shipping and Trading". Έχει Handysize φορτηγά, περίπου 14 και όλα ΄σχετικά μεγάλης ηλικίας.

falenitsa
18-04-2006, 15:25
δεχομαι το θεμα εμπιστοσυνης που αναφερεις!το προβλημα ειναι οτι σεναν κλαδο σαν τη ναυτιλια ομως πρεπει να δινονται ισες ευκαιριες στους ανθρωπους και να μη λειτουργει με γνωριμιες και τοπικα συμφεροντα.εξαλλου αυτο που καταλαβα οταν μπηκα στο καραβι ειναι οτι αν δε συνεργαστεις με τους υπολοιπους δε βγαινει το εφταμηνο.το κακο ειναι οτι σας εχει βγει το ονομα και πριν ακομα σας γνωρισει καποιος ειναι προκατειλημενος!γνωρισα μεχρι τωρα φοβερους χιωτες δε στο κρυβω βεβαια εγω ειμαι εξω απτο χορο ενω ο δικος μου που τους ζει εχει αλλη εντυπωση.γινεται πια λογος περι επιβιωσης καποιου αναμεσα σας και οχι περι συμβιωσης δυστυχως!φανταζομαι οτι εχεις ναυτικους στην οικογενεια σωστα?εισαι λογιστης?

gvaggelas
18-04-2006, 21:04
σου έστειλα προσωπικό μήνυμα

Morgan
19-04-2006, 13:54
Σίγουρα δεν θα την ξέρεις. "Harbour Shipping and Trading". Έχει Handysize φορτηγά, περίπου 14 και όλα ΄σχετικά μεγάλης ηλικίας.

den einai mikrh etaireia ...
to provlhma einai oti ta vaporia einai sxetika palia.....

:)

elpida
03-08-2006, 13:58
πωσ μπορω να αποκτησω γνωσεισ περι ναυτιλιακων θεματων για την θεση του auditor?prepei na exv empeiria se ayton ton tomea prin για να μπορεσω να εργασθω?αλλιωσ δεν γινετε τιποτα?δηλαδη ειναι κατι τοσο δυσκολο που δεν μπορω να το μαθω?απο που θα πρεπει να ξεκινησω εστω και τη πρακτικη μου για να εχω καποιεσ βασεισ για μια ναυτιλιακη στο μελλον!με το που με βλεπουνε στην ναυτιλιακη και βλεπουνε οτι ειμαι απο το τμημα διοικηση επιχειρησεων μου λενε να παω στην reception!!μου φαινετε λιγο τρελο!!δεν σπουδαζω για να γινω receptionist!!!morgan περιμενω να μου στηλεισ τα 2-3 πραγματακια για να κοιταξω!

Kyriakos
03-08-2006, 14:07
Αν έχεις κάνει διοίκηση, γιατί θες να γίνεις auditor?

Petros
03-08-2006, 15:40
ego pou eho kanei kapoies naytiliakes spoudes den to vrisko eykolo na gino auditor toulaxiston gia polla xronia akoma.

Kyriakos
03-08-2006, 16:10
Εσύ πάλι Πέτρο, γιατί θέλεις να γίνεις Auditor???

Petros
03-08-2006, 16:22
Δεν είναι ότι θέλω να γίνω auditor αλλά αφού είμαι στο ism μετά από πάρα πολύ καιρό καλή εξέλιξη θα ήταν.

Morgan
03-08-2006, 16:51
ηρεμα παιδες - ηρεμα! μια ερωτηση εκανε η κοπελα που παρεπιπτοντως ειναι απο ΤΕΙ Δ.Επιχειρησεων...

θεωρητικα για να εχεις την τυπικη δυνατοτητα να εισαι auditor μπορεις να το κανεις παίρνοντας το σχετικο course π.χ. του DNV εδω στον Πειραια.

το αν θα μπορεις να το κανεις και αμεσα ειναι μια αλλη ιστορια. Συνηθως πρεπει να κανεις πολλες επισκεψεις στα πλοια με την συνοδεια καποιου έμπειρου , εώς ότου να σου αναθεσουν και εσενα αυτή την δουλεια solo!

αν εμπαινες σε μια απο τις δεκαδες εταιρειες που αναλαμβανουν επιθεωρησεις ως εκπαιδευομενη τοτε μπορεις να συνεχισεις.

να εχεις στο μυαλο σου οτι ο χωρος ειναι ετσι και αλλιως δυσκολος για γυναικες και θελει πολυ ταλαιπωρια για να σταθεις - ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ...ολοι ομως ξεκινησαμε απο χαμηλα εως οτου κανουμε κατι , και εκτος αν εχεις μεσο ή τύχη, και εσυ απο εκει πρεπει να ξικινησεις (ακομα και reception για να γραψεις εμπειρια στο CV σου).

Morgan
03-08-2006, 16:54
ego pou eho kanei kapoies naytiliakes spoudes den to vrisko eykolo na gino auditor toulaxiston gia polla xronia akoma.

αν το θες προχωρα το...γινεται

Petros
03-08-2006, 16:58
genika milontas apla to vrisko dyskolo genika kapoios na parei ayti ti thesi an den ehei poly empeiria/gnoseis. Aytes oi episkepseis me empeirous den kanonizontai toso eykola. Ase pou exo tin entyposi oti prepei na eheis kai arketes tehnikes gnoseis (???) oste na gineis kalos se ayto pou kaneis. Den einai to thema mono na elegheis fakelous.

Morgan
03-08-2006, 17:26
εξαρταται για το που θες να εργασθεις. σιγουρα αν περιμενεις σε μεγαλη ναυτιλιακη να σε στειλουν για audit θα αργησει λιγο και εξαρταται απο την διαρθρωση της εταιρειας.

εμας τα audits τα κανει συναδελφος ανθ/ρχος ομως που δεν εχει τεχνικες γνωσεις αλλα πλεον πολυ εμπειρια μετα απο 10-15 επισκεψεις
ολα μια ιδεα ειναι

elpida
04-08-2006, 14:03
θεωρητικα για να εχεις την τυπικη δυνατοτητα να εισαι auditor μπορεις να το κανεις παίρνοντας το σχετικο course π.χ. του DNV εδω στον Πειραια.

1) ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ?ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ MORGAN!!ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ!!!ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ!!!ΟΚ ΘΑ ΑΡΧΗΣΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

2)ΚΥΡΙΑΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΕ!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΟΜΟΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 8ΩΡΟ Η 9ΑΩΡΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Ο MORGAN ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ!!!

Kyriakos
04-08-2006, 15:07
Ελπίδα, αυτό είναι το βασικότερο. Και ξέρω περιπτώσεις από κοπέλες που ξεκίνησαν από γραμματεία και τώρα είναι DPA. Αρκεί να σου αρέσει.
Ρώτησα, (ίσως λίγο απότομα..) γιατί ειναι μια χαρά και το chartering..πχ.

Επίσης, ίσως να είναι καλύτερα σε μικρή εταιρία, οπου μπερδεύεσαι με όλα. και μαθαίνεις ανάλογα.

Morgan
04-08-2006, 15:12
1) ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ?ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ MORGAN!!ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ!!!ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ!!!ΟΚ ΘΑ ΑΡΧΗΣΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!



το τηλ του DNV δεν το εχω ευκαιρο, παρε το 11888 και θα σου πουν!
ειναι κοντα στον Αγιο Δινυση και αν θυμαμαι κοστιζει καμμια 1000€!

σε συμβουλευω να πας να δεις πως ειναι μια τετοια εταιρεια και αν σου αρεσει να μεινεις, οχι απαραιτητα να μεταπηδησεις σε ναυτιλιακη (πλοιοκτητες)...γιατι δεν βρισκω τον λογο

Morgan
04-08-2006, 15:42
Piraeus
Det Norske Veritas S.A.
26-28 Akti Kondyli
Piraeus 18545
Greece
Unit details phone: +30 210 41 00 200

http://www.dnv.com/certification/find_us/findus_detail.asp?CountryCode=GRC&DNVArea=Piraeus&Addr1=Det%20Norske%20Veritas%20S.A.

Kyriakos
04-08-2006, 15:43
DNV τηλ. = 4100200

elpida
04-08-2006, 17:59
κυριακο δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με πειραξε ετσι οπωσ ρωτησες!δεν παρεξηγω τοσο ευκολα!

morgan και κυριακο σας ευχαριστω πολυ για το τηλ του dnv.και τον morgan περισσοτερο γιατι με εχει βοηθησει πολυ να ξακαθαρισω τα πραγματα και να βρω μια ακρη!και συνεχιζει και με βοηθαει βεβαια!!!σασ ευχαριστω παρα πολυ!!

για να βρω τισ εταιριεσ που λεμε που κανουνε τουσ ελεγχουσ λεω να μπω στο site τησ ναυτεμπορικησ!!!ξερεισ που αλλου να ψαξω πιο συγκεκριμενα?η ειναι καλα εκει?

Morgan
05-08-2006, 19:47
δες και τον καταλογο του ship.gr

Dreadlord
08-08-2006, 16:59
Εγω για να πω ενα σχολιο οσον αφορα καθαρα το θεμα του post, και σε αυτο το κλαδο ισχυει το αν εχεις μεσο, διαβαινε... Εχουμε στο γραφειο παλικαρι, 24ων, που ειναι στις αρχες του 3ου ετους εδω, απλα βοηθος σε καποιο τμημα, χωρις σπουδες μετα το λυκειο (απλα εκπληρωμενο στρατιωτικο), χωρις προηγουμενη εμπειρια σε οποιαδηποτε δουλεια (για ενσημα κλπ) και καθαριζει γυρω στα 9 κατοσταρικα.... Τωρα. Κι εχει Ο Θεος..

Morgan
08-08-2006, 17:35
το μεσο ισχυει παντου και σιγουρα πολυς κοσμος οταν πρωτομπηκε στην δουλεια δεν ηταν π.χ. αθ/ρχος (καλη ωρα) ή κατι τέτοιο.

το θεμα εδω ειναι πως θα την βρει την ακρη ενας "ασχετος" με τον χωρο και χωρις μεσο...γιατι αμα εχεις ......

Dreadlord
08-08-2006, 18:12
Σε μας, ενας Chief operator που ειχαμε σε bulkers ολη μα ολη μερα ουρλιαζε "τα πετρελαια!! ποσο εχεις εκει, ποσο εχεις τωρα, ποσα θα δηλωσεις κλπ...". Εκανε τα αδυνατα δυνατα να κρυψει ποσοτητες, να κερδισουν χρηματα. Τσατσιες...ε..γαυρος δεν ηταν; απο κει να καταλαβεις... :-)

Morgan
08-08-2006, 19:35
αυτο δεν ειναι στρατηγικη...

Petros
09-08-2006, 08:45
Τα σχόλια για γαύρους νομίζω στην ενότητα για ποδόσφαιρο θα πρέπει να μπαίνουν.

Enalia
11-08-2006, 12:42
Και ξέρω περιπτώσεις από κοπέλες που ξεκίνησαν από γραμματεία και τώρα είναι DPA. Αρκεί να σου αρέσει.
Επίσης, ίσως να είναι καλύτερα σε μικρή εταιρία, οπου μπερδεύεσαι με όλα. και μαθαίνεις ανάλογα.
Aυτό είναι πολύ σωστό και αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα απόλυτα. Εκτός από την δική μου περίπτωση (έχω σπουδάσει κάτι τελείως διαφορετικό από ναυτιλιακά -κοινωνιολογία- κι όμως εργάζομαι στο χώρο της ναυτιλίας 11 χρόνια τώρα), γνωρίζω περιπτώσεις αρκετές που η προϋπηρεσία σε ναυτιλιακές εταιρείες (ακόμα και ανεξάρτητα από την θέση) μπορεί να είναι διαβατήριο για να ασχοληθεί κανείς με τον χώρο σε πιο 'ειδικές' θέσεις. Ακόμα κι από την γραμματεία ή από θέσεις 'υποστήριξης'/βοηθού μπορεί να ξεκινήσει κάποιος. Ιδιαίτερα σε μικρότερες εταιρείες, αυτό ακριβώς που λέει ο Κυριάκος, που εκεί κάνεις σχεδόν τα πάντα, η πείρα που αποκομίζεις είναι τεράστια. Και αν βέβαια σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και ασχοληθείς λίγο παραπάνω επιδεικνύοντας την ανάλογη δεξιότητα και ζήλο, τότε η "προώθηση" μέσα στην εταιρεία δεν είναι δύσκολη.

Βέβαια, η παρακολούθηση σεμιναρίων στον τομέα του καθενός θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη, ιδίως όταν οι σπουδές του δεν είναι και τόσο σχετικές με το αντικείμενο που εργάζεται. Βοηθάει νομίζω σε όλες τις περιπτώσεις.

Morgan
14-08-2006, 08:47
συμφωνω και εγω ....

το σημαντικο ειναι να μπεις και να γραψεις υπηρεσια σε ναυτιλιακη.
απο εκει και περα , αλλαζεις, ψαχνεις , βρισκεις (κατι άλλο...) . Το σημαντικο ειναι να ξεκινας

elpida
16-08-2006, 23:43
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!!ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ ΗΔΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ MORGAN ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ!!!ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ!!!ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΣΕ ΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ!!!ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!ΘΑ ΣΕ ΩΦΕΛΗΣΟΥΝΕ!!!

Petros
17-08-2006, 09:04
Ehontas ksekinisei apo mikri etaireia eixa blextei me ta panta kai ematha ligo apo ola (chartering, operations, iso, ism, akoma kai logistikes eggrafes ekana kapoia stigmi ktl ktl), dynontas mou etsi ti dynatotita se opoio tmima kai na pao na eho mia idea kai na mporo me ton kairo na matho to kathe antikeimeno kala. Ksekinontas apo megali etaireia eisai psilohamenos kai dyskola mathaineis osa theleis. Nomizo tha symfonisoun kai oi pio palioi.

Petros
17-08-2006, 09:19
ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!

'Ενας φίλος μου έπιασε δουλειά πρόσφατα σε μια πολύ μικρή εταιρεία (δύο πλοία αρκετά μικρά) και ασχολείται με τα πάντα εκτός από τεχνικά, νομικά και λογιστικά (κάνει chartering, supply, operations, d/a checking, ism κτλ κτλ με τη βοήθεια του αφεντικού του φυσικά). Δεν θα αποκτήσει απίστευτη εμπειρία από όλα αυτά και θα γίνει το δεξί χέρι του πλοιοκτήτη (ήδη είναι)? Και να φύγει κάποια στιγμή θα έχει αποκτήσει τα προσόντα και τις γνώσεις ώστε να βρεί δουλειά σε μια άλλη εταρεία μεγάλη ή μικρή με αρκετά καλά χρήματα και προοπτικές.

Dreadlord
17-08-2006, 09:45
'Ενας φίλος μου έπιασε δουλειά πρόσφατα σε μια πολύ μικρή εταιρεία (δύο πλοία αρκετά μικρά) και ασχολείται με τα πάντα εκτός από τεχνικά, νομικά και λογιστικά (κάνει chartering, supply, operations, d/a checking, ism κτλ κτλ με τη βοήθεια του αφεντικού του φυσικά). Δεν θα αποκτήσει απίστευτη εμπειρία από όλα αυτά και θα γίνει το δεξί χέρι του πλοιοκτήτη (ήδη είναι)? Και να φύγει κάποια στιγμή θα έχει αποκτήσει τα προσόντα και τις γνώσεις ώστε να βρεί δουλειά σε μια άλλη εταρεία μεγάλη ή μικρή με αρκετά καλά χρήματα και προοπτικές.

Νομιζω εχει "πεσει" πολυ καλα.:rolleyes:

Morgan
17-08-2006, 10:01
ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ ΗΔΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
20 βιογραφικα δεν ειναι πολλα μην απογοητευεσαι ...και δεν χρειαζεται να λες οτι θες πρακτικη!
ζητα εργασια και βλεπεις...

Morgan
17-08-2006, 10:02
Νομιζω εχει "πεσει" πολυ καλα.:rolleyes:

φτανει να μην εγκλωβιστει

Morgan
17-08-2006, 10:04
Ehontas ksekinisei apo mikri etaireia eixa blextei me ta panta kai ematha ligo apo ola (chartering, operations, iso, ism, akoma kai logistikes eggrafes ekana kapoia stigmi ktl ktl), dynontas mou etsi ti dynatotita se opoio tmima kai na pao na eho mia idea kai na mporo me ton kairo na matho to kathe antikeimeno kala. Ksekinontas apo megali etaireia eisai psilohamenos kai dyskola mathaineis osa theleis. Nomizo tha symfonisoun kai oi pio palioi.

απλα στην μεγαλη εταιρεια υπαρχει εξειδικευση γιατι πολυ απλα υπαρχει κοσμος να κανει τις υπολοιπες εργασιες. Η μεγαλη εταιρεια σου παρεχει δυνατοτητες, σιγουρια και τρομερο ογκο γνωσεων πανω στο αντικειμενο σου. απο εκει και περα μπορεις να δεις αν θες ,αν ψαξεις και φυσικα αν προλαβαινεις και επιπλεον πραγματα.

και εγω απο μικρο γραφειο ξεκινησα παντως.

Petros
17-08-2006, 12:07
φτανει να μην εγκλωβιστει

mporei na egklovisteis pernontas kala hrimata omos, an eheis pesei se sostous anthropous. Eksalou eksartatai kai apo sena pos tha to heiristeis, an kaneis eksypnes kineiseis ktl. (Mhn akouso kouventa gia ta Greeklish pnigomai simera... http://www.sweetim.com/simiebar/content/emoticons/00020066.gif (http://www.sweetim.com/defaultie.asp?ref=2)

Morgan
17-08-2006, 13:13
τοτε δεν παιζει αυτο που λες - δεν εισαι εγκλωβισμενος! :.."Και να φύγει κάποια στιγμή θα έχει αποκτήσει τα προσόντα και τις γνώσεις ώστε να βρεί δουλειά σε μια άλλη εταρεία μεγάλη ή μικρή με αρκετά καλά χρήματα και προοπτικές"...γιατι αμα κονομας, εισαι το δεξι χερι του πλοιοκτητη, μαθαινεις και εχεις καλους ανθρωπους και συνεπαγομενες προοπτικες ανελιξεις δεν θεωρησε οτι θα την ψαξεις να φυγεις. Και συνεπως ουτε εγκλωβισμενος.

Συμφωνω στο οτι σχεδον τα παντα εξαρτωνται απο το πως θα χειριστεις τα πραγματα αναλογα με την ηλικια σου, τα προσοντα και την θεση σου αλλα και αυτους που εχεις απεναντι σου.

υ.γ. ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα ομως.....αν θελουμε τετοια συζητηση να το ανοιξουμε καπου αλλου ωστε εδω απλα να υπαρχουν πληροφοριες σαν αυτες που ψαχνει η φιλη μας η Ελπιδα

triad
17-08-2006, 14:00
Για γυναικα ομως και με τα ωραρια που παιζουν ποσο να μεινεις στο χωρο?(Η αποψη γυναικων που ειναι αρκετό καιρό στη ναυτιλια? Να δουμε οι νεότερες τι περιθωρια εχουμε)

Petros
17-08-2006, 14:00
υ.γ. ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα ομως.....αν θελουμε τετοια συζητηση να το ανοιξουμε καπου αλλου ωστε εδω απλα να υπαρχουν πληροφοριες σαν αυτες που ψαχνει η φιλη μας η Ελπιδα

Νομίζω την βοηθάμε να καταλάβει (αν και το ξέρει ήδη) ότι δεν πρέπει να αποκλείσει τις μικρές εταιρείες ούτε τις χαμηλές θέσεις. Μη σου πώ ότι δεν θα έψαχνα σε μεγάλη για αρχή...Εχει σχέση με το θέμα εργασία σε γραφείο με ή χωρίς ναυτιλιακές σπουδές.

Nikolas78
17-08-2006, 14:20
Συγχαρητήρια για το πολύ καλό forum!!
Το ανακάλυψα πριν λίγες μέρες τυχαία ψάχνοντας στο google για σχολές ιστιοπλοϊας και αποφάσισα να γίνω μέλος. Ωστόσο το πρώτο μου post το γράφω εδώ, μιας και το θέμα αυτό με αφορά άμεσα.

Βεβαίως και υπάρχουν δυνατότητες εργασίας σε ναυτιλιακή χωρίς τέτοιου είδους σπουδές! Πέρσι την άνοιξη ψάχνοντας για θέση που να συνδιάζει τεχνικό και οικονομικό υπόβαθρο (πτυχίο και μεταπτυχιακό) ξεκίνησα πριν 15 μήνες σε μια από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου από αγγελία στο ένθετο των ΝΕΩΝ (όχι στον ειδικό τύπο). Ποτέ που δεν είχα φανταστεί μια τέτοια επαγγελματική σταδιοδρομία.

Βρίσκομαι στο τμήμα αγορών, στα spares αν και ασχολούμε πολύ και με τα λιπαντικά. Τα ανταλλακτικά περιλαμβάνουν σε γενικές γραμμές :αναζήτηση κατάλληλων προμηθευτών για κάθε υπόθεση, οικονομικότεχνική ανάλυση και αγορά και τέλος αποστολή στο πλοίο που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι μιας και οι αποστολές γίνονται συνήθως σε κατάλληλα λιμάνια και συγκεντρωτικά για να επιτεχθούν οικονομίες κλίμακας. Στα λιπαντικά εμπλέκομαι και σε πιο τεχνικά θέματα αλλά και με ειδικές συμφωνίες με τους προμηθευτές.

Λόγω του μεγάλου μεγέθους της εταιρίας δεν υπάρχει η δυνατότητα ανάμιξης μου σε εργασίες άλλων τμημάτων, να κάνω λίγο από όλα δηλαδή. Ωστόσο το τμήμα βάση της οργανωτικής δομής της εταιρίας είναι σε πολύ κομβικό σημείο, πράγμα που απαιτεί καθημερινή συνεργασία με σχεδόν όλα τα τμήματα της εταιρίας. Κυρίως όμως με το Τεχνικό και το S&Q όσον αφορά τα spares και με το Οperation για τα lubs. Ουσιαστικά μόνο με το νομικό τμήμα, το insurance και το chartering έχω μηδενική επαφή.

Θέσεις στελεχών που δεν απαιτούν ναυτιλιακές σπουδές είναι πχ:

στο ΙΤ: κυρίως ηλεκτολόγοι μηχανικοί και πληροφορικάριοι
στο checking και στο λογιστήριο: οικονομικές σπουδές
στο τμήμα αγορών: πολύ ευρύ το φάσμα εδώ, χρήσιμο θα ήταν και γνώσεις logistics
ενώ και στο τεχνικό τμήμα δεν είναι όλοι τους Ναυπηγοί μηχανικοί

Βέβαια υπάρχουν μερικά τμήματα που είναι "απροσπέλαστα" όπως το S&Q (7 στους 7 πρώην καπετάνιοι) και operation ( 9 στους 10 καπετάνιοι)

Για τους νέους στο γραφείο προβλέπεται και ολιγοήμερο ταξίδι (του στυλ Ελλάδα-μαύρη θάλασσα-Ελλάδα) με πλοίο της εταιρίας για εξοικείωση.

Γενικά οι ρυθμοί είναι έντονοι αλλά μαθαίνει κανέις πάρα πολλά σε μια τέτοια δουλειά!

efouskayak
17-08-2006, 14:24
Καλώς όρισες .
Ενδιαφέροντα τα spares ?

Morgan
17-08-2006, 14:25
Νομίζω την βοηθάμε να καταλάβει (αν και το ξέρει ήδη) ότι δεν πρέπει να αποκλείσει τις μικρές εταιρείες ούτε τις χαμηλές θέσεις. Μη σου πώ ότι δεν θα έψαχνα σε μεγάλη για αρχή...Εχει σχέση με το θέμα εργασία σε γραφείο με ή χωρίς ναυτιλιακές σπουδές.

Αγαπητε Πετρο ισως και να εχεις δικιο.

Παραταυτα νομιζω τονισθηκε απο τα πρωτα ποστς εδω μεσα (στο τοπικ) οτι ΠΡΕΠΕΙ να ψαξει πρωτα σε μικρες εταιρειες αλλα και πιθανοτατα "χαμηλες" θεσεις (τι σημαεινει "ψηλη" θεση αραγε και ιδιαιτερα για γυναικα?) και τους λογους που χρειαζεται να το κανει αυτο.
ΜΕΡΙΚΕΣ φορες αλλωστε ΔΕΝ υπαρχει επιλογη.

efouskayak
17-08-2006, 14:27
Εδώ είμαι και περιμένω και εγώ να δώ τι θα πείτε για το ποιά είναι υψηλή θέση για γυναίκα...

Morgan
17-08-2006, 14:27
Θέσεις στελεχών που δεν απαιτούν ναυτιλιακές σπουδές είναι πχ:

στο ΙΤ: κυρίως ηλεκτολόγοι μηχανικοί και πληροφορικάριοι
στο checking και στο λογιστήριο: οικονομικές σπουδές
στο τμήμα αγορών: πολύ ευρύ το φάσμα εδώ, χρήσιμο θα ήταν και γνώσεις logistics
ενώ και στο τεχνικό τμήμα δεν είναι όλοι τους Ναυπηγοί μηχανικοί

Βέβαια υπάρχουν μερικά τμήματα που είναι "απροσπέλαστα" όπως το S&Q (7 στους 7 πρώην καπετάνιοι) και operation ( 9 στους 10 καπετάνιοι)


στα τμηματα που δεν απαιτειται (σε ναυτιλιακη , οχι "παραναυτιλιακη" εταιρεια) μπορεις να βαλεις και το chartering . Σε εμας τουλαχιστο τοσο εδω οσο και Αγγλια/Αμερικη αυτο παιζει.

υ.γ. κοιτατε σχετικη ενοτητα , τμηματα εταιρειας που δινεται μι αμικρη περιγραφη.
Νικο και εσυ μπορεις εκει να κανεις επιπλεον σχολια αν νομιζεις οτι μπορει να προστεθει κατι.

Morgan
17-08-2006, 14:28
Εδώ είμαι και περιμένω και εγώ να δώ τι θα πείτε για το ποιά είναι υψηλή θέση για γυναίκα...

.............ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ..............

Morgan
17-08-2006, 14:29
Για γυναικα ομως και με τα ωραρια που παιζουν ποσο να μεινεις στο χωρο?(Η αποψη γυναικων που ειναι αρκετό καιρό στη ναυτιλια? Να δουμε οι νεότερες τι περιθωρια εχουμε)

θα συμφωνησω.
Ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα γιατι σημαντικο ρολο παιζει και η οικογενεια.
Οι επιλογες δυστυχως ή ευτυχως είναι πιο περιορισμενες.

efouskayak
17-08-2006, 14:32
Το έχω ξαναπεί και θα το πώ πάλι αν θέλεις να είσαι σωστός επαγγελματίας ειδικά στην ναυτιλία δεν μπορείς να δουλευείς 9-5 οπότε... μάλλον δεν υπάρχουν επιλογές.

efouskayak
17-08-2006, 14:33
.............ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ..............

άρχισες και θα αρχίσω και εγώ και μετά θα με βγάλεις off topic xaxaxaxaxaxaxa

Morgan
17-08-2006, 14:37
με εσενα ξερεις οτι δεν μπορω να μην ειμαι καλός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

efouskayak
17-08-2006, 14:42
Δεν έχω παραπονο !!!!!!!!!!!

Nikolas78
17-08-2006, 15:02
@ Morgan

Η περιγραφή των τμημάτων στο υπόμνημά είναι πολύ κατατοπιστική και σχεδόν ταυτίζεται με τη δομή της εταιρίας στην οποία εργάζομαι.

Μικρές προσθήκες μόνο:

Για το τμήμα purchasing σε μας έχουν δημιουργηθεί 3 υποτμήματα: τα spares, τα αναλώσιμα που περιλαμβάνουν αγορές από τρόφιμα μέχρι χάρτες και τα λιπαντικά. Συνολικά, μαζί με τον διευθυντή τμήματος και το προσωπικό υποστήριξης απασχολούνται σχεδόν 20 άτομα.

Στο operation υπάρχει μικρό ξεχωριστό υποτμήμα bunkering που ασχολείται με τα καύσιμα των πλοίων - αγορά και ποιοτικός έλεγχος. (όχι το φορτίο που μεταφέρουν τα πλοία αλλά το καύσιμο που χρησιμοποιούν τα ίδια για να κινηθούν)

Τέλος στο τεχνικό τμήμα υπάρχει ξεχωριστό new buildings team για τα καινούρια πλοία. Συνήθως πρόκειται για άτομα που είχαν επανδρώσει site offices στο εξωτερικό και επέστρεψαν στα κεντρικά ως σύμβουλοι ή αρχιμηχανικοί.

Morgan
17-08-2006, 15:10
Νικο, βαλε αυτη την περιγραφη και εκει...
με ενα ποστακι!
ετσι γινεται σχεδον παντου (και εδω εκτος απο το bunkering) αλλα ειναι "deep" αναλυση του τμηματος...

αν θες τοποθετησε εκει ενα ποστακι

Morgan
17-08-2006, 15:11
ασε το βαζω εγω ;)

Dreadlord
17-08-2006, 16:23
Στη δικη μας εταιρια παντως ποικιλλουν τα πραματα, απο τη μια εχουμε (40ρα) επικαφαλη τμηματος (δε θελω να πω ποιο) κι απο την αλλη, κυριως οι νεαροτερες και καινουριες γινονται λιγο μπαλακι (ανεξαρτητως σπουδων) μεταξυ γραμματειας (ρεσεψιον), γραμματειας τεχνικου, αποστολες κουριερ, παιδια για ολες τις δουλειες. Οχι πονηρα πραγματα ομως! να παρει..:D

Morgan
21-08-2006, 09:44
Υπαρχουν τμηματα που δεν χρειαζεται να εισαι ουτε καπετανιος ουτε "θαλασσινος" για να εισαι επικεφαλης, και αυτα ειναι λιγο ως πολυ γνωστα.
οι νεοι και νεες γινονται σχεδον παντα - ιδιαιτερα στην αρχη - μπαλλακι...δυστυχως αυτη την διαδικασια την περναμε ολοι.

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 01:30
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτή την εταιρεία;
Έχω κάνει και τα δό μπάρκα εκεί και θα ήθελα να μάθω πόσα πλοία έχει και ποιά είναι αυτά.
Δυστυχώς το North Duchess πουλήθηκε.
Το πρώτο μου μπάρκο έκανα σε αυτό.Θα μου μείνει αξέχαστο.

Επίσης άκουσα πως οι εταιρείες των αδερφών Παπαδάκη ενώθηκαν.
Αληθεύει;

Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία.

Morgan
24-08-2006, 09:23
τωρα θα σε "στεναχωρησω" και θα απορησω!!
μα καλα αφου εκανες σε αυτη την εταιρεια 2 μπαρκα , δεν γνωριζεις ποσα βαπορια εχετε? κατι δεν μου κολλαει εδω ρε καπεταν φουρτουνα μου....

παρε ενα τηλεφωνο στον διευθυντη πληρωματων με τον οποιο εχεις και την κυριοτερη -αν οχι μοναδικη - επαφη και κανε του συζητηση για το επομενο ταξιδακι σου ως αξ/κος πια. πανω σε αυτη την κουβεντα ρωτα τι/που /ποσα βαπορια υπαρχουν.
το μονο που γνωριζω ειναι οτι βρισκεται στο κτιριο του Τσακου.

μια καλη ιδεα για περισσοτερα στοιχεια αν "φοβασε" την κουβεντα , ειναι να κανεις μια εγγραφη στον οδηγο που προτεινε ενας φιλος (βλ. Εργασια σε Ναυτιλιακο Γραφειο) και να δεις τι παιζει μεσω δικτυου


υ.γ. οταν λες αδελφια παπαδακη? ποιες ηταν οι εταιρειες?

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 09:47
Ήταν ο Γιώργος Παπαδάκης και ο άλλος Παπαδάκης.
Η Kassian κόπηκε και δημιουργήθηκε η Antares Navigation Agency τον οκτώβρη του 2004.Αυτό το ξέρω γιατί ήμουν στο M/V George εκείνη την εποχή,το οποίο ήταν και το πρώτο βαπόρι που μεταφέρθηκε από τη μία εταιρεία στην άλλη.
Γνωρίζω πως είχαν 7 βαπόρια σύνολο.Το North Duchess πουλήθηκε.
Άρα πάμε στα 6.
Ο γραμματικός που είχα τότε μου είπε πως πήραν 2 καινούργια άρα πάμε στα 8.
Από εκεί κι έπειτα δε γνωρίζω τίποτα.

Δεν έχω ασχοληθεί γιατί μου είπανε να περάσω και από κάποιες άλλες εταιρείες.Συγκεκριμμένα τις Marmaras και Eletson.
Απλά ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω για την πρώτη εταιρεία.
Τότε είχα ανοιχτές τις πόρτες.Μου είπαν μόλις πάρω το δίπλωμα να πάω για να με στείλουν ανθυποπλοίαρχο.

Τώρα θα δείξει τι θα κάνω.

Morgan
24-08-2006, 09:55
Ήταν ο Γιώργος Παπαδάκης και ο άλλος Παπαδάκης.
Η Kassian κόπηκε και δημιουργήθηκε η Antares Navigation Agency τον οκτώβρη του 2004.Αυτό το ξέρω γιατί ήμουν στο M/V George εκείνη την εποχή,το οποίο ήταν και το πρώτο βαπόρι που μεταφέρθηκε από τη μία εταιρεία στην άλλη.
Γνωρίζω πως είχαν 7 βαπόρια σύνολο.Το North Duchess πουλήθηκε.
Άρα πάμε στα 6.
Ο γραμματικός που είχα τότε μου είπε πως πήραν 2 καινούργια άρα πάμε στα 8.
Από εκεί κι έπειτα δε γνωρίζω τίποτα.

Δεν έχω ασχοληθεί γιατί μου είπανε να περάσω και από κάποιες άλλες εταιρείες.Συγκεκριμμένα τις Marmaras και Eletson.
Απλά ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω για την πρώτη εταιρεία.
Τότε είχα ανοιχτές τις πόρτες.Μου είπαν μόλις πάρω το δίπλωμα να πάω για να με στείλουν ανθυποπλοίαρχο.

Τώρα θα δείξει τι θα κάνω.

Με την πρωτη εταιρεια εχει πια επαφες?

ezzyskipper
25-08-2006, 02:54
Γεια σας τις προαλλες βρηκα μεσω μηχανη αναζητησης το φορουμ σας το οποιο ειναι πολυ καλο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος 25 ετων εχω παρει 2 κυκλους του Πλοιαρχου Β’ και μου μενει ενας.Το Νοεμβρη παω στρατο να τελειωνω και με αυτο το βασανο.Η υπηρεσια μου απο δοκιμος ειναι σε δεξαμενοπλοια και σαν ανθυποπλοιαρχος εχω 22 μηνες παλι σε δεξαμενοπλοια.Σκεφτομουν επειδη με ενδιαφερει πλεον να δουλεψω στην στερια σε ναυτιλιακη εταιρεια να παρω και του υποπλοιαρχου αλλα να μην μπαρκαρω και να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.Μηπως ξερετε ποια πανεπιστημια θα με δεχτουν? Θα εχω μετα προοπτικες ωστε να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα? Ποια ειναι η γνωμη σας? Η να παρω και του υποπλοιαρχου και να ψαξω να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να ξενιτευτω?

Morgan
25-08-2006, 14:33
ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΗΔΗ ΑΛΛΟΥ! ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ "ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ" ΣΠΟΥΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΣ" ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ

Petros
19-09-2006, 12:29
Η πρακτόρευση είναι μια από τις σημαντικότερες δραστηριότητες της ναυτιλίας. Ως εκπρόσωποι των πλοιοκτητών στα εκάστοτε λιμάνια οι πράκτορες φροντίζουν για το ασφαλές, γρήγορο και χωρίς εμπόδια 'περασμα' (turnaround) των υπο πρακτόρευσή τους πλοίων από το λιμάνι/α.

Κανονίζουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες με κρατικούς, λιμενικούς φορείς κτλ και συντονίζουν ό,τι αλλες υπηρεσίες έχουν ζητηθεί από το πλοίο / ναυτιλιακή εταιρεία (παράδοση ανταλλακτικων / προμηθειών, εκτελωνισμός ανταλλακτικών πριν την παράδοση στο πλοίο, ρυμούλκηση, αλλαγές πληρωμάτων, άδειες εξόδου πληρωμάτων, μεταφορά επισκεπτών πλοίου / πληρωμάτων, διέλευση στενών, πληρωμή φόρων ναύλου κτλ).

Ανά τον κόσμο οι πράκτορες προσφέρουν τις υπηρεσίες τους προς ώφελος της ναυτιλιακής εταιρείας και των ναυτικών έναντι αμοιβής φυσικά. Παρ' όλα αυτα εχουν διατυπωθεί ανά περιπτώσεις παράπονα απο ναυτιλιακές εταιρείες σε σχέση με τους πράκτορες σε κάποια λιμάνια (poor service, over-pricing, no return of unused funds, negligence, inability to respond to a crisis, lack of quick and correct information relevant to navigation, weather, condition of the port etc.).

Τι προβλήματα αντιμετωπίζετε γενικά με τους πράκτορες ανά τον κόσμο και τι λύσεις βρίσκετε?

Υπάρχουν 'Ελληνες πράκτορες στην παρέα μας ωστε να συζητήσουμε και το αντίστροφο? (προβλήματα των πρακτόρων, τα οποία είναι και πολλά).

Asterias
20-09-2006, 02:45
Γεια χαρά κ από μένα.

Απαντάω χωρίς να έχω προσέξει ιδαίτερα τις ημερομηνίες που γράφτηκε το θέμα.

Ελπίδα απ` ότι διάβασα είσαι σε ΑΤΕΙ Διοικ.Επιχ. πριν από 2 μέρες, που έψαχνα ανακοινώσεις για πρακτικές στους διαδρόμους του δικού μου ΤΕΙ (Λογιστικής Πειραιά) πέτυχα αρκετές Ναυτιλιακές να ζητούν με επιστολή τους, φοιτητές για πρακτική. Θυμάμαι την Hellenic Seaways και σε παλαιότερη επιστολή 2-3 μήνες πριν ίσως και παραπάνω τη Volos Shiping, ενώ φέτος είχε 4-5 Ναυτιλιακές που ζητούσαν φοιτητές για πρακτική και από Διοίκ.Επ. και από Λογιστική.

Nikolas78
21-09-2006, 00:10
Πράγματι όσον αφορά αποστολές/τροφοδοσίες πλοίων σωστή επικοινωνία με τους πράκτορες είναι το Α και το Ω. Προβλήματα και στραβές βέβαια πάντοτε θα συμβαίνουν, προσωπικά πιστεύω ότι η σωστή ενημέρωση και το feedback από πλευράς μας προς τους πρακτόρους είναι η πλέον ενδεδειγμένη τακτική για ελαχιστοποίηση των προβλημάτων.
Με άλλα λόγια αν ξέρουμε που μπορεί να τους βοηθήσει καλό είναι να τους το "περνάμε"

Προσωπικά τις χειρότερες καταστάσεις με agents τις συνάντησα στη Γαλλία και συγκεκριμένα Fos/Lavera. Είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες...

Επίσης σε μένα και σε πολλούς συναδέλφους εχει παρατηρηθεί το γεγονός ότι οι Ιταλοί είναι γδάρτες για συνήθεις εργασίες όπως ο εκτελωνισμός ανταλλακτικών.

P.S. Σημαντικό είναι να τονισθεί πως ο πράκτορας σε κάθε λιμάνι είναι αυτός που ξέρει καλύτερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια το schedule και τη θέση του πλοίου (αυτός και ο καπετάνιος βέβαια).
Έτσι για κάποιες επιχειρήσεις που απαιτούν λεπτό και ακριβή χειρισμό, όπως η τροφοδοσία του πλοίου με lubs/fuel, είναι απαραίτητο να συμβουλευτούμε τον πράκτορα, μην τυχόν γίνει τίποτα και καθυστερήσει το πλοίο, βγει "off hire" και τρέχουμε μετά...
Μερικές ερωτήσεις που ο πράκτορας καλείται να μας δώσει απάντηση είναι πχ: Είναι εφικτή η παράδοση στον ντόκο που θα πέσει το πλοίο; Θα χρειαστεί μπάριζα ή είναι δυνατή η παράδοση alongside; Μπορεί η παράδοση να γίνει όλο το 24ωρο ή μονο όσο υπάρχει φως ημέρας; Πού είναι καλύτερα να γίνει; μέσα στο λιμάνι ή στη ράδα (roads);

Petros
21-09-2006, 09:44
Τι σου κανανε οι Γαλλοι δηλαδη? Να ξερω να μη στειλω το πλοιο μου στη Lavera αν ειναι...:D , γενικα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα εκει (Marseilles,Lavera κτλ.) ασχετα με πρακτορες, οποτε γινονται κι αυτοι πιεστικοι και υπερβολικοι για διαφορα θεματα (αν εννοεις κατι τετοιο).

Οσο για την Ιταλια και τους εκτελωνισμους ανταλλακτικων, γενικα οπου υπαρχουν πολλες μικρες χρεωσεις πεφτει και η σχετικη στρογγυλοποιηση προς τα πανω.

Οι λεπτομερειες που παρεχουν οι πρακτορες για τις διαφορες εργασιες στο λιμανι, ειναι οπως λες πολυ σημαντικες και 'υποτιθεται' οτι ξερουν καλα το λιμανι τους και παρακολουθουν τη θεση του πλοιου, για να συντονισουν τις πολλες διαδικασιες που πιθανον να απαιτουνται.

Υπαρχει και στο εξωτερικο τοσος ανταγωνισμος, ωστε να ριχνει συνεχως τις τιμες της αμοιβης και κατ' επεκταση και την ποιοτητα της υπηρεσιας μακροπροθεσμα? Στην Ελλαδα, αν δεν προστατευεσαι απο καποιον ναυλωτη, δεχεσαι πολλες πιεσεις για τις τιμες λογω μεγαλου ανταγωνισμου.

shrimp
21-09-2006, 14:54
Καλησπέρα!
Σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι πραγματικά σας αρέσει πολύ αυτό που κάνετε.
Θα ήθελα μια γνώμη.
Είμαι απόφοιτος της ΑΣΟΕΕ με κατεύθυνση τα logistics και σκεφτόμουνα για ένα μεταπτυχιακό με κατεύθυνση ναυτιλιακά για να τα συνδυάσω.
Είναι εφικτό αυτό?
Και για τη συνέχεια υπάρχουν προοπτικές για καριέρα με έναν τέτοιο συνδυασμό?
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ελπίζω ότι έγραψα στο σωστό κομμάτι του forum.

Γιώργος Σ. Σκορδίλης
21-09-2006, 16:51
Νομίζω ότι ο Γαλλικός Νηογνώμονας εκπαιδεύει auditors, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι μετά θα βγεις στη πιάτσα και θα υποκλιθούν όλοι.
Μάλλον, πας λίγο ανάποδα.

shrimp
22-09-2006, 11:05
Καλημέρα.
Λέγοντας auditor εννοείς για οικονομικό έλεγχο?

Nikei
25-09-2006, 23:24
καμια σχεση με οικονομικο ελεγχο. δεσ το σαν επιθεωρητης που ανεβαινει σε καποιο πλοιο προκειμενου να κανει ερευνα για τυχον παραλειψεις του πληρωματος σε σχεση με τους διεθνης νομους και κανονισμους, κατα ποσο τηρουνται-ακολουθουνται οι κατευθηντηριες οδηγιες της εταιρειας, σωστο management, κανονες ασφαλειας κ.α κατι που γενικα χρειαζεται εμπειρια, ειδικευση...(να εχεις δει τα πραγματα εκ των εσω!!!).

shrimp
26-09-2006, 08:28
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την εξήγηση. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το προηγούμενο μήνυμα μου αλλά λέγοντας logistics εννοούσα συστήματα διανομής και μεταφορών προϊόντων, αποθήκευση, διαχείριση παραγγελιών κ.α.
Και ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστεί με ένα μεταπτυχιακό όπως αυτό του Πα.Πει. ή του Πανεπιστημίου Αιγαίου ή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (το οποίο το βρήκα από το forum αυτό σε άλλη ενότητα).
Ευχαριστώ.

Michael
26-09-2006, 12:58
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την εξήγηση. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το προηγούμενο μήνυμα μου αλλά λέγοντας logistics εννοούσα συστήματα διανομής και μεταφορών προϊόντων, αποθήκευση, διαχείριση παραγγελιών κ.α.
Και ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστεί με ένα μεταπτυχιακό όπως αυτό του Πα.Πει. ή του Πανεπιστημίου Αιγαίου ή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (το οποίο το βρήκα από το forum αυτό σε άλλη ενότητα).
Ευχαριστώ.
Ποιό είναι το βασικό αντικείμενο σπουδών σου; Εννοώ πέρα από την ειδίκευση στα logistics. Αυτό νομίζω παίζει έναν ουσιαστικό ρόλο. Επίσης, σε ενδιαφέρει για σπουδές στο εξωτερικό πέρα απο την Ελλάδα;

shrimp
26-09-2006, 14:03
Γεια.
Κοίτα για την ακρίβεια έχω τελειώσει το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ.Φαντάζομαι δεν θα σου λέει και πολλά. Ας πούμε ότι έχω ασχοληθεί με θέματα της διοικητικής επιστήμης αλλά και με τη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών.
Όσο αναφορά τις σπουδές και για τα 2 ενδιαφέρομαι. Για την ώρα σε Ελλάδα έχω βρει αυτά τα 3 που ανέφερα και για έξω έχω βρει ένα στο Rotterdam στο πανεπιστήμιο ERASMUS.

Morgan
26-09-2006, 16:47
o διευθυντης στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο ειναι ελληνας απο οτι ξερω!

shrimp
27-09-2006, 10:32
Ενδιαφέρον.

Nikolas78
27-09-2006, 13:07
Σόρρυ για την καθυστέρηση ;)

Ο πράκτορας είχε χάσει δύο δέματα της τάξης των 10 κιλών το καθένα με critical spares, τα οποία μετά από ασφυκτική πίεση από πλευράς μας κατάφερε να τα βρει περίπου μια εβδομάδα αργότερα..

φυσικά το πλοίο είχε ήδη αναχωρήσει οπότε έπρεπε να πληρώσω άλλα λεφτά για reforwarding στο Βόσπορο.

Αρκετά ψυχοβγαλτική εμπειρία και να σκεφτείς πως ήμουν μόνο 4-5 μηνών υπάλληλος τότε!

Petros
27-09-2006, 13:18
Σόρρυ για την καθυστέρηση ;)

Ο πράκτορας είχε χάσει δύο δέματα της τάξης των 10 κιλών το καθένα με critical spares...

Προς αμυνα των πρακτορων, μαλλον η εταιρεια που τα μετεφερε καπου θα τα εκανε θαλασσα, δεν καταλαβαινω πως μπορει να τα 'εχασε' ο πρακτορας(?).

Γενικα επειδη οι πρακτορες ειναι μπλεγμενοι με ολα, καμια φορα γινεται η γκαφα, αλλα να εχασαν απο δικη τους ευθυνη forwarded spares μου φαινεται περιεργο. Εκτος αν εκαναν λαθη κατα τον εκτελωνισμο, μεταφορα προς το πλοιο, αποθηκευση κτλ.

Η αδιαφορια ή η μη συνειδητοποιηση του επειγοντος της καθε καταστασης ειναι ενα θεμα που καποιοι πρακτορες υστερουν λιγο, αλλα αυτο εξαρταται και απο το φιλοτιμο/εμπειριες/γνωσεις του καθε υπαλληλου.

shrimp
27-09-2006, 13:32
Ξέρει κάποιος άλλος να προτείνει κάποιο άλλο καλό μεταπτυχιακό (εκτός από ΠαΠει, ΟΠΑ, Χίο) ?

Nikolas78
27-09-2006, 13:51
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την εξήγηση. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το προηγούμενο μήνυμα μου αλλά λέγοντας logistics εννοούσα συστήματα διανομής και μεταφορών προϊόντων, αποθήκευση, διαχείριση παραγγελιών κ.α.
Και ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστεί με ένα μεταπτυχιακό όπως αυτό του Πα.Πει. ή του Πανεπιστημίου Αιγαίου ή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (το οποίο το βρήκα από το forum αυτό σε άλλη ενότητα).
Ευχαριστώ.


Σύμφωνα με την περιγραφή θέσης που έγραψες, το πιο κοντινό σε ναυτιλιακό γραφείο είναι στέλεχος στο τμήμα αγορών/προμηθείών όπου μεταξύ άλλων ασχολείσαι και με θέματα διαχείρησης αποθηκών, αποστολή-μεταφορά στο πλοίο εκτός από τις παραγγελίες.

Υπό αυτή την έννοια, το μεταπτυχιακό που προσφέρει το ΠΑ.ΠΕΙ για τα logistics δεν είναι κακή ιδέα. Τελειώνοντας τις βασικές σπουδές μου το 2001 με είχε δεχθεί το ΠΑ.ΠΕΙ στο νεοσύστατο αυτό μεταπτυχιακό και μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Προτίμησα όμως μεταπτυχιακό στο Ο.Π.Α λόγω "ονόματος ΑΣΟΕΕ", δεν φανταζόμουν τότε ότι θα εργαζόμουν ποτέ σε ναυτιλιακή.
Όμως από τη στιγμή που εσύ έχεις ήδη από το προπτυχιακό γνώσεις στο αντικείμενο και ο ναυτιλιακός τομέας είναι η πρώτη σου προτεραιότητα ίσως δε σου χρειάζεται περαιτέρω εξειδίκευση στα logistics αλλά ένα MBA shipping όπως αυτό του ALBA.
Λάβε τέλος υπόψη σου πως οι περισσότερες εταιρίες δεν θεωρούν προαπαιτούμενο έναν μεταπτυχιακό τίτλο για μια θέση στο τμήμα purchasing. Αν έχεις ξεμπερδέψει με στρατιωτική θητεία δοκίμασε την τύχη σου στέλνοντας το "χύμα" το βιογραφικό σου σε ναυτιλιακές μαζί μια κατάλληλη συνοδευτική επίστολή που να εξηγείς αυτά που ζητάς και μπορεί να σου τύχει κάτι καλό εκει που δεν το περιμένεις!

shrimp
27-09-2006, 14:14
Ευχαριστώ πολύ.
Θα το επιχειρήσω αν είναι, έτσι και αλλιώς στρατιωτικές υποχρεώσεις δεν έχω. Λάθος φύλο.

Petros
27-09-2006, 14:20
Λαθος κανεις! Δεν εμαθες οτι θα αρχισουν να παιρνουν και τις γυναικες τωρα υποχρεωτικα?

shrimp
27-09-2006, 14:35
Ουπς!!:rolleyes:
Από πότε?Τουλάχιστον να δω αν προλαβαίνω. Μπορεί να μη με πιάνει.

elpida
28-09-2006, 00:09
ΦΑΝΤΑΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ?ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΛΗΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!!!!!:confused: :confused:

efouskayak
28-09-2006, 09:03
Συμφωνώ με τον Petro δεν είναι δυνατόν να τα έχασε ο πράκτορας, η μεταφορική σου έχει την ευθύνη και μετά ο εκτελωνιστής.

Αλήθεια όταν τα βρήκε... τι εξήγηση έδωσε ?

Petros
28-09-2006, 09:17
Ναι πηγαινε να δεις τη γλυκα να σε πρηζει ο καθε καφρος, σκοπια, βαρεμαρα, τσακωμοι, βισματα κτλ κτλ κτλ

Δε θα ηθελες να πας πιστεψε με.

Morgan
28-09-2006, 11:04
ρε εδω δεν πανε οι αντρες , θα πανε οι γυναικες??

οφφφφ τοπππιιιιιιικκκκκκκκκκκκκκ

shrimp
28-09-2006, 11:35
Σύμφωνα με την περιγραφή θέσης που έγραψες, το πιο κοντινό σε ναυτιλιακό γραφείο είναι στέλεχος στο τμήμα αγορών/προμηθείών όπου μεταξύ άλλων ασχολείσαι και με θέματα διαχείρησης αποθηκών, αποστολή-μεταφορά στο πλοίο εκτός από τις παραγγελίες.

Υπό αυτή την έννοια, το μεταπτυχιακό που προσφέρει το ΠΑ.ΠΕΙ για τα logistics δεν είναι κακή ιδέα. Τελειώνοντας τις βασικές σπουδές μου το 2001 με είχε δεχθεί το ΠΑ.ΠΕΙ στο νεοσύστατο αυτό μεταπτυχιακό και μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Προτίμησα όμως μεταπτυχιακό στο Ο.Π.Α λόγω "ονόματος ΑΣΟΕΕ", δεν φανταζόμουν τότε ότι θα εργαζόμουν ποτέ σε ναυτιλιακή.
Όμως από τη στιγμή που εσύ έχεις ήδη από το προπτυχιακό γνώσεις στο αντικείμενο και ο ναυτιλιακός τομέας είναι η πρώτη σου προτεραιότητα ίσως δε σου χρειάζεται περαιτέρω εξειδίκευση στα logistics αλλά ένα MBA shipping όπως αυτό του ALBA.
Λάβε τέλος υπόψη σου πως οι περισσότερες εταιρίες δεν θεωρούν προαπαιτούμενο έναν μεταπτυχιακό τίτλο για μια θέση στο τμήμα purchasing. Αν έχεις ξεμπερδέψει με στρατιωτική θητεία δοκίμασε την τύχη σου στέλνοντας το "χύμα" το βιογραφικό σου σε ναυτιλιακές μαζί μια κατάλληλη συνοδευτική επίστολή που να εξηγείς αυτά που ζητάς και μπορεί να σου τύχει κάτι καλό εκει που δεν το περιμένεις!

Συγγνώμη αλλά τώρα το πρόσεξα καλύτερα. Για το ΠαΠει το Μεταπτυχιακό που εννούσα είναι αυτό στη Ναυτιλία και όχι ένα άλλο με κατεύθυνση Logistics.
Δηλαδή μεταξύ:
-ΠαΠει, στη "Ναυτιλία"
-ΟΠΑ, νομίζω είναι στη Διοίκηση Υπηρεσιών με κατεύθυνση Logistics
-Πανεπιστήμιο Αιγαίου
-ALBA, MBA Shipping
Προτιμότερο είναι?

Kyriakos
28-09-2006, 11:39
ρε εδω δεν πανε οι αντρες , θα πανε οι γυναικες??

οφφφφ τοπππιιιιιιικκκκκκκκκκκκκκ

ΟΦ ΤΟΠΙΚ, αλλά ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ πάνε.

efouskayak
28-09-2006, 11:43
Δεν ανοίγετε ενα θεματάκι να γελάσουμε !!!!!:p

Petros
28-09-2006, 11:48
Αρνουμαι να μιλησω για τον κ....στρατο.

Nikolas78
28-09-2006, 12:06
Καλημέρα!

Λόγω μικρού όγκου και βάρους (10 κιλά το καθένα) τα είχα στείλει με door to door courier από Ολλανδία (εντός Ε.Ε.)
Μέχρι 25-30 κιλά συμφέρει courier καθώς επίσης μέσω ιντερνετ, όπως το site www.track-trace.com (http://www.track-trace.com) , ο εντοπισμός τους και η παρακολούθησή τους είναι εύκολη μέσω του tracking number.
Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση, ενώ φαινόταν ότι υπάλληλος του πράκτορα είχε υπογράψει και παραλάβει τα 2 δέματα,κάπου τα μπέρδεψαν στην προσωρινή τοποθέτησή τους στην αποθήκη τους (έκαναν ανακαίνιση στους αποθηκευτικούς τους χώρους ήταν η δικαιολογία τους..)

Τέτοιες περιπτώσεις είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ειδικά σε μερικά κομβικά λιμάνια όπως Algeciras, Singapore, New Orleans,Houston,Πειραιάς χρησιμοποιούμε πάντα τους ίδιους πράκτορες για όλα τα calls και για όλα τα πλοία λόγω πολύ καλής συνεργασίας.

efouskayak
28-09-2006, 12:19
Οντως εξαίρεση, ειδικά τέτοια περίπτωση (door to door).

Nikolas78
28-09-2006, 12:53
Και για μένα η θητεία στο πεζικό δεν ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου...ευτυχώς κράτησε μόνο 12 μήνες!

Στο θέμα μας τώρα,
@ shrimp
αν θέλεις την σιγουριά ενός κρατικού πτυχιου στο εσωτερικό οι λογικες επιλογές είναι ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ.
Αυτό το γενικά περί ναυτιλίας στο ΠΑΠΕΙ μου όμως ακούγεται κάπως φλου..δεν ξέρω βέβαια καθόλου τι περιλαμβάνει..μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Το ΑΛΜΠΑ από την άλλη μπορεί να μην είναι κρατικό, αλλά στην πιάτσα του χώρου έχω την εντύπωση πως χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης. Φαντάζομαι όμως πως θα είναι και πολύ πιο ακριβό.

Michael
28-09-2006, 12:54
-ΟΠΑ, νομίζω είναι στη Διοίκηση Υπηρεσιών με κατεύθυνση Logistics
Στο ΟΠΑ έχει κατεύθυνση στην Ναυτιλία. [Παρεπιπτόντως δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν τελειώσει ΑΣΟΕΕ, και δουλεύουν στην ναυτιλία, όσο και αν ξενίζει ορισμένες φορές αυτό.]
Στα υπόλοιπα τοπικ του σαιτ σχετικά με την εκπαίδευση και την εργασία νομίζω πως υπάρχουν αρκετά χρήσιμα στοιχεία ήδη δημοσιευμένα.
Αν θες υπάρχει και ένα μεταπτυχιακό στο city που συνδυάζει τα logistics με την ναυτιλία, αλλά θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω...
Πάντως νομίζω ότι θα μπορούσες να ασχοληθείς και απλά με τα logistics τα οποία από μόνα τους είναι της μόδας αυτήν την περίοδο. Επίσης σκέψου και την πιθανότητα ναεπιδιώξεις μια θέση στο τμήμα ΔΑΠ μιας ναυτιλιακής εταιρίας, νομίζω πως οι βασικές σου σπουδές βοηθάν σε αυτό, αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια εσύ ξέρεις τι θες περισσότερο.

shrimp
28-09-2006, 13:12
Ναι, η αλήθεια είναι ότι βοηθάει και για μια θέση σε ΔΑΠ.
Ευχαριστώ πόλυ πάντως για το ενδιαφέρον.

Petros
28-09-2006, 17:36
Να υποθεσω πως η υποθεση με τους Ιταλους αφορα d/a χωρις ολα τα τιμολογια ή debit notes κτλ? Η μιλαμε για χειροτερη περιπτωση: παραποιημενα τιμολογια ή μη αποστολη d/a για τα spares κτλ?

elpida
28-09-2006, 23:49
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ELLENIC SEA WAYS ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Nikolas78
29-09-2006, 10:02
Αν και το τμήμα disbursements είναι αυτό που ελέγχει τις διαδικασίες και πληρώνει τους πράκτορες, δε γνωρίζω αν κάναν στην Ιταλία κάτι τόσο χοντρό όπως παραποίηση τιμολογίων.

Η κοινή διαπίστωση για τους Ιταλούς είναι ότι χρεώνουν ακριβά σε σχέση με άλλα μεσογειακά λιμάνια τις συνήθεις υπηρεσίες για εκτελωνισμούς, εργατοώρες στη μεταφορά, γερανούς, λάτζα κτλ, πράγμα που μας έχει αναγκάσει να στέλνουμε μόνο υπερεπείγοντα spares σε μέρη όπως Santa Panagia, Trieste, Venetia, Fiumicino διότι δε συμφέρει. Από τις λίγες εξαιρέσεις είναι η Genoa.

Να προσθέσω επίσης πως το τμήμα operations που καθορίζει και ποιος θα είναι πράκτορας σε ένα call είναι υποχρεωμένο να τηρεί αρχείο, να αξιολογεί και να φτιάχνει συγκριτικούς πίνακες με τους πράκτορες ανά λιμάνι συμπεριλαμβάνοντας την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρουν και τα κόστη. Η πολιτική είναι να μοιράζονται οι δουλειές, δηλαδή πράκτορες που έχουν εγκριθεί να χρησιμοποιούνται εναλλάξ, ώστε να αυξάνεται ο ανταγωνισμός μεταξύ τους και τα κόστη να συμπιέζονται προς τα κάτω. Μόνο σε κάποια βασικά λιμάνια όπως είπα πριν οι πράκτορες είναι πάντα οι ίδιοι λόγω μακροχρόνιας και καλής συνεργασίας.

Michael
29-09-2006, 13:09
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ELLENIC SEA WAYS ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Μια γενική "συμβουλή-οδηγία" είναι να έχεις υπόψη σου πως οι ναυτικοί δεν είναι πάντοτε σαν τους άλλους κοινούς εργαζόμενους, αλλά εμφανίζουν κάποιες ιδιαιτερότητες που χρήζουν και ανάλογου χειρισμού. δηλάδή με πιο απλά λόγια, οι ναυτικοί έχουν πολύ ανώμαλα και φορτωμένα ωράρια εργασίας, υπόκεινται σε ταλαιπωρίες κατά τους κλυδωνισμούς του σκάφους,τις δύσκολες καιρικές συνθήκες (αέρας, βροχή, κρύο, ζέστη κτλ.), βασανίζονται από το αίσθημα του νόστου, πρέπει πολλές φορές να λαμβάνουν άμεσες αποφάσεις σε συνθήκες υψηλής αβεβαιότητας και με υψηλής αξιακής στάθμης διακύβευμα, ζουν και εργάζονται στο ίδιο περιορισμένο μέρος, μειωμένες δυνατότητες ανέσεων, ιδιώτευσης, ψυχαγωγίας κτλ. Όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό, όλα αυτά επιδρούν στην ψυχοσύνθεσή τους και μάλιστα προκειμένου να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν αναπτύσουν μηχανισμούς άμυνας που μερικές φορές τους κάνουν να φαίνωνται λίγο περισσότερο επίμονοι, ευέξαπτοι, λιγότερο δεκτικοί σε αλλαγές ή αδικίες στο χώρο εργασίας κτλ ή, το αντίθετο, να μην είναι ιδιαίτερα εκδηλωτικοί, να είναι παθητικοί σε αλλαγές, να μαζεύουν μέσα τους τις αντιρήσεις τους και τις διαφωνίες τους κτλ. Όλα αυτά μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι ένας συνιθισμένος εργαζόμενος στην στεριά. Συνεπώς στον χειρισμό των υποθέσεών τους χρειάζεται μια διάκριση, διπλωματία, να δείχνει κανέις ότι ενδιαφέρεται και (όντως) προσπαθεί να καταλάβει το πρόβλημα και να δώσει μια εφικτή και αποδεκτή αμοιβαία λύση. Μερικές φορές ίσως κανείς πρέπει να είναι πιο ανεκτικός απο τα συνήθη και άλλοτε πιο απότομος. Βέβαια το θέμα αυτό είναι πολύ μεγάλο και δεν υπάρχουν πάντοτε έυκολες ρετσέτες λύσεων. Σε κάθε περίπτωση πάντως χρειάζεται λιγο παραπάνω προσοχή και ενδιαφέρον έχωντας κανείς κατά νου ότι μιλάει και διαχειρίζεται ανθρώπους που έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέραμε παραπάνω. Τώρα όσον αφορά τα τυπικά και τα χαρτιά, αυτά το πρώτο καιρό είναι δύσκολα για όλους. Γρήγορα όμως κανέις τα μαθαίνει και αφού πάρει τον αέρα της δουλείας τα καταφέρνει. Το σημαντικότερο όμως κατά την ταπεινή μου άποψη και την όποια κάποια εμπειρία μου είναι να θυμάται κανείς ότι δεν διαχειρίζεται συντελεστές όπως τα μηχανήματα, άλλα ανθρώπους με προσωπικότητα και κοινωνικές ανάγκες και φυσικά και αδυναμίες.
Ε, και μην ανησυχείς η πρακτική στο κάτω κάτω είναι περισσότερο για να μαθαίνεις και να σε μαθαίνουν. Καλή σταδιοδρομία.

Petros
30-09-2006, 03:06
Να προσθέσω επίσης πως το τμήμα operations που καθορίζει και ποιος θα είναι πράκτορας σε ένα call είναι υποχρεωμένο να τηρεί αρχείο, να αξιολογεί και να φτιάχνει συγκριτικούς πίνακες με τους πράκτορες ανά λιμάνι συμπεριλαμβάνοντας την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρουν και τα κόστη. Η πολιτική είναι να μοιράζονται οι δουλειές, δηλαδή πράκτορες που έχουν εγκριθεί να χρησιμοποιούνται εναλλάξ, ώστε να αυξάνεται ο ανταγωνισμός μεταξύ τους και τα κόστη να συμπιέζονται προς τα κάτω. Μόνο σε κάποια βασικά λιμάνια όπως είπα πριν οι πράκτορες είναι πάντα οι ίδιοι λόγω μακροχρόνιας και καλής συνεργασίας.

Επισης απο ο,τι εχω δει, καλο ειναι να γινεται και αξιολογηση του εκαστοτε πρακτορα απο τον καπετανιο, ο οποιος τον ζει απο κοντα και επηρεαζεται πιο αμεσα απο τις υπηρεσιες που παρεχει. Η αξιολογησεις που εχω δει περιλαμβανουν: ταχυτητα/συνεπεια, ορθοτητα οδηγιων για το λιμανι ή τον καιρο ή γενικες οδηγιες, χειρισμος εκτακτης καταστασης (αν υφισταται), πετρελευσεις ή παραδοση ανταλλακτικων (παλι αν εχει γινει στο συγκεκριμενο λιμανι), συντονισμος εργασιων κτλ. (Εγω θα εβαζα και αν η φατσα του μου εμπνεει εμπιστοσυνη ή οχι :D )

(Νομιζω οτι τετοιου ειδος ελεγχος/αξιολογηση προβλεπεται και απο τον ism και ειδικα το tmsa στα δεξαμενοπλοια, οσων αφορα τον ελεγχο/καταλληλοτητα των suppliers ή service providers του πλοιου. Στην αλλη ενοτητα που εχουμε ανοιξει σχετικα θα μπορουμε να πουμε περισσοτερα και πιο συγκεκριμενα)

Πολυ λογικη η στρατηγικη επιλογης που χρησιμοποιειτε μου ακουγεται, απο τη στιγμη που εχετε πολλες φορες εσεις την δυνατοτητα να διαλεξετε και δεν υποχρεουστε απο το ναυλωτη να χρησιμοποιησετε καποιον συγκεκριμενο πρακτορα.

Προς ολους: Μπορει να σταματησα τα greeklish αλλα τονους δε βαζω. 10 ωρες θα κανω και ειμαι και απο ξενυχτι.

Morgan
02-10-2006, 15:33
οι ναυτικοι πρακτορες ειναι μια πονεμενη ιστορια.
ιδιαιτερα απο την στιγμη που στο παιχνιδι μπηκαν οι τεραστιοι παιχτες, οι μικροι αναγκαστηκαν ειτε να εξαγοραστουν ειτε να εξαφανιστουν ειτα απλα να κατεβασουν το κοστος τους και ταυτοχρονα το επιπεδο των υπηρεσιων τους.
ειναι λογικο να σκεφτει καποιος, πως αν θα πεσεις σε καλο η οχι πρακτορα εξαρταται απο πιο λιμανι καλεις.
δεν ειναι ακριβως ετσι.
στην αμερικη π.χ. (πολιτισμος) υπαρχουν απειροι πρακτορες για γελια, αρκετοι απατεωνες και λιγοι σοβαροι.
στην Λουαντα (δυτ.Αφρικη) καποιοι πρακτορες ειναι κλασεις ανωτεροι. Το ιδιο ισχυει σε χωρες π.α. Γαλλια vs Τουρκια , Ελλαδα vs Λιβανο κτλ κτλ.
Με αυτη την λογικη ειναι καλυτερο να χρησιμοποιεις πρακτορες στανταρ για χρονια, αυτο ομως δεν ειναι εφικτο παντα λογω charter party, ή γιατι απλα δεν εχεις σχεσεις εκει ή γιατι δεν συμφερει ή, ή,ή, ή .....!

σε γενικες γραμμες προτιμω τους μικρους και ανεξαρτητους λογω του οτι δειχνουν μεγαλυτερο ενδιαφερον . Βεβαια οταν και αυτοι πηξουν στην δουλεια, σε γραφουν κανονικα!

παντως και σε κατι που αναφερθηκε παραπανω :
το δεμα μπορει να το χασει ενας πρακτορας αλλα και η μεταφορικη
το operations μικρο λογο εχει στο νομιναρισμα. αυτα ειναι πολιτικες εταιρειας (μακροχρονιες σχεσεις) αλλα και ναυλωσυμφωνου.
τα evaluation forms for agents συνηθως δεν συμπληρωνονται και οταν συμπληρωνονται , περιεχουν πολλες φορες ανακριβειες - εμεις συμπληρωνουμε οταν εχουμε παραπονα απο πρακτορα και μαλιστα παραπονα σοβαρα.

Nikolas78
02-10-2006, 23:37
[quote=Morgan;16152]στην αμερικη π.χ. (πολιτισμος) υπαρχουν απειροι πρακτορες για γελια, αρκετοι απατεωνες και λιγοι σοβαροι.
στην Λουαντα (δυτ.Αφρικη) καποιοι πρακτορες ειναι κλασεις ανωτεροι. Το ιδιο ισχυει σε χωρες π.α. Γαλλια vs Τουρκια , Ελλαδα vs Λιβανο κτλ κτλ.
quote]

Συμφωνώ σε αυτό, κυρίως για τη Δυτική Αφρική στις πρώην γαλλικές αποικίες δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα. Τα πράγματα τα τελευταία χρόνια στις παρεχόμενες υπηρεσίες (απ΄ότι μου λένε οι παλιότεροι στο γραφείο) έχουν βελτιωθεί πολύ προς το καλύτερο. Μέρη που ήταν "απλησίαστα" έχουν γίνει προσιτά.

Όσο για το operaton στο "νομιναρισμα", από όσα έχω δει σε μας ως τώρα, θα έλεγα πως παίζει κάτι περισσότερο από μικρό ρόλο ..αν και όπως προαναφέρθηκε δεν κάνει πάντα αυτό την επιλογή αλλά οι ναυλωτές.

elpida
02-10-2006, 23:59
σε ευχαριστω παρα πολυ για την συμβουλη σου!!θα μου ειναι πολυ χρησιμη!!!!παντα οταν συνεργαζομαι με ατομα γυρω μου ειτε ειναι στεριανοι ειτε θαλασσινοι το ιδιο συμπεριφερομαι και στουσ 2!!!ανθρωποι ειναι και οι 2!!!το μονο που τουσ διαχωριζει ειανι οτι ο ενα σ εχει περισσοτερα προνομια σαν στεριανοσ ενω ο θαλασσινοσ μειωνεκτει κατα πολυ σε αυτον τον τομεα!!!βασικα θελω να ειμαι ενταξει και συνεπεισ στισ υποχρεωσεισ μου απεναντι σε εμενα πρωτα και μετα στην εταιρια που θα εργαζομαι ειτε αυτο ειναι πρακτικη ειτε η κανονικη μου εργασια!απλα θα προσπαθησω να απορροφησω σαν σφουγγαρι οσεσ περισσιτερεσ γνωσεισ μπορω απο τον καθενα εκει μεσα και να μαθω μεσα απο τισ εμπειριεσ τουσ και τα λαθη τουσ που ενδεχομενω να κανω και εγω στην [αραμονη μου εκει!!!γιατι και τα λαθη για τουσ ανθρωπουσ ειανι αλλα οχι και σε μεγαλο βαθμο φυσικα!
σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ η συμβουλη σου πιστευω εκτοσ οτι ειναι ορθη ειναι και απολυτωσ σωστη και ετσι ειναι η πραγματικοτητα!

Morgan
03-10-2006, 10:57
ποιο ειναι το ποσοστο επιλογης σε εσας για τους πρακτορες?
ας πουμε 50% ναυλωτων (μαζι me to provided competitive) και 50% Owners' option?

Nikolas78
03-10-2006, 11:29
Παραπάνω από 50% απόφαση των Owners, θα έλεγα κοντά στο 2 προς 1.
Πράκτορες των ναυλωτών έχουμε όταν το πλοίο είναι "time chartered" και κοιτώντας τώρα στα γρήγορα το positioning, την τρέχουσα περίοδο έχουμε περίπου 15 πλοία χρονοναυλωμένα σε έναν στόλο 40+ πλοίων.

gvaggelas
03-10-2006, 11:38
Τον διορισμό του κ. Αριστείδη Πατρινού στο διοικητικό της συμβούλιο ανακοίνωσε σήμερα η Tsakos Energy Navigation.
Ο κ. Πατρινός είναι πρόεδρος της εταιρείας Synthetic Genomics, ενώ έχει διατελέσει επικεφαλής του τμήματος βιολογικών και περιβαλλοντικών ερευνών του αμερικανικού υπουργείου Ενεργείας.

Πηγή: Ναυτεμπορική, 2/10

Morgan
03-10-2006, 11:39
αν ειναι πανω απο το 50% των Owners, τοτε σαφως και η θεση του Operations ειναι διαφορετικη στο ολο θεμα. δεν σου κρυβω παντως οτι μου φαινεται πολυ μεγαλο το ποσοστο. στα ναυλωσυμfωνα σε εμας (voyage) τις περισσοτερες φορες ειναι επιλογη ναυλωτων.
μιλαω για γκαζαδικα βεβαια.
οι ναυλωτες που εχεις επιλογη ειναι πχ η ΠΕΤΡΟΜΠΡΑΣ ή η ORL

Nikolas78
03-10-2006, 12:10
Ίσως :confused: είναι χρονική συγκυρία, αν και τα περισσότερα πλοία είναι tankers στη γραμμή Νοβοροσίσκ - Ευρώπη μέσω Βόσπορου και οι ναυλωτές πάνω-κάτω οι ίδιοι...

Πάντως με τους operators (φορτηγών και tankers) που αισθάνομαι πιο άνετα για κουβέντα έχει τύχει να συζητήσουμε αρκετές φορές για τους πράκτορες, και μου έχουν πει λίγα λόγια για το πως τους επιλέγουν, πως τους αξιολογούν και πως τους παζαρεύουν, δείχνοντας μου πως έχουν λόγο και κάποια διαπραγματευτική δύναμη.

...σε αντίθεση με μένα αυτή τη στιγμή τώρα που με τους μεγάλους προμηθευτές λιπαντικών ούτε λόγος για παζάρια στις τιμές :(

Morgan
03-10-2006, 12:24
ειναι η γραμμη που κανουν και οι συγεκριμενοι ναυλωτες λοιπον. ενω τα πλοια ειναι σε "σποτ" , την ιδια ωρα στην ουσια δεν ειναι.
ιδιαιτερα οι ναυλωτες της Μαυρης ειναι πανω κατω οντως οι ιδιοι και συνηθως σου αφηνουν αυτη την επιλογη, εχεις δικιο.

Nikolas78
03-10-2006, 12:27
...και συμπληρωματικά να γράψω πως όταν έχουμε πολλές δουλειές σε ένα λιμάνι που αφορά πολλά τμήματα είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε και owners agents παράλληλα με τον πράκτορα των ναυλωτών, ακόμα και αν το πλοίο είναι χρονοναυλωμένο και υπάρχει chart. agents.
Επειδή εμείς τότε σαν purchasing dept. χρησιμοποιούμε τον δικό μας, η αναλογία Owners / chart. agents μεγαλώνει.

Morgan
03-10-2006, 12:40
Αυτο ειναι αλλο, απο το owners' option to appoint the agents in all ports....ειναι protective agent
μην το μπερδευεις με το charter party

Nikolas78
03-10-2006, 12:48
OK! :) thanks για την διευκρίνιση!

Petros
03-10-2006, 21:50
Ειναι καπως περιεργο γενικα (αν και ειναι συνηθης πρακτικη) να οριζει τον πρακτορα ο ναυλωτης και να τον πληρωνει ο disponent owner (δεν ξερω αν ισχυει πουθενα αλλου σε αλλο κλαδο κατι τετοιο).

Αυτο δημιουργει αρκετα προβληματα και καποιοι πρακτορες δεν υπολογιζουν μερικες φορες οπως θα επρεπε τον πελατη τους. Ενω ο πρακτορας θεωρειται 'υπηρετης του πλοιοκτητη' (owners' servant), πολλες φορες τα συμφεροντα που εκπροσωπει ειναι των ναυλωτων (αφου στην ουσια αυτοι του δινουν τη δουλεια).

Ετσι και ο ανταγωνισμος λειτουργει περιεργα και ο ρολος του πρακτορα διαστρεβλωνεται. Φυσικα και ο πρακτορας ειναι σε δυσκολη θεση σε περιπτωση προβληματων (μεταξυ των δυο αφεντικων του). Θυμαμαι περιπτωση που καποιοι ναυλωτες/παραληπτες προσπαθησαν να 'απoτρεψουν' τον πρακτορα να τους παραδωσει ενα letter of protest (δεν θυμαμαι το περιεχομενο του γραμματος) και φυσικα διαφορα μικροψεματακια (που εχουν μεγαλη σημασια για το χρονο του πλοιου) για την προβλεψη πλευρισης/διαθεσιμοτητα φορτιου/εκκινηση εργασιων κτλ.

Αντιλογος: Oι ναυλωτες/φορτωτες/παραληπτες αναλογα, θελουν στο λιμανι τους και για το φορτιο τους να ενεργει ο δικος τους πρακτορας, για λογους ασφαλειας και καλης συνεννοησης.

Παντως για ολα αυτα φταινε τα ρημαδια τα ναυλοσυμφωνα (?). Μηπως πρεπει να ανοιξουμε ενοτητα?

Morgan
04-10-2006, 09:14
για ολα φταινε τα φραγκα που παιζονται, γενικως...

Nikola
09-10-2006, 17:00
Ξέρει Κανείς Τι Χρειάζεται Για Να Βγάλεις Άδεια? Είτε Ακτοπλοιας Είτε Ποντοπόρου? Κάποιο Link?

Petros
11-10-2006, 12:35
Κανείς δεν θυμάται? Δεν έχω κάνει αυτην την διαδικασία. Στο τελωνειο πιστεύω εχουν ολες τις απαραίτητες πληροφορίες και ενημερώνουν σχετικά για τα χαρτιά που χρειάζονται.

Morgan
11-10-2006, 13:43
εγω δεν ξερω αν και δεν πιστευω οτι τουλαχιστον για να εργασθεις σε πρακτορειο χρειαζεται και ειδικη αδεια/προσοντα.
για να φτιαξεις ενα δικο σου, νομιζω οτι οι διαδικασιες δεν ειναι διαφορετικες απο αυτες που ακολουθουνται για την συσταση μιας Ε.Π.Ε. - τιποτα παραπανω.

υπαρχει ενα course των Lloyds πανω στο Ship Agency για οποιον ενδιαφερεται

Petros
13-10-2006, 10:20
Για να εργαστεις στο γραφειο πρακτορειου δεν χρειαζεται ειδικη αδεια, αλλα η εταιρεια (ο ιδιοκτητης και ο πρακτορας στο λιμανι) χρειαζεται αδεια απο το τελωνειο που της δινει δικαιωμα να πρακτορευει σε συγκεκριμενο λιμανι ή (σε αυτο το διαζευτικο βαζω τονο να μην μπερδευομαστε) λιμανια.

Μπορεις να πρακτορευσεις καραβια μονο στα λιμανια οπου ισχυει η αδεια σου. Αν ο κολλητος σου εχει στειλει το καραβι του αλλου και θελει εσενα για πρακτορα, τοτε βαζεις υποπρακτορα για να γινουν νομιμα οι διαδικασιες και μοιραζεστε τα ωφελη, αναλογα με τη συμφωνια που θα κανεις με τον υποπρακτορα.

ZionX
17-10-2006, 15:59
φίλε που είσαι και αντμινιστρέϊτορ, από πού τα έβγαλε αυτά το ΕΛΝΑΒΙ;;;
τα τσέκαρες αν στέκουν ή απλά τα έγραψες λόγω συμφερόντων;;;
φαντάζομαι ότι ξέρεις και ο ίδιος ότι είναι παραμύθια... δες ξανά τι έγραψες...

π.χ. HAJIOANNOU GROUP (World & Stelmar Tankers) POLYS HAJIOANNOU 67

μήπως έχει και την Easyjet;;;;

και τη Safety Management Overseas ποιός την έχει;;; o Στέλιος;;;

anyway κάνε κάνα update γιατί Stelmar δεν υπάρχει πια, την πάτησε το... τρένο!!!

Morgan
17-10-2006, 16:33
φιλε εχω τεραστια συμφεροντα...γιατι ειδικα το ναυτιλια το διαβαζουν ατομα που επηρεαζονται απο τα γραφομενα μου ως αντμιν και αφου επηρεαστουν καθοριζουν και την αγορα!

ρε μεγαλε, με το ωραιο υφακι - και ιδιαιτερα για πρωτο μηνυμα- δεν κοιτας λιγακι (ή μαλλον μην κοιταξεις - δες) για ποτε αναφερεται η σχετικη λιστα και ποτε εχει γινει το ποστ απο εμας?
κανε μας την χαρη που θα μας πεις οτι εχουμε και συμφεροντα, και ηρθες να πεις οτι του Χατζη την πατησε το τρενο...εσενα περιμεναμε.

αιντε

gvaggelas
17-10-2006, 16:39
Καταρχήν η κατάταξη μιλάει για P Hajiioanou και όχι για Stelios. Μάλλον αναφέρεται στον αδερφό του Πόλυ, που αν δεν κάνω λάθος ουδεμία σχέση έχει με την Stelmar.

Morgan
17-10-2006, 16:48
εχει ληξει το θεμα gvaggelas..
ειδικα για στελμαρ εχουμε γραψει ακομα και σε αυτο το θεματακι.
συνοψιζω..
παλιο θεμα
παλια λιστα
εχουμε εξηγησει τον τροπο που εκανε την καταταξη το 2004!!!!!! το περιοδικο

οταν ακους καποιον και μετα τα παραπανω σου λεει οτι εχεις συμφερον να κανεις copy/paste απο ενα σαιτ (με αναφορα της πηγης) καποιες πληροφοριες , τοτε ή νουμερο καραγκιόζης είναι ή ασχετος με το αντικείμενο.
στην τελικη, τα παραπονα ...στην πηγη

Roulis
17-10-2006, 17:23
To Hajiioannou group αναφερετε στον Polys Haji-Ioannou o stelios απο πλοια εχει μονο αυτα τα (2 νομιζω) της Εasycruise.
o Polys εχει την Poyar tankers και τη Safety Management αν θυμαμαι σωστα.

triad
18-10-2006, 08:50
Κωνσταντίνος, Θανάσης(Eastern) και Ανδρέας(Minerva) είναι τα τρία αδέρφια που ξεκίνησαν από τη Thenamaris και μετά οι δύο έφτιαξαν τις δικές τους.

gvaggelas
18-10-2006, 17:16
Ok Morgan και θα συμφωνήσω στα λεγόμενά σου.

dgd77
18-10-2006, 19:46
kalispera kai pali , sa psaroukla kai egw ua eithela na eyxaristisv toys administrators gia thn sosti diaxeirish tou forum , kai na parakaleso tous alous psaroukles ( opos kai ego) na einai pio euprepeis sta comments tous. Pisteuo oti to site kai ta meli tou antalasoun apopseis kai sxolia poy einai ofelima gia ton kathena. Den xorane tetoia sxolia. Euxaristo!!!

Petros
07-11-2006, 15:27
Η συγκεκριμενη proforma d/a ειναι για εκφορτωση βωξιτη με τα μεσα του πλοιου (vsl's cranes) σε συγκεκριμενο Ελληνικο λιμανι (φυσικα υπαρχουν διαφορες ανα λιμανι / χωρα):

PILOT DUES
PORT DUES
LIGHT DUES
CUSTOM HOUSE FEES
TUGS' CHARGES (2 IN / 1 OUT ETC, DEPENDING ON VLS'S SIZE)
FREE PRATIQUE / CLEARANCE FORMALITIES
MOTOR BOAT HIRE
SPARES FORWARDING EXPENSES
CUSTOM CLEARANCE OF SPARE PARTS
COST OF SUPPLIES
TRANSPORTATION CHARGES
TELECOMMUNICATION CHARGES
SUNDRY PETTY EXPENSES
SHOVELING CHARGES
PAYLOADERS CHARGES
EXIT / SHORE PERMITS FOR CREW

AGENCY FEE

Aυτα ειναι τα βασικα εξοδα του πλοιου. Ελπιζω να μη ξεχασα κανενα
σημαντικο.

Morgan
11-11-2006, 20:52
Πετρο, μιας και το εβαλες, δεν βαζεις και το αντιστοιχο κοστος ανα item για αυτο το call?
ετσι θα καταλαβουν ολοι για ποσα πολλα χρηματα μιλαμε..

Petros
12-11-2006, 16:33
Θα τα βαλω εγω, εσυ ακομα ομως χρωστας ενα θεμα για τις Ολλανδεζες...

efouskayak
12-11-2006, 17:28
Κάτσε ρε Πέτρο ακόμα δεν έφτασε !!!!!! :rolleyes:

Morgan
12-11-2006, 18:48
φωτογραφιες εβγαλα σημερα παντως που ειχε λιακαδα!!!!!
Πετρο γραψε τα κοστη και εγω σου υποσχομαι θα το φροντισω

Petros
14-11-2006, 15:12
Εχε χαρη που θελω να δω Ολλανδεζες στη λιακαδα...

Ολα σε Euro:

PILOT DUES 850
PORT DUES 250
LIGHT DUES 700
CUSTOM HOUSE FEES 150
TUGS' CHARGES (2 IN / 1 OUT ETC, DEPENDING ON VLS'S SIZE) 9000
FREE PRATIQUE / CLEARANCE FORMALITIES 75
MOTOR BOAT HIRE 100
SPARES FORWARDING EXPENSES (depending on number of packages transportation means etc)
CUSTOM CLEARANCE OF SPARE PARTS (as above)
COST OF SUPPLIES (αυτονοητο)
TRANSPORTATION CHARGES 100
TELECOMMUNICATION CHARGES 80
SUNDRY PETTY EXPENSES 100
SHOVELING CHARGES 4300
PAYLOADERS CHARGES 6000
EXIT / SHORE PERMITS FOR CREW (εξαρταται απο τον αριθμο του πληρωματος αλλα ετσι κι αλλιως ειναι λιγα χρηματα)

AGENCY FEE 4000 (εξαρταται απο τη συμφωνια)

Σαν προφορμα φυσικα το παραπανω ειναι λιγο φουσκωμενο για ευνοητους λογους και πολλα απο τα ποσα εξαρτωνται και απο αλλους παραγοντες.

Morgan
14-11-2006, 23:51
τουλαχιστον (αν και οφφ-τοπικ) θα βαλω μια φωτο απο αμστερνταμ (1) και μια απο μιντελμπουργκ (2)

1:
http://img239.imageshack.us/img239/7770/hollandamsterdammiddelbbw3.jpg (http://imageshack.us)


2:
http://img93.imageshack.us/img93/3493/hollandamsterdammiddelbkd9.jpg (http://imageshack.us)

Morgan
14-11-2006, 23:54
αλλες 2 ...

1 αμστερνταμ

http://img296.imageshack.us/img296/74/hollandamsterdammiddelburg033cr4.jpg (http://imageshack.us)

2 μιντελμπουργκ (η γειτονια μου)

http://img239.imageshack.us/img239/1393/hollandamsterdammiddelbsu1.jpg (http://imageshack.us)

efouskayak
15-11-2006, 11:26
χάλιααααααααααααααααααααα

Nikolas78
15-11-2006, 11:32
@ Morgan

μια χαρά φαίνεται η γειτονιά σου! Καλή εγκατάσταση και προσαρμογή!

@ Πέτρος

Όντως τα έξοδα για custom clearence για αποστολές ανταλλακτικών έχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις. Συνήθως χρεώνουν ανά κάθε μία "φορτωτική" (Αir Way Bill ) και το βάρος, ο αριθμός κιβωτίων και η αξία των ανταλλακτικών είναι οι σημαντικότεροι παράμετροι που καθορίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού.
Επίσης, μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές υπάρχουν και στα barge boats, κοινώς μπάριζες/λάτζες. Και εδώ το μέγεθος της μπάριζας και η απόσταση που διανύει μέχρι το πλοίο που θα τροφοδοτήσει επηρεάζουν το κόστος. Κατά κανόνα όπου η τροφοδοσία απαιτεί supply boat, όλες οι δουλειές γίνονται μονομιάς (crew changes, spares/stores/food supply) και το κόστος στην Ευρώπη μπορεί να είναι 500 με 1000 Ευρώ. Οι εταιρίες λιπαντικών για bulk deliveries έχουν βέβαια τις δικές τους.
Υπάρχουν όμως και terminals όπου η απόσταση που διανύει η λάτζα είναι πολύ μεγάλη οπότε το κόστος ανεβαίνει πολύ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Galveston - ΗΠΑ (κόστος ανά δρομολόγιο $3000-4000). Πιο ακριβό που έχω συναντήσει είναι το Cayo Arcas στο Μεξικό όπου ο αγωγός που ξεφόρτωνε το τάνκερ ήταν 80 μίλια μακριά! ($ 5000+ το κόστος της λάτζας)
Οι μεγάλοι πράκτορες έχουν ιδιόκτητα barge boats, νομίζω όμως πως συνήθως οι πράκτορες νοικιάζουν από αλλού

Petros
15-11-2006, 14:42
@ Morgan:

Θα περιμενω κι αλλα δεδομενα για να βγαλω γνωμη σωστη/επαγγλεματικη/εμπεριστατωμενη.


@ Νικολας:

Καποιοι πρακτορες εχουν κ δικα τους ρυμουλκα εκτος απο λατζες. Οτιδηποτε μπορεις να βρεις αναλογα με το ποσο εχει επεκταθει ο πρακτορας κ σε τι επιπροσθετες δουλειες εχει μπλεχτει.

Φυσικα για τα αυξημενα εξοδα εκτελωνισμου, λατζας, ρυμουλκων κτλ δε φταινε οι πρακτορες εκτος αν παιρνουν μιζες / κρυφες προμηθειες και ανεβαζουν τις τιμες.

ChristosBR
27-11-2006, 19:49
Γεια σας, είμαι καινούργιος στο forum και απλά θέλω να κάνω μια ερώτηση για το εάν επιτρέπεται να βάλω «ανακοίνωση – διαφήμιση » για να ενημερώσω τα υπόλοιπα μέλη για τις υπηρεσίες του πρακτορείου μας εδώ στην Βραζιλία.


Ευχαριστώ,


Χρήστος

lamainmusain
27-11-2006, 22:54
Ειναι εκπληκτικες η φωτογραφιες Morgan!!!Να περνας καλα!!!

Kyriakos
28-11-2006, 11:26
Γεια σας, είμαι καινούργιος στο forum και απλά θέλω να κάνω μια ερώτηση για το εάν επιτρέπεται να βάλω «ανακοίνωση – διαφήμιση » για να ενημερώσω τα υπόλοιπα μέλη για τις υπηρεσίες του πρακτορείου μας εδώ στην Βραζιλία.


Μόνο αν συνοδεύεται και από πρόσκληση με τα έξοδα πληρωμένα από την εταιρία για 5 άτομα για 10 μέρες.

Petros
28-11-2006, 12:44
Περιοδο καρναβαλιου

gvaggelas
01-12-2006, 11:39
ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ του δεξαμενόπλοιου «Bregen» ανακοίνωσε χθες η Tsakos Energy Navigation (TEN) η εισηγμένη στο NYSE ναυτιλιακή εταιρεία του Ομίλου Τσάκου, η οποία αναμένεται τον επόμενο χρόνο να παραλαμβάνει ένα νεότευκτο ανά μήνα.
Το πλοίο ένα panamax διπλού τοιχώματος που ναυπηγήθηκε το 1989 είναι το τελευταίο που παρέμενε στο στόλο της εταιρείας και είχε ναυπηγηθεί τη δεκαετία του 1980, αφού τα άλλα δύο το «Cruχ» (1987) και «Libra» (1988) πουλήθηκαν ήδη στη διάρκεια του 2006. Η πώληση του «Bregen» θα αποφέρει για την ΤΕΝ κεφαλαιακά κέρδη ύψους 5 εκατ. δολ.
Παράλληλα η ΤΕΝ ανακοίνωσε τη χρονοναύλωση δύο δεξαμενοπλοίων των «Victory III» και Hesnes, σε μία μεγάλη πετρελαϊκή εταιρεία. Η συμφωνία αναμένεται να αποφέρει έσοδα ύψους 35 εκατ. δολ., τους επόμενους 25 μήνες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΤΕΝ έχει εξασφαλίσει ήδη ελάχιστα έσοδα ύψους 250 εκατ. δολ. για το 2007 και 220 εκατ. δολ. για το 2008, καθώς έχει «κλείσει» συμφωνίες απασχόλησης για τα 37 πλοία του στόλου της που αντιπροσωπεύουν το 80% των διαθέσιμων ημερών εργασίας για το 2007 και το 70% για το 2008.
Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΤΕΝ κ. Νίκος Τσάκος, σχολιάζοντας την πώληση του Bregen» και τα νέα χρονοναυλοσύμφωνα τόνισε μεταξύ άλλων ότι η εταιρεία συνεχίζει να εκσυγχρονίζει το στόλο της, εξασφαλίζει υγιή ρευστότητα και αυξάνει την αξία των μετόχων.
Τέλος επισημαίνεται ότι τους επόμενους 12 μήνες η εταιρεία αναμένεται να παραλάβει 11 νεότευκτα δεξαμενόπλοια. Το συνολικό επενδυτικό της πρόγραμμα περιλαμβάνει 15 δεξαμενόπλοια.


Πηγή: Ναυτεμπορική, 29/11/2006

Petros
03-12-2006, 19:21
Κανενας operator που θελει να μπει στη διαδικασια παζαριου/διαπραγματευσεων για την παραπανω proforma?

(Προκληση για να γινει ενδιαφερον το θεμα).

Στα Αγγλικα φυσικα.

ChristosBR
04-12-2006, 00:47
Παιδιά θα δώ τι μπορώ να κάνω για σας :rolleyes:





Κανενας operator που θελει να μπει στη διαδικασια παζαριου/διαπραγματευσεων για την παραπανω proforma?

(Προκληση για να γινει ενδιαφερον το θεμα).

Στα Αγγλικα φυσικα.

Morgan
05-12-2006, 00:32
http://www.bridge-log.com/news/2006/12/1276.html

Morgan
05-12-2006, 23:02
PILOT DUES 2500-4000
PORT DUES QUAY DUES 1800
LIGHT DUES 2500
CUSTOM HOUSE FEES 700
TUGS' CHARGES (2 IN / 1 OUT ETC, DEPENDING ON VLS'S SIZE) 13000 (-DISCOUNT AS PER AGREEMEN)
MOTOR BOAT HIRE 800
SPARES FORWARDING EXPENSES (depending on number of packages transportation means etc)1800

COST OF SUPPLIES/OWNERS ITEMS 1200
TRANSPORTATION CHARGES 100
TELECOMMUNICATION CHARGES 400
SUNDRY PETTY EXPENSES 100


AGENCY FEE 2500 (εξαρταται απο τη συμφωνια)

Petros
06-12-2006, 16:50
Στο πρακτορειο που δουλευα μας ειχαν ζητησει απο τη BIMCO να στειλουμε μια ενδεικτικη proforma για συγκεκριμενο μεγεθος πλοιου, η οποια θα εμπαινε σε ενα database με proforma d/as απο λιμανια ολου του κοσμου.

Χωρις να ξερουμε τις τιμες σε αλλες χωρες και για να μην τυχον εκτεθουμε (ακριβοι κτλ), ψαξαμε τουλαχιστον σε καποια Ευρωπαικα λιμανια να δουμε τι τιμες επικρατουν.

Διαπιστωσαμε οτι τα Ελληνικα λιμανια και οι Ελληνες πρακτορες ειναι οι πιο φθηνοι. Δεν ξερω αν εχει διαπιστωσει καποιος το αντιθετο αλλα και σε θεματα Agency Fee και τα υπολοιπα (ισως λογω μεγαλου ανταγωνισμου) μεγαλη διαφορα απο αλλα Ευρωπαικα (και οχι μονο) λιμανια.

Morgan
07-12-2006, 13:01
οι ελληνες πρακτορες ειναι οντως φτηνοτεροι σε agency fees, αλλα γενικα και τα εξοδα λιμανιου ειναι σχετικα πιο φτηνα απο τα υπολοιπα ευρωπαικα λιμανια. υπαρχουν ομως παραγοντες που καθοριζουν αυτες τις τιμες....δεν μπορει η ελλαδα να χτυπησει ταβανι.

ακριβη πολυ η ιταλια, η βορεια ευρωπη ....γενικα η ευρωπη θεωρειται ακριβη

Petros
12-12-2006, 17:06
Oλη η Ευρωπη εκτος απο την Ελλαδα. Αυτο γιατι?

Εχουμε καμια ιδεα?