PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρώματα Επαγγελματικών σκαφών τουρισμού



captainpanos
12-03-2007, 23:22
όσοι ασχολούνται με επαγγελματικά σκάφη ας καταθέτουν τις απόψεις τους εδώ.

egeotiss
20-03-2009, 14:09
captainPanos,
αυτο το θέμα που θίγεις εχει πολλες παραμέτρους και σίγουρα διαφορετικες προσεγγίσεις. απο την εμπειρια που εχω από τα δικα μας επαγγελματικά σκάφη, ξέρω οτι μπορει να συντησεις τα πάντα. Ατομα που πραγματικα ειναι αναντικαταστατα (αξιωματικους & κατωτερο πλήρωμα) , αλλους που θλιβεσαι γιατι διαλεψαν το δρομο της θαλασσας και σαφως αυτους που ανηκουν σε μια μεση κατασταση...
Τα επαγγελματικα σκαφη ειναι μια μικρογραφια των μεγαλυτερων σκαφων με τα ιδια προβληματα και τις ιδιες αναγκες...

Apostolos
20-03-2009, 15:13
Πώς μπορείς να εργαστεί κάποιος σε ένα τουριστικό? Δέν μιλάμε για μικράκια αλλα για κάποια αξιόλογα στα οποία μπορείς να κάνεις καριέρα εκει? Διάβαζα τις προάλλες στο έγκριτο περιοδικό Shippax ότι υπάρχει μεγάλη κρίση στην ευρεση πληρωμάτων και ιδικά αξιωματικών σε αυτά τα σκάφη αλλά απο προσωπικής άποψης κανεις δέν έχω δεί να ψάχνει να βρει πληρώματα. Αντιθέτος και εδώ ισχύει το βίσμα και ο γνωστός αφού αν πάς κάπου μόνος σου τρώς αμέσως πόρτα!

egeotiss
20-03-2009, 16:33
αποστολε
δεν εχεις αδικο σε αυτα που γραφεις. μιλωντας απο την πλευρα των εργοδοτων μπορω να σου πω πως α) οι ευκαιριες για καριερα στα τουριστικα επαγγελματικα (τα μεγαλα) σαφως και υπαρχουν καθως οντως ειναι προβλημα στον κλαδο μας να βρουμε πληρωματα που μπορουν να σταθουν στις ιδιατερες συνθηκες των τουριστικων πλοιωνβ) σιγουρα ειναι ενα σχετικα κλειστό κύκλωμα και οι συστασεις παιζουν καποιο ρόλο, ομως οι πορτες δεν ειναι στεγανες και υπαρχει χωρος για νεοεισερχομενους. Αγαπη & γνωση για την θαλασσα να υπαρχει και σίγουρα και μια επικοινωνιακη ικανονοτητα καθως τα πληρωματα των σκαφων αυτων ερχονται σε αμεση και συνεχη επικοινωνια με τους επιβάτες.

sea world
20-03-2009, 22:16
Πώς μπορείς να εργαστεί κάποιος σε ένα τουριστικό? Δέν μιλάμε για μικράκια αλλα για κάποια αξιόλογα στα οποία μπορείς να κάνεις καριέρα εκει? Διάβαζα τις προάλλες στο έγκριτο περιοδικό Shippax ότι υπάρχει μεγάλη κρίση στην ευρεση πληρωμάτων και ιδικά αξιωματικών σε αυτά τα σκάφη αλλά απο προσωπικής άποψης κανεις δέν έχω δεί να ψάχνει να βρει πληρώματα. Αντιθέτος και εδώ ισχύει το βίσμα και ο γνωστός αφού αν πάς κάπου μόνος σου τρώς αμέσως πόρτα!

SYMFWNW APOLYTA ME TON Apostolo KAI MALISTA 8YMAMAI PRIN KAPOIA XRONIA POU HMOYN STO KESEN GIA TO DIPWMA TOY PLOIARXOU, EIXAME PAIDIA POY DOYLEYAN SE MEGALA KOTERA KAI OTAN TOYS RWTAGAME NA MAS POYN PWS MPAINEIS KAI TI XREIAZETAI, MAS PAROUSIAZAN MIA ERMHTIKA KLEISTH GIGANTOPORTA KAI PANTA MAS ELEGAN OTI MPHKAN ME GNWSTO!!!

mangos
21-03-2009, 08:48
Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με τα μη επανδρωμένα τουριστικά σκάφη, αλλά γνωρίζω πολλούς που ασχολούνται με τα επανδρωμένα. Οι περισσότεροι από αυτούς, έχουν ένα κοινό πρόβλημα: Δεν μπορούν να βρουν πληρώματα!
Πως βρίσκουν? Στην μαρίνα που ελλιμενίζονται τέτοι σκάφη, ρωτάνε τον καπετάνιο κάποιου άλλου τουριστικού, και ο ένας συστήνει τον άλλον, οπότε αυτό δημιουργεί την εντύπωση του κλειστού κυκλώματος.

Όταν λέτε μικρά ή μεγάλα τουριστικά, τι εννοείτε?
Όλα τα τουριστικά σκάφη, άνω των 20 μέτρων, υποχρεούνται σε πλήρωμα.