PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυλίς [Tighnamara, Avlis]



Leonardos.B
22-03-2009, 22:10
Με εκτίμηση για τους κυνηγούς του πανάκριβου παρελθόντος της ναυτιλίας μας

135187

aegina
22-03-2009, 22:33
Μ εκτίμηση για τους κυνηγούς του πανάκριβου παρελθόντος της ναυτιλίας μας

33585
Oxi pantws Saronikos isws Mykonos...

Roi Baudoin
22-03-2009, 23:15
Φίλε Leonardo B, έχω την εντύπωση ότι η απίστευτη αυτή εικόνα δείχνει το λιμάνι της Ραφήνας, πριν από το 1948 που ήρθε το τσιμεντόπλοιο.

Αν δεν με γελούν τα μάτια μου, δηλώνω ότι τέτοια φωτογραφία δεν έχω δει ποτέ μα ποτέ.

Με πάσα επιφύλαξη είναι η Ραφήνα.
Αν ισχύει η εκτίμησή μου, τότε θα πρέπει η εικόνα να μεταφερθεί.

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Ellinis
22-03-2009, 23:23
Μ εκτίμηση για τους κυνηγούς του πανάκριβου παρελθόντος της ναυτιλίας μας

33585

Φίλε Λεονάρδε Β., για το λιμάνι δεν είμαι σίγουρος. Φέρνει κάτι απο Ραφήνα βέβαια, αλλά για το καράβι ίσως είναι το ΓΛΑΡΟΣ!
Roi, το ΓΛΑΡΟΣ ταξίδευε και το 1947 ως ΘΕΣΣΑΛΙΑ αλλά δεν ξέρω αν πέρασε από Ραφήνα. Πάντως θα μου έκανε εντύπωση.
Υ.Σ. Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας, είναι πραγματικά εξαιρετική και πρωτότυπη.

Nicholas Peppas
23-03-2009, 00:13
Μ εκτίμηση για τους κυνηγούς του πανάκριβου παρελθόντος της ναυτιλίας μας

Leonardos B Absolutely priceless photo.

I believe the ship is the Thessalia of Kavounides, later Glaros. The stern is exactly the same. And the picture is between 1947 and 1950. So, I took yours and Roi Baudoin's from some time ago of a 1952 Rafina, I changed the colors (more sepia) and voila. N
3360333604

Roi Baudoin
23-03-2009, 00:27
Καλοί μου φίλοι, κατά πάσα πιθανότητα, είναι η Ραφήνα πριν το 1948.
Είναι πάρα πολύ χαρακτηριστικός ο τρόπος που προσπαθεί να δέσει το βαπόρι.
Έχουμε ανεβάσει μια παρόμοια φωτογραφία με το "Κάρυστος" δεμενο στην ίδια θέση.
Εδώ στο θέμα "Ιστορία του λιμανιού της Ραφήνας".

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=149774#post149774

Σίγουρα, φίλε Νίκο είναι πριν από το 1948, μιας και το τσιμεντόπλοιο δεν έχει έρθει ακόμα.

Ο Καβουνίδης είχε μεγάλη σχέση με τη Ραφήνα και πριν από τον πόλεμο είχε δρομολογήσει τα πλοία "Τρίγλια" και "Αυλίς" από τη Ραφήνα. Σύμφωνα με το εξαιρετικό βιβλίο του Θανάση Πιστικίδη "Ριζώματα - Βιώματα - Παθήματα Αληθινές Ιστορίες Ραφήνα", το "Αυλίς" το βούλιαξαν τα γερμανικά στούκας μέσα στο λιμάνι της Ραφήνας το 1940

Και, όπως θα έλεγε και ο μέγας κάπταιν Χάντοκ:
"Μα τις χίλιες μπουκαπόρτες .... είναι η Ραφήνα του 1946-1947"

Nicholas Peppas
24-03-2009, 12:56
By the way, looking at Thessalia in Rafina in 1947, I Am somewhat surprised. The road from Athens to Rafina in 1947 was not very inviting. One had to take KTEL from Pedion tou Areos to Rafina via the old Odos Mesogeion that, at that time, was a road barely fitting two cars and without a dividing line. I remember it very well as we were living in Holargos (which was truly 100 houses at that time) and traffic was scarce. So, a trip to Rafina would take 2 - 2 1/4 hours then. You can imagine what people had to suffer to go from Athens to Rafina a ship to the islands... In fact, you can correct me but probably the main route from Rafina (in 1947) was Karystos. I think that the Gavrio-Batsi-Tinos route was inaugurated in the 1950s.

Roi Baudoin
24-03-2009, 16:59
Η γραμμή από τη Ραφήνα για Γαύριο και Μπατσί υπήρχε προπολεμικά.
Σύμφωνα με τον Δημήτρη Μουτσάτσο, τον καπετάνιο (όπως τον αποκαλούσαν όλοι), η γραμμή ήταν Αλιβέρι-Ραφήνα-Κάρυστος-Άνδρος.
Το ένα πλοίο διανυκτέρευε στην Άνδρο και το άλλο στο Αλιβέρι.
Την επόμενη ημέρα το ένα πλοίο ξεκινούσε το πρωΐ από το Αλιβέρι και έφτανε στη Ραφήνα, κατά τις 11:00 το πρωΐ, για να συνεχίσει το ταξιδι του.
Το άλλο πλοίο ξεκινούσε από την Άνδρο και έφθανε στη Ραφήνα κατά τις 12:00 για να συνεχίσει γαι Αλιβέρι.

Είχαμε την τύχη να έχουμε καταγράψει πολλές ώρες συζητήσεων με τον Δημήτρη Μουτσάτσο.
Κάποια στιγμή ελπίζουμε να κάνουμε την απομαγνητοφώνηση και να τα δώσουμε σε όσους ενδιαφέρονται.

Σε σχέση με την παραπάνω εκπληκτική φωτογραφία του φίλου Λεονάρδου, πιστεύω ότι πρόκειται για τα εγκαίνιά του.
Το πλοίο είναι σημαιοστολισμένο, ο Καβουνίδης έχει μεγάλη σχέση με την Ραφήνα, οπότε δεν αποκλείεται το πλοίο να το βλέπουμε στη φωτογραφία στα εγκαίνιά του.
Το "Κάρυστος" του Τόγια, το οποίο αγοράστηκε στα 1947, έκανε από τα πρώτα χρόνια το δρομολόγιο από τη Ραφήνα για Κάρυστο-Άνδρο.
Θυμίζουμε ότι το "Κάρυστος" του Τόγια είναι το πλοίο που θα ρυμουλκήσει το τσιμεντόπλοιο από το Πέραμα μέχρι τη Ραφήνα.

Nicholas Peppas
25-03-2009, 08:01
Η γραμμή από τη Ραφήνα για Γαύριο και Μπατσί υπήρχε προπολεμικά.
Σύμφωνα με τον Δημήτρη Μουτσάτσο, τον καπετάνιο (όπως τον αποκαλούσαν όλοι), η γραμμή ήταν Αλιβέρι-Ραφήνα-Κάρυστος-Άνδρος.

Thanks For completeness, it would be nice to find a published ad or other document. I have numerous pre-1940 newspapers (plus we have also the National Library Web site) and I have not been able to find any announcement of ships leaving from Rafina.

Nicholas Peppas
10-05-2009, 16:15
Αργότερα το «Κάρυστος» ο Τόγιας το αντικατά*στησε με άλλο πλοίο το «Κωνσταντίνος» και ο Καβουνίδης το «Τρίγλια» με το «Αυλίς», το οποίο μάλιστα το βούλιαξαν τα γερμανικά στούκας μέσα στο λιμάνι της Ραφήνας, όταν μας χτύπησαν το 1940. Από τότε, ο Καβουνίδης δεν ξανάφερε βαπόρι στη Ραφήνα, ενώ ο Τόγιας και ο διάδοχος του Γεωργιάδης είχαν βαπόρια στη Ραφήνα περίπου ως το 1970, γιατί ήταν πολύ μεγάλη η κίνηση του λιμανού όλα αυτά τα προπολεμικά, αλλά και τα κατοχικά ακόμη χρόνια.»

Πιθανόν, λοιπόν, να πρόκειται για το πλοίο "Αυλίς" που βυθίστηκε μέσα στο λιμάνι της Ραφήνας.


NB: I had prepared this articl efor my new thread on Pre-war Argosaronikos ships. It will do well here.

The small ship Aulis was built as a yacht, Tighnamara, in 1888 in Ayr, Scotland by McKnight Shipyards. She was small, just 41 m long and 5.9 m wide! She had almost no quarters for passengers and just 141 tons. Clydesite claims her tonnage was reduced to 113 tons in 1930 http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/viewship.asp?id=20253 Clydesite attributes her originally to A Allan, which is incorrect. Indeed, Allan had a yacht called Tighanamara, but it was a different one http://www.leechfamily.eclipse.co.uk/New_Verona/hmy_verona.htm In addition, Koutouzis claims she was the yacht of Andreas Singros in 1891. She was bought by Prince George, second son of King George I of the Hellenes and Governor of Crete, in 1899. Again according to Koutouzis, she came to Greek interests in 1910 and was placed in the Argosaronikos run. See for example the schedules of April 15, 1920 (the earliest where I found her name) and June 19, 1920

3862638625

She was purchased by Kavounides around 1920. She was bombed by the Germans on April 22, 1941.

38617

Ellinis
10-05-2009, 16:17
To AYΛΙΣ είχε ναυπηγηθεί το 1888 στο Ayr της Σκωτίας ως θαλαμηγός κάποιου Α.Αllan oνομασμένη TIGHNAMARA. Σχετικά εδώ (http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/viewship.asp?id=20253).
Αν θέλει κάποιος να ψάξει για το ΤΙGHNAMARA θα πρέπει να προσέξει γιατί ύπηρξαν τουλάχιστον τρείς θαλαμηγοί εκείνη την περίοδο με αυτό το όνομα. Η δεύτερη (http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/viewship.asp?id=5595)ονομάστηκε TIGHNAMARA το 1896-99 και η τρίτη (http://www.clydesite.co.uk/clydebuilt/viewship.asp?id=15742)ναυπηγήθηκε το 1904.

Η πρώτη –το ΑΥΛΙΣ- ήρθε στην Ελλάδα το 1924 αγορασμένη από τον Αθ.Γαλαίο και ταξίδεψε ως ακτοπλοϊκό. Σύμφωνα με τα "Ναυάγια στις ελληνικές θάλασσεις" του Χ.Ντούνη πουλήθηκε το 1932 στον Χ.Σπαθάρη και το 1935 μετασκευάστηκε. Ο Καβουνίδης την αγόρασε το 1936 και τη δρομολόγησε στον Ευβοϊκό. Το τέλος του μας το περιέγραψε ο Roi.

Βρήκα ένα πίνακα του 1898 από τον AntoniodeSimoneπου απεικονίζει το ΤΙGHNAMARA. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το ΑΥΛΙΣ ή το 2ο ΤΙGHNAMARA.

38628

Πιστεύω ότι είναι το ΑΥΛΙΣ από μια αναφορά που βρήκα για το 2ο:

She was again sold in 1896 to C E & C A Allan and again renamed Tighnamara. She remained in her home port of Glasgow until 1898 when she was again sold to the Countess of Shaftsbury and based at Port Greenock.
Αφού ήταν στη Σκωτία το 1896/98 τότε δεν μπορεί να αποτέλεσε θέμα για τον ζωγράφο που είχε την έδρα του στη Νάπολη. OdeSimone μάλιστα ζωγράφισε και το 2ο ΤΙGHNAMARA ως ΚΑΤΟΟΜΒΑ. Αλλά ο πίνακας του δεν είναι διαθέσιμος εδώ (http://www.christies.com/LotFinder/lot_details.aspx?intObjectID=3481950).

Nicholas Peppas
10-05-2009, 16:28
We uploaded information within two minutes of each other. Please read my documents that show:
(i) Avlis was used as a passenger ship in Greece as early as 1920.
(ii) The Allan ship was not the same as Avlis.
(iii) Similarly, I do not believe the painting you uploaded is that of Avlis.

Best NAP

Ellinis
10-05-2009, 17:22
Απίθανη συμπτωση φίλε Νίκο!

Τώρα οι πληροφορίες που βρήκαμε κάπου αλληλοσυμπληρώνονται και κάπου αλληλοαναιρούνται...

Αν ο Κουτουζής έχει δίκιο οτι ήρθε στην Ελλάδα από το 1910 τότε δεν μπορεί να είναι αυτό στον πίνακα του de Simone. Πάντως το πλοίο του πίνακα έχει πολλές ομοιότητες με το ΑΥΛΙΣ όπως το ανέβασες (πριν μετασκευαστή το 1935).

Επίσης φαίνεται πως ο Χ.Ντούνης έπεσε έξω στο πότε μπήκε στην ακτοπλοϊα, εκτός και αν το ΑΥΛΙΣ που ταξίδευε στον Σαρωνικό το 1920 ήταν άλλο πλοίο...

Αυτά τα ερωτήματα δημιουργούνται όταν ένας ναυτικός λαός σαν τους Έλληνες έχει αποτύχει να καταγράψει τις ιστορίες των πλοίων του, αντίθετα από ένα σωρό άλλους "άναυτους"...

Nicholas Peppas
10-05-2009, 17:39
To Avlis to exw pou to ereunw apo to 2001. Exw mazeyei polla pou 0a anevasw siga, siga. Pou na vre0ei o xronos na parousiasw ola osa exw, kai ex' allou eisai sxedon o monos pou sto nautilia.gr endiaferetai gia thn proistoria ths aktoploias mas...

Eimai vevaios oti einai to mono Avlis pou uphrxe.

Symfwnw oti then exei graftei sovarh istoria gi'auth thn periodo... Lyphron.

Siga, siga arxizw na grafw ena vivlio gi' auta ta 0emata (Istoria ths Ellhnikhs Aktoploias 1850-1950).

Roi Baudoin
26-08-2009, 10:41
Από τις εκδόσεις "ΚΑΛΛΗΘΕΑ" (kali-thea.com) κυκλοφορούν μια σειρά από όμορφες carte-postales.

H λεζάντα της παρακάτω carte-postale αναφέρει:
"Ατμόπλοιο "ΓΛΑΡΟΣ" 1930".

Συχνά οι λεζάντες της σειράς αυτής δεν είναι ακριβείς.
Για την συγκεκριμένη δεν γνωρίζω αν η λεζάντα είναι σωστή.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Nicholas Peppas, Ellinis, gtogias, Appia 1978, τοξότης, T.S.S. APOLLON, Ben Bruce, Νάξος, skaros οι αναζητήσεις συνεχίζονται.

(Για κάποιους φίλους παίρνουμε διπλές και τριπλές τις carte-postales.)

53844

gtogias
26-08-2009, 11:27
Αντώνη μας άναψες φωτιές. Στον κατάλογο τους έχουν εκατοντάδες κάρτες/αφίσες κλπ. με πλοία, χωρίς πλοία, μόνο με τοπία και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

Ellinis
28-08-2009, 21:52
H λεζάντα της παρακάτω carte-postale αναφέρει:
"Ατμόπλοιο "ΓΛΑΡΟΣ" 1930".

Συχνά οι λεζάντες της σειράς αυτής δεν είναι ακριβείς.
Για την συγκεκριμένη δεν γνωρίζω αν η λεζάντα είναι σωστή.


Δεν ξέρω αν είναι η καρτ ποστάλ του 1930 αλλά και να μην είναι, το ΓΛΑΡΟΣ πάντως δεν είναι. Για παράδειγμα λείπει η σειρά φιλιστρινιών στο σκαρί.
Το βλέπω για κάποιο προπολεμικό ακτοπλοϊκό, μικρότερο του ΓΛΑΡΟΣ.

Nicholas Peppas
29-08-2009, 20:51
Ευχαριστουμε πολυ Αντωνη γι' αυτη την ωραια καρτ ποσταλ και για τον γρυφο που μας προσεφερε

Φιλοι μου, το πλοιο αυτο ειναι κατα 99% το Αυλις του Ζερβου της Ατμοπλοιας Μεγαριδος (και αργοτερα του Καβουνιδη) (1888−1941), οχι ο Γλαρος.

Τωρα, μη σας φαινεται παραξενο οτι το Αυλις και το Γλαρος μπλεκτηκαν... Εν πρωτοις μοιαζουν αρκετα (στην πρωτη τους μορφη και αν εξαιρεσουμε τα φουγαρα). Εξ αλλου, ολοι εμεις του nautilia.gr τα μπλεξαμε στο παρελθον! Κοιταξτε http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=184832&postcount=4



Φίλε Λεονάρδε Β., για το λιμάνι δεν είμαι σίγουρος. Φέρνει κάτι απο Ραφήνα βέβαια, αλλά για το καράβι ίσως είναι το ΓΛΑΡΟΣ!
Roi, το ΓΛΑΡΟΣ ταξίδευε και το 1947 ως ΘΕΣΣΑΛΙΑ αλλά δεν ξέρω αν πέρασε από Ραφήνα. Πάντως θα μου έκανε εντύπωση.


Εξ αλλου μια φωτογραφια του Αυλις (πανω) του Καβουνιδη (1939) και του Γλαρου (κατω) του Καβουνιδη (1957) μπορουν να ξεγελασουν οποιονδηποτε
54265
54266

_________________________________
Τωρα, η ομοιοτης των δυο πλοιων, δηλαδη της φωτογραφιας του Αντωνη και του πραγματικου γιωτ Αυλις, ειναι απιθανη. Κοιταξτε τα φινιστρινια, τα καταρτια την γεφυρα. Μετριστε τις αποστασεις.

Αλλα λειπει ενα στοιχειο!... Η φωτογραφια του Roi Baudoin δεν εχει το κλασσικο Κ στο φουγαρο. Πως γινεται αυτο, ιδιως αφου στην ιστορια του πλοιου φαινεται οτι ηταν σχεδον παντα του Καβουνιδη οπως λεγαμε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=203556&postcount=11 και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=203396&postcount=10;

Χμ... Οχι ακριβως.

Εχω παει στα στοιχεια του Lloyd Register και εχω βρει οτι το Αυλις ηταν μεν στην Ελλαδα απο το 1910 αλλα αγοραστηκε απο τον Καβουνιδη πολυ μετα το 1920, συγκεκριμενα το 1934! Προηγουμενως (απο το 1920) ανηκε στην εταιρεια Compagnie Anonyme de Navigation Megaridos των αδελφων Γ. Ζερβου με εδρα τον Πειραια. Το Lloyd Register δειχνει οτι ανηκε στους Ζερβους μεχρι και το 1933 και εμφανιζεται σαν πλοιο του Χ. Καβουνιδη για πρωτη φορα το 1934. Ετσι διορθωνω και τα λανθασμενα στοιχεια που ειχα γραψει στο θεμα για το Αυλις εδω.



She was bought by Prince George, second son of King George I of the Hellenes and Governor of Crete, in 1899. Again according to Koutouzis, she came to Greek interests in 1910 and was placed in the Argosaronikos run. See for example the schedules of April 15, 1920 (the earliest where I found her name) and June 19, 1920. She was purchased by Kavounides around 1920. Διαγραφεται She was bombed by the Germans on April 22, 1941.


Και οπως θαταν φυσικο για μια εταιρεια που λεγοταν Ατμοπλοια Μεγαριδος, εκανε ταξιδια στον Αργοσαρωνικο και μεχρι το Ναυπλιο, οπως φαινεται απο τα δρομολογια του.

Ειναι ενδιαφερον οτι η Ατμοπλοια Μεγαριδος και ο Ζερβος δεν αναφερονται πουθενα στα βιβλια του Τζαμτζη

Λοιπον, νομιζω οτι αυτο ειναι το Αυλις!

Rocinante
29-08-2009, 21:07
Οτι και να πουμε για τον Nicholas Peppas ειναι λιγο. Εδω και λιγους μηνες εχουμε πραγματικα την τιμη να βλεπουμε σιγα σιγα, ποσταρισμα το ποσταρισμα, την δημιουργια μιας ανεπαναληπτης τραπεζας δεδομενων για τα πλοια που ταξιδεψαν στα Ελληνικα υδατα. Και δεν νομζω να υπαρχει κατι αναλογο παγκοσμιως οπου συγκεντρωνονται φωτογραφιες, στοιχεια, ακομα και αποκομματα δρομολογιων για πλοια.
Εχει δημιουργηθει μια πανυσχυρη ομαδα απο ανθρωπους με τεραστια ορεξη και αγαπη για αυτο που κανουν. Δεν θα αναφερθω σε ονοματα γιατι ειναι πλεον παρα πολλοι που προσφερουν.
Οπως εχω ξαναπει η ενοτητα των ιστορικων ισως ειναι οτι πολυτιμοτερο εχει το Nautilia.gr

Roi Baudoin
29-08-2009, 22:52
Φίλε Νικόλα, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα.
Έχεις κάνει σπουδαία δουλειά.
Πραγματικά αυτό που σκεφτόμαστε είναι αν η ημέρα έχει και για σένα 24 ώρες, όπως για τον υπόλοιπο κόσμο.
Η εντύπωση που έχουμε αποκομίσει είναι ότι η δική σου ημέρα διαρκεί αρκετές ώρες παραπάνω, ώστε να προλαβαίνεις να κάνεις όλα όσα κάνεις.
Και πραγματικά αυτά είναι πάρα πολλά.

Για να σ' ευχαριστήσουμε σου έχουμε ετοιμάσει κάποιες όμορφες εκπλήξεις.
Στην χθεσινή συνάντηση του nautilia.gr είχαμε την αίσθηση ότι ήσουν μαζί μας.

Αν το πλοίο αυτό είναι το "Αυλίς" πρόκειται για σημαντικό εύρημα.
Το πλοίο αυτό βυθίστηκε στο λιμάνι της Ραφήνας κατά τον βομβαρδισμό από τους Γερμανούς.

Μιας και αναφέρθηκες στον Τζαμτζή, να μεταφέρουμε μια δυσάρεστη είδηση.
Στις 22 Αυγούστου ο πλοίαρχος και συγγραφέας Α.Ι. Τζαμτζής "έφυγε" για ένα μακρινό ταξίδι.
Την είδηση την μάθαμε στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ".

Nicholas Peppas
29-08-2009, 23:09
.........
Μιας και αναφέρθηκες στον Τζαμτζή, να μεταφέρουμε μια δυσάρεστη είδηση. Στις 22 Αυγούστου ο πλοίαρχος και συγγραφέας Α.Ι. Τζαμτζής "έφυγε" για ένα μακρινό ταξίδι. Την είδηση την μάθαμε στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ".

Λυπουμαι πολυ που το διαβαζω αυτο.... Ο Α. Ι. Τζαμτζης εγραψε πολλα εργα για την Ελληνικη ναυτιλια που μας γεμισαν με πληροφοριες που δεν ξεραμε....

Χωρις αυτον θα ειμαστε πολυ φτωχοι στην ιστορια της Ελληνικης ναυτιλιας

54278
_____________________________
Ο πλοίαρχος Ε.Ν. Αναστάσιος Ι. Τζαμτζής παράλληλα με τη ναυτική του καριέρα ασχολήθηκε και με την έρευνα και μελέτη της Ναυτικής μας Ιστορίας και δημοσίευσε για περισσότερα από 30 χρόνια τώρα βιβλία και άρθρα. Έχουν κυκλοφορήσει τα βιβλία του: "Τα Λίμπερτυ και οι Έλληνες" (1984), "Η ναυτιλία του Πηλίου στην Τουρκοκρατία" (1985), "Τα κοκκάλινα ομοιώματα της συλλογής Ωνάση" (1993), "Salem, η ναυταπάτη του αιώνα" (1995), "Τα ελληνικά υπερωκεάνια 1907-1977" (1996), "Ελληνική επιβατική ακτοπλοΐα 1830-1940", "Το ξεκίνημα της ελληνικής εμπορικής ναυτιλίας, (2η έκδοση του βιβλίου "Τα Λίμπερτυ και οι ΄Ελληνες). Επιμελήθηκε τις εκδόσεις του Ναυτικού Μουσείου της Ελλάδος "Αιγαιοπελαγίτικα καράβια", "Αιγαιοπελαγίτικοι Πορτολάνοι", "Στολές του Ναυτικού 1887", την έκδοση του Ναυτικού Μουσείου Αιγαίου "Ονοματολόγιο ιστιοφόρων 1887" του Ηλία Κανελλόπουλου και την έκδοση του Ιδρύματος Επιφανειάδη "Τα Σκιαθίτικα καράβια". Συνεργάσθηκε επίσης με εκτεταμένες μελέτες στους τόμους "Ελληνική εμπορική ναυτιλία 1453-1850" εκδ. Εθνικής Τραπέζης 1972 και "Αιγαίο" εκδ. Μέλισσα.

Πηγη: http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showauthor&personsid=30297

T.S.S. APOLLON
29-08-2009, 23:23
Καλο σου ταξιδι καπτα Τασο...

stiliano
27-10-2009, 09:37
To Avlis to exw pou to ereunw apo to 2001. Exw mazeyei polla pou 0a anevasw siga, siga. Pou na vre0ei o xronos na parousiasw ola osa exw, kai ex' allou eisai sxedon o monos pou sto nautilia.gr endiaferetai gia thn proistoria ths aktoploias mas...

Eimai vevaios oti einai to mono Avlis pou uphrxe.

Symfwnw oti then exei graftei sovarh istoria gi'auth thn periodo... Lyphron.

Siga, siga arxizw na grafw ena vivlio gi' auta ta 0emata (Istoria ths Ellhnikhs Aktoploias 1850-1950).


Αγαπητέ Νικόλα, επειδή ψάχνω και εγώ την ιστορία του ΑΥΛΙΣ, και συγκεκριμένα αν αυτό το πλοίο έκανε ποτέ δρομολόγια Αργοσαρωνικού, θα ήθελα να μου πεις την προσωπική σου γνώμη.
Σε ευχαριστώ!

Nicholas Peppas
27-10-2009, 13:26
Αγαπητέ Νικόλα, επειδή ψάχνω και εγώ την ιστορία του ΑΥΛΙΣ, και συγκεκριμένα αν αυτό το πλοίο έκανε ποτέ δρομολόγια Αργοσαρωνικού, θα ήθελα να μου πεις την προσωπική σου γνώμη.
Σε ευχαριστώ!


Βεβαιως και εκανε το Αυλις το δρομολογιο: Αιγινα, Μεθανα, Πορος. Κοιταξε αυτες τις δυο ανακοινωσεις απο τις 9 Ιανουαριου και 22 Ιουλιου 1920.


62285


62286

stiliano
27-10-2009, 17:30
Σε ευχαριστώ πολύ Νικόλα
πιστεύω να τα ξαναπούμε σύντομα...

Nicholas Peppas
18-06-2010, 22:14
Ο Ellinis με διορθωσε προσθετοντας οτι αυτο το πλοιο ειναι το Αυλις στην Αιγινα γυρω στο 1931


94148

stiliano
19-06-2010, 08:18
Αν κοιτάξουμε προσεκτικά τις πρύμες θα δούμε πως δεν είναι ίδιες. Κατά τη γνώμη μου η φωτο που μας έστειλε ο φίλος Roi Baudoin (Γλάρος 1930) δεν είναι του Αυλίς, αλλά κάποιου άλλου άγνωστου (προς το παρόν) πλοίου.

Nicholas Peppas
13-10-2010, 03:53
Το Αυλις στην Υδρα

110995

Αγορασμενη απο το delcampe

BEN BRUCE
29-01-2014, 19:02
ΡΑΦΗΝΑ 1940 απο γκρουπακι στο facebook


152080


https://www.facebook.com/groups/96579574158/photos/