PDA

Επιστροφή στο Forum : Puerto Cortes (Honduras)



Eng
19-05-2009, 23:43
Ας μεταφερθουμε καπου αλλου, καπου εξωτικα, σε μερη που θυμιζουν επιγιους παραδεισους, που το τροπικο κλίμα βρισκεται σε ολο το μεγαλείο του.
Puerto Cortes λοιπον φίλοι μου, είναι ενα λιμάνι στη Βορεια πλευρα της Ονδουρας και βρεχεται απο τον Ατλαντικο Ωκαιανο. Είναι ενα λιμανι που υποδεχεται αρκετα containers καθως απο εκει εφοδιαζεται η υπολοιπη χωρα. Επισης απο εκει εξάγωνται και μπανανες καθως οι μπανανοφυτιες καλυπτουν το 75% της καλλιεργισιμης εκτασης της Ονδουρας. Το υπολοιπο 25% καλυπτεται απο καλιεργιες ζαρζαβατικών και καπνου, ο οποιος χρησιμοποιειται στη κατασκευη και εξαγωγη πουρου (τα οποια ειναι φανταστικα σε αρωμα και γευση..:lol:) προς Ευρωπη και Αμερικη.
http://www.maplandia.com/honduras/cortes/puerto-cortes/
Στο παραπάνω link θα βρειτε τον χαρτι της περιοχης.
Αλλα στη συνεχεια ας απολαυσουμε το μικρο αφιερωμα σ'αυτον τον τοπο..

Φωτο 1. Η παραλια απεναντι απο το Terminal

40046

Φωτο 2. Το Container Terminal

40047

Φωτο 3. Συνεχεια της παραλιας

40048

Φωτο 4. Ενα υπεροχο κλαμπακι της περιοχης...

40049

Φωτο 5. Αν και δεν εχει σχεση με τη θαλασσα, σ'αυτη τη φωτο βλεπεται ενα δειγμα της επιδρασης του τροπικου κλιματος στο φυτικο βασιλειο. Νομιζω πως εμεις οι Μεσογιακοι λαοι δεν εχουμε την ευκαιρια να το συναντουμε παντα.

40051

Θα ηθελα τελος να αφιερωσω το παραπάνω, εκτος απο ολο το Forum, στον αγαπητο μου φιλο Μαστροκωστα που εκεινη τη περιοδο μου ειχε πει πως τον στεναχωρει η στερια. Για σενα λοιπον, και οπως σου ειχα πει, χρειαζεται να εχουμε κατι να βλεπουμε για να μπορουμε να δραπετευουμε οποτε μας "στενευει" η στερια!!

mastrokostas
08-09-2009, 14:25
Έχω τις καλύτερες εμπειρίες με πληρώματα Ονδουριάνους ,όπως τους λέγαμε .Άνθρωποι εργατικοί και μια χαρά επαγγελματίες .Συνήθως συναντούσα ναύτες και καμαρότους .Υπέροχα παιδιά όλοι τους !

Leo
08-09-2009, 19:04
Μπράβο Γιώργο ωραίο λιμάνι..... Ούτε βαπόρια ούτε κρένια... απέραντες παραλίες, copa campanes και dolce vites :p:D.... H αλήθεια είναι ότι δεν σε ανακάλυψε το ΥΕΝ για την καμπάνια προσέλευσης ναυτικών στο επάγγελμα... Είσαι ιδανικός.... μοναδικός....

Eng
08-09-2009, 20:13
Πειτε μου τωρα και οι δυο σας, τι να σχολιασω... Τι να πω!!
Οταν διαβαζω τετοια λογια / σχολια απο σας με κανετε πολυ χαρουμενο. Και ξερετε γιατι? Γιατι πάνω απο ενα επάγγελμα, πάνω απο δοξα και χρηματα ειναι ο Καλός Λογος απο ατομα τοσο ξεχωριστα!
Σας ευχαριστω και στους δυο σας!