PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για αγορά μεταχειρισμένου ταχυπλόου



odysseas2000
24-05-2009, 10:57
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο foroum. Επιθυμώ να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο σκάφος 10μ. μήκους το μέγιστο το οποίο θα χρησιμοποιήσω για διακοπές και το οποίο θα μπορεί να φιλοξενίσει 4 άτομα για αποστάσεις της τάξεως των 50 περίπου μιλίων. Επειδή οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι αρκετα περιορισμένες θα ήθελα να μοιραστείτε τις πολύτιμες δικές σας μαζί μου και να με πληροφορίσετε σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέξω όσον αφορά στο σκάφος(ηλικία, μάρκα, ποιότητα πολυεστέρα, χτυπήματα, όσμωση;) αλλά και στον/στους κινητήρες(χρονολογία, μάρκα, ιπποδύναμη, ώρες λειτουργίας, βιβλίο σέρβις;). Τι θα πρέπει να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη πριν φτάσω στην τιμή; Τι έγγραφα πρέπει να έχει ο ιδιοκτήτης του; Δεν θέλω να πέρνω τηλέφωνα και να σπαταλάω τον χρόνο και την υπομονή του καθένα ρωτώντας άσχετα πράγματα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

alexandros koufop
24-05-2009, 23:46
file o kathe enas oxi edw.. genika milaw, tha sou pei ta dika tou.. den tha vgaleis akrh! h gnwmh mou an tha pareis metaxeirhsmeno na to pareis apo empisth pigh alliws pare kainourgio.. me 25,000euros pairneis polu kalo skafos kai kainourgio.. an diatheteis 30,000 pairneis super skafos! kales diakopes na exeis kai asfaleis thalasses

dim6932743
25-05-2009, 10:27
File mou se katalavaino apolyta kai ego psaxno na agoraso ena skafos kai exo pelagosei me tis times ta osa mou lene kai me ta osa diavazo mallon exo mperdeutei!ego vrika ena wellcraft excel 265 tou 1998 me mhxanh 2 xronon (80 ores leitourgias)kai mou to dinoun 30.000 eyro episis omos exo vrei alla xilia kai den ksero ti na apofasiso an kapoios exei apopsi gia to wellcraft parakalo as mou dosei ta fota tou!!!!!!!!!

P.s. otan enoeis me 30000 pairneis kainourgio pou ta poulane auta dioti ego ola ta kainourgia ta vrisko pano apo 73.500.
an gnorizeis parakalo steile mou plirofories.

odysseas2000
25-05-2009, 13:24
Φίλε Αλέξανδρε καλημέρα. Σίγουρα καθένας από εμάς έχει και την άποψη του στο θέμα. Εγώ το μόνο που θέλω είναι οι στοιχειώδεις γνώσεις για την προσωπική μου έρευνα αγοράς. Όταν βέβαια καταλήξω σε κάποιο αποτέλεσμα θα γίνει και ο σχετικός έλεγχος από κάποιον ειδικό. Σίγουρα το καινούριο είναι η ασφαλέστερη αγορά αλλά για αυτό που το θέλω εγώ είναι και η ακριβότερη. Στα χρήματα που αναφέρεις δεν παίρνω τέτοιο σκάφος ούτε κατά διάνοια. Ούτε μεταχειρισμένο παίρνω. Ίσως ιστιοπλοικό 20ετίας. Καλές διακοπές σε όλους μας!

alexandros koufop
25-05-2009, 16:08
egw tha se parapempsw sthn selida tous www.e-skafos.gr opou exei axiologa skafoi me 30,000-40,000euros.. mpes sthn selida einai wraio site kai axizei na to psaxeis. tha sou dwsw kai mia selida etoimh na deis http://www.e-skafos.gr/results.php?p=1&select_subcategory=17&used=0&from_length=5&to_length=10&unit_length=m&to_price=50000&op=quickCheck&try=1 pou edw tha vreis axiologa kai dynata skafoi, kainourgia xwris na plirwseis mia periousia! des ta ligo axizei!

alexandros koufop
25-05-2009, 16:17
kai sta skafoi ta regal tha sou proteina na koitaxseis! pou h regal einai kalh etaireia!! des ligo edw http://www.regalboats.com/2200RS wraio skafos ayto kai kalo. 35,000 kanei kainourgio! entaxsei den tha pas krhth alla aigaio, kuklades, sporades kai gyrw gyrw pas me ayto an exeis empeiria

odysseas2000
26-05-2009, 09:04
Καλημέρα Αλεξανδρε. Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Θα ψάξω και θα επανέλθω. Να σε ρωτήσω...Οι μηχανές των σκαφών γνωρίζεις εάν έχουν service book;

marinico
26-05-2009, 14:10
Φίλε Αλέξανδρε, εγώ θα προσεγγίσω το θέμα κάπως διαφορετικά.Είσαι σίγουρος οτι θα τα βγάλεις πέρα με το 10μετρο? Από τα γραφόμενά σου φαίνεται οτι δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία από σκάφη (αν πάλι κάνω λάθος...συγχώρεσέ με).Εχεις σκεφτεί τα θέματα ελλιμενισμού, κατανάλωσης και συντήρησης?