PDA

Επιστροφή στο Forum : Berlioz [SeaFrance Berlioz]



.voyager
28-05-2009, 10:49
Ναυπηγημένο το 2005 από την κορυφαία Aker, το SeaFrance Berlioz (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=7824), εκτελεί το διάπλου του καναλιού της Μάγχης για λογαρισμό της SeaFrance. Με μήκος 185 μ., πλάτος 27,7 μ. και μέγιστη ταχύτητα 25 knots, μεταφέρει 1900 επιβάτες και φυσικά αυτοκίνητα από το Dover στο Calais κι αντίτροφα, αποτελώντας με το αδερφό του SF Rodin και το SF Moliere την πολυτελέστερη επιλογή στη γραμμή.
Είναι χαρακτηριστικό το ότι στα απογευματινά δρομολόγια των πλοίων της εταιρείας τη Δευτέρα από Calais δεν υπήρχε διαθεσιμότητα ούτε για εισιτήριο foot passenger, λόγω bank holiday.

nippon
30-05-2009, 00:11
Η SEAFRANCE αδραξε την ευκαιρια να ξεπερασει την P&O που καποτε ηταν ο κυριαρχος της γραμμης και τολμησε να κανει την διαφορα με την δημιουργια πολυτελεστερων ferry οπως το SeaFrance Berlioz.

.voyager
18-06-2009, 09:52
Τέλειο σημείο η εξέδρα αυτή για ship-spotting...

44366

Thanasis89
18-06-2009, 10:55
Υπέροχη Χρήστο ! Να σε ρωτήσω κάτι ;
Μήπως έχεις φωτογραφίες κατά την ώρα της πρόσδεσης και της σύνδεσης του πλοίου με το λιμάνι ; Σ' Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

.voyager
18-06-2009, 11:56
Θανάση, εννοείς φωτογραφίες σαν αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=211956&postcount=4);

Leo
18-06-2009, 13:11
Χρήστο, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Θανάση. Όποτε έχεις όρεξη μάζεψε 5-6 φωτογραφίες απο ενα ρεμέντζο που φωτογάφισες και παρουσίασε μας την εμπειρία σου στο Dover-Calais. Να καταλάβουν οι φίλοι εδώ στο φόρουμ γιατί αυτοί οι βαπόραροι είναι κακομούτσουνοι και ασχημόπαπα (εννοώ σε πλώρες/πρύμες). Έχω την εντύπωση ότι ελάχιστοι γνωρίζουμε την χρησιμότητα αυτών των κατασκευών. Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων.

Thanasis89
18-06-2009, 14:23
Θανάση, εννοείς φωτογραφίες σαν αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=211956&postcount=4);


Χρήστο, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Θανάση. Όποτε έχεις όρεξη μάζεψε 5-6 φωτογραφίες απο ενα ρεμέντζο που φωτογάφισες και παρουσίασε μας την εμπειρία σου στο Dover-Calais. Να καταλάβουν οι φίλοι εδώ στο φόρουμ γιατί αυτοί οι βαπόραροι είναι κακομούτσουνοι και ασχημόπαπα (εννοώ σε πλώρες/πρύμες). Έχω την εντύπωση ότι ελάχιστοι γνωρίζουμε την χρησιμότητα αυτών των κατασκευών. Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων.

Χρήστο ακριβώς αυτό εννοώ ! Και θα συμφωνήσω με το Leo ! Είναι τόσο κοντά μας (σε απόσταση - Ευρωπαϊκή Ένωση) σαν σύστημα προσέγγισης και φόρτωσης στα λιμάνια αλλά και τόσο "μακριά" (σαν νοοτροπία) και θα ήθελα να εντρυφήσουμε σ' αυτό ! Να 'σαι καλά, περιμένω φωτογραφίες από την εμπειρία σου αυτή !

.voyager
18-06-2009, 17:05
Να 'σαι καλά, περιμένω φωτογραφίες από την εμπειρία σου αυτή !
Σχετικά με το ταξίδι, έχω ανοίξει θέμα με φωτογραφίες σχεδόν για όλα τα πλοία που εκτελούν τακτικά δρομολόγια από το Dover, κάνοντας search στο "Dover" θα στα βγάλει μάλλον όλα. Όσον αφορά φώτος από ρεμέτζο, θα δω τι έχω και θα βάλω, αν και η παραπάνω είναι η πιο χαρακτηριστική.

.voyager
04-10-2009, 16:33
Το Βerlioz καταπλέοντας από Calais. Από εδώ και στο εξής τα πλοία της SeaFrance δε θα μεταφέρουν foot passengers.

59315

nippon
05-10-2009, 00:08
No foot passengers?? Δηλαδη οχι απλους επιβατες και με πιο σκεπτικο προχωρησε η SeaFrance αυτη την κινηση?? Μηπως εχει σχεση με την κριση? Μηπως το κανει για συνδιασμο μιας ενιαιας τιμης οχηματος και επιβατων?

.voyager
05-10-2009, 00:18
Mε πιο σκεπτικο προχωρησε η SeaFrance αυτη την κινηση?? Μηπως εχει σχεση με την κριση? Μηπως το κανει για συνδιασμο μιας ενιαιας τιμης οχηματος και επιβατων?

Απ' ότι ξέρω, λόγω μειωμένης κίνησης, προφασιζόμενη κρίση. Παίζει να ξανακάνω το ταξίδι σε 2 εβδομάδες, αναγκαστικά με P&O.

.voyager
10-02-2010, 19:55
Ένα πολύ ωραίο σκαρί, εξαιρεταίας της άσχημης, λειτουργικότατης δε -όπως έχουμε πει- πλώρης, που θα ξαναδώ σύντομα. Τι κάνει κάποιος για να δει ένα πρώην SF (Μοliere!). Την προηγούμενη έκανε μποτέ! ;)

76472

Stylianos
17-04-2010, 22:04
το πλοίο είναι απλά υπέροχο,αν υπάρχει όντως μειωμένη κίνηση πρεπει να σκεφτεί σοβαρά η SeaFrance την ιδανική γραμμη γι'άυτο...:)

Rocinante
02-12-2012, 15:05
Μετά την κατάρρευση της Seafrance το πλοίο ονομάζεται απλώς Berlioz και ταξιδεύει για τη νεοσύστατη MyFerryLink.....