PDA

Επιστροφή στο Forum : Παναγία Τήνου [Panagia Tinou, Koningin Wilhelmina, Captain Constantinos, Artemis]



Σελίδες : [1] 2 3

Spyros
14-01-2006, 20:02
Ενα πλοιο θρυλος για την εποχη του και σιγουρα ο χειροτερος πονοκεφαλος για το "αντιπαλο" ΝΑΙΑΣ ΙΙ.
"Γεννηθηκε" λοιπον τον Ιανουαριο του 1960 αλλα η εταιρεια του H.M Koningin Juliana (HMKJ) το "συνελλαβε" το 1959 και το ονομασε KONINGIN WILHELMINA (ουσιαστικα δηλαδη βασιλισσα!!!)
Δρομολογηθηκε σε γραμμες της Ολλανδιας μεχρι το 1978 ενω δυο φορες εκτελεσε εκτακτα δρομολογια για χαρη της εταιρειας του το 1967 και το 1971...
Το 1978 τον Ιουλιο σταματησε τα δρομολογια και εδεσε μεχρι τον Οκτωβριο οπου πουληθηκε στη Ακτοπλοια Βεντουρη.
Ονομαστηκε αρχικα ΚΑΠΤΑΙΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ και δρομολογηθηκε στη γνωριμη γραμμη του : Πειραια Συρο Τηνο Μυκονο.
Το 1981 παιρνει και το γνωστο σε ολους μας ονομα του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και φυσικα συνεχιζει στη γραμμη του...στα μεσα της δεκαετιας του 80 επισημα πλεον ανηκει στην VENTOURIS SEA LINES οπου το εχουν γνωρισει και οι περισσοτεροι ενω το 1990 περναει για λιγο στα χερια της Α.Κ.VENTOURIS (σημερινης C-LINK) και αμα τη επιστροφη του στη V.S.L. το βρισκουν χαλαιποι δυστυχως καιροι...
1994 και μετονομαζεται σε ΑΡΤΕΜΙΣ (αφου εχει ερθει πλεον το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ 2) και λιγο αργοτερα το 95 δενει κι αυτο λογω της πτωχευσης της εταιρειας.
Το 1996 το αγοραζει με πλειστηριασμο η ΜΙΝΟΑΝ CRUISES και κανει κρουαζιερες ως ΑΡΤΕΜΙΣ μεταξυ Σαντορινης και Ηρακλειου με προσεγγισεις σε Ρεθυμνο και Αγ.Νικολαο.
Το 2001 εγκαταλειπει πλεον οριστικα την Ελλαδα και με το "ονομα" ΤΕΜΙS" παιρνει το δρομο για την Alang...
Το τελος ηταν πλεον σιγουρο....
Παντως κανεις δεν θα το ξεχασει το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ...Δουλεψε σκληρα και η αληθεια ειναι πως εβγαλε ασπροπροσωπη τη VENTOURIS.
εβγαλε τα λεφτα του και ακομα παραπανω και η ταχυτητα του ηταν κατι το μοναδικο για την εποχη του...αληθινη επανασταση!
ακομα και για οσους δεν ταξιδεψαν ποτε μαζι του θα παραμεινει ενα κομματι της Ακτοπλοικης ιστοριας της Ελλαδας που ποτε μα ποτε δεν θα ξεχαστει..Μαζι με το ΝΑΙΑΣ ΙΙ...
Τα αγαπημενα καραβια της Συροτηνομυκονιας...

cortomaltese
04-05-2006, 21:44
Οταν το βαπορι ηρθε στη Ελλαδα και πρωτομπηκε στη γραμμη ο καπτα Κωστας ο Βεντούρης πατερας των 4, προσπάθησε να το καπετανέψει αλλα εκλήθη εκτάκτως και συντόμως ο θρυλικός καπτα Χριστόφορος ο κοτσαμπάς απο ένα κοτερο στη Γαλλία και έτσι έδεσε το γλυκό. Μέχρι το 86 που πήγε στ ΔΗΛΟΣ δίδαξε μανούβρα ταξίδεμα και σεβασμό. Περνουν κάποιοι αλλα με υπαρχο τον καπτα Γιώργη Δαρζέντα και το 87 πρωτοπιάνει καπετάνιος οκαπτα Γιώργης ο Καζεπίδης που ήταν πάντα μπροστά παο την εποχή του. Το 88 και επίσημα το καβαλάει ο Δαρζέντας ο οποίος γράφει την δική του ιστορία. Το 91 ανακαίνιση και πλοίαρχος ο μέγς Γεράσιμος Γιακουμίδης όπως πάντα ανατρέπει τα δεδομένα και ετσι αξιωθήκαμε να το δουμε με την πρύμε μέσα σε Πειραια και Συρο ενω το 92 ΄στη εποχή της απολυτης δόξας αναλαμβάνει ο μετρ Σιδερης Μαμίδης και εκει τα είδαμε ολα. Το 93 τελευταια χρονια παρατημενο στην αρχη Μαθιουδακης-Μαρκου, μέχρι τον Απριλη Σταθης και στο τέλος αυτος που το κυνηγούσε μια ζωη, καπτα Αργύρης Σαρρης απο το ΝΑΙΑΣ ΙΙ. Τελος, στην Κρητη την πρωτη σεζον ο μεγαλος Κολυδας και την δευτερη μεχρι το 97 Αντώνης Σουρμελης που το πηγαινε φετες επισης. Στην Ολαανδια έκανε Harwich - Hoek Van Holland Harwich-Vlissingen και είχε ενα κρενι στην πλωρη με αμπαρακι για φορτια οπως και το ΣΑΠΦΩ.
Αυτα

capten4
20-05-2006, 01:19
Pragmati ena thriliko karavi, pou to kapetanepsan "arsenikoi" ploiarxoi..kathos sti manouvra itan poli vari.... an den kano lathos o jerri (gerasimos giakoumidis) kathierose to remetzo me tin plori pros tin exodo tou limaniou....

polykas
25-12-2007, 00:07
ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ.



913

Ellinis
25-12-2007, 00:20
Καταπληκτική φωτογραφία ενός καταπληκτικού βαποριού.

Είχα παρατηρήσει κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση. Η άκρη του ενός άγκιστρου της αριστερής του άγκυρας είχε μια άσπρη πινελιά, ενώ η άγκυρα ήταν βαμένη μπλέ. Και αυτό το είχε τουλάχιστον όσα χρόνια το πετύχαινα ως Παναγία Τήνου.
Μήπως ήταν κάποιο περίεργο γούρι?

Και για του λόγου το αληθές, παρατηρήστε την άγκυρα:

925

Η φωτογραφία τραβήχτηκε γύρω στο 1989.

nautikos
13-01-2008, 21:15
Παραθετω τρεις φωτο απο την προσπαθεια μου για την ''ψηφιακη αναγεννηση'' του βαποριου!

http://img205.imageshack.us/img205/4013/pantin03en1.jpg

http://img216.imageshack.us/img216/8539/pantin04dl4.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/3379/pantin05wg2.jpg

Ellinis
13-01-2008, 21:43
Kαταπληκτική δουλειά, μπράβο!

esperos
14-01-2008, 08:32
Ναυτικέ αν θες, μια μικρή διόρθωση το όνομα στην πλώρη όχι TINOY αλλά TINOU. Την πρώτη γραφή την είχε στα πρώτα του χρόνια μετά το άλλαξε.

nautikos
14-01-2008, 08:46
Σε ευχαριστω για την επισημανση! Εχεις δικιο και μεγαλη παρατηρητικοτητα! Με παρεσυρε μια φωτο απο την ''θητεια'' του με τα σινιαλα της Ventouris Ferries.

Ellinis
23-01-2008, 01:06
Και απο μια διαφήμιση του επι VSL, στη Μύκονο και όπως πάντα πανέμορφο! Άντε να το συγκρίνεις με ό,τι δένει τώρα στο ίδιο σημείο...

1834

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
23-01-2008, 01:49
Μεγαλε , μη ξεχναμε οτι εκει δενει ακομα η ΠΟΠΑΡΑ ........ Η ομορφια δεν εχει αλλαξει και παρα πολυ .......

AegeanIslands
23-01-2008, 18:53
Σωκρατη,τι συγκρινεις?

Apostolos
23-01-2008, 18:59
Ελα ντέ....

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
24-01-2008, 10:56
Μεγαλε , μη ξεχναμε οτι εκει δενει ακομα η ΠΟΠΑΡΑ ........ Η ομορφια δεν εχει αλλαξει και παρα πολυ .......


Σωκρατη,τι συγκρινεις?

Ιδιες γενιες περιπου δεν απεχουν και τοσο πολυ (1960 το Π.ΤΗΝΟΥ , 1972 Η ΠΟΠΗ .......


Ελα ντέ....

Χμμμμμ .... Δηλαδη αν κρινω απο τα λεγομενα , η εικονα σας χαλαει με τη ΠΟΠΗ δεμενη εκει ...... Εμενα παροτι το Π.Τηνου εντυπωσιαζει με την ομορφια του δεμενο στο παραδοσιακο λιμανι της Μυκονου , η παρακατω εικονα-πλοιο στο ιδιο σημειο μου αρεσει εξισου..........

http://kyriakidis.fotopic.net/p46821119.html

Ειμαι λιγο of topic απο το θεμα βεβαια .......

Apostolos
24-01-2008, 14:15
Κανείς δεν λεει πως η Πηνελόπη Α είναι άσχημη αλλα δέν πιάνει την Παναγία Τήνου σε χάρη...

AegeanIslands
24-01-2008, 19:42
12 χρονια ισως να ειναι αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα,για να ισχυριστει κανεις οτι ειναι ιδιας η σχεδον ιδιας γενιας.
Πολυ ομορφη η Φωτο του ΠΗΝΕΛΟΠΗ κατα την Αφιξη του στη Μυκονο.

Rocinante
02-03-2008, 11:23
Οταν πρωτοειδα το πλοιο αυτο να μπανει στο λιμανι της Τηνου δεν πιστευα στα ματια μου. Δεν ξερω ισως η θεση του φουγαρου ισως αυτη η υπεροχη γραμμη του εδινε μια οψη καπως διαστημικη. Παντος ηταν το μοναδικο πλοιο που αναγνωριζοταν οτι εδενε χωρις να το βλεπει καποιος. Πως; Μα απο τον απιστευτο καπνο που εβγαζε κατα τη μανουβρα και φαινοταν απο πολυ μακρυα. Οταν δε ειχε νοτια ολος ο καπνος μπουκωνε την παραλια. Και αυτη η μυρωδια του καυσιμου. Για μενα ηταν η τελεια μετενσαρκωση του θρυλικου Απολλωνα..

a.molos
19-03-2008, 21:30
Και το πλοίο φευγει ....για Kυκλάδες!

4061

4062

polykas
19-03-2008, 23:38
Σε ευχαριστούμε για τις καταπληκτικές σου φωτογραφίες.

Finnpartner_1966
20-03-2008, 10:02
Ερωτηση: Ποτε ηταν κοκκινη η Παναγια?

Rocinante
20-03-2008, 13:33
Ισως μερικοι ψαχνοντας να το εχουν βρει εγω ομως επεσα τυχαια πανω του. Αν ο ΝΑΥΤΙΚΟΣ που μας ξαναζοντανευει ολα αυτα τα υπεροχα πλοια εχει στα σχεδια καμια ατελεια (που δεν νομιζω) και οσοι δεν το εχουν δει δειτε αυτο http://www.hhvferry.com/konwildp.html

Roi Baudoin
20-03-2008, 16:58
Η "Παναγία" ήταν κόκκινη όταν μετά την μοιρασιά των πλοίων της Ventouris Ferries πέρασε στον Απόστολο Βεντούρη.
Μετά, βέβαια, περιήλθε στην πλοιοκτησία της Ventouris Sea Lines.

nautikos
20-03-2008, 21:01
Αν ο ΝΑΥΤΙΚΟΣ που μας ξαναζοντανευει ολα αυτα τα υπεροχα πλοια εχει στα σχεδια καμια ατελεια (που δεν νομιζω) και οσοι δεν το εχουν δει δειτε αυτο http://www.hhvferry.com/konwildp.html

Εχουν γνωση οι φυλακες:-D Πανω σε αυτα τα σχεδια βασιστηκε το μοντελο του Παναγια Τηνου;)

Rocinante
20-03-2008, 21:37
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο ναυπηγικη.Καποιοι εδω μεσα εχω διαπιστωσει την εχουν σπουδασει η την εχουν μελετησει. Μπορει να ειναι προσωπικη μου εκτιμηση αλλα οταν κοιταω αυτες τις φωτογραφιες και αυτα τα σχεδια βλεπω κατι τοσο απλο αλλα και τοσο μεγαλειωδες και πραγματικα δεν ξερω τι ειναι. Ενα σκαφος που εγινε πριν μισο αιωνα μοιραια υποτασει τουλαχιστον αισθητικα πολλα νεοτευκτα η νεοφερμενα "κουτια". Και να σκεφτειτε οτι αυτο το πλοιο καθε καλοκαιρι σχεδον το ακουμπουσα και ποτε δεν πατησα το ποδι μου μεσα. Βολικοτερη η Ραφηνα με την "κυανη της μπαλαρινα..."

polykas
20-03-2008, 21:50
Αναχώρηση του πλοίου από το λιμάνι της Τήνου με μπόλικη σοροκάδα με προορισμό Σύρο--Πειραιά.





4118

polykas
23-03-2008, 22:21
Το θρυλικό βαπόρι στον Πειραιά ως Άρτεμις.Ήταν λογικά μονοτίμονο;Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώση.Ευπρόσδεκτη εάν υπάρχει και κάποια φωτό.





4332

Rocinante
23-03-2008, 23:04
Δεν ηξερα οτι του ανοιξαν μπουκαπορτα στην πρυμνη. Ποτε εγινε αυτη η αθλιοτητα;

Roi Baudoin
23-03-2008, 23:13
Την μπουκαπόρτα την άνοιξαν όταν δούλευε πια ως κρουαζιερόπλοιο.
Για τους φανατικούς φίλους του θεωρήθηκε τότε Ύβρις.
Η μεγαλύτερη, όμως, ΥΒΡΙΣ ήταν όταν το έστειλαν για κόψιμο.....

karystos
24-03-2008, 08:31
Οι προπέλλες, το τιμόνι και ο καταπέλτης σε δεξαμενισμό στου Βασιλειάδη.

4359

Apostolos
24-03-2008, 09:04
Θα μας τρελάνετε εσεις!!!!

polykas
24-03-2008, 09:14
Ευχαριστώ τον Κarystos για την καταπληκτική του φωτογραφία.

polykas
25-03-2008, 23:17
Ένα μουντό απόγευμα πηγαίνοντας για Μύκονο.





4477

Roi Baudoin
25-03-2008, 23:36
Η δρομολόγηση του "Παναγία Τήνου" έφερε τότε μια μικρή επανάσταση στη γραμμή της Συροτηνομυκονίας. Κατάφερε να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να παλεύει μια ζωή στα ίσα με το "Ναιάς ΙΙ".
Ας θυμηθούμε ότι στις αφίσες και στα διαφημιστικά φυλλάδια η εταιρεία του Κωνσταντίνου Βεντούρη (ενωμένη) το παρουσίαζε να έχει φτερά, θέλοντας να υποδηλώσει με αυτό τη μεγάλη του ταχύτητά.
Εδώ μια αφίσα χαρακτηριστική από το Αρχείο του Jolly Roger.

4479

Espresso Venezia
25-03-2008, 23:40
Απίστευτο φωτομοντάζ.

Και να αναλογιστεί κανείς ότι εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν ούτε Photoshop, ούτε CorelDraw, και όλες αυτές οι δουλειές γίνονταν με το χέρι.

Τώρα...... έχουμε γίνει όλοι μάγκες.....

Kalloni
26-03-2008, 00:10
Με εχετε αφησει να μην πω τι. Ας πω με ανοιχτο το στομα :D
Καταπληκτικο. Το θυμαμαι μικρος στον πειραια πηγαινοντας προς τα βαπορια της μυτιληνης στο πρακτορειο.

giorgos....
26-03-2008, 00:19
απλα απίστευτη φωτογραφία....

Leo
26-03-2008, 09:34
Αυτό ήταν διαφημιστικό υλικό στα πρακτορεία και όχι μόνο. Πόσο έχουν αλλάξει οι καιροί ε? Για δείτε τους πλευρικούς κατπέλτες και το μπαρκαρίζο.. όλα κλειστά " ερμητικά " :rolleyes:.

Finnpartner_1966
26-03-2008, 12:59
Η δρομολόγηση του "Παναγία Τήνου" έφερε τότε μια μικρή επανάσταση στη γραμμή της Συροτηνομυκονίας. Κατάφερε να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να παλεύει μια ζωή στα ίσα με το "Ναιάς ΙΙ".
Ας θυμηθούμε ότι στις αφίσες και στα διαφημιστικά φυλλάδια η εταιρεία του Κωνσταντίνου Βεντούρη (ενωμένη) το παρουσίαζε να έχει φτερά, θέλοντας να υποδηλώσει με αυτό τη μεγάλη του ταχύτητά.
Εδώ μια αφίσα χαρακτηριστική από το Αρχείο του Jolly Roger.

4479

Roi επιτελους βλεπω αυτη την φωτογραφια! Ειχα ακουσει οτι υπηρχε στο κεντρικο πρακτορειο στον Πειραια!! Τελεια!!

Roi Baudoin
26-03-2008, 13:13
Πράγματι, είναι μια μεγάλη πανέμορφη αφίσα.
Όπως μάλιστα επισημαίνεις πολύ σωστά φίλε Leo, ακόμα και αυτό το στοιχείο με τις αφίσες δείχνει πόσο έχουν αλλάξει οι εποχές. Παλιά έβγαζαν διαφημιστικές αφίσες, ορισμένες από τις οποίες είναι μκιρά έργα τέχνης (έστω για μερικούς). Σήμερα, δεν ξέρω αν βγάζουν πια αφίσες.
Καλοί μου φίλοι σας επισημαίνω και πάλι ότι μου έχει δοθεί μέρος από το αρχείο του Jolly Roger προκειμένου να ανεβάσουμε ένα μέρος από αυτό.
Υπάρχουν, για παράδειγμα, πολλές αφίσες, φυλλάδια, φωτογραφίες, κ.ά. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι ο Jolly Roger μου έχει διηγηθεί πολλές πολλές ιστορίες από εκείνη την εποχή. Και ο τρόπος περιγραφής είναι τόσο γλαφυρός που κάποια στιγμή νόμισα ότι ήμουν και εγώ επάνω στα καράβια όταν συνέβαιναν αυτά.

esperos
29-03-2008, 15:10
Η Παναγία χωρίς ακόμα επιγραφές σε πρωινή αναχώρηση από Πειραιά και πορεία προς Τήνο τότε που δεν υπήρχαν VTMS.


4621

esperos
29-03-2008, 16:49
Και ένας απόπλους μεταγενέστερα, από Τζελέπη.

4635

4636

Haddock
14-04-2008, 06:12
Πρωϊνό στου Τζελέπη και το βαπόρι ετοιμάζεται για την αναχώρηση. Τα φώτα της γέφυρας είναι ευδιάκριτα. Τι να πει κανείς για την ομορφόπλωρη καλλονή που στόλιζε τα λιμάνια μας...

Copyright-Πηγή (http://www.flickr.com/photos/michelcoumans/)

5252

Νάξος
18-04-2008, 02:49
Μια φωτογραφία για τους λάτρεις των καραβιών της Συροτηνομυκονίας. Το Παναγία Τήνου και ξωπίσω το Ναϊάς ΙΙ έτοιμα να προσπεράσουν το Νάξος τον Αύγουστο του 1990. Η εικόνα δεν είναι καθαρή, αλλά για όσους θυμούνται τί γινόταν κάθε καλοκαίρι καθημερινώς στον Πειραιά από τις 7:30 πμ έως τις 9 πμ (και φυσικά έξω από το λιμάνι αργότερα όταν συνέχιζαν οι κόντρες) η φωτογραφία θα ξυπνήσει δυνατές συγκινήσεις. Χωρίς διάθεση να επαναλαμβάνομαι και ζητώντας εκ των προτέρων την συγνώμη σας παραθέτω μνήμες που έγραψα στο ποστ για την Σάμαινα και που πιστεύω πως πάνε γάντι με αυτήν την φωτογραφία.

«Συνήθως ξεκινούσε η μέρα με το Ελλάς Εξπρές (το πρώην Θήρα ΙΙ...) στις 7:30, ακολουθούσε το Νάξος από τα Λεμονάδικα (και σπανίως από Τζελέπη κεφάλι) πάντα στις 8 και παράλληλα εφορμούσαν το Ναϊάς ΙΙ και η Παναγία Τήνου από Τζελέπη δίπλα στα Αιγινήτικα ακριβώς την ίδια ώρα. Καμιά φορά έπαιζε Κνωσσός ή Φαιστός επίσης στίς 8 από Άγιο Διονύση, μετά πλακώνανε ο Γεώργιος Εξπρές με τόν Απόλλωνα εναλλάξ από Λεμονάδικα ή Τζελέπη στις 8:15 (όταν έφευγε πρωΐ ο ένας, ο άλλος έφευγε το απόγευμα) και πιο μετά είχαμε τον Ποσειδώνα, συνήθως στις 9. Πιο πριν, αρχές δεκαετίας δηλαδή, έπαιζε το Λημνάκι, το Σαντορίνη (και μετά το άλλο, το «Εξπρές Σαντορίνη») ενώ δεν ξεχνάμε τον μικρούλη παρτενέρ Ικαρο της Σάμαινας σε καθημερινές εναλλαγές με αυτήν. Ε, ρε εποχές... Ξέχασα να αναφέρω γερούς παίχτες όπως το Ιόνιο και το Μήλος Εξπρές και φυσικά το Κίμωλος και τό Αιγαίον. Συροτηνομυκονία, Παροναξία, Δυτικές Κυκλάδες και Σαμοϊκαρία στήν πρωϊνή ζώνη είχαν την τιμητική τους!»

Αφιερωμένο στους φίλους των 2 βαπόραρων της Συροτηνομυκονίας. Χαμός στό ίσωμα!

ΑΡΗΣ
01-05-2008, 15:21
Γεια σας φίλοι και χρονια πολλα.
Για το θρυλικο βαπόρι ότι και να πούμε είναι λίγο.Ήταν και είναι το αγαπημένο μου.Για την ιστορία το τελευταίο ταξίδι του στην Συροτηνομυκονία ήταν στις 24 Ιανουαρίου 1994.Και για να σας φτιάξω περισσότερο εχω καταγράψει αυτήν την ιστορική μέρα σε βίντεο τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι που χάθηκε στον Άγιο Δημήτριο(Σύρος) με πολύ συγκίνηση.Τότε ήμουν 17 ετών και το δάκρυ έπεφτε ποτάμι.Κάτι πρέπει να γίνει να το δούμε όλοι μαζί.Επίσης σαν Άρτεμις ξαναήρθε στην Συρο για επισκευή το 99 αν θυμάμαι καλά και έχω πολλές φώτο από τη δεξαμενή και απο το εσωτερικό μέχρι το μηχανοστάσιο.Όταν έφευγε είπα στον τότε πλοίαρχο του να σφυρίξει τρείς φορές και φυσικά το έκανε καλή του ώρα.Ήμουν στον Άγιο Δημήτρη.Τρομερή στιγμή.Ωραία χρόνια αλλα δηστυχώς οπως μου είπε και ο Μεγας Μαμίδης αυτά εχει η ζωή.Κάποτε όλα τελειώνουν.

Maroulis Nikos
01-05-2008, 15:42
καλώς ήρθες φίλε μας στην πάρεα και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας αυτές τις στιγμές ....

Καπτακώστας
01-05-2008, 17:11
polykas, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου της 20.3. και 25.3. Μπορεί να μην έχουν την - πολυειδωμένη και τετριμμένη - λάμψη των διαφημιστικών, αλλά το πλαισίωσες όμορφα το καράβι και έδωσες βάθος στην εικόνα, ιδιαίτερα στην πρώτη με το κύμα να σκάει στο βράχο σε πρώτο πλάνο, μπροστά στην πρύμνη.

Πρέπει να ξεθάψω κι εγώ επιτέλους τις φωτογραφίες και τις διαφάνειές μου των δεκαετιών του ΄70 και του ΄80 και να κάνω τον κόπο να τις περάσω στον υπολογιστή, για να μην απολαμβάνω μόνο στο τζάμπα τις δικές σας.

Με το Παναγία Τήνου δεν έχω ταξιδέψει πολλές φορές, γιατί τότε προτιμούσαμε τη Ραφήνα. Όμως παραγματικά η ταχύτητά του ήταν αισθητά μεγάλη, ακόμη κι αν δεν μετρούσες το χρόνο και δεν έτρεχε άλλο πλοίο δίπλα. Μου έκανε εντύπωση πώς ένα σκαρί που έδειχνε τόσο παλιομοδίτικο (ας με συγχωρήσουν οι λάτρες, δεν κρίνω) σε σύγκριση με τα σύγχρονά του αλλά και με προγενέστερα στα ελληνικά νερά (π.χ. Νάξος) - πιστεύω πως επηρεάστηκα κυρίως από την κοντοφάρδουλη τσιμινιέρα του Π.Τ. - μπορούσε να αναπτύξει τέτοια ταχύτητα.

Χριστός Ανέστη!

parianos
11-06-2008, 16:55
Μια φορα ημουν στο Ποσειδων Εξπρες και το περασαμε ανετα αυτο το θρυλικο πλοιο, απο το αρχειο μου....

7348

7349

ΑΡΗΣ
11-06-2008, 22:31
Απο τις φώτο φίλε μου η ''Κόμπρα'' φαίνεται ότι δεν έχει ανοίξει διότι απόνερα γιοκ.Πάντως πανω κάτω τα ίδια πηγαίνανε.Ο Ποσειδώνας τα τελευταία χρονια πάντως έτρωγε απόνερα από πολλούς ενώ το Παναγία μέχρι να αποσυρθεί πήγαινε αέρα.

Νάξος
12-06-2008, 00:16
Φίλε Άρη θα συμφωνήσω μερικώς μαζύ σου: ο Ποσειδώνας του 1989, όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, δεν ήταν γρηγορότερος από την Παναγία Τήνου του 1982. Είναι λογικό όταν περνάνε τα χρόνια να πέφτει η απόδοση των μηχανών και κατά συνέπεια η ταχύτητα του πλοίου. Από την άλλη, ο Ποσειδώνας τελείωσε εκείνη τη μαύρη μερα του ατυχήματος στην Πάρο. Επειδή δεν πρόλαβε να γεράσει είχε την τύχη να μην φάει απόνερα από άλλα πλοία στην γραμμή της Παροναξίας... Συμφωνώ με τον Κάπτα-Κώστα, ότι το υπέροχο αυτό σκαρί (η Παναγία Τήνου) έδειχνε παλαιομοδίτικο. Αυτό σε καμία περίπτωση δε μειώνει την ποιότητα των συντηρητικών γραμμών ούτε και τον θρύλο -λόγω ταχύτητας πιστεύω κυρίως- που έκτισε στο Αιγαίο. Χωρίς να το έχω ταξιδέψει ποτέ μου έδωσε την εντύπωση και καλού σκαριού στην φουρτούνα, αλλά επ' αυτού θα ήθελα τις απόψεις των πιο έμπειρων που τό 'ζησαν το βαπόρι. Μαζύ με Ναϊάς ΙΙ, Νάξος, Σάμαινα, Ίκαρο, Γεώργιος Εξπρές, Ιόνιο για περισσότερο από μία δεκαετία μονοπωλούσε το ενδιαφέρον στο λιμάνι του Πειραιά κάθε πρωΐ μεταξύ 7:30-8:30. Παριανέ απόψε τίναξες τη μπάνκα στον αέρα.

ΑΡΗΣ
12-06-2008, 15:16
Φίλε ''Νάξος''

Εν έτει 1995 που στη γραμμή ήσαν τα Εξπρες Ναιας-Σαντορίνη και το Παναγία Τήνου και ο Ποσειδώνας πρωίνος από Σαντορίνη αντίστροφα είχα τη τύχη να ζήσω σαν επίκουράκι τότε στο τελευταίο μεγάλες κόντρες.Για τα πρώτα δύο δε συζητάω καν.Όταν αλλάξαμε σε βραδυνά (σκάντζα κάθε μήνα με τον Απόλλωνα) ο Ποσειδώνας έφευγε στις 07:30 απο Σαντορίνη και εμείς στις 08:00.Στην Νάξο πέφταμε μαζί φεύγαμε 5 λεπτά αργότερα και μια μέρα που συνέβη αυτό του ρίξαμε 3 βαποριές μέχρι τη Πάρο.Οι φίλοι από Πάρο ας θυμηθούν ότι τα βαπόρια σβήνανε τις μηχανές όταν πέφτανε.Σκεφτείται ζόρια.Μετά για Πειραιά του ρίχναμε μισάωρο.Κάτι για στρόφαλο λέγανε για τον Ποσειδώνα.Τα παραπάνω τα αναφέρω σαν γεγονός και όχι σαν αντιπάθεια για τον Ποσειδώνα που ήταν φανταστικό βαπόρι.Σήμερα η δουλειά μου δεν έχει να κάνει με την θάλασσα αλλά τότε πήγα λόγω της καραβολατρείας μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους.

kastkon8
12-06-2008, 16:28
παιδια γειασας ειμαι συνταξιουχος πρωτος μηχ/κος ειχα την τυχη να κανο το τελευταιο ταξιδι με το παναγια οτα ηταν κρουαζεροπλοιο και εκανε ημερησιες κρουαζερες Ηρακλειο Σαντορινη το 1993

parianos
12-06-2008, 17:52
φιλε ΑΡΗ κοιτα στο topic του Ποσειδων Εξπρες γραφω ενα γεγονος....

ΑΡΗΣ
12-06-2008, 18:44
παιδια γειασας ειμαι συνταξιουχος πρωτος μηχ/κος ειχα την τυχη να κανο το τελευταιο ταξιδι με το παναγια οτα ηταν κρουαζεροπλοιο και εκανε ημερησιες κρουαζερες Ηρακλειο Σαντορινη το 1993

Μάλλον την περίοδο 94-95(καλολαίρι) το Άρτεμις έκανε ημερήσιες κρουαζιέρες αφου σαν Παναγία Τήνου σταμάτησε απο Συροτηνομυκονία στις 24 Ιανουαρίου 1994.

ΑΡΗΣ
12-06-2008, 18:53
φιλε ΑΡΗ κοιτα στο topic του Ποσειδων Εξπρες γραφω ενα γεγονος....

Μα φίλε μου δεν αμφισβήτησα την ταχύτητα του Ποσειδώνα απλά η ζημιά του Ποσειδώνα θα ήταν τόσο σοβαρή και δαπανηρή που μέχρι το τέλος του ο Μουλόπουλος δε τόλμησε να επιδιορθώσει.Απο την στιγμή όμως που συνέχιζε τα δρομολόγιά του τότε τα προσπεράσματα που έτρωγε στη Παροναξία ήταν''νόμιμα''.Και για να μην φανεί ότι παίρνω το μέρος του Παναγία Τήνου 2 απλά σας αναφέρω ότι από το Μυτιλήνη φάγαμε αρκετές σφαλιαρίτσες.Μισό μιλάκι γρηγορότερο.Μεγιστη το Παναγία τότε 21,8.Βέβαια ο Α΄ήταν σε επιφυλακή συνέχει αλλά βλάβη δεν έβγαλε τα πρώτα χρόνια που το τσιτάρανε και συνέχεια.Και είναι και του 73 αν δεν κάνω λάθος.

nikolas200
22-06-2008, 12:49
Δεν ταξίδεψα ποτέ με το Παναγια. Θυμάμαι όμως το καταπληκτικό σκαρι του και το πόσο γρήγορο ήταν. Επιστρέφαμε στον Πειραιά με το αλησμόνητο ΚΙΜΩΛΟΣ και ήταν σχεδόν 1 νμ πίσω μας. Ισα ισα που φαινόταν. Μας πέρασε και μπήκε πρώτο στο λιμάνι. Πρεπει να ήταν το πιο γρήγορο βαπόρι τοτε

kastkon8
24-06-2008, 09:22
εχεις δικιο φιλε μου ηταν 13 οκτωβρη του 1994 οταν το δεσαμε στου βασιλειαδη

ΑΡΗΣ
24-06-2008, 14:48
Πώς ήταν Οκτώμβρης του 94 όταν το βαπόρι σταμάτησε στις 24 Ιανουαρίου του Ιδιου έτους απο την ενεργό δράση ως ποστάλι?Κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου.

nautikos
06-07-2008, 09:34
Το ανεπαναληπτο Παναγια Τηνου πλαγιοδετει στη Συρα. Αφιερωμενη στο Leo που μαλλον θα του ξυπνα μνημες.

http://www.worldshipsocietyrotterdam.nl/bijdragen/Member/havens/foto's/Panagia%20Tinou.jpg
Πηγη:www.worldshipsocietyrotterdam.nl

esperos
06-07-2008, 11:28
Εεε αυτό το Malegiannatsi πατριωτάτσι είναι μωρέ ε;

Leo
06-07-2008, 15:36
Το ανεπαναληπτο Παναγια Τηνου πλαγιοδετει στη Συρα. Αφιερωμενη στο Leo που μαλλον θα του ξυπνα μνημες.
πηγη:www.worldshipsocietyrotterdam.nl (http://www.worldshipsocietyrotterdam.nl)


Ευχαριστλω πολύ Ναυτικέ... αυτά και αυτά (ο Απολλωνας, Ναϊας, Λετο , Αγαπητός Ι, Οια/Λητώ, Ναιας ΙΙ) με στειλανε στη θάλασσα....
Εκεί κατω κάτω στα κάγκελα έχω περάσει ατέλειωτες ώρες χαζεύοντας την δεξιά προπέλλα να άρχίσει να γυρίζει ανάποδα μόλις άσνοιγε λίγο ή πρύμη από το βίρα του πλωριού κάβου με το σπρίνγκ αγάντα... ήταν η ζωή μου μέχρι να μπαρκάρω ... Μνήμες πολλές καλές που μένουν χαραγμένες μέσα μας...και τισ πέρνουμε μαζι μας... Να είσαι καλά :)

vinman
03-08-2008, 20:09
Ως Άρτεμις στο Ηράκλειο....
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/artemis.jpg

Rocinante
03-08-2008, 20:18
Φιλε Vinman σε ευχαριστουμε για το ομορφο ταξιδι στο παρελθον που μας χαριζεις σημερα.
Οσο για αυτη τη φωτογραφια για μενα που εζησα αυτο το βαπορι ενα σχολιο εχω να κανω "Ενας ηλικιωμενος θρυλικος προταγωνιστης κακοποιημενος στη γωνια..."
Και παλι σε ευχαριστουμε και σου ζητω να συνεχισεις να μας ταξιδευεις.

artzuna
05-08-2008, 23:32
Ειχα την τυχη να ταξιδεψω με αυτο για Συρο σε 4 ωρες ακριβως και αργοτερα οταν πηγαμε 5ημερη με το σχολειο στην Ροδο, ακριβως σε 12 ωρες.
Επισης ετυχε πολλες φορες να μας περασει οταν πηγαινα με το Ιονιο για Κυθνο στο δρομολογιο τον 8.
Αργοτερα οταν μπηκε το Μηλος εξπρες παλι μας περνουσε μαζι με το Ναιας ΙΙ
Εβγαζε πολλα απονερα για το μεγεθος του πραγμα που υποδηλωνε την ταχυτητα του.

Μερικες φωτο απο το διαδικτυο..

stelios_ag
07-08-2008, 14:13
Γνωρίζει κάποιος τι χωρητικότητα είχε το γκαράζ του;

Ευχαριστώ

marsant
07-08-2008, 14:28
62 Ι.Χ χωραει συμφωνα με την σελιδα της ΝΕΛ.

stelios_ag
07-08-2008, 14:32
62 Ι.Χ χωραει συμφωνα με την σελιδα της ΝΕΛ.

ΝΕΛ;:confused: Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει φίλε Marsant.

marsant
07-08-2008, 14:35
ΝΕΛ;:confused: Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει φίλε Marsant.


Σωστα ζητω συγνωμη λαθος δικο μου.Το μπερδεψα με το αλλο Παναγια Τηνου.Παρασυρθηκα απο την ερωτηση σου για το γκαραζ.Νομιζω πως δεν ειχε γκαραζ,μπορει και να κανω και λαθος.

vinman
07-08-2008, 14:37
ΝΕΛ;:confused: Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει φίλε Marsant.

Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στο τωρινο Παναγία Τήνου της ΝΕΛ...
Αν θυμάμαι καλά το Παναγία Τήνου έπαιρνε ή 110 ή 190 αυτοκίνητα......δεν είμαι απόλυτα σίγουρος...Το βέβαιο είναι ότι δεν έπαιρνε φορτηγά λόγω ύψους γκαράζ....
Θα το ψάξω το απόγευμα σπίτι και θα σας πώ με σιγουριά...;)

stelios_ag
07-08-2008, 14:53
ΟΚ, ευχαριστώ για την απάντηση.

ΑΡΗΣ
07-08-2008, 15:34
120 ΙΧ έπαιρνε και έκανες τον κύκλο για την αποβίβαση βαση και σε ποιο λιμάνι έπιανε.Τί και αν δεν έπαιρνε πολλά ή φορτηγά.Ένα ήταν και δεν θα ξαναυπάρξει.Πάντως φίλοι τα πλοία που δεν έχουν αδελφά και είναι και επιτυχημένα γράφουν μοναδική ιστορία,πάντα κατα την γνώμη μου.

vinman
08-08-2008, 06:47
Λοιπόν,το Παναγία έπαιρνε ακριβώς 118 αυτοκίνητα σύμφωνα με το πλάνο του γκαράζ που βρήκα στο σπίτι...
Θυμάμαι όμως ότι στο γραφείο που δούλευα το 92 και το 93 και είχαμε την κεντρική πρακτόρευση (εμείς είχαμε μόνο το Παναγία και το πρακτορείο του Μίχα στην Πλατεία Καραισκάκη είχε όλα τα υπόλοιπα του Βαγγέλη του Βεντούρη)δεν είχαμε βάλει ποτέ πάνω απο 110 αυτοκίνητα....

stelios_ag
08-08-2008, 10:53
Λοιπόν,το Παναγία έπαιρνε ακριβώς 118 αυτοκίνητα σύμφωνα με το πλάνο του γκαράζ που βρήκα στο σπίτι...
Θυμάμαι όμως ότι στο γραφείο που δούλευα το 92 και το 93 και είχαμε την κεντρική πρακτόρευση (εμείς είχαμε μόνο το Παναγία και το πρακτορείο του Μίχα στην Πλατεία Καραισκάκη είχε όλα τα υπόλοιπα του Βαγγέλη του Βεντούρη)δεν είχαμε βάλει ποτέ πάνω απο 110 αυτοκίνητα....


Ευχαριστώ πολυ φίλε.

Θα είχε πιστεύω μεγάλο ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποια φώτο από το γκαράζ ή από τη διαδικασία φόρτωσης.

:cool:

vinman
08-08-2008, 11:00
Ευχαριστώ πολυ φίλε.

Θα είχε πιστεύω μεγάλο ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποια φώτο από το γκαράζ ή από τη διαδικασία φόρτωσης.

:cool:

...Θα ψάξω μήπως βρώ κάποια...βγάζαμε πολλές φωτό κατά τη διασικασία φόρτωσης αλλά τις αφήναμε στο γραφείο...Αν τύχει και έχω καμμία στο αρχείο μου να είσαι σίγουρος πως θα την ανεβάσω αμέσως...;)

vinman
20-08-2008, 20:25
Με τα σινιάλα της AK Ventouris απο το φυλλάδιο του 1989...
http://img156.imageshack.us/img156/8046/99271931mr1.jpg (http://imageshack.us)

marsant
21-08-2008, 17:00
Δεν θυμαμαι χρονολογια αλλα μου το ειχε μεταφερει ανθρωπος που βρισκοταν στην γεφυρα του Ποσειδων εξπρες,οτι το Παναγια Τηνου τα ειχε χωσει στο Ποσειδωνα και ο μεγας καπτα Κουλης τα ειχε σπασει ολα στη γεφυρα..

vinman
24-08-2008, 19:28
Απο το περιοδικό εφοπλιστής...κομμένες φωτογραφίες και στοιχεία του πλοίου...
Έτος 1993..!!!

http://img355.imageshack.us/img355/893/panagiavx6.jpg (http://imageshack.us)

Ακόμα και το περιοδικό κάνει ειδική αναφορά για την κόντρα του με τον μεγάλο του αντίπαλο...το Ναιάς 2...

Leo
24-08-2008, 19:42
Αυτό το προσπέρασμα και πάρα πολλά άλλα τα ζήσαμε άπειρες φορές ....
Πολύ όμορφες αναμνήσεις φίλε vinman... Ευχαριστούμε!

Rocinante
24-08-2008, 20:11
Πω πω πω εικονα αλλα και σχολιο!!!!!! Καυστικοτατο. Μακαρι να υπηρχε η αυθεντικη φωτογραφια. Αξεχαστες εποχες με τις μηχανες στο υπερφουλ.
Οπως και σημερα...

ΑΡΗΣ
24-08-2008, 21:26
Καλησπέρα φίλοι

Λοιπόν τη φωτογραφία αυτή την έχω τραβήξει εγώ μαζί με τον Cpt Νίκο Χάλαρη το 1992 αν θυμάμαι καλά από τον Άγιο Δημήτριο.Τα αρνητικά δηστυχώς δεν υπάρχουν και τη συγκεκριμένη φώτο πρέπει να είναι σε κάποια εγκυκλοπαίδεια στους γονείς μου.Αύριο πέφτει ψάξιμο.Έίχαμε πάει τυχαία για φωτος και περιττό να σας πω τις αντιδράσεις μας στο υπερθέαμα.Υπήρχαν και άλλες εκτός από αυτή.Έχω ξαναπεί ότι έχω και βίντεο από το τελευταίο δρομολόγιο του Παναγία τον Γενάρη του 94 σε VHS.Όταν γίνει digital.....................................Τί ωραία χρόνια ρε παιδιά?Τώρα μελαγχόλησα με τη φώτο.Καλό βράδυ.

ΑΡΗΣ
24-08-2008, 21:29
Πλοίαρχοι στο Παναγία είναι ο καπεταν Σιδερής και στο Ναιάς ο καπετάν Αργύρης Σαρρής.Το Ναιάς πάντως απο ότι μάθαμε μετά έδεσε πρώτο για λόγους που όλοι γνωρίζουμε.

vinman
24-08-2008, 21:33
Καλησπέρα φίλοι

Λοιπόν τη φωτογραφία αυτή την έχω τραβήξει εγώ μαζί με τον Cpt Νίκο Χάλαρη το 1992 αν θυμάμαι καλά από τον Άγιο Δημήτριο.Τα αρνητικά δηστυχώς δεν υπάρχουν και τη συγκεκριμένη φώτο πρέπει να είναι σε κάποια εγκυκλοπαίδεια στους γονείς μου.Αύριο πέφτει ψάξιμο.Έίχαμε πάει τυχαία για φωτος και περιττό να σας πω τις αντιδράσεις μας στο υπερθέαμα.Υπήρχαν και άλλες εκτός από αυτή.Έχω ξαναπεί ότι έχω και βίντεο από το τελευταίο δρομολόγιο του Παναγία τον Γενάρη του 94 σε VHS.Όταν γίνει digital.....................................Τί ωραία χρόνια ρε παιδιά?Τώρα μελαγχόλησα με τη φώτο.Καλό βράδυ.

Θα είναι μεγάλη μας χαρά να βρείς την αυθεντική φώτο και να την ποστάρεις...;)

vinman
24-08-2008, 21:56
3 μέρες πριν το τελευταίο του ταξίδι....
Φωτογραφίες του τότε πλοιάρχου του Αίγινα κ.Γαλανού Μιχάλη...στον εφοπλιστή...
http://img389.imageshack.us/img389/7351/panagiatinourn0.jpg (http://imageshack.us)

ΑΡΗΣ
24-08-2008, 22:56
Eυτυχώς που δεν υπάρχουν φωτογραφίες από τα διαλυτήρια.΄Ξέρει κανείς ποιός πλοίαρχος το πήγε μέχρι την Ινδία?

Rocinante
24-08-2008, 23:08
Eυτυχώς που δεν υπάρχουν φωτογραφίες από τα διαλυτήρια.΄Ξέρει κανείς ποιός πλοίαρχος το πήγε μέχρι την Ινδία?
Φιλε Αρη το πλοιο για αυτους που το αγαπησανε ηταν ηδη νεκρο πριν παει στην Ινδια...

vinman
26-08-2008, 22:52
Φώτο με μία ιστορική κόντρα τον Ιούλιο του 1993....!!!
(Κομμένη απο το περιοδικό εφοπλιστής του Οκτωβρίου 2001...)

13150

Django
30-08-2008, 14:30
Δεν ήξερα αν είναι προτιμότερο να ανεβάσω την φωτογραφία σε αυτό το θέμα ή στο δεξαμενισμοί επιβ. πλοίων, οπότε οι moderators ας παίξουν μπάλα.

Το "Παναγία Τήνου" ώς "Αρτεμις" στην τελευταία του μάλλον επίσκεψη στη Σύρο για δεξαμενισμό στο Neorion. Σωτήριον ετος 1999.


http://i452.photobucket.com/albums/qq250/dionysakis/Ships%20In%20Drydock/-Neorion.jpg

ΑΡΗΣ
30-08-2008, 14:45
Δεν ήξερα αν είναι προτιμότερο να ανεβάσω την φωτογραφία σε αυτό το θέμα ή στο δεξαμενισμοί επιβ. πλοίων, οπότε οι moderators ας παίξουν μπάλα.

Το "Παναγία Τήνου" ώς "Αρτεμις" στην τελευταία του μάλλον επίσκεψη στη Σύρο για δεξαμενισμό στο Neorion. Σωτήριον ετος 1999.


http://i452.photobucket.com/albums/qq250/dionysakis/Ships%20In%20Drydock/-Neorion.jpg


Από αυτήν την επισκεψούλα της κόμπρας έχω περί τις 200 φώτος.Και μεσα στο Νεώριο πάνω στη δεξαμενή,μέσα στο μηχανοστάσιο και με λίγα λόγια όπου μπορούσα να πατήσω.Scanner όμως γιοκ.

Django
30-08-2008, 14:47
Αγαπητέ Αρη, προκαλέις ευχαριστα με τις δηλώσεις σου!
Να τσοντάρουμε κάτι να πάρεις καινουριο σκάνερ, να το
χαρούμε όλοι μαζί;

ΑΡΗΣ
30-08-2008, 14:53
Αγαπητέ Αρη, προκαλέις ευχαριστα με τις δηλώσεις σου!
Να τσοντάρουμε κάτι να πάρεις καινουριο σκάνερ, να το
χαρούμε όλοι μαζί;


Γιατί βρε με προσβάλλεις έτσι?Πλάκα φίλε μου σου κάνω.Απλώς όλο λέω να πάρω ένα αλλά όλο το αναβάλλω.Σας υπόσχομαι όμως σύντομα θα τη θαυμάσουμε όλοι μαζί.Μην ξεχνάτε ότι αυτό το πλοίο το λάτρεψα όσο κανένα άλλο.Και το βίντεο από το τελευταίο του ταξίδι στη Σ-Τ-Μ επίσης.

Django
30-08-2008, 14:56
Αρη μου δεν ήθελα να σε προσβάλλω, απλά όπως λέμε και με καλό φίλο από το forum καμία φορά, αλληλεγγύη μεταξύ κατεργαρέων.

Οπως καταλαβαίνεις έκανες μεγάλη δήλωση, οπότε περιμένουμε!

polykas
31-08-2008, 10:16
Δεν ήξερα αν είναι προτιμότερο να ανεβάσω την φωτογραφία σε αυτό το θέμα ή στο δεξαμενισμοί επιβ. πλοίων, οπότε οι moderators ας παίξουν μπάλα.

Το "Παναγία Τήνου" ώς "Αρτεμις" στην τελευταία του μάλλον επίσκεψη στη Σύρο για δεξαμενισμό στο Neorion. Σωτήριον ετος 1999.


http://i452.photobucket.com/albums/qq250/dionysakis/Ships%20In%20Drydock/-Neorion.jpg


Django.Καταπληκτική και ιστορική η φωτογραφία σου.Ευχαριστούμε πολύ που την μοιράστηκες μαζί μας.Όσο για τον ΑΡΗ μην μας αφήνει σε αγωνία....;)

esperos
13-09-2008, 22:37
ΑΡΤΕΜΙΣ και Βεντούρης


16049

ΑΡΗΣ
20-09-2008, 22:27
Αφιερωμένες εξαιρετικά στους ''Polyka,Leo,Roi,Νάξος''.
Επιτρέψτε μου μια ειδική αφιέρωση στο παιδικό μου φίλο cpt Νίκο Χάλαρη που ένα μέρος της τρέλας μου για τα βαπόρια το οφείλω σε αυτόν.

http://img142.imageshack.us/img142/746/55710869nl9.jpg (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/200/98636996hg6.jpg (http://imageshack.us)
http://img139.imageshack.us/img139/2417/10135067vx6.jpg (http://imageshack.us)

Haddock
20-09-2008, 22:37
Άρη, απόψε θα καεί το πελεκούδι...

vinman
20-09-2008, 22:38
Απλά τέλειες!!!
Σε ευχαριστούμε πολύ φίλε Άρη!!
Περιμένουμε πολύ υλικό σου ακόμα!!!

Rocinante
20-09-2008, 22:43
Πω πω Αρη τι ηταν αυτο; Βομβιστικη επιθεση!!!!!
Η Βιλχελμινα σε δεξαμενη. Απιστευτο. Ενας τυπος στη Ραφηνα θα παθει σοκ...

Captain_Nionios
20-09-2008, 22:44
Μονο ως οργανωμενο τρομοκρατικο χτυπημα μπορει να θεωρηθει αυτο που γινεται σημερα.Δεν παει αλλο σταματηστε.;):D

Νάξος
20-09-2008, 22:53
Σωστός ο Νιόνιος. Όχι επειδή έχετε σαρωτή να πυροβολείτε αδιακρίτως! Δεν πίστευα ρε παιδιά ότι αυτό το βαπόρι είχε βολβό. Και να που έχει.

Άρη να 'σαι καλά. Δεν θα κοιμηθούμε απόπσε μου φαίνεται.

polykas
20-09-2008, 23:02
:DAΠΑΙΧΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ ΑΡΗ.:D

ΣΕ ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Leo
20-09-2008, 23:08
Ετός από το ευχαριστώ φίλε Άρη για την αφιέρωση και τις υπέροχες φωτογραφίες, θα σταθώ στον τίτλο της δημοσίευσης σου. Η κόμπρα του Αιγαίου. Πλήρης, ακριβής και περιεκτικός ο τίτλος, όλα τα λεφτά. Το σκάνερ και τα μάτια σου να μην χαλάσει... ;):D

Roi Baudoin
21-09-2008, 00:36
Απόψε ξαναγεννιέται το θρυλικό βαπόρι της Συρο-Τηνο-Μυκονίας.
Τι άλλο να πούμε φίλε ΑΡΗ;
Ευχαριστούμε από καρδιάς.

capten4
21-09-2008, 01:27
ΑΙΝΤΕ ,ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ !!ΜΑΙΟΣ 1991 ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ,ΜΕ ΠΛΟΙΑΡΧΟ, ΝΟΜΙΖΩ, ΤΟΝ ΚΑΠΤΑ ΓΕΡΑΣΙΜΟ ΓΙΑΚΟΥΜΙΔΗ....

16898

sylver23
21-09-2008, 01:32
το καικακι τι κανει εκει??κατι με τον καβο υποθετω αλλα τι?..να δω τι αλλο θα δουμε σημερα.δεν παω για υπνο τελος

capten4
21-09-2008, 01:46
ΑΛΛΗ ΜΙΑ, ΛΙΓΟ ΘΟΛΗ ΟΜΩΣ, ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ....

16904

Leo
21-09-2008, 06:28
Πολύ ωραίες φίλε capten4, ευχαριστούμε πολύ. Για να λύσουμε την απορία του φίλου sylver23 θα πούμε ότι (το "καϊκι") η λάντζα είανι η θρυλική ΗΡΩ που έπερνε τον πλωριό κάβο των ποσταλιών που πλαγιοδετούσαν στο παλιό (μέσα) λιμάνι της Τήνου. Η δεύτερη φωτογραφία είναι περισσότερο κατατοπιστική γαι να καταλάβει κανείς.

vinman
21-09-2008, 11:12
Επιθεώρηση λιμένος Πειραιώς το καλοκαίρι του 1986,με τον τότε υπουργό εμπορικής ναυτιλίας Στάθη Αλεξανδρή να περνάει μπροστά απο την ανεπανάληπτη πλώρη του Παναγία Τήνου..!!


16947


(σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή)

esperos
21-09-2008, 11:17
...με την πρώτη γραφή του ονόματος του με Υ που αργότερα έγινε U.

ΑΡΗΣ
22-09-2008, 21:54
Φίλε Polyka πού έισαι και σε ψάχνω?Θα ρίξω λίγο δόλωμα μπας και σε βρω πουθενά!Για να δούμε!

http://img174.imageshack.us/img174/4531/70049794rw2.jpg (http://imageshack.us)


Leo,Roi,Nάξος,Vinman,Νick?Και για σας επίσης!
Καλό ξημέρωμα σε όλους.

vinman
22-09-2008, 22:09
Kαλό ξημέρωμα και σε σένα φίλε Άρη!!
Βόμβα μεγατόνων πέταξες πάλι!!
Να 'σαι καλά!!

polykas
22-09-2008, 23:45
ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

harlek
22-09-2008, 23:55
Χαιρετώ και γω το απίστευτο αυτό φόρουμ. Τι παράξενο προπελάκι είναι αυτό που είχε ο "ΚαπταΚωσταντής"; Μοιάζει λίγο με κείνο τύπου "Waterjet" που είχε αρχικά το Aqua Jewel έτσι ορθογώνιες που είναι οι γρίλιες του...

karystos
23-09-2008, 21:50
Στη γνωστή του θέση το 1994. Η φωτογραφία είναι του Βαγγέλη Ρασιά


17354

vinman
23-09-2008, 21:52
Ας δούμε ακόμα τρείς υπέροχες φωτογραφίες αυτού του ιστορικού βαποριού!
Μία ως Koningin Wilhelmina,μία ως Παναγία Τήνου,και μία ως Άρτεμις!
Αφιερωμένες εξαιρετικά στους φίλους Leo,Tsentzos,Dimitris,Trakman,Sylver 23,Appia 1978,Sea serenade,
Captain Nionios,Roi Baudoin,Polykas,Rocinante,Paroskayak,Karystos,
Νάξος και Άρης...και σε όλο το φόρουμ!!!


17355


17356


17357


(κομμένες απο τον Εφοπλιστή)

polykas
23-09-2008, 22:05
Aφιερωμένη στον φίλο Κανάρη.Το πλοίο ως Άρτεμις στον Πειραιά δίπλα στο Aταλάντη.


17363

nautikos
23-09-2008, 22:08
στον Πειραιά δίπλα στο LA PALMA.

Το πλοιο στα αριστερα ειναι το Atalante ;).

ΑΡΗΣ
24-09-2008, 09:49
Aφιερωμένη στον φίλο Κανάρη.Το πλοίο ως Άρτεμις στον Πειραιά δίπλα στο Aταλάντη.


17363

Στην υγειά σου φίλε Polyka.Η φώτο πρέπει να είναι το 97 τραβηγμένη.Κάνω λάθος?Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ellinis
24-09-2008, 10:28
Λίγες ημέρες είπα να λείψω και τα γυρίσατε όλα ανάποδα!
Τι την Παναγία στη δεξαμένη, τι να μπαίνει περήφανο στην Τήνο... μου κάνατε ολική επαναφορά! :D

sea_serenade
24-09-2008, 20:02
Vinman & polykas ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτό ενός πανέμορφου βάπορα. Είστε όλα τα λεφτά!!!

vinman
29-09-2008, 17:35
Φίλε Άρη,μια απο τις ομορφότερες γέφυρες που έχω δεί ποτέ ήταν αυτή του Παναγία!!
Φωτογραφία απο τον Εφοπλιστή,με τον Πλοίαρχο Γιώργο Δαρζέντα το 1989 στην γέφυρα του πλοίου μαζί με τους Κώστα Αποστολόπουλο και Μανώλη Γαλανό!!
Εξαιρετικά αφιερωμένη σε σένα φίλε Άρη καθώς και στους Leo,Roi Baudoin,
Polykas,Captain Nionios,Paroskayak και Νάξος!!


18143

ΑΡΗΣ
29-09-2008, 18:54
Φίλε Άρη,μια απο τις ομορφότερες γέφυρες που έχω δεί ποτέ ήταν αυτή του Παναγία!!
Φωτογραφία απο τον Εφοπλιστή,με τον Πλοίαρχο Γιώργο Δαρζέντα το 1989 στην γέφυρα του πλοίου μαζί με τους Κώστα Αποστολόπουλο και Μανώλη Γαλανό!!
Εξαιρετικά αφιερωμένη σε σένα φίλε Άρη καθώς και στους Leo,Roi Baudoin,
Polykas,Captain Nionios,Paroskayak και Νάξος!!


18143

Είμαι που είμαι χάλια από τον πυρετό μου πετάς και τη γέφυρα της βαπόρας μου εν πλώ ε τί αλλο θέλεις!Θα τρέχω στα νοσοκομεία βραδιάτικα!Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορα Vinman!

vinman
02-10-2008, 17:30
Είμαι που είμαι χάλια από τον πυρετό μου πετάς και τη γέφυρα της βαπόρας μου εν πλώ ε τί αλλο θέλεις!Θα τρέχω στα νοσοκομεία βραδιάτικα!Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορα Vinman!


Φίλε Άρη,μαζί με την ελπίδα ότι έχεις αναρώσει απο τον πυρετό που σε ταλαιπωρούσε,σου αφιερώνω την παρακάτω εκπληκτική φωτογραφία του cpt Ν.Χάλαρη,σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή!!


18451

proussos
02-10-2008, 22:36
Προς άπαντες ενδιαφερόμενους...κάνετε λίγη υπομονή γιατί έρχονται φωτογραφίες από την τοποθέτηση βολβού στη δεξαμενή Βασιλειάδη. Πιθανόν σε κάποιο κουτί να υπάρχει και φωτογραφία της πλώρης εν κινήσει με τον βολβό αφ'υψηλού !
Μην λυσάξετε μόνο γιατί είμαι σε στάδιο μετακόμισης...αν βιάζεστε πολύ...ανατρέξετε σε παλαιό τεύχος του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ στη στήλη των αναγνωστών....και όσοι κατάλαβαν...κατάλαβαν !

polykas
02-10-2008, 22:41
Είναι βράδυ. Μην μας τρελαίνεις και χάσουμε και τον ύπνο μας...

ΑΡΗΣ
02-10-2008, 22:48
Φίλε Άρη,μαζί με την ελπίδα ότι έχεις αναρώσει απο τον πυρετό που σε ταλαιπωρούσε,σου αφιερώνω την παρακάτω εκπληκτική φωτογραφία του cpt Ν.Χάλαρη,σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή!!


18451

Ήμουν παρών μαζί με τον cpt Νίκο όταν τραβήχτηκε.Την ίδια μέρα είχαμε τραβήξει και το Ναιάς.Σαν τώρα θυμάμαι τις στιγμές!Αχ αυτές οι αναμνήσεις!Χίλλια ευχαριστώωωωωωωωω!!!!!!!!!

ΑΡΗΣ
04-10-2008, 17:05
Ρε Αποστόλη κάνε λίγο στην άκρη να δω το μωρό!Θέλω επειγόντως το μοντελάκι άνωθεν της φώτο.Δίδεται και παχουλή αμοιβή.

(από το περιοδικό''ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ''
http://img185.imageshack.us/img185/5072/modelpanagiatinoyzm8.jpg (http://imageshack.us)

vinman
04-10-2008, 18:43
Ρε Αποστόλη κάνε λίγο στην άκρη να δω το μωρό!Θέλω επειγόντως το μοντελάκι άνωθεν της φώτο.Δίδεται και παχουλή αμοιβή.

(από το περιοδικό''ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ''



Άρη,την ίδια σκέψη έκανα και εγώ προχθες που αγόρασα το περιοδικό και είδα την φωτογραφία!!
Επίσης χάθηκε ο φωτογράφος να το βγάλει και χωρίς τον Βεντούρη μπροστά?:D

karystos
04-10-2008, 19:11
Φωτογράφος της συγκεκριμένης φωτο δεν είμαι εγώ για να πω του ανθρώπου να πάει πάρα κει αλλά όλο και κάτι έχω για εσας και μάλιστα και με λίγο ΚΕΝΤΕΡΗ μέσα.


18736


18737

vinman
04-10-2008, 19:29
Σε ευχαριστούμε φίλε Karystos!!

ΑΡΗΣ
04-10-2008, 20:21
Φωτογράφος της συγκεκριμένης φωτο δεν είμαι εγώ για να πω του ανθρώπου να πάει πάρα κει αλλά όλο και κάτι έχω για εσας και μάλιστα και με λίγο ΚΕΝΤΕΡΗ μέσα.



18736



18737


Φίλε Karystos ευχαριστώ πολύ,μου έφτιαξες το κέφι!Δέ μου λές είσαι για μια απόπειρα......................δανεισμού μωρε,έτσι για λίγο.Είναι υπέροχο!

polykas
10-10-2008, 22:46
Το αγαπημένο σου πλοίο φίλε Κανάρη στην Τήνο...:D

Copyright Leandros.


19558

vinman
10-10-2008, 22:54
Το αγαπημένο σου πλοίο φίλε Κανάρη στην Τήνο...:D

Copyright Leandros.


19558

Γιώργο άρχισες τις μπαλωθιές απο το Ναιάς και συνεχίζεις με το Παναγία...
Τι άλλο μας περιμένει απόψε??
Πραγματικά υπέροχη!!

ΑΡΗΣ
11-10-2008, 01:15
Το αγαπημένο σου πλοίο φίλε Κανάρη στην Τήνο...:D

Copyright Leandros.


19558

Tρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελλλλλλλλαααααααααααααααααα!! !!!!!!!!!!!!!!!!
Ευχααααααααααααααααριιιιιιιιιστωωωωωωωωωωωω!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!

Ellinis
11-10-2008, 07:27
Απίθανη φωτο! Το καγκελάκι που του είχαν βάλει χαμηλά γύρω από την πρύμνη το προσέξατε; Αυτό δεν το είχα ξαναδεί!

vinman
12-10-2008, 16:57
''Ε/Γ Ο/Γ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ
ΔΙΑ ΣΥΡΟ -ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ''!!!
''Μπορείτε σε 3.30 ώρες να βρίσκεστε στη Σύρο...''
Απο την μπροσούρα της Ventouris Ferries του 1984,για όλο το Ναυτιλία!!

19827

vinman
17-10-2008, 20:26
Για τους φίλους Leo και Άρη,το Παναγία Τήνου στη Σύρο,μέσα απο την μπροσούρα της AK VENTOURIS του 1989!!

20379

ΑΡΗΣ
17-10-2008, 23:04
Ευχαριστώ πολύ φίλε.Ήδη το μυαλό μου ταξιδεύει 20 χρόνια πίσω όταν και πρωτοταξίδεψα με τη ''καραβούκλα μου''.Και συγχρόνως μελαγχόλησα.Αλλά είπαμε ο χρόνος................

lifeguard
21-10-2008, 13:15
...μακάρι να υπήρχαν blogs τότε που έφευγε για τα ξένα... απλά δεν θα έφευγε, γιατί και αυτό το πλοίο άξιζε να γίνει το Μουσείο της Ακτοπλοϊας!

giorgos....
22-10-2008, 01:09
συμφωνώ....

vinman
07-11-2008, 09:59
Φωτογραφημένο απο ψηλά στο λιμάνι της Τήνου,μέσα απο την μπροσούρα της Ventouris ferries του 1984....
Η φώτο δεν έχει καλή ανάλυση,αλλά βλέπουμε καθαρά την κομψή μορφή του σε όλο της το μεγαλείο...!!
Αφιερωμένη στον Leo,στον Άρη,στον Polyka,στον Rocinante και στον Roi Baudoin!!

22156

polykas
07-11-2008, 10:45
Σε ευχαριστούμε Μανώλη....:D

kastro
07-11-2008, 15:05
Αυτό δεν είναι το Άρτεμις της εταιρείας που είχε και το MINOAN PRINCE;

Finnpartner_1966
07-11-2008, 15:18
E, αμα κοιταξεις τον τιτλο του θεματος, θα παρεις την απαντηση που ζητας.

stelios_ag
07-11-2008, 15:18
Αυτό δεν είναι το Άρτεμις της εταιρείας που είχε και το MINOAN PRINCE;

Βεβαίως αυτό είναι!

ΑΡΗΣ
07-11-2008, 16:13
Αυτό είναι το ένα και το μοναδικό ''Παναγία Τήνου''.Vinman πολλά πολλά ευχαριστώ.Όσο για τις γραμμές του...........................ουδέν σχόλιον!

Rocinante
07-11-2008, 23:29
Σπανιοτατη φωτογραφια Vinman σε ευχαριστουμε πολυ.

ΑΡΗΣ
16-11-2008, 11:17
Ναιάς ΙΙ-Βρε καλώς την πέρδικααααααααα!!!!!
Παναγία Τήνου-Ξαναγύρισα.Μου λείψατε!!!!!
Ναιάς ΙΙ-Είσαι για μια ψιλή έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά?
Παναγία Τήνου-Πάλι τα ίδια?15 χρόνια δε βαρέθηκες να βλέπεις τη πρύμνη μου?
Ναιάς ΙΙ-Μάλλον έχεις δίκιο.Παρασύρθηκα.Πάω για τα γνωστά Τ-Μ-Σ-Π.Εσύ?
Παναγία Τήνου-Για σέρβις,τα γνωστά μωρέ!Εύχομαι να σε ξαναδώ!
Ναιάς ΙΙ-Και γω.Καλά ταξίδια να χεις παλιόφιλε!!!!!!!
http://img233.imageshack.us/img233/8788/naiaskpanagiave1.jpg (http://imageshack.us)

giorgos....
16-11-2008, 11:23
πανέμορφη φώτο μεγάλης συναισθηματικής αξίας και απίστευτος διάλογος..
πολύ θα ήθελα να ακούω τα πλοία να μιλάνε μεταξύ τους.. δέν μπορείτε να φανταστείτε τι θα ακούγαμε..

Leo
16-11-2008, 11:44
Συμφωνώ απόλυτα με τον giorgos...., όλο αυτό σήμερα ΑΡΗ είναι εξαιρετικό. Ευχαριστούμε

BEN BRUCE
16-11-2008, 12:21
Η φωτο ειναι του 1999 γιατι το ναιας εχει στην κοντρα γφυρα δυο πινακιδες που γραφουν ΝΑΙΑΣ ΙΙ που τις πληρωσαν απο την τσεπη τους οι αξιωματικοι!Και το 2000 ηταν πεταμενες παραδιπλα!!!

ΑΡΗΣ
16-11-2008, 15:07
Aν το ζητούμενο για την φωτογραφία είναι το πότε τραβήχτηκε τότε με όλη την καλή διάθεση''ΝΑΙ'' είναι του 1999.Οι χρονολογίες κατά την ταπεινή μου άποψη είναι περιττές διότι αυτά τα διαμάντια πέρασαν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας(δηστυχώς).

BEN BRUCE
16-11-2008, 16:41
Ετσι ειναι οπως τα λες!Αλλα για ιστορικους λογους το αναφερω!

vinman
17-11-2008, 06:44
Ναιάς ΙΙ-Βρε καλώς την πέρδικααααααααα!!!!!
Παναγία Τήνου-Ξαναγύρισα.Μου λείψατε!!!!!
Ναιάς ΙΙ-Είσαι για μια ψιλή έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά?
Παναγία Τήνου-Πάλι τα ίδια?15 χρόνια δε βαρέθηκες να βλέπεις τη πρύμνη μου?
Ναιάς ΙΙ-Μάλλον έχεις δίκιο.Παρασύρθηκα.Πάω για τα γνωστά Τ-Μ-Σ-Π.Εσύ?
Παναγία Τήνου-Για σέρβις,τα γνωστά μωρέ!Εύχομαι να σε ξαναδώ!
Ναιάς ΙΙ-Και γω.Καλά ταξίδια να χεις παλιόφιλε!!!!!!!


Απλά φανταστική!!
Σε ευχαριστούμε Άρη!!

nikolas200
17-11-2008, 16:13
Mπράβο ρε Αρη. Ευχαριστούμε πολυ

polykas
19-11-2008, 10:34
Ναιάς ΙΙ-Βρε καλώς την πέρδικααααααααα!!!!!
Παναγία Τήνου-Ξαναγύρισα.Μου λείψατε!!!!!
Ναιάς ΙΙ-Είσαι για μια ψιλή έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά?
Παναγία Τήνου-Πάλι τα ίδια?15 χρόνια δε βαρέθηκες να βλέπεις τη πρύμνη μου?
Ναιάς ΙΙ-Μάλλον έχεις δίκιο.Παρασύρθηκα.Πάω για τα γνωστά Τ-Μ-Σ-Π.Εσύ?
Παναγία Τήνου-Για σέρβις,τα γνωστά μωρέ!Εύχομαι να σε ξαναδώ!
Ναιάς ΙΙ-Και γω.Καλά ταξίδια να χεις παλιόφιλε!!!!!!!


Κανάρη είσαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ.

ΑΡΗΣ
07-12-2008, 00:49
Χωρίς λόγια.............................
http://img211.imageshack.us/img211/9705/30583076vf9.jpg (http://imageshack.us)

giorgos....
07-12-2008, 04:06
όντως.. τα λόγια είναι περιτά..

polykas
07-12-2008, 10:03
Χωρίς λόγια.............................


Kανάρη σε ευχαριστούμε....:D

BEN BRUCE
31-12-2008, 01:24
panagia tinou σε μια φωτο του Γ.Κουρουπη που μαλλον θα αρεσει!
25846

Maroulis Nikos
31-12-2008, 04:12
panagia tinou σε μια φωτο του Γ.Κουρουπη που μαλλον θα αρεσει!
25846
όχι απλά άρεσει τρελένει ;)

ΑΡΗΣ
31-12-2008, 09:05
panagia tinou σε μια φωτο του Γ.Κουρουπη που μαλλον θα αρεσει!
25846
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου πάντως.Καραβάκι της πλάκας ήτανε:D.Πέρα από τη πλάκα είναι αριστουργηματική.Ένα ήταν..........BEN BRUCE σε ευχαριστώ πολύ προσωπικά!!!

Ellinis
31-12-2008, 10:54
Tι όνειρο να είχε δεί ο χριστιανός που το σχεδίασε; 50 χρόνια περάσανε και εξακολουθεί να μαγνητίζει, όχι μόνο τα μάτια αλλά και τη σκέψη.

nikolas200
31-12-2008, 14:54
AΠΛΑ ΦΟΒΕΡΗ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

moutsokwstas
31-12-2008, 19:15
panagia tinou σε μια φωτο του Γ.Κουρουπη που μαλλον θα αρεσει!
25846
μπορει να αναφερομαστε στα μεγαθηρια των 200 και βαλε μετρων με θαυμασμο, αλλα υπαρχουν και καποιες παλιες <<καραβανες>> οπως αυτο εδω, που εχουν τη χαρη και την ομορφια τους πραγματικα! γιατι και τοτε υπηρχαν βαπορια με τα δεδομενα και τις συνθηκες τις εκαστοτε εποχης.

Rocinante
31-12-2008, 20:00
Ηταν ενα πλοιο χωρις αδελφια ξαδελφια κλπ. Ηταν απλως ΜΟΝΑΔΙΚΟ !!!
Καποιοι ειπαν οτι ηταν παλιομοδιτικης σχεδιασης. Δοκιμαστε να το φανταστειτε με λιγο διαφορετικη πρυμνη καντε καποιες μικροαλλαγες και θα δειτε ενα πλοιο Highspeed σχεδιασης κατι σαν Corsica Express III σε μεγαλυτερο και φυσικα ομορφοτερο.
Σε ευχαριστουμε Ben Bruce για το πρωτοχρονιατικο δωρο σου.

Apostolos
31-12-2008, 20:06
Συγνώμη αλλα θα προτειμούσα ένα καινούργιο Π.Τ αντι των αλουμινοτενεκέδων με λίγο ψηλότερο γκαράζ, λίιγο ποιο σύγχρονη εμφάνηση και ταχύτητα 25 μιλιών α.ω

Rocinante
31-12-2008, 20:36
Συγνώμη αλλα θα προτειμούσα ένα καινούργιο Π.Τ αντι των αλουμινοτενεκέδων με λίγο ψηλότερο γκαράζ, λίιγο ποιο σύγχρονη εμφάνηση και ταχύτητα 25 μιλιών α.ω
Αχ Αποστολε μην αναφερεις το θεμα γκαραζ. Μου θυμιζεις μια απιστευτη περιπετεια το καλοκαιρι που ταξιδεψα με Highspeed...:(
Και οταν ανεφερα πριν για την πρυμνη ηταν επειδη το πλοιο αυτο επασχε στην προσβαση του γκαραζ που ηταν στο πλαι. Αλλα απο την αλλη δεν μπορεις να κοψεις μια τετοια υπεροχη καμπυλη πρυμνη οπως καναν καποιοι ιεροσυλοι. Αληθεια ποιο ηταν το πλοιο εκεινο που ειχε μια παρομια πρυμνη η οποια αναδιπλωνε για να αποκαλυφθει απο μεσα η μπουκαπορτα. Καπου ειχα δει μια φωτογραφια αλλα δεν θυμαμε ποιο ηταν.

Apostolos
31-12-2008, 21:01
Νομίζω ενα απο τα πολλα ειναι το σημερινό (με το αδελφο του) Orient Queen
http://www.faktaomfartyg.se/starward_1968.htm

Finnpartner_1966
31-12-2008, 21:16
Aν και καρα-off topic, μονο το Orient Queen (σαν Starward), ειχε γκαραζ για 220 οχηματα, το οποιο αργοτερα κλειστηκε. Το αδερφο, φτιαχτηκε απο την αρχη χωρις γκαραζ! Αλλο που διπλωνε o καταπελτης, σαν του Σαπφω, ηταν των Κνωσος-Φαιστος (αλλα δεν ξερω ποτε αφαιρεθηκαν). Ενα αλλο, ηταν και το Paloma, της Afroessa Lines, αφου ηταν τρεναδικο. Το ιδιο και η Ρενεττα παλιοτερα.

Rocinante
31-12-2008, 21:25
Aν και καρα-off topic, μονο το Orient Queen (σαν Starward), ειχε γκαραζ για 220 οχηματα, το οποιο αργοτερα κλειστηκε. Το αδερφο, φτιαχτηκε απο την αρχη χωρις γκαραζ! Αλλο που διπλωνε o καταπελτης, σαν του Σαπφω, ηταν των Κνωσος-Φαιστος (αλλα δεν ξερω ποτε αφαιρεθηκαν). Ενα αλλο, ηταν και το Paloma, της Afroessa Lines, αφου ηταν τρεναδικο. Το ιδιο και η Ρενεττα παλιοτερα.
Το Ρεναττα ( Deutshland ) θυμομουνα Finnpartner τελικα. Ευχαριστω πολυ.

Ellinis
01-01-2009, 11:02
Αλλο που διπλωνε o καταπελτης, σαν του Σαπφω, ηταν των Κνωσος-Φαιστος (αλλα δεν ξερω ποτε αφαιρεθηκαν). Ενα αλλο, ηταν και το Paloma, της Afroessa Lines, αφου ηταν τρεναδικο. Το ιδιο και η Ρενεττα παλιοτερα.

Kαι το Cephalonian Sky είχε visor στην πρύμνη.

Leo
03-01-2009, 09:01
Κάτι περάσε στο ντούκου μάλλον... γιατί παρουσιάστηκε υπο μορφή ευχητήριας κάρτας. Θεωρώ ότι ό φίλος ΑΡΗΣ, αλλά και οι υπόλοιποι δεν πρέπει να χάσουν αυτήν (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=154199&postcount=92) την φωτογραφία του πλοίου, γι αυτό και την φέρνω σε μορφή link ;).

Rocinante
03-01-2009, 15:20
Κάτι περάσε στο ντούκου μάλλον... γιατί παρουσιάστηκε υπο μορφή ευχητήριας κάρτας. Θεωρώ ότι ό φίλος ΑΡΗΣ, αλλά και οι υπόλοιποι δεν πρέπει να χάσουν αυτήν (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=154199&postcount=92) την φωτογραφία του πλοίου, γι αυτό και την φέρνω σε μορφή link ;).
Την ειδαμε την ειδαμε αλλα για να μην βγουμε Of topic (ποτεεεεε ) στο θεμα των ευχων δεν ειπαμε τιποτα. Να ναι καλα ο Καρολος.

ΑΡΗΣ
04-01-2009, 10:02
Κάτι περάσε στο ντούκου μάλλον... γιατί παρουσιάστηκε υπο μορφή ευχητήριας κάρτας. Θεωρώ ότι ό φίλος ΑΡΗΣ, αλλά και οι υπόλοιποι δεν πρέπει να χάσουν αυτήν (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=154199&postcount=92) την φωτογραφία του πλοίου, γι αυτό και την φέρνω σε μορφή link ;).
Leo σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Φέτος κλείνουν 15 χρόνια από τότε που το Παναγία Τήνου άφησε την Σ-Τ-Μ και δεν σου κρύβω ότι η στεναχώρια παραμένει μέσα μου από τότε.Αλλά ο χρόνος δηστυχώς δεν καταλαβαίνει τίποτα.

BEN BRUCE
05-01-2009, 00:51
Παναγια τηνου το 1990 καλοκαιρι στην τηνο με τα χρωματα της AKV

26347

Peadar74
05-01-2009, 01:06
Καλή χρονιά σε όλους, το "Παναγία Τήνου" ήταν η αιτία που ανακάλυψα αυτό το forum. Ήταν το αγαπημένο μου καράβι και είχα ταξιδέψει πάρα πολλές φορές με αυτό και πάντα Κυριακές για την κόντρα με το Ναϊάς.
Έχω κάποιες φωτογραφίες κι εγώ. Θα τις ψάξω, θα τις σκανάρω και θα σας τις στείλω.

Leo
05-01-2009, 01:19
Καλώς ήρθες φίλε Peadar74, εδώ θα χαρείς κόντρεσ, απόψεις και όμορφες φωτογραφίες... Καλή συνέχεια λοιπόν.:D

Finnpartner_1966
05-01-2009, 11:38
Τα σινιαλα της AKV τα θεωρω τα πιο ομορφα που ειχε το πλοιο. Μηπως θυμαται κανεις να μου πει, απο τοτε που ηρθε, μεχρι που πουληθηκε στις Μινωικες, ποια εταιρια το ειχε και για ποσο?

Mixalhs_13
05-01-2009, 13:22
Το χαρακτηριστικο του βαποριου ειναι η μεγαλη πλωρη που εντυπωσιαζει :)

Rocinante
05-01-2009, 13:25
Το χαρακτηριστικο του βαποριου ειναι η μεγαλη πλωρη που εντυπωσιαζει :)
Και φυσικα Μιχαλη θα προσεξες και ολο τον κοσμο που ειναι στην πλωρη. ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!!

ΑΡΗΣ
05-01-2009, 15:38
Πλώρη πραγματικού βαποριού που σέβεται αυτούς που ταξιδεύουν(αν) μαζί του.Όσοι το ζήσαμε είμαστε τυχεροί όσοι όχι ίσως μπορέσουν να το φανταστούν.Για όλους τους φίλους και αυτοί ξέρουν ποιοί είναι;)
http://img201.imageshack.us/img201/7305/bowpanagiatinoyvs1.jpg (http://imageshack.us)

Apostolos
05-01-2009, 15:53
Θεαααααααααααα!!!!
Κουβέρτα ώς το κοράκι???

manolis m.
05-01-2009, 16:15
Katapliktiki phwtografia Ari! Opws episis panemorfes phwtografies tou Ben Bruch !

sea_serenade
05-01-2009, 16:43
Καλά, τι άπαιχτη φωτό είναι αυτή........!!!!!! Άρη που την ξετρύπωσες??? Όλα τα λεφτά, τι να λέμε!!!!!!!!!

eliasaslan
05-01-2009, 18:42
Καταπληκτικές φωτογραφίες όλων σας παιδιά, σας ευχαριστώ που γνώρισα αυτό το πλοίο!! Μία ερώτηση όμως ρε παιδιά, τα αυτκίνητα από που έμπαιναν???

Ellinis
05-01-2009, 19:31
Aπό τις μπουκαπόρτες που φαίνονται στα πλαϊνά του.

BEN BRUCE
05-01-2009, 20:01
Eγω θα βαλω αυτη τη φωτο του 1993, μολις τελειωσε την καριερα του ως ακτοπλοικο, στη οποια αποτυπονεται καθαρα ,για οσους θυμουνται,ο θαυμασμος των περαστικων που εβλεπαν το πλοιο μαχαιρι να στεκεται ορθιο.Σιγουρα το εδεναν στην πιο μαρκετιστικη θεση του λιμανιου!

26415

eliasaslan
05-01-2009, 20:05
Σε ευχαροστώ Ellinis, Ben πανέμορφη φωτογραφία να είσαι καλά!

ΑΡΗΣ
05-01-2009, 21:06
Eγω θα βαλω αυτη τη φωτο του 1993, μολις τελειωσε την καριερα του ως ακτοπλοικο, στη οποια αποτυπονεται καθαρα ,για οσους θυμουνται,ο θαυμασμος των περαστικων που εβλεπαν το πλοιο μαχαιρι να στεκεται ορθιο.Σιγουρα το εδεναν στην πιο μαρκετιστικη θεση του λιμανιου!
Πολύ όμορφη BEN BRUCE αλλά με μια διόρθωση.Εάν είχε δέσει πλέον σαν ακτοπλοικό τότε πρέπει να είναι το 1994,αφού Γενάρη του ιδίου έτους σταμάτησε.

Roi Baudoin
05-01-2009, 21:14
Όλες οι φωτογραφίες που ανεβάσατε είναι πανέμορφες.

Το "Παναγία Τήνου" είναι, ίσως, ο μεγαλύτερος από τους θρύλους που ταξίδεψαν στο Αιγαίο τα τελευταία χρόνια.
Μαζί με το "Μιαούλης" και το "Κανάρης" αποτελούν το Πάνθεον των πλοίων της Ελληνικής Ακτοπλοϊας.

Ellinis
05-01-2009, 21:20
Μη ξεχνάς και το βάπορα ΑΙΓΑΙΟΝ γιατί στεναχωριέμαι ;)

giorgos....
05-01-2009, 21:47
πανέμορφα και θρυλικά βαπόρια και τα 2. και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ αλλά και ο φίλος του που φαίνεται απο πίσω.. χε..χε..

Apostolos
06-01-2009, 21:47
στη οποια αποτυπονεται καθαρα ,για οσους θυμουνται,ο θαυμασμος των περαστικων που εβλεπαν το πλοιο μαχαιρι να στεκεται ορθιο.

Και εγώ εκει το θυμάμαι μικρούλης, όταν ειχα φάει τον παππου μου να με κατεβάσει με το 218 στο λιμάνι... Ειχα σταθεί πάνω απο 10 λεπτά κατάπλωρα και χάζευα την ισορροπία του! Θυμάμαι και σε κάποιο τεύχος του Εφοπλιστή ειχαν αφιέρωμα στις πλώρες και με σχετική φώτο έγραφε "Ζηλευτή ισορροπία"
Τι μου θυμήσατε...

polykas
06-01-2009, 22:05
BEN BRUCE και Άρη καταπληκτικές οι φωτογραφίες σας.Μπράβο

vinman
06-01-2009, 22:44
Άρη και Ben Bruce,ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις φωτογραφιες που ανεβάσατε!!

BEN BRUCE
08-01-2009, 12:01
Δυο φωτο του αρτεμις, και παντα παναγια τηνου στις καρδιες μας, που ισως τις ψαχνουν πολλοι!

26568

26570

ΑΡΗΣ
08-01-2009, 12:08
Δυο φωτο του αρτεμις, και παντα παναγια τηνου στις καρδιες μας, που ισως τις ψαχνουν πολλοι!

BEN δεν παίζεσαι.Είναι καταπληκτικές.Πρέπει να είναι η προετοιμασία του σαν ''Άρτεμις'' πλέον.Προσωπικά σε ευχαριστώ για τα διαμάντια που ανεβάζεις;)

Rocinante
08-01-2009, 12:12
Δυο φωτο του αρτεμις, και παντα παναγια τηνου στις καρδιες μας, που ισως τις ψαχνουν πολλοι!
Σημαντικες, σημαντικοτατες οι φωτογραφιες σου BEN BRUCE αλλα σημαντικοτερο ειναι αυτο που λες:
και παντα παναγια τηνου στις καρδιες μας...
Υπερευχαριστουμε...

avenger
08-01-2009, 15:12
Ben και υπόλοιποι φίλοι, σας εύχομαι καλή χρονιά με υγεία, υγεία, υγεία....
Θαυμάσιες οι φωτογραφίες Βen ευχαριστούμε πολύ!

polykas
12-01-2009, 13:59
Δυο φωτο του αρτεμις, και παντα παναγια τηνου στις καρδιες μας, που ισως τις ψαχνουν πολλοι!

26568

26570

Απίστευτες φωτό.Σε ευχαριστούμε BEN BRUCE που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

proussos
14-01-2009, 11:51
Μια φωτό που μιλάει από μόνη της...από το φακό του Γιώργου Γιαννακή !

ΑΡΗΣ
14-01-2009, 15:40
Μια φωτό που μιλάει από μόνη της...από το φακό του Γιώργου Γιαννακή !


Tί μας κάνεις ρε φίλε Proussos.Μόλις έκατσα να φάω και κόντεψα να πνιγώ.Κούκλα με τα όλα της.

sea_serenade
14-01-2009, 16:49
Όχι μόνο μιλάει απο μόνη της αλλά λέει και πάρα πολλά......Ωραίος ο proussos, μπράβο!!!

BEN BRUCE
19-01-2009, 21:20
Aλλη μια φωτο του παναγια τηνου στην τηνο αφιερωμενη στον φιλο απο τα παλια proussos!

27392

ΑΡΗΣ
19-01-2009, 22:01
ΒΕΝ μας φτιάχνεις πάλι βραδιάτικα.Και πλησιάζει μια σημαντική επέτειος.Ποιά είναι αυτή?;)

proussos
23-01-2009, 21:12
Συγχωρήστε με για την καθυστέρηση αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο...ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν έμπρακτα και έμψυχα...ξέρουν αυτοί !
Απολαύστε λοιπόν το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ το 1991 τις ημέρες τοποθέτησης του βολβού στην πέτρινη του Βασιλειάδη...

27692

27693

27694

nikolas200
23-01-2009, 21:15
PROUSSOS KAI BEN BRUCE ΜΑΣ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ

Rocinante
23-01-2009, 22:36
Συγχωρήστε με για την καθυστέρηση αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο...ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν έμπρακτα και έμψυχα...ξέρουν αυτοί !
Απολαύστε λοιπόν το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ το 1991 τις ημέρες τοποθέτησης του βολβού στην πέτρινη του Βασιλειάδη...
Εξαιρετικο ντοκουμεντο. Σε ευχαριστουμε πολυ.

nikolas200
23-01-2009, 23:12
Τι να σε συγχωρήσουμε φίλε μου. Εδώ μας έδωσες φωτογραφίες αληθηνά ντοκουμέντα

Roi Baudoin
23-01-2009, 23:21
Ben Bruce και proussos, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ.

"Παναγία Τήνου" εν πλώ...
"Παναγία Τήνου" στου Βασιλειάδη ...

Το πλοίο είναι εδώ και ταξιδεύει ξανά μαζί με τα όνειρά μας.

Ellinis
24-01-2009, 10:54
ΒΕΝ μας φτιάχνεις πάλι βραδιάτικα.Και πλησιάζει μια σημαντική επέτειος.Ποιά είναι αυτή?;)

Τελικά ποιά είναι η επέτειος που πλησιάζει;

proussos
24-01-2009, 14:25
Τελικά ποιά είναι η επέτειος που πλησιάζει;
Σαν σήμερα...15 χρόνια πρίν...το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ αποχαιρετούσε τα λιμάνια και τους κατοίκους των νησιών που (εξ)υπηρέτησε !
Σημαιοστολισμένο αποχαιρετούσε με τη μοναδική σφυρίχτρα του τη Σύρο,την Τήνο,την Μύκονο...σηκώνοντας τους νησιώτες-κυριολεκτικά-στο πόδι...κάνοντάς τους να κλαίνε και να το κοιτάνε με μάτια υγρά μέχρι τη στιγμή που θα χανόταν από τη γραμμή του ορίζοντα !
Αυτή είναι επέτειος...

ΑΡΗΣ
24-01-2009, 16:05
Mε πρόλαβε λοιπόν ο καλός μου φίλος Proussos.Σαν σήμερα πριν 15 χρόνια το πλοίο της καρδιάς μου μας αποχαιρετούσε και έκλαιγα σαν να έχανα έναν δικό μου άνθρωπο.Όσα περιγράφει ο φίλος Proussos τα έχω σε βίντεο και πιστέψτε με είναι πολύ συγκινητικό.
24 Ιανουαρίου 1994.
Για όλους τους φίλους
http://img255.imageshack.us/img255/4796/88755756rf3.jpg (http://imageshack.us)

polykas
24-01-2009, 16:08
Proussos σε ευχαριστούμε πολύ για τις μνήμες που μας ξυπνάς.Είσαι απίθανος.Θέλω προσωπικά να σε ευχαριστήσω για τις ιστορικές φωτογραφίες σου,που τις μοιράζεσαι μαζί μας ,όπως επίσης για ακόμη μία φορά θέλω να ευχαριστήσω και τον καλό φίλο BEN BRUCE.Nα είστε καλά.

polykas
24-01-2009, 16:11
Κανάρη μας αποτελείωσες.Σε ευχαριστούμε πολύ.

nikolas200
25-01-2009, 11:12
Ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι αυτες τις πολυτιμες πραγματικά φωτογραφίες μαζί μας

Roi Baudoin
27-01-2009, 00:44
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα αυτά που μοιραστήκα μαζί μας.

Ένιωσα σαν να βρισκόμουν και εγώ εκεί.

Το καράβι σημαιοστολισμένο να αποχαιρατά ένα-ένα τα γνώριμα λιμάνια και τους ανθρώπους που το αγάπησαν και το ταξίδεψαν...

Ξαναγύρισε, βέβαια, ως "Άρτεμις".
Αλλά, στο μεταξύ, είχαν αλλάξει πολλά από εκείνη την ημέρα του Ιανουαρίου του 1994...

proussos
30-01-2009, 01:48
Δεν ξέρω που να πρωτο-αφιερώσω αυτήν την φωτογραφία...μιλάει από μόνη της και μας ξυπνά πολλές αναμνήσεις !
Τυχεροί όσοι το θέαμα αυτό το απόλαυσαν ζωντανό...Polyka με τους συνεργάτες σου ένα μεγάλο ευχαριστώ που με κάνατε να ''ταξιδέψω'' ξανά αυτήν την πλώρη έστω και στο διαδίκτυο !!!

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΗ...

28142

proussos
30-01-2009, 02:08
Άλλη μία...του Γιώργου Κουρούπη αν δεν κάνω λάθος !
Σκέτη κ--λα...τι άλλο να πώ !

28147

giorgos....
30-01-2009, 02:10
που είσαι ρε κανάρη να τις δεις..
ξύπνιοι θα μείνουμε βραδυάτικα.. να είσαι καλά φίλε..

proussos
30-01-2009, 02:15
Προς άπαντες ενδιαφερόμενους...κάνετε λίγη υπομονή γιατί έρχονται φωτογραφίες από την τοποθέτηση βολβού στη δεξαμενή Βασιλειάδη. Πιθανόν σε κάποιο κουτί να υπάρχει και φωτογραφία της πλώρης εν κινήσει με τον βολβό αφ'υψηλού !
Μην λυσάξετε μόνο γιατί είμαι σε στάδιο μετακόμισης...αν βιάζεστε πολύ...ανατρέξετε σε παλαιό τεύχος του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ στη στήλη των αναγνωστών....και όσοι κατάλαβαν...κατάλαβαν !
Νομίζω ότι κράτησα τις υποσχέσεις μου...

vinman
30-01-2009, 07:22
Άλλη μία...του Γιώργου Κουρούπη αν δεν κάνω λάθος !
Σκέτη κ--λα...τι άλλο να πώ !

...πολλά εγκεφαλικά για κάποιους απο εμάς...

BEN BRUCE
30-01-2009, 09:41
Ειναι μεγαλη υποθεση τοτε που ολοι τα Β Α Π Ο Ρ Ι Α τα ειχαν δεδομενα να υπαρχουν 5-6 proussos - Roi baudoin - Εσπερος κτλ να καθονται και να περπατουν φωτογραφικα τα αγαπημενα τους σκαρια και μπραβο proussos για τις μοναδικες φωτο της αγαπημενης παναγιας!

sea_serenade
30-01-2009, 11:19
proussos μου έφτιαξες τη μέρα, λόγω τιμής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

polykas
30-01-2009, 13:25
Ειναι μεγαλη υποθεση τοτε που ολοι τα Β Α Π Ο Ρ Ι Α τα ειχαν δεδομενα να υπαρχουν 5-6 proussos - Roi baudoin - Εσπερος κτλ να καθονται και να περπατουν φωτογραφικα τα αγαπημενα τους σκαρια και μπραβο proussos για τις μοναδικες φωτο της αγαπημενης παναγιας!

Πράγματι ,αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε μία μικρή ομάδα ,ονόματα δεν αναφέρω ,που μοιράζονται μαζί μας το πολύτιμο και σπάνιο αρχείο τους.Τους ευχαριστούμε πολύ.

proussos
09-02-2009, 16:09
Άλλο ένα παράθυρο στο παρελθόν...με τα συναισθήματα του παρόντος !!!
Για την ομάδα που έκανε το φωτογραφικό μου υλικό...άφθαρτο !

29220

29221

29222

29223

capten4
09-02-2009, 17:37
φανταστικεs φωτο !!η τελευταια ειναι ολα τα λεφτα !! η αρχοντισα του αιγαιου, και πισω τηs ο διαδοχοs !!

kastkon8
09-02-2009, 19:17
αυτες οι φωτο απο το αρτεμις ειναι οταν ειμουν και εγω μονοημερες κρουαζερες Ηρακλειο Σαντορινη Η τελευταια ειναι στον Πειραια την ημερα που το δεσαμε 13 Οκτοβριου

Nissos Mykonos
09-02-2009, 20:17
Άλλο ένα παράθυρο στο παρελθόν...με τα συναισθήματα του παρόντος !!!
Για την ομάδα που έκανε το φωτογραφικό μου υλικό...άφθαρτο !

29220

29221

29222

29223
Οι ιστορικές σου φώτο φίλε proussos είναι φανταστικές,σε ευχαριστούμε πολύ!!!!Να είσαι πάντα καλά!!!

nikolas200
09-02-2009, 21:28
Πραγματικά Συλλεκτικες φίλε proussos. Ειδικά εκείνη με την πλώρη του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ 2 αντιπραθετει τα 2 πλόια το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ 1 & 2. Ευχαριστούμε πολύ

polykas
09-02-2009, 21:47
Άλλο ένα παράθυρο στο παρελθόν...με τα συναισθήματα του παρόντος !!!
Για την ομάδα που έκανε το φωτογραφικό μου υλικό...άφθαρτο !

29220

29221

29222

29223


Εσύ θα μας τρελάνεις με το αρχείο σου.Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ...:D

avenger
09-02-2009, 21:52
Άλλο ένα παράθυρο στο παρελθόν...με τα συναισθήματα του παρόντος !!!
Για την ομάδα που έκανε το φωτογραφικό μου υλικό...άφθαρτο !

29220

29221

29222

29223

φίλε proussos καταπληκτικές φωτό! Διακρίνεται κι ένα θρυλικό μπορντώ Skoda του 1970 παρκαρισμένο στο λιμάνι...

Roi Baudoin
09-02-2009, 22:48
Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ φίλε.
Δεν πρόκειται για απλές φωτογραφίες, αλλά για πραγματική κατάθεση ψυχής.

Και εσύ και ο BEN BRUCE είστε πραγματικά γεναιόδωροι.
Και αυτό είνα πολύ σπουδαίο στις μέρες μας.

Είναι καλό οι φωτογραφίες να βγαίνουν από τα σεντούκια και να μοιράζονται με όλους όσους αγαπούν αυτά τα σκαριά.
Και μαζί με τις φωτογραφίες να αναμοχλεύονται και εικόνες, συναισθήματα και σκέψεις από όλα αυτά τα χρόνια.

Από όσα μου έχουν πει το πρώτο ταξίδι της "Παναγίας" έγινε στην Κίμωλο.
Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν πράγματι το πρώτο, αλλά όσους συνάντησα που ταξίδεψαν τότε στην Κίμωλο με το "Παναγία Τήνο" .... ακόμα δεν το ξεχνούν.

Naias II
10-02-2009, 16:40
Με τα σινιάλα της Ventouris Ferries

29389

Πηγή:Υδρόγειος

nikolas200
10-02-2009, 20:51
ΝΑΙΑΣ η φωτογραφία σου είναι απλά ΜΑΓΙΚΗ

Roi Baudoin
13-02-2009, 22:35
Ένα ένα τα πιο πολύτιμα διαμάντια στο περιδέραιο της Ελληνικής Ακτοπλοΐας.
Το "Παναγία Τήνου", ως "Κάπταιν Κωνσταντίνος", στην πρώτη του χρονιά στην Ελλάδα.
Βαμμένο μαύρο και με πλοίαρχο τον Καπεταν-Κώστα Βεντούρη.
Οι πιο ειδικοί ας μας ενημερώσουν για πόσο καιρό ταξίδεψε με τα χρώματα αυτά.
Πάντως πρέπει να ταξίδεψε πολύ λίγο.

Το εύρημα αυτό το ανακάλυψε ο καλό φίλος polykas στην εφημερίδα "Κυκλαδικόν Φώς" (Έτος: 31ον - Αριθμός Φύλλου: 383) στο αρχείο του Πανελληνίου Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας Τήνου.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον φίλο polyka για όλα όσα έχει κάνει.

Πάιρνοντας την άδεια από τον polyka, θα ήθελα να την αφιερώσουμε στον Καπεταν-Κώστα Βεντούρη και στον φίλο proussos.

Μάλιστα, σήμερα να θυμίσουμε ότι είναι τα γενέθλια του "Γεώργιος Εξπρές", στο οποίο ο Καπεταν-Κώστας Βεντούρης έδωσε το όνομα του πατέρα του....

29656

giorgos....
13-02-2009, 23:42
ανεκτίμητης αξίας αυτό το απόκομα της εφημερίδας..
πραγματικά απίστευτο..

vinman
14-02-2009, 14:58
ανεκτίμητης αξίας αυτό το απόκομα της εφημερίδας..
πραγματικά απίστευτο..



...μόνο ανεκτίμητης αξίας??
Δεν υπάρχουν λόγια....
Να είστε καλά παιδιά για αυτά που μας χαρίζετε!!
...και απο μένα Άρτεμις απο Minoan Cruises...

29708

giorgos....
14-02-2009, 21:26
επιδή βλέπω και πυροβολείτε αδιακρήτως, απο το να με πάρει και μένα καμία αδέσποτη, προτιμώ να ανταποδώσω τα πυρά.. να λοιπόν και ο βάπορας στη Σαντορίνη με τα χρώματα της VSL ώς ΑΡΤΕΜΙΣ.. είναι Ιούνιος του 1996


29766

29765
συγνώμη για την ποιότητα.. κάνω ότι καλύτερο μπορώ με το σκάνερ..

nikolas200
15-02-2009, 09:26
ΦΟΒΕΡΕΣ ΦΩΤΟ. ΕΥΓΕ

kastkon8
15-02-2009, 16:41
αγαπητε φιλε πολυ ομρφες οι φωτοφραφιες σου απο το βαπορι .μονο μια διορθωση ηταν ιουνιος του 1994 γιατι τον οκτωβρη το δεσαμε

giorgos....
16-02-2009, 01:37
έχεις δίκιο.. είναι το 1994..
τυπογραφικό λάθος..:D:D

Eng
04-03-2009, 15:57
Roi, χαζευοντας ενα αρχειο με φωτο από τα φοιτητικά μου χρονια επεσα πάνω σ'αυτή τη..
Δεν λεω τιποτα...

Υ.Γ: Την πηγη της φωτο δεν τη θυμαμαι καθως περασαν καμποσα χρονια απο τοτε, οποτε ας πουμε Διαδικτυο. Επίσης αν καποιο μελος την εχει ηδη postαρει να ζητησω συγνωμη απλά η κίνηση ηταν καθαρα αυθόρμυτη!!

Roi Baudoin
05-03-2009, 21:01
Είναι τόσο όμορφη, φίλε Eng ....
Σ' ευχαριστούμε πολύ.
Η σκέψη σου είναι πολύ συθόρμητη και πολύ όμορφη.

Eng
05-03-2009, 21:15
Είναι τόσο όμορφη, φίλε Eng ....
Σ' ευχαριστούμε πολύ.
Η σκέψη σου είναι πολύ συθόρμητη και πολύ όμορφη.

Μα μου έκανε απίστευτη εντυπωση το post που ειχες κάνει και χωρις υπερβολες επαθα πλάκα.. Λεω, αυτή τη φωτό καπου την εχω δει και εψαχνα ολα τα αρχεια με φωτο και οταν τη βρηκα, ενταξη "εμεινα"!!
Πάντως να εισαι καλά και χαιρομαι πολύ για τα καλά σου λόγια..
Ο αυθορμυτισμός είναι κάτι που το εχουμε εμεις οι θαλασσινοι..;)

Haddock
22-03-2009, 05:39
Μπορείς να προσπεράσεις τη μεγαλοπρέπειά (http://www.panoramio.com/photo/10041512) της;;

Κλικ στη φωτογραφία για υπερχορταστική ανάλυση προς τέρψη της εκλεκτής ομήγυρης. :)

ΥΓ. Παρόμοια είχε δημοσιευτεί (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=116720&postcount=112) και στο παρελθόν.

giorgos....
22-03-2009, 13:55
τί είπες τώρα ρε φίλε....? Δέος σε πιάνει....

sea_serenade
22-03-2009, 15:04
Απίστευτο :eek::eek::eek:!!!!!!!!!!

paroskayak έγραψες, δεν το συζητάω......

giorgos....
16-04-2009, 22:37
Παναγία Τήνου..

35863

Κανάρη.... πού είσαι φίλε?

ΑΡΗΣ
17-04-2009, 00:20
Παναγία Τήνου..

35863

Κανάρη.... πού είσαι φίλε?

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Καλά.Φίλε Γιώργο η περίφημη αφίσα του ''βαπόραρού μου'' στις αρχές του 90.Σε υπερ ευχαριστώ.Κοιτάξτε χάρη ρε παιδιά!!!!!Μιλάει και..............πετάει!!!!!!!!!!!!

giorgos....
17-04-2009, 01:06
καλά είμαι φίλε.. σε χάσαμε.
για ρίξε μια ματιά.
άντε να ήσουν εκεί πάνω και να το κοίταζες.. σκέτη τρέλλα..
35873