PDA

Επιστροφή στο Forum : Pride of Dover (1987)



.voyager
29-05-2009, 11:33
To Pride of Dover (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=7844) στο Dover. Τώρα γιατί "pride"... :D
Ένα ασχημόπαπο που ποτέ δε θα γίνει κύκνος και που μαζί με το αδερφό του εξυπηρετούν την ίδια γραμμή από το έτος ναυπήγησής τους, αν δεν απατώμαι.

Finnpartner_1966
29-05-2009, 12:43
To Pride of Dover (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=7844) στο Dover. Τώρα γιατί "pride"... :D
Ένα ασχημόπαπο που ποτέ δε θα γίνει κύκνος και που μαζί με το αδερφό του εξυπηρετούν την ίδια γραμμή από το έτος ναυπήγησής τους, αν δεν απατώμαι.

Nαι, και τα οποια τα ειχε παραγγειλει η Townsend Thoressen. Ειχε σκοπο να εξαγορασει την Ρ&Ο τοτε, μα το Herald oFE τα ανετρεψε ολα αυτα... To Pride of Dover (http://faktaomfartyg.se/pride_of_dover_1987_bild_4.htm) μαλιστα, προλαβε να βαφτει στα χρωματα της Townsend Thoressen.

konigi
29-05-2009, 14:48
Συγνώμη αλλα μου θυμίζει την επόμενη γενιά του ΑνθήΜαρίνα!! Είναι σχεδόν όμοια!!!ο ίδιος πρέπει να τα σχεδίασε...χιχιχιχιχιχι:rolleyes::mrgreen:

Leo
29-05-2009, 14:55
To Pride of Dover (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=7844) στο Dover. Τώρα γιατί "pride"... :D
Ένα ασχημόπαπο που ποτέ δε θα γίνει κύκνος και που μαζί με το αδερφό του εξυπηρετούν την ίδια γραμμή από το έτος ναυπήγησής τους, αν δεν απατώμαι.

Πήγαινα άνετα το ταξίδι μέχρι απέναντι, μέσα στο κουβούκλιο της νταλίκας πλώρα :p:D

Finnpartner_1966
29-05-2009, 16:55
Συγνώμη αλλα μου θυμίζει την επόμενη γενιά του ΑνθήΜαρίνα!! Είναι σχεδόν όμοια!!!ο ίδιος πρέπει να τα σχεδίασε...χιχιχιχιχιχι:rolleyes::mrgreen:

Δεν αμφιβαλω! Στο ιδιο ναυπηγειο φτιαχτηκαν! Με μονο 8 χρονια διαφορα! 1979-1987

Tasos@@@
08-01-2010, 16:24
Το PRIDE OF DOVER απο αγγλικο διαφημιστικο εντυπο της P & O του 1997.

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/002-9.jpg

giannisk88
08-01-2010, 16:47
Ε ρε κέφια ο σχεδιαστής!!!
Πάντως απο τη γενιά του Ανθή Μαρίνα είναι πιο μαζεμένο αυτό!!
Και μόνο που λείπει αυτό το ανοιχτό χάος πλώρα (της Ανθής) είναι ομορφότερο τούτο εδώ.

artmios sintihakis
08-01-2010, 17:07
Ε ρε κέφια ο σχεδιαστής!!!
Πάντως απο τη γενιά του Ανθή Μαρίνα είναι πιο μαζεμένο αυτό!!
Και μόνο που λείπει αυτό το ανοιχτό χάος πλώρα (της Ανθής) είναι ομορφότερο τούτο εδώ.
Απο φαντασία κ κακογουστια αλλο πράμα οι φίλοι μας οι Άγγλοι!!!!Έλεος δηλαδή.....με ποια λογική έκαναν αυτα τα σχέδια,τους διευκολύνει σε κάτι ή τους χρησιμέυει σε κατι?????

Tasos@@@
08-01-2010, 17:20
Απο φαντασία κ κακογουστια αλλο πράμα οι φίλοι μας οι Άγγλοι!!!!Έλεος δηλαδή.....με ποια λογική έκαναν αυτα τα σχέδια,τους διευκολύνει σε κάτι ή τους χρησιμέυει σε κατι?????

Αυτη η κλασσικη πλωρη που εχουν ολα τους,χρησιμευει στο να δενουν στους ντοκους που εχουν εκει πανω γρηγορα και με ασφαλεια και το φορτωμα-ξεφορτωμα γινεται πιο γρηγορο και αποτελεσματικο.Βεβαια απο την αλλη αυτο ασχημαινει πολυ τα βαπορια ειναι η αληθεια.Μιλαμε ομως για πλοια που οπως και το Ανθη Μαρινα,εχουν πολυ καλο ταξιδεμα.

giannisk88
08-01-2010, 17:21
Απο φαντασία κ κακογουστια αλλο πράμα οι φίλοι μας οι Άγγλοι!!!!Έλεος δηλαδή.....με ποια λογική έκαναν αυτα τα σχέδια,τους διευκολύνει σε κάτι ή τους χρησιμέυει σε κατι?????
Τσ τσ τσ τσ τσ..
Υπερβολικός!!χαχα:D
Απλώς οι Αγγλοι απο φαντασία είναι very ugly που λένε και στα μέρη τους.


Σωστός Τάσο..Δεν ήξερα πάντως πως αυτά τα πλοία κάνουν καλό ταξίδεμα.
Και σε άσχημες συνθήκες δηλαδή συμπεριφέρονται οκ?
καθώς βλέπω οτι είναι κάπως στενόμακρα

Tasos@@@
08-01-2010, 17:27
Το Ανθη Μαρινα φιλε μου γνωριζω οτι κανει πολυ καλο ταξιδεμα και αυτο το εχω ακουσει για αυτου του "στυλ" τα πλοια.Αν σκεφτεις τους ασχημους καιρους που εχουν εκει πανω πολλες φορες βγαζει νοημα η επιλογη τετοιων βαποριων για ευκολο φορτωμα-ξεφορτωμα και καλη πλευση.:D

Tsikalos
08-01-2010, 18:09
Ε λίγες πινελιές γούστου χωρίς να παραβιάζονται οι αρχές πλευστότητας και διευκόλυνση αράγματος θα μπορούσαν να έχουν κατά τη γνώμη μου...

BEN BRUCE
08-01-2010, 18:24
Παντως αυτο και το αδελφακι του το ειχε δει ο καπτα μακης το 2003 πριν παρει το πρωτο ΑΛΚΜΙΝΗ Α.Σιγουρα καλα βαπορια χωρις καμπινες ομως.

Naias II
08-01-2010, 18:30
Όπως και να έχει ας ελπίσουμε τέτοια λογής βαπόρια να μην έρθουν στην Ελλάδα.

artmios sintihakis
08-01-2010, 20:41
Αυτη η κλασσικη πλωρη που εχουν ολα τους,χρησιμευει στο να δενουν στους ντοκους που εχουν εκει πανω γρηγορα και με ασφαλεια και το φορτωμα-ξεφορτωμα γινεται πιο γρηγορο και αποτελεσματικο.Βεβαια απο την αλλη αυτο ασχημαινει πολυ τα βαπορια ειναι η αληθεια.Μιλαμε ομως για πλοια που οπως και το Ανθη Μαρινα,εχουν πολυ καλο ταξιδεμα.
Kαι καλά οκ για την πλώρη..πες οτι την ΄σχεδιάζουν έτσι λόγο του συστήματος που έχουν στην φορτωεκφόρτωση....όλο το υπόλοιπο τι είναι???????Απο την πλώρη κ πίσω μέχρι το φουγάρο??????τι χτίσιμο είναι αυτό???Για μένα απαράδεκτοι στον σχεδιασμό πλοίων,θα πρέπει να πήραν το πτυχίο τους αντε μην πω κ εγω με τι βαθμό.Τέσπα.......

Thanasis89
08-01-2010, 21:51
Πολλές κακίες μαζεμένες και δεν χρειάζονται... ;) Εεε μην τα βλέπουμε όλα τετράγωνα... :D Αφήνουν την φαντασία τους να ταξιδέψει. Ταξιδέψτε κι εσείς μαζί τους και μην τα κατακρίνετε ! :) Εγώ με μια κανονική πλώρη μια χαρά θα το έβλεπα...

Tasos@@@
08-01-2010, 21:54
Εγω να σου πω την αληθεια Θαναση μου και ετσι μια χαρα το βλεπω!!Ενταξει δεν ειναι Ναιας η Ποσειδωνας η Παναγια αλλα εχω δει και χειροτερα!!;)

BEN BRUCE
08-01-2010, 23:00
Συμφωνω απολυτα με τους δυο προλαλησαντες.Με μια πλωρη μια χαρα θα ηταν.Μην ξεχνατε βεβαια οτι μιλαμε για θαλασσοβαπορο και με τρελη μανυβρα που μονο τα βαπορι του καναλιου εχουν

Naias II
09-01-2010, 17:07
Συμφωνώ με το φίλο Thanasis89, σχετικά με το σχεδιασμό του πλοίου. Εννοείται ότι ο κάθε ναυπηγός χρησιμοποιεί τη φαντασία του σε κάθε σχέδιο.
Όμως η άποψη του ότι είναι θαλασσοβάπορο δεν αντικρούει τον κανόνα της αισθητικής.
Δηλαδή το Αριάδνη που τα έχει όλα.....
Θέλω να πω ότι μπορούμε να έχουμε όμορφα και καλοτάξιδα πλοία, από εκεί και πέρα γούστα είναι αυτά ή τουλάχιστον έτσι έχουμε συνηθίσει.

Νaval22
09-01-2010, 20:57
Συμφωνώ με το φίλο Thanasis89, σχετικά με το σχεδιασμό του πλοίου. Εννοείται ότι ο κάθε ναυπηγός χρησιμοποιεί τη φαντασία του σε κάθε σχέδιο.

χαχα ποιά φαντασία? οι ναυπηγοί δεν εχουν φαντασία,με τη έννοια που τη καταλαβαίνει ένας καραβολάτρης τουλάχιστον ;) γιατί δεν είναι καλιτέχνες αλλά μηχανικοί

Tasos@@@
09-01-2010, 20:58
χαχα ποιά φαντασία? οι ναυπηγοί δεν εχουν φαντασία,με τη έννοια που τη καταλαβαίνει ένας καραβολάτρης τουλάχιστον ;)

Σωστός ο Στέφανος!!!;););)

Naias II
09-01-2010, 21:54
Μα δεν είπα εγώ ότι είναι καλλιτέχνες.
Με την έννοια φαντασία εννοούσα τις όλες γνώσεις του ναυπηγού μηχανικού.
Τον τρόπο σκέψεως δηλαδή.
Γιατί πολλές φορές αναρωτιόμαστε όταν βλέπουμε κάποιο βαπόρι περίεργο:
Μα καλά τι σκεφτόταν όταν σχεδίαζε;

Naias II
09-01-2010, 22:26
Ας δούμε μια φωτογραφία του πλοίου, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

72071
Πηγή: shipsnostalgia

Νaval22
09-01-2010, 22:33
εγώ πάντως το θεωρώ ελαφρώς συμπαθητικότερο απο την ανθούλα τη μαρινούλα :p:p

Apostolos
09-01-2010, 22:36
Το πλοίο βγάζει μια απίστευτη δυναμική! Μπορώ να πώ πως μου αρέσει! Στέφανε αν μας κάνεις μια πλώρη & πρύμη κανονική θα μας αρέσει ακόμα ποιό πολύ!

Rocinante
09-01-2010, 22:37
Καποτε το καναλι ηταν γεματο απο πλοια που καποιοι εφεραν στη χωρα μας και αφησαν ιστορια.
Αν κρινω απο το συγκεκριμενο μαλλον θα πρεπει να κοιταμε προς ανατολας...

mastrokostas
10-01-2010, 18:49
Ας δούμε μια φωτογραφία του πλοίου, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

72071
Πηγή: shipsnostalgia

Όχι να ξεφύγουμε !Να ξεφύγουμε! διότι αυτό ,μόνο βαπόρι δεν είναι !!Όσο και καλή πρόθεση να χεις ,δεν το βλέπεις για βαπόρι !Για ορνιθοτροφείο ίσως !:p

Rocinante
17-12-2012, 13:04
Το πλοίο του συγκεκριμένου θέματος βρίσκεται αυτες τις μέρες στη μεσόγειο. Το πολυφωτογραφημένο όλα αυτά τα χρόνια πλοίο τώρα πλέον με το όνομα Pride ρυμουλκείται απο το Eide Fighter προς Τουρκία μεριά. Δεν είναι ξεκάθαρο με ποιό σκοπό μιας και ο προορισμός αναφέρει TUZLA. Προβλεπόμενη άφιξη 25-12-2012 οπότε σε μερικές μέρες θα διασχίσει το Αιγαίο. Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια φωτογραφία στα νερά μας αν κάποιος το πετύχει. Δύο Links
Ενα με την ιστορία του πλοίου....
http://www.doverferryphotosforums.co.uk/wordpress/mv-pride-of-dover-past-and-present/

Και απο το Marine traffic το Eide Fighter
http://www.marinetraffic.com/ais/shipdetails.aspx?MMSI=308606000

Express Pigasos
17-12-2012, 13:23
Το πλοιο για σκραπ παει.. γραφει Tuzla για πολλους και διαφορους λογους που δεν μπορω να αναφερω δημοσιως...οι γνωριζοντες περι σκραπ θα ξερουν

Rocinante
17-12-2012, 14:05
Το πλοιο για σκραπ παει.. γραφει Tuzla για πολλους και διαφορους λογους που δεν μπορω να αναφερω δημοσιως...οι γνωριζοντες περι σκραπ θα ξερουν
ΟΚ Ευχαριστώ.
Θα έχουμε πιστεύω υλικό :smug:

Apostolos
17-12-2012, 14:31
Το πλοίο ήταν λειτουργικό, με άριστες ελικτηκές ικανότητες και φοβερά γκαράζ. Μόνο οι εσωτερικοί χώροι θα θέλαν διαμόρφωση και θα ήταν ότι καλύτερο για την σημερινή ελληνική ακτοπλοϊα. Τσάμπα πάει το πλοίο...

BEN BRUCE
17-12-2012, 14:36
Το πλοίο ήταν λειτουργικό, με άριστες ελικτηκές ικανότητες και φοβερά γκαράζ. Μόνο οι εσωτερικοί χώροι θα θέλαν διαμόρφωση και θα ήταν ότι καλύτερο για την σημερινή ελληνική ακτοπλοϊα. Τσάμπα πάει το πλοίο...

Συμφωνω απολυτα!Μαλλον τους πεφτει μικρο πια αν κρινουμε απο τα νεοτευκτα που ταξιδευουν στην Μανχη.Εδω θα ηταν ιδεωδες για την εποχη που θα ερθει μετα την κριση!

Apostolos
17-12-2012, 14:40
Το βλέπω και το ξαναβλέπω και φαντάζομαι χίλιες δυνατότητες που έχει αυτό το καράβι...

Rocinante
25-12-2012, 21:09
Το πλοίο ρυμουλκούμενο έχει πλέον μπει στο Αιγαίο και μάλλον αυριο βλέποντας την πορεία θα περάσει απο το στενό Τήνου - Μυκόνου...

Update: Τελικα πρωινό 26-12 και το πλοίο περνά απο Καβοντόρο...

Rocinante
08-01-2013, 19:20
Παράλειψη βέβαια οτι το πλοίο τελικά κατέληξε Aliaga.
Για όσους έχουν Facebook ένα link απο το ShipPax Information (http://www.facebook.com/pages/ShipPax-Information/171281966238128) με φωτογραφία του Selim San.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=519879698045018&set=a.183338518365806.41044.171281966238128&type=1&theater