PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιστοποιητικό ORC και βάθος καρίνας



Κουμπαρος
10-06-2009, 09:26
Γνωρίζει κανείς αν μια βαθιά καρίνα σε σχέση με μια ρηχή θα έκανε πιο ευνοικό ή χειρότερο το GPH του πιστοποιητικού ORC club;
Αντικειμενικά μιλώντας με βαθιά καρίνα ορτσάρεις κάλύτερα αλλά με ρηχή είσαι πιο γρήγορος στα πρύμα.
Ευχαριστώ

jerry_p
10-06-2009, 14:54
Από όση εμπειρία έχω, θεωρώ ότι θα το έκανε πιο γρήγορο (δυσμενέστερο για τον αγωνιζόμενο). Βελτιώνονται πολλά με την καρίνα, ευστάθεια, ιστιοφορία που μπορείς να κρατήσεις, γωνία όπως ανέφερες κ.λ.π. Αναφορικά με τα πρύμα, δεν είναι σίγουρο ότι είναι μειονέκτημα, εάν η επιφάνειες τριβής δεν έχουν μεγάλη διαφορά και η οπισθέλκουσα κρατιέται στα ίδια επίπεδα δεν θα επηρεάσει αρνητικά. θα επηρέαζε εάν μπορούσες να την σηκώσεις (πολύ ειδικά σκάφη).

mastrokostas
11-06-2009, 16:19
Γνωρίζει κανείς αν μια βαθιά καρίνα σε σχέση με μια ρηχή θα έκανε πιο ευνοικό ή χειρότερο το GPH του πιστοποιητικού ORC club;
Αντικειμενικά μιλώντας με βαθιά καρίνα ορτσάρεις κάλύτερα αλλά με ρηχή είσαι πιο γρήγορος στα πρύμα.
Ευχαριστώ
κακο σκοπο εχεις καπετανιο !!!:lol:

Κουμπαρος
12-06-2009, 08:04
κακο σκοπο εχεις καπετανιο !!!:lol:

Εγώ πέρσυ τους είπα 1,80 και αυτοί βάλαν 1,53. Στην φετινή ανανέωση του πιστοποιητικού θα το ...ξεχάσω.

ΥΓ: Χρειάζομαι πολλάαααααααααα μίλια ακόμα για να αποκαλέσω τον ευατό μου καπετάνιο.

stormjib
12-06-2009, 21:13
Εννοείς τα Orc Club, με roller τζέονα, ή τα international; Αν είσαι στα international, αγνόησε την καρίνα και του χρόνου καταμέτρησε το με την τζένοα #3. Θα κερδίσεις 10''-20'' στο πιστοποιητικό (εξαρτάται από το σκάφος που έχεις), αλλά με τις συνθήκες που επικρατούν στις ελληνικές θάλασσες, στην πράξη δεν χάνεις πάνω από 5'' κατά μέσο όρο.

Εννοείται βέβαια ότι αν το καταμετρήσεις με την #3, στους αγώνες θα πρέπει να το τρέχεις με την #3. Την #1 θα την ξεχάσεις.

Κουμπαρος
13-06-2009, 16:57
Εννοείς τα Orc Club, με roller τζέονα, ή τα international; Αν είσαι στα international, αγνόησε την καρίνα και του χρόνου καταμέτρησε το με την τζένοα #3. Θα κερδίσεις 10''-20'' στο πιστοποιητικό (εξαρτάται από το σκάφος που έχεις), αλλά με τις συνθήκες που επικρατούν στις ελληνικές θάλασσες, στην πράξη δεν χάνεις πάνω από 5'' κατά μέσο όρο.

Εννοείται βέβαια ότι αν το καταμετρήσεις με την #3, στους αγώνες θα πρέπει να το τρέχεις με την #3. Την #1 θα την ξεχάσεις.

Φίλε έχω ORC club. Πέρσυ όταν καταμετρήσαν το σκάφος (ήταν στο νερό) τους ανάφερα πως το βύθισμα είναι 1,80 αλλά οι καταμετρητές βάλαν 1,53 που είναι το πιο 'συνήθες' (προφανώς το βρήκαν στο διαδίκτυο) για το συγκεκριμένο μοντέλο. Όπως και να χει, ευτυχώς πάντως που στην πράξη είναι το μοντέλο με τη βαθιά καρίνα γιατί είδα πολλά πλεονεκτήματα.