PDA

Επιστροφή στο Forum : Η αναπαλαίωση του τρεχαντηριού ΕΝΑ



Lykos
23-06-2009, 00:53
Αγαπητοί χρήστες του ναυτιλία,

Πριν από ένα χρόνο περίπου προχώρησα στην αγορά του τρεχαντηριού εν ονόματι ΕΝΑ μήκος 15,5 μέτρων ναυπηγημένο το 1961 στο πέραμα από τον Γεώργιο Ψαρρο .
Έψαχνα αρκετό καιρό για ένα τρεχαντήρι προς αναπαλαίωση ωθούμενος από την χαρακτηριστική ομορφιά τους, και την αγαπη μου για τα ξύλινα σκάφη.
Όταν το είδα, εκεί στο Λιμανάκι του Αστρους Κυνουρίας, κατάλαβα πώς είχαμε μόλις μπει σε μια νέα περιπέτεια!
Όντας σχεδιαστής βιομηχανικών προϊόντων κοινός (designer) (θέλω να επέμβω και σχεδιαστικά, όσον αφόρα το εσωτερικό και μερικώς τη κουβέρτα.
Κρατώντας αναλλοίωτη τη μορφή του σκάφους και με σκοπό την εκμετάλλευση του για τουριστικούς λογούς ( αναγκαστικά! βλέπε απόσβεση?)
Αλώστε το συγκεκριμένο, είχε τότε κατασκευαστεί για αυτόν το σκοπό, οπότε διαθέτεται και καμπίνες, 3 δίκλινες , δύο μπάνια , κουζίνα,και μια με ξεχωριστή είσοδο, πρυμναία, με δύο κουκέτες για το πλήρωμα.
Έχω περάσει πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή να ψάχνω πράγματα σχετικά με αυτά τα σκάφη, την επισκευή τους αλλά και
Για την εκμετάλλευση τους ως τουριστικό.
Όσον αφόρα το πρώτο είμαι πεισμένος ότι θα γίνει ένα πολύ όμορφο σκάφος , που αλώστε είναι,
Το δεύτερο με φοβίζει κάπως,
Θα ήθελα εν γένι να σας παραθέσω κάποια ερωτήματα για να παρω μια γνώμη, μιας και που από ότι κατάλαβα διαβάζοντας το forum, γνωρίζεται πολλά.
Ξεκινώντας από το κατασκευαστικό κομμάτι.
Σε μια από τοις πολλές επισκευές που πρέπει να γίνουν, το ναυπηγείο μου πρότεινε την πλήρη αντικατάσταση του πετσώματος, για την συντήρηση και αντικατάσταση των σάπιων νομέων, με νέο τριπλό πέτσωμα ιροκο, ενώ ήταν μαδέρι Πεύκο, αυτό είναι κατάλληλο για ένα τέτοιο σκάφος?
Και άραγε θα καταφέρω να το νοικιάσω ? κινείται εδω στην Ελλάδα αυτού του ιδους το charter?
Ευχαριστώ
45322

Hellenarc
27-07-2009, 23:42
το τρεχαντήρι αυτό είναι πανέμορφο!
και θα πρέπει για την τιμή των όπλων να παραμείνει παραδοσιακό και παραδοσιακό δεν είναι ότι είναι ξύλινο.
Πρέπει να σεβαστούμε την ιστορία του και την τέχνη του
Τώρα! Σχετικά με τις μπούρδες περί (ιροκου) είναι όλα μια μπαρούφα και καλά δεν κολλάει και σκίζει και σαπίζει και αυτό με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
Αν οι νομείς είναι ταλαιπωρημένοι συνήθως από τις δεκάδες πρόκες που ανεξέλεγκτα τρυπούν το ξύλο οι γνώστες της παραδοσιακής ναυπηγικής τέχνης και όλο κόβονται από τα διάφορα ορειχάλκινα (εξαγωγές σεντινόνερων και αλά) τότε ναι πρέπει να βγάλεις το πέτσωμα. Όχι γιατί έχεις φόβο από τους νομείς. εκτός και είναι σάπιοι.
Τον φόβο να τον έχεις γιατί μπορεί να κανείς νερά από καμία κομμένη πρόκα ή από σχισμένο μαδέρι κοντά στο σόκορο.
Αν θέλεις να ταξιδεύει το καΐκι σου και να μπορείς να το νοικιάζεις πρέπει να το αρματώσεις σωστά και όχι με αρματωσιά μοντέρνου ιστιοπλοϊκού.
Μην υποκύψεις στης οδηγίες κανενός, διάβασε και Ρώτα συγκεκριμένα θέματα, κρίνε από τις απαντήσεις που θα πάρεις τι είναι σωστό και πράξε.

Lykos
29-07-2009, 19:25
Ευχάριστο για την απάντηση σου Hellenarc,

Όντος προσπαθώ να μάθω και να κρίνω , έχω λάβει παρά πολλές γνώμες για το πώς θα ήταν καλύτερα να ανακατασκευαστεί το σκάφος.
Επισυνάπτω φωτογραφείς με της φάσεις της ανακατασκευής, και σχέδια για την διαμόρφωση του εσωτερικού
δεν θα γίνουν μεγάλες αλλαγές ,αντίθετος σκοπός είναι η ανάδειξη του σκάφους,

Σε κάποιες Φώτο διαφαίνεται η κατάσταση των νομέων , η οποία σε κάποια σημεία είναι πολλή κακή,
επίσης βλέπουμε την αποκατάσταση με νέα κομμάτια και καβυλιες
για της τρύπες που άφησαν τα παλιά καρφιά,
Σε λίγο ολοκληρώνεται η αποκατάσταση του σκελετού και θα περάσουμε στο τριπλό πέτσωμα,…..

Hellenarc
29-07-2009, 23:01
Φίλε Likos
ΚατΆ αρχάς ποτέ τους αυτοί οι μάγκες δεν θα μάθουν ότι με το να κάψουν ένα σκάφος μια φορά του αφαιρούν 10 χρόνια ζωή, δεύτερη φορά το καταστρέφουν.
Το άκαμπτο τριπλό πέτσωμα δεν είναι ότι το καλύτερο μπορούσες να κανείς για να το σώσεις αυτό το υπέροχο σκάφος .
Είναι ότι καλύτερο για να το τσακίσεις .
Αυτού του είδους οι σκαρμοί (νομείς) δεν αντέχουν τέτοια ακινησία.
Οι τρύπες από τα παλαιά καρφιά δεν έχουν καθαριστεί καλά από την σήψη που προήλθε από την ηλεκτρόλυση που προκάλεσε την οξείδωση των καρφιών.
Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
(δες το side)
κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα


http://www.pacificmotorboat.com/downloads/Wooden_Hull_Guide_nvic7-95.pdf


Αυτά τα λίγα μόνο από τις Φώτο! Αν είμαι εκτός θέματος θα παρακαλούσα να αυτούς τους ειδήμονες να μου αντιπαραθέσουν τα δικά τους σωστά επιχειρήματα.
ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!!! ειλικρινά με κάτι τέτοιες ιστορίες γιατί αντί να δημιουργήσουν καταστρέφουν και αυτό το λίγο που έχει απομείνει στον βωμό του κέρδους.
Αυτά έχω να πω και είναι στην δική σου τσέπη και αντίληψη μια και είσαι και μηχανικός και καταλαβαίνεις καλύτερα τα πράγματα.

Alkis
30-07-2009, 10:59
Πολύ καλό το pdf !

jerry_p
30-07-2009, 12:57
Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
(δες το side)
κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα


Επαυξάνω, γιατί ενδιαφέρει όλους όσους έχουν σκάφη, ξύλινα ή πολυεστερικά. Το ανοξείδωτο βυθισμένο μέσα στο θαλασσινό νερό ... καταστρέφεται !!! Δεν χρησιμοποιείται σε μόνιμα ρεμέτζα και οτι είναι κάτω από την ίσαλο !!! Ειδικά για τις τζαβέτες, όπου συχνά χρησιμοποιείται, πρέπει να εξασφαλίζεται η στεγανότητά τους, και να ελέγχεται τακτικά.

Hellenarc
11-09-2009, 17:18
Φίλε Likos
ΚατΆ αρχάς ποτέ τους αυτοί οι μάγκες δεν θα μάθουν ότι με το να κάψουν ένα σκάφος μια φορά του αφαιρούν 10 χρόνια ζωή, δεύτερη φορά το καταστρέφουν.
Το άκαμπτο τριπλό πέτσωμα δεν είναι ότι το καλύτερο μπορούσες να κανείς για να το σώσεις αυτό το υπέροχο σκάφος .
Είναι ότι καλύτερο για να το τσακίσεις .
Αυτού του είδους οι σκαρμοί (νομείς) δεν αντέχουν τέτοια ακινησία.
Οι τρύπες από τα παλαιά καρφιά δεν έχουν καθαριστεί καλά από την σήψη που προήλθε από την ηλεκτρόλυση που προκάλεσε την οξείδωση των καρφιών.
Το ανοξείδωτο απαγορεύεται από την Επιθεώρηση της Αμερικανικής Ακτοφυλακής
(δες το side)
κάτω από την Ίσαλο γραμμή και πολλές φορές ακόμα και στα έξαλα


http://www.pacificmotorboat.com/downloads/Wooden_Hull_Guide_nvic7-95.pdf


Αυτά τα λίγα μόνο από τις Φώτο! Αν είμαι εκτός θέματος θα παρακαλούσα να αυτούς τους ειδήμονες να μου αντιπαραθέσουν τα δικά τους σωστά επιχειρήματα.
ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!!! ειλικρινά με κάτι τέτοιες ιστορίες γιατί αντί να δημιουργήσουν καταστρέφουν και αυτό το λίγο που έχει απομείνει στον βωμό του κέρδους.
Αυτά έχω να πω και είναι στην δική σου τσέπη και αντίληψη μια και είσαι και μηχανικός και καταλαβαίνεις καλύτερα τα πράγματα.




Δεν βλέπω απάντηση σου φίλε Lyκos. Πως πάνε οι εργασίες επισκευής – αποκατάστασης ?

Μπαρμπαρόσα
16-10-2009, 14:46
Φιλε παρατηρω και στα 2 καρναγια που παω οτι καινε τα σκαφη και επισης οτι πλεον τα βιδωνουν με ανοξειδωτες βιδες.Εσύ γιατι εισαι αντιθετως με αυτα για να μπαινουμε στο νοημα και εμεις οι καινουργοι .Τι προτεινεις σαν εναλακτικο μεσο;Συγνωμη εκ των προτερων για τις ερωτησεις μου αλλα ενδιαφερομαι να αγορασω ξυλινο τρεχαντηρι και θελω να τα ξερω ολα..........

Hellenarc
16-10-2009, 15:30
Φιλε παρατηρω και στα 2 καρναγια που παω οτι καινε τα σκαφη και επισης οτι πλεον τα βιδωνουν με ανοξειδωτες βιδες.Εσύ γιατι εισαι αντιθετως με αυτα για να μπαινουμε στο νοημα και εμεις οι καινουργοι .Τι προτεινεις σαν εναλακτικο μεσο;Συγνωμη εκ των προτερων για τις ερωτησεις μου αλλα ενδιαφερομαι να αγορασω ξυλινο τρεχαντηρι και θελω να τα ξερω ολα..........

Φίλε μου στην Ελλάδα ότι κάνουμε, νομίζουμε πως το κάνουμε τέλια,
και τα πάντα διαιωνίζονται με μια τάση φθίνουσα.
Για όλα φταίει κάποιος άλλος. Εδώ όμως φταίει ο έμπορας αυτός πουλάει και ο μάστορας που έχει ένα αθέμιτο ανταγωνισμό. Με τις γνώσεις που έχει, προπαντός όμως, με το πώς αντιλαμβάνεται αυτό το οποίο έχει ακούσει. Ενεργεί και αυτός για το καλό της τσέπης του.
Το κάθε ξύλο έχει τις δικές του φυσικές ιδιότητες και για αυτόν τον απλό λόγο χρησιμοποιούμε διαφορετικά ξυλά σε μια σύνθετη κατασκευή.
Ο (σχεδιαστής) γνωρίζοντας αυτές τις ιδιότητες διαμορφώνει και τελειοποιεί ένα σύνθετο αντικείμενο, για το οποίο όμως του έχουν δοθεί εκ των προτέρων αυστηρές προδιαγραφές.

Hellenarc
16-10-2009, 15:31
Παρατήρησε με προσοχή το πεύκο που είναι το σύνηθες ξύλο για νομείς και θα πάρεις την απάντηση γιατί όχι βίδες. (παραδοσιακή κατασκευή).
Όσο αφορά το ανοξείδωτο νομίζω πως η Αμερικάνικη ακτοφυλακή (διάβασε σε προηγούμενο post) ξέρει πολύ καλά και σίγουρα έχει μελετήσει σε βάθος το θέμα πολύ περισσότερο από εμάς και εμάς.
Καψάλισε ένα κομμάτι ξύλου περαστό ένα χεράκι μίνιο πρόχειρα χωρίς μεγάλη επιμέλεια βούλιαξε το σε καθαρά νερά και θα δούμε μετά από πόσους μήνες θα έχει πιάσει σκουλήκι.

Hellenarc
16-10-2009, 15:41
Το ίδιο ακριβός συμβαίνει και με το ιρόκο για το οποίο όλοι ισχυρίζονται ότι δεν σκουληκιάζει. Είναι έτσι η κανό λάθος

Δεν κάνω λάθος δες πως κατάντησε ένα τιμόνι από ιρόκο έμεινε για 4 μήνες στη θάλασσα



Είχε υφαλόχρωμα και όχι μόνο έφαγε το ξύλο αλλά και τον εποξιδίκο στόκο με τον οποίο το είχαν επισκευάσει την προηγούμενη σεζόν.60818

Hellenarc
16-10-2009, 15:52
Σχετικά με την γνώση ειλικρινά νομίζω πως για να μάθεις όλα αυτά που θέλεις και πρέπει να μάθεις πρέπει να κουραστείς πολύ να δουλέψεις και να σπουδάσεις και να ταξιδέψεις για πολλά χρόνια!:(:p
Μέσα από το forum είναι λίγο δύσκολο παρ’ όλο που πολλοί έχουν την καλοσύνη να μοιράζονται τις εμπειρίες τους και τις γνώσεις τους. Τώρα αν χαλάσει και κανένα ξύλο εντάξει και τι έγινε? ξαναφτιάχνεται και θα έχεις και προσωπικοί εμπειρία και δεν θα πεινάσουν οι καραβομαραγκοί!!!:)

Μπαρμπαρόσα
16-10-2009, 19:50
το post με τον αμερικανικο νηογνωμονα δεν μπορω να το μελετησω γιατι δεν ξερω αγγλικα φιλε μου, αν εχεις καποιο παλιοτερο μηνυμα για να ενημερωθω καλητερα προτεινε μου σε αλλο μηνυμα σου γιατι οπως σου ειπα θελω να αποκτησω ξυλινο καικι και θελω σε μια μελοντικη αναπαλαιωση οτι και αν κανω να γινει σωστα.

Hellenarc
19-10-2009, 10:38
Αυτή η βάρκα είναι 15 χρονών και την επισκεύασε γνωστός καραβομαραγκός στο χώρο του.
Μάλλον όμως έπρεπε να την πετάξει η να αλλάξει όλους τους νομείς

61207

61208

Εδώ μπορείς να δεις τι παθαίνει το ξύλο μετά από τις ταλαιπωρίες του καψίματος μετά από επανειλημμένα τραβά ρίξε, στέγνωμα μούσκεμα, ηλεκτρόλυση, αν είναι σωστά ταιριαγμένο και δεν υπόκεινται σε συνεχείς στρεβλώσεις κατά την πλεύση.
Σε αυτές τις αναπόφευκτες ρωγμές πως θα κράτηση η βίδα.
¶σε που και καρφί να είναι, αν δεν ανοιχτεί τρυπά, με το σωστό για το καρφί τρυπάνι και το καρφί δεν έχει βαπτισθεί σε μίγμα τσίγκου με λανολίνη, πάλι θα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.
Στην περίπτωση κατακαρφώματος το νέο καρφί ή η πρόκα μπορεί να πέσει απάνω σε παλιο, θα ακολουθήσει την πορεία του παλαιού καρφιού
Αν είναι βίδα με σπείρωμα τι θα γίνει? Σκέψου μόνοσου την απάντηση και αποφάσισε.
Σίγουρα υπάρχουν μέθοδοι κατασκευής με βίδες μόνο που είναι διαφορετικός σχεδιασμός και διαφορετικά ξύλα. Πχ το κόντρα πλακέ δεν καρφώνεται, μόνο βιδώνεται.


θα φωτογραφήσω μερικές ανοξείδωτες βίδες και τζαβέτες για να καταλάβεις πως γίνεται το μέταλλο μετά από λίγο χρονικό διάστημα και μιλάω για το 316L to A1

mastrokostas
19-10-2009, 11:03
Φίλε Hellenarc ,προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω ,για όλες αυτές τις πολύτιμες συμβουλές ,διότι πραγματικά όλοι μας ,έχουμε μεσάνυχτα για τα ξύλινα σκαριά ,την επισκευή και συντήρηση τους !Γεννημένος μέσα στα καΐκια, βλέπω σήμερα ,με την βοήθεια σου , ότι δεν κάναμε τίποτα μα τίποτα σωστό !
Να σαι καλά ,και συνέχισε να δημιουργείς !;)

Μπαρμπαρόσα
19-10-2009, 13:19
πραγματικα Μαστροκωστα ο φιλος hellenarc δινει απαντησεις σε οτι του ζητηθει και οχι μονο ,και παντα αιτιολογημενα και εμπειρεστατωμενα βοηθωντας και εμας (εννοω εμενα ) τους λιγοτερο υποψιασμενους αλλα λατρες του ξυλινου σκαφους να μπουμε στο νοημα.

στελιος
20-10-2009, 21:04
Αυτή η βάρκα είναι 15 χρονών και την επισκεύασε γνωστός καραβομαραγκός στο χώρο του.
Μάλλον όμως έπρεπε να την πετάξει η να αλλάξει όλους τους νομείς

61207

61208

Εδώ μπορείς να δεις τι παθαίνει το ξύλο μετά από τις ταλαιπωρίες του καψίματος μετά από επανειλημμένα τραβά ρίξε, στέγνωμα μούσκεμα, ηλεκτρόλυση, αν είναι σωστά ταιριαγμένο και δεν υπόκεινται σε συνεχείς στρεβλώσεις κατά την πλεύση.
Σε αυτές τις αναπόφευκτες ρωγμές πως θα κράτηση η βίδα.
¶σε που και καρφί να είναι, αν δεν ανοιχτεί τρυπά, με το σωστό για το καρφί τρυπάνι και το καρφί δεν έχει βαπτισθεί σε μίγμα τσίγκου με λανολίνη, πάλι θα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.
Στην περίπτωση κατακαρφώματος το νέο καρφί ή η πρόκα μπορεί να πέσει απάνω σε παλιο, θα ακολουθήσει την πορεία του παλαιού καρφιού
Αν είναι βίδα με σπείρωμα τι θα γίνει? Σκέψου μόνοσου την απάντηση και αποφάσισε.
Σίγουρα υπάρχουν μέθοδοι κατασκευής με βίδες μόνο που είναι διαφορετικός σχεδιασμός και διαφορετικά ξύλα. Πχ το κόντρα πλακέ δεν καρφώνεται, μόνο βιδώνεται.


θα φωτογραφήσω μερικές ανοξείδωτες βίδες και τζαβέτες για να καταλάβεις πως γίνεται το μέταλλο μετά από λίγο χρονικό διάστημα και μιλάω για το 316L to A1
Φιλε Νικολα,θυμασαι που μου ελεγες οτι καποτε στη Ν.Ζηλανδια πλακωθηκες με εναν Εγγλεζο γιατι υποστηριζε οτι δεν ξερουμε να φτιαχνουμε σκαφη?Βλεποντας αυτα τα ΧΑΛΙΑ νομιζω καποιες φορες οτι ειχε δικιο:cry:

Hellenarc
20-10-2009, 21:15
Φιλε Νικολα,θυμασαι που μου ελεγες οτι καποτε στη Ν.Ζηλανδια πλακωθηκες με εναν Εγγλεζο γιατι υποστηριζε οτι δεν ξερουμε να φτιαχνουμε σκαφη?Βλεποντας αυτα τα ΧΑΛΙΑ νομιζω καποιες φορες οτι ειχε δικιο:cry:

Και του έσπασα και το κεφάλι του κακομοίρη του Edward! Έδωσα αλλά έφαγα!
Μετά για τρις ή τέσσερις μέρες νοσοκομείο σε διπλανά δωμάτια με φύλακες
Πάντως ακόμα και σήμερα έχουμε επαφή έρχεται συχνά στην Ελλάδα και θέλει να φτιάξει ένα πέραμα η ένα τσιρνίκι από την αρχή. Μεγάλο!!!
Εσύ? για πες προχωράς καμία βάρκα?

στελιος
20-10-2009, 21:33
Και του έσπασα και το κεφάλι του κακομοίρη του Edward! Έδωσα αλλά έφαγα!
Μετά για τρις ή τέσσερις μέρες νοσοκομείο σε διπλανά δωμάτια με φύλακες
Πάντως ακόμα και σήμερα έχουμε επαφή έρχεται συχνά στην Ελλάδα και θέλει να φτιάξει ένα πέραμα η ένα τσιρνίκι από την αρχή. Μεγάλο!!!
Εσύ? για πες προχωράς καμία βάρκα?
Τιποτα δεν εχω κανει.Μονο ενα μοντελο της Υδραιικης ξεκινησα και το εχω αφησει μισοπετσωμενο.Βασικα δεν εχω χωρο(η αυλη ειναι μικρη),αλλα που θα παει...;)

Hellenarc
21-10-2009, 16:26
θαυμάστε το Περιβόητο Ανοξείδωτο! Αυτή είναι η κατάντια του μετά από 3,5χρονια!
Όλοι αυτοί που διαλαλούν τις ιδιότητες του, δεν έχουν ποτέ βγάλει μια βίδα από καΐκι?
Όταν πάει κάποιος να παραγγείλει μια βάρκα το πόσο ανεβαίνει κατακόρυφα το κοστολόγιο γιατί είναι κατΆ αρχάς πετσωμένη με Ιρόκο και έχει και ανοξείδωτες τζαβέτες είναι κάτι το τρομερό αντι να πέφτει ανεβαίνει! Οι χαρακτηριστικές με σχετικό στόμφο λέξεις (όλες οι βίδες ανοξείδωτες).
Ούτε προμετρήματα ούτε μηχανουργείο , ούτε γαλβανιστιριο. Βαλε κόψε σφίξε έτοιμοι και αν γίνει και κανένα λαθάκι στο μέτρημα, σβουράκι και κόντημα
ΝΕΤΑ! ΜΟΛΑ!

Τι να πούμε για τις ντίζες με έτοιμο σπείρωμα αυτές κιΆ αν δεν τις βρίσκεις παντού να κάνουν περισσότερη ζημία από καλό.
ΝΕΤΑ ΜΟΛΑ!




61455

61456

στελιος
21-10-2009, 20:34
θαυμάστε το Περιβόητο Ανοξείδωτο! Αυτή είναι η κατάντια του μετά από 3,5χρονια!
Όλοι αυτοί που διαλαλούν τις ιδιότητες του, δεν έχουν ποτέ βγάλει μια βίδα από καΐκι?
Όταν πάει κάποιος να παραγγείλει μια βάρκα το πόσο ανεβαίνει κατακόρυφα το κοστολόγιο γιατί είναι κατΆ αρχάς πετσωμένη με Ιρόκο και έχει και ανοξείδωτες τζαβέτες είναι κάτι το τρομερό αντι να πέφτει ανεβαίνει! Οι χαρακτηριστικές με σχετικό στόμφο λέξεις (όλες οι βίδες ανοξείδωτες).
Ούτε προμετρήματα ούτε μηχανουργείο , ούτε γαλβανιστιριο. Βαλε κόψε σφίξε έτοιμοι και αν γίνει και κανένα λαθάκι στο μέτρημα, σβουράκι και κόντημα
ΝΕΤΑ! ΜΟΛΑ!

Τι να πούμε για τις ντίζες με έτοιμο σπείρωμα αυτές κιΆ αν δεν τις βρίσκεις παντού να κάνουν περισσότερη ζημία από καλό.
ΝΕΤΑ ΜΟΛΑ!




61455

61456
Ωχ!!!τι βλεπουν τα ματια μου.

στελιος
24-10-2009, 20:13
http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=45322&d=1245710886
με γελουν τα ματια μου ή μου φαινεται οτι το αλμπουρο καμπυλωνει γλυκά προς την πρυμνη.Εαν ναι ετσι πρεπει?

Μπαρμπαρόσα
26-10-2009, 17:21
Ελα φιλε helenarc δωσε μας τα <<φωτα>> σου στην ερωτηση του στελιου και πες μας τι προτεινεις σαν εναλακτικη λυση στη χρηση ανοξειδωτων υλικων για το <<καρφωμα>>

Hellenarc
26-10-2009, 20:02
Αυτού του είδους τα κατάρτια πρέπει και επιβάλετε να έχουν τη δυνατότητα να καμπυλώνουν ώστε να μπορούν να ακολουθήσουν την καμπυλότητα της πλευράς του πανιού.(το γραντί) Αυτό επιτυγχάνεται με μηχανικό τρόπο και κατά βούληση και ποτέ το κατάρτι δεν πρέπει να μένει σε μόνιμη κατάσταση καμπυλότητας.
Αυτό λοιπόν λειτουργεί σωστά αν το πανί είναι καλά μετρημένο, σχεδιασμένο και κομμένο.

Με αυτόν τον τρόπο λιγοστεύει η κοιλότητα (βάθος) του πανιού και έτσι μπορεί να δουλέψει στα όρτσα,όπου έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες άνεμου. Ταχύτητα άνεμου + ταχύτητα σκάφους.
Αυτό λειτουργεί μόνο σε σκάφη που είναι σχεδιασμένα να βγάζουν πολλά όρτσα.
Το θέμα όμως είναι πως μια τέτοια αρματωσιά δεν ενδείκνυται για παραδοσιακά σκάφη. Είναι όμως η ιδανική για κλασικά και μοντέρνα .

ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΣΤΕΡΕΩΣΗ
Α πό την ίσαλο και κάτω: Μονέλ, Πυριτιούχος μπρούντζος, Μαλακός χάλυβας, γαλβανισμένος εν θερμό και οι ξύλινοι πίροι .

Από την ίσαλο και πάνω μερικές φορές και ανοξείδωτο 316L μόνο (και με μεγάλη επιφύλαξη)

Μπαρμπαρόσα
26-10-2009, 21:30
Για το θεμα του καταρτιου πιστευω οτι καλυψες τον στελιο.στην ερωτηση την δικη μου θελω να μου πεις τι ακριβως ειναι το μονελ και αν ολα αυτα που αναφερεις εχουν την μορφη καρφιου η βιδας;

Hellenarc
27-10-2009, 14:16
Για το θεμα του καταρτιου πιστευω οτι καλυψες τον στελιο.στην ερωτηση την δικη μου θελω να μου πεις τι ακριβως ειναι το μονελ και αν ολα αυτα που αναφερεις εχουν την μορφη καρφιου η βιδας;


Monel είναι η εμπορική ονομασία για μια σειρά από κράματα νικελίου μιας εταιρίας, το Μονελ κατά κύριο λόγο αποτελείται από νικέλιο (έως 67%) και χαλκό, με μικρό ποσοστό σίδηρου και άλλων ιχνοστοιχείων. Το Monel το δημιούργησε ο David H. Browne. Το Monel πήρε το όνομά του όταν πρόεδρος στην εταιρεία ήταν κάποιος Ambrose Monell, και κατοχυρώθηκε με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το 1906. Αφαίρεσαν το ένα από τα τελικά L, επειδή τα ονόματα της οικογένειας δεν επιτρεπόταν να χρησιμοποιηθούν ως εμπορικά σήματα εκείνη την εποχή.[1]
Από αυτά τα μέταλλα κατασκευάζουν βίδες ντίζες καραβίδες παξιμάδια και καρφοβελόνες
Διατίθενται και σε ακατέργαστους άξονες η διαφόρων μορφών μασιφάκια ή λάμες για περαιτέρω διαμόρφωση σε τζαβέτες η πρόκες κ.α.

τεχνικά χαρακτηριστικά http://www.espi-metals.com/metals/monel.pdf

Πυριτιούχος μπρούντζος είναι ένα κράμα αρκετά δύσκολο στην Παρασκευή. Πολύ πιο δύσκολο από κασιτιριούχο μπρούντζο. Είναι ένα εξαιρετικό κράματα με βάση το χαλκό με ειδικές ιδιότητες που το φέρνουν στις πρώτες θέσεις των μέταλλων που έχουν μεγάλη αντίσταση στην οξείδωση . Ο Πυριτιούχος χαλκός είναι κράματα χαλκού με 1 έως 3% πυριτίου με περίπου 1 τοις εκατό σίδηρο, νικέλιο, ή μαγγάνιο. Πυριτιούχος μπρούντζος έχει μεγάλη αντοχή στη διάβρωση από τις ισχυρές χημικές ουσίες και χρησιμοποιούνται για δοχεία χημικών. Μπορεί να υποστεί θερμική επεξεργασία και σκληρύνει τόσο όσο και ο χάλυβας

stefos
27-10-2009, 17:37
Το silicon bronze κανει για αυτη τη δουλεια? Τι συσταση εχει?

Hellenarc
27-10-2009, 21:23
Το silicon bronze κανει για αυτη τη δουλεια? Τι συσταση εχει?

Silicon bronze = πυριτιούχος μπρούντζος

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:18
μπορει καποιος ιδιωτης να βρει ολα τα παραπανω υλικα σε εμποριο ευκολα ;

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:20
Ισως πρεπει να κανουμε 1 πινακα τιμων οπου θα ορισουμε ενα συγκεκριμενο μεγεθος σκαφους και για αυτο θα βαλουμε ποσο θα κοστισει με ολα τα παραπανω υλικα ,παντα κατα προσεγγιση βεβαια.

στελιος
28-10-2009, 21:54
μπορει καποιος ιδιωτης να βρει ολα τα παραπανω υλικα σε εμποριο ευκολα ;
μπορεις να κοιταξεις στο διαδικτυο για silicon bronze screws ή boat ring nails.Για την Ελλαδα δεν ξερω που πουλανε εχω ψαξει και σε καταστηματα με ναυτιλιακα ειδη αλλα εχουν μονο γαλβανισμενα καρφια κακιστης ποιοτητας.

Hellenarc
29-10-2009, 22:46
μπορεις να κοιταξεις στο διαδικτυο για silicon bronze screws ή boat ring nails.Για την Ελλαδα δεν ξερω που πουλανε εχω ψαξει και σε καταστηματα με ναυτιλιακα ειδη αλλα εχουν μονο γαλβανισμενα καρφια κακιστης ποιοτητας.

δεν είναι ακόμα εμπορεύσιμα αυτά τα υλικά μόνο εισαγωγή

Hellenarc
29-10-2009, 22:54
Ισως πρεπει να κανουμε 1 πινακα τιμων οπου θα ορισουμε ενα συγκεκριμενο μεγεθος σκαφους και για αυτο θα βαλουμε ποσο θα κοστισει με ολα τα παραπανω υλικα ,παντα κατα προσεγγιση βεβαια.

Δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό. το κάθε σκάφος έχει και άλλον πλοιοκτήτη, δηλαδή ο καθένας ζητάει και άλλα πράγματα, έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικές αντιλήψεις, ο ένας το θέλει καλαφατισμένο ο άλλος όχι. Το ένα ναυπηγείο έχει τρις μαστόρους, το άλλο πρωτομάστορα, βοηθό και ψυχογιό έναν.
Αυτό που έχουμε ανάγκη είναι να γίνει μια καταγραφή του πως πρέπει να ναυπηγούνται τα ξύλινα σκάφη (προδιαγραφές)

στελιος
29-10-2009, 23:00
Δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό. το κάθε σκάφος έχει και άλλον πλοιοκτήτη, δηλαδή ο καθένας ζητάει και άλλα πράγματα, έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικές αντιλήψεις, ο ένας το θέλει καλαφατισμένο ο άλλος όχι. Το ένα ναυπηγείο έχει τρις μαστόρους, το άλλο πρωτομάστορα, βοηθό και ψυχογιό έναν.
Αυτό που έχουμε ανάγκη είναι να γίνει μια καταγραφή του πως πρέπει να ναυπηγούνται τα ξύλινα σκάφη (προδιαγραφές)
Μα αυτο ειναι και το δυσκολοτερο μερος Νικολα.Να προσπαθησεις να πεισεις τοον καθε μαστορα οτι τοσα χρονια πιθανον να εχτιζε τα σκαφη του με λαθος τροπο σε καποια σημεια,αν οχι καθ' ολοκληρια.Και το δυσκολοτερο(αν οχι αδυνατο)να ειναι προθυμος τουλαχιστον να ακουσει.το να υιοθετησει αλλη γνωμη περαν της δικης του το βλεπω χλωμοοοοο.

Hellenarc
29-10-2009, 23:17
Για αυτό λέω πως δεν είναι εύκολο.
Διάβαζα κάπου που αναφέρει ένας παλιός καραβομαραγκός (δεν μπορώ να θυμηθώ που)! ότι είναι εναντίων του καλαφατίσματος γιατί αυτός μπορούσε να ταιριάξει τα σανίδια του πετσώματος τόσο καλά που το καλαφάτισμα δεν ήταν αναγκαίο.
Πραγματικά σέβομαι τις γνώσεις του την εμπειρία του την τέχνη του και την μαεστρία του .
Έχει όμως λάθος! ένα σκάφος με τον παραδοσιακό τρόπο ναυπηγήσεις χωρίς κόλλες και δεν είναι κλιμακωτής κατασκευής ή με διαγώνια ή διπλά πριτσινοτα μαδέρια, ΠΡΕΠΕΙ να καλαφατιστεί ολόκληρο.
Όχι για να μην κάνει νερά για να αποκτήσει μια μεγαλύτερη πίεση και ακαμψία το σκάφος.
Πως μπορείς αυτή την Σχολή να την αλλάξεις όταν υπάρχουν κάποιοι που τους συμφέρει αυτή η άποψη

Μπαρμπαρόσα
30-10-2009, 19:25
Δικιο εχετε ρε παιδια ο ιστοχωρος δεν ειναι για να δουμε ποιος ειναι ο καλυτερος σε οτιδηποτε .Είναι για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας ολοι,αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.Κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να υθιοθετησει αποψεις κανενος μπορει ομως να μελετησει ,να συγκρινει και να εφαρμοσει οτι θελει ,αν κανει το σωστο η το λαθος θα το καταλαβει στην πορεια.
Συμφωνω οτι πρεπει να γινει μια καταγραφη για τον σωστο σχεδιασμο τα υλικα που απαιτουνται την σειρα των εργασιων και οτι αλλο μπορει να προκυψει , να ακουστουν ολες οι αποψεις και ο καθενας να βγαλει τα συμπερασματα του.

Μπαρμπαρόσα
30-10-2009, 19:29
Καμια φωτο απο το ΕΝΑ να δουμε πως πανε οι εργασιες.

Lykos
06-11-2009, 01:47
Αγαπητοί φίλοι,

Πραγματικά μπορώ να πω πώς συγκινήθηκα για το ενδιαφέρον, και το εκτιμώ πολύ,
Μιας και λόγο φόρτου εργασίας δεν διέθεσα κάποια λεπτά για να παρακολουθήσω την
πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη του forum τελευταίος, ..τρέχω βλέπεται!
Τρόμαξα, μετά από όλα αυτά που διάβασα αλλά πλέον νοιώθω πώς τα πράγματα έχουν
πάρει το δρόμο τους και δεν παραμένει να ελπίζω πώς το εγχείρημα θα ανταπεξέλθει των προσδοκιών.
Όντος πρόκειται περί εγχειρήματος, με μεγάλες περιπέτειες!
Πλέον αυτό το σκάφος δεν ανακατασκευάζεται με παραδοσιακό τρόπο, και το πέτσωμα του θα το κάνει σχεδόν
άκαμπτο και στεγανό, έτσι όπως το περιεργάζομαι, με της ελλιπής γνώσης μου πάνω στο θέμα από μηχανικής απόψεως
θυμίζει παγοθραυστικό!
Σας διαβεβαιώνω πώς σχετικά για το ζήτημα του ανοξείδωτου είχα κουβέντα με το ναυπηγό που έχει αναλάβει το
Έργο και μου είπε πώς είναι κατάλληλο για αυτήν τη χρήση, θα δείξει.
Προ ολίγου ήμουν στο Πειραιά και συζητούσα σχετικά με τον κινητήρα και βρίσκομαι σε δίλημμα,
Μάλλον έχω καταλήξει σε έναν ατμοσφαιρικό 8λιτρο 6κυλυνδρο Doosan L 136, 160hp στης 2200 στροφές
Σε Heavy duty, η τον iveco 150 hp στης 2800 επίσης ατμοσφαιρικό,
Τι να προτιμήσω?
Και την παλιά Volvo penta τη να την κάνω?

Μπαρμπαρόσα
06-11-2009, 20:29
προχωρα ετσι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο οπως φαινεται

Lykos
07-11-2009, 23:49
...Να και μερικες σημερινες φωτογραφιες.

Μπαρμπαρόσα
08-11-2009, 14:37
iroco ειναι το πετσωμα;

Lykos
08-11-2009, 14:43
Ναι, 2 στρωσεις παχους 10 χιλιοστων σταυροτά και 1, 20 χιλιοστων μαδερια κατα μηκος, ολα Ιροκο, καρφομενα και κολλημενα.

Lykos
05-06-2010, 19:22
..μεταφορα και πετσομα.