PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση μπαταριών



spyros45
24-06-2009, 19:36
Ερώτηση για φόρτιση μπαταριών. Κύριοι, γειά σας. Είμαι καινούργιος στην παρέα, και σε ό,τι έχει σχέση με pc. Να συστηθώ: είμαι συνταξιούχος μηχανουργός και έχω ένα τρεχαντήρι 10.65μ. Το πρόβλημα μου, για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας είναι: έχω μηχανή Mercedes352 (125hp) με δυναμό 120άρι και 2 μπαταρίες 200A η καθεμία. Έχω ένα ψυγείο τροφίμων που τραβάει 4,5Α/ώρα και μου αδειάζει τις μπαταρίες όταν αράζω για λίγες μέρες σε διάφορους κόλπους. Η λύση των ηλεκτρολόγων ήταν να πάρω μια γεννήτρια 1kw, όπως και έκανα, κι 1 φορτιστή 30Α για να τις φορτώνω κάθε μέρα. Η γεννήτρια δεν ήταν από τις ακριβές (250€) και κάνει πολύ θόρυβο. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις ανεμογεννήτριες ή τα φωτοβολταϊκά, που μου έχουν απορρίψει όλοι οι ηλεκτρολόγοι. Έχω βρει στο internet 1 ανεμογεννήτρια 700€, που βγάζει, λένε, 9Α με δυνατό άνεμο. Τα λεφτά είναι πολλά, αλλά θα ήθελα να λύσω αυτό το πρόβλημα. Ζητάω, αν υπάρχει οποιαδήποτε λύση για το παραπάνω θέμα. Σας ευχαριστώ όλους για το θαυμάσιο έργο που κάνετε, για να μαθαίνουμε οι υπόλοιποι.

ionianskipper
24-06-2009, 21:56
Τα ιδια προβληματα ειχα και εγω καποτε αλλα τα ελυσα οριστικα και αμετακλειτα με μια ανεμογενητρια των 10 αμπερ που την δουλευω μονον οταν δεν εχει ηλιο και δουλευω συνεχως δυο ηλιακα πανελ των 75 βαττ το καθενα με αυτοματο φορτιστη.
Οπως και να εχει η κατασταση δεν ξεμενω απο ρευμα με τιποτα.
Λιγο ακριβα αλλα θα λυσης το προβλημα σου.

spyros45
27-06-2009, 11:00
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Θα ηθελα αν γινεται μια απαντηση με ποιο λεπτομερια σε αυτα που αφορουν την φορτιση-καταναλωση.Π.χ ειναι αρκετα τα δυο πανελ των 75 βαττ για τις καταναλωσεις που εχω?Λογω ασχετοσυνης θα ηθελα να μαθω περισοτερα.Για να μαθενουμε και εμεις.Ευχαριστω πολυ.

Gant
27-06-2009, 18:50
Οι υπολογισμοι των ηλεκτρικών δεν είναι πολύ δύσκολη υπόθεση

Καταναλώσεις και παροχές μετράμε σε Α ή W, όπου W=V*A
Χωρητικότητες και ενέργεια σε Ah.

Το ψυγείο σου τραβάει 4,5Α και οι μπαταρίες σου χωράνε 2*200=400Ah.
Αν δεν έχεις καμία άλλη κατανάλωση, οι μπαταρίες σου αδειάζουν σε 400 δια 4,5 ίσον .... ώρες.

75W στα 12V είναι 75 δια 12 ίσον ... A.

Παίξε με τους τύπους, κάνε ένα ζύγισμα παροχών και καταναλώσεων σε μία ημερα και νομίζω ότι θα βρεις άκρη για το τι χρειάζεσαι :D

jerry_p
27-06-2009, 22:21
αναφορές σε παλαιότερο θέμα ...

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=986&highlight=tips

το πρόβλημα είναι πιό σύνθετο από ότι έχει αναφερθεί. φοβάμαι ότι υπάρχουν και άλλες καταναλώσεις για υπολογισμό πλήν του ψυγείου.
Τα ηλιακά πανέλα κυρίως και δευτερευόντος η ανεμογεννήτρια μπορούν να προσδώσουν Χ ποσόν ενέργειας ημερησίως. Το ζητούμενο δεν είναι εάν φθάνει, καθώς σε κάθε περίπτωση μειώνει τη χρήση γεννήτριας ή μηχανής. Δεν μπορούμε να γεμίσουμε το σκάφος πανέλα για να φθάνει, πρέπει να μειώσουμε τις καταναλώσεις. πολλοί έχουν βρεί λύση σε φρίγκο, όπου αποθηκεύουν ενέργεια (πάγο πρακτικά) χρησιμοποιώντας μηχανή ας πούμε δύο φορές την ημέρα. άλλοι βοηθούν με πανέλα το σύστημα (λύση ionianskipper) και μειώνουν καταναλώσεις. ακόμα και πολύ απλοικά εάν βοηθήσεις το σύστημα με προσθήκη πάγου στα λιμάνια, θα γλιτώσεις αρκετά Ah.
Εάν μένεις πολύ αρόδου χωρίς κίνηση, τα πανέλα και η ανεμογεννήτρια είναι επένδυση, ανεξάρτητα εάν θα φτάνουν ή όχι. Τα 12 Α από πανέλα 150W για ας πούμε 6 ώρες ημερησίως, είναι 60 Ah στις μπαταρίες (υποθέτουμε και κάποιες απώλειες στο δρόμο). Γλίτωσες αμέσως δύο ώρες ενοχλητικής γεννήτριας (υπάρχουν και αθόρυβες) με τον φορτιστή των 30Α.
εγώ θα έδινα προτεραιότητα στα φωτοβολταικά γιατί ήλιο έχουμε περισσότερο από αέρα (άντε περίμενε να φυσήξει στο Ιόνιο καλοκαίρι) και γιατί οι ανεμογεννήτριες κανουν συχνά λίγο θόρυβο (χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξεις, η στάθμη θορύβου λειτουργίας). εάν οι ηλεκτρολόγοι στα απορρίπτουν, άλλαξε ηλεκτρολόγους με κάποιους με περισσότερες γνώσεις και ευελιξία.

spyros45
29-06-2009, 13:12
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Με καλυψατε πληρως.Θα ακολουθησω τη λυση του φωτοβολταικου.

cataman
29-06-2009, 22:55
.................................
εγώ θα έδινα προτεραιότητα στα φωτοβολταικά γιατί ήλιο έχουμε περισσότερο από αέρα (άντε περίμενε να φυσήξει στο Ιόνιο καλοκαίρι) και γιατί οι ανεμογεννήτριες κανουν συχνά λίγο θόρυβο (χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξεις, η στάθμη θορύβου λειτουργίας).............

Επειδή βλέπω ότι δέν έγινε καθόλου αναφορά στην υδρογεννήτρια, θα ήθελα να μας πείτε άν αξίζει τα λεφτά της.
Ανεξαρτήτως αν φυσάει ή όχι κατά την διάρκεια του ταξιδιού το ελικάκι που είναι μέσα στο νερό γυρνάει την γεννήτρια και με την σειρά της αυτή φορτίζει την/τις μπαταρίες, αθόρυβα.
http://www.ampair.com/ampair/waterpower.asp

jerry_p
03-07-2009, 13:38
Επειδή βλέπω ότι δέν έγινε καθόλου αναφορά στην υδρογεννήτρια, θα ήθελα να μας πείτε άν αξίζει τα λεφτά της.
Ανεξαρτήτως αν φυσάει ή όχι κατά την διάρκεια του ταξιδιού το ελικάκι που είναι μέσα στο νερό γυρνάει την γεννήτρια και με την σειρά της αυτή φορτίζει την/τις μπαταρίες, αθόρυβα.
http://www.ampair.com/ampair/waterpower.asp

Στην Ελλάδα και κατά τη διάρκεια καλοκαιρινών διακοπών, το βασικό πρόβλημα είναι η εκφόρτιση λόγω φορτίων του σκάφους στην περίοδο ακινησίας του σκάφους, ειδικά αρόδου σε κάποιο κόλπο, αλλά όχι μόνο. Η λύση που περιγράφεται έχει νόημα μόνο σε μεγάλα ταξίδια με πανιά (αλλιώς έχουμε φόρτιση από το alternator), περατζάδες κ.λ.π., γιατί απαιτείται η κίνηση του σκάφους. Κατά τα άλλα είναι καλή, εξ' όσων βιβλιογραφικά γνωρίζω.