PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ



ΓΙΩΡΓΟΣ100
12-07-2009, 20:44
Γεια χαρά σε όλους-ες. Καταρχήν συγχαρητήρια στους συντελεστές του forum αλλά πιο πολλά συγχαρητήρια στα μέλη γιατί αυτά κρατούν το forum ''ζωντανό''. Θα ήθελα την βοήθειά- γνώμη σας για την αγορά επαγγελματικού ιστιοπλοϊκού σκάφους.Ένα παρόμοιο post είχα δημοσίευση και πριν από ένα χρόνο περίπου αλλά όλα αυτά για οικονομικοί κρίση που ειπώθηκαν κατά το 2008- 2009 με ''φρέναραν''.Όπως είπα και πιο πάνω θέλω να αγοράσω ένα ιστιοφόρο σκάφος (50-51 πόδια) για επαγγελματική χρήση.Πέρα από την αγάπη μου για την ιστιοπλοΐα (ερασιτεχνικά) δεν έχω ιδιαίτερες γνώσης της δουλειάς αυτής.Το σκάφος θα αγοραστή με χρηματοδότηση, ελάχιστη καταβολή 35-40%,.Και εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας:


Αξίζει μια τέτοια επένδυση;
Τι μάρκα σκάφος να προτιμήσω;
Τα εγγυημένα ναύλα που δίνουν μερικές εταιρίες αξίζουν τον κόπο;
Από ποιον να το αγοράσω;

Επίσης να σημειώσω ότι όλες τις δουλειές του σκάφους θα τις κάνω εγώ.Και
εάν γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποια εταιρία που εμπορεύεται σκάφη.
E mail:[email protected]
Ευχαριστώ.

pink floyd
13-07-2009, 00:06
χωρίς να είμαι ο καθεαυτού "αρμόδιος" να απαντήσω η εντύπωση που έχω αποκομίσει αυτά τα χρόνια είναι ότι αν το δεις καθαρά και μόνο ως επένδυση,μάλλον δεν αξίζει.Καλύτερη απόσβεση έχει ένα καφέ ή ταβέρνα!!Ο μόνος λόγος θεωρώ πως είναι το μικρόβιο της θάλασσας και της ιστιοπλοΐας και η ψευδαίσθηση ότι δεν κάνω μόνο το χόμπι μου,αλλά βγάζω και κανά φράγκο!Ακόμα και να πείς ότι θα το πουλήσεις μετά απο 5-6 χρόνια που θα έχεις κάνει απόσβεση η τιμή του δεν θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη των όσων θα έχεις ξοδέψει πρίν.Σίγουρα μετά από πέντε χρόνια θα έχεις ένα σκάφος,αλλά κάλλιστα μπορείς να αγοράσεις ένα πενταετίας με τα ίδια χρήματα περίπου που θα έχεις ξοδέψει ως τότε! Όπως και να έχει,αν θές να το υποστηρίξεις τόσο τεχνικά όσο και στις μεταφορές του θα πρέπει να έχεις χρόνο,μία σημαντική παράμετρος που συχνά περνά απαρατήρητη.Τέλος πρόσεξε να μην πέσεις στην παγίδα...............
να φτάσεις στο σημείο να σε"τρώει"και να μην το χαίρεσε.Εκτός και αν πάρεις κανένα mumm 30 ΑΠΟΛΑΜΒ¶ΕΝΕΙΣ τα πλαναρίσματα!!!!

mangos
13-07-2009, 06:54
Πράγματι, από πέρισυ οι συνθήκες άλλαξαν προς το καλύτερο, και είναι πολύ πιο δελεαστική τώρα η επένδυση χρημάτων στην εκμετάλλευση τουριστικών σκαφών.

Τα έργα υποδομής ολοκληρώθηκαν, οι έμποροι και οι διάφοροι μεσάζοντες πραγματοποιούν όσα υπόσχονται, τα λιμάνια βουλιάζουν από τουρίστες που δεν βρίσκουν ελεύθερα σκάφη και θα είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν όσο όσο για να νοικιάσουν το δικό σου, άσε το άλλο... Αυτά περί παγκόσμια κρίσης, είναι παραμύθια!

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25442

ΓΙΩΡΓΟΣ100
13-07-2009, 19:36
Και από πόδια; Ποιο σκάφος ενοικιάζεται πιο άνετα;Τα μικρά ή τα μεγάλα;

mangos
13-07-2009, 20:44
Εξαρτάται την γενικότερη συγκυρία: Ξέρεις ποιό κατά την γνώμη μου πάει σαν τρένο, κι ας είναι παλιό μοντέλο? Το μπαβάρια 41, το τετρακάμπινο, του 1999.

Είναι φτηνό, κοιμίζει 8-10 άτομα, και το προτιμάνε.

Κατά την γνώμη μου, καλή κίνηση είναι το 50 το Κυκλάδες. 5+1 καμπίνες, φτηνό (σε προσφορά έπαιζε κάτω από 200 χιλιάρικα, με όλα μέσα), και δουλεύει επίσης καλά, και θα δουλεύει για χρόνια.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
15-07-2009, 11:26
Για αυτήν την δουλειά με ασφάλεια τι γίνεται; Ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ; Ή υπάρχει ασφάλεια ιδιοκτητών σκαφών;

mangos
15-07-2009, 15:14
Ααααααααααααα!!!
Ένα ένα τα ρωτάς...

Εαν είσαι πρωτοασφαλισθείς σε οποιοδήποτε ταμείο, μετά την1-1-1993, δεν υποχρεούσαι σε κάποια άλλη επιβάρυνση για ασφάλιση.

Εαν είσαι παλιότερος, τότε σε καλύπτει ο ΟΑΕΕ. Οι παλιοί που ανήκουν στον ΤΣΑΙ, στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ταμείο Νομικών, απαλλάσσονται!!!

Εαν δεν έχεις τίποτα, τότε γράφεσαι στο ΤΑΝΠΥ, που υποτίθεται ότι έχει ενοποιηθεί με τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ-ΤΑΕ), αλλά στην πράξη... τρία πουλάκια κάθονται. Η ενοποίηση είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου (της ΕΟΚ). Η κοροϊδία και η απάτη, σε όλο της το μεγαλείο.

Τίποτα άλλο?
:twisted:

ΓΙΩΡΓΟΣ100
16-07-2009, 09:30
Όλο και κάτι θα προκύψει.

mangos
16-07-2009, 10:10
αυτό το εκλαμβάνω σαν απειλή!!!
:D:D:D

ΓΙΩΡΓΟΣ100
29-07-2009, 00:24
Η σειρά Κυκλάδες έχει βγει προβληματικοί έχω ακούσει,αληθεύει;

Alifragi Elisavet
08-08-2009, 13:56
Όχι,μια χαρά σκάφη είναι.Είναι και Beneteau.