PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Ραφήνα - Μαρμάρι [Rafina - Marmari route]



giorgos_249
13-07-2009, 19:53
Τι θα γίνει με αυτήν τη γραμμή στο μέλλον ; Θα συνεχίσει να εξυπηρετείται από κλειστά ΕΓ/ΟΓ ή θα εξυπηρετείται από παντόφλες και αμφίδρομα όπως και τα Στύρα;

Rocinante
13-07-2009, 19:56
Τι θα γίνει με αυτήν τη γραμμή στο μέλλον ; Θα συνεχίσει να εξυπηρετείται από κλειστά ΕΓ/ΟΓ ή θα εξυπηρετείται από παντόφλες και αμφίδρομα όπως και τα Στύρα;
Γιωργο το θεμα που ανοιξες μου φαινεται πολυ ενδιαφερον. Εχεις ακουσει κατι σχετικο?

gtogias
13-07-2009, 19:59
Τι θα γίνει με αυτήν τη γραμμή στο μέλλον ; Θα συνεχίσει να εξυπηρετείται από κλειστά ΕΓ/ΟΓ ή θα εξυπηρετείται από παντόφλες και αμφίδρομα όπως και τα Στύρα;


Δε νομίζω ότι είναι συγκρίσιμες οι δύο γραμμές, ούτε σε απόσταση/χρόνους ούτε σε κίνηση. Και τα Στύρα μπορεί να είχαν κλειστά ΕΓ/ΟΓ μέχρι το 1975 αλλά όχι από Αγία Μαρίνα.

giorgos_249
13-07-2009, 20:02
Απλά υποθέτω. Με βάση τη λογική μικρότερες από τα τωρινά ΕΓ/ΟΓ αμφίδρομες παντόφλες (αλλά περισσότερες) δε θα μπορούσαν να καλύψουν την κίνηση με συχνότερα δρομολόγια ( κάθε ώρα περίπου) ; Και τώρα που ναυπηγούνται συνέχεια αμφίδρομα στην Ελλάδα...

gtogias
13-07-2009, 20:07
Απλά υποθέτω. Με βάση τη λογική μικρότερες από τα τωρινά ΕΓ/ΟΓ αμφίδρομες παντόφλες (αλλά περισσότερες) δε θα μπορούσαν να καλύψουν την κίνηση με συχνότερα δρομολόγια ( κάθε ώρα περίπου) ;

Είναι όμως κατάλληλες οι παντόφλες για τον καιρό που βγάζει ο Ευβοϊκός στην περιοχή αυτή?
Από την άλλη η κίνηση για Μαρμάρι έιναι άκρως εποχιακή για να μην πω κυρίως του Σαββατοκύριακου. Ένα πλοίο τα βγάζει πέρα άνετα τον υπόλοιπο καιρό. Στην περίπτωση αντικατάστασης πόσες παντόφλες μπορούν/πρέπει να δουλέψουν στη γραμμή.

Εκτός αν προβλέπεις "μπούκωμα" στις γραμμές της Σαλαμίνας οπότε ίσως αναζητήσουν καλύτερους όρους αλλού.

Leo
14-07-2009, 06:14
Θα βάζατε το αυτοκίνητο σας στην παντόφλα να περάσετε στο Μαρμάρι μέ ένα 6αράκι (καθημερινό το καλοκαίρι) να το παραλάβετε απέναντι αλατισμένο έτοιμο για "σούβλα"? Δεν νομίζω ότι η γραμμή δουλεύεται με φέρυ ανοιχτού τύπου. Αμφίπλωρο κλειστό (τύπου Αχαιός) κατά την γνώμη μου θα είναι κατάλληλο.

Thanasis89
14-07-2009, 13:08
Θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο στον όρο αλατισμένο. Αλλά μία αμφίδρομη παντόφλα πλεόν τύπου Πρωτοπόρος ΙΙΙ ή του Άννα - Μαρία αυτό το φαινόμενο μειώνεται στο ελάχιστο. Δεν θεωρώ αυτό ως βασικό πρόβλημα για την λειτουργία των ανφίδρομων στην γραμμή αυτή (όχι ότι δεν είναι).
Οι αμφίδρομες έχουν ένα βασικό μειονέκτημα. Το κούνημα στον καιρό. Τα αμφίδρομα (και το έχω ακούσει από πλοιοκτήτη που έχει στην κατοχή του αμφίδρομα) δεν κάνουν για αυτές τις δύο γραμμές. Γιατί ο Ευβοϊκός σε εκείνα τα μέρη βγάζει πολλά αερίδια και συν τις άλλοις και αέρα να μην έχει, βγάζει έντονο σουελ.
Κατάληλα πλοία για την γραμμή θεωρώ αυτά τα οποία έχουν το μέγεθος του Πρωτοπόρου ΙΙΙ για να μπορούν να βάζουν πολλά αυτοκίνητα (καθώ πιστεύω και το Αρτεμισία και το Ευβοια Σταρ δεν βάζουν όσα βάζουν οι αμφίπλωρες παντόφλες) με την προϋπόθεση να ξεπερνούν τους 600 κόρους και τους 800 τόνους βάρος. Γιατί όσο κι αν σας φαίνεται θηρίο το Πρωτοπόρος δεν ξεπερνά τους 700 τόνους σαν βάρος με ότι συνεπάγεται αυτό στην συμπεριφόρα του στον καιρό. Και σαν τελευταία παράμετρο βάζω το βύθισμα και τους κινητήρες. Με 600 ίππους μηχανές δεν στέκεσαι σε μια τόσο δύσκολη γραμμή.
Η απλά εξυπηρετείται με πλοία του τύπου που τώρα την εξυπηρετούν. Δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξει το ωραιότατο Αρτεμισία... :D

PORTO LAFIA
15-07-2009, 18:29
Τα λειτουργικά έξοδα ενός τέτοιου είδους πλοίου σε κατανάλωση θα είναι λιγότερα?
Θα μπορέσει να πέσει η τιμή του εισιτηρίου?
Γιατί 7euro επιβάτης και 27 euro το μικρό αυτοκίνητο σημαίνει 82 euro πήγαινε – έλα αμάξι και δυο επιβάτες.
Πάντως μια τέτοια κίνηση την θεωρώ σαν υποβάθμιση της γραμμής. Είδη σε πολλούς το Μαρμάρι express λείπει από την γραμμη….. :(

Thanasis89
21-07-2009, 23:38
Από την στιγμή φίλε που χρησιμοποιείς μικρότερους κινητήρες σίγουρα έχεις μικρότερη κατανάλωση. Λογικά, χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαιτέρως, πρέπει να υπάρχει μια κάποια διαφορά στα εισιτήρια. Εξαρτάται πάντα για τι πλοίο κάνουμε λόγο αλλά και την συνολική κίνηση της γραμμής... ;)

BEN BRUCE
22-07-2009, 09:29
Νομιζω οτι η γραμμη εξυπηρετηται μια χαρα απο τα δυο αυτα πλοια,τα οποια ειναι μια συμαντικη επενδυση,ειδικα το ενα.Δεν νομιζω οτι οι παντοφλες,εστω και τυπου αχαιος ειναι κινηση προς τα εμπρος.

giorgos_249
12-11-2009, 19:34
Παντόφλες σαν αυτήν (οχι τοσο ανοιχτές ώστε να αλατιστούν τα αμάξια, αλλά και με ανοιχτό γκαράζ που ευνοεί το φυσικό φωτισμό και το φυσικό εξαερισμό) http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=75356&page=3 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=75356&page=3) κάνουν για τη γραμμή κατά τη γνώμη σας;

Leo
12-11-2009, 21:20
Αν το δούμε θεωριτικά, νομίζω πως κάνει. Πρακτικά όμως έχω ενδιασμούς για την καλή του πορεία στην γραμμή Ραφήνα - Μαρμάρι. Αν δούμε ότι το Θεολόγος Π αναγκάστηκε να περιορίσει τα ανοικτά ανοίγματα του πάνω γκαράζ, μετά από παράπονα για αλατισμένα αυτοκίνητα, αφού ο ανταγωνισμός διέθετε μόνο κλειστά γκαράζ, θεωρώ ότι θα υπάρξει γκρίνια.

Θα έχουμε προτιμήσεις στα κλειστά ή στο κλειστό που θα υπάρχει στην γραμμή τουλάχιστον τις ημέρες που το αεράκι στον Ευβοϊκό θα είναι φρέσκο, και αυτές δεν είναι λίγεσ μέσα σε ένα χρόνο. Να θυμίσω ότι από το Κάρυστος.... δηλαδή πολλά χρόνια πίσω τα φέρυ στην γραμμή είναι όλα κλειστά, άρα αυτός ο νεοτεριμσός του ανοικτού ή μισάνοιχτου γκαράζ, νομίζω θα ενοχλίσει τους επιβάτες οδηγούς που διακινούνται στην γραμμή.

NikosP
12-11-2009, 22:45
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Leo γιατί νομίζω οτι θα είναι ελάχιστες οι φορές που τα αυτοκίνητα δέν θα βγαίνουν από το πλοίο βρεγμένα με θαλασσινό νερό.Ας μην συγκρίνουμε την γραμμή Στύρα-Αγ.Μαρίνα με αυτήν του Μαρμαρίου, είναι μεγαλύτερη απόσταση και μάλιστα σε μία περιοχή με πιο πολύ αέρα!

thanos75
13-11-2009, 10:50
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Leo γιατί νομίζω οτι θα είναι ελάχιστες οι φορές που τα αυτοκίνητα δέν θα βγαίνουν από το πλοίο βρεγμένα με θαλασσινό νερό.Ας μην συγκρίνουμε την γραμμή Στύρα-Αγ.Μαρίνα με αυτήν του Μαρμαρίου, είναι μεγαλύτερη απόσταση και μάλιστα σε μία περιοχή με πιο πολύ αέρα!
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Μιλάμε για μια περιοχή που το μισό χρόνο χτυπάει πάνω από 5 μπόφώρ. Θα υπάρξουν σίγουρα διαμαρτυρίες σε μια τέτοια περίπτωση

Leo
06-01-2010, 23:17
Μαρμάρι στις 26.12.09. Για τον NikosP ;)

http://www.nautilia.gr/images/content/DSCN0926marmari_2137612010.jpg

τηνος εξπρες
02-04-2010, 13:47
το stira diamond τι δουλεια εχει στη ραφηνα σημερα

SUPERFERRY II
02-04-2010, 14:00
Μήπως εκτελέσει κανένα δρομολόγιο για Μαρμάρι λόγω της αυξημένης κίνησης λόγω Πάσχα?Άν πιστεύω ότι το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ & το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ μπορούν να τα καταφέρουν χωρίς την παρουσία τρίτου πλοίου.Αν γνωρίζει κάποιος φίλος ας αναφέρει.

Stylianos
15-04-2010, 21:33
το ΑΧΑΙΟΣ θα ήταν καλό σε συνδιασμό με τα άλλα δύο(Artemisia,Evoia Star),αλλά οσο αφορά τις παντόφλες,αν και χαμηλής κατανάλωσης εχουν πρόβλημα με τον καιρό όπως ειπε και ο φίλος Leo,αλλα πιστευω μια καλή λύση ειναι και η παντόφλα (Styra Diamond) που προτίνει ο φίλος Giorgos_249

giorgos_249
16-04-2010, 15:19
Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονται στη γραμμή του Μαρμαρίου τρία πλοία ταυτόχρονα. Αλλά νομίζω πως το Αχαιός θα ήταν πολύ καλό, όπως και το Φαίδρα ή το Ποσειδών Ελλάς. Αλλά δεν βρίσκω το λόγο το Εύβοια Σταρ να μη χρισημοποιεί το visor του. Και νομίζω πως η πλώρη του Αρτεμισία έπρεπε να έμενε όπως ήταν προ μετασκευής...

SUPERFERRY II
02-11-2010, 00:25
Στο ακόλουθο site:www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html
έχουμε την δυνατότητα να ενημερωθούμε για τις ώρες που εκτελούνται τα δρομολόγια από την 01-11-2010
Προσοχή:Τα δρομολόγια δεν ισχύουν τις ημέρες των εορτών
Ενημερωθείτε από τα παρακάτω πρακτορεία

ΚΑΡΥΣΤΟΣ
'' SET South Evia Tours '' 22240- 26200

MAΡΜΑΡΙ
'' ΜΑΡΙΝΑ ΜΟΣΧΟΒΗ '' 22240-32404
'' ΕΡΜΗΣ '' 22240-32340
'' ΠΑΝΤΕΛΗΣ '' 22240-31341

ΡΑΦΗΝΑ
'' ΚΑΡΥΣΤΙΑ '' 22940-26701
'' ΤΟΓΙΑΣ '' 22940-26300
'' ΜΑΜΑΛΗΣ '' 22940-22292
'' XAΨΙΑΣ '' 22940-29401

Κωστάκης
29-03-2011, 14:11
Ανακοινώθηκαν τα δρομολόγια όλου του '11 για την γραμμή του Μαρμαριού. Απ' ότι βλέπουμε δεν διαφέρουν καθόλου με τα περσινά. Μονάχα στην υψυλή περίοδο υπάρχει αναχώρηση απο την Ραφήνα την Κυριακή στις 23:15 που σημαίνει πως δεν εκτελείται το δρομολόγιο της Δευτέρας στις 05:30 απο Ραφήνα. Μήπως τελικά δεν έρθει το Πανόραμα στην γραμμή;:confused::confused::confused:.
http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html

giorgos_249
29-03-2011, 18:09
Για την ωρα δεν παιζει αυτο. Απλα βλεπω δεν αναφερει πλοια. Ανετα γινεται μια αντικατασταση και μενουν ιδια............

JOINER
29-03-2011, 23:20
Ανακοινώθηκαν τα δρομολόγια όλου του '11 για την γραμμή του Μαρμαριού. Απ' ότι βλέπουμε δεν διαφέρουν καθόλου με τα περσινά. Μονάχα στην υψυλή περίοδο υπάρχει αναχώρηση απο την Ραφήνα την Κυριακή στις 23:15 που σημαίνει πως δεν εκτελείται το δρομολόγιο της Δευτέρας στις 05:30 απο Ραφήνα. Μήπως τελικά δεν έρθει το Πανόραμα στην γραμμή;:confused::confused::confused:.
http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html
To ΠΑΝΟΡΑΜΑ θα έρθει στην γραμμή κανονικά & από όσο γνωρίζουμε θα ξεκινήσει τον Μάιο..

dimitris10
21-04-2013, 15:38
Το Ρ/Κ ''Έκτορας'' κατεύθασε πριν από λίγα λεπτά στο λιμάνι του Μαρμαρίου. Πιθανός σκοπός του είναι ή η διαμόρφωση του βιολογικού καθαρισμού, ή η εκβάθυνση του λιμένα. Πιο πιθανός σκοπός είναι ο πρώτος.

Τωρινή Εικόνα (http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html)