PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκθεση φωτογραφίας "Το Ταξίδι - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική"



Trakman
31-07-2009, 00:21
Από 10 Ιουλίου έως 28 Σεπτεμβρίου 2009 φιλοξενείται στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας στον Πύργο της Τήνου η έκθεση φωτογραφίας με τίτλο "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική", σε επιμέλεια της Μαρίας Ηλιού. Φιλοξενούνται φωτογραφίες-ντοκουμέντα από την μετανάστευση των Ελλήνων στην Αμερική για μια καλύτερη ζωή, τη διαβίωσή τους εκεί, αλλά και σπάνιο υλικό από το γενικότερο κλίμα της εποχής.
Προσωπικά βρήκα την έκθεση ως την καλύτερη που έχω δει ποτέ μου!! Πολύ συγκινητική, με προσεκτικά επιλεγμένο υλικό, ταξιδεύει τον επισκέπτη στην αγωνία και την προσπάθεια των Ελλήνων μεταναστών να σταθούν στα πόδια τους.
Ένα μικρό δείγμα φαίνεται παρακάτω. Και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι και το ίδιο το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας είναι εκπληκτικό! Όσοι βρεθείτε στην Τήνο, αξίζει να τα επισκεφτείτε!;)

51099

"Ναυτίλος". Το πρώτο πυρηνικό αμερικανικό υποβρύχιο μπαίνει στο λιμάνι της Νέας Υόρκης, δεκαετία του 1950. (Library of Congress)



51104

Επιβίβαση στην Πάτρα, 11 Ιουλίου 1910. Οι περισσότεροι μετανάστες έφευγαν από την Πάτρα. Τα πρώτα χρόνια μικρά πλοία μετέφεραν τους μετανάστες στην Τεργέστη, στη Μασσαλία, τη Νεάπολη και τη Γένοβα και εκεί επιβιβάζονταν σε υπερωκεάνεια. (Library of Congress)

Leo
31-07-2009, 06:46
Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα περιέγραψε ο Γιώργος παραπάνω και θα σας πω ότι είναι συγκλονιστική έτσι όπως παρουσιάζεται.

Nicholas Peppas
28-09-2009, 13:08
Ευχαριστω Γιωργο. Δεν το ηξερα αυτο

Και οι δυο φωτογραφιες ειναι απιθανες

Ν

Leo
28-09-2009, 14:15
Επειδή έτυχε να δούμε αυτή την έκθεση μαζί με τον Γιώργο, θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι για μένα ήταν το συγκλονιστικότερο πολιτιστικό γεγονός που είδα φέτος το καλοκαίρι. Θα παρακαλέσω λοιπόν τον Γιώργο, να μας χαρίσει άλλες δυό στιγμές από την εμπειρία μας σε αυτή την έκθεση, τις ατιπροσωπευτικότρες του τίτλου "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική".

Γιώργο νομίζω ότι ο κ. Πέππας της αξίζει.

Naias II
28-09-2009, 14:25
Ενδιαφέρουσα έκθεση και δυστυχώς τώρα το μαθαίνω, επειδή το καλοκαίρι ήμουν εκτός net, διακοπές κλπ.
Όμως, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα ότι κυκλοφορεί βιβλίο και DVD με της Μαρίας Ηλιού

Το ταξίδι: Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική

Πληροφορίες

Βιβλίο (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5220120)

DVD (http://www.thejourneygreekamericandream.org/index.htm) (που στη πρόσοψη έχει το Νέα Ελλάς)

Trakman
05-10-2009, 21:51
Φίλε Ναιάς σ'ευχαριστούμε για την πολύτιμη πληροφορία!!!!


Ανεβάζω δύο ακόμα φωτογραφίες που υποσχέθηκα από την έκθεση!! Αφιερωμένες στον Νίκο Πέππα, στο Leo, στον Naias II και στο rocinante!!

59466

59467

Leo
05-10-2009, 21:59
Ευχαρσιτώ Γιώργο, ελπίζω με αυτές, ο κύριος Πέππας να διαπιστώσει ότι ήταν κάτι συναρπαστικό και εξαιρετικά αξιόλογο.

Rocinante
05-10-2009, 22:04
Σε ευχαριστω Γιωργο. Δυστυχως δεν μπορεσα να επισκευτω την εκθεση

Naias II
10-10-2009, 20:44
Ευχαριστούμε φίλε Trakman, πολύ ωραία η έκθεση και με πλούσιο υλικό :cool:

Nicholas Peppas
17-06-2010, 00:01
Ευχαρσιτώ Γιώργο, ελπίζω με αυτές, ο κύριος Πέππας να διαπιστώσει ότι ήταν κάτι συναρπαστικό και εξαιρετικά αξιόλογο.

Σας ευχαριστω ολους. Ειναι μολις σημερα (16 Ιουνιου 2010) που ειδα αυτο το θεμα, αφου μου τοο ανεφερε ο Γιωργος (Trakman). Τι απιθανη εκθεση, τι φωτογραφιες...