PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεχ/ρι, μετασκευή σε ιστ/ρο & άδεια πλοων



Martinos
31-07-2009, 14:25
Γεια χαρά σε όλους,

επισκέφτομαι αρκετά συχνά το site και ήρθε η ώρα να αρχίσω και γω τις ερωτήσεις.

Έχω ένα τρεχαντήρι 7,6 μ. από πεύκο, χτισμένο το 1993 στη Χίο από τον μαραγκό Τάκη Μωράκη, γνωστός στο νησί και ως Παπόριας.

Φωτογραφίες ακολουθούν.

Σκοπεύω να του προσθέσω πανιά.



Αναρωτιέμαι τι τύπου θα μπορούσαν να είναι αυτά – προσωπικά κλείνω προς το λατίνι.
Το σπιράγιο μπορεί να διατηρηθεί στη παρούσα μορφή ή πρέπει να χαμηλώσει;
Με το σαβούρωμα τι γίνεται;
Τις εργασίες θα τις κάνω ο ίδιος


Σημειώνω ότι το καΐκι το χρησιμοποιώ για ψάρεμα (ερασ/νικά) και βόλτες με τους φίλους γύρο-γύρο από το νησί. Θέλω να αρχίσω να απομακρύνομαι και περισσότερο, βλ. Μυτιλήνη, Σάμο, Ικαρία, αλλά για αυτό θα σας ρωτήσω παρακάτω

Δεν περιμένω από τα πανιά να αποτελέσουν το κύριο μέσο πρόωσης και γιαυτό αν χρειαστεί είμαι διατεθειμένος να κάνω κάποιες “εκπτώσεις” στην κατασκευή τους. Όπως ενδεχομένως ύψος καταρτιού, εμβαδόν πανιών ή διατήρηση της παρούσας μορφής του σπιράγιου - του οποίου τη χρησιμότητα εκτίμησα πολύ όταν βρέθηκα σε μια φουρτούνα με τον καιρό στη πλώρη να κουμάνταρα με ελάχιστο άγχος, όρθιος, πατώντας γερά στα πόδια μου και στεγνός.

Άλλο θέμα τώρα: Ξέρει κανένας ποιος μπορεί να μας διαφωτίσει για το τι χρειάζεται για να πάρει ένα ξύλινο σκαρί – το δικό μου συγκεκριμένα – άδεια απεριορίστων πλόων; Ψάχνουμε να βρούμε κανένα Φ.Ε.Κ. καμιά εγκύκλιο αλλά τίποτα. Και στο τοπικό λιμεναρχείο δεν βγαίνει και πολύ άκρη.
Και επειδή φίλος θα ξεκινήσει την κατασκευή καινούργιου σκεφτόμαστε μήπως πρέπει να δώσει στον μαραγκό ορισμένες οδηγίες εκ των προτέρων για να αποφύγει μετατροπές όταν θα πάει για την άδεια.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση,
Μαρτίνος

Martinos
31-07-2009, 15:03
Χαιρετώ εκ νέου!

Ξέχασα να ρωτήσω πριν τι θα γίνει αν μεταφέρω την μηχανή του καικιού 0,5 μ. προς τη πρύμνη. Η τωρινή θέση της είναι στο τελευταίο τμήμα του σπιράγιου προς τη πρύμνη.

Και....ευχαριστώ εκ νέου,
γειά χαρά σε όλους!

Μπαρμπαρόσα
13-10-2009, 20:14
[QUOTE=Martinos;236723]Χαιρετώ εκ νέου!

Ξέχασα να ρωτήσω πριν τι θα γίνει αν μεταφέρω την μηχανή του καικιού 0,5 μ. προς τη πρύμνη. Η τωρινή θέση της είναι στο τελευταίο τμήμα του σπιράγιου προς τη πρύμνη.

Και....ευχαριστώ εκ νέου,
γειά χαρά σε όλους![/QU
Από την στιγμη που το εκανες στο Τακη γιατι δεν πας απο εκει αυτος αποκλειεται να μην ξερει τι θα πρεπει να κανεις .ο τύπος ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ