PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιστιοφορια και φλαπς σε τρεχαντηρι.



spyros45
02-08-2009, 18:44
Φιλοι γεια σας.Θελω να εκμεταλευτω για μια ακομη φορα τις γνωσεις σας και τον χρονο σας, για δυο ερωτησεις.1) Εχω ενα τρεχαντηρι παλιο 10,65μ. ξυλινο (ολο ιροκο), με αλμπουρο .Εχει βυθισμα 1,5μ. και μια καρινα μαντεμενια, περιπο 1300-1400 κιλα,γιατι οταν πρωτοχτιστηκε πριν 35χρονια ηταν παναδικο.Εχει καταληξει σε μενα με κομμενο καταρτι, 5μετρα απο την ματσα μεχρι την κορυφη, και ματσα 3μετρη .Το συνολικο του βαρος ειναι περιπου 11-12 τοννοι,κατα εκτιμηση των γερανιστων.Το ερωτημα ειναι,τι ιστιοφορια μπορω να χρησιμοποιησω ..2)Εχω μηχανη μερσεντες 352 125ιππους,και ρεβερσα 4-1 .Ηταχυτητα του ειναι περιπου 8 κομβοι στις στροφες που το παω 1800-1900 . Οι τελικες ειναι 2400.Μετα τους 7 κομβους μου καθιζει την πρυμνη .Θελω να μου πειτε αν μπορω,να φτιαξω φλαπς.Αν ειναι θετικο,τι μεγεθος,και για να μην κανουν 8ορυβο οταν ειναι αραγμενο, αν μπορουν να τοποθετηθουν κατω απο την ισαλο. Σας ευχαριστω πολυ.

stefos
02-08-2009, 21:27
Αν βαλεις φλαπς θα κερδισεις 1 αντε 2 κομβους που θα τους χρυσοπληρωσεις σε πετρελαια σε φασαρια σε κραδασμους και κυριως δεν θα εχεις τρεχαντηρι. Εχω κοιμηθει σε τρεχαντηρι με φλαπς και οταν εχει λιγο κυμα χανεις την ομορφια του να κοιμασαι σε καικι . Αντι να ακους το κυμα να χαιδευει το καικι ακους τα φλαπς να κοπανανε .Αν το κυμα ειναι μεγαλο την ωρα που τα φλαπς πατανε στο νερο νομιζεις οτι βρισκεις σε βραχο.Αν σκοπευεις να το δουλευεις με πανια τα φλαπς μαλλον θα ειναι φρενο. Η γνωμη μου ειναι να κρτησεις το σχημα του καικιου οσο ποιο καθαρο γινεται να του βαλεις σωστα πανια και να το χαρεις ετσι.

Παναγιώτης
02-08-2009, 21:57
Συμφωνώ με το Στέφο και ίσως να μην κερδίσεις ούτε αυτούς τους 1~2 κόμβους μια κα σύμφφωνα με τη μελέτη του ΕΜΠ που μπορέις να δεις εδώ για ένα τρεχαντήρι γύρω στα 11 μέτρα η ταχύτητα των 7 κόμβων είναι η βέλτιστη που μπορεί να πετύχει με μηχανή αφού μετά η κατανάλωση είναι μεγάλη, στην ίδια μελέτη δείχνει ότι οι επιδόσεις με μηχανή βελτιώνονται αν είναι 1,5° έμπρυμο.

spyros45
03-08-2009, 16:36
Ευχαριστω τον Στεφο, και τον Παναγιωτη για τις απαντησεις τους .Ηδη το θεμα φλαπς το εσβησα απο τα σχεδια μου,(σ'αυτο βοηθησατε και εσεις),μια που δεν ημουν και πολυ ζεστος.Θα ηθελα απο καποιον μια απαντηση για την ιστιοφορια.Παναγιωτη αυτη η μελετη του ΕΜΠ ξερεις αν υπαρχει καπου στα ελληνικα?Ευχαριστω.

spyros45
02-09-2009, 18:51
Περιμενω μια γνωμη για το ειδος ιστιοφοριας του σκαφους μου.Υπενθυμιζω οτι ειναι 10,65μ.περιπου 11τονους,και υψος καταρτιου 5μετρα απο την ματσα ως την κορυφη και η ματσα ειναι 3μ.Ευχαριστω.

stefos
11-09-2009, 15:09
Το καλοκαιρι μαλλον δεν ειναι καλη εποχη για την επικοινωνια μεσω του forum. Τι ιστιοφορια θα βαλεις στο καικι ισως πρεπει να το ψαξεις στις σελιδες του forum. Υπαρχει το βιβλιο του Κοτσοβιλλη "Περι εξαρτισμου των πλοιων" που περιγραφει διαφορες ιστιοφοριες μεγεθη διαστασεις κλπ για να παρεις καποιες ιδεες. Καποια μελη του forum σιγουρα εχουν περισσοτερες γνωσεις και μπορουν να σου προτεινουν καποια σιγκεκριμενη ιστιοφορια αλλα μαλλον οσο ειναι καλοκαιρι η επικοινωνια ειναι πιο δυσκολη. Παντως απο οσα ξερω το υψος του καταρτιου και της ματσας δεν θα μπορουν να κινησουν το καικι και δεν θα πρεπει να βασιστεις σε αυτα. Το πως θα αρματωσεις ενα καικι ειναι αρκετα πολυπλοκη διαδικασια και να μην βιαστεις. Ομως αν το φτοιαξεις σωστα και το δεις να ταξιδευει με τα πανια του η ικανοποιηση δεν περιγραφεται. Εγω στη βαρκα μου εχω μια μπουμα χωρις ραντα. Ειναι ομως λαθος φτοιαγμενη και δεν ορτσαρει καθολου και ειναι μικρη και χρειαζεται πολυ αερα για να κινησει την βαρκα με ικανοποιητικη ταχυτητα. Παρολα αυτα οταν πηγαινω βολτα με τα πανια η χαρα ειναι μεγαλη και η βαρκα ταξιδευει γλυκα χωρις να κοπαναει. Τωρα που παραγγειλα ενα καινουργιο (παντα ξυλινο) σκαρι θα προσπαθησω να το αρματωσω ποιο σωστα. Κουραγιο και υπομονη.

Μπαρμπαρόσα
19-10-2009, 21:12
Πιστευω οτι αν το φλαπς βοηθουσε πραγματικα ενα τρεχαντηρι που εχει οικοδομηθει σωστα και εχει την καταληλη μηχανη απο αποψη ιποδυναμης και βαρους δεν θα ηταν ανακαλυψη των τελευταιων ετων αλλα θα το ειχαν βαλει απο την αρχη στο σκαρι αυτο.Πιθανολογω οτι μπαινει τωρα σε σκαφη γιατι πρεπει να αντισταθμισει το μεγαλο βαρος των νεων μεγαλυτερων μηχανων που επιλεγουν οι ιδιοκτητες και ταυτοχρονα το <<χωσιμο>> του καικιου απο την νεα αυξανομενη ιπουναμη.Προσφατα σε 8 μετρο καικι ειδα να αλλαζουν 40αρα με 240αρα τουρμπατη .Τι να κανουν εκει τα φλαπς ;

stefos
19-10-2009, 22:00
Το ειδα και γω. Ειδα την μηχανη και περιμενα να δω κανενα μεγαλο καικι να την τοποθετησουν και τελικα ... Παντως καποιος που το ειδε να φευγει μου ειπε οτι εβλεπε ενα αφρισμενο κυμα να ταξιδευει . Το καικι δεν μπορουσες να το δεις.

Hellenarc
19-10-2009, 22:16
Το ειδα και γω. Ειδα την μηχανη και περιμενα να δω κανενα μεγαλο καικι να την τοποθετησουν και τελικα ... Παντως καποιος που το ειδε να φευγει μου ειπε οτι εβλεπε ενα αφρισμενο κυμα να ταξιδευει . Το καικι δεν μπορουσες να το δεις.

και από δρόμο τον ίδιο να δούμε για πόσους μήνες θα είναι καρφωμένα τα μαδέρια του

stefos
19-10-2009, 22:16
Τα περισσοτερα τρεχαντηρια στην Χιο εχουν φλαπς και μεγαλες μηχανες.8.5 -9μ φορανε 150αρες και λενε οι ιδιοι οτι πιανουν 10 κομβους. Τωρα η μοδα εποιασε και τις βαρκες με τακο.

Hellenarc
19-10-2009, 23:09
Ο λόγος που μπαίνουν τα φλας είναι για αν μεγαλώσουν το μήκος της ισάλου Ένα σκάφος μεγάλου εκτοπίσματος (δεν πλανάει) κατά την κινήσει του εκτοπίζει έναν όγκο νερού, Αυτός ο όγκος νερού δημιουργεί ένα κύμα δηλαδή σπρώχνει την θάλασσα που εκτοπίζει. Όταν δημιουργηθεί ένα κύμα το οποίο είναι δεν είναι άλλο από μια περιστροφική κίνηση των μορίων του νερού, ας πούμε όπως ένας κύλινδρος ο οποίος κατρακυλάει. Τα μοριά του νερού του κύματος παρασύρουν γειτονικά μόρια που καθώς αυτά παρασύρονται και ακολουθούν τα προπορευόμενα αυτά και έτσι έχουμε μια υποπίεση έλλειψη μορίων που έχουν παρασυρθεί με το κύμα λόγο της βαρύτητας δεν είναι δυνατόν περισσότερα μόρια να ακολουθήσουν το προπορευόμενο κύμα και έτσι δημιουργείτε
μια λακκούβα που είναι ίση με τον όγκο του νερού που έχει εκτοπίσει το σκάφος κατά την κίνηση του.
Η πρύμνη λοιπόν πέφτει μέσα στην λακκούβα. Βοηθάει και το βάρος της μηχανής και η μικρή άνωση στην πρύμνη και ο κακός σχεδιασμός και κατασκευή της γάστρας.
Με λίγα λόγια για κανένα τρεχαντήρι δεν θα περάσει σε ταχύτητα το μήκος της ισάλου του. δηλ 9.40μ η ίσαλος θεωρητικά θα φτάσει σε 9.40m/h πρακτικά τα 8,6 αν όχι λιγότερα




61300

61303

Hellenarc
19-10-2009, 23:25
Τα περισσοτερα τρεχαντηρια στην Χιο εχουν φλαπς και μεγαλες μηχανες.8.5 -9μ φορανε 150αρες και λενε οι ιδιοι οτι πιανουν 10 κομβους. Τωρα η μοδα εποιασε και τις βαρκες με τακο.

9m και 10m ολικού μήκους σκάφη αποκλείετε να πιάσουν 10 μίλια που να χτυπούν τον κώλο τους στο μόλο σαν χταπόδι. Μόνο με κύμα 2ή 3m και στα πρίμα

jerry_p
20-10-2009, 12:08
9mκαι 10mολικού μήκους σκάφη αποκλείετε να πιάσουν 10 μίλια που να χτυπούν τον κώλο τους στο μόλο σαν χταπόδι. Μόνο με κύμα 2ή 3mκαι στα πρίμα

συμφωνώ και επαυξάνω ......
βέβαια υπάρχει και άλλη θεώρηση .... ρυθμίζεις το δρομόμετρο και λέει όσο θέλεις !!

εδώ με γρήγορες γάστρες ιστιοπλοικών και με ελαχιστοποίηση όλων των τριβών (τεφλόν μουράβιες, αναδιπλούμενες προπέλες κ.λ.π.) βλέπεις ότι εάν πας να ξεπεράσεις τα όρια του σκάφους εκτοπίσματος, ακούς αμέσως το πλανάρισμα (εάν το σκάφος μπορεί να το επιτύχει), αλλιώς όσες δυνάμεις και εάν έχεις, μπορεί η γάστρα να βυθίζεται ολόκληρη, αλλά τις θεωρητικές ταχύτητες που ανέφεραν οι προλαλήσαντες δεν τις ξεπερνάς!

στελιος
21-10-2009, 20:48
9mκαι 10mολικού μήκους σκάφη αποκλείετε να πιάσουν 10 μίλια που να χτυπούν τον κώλο τους στο μόλο σαν χταπόδι. Μόνο με κύμα 2ή 3mκαι στα πρίμα
Ετσι οπως τα λες και παλι δεν το βλεπω.

Μπαρμπαρόσα
22-10-2009, 21:23
οταν ο θεος σε βοηθησει να αποκτησεις ενα τουριστικο τρεχαντηρι και εσυ βρεις 1 εβδομαδα να πας διακοπες με αυτο τι νοημα εχει η ταχυτητα που θα πας αφου διακοπες σημαινουν μηδεν αγχος αρα καμια σκοτουρα ποτε θα φτασω ποτε θα γυρισω κτλ

Hellenarc
22-10-2009, 21:33
οταν ο θεος σε βοηθησει να αποκτησεις ενα τουριστικο τρεχαντηρι και εσυ βρεις 1 εβδομαδα να πας διακοπες με αυτο τι νοημα εχει η ταχυτητα που θα πας αφου διακοπες σημαινουν μηδεν αγχος αρα καμια σκοτουρα ποτε θα φτασω ποτε θα γυρισω κτλ

Φίλε Μπαρμπαρόσα και για σας όλους να έχεις βάλει και μια φασολάδα και να έχει και λιγάκι κρύο να είναι όμως στεγνά μέσα ε!!! και κανένα μαγκάλι και ρε παιδί μου να έχεις λιάσει και μερικές σαρδέλες από το πρωί και να ΄σε φουνταρισμένος σε καμία αγκάλη και το βαρέλι το κρασί νάνε γεμάτο!!! Αστους άλλους να τρέχουν να ξεπεράσουν το κύμα τους

στελιος
22-10-2009, 21:36
Φίλε Μπαρμπαρόσα και για σας όλους να έχεις βάλει και μια φασολάδα και να έχει και λιγάκι κρύο να είναι όμως στεγνά μέσα ε!!! και κανένα μαγκάλι και ρε παιδί μου να έχεις λιάσει και μερικές σαρδέλες από το πρωί και να ΄σε φουνταρισμένος σε καμία αγκάλη και το βαρέλι το κρασί νάνε γεμάτο!!! Αστους άλλους να τρέχουν να ξεπεράσουν το κύμα τους
Εεεε ρε γλεντια!!!:D

Μπαρμπαρόσα
23-10-2009, 18:35
Φιλε hellenarc αυτο ειναι το επιθυμητο εφοσον βεβαια υπαρχει υγεια.την φωτο με το τρεχαντηρι που μου εστειλες δεν μπορω να την ανοιξω και σε παρακαλω να μου την στειλεις οπωσδηποτε γιατι ψαχνομαι απο παντου για ενα καικι 12μετρο και θελω να κανω την καλυτερη επιλογη.και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα της ενοτητας ,εισαι κατηγορηματικα κατα των φλαπς η αφηνεις ενα μικρο παραθυρο ............

Hellenarc
24-10-2009, 19:34
Φιλε hellenarc αυτο ειναι το επιθυμητο εφοσον βεβαια υπαρχει υγεια.την φωτο με το τρεχαντηρι που μου εστειλες δεν μπορω να την ανοιξω και σε παρακαλω να μου την στειλεις οπωσδηποτε γιατι ψαχνομαι απο παντου για ενα καικι 12μετρο και θελω να κανω την καλυτερη επιλογη.και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα της ενοτητας ,εισαι κατηγορηματικα κατα των φλαπς η αφηνεις ενα μικρο παραθυρο ............


Ποτέ φλαπς αν θες ταχύτητα να πάρεις ταχύπλοο και εκεί μπορείς να παίξεις με φλαπς και Αεροτομές και φτερά. Τα παραδοσιακά πρέπει να τα χαιρόμαστε για αυτό που δίνουν έτσι όπως τα πρωτοκατασκεύασαν! Φόρος τιμής και όχι βλακώδες εκμετάλλευση.
Δεν μπορείς να ταξιδέψεις σωστά όταν έχεις λίγο κύμα.