PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσωπικό log book / ημερολόγιο πλοίου



Κουμπαρος
03-08-2009, 13:16
Είμαι περίεργος να μάθω αν οι ιστιοπλόοι του nautilia κρατούν κάποιο προσωπικό log book για να συμπληρώνουν τα μίλια που έχουν καλύψει και αν αυτοί που έχουν σκάφος διατηρούν και κάποιο ημερολόγιο πλοίου.
Και αν ναι τι στοιχεία σημειώνεται στο καθένα απ’ αυτά;

Παναγιώτης
05-08-2009, 21:42
Αν και τα ιστιοπλοικά δεν έχουν υποχρέωση να τηρούν ημερολόγιο όπως τα άλλα πλοία βάζω εδώ το ημερολόγιο των ποντοπόρων σε pdf πως συμπληρώνεται μπορούμε να δούμε εδώ, σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για μικρά σκάφη αλλά όποιος θέλει μπορέι να το χρησιμοποιήσει . Αλλά μπορούμε να φτιάξουμε ένα σε excel σαν το άλλο συνημμένο όπου μπορούμε να προσθέσουμε ότι άλλο στοιχέιο μας είναι χρήσιμο για την περπτωση που χρειαστεί να ξανακάνουμε το ταξίδι (πχ ιστιοφορία, στοιχεία βυθού κ.λπ.)
51693

cataman
06-08-2009, 20:54
Σε κάποια αναζήτηση στο web πρίν κάτι μήνες, έπεσα πάνω σε αυτό το logbook που μπορούσες να κατεβάσεις και να χρησιμοποιήσεις.
Δέν θυμάμαι καθόλου ποιο site ήταν αλλά για να το έδιναν ελεύθερα για download δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα περί πνευματικών δικαιωμάτων. Όποτε το ανεβάζω και εγώ.

51791 Προεπισκόπηση.


Όπως βλέπεται και στην προεπισκόπηση που έβαλα, αναφέρει Yacht οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιοδήποτε σκάφος (ιστιοπλοικό - ταχύπλοο) που θέλει να κρατάει ημερολόγιο.

Κουμπαρος
07-08-2009, 07:52
Βασικά είχα απορία αν είναι κι άλλοι εκτός απο μένα που διατηρούν αυτά τα πράγματα!
Εγώ προσωπικά διατηρώ και από τα δύο. Κάποιο προσωπικό log book με όλα τα μίλια που καλύπτω (σε ταξίδια και αγώνες μόνο, όχι για τις πάρα-πάρα πολλές βολτίτσες που κάνω με κάθε ευκαιρεία) είτε με το δικό μου σκάφος ή κάποιο άλλο. Στο σκάφος έχω και ημερολόγιο πλοίου, όχι φυσικά επειδή μου το επιβάλει κάποιος νόμος (που δεν υπάρχει) αλλά για να σημειώνω πράγματα που πιθανών να φανούν χρήσιμα στο μέλλον. Επίσης διατηρώ και ημερολόγιο συντήρησης.

Παρεπιπτόντως το log book περιέχει στοιχεία για:
- ημεροημηνία
- διαδρομή
- μίλια
- όνομα και κάποια βασικά στοιχεία του σκάφους
- κυβερνήτης
- παρατηρήσεις
- στοιχεία απόπλου και κατάπλου

ενώ το ημερολόγιο πλοίου μοιάζει με αυτό που έβαλε ο Παναγιώτης συν κάποια πρόσθετα στοιχεία που αναγράφω όπως ταχύτητα στο νερό και SOG (για να ξέρω το ρεύμα), στροφές μηχανής (αν δουλεύει), στίγμα (για ταξίδια εκτός χωρικών υδάτων, αλλιώς αναγράφω που βρίσκουμε με βάση κάποια διόπτευση) κτλ.

Γενικά δεν είναι άσχημη συνήθεια να το συμπληρώνεις. Τουλάχιστο κάποια μεγάλα ταξίδια για να μην το βαρεθείς γρήγορα. Σε κάποια φάση μετά από κάποιο καιρό τα διαβάζεις και είναι σαν να διαβάζεις τα απομνημονέυματα σου!!

Παναγιώτης
09-08-2009, 00:46
Σίγουρα να μην βαρεθέις είναι το θέμα. Το ημερολόγιο συντήρησης σίγουρα πρέπει να τηρήται. Πάντως έχω καταλλήξει ότι οι γυναίκες είναι πολύ καλύτερες από εμάς στο να τηρούν τέτοιου είδους έγγραφα.

gmav
12-08-2009, 12:55
αν και μου είχε περάσει απο το μυαλό, ποτέ δε προχώρησα στην υλοποιηση του ημερολογίου πλοίου.

το μόνο που κάνω είναι να καταγράφω στο ημερολόγιο του κινητού βασικές πληροφορίες, όπως ώρες μηχανής, καύσιμα, τοποθεσία. στο τέλος του ταξιδιού γράφω και τις πληροφορίες απο το gps για το σύνολο της εκδρομής (συνολικά μίλια, μέγιστη ταχύτητα κτλ).

το χειμώνα στη συντήρηση γράφω τις αλλαγές λαδιών και ότι άλλο κάνουμε στο σκάφος και θα πρέπει να το θυμάμαι :)


ενδιαφέρουσα ιδέα...
δε ξέρω πόσο σχολαστική θα πρέπει να είναι η συμπλήρωσή του για να μην γίνει βαρετό αλλά και να έχει ενδιαφέρον (φαντάζομαι το να γράφεις κάθε αλλαγή πορείας που κάνεις θα είναι λίγο κουραστικό.

mangos
17-08-2009, 07:59
είναι κρίμα, αλλά δεν έχω τηρήσει ποτέ κάποιο ημερολόγιο.

Είναι αδύνατο να υπολογίσω πόσα μίλια έχω κάνει. Τα τελευταία χρόνια 4-5, έχω ένα GPS plotter, και όταν το χρησιμοποιώ, αυτό καταγράφει μίλια. Πριν 2 χρόνια είχα κάνει delete τα προηγούμενα, κι έτσι ξέρω πως με το σκάφος μου, και με το GPS αναμένο, έχω κάνει 1600 μίλια τα τελευταία 2 χρόνια!!!Το διαπίστωσα στο τελευταίο μου ταξίδι, και στενοχωρήθηκα γιατί δεν καταγράφω τα μίλια πουθενά, τόσα χρόνια, με όσα σκάφη έχω ταξιδέψει...

Παναγιώτης
24-05-2010, 00:41
Σε βιβλίο της RYA πέτυχα ένα υπόδειγμα ημερολογίου για μικρά σκάφη. Το μετέφρασα στα ελληνικά στο συνημμένο αρχείο. Αν και μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αφού για παράδειγμα ζητά πορεία πυξίδας (C), μαγνητική (Μ) δηλαδή με εφαρμογή της απόκλισης όπως δίνεται στο ανεμολόγιο του χάρτη και αληθή (Τ) δηλαδή με εφαρμογή της απόκλισης και της παρεκτροπής (Παρ) δηλαδή της διαφοράς μεταξύ του βορρά της πυξίδας και του πραγματικού που προκαλείται από την κατασκευή της πυξίδας και τα μαγνητικά πεδία του σκάφους το υπεβολικό είναι ότι θα μπορούσε να εισάγεται μόνο η παρεκτροπή (το άθροισμα απόκλισης και παρεκτροπής).
Τ ημερολόγιο ατό πρέπει να ενημερώνεται κάθε ώρα ή όπτε αλλάζει η πορεία ή οι συνθήκες. Καταγράφονται:
Η ώρα σε τοπική και UTC
Το στίγμα
Η απόσταση από την προηγούμενη εγγραφή (είτε από το GPS, είτε με αναμέτρηση οπότε έτσι βγαίνει και το στίγμα)
Η πορεία και η απόκλιση και παρεκτροπή (όπως αναφέρθηκε παραπάνω)
Η πορεία ως προς το βυθό (corce over ground) από το GPS ή με υπολογισμό του ρεύματος.
το ξέπεσμα από τη διαφορά πορείας και πορείας προς το βυθό.
Η κατεύθυνση και η ταχύτητα του ανέμου αν έχουμε ανεμόμετρο
Και η βαρομετρική πίεση από το βαρόμετρο αν έχουμε μια και με εγγραφές κάθε ώρα μπορούμε να δούμε την τάση και να ξέρουμε αν θα αλλάξει ο καιρός και αν μας φτάνει κάποιο μέτωπο.
Στις παρατηρήσεις πρέπει να γράφουμε ποια πανιά χρησιμοποιούμε και αν έπαθαν κάποια ζημιά, να έχουμε εγγραφή πότα άναψε η έσβησε η μηχανή και τις στροφές (ώστε να ξέρουμε τα καύσιμα, αλλά και για το βιβλίο συντήρησης, τις ποσότητες νερού στις σεντίνες, καυσίμων, ποσίμου νερού και γενικά κάθε στοιχείο που είναι χρήσιμο είτε μέχρι το επόμενο λιμάνι (πχ πόσα καύσιμα έχουμε τι κατανάλωση έχουμε και αν θα φτάσουν αν μείνει ο αέρας), είτε στο επόμενο λιμάνι (τι πρέπει να πάρουμε και τι πρέπει να φτιάξουμε) είτε όταν θα χρειαστεί να ξανακάνουμε το ταξίδι (επικρατούσες συνθήκες, ποιότητα βυθού που αγκυροβολήσαμε) κ.λπ.

Κουμπαρος
25-05-2010, 08:59
Κάτι παρόμοιο χρησιμοποιώ αν και το άλλαξα λίγο και όσο αφορά πορεία σημειώνω (απο το GPS), το heading και COG ενώ όσο αφορά την ταχύτητα το speed (στο νερό) και το SOG. Αυτά με βοηθούν να ξέρω πόσο ρεύμα υπάρχει στην περιοχή (όπως έγραψα στην αρχή) και από ποια κατεύθυνση.

Παναγιώτης
26-05-2010, 09:08
Εγώ θα έβαζα και την πορεία της πυξίδας ώστε να μπορώ να ταξιδέψω αν για κάποιο λόγο το GPS γίνει αναξιόπιστο. Με τα παλιά στοιχεία μπορείς να δεις το ρεύμα και να διορθώσεις ανάλογα την πορεία με την πυξίδα.