PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ταχυπλόου σκάφους



morogr
28-03-2007, 10:49
Καλημέρα παιδιά.Είναι το πρώτο μου mail και χρειάζομαι βοήθεια απ όπου είναι δυνατή.Εχω περίπου 1 χρόνο που ασχολούμαι τελείως ερασιτεχνικά με ταχύπλοα σκάφη.Πέρυσι έβγαλα άδεια χειριστη και φέτος λέω να προχωρήσω στην άγορά σκάφους.Εχω όμως ορισμένες απορίες
Μετά την επίσκεψη μου τον Νοέμβριο στο Ναυτικό σαλόνι κατέληξα στο marinello 20 Cabin.
1. Ειναι πολυεστερικό 6.20m, βάρος 1 τόνο περίπου με καύσιμα και μηχανή(σκετο 600kg) ,μηχανη 4χρονη Selva 115Hp
Τι λέτε?
2. Επίσεις προβληματίζομαι για την ρυμούλκηση του.Εχω ενα Αlfa Romeo 156 1600cc
3. Ενα άλλο θέμα είναι ο ελλιμενισμός του. Ρίξιμο και βγάλσιμο κάθε ΣαββατοΚύριακο (πλυσιμο μηχανη ,τρέιλερ,καρίνα) ή μέσα στη θάλασσα όλη την σεζόν?
4. Αγκυρες πόσες και πόσα μέτρα βάθος?
Κάθε είδους πληροφορία ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ

morogr
28-03-2007, 10:53
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

Kyriakos
28-03-2007, 12:44
1. Ειναι πολυεστερικό 6.20m, βάρος 1 τόνο περίπου με καύσιμα και μηχανή(σκετο 600kg) ,μηχανη 4χρονη Selva 115Hp


Τί ταχύτητα δίνουν με αυτή την μηχανή?

Καθαρό πολυεστερικό, ή και φουσκωτό?



2. Επίσεις προβληματίζομαι για την ρυμούλκηση του.Εχω ενα Αlfa Romeo 156 1600cc


Πρέπει να είναι αρκετό (αν και Alfa Romeo). Να διασταυρώσεις με το υπουργείο μεταφορών για την άδεια



3. Ενα άλλο θέμα είναι ο ελλιμενισμός του. Ρίξιμο και βγάλσιμο κάθε ΣαββατοΚύριακο (πλυσιμο μηχανη ,τρέιλερ,καρίνα) ή μέσα στη θάλασσα όλη την σεζόν?


Θα είναι κοντά στο σπίτι σου?

Υπολόγισε οτί δεν θα μπορείς να βάζεις ΚΑΘΕ ΣΚ τον χειμώνα. Για να το αφήσεις σε μώλο, πρέπει να είναι ασφαλές ΚΑΙ από καιρό. Διαφορετικό θα χρειατείς ρεμέτζο.


4. Αγκυρες πόσες και πόσα μέτρα βάθος?


Δύο. Μήκος καδένας/σχοινιού υπολόγισέ το με μέγιστο βάθος (για μπάνιο - βόλτα ή ψάρεμα) επί 3

ktmakis
24-07-2007, 14:43
Στο fouskoto.net ένα παλικάρι ονόματι Μουραμπάς Θεώδορος έχει ένα τέτοιο σκάφος και νομίζω το πουλάει.
Πρέπει να είναι ακόμα στις αγγελίες.