PDA

Επιστροφή στο Forum : smartkat φουσκωτό catamaran



ikom
24-07-2009, 14:18
Αγαπητοί,

θα ήθελα τη βοήθεια - γνώμη σας σχετικά με το φουσκωτό catamaran "smartkat" (http://www.smartkat.at/index.php?id=79&L=0) που σκέφτομαι να αγοράσω. Το κυριότερο χαρακτηριστικό του είναι ότι συσκευάζεται σε 2 μεγάλους σάκους των 20 κιλών οπότε είναι εύκολο σε μεταφορά και αποθήκευση από ένα άτομο και συναρμολογείται σε ~30' χωρίς εργαλεία.

Έχω μέτρια εμπειρία ιστιοπλοοίας και θέλω να μπορώ να ασχολούμαι περισσότερο χωρίς όμως να έχω τη φασαρία και τα έξοδα ενλιμενισμού και γενικότερα ενός μεγαλύτερου σκάφους, τουλάχιστον για την ώρα.

Μου φαίνεται καλή επιλογή για αρχή, απλά για εξάσκηση και κοντινές βόλτες (όχι κάτι πλήρως αγωνιστικό) αλλά δεν έχω βρει γενικά κριτικές και εντυπώσεις.

Τα χαρακτηριστικά του είναι:
length 4,3m / width 2,2m
total height: 6,05m
sail area: 9,9m2
weight: ca. 42kg

τιμή 4000 - 5000 ευρώ.

Ευχαριστώ,
Γιάννης.

cataman
24-07-2009, 15:29
Καταρχήν φίλε ikom καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου μιας και είμαι ένα άτομο το οποίο λατρεύει τα catamaran και τα multihulls χωρίς να είμαι ειδήμον βέβαια.
Από μια ματιά που έριξα στις φωτογραφίες του site που έδωσες, το catamaran που σε ενδιαφέρει φαίνεται αρκετά λειτουργικό και σχετικά εύκολο στους χειρισμούς για έναν όχι και πολύ έμπειρο ιστιοπλόο όπως μας αναφέρεις πως είσαι.
Όμως ....αυτό που δεν μας είπες και θέλω να μας διευκρινήσεις είναι: έχεις κάνει καθόλου ιστιοπλοΐα με catamaran ή μόνο με μονοκάρινα?
Υπάρχει διαφορά, γιαυτό και σε ρωτάω.

ikom
24-07-2009, 16:17
Αγαπητέ cataman,

ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση. Μέχρι τώρα έχω κάνει ιστιοπλοΐα μόνο με μονοκάρινα και μεγαλύτερα σκάφη κυρίως για κρουαζιέρα.

Γιάννης.

cataman
24-07-2009, 16:54
Τα αρνητικά:
Μια από τις διαφορές των μονοκάρινων με τα catamaran είναι ότι αυτά τα μικρά catamaran με δυνατότερο αέρα εύκολα αναποδογυρίζουν, οπότε χρειάζεται περισσότερη δεξιοτεχνία, την οποία την αποκτάς με τον καιρό. Για την αποφυγή ολοκληρωτικής εκτροπής βοηθάει ένα μπαλονάκι που βάζουν την κορυφή του καταρτιού για να μην βυθίζεται το κατάρτι έτσι ώστε να επανέρχεται το catamaranπιο εύκολα.
Τώρα εφόσον μιλάμε για φουσκωτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην προσέγγιση σε παράλιες να μην σου τρυπήσει.
Είναι αποκλειστικά για δύο άτομα από ότι βλέπω.

Τα θετικά:
Αν ψάχνεις για ένα μικρό σκαφάκι για διασκέδαση με μεγάλες ταχύτητες αλλά κινούμενο μόνο με τον αέρα τότε το catamaran είναι η λύση που ψάχνεις.
Το ότι μαζεύεται σε δυο σάκους και συναρμολογείται από ένα άτομο όπως αναφέρεις είναι και αυτό ένα θετικό.
Με χαμηλούς ανέμους είναι πιο ευσταθές από ένα μονοκάρινο ίδιου μήκους.

Και το ότι δεν έχεις βρει κριτικές και αναφορές στην Ελλάδα ίσως να σημαίνει ότι είναι καινούργιο στην αγορά.
Υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα για ανταλλακτικά?
Από ότι κατάλαβα θα το κάνεις εισαγωγή? Η τιμή που αναφέρεις είναι με τα μεταφορικά, εκτελωνισμούς κ.α?
 

ikom
27-07-2009, 16:58
Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Κάτι έχω ακούσει για τις διαφορές και όπως προτείνεις, στόχος είναι με τον καιρό και με κάποια εκπαίδευση να μπορώ να τα καταφέρνω με το catamaran. Ο λόγος που το θέλω είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις :) παίρνει και μηχανή όπως λένε στο site τους αλλά αυτό μάλλον θα το δω αργότερα.

Σχετικά με εισαγωγή - ανταλλακτικά κτλ θα στείλω τώρα ένα email και θα ενημερώσω. Προβλέπω ότι επειδή είναι εντός ΕΕ δε θα είναι τόσο δύσκολο. Η τιμή είναι πάλι από το site χωρίς μεταφορικά κτλ

Το θέμα είναι ότι έψαξα στο δίκτυο και γενικότερα όχι μόνο Ελλάδα για κριτικές, αλλά δε βρήκα πολλά πράγματα.

Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποιας μορφής άδεια? Εννοώ για να μπορεί να ταξιδεύει εδώ, όχι για την εισαγωγή.

Ευχαριστώ και πάλι!
Γιάννης.

cataman
27-07-2009, 20:45
............
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποιας μορφής άδεια? Εννοώ για να μπορεί να ταξιδεύει εδώ, όχι για την εισαγωγή.
.................

Πιστεύω ότι παρόλλο που είναι μεταφερόμενο σε σάκους πρέπει να γραφτεί στο λεμβολόγιο. Αυτό μόνο νομίζω Γιάννη ότι θα χρειαστείς για να ταξιδέψεις νόμιμα.

Ρίξε μιά ματιά σε αυτό το post άν δεν το έχεις κάνει ήδη όσων αφορά τί χρειάζεται για την λεμβολόγηση: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=156936#post156936

Καλοτάξιδο λοιπόν και περιμένουμε νεότερα όταν θα το παραλάβεις και φυσικά πολλές φωτογραφίες!!

ikom
28-07-2009, 15:14
Τελικά τα νέα είναι καλά και στο κομμάτι της μεταφοράς - εισαγωγής. Το αναλαμβάνει η εταιρεία με κόστος 95 ευρώ ή αν το παραγγείλει κανείς από το ηλεκτρονικό τους κατάστημα είναι δωρεάν: "If you are ordering through our web shop you will get the SMARTKAT in a free delivery to Greece." Οπότε στο ηλεκτρονικό κατάστημα υπάρχουν αντίστοιχες λογικές τιμές αποστολής και για τα ανταλλακτικά ανάλογα με το συνολικό κόστος παραγγελίας.

Οπότε μετά και τις συμβουλές σου Cataman μένει μόνο η απόφαση και αν θα είναι για τη φετινή καλοκαιρινή περίοδο ή του χρόνου από άνοιξη - καλοκαίρι. Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

Γιάννης.

Alkis
28-07-2009, 16:24
Αν το πάρεις τελικά, μην ξεχάσεις να μας στείλεις εντυπώσεις και φωτογραφίες.

Κουμπαρος
28-07-2009, 16:38
Γιάννη σίγουρα ειδικός στα καταμαράν δεν είμαι (για αυτό το κεφάλαιο δες.... cataman), ούτε καν ξέρω πως είναι η πλέυση τους. Η μοναδική εμπειρία που έχω είναι όταν δοκίμασα το Hobbie 16 κάποιου φίλου πριν 1-2 βδομάδες (με αυτό τον cataman εδώ μέσα να μας επηρεάζει τι να κάνω....!). Καταπληκτικό τερατάκι. Κάτι μεταξύ σερφ και ιστιοπλοικού. Αυτό σίγουρα θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Στους 20 κόμβους άνεμο πήγαινε σφαίρα και γενικά σαν κατασκευή μου φάνηκε αρκετά ανθεκτικό. Βέβαια είναι πιο δύσκολο να το μεταφέρεις.
Βλέποντας αυτό που σκέφτεσαι να αγοράσεις, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ, έχω τον εξής προβληματισμό:
Το PVC με το καιρό χαλάει, ξηραίνεται. Ειδικά κάτω από τον καυτό Ελληνικό ήλιο. Πρέπει κάθε φορά να το πλένεις και γενικά να το φυλάεις σε σκιερό μέρος (τώρα μιλάω από προσωπική εμπειρία – πρόσφατα πέταξα το παλιό μου τεντεράκι) .Όταν αρχίσει να ξηραίνεται και το διπλώσεις για να να το βάλεις σε μια τσάντα το σκότωσες. Θα τσακίσει και μετά είναι δύσκολο να κολλήσει (δεν είναι σαν το hypalon).

Αλλά όπως είπα δεν θέλω να σε απογοητεύσω. Φαντάζομαι πως αν το φροντίζεις όπως πρέπει χωρίς να το βαρεθείς δεν θα χεις πρόβλημα. Φτάνει να αγαπάς αυτό που κάνεις.

Αν τελικά το πάρεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

cataman
28-07-2009, 22:41
Καταρχήν φίλε κουμπάρε ειδικός στα catamaran μπορεί να μην είσαι όπως λες (ούτε και εγώ είμαι, το έχω ξαναπεί) η γνώση σου όμως όσον αφορά την ιστιοπλοΐα πόσο μάλλον την αγωνιστική δεν μπορεί να στην αμφισβητήσει κανένας. Άρα η γνώμη σου για τα catamaran μετά την δοκιμή αυτή που μας ανέφερες είναι το λιγότερο σεβαστή.
Τώρα όσον αφορά για το PVC που αναφέρεις για το υλικό κατασκευής του smartkat και εγώ όπως προανέφερα σε προηγούμενη απάντηση, έχω τους ενδοιασμούς μου και με την εμπειρία σου σε αυτό το θέμα με κάλυψες.

Πάντα λοιπόν χωρίς να θέλω και εγώ με την σειρά μου να επηρεάσω τον φίλο Γιάννη (η απόφαση είναι καθαρά δική του) να ρίξει και μια ματιά πριν πάρει την τελική απόφαση στον ’’ανταγωνισμό’’ σε αυτήν την αγγελία η οποία όμως δεν ξέρω αν τρέχει ακόμα για ένα Dart 18 Catamaran: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=44989 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=44989) που είναι σε πολύ καλή τιμή και μία για ένα nacra 6.0 http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=96857#post96857 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=96857#post96857)

Ρίξε και μία ματιά στo site της εταιρείας που εισάγει catamaran και βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη: http://www.ostriamarine.com/beach-sport_cats.htm (http://www.ostriamarine.com/beach-sport_cats.htm)

Όπως και να έχει Γιάννη η απόφαση σου να αποκτήσεις ένα μικρό catamaran για τις ιστιοπλοϊκές σου βόλτες, με το καιρό όταν το μάθεις θα σε δικαιώσει (και θα με θυμηθείς) και όπως είπε και ο φίλος κουμπάρος είναι τερατάκια τα άτιμα!!!!


......(με αυτό τον cataman εδώ μέσα να μας επηρεάζει τι να κάνω....!).....(Αφού φίλε κουμπάρε κατάφερα και σε επηρέασα και δοκίμασες το Hobbie 16 πάει να πει ότι τουλάχιστον δεν σπαταλάω άδικα τον χρόνο μου:-D).

ikom
29-07-2009, 22:25
Ευχαριστώ πολύ κουμπάρε και cataman! Δεν είναι θέμα απογοήτευσης, καλά κάνετε και ανεφέρετε προβληματισμούς για να μπορώ και εγώ και όποιος άλλος ενδιαφέρεται να αποφασίσει καλύτερα!

Κατ' αρχήν έχω πειστεί απόλυτα για τα catamaran τερατάκια!! :) Σχετικά με το PVC, προβληματίζομαι και εγώ, αλλά η ιδέα είναι ότι μετά από τη βόλτα ή κάποιο ΣΚ, διακοπές κτλ, το smartcat να πλένεται, στεγνώνεται (ακρβώς που είναι βέβαια ένα θέμα :) και μετά πίσω στις τσάντες και σε σκιερή αποθήκη. Έτσι ελπίζω να αντέξει καιρό και νομίζω θα το προσέχω αντίστοιχα! Θα τους στείλω ένα email να δούμε τι θα μου πούνε για το μεσογειακό ήλιο. Φαντάζομια θα μου πουν ότι είναι μια χαρά, αλλά μπορεί να έχουν προβλέψει κάτι.

Σίγουρα αυτά που προτείνετε είναι πιο αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις, αλλά για την ώρα θέλω να αποφύγω trailers και χώρους αποθήκευσης.

Γιάννης.

cataman
29-07-2009, 23:21
Χαίρομαι που μετά τις γνώμες και τις προτάσεις μας φίλε Γιάννη είσαι αποφασισμένος για την αγορά αυτού του catamaran.
Για το PVC αυτά που σου είπε ο κουμπάρος στα είπε γιατί είναι κρίμα μετά από λίγα σχετικά χρόνια να αναγκαστείς να το πετάξεις (μαζί και τα 5000€) όπως έκανε και ο κουμπάρος, επειδή σάπισαν οι καρίνες του.
Η εταιρεία από την άλλη είμαι σίγουρος ότι θα σου πεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, γιατί είναι σίγουροι για το προιόν τους (να πουλήσουν θέλουν).
Ένα τελευταίο που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις καλύτερα ανθρώπους που έχουν φουσκωτά σκάφη για την συντήρηση και την φροντίδα που χρειάζεται ένα φουσκωτό (είναι παρόμοια κατάσταση άν και ο κουμπάρος σου είπε κάποια πράγματα). Υπάρχουν αρκετά Ελληνικά site που ασχολούνται με το θέμα και δεν θα δυσκολευτείς να βρείς τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

Αναμένουμε νεότερα σου!

Κουμπαρος
30-07-2009, 13:25
Ένα τελευταίο που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις καλύτερα ανθρώπους που έχουν φουσκωτά σκάφη για την συντήρηση και την φροντίδα που χρειάζεται ένα φουσκωτό (είναι παρόμοια κατάσταση άν και ο κουμπάρος σου είπε κάποια πράγματα).

Βεβαιώθου ότι θα ρωτήσεις για φουσκωτό PVC όμως, όχι hypalon. Τα πλείστα (αν όχι όλα) φουσκωτά πάνω από κάποιο μέγεθος είναι hypalon. Πολύ ανθεκτικό υλικό στις ψηλές θερμοκρασίες. Τα μικρότερα φουσκωτά (2,5μέτρα +/-), κυρίως για χρήση ως tender σε σκάφη, είναι συνήθως PVC λόγω κόστους.
Να σου πω και κάτι άλλο ακόμη να λάβεις υπόψη. Αγόρασα καινούργιο τεντεράκι πριν 2 βδομάδες, το βγαλα από την τσάντα του, το φούσκωσα και τώρα είναι στο κατάστρωμα του σκάφους (καλυμμένο εννοείται και κάπως ξεφούσκωτο γιατί ο αέρας μέσα του διογκώνεται από τις ψηλές θερμοκρασίες). Δεν θα μπορούσα με τίποτα τώρα να το ξεφουσκώσω και να το διπλώσω με τέτοιο τρόπο ώστε να ξαναχωρέσει στην τσάντα του. Εντάξει μπορεί να μην έχει και τόσο σημασία γιατί αν το ξεφουσκώσω τελείως καμιά φορά (που δεν νομίζω να το κάνω) απλά θα το βάλω σε κάποια αποθήκη μέχρι να το χρειαστώ. Οπόταν θεώρα πως, ναι θα το ξεφουσκώνεις κάθε φορά, αλλά ίσως να μην 'χωράει' στην αρχική του συσκευασία και απλά να το ρίχνεις στο πορτ μπακάς ή ξέρω γω σε σχάρες.
Βέβαια ακόμη και έτσι δεν παύει να είναι πιο εύκολο σε μεταφορά από τα πολυεστερικά.

ikom
30-07-2009, 15:41
Τώρα η αλήθεια είναι αρχίζω να προβληματίζομαι περισσότερο :) Θα ρωτήσω ένα φίλο που και ιστιοπλόος είναι και φουσκωτό έχει (αλλά μάλλον δε θα είναι PVC) να δούμε τι θα πει.

Έστειλα και ένα email στην εταιρεία, σίγουρα όλα μια χαρά θα τα πει, αλλά ας δούμε μήπως έχουν και κάτι πιο πειστικό.

Τώρα σχετικά με τις τσάντες, αυτό είναι το βασικό χαρακτηριστικό που διαφημίζουν αυτοί (το βάζεις κάτω από το κρεβάτι σου κτλ :) οπότε αν δεν ξαναμπαίνει μετά την πρώτη φορά τι να πω, αλλά σίγουρα είναι ένα θέμα...

Γιάννης.

cataman
30-07-2009, 22:55
.......Τώρα σχετικά με τις τσάντες, αυτό είναι το βασικό χαρακτηριστικό που διαφημίζουν αυτοί (το βάζεις κάτω από το κρεβάτι σου κτλ :) οπότε αν δεν ξαναμπαίνει μετά την πρώτη φορά τι να πω, αλλά σίγουρα είναι ένα θέμα....

Αφού παρακολούθησα με πολύ προσοχή το βιντεάκι (με τις κοπελίτσες!!!) της διαδικασίας συναρμολόγησης (http://www.smartkat.at/uploads/gallery/movies/smartkat_assembling_14MB.wmv) του catamaran φαίνεται καθαρά ότι η δεύτερη τσάντα όπου μπαίνουν οι δύο φουσκωτές καρίνες είναι πολύ άνετη και απλά οι καρίνες διπλώνουν στα τέσσερα. Σε αυτή την τσάντα παρόλο που δεν μας το δείχνουν καθαρά λογικά θα μπαίνουν και τα πανιά (και πάλι χωράνε όλα).
Στην πρώτη τσάντα όπου δείχνουν να βγάζουν την κεντρική βάση στήριξης με το τραμπλίνο προφανώς θα μπαίνουν όλα τα υπόλοιπα.
Οπότε δέν τίθεται θέμα γιατί το έχουν προβλέψει.

Όπως και να 'χει ρώτα για την συντήρηση του PVC. Και πόσα χρόνια εγγύηση δίνουν. Αυτό είναι ΤΟ θέμα.

mitsikos
30-07-2009, 23:34
Αγαπητέ cataman,

ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση. Μέχρι τώρα έχω κάνει ιστιοπλοΐα μόνο με μονοκάρινα και μεγαλύτερα σκάφη κυρίως για κρουαζιέρα.

Γιάννης.

οταν λες με μονοκαρινα σκαφη εννοεις τα παναδικα που νοικιαζονται;
εχεις καθολου εμπειρια απο αθλητική ιστιοπλοια (optimist - laser) αυτα που κανουν τα παιδια στους ναυταθλητικους ομιλους;

ikom
31-07-2009, 13:33
Cataman ευχαριστώ για το videaki! Αν και είχα δει τα άλλα video, αυτό δε το είχα προσέξει. Αυτό μου απάντησαν και αυτοί, ότι ακριβώς είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μαζεύεται. Επίσης για αντοχή μου είπαν ότι το έχουν πουλήσει σε χώρες όπως "Australia, USA, Sri Lanka, Emirates" και ότι δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα από ζέστη. Σχετικά με εγγύηση, όπως φαίνεται στο manual (http://www.noco-sports.ch/media/docs/smartkat_usermanual.pdf), δίνουν εγγύηση 24 μηνών, αλλά όχι σε χώρες που δεν υπάρχει αντιπροσωπεία, δηλαδή Ελλάδα οπότε είναι και αυτό ένα θέμα.

Γιάννης.

ikom
31-07-2009, 13:34
οταν λες με μονοκαρινα σκαφη εννοεις τα παναδικα που νοικιαζονται;
εχεις καθολου εμπειρια απο αθλητική ιστιοπλοια (optimist - laser) αυτα που κανουν τα παιδια στους ναυταθλητικους ομιλους;

Αυτό ακριβώς, άλλη σχετική εμπειρία, δεν έχω.

mitsikos
31-07-2009, 14:55
η γνωμη η δική μου ειναι να μην το παρεις το σκαφακι.
Ειχα ενα catamaran DART 18 για τρια χρονια μαζι με ενα φιλό και εχουμε κανει αρκετες βόλτες μαζι. αυτο που παρατηρώ στο συγκεκριμένο σκάφος ειναι οτι εινά πολύ ελαφρυ οπότε θα ειναι πολυ εύκολο να τουμπαρει σε λίγο δυνατούς καιρους. ενα τουμπερισμα στη θαλασσα δεν ειναι ευκολο να το ξετουμπαρεις οσο ελεφρυ και αν εναι το σκάφος και για να ξετουμπαρει ευκολα θα πρεπει να εχεις καποιον αλλο μαζί σου που να ξερει κιολας.
Εδω θα ηθελα να σε ρωτησω που σκοπευεις να κανεις ιστιοπλοια γιατι το σκαφακι το κοβω ιδανικο για λιμνες οπου οι ανεμοι ειναι πιο ηπιοι και τα νερα πιο ηρεμα (οχι κυματα). Αν λοιπον το μερος οπου κυρίως θα βγαινεις ειναι κάποιος επινεμος ορμος οπου οι άνεμοι που πνεουν συνηθως δεν είναι και τοσο δυνατοί ισως το σκαφάκι να είναι κατάλληλο αλλά αν μένεις σε κανένα νησι με δυνατούς ανεμους το σκαφάκι ειναι ακατάλληλο. κατι αλλο που θα πρέπει να έχεις υποψην έιναι οτι εχει δυο πανια φλοκο(μπροστά) και μαιστρα(πισω) που σημαινει οτι για να χειριστείς τα δύο πανιά και το τιμόνι παράλληλα χρειαζεσαι κα δευτερο ατομο το οποιο να ειναι γνώστης.Επειδη ειναι φουσκωτο ετσι και αρχισει να χάνει αερα από καμιά ραφη που είναι συχνό στα φουσκωτά ή σου τρυπησει καπου και τρεχεις σε μπαλονάδες να το φτιάχνεις δεν νομίζω οτι ειναι ωραίο .τέλος πιστεύω οτι είναι ακριβό. η γνωμη μου είναι οτι επέιδη δεν εισαγεται εδώ για να πας να το δεις πως πλεει και για τους λογους που ανεφερα πιο πανω πιο καλα να πας σε καποιο ομιλο που εχει αθλητικά σκάφη laser 470 soling να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητική ιστιοπλοια και μετα να προχωρήσεις σε μια τετοια αγορά. ελπίζω να μη σε απογοητευσα θα ηθελα και αλλα πραγματα να σε ρωτησω τα λεμε

ikom
07-08-2009, 07:53
Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

Γιάννης.

kostinos
07-08-2009, 09:31
θέλω να μεταφέρω ένα καταμαράν με τρέιλερ, Αθήνα Θεσσαλονίκη
Γνωρίζετε την διαδικασία έκδοσης άδειας για τη ρυμούλκηση?
Αληθεύει ότι μπορώ να βγάλω προσωρινή άδεια? (Η μεταφορά θα γίνει μια φορά και το σκάφος θα μείνει Θεσσαλονίκη)

cataman
07-08-2009, 10:55
θέλω να μεταφέρω ένα καταμαράν με τρέιλερ, Αθήνα Θεσσαλονίκη
Γνωρίζετε την διαδικασία έκδοσης άδειας για τη ρυμούλκηση?
Αληθεύει ότι μπορώ να βγάλω προσωρινή άδεια? (Η μεταφορά θα γίνει μια φορά και το σκάφος θα μείνει Θεσσαλονίκη)

Αντιγράφω την απάντηση που έδωσα και στην αρχική σου ερώτηση φίλε kostinos:

Ότι χρειάζεσαι για την έκδοση άδειας ρυμούλκησης θα το βρεις εδώ:
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345 (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345)

Για προσωρινή δέν γνωρίζω και καλύτερα είναι να ρωτήσεις στο ΚΕΠ που θα ετοιμάσεις και τα χαρτιά.

cataman
07-08-2009, 11:05
Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

Γιάννης.

Η γνώμη του mitsiko είναι σεβαστή μιας και είναι πρώην κάτοχος catamaran DART 18 και θέλαμε να ακούσουμε μια τέτοια γνώμη.
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά που ανέφερε (άποψη μου βέβαια) ότι για να κάνει κάποιος ιστιοπλοΐα με catamaran όταν δεν ξέρει καθόλου δεν χρειάζεται να μάθει σε μονοκάρινο για να πάει μετά σε δικάρινο. Ο φίλος κουμπάρος μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα σε αυτό.
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι πάντως να επαναφέρεις ένα catamaran που έχει ανατραπεί χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια και κόπο και μερικούς από αυτούς τους τρόπους μπορούμε να τους δούμε εδώ:
http://www.sunjammers.com/category/righting_systems (http://www.sunjammers.com/category/righting_systems)

Τέλος Γιάννη θα σου πρότεινα αφού είσαι Θεσσαλονίκη να επισκεφτείς την ostria μήπως έχει κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή μιας και από εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα συντήρησης και ανταλλακτικών.
Γράψου και σε κάνα ιστιοπλοϊκό σύλλογο (νομίζω στα μέλη τους αφήνουν να παρκάρουν στις εγκαταστάσεις τους τα σκάφη των μελών τους) και έλυσες το θέμα της μεταφοράς.

kostinos
10-08-2009, 11:11
Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

Γιάννης.
Πήγαινε μια βόλτα απο τον Κατσαρέα στην Ανθέων. Φτιάχνει αντίγραφα καταμαράν hobbie cat και τα πουλάει 4600 μαζί με το τρέιλερ.
Για αποθήκευση και ρίξιμο στη θάλασσα στην Περαία υπάρχει ο "ιστιοπλοικος όμιλος καταμαράν ο Τορωναίος" στις εγκαταστάσεις του Κ που είναι αθλητικός όμιλος για άτομα με ειδικές ανάγκες.
Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν τα σκάφη αυτά πρέπει να έχουν λεμβολόγιο ή δεν είναι απαραίτητο επειδή είναι αθλητικά.

mitsikos
10-08-2009, 15:01
συμφωνω και εγω με τον cataman οτι δεν χρειαζεται να εχεις εμπειρια σε μονοκαρινα για να μεταπηδησεις στα catamaran. Εγω ξεκινησα να ασχολουμαι με τα catamaran στα 27 μου παροτρινομενος απο κάτι φιλους χωρις να εχω καθολου εμπειρια με ιστιοπλοια. στην αρχη παρακολουθησα καποια μαθηματα με καποιο δασκαλο εδω στον τοπικο ναυτικο ομιλο (μενω στη Παρο) και αργοτερα οταν αγορασα μαζι με ενα φιλο μου το dart το παληκαρι που μας το πουλησε ειχε πολυ εμπειρια και αφου καναμε μερικες βολτες μαζι του, μετα αρχισαμε να το βγαζουμε μονοι μας.Εδω να επισημανω οτι τα catamaran ειναι σκαφη που πρεπει να εχουν πληρωμα αποτελουμενο απο δυο ατομα.Πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος και οι καιρικες συνθηκες πολυ καλες για να χειριστεις ενα catamaran με δυο πανια μονος σου. Ikom οταν λεω να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητικη ιστιοπλοια δεν εννοω να πας για αγωνες, κι εγω με το catamaran δεν ετρεξα ποτε σε αγωνες ,απολαμβαναμε την γρηγορη πλευση που εχουν τα συγκεκριμενα σκαφη κανοντας ''κοντρες'' με τις λαντζες και τα ψαροκαικα . θα επιμεινω οτι με φοβιζει η αγορα ενος σκαφους που δεν εισαγεται και μη εχοντας κανει μια βολτα με αυτο. Καλη ιδεα ειναι και αυτο που σου λεει ο kοtsinos να πας μια βολτα απο το Τορωναιο που εχουν μεγαλη εμπειρια στα catamaran να σου πουν τη γνωμη τους. ελπιζω να σε βοηθαω, ειμαι στην διαθεση σου να με ρωτησεις οτι θελεις.
cataman φανταστικο το θεμα σου με τα multihulls trimaran

cataman
10-08-2009, 22:13
Πήγαινε μια βόλτα απο τον Κατσαρέα στην Ανθέων. Φτιάχνει αντίγραφα καταμαράν hobbie cat και τα πουλάει 4600 μαζί με το τρέιλερ.
Για αποθήκευση και ρίξιμο στη θάλασσα στην Περαία υπάρχει ο "ιστιοπλοικος όμιλος καταμαράν ο Τορωναίος" στις εγκαταστάσεις του Κ που είναι αθλητικός όμιλος για άτομα με ειδικές ανάγκες.
Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν τα σκάφη αυτά πρέπει να έχουν λεμβολόγιο ή δεν είναι απαραίτητο επειδή είναι αθλητικά.

Καταρχήν σε ευχαριστούμε φίλε kostinos για την πρόταση του συγκεκριμένου καταστήματος, δεν το γνώριζα αν και έχω ψάξει σχεδόν όλο το web για ότι αφορά τα catamaran στην Ελλάδα (καταστήματα - ιστιοπλοικοί όμιλοι κ.α). Επισκέφτηκα ήδη τον ιστοσελίδα του και πιστεύω ότι θα κάνει και το ίδιο ο φίλος Γιάννης(ikom).

Όσον αφορά τον ''Ιστιοπλοικό Όμιλο Καταμαράν ο Τορωναίος'', χωρίς να θέλω να βγούμε από το θέμα μας, θα ήθελα άν έχεις περισσότερες πληροφορίες για αυτόν το όμιλο ή γνωρίζεις κάποιον που είναι μέλος τους θα μας χρειαστούν. Άν και έχω τα στοιχεία τους ακόμα δεν έχω έρθει σε επαφή μαζί τους, ετοιμάζω αναφορά για αυτόν τον μοναδικό για την Ελλάδα ιστιοπλοικό όμιλο για καταμαραν και μάλιστα για άτομα με ειδικές ανάγκες.

Για λεμβολόγιο έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται, αλλά ας ρωτήσει καλύτερα στο Λιμεναρχείο εκτός άν μας πεί κάποιο άλλο μέλος που γνωρίζει σίγουρα.


.............Εδω να επισημανω οτι τα catamaran ειναι σκαφη που πρεπει να εχουν πληρωμα αποτελουμενο απο δυο ατομα.Πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος και οι καιρικες συνθηκες πολυ καλες για να χειριστεις ενα catamaran με δυο πανια μονος σου. Ikom οταν λεω να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητικη ιστιοπλοια δεν εννοω να πας για αγωνες, κι εγω με το catamaran δεν ετρεξα ποτε σε αγωνες, απολαμβαναμε την γρηγορη πλευση που εχουν τα συγκεκριμενα σκαφη κανοντας ''κοντρες'' με τις λαντζες και τα ψαροκαικα.......

Φίλε mitsikos σου το ξάνα είπα και θα το επαναλάβω, η γνώμη σου και η εμπειρία σου είναι παραπάνω από σεβαστές και ευπρόσδεκτες μιάς και είσαι πρώην κάτοχος catamaran. Πιστεύω να τις λάβει υπόψη ο Γιάννης.


...cataman φανταστικο το θεμα σου με τα multihulls trimaran
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

mitsikos
10-08-2009, 22:34
να και σχετικη νομοθεσιαγια τα catamaran http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52083&stc=1&d=1249936446

cataman
10-08-2009, 23:43
Ή το σημειωματάριο μου έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει το συγκεκριμένο αρχείο ή κάτι δεν έχεις ανεβάσει σωστά.
Από πιό post είναι αυτό το φεκ και τί αναφέρει μέσα?

mitsikos
11-08-2009, 19:49
Ή το σημειωματάριο μου έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει το συγκεκριμένο αρχείο ή κάτι δεν έχεις ανεβάσει σωστά.
Από πιό post είναι αυτό το φεκ και τί αναφέρει μέσα?

εγω δεν εκανα σωστο ανεβασμα, προσπαθησε σε αυτη τη διευθυνση http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=27245&page=2&from=&to=
και ανοιξε το φεκ 444 γενικος κανονισμος λιμενος αριθμ. 20 αρθρο 19 αναφερεται στα catamaran

cataman
11-08-2009, 22:32
Σε ευχαριστούμε φίλε mitsiko.
Εγώ ήξερα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πλέει στην θάλασσα πρέπει να είναι δηλωμένο στο λιμεναρχείο. Αυτό το φεκ το επιβεβαιώνει.

ikom
18-08-2009, 10:31
Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά χρήσιμες συμβουλές! Τον Κατσαρέα τον είχα δει σε μια έκθεση στο Λευκό Πύργο και μου είχε αρέσει πολύ, αλλά δεν ήξερα ότι είχε και catamaran. Σίγουρα θα περάσω μια βόλτα και από εκεί και από τον όμιλο ΤΟΡΩΝΑΙΟΣ. Όσο για παρέα για να είμαστε 2 άτομα, όλο και κάτι θα βρεθεί αφού ήδη έχει αρχίσει να υπάρχει ενδιαφέρον ;)

Γιάννης.

cataman
01-09-2009, 08:53
Γιάννη περιμένουμε νεότερα σου, όσων αφορά την τελική σου απόφαση αγοράς catamaran.
Τώρα είναι η καλύτερη εποχή για ευκαιρίες γιατί πολλοί που νοικιάζουν catamaran σε παραθαλάσια μέρη μπορεί να έχουν κάποιο προς πώληση για αντικατάσταση με καινούργιο.

chpsomiadis
05-06-2010, 23:18
Ο ιστιοπλοικος ομιλος καταμαραν τορωναιος, επαναδραστηριοποιείται με μαθήματα ιστιοπλοιας καταμαραν, πλεον σαν ΑΣ ΚΑΠΠΑ 2000.
Πληροφορίες
www.sailingtime.gr