PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή πολυεστέρα...



WINDGR
16-07-2007, 11:51
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Το πήρα το καταμαράν τελικά, και εχθές το έβγαλα βόλτα στον μαραθώνα, δυστυχώς όμως καθώς το ανέβαζα στο τρείλερ μου έπεσε κάποια στιγμή απο την μια μεριά και χτύπησα λίγο τον ενα πλωτήρα. Δεν είναι τπτ σοβαρό απλά επειδή δεν θέλω να το σκέφτομαι (είναι απο την μέσα μεριά, οπότε δεν φένεται...) θέλω να το διορθώσω. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ουσιαστικά όσο αναφορά τα υλικά που χρειάζομαι, όπως παράδειγμα, με τι θα το στοκάρω? με τι χρώμα θα το βάψω μετά? Ευχαριστώ.;)

Asterias
16-07-2007, 13:46
Θα μπορούσα να σε βοηθήσω αν είχαμε μια φωτογραφία του χτυπήματος...
Έχει φύγει μόνο το χρώμα; Έχουν φανεί τα υαλονήματα; Φαίνεται κάποιο χρώμα πίσω από το χτύπημα;

WINDGR
18-07-2007, 09:44
Θα μπορούσα να σε βοηθήσω αν είχαμε μια φωτογραφία του χτυπήματος...
Έχει φύγει μόνο το χρώμα; Έχουν φανεί τα υαλονήματα; Φαίνεται κάποιο χρώμα πίσω από το χτύπημα;

Το χτύπημα έχει μέγεθος 1 εκ. επι 0,5 εκ. Σας παραθέτω φωτο, παρατήρησα ότι έχει και μερικά ακόμα παλαιότερα, απο τον προηγούμενο κάτοχο και σε κάποια έχει μπεί κάτι σαν στόκος ο οποίος όμως έχει σκάσει και σε κάποιες περιπτώσεις είναι και έτοιμος να φύγει. Την βοηθειά σας λόγω του ότι είμαι τελειομανής και θέλω να τα φτιάξω όλα αυτά. Ευχαριστώ.

209

210

Asterias
20-07-2007, 01:25
Αρκετά κατατοπιστικές οι fotos.
Λοιπόν μέχρι να το συντηρήσεις ολοκληρωτικά, μππορείς να τα διορθώσεις με εποξικό στόκο 2 συστατικών και στο τέλος να το βάψεις με χρώμα θαλάσσης το οποίο είναι συνδυασμός χρώματος και πολυεστέρα.

Πρίν στοκάρεις θα μασκάρεις το σημείο με ταινία μπλέ της 3Μ σε σχήμα τετραγώνου γιατί είναι πολύ εύκολο να κάνεις το σκάφος χάλια με υλικά τα οποία δεν βγαίνουν εύκολα.

Πρέπει να το επισκευάσεις πρίν ξαναπέσει στο νερό γιατί έχουν φανεί τα υαλονήματα, τα οποία δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με το νερό. Γενικά όλα τα υλικά τα οποία μπαίνουν πάνω από τα υαλονήματα σαν δουλειά τους έχουν να προστατέψουν-αδιαβροχοποιήσουν το υλικό κατασκευής του σκάφους που είναι τα υαλονήματα σε ένωση με πολυστέρα.

γενικά τα πολυεστερικά κινδυνεύουν από την όσμωση, η οποία είναι η διαδικάσια κατά τη οποία αρχικά σταγονίδια και μετά σταγόνες νερού εισβάλλουν ανάμεσα στα υαλονήματα και τον πολυέστερα και χαλάν την ένωση τους με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να σαπίζει το συγκεκριμένο σημείο και αν δεν προσέξουμε αρκετά χάνουνε και το σκάφος.
(Δεν είναι τόσο σοβαρό αυτό της φωτογραφίας απλά μη το αφήσεις)

Τα υλικά θα τα βρείς εδώ: http://www.aandreou.gr/greek/index.htm (http://www.aandreou.gr/greek/index.htm)