PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθήματα ιστιοπλοΐας



Maroulis Nikos
08-03-2005, 08:47
Το naytilia.gr κανονίζει για μαθήματα Ιστιοπλοίας

efouskayak
08-03-2005, 15:07
Ποιές ημέρες και ώρες γίνονται συνήθως τα μαθήματα το γνωρίζεις ή είναι νωρίς ακόμα; επισης το κόστος των μαθημάτων; υπάρχουν προυποθέσεις ; :?:

stavrian_kouvari
12-03-2005, 00:23
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΈΓΙΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΉΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟ!
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
ΦΙΛΙΚΑ!
ΣΤΑΥΡΙΑΝΗ!
:oops:

Maraki
22-03-2005, 11:54
:P Καλημέρα σε όλους! Μαρία το όνομα μου και σαν νέο μέλος.... Αναμένω πληροφορίες για τα μαθήματα και τις εκδρομές. θα χαρώ πολύ να σας γνωρίσω απο κοντά. Έχω ενημερωθεί από τον Νίκο και ο ενθουσιασμός του με έχει ξεσηκώσει! Καλή συνέχεια και ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!! :P

Tatyanna
13-05-2005, 12:15
Τελικά τι εγινε με τα μαθηματα ιστιοπλοιας?......Και εγω ενδιαφερομαι αν κανονιστει :D

Asterias
26-05-2005, 15:13
Τατιάνα ακόμα δεν έχει κανονιστεί κάτι συγκεκριμένο!!

Περιμένουμε να γίνουν κάποιες κινήσεις σχετικά με την αγωνιστική ιστιοπλοϊα, μόλις βγάλουμε άκρη, θα ξεκινήσει και η διαδικασία και για μαθήματα που θα μπορούν να σου εξασφαλίσουν δίπλωμα ανοιχτής θαλάσσης, μεσω συνεργασίας του naytilia.gr και κάποιου ομίλου και με τη συλλογή αξιόλογων εκπαιδευτών του χώρου.

Το σίγουρο είναι πως η διαδικασία αυτή δεν θα γίνει άμεσα!!!

Ευχαριστούμε για το ενφδιαφέρον.

triad
26-05-2005, 15:21
Κ ΓΩ, ΚΓΩ. ΑΡΚΕΙ ΝΗ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ... :(

sailing_2004
27-05-2005, 02:55
Παιδιά θα ενημερωθώ για τα τελευταία νέα από τον Α.Ν.Ο.Γ. που το πήρα εγώ και θα σας ενημερώσω. Για μένα τότε πάντως ήταν η πιο φθηνή σχολή και η πιο σύντομη. Ωστώσο ρωτήστε αλλού και εσείς. Συνήθως αυτό που διαφέρει είναι η τιμή και ίσως η διάρκεια αλλιώς όλοι τα ίδια σου μαθαίνουν!

Φιλικά,
Νίκος

triad
27-05-2005, 08:30
[quote="sailing_2004"]Παιδιά θα ενημερωθώ για τα τελευταία νέα από τον Α.Ν.Ο.Γ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΣΥ ΑΝΟΓ? Κ ΓΩ-ΠΡΟ ΑΜΝΗΜΟΝΕΥΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ, ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΕΙ

sailing_2004
27-05-2005, 10:44
Καλημέρα triad,
Οι περισσότεροι, καλά οργανωμένοι όμιλοι έχουν σχολές ανοιχτής απλά εγώ ήμουν πριν δύο χρόνια προπονητής εκεί και είπα να το κάνω εκεί...λόγω...ευκολιών!!!!

Νίκος

Asterias
27-05-2005, 13:54
Don`t worry!!!

Κι εγώ φοιτητής είμαι..!!

Η προσπάθεια που θα γίνει από εμάς όπως εξήγησα και παραπάνω, θα είναι ανοιχτή για όλα τα μέλη του Naytilia.gr, θα βρούμε τους καλύτερους ανθρώπους του χώρου για αυτή τη δουλεία.
Έχω επαναλάβει ότι κάποια τέτοια πράγματα που θα γίνονται από το naytilia.gr δε θα γίνονται, για να πούμε ότι τα κάναμε, έχουμε μια δυναμική που μας επιτρέπει να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να δημιουργήσουμε μια άρτια παράδοση στο αντικείμενο αυτό.

Έχω φάει σκάλωμα με τη παράδοση ε;;

Θα εξηγήσω το σκεπτικό μου και για ποιο λόγο το λέω και το ξαναλέω....

efouskayak
27-05-2005, 14:12
Don`t worry!!!

Έχω φάει σκάλωμα με τη παράδοση ε;;

Θα εξηγήσω το σκεπτικό μου και για ποιο λόγο το λέω και το ξαναλέω....

Και πολύ καλά κάνεις :!:

sailing_2004
27-05-2005, 23:47
Για πληροφορίες σχετικά με τη σχολή Ανοιχτής του Α.Ν.Ο.Γ. στο
http://www.anog.gr/gr/sxo_anoixt.htm
Η μόνη διαφορά είναι ότι για διευκόλυνση των μαθητευομένων τα θεωρητικά μαθήματα θα γίνονται νωρίς πριν από τα πρακτικά.

Φιλικά,
Νίκος

spithas
13-09-2005, 08:45
Γειά χαρά σε όλους/ες. Εόμαι απο τα νέα μέλη του site και πραγματικά νοιώθω πολύ ικανοποιημένος απο αυτό. Anyway, στο θέμα μας, έχω και εγώ δίπλωμα skipper και μάλιστα απο σχολή Ολυμπιονίκη (Κουλιγκάς) είναι πολλά αυτά που αποκομίζει κανείς απο το sailing... Τέλος Σεπτ. έχει αγώνα στη Ραφήνα.

triad
13-09-2005, 09:00
Για πληροφορίες σχετικά με τη σχολή Ανοιχτής του Α.Ν.Ο.Γ. στο
http://www.anog.gr/gr/sxo_anoixt.htm
Η μόνη διαφορά είναι ότι για διευκόλυνση των μαθητευομένων τα θεωρητικά μαθήματα θα γίνονται νωρίς πριν από τα πρακτικά.

Φιλικά,
Νίκος


ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΝΙΚΟ.ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ

spithas
13-09-2005, 09:37
παιδιά ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το site. www.kouligas.gr
Ο Τάκης (καθηγητης) είναι πολύ καλός δάσκαλος, Ολυμπιονίκης και με μεταδοτικότητα.

Asterias
13-09-2005, 13:31
Spitha, καλως ήρθες στο Naytilia.gr.

Αναμφισβήτητα είναι πολλά αυτά που κερδίζεις από την ιστιοπλοΐα...
Θα σου πώ μια φράση κάποιου φίλου, που μας είχε πεί σε μια σχολή σχετική με τη διακυβέρνηση Ν/Π σκάφους: Η αναποφασιστηκότητα σκοτώνει Δε μπορείς να φανταστείς πόσες φορές το έχω χρεισημοποιήσει στη ζωή μου αυτό.

Asterias
13-09-2005, 13:35
Μια κ αναφέρεται, όντος ο κ. Κουλιγκάς είναι από τους αξιόλογους ανθρώπους του χώρου. Απο αυτούς που ζούν κοντά στα όρια. (Έτσι έχω ακουστά)

Spitha, τη σχολή που είχε, την έχει ακόμα;

Είχα την αίσθηση πως είχε μεταφερθεί στην ιστιοπλοϊκή ομάδα του Ολυμπιακού στο Πασαλιμάνι.

spithas
14-09-2005, 08:33
Ορθόν. Τη σχολή στο Καλαμάκι την έκλεισε πρίν 2 περίπου χρόνια. Κάλη κίνηση απο τη Γραμματεία Αθλητισμού, υποχρέωσε όλους τουσ ανίδεους υποτιθέμενους δασκάλους να κλείσουν. Πλέον μόνο σύλλογοι εγγεκριμένοι απο τη Γραμμ. μπορούν να λειτουργούν και να εκδίδουν διπλώματα. Κάλη κίνηση πιστεύω γιατί είχε γεμίσει ο τόπος τύπους που επειδή είχαν ενα σκάφος και γνωστούς έκαναν μαθήματα αυτοκτονίας. Είχα ακόυσει οτι απο το 2005 θα άρχιζε η χορήγηση διπλωμάτων απο το Υπουργείο μέσω εξετάσεων στα λιμεναρχεία, όπως και με τα ταχύπλοα.

Asterias
14-09-2005, 20:05
Spitha, ανοίγεις μια συζήτηση με πολύ μεγάλη σημασία για το χώρο.

Είναι και δική μου παρατήρηση πως η όλη διαδικασία χορήγησης διπλωμάτων για σκάφη τουλάχιστον Ανοιχτής θαλάσσης, στο σύνολό της, δεν είναι και η αρτιότερη.

Έχω την αίσθηση πως πριν από μερικά χρόνια, μπορούσες να βγάλεις σκάφος στη θάλασσα με την εξής μέθοδο:
μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία υπέγραφες την παρακάτω φράση: ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ._

Από τότε κάποια πραγματάκια άλλαξαν, χωρίς βέβαια να σημαίνει, πως υπάρχων τρόπος με βρίσκει σύμφωνο. Να δεις νούφαρα με όλη τη σημασία της λέξεως που έχουν δίπλωμα Ανοιχτής.

Και το κακό με την όλη υπόθεση ποιό είναι;;; Ότι η μπάλα τους παίρνει όλους... Υπάρχουν όμιλοι σοβαροί και καθώς πρέπει σε αυτά τα θέματα, αλλά υπάρχουν και άλλοι που για να πάρεις το δίπλωμα αρκεί να είσαι λίγακι εμφανίσιμος.

Για να μη μακρυγορώ και πολύ αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο συνοιρμός μου, ότι κυκλοφορούν στις Ελληνικές Θάλασσες κυβερνήτες σκαφών ανοιχτής θαλάσσης που τα πτυχία τους (από όσο γνωρίζω) δε φέρουν σφραγίδα του Ελληνικού Κράτους.

Γιατι δηλαδή για το αυτοκίνητο πρέπει να πάς σε ειδικούς εξεταστές που τους ορίζει η πολιτεία και για τα σκάφη όχι;;;;

Κ μια άλλη απορία... Το λιμενικό Σώμα, το κατά Νόμον, υπεύθυνο για την ασφάλεια της Ναυσιπλοΐας (εξαιρουμένου του Πολεμικού Ναυτικού που κάνει άρτια τη δουλεία του) κάνει κάτι γι`αυτό;;

Έχει τρίξει τα δόντια σε κανέναν αρμόδιο;;

Ή μόνο κυνηγάει τους ανίδεους;;

Marabou
19-09-2005, 11:41
ρε Αστερία στην Ελλάδα ζούμε όχι στην Ελβετία.....

Είναι που είναι ακριβό το "σπορ"..... Ξαφνικά θα γίνουν και οι εξεταστές ιστιοπλοΐας πάμπλουτοι από το λάδωμα....

Άλλο το αμάξι... πας μπρος - πισω - παρκάρεις και έτοιμος..... Φαντάζεσαι να έχεις αιμοσταγή δημόσιο υπαλληλοεξεταστή να σε εξετάζει στη θάλασσα... αν μπορείς να κάνεις τακ;

όπου μπαίνει στρογγυλή σφραγίδα μπαίνουν και ευθύνες ... και το να κρατικοποιηθεί με Μοντέρνο τρόπο κάτι τέτοιο είναι πολύ μεγάλη ιστορία....

Σε πολλές χώρες του εξωτερικού τα μαθήματα γίνονται "κατ' οίκον" παίρνεις το δάσκαλο στο σκάφος σου ή στου φίλου σου σε μαθαίνει σε εξετάζει και σου δίνει το πτυχίο... έεεφυγες (όχι ότι είναι καλό αυτό)

jerry_p
19-09-2005, 15:36
Αστερία, έχεις απόλυτο δίκιο.

Να σε πληροφορήσω, ότι μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει καμία ουσιαστική αλλαγή, παρά κάποιες εξαγγελίες. Ιδιωτικό ιστιοπλοικό σκάφος ακόμα και σήμερα παίρνει απόπλου χωρίς ΚΑΝΕΝΑ είδους δίπλωμα, ούτε αυτά των ομίλων, μέχρι το μήκος των 15 μέτρων (εάν δεν κάνω λάθος).

Ξέρετε πόσους τόννους ζυγίζει ένα ιστιοπλοικό 15 μέτρων και τι δυσκολίες έχει στο χειρισμό του ?

Τα διπλώματα απαιτούνται στα επαγγελματικά σκάφη, αλλά ακόμα και σε αυτά αυτό παρακάμπτεται όταν ο ναυλωτής είναι ξένος.

Η διαδικασία απόκτησης διπλώματος ταχυπλόου σκάφους, δεν προσεγγίζει ούτε κατά διάνοια αυτή του αυτοκινήτου (που και αυτή είναι απαράδεκτη). Πάρα πολλοί δε το έχουν παραλάβει στο σπίτι τους. Γνωρίζετε ότι με αυτό το δίπλωμα, που και σε ιδανικές συνθήκες το παίρνεις με εξέταση σε ένα ταχύπλοο ασήμαντου εκτοπμίσματος, ελάχιστων μέτρων και καμιά εικοσαριά ίππων μηχανή, μπορείς να κυβερνήσεις (πάλι εάν δεν κάνω κάποιο μικρό λάθος) ένα σκάφος 15 μέτρων δεκάδων τόννων (αντίστοιχων κόρων) με κινητήρες εκατοντάδων ίππων ? Η σχέση των μέσων μεταξύ τους είναι πολυ χειρότερη αυτής μεταξύ μοτοποδηλάτου και νταλίκας, γιατί εκεί τουλάχιστον το οδόστρωμα είναι σταθερό και δεν επηρεάζει το όχημα όπως η θάλασσα και ο αέρας.

Μετά από όλα αυτά, και με δεδομένο ότι δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό (ας αντιγράψουμε τις διαδικασίες από σύγχρονα κράτη), νομίζω ότι δυστυχώς ζούμε ακόμα σε κράτος με ανύπαρκτες υποδομές, τουλάχιστον αναφορικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Asterias
20-09-2005, 02:11
Παιδιά το θέμα είναι πως στη θάλασσα, και το ξέρουμε όλοι μας, υπάρχουν άνθρωποι και ανίδεοι αλλά κυρίως επικίνδυνοι. Τα παραδείγματα δυστυχώς είναι αρκετά.

Προσωπικά έχω πολλά ερωτήματα για το ποιός μπορεί να φταίει.

Οι όμιλοι για πιο λόγο δεν διεκδικούν τη σφραγίδα και την όποια κρατική διαδικασία;

Μπαίνοντας μια κρατική σφραγίδα θα κερδιθούν πολλά πράγματα, θα ανέβουν οι απαιτήσεις, άρα θα (θεωρητικά) θα γίνουμε καλύτεροι

Αν δεν διεκδικούν κρατική σφραγίδα για πιο λόγο, δεν το κάνουν;
Δεν έχουν ακόμα εμπιστοσύνη στα αρμόδια όργανα (αν υπάρχουν για το συγκεκριμένο χώρο και το συγκεκριμένο πρόβλημα)

Η θέση της Ομοσπονδίας; Ποια είναι;

Υπάρχουν λόγοι που δικαιολογούν τη παρούσα διαδικασία; (λόγοι εμπορικότητας ή και ανάπτυξης του χώρου)

jerry_p
20-09-2005, 09:09
Φίλε αστερία,

Το πρόβλημα είναι σύνθετο αλλά φυσικά μπορεί να απλοποιηθεί.

Οι όμιλοι, κατ' αρχήν, δεν είναι οι καθ' ύλην αρμόδιοι. Δεν δημιουργήθηκαν για το σκοπό αυτό, θα μπορούσε όμως να βοηθήσουν, όπως ήδη γίνεται εξ' ανάγκης στην ιστιοπλοία ανοιχτής θάλασσας, με το σκεπτικό ότι είναι συνεχεια μίας αθλητικής δραστηριότητας (άγωνιστική ιστιοπλοία).

Στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η διακυβέρνηση ενός μεγάλου σκάφους, ιστιοπλοικού ή μηχανοκίνητου, είναι ένα ανεξάρτητο αντικείμενο το οποίο απαιτεί γνώσεις, εκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση. Αυτά πρέπει να θεσμοθετηθούν για να υπολοιούνται. Μετά την θεσμοθέτηση χρειάζεται η δημιουργία του φορέα πιστοποίησης της παροχής των συγκεκριμένων υπηρεσιών και της εποπτίας της διαδικασίας πιστοποίησης ικανότητας. Αυτός μπορεί να αυτοχρηματοδοτείται ή να είναι ιδιωτικοί αναγνωρισμένοι φορείς. Δεν χρειάζεται να εφεύρουμε τον τροχό. Το έχουν κάνει άλλοι νωρίτερα. Αρκεί να κάνουμε καλή αντιγραφή.

Οι τελικοί φορείς που θα εκπαιδεύουν θα δημιουργηθούν από μόνοι τους με συνθήκες ελεύθερης αγοράς. Θα είναι ιδιώτες, όμιλοι, κ.λ.π. και θα γίνονται όλο και καλύτεροι από τον ανταγωνισμό της αγοράς.

Αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στο παρελθόν ο Ιστιοπλοικός Όμιλος Πειραιά είχε δημιουργήσει τμήμα εκπαίδευσης για μηχανοκίνητα σκάφη στα πρόπτυπα των σχολών ανοιχτής θάλασσας με δίμηνη πρακτική εκπαίδευση 64 ωρών σε μεγάλο σκάφος και αντίστοιχη θεωρητική κ.λ.π.. Ε λοιπόν το εγχείρημα δεν προχώρησε και ας έχουμε τοσες εκατοντάδες μεγάλα μηχανοκίνητα, κυβερνούμενα από τους ιδιοκτήτες τους, σκάφη. Δεν υπήρχε θεσμικό πλαίσιο να υποστηρίξει την προσπάθεια αυτή.

Το λιμενικό δεν είναι οργανωμένο για να κάνει αυτή τη δουλειά, ούτε αξίζει τον κόπο να πάρεις έναν άσχετο και χωρίς υποδομές "γίγαντα" και να προσπαθείς να τον μάθεις, μεταξύ τόσων άλλων, να "φτιάχνει και κουλουράκια". Φτιάχνεις έναν ευέλικτο μικρό και συγχρονο φορέα με άριστα αποτελέσματα και συγκριτικά ελάχιστο κόστος (για την ακρίβεια αγοράζεις τις υπηρεσίες, εναλλακτικά). Το ΥΕΝ αρκεί να θέσει τους κανόνες και να εποπτεύσει.

Μικρά συμφέροντα που να ενοχλούνται από αυτές τις διαδικασίες θα βρείς, αλλά αυτά δεν μπορούν να αντισταθούν πολυ σε ένα καλά οργανωμένο κράτος (το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ?? ). Κατ' αρχήν οι ευκατάστατοι άσχετοι ιδιοκτήτες μεγάλων μηχανοκίνητων που κινούνται με την νοοτροπία του "τι μας λές ρε .... ξέρω εγώ ....). Δεύτεροι έρχονται οι εταιρείες ναυλώσεων σκαφών αναψυχής, οι οποίες σήμερα, ειδικά σε ξένους, ναυλώνουν οτιδήποτε σε οποιονδήποτε. Τι έχουν να χάσουν άλλωστε ?? Τα σκάφη είναι ιδιωτών με ή χωρίς χρηματοδοτικά προγράμματα, οι ασφάλειες καλύπτουν τις ζημιές και οι εγγυήσεις τις πρώτες εκταμιεύσεις, αυτοί εισπράτουν το ποσοστό τους, όλα καλά. Η αγορά είναι σφιχτή .... το bareboat είναι ανταγωνιστικώτερο έτσι, χωρίς ορθολογικούς κανόνες. Τρίτοι είναι οι "ταχύπλοοι" με μικρά σκάφη αναψυχής. Αυτοί φοβούνται ότι θα τους πάρει η μπάλα και αυτούς και κατά τα άλλα φυσικά "δεν χρειάζονται εκπαίδευση" κατά τη γνώμη τους. Και πάει λέγοντας ...

Όλα τα ανωτέρω σχόλια, φυσικά δεν αφορούν το σύνολο των εμπλεκομένων με τη θάλασσα. Πολλοί έχουν σοβαρή και υπεύθυνη αντιμετώπιση σε όλα τα θέματα, αλλά απλά είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πρωτοβουλίας τους και όχι αποτέλεσμα καλής λειτουτργίας ενός οργανωμένου συστήματος.

spithas
23-09-2005, 09:03
Παιδιά το θέμα μου φαίνεται οτι είναι μακρυσκελές και πολύπτυχο.
Δέ νομίζω οτι απο εδώ θα δωσουμε τη λύση ακόμα και αν τη βρούμε.
Γνώμη μου είναι πως οι Λιμενικοί πρέπει να αρχίσουν να δουλεύουν ουσιαστικά στην ξηρά και στη θάλασσα και όχι να θεωρούν εαυτόν βασιλικότερο του βασιλέως και γενικώς συμπεριφέρονται σαν δημόσιοι υπάληλλοι.
Παρόλο που έχω δύο πολύ καλούς φίλους στο Σώμα, θεωρώ οτι δε δουλεύουν αλλά μας δουλέυουν. Ο ένας φίλος μου μάλιστα σχολιάζει τους άλλους σαν νερόμπατσους!!!

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ αλλά εξακολουθώ να πιστεύω οτι πρέπει να αρχίσουν κάποτε να πειτουργούν στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων τους και όχι σαν Σερίφηδες στην Άγρια Δύση.

Επι του θέματος τώρα, να ξέρετε οτι κανενος μας το δίπλωμα δέν έχει ισχύ σε χώρες του εξωτερικού σε εταιρίες ενοικιάσεως σκαφών. Εκφέρω προσωπική εμπειρία στη Δανία. Θα έπρεπε να είναι κρατικά πιστοποιημένο το δίπλωμα μου είπαν και δίκιο είχαν, θα μπορούσα να το είχα φτιάξει μονος μου σε υπολογιστή.

Asterias
23-09-2005, 13:38
To αν μπορεί να δωθεί λύση από εδώ, από μια κουβέντα ή έναν προβληματισμό είναι κάτι που δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Ένας σημαντικότατος παράγοντας στην επίλυση κάποιου προβλήματος, του όποιου προβλήματος, είναι πρώτα απ΄ όλα ο εντοπισμός του και μετά όλα τα άλλα. :wink:

Οι άνθρωποι του Λιμενικού δε νομίζω πως είναι κουκιά στο ίδιο σακούλι!!!
Ξεχωρίζουν, και στη τελική είναι αυτοί που θα σπεύσουν να σε σώσουν (κυριολεκτικά) όταν τους χρειαστείς, είναι λογικό να δρούν δημοσιο-υπαλληλικά όταν δεν έχουν τι να κάνουν. Όμως είναι πάντα εκεί!

Η δράση του απλού λιμενικού δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα.

Ίσως έχει να κάνει η όποια πολιτική του Λ.Σ. σε ελένγχει έαν έχεις τα απαραίτητα εφόδια για εκτελείς ασφαλή ταξίδια, αλλά δε διενεργεί διαδικασίες εξέτασης για να αποκτήσεις το δίπλωμά σου, το αφήνει αλλού.

spithas
23-09-2005, 14:40
[quote="Asterias"] είναι λογικό να δρούν δημοσιο-υπαλληλικά όταν δεν έχουν τι να κάνουν.

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!! :!:
ΟΜΩΣ: δε δέχομαι προσωπικό του ΛΣ (το οποίο είναι ΣΩΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ) να λέει ή ακόμα χειρότερα να δείχνει οτι δεν έχει κάτι να κάνει. Προσωπικά εργάζομαι απέναντι απο το Αρχηγείο τους, και έχω βαρεθεί να τους/ες βλέπω να πίνουν καφεδάκι με τη στολή (χώρις γαλόνι και καπέλο, γιατί τους βαρένει) καθισμένοι σε αγέλες στο "ΓΡΗΓΟΡΗ" πιάνοντας 2-3 τραπεζάκια για να χωρέσουν. Και αυτό γίνεται όλη τη μέρα. Ακόμα δε δέχομαι να τους βλέπω να κάνουν βόλτες στο Πασαλιμάνι με στολή και υπηρεσιακά οχήματα (για καφε πάλι στο UP DOWN - IGOUANA) ή ακόμα να καμακώνουν κοπέλες στην Ακτή Μιαούλη πάλι με υπηρεσιακά (έτυχε στη γραμματέα μου να της προτείνει να την πάει πιο κάτω στη δουλειά της και μετά "κερνάω καφέ στη Γλυφάδα" όπως κυριολεκτικά της είπε το "όργανο" με το τζιπάκι του ΛΣ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ υπάρχουν στο 'Ιδρυμα. (γιατι ιδρυμα θυμίζει) αλλά τους αμαυρώνουν οι κακοί. :cry:

Φιλε asteria μη μείνουμε σε αυτό όμως. Το σίγουρο είναι πως πρέπει η Πολιτεία να Νομοθετήσει ΣΩΣΤΑ και ΠΛΗΡΩΣ και μετά να αναζητήσουμε ευθύνες στα όργανα εφαρμογής των Νόμων (αν υπάρχουν) :!:

Asterias
20-10-2005, 15:30
Spitha θα μείνω στις τελευταίες σου λέξεις.

Ένα από τα προβλήματα που επίσης νομίζω ότι υπάρχουν σχετικά με το θέμα αυτό είναι το κατά πόσο υπάρχει ενημέρωση στα αρμόδια όργανα θεσμοθέτησης του χώρου.

Γνωρίζουν ότι τα διπλώματα χορηγούνται κατ` αυτόν το τρόπο;;;

synodigos
03-09-2006, 20:31
Γεια χαρα σε ολους.Το ονομα μου ειναι πετρος.προσφατα(προχθες δηλαδη) ειχα το πρwτο μου ταξιδι μoυ ταξιδι (σκιαθος-μαρινα αλιμου)με καπετανιους τον φιλο μου gmav κ τον αδελφο του.Μετα το τελος της εξεταστικης (φοιτητης βλεπετε ακομα) θα ξεκινησw μαθηματα στον ναυτικο ομιλο βολου για αποκτηση διπλwματος.Οποιος απο την ευρυτερη περιοχη ενδιαφερεται ας γραψει ενα post wστε να ακολουθησει το γκρουπακι.Κοστος γυρw στα 350 ευρw κ διαρκεια περιπου 1,5 μηνα. Την εναρξη τwν μαθηματwν την υπολογιζw γυρw στις. 20 οκτwβρη.

καλες θαλασσες σε ολους!

Asterias
05-09-2006, 01:25
Καλως ήλθες στη παρέα μας.

Συγχαρητήρια και για το ταξίδι και για την έναρξη των μαθημάτων.
Έχει τύχει πρίν από 3χρόνια να κάνω κομμάτι του ταξιδιού σας ανάποδα. Από Ράχες (Μετά το Καραβόμυλο πριν το Αχλάδι) μέχρι Σκιάθο, η αρχή του ταξιδιδιού μας πέτυχε με ένα καλό μπουρίνι έξω από το Αχλάδι στο Διάυλο των Ωρεών. Όπως επίσης τυχαίνει να είμαστε κ συμπατριώτες. Εγώ βέβαια εκ καταγωγής όχι εκ διαμονής στον όμορφο Βόλο.

gmav
08-09-2006, 12:41
...... τον φιλο μου gmav κ τον αδελφο του.Μετα ....


Αρχηγέ μου, καλως ήρθες και στο εδώ forum....:D
αντε και πάμε δυνατά στην ιστιοπλοϊα!!!!!!!! :D :D :D

george_pap
12-02-2007, 22:19
Ψάχνω για σχολή αρχαρίων ανοικτής θάλασσας και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για τις σχολές που λειτουργούν στην Αθήνα. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια για το ΝΟ Καλαμακίου (αν και με βολεύει γιατί μένω στον Άλιμο) και αρκετά καλά λόγια για ΝΟΠΦ ΚΑΙ ΠΟΙΑΘ.

Ευχαριστώ

lifesea
13-02-2007, 10:39
Ψάχνω για σχολή αρχαρίων ανοικτής θάλασσας και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για τις σχολές που λειτουργούν στην Αθήνα. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια για το ΝΟ Καλαμακίου (αν και με βολεύει γιατί μένω στον Άλιμο) και αρκετά καλά λόγια για ΝΟΠΦ ΚΑΙ ΠΟΙΑΘ.

Ευχαριστώ

Καλημερα,
εχω κανει και το Αρχαριων και το Αγωνιστικο στον ΠΟΙΑΘ και ειμαι ευχαριστημενη. . . θα στο πρότεινα.(και δεν ειναι μακρια απο το σπιτι σου)

ριξε και ματια εδω www.horc.gr

synodigos
03-03-2007, 17:24
Στις 17 Μαρτιου ξεκιναει το ανοιξιατικο τμημα μαθηματων του ιστιοπλοικου ομιλου ανοικτης θαλασσης Βολου.Οσοι φιλοι ενδιαφερονται μπορουν να επικοινωνησουν με τον ομιλο ή να μου στειλουν pm για περαιτερω πληροφοριες.
Καλες θαλασσες σε ολους!

erou
23-04-2007, 18:19
Δυστυχώς δεν είναι όλες οι σχολές ίδιες και δεν σου μαθαίνουν όλοι τα ίδια πράγματα όπως διάβασε σε άλλο post. Καλά θα κάνεις-κάνετε να ενημερώνεστε περί προγραμμάτων και μαθημάτων με προσοχή. Η διάρκεια και το κόστος επίσης αποτελεούν κριτήριο, αλλά αν ψάχνεται το εύκολα και γρήγορα αναρωτηθείτε μήπως δεν κάνετε για θάλασσα...

Έχετε επίσης υπόψη σας ότι οι απόφοιτοι κάθε σχολής θεωρούν τη δική τους κορυφαία (λες και έχουν παει και αλλου και μπορούν να συγκρίνουν) οπότε προσπαθήστε να βρείτε ανθρώπους έμπειρους από το χώρο της ιστιοπλοΐας να σας πουν τη γνώμη τους.

Πάντως, μη βιάζεστε και μην πάτε να κάνετε οικονομία. Τα αγαθά κόποις κτώνται...

evridiki
25-04-2007, 08:28
Ψάχνω για σχολή αρχαρίων ανοικτής θάλασσας και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για τις σχολές που λειτουργούν στην Αθήνα. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια για το ΝΟ Καλαμακίου (αν και με βολεύει γιατί μένω στον Άλιμο) και αρκετά καλά λόγια για ΝΟΠΦ ΚΑΙ ΠΟΙΑΘ.

Ευχαριστώ

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΠ...ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ...ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΕΜΝΟΣ ΟΜΙΛΟΣ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ 50% ΣΤΟΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ-ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ....ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ....

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ.....ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ....

ΚΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

evridiki
25-04-2007, 08:29
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΠ...ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ...ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΕΜΝΟΣ ΟΜΙΛΟΣ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ 50% ΣΤΟΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ-ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ....ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ....

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ.....ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ....

ΚΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

WWW.IOP.GR (http://www.IOP.GR)

jerry_p
25-04-2007, 17:45
:D ΝΑΙΙΙΙ!!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ....ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΠ!!!
ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?


ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΠ...ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ...ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΕΜΝΟΣ ΟΜΙΛΟΣ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ 50% ΣΤΟΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ-ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ....ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ....

ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ.....ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ....

ΚΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Εάν διακρίνω καλά, τρέφεις βλέψεις προς την συμμετοχή σε αγώνες, οπότε ίσως μπορούμε να δούμε προτάσεις προς αυτή την κατεύθυνση.

ΥΓ. ξέχασα να σου πω χρόνια πολλά, έστω και off topic (λες να βλέπει η termi ??)

tzivas
18-05-2007, 08:09
Γεια σας παιδιά, ομολογώ οτι οταν πρωτομπήκα σε αυτό το forum, δεν περίμενα να μου ξαναρθουν στο μυαλό παλιες καλες αναμνήσεις...

Έχω μεγαλώσει σε καποιο παραλιακό μερος της Κορινθίας και έκανα ιστιοπλοία μεχρι τα 15 μου.. εχω τρέξει σε αγώνες με Optimist και αργότερα με Laser(Radial) και τα παράτησα λιγό άδοξα λόγω σχολείου!!!

Περάσανε τα χρόνια, τωρα είμαι 25 και μένω στην Αθήνα και σκέφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινήσω σιγά σιγα παλι να ασχολούμαι με ιστιοπλοϊα...

Αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία για κάποια καλή και οργανωμένη σχολή, ας το πει!!!

Υ.Γ. Να μη μου κοστήσει ομως και μια περιουσία... (ενα μισθό 800€ παιρνω) δε μπορώ να διαθέσω πολλά!!!

evridiki
18-05-2007, 09:05
Αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία για κάποια καλή και οργανωμένη σχολή, ας το πει!!!


Καλημερα "tziva"
Χαιρομαι ιδιαίτερα που ενα μέλος του forum ασχολειται απο μικρος με την ιστιοπλοια... θα ηταν πολυ ωραιο να αρχισεις και παλι....μην ξεχνας οτι ποτε δεν ειναι αργα αλλα και το οτι παλια μου τεχνη κοσκινο!!
Οι σχολές ειναι αρκετες εδω στην Αθηνα. Εξαρτάται και που μενεις..
www.iop.gr (http://www.iop.gr) (Ιστιοπλοικος Ομιλος Πειραια)
www.sailingschool.gr (http://www.sailingschool.gr) (Ναυτικος Ομιλος Καλαμακιου)
www.sailing.gr/noa/ (http://www.sailing.gr/noa/) (Ναυταθλητικος Ομιλος Αθηνων)
www.falirosailing.com (http://www.falirosailing.com) (Ν.Ο.Π.Φ - Ναυτικος Ομιλος Παλ. Φαληρου)
www.horc-school.gr (http://www.horc-school.gr) (ΠΟΙΑΘ - Πανελλήνιος Όμιλος Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης και πολλες ακομα.

Το καλυτερο site για να ενημερωθεις γενικα αφου κατεχεις τις γνωσεις ειναι το www.istioploos.gr (http://www.istioploos.gr)

Προσωπική μου αποψη ... εχω αδυναμια στον ΙΟΠ. Απο εκει εχω παρει διπλωμα και το περιβαλλον ειναι πολυ φιλικο αλλα και low profil.
Δες και το θεμα "ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΕΡΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ"

Ο,τι χρειαστεις, στην διαθεση σου.

Υ.Γ. Το κοστος ειναι σχετικα μικρο...απο 380-450 το διμηνο ως εκπαιδευση(8 θεωρια και 8 πρακτικη) και μετα εξετασεις για το διπλωμα.

tzivas
18-05-2007, 17:32
Γειά σου Ευρηδίκη,
ευχαριστώ πολυ που μοιράστηκες μαζί μου τις πολύ καλες πληροφορίες σου.. Εψαξα ήδη στα site που μου είπες και πιστεύω πως σύντομα θα βρώ άκρη..

Μένω στην Πετρούπολη και όπως καταλαβάινεις, ο δρόμος για τη θάλασσα είναι ο ίδιος όπου και αν πάω(μάλλον για ΙΟΠ το βλέπω)!!! Δε σου κρύβω ότι το ποσό που ανέφερες, μου φάνηκε λιγο τσουχτερό οταν πρόκυται για Αθλητισμό-Ψυχαγωγία-Διασκέδαση... γένικα όμως θέλω πολυ κάποια στιγμή να ξαναμπλεχτώ με αυτά οπότε, τσουχτερα ξετσουχτερα, θα τα δώσω..

Ευχαριστό πολύ και πάλι! Όπου αλλού κολλήσω, πάλι εδω είμαστε....

evridiki
19-05-2007, 19:25
(μάλλον για ΙΟΠ το βλέπω)!!!



Χαιρομαι που βοηθησα. Θα προσπαθησω να γινει συναντηση με τον ΙΟΠ για Τεταρτη (23-5-07). Θα γνωριζω αυριο. Θα γινει ανακοινωση. Ελπιζω να καταφερεις να ερθεις. Θα χαρουμε πολυ.:D

SV1CDM
19-05-2007, 21:36
Γειά σου Ευρηδίκη,
ευχαριστώ πολυ που μοιράστηκες μαζί μου τις πολύ καλες πληροφορίες σου.. Εψαξα ήδη στα site που μου είπες και πιστεύω πως σύντομα θα βρώ άκρη..

Μένω στην Πετρούπολη και όπως καταλαβάινεις, ο δρόμος για τη θάλασσα είναι ο ίδιος όπου και αν πάω(μάλλον για ΙΟΠ το βλέπω)!!! Δε σου κρύβω ότι το ποσό που ανέφερες, μου φάνηκε λιγο τσουχτερό οταν πρόκυται για Αθλητισμό-Ψυχαγωγία-Διασκέδαση... γένικα όμως θέλω πολυ κάποια στιγμή να ξαναμπλεχτώ με αυτά οπότε, τσουχτερα ξετσουχτερα, θα τα δώσω..

Ευχαριστό πολύ και πάλι! Όπου αλλού κολλήσω, πάλι εδω είμαστε....




Να πώ κι εγώ 2 κουβέντες που μόλις ξεκίνησα το "σχολείο" στον ΙΟΠ.
Κι εμένα στην αρχή το ίδιο τσουχτερό μου φάνηκε...αλλά αν το αναλύσεις ως προς την διάρκεια των μαθημάτων ..πόσο καλά περνάς και τί αποκομίζεις στο τέλος δεν είναι τίποτε.
Σκέψου οτι κάθε σάβατο να πήγαινες μιά βόλτα το πρωί.. €15 θα τα χάλαγες οπότε σκέψου το.
Δημήτρης

ΥΓ εύχομαι γρήγορα να ξαναμπέις στην θάλασσα με πανί.

evridiki
21-05-2007, 10:07
μόλις ξεκίνησα το "σχολείο" στον ΙΟΠ.


Καλως ορισες στον ΙΟΠ....Πολυ καλη επιλογη...Απο το αλλο μαθημα θα βγαινεται και εκτος...και παντα με πανακι!!!! Αν εισαι στην θεωρια της Δευτερας θα δεις και τους παλιους αποφοιτους. Καλη αρχη και προσπαθησε να μαθεις αρκετα πραγματα. Να ρωτας για ο,τι απορια σου δημιουργειτε.:D

SV1CDM
21-05-2007, 21:44
Καλως ορισες στον ΙΟΠ....

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές.
Θεωρία κάνω την Τετάρτη κι έτσι μάλλον δεν θα συναντήσω τους παλαιότερους.
Οι ερωτήσεις είναι κανόνας και θα με βαρεθούν οι εκπαιδευτές να ρωτάω
Είμαι άλλωστε με την σύζυγο η οποία δεν είχε καμία επαφή με το αντικείμενο πιό πριν και πρέπει κάποιος να την βοηθήσει κυρίως στα τεχνικά θέματα της θεωρίας.
Καλό βράδυ.
Δημήτρης.

vassiliv
29-03-2008, 20:08
Γνωριζει καποιος καποιον ιστιοπλοικο ομιλο που να οργανωνει ιστιοπλοικα σεμιναρια το καλοκαιρι στην Αθηνα; (ιουλιος 2008)

jerry_p
29-03-2008, 20:37
Γνωριζει καποιος καποιον ιστιοπλοικο ομιλο που να οργανωνει ιστιοπλοικα σεμιναρια το καλοκαιρι στην Αθηνα; (ιουλιος 2008)

Διάβασε τα παραπάνω posts σε αυτό το thread, και εάν ψάχνεις κάτι διαφορετικό από μαθήματα ιστιοπλοίας αρχαρίων ή προχωρημένων, ή οτιδήποτε άλλο, κάνε μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
καλώς ήρθες στην παρέα του n@utilia ...

ALDEBARAN
23-05-2008, 20:27
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει κάποια Σχολή Ιστιοπλοΐας Ανοιχτης Θαλασσης στην περιοχή Ραφηνας. Ν.Μακρης,Λούτσας και ακόμη ποιά εποχή κατά την γνώμη του είναι καλύτερη για να μάθει κάποιος ιστιοπλοΐα (χειμώνα ή καλοκαίρι)
Ευχαριστώ

vas
26-05-2008, 09:08
για ομιλους δες εδω http://www.offshore.org.gr/club_gr.xml

προσωπικα θεωρω ιδανικη εποχη την ανοιξη για ξεκινημα, μιας και στο καπακι ερχεται το καλοκαιρι για να αξιοποιησεις τις γνωσεις σου.

evridiki
26-05-2008, 14:27
Συμφωνω με τον vas!!! Ανοιξη ειναι πολυ καλη εποχη...ισως και μαιος-ιουνιος το ιδανικο! Για αρχαριους.

Για προχωρημενους παντως το φθινοπωρο προς χειμωνα ειναι καλο λογω του οτι βλεπεις πιο εντονους καιρους και εχεις την δυνατοτητα να κανεις πραξη και εξασκηση αυτα που εχεις ηδη μαθει...

Σε προηγουμενα θεματα εχουμε τους ομιλους για την Ανατολικη Αττικη.

http://ycnol.blogspot.com/

http://www.iopor.com/home.htm

http://www.naspor.gr/index.html


ΚΑΙ γενικα για ολους...http://www.istioploos.gr/Links.htm

Κουμπαρος
26-05-2008, 15:39
Η καλύτερη εποχή να ασχοληθείς με αυτό το μαγεμένο άθλημα είναι ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ. Κρίμα να χάσεις οποιεσδήποτε ώρες χωρίς την αίσθηση του νερού και του ανέμου και να περιμένεις.
Σοβαρά τώρα ίσως δεν έχει 'καλύτερη εποχή'. Το χειμώνα κρυώνεις αλλά ντύνεσαι ενώ το καλοκαίρι ζεσταίνεσαι και ...γδύνεσαι (σεμνά και με μέτρο). Το χειμώνα μαθαίνεις να δένεις το σκάφος πιο εύκολα γιατί πολλά σκάφη είναι εκτός νερού και υπάρχει χώρος. Το καλοκαίρι πας να δέσεις σε μαρίνα και πρέπει να κάνεις μανούβρες με χειρουργική ακρίβεια. Το ταξιδάκι κάνεις κάνα ταξιδάκι με την σχολή, φουντάρεις σε κάνα κόλπο για κολύμπι κτλ, κτλ. Αν τολμάς κάντο και χειμώνα.
Τώρα σχετικά με τους καιρούς η Ευριδίκη είπε πως χειμώνα βλέπεις πιο έντονους καιρούς. Αν πέσεις σε κάνα καλοκαιρινό μελτεμάκι όμως;

ALDEBARAN
27-05-2008, 11:49
Εγινε παιδια , σας ευχαριστώ όλους

JASON12345
28-05-2008, 10:00
Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ

evridiki
28-05-2008, 10:10
Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ

Φυσικα το αθλημα ξεκινα για παιδια απο 7 ετων περιπου...Οι περισσοτερες σχολες εχουν τμηματα....για τιμες δεν γνωριζω...αρκει να παρεις τηλεφωνο εκει που σε βολευει να πας αλλα και προτιμας. Παντως και η σχολη του ΙΟΠ, ΝΟΑ αλλα και του ΝΟΕΦ εχουν καλους εκπαιδευτες.

Κουμπαρος
28-05-2008, 11:02
Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ


Υποθέτω εννοείς ιστιοπλοία τριγώνου έτσι; Όχι ανοικτής θαλάσσης.
Που θα βρεις δεν μπορώ να σου πω αλλά τα 13χρονα, ειδικά στα optimist, δεν νομίζω να έχουν κανένα πρόβλημα να μπουν. Ή ακόμη και στα laser αν είναι και λίγο μεγαλόσωμα.

ALDEBARAN
28-05-2008, 14:19
Μιας και αναφερθηκατε στα laser , μηπως ξερει καποιος ποσο στοιχιζει ενα καινουριο ή μεταχειρισμενο ;

papamarios
11-06-2008, 09:03
Προς τα φιλαράκια Niko, efouskayak, stavrian kouvari, Maraki, Tatyanna, Asterias, triad, sailing 2004,

Επειδή όπως και εσείς αγαπάτε την ιστιοπλοΐα, έτσι και εγώ και ψάχνω μανιωδώς κάποιον ή κάπου για να μάθω μια και σκοπεύω να αγοράσω ένα βαρκάκι με μηχανή και πανί. Όποιο από τα φιλαράκια βρήκε άκρη, πάσα πληροφορία δεκτή
Φιλικότατα

evridiki
11-06-2008, 10:49
Προς τα φιλαράκια Niko, efouskayak, stavrian kouvari, Maraki, Tatyanna, Asterias, triad, sailing 2004,

Επειδή όπως και εσείς αγαπάτε την ιστιοπλοΐα, έτσι και εγώ και ψάχνω μανιωδώς κάποιον ή κάπου για να μάθω μια και σκοπεύω να αγοράσω ένα βαρκάκι με μηχανή και πανί. Όποιο από τα φιλαράκια βρήκε άκρη, πάσα πληροφορία δεκτή
Φιλικότατα

Σχολες ειναι πολλες...ποια σε βολευει ομως και ποια βλεπεις πιο προσιτη αυτο απο σενα εξαρταται.... Σε αλλο θεμα θες συγκεκριμενα μαθηματα σε σκαφακι με πανι λατινι.... Περιμενω νεοτερα απο την ερευνα αγορας σου....

papamarios
11-06-2008, 20:11
Προς ευρυδικη

Τι εννοείς ότι σχολές υπάρχουνε πολλές. Φαίνεται δεν διάβασες το τελευταίο μήνυμα μου. Σε όσες σχολές αποτάθηκα, παίρνουν μόνο πιτσιρικάδες για πρωταθλητισμό. Δεν τους ενδιαφέρουν οι μεγάλες ηλικίες σαν την δική μου. Απλά δεν είμαι καλή επένδυση. Τώρα εάν εσύ έχεις καμιά καλή πρόταση εγώ εδώ είμαι και περιμένω. Ο ιστιοπλοϊκός όμιλος Φαλήρου, που είναι ο κοντινότερος και ο πιο προσιτός, μια και αναφέρεσαι στην πολυτέλεια της επιλογής, έχει να μου απαντήσει στην παράκληση μου – αίτηση μου για να γίνω μέλος εδώ και δύο μήνες. Πάντως πάσα πληροφορία δεκτή και σου είμαι υπόχρεος και σε ευχαριστώ. Θα περιμένω κάτι νεότερο άμα έχεις

Παναγιώτης
11-06-2008, 22:25
Πρέπει να ξεχωρίσουμε δύο πράγματα άλλο είναι η ιστιοπλοΐα τριγώνου που βλέπουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και εκεί θέλουν πιστιρικάδες (για μένα δεν ξέρω αν χωράω σε οπτιμιστ και αν χωράω πως βγαίνω) και άλλο πράγμα η ιστιοπλοΐα ανοιχτής θαλάσσης που είναι η ιστιοπλοΐα τω σκαφών που βλέπουμε στις μαρίνες των νησιών. Όπως είδαμε σε άλλο θέμα οι ναυτικοί όμιλοι διοργανώνουν σχολές ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης που η παρακολούθησή τους σύμφωνα με το νόμο σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι άδειας κυβερνήτης πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης

Ν1940/1991 Άρθρο 11 παράγραφος 1
Με άδεια του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας μπορεί να επιτρέπεται η ίδρυση και λειτουργία σχολείων προς εκπαίδευση υποψηφίων για την απόκτηση άδειας κυβερνήτη πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης μέχρι 100 ΚΟΧ, σε ιστιοπλοϊκούς και ναυτικούς ομίλους ναυταθλητικά σωματεία και συλλόγους, καθώς και ιδιωτικές σχολές ιστιοπλοϊας, που λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα.

Αλλά και επαγγελματικού:

ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

ζ) Άδειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

ε) Άδειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.



Για να μην ξαφύγουμε από το θέμα τυχών απορίες περί των διπλωμάτων μπορούμε να τις συζητήσουμε στο σχετικό θέμα.

Για το φίλο papamario τώρα δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί να μη σε θέλει ένας όμιλος στη σχολή του έτσι κι αλλιώς τα λεφτά σου θα τους δώσεις. Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι να παρακολουθήσεις μια σχολή ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης για να κυβερνήσεις μια βάρκα με λατίνι. Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να αναγκαστείς να μάθεις πως δουλέυει η τζένοα, ή πως χειρίζεσαι τη μάτσα όταν το σκάφος σου δεν έχει τέτοια ή πως θα χειρίζεσαι τα βίτζια όταν το λατίνι δεν χειρίζεται με βίτζια. Αν και κατά ένα θρύλο η ιστιοφορία σλούπ Βερμούδων προήλθε από το λατίνι όταν κάποιος στερέωσε την αντένα στο πλεούμενο αντι για κατάρι και έτσι το τρίγωνο πανί έπιανε απευθείας στο κατάρτι δεν έχει πολλές ομοιότητες. Αν ήξερα θα μπορούσα να βοηθήσω αλλά δεν ξέρω από λατίνια, αλλά ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ιστιοπλοΐα με λατίνι είναι να σου δείξει κάποιος τα βασικά και να ανακαλύπτεις μόνος σου βλέποντας και τις ιδιαιτερότητες του πλεούμενου σου.

papamarios
11-06-2008, 23:05
Καλέ μου φίλε Παναγιώτη,
Σε ευχαριστώ για τα μηνύματα σου.
Όπως προείπα, είμαι συνταξιούχος αξιωματικός εμπορικού ναυτικού. Δεν έχω ιδέα από πανιά. Είμαι δε άρρωστος με το ψάρεμα και αποφάσισα να αγοράσω μία βάρκα 4μετρη με μηχανή 8ΗΡ και με πανάκι Λατίνι. Επειδή τόσα χρόνια στην θάλασσα, 22 συναπτά, έχω μάθει να την σέβομαι για να με σέβεται και η θάλασσα, νόμισα ότι θα μπορέσω να βρω τρόπο να μάθω να την κουμαντάρω με το πανάκι. Να το παίξω ‘’ο γέρος και η θάλασσα’’ αν το έχεις διαβάσει. Νιώθω τόσο άσχημα, έχει ασχοληθεί τόσος κόσμος μαζί μου. Συγνώμη φιλαράκια αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο ακατόρθωτο να σε μάθει κάποιος τους χειρισμούς ενός Λατινιού. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θα την πάρω χωρίς πανί γιατί δεν βλέπω φως στον ορίζοντα. Πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και αν μάθετε κάτι βρεθεί κανένα φιλαράκι που ξέρει από Λατίνια, και θέλει να με μάθει εγώ πάντα θα είμαι εδώ

Παναγιώτης
11-06-2008, 23:21
Για αυτό είναι τα φορουμ να γίνεται κουβέντα και να μαθαίνουν όλοι δυστυχώς, όπως είπα και στο θέμα της παραδοσιακής ιστιοφορίας, δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο στην Ελλάδα για εκμάθηση παραδοσιακής ιστιοπλοΐας παρά μόνο σοτυθς ναυτοπροσκόπους. Στη θέση σου θα κατέβαινβα κάποιες Κυριακές στο Ναυτοπροσκοπικό Κέντρο Δέλτα Φαλήρου και θα έψαχνα να βρω ναυτοπροσκόπους (λογικά τώρα που ετοιμάζονται για κατασκηνώσεις θα κατεβαίνουν συχνά) και θα έπιανα τον αρχηγό ακι θα ζητούσα να μου δέιξει μερικά πράγματα.

evridiki
12-06-2008, 12:08
Αγαπητε φιλε papammarios
Τελικα ρωτησα και οι σχολες δεν κανουν μαθηματα σε τετοια σκαφη. Ειναι παλιο πανι και βασικα παλιου τυπου σκαφακι...Φυσικα φτιαχνονται ακομα πανια τετοια και θα σου στειλω σε pm το τηλ του πανα. Ισως αυτος μπορει να σε παραπεμψει σε καποιον που να κανει και να εχει και να σου δωσει πολυτιμες συμβουλες...

Ο Παναγιωτης πιστευω οτι σε εχει καλυψει....(περι σχολων).

Και λιγα λογια για το λατινι που χαρη σε σενα εμαθα την χρηση του αλλα και την υπαρξη του!

Το λατίνι είναι χαρακτηριστικό πανί όχι μόνο των ελληνικών θαλασσών, αλλά ολόκληρης της Μεσογείου. Το λατίνι είναι τριγωνικό, οξυκόρυφο πανί. Η εμπρός πλευρά του είναι σταθερά δεμένη σε μακριά αντένα, η οποία αναρτάται διαγώνια από το κατάρτι. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στα μικρότερα λατίνια, αποκτά σχήμα μη κανονικού τραπεζίου, με την προσθήκη ενός «ποδιού». http://bp0.blogger.com/_oTTu6-fDtXc/RdAkuPtaLSI/AAAAAAAAAM0/xWVG-I3C0GU/s200/%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9D%CE%99.JPG (http://bp0.blogger.com/_oTTu6-fDtXc/RdAkuPtaLSI/AAAAAAAAAM0/xWVG-I3C0GU/s1600-h/ΛΑΤΙΝΙ.JPG)
Κατά την πορεία της εξέλιξής του, και μάλιστα λίγο πριν εκλείψει η χρήση του, δημιουργήθηκε ο τύπος του «μισολάτινου», στο οποίο αφαιρείται ολόκληρο το μέρος του πανιού που βρίσκεται μπροστά από το κατάρτι και το πανί γίνεται τραπεζόσχημο. Παράλληλα, η αντένα μένει πια μόνιμα «ισαρισμένη», (αναρτημένη), και το πανί ανεβοκατεβαίνει επάνω σ' αυτήν .
Τα μισολάτινα είναι πάντα μεγάλα λατίνια.
Μια βελτίωση που έγινε στα μικρά λατίνια προς το τέλος, πάλι της εποχής τους, ήταν το κόψιμο του λατινιού στο ύψος του καταρτιού, ώστε αυτό να χωρίζεται στα δυο. Στα λατίνια αυτά, το προς την πρύμνη μέρος τους ανεβοκατεβαίνει στην αντένα, ενώ το προς την πλώρη τυλίγεται επάνω της.

Το λατίνι έχει πολύ υψηλή αντέννα και γι’ αυτό κατά την πλεύση κοντά σε ακτές απαιτεί προσοχή για γρήγορη αντίδραση στις «σπηλιάδες», (ξαφνικές, ισχυρές πνοές ανέμου).
Θεωρείται γρήγορο πανί, απλό στον χειρισμό του και προσφέρεται για κλειστές πλεύσεις, «όρτσα».


Βιβλιογραφία: «Τα ελληνικά ιστιοφόρα καΐκια του 20ου αιώνα», Κ. ΔΑΜΙΑΝΙΔΗ, Τ. ΛΕΟΝΤΙΔΗ, Εκδόσεις Γαβριηλίδης.

vas
12-06-2008, 14:54
Καλέ μου φίλε Παναγιώτη,
Σε ευχαριστώ για τα μηνύματα σου.
Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θα την πάρω χωρίς πανί γιατί δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.

Οχι μην το κανεις!!! παρτο με πανι και θα το μαθεις... Πιτσιρικας ειχα κανει με ενα σκαφακι που ειχε ενα τετοιο πανι σε μια γαστρα σαν Laser περιπου. (λιγο κουφο...)
Τελωσπαντων αμα ξερεις τα βασικα δε νομιζω οτι θα σε προβληματισει πολυ και με το καιρο θα το μαθεις.... Ντροπη να κωλωσεις μετα απο τοσα χρονια στη θαλασσα!!! :-)

εχει να πεσει συρτη μετα........!!!

Κουμπαρος
12-06-2008, 15:10
Επειδή έχω μια τρέλα με τα πανιά συμφωνώ με τον vas. Πάρτο με το πανί και απλά εξασκήθου όταν έχει λίγο αέρα, όσο να τσουλάει. Οταν αρχίσεις να του παίρνεις τον αέρα και νοιώθεις άνετος βουρρρρ. Εξάλλου το υγρό στοιχείο είναι στο αίμα σου.
Να σου πω και μια αστεία ιστορία. Καλοκαίρι 1992, μετά τις σπουδές μου πριν πιάσω δουλειά, προσπαθούσα να μάθω windsurf μόνος μου. Βρήκα ένα σανίδι καμιά 30αριά κιλά (δεν κάνω πλάκα), πάνω από 3 μέτρα μήκος και όσο για το πανί άσε καλύτερα να μην το περιγράψω. Προσπαθούσα επί ένα ολόκληρο μήνα να σταθώ στο σανίδι. Το τι νερό ήπια άστα να πάνε, αλλά δεν τα έβαζα κάτω. Όταν τα κατάφερα .....μια ολόκληρη παραλία με κόσμο με χειροκρότησε. Τότε κατάλαβα πως για ένα ολόκληρο μήνα τους ψυχαγωγούσα.
Καλωσόρισες στο θαυμαστό κόσμο της ιστιοπλοίας.

evridiki
13-06-2008, 12:29
Συμφωνω με τους προλαλησαντες!!!! :D Καλα ταξιδια!!!

Hellenarc
13-06-2008, 21:54
Θα ήθελα παρά πολύ να κατανοήσω την ανάγκη μιας τέτοιας διαδικασίας.
(Η υπογραμμισμένη)
θα ήθελα επίσης να έβλεπα και κάποια Φώτο η κάποια περιγραφή από βιβλιογραφία και ειδικά από κάποιο εγχειρίδιο του Π.Ν. αυτών των παράξενων ιστίων που αναφέρει ο συγγραφέας.

Το λατίνι είναι χαρακτηριστικό πανί όχι μόνο των ελληνικών θαλασσών, αλλά ολόκληρης της Μεσογείου. Το λατίνι είναι τριγωνικό, οξυκόρυφο πανί. Η εμπρός πλευρά του είναι σταθερά δεμένη σε μακριά αντένα, η οποία αναρτάται διαγώνια από το κατάρτι. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στα μικρότερα λατίνια, αποκτά σχήμα μη κανονικού τραπεζίου, με την προσθήκη ενός «ποδιού». http://bp0.blogger.com/_oTTu6-fDtXc/RdAkuPtaLSI/AAAAAAAAAM0/xWVG-I3C0GU/s200/%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9D%CE%99.JPG (http://bp0.blogger.com/_oTTu6-fDtXc/RdAkuPtaLSI/AAAAAAAAAM0/xWVG-I3C0GU/s1600-h/ΛΑΤΙΝΙ.JPG)
Κατά την πορεία της εξέλιξής του, και μάλιστα λίγο πριν εκλείψει η χρήση του, δημιουργήθηκε ο τύπος του «μισολάτινου», στο οποίο αφαιρείται ολόκληρο το μέρος του πανιού που βρίσκεται μπροστά από το κατάρτι και το πανί γίνεται τραπεζόσχημο. Παράλληλα, η αντένα μένει πια μόνιμα «ισαρισμένη», (αναρτημένη), και το πανί ανεβοκατεβαίνει επάνω σ' αυτήν .
Τα μισολάτινα είναι πάντα μεγάλα λατίνια.
Μια βελτίωση που έγινε στα μικρά λατίνια προς το τέλος, πάλι της εποχής τους, ήταν το κόψιμο του λατινιού στο ύψος του καταρτιού, ώστε αυτό να χωρίζεται στα δυο. Στα λατίνια αυτά, το προς την πρύμνη μέρος τους ανεβοκατεβαίνει στην αντένα, ενώ το προς την πλώρη τυλίγεται επάνω της.

Το λατίνι έχει πολύ υψηλή αντέννα και γι’ αυτό κατά την πλεύση κοντά σε ακτές απαιτεί προσοχή για γρήγορη αντίδραση στις «σπηλιάδες», (ξαφνικές, ισχυρές πνοές ανέμου).
Θεωρείται γρήγορο πανί, απλό στον χειρισμό του και προσφέρεται για κλειστές πλεύσεις, «όρτσα».


Βιβλιογραφία: «Τα ελληνικά ιστιοφόρα καΐκια του 20ου αιώνα», Κ. ΔΑΜΙΑΝΙΔΗ, Τ. ΛΕΟΝΤΙΔΗ, Εκδόσεις Γαβριηλίδης.
__________________


Αν θέλετε να εξασκηθείτε και να μάθετε τις λεπτομέρειες και τις ιδιομορφίες του Λατινιού σας προσκαλώ σε μικρές ομάδες των δυο ατόμων + του λεμβούχου για μερικές ώρες επιστροφή στο παρελθόν. Η βάρκα υπ’ όψιν δεν έχει μηχανή

7607

papamarios
13-06-2008, 23:38
Φίλε Hellenarc,
Η πρόταση σου με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Θα ήθελα να μάθω πότε, που και πόσα θα στοιχίσουν τα μαθήματα και πόσο καιρό νομίζεις ότι θα χρειαστεί για αυτή την μάθηση
Τα άλλα όλα εμένα δεν με ενδιαφέρουν, ούτε οι συγγραφείς, ούτε τα γραφόμενα τους.
Περιμένω νέα σου

evridiki
19-06-2008, 12:56
Αγαπητε hellenarc....
Αφου εχεις πανι λατινι μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες σχετικες!!

Αυτο ειναι το ωραιο....ρωτας και μαθαινεις!!!

Πες μας κιολας που βρισκεσαι και αν ισχυει η προταση που εκανες.

Hellenarc
01-07-2008, 22:15
Αγαπητή Ευρυδίκη
Είχα ένα τεράστιο πρόβλημα με τον υπολογιστή και ήμουν χωρίς πύλη στο internet.
Η πρόταση σίγουρα ισχύει και είμαι πάντα διαθέσιμος τα απογεύματα.
Η βαρκούλα είναι στην Χαλκίδα Δεν ιδιαίτερα μακριά από την Αθηνά

evridiki
02-07-2008, 15:27
Αγαπητή Ευρυδίκη
Είχα ένα τεράστιο πρόβλημα με τον υπολογιστή και ήμουν χωρίς πύλη στο internet.
Η πρόταση σίγουρα ισχύει και είμαι πάντα διαθέσιμος τα απογεύματα.
Η βαρκούλα είναι στην Χαλκίδα Δεν ιδιαίτερα μακριά από την Αθηνά


Μια χαρα..κοντα σχετικα...Φυσικα βολευει σαββατοκυριακα η' καμια Παρασκευη...Εγω τουλαχιστον αυτο το διαστημα εχω πολυ δουλεια μεχρι αργα τα βραδυα...Θα σε ειδοποιησω σχετικα...

ευχαριστουμε!!!