PDA

Επιστροφή στο Forum : Ocean Countess [Cunard Countess - Olympic Countess - Lili Marleen - Ruby]



Leo
23-05-2008, 13:34
Αμέσως μετά την άφιξη του σήμερα στον Πειραιά

6724

parianos
01-07-2008, 19:11
Ηρθε στην Παρο το κρουαζιεροπλοιο την περασμενη Κυριακη...

8575

8576

kalypso
02-07-2008, 18:46
αντε το Σαββατο θα το δούμε και στην ΤV...

Haddock
02-07-2008, 19:33
Τι βύθισμα έχει το Ocean Countess??? Τετοιος βαπορας και κατάφερε ρεμετζο στην Ανατολικη του παλιου! Ο πλοιαρχος του EasyCruise Life σε δοκιμαστικο δεν είχε μείνει ικανοποιημενος απο τα βυθισματα... Το θεωρησε ριψοκίνδυνο, κι ετσι μένει αρόδο. Μπραβο στον cpt.

edit: Τωρα παρατηρησα τις λεντίες που τράβηξαν στις μπίντες του κεφαλιου. Φανταζομαι οτι δεν θα εμεινε για πολλες ωρες (λογω θεσης και ρισκου).

parianos
02-07-2008, 22:33
φιλε paroskayak, την περασμενη Κυριακη ηρθε στις 18:15 περιπου και εγω εφυγα με το BLUE STAR PAROS για Πειραια και απο οτι μου ειπε ο πατερας μου εκει στην Παρο οτι το κρουαζιεροπλοιο εφυγε μετα τις 1 τα μεσανυχτα....

Haddock
02-07-2008, 22:51
Τελικά, το Countess εχει 5,8μ βύθισμα και το Easycruise Life έχει 5,6μ. Μιλάμε για οριακά βυθίσματα, αφού το μέγιστο βάθος στην Ανατολική δεν ξεπερνάει τα 6μ...

Εύγε στο πλήρωμα του Countess.

dk
04-08-2008, 18:17
Ροδος 30/7

11091

captainikos
20-08-2008, 17:40
Δύο φωτο από εμένα από το πιο αγαπημένο μου βαπόρι.

12476

12477

mike_rodos
20-08-2008, 18:58
Δύο φωτο από εμένα από το πιο αγαπημένο μου βαπόρι.

εγώ για την 2η γιατί είναι στη Ρόδο :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

sylver23
20-10-2008, 00:20
αφιερωμενη στον λεο..(18-10)

20746

Leo
22-10-2008, 21:04
Αριστούγημα sylver, αριστούργημα.... Επιφυλάσσομαι να σου αναταποδώσω το συντομότερο.... δηλαδή πάραυτα.

polykas
02-11-2008, 22:36
Aκτή Βασιλειάδη 1-11-2008.

21888

Ship's Agent
25-02-2009, 20:22
Hello friends,

She will be renamed M/S CVC OCEAN PACIFIC and will sail starting this February 2009 off-Brasil coast line ports under charter to Brasilian cruise operator CVC Cruzeiros...for...Brasilian market exclusively!

Take a look into her broschure:-

http://www.cvc.com.br/site/_destinos/conteudo.jsf?codigoIdioma=1&codigoDestinoTuristico=201

Melis7
03-03-2009, 21:00
Από τα πλέον αγαπημένα μου κρουαζιερόπλοια. Είχα την τύχη να ταξιδέψω αρκετές φορές μαζί του και να το γνωρίσω πολύ καλά από μέσα γιατί δούλευε εκεί ο πατέρας μου. Σας εύχομαι να ταξιδέψετε κι εσείς κάποτε μαζί του και να το γνωρίσετε όσο πιο καλά μπορείτε γιατί αξίζει. Με λίγα λόγια, λατρεμένο πλοίο......

despo
03-03-2009, 23:06
Δηλαδή θα βρίσκεται εκει για ολόκληρη τη χρονιά, δεν θα έρθει καθόλου στην Ελλάδα ?. Αν και δεν φαίνεται να περιλαμβάνεται στα δρομολόγια της εταιρείας του.

lostromos
12-06-2009, 17:03
Ήρθε ξαφνικά, απ' τη ράδα Ελευσίνας στον Πειραιά, 2-3 μέρες πριν.
Απ' ότι φαίνεται το πλοίο επιστρέφει στον τελευταίο του ναυλωτή, τη Quailcruises στην Ισπανία, όπου θα κάνει 7ήμερες κρουαζιέρες από Βαλέντσια. Το νέο του όνομα: New Pacific (http://www.quailcruises.com/barcosNewPacificConoce.php)

mastrokostas
12-06-2009, 17:08
Με τι πληρωμα ???

lostromos
12-06-2009, 17:13
δεν ξέρω για πλήρωμα, αλλά πάντως είναι ήδη καθυστερημένο. Η εταιρεία διαφημίζει τη 1η κρουαζιέρα τη Δευτέρα 15/6.

despo
12-06-2009, 20:05
Μακριά απο την Ελλάδα και με ξένη σημαία, τι πλήρωμα να έχει εκτος απο Ελληνες αξιωματικούς ?.

kalypso
14-06-2009, 10:34
Μέχρι το Πάσχα γνωρίζω καλά πως ζητούσαν Ελληνες αξιωματικούς....

nikosnasia
26-07-2009, 20:49
OLYMPIC COUNTESS.1994.ΩΡΑΙΑ ΠΛΟΙΑ ΑΚΟΜΑ.
50737

Ellinis
20-08-2009, 17:41
Το πλοίο γράφεται πως ναυλωθηκε για 2 χρόνια στην εγγλέζικη Cruise & Maritime Voyages για κρουαζιέρες από Hull, Newcastle, Edinburgh, Greenock, Liverpool και Plymouth ξεκινώντας από τον Απρίλη του '10.

stratoscy
20-08-2009, 19:24
Βρε μα πόσοι θα το ναυλώσουν αυτό το πλοίο.το ζάλισαν το καιμένο άλλαξε άλλαξε ονομα...:confused:

lostromos
28-08-2009, 16:43
To Golden Iris, δεν είναι το Ruby / Ocean Countess / Cunard Countess.
Είναι το ex Raphody της MSC και αδελφό του παραπάνω.

Melis7
19-12-2009, 14:10
OLYMPIC COUNTESS.1994.ΩΡΑΙΑ ΠΛΟΙΑ ΑΚΟΜΑ.
50737

A ρε καραβάρα...... Είναι το πλοίο που είχα μάθει απ'εξω κι ανακατωτά.... Είχα μάθει κάθε του πιθαμή. Είχα λυπηθεί πάρα πολύ τότε που το είχα κατασχέσει στην Νότιο Αφρική. Νόμιζα ότι δν θα το ξανάβλεπα ποτέ.....

Melis7
19-12-2009, 14:17
Eδώ με τα χρώματα της Louis που ήταν ναυλωμένο μετά το ναυάγιο του Sea Diamond. Εδώ λίγο πριν τα στενά της Σάμου με προορισμό το Kusadasi.....

http://i800.photobucket.com/albums/yy281/meligeor/Fwto%20ploiwn/OceanCountess2.jpg

stratoscy
19-12-2009, 19:19
Eδώ με τα χρώματα της Louis που ήταν ναυλωμένο μετά το ναυάγιο του Sea Diamond. Εδώ λίγο πριν τα στενά της Σάμου με προορισμό το Kusadasi.....

http://i800.photobucket.com/albums/yy281/meligeor/Fwto%20ploiwn/OceanCountess2.jpg

Φίλε melis7 σε παραδέχτηκα.Έγραψες σήμερα, πέρασες μα άριστα!Αριστούργημα!

Melis7
19-12-2009, 21:10
Ευχαριστώ πολύ stratoscy. Ελπίζω να βρω και με τα χρώματα της Ηπειρωτικής που έχω......

stratoscy
19-12-2009, 22:15
Ως RUBY υπο τα σινιάλα της Lοuis το φθινόπωρο του 2007 στο λιμάνι του Ηρακλείου!!!!
69360

Επίσης να αλλη μία που δεν πρέπει να λείπει από τα wallpaper του υπολογιστών μας.Ευχαριστούμε artmios sintihakis για την εκπληκτική φώτο.Έγραψες,ζωγράφισες, δημιούργησες! (Όπως λέμε ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε)! :D

despo
09-04-2010, 22:51
Πλοίο με πολύ όμορφες γραμμές, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να συνεχίσει την καριέρα του στις 3/4ήμερες κρουαζιέρες απο Πειραιά (εκτος της περιόδου της ναύλωσης με το όνομα Ruby) μετα την πτώχευση της ROC.

Captain_Nionios
11-04-2010, 14:42
Το εβγαλα και εγω, πανω απο το Διαγορα, τη Μεγαλη Τριτη 30/3/2010 και πηγα να βαλω φωτογραφιες αλλα μολις ειδα το αριστουργημα του vinman εκανα πισω γιατι η φωτογραφια σου φιλε Μανο εχει ΤΕΛΕΙΟ καδρο και φωτισμο. Αποφασισα να βαλω μονο μια καταπλωρη γιατι ειναι διαφορετικη μιας που δυσκολα τη βγαζεις αν δεν εισαι σε βαπορι. Ενα πολυ ομορφο σκαρι αφιερωμενο στο μερακλη vinman.

84307

Ellinis
16-04-2010, 09:03
To καράβι έφτασε στο Ντόβερ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/228633/title/ocean-countess28ex-cun/cat/520)για να κάνει το ταίρι στο επίσης πανέμορφο Marco Polo -επίσης ναυλωμένο από τη C&M.

Appia_1978
01-06-2010, 00:59
Παιδιά, το Σεπτέμβρη του 2009 σε ποια εταιρεία ανήκε;

lostromos
01-06-2010, 11:56
Νομίζω ήταν ναυλωμένο στη Quail Cruises, αντικαθιστώντας το Pacific (ex Pacific Princess), που ποτέ δεν ετοιμάστηκε.
Διαχειριστές είναι η Majestic Cruises στη Γλυφάδα.

Appia_1978
02-06-2010, 00:59
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

captainikos
13-07-2010, 11:16
Στο Tallinn, Estonia, στις 17/07, από τα πλοία που έχω υπηρετήσει σαν Ύπαρχος και δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Έμεινα μαζί του 3 μήνες στο Durban το 2004 τότε που πουλήθηκε στον Κολλάκη (Majestic Cruises) όταν η ROYAL τα σκάτωσε.

Express Pigasos
03-12-2012, 19:05
Τελιωσε η ναυλωση του στη C&M που στη θεση του πηρε το Discovery και το πλοιο ειναι στα ναυπηγεια Αυλιδος, στα οποια βρισκεται και το αδελφακι του το Golden Iris...

despo
16-01-2013, 21:53
Απο τα δημοσιεύματα που διάβασα, αυτό θα είναι το πλοίο που θα ναυλώσει φέτος η Cruise Holidays της Τουρκίας στη θέση του Ocean Majesty.

Apostolos
17-01-2013, 00:57
Αν δεν επαλυθευτούν οι φίμες για την κατάργηση της "εύκολης" βιζας

pantelis2009
18-01-2013, 11:07
Το OCEAN COUNTESS στις 01-11-2008 δεμένο στη θέση που σήμερα είναι το HELLAS LIBERTY.

135122

Express Pigasos
18-01-2013, 14:02
Για χειμωνα ηταν εκει?

despo
18-01-2013, 17:08
Οχι, το θυμάμαι που κάθισε για λίγες μέρες, μέχρι να φύγει για τη ναύλωσή του (Βραζιλία μάλλον).

artmios sintihakis
18-01-2013, 20:32
Aς το θυμιθουμε οταν ηταν ναυλωμένο στον ΛΟΥΙ......
Ηρακλειο
19.12.2008
135146

despo
17-02-2013, 15:28
138207138208138209Εν πλώ προς Μύκονο.

despo
06-03-2013, 09:43
139751Οταν το είχαμε 'κοντά μας' επι ROC σαν Olympia Countess.

pantelis2009
06-03-2013, 11:06
Όπως πάντα ......ωραίος ο φίλος despo με τις υπέροχες φωτο του. Ευχαριστούμε.

Express Pigasos
06-03-2013, 18:58
αραγε φετος θα ταξιδεψει..αν δεν κανω λαθος το πλοιο δεν ειναι ναυλωμενο πια απο τη CMV...

despo
06-03-2013, 19:39
αραγε φετος θα ταξιδεψει..αν δεν κανω λαθος το πλοιο δεν ειναι ναυλωμενο πια απο τη CMV...
Τελείωσε αυτή η ναύλωση, αλλά υπάρχει υποτίθεται άλλη στους Τούρκους που είχαν τα τελευταία 2 χρόνια το Μάτζεστυ.

TSS QUEEN ANNA MARIA
07-03-2013, 15:40
Από τις αρχές της δεκαετίας του 70 η κρουαζιέρα στην Καραϊβική είχε αρχίσει τα πρώτα δειλά της βήματα με ελάχιστες εταιρίες που διέθεταν μικρά και παλαιά καράβια που πρόσφεραν μόνο τις βασικές ανέσεις στους επιβάτες τους. Σιγά-σιγά όμως η ζήτηση για κρουαζιέρες στην ζεστή Καραϊβική μέσα στην καρδιά του χειμώνα άρχισε να μεγαλώνει για τους αμερικάνους που ήθελαν να αποδράσουν για λίγες ημέρες διακοπών. Ο κολοσσός του Χόλυγουντ Metro Goldwyn Mayer (MGM) θέλοντας να επεκτείνει τις δραστηριότητές του και στην κρουαζιέρα, έδωσε εντολή το 1974 στα ναυπηγεία Burmeister & Wain στην Κοπενχάγη της Δανίας για την ναυπήγηση δύο αδελφών πλοίων 17.000 τόνων. Το πρώτο από τα δύο καθελκύστηκε στις 20 Σεπτεμβρίου του 1974 χωρίς την απαραίτητη τελετή ονομασίας και στην συνέχεια ρυμουλκήθηκε τον Μάίο του 1975 στα ιταλικά ναυπηγεία Industrie Navali Meccaniche Affini στην La Spezia της Γένοβας για την ολοκλήρωση των εσωτερικών του χώρων και την τοποθέτηση των επίπλων και διακοσμητικών στοιχείων του αρχιτέκτονα εσωτερικών χώρων Carlo Bertolotti από το Μιλάνο. Η MGM για κάποιους λόγους έχασε το ενδιαφέρον της για τις κρουαζιέρες και τα δύο καράβια ενώ ήταν υπό ναυπήγηση πέρασαν στην ιδιοκτησία της αγγλικής Cunard η οποία ήθελε να αντικαταστήσει εσπευσμένα τα ανεπιτυχή μικρά καράβια της στην Καραϊβική, Cunard Adventurer και Cunard Ambassador. Η τελετή βάφτισης του πλοίου έγινε με ανάδοχο την σύζυγο του αμερικάνου αστροναύτη Neil Armstrong, την Janet Armstrong τον Ιούλιο του 1976 και το καράβι ονομάστηκε Cunard Countess. Το πολύ μοντέρνο σχεδιαστικά καράβι με την χαρακτηριστική τσιμινιέρα του τοποθετημένη πρύμα με μεγάλη κλίση, είχε εκτόπισμα 17.593 τόνους, μήκος 164 μέτρα, πλάτος 23, χωρητικότητα 850 επιβατών (με τις αναδιπλούμενες κουκέτες 950), 4 7-κύλινδρες δηζελομηχανές Burmeister & Wain-Hitachi 21.000 ίππων που κινούσαν δύο προπέλες με υπηρ. ταχύτητα 17 knots (max. 21,5). Τον Φεβρουάριο του 1976 το αδελφό του βαφτίστηκε και αυτό στην La Spezia με το όνομα Cunard Princess. Με την παραλαβή του από την Cunard, το Cunard Countess με αγγλική σημαία και νηολόγιο Southampton ξεκίνησε στις 14 Αυγούστου του 1976 με βάση το San Juan του Πουέρτο Ρίκο 7ήμερες κρουαζιέρες στην Καραϊβική περιλαμβάνοντας αρχικά και την Βενεζουέλα. Οι κρουαζιέρες αυτές προσέφεραν στους επιβάτες την επιλογή επταήμερης παραμονής σε δύο ξενοδοχεία πάνω στην αμμουδιά ιδιοκτησίας της Cunard στο Barbados ή την St. Lucia, και πολλοί επιβάτες με παιδιά μπορούσαν έτσι να κάνουν 14ήμερες διακοπές τύπου cruise & stay. Τα καράβια είχαν ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και πολυτέλεια για την εποχή τους με πολλά μεγάλα σαλόνια, μπαρ, εστιατόρια, καταστήματα, κουρείο/κομμωτήριο, σινεμά, κανονικό νοσοκομείο με χειρουργείο, καζίνο, εξωτερικές πισίνες και μπαρ προσφέροντας ανέσεις πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό. Τα δύο αυτά καράβια της Cunard μαζί με τα γνωστά Love Boats της Princess Cruises έδωσαν μεγάλη ώθηση στην κρουαζιέρα στην Καραϊβική και οδήγησαν στην μεγάλη ανάπτυξη του τουρισμού σε όλα τα νησιά της. Με το τέλος του πολέμου της Αγγλίας με την Αργεντινή στα νησιά Φώκλαντ το καράβι ναυλώθηκε για 6 μήνες τον Οκτώβριο του 1982 από το αγγλικό υπουργείο ¶μυνας για την μεταφορά στρατιωτών στην περιοχή για την διασφάλιση του ελέγχου των νησιών καθώς και συγγενών των στρατιωτών που σκοτώθηκαν στις μάχες οι οποίοι πήγαιναν να εναποθέσουν φόρο τιμής στον τόπο που σκοτώθηκαν οι δικοί τους. Στην συνέχεια το Cunard Countess οδηγήθηκε σε ναυπηγείο στην Μάλτα για ανακαίνιση (με μείωση του αριθμού επιβατών σε 800) και επέστρεψε στις κρουαζιέρες της Καραϊβικής τον Ιούλιο του 1983. Το 1990 άλλαξε σημαία σε Μπαχάμες και νηολόγιο Nassau. Οι κρουαζιέρες του συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου του 1996. Από το 1993 η Cunard είχε αρχίσει να παρουσιάζει οικονομικά προβλήματα τα οποία μεγάλωσαν τα επόμενα χρόνια μέχρι το 1996 που η νορβηγική Kvaerner αγόρασε την Trafalgar House μητρική της Cunard (πριν την αγορά της από την Carnival), και έβγαλε προς πώληση τα δύο αδελφά καράβια. Τον Οκτώβριο του 1996 το Cunard Countess αγοράστηκε από την ινδονησιακή εταιρία Awani Cruise Line και με σημαία πλέον Παναμά ξεκίνησε μετά την παραλαβή του τον Ιανουάριο του 1997 κρουαζιέρες γύρω από την Ινδονησία και την κοντινή νότιο Ασία με το όνομα Awani Dream ΙΙ (Το πρώτοAwani Dream που αποκτήθηκε ήταν το δικό μας World Renaissance που πούλησε η Ηπειρωτική). Οι κρατήσεις όμως στις κρουαζιέρες της Awani δεν έφεραν τα αναμενόμενα αποτελέσματα και το 1998 η εταιρία χρεοκόπησε και τα πλοία της βγήκαν προς πώληση σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. Η Ηπειρωτική που είχε πουλήσει το World Renaissance σε καλή τιμή άδραξε την ευκαιρία να το αγοράσει πίσω (πλέον σαν Royal Olympic Cruises) μαζί με το ομόσταυλό του και τα δύο καράβια έφτασαν στον Πειραιά και εντάχθηκαν στον στόλο της ROC. Από την θερινή σαιζόν του 1998 το καράβι με το όνομα Olympic Countess και την μπεζ-χακί φορεσιά της ROC ξεκίνησε 3ήμερες και 4ήμερες κρουαζιέρες στα νησιά του Αιγαίου και την Τουρκία. Το 2000 έβαλε την νέα μπλε φορεσιά της ROC και το 2002 το όνομά του άλλαξε λόγω παρέμβασης της Διεθνούς Επιτροπής Ολυμπιακών Αγώνων σε Olympia Countess. Η χρεοκοπία της ROC το 2004 είχε σαν αποτέλεσμα την πώληση σε πλειστηριασμό όλων των καραβιών της και το Olympia Countess που κατασχέθηκε στο Durban της Ν. Αφρικής πουλήθηκε στην θυγατρική της Majestic International Cruises, Maximus Navigation Ltd. Το νέο του όνομα είναι Ocean Countess και με σημαία Πορτογαλίας και νηολόγιο Funchal ναυλώνεται το 2005 από την ισπανική εταιρία Travelplan/Globalia για κρουαζιέρες στην δυτική Μεσόγειο. Με την λήξη της θερινής σαιζόν τον Νοέμβριο ναυλώνεται από τον γερμανικό οργανισμό Holiday Kreuzfahrten και αλλάζει όνομα κατά την διάρκεια της ναύλωσης σε Lili Marleen. Η Holiday Kreuzfahrten όμως μετά από λίγους μήνες τον Σεπτέμβριο του 1996 πτωχεύει και το καράβι επιστρέφει στον Πειραιά για να παροπλιστεί από την Majestic International Cruises στην Ελευσίνα εν όψει νέας ναύλωσης. Τον Μάιο του 2007 μετά την βύθιση του Sea Diamond της Louis Cruise Line τον Απρίλιο στην Σαντορίνη, η Louis το ναυλώνει προς αντικατάσταση του χαμένου καραβιού της. Με τα σινιάλα της Louis και το όνομα Ruby συνεχίζει στις 28 Μαΐου τις 3ήμερες και 4ήμερες κρουαζιέρες του Sea Diamond και στο τέλος της σαιζόν επιστρέφει στην εταιρία του και το όνομά του Ocean Countess για 3-4ήμερες κρουαζιέρες από το 2008 στα νησιά του Αιγαίου και Τουρκία για λογαριασμό της Monarch Classic Cruises. Μία νέα ναύλωση για το καράβι εμφανίζεται όμως από την ισπανική Quail Cruises η οποία το ναυλώνει (μαρκετίστικο όνομα κατά την διάρκεια της ναύλωσης New Pacific) μέχρι την άνοιξη του 2009 για κρουαζιέρες στην Νότιο Αμερική σε αντικατάσταση του Pacific (πρώην “Love Boat” Pacific Princess) που ήταν σε επισκευή των μηχανών στην Τζένοβα. Από την άνοιξη του 2010 μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2012 ναυλώνεται μετά από μία νέα ανακαίνιση από την αγγλική Cruise & Maritime Voyages (CMV) για κρουαζιέρες γύρω στην Μ. Βρετανία από λιμάνια της Αγγλίας. Τον Οκτώβριο του 2012 έκανε την τελευταία του κρουαζιέρα από το Λίβερπουλ προς την Βαρκελώνη μέσω Μαδέρας, Λισαβώνας, Καζαμπλάνκα Huelva και Λα Κορούνια στην Ισπανία. Με την λήξη του ταξιδιού το καράβι παροπλίστηκε και πάλι στην Αυλίδα και πιθανά το μέλλον του είναι ναυλώσεις μικρής διάρκειας πριν την πώληση για σκραπ.



Με τα σινιάλα της Cunard σαν Cunard Countess
139818

Με τα σινιάλα της ROC σαν Olympic Countess

139819

Με τα χρώματα και σινιάλα της Quail Cruises σαν Ocean Countess/New Pacific

139820

Σαν Ocean Countess με τα σινιάλα της CMV

139821




Πηγή φωτογραφιών shipsnostalgia, shipspotting

despo
07-03-2013, 16:20
Αναλυτικότατο και κατατοπιστικό το αφιέρωμά σου (οπως πάντα) φίλε Queen Anna Maria. Εχω 2 παρατηρήσεις μόνο : Η πρώτη έχει να κάνει όσον αφορά το μέλλον του πλοίου και είναι το ίδιο οπως είχα γράψει και με το Κοραλ, επειδή θέλω να πιστεύω οτι εξακολουθεί να είναι σε καλή κατάσταση οπως ήταν και επι εποχής ROC.
Η δεύτερη είναι οτι ένα χειμώνα πάντα επι εποχής ROC, μετα απο σοβαρή μηχανική βλάβη, έφυγε για περίπου 2 μήνες εκτος Ελλάδας (Γερμανία η' Δανία) προκειμένου να γίνει η επισκευή.

TSS QUEEN ANNA MARIA
07-03-2013, 16:44
Αναλυτικότατο και κατατοπιστικό το αφιέρωμά σου (οπως πάντα) φίλε Queen Anna Maria. Εχω 2 παρατηρήσεις μόνο : Η πρώτη έχει να κάνει όσον αφορά το μέλλον του πλοίου και είναι το ίδιο οπως είχα γράψει και με το Κοραλ, επειδή θέλω να πιστεύω οτι εξακολουθεί να είναι σε καλή κατάσταση οπως ήταν και επι εποχής ROC.
Η δεύτερη είναι οτι ένα χειμώνα πάντα επι εποχής ROC, μετα απο σοβαρή μηχανική βλάβη, έφυγε για περίπου 2 μήνες εκτος Ελλάδας (Γερμανία η' Δανία) προκειμένου να γίνει η επισκευή.
Προσπαθώ φίλε Despo να γράφω τα ζουμερότερα γεγονότα για να μην είναι βαρετές οι παρουσιάσεις μου και δεν βάζω γεγονότα μικρότερης σημασίας για να μην επεκταθώ σε σελίδες. Όντως, τον Ιανουάριο του 2000 παρουσίασε μηχανική βλάβη εν πλω κοντά στην Malaga της Ισπανίας και διέκοψε το ταξίδι του για επισκευές και μάλλον σε αυτή την φάση αναφέρεσαι. Όσο για το πρώτο, καράβια που παίζουν δεύτερο και τρίτο ρόλο πλέον και περιμένουν μία ναύλωση για να παρατείνουν την επιχειρησιακή ζωή τους μοιραίως εκεί καταλήγουν. Να θυμηθούμε Emerald, Ausonia, Sapphire, The Topaz, Apollon (ROC), Calypso, κλπ. Εύχομαι να έχει και άλλη καριέρα μπροστά του αλλά στους καιρούς μας τέτοια πλοία δεν είναι πλέον ανταγωνιστικά. Ο επιβάτης θέλει το τελευταίας τεχνολογίας καράβι με την μπαλκονάρα στην καμπίνα του και είναι δυστυχώς λίγοι οι νοσταλγοί σαν και εμάς που θα έδιναν ότι έχουν για να ταξιδέψουν με ένα πραγματικό καράβι.

despo
07-03-2013, 17:00
Η μηχανική βλάβη είχε γίνει οπως θυμάμαι στο τέλος της περιόδου των 3/4ήμερων κρουαζιερών της περιόδου και σίγουρα το πλοίο είχε φύγει απο τον Πειραιά. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με γνωστό μου που ήταν τότε 2ος μηχανικός για να μάθω ακριβώς. Σίγουρα θα συμφωνήσω οτι δεν συμπεριλαμβάνεται στα 'καθοριστικά' της μέχρι τώρα ζωής του, αλλά μόνο και μόνο επειδή ήταν κάτι που συνέβη επι Ελληνικής πλοιοκτησίας...

despo
07-03-2013, 21:53
Η μηχανική βλάβη είχε γίνει οπως θυμάμαι στο τέλος της περιόδου των 3/4ήμερων κρουαζιερών της περιόδου και σίγουρα το πλοίο είχε φύγει απο τον Πειραιά. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με γνωστό μου που ήταν τότε 2ος μηχανικός για να μάθω ακριβώς. Σίγουρα θα συμφωνήσω οτι δεν συμπεριλαμβάνεται στα 'καθοριστικά' της μέχρι τώρα ζωής του, αλλά μόνο και μόνο επειδή ήταν κάτι που συνέβη επι Ελληνικής πλοιοκτησίας...
Μολις επικοινώνησα με τον συγγενή μου, ο οποίος μου είπε οτι το πλοίο είχε πάει στη Δανία, οπου παρέμεινε για περίπου 5 μήνες για την αποκατάσταση της ζημιάς στη μία μηχανή. Είχε δε συμβεί μετα το τέλος της περιόδου κρουαζιερών το 2000.

TSS QUEEN ANNA MARIA
08-03-2013, 09:37
Μολις επικοινώνησα με τον συγγενή μου, ο οποίος μου είπε οτι το πλοίο είχε πάει στη Δανία, οπου παρέμεινε για περίπου 5 μήνες για την αποκατάσταση της ζημιάς στη μία μηχανή. Είχε δε συμβεί μετα το τέλος της περιόδου κρουαζιερών το 2000.
Η ζημιά που ανέφερα εγώ ήταν τον Ιανουάριο του 2000, ίσως να είναι άλλη περίπτωση.

despo
28-04-2013, 21:12
Δεν φαίνεται δυστυχώς να προχωράει η ναύλωσή του και οπως δείχνουν τα πράγματα, θα μείνει στα αζήτητα...

gioannis13
30-11-2013, 14:25
Κατι εχει συμβει εκει,σε καποιο ποσταλι,οποιος γνωριζει κατι πραπανω ας μας ενημερωσει. http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/11/blog-post_4486.html Στις φλόγες παραδόθηκε ένα μεγάλο επιβατηγό πλοίο το οποίο ήταν αγκυροβολημένο ανοιχτά των ναυπηγείων της Χαλκίδας.

Espresso Venezia
30-11-2013, 14:49
Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για το κρουαζιερόπλοιο OCEAN COUNTESS.

kalypso
30-11-2013, 15:00
ξεσπασε φωτιά στο Ocean Countess γυρω στις 11....το πλοίο ήταν δεμένο στα ναυπηγεία Αυλίδος (κατά άλλους Χαλκίδος),ενώ ρυμουλκά απομάκρυναν το Ocean Majesty,Tropical Reefer,Megajet ώστε η φωτιά να μην εξαπλωθει....ιδιαίτερα αποπνηκτική ατμόσφαιρα με χαμηλή ορατότητα στη περιοχή των Ναυπηγείων,τσιμέντα Στενό,Βαθύ και Αγ.Μαρίνα...τέσσερα οχήματα της πυροσβεστικής από τη Χαλκιδα καθώς και πλωτά μέσα για την επιχείρηση κατάσβεσης...
150804150805150806150807

kalypso
30-11-2013, 15:11
η φωτια σε εξέλιξη και τα Ocean Majesty,Tropical Reefer,Megajet ενω έχουν ηδη απομακρυνθεί...
150808150809150810150811

opelmanos
30-11-2013, 15:13
Ευχαριστούμε για τις φωτό και την ανταπόκριση Καλυψούλα:pride: κρίμα για το πλοίο ελπίζουμε να πάνε όλαα καλά

kalypso
30-11-2013, 15:22
και μερικές ακομα απο την εξέλιξη της πυρκαιάς!
150812150813150814150815150816

mastrokostas
30-11-2013, 15:50
Πως πηρε φωτιά ενα βαπόρι παροπλισμένο και χωρίς ρεύμα ?

kalypso
30-11-2013, 16:02
ειλικρινά φίλε μου δε το γνωρίζω αυτό....δεν γνωρίζω τι εργασιες γίνονταν πάνω στο πλοίο αλλά και αν η φωτιά προήλθε από το διπλανό πλοίο Hammilton??? (με επιφυλαξη το ονομα μιάς και δεν ειχα καλή ορατότητα απο εκει που το έβλεπα)....αλλα και έτσι να ήταν λογικά θα έπρεπε να ειχε υποστεί και εκείνο ζημιές..κατι που δε φαινεται κάτι τετοιο....όπως εγω πρωτοειδα τη φωτιά αρχικά υπηρχαν μερικοι καπνοι που εβγαιναν απο το εσωτερικό του Ocean Countess και πολύ πιο μετά αφου ειχαν ηδη καταφθάσει τα 2 πυροσβεστικά αρχισε να φουντώνει και να ανεβαινουν οι φλογες στο τελευταιο deck.

despo
30-11-2013, 16:21
Κριμα για το πλοίο. Πριν 3 μέρες είχα συναντήσει τον Πλοίαρχο του Ocean Majesty και μου είχε πεί οτι το πρόκειται να ναυλωθεί την νέα περίοδο...

Akis Dionisis
30-11-2013, 16:24
Πως πηρε φωτιά ενα βαπόρι παροπλισμένο και χωρίς ρεύμα ?

Παίζει να είχε ή να έχει φύλακα μέσα ο οποίος προφανώς θα ήθελε να μαγειρέψει ή να ζεσταθεί με κάποιο τρόπο και να έκανε γκάφα ??

Giannis G.
30-11-2013, 16:26
Κριμα για το πλοίο. Πριν 3 μέρες είχα συναντήσει τον Πλοίαρχο του Ocean Majesty και μου είχε πεί οτι το πρόκειται να ναυλωθεί την νέα περίοδο...

Θα ναυλωνοταν;; πολυ κριμαα :apologetic::apologetic:

karavofanatikos
30-11-2013, 16:30
Οι διάφορες ειδησεογραφικές σελίδες που αναφέρονται στο γεγονός, κάνουν λόγο ότι πάνω στο πλοίο βρίσκονταν 5 άτομα την ώρα που εκδηλώθηκε η πυρκαγιά. Άρα, υποθέτω μήπως γίνονταν κάποιες εργασίες κι από εκεί ξεκίνησε;;
Να πούμε όμως κι ένα μπράβο στο προσωπικό του ναυπηγείου που απομάκρυνε εγκαίρως τα διπλανά σκάφη απ' το φλεγόμενο Ocean Countess!

kalypso
30-11-2013, 16:37
Οι διάφορες ειδησεογραφικές σελίδες που αναφέρονται στο γεγονός, κάνουν λόγο ότι πάνω στο πλοίο βρίσκονταν 5 άτομα την ώρα που εκδηλώθηκε η πυρκαγιά. Άρα, υποθέτω μήπως γίνονταν κάποιες εργασίες κι από εκεί ξεκίνησε;;
Να πούμε όμως κι ένα μπράβο στο προσωπικό του ναυπηγείου που απομάκρυνε εγκαίρως τα διπλανά σκάφη απ' το φλεγόμενο Ocean Countess!
Και αν προσέξεις άπλωσαν και το πλωτό φράγμα.....

mastrokostas
30-11-2013, 21:11
Δεν παιζονται οι ανθρωποι !!!
Από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Χαλκίδας που διενεργεί την προανάκριση θα απαγορευτεί ο απόπλους του πλοίου μέχρι προσκόμισης σχετικών βεβαιωτικών από τον παρακολουθούντα το πλοίο νηογνώμονα. (http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/615122/se-exelixi-i-fotia-se-krouazieroploio-sta-naupigeia-halkidas/)

kalypso
30-11-2013, 21:53
Δεν παιζονται οι ανθρωποι !!!
Από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Χαλκίδας που διενεργεί την προανάκριση θα απαγορευτεί ο απόπλους του πλοίου μέχρι προσκόμισης σχετικών βεβαιωτικών από τον παρακολουθούντα το πλοίο νηογνώμονα. (http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/615122/se-exelixi-i-fotia-se-krouazieroploio-sta-naupigeia-halkidas/)
Ωρε και πρέπει να ακυρώσω το εισητήριο που έβγαλα Καλά κρασά πες τους....όπως έλεγε και μία αγαπημένη προϊσταμένη....

Marioukos
30-11-2013, 23:12
Καποιο νεοτερο γαι το ομορφο σκαρι ? Μεγεθος ζημιας ?

kalypso
01-12-2013, 14:56
εξωτερικά δε μπορει να πει κανείς ποσο είναι το μέγεθος της ζημιάς μιας και η φωτιά συνεχίζει ακόμα και τώρα....από την αριστερή μπάντα μπορείς να δείς από την περιοχή του Προφήτη Ηλία κάπου κάπου να ξεπηδούν φλόγες...ίσως γιατί η μόνη πλευρά με προσβαση για την κατάσβεση είναι η δεξιά από θαλάσσης...
150827150828

kalypso
01-12-2013, 15:04
μολις γυριζει ο αέρας μπορεί να δει κανείς εν μέρη τη καταστροφή αν και σιγουρα το εσωτερικό ειναι πολύ χειρότερο....
150829150831150832
η πρωτη φωτογραφία ειναι τραβηγμένη από την υψηλή γέρυρα....

kalypso
01-12-2013, 15:12
και μερικές ακόμα από το μικρο λιμάνι στο Βαθυ...
150833150834

gpap2006
01-12-2013, 15:14
Μιλάμε για total loss απ οτι καταλαβαίνω..Σκαρί 39 ετών μετά από αυτό τί μελλον να έχει...

Marioukos
01-12-2013, 15:42
Κοντεψε να φτασει στην γεφυρα η φωτια απ οτι φαινεται στις φωτο. Μαλιστα... Ολιγον μυστηριο η πυρκαγια και η αμμεση απομακρυνση των διπλανων πλοιων. :bi_polo:

kalypso
02-12-2013, 20:21
4 και μιση το πρωί και η φωτιά συνεχίζει ακόμα να καίει....ιδιαίτερα από την αριστερή μπαντα.η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτή ακόμα και μέσα στη Χαλκιδα.τόσο που σου καίει το λαιμό και νιώθεις τα ματια σου να τσουζουν όταν πλησιάζεις στα ναυπηγεια
Καπου κάπου βλεπει κανείς και τις φλόγες που ξεπηδούν...
150854
λόγω της αιθαλομίχλης που επικρατεί και του απόλυτου σκοταδιού στο σημείο που βρισκεται το πλοίο,η ποιότητα της φωτογραφίας δεν είναι και τόσο καλή...

Ellinis
02-12-2013, 22:17
Eυχαριστούμε calypso για το φωτορεπορτάζ!
Απ' όσο βλέπω έχει πάρει και κλίση, μάλλον από τα νερά που παίφτουν μέσα.
Επόμενως σταθμός... Αλιάγκα. Με 40 χρόνια στην πλάτη και τις ζημιές να ξεκινάνε από χαμηλά (δείτε πως έχει ξεφλουδίσει η μπογιά από τη θερμότητα) το καράβι έχει "τελειώσει"... :apologetic:

kalypso
02-12-2013, 22:31
εγώ αρχίζω να σκέφτομαι οτι τελικά η φωτιά δεν ήταν και τόσο τυχαία....αυτό μου είπε και ενας παλαίμαχος ναυτικός που μένει και στην περιοχή...και απο εκεινη τη στιγμή όλο αυτο γυρίζει στο μυαλό μου...ισως η αποζημιωση της ασφάλειας να είναι μεγαλυτερη από το να πηγαινε κατευθειαν για σκραπ....αλλα και πάλι δε γνωρίζω κατά ποσο δικαιουται να καταβληθει η αποζημιωση...όσο για την κλίση την είχε παρει απο το πρωτο βραδυ...
εμενα παλι μου κάνει εντυπωση που στην αριστερή μπαντα παραμένει δεμένο το Hamilton-I (μπορεσα και το διαβασα επιτέλους)...λογικά δεν θα έχει υποστει ζημιές και αυτό?και για πιο λόγο παραμένει ακομά δεμένο με το Ocean Countess?γιατί δεν έγινε προσπάθεια απομάκρυνσης του Ocean Countess προκειμένου να απελευθερωθεί?

Ellinis
03-12-2013, 13:22
εμενα παλι μου κάνει εντυπωση που στην αριστερή μπαντα παραμένει δεμένο το Hamilton-I (μπορεσα και το διαβασα επιτέλους)...λογικά δεν θα έχει υποστει ζημιές και αυτό?και για πιο λόγο παραμένει ακομά δεμένο με το Ocean Countess?γιατί δεν έγινε προσπάθεια απομάκρυνσης του Ocean Countess προκειμένου να απελευθερωθεί?
Μήπως είναι ρηχά τα νερά εκεί που βρίσκεται και είναι καλύτερα να μείνει εκεί αν συμβεί το απευκταίο;
Aν και μέσα στον κόλπο λογικά πρέπει να είναι πιο ρηχά.

kalypso
03-12-2013, 18:48
ναι ειναι όντως πολύ ρηχα τα νερά εκεί...σιγουρα το εχουν εκει για να το προφυλάξουν και να στηρίζεται καλύτερα αλλα το πλοιο που ειναι δεμένο δίπλα λογικά θα έχει υποστεί και εκείνο ζημιές εστω και λόγο θερμότητας...

vagosg
03-12-2013, 19:51
Η απομάκρυνση των τριών πλοίων δίπλα από το Countess δεν αποτελεί κανένα μυστήριο όπως ειπώθηκε. Δύο ρυμουλκά εργάζονταν στα ναυπηγεία τη στιγμή που ξέσπασε η φωτιά και η κινητοποίηση ήταν άμεση. Μέσα σε 20 λεπτά είχε αρχίσει η απομάκρυνση και των τριών πλοίων ΜΑΖΙ. Όσο για το Hamilton, πρόκειται για ένα ήδη κατεστραμένο - μισό καμένο πλοίο που βρίσκεται πολλά χρόνια εκεί. Ίσως να ήταν πολύ επικίνδυνη η απομάκρυνση του countess.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-12-2013, 13:12
To κύκνειο άσμα γιά το πρώην Cunarder...:uncomfortableness::apologetic:

kalypso
29-12-2013, 22:43
λυπηρες εικονες από ένα πανέμορφο σκαρί....το αποτέλεσμα της πυρκαιάς στα Ναυπηγεία Χαλκιδος.δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορουσε να επισκευαστεί ή αν αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο...
151386151387151388

BEN BRUCE
29-12-2013, 23:19
Δυστυχως kalypso το ομορφο βαπορι εχει δρομο χωρις επιστροφη....

kalypso
29-12-2013, 23:32
δηλαδή να ετοιμάζουμε τα εισητηρια για Τουρκία ε? κριμα....!!!

despo
29-12-2013, 23:37
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι κάποιο πόρισμα απο την ασφάλεια, μήπως και πάρουν τίποτα και ο επίλογός του με το ρυμουλκό για τα απέναντι μέρη...

lostromos
29-12-2013, 23:49
Ξαφνιάστηκα που είδα αυτό το μήνυμα.
Πότε συνέβη αυτό (η φωτιά)? Ενώ ήταν παροπλισμένο στα ναυπηγεία Χαλκίδας?
Απ' τα σημάδια που φαίνοντι εξωτερικά, φαίνεται ότι η φωτιά έχει"φάει" όλο το πλοίο.
Κρίμα

Giannis G.
29-12-2013, 23:52
Και για το 2014 το ειχε ναυλωσει και η APEX Tours, φυσικα η ναυλωση ακυρωθηκε... κριμα..!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-12-2013, 10:06
Και για το 2014 το ειχε ναυλωσει και η APEX Tours, φυσικα η ναυλωση ακυρωθηκε... κριμα..!! 'Ακουσα η δουλειά είχε χαλάσει πριν λίγο καιρό

karavofanatikos
30-12-2013, 10:34
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι κάποιο πόρισμα απο την ασφάλεια, μήπως και πάρουν τίποτα

Απ' ότι έχω ακούσει δύο εβδομάδες πριν το συμβάν είχαν σταματήσει στο πλοίο την ασφάλειά του.

Ellinis
30-12-2013, 21:27
λυπηρες εικονες από ένα πανέμορφο σκαρί....το αποτέλεσμα της πυρκαιάς στα Ναυπηγεία Χαλκιδος.δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορουσε να επισκευαστεί ή αν αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο...
151386151387151388
ευχαριστούμε για τις φωτο calypso. Με τη φωτιά να έχει πιάσει ολη την έκταση του καραβιού δεν νομίζω οτι υπάρχει καμία περίπτωση για επισκευή του. Άσχετα με τα χρόνια που το βαραίνουν, τέτοια εκτεταμένη ζημιά δεν σηκώνει επισκευή.

mastrokostas
30-12-2013, 22:47
ευχαριστούμε για τις φωτο calypso. Με τη φωτιά να έχει πιάσει ολη την έκταση του καραβιού δεν νομίζω οτι υπάρχει καμία περίπτωση για επισκευή του. Άσχετα με τα χρόνια που το βαραίνουν, τέτοια εκτεταμένη ζημιά δεν σηκώνει επισκευή.
Παει και αυτο ! :)

kalypso
17-01-2014, 19:37
σε μία κοντινή θέση από αυτή που βρίσκεται σήμερα στα Ναυπηγεία Αυλίδος,μερικά χρόνια πριν και συγκεκριμένα στις 19/1/2008...ποιος να το φανταζόταν πως θα κατέληγε μερικά χρόνια μετά αυτό το πανέμορφο πλοίο και η φρεσκοβαμμένη τότε τζιμινιέρα...
151738151739

tahitioforos
25-01-2014, 01:15
http://www.liveleak.com/view?i=e6f_1385998608

aiwnios 3os
25-01-2014, 10:30
συγνωμη αλλα ποτε καηκε ?

Παναγιώτης
25-01-2014, 10:47
Κάηκε τον περασμενο Νοέμβρη (30-11-2013) μετέφερα κι εδώ τα σχετικά μηνύματα από το θέμα για τα συμβάντα στα ναυπηγεία Αυλίδας από τότε.

kalypso
23-02-2014, 21:12
σημερινή φωτογραφια του πλοίου από τη παραλία της Νέας Λαμψάκου...!
αποκλειστικά για τους φίλους του nautilia.gr
152784

kalypso
02-03-2014, 15:06
"Για δες καιρό που διάλεξε ο χάρος να με πάρει τώρα π΄ ανθίζουν τα κλαδιά και βγάζ΄ η γη χορτάρι".
152973

Ellinis
02-03-2014, 17:24
Κάρβουνο έχει γίνει... Οι φωτογραφίες σου μου θύμισαν και ένα άλλο κουφάρι (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?25484-%C5%F0%E9%F3%EA%DD%F8%E9%EC%E1-%CD%E1%F5%DC%E3%E9%E1&p=525307#post525307) εκεί δίπλα.

Apostolos
02-03-2014, 23:24
Σήμερα κάναμε πολλά χιλιόμετρα για να δούμε τελευταία φορά το πανέμορφο σκαρί... Η μοίρα το έφερε κοντά με το αδελφάκι του να δείχνει τραγικό, απόκοσμο...

152986152987

despo
07-03-2014, 21:20
Ξεκίνηση το 'μακάβριο' ταξείδι ρυμουλκούμενο απο το Χρήστος 22, το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο ύψος του Μαρμαρίου. Ενα πολύ ωραίο κρουαζιερόπλοιο, το οποίο έτυχε αρκετές φορές να επισκεφτώ επι εποχής ιδιοκτησίας ROC, χάνεται και αυτό οριστικά. Παρά το γεγονός οτι βρισκόταν σε παροπλισμό, πιστεύω οτι θα μπορούσε να δουλέψει ακόμα.

TSS QUEEN ANNA MARIA
03-06-2014, 10:15
Νομίζω το θέμα πρέπει να μεταφερθεί από τους moderators στα κλασσικά κρουαζιερόπλοια μιας και δεν υπάρχει πια.

Ellinis
17-06-2014, 17:33
Τα απομεινάρια του πλοίου σε φωτογραφία (http://instagram.com/p/nKUALgrkAw/#)του Selim San.

kalypso
18-06-2014, 08:20
πραγματικά θλιβερή εικόνα και άδοξο τέλος..!

Ellinis
18-06-2014, 14:50
Και άλλες μια (http://instagram.com/p/lco4t5rkGp/#)- δυο (http://instagram.com/p/luCQYVLkLQ/)- τρείς (http://instagram.com/p/luBCNLrkKZ/#)φωτογραφίες του S.San από την Αλιάγα.
Στην αριστερή πλευρά του καραβιού φαίνεται πόσο μεγάλη έκταση πήρε η φωτιά...

SteliosK
13-10-2015, 22:20
Ότι έχει μείνει από το κρουαζιερόπλοιο στα ναυπηγεία της Αυλίδας..

169972 169973

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-04-2017, 13:21
182589182590 26-10-08

Το άτυχο κρουαζιερόπλοιο με τα σινιάλα της Μonarch Classic Cruises.