PDA

Επιστροφή στο Forum : Πηνελόπη Α [Penelope A, Εξπρές Πηνελόπη, Stena Horsa, Horsa]



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17

rafina-lines
23-07-2013, 21:18
εγώ άκουσα για 100 άτομα στην επιστροφή δυο μηχανάκια και καμια εικοσαρια αυτοκινητα..

Να ρωτήσω κάτι? ξέρει κανείς γιατί δεν έκανε τοπικό σήμερα γιατί κανονικά από ότι είπαν σε φίλη μου από το λιμεναρχίο ραφήνας ειχε στις 7 το απογευμα

Τα άτομα δεν τα μέτρησα ένα προς ένα, απλά τα λογάριασα μπούγιο όπως βγήκαν. 100 δεν τα λες. Άντε να ήταν 30 κι άλλα 15 ας πούμε μέσα στα ΙΧ που βγήκανε. Τα ΙΧ τα μέτρησα ένα προς ένα. Ήταν 11. Το δεύτερο μηχανάκι μπορεί να μου ξέφυγε, οκ!

Τοπικό δρομολόγιο δεν περάστηκε ποτέ στο σύστημα. Όταν έφτασε εδώ ακούστηκε ότι ισως έκανε ένα τοπικό, αλλά ίσως λόγω της μηδενικής κίνησης που θα είχε (στο ντόκο δεν περίμενε τίποτα για επιβίβαση) δεν το έκανε. :)

DOMUS
23-07-2013, 22:46
Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία εαν βγήκαν 100-120 άτομα η ποσά ιχ!
Σημασια εχει νομίζω απο εδώ και πέρα όσο μπορούμε όλοι να στηρίξουμε την προσπάθεια που γινεται οπως μπορεί ο καθένας περισσότερο για τους ανθρώπους του πλοίου και για το ίδιο το πλοιο που τόσα χρόνια ακούραστα μας εξυπηρετούσε.
Εγω σαββατοκύριακο ενώ θα πήγαινα με το Αικατερίνη θα ταξίδεψω μαζι του για Ανδρό έτσι σαν φόρο τιμής!

Giannis G.
23-07-2013, 23:16
Συμφωνω φίλε μου! για το πληρωμα του και μονο! Και για την ιστορια αυτου του πλοιου! και εγω την Τρίτη που θα πήγαινα Ραφήνα με το Superferry αποφάσισα να ταξιδέψω με την Πηνελόπη :)
Σημερινή μανούβρα της Πόπης στην Τήνο
147180

fotis
23-07-2013, 23:56
Αγαπητοί γράφοντες σε αυτό το θέμα: Είμαι σύμφωνος οτι οι εργαζόμενοι του πλοίου πρέπει να υποστηριχθούν με κάθε τρόπο, αλλα με το να στηρίζεις ενα πλοίο - εταιρεία η οποία έχει τεράστια χρέη λόγω της κακής διαχείρησης του ιδιοκτήτη, δε σημαίνει οτι βοηθάς και τους εργαζόμενους σε αυτή. Πόσοι από εμας γνωρίζουμε άλλωστε περιπτώσεις εταιρειών οι οποίες ενώ θετικό πρόσιμο στους τζίρους τους, δεν πληρώνουν τους εργαζόμενούς τους? Πόσο μάλλον σε μία εταιρεία που οι συνολικές οφειλές της ξεπερνούν κατά πολύ ακόμη και την αξία του ίδιου του πλοίου, όπως ακούγεται. Αν δεν μπορεί να λειτουργήσει το πλοίο αυτό ας το μεταβιβάσει με οποιοδήποτε τρόπο αλλού! Προς Θεού, δεν υπαρχει καμία αντιπαράθεση ή δυσαρέσκεια προς τους εργαζομένους στο συγκεκριμένο πλοίο, αλλά ετσι κι αλλιώς η εταιρεία τους οφείλει πάρα πολλά, αγνοώντας οτι με αυτούς σε υπηρεσία εχει κρατηθεί το πλοίο τόσα έτη σε κίνηση εξυπηρετώντας κατα το παρελθόν και τα τρία νησιά που προσέγγιζε.. Οι εξελίξεις θα δείξουν. Εμείς ας ευχηθούμε οτι καλύτερο για το μέλλον τους..

rafina-lines
24-07-2013, 00:07
Κι εγώ συμφωνώ με το Φώτη, παιδιά! Άλλο η εταιρία και η κάθε εταιρία, κι άλλο οι εργαζόμενοι σ' αυτή. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

capten4
24-07-2013, 00:55
και ο,τι βγαλει μεσα σε 20-30 ημερες δουλειας που εμειναν,δεν το βλεπω να πηγαινει στους εργαζομενους.....

rafina-lines
24-07-2013, 07:36
Πραγματικά!!! Απόλυτα σωστός ο Capten4. :)

str79
24-07-2013, 08:45
Χθες ήταν μεγάλη χαρά να πάω στη Ραφήνα το απόγευμα και η Πηνελόπη να λείπει. Φάνηκε στον ορίζοντα με τη γνωστή σιλουέτα της. Δυστυχώς όμως ενώ η Κατερίνα έβγαλε αρκετό κόσμο και το Σουπερφέρρυ επίσης φαινόταν ότι είχε επιβάτες την ώρα της μανούβρας στα deck, η Πηνελόπη ήταν άδεια... Έστω κι έτσι τη φωτογράφισα και της αφιέρωσα ένα κομμάτι.

Σήμερα το πρωί -ευτυχώς- πάλι έλειπε...

http://freepen.gr/2013/η-πόπη-σεργιάνεψε-ξανά-και-μας-ξεσήκωσ/

BULKERMAN
24-07-2013, 09:04
Χθες ήταν μεγάλη χαρά να πάω στη Ραφήνα το απόγευμα και η Πηνελόπη να λείπει. Φάνηκε στον ορίζοντα με τη γνωστή σιλουέτα της. Δυστυχώς όμως ενώ η Κατερίνα έβγαλε αρκετό κόσμο και το Σουπερφέρρυ επίσης φαινόταν ότι είχε επιβάτες την ώρα της μανούβρας στα deck, η Πηνελόπη ήταν άδεια... Έστω κι έτσι τη φωτογράφισα και της αφιέρωσα ένα κομμάτι.

Σήμερα το πρωί -ευτυχώς- πάλι έλειπε...

http://freepen.gr/2013/η-πόπη-σεργιάνεψε-ξανά-και-μας-ξεσήκωσ/


Φιλε str79 όταν ο κοσμος πηγαινε τις Παρασκευες η τα πρωινα του Σαββατου με κλεισμενα εισιτηρια με την Πηνελοπη κ το πλοιο δεν εφευγε , δεν νομιζω να περιμενουμε να χει κοσμο απο δω κ περα...

Η αξιοπιστια της εταιρειας εχει πληγει ανεπανορθωτα...Ηθελα να ξερα ποιος εξυπνος αφηνε να κλεινει ο κοσμος εισιτηρια ενω ολοι ξερανε οτι το πλοιο δεν θα ταξιδεψει...

rafina-lines
24-07-2013, 11:33
Μήπως γι' αυτό στα πρακτορεία όταν ρωτάνε οι επιβάτες τι δρομολόγια υπάρχουν για να ταξιδέψουν, δεν αναφέρουν καν πλέον το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Και με το δίκιο τους μπορώ να πω. Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι. :)

BEN BRUCE
24-07-2013, 11:56
Tα πρακτορεια βεβαιως και παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.Θυμαμαι οτι προ MFD εποχης τα πρακτορεια εκαναν πολλα κολπα προκειμενου να προσελκυσουν επιβατες με τα <δικα τους> βαπορια λεγοντας απο <πουληθηκε το βαπορι> <χαλασε> κτλ

aprovatianos
24-07-2013, 16:43
147194147195147196Για ολους τους [πικραμενους] φιλους της!!!

Giannis G.
24-07-2013, 18:11
Οι φωτο είναι πρόσφατες φίλε; γιατι γεμάτο το βλέπω το βαπόρι

aprovatianos
24-07-2013, 18:44
Οι φωτο είναι πρόσφατες φίλε; γιατι γεμάτο το βλέπω το βαπόρι

Ειναι Τριτη του Πασχα φιλε Giannis G !!

giorgos_249
25-07-2013, 17:55
Tα πρακτορεια βεβαιως και παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.Θυμαμαι οτι προ MFD εποχης τα πρακτορεια εκαναν πολλα κολπα προκειμενου να προσελκυσουν επιβατες με τα <δικα τους> βαπορια λεγοντας απο <πουληθηκε το βαπορι> <χαλασε> κτλ

Το βαπόρι τρώει πολύ πόλεμο πάντως. Οι πράκτορες είναι ό,τι ναναι.

Εχθές στο Γαύριο πηγαίνω στο πρακτορείο και λέω << τι πλοια εχει το μεσημέρι >> ; Μου λενε << 15.00 , 16.30>> . Λεω <<τιποτα αλλο ενδιάμεσα ; >> γνωρίζοντας ότι είχε την πηνελόπη, επί σκοπού το είπα για να δω τι γίνεται. Λεει << οχι , τιποτα >> . Λεω <<πηνελοπη ; >>, κ μου λεει <<αστο, ενα απο αυτα τα δυο παρε >> ....... ΕΛΕΟΣ..... Ο Υ Σ Τ.....

Ας δούμε την κούκλα να μπαίνει στο Γαύριο εχθές το πρωί, και την απογευματινή της μανούβρα στη Ραφήνα.....

147207147208

capten4
25-07-2013, 19:31
οποιος εχει καει στον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι...τοσα χουνερια επαθαν φετος, μονο ξυλο δεν φαγανε με τα καμωματα....που κατεβαινε ο κοσμος στα λιμανια ΜΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ, καθοτι η εταιρεια εκοβε, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ οτι δεν θα γινει το δρομολογιο, και τους πηγαινανε για αλλαγη εισητηριο με αλλα πλοια...τετοια ξεφτιλικια δεν εγιναν ΠΟΤΕ στην γραμμη..δεν θα διακυνδυνευσει λοιπον ο πρακτορας, αμα δεν ξερει αν ο Αγουδημος δωσει η οχι τηνεπομενη δοση στο πληρωμα...μην λεμε λοιπον οτι τα πρακτορεια φταινε....αυτοι που απαξιωσαν το βαπορι πληρως και το υποβιβασαν δραματικα στην συνειδηση του επιβατη φταινε..ασ τα λουστουν τωρα...σκληρα μιλαω, αλλα δεν μπορω να ακουω τρελα πραγματα....ποιοι θα πανε τωρα με το βαπορι ? αυτοι που δεν βρηκαν στα αλλα, καποιοι με οικονομικη αναγκη, και καποιοι καραβολατρες, και αλλοι που δεν θελω να πω .....

despo
25-07-2013, 19:37
οποιος εχει καει στον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι...τοσα χουνερια επαθαν φετος, μονο ξυλο δεν φαγανε με τα καμωματα....που κατεβαινε ο κοσμος στα λιμανια ΜΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ, καθοτι η εταιρεια εκοβε, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ οτι δεν θα γινει το δρομολογιο, και τους πηγαινανε για αλλαγη εισητηριο με αλλα πλοια...τετοια ξεφτιλικια δεν εγιναν ΠΟΤΕ στην γραμμη..δεν θα διακυνδυνευσει λοιπον ο πρακτορας, αμα δεν ξερει αν ο Αγουδημος δωσει η οχι τηνεπομενη δοση στο πληρωμα...μην λεμε λοιπον οτι τα πρακτορεια φταινε....αυτοι που απαξιωσαν το βαπορι πληρως και το υποβιβασαν δραματικα στην συνειδηση του επιβατη φταινε..ασ τα λουστουν τωρα...σκληρα μιλαω, αλλα δεν μπορω να ακουω τρελα πραγματα....

Ετσι ακριβώς είναι. Οταν πρόσφατα γνωστοί μου είχαν βγάλει εισιτήρια και την παραμονή του ταξειδιού τους, ενημέρωσαν το πρακτορείο οτι γυρίζουν μεν τα λεφτά τους πίσω, αλλα μένουν ξεκρέμαστοι και πρέπει να βγάλουν άλλα με το Σουπερφέρρυ (αν έβρισκαν και θέση γιατί είχαν και αυτοκίνητο), φταίει το πρακτορείο ;

rafina-lines
25-07-2013, 20:01
Σωστά! Έχετε δίκιο, παιδιά! Δε φταίνε οι πράκτορες. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν, και κόβουν εισιτήρια σε πλοία που θα κάνουν τα δρομολόγια που είναι προγραμματισμένα. Οι πραγματικοί υπαίτιοι είναι αυτοί από την εταιρία, οι οποίοι άφηναν ανοιχτό το σύστημα για να κόβονται εισιτήρια γνωρίζοντας ήδη ότι τα δρομολόγια δε θα εκτελεστούν!!! Το παρακολουθούσα συνέχεια αυτό στο Openseas. Τα δρομολόγια αφαιρόντουσαν κάθε φορά το πολύ τρεις μέρες πριν! Αυτό δλδ πώς λέγεται?? Επιεικέστατα γαϊδουριά μάλλον! Για να μην πω τίποτα χειρότερο....

Espresso Venezia
25-07-2013, 20:36
Σωστά όλα όσα ανέφερε ο capten4, και ακόμα, γιατί να μην αβαντάρουν (οι πράκτορες) τα πλοία που είναι σίγουροι ότι θα βρίσκονται στη γραμμή και όλο τον Αύγουστο και μετά τον Σεπτέμβρη ??? Επαγγελματίες είναι, την δουλειά τους κάνουν όπως θα την έκανε και ο οποιοσδήποτε "συναισθηματίας" εξ ημών αν ήταν στη θέση τους, και μπράβο τους που προστατεύουν τον κόσμο από διαφόρων ειδών πιθανά ευτράπελα.

P@vlos
25-07-2013, 20:49
οποιος εχει καει στον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι...τοσα χουνερια επαθαν φετος, μονο ξυλο δεν φαγανε με τα καμωματα....που κατεβαινε ο κοσμος στα λιμανια ΜΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ, καθοτι η εταιρεια εκοβε, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ οτι δεν θα γινει το δρομολογιο, και τους πηγαινανε για αλλαγη εισητηριο με αλλα πλοια...τετοια ξεφτιλικια δεν εγιναν ΠΟΤΕ στην γραμμη..δεν θα διακυνδυνευσει λοιπον ο πρακτορας, αμα δεν ξερει αν ο Αγουδημος δωσει η οχι τηνεπομενη δοση στο πληρωμα...μην λεμε λοιπον οτι τα πρακτορεια φταινε....αυτοι που απαξιωσαν το βαπορι πληρως και το υποβιβασαν δραματικα στην συνειδηση του επιβατη φταινε..ασ τα λουστουν τωρα...σκληρα μιλαω, αλλα δεν μπορω να ακουω τρελα πραγματα....ποιοι θα πανε τωρα με το βαπορι ? αυτοι που δεν βρηκαν στα αλλα, καποιοι με οικονομικη αναγκη, και καποιοι καραβολατρες, και αλλοι που δεν θελω να πω .....

Πες τα γιατι εχουμε μπερδέψει τις προσωπικές μας προτιμήσεις μερικοί με την δουλειά των άλλων. Όπως εγω βγαζω εισητήρια συνήθως απο τα κεντρικά καθε εταιρείας για να μπορώ να κράξω την εταιρεία και μόνο αν γίνει στραβή έτσι και ο πράκτορας μετά απο τόσες στραβές το έχει ξεγράψει το πλοίο προς το παρον. Αλλωστε μην κοροιδευομαστε... Δεν παει χάλια απο την μη προτιμηση απο τα πρακτορεία. Όταν μπαίνεις στον Αύγουστο και όλο τον Ιούλιο έχεις ταξιδέψει 7-8 φορές επειδή η εταιρεία οταν θυμαται βρισκει χρηματα και γενικως ότι θυμάται κάνει με το πλοίο!

PORTO LAFIA
26-07-2013, 00:20
Πέρσι περίπου τέτοια εποχή έκλεινα εισιτήρια με τον Βιτσέντζο για Κύθηρα.
Στο διπλανό κισσέ ένα ζευγάρι με φανερή άγνοια περί των πλοίων που εξυπηρετούσαν την γραμμή της Ραφήνας ,
δέχτηκε έμμεση αλλά φανερή επιρροή στο να επιλέξει το SFII.


Εννοείτε πως δεν αποτελεί αυτό άλλοθι για την συμπεριφορά της εταιρείας προς εργαζόμενους και πελάτες.


Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν .
Τις τελευτές χρόνιες (εκτός της φετινής) πιο από τα τρία νησιά έδινε καλύτερες πληρότητες στο πλοίο?
Ήταν κάπου πιο «δυνατό» ή υπήρχε κάποια ισορροπία ?

ΑΡΗΣ
26-07-2013, 06:54
Πολλά από τα πλοία του παρελθόντος (αλλά και του παρόντος) που έμειναν στην ιστορία και τα θαυμάσαμε, έγιναν θρύλοι σε μεγάλο ποσοστό ελέω και των ''ικανών'' πρακτόρων.

capten4
26-07-2013, 09:37
Πολλά από τα πλοία του παρελθόντος (αλλά και του παρόντος) που έμειναν στην ιστορία και τα θαυμάσαμε, έγιναν θρύλοι σε μεγάλο ποσοστό ελέω και των ''ικανών'' πρακτόρων.

ΟΧΙ στην συγκεκριμενη γραμμη ομως...αλλου, ναι...

superfast v
26-07-2013, 13:13
ΟΧΙ στην συγκεκριμενη γραμμη ομως...αλλου, ναι...
Δεν το λες...

BEN BRUCE
26-07-2013, 13:23
Παντως στην Ραφηνα ειχα δει πριν 14 χρονια πλοιαρχο να κανει τον κραχτη εξω απο (το) πρακτορειο.Δεν μου πολυαρεσε σαν εικονα να πω την αληθεια

capten4
26-07-2013, 15:44
Δεν το λες...
πες μου ενα ραφηνιωτικο,που εκανε λοιπον ονομα που δεν το αξιζε,και εκανε ονομα λογω πρακτορων ..ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ? Τα superferry ?BARI ? ο Ανδροτηνομυκονιατης δεν ξεγελιεται ....ξερει πιο παει καλα στα μπουγαζια, πιο εχει εξυπηρετικο πληρωμα, πιο ειναι συνεπες,κλπ....τωρα, αυτοι που ερχονται 1 φορα το χρονο,ισως, αλλα και αυτοι εχουν μαθει πια....

superfast v
26-07-2013, 16:42
Eγω πιο σουπερ κραχτες απο αυτους που ειδα πριν δυο χρονια στη Ραφηνα για το Σουπερφερρυ παντως δεν ξαναδα οσα χρονια ταξιδευω.

capten4
26-07-2013, 17:05
Eγω πιο σουπερ κραχτες απο αυτους που ειδα πριν δυο χρονια στη Ραφηνα για το Σουπερφερρυ παντως δεν ξαναδα οσα χρονια ταξιδευω. Απο ο,τι καταλαβαινω, μαλλον υπαρχει κατι προσωπικο, οποτε σταματαμε...

superfast v
26-07-2013, 17:10
Kαλα εσυ δε με ρωτησες που τους ειδα τους κραχτες?:uncomfortableness: ε σου απαντησα

capten4
26-07-2013, 17:13
Kαλα εσυ δε με ρωτησες που τους ειδα τους κραχτες?:uncomfortableness: ε σου απαντησα
σε καταλαβαινω...δεν πειραζει...20 χρονια τωρα κορυφη ειναι, αυτο ποναει πολλους που προσπαθησαν -αδικως- να το φτασουν.....αν μας πεις οτι ΑΥΤΟ το βαπορι εγινε κορυφη απο κραχτες κλπ, ε , θα ειναι το πιο συντομο ανεκδοτο-σορι κιολας...

superfast v
26-07-2013, 17:18
Mαλλον δεν καταλαβες..σου ειπα τι ειδα..δεν με νοιαζει ποιο ειναι το πρωτο βαπορι ουτε πως εγινε πρωτο,μ αυτα ασχολουνται κατι κολλημενα παιδακια.Εσυ ομως γιατι ολη την ωρα κατηγορεις τα αλλα?

capten4
26-07-2013, 17:28
Mαλλον δεν καταλαβες..σου ειπα τι ειδα..δεν με νοιαζει ποιο ειναι το πρωτο βαπορι ουτε πως εγινε πρωτο,μ αυτα ασχολουνται κατι κολλημενα παιδακια.Εσυ ομως γιατι ολη την ωρα κατηγορεις τα αλλα?

καλα...ο καθεις δικαιουται να λεει οτιδηποτε...ποιο κατηγορησα και δεν το καταλαβα ?? επειδη λεω αληθειες μηπως ?τι να κανουμε....λοιπον, επειδη βγηκαμε εκτος θεματος, αν θες κατι πμ. σε παρακαλω

thanos75
27-07-2013, 14:30
Προσωπικά θυμάμαι πως στη δεκαετία του 90 έπαιζαν πολύ οι κράχτες στο λιμάνι της Ραφήνας. Θυμάμαι σκηνικό γύρω στο 1998 τον πράκτορα του Χαρούλα να καλεί τον κόσμο έξω από το πρακτορείο να ταξιδέψει με "το ποιό καινούριο πλοίο της γραμμής" και τον πράκτορα του Πηνελόπη Α να καλεί τον κόσμο με το "πρώτο πλοίο της ημέρας"! Δεν ήταν και ο,τι καλύτερο σαν θέαμα. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια έχει ατονήσει το φαινόμενο αυτό.

CAPTAIN PICARD
03-08-2013, 09:43
Ταξίδεψα πέρυσι την 1η Αυγούστου με την <<Πόπη>> από ¶νδρο για Ραφήνα κυρίως γιατί πίστευα ότι δεν θα ξανάβρισκα την ευκαιρία. Θυμάμαι ότι το εξωτερικό κατάστρωμα στην πρύμνη είχε χρώμα περίπου σαν αυτό της μαγιονέζας με λίγη ανάμειξη από μουστάρδα (μπλιαχ!) κάτι που δεν ίσχυε στο παρελθόν ενώ εσωτερικά είχε γίνει μια μικρή ανακαίνιση. Προσωπικά θέλω να θυμάμαι ότι το βαπόρι τελείωσε την ευδόκιμη υπηρεσία του το 2012 με εκείνη την αποχαιρετιστήρια περιστροφή στο λιμάνι της Ραφήνας το Δεκέμβριο. Παραθέτω και μια φωτογραφία για τους φίλους του φόρουμ, οι οποίοι εννοείται ότι πρέπει να βιαστούν εάν θέλουν να κάνουν το τελευταίο ταξίδι με το πλοίο (κρίνω από τα φετινά γεγονότα και δεν θέλω να γίνω μάντης κακών).147426

zozef
03-08-2013, 13:51
Καλησπερα σε ολους σας με μια Καβοντοριτικη της Ποπαρας
147433

MYTILENE
04-08-2013, 15:07
Το βαπόρι τρώει πολύ πόλεμο πάντως. Οι πράκτορες είναι ό,τι ναναι.

Εχθές στο Γαύριο πηγαίνω στο πρακτορείο και λέω << τι πλοια εχει το μεσημέρι >> ; Μου λενε << 15.00 , 16.30>> . Λεω <<τιποτα αλλο ενδιάμεσα ; >> γνωρίζοντας ότι είχε την πηνελόπη, επί σκοπού το είπα για να δω τι γίνεται. Λεει << οχι , τιποτα >> . Λεω <<πηνελοπη ; >>, κ μου λεει <<αστο, ενα απο αυτα τα δυο παρε >> ....... ΕΛΕΟΣ..... Ο Υ Σ Τ.....

Ας δούμε την κούκλα να μπαίνει στο Γαύριο εχθές το πρωί, και την απογευματινή της μανούβρα στη Ραφήνα.....

147207147208
Tην επόμενη φορά φίλε που δεν θα φύγει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ για τον οποιοδήποτε λόγο να πάς στον πράκτορα να ακούτε μαζί τα μπινελίκια και τις χριστοπαναγίες από το καθένα.Να είσαι και περιποιημένος γιατί όλο και καμία κάμερα θα φωνάξουν:sour:!!!!!Από την άλλη βέβαια άν ισχύει αυτό που λές θα μπορούσε να σου πεί :έχει και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ φίλε αλλά δεν στο συνιστώ για να μη μείνεις στη προβλήτα και κλαίς'!!!ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

DOMUS
05-08-2013, 19:38
Στο τοπικό της Κυριακής 4/8 απο Ανδρό το βαπόρι είχε γύρω στα 200 άτομα 25 μηχανές και 35-40 ιχ και 3 μικρά φορτηγά!
δεν ξέρω εαν αξίζει τον κόπο αυτο το τοπικο που την ίδια ώρα φεύγει το superferry !
Πάντως το πλοιο εσωτερικα ήταν αρκετά καθαρό απο τις φιλότιμες προσπάθειες του πληρώματος!το μονο μελανό σημείο ότι το κατάστημα του πλοίου ειναι κλειστό!
Ο capten για αλλη μια φορά έδωσε ρέστα στην μανουβρα στην Ραφήνα ήμουν δίπλα στην γέφυρα και ο άνθρωπος δεν παίζεται!

capten4
06-08-2013, 02:26
Στο τοπικό της Κυριακής 4/8 απο Ανδρό το βαπόρι είχε γύρω στα 200 άτομα 25 μηχανές και 35-40 ιχ και 3 μικρά φορτηγά!
δεν ξέρω εαν αξίζει τον κόπο αυτο το τοπικο που την ίδια ώρα φεύγει το superferry !
Πάντως το πλοιο εσωτερικα ήταν αρκετά καθαρό απο τις φιλότιμες προσπάθειες του πληρώματος!το μονο μελανό σημείο ότι το κατάστημα του πλοίου ειναι κλειστό!
Ο capten για αλλη μια φορά έδωσε ρέστα στην μανουβρα στην Ραφήνα ήμουν δίπλα στην γέφυρα και ο άνθρωπος δεν παίζεται!...για την ακριβεια ακριβως 35 ιχ...μα δεν υπαρχει μυαλο...τοπικα επρεπε να αρχισει μετα τις 15, να παρει καποιες επιστροφες...τωρα, με την δυσφημιση και τους βαπορες διπλα....

Cpt Βαγγελης
10-08-2013, 09:37
Η αγαπημενη μας Πηνελοπη Α. στην Τηνο.147667

cpt. mimis
10-08-2013, 11:07
...για την ακριβεια ακριβως 35 ιχ...μα δεν υπαρχει μυαλο...τοπικα επρεπε να αρχισει μετα τις 15, να παρει καποιες επιστροφες...τωρα, με την δυσφημιση και τους βαπορες διπλα....
Ολοι βάπορες είναι αρκεί να γίνουν κάποια πράγματα....
κατά τη γνώμη μου ορθώς κάνει τοπικό, και ένα ΙΧ να είχε να πήγαινε. Ετσι δείχνει πως το παλεύει και δεν κάνει αρπαχτές όταν έχει κίνηση. Μετά από όσα έγιναν προσπαθεί να φτιάξει το όνομα που είχε το πλοίο σε συνέπεια. Αρκεί αυτή η συνέπεια να παραμείνει...

NikosP
10-08-2013, 14:21
Πρίν από δύο εβδομάδες προσεγγίζοντας την Μύκονο!

147674

DeepBlue
10-08-2013, 14:54
Πολύ όμορφη φωτο.Η επόμενη για εσένα.Αναχώρηση από Μύκονο στις 21-06-13. 147676

NikosP
11-08-2013, 15:54
Πολύ όμορφη φωτο.Η επόμενη για εσένα.Αναχώρηση από Μύκονο στις 21-06-13.

Ευχαριστώ, η μανούβρα στη Μύκονο ήταν εξαιρετική και με πολύ φόρα!Καταπληκτικός ο κάπτεν του!
147680 147681

DOMUS
19-08-2013, 15:32
Μετα απο καιρό το τοπικό της Κυριακής είχε αρκετό κόσμο!
Την Τετάρτη 14/8 που έφυγα για Ανδρό με superferry το απόγευμα είδα κάποιους δύτες να βουτανε κάτω απο το πηνελοπη αλλα δεν πρόλαβα να μάθω κάτι!

karavofanatikos
19-08-2013, 15:51
Mην ξεχνάμε πως το πλοίο δεν έχει πραγματοποιήσει δεξαμενισμό για φέτος, άρα κατά πάσα πιθανότητα οι δύτες πρέπει να βούτηξαν για απαραίτητες εργασίες καθαρισμού, αλλαγές ανοδίων κτλ.

proussos
19-08-2013, 17:28
Mην ξεχνάμε πως το πλοίο δεν έχει πραγματοποιήσει δεξαμενισμό για φέτος, άρα κατά πάσα πιθανότητα οι δύτες πρέπει να βούτηξαν για απαραίτητες εργασίες καθαρισμού, αλλαγές ανοδίων κτλ.

...ή για να βρουν τη χαμένη άγκυρα !

rafina-lines
19-08-2013, 20:24
...ή για να βρουν τη χαμένη άγκυρα !

Σωστά!!! Μόλις έφυγε το SUPERFERRY για το τοπικό και ελευθερώθηκε η λιμενολεκάνη, το ΠΗΝΕΛΟΠΗ πήγε λίγο πιο έξω και την πήρε. :)

Dauntless01
23-08-2013, 20:05
Από την χθεσινή απογευματινή άφιξη στην Ραφήνα...πάντα επιβλητική...

harlek
24-08-2013, 13:14
Αυθεντικό κυκλαδόπλοιο των '90s, ό,τι καλύτερο...

Giannis G.
24-08-2013, 16:11
Σήμερα στο λιμάνι της Τήνου
Αφιερωμένες στον Diagoras και σε ολους τους φιλους του!!
148158148157

capten4
04-09-2013, 00:50
Ακουστηκε αργα αποψε κατι για ΝΕΑ ΕΠΙΣΧΕΣΗ....

rafina-lines
04-09-2013, 07:57
Πάμε πάλι απ' την αρχή... :D :D

giorgos_249
04-09-2013, 08:14
Οσο δούλεψε, αυτό ήταν απ ότι φαίνεται...

21 χρόνια τελειώνουν με αυτό τον τρόπο...............

Τωρα ερχεται πλειστηριασμος :apologetic: (η δεν ειχε αναβληθεί αλλά ακυρώθηκε οποτε τη γλιτώνει ; )

aprovatianos
04-09-2013, 11:35
Οσο δούλεψε, αυτό ήταν απ ότι φαίνεται...

21 χρόνια τελειώνουν με αυτό τον τρόπο...............

Τωρα ερχεται πλειστηριασμος :apologetic: (η δεν ειχε αναβληθεί αλλά ακυρώθηκε οποτε τη γλιτώνει ; )

Την κυριακη που γυρισα τοπικο με την Ποπη,μου ειπε ενα παλικαρι απο το πληρωμα οτι αλλη μια επισχεση να γινει, τελος το βαπορι! Και να σας πω και κατι ρε παιδια,αφου εχει αρχισει να γινεται επικυνδινο το βαπορι κατα τα λεγομενα καποιου, ας παει στο καλο!!

cpt. mimis
04-09-2013, 12:52
Μακάρι να πάνε όλα καλά για το κόσμο...

pappous
04-09-2013, 13:15
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ. ΑΦΗΝΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ, ΕΚΕΙΝΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟ.

despo
04-09-2013, 15:56
Οπως δείχνουν τα πράγματα, δυστυχώς άλλη μιά εταιρεία οδεύει προς εξαφάνιση απο τον ακτοπλοικό χάρτη, αφου το μοναδικό εναπομείναν πλοίο που τόσα χρόνια έφερνε λεφτά με τη σέσουλα, εγκαταλείφθηκε φέτος στην τύχη του και στην ουσία έκανε μια 'αρπαχτή' τον μήνα Αυγουστο, οπου και πάλι ήταν η τελευταία αναγκαστική επιλογή των ταξειδιωτών οταν τα άλλα πλοία είχαν γεμίσει και απο επιβάτες και απο γκαραζ. Και βέβαια προς αποφυγή παρεξηγήσεων λέγοντας το τελευταίο πλοίο που έχει απομείνει στην εταιρεία, εννοώ οτι το Ιόνιαν Σκάι μπορεί θεωρητικά να έχει ναυλωθεί στην Ν.Ε.Λ. απο τον Αγούδημο, ομως είμαι σίγουρος οτι κάποια τράπεζα θα έχει το γενικό ... πρόσταγμα στην όλη ιστορία.

Giannis G.
04-09-2013, 16:02
Δεν νομίζω οτι ήταν η τελευταια επιλογή για όλους το πλοίο! Αν ήταν δεν θα έφευγε κατε μέρα από την Τήνο με 400+ επιβάτες και 80+ Ι.Χ

giorgos_249
04-09-2013, 18:01
Οπως δείχνουν τα πράγματα, δυστυχώς άλλη μιά εταιρεία οδεύει προς εξαφάνιση απο τον ακτοπλοικό χάρτη, αφου το μοναδικό εναπομείναν πλοίο που τόσα χρόνια έφερνε λεφτά με τη σέσουλα, εγκαταλείφθηκε φέτος στην τύχη του και στην ουσία έκανε μια 'αρπαχτή' τον μήνα Αυγουστο, οπου και πάλι ήταν η τελευταία αναγκαστική επιλογή των ταξειδιωτών οταν τα άλλα πλοία είχαν γεμίσει και απο επιβάτες και απο γκαραζ. Και βέβαια προς αποφυγή παρεξηγήσεων λέγοντας το τελευταίο πλοίο που έχει απομείνει στην εταιρεία, εννοώ οτι το Ιόνιαν Σκάι μπορεί θεωρητικά να έχει ναυλωθεί στην Ν.Ε.Λ. απο τον Αγούδημο, ομως είμαι σίγουρος οτι κάποια τράπεζα θα έχει το γενικό ... πρόσταγμα στην όλη ιστορία.

Οτι εφερνε λεφτα με τη σέσουλα ισχύει, αλλά όπως λεει και το τραγούδι <<τα πεντοχιλιαρα δεν είναι πετσετάκια>>......Και απ ότι φαίνεται τα περνούσανε για πετσετάκια, με τα τεράστια ανοίγματα που κάνανε αυτοί στην εταιρεία, γι αυτό φτάσανε εκεί. Μιλάω για τις κινήσεις που έκαναν όπως το διπλασιασμό του στόλου σε ελάχιστο χρόνο και την είσοδο σε εντελώς αβέβαια λημέρια, τότε με την κοινοπραξία KING-QUEEN στο Μπάρι κόντρα στον όμιλο Attica......

Αν ήταν πιο συγκρατημένοι στις κινήσεις τους, και αντί να αγοράσουν με ελάχιστη χρονική διαφορά IONIAN KING , IONIAN SKY και IONIAN SPIRIT για να επεκταθούν στην Αδριατική, αντί αυτού έφερναν 2 βαπόρια - οχι τιποτα το ιδιαίτερο, 2 γιαπωνέζικα 120 μέτρων και 20ετίας - εκείνη την εποχή, ένα για Ραφήνα και ένα για Αλβανία, και πουλούσε καπετάν Αλέξανδρο και Πηνελόπη, τώρα θα ήταν βασίλισσα αυτή η εταιρεία.....

Κρίμα και πάλι κρίμα..... Τίτλοι τέλους όπως φαίνεται.

Ηταν αναμενόμενο βέβαια για το συγκεκριμένο πλοίο ότι δε θα τραβήξει η δουλειά πέραν του Σεπτέβρη, αφού το πλήρωμα πήρε ελάχιστα από ότι συμφωνήθηκε τον Ιούλιο. Μακάρι, ΕΦ ΟΣΟΝ συντηρηθεί (γιατί όντως αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο) , να βρει κάποιο ρόλο........

Α, και κατι ακομη. Κυκλοφορούν (απο δω κι απο κει στο ιντερνετ, ας μη γινω πιο συγκεκριμενος) κατι ΓΕΛΟΙΑ σχόλια, του τύπου "εκανε την αρπαχτή και έφυγε"..... Θυμιζω οτι ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ, στη γραμμη της Ραφήνας, ΜΟΝΟ η Πηνελόπη ταξίδευε, και τα τελευταία 3 χρόνια που είναι πρόσφατο - (πλην του φετινού χειμώνα), και παλιότερα έμενε μόνη της η Πηνελόπη κάποιο διάστημα και το υπόλοιπο ταξίδευε αυτή μαζί με το AQUA JEWEL. Η BLUE STAR που ορισμένοι (και είναι πολλοί δυστυχώς) αρέσκονται να εξυμνούν, άφαντη....καθε χειμώνα, όχι μόνο ένα χειμώνα....Νομίζω ότι θα πρέπει να μην ξαναγραφτούν λοιπόν τέτοια σχόλια, ειδικά τέτοιες ώρες......Αν το ΠΗΝΕΛΟΠΗ σηκωνότανε και έφευγε τον Οκτώβριο και γύριζε τον Απρίλιο, σήμερα θα ήταν σε πολύ καλύτερη θέση, δε νομίζω να έχει κανείς αμφιβολία γι αυτό. Αλλα τι να κάνουμε, μερικοί κοιτάνε να εξυπηρετήσουν και τρωνε το "σκατο" το χειμωνα (συγγνωμη για την εκφραση) , και μερικοί κοιτανε το κερδος.

proussos
04-09-2013, 22:33
Οτι εφερνε λεφτα με τη σέσουλα ισχύει, αλλά όπως λεει και το τραγούδι <<τα πεντοχιλιαρα δεν είναι πετσετάκια>>......Και απ ότι φαίνεται τα περνούσανε για πετσετάκια, με τα τεράστια ανοίγματα που κάνανε αυτοί στην εταιρεία, γι αυτό φτάσανε εκεί. Μιλάω για τις κινήσεις που έκαναν όπως το διπλασιασμό του στόλου σε ελάχιστο χρόνο και την είσοδο σε εντελώς αβέβαια λημέρια, τότε με την κοινοπραξία KING-QUEEN στο Μπάρι κόντρα στον όμιλο Attica......

Αν ήταν πιο συγκρατημένοι στις κινήσεις τους, και αντί να αγοράσουν με ελάχιστη χρονική διαφορά IONIAN KING , IONIAN SKY και IONIAN SPIRIT για να επεκταθούν στην Αδριατική, αντί αυτού έφερναν 2 βαπόρια - οχι τιποτα το ιδιαίτερο, 2 γιαπωνέζικα 120 μέτρων και 20ετίας - εκείνη την εποχή, ένα για Ραφήνα και ένα για Αλβανία, και πουλούσε καπετάν Αλέξανδρο και Πηνελόπη, τώρα θα ήταν βασίλισσα αυτή η εταιρεία.....

Κρίμα και πάλι κρίμα..... Τίτλοι τέλους όπως φαίνεται.

Ηταν αναμενόμενο βέβαια για το συγκεκριμένο πλοίο ότι δε θα τραβήξει η δουλειά πέραν του Σεπτέβρη, αφού το πλήρωμα πήρε ελάχιστα από ότι συμφωνήθηκε τον Ιούλιο. Μακάρι, ΕΦ ΟΣΟΝ συντηρηθεί (γιατί όντως αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο) , να βρει κάποιο ρόλο........

Α, και κατι ακομη. Κυκλοφορούν (απο δω κι απο κει στο ιντερνετ, ας μη γινω πιο συγκεκριμενος) κατι ΓΕΛΟΙΑ σχόλια, του τύπου "εκανε την αρπαχτή και έφυγε"..... Θυμιζω οτι ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ, στη γραμμη της Ραφήνας, ΜΟΝΟ η Πηνελόπη ταξίδευε, και τα τελευταία 3 χρόνια που είναι πρόσφατο - (πλην του φετινού χειμώνα), και παλιότερα έμενε μόνη της η Πηνελόπη κάποιο διάστημα και το υπόλοιπο ταξίδευε αυτή μαζί με το AQUA JEWEL. Η BLUE STAR που ορισμένοι (και είναι πολλοί δυστυχώς) αρέσκονται να εξυμνούν, άφαντη....καθε χειμώνα, όχι μόνο ένα χειμώνα....Νομίζω ότι θα πρέπει να μην ξαναγραφτούν λοιπόν τέτοια σχόλια, ειδικά τέτοιες ώρες......Αν το ΠΗΝΕΛΟΠΗ σηκωνότανε και έφευγε τον Οκτώβριο και γύριζε τον Απρίλιο, σήμερα θα ήταν σε πολύ καλύτερη θέση, δε νομίζω να έχει κανείς αμφιβολία γι αυτό. Αλλα τι να κάνουμε, μερικοί κοιτάνε να εξυπηρετήσουν και τρωνε το "σκατο" το χειμωνα (συγγνωμη για την εκφραση) , και μερικοί κοιτανε το κερδος.


Εκτιμώ ότι αν όλες εταιρείες διέθεταν πλοία που να μπορούσαν να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ στα δεδομένα της αγοραστικής κίνησης της Ραφήνας του χειμώνα , όχι μόνο τη Blue Star Ferries...αλλά μέχρι και του Grimaldi το CRUISE BARCELONA θα βλέπαμε.
Λογικό λοιπόν σε μια γραμμή που και το δεύτερο πλοίο ΔΕΝ γεμίζει το χειμώνα , να προσαρμόζονται όλοι με ότι ο καθένας διαθέτει.
Τα υπόλοιπα σχόλια...ανάξια κριτικής και σχολιασμού , βεβαίως , μιας και στερούνται σοβαρότητας !

proussos
04-09-2013, 22:35
Δεν νομίζω οτι ήταν η τελευταια επιλογή για όλους το πλοίο! Αν ήταν δεν θα έφευγε κατε μέρα από την Τήνο με 400+ επιβάτες και 80+ Ι.Χ

...ίσως επειδή ήταν η πρώτη επιλογή των πρακτορείων μετά την αύξηση των προμηθειών τους...

aprovatianos
04-09-2013, 22:47
Εκτιμώ ότι αν όλες εταιρείες διέθεταν πλοία που να μπορούσαν να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ στα δεδομένα της αγοραστικής κίνησης της Ραφήνας του χειμώνα , όχι μόνο τη Blue Star Ferries...αλλά μέχρι και του Grimaldi το CRUISE BARCELONA θα βλέπαμε.
Λογικό λοιπόν σε μια γραμμή που και το δεύτερο πλοίο ΔΕΝ γεμίζει το χειμώνα , να προσαρμόζονται όλοι με ότι ο καθένας διαθέτει.
Τα υπόλοιπα σχόλια...ανάξια κριτικής και σχολιασμού , βεβαίως , μιας και στερούνται σοβαρότητας !
Φιλε proussos ελπιζω να μην λες αναξια κριτικης και σχολιασμου τα περι ασφαλειας που ειπα εγω σε παραπανω ποστ,γιατι μπορω να σου πω τι γινεται κατω απο το βαπορι!!

giorgos_249
05-09-2013, 01:12
Εκτιμώ ότι αν όλες εταιρείες διέθεταν πλοία που να μπορούσαν να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ στα δεδομένα της αγοραστικής κίνησης της Ραφήνας του χειμώνα , όχι μόνο τη Blue Star Ferries...αλλά μέχρι και του Grimaldi το CRUISE BARCELONA θα βλέπαμε.
Λογικό λοιπόν σε μια γραμμή που και το δεύτερο πλοίο ΔΕΝ γεμίζει το χειμώνα , να προσαρμόζονται όλοι με ότι ο καθένας διαθέτει.
Τα υπόλοιπα σχόλια...ανάξια κριτικής και σχολιασμού , βεβαίως , μιας και στερούνται σοβαρότητας !

Κοιταξε να δεις φιλε. Εφ όσον 5 πλοία υπάρχουν το καλοκαίρι, το σωστό είναι να επιβληθεί το υπουργείο ωστε από οκτώβριο ως απρίλιο ( 1 οκτωβρίου ως 30 μαρτίου =6 μηνες) , να διαιρεθει αυτο το χρονικο διαστημα δια του 5 ( ενα μηνα και μια εβδομαδα πες χονδρικως) , και απο εκει και περα να έχει ΠΑΝΤΑ 2 πλοία η γραμμή (ωστε να εξυπηρετείται σωστά ο κόσμος) , τα οποία θα πανε εναλλάξ , πχ ως εξής (ενδεικτικές ημερομηνίες για να καταλάβετε τι εννοώ) :

1 οκτωβρίου - 5 νοεμβρίου ΠΗΝΕΛΟΠΗ , ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ
6 νοεμβρίου - 11 δεκεμβρίου ΘΕΟΛΟΓΟΣ, ΙΘΑΚΗ
12 δεκεμβρίου - 17 ιανουαρίου ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ
18 ιανουαρίου - 23 φεβρουαρίου ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ - ΘΕΟΛΟΓΟΣ
24 φεβρουαρίου - 30 μαρτίου ΙΘΑΚΗ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

και μετά πάλι όλα μαζί.... Αυτό ειναι το σωστό και το ΔΙΚΑΙΟ για όλους....Ενω ολα τα χρόνια η μοιρασιά ήταν εντελώς διαφορετική.

Αναφέρω πχ για σύγκριση με το παραπάνω, τι έγινε με τις ετήσιες και ποσο δουλεψε το κάθε πλοίο (από τα 3 τοτε της γραμμής) το εξάμηνο 1 Οκτωβρίου 2011 ως 30 Μαρτίου 2012.

ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α ' δούλεψε από 1 Οκτωβρίου ως 12 Μαρτίου (5 μήνες και 12 μέρες)
SUPERFERRY II δούλεψε από 1 Οκτωβρίου ως 7 νοεμβρίου και από 6 Φεβρουαρίου ως 30 Μαρτίου (3 μήνες παρά λίγες μέρες)
ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π δούλεψε από 1 Οκτωβρίου ως 10 Ιανουαρίου και από 15 Φεβρουαρίου ως 30 Μαρτίου ( 4 μήνες και 25 μέρες).

Αυτά σχετικά με το χειμώνα και τα πλοία.

Cape P
05-09-2013, 08:36
οι χεμωνες που δουλεψε το πλοιο μονο του πηγε πολυ καλα , επερνε ολη την δουλεια τσιμπαγε λιγο τον ναυλο προς τα επανω και δεν χαλαγε τον πλοιοκτητη του ουτε εφαγε την λασπη τους χειμωνες αυτους.
Τωρα περυσι με το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ συνεχεια διπλα του και το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ μεχρι τον Νοεμβρη ηταν εντελως αλλη κατασταση.
το πλοιο εφερε λεφτα με τη σεσουλα οπως ειπατε αλλα ακολουθησε την πτωση της εταιρειας.
ακομα κι οταν εβγαζε λεφτα εφοσον πηγαιναν σε αλλες τρυπες δεν θα μπορουσε να ειχε καλυτερη τυχη.
Σιγουρα η κατασταση ετσι οπως εχει γινει δεν υπαρχει μελλον και για κανεναν δεν λυπαμαι τοσο οσο για το πληρωμα που του χρωστανε πολλα λεφτα.

αργυρης
05-09-2013, 17:12
Μην ειστε συγουροι ορισμενοι εδω μεσα οτι Η ΠΟΠΑΡΑ τελειωσε, γιατι θα πεσεται εξω.Η ετερια ναι μας τελειωσε και καλα να παθη ομως η πηνελοπη ΟΧΙ θα τη ξαναδουμαι ισος με αλλο χρωμα(και τις παειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)ισος χωρις το (Α)αλλα θα τη ξαναδουμαι.:fat:

Φάνης Σέμπρος
05-09-2013, 19:02
Αργύρη, ελπίζω να μην πουλάς ψέυτικες ελπίδες :fat:
Ας το δούμε να ταξιδεύει κι ας είναι και ροζ με φούξ(ια) καρδούλες!!

karavofanatikos
05-09-2013, 19:12
Ε όχι κι έτσι βρε Φάνη! Ούτε το Πλοίο της Αγάπης δεν ήταν έτσι βαμμένο!
148543
Μύκονος 2/9/2013

Φάνης Σέμπρος
05-09-2013, 19:59
Μωρέ.... για σύγκρινέ τη δικιά μου πρόταση με το κατάμαυρο που βάψανε την Αριάδνη!!!
--ξεφεύγουμε, όμως :)
Αλήθεια, υπάρχει ΟΝΤΩΣ προοπτική να συνεχίσει το καράβι, έστω με άλλα χρώματα και σινιάλα ?

aprovatianos
05-09-2013, 20:45
Μωρέ.... για σύγκρινέ τη δικιά μου πρόταση με το κατάμαυρο που βάψανε την Αριάδνη!!!
--ξεφεύγουμε, όμως :)
Αλήθεια, υπάρχει ΟΝΤΩΣ προοπτική να συνεχίσει το καράβι, έστω με άλλα χρώματα και σινιάλα ?
Ο φιλος Αργυρης μαλλον θα λεει για την golden star! Οπως εχουμε γραψει και παλιοτερα οι Στεφανου το θελανε, αλλα ειναι παρα πολυ μπλεγμενο το βαπορι με τραπεζες και αλλα, και το αφησανε! Τωρα ομως θελει πολλα χρηματα για να γινει ΑΣΦΑΛΕΣ βαπορι,και δεν ξερω αν αξιζει πια...

giorgos_249
05-09-2013, 21:30
Μην ειστε συγουροι ορισμενοι εδω μεσα οτι Η ΠΟΠΑΡΑ τελειωσε, γιατι θα πεσεται εξω.Η ετερια ναι μας τελειωσε και καλα να παθη ομως η πηνελοπη ΟΧΙ θα τη ξαναδουμαι ισος με αλλο χρωμα(και τις παειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)ισος χωρις το (Α)αλλα θα τη ξαναδουμαι.:fat:

Η εταιρεια, την οποια υπονοεις, golden star ferries, είναι φανερό ότι ΔΕΝ ενδιαφέρεται για το ΠΗΝΕΛΟΠΗ, διοτι εντος της εβδομαδας κλείνει (αν δεν έκλεισε ήδη) αγορά. Εξαλλου η ΠΗΝΕΛΟΠΗ θελει πολυ δουλειά, και είναι ένα υπερήλικο πλοίο πλέον. Μακαρι να συνεχίσει, κάπου, αρκεί να είναι ΑΣΦΑΛΕΣ και να εξυπηρετεί με σοβαρότητα, όχι όπως στη φετινή σεζόν στη Ραφήνα....

capten4
05-09-2013, 21:41
Το πιθανοτερο πλεον, αν το βαπορι συνεχισει καπου αλλου- τα πραγματα ετσι δειχνουν-ειναι να βρεθει σε νερα αρκετα νοτια, η νοτιοδυτικα....

Ilias 92
05-09-2013, 21:52
Πόσο νοτια δηλαδη?? Ελευθερο ή επιδοτουμενο?? Γιατι δεν το δινει να το δουλεψει το πληρωμα και οτι βγαλουν να σβηνει τα χρωστουμενα??

Φάνης Σέμπρος
06-09-2013, 00:50
Γιατι δεν το δινει να το δουλεψει το πληρωμα και οτι βγαλουν να σβηνει τα χρωστουμενα??

Αυτό φαντάζει ιδανικό, αλλά μάλλον είναι ουτοπικό και (νομικά ή μη) ανεφάρμοστο..


Το πιθανοτερο πλεον, αν το βαπορι συνεχισει καπου αλλου- τα πραγματα ετσι δειχνουν-ειναι να βρεθει σε νερα αρκετα νοτια, η νοτιοδυτικα....

Δηλαδή;; Αφρική;;

---yeah!! Αυτό ήταν το ΠΡΩΤΟ μου multi-quote ever!!!

LOS
06-09-2013, 02:19
Μακάρι να συνεχίσει στη Ραφήνα το βαπόρι αλλά νομίζω είναι κάτι απίθανο πλέον. Και κάποιος άλλος να βρεθεί να το αγοράσει πρέπει να ρίξει πάρα πολύ χρήμα για να γίνει ξανά ανταγωνιστικό σε οποιαδήποτε γραμμή της ακτοπλοϊας μας.(δε νομίζω ότι μπορεί να πάει κάπου εκτός Ραφήνας). Κρίμα πάντως για το βαπόρι το οποίο ήταν το πιο συνεπές στη γραμμή όλα αυτά τα 20χρόνια ΧΕΙΜΩΝΑ-καλοκαίρι και με ελάχιστα χαμένα δρομολόγια λόγο βλάβης(αν δε κάνω λάθος ήταν και το μοναδικό που δεν είχε εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα).Και η μηχανές του δείχνουν ότι έχουν ακόμα άλλα τόσα χρόνια...

capten4
06-09-2013, 02:44
Mπορεί να πάει σε μη ανταγωνιστική......οπότε να μη χρειαστεί και πολύ χρήμα...Θα δείξει

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-09-2013, 07:38
Mπορεί να πάει σε μη ανταγωνιστική......οπότε να μη χρειαστεί και πολύ χρήμα...Θα δείξει Eννοείς Κύθηρα;

Panos80
06-09-2013, 07:44
Eννοείς Κύθηρα;
Και γω τα Κύθηρα σκέφτηκα. Αλλού έχει γραφτεί ότι φέτος ήταν το τελευταίο καλοκαίρι του Κορνάρου.

αργυρης
06-09-2013, 09:01
το osado maru λες ετσι? λιπον σιμφονα με τους ιαπονες το osado maru θα ειναι διαθεσιμο απο τον 4/2014 που πρακτικα σημενη οτι μεχρι να ερθη το βαπορι στην ελλαδα και να κανει τις απαρετιτες μετασκευες χερετα μου το πλατανο παει το καλοκαιρι. Παμε τωρα και στο σεναριο που θελει τους στεφανου να περνουν το πινελοπι, εχουμε Σεπτεμβριο και μεχρι τον Ιουνιο εχουμε 8 μηνες διαθεσιμους για οτι χριαζεται προκιμενου η ποπι να ξαναγεινη και αξιοπλοη και ικανει να τα βγαλει περα με τους ανταγονιστες τις,αν μαλιστα βγαλουμε απο αυτους το superferry(για ευνοιτους λογους)τοτε μενει μονο το κατερινα. Εγω παντος θα επιμενο:tears_of_joy:

rafina-lines
06-09-2013, 12:25
Παιδιά, αποκλείεται οι Στεφάνου να πάρουν το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Δεν υπάρχει περίπτωση!!! Το OSADO από το καλοκαίρι του '15 θα μπει στα δρομολόγια όπως το βλέπω, οπότε του χρόνου αν δεν ξαναδουλέψει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ μας βλέπω με 3 πλοία στη γραμμή (αφού και το ΙΘΑΚΗ παίζει αλλού πια). :)

Φάνης Σέμπρος
06-09-2013, 12:36
Ας το δούμε ρεαλιστικά:
Ακόμα κι αν το έπαιρναν (οι Στεφάνου) ΔΩΡΕΑΝ και πλήρως απαλλαγμένο από χρέη, πόσα χρήματα λέτε να χρειαστούν για να το φέρουν στο επίπεδο του Σουπερφέρυ 2 ;;
Οπότε....

gpap2006
06-09-2013, 12:47
Μην το συζητατε καν..Τα standards της Ραφήνας ειναι ψηλα πλέον και η Πόπη εχει μεινει πολυ πισω..Το πολυ πολυ να εκανε καμια αγονη για κανα δυο χρονια ακομη αλλα και παλι με δεδομενο το ποσο που χρειαζεται για να σουλουπωθει δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο..

avvachrist
06-09-2013, 13:19
Απ' ότι κατάλαβα το βασικό πρόβλημα πλέον το έχει κάτω από την ίσαλο. Τι είναι αυτό ή αυτά τα προβλήματα ξέρει κάποιος και τι χρειάζεται για να γίνει και πάλι ασφαλές το βαπόρι; (Πληροφοριακά πάντα)

papakostas
06-09-2013, 18:00
Νομίζω ότι έχουν τρυπήσει τα στεγανά και όλο το έρμα πάει από τη μια και την άλλη γι΄αυτό και παίρνει αφύσικες κλίσεις όταν στρίβει που κοντεύει να φάει τούμπα.

Giannis G.
06-09-2013, 18:03
Κοντευει να παρει τουμπα;; Εγω ξερω πως στην μανουβρα παιρνει κλίση γιατι μπαινει με ολο το δρομο!

Captain_Nionios
06-09-2013, 18:51
Νομίζω ότι έχουν τρυπήσει τα στεγανά και όλο το έρμα πάει από τη μια και την άλλη γι΄αυτό και παίρνει αφύσικες κλίσεις όταν στρίβει που κοντεύει να φάει τούμπα.

Λιγο φρενο φιλε μου, αν ειναι δυνατον να γραφονται τετοια πραγματα...

capten4
06-09-2013, 20:24
Περαν τα περι ...τουμπας,φετος πραγματι εχει μια ελαφρα κλιση -περιπου 5 μοιρες αριστερα μονιμα,ακομα και οταν ακομη φορτωνει στην αντιθετη λογω καιρου...τωρα γιατι,αυτα τα ξερουν λιγοι.....Αποψε δε,ειναι ακομα πιο σκοτεινο...λυπηρη εικονα...

Espresso Venezia
06-09-2013, 21:11
Αν αρχίσουμε να απαριθμούμε τα πλοία που παρουσιάζουν "ελαφρiές κλίσεις" είτε μόνιμα είτε περιστασιακά, θα μας πάρουν τα μεσάνυχτα.

Όσον αφορά τα περί "τρύπιων στεγανών", ...μετακινούμενου έρματος και αφύσικων κλίσεων, δεν μπορώ παρά να υποθέσω ότι πρόκειται μόνο για αστεισμό, κοινώς χιούμορ (ατυχές βέβαια αλλά πάντως χιούμορ). Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος που στα σοβαρά και χωρίς την παραμικρή απόδειξη στήνει στον τοίχο εταιρεία, πλήρωμα, επιθεωρητές, υπουργεία, λέγοντας ότι το πλοίο για όσο διάστημα δούλεψε το καλοκαίρι, έκανε δρομολόγια με τρύπια στεγανά και με άμεσο κίνδυνο να .....τουμπάρει.

Σίγουρα πρόκειται για χιούμορ (έστω και black).

capten4
06-09-2013, 21:31
Αν αρχίσουμε να απαριθμούμε τα πλοία που παρουσιάζουν "ελαφρiές κλίσεις" είτε μόνιμα είτε περιστασιακά, θα μας πάρουν τα μεσάνυχτα.

Όσον αφορά τα περί "τρύπιων στεγανών", ...μετακινούμενου έρματος και αφύσικων κλίσεων, δεν μπορώ παρά να υποθέσω ότι πρόκειται μόνο για αστεισμό, κοινώς χιούμορ (ατυχές βέβαια αλλά πάντως χιούμορ). Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος που στα σοβαρά και χωρίς την παραμικρή απόδειξη στήνει στον τοίχο εταιρεία, πλήρωμα, επιθεωρητές, υπουργεία, λέγοντας ότι το πλοίο για όσο διάστημα δούλεψε το καλοκαίρι, έκανε δρομολόγια με τρύπια στεγανά και με άμεσο κίνδυνο να .....τουμπάρει.

Σίγουρα πρόκειται για χιούμορ (έστω και black).

Ειναι δλδ σαν να λεμε " α!! επειδη εχει νεφος το Λονδινο πχ.,τι πειραζει που εχει και η αθηνα...." Αυτη δεν ειναι λογικη.Το βαπορι ΦΕΤΟΣ το εμφανισε αυτο,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.Επισης θα πω κατι που εχει λεχθει απο ανθρωπο που ισως εχει κανει περισσοτερα ταξιδια μονος του με το πλοιο ,απο οσα εχουμε κανει ολοι μαζι 21 χρονια ,και ειναι υιος ναυτικου αξιωματικου γεφυρας που πολυ παλια ειχε υπηρετησει στο πλοιο-ονομα δεν λεω- και ξερει το πλοιο πιο καλα απο το σπιτι του. Μου εχει αναφερει λοιπον οτι ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ το βαπορι δεν ειχε την ιδια συμπεριφορα στους καιρους οπως παλαιοτερα. Το γιατι δεν το ξερει,ειναι ομως κατηγορηματικος και δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω....

Espresso Venezia
06-09-2013, 21:51
Ειναι δλδ σαν να λεμε " α!! επειδη εχει νεφος το Λονδινο πχ.,τι πειραζει που εχει και η αθηνα...." Αυτη δεν ειναι λογικη.

Αγαπητέ φίλε μην παίζουμε τώρα, δεν είπα αυτό το πράγμα. Και επειδή ευτυχώς τα γραπτά μένουν, μπορεί ο καθένας να διαβάσει το ποστ μου και να βγάλει τα συμπεράσματα του για το τι είπα. Ή και βέβαια να το "μεταφράσει" κατά το δοκούν, όπως ακριβώς έπραξες εσύ (είμαι πάντως βέβαιος, επειδή δεν είσαι κάποιος άσχετος με τα πλοία και τις ανά καιρούς συζητήσεις σε φόρουμς, ότι κατάλαβες τι ήθελα να πω).

aprovatianos
06-09-2013, 22:08
Ξερετε ποιο ειναι το λαθος που γινεται εδω μεσα? Μπερδευουμε την αγαπη μας για τα καραβια και την θαλασσα με την πραγματικοτητα!! Το καραβι δεν ειναι πινακας ζωγραφικης που απλα τον θαυμαζουμε στον τοιχο!! Ειναι ενα μεσο που καθε μερα κανει δρομολογια,και ειναι υποχρεωμενο να το κανει καλα και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ!! Και δυστηχως το Πηνελοπη αυτη την στιγμη εχει προβληματα σοβαρα!! Σας αρεσει η οχι, αυτη ειναι η αληθεια!!!!

Espresso Venezia
06-09-2013, 22:32
Ξερετε ποιο ειναι το λαθος που γινεται εδω μεσα? Μπερδευουμε την αγαπη μας για τα καραβια και την θαλασσα με την πραγματικοτητα!!
Σωστό. Έχει παρατηρηθεί πολλές φορές αυτό το φαινόμενο και είναι βέβαια πολύ μεγάλο λάθος.


Το καραβι δεν ειναι πινακας ζωγραφικης που απλα τον θαυμαζουμε στον τοιχο!! Ειναι ενα μεσο που καθε μερα κανει δρομολογια,και ειναι υποχρεωμενο να το κανει καλα και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!
Και αυτό πολύ σωστό. Τόσο μάλιστα σωστό που αναρωτιέμαι γιατί καν το αναφέρετε. Είναι ευνόητο το ότι "κάθε μέσο που κάνει δρομολόγια, είναι υποχρεωμένο να το κάνει καλά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ".


Και δυστηχως το Πηνελοπη αυτη την στιγμη εχει προβληματα σοβαρα!! Σας αρεσει η οχι, αυτη ειναι η αληθεια!!!!
Για να το λέτε εσείς, σίγουρα κάτι παραπάνω γνωρίζετε, και οπωσδήποτε δεν το αμφισβητώ και ούτε έχω κανένα πρόβλημα να μου αρέσει ή όχι. Άλλο όμως το "έχει προβλήματα σοβαρά" και τελείως διαφορετικό (πιστεύω να μην διαφωνείτε) το ότι το καλοκαίρι το πλοίο εκτελούσε δρομολόγια με τρύπια στεγανά με κίνδυνο να ...τουμπάρει. Όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν και κάποια όρια σε αυτά που γράφουμε, .....μας αρέσει ή όχι, αυτή είναι η αδιαμφισβήτητη αλήθεια !!!.

BEN BRUCE
06-09-2013, 22:42
PENELOPE A. σκιζοντας την θαλασσα
148582

DeepBlue
06-09-2013, 22:45
Ας το δούμε και σε μια άφιξή του στην Μύκονο τον Ιούνιο.Έτσι για να ξεχαστούμε λιγάκι...148583

PORTO LAFIA
06-09-2013, 22:50
Στην αρχική σελίδα του forum αναφέρει 653 ενεργά μέλη.

Ελπίζω κάποιος να έχει κανένα μπάρμπα εισαγγελέα έτσι ώστε να ερευνηθούν τα τελευταία λεγόμενα περί επικινδυνότητας.


Με λίγα λόγια στο σκαμνί οι αρμόδιες αρχές του υπουργείου μαζί με την εταιρεία, λιμενικό κτλ.


Αλλιώς τα μέλη που προβαίνουν σε τόσο συγκεκριμένες καταγγελίες με την σειρά τους στο σκαμνί για συκοφαντική δυσφήμηση.


Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά στις τελευταίες σελίδες νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα.


Και μια τελευταία υπόθεση, έστω από αύριο ξεκινάει για ΣΚ δρομολόγια. Αν κάποιος από εδώ έχοντας διαβάσει όλα αυτά και είχε δικό του άνθρωπο που θα ταξίδευε μαζί του, μάλλον θα έκανε τάμα στην Παναγία της Τήνου για να φτάσουν σώοι.

Giannis G.
06-09-2013, 22:51
Πολύ σωστός ο φίλος aprovatianos, δυστυχώς όμως θα προσθέσω οτι αυτό είναι το ένα άκρο με τους υποστηρικτές της Πηνελόπης που δεν βλέπουν τα προβληματα της, υπάρχουν οι καθαρά αντικειμενικοί άνθρωποι αλλα και το άλλο ακρο που βγάζουν το αχτι τους με την Πηνελόπη, και αυτοτο βλέπω συνεχώς από την αρχή της φετινής χρονιας για το πλοίο όχι σε αυτο το forum, αλλα γενικά στον χώρο του Internet δεν λέω κατα μέρους έχουν δίκιο αλλα βλέπω κάποια σχόλια που φανερώνουν πρόβλημα με το πλοιο που γίνεται και ειρωνία χωρις λόγο.

aprovatianos
06-09-2013, 23:01
Αγαπητε φιλε espresso venezia, χαρηκα που συμφωνητε με αυτα που εγραψα,οντως ειναι βαρια αυτα που γραφονται για το βαπορι,αλλα ακουγονται μεσα απο το ιδιο το βαπορι!!! Ειλικρινα δεν ηθελα να το παιξω ''εξυπνος'', απλα εχω ενα θεμα με την ασφαλεια!! παντα φιλικα!!

papakostas
06-09-2013, 23:19
Περαν τα περι ...τουμπας,φετος πραγματι εχει μια ελαφρα κλιση -περιπου 5 μοιρες αριστερα μονιμα,ακομα και οταν ακομη φορτωνει στην αντιθετη λογω καιρου...τωρα γιατι,αυτα τα ξερουν λιγοι.....Αποψε δε,ειναι ακομα πιο σκοτεινο...λυπηρη εικονα...


Όχι και 5 μοίρες. Μη λέμε και τερατολογίες.

papakostas
06-09-2013, 23:29
Αν αρχίσουμε να απαριθμούμε τα πλοία που παρουσιάζουν "ελαφρiές κλίσεις" είτε μόνιμα είτε περιστασιακά, θα μας πάρουν τα μεσάνυχτα.

Όσον αφορά τα περί "τρύπιων στεγανών", ...μετακινούμενου έρματος και αφύσικων κλίσεων, δεν μπορώ παρά να υποθέσω ότι πρόκειται μόνο για αστεισμό, κοινώς χιούμορ (ατυχές βέβαια αλλά πάντως χιούμορ). Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος που στα σοβαρά και χωρίς την παραμικρή απόδειξη στήνει στον τοίχο εταιρεία, πλήρωμα, επιθεωρητές, υπουργεία, λέγοντας ότι το πλοίο για όσο διάστημα δούλεψε το καλοκαίρι, έκανε δρομολόγια με τρύπια στεγανά και με άμεσο κίνδυνο να .....τουμπάρει.

Σίγουρα πρόκειται για χιούμορ (έστω και black).

Υπόθεση κάνω και ως φυσικός που είμαι απλά αυτό φαντάζομαι .Δεν είμαι ούτε το υπουργείο ούτε η εταιρεία να βγάλω επίσημη ανακοίνωση. Φόρουμ είναι εδώ και ο καθένας λέει το μακρύ και εγώ το κοντό μου. Απλά επειδή κάποιος παραπάνω είπε για πρόβλημα κάτω από την ίσαλο αυτό φαντάστηκα. Τι άλλο να είναι δηλαδή; Ότι θέλει ματσακόνι;
Σε συνέντευξη στο arxipelagos.com άκουσα για το RO/RO MYKONOS ότι ταξίδευε με μεγάλη ελεύθερη επιφάνεια ακριβώς γιατί επικοινωνούσαν τα στεγανά και δύσκολα στεκόταν στα πόδια του όπως επίσης ότι είχε τρύπα στο βολβό και χυνόταν το νερό που έπρεπε να έχει ως έρμα μπροστά και να πηγαίνει μέτρα πάνω από την ίσαλο . Άρα δεν είναι παράξενο να κυκλοφορούν καράβια με τέτοια προβλήματα.

capten4
07-09-2013, 00:33
Όχι και 5 μοίρες. Μη λέμε και τερατολογίες.
το εχεις δει ? αν οχι, ρωτα και κανενα που το βλεπει. και ειπα περιπου...αν σου λεει κατι οτι ειχε προβληματα στην εκφορτωση λογω της κλισης πολλες φορες, τοτε μπορει να καταλαβεις...

capten4
07-09-2013, 00:52
Ξερετε ποιο ειναι το λαθος που γινεται εδω μεσα? Μπερδευουμε την αγαπη μας για τα καραβια και την θαλασσα με την πραγματικοτητα!! Το καραβι δεν ειναι πινακας ζωγραφικης που απλα τον θαυμαζουμε στον τοιχο!! Ειναι ενα μεσο που καθε μερα κανει δρομολογια,και ειναι υποχρεωμενο να το κανει καλα και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ!! Και δυστηχως το Πηνελοπη αυτη την στιγμη εχει προβληματα σοβαρα!! Σας αρεσει η οχι, αυτη ειναι η αληθεια!!!!

εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.Το βαπορι βγηκε φετος ΣΠΡΩΓΜΕΝΟ απο χιλιες μπαντες, προκειμενου να βγαλει η Ραφηνα το καλοκαιρι χωρις προβληματα.Βοηθησαν πολλοι-και πολυ.Τωρα, ενα βαπορι που εμεινε ερημο 4 μηνες, χωρις να γινει τιποτα, παρα μονο ενα ανοιξε-κλεισε των μηχανων, με την αβεβαιοτητα του βγαινει-δεν βγαινει, λογω των γνωστων θεματων, με μηδενικη συντηρηση φετος, δεν μπορω να γνωριζω ΑΝ κατι πηγαινε σε μια στιγμη στραβα, τι θα συνεβαινε...Ο Αγιος Νικολαος ευτηχως εχει βαλει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες το χερι του στα βαπορια μας.Το βαπορι το αγαπαγαμε-εστω το τιμουσαμε πιστευω ολοι.Οταν ομως ηταν Βαπορι. Πριν φτασει εδω..Δυστηχως, λογω πολλων παραγοντων, εφτασε σε αυτο το σημειο με γεωμετρικη προοδο, κιριως τα τελευταια 2-3 χρονια.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ,αγαπησαμε-ταξιδεψαμε-λατρεψαμε ενα βαπορι.Ο καθενας το δικο του, ακομη και αν αυτο ηταν το χειροτερο της πιατσας...Για τους δικους μας λογους....Αλλος γιατι εκτιμησε το ταξιδεμα του, αλλος την ομορφια του, αλλος γιατι εκει γνωρισε το ετερον ημισυ....Καποια στιγμη ομως, πρεπει να βλεπουμε καποια πραγματα.Μακαρι να εβγαινε ενα νεο ΠΗΝΕΛΟΠΗ, ΕΝΑ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, ΕΝΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ, να τριζουν τα λιμανια...Ομως, οπως και στον Ανθρωπο, ολα εχουν φρεσκαδα και γηρας....και ολοι και ολα το φυσικο τους τελος.Τωρα, για το βαπορι, δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.Ισως, αν τελικως αφησει την Ραφηνα, να παει καπου αλλου να το τιμησουν και να τιμηθει....Υ.Γ. Και κατι ακομη. Το τελευταιο που εχει ευθυνη-και δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ-ειναι το πληρωμα του Και μαλιστα το ΤΩΡΙΝΟ, που κρατησε με νυχια και δοντια ενα βαπορι με τις δυσκολιες του, και προσεφερε στον κοσμο τις υπηρεσιες του, παροτι τραβαει ο,τι τραβαει καιρο τωρα.Τους αξιζει ενα ΜΠΡΑΒΟ, απο τον Πλοιαρχο, εως και τον μικροτερο κρικο του πλιου. Αυτα

karavofanatikos
07-09-2013, 09:23
Τωρα, για το βαπορι, δεν βαζω το χερι μου στην φωτια. Ισως, αν τελικως αφησει την Ραφηνα, να παει καπου αλλου να το τιμησουν και να τιμηθει

Εσύ πιστεύεις ότι αν πάει σε κάποια άλλη γραμμή θα μπορέσει στην κατάσταση που βρίσκεται να γράψει ιστορία ή να αγαπηθεί απ' το εκεί επιβατηγό κοινό;;

Γενικά τώρα:
Επειδή ακούστηκαν πολλά για στην ασφάλεια του πλοίου κάτω απ' την ίσαλο και τα λοιπά δεν είδαμε όμως κάποια περαιτέρω ανάλυση ή συγκεκριμενοποίηση επί των θεμάτων που θίχτηκαν. Όσο για τις 5 μοίρες είναι αστείο, όσο και για τα λεγόμενα “το είδα ότι είχε 5 μοίρες”. Αν είχε τόσο δεν θα μπορούσε να μπει ούτε αυτοκίνητο στο γκαράζ. Το έχω πει κι άλλη φορά. Με τα λόγια μπορούμε να εντυπωσιάσουμε όποιον θέλουμε. Αποδείξεις υπάρχουν;;;;;

diagoras
07-09-2013, 15:51
148619
Ενδεικτικα για το που επιασε το προσω σε δεξια μανουβρα στο λιμανι της Τηνου!Το βαπορι αναποδιζε με μεγαλη ταχυτητα για περιπου 50 μετρα!Να δηλωσω εξ'αρχης οτι ειναι το αγαπημενο μου βαπορι για να μην πει κανεις οτι το καταδικαζω!Εχει αρκετα προβληματα και πανω και κατω απ την ισαλο!Μηχανικα παραπαιει και ειλικρινα ειναι θαυμα μαζι με τις ικανοτητες του πλοιαρχου που δεν εγινε καμια αβαρια σε κανενα λιμανι!Το βαπορι μπαινει με σταμπαγια πλεον στα λιμανια και με ταχυτητες που δεν μας ειχε συνηθησει εστω σε εποχες Βελαλοπουλου και Γιακουμιδη!Εσωτερικα ολοι γνωριζουμε τα προβληματα του!Τωρα τα περι κλισης που εχει γινει ντορος εγω στο ταξιδι που εκανα μαζι της δεν τα παρατηρησα!Το βαπορι δυστυχως δεν ειναι πληρως καταλληλο ΚΑΤ'ΕΜΕ για ενα 100% ασφαλες ταξιδι!

BEN BRUCE
07-09-2013, 16:16
Nομιζω οτι την περιοδο 2000-2005 επι Hellas Ferries σε περιοδο σαφως καλυτερων οικονομικων συνθηκων υπηρχαν πλοια σε παρα πολυ χειροτερη κατασταση,παρολο που ηταν μικροτερης ηλικιας,απο το πολυπαθο και καταδικασμενο απο καραβολατρες Πηνελοπη.Βεβαια τοτε δεν ειχαν ολοι απο μια γνωμη

capten4
07-09-2013, 17:25
[QUOTE=karavofanatikos

capten4
07-09-2013, 17:31
Εσύ πιστεύεις ότι αν πάει σε κάποια άλλη γραμμή θα μπορέσει στην κατάσταση που βρίσκεται να γράψει ιστορία ή να αγαπηθεί απ' το εκεί επιβατηγό κοινό;;

Γενικά τώρα:
Επειδή ακούστηκαν πολλά για στην ασφάλεια του πλοίου κάτω απ' την ίσαλο και τα λοιπά δεν είδαμε όμως κάποια περαιτέρω ανάλυση ή συγκεκριμενοποίηση επί των θεμάτων που θίχτηκαν. Όσο για τις 5 μοίρες είναι αστείο, όσο και για τα λεγόμενα “το είδα ότι είχε 5 μοίρες”. Αν είχε τόσο δεν θα μπορούσε να μπει ούτε αυτοκίνητο στο γκαράζ. Το έχω πει κι άλλη φορά. Με τα λόγια μπορούμε να εντυπωσιάσουμε όποιον θέλουμε. Αποδείξεις υπάρχουν;;;;;
Δεν βγαλαμε φωτο το κλινομετρο...την αλλη φορα...η εκτιμηση αυτη ειναι αξιωματικου Ε.Ν. μολις το ειδε...τωρα, αν ησουν σε εκφορτωσεις, που απο την κλιση τα αμαξια εβγαιναν απο την αριστερη πλευρα του καταπελτη μονο, γιατι απο την δεξια ειχε σηκωθει ο καταπελτης σουζα-και αυτο μονιμως-,δεν ξερω αν θα εγραφες περι αστειοτητων.....αν μενεις κοντα στην ραφηνα, πηγαινε να το διαπιστωσεις....α...και παλαιοτερα καποιοι οψιμοι τιμητες του πλοιου, ειχαν τελειως-μα τελειως -διαφορετικη αποψη....

capten4
07-09-2013, 17:34
148619
Ενδεικτικα για το που επιασε το προσω σε δεξια μανουβρα στο λιμανι της Τηνου!Το βαπορι αναποδιζε με μεγαλη ταχυτητα για περιπου 50 μετρα!Να δηλωσω εξ'αρχης οτι ειναι το αγαπημενο μου βαπορι για να μην πει κανεις οτι το καταδικαζω!Εχει αρκετα προβληματα και πανω και κατω απ την ισαλο!Μηχανικα παραπαιει και ειλικρινα ειναι θαυμα μαζι με τις ικανοτητες του πλοιαρχου που δεν εγινε καμια αβαρια σε κανενα λιμανι!Το βαπορι μπαινει με σταμπαγια πλεον στα λιμανια και με ταχυτητες που δεν μας ειχε συνηθησει εστω σε εποχες Βελαλοπουλου και Γιακουμιδη!Εσωτερικα ολοι γνωριζουμε τα προβληματα του!Τωρα τα περι κλισης που εχει γινει ντορος εγω στο ταξιδι που εκανα μαζι της δεν τα παρατηρησα!Το βαπορι δυστυχως δεν ειναι πληρως καταλληλο ΚΑΤ'ΕΜΕ για ενα 100% ασφαλες ταξιδι!
Diagoras..... το ρητο "ΟΥ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ " το ξερεις ?......αυτο ισχυει δυστηχως για πολλους...ματαια τα γραφεις...

karavofanatikos
07-09-2013, 17:45
Κακώς, πολύ κακώς φίλε που δεν έβγαλες φωτό το κλινόμετρο! Γιατί δεν μπορείς να λες ότι θέλεις, ότι δηλαδή είχε κλίση 5 μοίρες και να μην το αποδεικνύεις. Ό,τι αναφέρεις θα πρέπει να το τεκμηριώνεις! Αλλιώς θα πρέπει να λες ότι σου το μετέφερε κάποιο τρίτο προσωπο ή ότι έτσι πήρε το αυτί σου. Και επειδή απ΄ότι φαίνεται έχεις τις γνωριμίες να σου παραχωρήσουν το χώρο να τραβήξεις καμια φωτογραφία, τράβα για εμάς που μένουμε μακριά και δεν μπορούμε να έρθουμε. Περιμένουμε...... Εδώ είμαστε. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα κάποιου τα οποία συνοδεύονται με ατράνταχτες αποδείξεις και ορθές τεκμηριώσεις!

capten4
07-09-2013, 17:57
ενταξει, θα το βγαλω...αν ξερεις καλυτερα απο υποπλοιαρχο του Ε.Ν., που εκανε την εκτιμηση -και δεν δουλευει σε ραφηνιωτικο βαπορι- και ημασταν μαζι,τοτε τι να πω...περαστικα μας....

roussosf
07-09-2013, 18:41
διαβάζοντας όλα τα παραπάνω περί κλίσης και κλινόμετρου θέλω να ρωτήσω όσους έχουν κάνει πολλά , μα πάρα πολλά ταξίδια με το συγκεκριμένο πλοίο και με καιρούς σαν τους φετινούς
"το έχει δει κανείς να ταξιδεύει χωρίς κλίση"?
και επειδή γράφτηκαν πολλά περί ασφάλειας ,τα οποία δεν ακούγονται-γράφονται μόνο εδώ ,αλλά ακούγονται και στα νησιά που κάνει δρομολόγιο
εκείνο που έχω να πω είναι
πολύ σωστά να "ξεσκεπάζεις " ένα πρόβλημα
αλλά να έχεις και τεκμήρια και να τα δημοσιοποιείς

capten4
07-09-2013, 19:24
διαβάζοντας όλα τα παραπάνω περί κλίσης και κλινόμετρου θέλω να ρωτήσω όσους έχουν κάνει πολλά , μα πάρα πολλά ταξίδια με το συγκεκριμένο πλοίο και με καιρούς σαν τους φετινούς
"το έχει δει κανείς να ταξιδεύει χωρίς κλίση"?
και επειδή γράφτηκαν πολλά περί ασφάλειας ,τα οποία δεν ακούγονται-γράφονται μόνο εδώ ,αλλά ακούγονται και στα νησιά που κάνει δρομολόγιο
εκείνο που έχω να πω είναι
πολύ σωστά να "ξεσκεπάζεις " ένα πρόβλημα
αλλά να έχεις και τεκμήρια και να τα δημοσιοποιείς
φιλε μου...δεν θα κανουμε την τριχα τριχια..εγω ανεφερα αυτο που βλεπω καθε μερα, και την εκτιμηση καποιου υποπλοιαρχου...τωρα, το να ψιρηζουμε 5, 4 μια η, ο,οοοο1 μοιρα κλιση ειναι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ........θελετε να πουμε οτι ειναι μια χαρα, να το πουμε να τελειωνουμε.Και εγραψα ενα κατεβατο, αλλα δεν υπηρχε νους να αντιληφθει το πνευμα που το εγραψα, προσεξαμε τις 5-εστω 0,1 μοιρες...απο εκει και περα.... Αντε, γιατι υπαρχουν σοβαροτερα θεματα στην ζωη μας. Αυτα ,και τελος απο εμενα

Φάνης Σέμπρος
07-09-2013, 22:43
Capten4,
Εκείνο το "κατεβατό" που λες
--προφανώς το #3850 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?77-%CE%A0%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%B7-%CE%91-Penelope-A-%CE%95%CE%BE%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A0%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%B7-Stena-Horsa-Horsa&p=502946#post502946) --
ήταν πάρα πολύ συγκινητικό και προσωπικά με άγγιξε.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα respect.

jimmy_techsound
07-09-2013, 23:18
διαβάζοντας όλα τα παραπάνω περί κλίσης και κλινόμετρου θέλω να ρωτήσω όσους έχουν κάνει πολλά , μα πάρα πολλά ταξίδια με το συγκεκριμένο πλοίο και με καιρούς σαν τους φετινούς
"το έχει δει κανείς να ταξιδεύει χωρίς κλίση"?
και επειδή γράφτηκαν πολλά περί ασφάλειας ,τα οποία δεν ακούγονται-γράφονται μόνο εδώ ,αλλά ακούγονται και στα νησιά που κάνει δρομολόγιο
εκείνο που έχω να πω είναι
πολύ σωστά να "ξεσκεπάζεις " ένα πρόβλημα
αλλά να έχεις και τεκμήρια και να τα δημοσιοποιείς


φιλε μου συμφωνω κι εγω 25 χρονια ταξιδευω αυτες τις γραμμες απο μικρο παιδι.
και τι δεν εχω ακουσει
<<φημες και κουτσομπολια>> οτι ειναι τσιμενταρισμενο, παει με μια μηχανη, ειναι σαπιο, και φυσικα για την κλιση το ακουω πολυ καιρο πριν φτασει εδω που εφτασε τωρα που μιλαμε.
θα ηθελα να παρακαλεσω να σταματησουμε επιτελους αυτο το μοιρολοι
ειναι κριμα γι αυτα που εχει προσφερει τοσα χρονια..
αποψη μου ειναι οτι την ευθυνη την εχει η εταιρεια και το κρατος που τις αφηνει να λειτουργουν ετσι
και καποια στιγμη πρεπει να τιμωρουνται η υπευθυνοι


και επειδη ταξιδεψα και φετος δεν ειδα καμια διαφορα απο αλλες φορες
παρα μονο λιγο φθαρμενα μερη και σκουρια φυσικο αφου δεν εκανε ετησια
-ειδικος- δεν ειμαι αλλα μιλαω σαν χρονια επιβατης του πλοιου

ευχαριστω!!

jimmy_techsound
07-09-2013, 23:25
και δυο photo...

proussos
08-09-2013, 00:15
Ως γνήσιοι καραβολάτρες και "ειδικοί"...μήπως να αφήνατε τις καταστροφολογίες και τις κλίσεις και να κάνατε υποκλίσεις στο πλήρωμα του αγαπημένου πλοίου που - για χάρη ποιου άραγε - δούλευαν με πληγωμένη υπερηφάνεια και σακατεμένη αξιοπρέπεια ως το τέλος...
Πέρα από τα προσωπικά τους προβλήματα , φορτώθηκαν τα προβλήματα πλοίου και εταιρείας...στο έλεος του ΚΑΝΕΝΑ...παρ'όλ'αυτά , με σκυμμένο κεφάλι μέτραγαν ξανά τα μίλια του πήγαινε και τα μίλια του έλα !
Αυτό που ξέρω να πω είναι πως - όχι μόνο το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. - αλλά κάθε ευλογημένο ή καταραμένο σκαρί , ταξιδεύει εδώ και δεκαετίες με καύσιμα το φιλότιμο του Έλληνα ναυτικού !

capten4
08-09-2013, 00:42
Ως γνήσιοι καραβολάτρες και "ειδικοί"...μήπως να αφήνατε τις καταστροφολογίες και τις κλίσεις και να κάνατε υποκλίσεις στο πλήρωμα του αγαπημένου πλοίου που - για χάρη ποιου άραγε - δούλευαν με πληγωμένη υπερηφάνεια και σακατεμένη αξιοπρέπεια ως το τέλος...
Πέρα από τα προσωπικά τους προβλήματα , φορτώθηκαν τα προβλήματα πλοίου και εταιρείας...στο έλεος του ΚΑΝΕΝΑ...παρ'όλ'αυτά , με σκυμμένο κεφάλι μέτραγαν ξανά τα μίλια του πήγαινε και τα μίλια του έλα !
Αυτό που ξέρω να πω είναι πως - όχι μόνο το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. - αλλά κάθε ευλογημένο ή καταραμένο σκαρί , ταξιδεύει εδώ και δεκαετίες με καύσιμα το φιλότιμο του Έλληνα ναυτικού !

Proussos,τα περι πληρωματος και των προσπαθειων του, τα αναφερω καποια μηνυματα πριν και φυσικα ταυτιζονται οι αποψεις μας...

noulos
08-09-2013, 01:23
...Α, και κατι ακομη. Κυκλοφορούν (απο δω κι απο κει στο ιντερνετ, ας μη γινω πιο συγκεκριμενος) κατι ΓΕΛΟΙΑ σχόλια, του τύπου "εκανε την αρπαχτή και έφυγε"..... Θυμιζω οτι ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ, στη γραμμη της Ραφήνας, ΜΟΝΟ η Πηνελόπη ταξίδευε, και τα τελευταία 3 χρόνια που είναι πρόσφατο - (πλην του φετινού χειμώνα), και παλιότερα έμενε μόνη της η Πηνελόπη κάποιο διάστημα και το υπόλοιπο ταξίδευε αυτή μαζί με το AQUA JEWEL. Η BLUE STAR που ορισμένοι (και είναι πολλοί δυστυχώς) αρέσκονται να εξυμνούν, άφαντη....καθε χειμώνα, όχι μόνο ένα χειμώνα....Νομίζω ότι θα πρέπει να μην ξαναγραφτούν λοιπόν τέτοια σχόλια, ειδικά τέτοιες ώρες......Αν το ΠΗΝΕΛΟΠΗ σηκωνότανε και έφευγε τον Οκτώβριο και γύριζε τον Απρίλιο, σήμερα θα ήταν σε πολύ καλύτερη θέση, δε νομίζω να έχει κανείς αμφιβολία γι αυτό. Αλλα τι να κάνουμε, μερικοί κοιτάνε να εξυπηρετήσουν και τρωνε το "σκατο" το χειμωνα (συγγνωμη για την εκφραση) , και μερικοί κοιτανε το κερδος.

Ακριβώς έτσι είναι! Και εγώ τα είχα γράψει αυτά για τους χειμώνες που η Blue Star την έκανε νωρίς και κάποιοι έλεγαν ότι ήταν συμφωνία για να δουλέψει ο Αγούδιμος!!!


Στην αρχική σελίδα του forum αναφέρει 653 ενεργά μέλη.

Ελπίζω κάποιος να έχει κανένα μπάρμπα εισαγγελέα έτσι ώστε να ερευνηθούν τα τελευταία λεγόμενα περί επικινδυνότητας.


Με λίγα λόγια στο σκαμνί οι αρμόδιες αρχές του υπουργείου μαζί με την εταιρεία, λιμενικό κτλ.


Αλλιώς τα μέλη που προβαίνουν σε τόσο συγκεκριμένες καταγγελίες με την σειρά τους στο σκαμνί για συκοφαντική δυσφήμηση.


Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά στις τελευταίες σελίδες νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα.


Και μια τελευταία υπόθεση, έστω από αύριο ξεκινάει για ΣΚ δρομολόγια. Αν κάποιος από εδώ έχοντας διαβάσει όλα αυτά και είχε δικό του άνθρωπο που θα ταξίδευε μαζί του, μάλλον θα έκανε τάμα στην Παναγία της Τήνου για να φτάσουν σώοι.
Πολύ σωστά τα λες. Το συγκεκριμένο θέμα έχει ξεφύγει πολλές φορές όχι μόνο στις τελευταίες σελίδες αλλά τους τελευταίους μήνες!


Υπόθεση κάνω και ως φυσικός που είμαι απλά αυτό φαντάζομαι .Δεν είμαι ούτε το υπουργείο ούτε η εταιρεία να βγάλω επίσημη ανακοίνωση. Φόρουμ είναι εδώ και ο καθένας λέει το μακρύ και εγώ το κοντό μου. Απλά επειδή κάποιος παραπάνω είπε για πρόβλημα κάτω από την ίσαλο αυτό φαντάστηκα. Τι άλλο να είναι δηλαδή; Ότι θέλει ματσακόνι;
Σε συνέντευξη στο arxipelagos.com άκουσα για το RO/RO MYKONOS ότι ταξίδευε με μεγάλη ελεύθερη επιφάνεια ακριβώς γιατί επικοινωνούσαν τα στεγανά και δύσκολα στεκόταν στα πόδια του όπως επίσης ότι είχε τρύπα στο βολβό και χυνόταν το νερό που έπρεπε να έχει ως έρμα μπροστά και να πηγαίνει μέτρα πάνω από την ίσαλο . Άρα δεν είναι παράξενο να κυκλοφορούν καράβια με τέτοια προβλήματα.
Υπόθεση; Ετσι απλά "υποθέτεις" και γράφεις τέτοια πράγματα; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις την σοβαρότητα όσων έγραψες.


Δεν βγαλαμε φωτο το κλινομετρο...την αλλη φορα...η εκτιμηση αυτη ειναι αξιωματικου Ε.Ν. μολις το ειδε...τωρα, αν ησουν σε εκφορτωσεις, που απο την κλιση τα αμαξια εβγαιναν απο την αριστερη πλευρα του καταπελτη μονο, γιατι απο την δεξια ειχε σηκωθει ο καταπελτης σουζα-και αυτο μονιμως-,δεν ξερω αν θα εγραφες περι αστειοτητων.....αν μενεις κοντα στην ραφηνα, πηγαινε να το διαπιστωσεις....α...και παλαιοτερα καποιοι οψιμοι τιμητες του πλοιου, ειχαν τελειως-μα τελειως -διαφορετικη αποψη....
Αν είχες ταξιδέψει πολλές φορές με το συγκεκριμένο πλοίο και κυρίως με αυτοκίνητο, θα ήξερες ότι ο σηκωμένος από την μια μεριά καταπέλτης είναι κάτι σύνηθες. Όσο για τον αξιωματικό Ε.Ν. που σου το είπε, φυσικά και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο για να τον κρίνω και σε καμία περίπτωση δε θέλω να τον θίξω, αλλά η ιδιότητα κάποιου δεν τον κάνει παντογνώστη και σε καμία περίπτωση ότι λέει δεν είναι αδιαμφισβήτητο. Αν πάρεις ένα κομμάτι χαρτί του δώσεις κλίση 5 μοιρών και φανταστείς μετά την αντίστοιχη κλίση σε ένα βαπόρι τέτοιου μεγέθους θα καταλάβεις και μόνος σου...

rafina-lines
08-09-2013, 08:12
Δλδ noulos, κατ' εσένα το βαπόρι είναι μια χαρά, έτσι?? Ε, τότε τι λέμε όλοι μας, ρε παιδιά?? Αφού το είπε ο φίλος μας εδώ! Κανένα πρόβλημα, αύριο πάω να βγάλω εισιτήρια με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Κι έχω καιρό να κάνω ταξίδι!!! ;) ;)

rafina-lines
08-09-2013, 08:18
Δλδ noulos, κατ' εσένα το βαπόρι είναι μια χαρά, έτσι?? Ε, τότε τι λέμε όλοι μας, ρε παιδιά?? Αφού το είπε ο φίλος μας εδώ! Κανένα πρόβλημα, αύριο πάω να βγάλω εισιτήρια με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Κι έχω καιρό να κάνω ταξίδι!!! ;) ;)

roussosf
08-09-2013, 08:38
capten4
φιλε μου...δεν θα κανουμε την τριχα τριχια..εγω ανεφερα αυτο που βλεπω καθε μερα, και την εκτιμηση καποιου υποπλοιαρχου...τωρα, το να ψιρηζουμε 5, 4 μια η, ο,οοοο1 μοιρα κλιση ειναι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ........θελετε να πουμε οτι ειναι μια χαρα, να το πουμε να τελειωνουμε.Και εγραψα ενα κατεβατο, αλλα δεν υπηρχε νους να αντιληφθει το πνευμα που το εγραψα, προσεξαμε τις 5-εστω 0,1 μοιρες...απο εκει και περα.... Αντε, γιατι υπαρχουν σοβαροτερα θεματα στην ζωη μας. Αυτα ,και τελος απο εμενα
Φιλε μου ηρέμησε
δεν σου έριξε κανένας μομφή
απλά ο υποπλοίαρχος ....είναι τίτλος αξιωματικού
και οι μοίρες ...μονάδα μέτρησης γωνιών
και τα δύο έτσι όπως τα αναφέρεις δεν λένε τίποτα
εκείνο που λέω εγώ είναι ότι αν ειπώθηκαν αυτά από κάποιον που είναι γνώστης της κατάστασης ,επειδή είναι πάρα πολύ σοβαρά για όλους μας (πλήρωμα και επιβάτες )να βγει επώνυμα και να τα καταγγείλει
πχ "είμαι ο.... και λέγομαι..... και καταγγέλλω αυτό και εκείνο"
η αν τα γράφεις εσύ "μου είπε ο υποπλοίαρχος χ,ψ,ω ότι το πλοίο έχει αυτό η εκείνο το πρόβλημα και είναι επικίνδυνο
και όπως προείπα όλα αυτά επειδή είναι σοβαρό το θέμα
δεν είναι μια φήμη πχ άκουσα από μέλος του πληρώματος ότι το πλοίο θα δρομολογηθεί Αθήνα -Θεσσαλονίκη:05.18-flustered:
το forum είναι δημόσια συζήτηση δεν είναι συζήτηση καναπέ η καφενείου
και σου θυμίζω εδώ συζητάμε φιλικά και δεν έχουμε να χωρίσουμε τιποτα

jimmy_techsound
αποψη μου ειναι οτι την ευθυνη την εχει η εταιρεια και το κρατος που τις αφηνει να λειτουργουν ετσι
και καποια στιγμη πρεπει να τιμωρουνται η υπευθυνοι
φίλε μου κατά την γνώμη μου για το θέμα που συζητάμε η ευθύνη είναι κατά πολυ περισσότερο των κρατικών μηχανισμών και λιγότερο της εταιρείας

karavofanatikos
08-09-2013, 10:43
Γελοιότητες είναι αυτές που αναφέρεις εσύ capten4 που μίλησες αρχικά για 5 μοίρες κλίση και μετά μας τα γυρνάς και μας λες να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά κι ότι τελικά δεν ήταν 5 και μπορεί να ήταν και 4 και μπορεί και 0,00001 ή και καθόλου. Όλα αυτά αποδεικνύουν πόση σχέση έχεις με το αντικείμενο και ότι κάνεις όλη αυτή τη φασαρία για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και προβλήματα. Στο κάτω κάτω ποιος είσαι που θα ασχολούμαστε όλοι μαζί σου;; Στο είπα και στο ξαναλέω. Αν έχεις στοιχεία ανέβασέ τα. Δημόσια και τεκμηριωμένα. Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε άλλο πια πίσω απ' το δάχτυλό μας!

noulos
08-09-2013, 11:22
Δλδ noulos, κατ' εσένα το βαπόρι είναι μια χαρά, έτσι?? Ε, τότε τι λέμε όλοι μας, ρε παιδιά?? Αφού το είπε ο φίλος μας εδώ! Κανένα πρόβλημα, αύριο πάω να βγάλω εισιτήρια με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Κι έχω καιρό να κάνω ταξίδι!!! ;) ;)
Αυτό καταλαβαίνεις εσύ; Ότι είναι μια χαρά; Τα τρελά που γράφει ο καθένας για να τονίσει σε πόσο κακή κατάσταση είναι δεν σε πειράζουν ε; Δεν έχω κανένα συμφέρον από αυτό το βαπόρι, ούτε από κανένα άλλο (αν και θα μπορούσε κανείς να πει ότι έχω από άλλο της γραμμής). Απλά κάποια πράγματα που βλέπω γραμμένα προσβάλουν την νοημοσύνη μου.
Καλό ταξίδι λοιπόν και ευχαριστώ για την ειρωνεία!

zozef
08-09-2013, 11:33
Χαλαρωστεεεε!!!!!!
148646

Giannis G.
08-09-2013, 11:33
Τα περι κλίσης που γράφονται η αλήθεια είναι οτι ποτε δεν πρόσεξα κάποια ιδιαίτερη κλήση στο βαπόρι, οτι είχε κλήση είχε αλλά όχι μεγάλη οπως αναγράφεται πιο πάνω! Εδω μια φωτογραφία το πλοίου στις 24/8! Ίσως να μην είναι εμφανές αλλά ο καταπέλτης πατάει κανονικά
148645

aetos33
08-09-2013, 15:42
http://youtu.be/A0Ha4R246RM
http://youtu.be/A0Ha4R246RM

capten4
08-09-2013, 15:54
[QUOTE=karavofanatikos;503101

capten4
08-09-2013, 15:56
Γελοιότητες είναι αυτές που αναφέρεις εσύ capten4 που μίλησες αρχικά για 5 μοίρες κλίση και μετά μας τα γυρνάς και μας λες να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά κι ότι τελικά δεν ήταν 5 και μπορεί να ήταν και 4 και μπορεί και 0,00001 ή και καθόλου. Όλα αυτά αποδεικνύουν πόση σχέση έχεις με το αντικείμενο και ότι κάνεις όλη αυτή τη φασαρία για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και προβλήματα. Στο κάτω κάτω ποιος είσαι που θα ασχολούμαστε όλοι μαζί σου;; Στο είπα και στο ξαναλέω. Αν έχεις στοιχεία ανέβασέ τα. Δημόσια και τεκμηριωμένα. Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε άλλο πια πίσω απ' το δάχτυλό μας!

δεν αξιζεις απαντησης....

Maroulis Nikos
08-09-2013, 16:14
Θα παρακαλέσω να επανέλθουμε στο θέμα έιναι άσχημο να χάλασε το κάλιο κλίμα στην κοινότητα μας.

capten4
08-09-2013, 17:00
........................

capten4
08-09-2013, 17:03
....................

capten4
08-09-2013, 17:06
.....................

capten4
08-09-2013, 17:19
......................

aprovatianos
08-09-2013, 17:26
Πανεμορφες φωτο φιλε capten4!! Απο ψηλα, οπως οι παλιες σου που μας εχεις χαρισει, με το Επτανησος και το Μπαρι!!:single_eye:

rafina-lines
08-09-2013, 18:13
Πράγματι, σ'αυτές τις φώτο του φίλου μας Capten4 φαίνεται κλίση αριστερά. Αν παρατηρήσουμε το πλοίο κυρίως σε σχέση με το SUPERFERRY, είναι εμφανής η διαφορά. Επιπλέον κάθε μέρα που το βλέπω κι εγώ, κυρίως μετά τη δεύτερη επίσχεση του Ιουλίου, η κλίση αυτή έγινε πιο εμφανής. Ακόμη και τώρα να πάτε κάτω στο λιμάνι φαίνεται πολύ καθαρά. :) :)

papakostas
08-09-2013, 23:06
Υπέροχες οι φωτό σου capten4. Φαίνεται ο καταπέλτης που δεν πατάει καλά σε μία. Σε μια άλλη κοντεύει να φάει τούμπα.

PORTO LAFIA
08-09-2013, 23:55
Σε μια άλλη κοντεύει να φάει τούμπα.

Σε ποιά αναφέρεστε?

papakostas
09-09-2013, 01:21
Σ΄αυτή δίπλα στο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π.

aetos33
09-09-2013, 15:22
http://youtu.be/A0Ha4R246RM
http://youtu.be/A0Ha4R246RM
http://youtu.be/TWx8h5N7b9M ΚΑΙ Η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ

roussosf
09-09-2013, 16:24
Σ΄αυτή δίπλα στο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π.

γιατι το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ είναι στα ίσια του?????????????

DOMUS
09-09-2013, 17:12
γιατι το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ είναι στα ίσια του?????????????

Ευθυγραμιζεται με το πηνελοπη για να μην χαλάει την φωτογραφία!!!!

noulos
09-09-2013, 21:59
Έλα ντε!!!

waterman
11-09-2013, 09:13
07.09.13 Ραφήνα

P@vlos
12-09-2013, 22:03
Ισχυει οτι Πηνελόπη Α. τέλος? Ενας κυκλος εκλεισε συμφωνα με πληροφορίες

Espresso Venezia
12-09-2013, 22:22
Μπορείς να γίνεις πιό σαφής σχετικά με τις πληροφορίες σου ??? Εννοώ τι σημαίνει αυτό το "τέλος" ??? Τέλος για την μέχρι σήμερα εταιρεία του, τέλος για την Ραφήνα, ή οριστικό τέλος (διάλυση) ???

P@vlos
13-09-2013, 00:01
Γνωστός μου με πληροφόρησε ότι το πλοιο πλεον εχει κατασχεθεί λόγω των χρεών του οπότε τέλος για την εταιρεία αν όντως ισχύει αλλά και τέλος για την Ραφήνα προς το παρόν τουλάχιστον...

LOS
13-09-2013, 01:37
Δε νομίζω ότι αποτελεί έκπληξη αυτή η εξέλιξη. Αυτό φάνηκε από το Πάσχα αλλά και από τις αρχές του καλοκαιριού ότι το βαπόρι μετράει μέρες. Θα μου κάνει πάντως τρομερή εντύπωση αν το δώ να ξαναταξιδεύει. Κρίμα γιατι οι μηχανές του δείχνουν ότι αντέχουν και με το παραπάνω για άλλα τόσα χρόνια. Εσωτερικά το πλοίο πλέον είναι κατάλληλο μόνο για γραμμές της Αλβανίας και ΑΝ.

giorgos_249
13-09-2013, 01:49
οπότε τέλος για την εταιρεία..

Τα λεφτά από το IONIAN SKY δηλαδή που πάνε ;

aprovatianos
13-09-2013, 02:16
Τα λεφτά από το IONIAN SKY δηλαδή που πάνε ;

Παντως Γιωργο οχι στην Ποπη,τουλαχιστον να ξοφλησει τους εργαζομενους!!

george Xios
13-09-2013, 13:33
H συμφωνία που έχει κάνει η ΝΕΛ με τον αγουδημο από ότι ξέρω ήταν να αποπλήρωσει τα χρωστούμενα στους εργαζόμενους του sky αλλά για ένα Χ διάστημα δεν θα πληρώνει ενοίκιαση για το πλοιο...

T.S.S. APOLLON
14-09-2013, 18:05
Πηνελοπη Α καταπλους στο λιμανι της Τηνου 14-8-2013

ΦωτοΛΕΑΝΔΡΟΣ
148809

cpt. mimis
15-09-2013, 10:32
H συμφωνία που έχει κάνει η ΝΕΛ με τον αγουδημο από ότι ξέρω ήταν να αποπλήρωσει τα χρωστούμενα στους εργαζόμενους του sky αλλά για ένα Χ διάστημα δεν θα πληρώνει ενοίκιαση για το πλοιο...
Συμφέρει η συμφωνία αυτή;
οικονομικώς πάντα

giorgos_249
15-09-2013, 16:09
H συμφωνία που έχει κάνει η ΝΕΛ με τον αγουδημο από ότι ξέρω ήταν να αποπλήρωσει τα χρωστούμενα στους εργαζόμενους του sky αλλά για ένα Χ διάστημα δεν θα πληρώνει ενοίκιαση για το πλοιο...

Ναι , το γνωριζω αυτό. Αλλα μετα απο αυτο το διάστημα, οι ναύλοι κάπου θα πρέπει να πάνε. Πανε λοιπον στην τράπεζα (κατασχέθηκε) ή στην εταιρεία ;

noulos
15-09-2013, 19:18
Μην ξεχνάμε ότι για κάθε πλοίο υπάρχει διαφορετική ιδιοκτήτρια εταιρεία. Τα έσοδα του ενός δεν μπορεί να πάνε σε πιστωτές του άλλου.

rafina-lines
16-09-2013, 16:42
Πράγματι, σ'αυτές τις φώτο του φίλου μας Capten4 φαίνεται κλίση αριστερά. Αν παρατηρήσουμε το πλοίο κυρίως σε σχέση με το SUPERFERRY, είναι εμφανής η διαφορά. Επιπλέον κάθε μέρα που το βλέπω κι εγώ, κυρίως μετά τη δεύτερη επίσχεση του Ιουλίου, η κλίση αυτή έγινε πιο εμφανής. Ακόμη και τώρα να πάτε κάτω στο λιμάνι φαίνεται πολύ καθαρά. :) :)

148928Τελικά πήγαμε εμείς κάτω στο λιμάνι το Σάββατο που μας πέρασε 14/9, και είδαμε την κλίση, η οποία πράγματι φαίνεται πολύ καθαρά... :)

despo
17-09-2013, 10:34
Εχουμε επανεμφάνιση του πλοίου στο σύστημα κρατήσεων απο 20/9 μεχρι τέλος Σεπτέμβρη. Αν και πολύ αμφιβάλω αν θα πραγματοποιηθούν τα δρομολόγια αυτά, το κακό είναι οτι ενω τα επόμενα Σαββατοκύριακα εμφανίζονται ολα τα υπόλοιπα πλοία απο γεμάτα εως σχεδόν γεμάτα λόγω διοργάνωσης αρκετών εκδρομών για προσκύνημα στην Τήνο, η Πηνελόπη εμφανίζεται εντελώς άδεια...

cpt. mimis
17-09-2013, 14:22
Ποτέ μη λέτε ποτέ....

capten4
17-09-2013, 15:09
Ποτέ μη λέτε ποτέ....

Ξεχαστε το...εχτες πηγε ο mr alekos στο Λιμεναρχειο Ραφηνας -οπου υπηρχε συναντηση ολων των εταιρειων για του χρονου- και.....ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ (!!) πως... θα το βγαλει, και πηγαν να φυγουν τα τσιμεντα....

karavofanatikos
17-09-2013, 15:33
Ακόμη ένας αυγουστιάτικος χειμώνας προβλέπεται για την Fast Ferries!!!!

rafina-lines
17-09-2013, 16:48
Εχουμε επανεμφάνιση του πλοίου στο σύστημα κρατήσεων απο 20/9 μεχρι τέλος Σεπτέμβρη.

Πόσες φορές θα το πούμε, βρε παιδιά?? Τα δρομολόγια είναι ήδη περασμένα στο σύστημα για όλο το έτος. Αυτό που γίνεται είναι τις προηγούμενες ημέρες από τότε που αναγράφεται το επόμενο δρομολόγιο να αφαιρούνται για κάποιες μέρες μπροστά. Και μέχρι την Κυριακή που μας πέρασε 15/9 το σύστημα εμφάνιζε δρομολόγιο για σήμερα, αλλά χτες αφαιρέθηκαν τα δρομολόγια από σήμερα ως και την Πέμπτη 19 του μήνα. Το ίδιο θα γίνει και για την Παρασκευή. Θα αφαιρεθούν από Παρασκευή ως... πχ τη Δευτέρα. Και πάει λέγοντας. Το ίδιο πράμα γίνεται όλο το καλοκαίρι. :)

papakostas
17-09-2013, 17:48
Και εμείς που θα βγάλουμε εισιτήριο με την κουτσή Πόπη πότε θα ταξιδέψουμε;

rafina-lines
17-09-2013, 18:27
Και εμείς που θα βγάλουμε εισιτήριο με την κουτσή Πόπη πότε θα ταξιδέψουμε;

Αν βγάλεις εισιτήριο μέσω internet (γιατί οι πράκτορες δεν κόβουν πια με την ΠΟΠΗ, έστω κι αν υπάρχει γραμμένο στο σύστημα δρομολόγιο) τη μέρα της αναχώρησης θα πρέπει να πας σ'ένα πρακτορείο να το αλλάξεις με άλλο πλοίο. Φυσικά τέτοια εποχή βρίσκεις θέση στα άλλα, όμως αυτό δε συνέβαινε το κατακαλόκαιρο, όπου καταλαβαίνεις τι γινόταν με τους επιβάτες που είχαν εισιτήριο με ΠΟΠΗ. Της... Πόπης!!! ;) ;)

noulos
17-09-2013, 22:58
Ξεχαστε το...εχτες πηγε ο mr alekos στο Λιμεναρχειο Ραφηνας -οπου υπηρχε συναντηση ολων των εταιρειων για του χρονου- και.....ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ (!!) πως... θα το βγαλει, και πηγαν να φυγουν τα τσιμεντα....
Δηλαδή; Όταν λες θα το βγάλει, εννοείς θα το αποσύρει ή θα το δρομολογήσει; Και όταν λες πήγαν να φύγουν τα τσιμέντα;

capten4
18-09-2013, 03:44
πως θα το δρομολογησει....για αυτο και τα τσιμεντα !! για τους παροικουντες στην Ιερουσαλημ, που γνωριζουν την κατασταση...

Dauntless01
18-09-2013, 11:49
Από ένα τελευταίο και πολύ φοβάμαι μάλλον αποχαιρετηστήριο ταξίδι με ένα καράβι που πάντα φρόντιζε να μου χαρίσει μόνο όμορφες αναμνήσεις. Μ' ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Καπετάν Κώστα και το υπόλοιπο πλήρωμα για την φιλοξενία τους, αλλά και για όλα όσα έχουν προσφέρει στην γραμμή όλα αυτά τα χρόνια...Καλή δύναμη και καλές θάλασσες να έχετε πάντα...

BEN BRUCE
18-09-2013, 12:17
Από ένα τελευταίο και πολύ φοβάμαι μάλλον αποχαιρετηστήριο ταξίδι με ένα καράβι που πάντα φρόντιζε να μου χαρίσει μόνο όμορφες αναμνήσεις. Μ' ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Καπετάν Κώστα και το υπόλοιπο πλήρωμα για την φιλοξενία τους, αλλά και για όλα όσα έχουν προσφέρει στην γραμμή όλα αυτά τα χρόνια...Καλή δύναμη και καλές θάλασσες να έχετε πάντα...

Ενα ομορφο μυνημα για ενα αγαπημενο απο πολλους πλοιο,που ενωσε τα 90's με το σημερα, το οποιο πιθανως να γινει ιστορια στο κοντινο μελλον.Για ενα τετοιο πλοιο τα σχολια για το αν γερνει,πολλα γερνουν,και αν πηγαινοερχονται τσιμεντα,σε πολλα και θρυλικα πηγαινοερχονται(ουσαν) ειναι εντελως περιττα

ppgk2005
22-09-2013, 13:54
Χτες το πρωί στη Ραφήνα, όλα τα άλλα έσφυζαν από ζωή και επιβάτες και εκείνη άδεια και μελαγχολική....

149118

Αφιερωμένη σε όλους τους φίλους της

Ilias 92
22-09-2013, 14:47
Μάλλον θα το τσιμπήσει η ΝΕΛ αφού με το άλλο δεν της βγήκε!!

ayfa74
22-09-2013, 21:24
έχει κρεβάτια και αν ναι ποσα

noulos
23-09-2013, 10:40
Μάλλον θα το τσιμπήσει η ΝΕΛ αφού με το άλλο δεν της βγήκε!!
Πάει και αυτό... :ambivalence:

baggoz
23-09-2013, 16:22
ας υπαρχει νελ κι ας το τσιμπησει. απο την κακη στην χειροτερη παει το πλοιο

capten4
23-09-2013, 20:46
Το πλοιο -συμφωνα με εγκυρες πηγες - ναυλωθηκε απο την νελ,που ομως θα το παρει απο την γραμμη....Αν υπαρχει Νελ φυσικα σε λιγες ημερες....

Captain_Nionios
23-09-2013, 21:37
Καλοθαλασσο ειναι, καιρος να το δουμε σε καμια αγονη!!!

ΑΡΗΣ
23-09-2013, 21:56
Tον ''Απόλλωνα'' περιμέναμε κάποτε να σώσει η ΝΕΛ το αδελφάκι μάλλον θα ''σώσει''?Βάλτε το ρε παιδιά στη θέση του νεροκοσμήματος και με 15 μιλλάκια θα είναι μια χαρά...

capten4
23-09-2013, 22:54
προσεξτε ομως τις τελευταιες γραμμες...Αν υπαρχει ΝΕΛ...αν αποριφθει η εφεση της, τοτε καληνυχτα....

roussosf
24-09-2013, 08:29
Αν υπαρχει ΝΕΛ

"ημουνα νιος και γερασα"

thanos75
24-09-2013, 09:37
προσεξτε ομως τις τελευταιες γραμμες...Αν υπαρχει ΝΕΛ...αν αποριφθει η εφεση της, τοτε καληνυχτα....

Ξέρουμε περίπου Τάσο πότε θα εκδικαστεί η έφεση της ΝΕΛ? Πότε να αναμένουμε εξελίξεις (ή και κανόνια ίσως)?:uncomfortableness:

capten4
24-09-2013, 15:01
"ημουνα νιος και γερασα"
Σωστα !!...μονο που τωρα δεν εξαρταται απο τους παραγοντες που την κρατουσαν εν ζωη τοσα χρονια...

capten4
26-09-2013, 20:49
Να ρωτησω....Συνηθως ο καπετανιος δεν εγκαταλειπει Τελευταιος το καραβι ??....

roussosf
27-09-2013, 05:11
Να ρωτησω....Συνηθως ο καπετανιος δεν εγκαταλειπει Τελευταιος το καραβι ??....
σωστα.
αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να αντικατασταθεί

cpt. mimis
27-09-2013, 10:11
Να ρωτησω....Συνηθως ο καπετανιος δεν εγκαταλειπει Τελευταιος το καραβι ??....
Συνήθως... :distrust:
Γιατί έγινε κάτι τέτοιο?

capten4
27-09-2013, 14:02
Συνήθως... :distrust:
Γιατί έγινε κάτι τέτοιο?
ναι...αντιστροφα ομως.....

capten4
27-09-2013, 14:04
σωστα.
αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να αντικατασταθεί

εκει που θα παει -οπως λενε- το πλοιο, δεν θα εχει και πολλη σημασια ποιος θα ειναι πλοιαρχος...

BEN BRUCE
27-09-2013, 14:11
Εαν ειναι ετσι κλεινει ενας κυκλος της οικογενειας Αγουδημου 50 ετων στην ναυτιλια

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
28-09-2013, 08:22
Εαν ειναι ετσι κλεινει ενας κυκλος της οικογενειας Αγουδημου 50 ετων στην ναυτιλια Eγώ τους "ανακάλυψα" το 1976 όταν είδα ένα φορτηγό ΡΟΔΑΝΘΗ ΤΟΥ 1927 στον ημιτελή ακόμα ΝΜΔ,η θάλασσα περνούσε μέσα από τα μπλόκια τότε! Θυμάμαι κ κάποια φορτηγά σκανδιναβικής κατασκευής του 40τόσο όπως το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ,το ΜΙΛΕΝΑ,το ΝΤΑΛΙΑ.Από το τελευταίο μου φαίνεται,προέρχεται κ το άλμπουρο στην βίλλα του καπτα-Μάκη. Να προσθέσω ότι τότε ακόμα ήταν μιά εταιρεία, η Flanmar με το σινιάλο του Μίμη.

cpt. mimis
28-09-2013, 13:32
Με το κόσμο θα γίνει τίποτα?
Ή δεν θα γίνει? Πληρώθηκαν?

BEN BRUCE
28-09-2013, 15:02
Eγώ τους "ανακάλυψα" το 1976 όταν είδα ένα φορτηγό ΡΟΔΑΝΘΗ ΤΟΥ 1927 στον ημιτελή ακόμα ΝΜΔ,η θάλασσα περνούσε μέσα από τα μπλόκια τότε! Θυμάμαι κ κάποια φορτηγά σκανδιναβικής κατασκευής του 40τόσο όπως το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ,το ΜΙΛΕΝΑ,το ΝΤΑΛΙΑ.Από το τελευταίο μου φαίνεται,προέρχεται κ το άλμπουρο στην βίλλα του καπτα-Μάκη. Να προσθέσω ότι τότε ακόμα ήταν μιά εταιρεία, η Flanmar με το σινιάλο του Μίμη.

Υπαρχει και η εταιρεια του κ.Γιαννη Μελετη γαμπρου των Δ&Μ Αγουδημου ο οποιος ηταν και αυτος στο ξεκινημα πλοιαρχος-συνεταιρος στα βαπορια

rafina-lines
28-09-2013, 15:43
Με το κόσμο θα γίνει τίποτα?
Ή δεν θα γίνει? Πληρώθηκαν?

Λογικά αν το ναυλώσει η ΝΕΛ υποτίθεται θα τους ξοφλήσει αυτή όπως έγινε και με το SKY. Και σ' αντάλλαγμα δε θα δίνει ναύλο στον Αγούδημο για κάποιο χρονικό διάστημα... :)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-09-2013, 08:03
Υπαρχει και η εταιρεια του κ.Γιαννη Μελετη γαμπρου των Δ&Μ Αγουδημου ο οποιος ηταν και αυτος στο ξεκινημα πλοιαρχος-συνεταιρος στα βαπορια
Mε τι σινιάλο έχεις καμιά φωτό; Οι Μίμης/Αλέξανδρος έχουν ακόμα φορτηγά;

BEN BRUCE
30-09-2013, 08:42
Mε τι σινιάλο έχεις καμιά φωτό; Οι Μίμης/Αλέξανδρος έχουν ακόμα φορτηγά;

To ELENI M. 149331της εταιρειας του κ. Γιαννη Μελετη,γαμπρου των αδελφων αγουδημου,που εχει εδρα στο κτιριο με την προπελα στην ποσειδωνος στις τζιτζιφιες,απο οτι θυμαμαι ηταν ναυπηγησης 1977 στην Ανατολικη Γερμανια
Νομιζω οτι οι Δ.& Α αγουδημος δεν εχουν πια φορτηγα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-09-2013, 08:58
To ELENI M. 149331της εταιρειας του κ. Γιαννη Μελετη,γαμπρου των αδελφων αγουδημου,που εχει εδρα στο κτιριο με την προπελα στην ποσειδωνος στις τζιτζιφιες,απο οτι θυμαμαι ηταν ναυπηγησης 1977 στην Ανατολικη Γερμανια
Νομιζω οτι οι Δ.& Α αγουδημος δεν εχουν πια φορτηγαΜάλλον Πολωνία από την πλώρη κ την διπλή τσιμινιέρα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-09-2013, 09:03
To ELENI M. 149331της εταιρειας του κ. Γιαννη Μελετη,γαμπρου των αδελφων αγουδημου,που εχει εδρα στο κτιριο με την προπελα στην ποσειδωνος στις τζιτζιφιες,απο οτι θυμαμαι ηταν ναυπηγησης 1977 στην Ανατολικη Γερμανια
Νομιζω οτι οι Δ.& Α αγουδημος δεν εχουν πια φορτηγαΜάλλον Πολωνία από την πλώρη κ την διπλή τσιμινιέρα.

BEN BRUCE
30-09-2013, 10:20
Μάλλον Πολωνία από την πλώρη κ την διπλή τσιμινιέρα.

Ανατολικη γερμανια σιγουρα το εγραφαν τα σχεδια,καπου υπαρχουν κιολας

capten4
30-09-2013, 11:35
Για 4η ημερα χωρις ρευμα και τροφοδοσια....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-09-2013, 12:13
Ανατολικη γερμανια σιγουρα το εγραφαν τα σχεδια,καπου υπαρχουν κιολας OK αφού το έγραφαν στα σχέδια αλλά το σουλούπι είναι πολωνικό. Μπορεί να χτίστηκε με άδεια εκεί. Πέρα από την προσωπική μου εμπειρία, έχω προσπέκτους των ναυπηγείων της Ανατ.Γερμανίας (συλλεκτικά πιά) της εποχής εκείνης από "Ποσειδώνια" κ αυτοί έκαναν άλλες πλώρες πιό συντηρητικές κ άλλα φουγάρα. Τέτοιες πλώρες έκαναν κ στην Βουλγαρία.

φανούλα
03-10-2013, 14:35
Aγαπητοί φίλοι, καλησπέρα σας. Θα έρθω να συμφωνήσω για την κλίση της Πηνελόπης(το είχα δει με τα μάτια μου, αλλά ας μη βγάζουμε συμπεράσματα πλευστότητας) και τα προβλήματά της. Το βαπόρι δεν δεξαμενίστηκε φέτος, το ξενοδοχειακό κομμάτι του ήταν μια χαρά χάρη στο πλήρωμα. Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης όμως. Οι περισσότεροι είμαστε εδώ χρόνια, αγαπώντας τη Ραφήνα και τα καράβια της και γνωρίζοντας λίγο-πολύ ο ένας τον άλλο. Το βαπόρι φεύγει, μας εξυπηρέτησε επάξια και με το σπαθί του τόσα χρόνια, μ αυτά τα λίγα χρήματα που έπεσαν πάνω του. Φεύγει όμως, μη φοβάστε άλλο... για κάτι το οποίο, το βαπόρι από μόνο του δε φταίει καθ' ότι άψυχο. Οπότε πιστεύω, καλύτερα να μείνουμε στο κομμάτι του αποχαιρετισμού και μόνο, καθώς 'Διωγμός' δεν της αξίζει...

Ένα από τα τελευταία δρομολόγιά της στο λιμάνι της Τήνου λοιπόν, παρέα με το Mega Jet...
Αφιερωμένη σε όλα αυτά που συντέλεσαν, ώστε να έχω/ουμε όμορφες αναμνήσεις στα ταξίδια από αυτήν!
149419

Apostolos
03-10-2013, 18:40
Οτι παλιώνει δέν το θέλουμε... Αγάπες, καράβια, αυτοκίνητα... Οταν ομως θυμώμαστε τις γλυκές στιγμές μαζί τους πάντα ενα δάκρυ φθάνει στα μάτια μας...

Θέλω να δώ οταν θα πάρει το δρόμο για το διαλυτήριο τι θα λέμε...

roussosf
03-10-2013, 19:14
Θέλω να δώ οταν θα πάρει το δρόμο για το διαλυτήριο τι θα λέμε...
αυτό είναι τελεσίδικο η είναι εικασίες....;
η κατά τον "ρου των γεγονότων " αυτό προκύπτει ;

T.S.S. APOLLON
03-10-2013, 20:14
Πηνελοπη Α καταπλους στο λιμανι της Τηνου 14-8-2013

ΦωτοΛΕΑΝΔΡΟΣ
149427

CAPTAIN PICARD
03-10-2013, 20:31
Ας παραθέσω κι εγώ 1494281494292 φωτογραφίες της αγαπημένης μας Πηνελόπης στη Ραφήνα και στην Τήνο στις 24/8/2013!

Giannis G.
03-10-2013, 20:42
Οτι παλιώνει δέν το θέλουμε... Αγάπες, καράβια, αυτοκίνητα... Οταν ομως θυμώμαστε τις γλυκές στιγμές μαζί τους πάντα ενα δάκρυ φθάνει στα μάτια μας...

Θέλω να δώ οταν θα πάρει το δρόμο για το διαλυτήριο τι θα λέμε...

Τοτε πολλοί που τώρα δεν το θέλυον θα το ζητάνε πίσω, ειδικά τους χειμώνες που δεν θα υπάρχει η Πηνελόπη να ξελασπώνει τα νησιά.. Βέβαια όλα έχουν αρχή και τέλος.. η ωρα του ήρθε.. αδοξα.. ίσως γινει καποιο μικρό θαύμα και ξαναταξιδέψει για άλλα μέρη.. αλλα πρωτα απ' όλα να πληρωθεί το πλήρωμα!!

capten4
03-10-2013, 21:31
Τιποτα δεν ειναι Αιωνιο....αργα η γρηγορα,ερχεται η ωρα του..στην συγκεκριμενη περιπτωση ταιριαζει μαλλον το "αργα" η σχεδον αργα, χωρις ομως να ειμαστε σιγουροι για το που θα καταληξει η υποθεση....ακομα και αν γλυτωσει την φλογα και ταξιδεψει καπου, το μελλον θα ειναι μαλλον βραχυβιο, λογω ηλικιας πρωτιστως, και καταστασης....

cpt. mimis
04-10-2013, 09:29
Μια ερώτηση... Όλο το πλήρωμα είναι μέσα? Είδα μια φώτο πιο πάνω που ήταν κατασκότεινο και πιάνουν και τα κρύα... :apologetic:

Zozefina
08-10-2013, 21:05
έχουν αφήσει το πλήρωμα οχι μόνο χωρίς λεφτά αλλά και χωρίς ρεύμα, νερό και φαγητό και κανεις δεν κανει τιποτα γιαυτά τα άτομα που με τον ιδρώτα τους και τον αγώνας τους κρατούσαν τον κόσμο και την πηνελοπιτσα σε καλή κατάσταση οσο γινόταν βέβαια. σε τι εποχες ζουμε ποια. κανείς δεν επεμβαίνει;;;

aprovatianos
09-10-2013, 17:17
Eχθες, εδωσε η εκκλησια της Ραφηνας φαι στους ναυτικους του πηνελοπη!!! Ντροπη και αισχος για την εταιρια,και κουραγιο στους εργαζομενους!!!

rafina-lines
09-10-2013, 17:28
Δεν είναι η πρώτη φορά που έδωσε φαγητό η εκκλησία στο πλήρωμα. Και ο δήμος Ραφήνας έχει δώσει φαγητό στο πλήρωμα πολλές φορές με μέρος από το "κοινωνικό παντοπωλείο" που είναι στο Lidl, και πολλοί σύλλογοι... Τι θα γίνει μ' αυτή την ιστορία, πού θα καταλήξει κανείς δεν ξέρει... Βλέπαμε πριν ένα χρόνο το πλήρωμα του IONIAN SPIRIT στο Μπρίντεζι να τραβά τέτοια πράγματα και φοβόμασταν μήπως έρθουν και προς τα δω με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ, και να που ήρθαν τελικά, δυστυχώς... Και βλέπεις τα βράδια ένα πλοίο φάντασμα στο λιμάνι, όπως τα Αγουδημόπλοια κάποτε στον Πειραιά, όπως το SPIRIT στο Μπρίντεζι, όπως το ΙΟΝΙΑΝ QUEEN στην Πάτρα, όπως τόσα και τόσα άλλα... Και τελικά δεν εξαιρέθηκε και το λιμάνι μας απ' αυτή την κατάντια... :( :(

cpt. mimis
10-10-2013, 18:51
Eχθες, εδωσε η εκκλησια της Ραφηνας φαι στους ναυτικους του πηνελοπη!!! Ντροπη και αισχος για την εταιρια,και κουραγιο στους εργαζομενους!!!
ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!

giorgos_249
11-10-2013, 02:20
----------------------------------------------------------------------------------------------

giorgos_249
11-10-2013, 02:26
Προς rafina-lines, aprovatianos......

Δε χρειαζεται να τα κανουμε τα πραγματα χειροτερα απο οτι ειναι. Σκεφτειτε πως θα αισθανθει καποιος απο αυτους αν μπει και δει τι γραφουμε εδω περα. Θεωρω μεγαλο λαθος το οτι μαθευτηκε τοσο πολυ αυτο. Πλην του εισαγγελεα δεν επρεπε να το ξερει κανεις. Εγινε ο,τι εγινε, τους κανουμε και κουρέλια τους ανθρώπους από εδώ, δεν ειναι ψεματα, απλως καποια πραγματα δεν ειναι αναγκη να γραφονται....

φιλικα..

superfast v
11-10-2013, 02:53
κουρελι τους κανανε οι πλοιοκτητεςς ου τους εχουν σ αυτο το χαλι δεν τους εκανε κανεις απ τους απεξω

Takerman
11-10-2013, 06:54
Ας την δούμε σε άλλους καιρούς να αλλάξει το κλίμα.
149599

vacondios
23-10-2013, 08:55
Να ζήσουμε να το θυμόμαστε το βαπόρι. Το έφαγε το πείσμα και η επιμονή όσων κανονίζανε τα δρομολόγιά του στο Ραφήνα-¶νδρος-Τήνος-Μύκονος και τα ωράρια αναχωρήσεών του που δεν είχαν την ευελιξία ώστε να βολεύουνε κάποιο κομμάτι του επιβατικού κοινού, (πχ υπάρχει κόσμος που θέλει να αναχωρεί από Τήνο για Ραφήνα στις 17:00 μμ ή στις 18:00 μμ) όπου ο ανταγωνισμός ήταν σκληρότατος και δεν υπήρχε καμιά ελπίδα να κερδοφορήσει. Κρίμα και πάλι κρίμα. Το πλοίο εάν και κατασκευασμένο το 1972 ήταν τεχνικά σε πολύ καλή κατάσταση, οι δύο De Bretagne – Pielstick 16PC2V, συνολικής ισχύος 11.030 kW τους είχαν για πλάκα τους 18-18,5 κόμβους, με κατανάλωση καυσίμου λιγότερη από τα παντός χρώματος "αστέρια" με χαμηλό λειτουργικό κόστος είχε προσφάτως υποβληθεί σε ριζική ανανέωση των εσωτερικών του χώρων. Τώρα έχει φτάσει στο αδιέξο οι δεξαμενές καυσίμου να είναι στεγνες να μην του έχει μείνει ενέργεια ούτε για το φωτισμό του, τα χρέη του να είναι πολλαπλάσια από την αξία του πλοίου για scrapping. Και κανένας να μη διατίθεται να πληρώσει τα έξοδα ρυμούλκησής του και απομάκρυνσής του από το λιμάνι της Ραφήνας. Σε τέτοιο πλοίο δεν άξιζε τέτοιο τέλος.

nikos47
28-10-2013, 15:23
dystixos etsi einai ta pragmata k einai lypiro poli auto pou antimetopizei kathimerina to plirwma...kouragio se olous

capten4
14-11-2013, 21:33
Κανεις δεν "χτυπησε" το βαπορι στον σημερινο πλειστηριασμο...λογικο και αναμενομενο...

ιθακη
14-11-2013, 23:54
άρα ακόμα θα κάθετε σβυστό και θα περιμένει, σωστά?

capten4
15-11-2013, 00:45
Ναι...τα ρυμουλκα....

cpt. mimis
15-11-2013, 13:39
Ναι...τα ρυμουλκα....
Ρυμουλκά για που;

rafina-lines
15-11-2013, 13:55
Ρυμουλκά για που;

Ε, δε θέλει και ιδιαίτερη σκέψη... :) Για την... απέναντι παραλία!

karavofanatikos
15-11-2013, 14:38
Ε, δε θέλει και ιδιαίτερη σκέψη... :) Για την... απέναντι παραλία!

Ποια απ' όλες όμως γιατί μπερδεύτηκα! Στύρα, Μαρμάρι ή Κάρυστος;;;

rafina-lines
15-11-2013, 14:42
Ποια απ' όλες όμως γιατί μπερδεύτηκα! Στύρα, Μαρμάρι ή Κάρυστος;;;

Ωραίο, φίλε μου!!! :) :)

Giannis G.
15-11-2013, 14:52
Η Πηνελόπη στην Ραφήνα λυπημένη βλέποντας το Superferry II να ξεκηνά ακόμα ένα δρομολόγιο.. Εγω για ολα αυτα που λεγονται θα πω ενα, ας φτασουν ολα τα πλοια 42 ετων και μετα ας λετε οτι θελετε..
150481

Flying Dolphin XVII
15-11-2013, 15:23
Θέλουμε, δε θέλουμε, αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι τι θα γίνει με αυτούς τους ανθρώπους


http://www.youtube.com/watch?v=jQysTforNfA#t=0

capten4
15-11-2013, 18:58
Σωστα...μονο για το κοσμο αξιζει η ιστορια...οσο για τα 42 ετων,αν ειναι να σερνονται και να φτανουν σε σημειο αποσυνθεσης, καλυτερα να φευγουν νωριτερα και αξιοπρεπως...

cpt. mimis
16-11-2013, 11:28
Ε, δε θέλει και ιδιαίτερη σκέψη... :) Για την... απέναντι παραλία!
Μπορεί τη τελευταία στιγμή να γίνει κάποιο θαύμα και να αγοραστεί από καποιον και να σωθεί και ο κόσμος και το πλοίο.

vacondios
16-11-2013, 13:02
Κανεις δεν "χτυπησε" το βαπορι στον σημερινο πλειστηριασμο...λογικο και αναμενομενο...
Τί ακριβώς εκπλειστηριάζεται? Το πλοίο σκέτο? ή το πλοίο συν τα χρέη του?

roussosf
16-11-2013, 13:16
Τί ακριβώς εκπλειστηριάζεται? Το πλοίο σκέτο? ή το πλοίο συν τα χρέη του?
Όταν κάτι (πλοίο-ακίνητο-επιχείρηση κλπ) βγαίνει στο "σφυρί" -σε πλειστηριασμό από το τίμημα πρώτος (από τον Μάρτιο του 2013),βάζει χέρι το δημόσιο, μετά οι εργαζόμενοι με τα ασφαλιστικά ταμεία τους , μετά τα πιστωτικά ιδρύματα και έπονται προμηθευτές και όλοι οι υπόλοιποι

vacondios
16-11-2013, 13:58
Ρώτησα διότι στην προκειμένη περίπτωση η αξία του πλοίου (για scrap) είναι περίπου 600.000-700.000 € και τα χρέη του είναι κάποια εκατομμύρια €.

giorgos_249
16-11-2013, 16:04
Ρώτησα διότι στην προκειμένη περίπτωση η αξία του πλοίου (για scrap) είναι περίπου 600.000-700.000 ¤ και τα χρέη του είναι κάποια εκατομμύρια ¤.

Το μεταλλο που εχει ειναι ενα μυριο ++.....

capten4
16-11-2013, 17:25
Κανονικα, οταν ο πλειστηριασμος ειναι αγονος, επαναλαμβανεται μετα περιπου ενα μηνα,και η τιμη πεφτει κατα 30 %...αν ΚΑΙ αυτος αγονος ,πεφτει αλλα 40%...... Με τον νομο που θα εφαρμοστει-πληρωμη 3 βασικων μισθων ,και κλεισιμο ναυτολογιου-,το πλοιο περιερχεται στο ΝΑΤ, το οποιο θα κανει ο,τι εχει κανει και με τα υπολοιπα πλοια που ειχε παρει....Αλλο πλειστηριασμο δεν εχει

roussosf
16-11-2013, 20:19
Κανονικα, οταν ο πλειστηριασμος ειναι αγονος, επαναλαμβανεται μετα περιπου ενα μηνα,και η τιμη πεφτει κατα 30 %...αν ΚΑΙ αυτος αγονος ,πεφτει αλλα 40%...... Με τον νομο που θα εφαρμοστει-πληρωμη 3 βασικων μισθων ,και κλεισιμο ναυτολογιου-,το πλοιο περιερχεται στο ΝΑΤ, το οποιο θα κανει ο,τι εχει κανει και με τα υπολοιπα πλοια που ειχε παρει....Αλλο πλειστηριασμο δεν εχει

Στο τρίτο πλειστηριασμό η τιμή πέφτει 40% της αρχικής, η πέφτει 40% από την τιμή εκκίνησης του δεύτερου?

capten4
17-11-2013, 00:36
Στο τρίτο πλειστηριασμό η τιμή πέφτει 40% της αρχικής, η πέφτει 40% από την τιμή εκκίνησης του δεύτερου?
Στον δευτερο 30% και στον τριτο 40% σε σχεση με τον πρωτο

vacondios
17-11-2013, 17:14
Το μεταλλο που εχει ειναι ενα μυριο ++.....
Το ζήτημα δεν είναι πόσο έχει το μέταλλο, το ζήτημα είναι πόσα προσφέρουν τα κοράκια για το μέταλλο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι δυνατόν κάποια μέλη του πληρώματος να κάθονται εσαεί να το φυλάνε, και το λιμάνι της Ραφήνας δεν μπορεί να το φιλοξενεί για χρόνια όσο ο Πειραιάς τα πλοία της G.A. Ferries πρέπει να δοθεί λύση στο πρόβλημα σύντομα.

ppgk2005
18-11-2013, 19:29
Χωρίς να είμια σίγουρος οτι αυτό σημαίνει οτι πέρασε στην ιδιοκτησία του ΝΑΤ, με απόφαση του υπουργού το ΝΑΤ θα δοσει αποδοχές 3 μηνών έναντι των χρωστούμενων στο πλήρωμα...

Απόφαση του Υπουργού Ναυτιλίας και Αιγαίου, Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη, για παροχή προστασίας στους εγκαταλειπόμενους από τον πλοιοκτήτη ναυτικούς του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου Πηνελόπη Α

http://www.hcg.gr/node/6315

rafina-lines
18-11-2013, 21:36
Δλδ τελείωσαν κιόλας οι τρεις πλειστηριασμοί?? Μα ο φίλος μας ο Capten4 είπε παραπάνω πως ο ένας απ' τον άλλο απέχουν ένα μήνα με παράλληλη πτώση τιμής στο 30 και 40% ανάλογα τον πλειστηριασμό. Τώρα πώς φτάσαμε κιόλας στην παραχώρηση του πλοίου στο ΝΑΤ?? Με τους υπολογισμούς που έκανα πρόχειρα, για να το πάρει το ΝΑΤ θα έπρεπε να φτάσει τουλάχιστον μέσα Ιανουαρίου... :indecisiveness:

capten4
18-11-2013, 21:52
.............................

Παναγιώτης
18-11-2013, 22:33
Από που βγήκε ότι το βαπόρι το πήρε το ΝΑΤ; Απλά θα πληρωθούν οι ναυτικοί από το ΝΑΤ (μάλον μεσω της Εστιας ΝΑυτικών) όπως είχε γίνει και με τα πληρώματα του Αγούδημου. Το ΝΑΤ θα τα διεκδικήσει από τις μελλοντικούς πλειστηριασμούς.

capten4
18-11-2013, 23:31
Λοιπον...μπερδευτηκα,σας μπερδεψα και εσας....Πλειστηριασμος θα ξαναγινει απο αυτους που το βγαζουν -μαλλον πετρελαιαδες-....Το ΝΑΤ θα δωσει 3 βασικους μισθους , και μετα τον τελευταιο πλειστηριασμο θα εχει τον πρωτο λογο....

noulos
23-11-2013, 00:13
Κάτι αντίστοιχο (3 βασικούς μισθούς) δίνει και ο ΟΑΕΔ σε εργαζομένους επιχειρήσεων που πτωχεύουν. Λέγεται επίδομα αφερεγγυότητας.

giorgos....
25-11-2013, 01:24
Η ΠΗΝΕΛΟΠΑΡΑ στην Μύκονο στις 4 Μαίου 2012

150701

cpt. mimis
25-11-2013, 21:03
Και πότε θα δωθούν έστω αυτά τα 3 μηνιάτικα; Θα πρέπει να αποδεσμευτεί ο κόσμος πια. Έρχεται χειμώνας.

noulos
27-11-2013, 17:25
Μέσω ΟΑΕΔ είναι χρονοβόρος διαδικασία, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να πάρει πολύ. Βέβαια οι εποχές είναι δύσκολες (όταν αυτός που πληρώνει είναι το κράτος, όχι ο πολίτης) και ποτέ δεν ξέρεις.

Takerman
03-12-2013, 19:57
Απόψε στις 22:45 έχει εκπομπή στη δημόσια τηλεόραση για τους εργαζόμενους -άνεργους στην ουσία- του πλοίου.

ΩΡΙΩΝ
04-12-2013, 12:20
Απόψε στις 22:45 έχει εκπομπή στη δημόσια τηλεόραση για τους εργαζόμενους -άνεργους στην ουσία- του πλοίου.

Είδε κανείς την εκπομπή τελικα; Γιατί ψάχνω να τη βρω στο διαδίκτυο χωρίς να το έχω καταφέρει ακόμα.
Κάποιο νέο βγήκε απο την εκπομπή;

Panos80
04-12-2013, 12:43
Είδε κανείς την εκπομπή τελικα; Γιατί ψάχνω να τη βρω στο διαδίκτυο χωρίς να το έχω καταφέρει ακόμα.
Κάποιο νέο βγήκε απο την εκπομπή;

Παντως απο τις 22:45 μεχρι τις 23:15 που εκανα ζαπινγκ και το γυρνουσα στη ΔΤ δεν εδειξε κατι, εκτος κι αν το εχασα καπου ενδιαμεσα.

Ilias 92
04-12-2013, 12:54
Είδε κανείς την εκπομπή τελικα; Γιατί ψάχνω να τη βρω στο διαδίκτυο χωρίς να το έχω καταφέρει ακόμα.
Κάποιο νέο βγήκε απο την εκπομπή;

Εγώ την είδα ήταν μετά την επανάληψη του Πύργου του Νάουντον φοβερή σειρά την προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα!!!
Web TV δεν έχουν είναι μεταβατικοί μην το ξεχνάμε!:apologetic:
Από την εκπομπή δεν βγήκε κάτι νέο. Το βαπόρι ήταν πολύ περιποιημένο και καθαρό, το παρατήρησε και o παππούς μου που το βλέπαμε μαζί.
Στην εκπομπή είπαν οι ναυτικοί ότι είναι μέσα στο βαπόρι λίγο καιρό ξέρεται αν έφυγαν πολλά πληρώματα ή έτυχε από αυτούς που ρώτησε.
Τα χρωστούμενα είναι 3-5 μήνες και οι ναυτικοί ζουν χωρίς ρεύμα επαρκές, χωρίς θέρμανση, χωρίς νερό και τουαλέτα, χρησιμοποιούν μια χημική απέναντι και την τροφοδοσία τους ανέλαβε αρχικά η εκκλησία και στην συνέχεια οι ψαράδες, μαγαζάτορες και τα άλλα πλοία σποραδικά.
Το βαπόρι βγήκε σε πλειστηριασμό από πετρελαιά για 2,15 εκ αλλά δεν το χτύπησε κανείς. Κρίμα για την κατάσταση γιατί είναι αξιόλογο καράβι πολύ στιβαρό.

vacondios
04-12-2013, 14:26
Το βαπόρι βγήκε σε πλειστηριασμό από πετρελαιά για 2,15 εκ αλλά δεν το χτύπησε κανείς. Κρίμα για την κατάσταση γιατί είναι αξιόλογο καράβι πολύ στιβαρό.

Δυστυχώς το βαπόρι περιήλθε στην ιδιοκτησία του ΝΑΤ. Δηλαδή δεν πρόκειται να ξαναεκτελέσει δρομολόγιο. Το μόνο που έχει τώρα να ελπίζει είναι να εμφανιστεί σύντομα το ρυμουλκό που θα το οδηγήσει με αξιοπρέπεια στο ταξίδι που δεν έχει επιστροφή. Πριν γίνει εστία μόλυνσης και χρήσης ναρκωτικών στο λιμάνι της Ραφήνας.

Cape P
04-12-2013, 16:06
σιγα μη γινει και μπαρμπουτιερα...αλλοι κινδυνοι υπαρχουν εκει που καθεται οπως να λυσει αν τυχον κοπουν καβοι και να περιστρεφεται σαν τρελο στο λιμανι η με σοροκο να κοπανιεται στο μωλο...

Zozefina
04-12-2013, 20:19
Το πλήρωμα, μέχρι να πληρωθεί και μέχρι να φύγει, δεν νομίζω ότι θα αφήσει την Πηνελοπίτσα να την "κακομεταχειριστεί κανείς". Την αγαπούσαν και την πρόσεχαν γι' αυτό και έκαναν τόσες φορές υποχωρήσεις. Ας ελπίσουμε ότι θα γίνει ότι καλύτερο για το πλήρωμα και το πλοίο!!!

vacondios
04-12-2013, 21:25
σιγα μη γινει και μπαρμπουτιερα...αλλοι κινδυνοι υπαρχουν εκει που καθεται οπως να λυσει αν τυχον κοπουν καβοι και να περιστρεφεται σαν τρελο στο λιμανι η με σοροκο να κοπανιεται στο μωλο...

Ξέρεις πόσοι στον Οργανισμό Λιμένος Ραφήνας παρακαλάνε να "κοπούνε" οι κάβοι έτσι ώστε να τεθεί ζήτημα ασφάλειας ώστε σκάφος του Οργανισμού να το ρυμουλκήσει 1-2 μίλια ανοιχτά και να βρει υγρό τάφο?

Espresso Venezia
04-12-2013, 21:49
Ξέρεις πόσοι στον Οργανισμό Λιμένος Ραφήνας παρακαλάνε να "κοπούνε" οι κάβοι έτσι ώστε να τεθεί ζήτημα ασφάλειας ώστε σκάφος του Οργανισμού να το ρυμουλκήσει 1-2 μίλια ανοιχτά και να βρει υγρό τάφο?
Τώρα μιλάμε σοβαρά ή αστειευόμαστε ??? Μήπως πριν το βγάλουν στα ανοιχτά για να βρει .....υγρό τάφο (τι άλλο θα ακούσουμε....) να το φορτώσουν και με εκρηκτικά για να πάει μία ώρα αρχύτερα ??? Τον δε .....πιανίστα του πλοίου να τον ειδοποιήσουν πριν ή να τον αφήσουν να πάει άψαλτος μαζί με το πλοίο ???

Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε, ειδικά μάλιστα όταν αναφερόμαστε σε ανυποψίαστους εργαζόμενους (Οργανισμός Λιμένα Ραφήνας). Άπειρες φορές πλοία παροπλισμένα σε λιμάνια ή ντάνες έχουν για τον ένα ή άλλο λόγο κόψει τους κάβους τους και ποτέ δεν άκουσα για κανένα ότι το .....βγάλανε στα ανοιχτά για να βρει υγρό τάφο, αλλά πάντα είτε με ρυμουλκά είτε με άλλα μέσα τα επαναφέρανε πάλι στη θέση τους.

Καλή η επιστημονική φαντασία, δεν λέω, αλλά με μέτρο ρε παιδιά......

vacondios
04-12-2013, 23:11
Τώρα μιλάμε σοβαρά ή αστειευόμαστε ??? Μήπως πριν το βγάλουν στα ανοιχτά για να βρει .....υγρό τάφο (τι άλλο θα ακούσουμε....) να το φορτώσουν και με εκρηκτικά για να πάει μία ώρα αρχύτερα ??? Τον δε .....πιανίστα του πλοίου να τον ειδοποιήσουν πριν ή να τον αφήσουν να πάει άψαλτος μαζί με το πλοίο ???

Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε, ειδικά μάλιστα όταν αναφερόμαστε σε ανυποψίαστους εργαζόμενους (Οργανισμός Λιμένα Ραφήνας). Άπειρες φορές πλοία παροπλισμένα σε λιμάνια ή ντάνες έχουν για τον ένα ή άλλο λόγο κόψει τους κάβους τους και ποτέ δεν άκουσα για κανένα ότι το .....βγάλανε στα ανοιχτά για να βρει υγρό τάφο, αλλά πάντα είτε με ρυμουλκά είτε με άλλα μέσα τα επαναφέρανε πάλι στη θέση τους.

Καλή η επιστημονική φαντασία, δεν λέω, αλλά με μέτρο ρε παιδιά......

ΟΚ όπως θέλεις. Θα ρυμουλκήσουνε το παροπλισμένο και χωρίς πλήρωμα κουφάρι μέχρι το Πέραμα, θα αντικαταστήσουν κομμένους κάβους, άγκυρες και σωστικά του μέαα, θα γίνει εκτενής επιθεώρηση και ύστερα θα το επιστρέψουν στη θέση του πίσω στη Ραφήνα. Μήπως θέλεις αυτή η δουλειά στο Νεώριο Σύρου? Και γω μαζί σου!

capten4
05-12-2013, 00:04
Για να ειμαστε σοβαροι...κανεις δεν παρακαλαει τιποτα. 2ον . θεμα ασφαλειας υπαρχει ΚΑΙ για το πλοιο ετσι οπως ειναι, αλλα ΚΑΙ για τα αλλα πλοια, και τον χωρο του λιμανιου. Ο ΟΛΡ εχει ηδη κινησει τις διαδικασιες απομακρυνσης του πλοιου και ετσι πρεπει. Τα υπολοιπα ειναι αναξια σχολιασμου