PDA

Επιστροφή στο Forum : Windsurfing ’’Δαμάζοντας τα κύματα’’.



cataman
28-09-2009, 09:40
Windsurfing ή Ιστιοσανίδα.

58505

Τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει post που να αναφέρεται αποκλειστικά στο windsurfing παρά μόνο κάποιες αναφορές δεξιά αριστερά.
Σε αυτό το post λοιπόν μπορούμε να λέμε τις εμπειρίες μας τις περιπέτειες μας για το πως και με τι μάθαμε να δαμάζουμε τα κύματα με ένα ’’κομμάτι σανίδα με πανί’’.
Ευπρόσδεκτες και δικές σας φωτογραφίες βέβαια.

cataman
28-09-2009, 10:22
Η ιστιοσανίδα που εγώ έμαθα να κάνω windsurfing, όπως θα δείτε και στις φωτό ήταν ήδη ένα παλιό σκαρί (το 1993-94). Captain Nemos 4,20m με τριγωνικό πανί, ιδανικό όμως για ένα αρχάριο σαν και εμένα.
Το βιβλιαράκι που μελέτησα πρίν προσπαθήσω να δαμάσω τα κύματα ήταν των εκδόσεων Αλκυων: Αυτό είναι το γουίντ-σέρφινγκ του Kristian Prade.

58513
Για να κάνω αυτό μου πήρε μία εβδομάδα.

Εδώ είναι στην Λούτσα ένα μήνα μετά την εκπαίδευση.
58514
58515

Leo
09-12-2009, 21:42
Μετά το video (http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?ContentType=Videos&ContentID=13633) frost για το θέμα, από μένα μια φωτογραφία για τον cataman

http://www.nautilia.gr/images/contentimages/lavrio__022.jpg

cataman
10-12-2009, 08:25
Μετά το video (http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?ContentType=Videos&ContentID=13633) frost για το θέμα, από μένα μια φωτογραφία για τον cataman


Leo σου πάει πολύ η στολή του windsurfing. Κρανάκι δεν φοράμε όμως, γιατιιιιί???

Leo
10-12-2009, 08:40
Leo σου πάει πολύ η στολή του windsurfing. Κρανάκι δεν φοράμε όμως, γιατιιιιί???

Σ ευχαριστώ πολύ Μάκη για το σχόλιο. Ο κύριος στην σανίδα δεν είμαι εγώ :D. Τα φαινόμενα απατούν...... εγώ τράβηξα την φωτογραφία μόνο :D. Πάντως του βγάζω το καπέλο, είναι αστέρι στο σπόρ.

cataman
10-12-2009, 08:57
Θα μπορούσες να είσαι όμως!!
Πάντως ο κύριος είναι τρανή απόδειξη ότι το windsurfing δέν έχει όριο ηλικίας.
Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.

Leo, θα μπορούσες να μας αναφέρεις που είναι τραβηγμένη η συγκεκριμένη φωτό για να ξέρουν και οι υπόλοιποι για τα μέρη που μπορεί να κάνει κάποιος windsurfing.

Leo
10-12-2009, 12:45
Θα μπορούσες να είσαι όμως!!
Πάντως ο κύριος είναι τρανή απόδειξη ότι το windsurfing δέν έχει όριο ηλικίας.
Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.

Leo, θα μπορούσες να μας αναφέρεις που είναι τραβηγμένη η συγκεκριμένη φωτό για να ξέρουν και οι υπόλοιποι για τα μέρη που μπορεί να κάνει κάποιος windsurfing.

Στην βόρεια παραλία του Λαυρίου, στον περιφεριακό όπως φεύγουμε από το λιμάνι.

Κουμπαρος
10-12-2009, 14:25
Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.


Το στήριγμα αυτό, με άλλα λόγια τον γάντζο (harness), δεν τον φοράει απλά για να κάνει σερφ ξεκούραστα αλλά για να κάνει σερφ γενικά. Χωρίς γάντζο είναι αδύνατο να κάνεις σερφ (πλανάρωντας) πάνω από 10 λεπτά (εξαρτάται από τον άνεμο παντα). Όποια ηλικία και να χεις. Επίσης ο γάντζος σε βοηθά να παίρνεις την σωστή στάση όταν πλανάρεις.
Πληροφοριακά ο τύπος φοράει γάντζο μέσης αντί κάθισμα που προτιμάται σε συνθήκες wave (προσωπικά προτιμώ το κάθισμα γιατί ο μέσης αν δεν σφίξει καλά σου γίνεται σουτιέν. Επίσης συνήθως σου κόβει την μέση).

Αχ, τι μου κάνετε σήμερα....έχει και 2-3 μήνες να σερφάρω.

cataman
10-12-2009, 16:10
Στην βόρεια παραλία του Λαυρίου, στον περιφεριακό όπως φεύγουμε από το λιμάνι.

Ιδανικό μέρος, θα έλεγα για πιό έμπειρους σέρφερς λόγο των καθαρών ανέμων που πνέουν στην περιοχή.
Για τους αρχάριους προτείνω Λούτσα.

Φίλε Κουμπάρε, το windsurfing το παράτησα λίγο πρίν ξεκινήσω να κάνω με (harness), αρκετά χρόνια πρίν.
Εκτός από την Λούτσα που έχω προαναφέρει έχω κάνει windsurfing σε διακοπές στο Τολό και στην Ρόδο.
ΡΟΔΟΣ, TO μέρος για windsurfing. Λίγο να σε πιάσει δυνατός άνεμος έφτασες Κύπρο!!!

Κουμπαρος
10-12-2009, 16:44
To Λαύριο με τον κατάλληλο άνεμο γίνεται πλυντήριο και είναι ιδανικό μέρος για wave. Καταπληκτικό μέρος αλλά όντως πρέπει να είσαι έμπειρος. Ένα φεγγάρι που έζησα Αθήνα δυστυχώς δεν είχα την χαρά να κάνω σερφ εκεί επειδή τότε (1995-1998) δεν είχα στον εξοπλισμό μου σανίδα για wave (επιστρέφοντας Κύπρο ξεκίνησα wave και εκτοτε με συναρπάζει).
Για αρχάριους γενικά οπουδήποτε είναι καλά φθάνει να μπουν πριν φορτώσει. Όταν φορτώσει στην Λούτσα, ειδικά στα νησάκια, τότε τα πράγματα αγριέυουν. Κάποια από τα μέρη που έκανα σερφ ήταν Ανάβυσσος, Βουλιαγμένη, Σχοινιάς, Χαλκίδα, Πάτρα (στο Δρέπανο), Κρήτη (κυρίως στην Παλαιόχωρα), Πάρο (Χρυσή Ακτή), Νάξο (Λαγκούν), Λευκάδα (Βασιλική)...πιθανών και αλλού δεν θυμάμαι τώρα. Τα περισσότερα απο αυτά τα μέρη κατεβάζουν συνήθως στεριανούς άνεμους (offshore), νερό φλαταδούρα αλλά με δυστυχώς πολλές εκνευριστικές σπηλιάδες.

mastrokostas
18-12-2009, 16:07
Αχ! Παλιές καλές εποχές !
Τώρα ,που να με σηκώσει σανίδα !Μόνη λύση να βάλω άλμπουρο σε καμιά αμφίδρομη παντόφλα!! :D
69189

69192

Κουμπαρος
19-12-2009, 18:04
Πω, πω τι βλέπουν τα μάτια μου.
Κορίτσια ο ΜΑΣΤΡΟΚΩΣΤΑΣ.....

ΥΓ: Είσαι άρχοντας

cataman
19-12-2009, 18:51
Όντως. Το mistral ......πετάει στα χέρια του!!!!

Πάντως από μένα για να γίνει αυτό:
69355

έχουν προηγηθεί αρκετά πεσίματα σαν και αυτό:
69356

Εδώ να προσθέσω ότι το Captain Nemos δεν είναι αγωνιστικό surf και το τριγωνικό του πανί δεν χαρίζει και μεγάλες ταχύτητες.

mastrokostas
19-12-2009, 23:05
Από πεσίματα μέχρι να μάθω ,αμέτρητα!
Το windsurfing το θεωρώ ένα από τα ποιο όμορφα και συναρπαστικά αθλήματα !
Θα πρεπει να πω οτι όλα αυτά θα οφείλω στους καλούς μου φίλους, Θοδωρή και Κώστα ,που με έμαθαν !

Εδώ στην Κω, με τον φίλο μου τον Μιχάλη !
69416

Maroulis Nikos
19-12-2009, 23:48
Από πεσίματα μέχρι να μάθω ,αμέτρητα!
Το windsurfing το θεωρώ ένα από τα ποιο όμορφα και συναρπαστικά αθλήματα !
Θα πρεπει να πω οτι όλα αυτά θα οφείλω στους καλούς μου φίλους, Θοδωρή και Κώστα ,που με έμαθαν !

Εδώ στην Κω, με τον φίλο μου τον Μιχάλη !
69416

Καλά τι θα μπορούσε να σχολιάσει κανείς με τέτοιες φωτογραφίες, Υπέροχες ...

Leo
19-12-2009, 23:57
Υπονοείτε κάτι μάστορα???? :p:D

cataman
21-12-2009, 08:39
.........
Το windsurfing το θεωρώ ένα από τα ποιο όμορφα και συναρπαστικά αθλήματα !
.......

69416

Θα συμφωνίσω μαζί σου φίλε mastrokosta.
Είναι όμως και από τα πιό μοναχικά και θέλει και να έχεις Γυναίκα με υπομονή.
Εχω δεί πάρα πολούς surfers που αυτοί είναι μέσα και δαμάζουν τα κύματα και η Γυναίκα περιμένει στο αυτοκίνητο διαβάζοντας ....''σινερομάντζο''.

Nissos Mykonos
10-01-2010, 17:12
Για να προσθέσω και εγώ μία φωτογραφία που είχα τραβήξει τον περασμένο Απρίλιο στο Λουτράκι...Ο αέρας ήταν πάρα πολύ δυνατός κάτι το οποίο διευκόλυνε την πραγματοποίηση του windsurfing.
Ακόμα θυμάμαι ότι ο σέρφερ έπιανε απίστευτες ταχύτητες και είχα ενθουσιαστεί γιατί δεν είχα δει κάτι παρόμοιο ποτέ μου...Πρέπει να ήταν και ο τύπος του πανιού που βοηθούσε(εκτός από τον αέρα)..
72232

Κουμπαρος
11-01-2010, 09:51
Άτε αφού αναφερθήκαμε σε αρχαιολογίες....δύο φωτογραφίες μου από το 1997 (αν θυμάμαι καλά ήταν στην Λούτσα). Θα προσπαθήσω να βρω και καμιά πιο σύγχρονη όμως.
72322

72323

zozef
11-01-2010, 22:16
Το surf πραγματικα ειναι απο τα καλυτερα αθληματα και γυμναστικη συχρονος ,και αυτοι που τα αξασκουν μπραβο τους,αυτος εδω μαλλον το βαρεθηκε νωρις!!!
72393

cataman
15-01-2010, 08:36
Άτε αφού αναφερθήκαμε σε αρχαιολογίες....δύο φωτογραφίες μου από το 1997 (αν θυμάμαι καλά ήταν στην Λούτσα). Θα προσπαθήσω να βρω και καμιά πιο σύγχρονη όμως.
72322

72323

Μπράβο φίλε Κουμπάρε. Έτσι έτσι ΣΟΥΖΑ το surf!!

Για να ζηλεύουμε και εμείς οι αρχάριοι που το παρατήσαμε νωρίς.


.......,αυτος εδω μαλλον το βαρεθηκε νωρις!!!
72393

Εγώ είμαι αυτός, με πιάσατε. Το δικό μου είναι φίλε zozef.
Το έχω εκεί για να μου κρατάει θέση για το catamaran.;)