PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνες ιστιοπλοοι εκτος ελλαδος



soilis
02-10-2009, 18:20
γεια σε ολους
αφου συμπληρωσαμε τον περιπλου της Δ ευρωπης με ενα 9 μετρα Bostrum 31 ,φτιαγμενο το 1978,αναρωτηθηκαμε στα 6 χρονια που ζουμε στα παραλια της ατλαντικης Ισπανιας,Πορτογαλιας,Αγγλιας,αλλα και μεσα στη μεσογειο δεν εχουμε συναντησει κανενα ελληνικο πληρωμα.Υπαρχει κανεις αλλος η μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε οι μονοι ελληνες που ακολουθουν τον οδυσσεα .....και κατι παραπανω....
αν υπαρχει κανεις ας μας στειλει ενα γεια εδω.
οσο για μας το μελλον μαλλον ειναι να φτασουμε ελλαδα φετος και μετα ισως ξανα δυτικα για την αφρικανικη ακτη του ατλαντικου.
και να σκεφτει κανεις οτι αρχισαμε ιστιοπλοια οταν αγορασαμε το σκαφος,6 χρονια πριν,στο Ντοβερ.5 μηνες μετα την αγορα και αφου διαλυσαμε και ξανασυνδεσαμε τα παντα ,φυγαμε ,με μονο βασικο εξοπλισμο για γαλια
Οθτε αυτοματο πιλοτο εχουμε ,ουτε ρολλερ γενοα ουτε πλοτερ .
αλλα εχουμε πιστη στα οσα μας εμαθαν οι αγγλοι μεντορες μας ,και ολοι οσοι ταξιδεουν ακομα και ετυχε να γνωρισουμε στα χρονια αυτα.
Βεβαια καταλαβαινω οτι μιλαω για ενα κοσμο αλλο σε σχεση με την μεσογειο ,ενα κοσμο ιστιοπλοων με σεβασμο και αλληλοβοηθεια και αρχες που εχουν βοηθησει πολλες γενεες ιστιοπλοων ,ενα κοσμο σαν της Glennans,την καλυτερη σχολη του κοσμου ,φτιαγμενη απο τους γαλλους αντιστασιακους μετα τον β πολεμο.
Και αλλα πολλα ,που θα κουραζαν τουσ ελληνες ΙΔΙΟΚΤΗΤΕσ σκαφων αναψυχης......που μενουν κοντα στην μαρινα.....οπως αλλωστε και πολλοι αλλοι ευρωπαιοι ,με μονη διαφορα οτι εκεινοι δεν εχουν την απατηλη ιδεα οτι ειναι ναυτικοι λαοι σαν εμας.......
καλυνηχτα εχετε και να ψηφησετε στο θεατρο τωρα,καλη τυχη ελλαδιτσα....
εμεις πιστευουμε οτι η ελλαδα δεν υπαρχει πια,παρα μονο μεσα στην μνημη μας ,και μετα απο 13 χρονια η επιστροφη ,ποτε δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο οδυνηρη.την περιμενα οτι θα ειναι μια εμπειρια ευτιχιας ,αφιξη στην πατριδα.η αληθεια ποναει .ελλαδα του 70 80 90 δεν υπαρχει.ιδεες νεκρες.ολοι κοιτανε το στηθος των μοντελων..(ζωης?)και η βλακεια προωθητε σαν πανακεια.αμαν .
λοιπον στο θεμα μας,ταξιδεφτε ρεεεεεεε

mangos
02-10-2009, 20:20
Που είσαι τώρα?
Δεν μου λες, πως επιβιώνεις (οικονομικά) ταξιδεύοντας, τι κόστος ζωής έχεις τριγυρνώντας με ένα σκάφος από δω κι απο εκεί, μάθε μας κάτι από όσα ξέρεις, να σε μιμηθούμε κι εμείς που δεν τολμήσαμε...
Λέγε!!!

pink floyd
03-10-2009, 00:42
Φίλε soilis.....Καταρχήν μπράβο σου ή μπράβο σας που καταφέρνετε να πλέεται τόσο καιρό στη θάλασσα!!!
Με αναγκάζεις να γίνω λίγο σκληρός.......αφού είμαστε Ελλαδίτσα,για ποίο λόγο ψάχνεις Έλληνες???Όπως και εσύ είπες εμείς νομίζουμε ότι είμαστε "κάποιοι"...!!!
Όπως πολύ σωστά είπες πολλοί απο μας έχουν σκάφη και δεν έχουν μπεί καν σε αυτά ή δεν ξέρουν που είναι η πλώρη!!!
Να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι έχει πολλούς Έλληνες που γυρνοβολάνε......δεν ανακάληψες εσύ τον "τροχό" !!!
Απεχθάνομαι το reefing.....αλλά το να μην έχεις αυτόματο και ploter δεν είναι ΜΑΓΚΙΑ.......είναι επιλογή σου......
Θεωρώ ότι στο μόνο που "υπερέχουν" οι Άγγλοι μέντορε σου είναι στην συνέπεια .....σε καμία περίπτωση δεν τους θεωρώ καλύτερους ΝΑΥΤΙΚΟΎΣ απο τους Έλληνες.
Δεν ξέρω πως διαβιώνεις αυτά τα χρόνια,αλλά να είσαι σίγουρος ότι αν είχαν την οικονομική δυνατότητα θα ήταν πολλοί αυτοί που θα κάναν το ίδιο με εσένα.
Το "βολτάρισμα" εν τέλει είναι επιλογή του καθενός και στην τελική τρόπος ζωής......όποιος γουστάρει το κάνει!!!Σωστά??? Άλλος γουστάρει να τρέχει αγώνες και άλλος να "αράζει" σε παραλίες με το σκάφος του....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!
Μπράβο ξανά που έχετε την δυνατότητα ή την τύχη να ζήτε την θάλασσα συνέχεια......αλλά αφού λείπεις τόσο καιρό εκτός ως προς τι τα σχόλια???Όποιος θέλει να αλλάξει κάτι ή να πάει ένα βηματάκι μπροστά αυτή τη χώρα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ας είναι ΕΔΩ.
ΈΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΌ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ................

Αν σε γεμίζει αυτό που κάνεις συνέχισε να το κάνεις και άσε εμάς εδώ να βρούμε την άκρη......αλλίως αν θές να έχεις λόγο για την Ελλαδίτσα,έλα εδώ και πάλεψε για αυτή,ΣΩΣΤΑ?????????

mangos
03-10-2009, 09:18
Έχω γνωρίσει Έλληνα, που τριγύριζε για χρόνια, είχε "ανακαλύψει" το νόημα της ζωής στο να πλέει με το σκάφος του, για μέρες, για μήνες... Τελικά κατέληξε αλκοολικός, να τα πίνει στα διάφορα λιμάνια.

Τώρα, σε πολύ προχωρημένη ηλικία, έκανε οικογένεια και παιδιά, εργάζεται σκληρά, και θεωρεί ότι βρήκε το νόημα της ζωής που δεν είναι αυτό που νόμιζε όταν ξόδευε την ζωή του ταξιδεύοντας...

Εγώ, δεν πιστεύω ότι η ζωή έχει κάποιο νόημα που πρέπει να ανακαλύψουμε. Η ζωή, είναι ένα δώρο που έτυχε να μας δοθεί, και από μόνη της έχει ανεκτίμητη αξία, το ότι ζεις είναι αρκετό, δεν χρειάζεται να βασανίζεσαι για να ανακαλύψεις κάτι.

Ναι, στην Ελλάδα έχουμε προβλήματα, εκλογές έχουμε αύριο, και η εικόνα όλων σχεδόν(?) των επιλογών που μπορούμε να κάνουμε με την ψήφο μας έχουν τα κατά τους, αλλά... η ζωή μας μπορεί να είναι πάρα πολύ όμορφη, άσχετα ποιός μας κυβερνάει, καθώς επίσης μπορεί να είναι άσχημη, ακόμα κι αν μας κυβερνούσε ο καλύτερος του κόσμου.

Πράγματι, δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ, γιατί μπερδεύεις την επιλογή σου να ζεις (?) σε ένα σκάφος και να ταξιδεύεις από εδώ κι από εκεί, ξοδεύοντας ένα μικρό ή μεγαλύτερο μέρος της στην θάλασσα, με τυχόν προβλήματα που υπάρχουν στην χώρα μας.

Εαν για παράδειγμα όλοι μιμηθούμε αυτό που υποτίθεται ότι κάνεις, εκτός του ότι οι θάλασσες θα γίνουν χαβούζες σαν την σημερινή πλατεία Ομονοίας, ο παράδεισος θα είναι στην στεριά.

Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι τι πρόβλημα έχεις με τα βυζόμπαλα?

soilis
03-10-2009, 10:52
Ψαχνω ελληνες γιατι εχω συναντησει πολλους απο μικρες χωρες ,πιο μικρες απο ελλαδιτσα οπωσ την λες
Οταν συναντας δεκαδες βελγους ,ε κατι σου κανει στο κεφαλι η συγκριση
Δεν εχω αναγκη επιβεβαιωσης με μαγκιες που να ρισκαρουν σκαφος και πληρωμα,αλλα ουτε και αρκετα λεφτα για εξοπλισμους ,οσο για την σιγουρια που μου προτεινεις να εχω ,μοιαζει με το ευαγγελιο,πιστευε -οτι οι ελληνες ειμαστε οι πρωτοι -,αλλα μην ερευνας για στοιχεια που να το δειχνουν,
μηπως και γκρεμιστει ο μυθος...
Οσο για την ναυσιπλοια σε tidal waters ειναι ενα και το αυτο σαν την ελλαδα ,με την διαφορα οτι εκει τα λαθη κοστιζουν.οποιος το εχει κανει,(η ξερει επειδη μελετα) καταλαβαινει.
Για το οικονομικο ,καταλαβαινω την απορια ,λοιπον πριν 6 χρονια ειμασταν ανεργοι στην αγγλια,ειχαμε 20.000 ευρω,και αποφασισαμε να κανουμε αλλαγη ζωης.
Το κοστος ζωης μας κατεβηκε σε επιπεδα 300 ευρω τον μηνα,ακομα και μεχρι που εχουμε περασει 6 μηνεσ με 30 ευρω την μερα.ειναι δυνατον αν αποφασισει κανεις να εχει μονο τα απαραιτητα και την ευτυχια του,την (σχετικη) ελευθερια του ,απο ολα οσα κρατανε τον ανθρωπο απο την ευτυχια.
Ειμαι τωρα 48 ετων και απο τα 20 στη ελλαδα ολοι μου εμαθαν οτι τα σκαφη ειναι για τους πλοθσιους.Επρεπε να περασουν 20 κατι χρονια για να τολμησω αυτο για το οποιο ολοι μου ελεγαν ειναι αδυνατο.Ακομα και παιδικος φιλος επαγγελματιας σκιπερ στην ελλαδα απο το 1980 εφερνε την καταστροφη οταν του ελεγα την ιδεα αγορας σκαφους.Ενα εχω να πω¨Αν εμεις το καναμε ,ολοι μπορουν.Αλλα ξεχαστε ανεσεις,τουτου,σπιτακι,κλπ.Σε ανταλαγμα περνεις ελευθερια.και ανθρωπινες σχεσεις που αντεχουν ,γιατι διεπονται απο τον αλληλοσεβασμο.
Συγνωμη αν προσβαλα με το ποστ μου ,αλλα ναι ειμαι εδω τωρα και ειναι ευκαιρια να βρεθω με αλλους ελληνες, με το ιδιο ενδιαφερον για το ταξιδι.
με τα βυζομπαλα!! δεν εχω προβλημα ,ουτε με τα δικα μου ουτε των αλλων,με την βασιλεια της παραπληροφορησης-αντιπερισπασμου ισως κατι εχω.Νομιζα οτι ο ουμπερτο εκο τα ειχε αναλυσει για μας αυτα ολα .....
Οσο για συντηρηση ,κοστος κατεβαινει αν εχεις τον χρονο να το κανεις μονος σου,και παντα βρισκεις βοηθεια απο πιο εμπειρους.Αρκει να δεχτει κανεις την ναυτοσυνη σαν βασικη αρχη στην επαφη του με αλλους.
Λοιπον πουληστε αμαξια ,βιλες και ολα τα καλουδια που μαζευετε σαν προβατα (και εγω το ειχα παθει)και η αντισταση αρχιζει με την εξοδο απο το συστημα αξιων ..¨)
η αλλιως κατσε δουλευε για να πληρωνεις τους πλουσιους με το ονειρο οτι θα παρεις κατι στο τελος....της ζωης σου.
Αυτο που θαυμασα στους ισπανους ειναι το ποσο ποθο εχουν για ταξιδια.αλλα ας μην σας κουρασω αλλο ,δεν εκανα την ερωτηση για να ενοχλησω οσους εχουν αλλα δεν "μπορουν",(καλα ισως και λιγο για αυτο),αλλα σαν προσπαθεια να βρω αλλους με ιδιες σκεψεις τουλαχιστον .και που ξερεις οπως εγω ,ρωτωντας πας στην πολη.......ισως και να εχω καποιες απαντησεις σε καποια ερωτηματα.αλλα και εγω μαθαινω καθε μερα.
Αν θελετε βαρκα ,ειναι καλη ωρα να την αγορασετε το χθες......
φιλια για τωρα ,αυτη η συνδεση ειναι πανακριβη .....

Γιωργος Σοιλης

ΑΛΙΣΑΧΝΗ
03-10-2009, 11:49
Καλημέρα , είμαι ενας νέος ετών 28 , έχω μεγαλώσει σε επιχειρηματική οικογένεια , έχω σπουδάσει στα και ¨καλά¨ του εξωτερικού και τα τελευταία χρόνια δουλεύω πολύ σκληρά ως αποτέλεσμα να πραγματοποιήσω ενα όνειρο μου το καλοκαίρι που μας πέρασε αγοράζοντας (χωρις χρηματοδοτηση ) ενα sun odyssey 40 .

Έιχα την τύχη λόγω των σπουδών μου και λόγο των γνωστών μου να περάσω τα τελευταιά χρόνια μέσα απο πολύ μεγάλες εταιρίες στην ελλάδα και στο εξωτερικό . Απογοητετικα με τον θεατρισμό , το κυνήγι της καριέρας την εξάρτηση και τον τρόπο ζωής γενικότερα των μανατζερς , χωρίς ομως να μπορώ να ξεφύγω και εγώ ο ίδιος μέσα απο αυτό το καλούπι και ο λόγος είναι καθαρά οικονομικός .

Σκεπτόμενος όλα αυτα που με σύντομο τρόπο σας ανέλυσα έβαλα ενα στόχο στην ζωή μου . Μέχρι τα 50 μου θα συνεχίσω να δουλεύω το ίδιο σκλήρα και μετα ΤΕΛΟΣ εχω πάρει απόφαση να περάσω τα τελευταία 10-20 -30 χρονια που θα μου απομείνουν μετα τα 50 μεσα στην θάλασσα ΑΡΜΕΝΙΖΟΝΤΑΣ ....

Έχω σκοπο στα επόμενα 2-3 χρόνια να δημιουργήσω οικόγενεια έτσι ουτωσ ώστε να προσφέρω και γω σε αυτό το κοινονικο σύνολο και να κάνω παιδιά που στα 50 μου θα είναι 18-20 ετών απεξαρτημένα πλέων απο εμένα ...

Κατα τα άλλα ενώ έχω ένα πολύ όμορφο σπίτι το τευταίο 6 μηνο μένω στο σκάφος μου απο αγάπη για αυτό και για την θάλασσα , δέν είναι λίγες οι φορές εξάλου που καθημερινή γυρνόντας απο την δουλειά στις 6 έλυνα κάβους για αίγινα ταβερνίτσα και πίσω αργά το βράδυ ή δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκινώ με την καλή μου καθημερινή για αρμένισμα μέχρι εκέι που μπορώ γιατι την επομένη στις 6 θα πρέπει να ξυπνήσω για να ετοιμαστώ για την δουλειά ....

cataman
03-10-2009, 18:45
Εγώ έχω να πω μόνο ένα. Μπράβο φίλε Γιώργο για την κίνηση σας αυτή.

Όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα πάρα πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι στην θέση σου. Όπως ο φίλος ΑΛΙΣΑΧΝΗ.
Όμως πόσοι είναι τελικά αυτοί που το καταφέρνουν πραγματικά? Ελάχιστοι, γιατί πάντα ήταν και πάντα θα είναι λίγοι αυτοί που προσπαθούν και καταφέρνουν το αδύνατο.

Έχω συναντήσει καλοκαίρι, ένα ζευγάρι γερμανών συνταξιούχων στην Μονεμβασιά με τροποποιημένο ρυμουλκό που ταξίδευαν στην Μεσόγειο, με .....ΡΥΜΟΥΛΚΟ!!!!
Όταν θέλεις κάτι τόσο πολύ δεν υπάρχουν εμπόδια.

Περιμένουμε, αν η σύνδεση σου το επιτρέπει, εκτός από περιγραφές για τις διαδρομές που ακολουθείτε και τα μέρη που επισκεφτήκατε, αλλά και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Φιλικά Μάκης (cataman).

mangos
03-10-2009, 21:15
ζούμε σε έναν ευλογημένο τόπο, με πάρα πολλά νησιά, καταπληκτικές θάλασσες, με όμορφους κόλπους, διαφορετικούς μεταξύ τους, άλλα μέρη είναι καταπράσινα, άλλα ξερά, τα νερά της θάλασσας από καταγάλανα μέχρι τυρκουάζ, και πάνω απόλα, όλη αυτή η ομορφιά είναι μέσα στα πόδια μας.

Εαν είμασταν Βέλγοι ή Εγγλέζοι, θα την ψάχναμε κι εμείς γύρω τριγύρω, τι να δεις εκεί που ζούνε αυτοί? Γκριζόμαυρα τοπία με κατάμαυρα νερά?

ΑΛΙΣΑΧΝΗ
03-10-2009, 21:50
εχεις απολυτο δικιο φιλε mangos , αλλα για εμας που δεν ασχολουμαστε επαγγελματικα με την θαλασσα ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε τον χρονο για να αρμενισουμε οσο πραγματικα θελουμε ...

soilis
04-10-2009, 17:32
http://cid-d75850517eff0daa.skydrive.live.com/albums.aspx

this is a public album open to all.
Sorry the fotos are not really sorted so you will see a lot of crap ,but this is part of it.
sorry this is theonly way to share for now ,and if i also find my blog from the first 2 years i ll post the address.
I wish you to manage it earlier ,but also remember,good things come to those who wait.
I am the only son of a merchant marine captain ,yes i had it propably a bit easy but for real we live on a very low budget .very low......
so dont worry too much ,if you are up for doing things as you should ,by yourself,then there is no big deal ,unless you are the kind ,this is broken ,throw it and buy new.this is expensive way.....
if you need any help let us now.
thanks for the hospitality
george -maria
S/Y Florina

mangos
05-10-2009, 08:01
Αυτό που εμένα με ανησυχεί, δεν είναι το κόστος συντήρησης, διότι όντως υπάρχουν πάντα και οι φθηνές λύσεις. Αυτό που με ανησυχεί, είναι το κόστος παραμονής σε μαρίνες. Στην Ιταλία για παράδειγμα, κάθε επίσκεψη σε λιμάνι, σημαίνει 50-60 ευρώ. Στην Κροατία, πληρώνεις ακόμα κι αν μείνεις αρόδο. Στην Ελλάδα είναι φθηνή η παραμονή, αλλά με έναν νόμο που ψηφίστηκε ή μπορεί να ψηφιστεί ανά πάσα στιγμή, αυτό μπορεί να αλλάξει.

Φτάνοντας σε μια χώρα που δεν γνωρίζεις, δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. Μπορεί με το καλημέρα, να σε χρεώνουν κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας στα ύδατα τους, και να σου φύγει το κλαπέτο. Εμείς, για ένα πέρασμα μας από Ιταλικά λιμάνια, βγήκαμε εκτός προϋπολογισμού εξ αιτίας των λιμενικών τελών.

soilis
05-10-2009, 08:59
OK Italia kai kroatia einai diasimes gia tis times tous ,ispania einai 2 tahititon ,giati mporeis na breis ftina limania,alla an theleis marina me ilektriko ,tote me exeresi ta limania tis andalusias,mporei to kalokairi na pliroseis gia 10 metra eos kai 103 euros.ayta mas zitisan stin formentera ioynio mina.......einai loipon vasika thema programmatismou kai epilogis staseon.emeis to kalokairia menoume on anchor gia 5 mines ,ektos an einai kati idietero ,gnorimia me toys marineroys kai kanoun oti den iparhoume,ta strava matia opos leme.alla gia na simbei ayto proipotithete oti den ftaneis kapoy me toupe ,irthe o yaghtsman ,eho lefta ,klp,klp,klp.
Telos panton ,proteino dotheisis tis eukairias ,taxidia ektos sezon,(Ioylio augousto).Gia tin italia kaliteres epiloges einai ta nisia vulcano,panteleria,stin mesina mporeis na rixeis agira sto anatoliko meros ,meta to steno,(exartate apo anemo vevea,alla gia na vriskeste ekei ,simenei oti an pate notia ehete idi perasei yto steno me boreio anemo,opote....)episis sardinia ditiki akti einai poli kala kai ftina.
Gia adriatic den eho idea ,alla i fimes lene oti einai akriva.to poso kala einai ,den gnorizo.
Gallia einai sta notia akrivi,alla an to skafos sas ehei ligotero apo 2 metra vithisma ,tote ta kanalia einai episis kali lisi gia makra diamoni.
Stin ispania ,me exeresi tis balearics kai ta touristika (malaga,marbella ,etc.)iparhoun apeires liseis ,dorean i me mikro kostos.
POUTHENA DEN PLIRONEIS FOROUS,ektos apo tin ellada.ap oso xero ,auto ehei katargithei omos,den einai etsi??
Stin portogalia times marinas einai apo 10 eos 30 euro /day alla kai ekei eheis tosa meri pou mporeis na meineis horis na pliroseis .Gia heimona ,se ola ta meri iparhei eidiki timi ,gia 6 mines i kai parapano.PANTOU iparhei ilektriko ,kai nero ,to opoio an theleis to plironeis.
kala taxidia
george