PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύγκρουση πλοίων ΒΑ της Αμοργού Καπετάν Μιχάλης-Santana



Παναγιώτης
04-10-2009, 10:00
Νεκρός περισυνελλέγη ο Έλληνας μάγειρας του ελληνικού φορτηγού πλοίου "Καπετάν Μιχάλης", το οποίο βυθίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής μετά από σύγκρουση με το φορτηγό πλοίο "Σαντάνα" σημαίας Μάλτας, ΒΑ της Αμοργού. Τα υπόλοιπα οκτώ μέλη του πληρώματος, επτά Έλληνες και ένας αλλοδαπός ναυτικός, είχαν διασωθεί νωρίτερα από παραπλέον εμπορικό σκάφος και είναι καλά στην υγεία τους.

Πηγή: www.ert.gr (http://www.nautilia.gr/forum/www.ert.gr)

Σύμφωνα με την πορέια στο AIS του M/V Santana η σύγκρουση πρέπει να έγινε στο στίγμα 37° 01' Β 26° 07' Α το πλοίο κατευθυόταν από την Κωνστάντζα στο Πόρτ Σάιντ.

kyma202
04-10-2009, 12:01
Συλλυπητιρια στην οικογενοια του Ελληνα ναυτικου...Ισως δεν ειναι ωρα να πεις καποια πραγματα αλλα οταν εχεις χαροπαλεψει εν πλω απο Ωρωπο προς Ερετρια με το φερρυ της γραμμης, στις 5 το απογευμα, κ παραλιγο να συγκρουστουμε με ενα φορτηγο που ερχοταν απο την Χαλκιδα, επειδη κανενας απο τους 2 Καπετανιους δεν αλλαζε λιγο την πορεια του...Το αποτελεσμα ηταν να περασουμε στα 10-15 μετρα αποσταση, γιατι ????????????

.voyager
04-10-2009, 17:42
Ο Καπετάν Μιχάλης είναι το πλοίο στα δεξιά της Πόπης, φωτογραφημένο στην Τήνο πριν ένα μήνα.

59331

Amorgos66
04-10-2009, 18:07
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=6688817



...κριμα,....απαραδεκτα πραγματα....
Ερωτηση....: Το Παναγία Σουμελά που κολλάει...???

Amorgos66
04-10-2009, 18:09
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/251654.html



....ήταν και το Παναγία Χοζοβιώτισσα εκει!!!!!!
Αλοίμονο,...οτι νάναι γραφουνε....

sea_serenade
04-10-2009, 19:03
Όχι ρε παιδιά!!! Αυτό το βαπόρι πριν απο ένα περίπου μήνα (ίσως και περισσότερο) είχε έρθει στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας. Καθόμουν και το χάζευα γιατί μου έκανε εντύπωση το έντονο κίτρινο χρώμα που ήταν βαμμένο.

Όσο για τον άτυχο ναυτικό, δεν υπάρχουν λόγια........... Τα συλλυπητήρια μας στους οικείους του.

Grotta
04-10-2009, 19:30
Μου φαίνετε θα βγάλουμε βάρδιες να βλέπουμε τις ρότες απο το marine traffic και να πέφτει συναγερμός έγκαιρα. :?

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
04-10-2009, 21:16
Αυτό το βαπόρι είχε έρθει και Ρέθυμνο μερικές φορές. Πριν κανένα δίμηνο μάλιστα είχα αντικαταστήσει κάποιο μικροανταλακτικό μέσα. Κρίμα πάντως!!!! Τα θερμά μου συλλυπητήρια στη οικογένεια του μάγειρα Νίκου Δρόσου..

Amorgos66
04-10-2009, 23:07
http://www.marinetraffic.com/ais/showallphotos.aspx?mmsi=256246000#top_photo


...υπαρχουν και κάποια σαινια φωτογράφοι που κυνηγουν την είδηση...

Παναγιώτης
05-10-2009, 00:05
Όσο έχουν μείνει τα ίχνη στο AIS βλέπουμε ΄λτι λίγο πριν τη σύγκρουση το Santana είχε πορεία 127° και το Καπετάν Μιχάλης πορεία 318°.
To Santana έχει αριθμό IMO 9237101 και διακριτικό κλήσης 9HPL8.
Το Καπετάν Μιχάλης είχε αριθμό IMO 7226639 και διακριτικό κλήσης SXBM.

Natsios
05-10-2009, 15:53
Φωτογραφιες του Santana στη Συρο που βρισκετε τωρα μετα τη συγκρουση εδω (http://syros-observer.aegean.gr/ais/showallphotos.aspx?mmsi=256246000#top_photo)απο το marine traffic. Το εμβολισε το Καπεταν Μιχαλης

Eng
05-10-2009, 16:08
Φωτογραφιες του Santana στη Συρο που βρισκετε τωρα μετα τη συγκρουση εδω (http://syros-observer.aegean.gr/ais/showallphotos.aspx?mmsi=256246000#top_photo)απο το marine traffic. Το εμβολισε το Καπεταν Μιχαλης

handy Max αν δεν κανω λαθος ετσι?? Παντως..ατυχος ο "Καπεταν Μηχαλης" ρε γμτ... Δεν ξερω ποιος φταει αλλα το αποτελεσμα ειναι ενας θανατος απο την μια και 500κιλα λαμαρινα στο FPTαπο την άλλη...
Καμια φορα τα τερτύπια της ζωης ειναι πολυ περίεργα ώς και τραγελαφικα...
Τι να πω....

Apostolos
05-10-2009, 16:19
Πρώτη φορά βλέπω το εμβολιζόμενο να σώζετε και να βουλιάζει το εμβολίζον!

Eng
05-10-2009, 16:22
Πρώτη φορά βλέπω το εμβολιζόμενο να σώζετε και να βουλιάζει το εμβολίζον!

Και με τη ειρωνικο τροπο ετσι??
Οτι και να πω ειναι...τιποτα! Παρακολουθω ολο το θεμα απο την αρχη και ομολογω Αποστολε πως..δεν μπορω να πω τιποτα....
Sorry.. για την αστοχη και ατοπη παρεμβαση αλλα ετσι αισθανομαι...

BULKERMAN
05-10-2009, 16:32
Ξερετε τι βλεπω εγω?οτι τελευταια αυξανονται αυτα τα ατυχηματα!
μια το ΒΑΣΙΛΙΚΗ Τ. με το κινεζικο και ουτε 2 μηνες μετα ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ με αλλο ενα φορτηγο.
απερισκεψια?αβλεψια?υπνος?ασυνεννοησια? Αναυτοσυνη?? πειτε το οπως θελετε...:confused: στα δικαστηρια θα βρεθει η λυση.

Παναγιώτης
05-10-2009, 18:38
Η εκπομπή NAVTEX στις 11:30 το πρωί της Κυριακής:
ZCZC HA02
040830 UTC OCT 09
IRAKLEIO RADIO NAVWARN 0481/09
M/V 'CAPTAIN MICHALIS' FLAG GREEK SUNK
IN PSN:
37-01N 026-08E (7,6 NM FROM AMORGOS ISLAND)
AT 040030 UTC.SHIPS IN VISINITY ARE KINDLY
REQUESTED TO KEEP A SHARP LOOK OUT AT
THE AREA WRECK FOUNDINGS
NNNN

Apostolos
05-10-2009, 20:51
Ξερετε τι βλεπω εγω?οτι τελευταια αυξανονται αυτα τα ατυχηματα!

Μήπως αρχίσαν να φορτώνουν και τα μοτορσιπάκια με χαρτούρες? Αν δείτε τις συνθέσεις τους θα γελάτε, 1 καπετάνιος με ένα Υποπλοίαρχο (οι οποίοι ειναι οι περισσότεροι πρακτικοί) με ατελείωτες ώρες στα λιμάνια (βλέπε φόρτωση με τα κλάρκ) και ανύπαρκτες βάρδιες ναυτών στην γέφυρα...
Τι να πούμε τώρα για τα κράτη μας, για την ναυτοσύνη μας και για τις συνθήκες μας. Προσπαθούν οι μοτορσιπαδες να ανταγωνιστούν τους ξένους με τις σημαίες ευκαιρίας ρίχνοντας κατα πολύ την ποιότητα...
Ασε μην αρχίσω πάλι βραδιάτικα...

Amorgos66
06-10-2009, 22:10
....τελικά το σκάφος που βρήκε και ανεσυρε το πτώμα του άτυχου μάγειρα
ειναι όντως το Παναγία Χοζοβιώτισσα.
Είναι ταχύπλοο τουριστικό σκάφος του Καπετάν Αντώνη Χάλαρη,το
οποίο εκτελει 2-4 φορές το μήνα την άγονη επιδοτούμενη γραμμή
Αιγιάλη-Κίναρος,απόσταση 20 μιλίων.
Αγοράστηκε πριν 3 χρόνια από την Υδρα,χτυπάει ταχύτητες έως 28 κ.
και αγοράστηκε για να αντικαταστήσει το 50χρονο καίκι
Χοζοβιώτισσα που μέχρι τότε εκτελούσε ακούραστα αυτό το δρομολόγιο
επί πάρα πολλά έτη.
Παραθέτω φωτο των 2 σκαφών....
Η φώτο του Παναγία Χοζοβιώτισσα είναι στον Ορμο Πνιγκός του Κινάρου...
Οι φωτο του Χοζοβιώτισσα είναι στην Αιγιάλη λίγες ώρες πριν η....τσάπα του
διαλύτη γράψει την τέλευταια σελίδα της ιστορίας του...

captainmitsi
08-10-2009, 06:26
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ.ΣΤΙΣ 03/10/09 ΣΤΗΝ ΒΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΦΤΑΝΑΜΕ ΚΑΡΠΑΘΟ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΤΟΥ ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ.ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.ΦΥΓΑΝΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΜΥΚΟΝΟ.ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ.ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ ΜΙΑ ΨΥΧΗ............
ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΦΟΡΤΩΝΑΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΛΙΜΑΝΙ.ΒΑΡΔΙΑ?ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΦΕ....ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΥΠΝΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΜΕ ΚΛΑΡΚ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΑΠΟΡΗΣΑΜΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΟ ΣΑΝ <<ΓΚΑΡΑΖ>> ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ.....
ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΟΚΚΙΝΟ.ΠΟΤΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

Apostolos
08-10-2009, 09:35
Το πλοίο ήταν πραγματικό Ro/Ro και όχι κατασκευασμένο για παλέτες. Εγώ απορώ γιατι ακόμα δέν έχουν εφαρμοστεί οι διεθνής κανονισμοί και στα πλοία εσωτερικού. Αναγκαστικά θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ποιοτικής διαχείρησης των πλοίων, φορτίων και πληρωμάτων...
Κρίμα για τους ανθρώπους και μακάρι να γίνει μάθημα για όλους μας...
Ανάθεμα στην νοοτροπία του δέν γυρίζω...

T.S.S. APOLLON
08-10-2009, 18:03
Το Ατυχο Καπτεν Μιχαλης...στην Τηνο, Αυγουστος 2009.

59870

Nikos_V
09-10-2009, 08:29
Εχθες το πρωι το πλοιο SANTANA μπηκε στο Νεωριο για να ξεκινησουν οι εργασιες στην πλωρη του μετα το τραγικο συμβαν.....

59921

59922

59923

59924

Natsios
09-10-2009, 08:59
Πολύ ωραίες Νίκο σε ευχαριστούμε. Κρατα μας ενήμερους

polykas
10-10-2009, 00:00
Το άτυχο Κάπτεν Μιχάλης στην ράδα της Τήνου.


59980

Nikos_V
11-10-2009, 15:41
Το Santana μετα τις προχειρες επισκευες ειναι ετοιμο τις επομενες ωρες για να συνεχισει το ταξιδι του.

60229

Trakman
11-10-2009, 17:03
Ευχαριστούμε Νίκο για την πληροφόρηση!!! Δε σου ξεφεύγει τίποτα!!!!!!;):D

Eng
11-10-2009, 17:22
Το Santana μετα τις προχειρες επισκευες ειναι ετοιμο τις επομενες ωρες για να συνεχισει το ταξιδι του.

60229

Προχειρες?? Υπερβολικα προχειρες....
Τελωσπάντων οπως λεει και ο φιλος μου ο Γιωργος, να συνεχισει το ταξιδι και οπως θα συμπλήρωνα..καντε συχνα sounding στο FPT καθε φορα που εχει καιρο πανω απο 7αρι..
Καλο ταξιδι και προσοχη...

Natsios
11-10-2009, 20:18
Προχειρες?? Υπερβολικα προχειρες....
Τελωσπάντων οπως λεει και ο φιλος μου ο Γιωργος, να συνεχισει το ταξιδι και οπως θα συμπλήρωνα..καντε συχνα sounding στο FPT καθε φορα που εχει καιρο πανω απο 7αρι..
Καλο ταξιδι και προσοχη...

Αυτο που σκεφτόμουνα και εγω Eng ειναι το FPT. Και οχι τα ψηλά σημεία που αναφερεσαι εσυ αλλά στο υπόλοιπο που είναι κάτω απο την επιφάνεια της θάλλασας. Δεν θα είχε ζημιές εκεί μετα απο τέτοιο εμβολισμό? Ίσως να πεσαν και δύτες για temporary repairs.

Leo
11-10-2009, 21:08
Εγώ νομίζω ότι δεν έχει ζημιές κάτω από το νερό, αν και δεν έχω καταλάβει πως έγινε η όλη φάση στης σύγκρουσης. Θα ήθελα να έβελεπα ένα σχεδιάγραμμα. Οι ζημίες επισκευάσθηκαν όντως πρόχειρα μέχρι τον επόμενο δεξαμενισμό... άντε να το βλέπει και ο νηογνώμονας κάθε 5-6 μήνες....:rolleyes:

Nikos_V
12-10-2009, 12:07
Πριν λιγο το Santana απεπλευσε απο το Νεωριο.

60347

60348

60349

Amorgos66
13-10-2009, 14:29
...και η ζωή συνεχιζεται......
Καλό ταξίδι ,με ....ξυπνητές βάρδιες....
και ο Θεός να συγχωρέσει τον καμένο τον Μάγειρα που πληρωσε
την στραβωμάρα κάποιων....

tntpeter
06-11-2009, 15:40
@ natsios
Ε όχι και το εμβόλισε το Καπετάν Μιχάλης! Το Καπετάν Μιχάλης εμβολίστηκε στα κόκκινα από το Santana (βλέπε τρύπα στην πλώρη τού Santana απο τίς διάφορες διαθέσιμες φωτογραφίες) και δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά το Santana έκανε και ανάποδα μέ αποτέλεσμα ο συνολικός χρόνος του Καπετάν Μιχάλης να είναι 7 λεπτά από τη σύγκρουση μέχρι τη βύθιση του.

Natsios
07-11-2009, 18:54
@ natsios
Ε όχι και το εμβόλισε το Καπετάν Μιχάλης! Το Καπετάν Μιχάλης εμβολίστηκε στα κόκκινα από το Santana (βλέπε τρύπα στην πλώρη τού Santana απο τίς διάφορες διαθέσιμες φωτογραφίες) και δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά το Santana έκανε και ανάποδα μέ αποτέλεσμα ο συνολικός χρόνος του Καπετάν Μιχάλης να είναι 7 λεπτά από τη σύγκρουση μέχρι τη βύθιση του.

Το ίδιο πράγμα λέμε φίλε μου. Δεν έιπα οτι το εμβολισε ο Καπετάν Μιχάλης αλλά το εμβόλισε το καπεταν Μιχάλης (δηλαδή το άλλο πλοίο το Καπεταν Μιχάλης)