PDA

Επιστροφή στο Forum : Ίδρυση ΝΕΠΑ



ΓΙΩΡΓΟΣ100
04-10-2009, 10:22
Για χαρά σε όλους-ες.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το κόστος για την ίδρυση εταιρίας ΝΕΠΑ.
Ευχαριστώ.

mangos
04-10-2009, 16:56
θεωρητικά, κοστίζει 250 ευρώ ένα παράβολο. Από κει και πέρα, θεωρητικά υπάρχει ένα υπόδειγμα καταστατικού, αλλά... είναι γεμάτο λάθη, και είναι βέβαιο ότι θα υπάρξουν πολλά πισω γυρίσματα μέχρι να γίνει δεκτό. Οι δικηγόροι που φτιάχνουν τέτοιες εταιρείες, εκτός του κόστους του παραβόλου, χρεώνουν από 750 μέχρι 1500 ευρώ.

Ένα επιπλέον κόστος, είναι ο φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου, το 1% του κεφαλαίου, και το κόστος εγγραφής στο ΝΕΕ και τα βιβλία της Εφορίας, καθώς και όλη η διαδικασία αυτοψίας, έναρξης επιτηδεύματος κλπ. Πέραν του φόρου επί του κεφαλαίου, τα υπόλοιπα κοστίζουν περί τα 350 ευρώ.

Είναι σημαντικό, να υπάρχει καλός (έμπειρος σε αυτά) δικηγόρος και λογιστής, γιατί θα πληρώσεις πολύ περισσότερα εαν γίνουν λάθη, χαθούν προθεσμίες κλπ.

lefkas_sailing
31-10-2009, 17:08
οποτε θες στειλε μου ενα μηνυμα να σου συστησω το γραφειο που εφτιαξε την δικια μου και ειδικευεται σε τετοιου ειδους εταιριες.Το πιο σημαντικο παντως ειναι να γνωριζεις αν οντως η ΝΕΠΑ ειναι το ειδος εταιριας που θες να ιδρυσεις (π.χ. η ΝΕΠΑ αν θες να κανεις ναυλωσεις και μανατζμεντ αλλων σκαφων εκτος των δικων σου πρεπει να κραταει βιβλια τριτης κατηγοριας ,μια ο.ε. αντιθετως δεν ειναι υποχρεωμενη....)

jaime
09-02-2010, 23:02
kalispera epeidi m;endiaferei kai tha kanw enarxi N.E.P.A tha ithela to tilefono tou dikigoro o opoios gnwrizei.eyxaristw.:p

Lawyer 1
10-02-2010, 12:18
Eίμαι δικηγόρος με εξειδίκευση στο εμπορικό δίκαιο και εμπειρία στην σύσταση, λειτουργία και λύση εταιρειών όπως πχ. Ναυτική Εταιρεία, Ο.Ε., Ε.Ε., Εταιρείες Λιβερίας, Marshall Islands, εταιρείες του Ν. 89 καθώς και ΝΕΠΑ.

Για οιεσδήποτε νομικές συμβουλές ή ενέργειες σχετικά με τα ανωτέρω, το τηλ. μου είναι : 6972 514609