PDA

Επιστροφή στο Forum : 31o ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟ ΣΑΛΟΝΙ



blueseacat
05-10-2009, 22:11
Το μεγαλύτερο Ναυτικό Σαλόνι της Ελλάδας εγκαινιάζει μια νέα εποχή για το ελληνικό yachting στο αρτιότερο εκθεσιακό κέντρο της χώρας
Για εννέα ημέρες, από 17 έως και 25 Οκτωβρίου 2009, η καρδιά του ελληνικού yachting, χτυπά στο νέο εκθεσιακό κέντρο METROPOLITAN EXPO.

Περισσότερα από 1.000 σκάφη και περίπου 10.000 ναυτικά προϊόντα και υπηρεσίες, που θα παρουσιαστούν στο κοινό στο μεγαλύτερο και πιο σύγχρονο εκθεσιακό κέντρο της Ελλάδας, κάνουν το 31ο Διεθνές Ναυτικό Σαλόνι, την κυρίαρχη εκθεσιακή διοργάνωση στο χώρο της θαλάσσιας αναψυχής και του θαλάσσιου τουρισμού, που αφορά όλους εκείνους οι οποίοι ασχολούνται επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά με το boating, το yachting, το ψάρεμα και τα θαλάσσια σπορ.

Μερικά από τα μοναδικά πλεονεκτήματα που προσφέρει το εκθεσιακό κέντρο στη φετινή διοργάνωση είναι:

• 50.000 τ.μ. μοντέρνου εκθεσιακού χώρου
• κατηγοριοποίηση εκθεμάτων ανά αίθουσα
• 2 πολυτελή εστιατόρια
• 7 cafe-bars
• πολλοί καθιστικοί χώροι
• χώροι στάθμευσης 100.000 τ.μ.
• εύκολη πρόσβαση με μετρό, προαστιακό, λεωφορείο, αεροπλάνο, αυτοκίνητο
• δωρεάν μεταφορά επισκεπτών προς την έκθεση με πούλμαν από σταθμούς μετρό και προαστιακού

Η έκθεση είναι ανοικτή στο κοινό και λειτουργεί καθημερινά από το Σάββατο 17 έως και την Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009 από τις 10:00 έως τις 21:30 τα σαββατοκύριακα και 16:00-21:30 τις καθημερινές, στο εκθεσιακό κέντρο METROPOLITAN EXPO στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος».

Είσοδος στην έκθεση
Αν είστε απλός επισκέπτης (δηλαδή δεν ασχολείστε επαγγελματικά με τη θάλασσα) η τιμή εισιτηρίου εισόδου είναι 6 Ευρώ.

Αν είστε εμπορικός επισκέπτης, κατά την είσοδό σας στην έκθεση είναι απαραίτητη η προσκόμιση της πρόσκλησης που έχετε λάβει, στη γραμματεία (ρεσεψιόν). Η πρόσκλησή σας πρέπει να είναι σφραγισμένη με την σφραγίδα της εταιρείας ή του καταστήματός σας και να συνοδεύεται από την επαγγελματική κάρτα σας (business card).

Η είσοδος στα παιδιά δεν επιτρέπεται.

METROPOLITAN EXPO Εκθεσιακό Κέντρο - Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών "Ελευθέριος Βενιζέλος"
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2.111.801.801
Αριθμός Fax: 2.111.801.810

Ωράριο λειτουργίας
Σαββατοκύριακα: 10:00 - 21:30
Καθημερινές: 16:00 - 21:30

Κατάλογος έκθεσης
Ο κατάλογος της έκθεσης διατίθεται δωρεάν στους εμπορικούς επισκέπτες από τη γραμματεία (ρεσεψιόν) κατά την είσοδό τους στην έκθεση.

(για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το www.athensboatshow.gr (http://www.athensboatshow.gr))

cataman
07-10-2009, 22:36
Μετά από αρκετά χρόνια θα επισκεφτώ και πάλι αυτό το μοναδικό Ναυτικό Σαλόνι για την χώρα μας.
Αν κάποιος θα επισκεφτεί την έκθεση, μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε εκεί.

Υ.Γ. Βlueseacat μπορούμε να ανεβάσουμε σε αυτό το post, φωτογραφίες που θα τραβήξουμε εκεί?

blueseacat
11-10-2009, 22:32
Θα τραβήξω αρκετές ... να βάλουμε στο πόστ. Ελπίζω να έχει περισσότερα ιστιοπλοϊκά και multihull απ'ότι είχε πέρσυ γιατί πέρσυυυυυ είχε πολλά cruisers !

LocoRoco
12-10-2009, 01:44
Να πάμε και να δούμε :)) ελπίζω να έχει μεγάλη ποικιλία για να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι :P

mangos
12-10-2009, 07:57
η είσοδος στα παιδιά δεν επιτρέπεται? Κι εμείς που έχουμε παιδιά, τι να τα κάνουμε? Να τα πνίξουμε?

blueseacat
14-10-2009, 16:49
H έκθεση αυτή δεν απαγορευόταν ποτέ για τα παιδιά. Δεν καταλαβαίνω τι έπαθαν φέτος οι διοργανωτές και για ποιό λόγο δεν θέλουν παιδιά στον χώρο ...
Φίλε Μango πρέπει να προβλέψεις μια baby sitter !

mangos
15-10-2009, 08:34
H έκθεση αυτή δεν απαγορευόταν ποτέ για τα παιδιά. Δεν καταλαβαίνω τι έπαθαν φέτος οι διοργανωτές και για ποιό λόγο δεν θέλουν παιδιά στον χώρο ...
Φίλε Μango πρέπει να προβλέψεις μια baby sitter !

δεν είναι εύκολο! 2 ώρες τουλάχιστον το πέρα δώθε, και ποιός ξέρει πόσες ώρες θέλεις για να γυρίσεις την έκθεση... Εκτός του ότι δεν εμπιστεύομαι τα παιδιά μου σε οποιονδήποτε, εκτός ότι δεν θέλω κανέναν ξένο μέσα στο σπίτι μου, η ζωή μου είναι μαζί με τα παιδιά μου, όλοι μαζί κάνουμε διάφορα, σπάνια να πάω κάπου χωρίς γυναίκα και παιδιά.

jerry_p
15-10-2009, 10:16
δεν είναι εύκολο! 2 ώρες τουλάχιστον το πέρα δώθε, και ποιός ξέρει πόσες ώρες θέλεις για να γυρίσεις την έκθεση... Εκτός του ότι δεν εμπιστεύομαι τα παιδιά μου σε οποιονδήποτε, εκτός ότι δεν θέλω κανέναν ξένο μέσα στο σπίτι μου, η ζωή μου είναι μαζί με τα παιδιά μου, όλοι μαζί κάνουμε διάφορα, σπάνια να πάω κάπου χωρίς γυναίκα και παιδιά.

Έλα ντε ??!!
Μάλιστα στην τελευταία έκθεση, είχα πάει μαζί με το γιό μου, 4,5 τότε, και περάσαμε μιά χαρά και οι δυό μας. Είδα λίγο πιο βιαστικά μερικά πράγματα για να μην λαλήσει, αλλά δεν έχασα και πολλά πράγματα, κέρδισα όμως τα ορθάνοιχτα μάτια του και τον καταιγισμό ερωτήσεων ....
Προτείνω να τους τρελάνουμε στις έγγραφες ή με email διαμαρτυρίες. τι λέτε?

jerry_p
15-10-2009, 14:07
Έλα ντε ??!!
Μάλιστα στην τελευταία έκθεση, είχα πάει μαζί με το γιό μου, 4,5 τότε, και περάσαμε μιά χαρά και οι δυό μας. Είδα λίγο πιο βιαστικά μερικά πράγματα για να μην λαλήσει, αλλά δεν έχασα και πολλά πράγματα, κέρδισα όμως τα ορθάνοιχτα μάτια του και τον καταιγισμό ερωτήσεων ....
Προτείνω να τους τρελάνουμε στις έγγραφες ή με email διαμαρτυρίες. τι λέτε?


Ε, λοιπόν ... διαμαρτυρήθηκα.
Προς τιμήν των διοργανωτών η απάντηση δεν ήταν μόνο άμεση, αλλά και διαφοροποίησε την λανθασμένη εικόνα που είχε δοθεί.
Σας την παραθέτω, γιατί αξίζει τον κόπο να επαινούμε, όχι μόνο να διαμαρτυρόμαστε.

"Κύριε Π.......,

Σας ζητούμε συγγνώμη αλλά η συγκεκριμένη έκφραση είναι λανθασμένη και μπήκε
μέσα στο site μας εκ παραδρομής (από κείμενο για website αυστηρά εμπορικών
εκθέσεων). Η επιστολή σας μας βοήθησε να εντοπίσουμε το λάθος μας. Σας
ευχαριστούμε πολύ και σας ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση που σας
δημιουργήσαμε.

Εννοείται ότι είναι χαρά μας τα παιδιά να επισκέπτονται εκθέσεις όπως το
Διεθνές Ναυτικό Σαλόνι Αθηνών έτσι ώστε να μυηθούν και αυτά από νωρίς στο
κόσμο της θάλασσας και του θαλάσσιου αθλητισμού. Άλλωστε η είσοδος στο
Ναυτικό Σαλόνι σε παιδιά κάτω των 12 ετών είναι δωρεάν.

Η λανθασμένη έκφραση αφαιρέθηκε αμέσως και για του λόγου το αληθές σας
παραθέτω το link της σελίδας:

http://www.athensboatshow.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13
8&Itemid=71&lang=el

Και πάλι σας ευχαριστούμε για την επισήμανσή σας.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Για την EXPO ONE ΕΠΕ
Διεθνές Ναυτικό Σαλόνι Αθηνών

Πανώργιας Γ.
Marketing & Communication Manager"

Alkis
15-10-2009, 16:27
Σωστός....

mangos
15-10-2009, 16:39
Μπράβο ;)....

cataman
15-10-2009, 19:49
Ε, λοιπόν ... διαμαρτυρήθηκα.
Προς τιμήν των διοργανωτών η απάντηση δεν ήταν μόνο άμεση, αλλά και διαφοροποίησε την λανθασμένη εικόνα που είχε δοθεί.
Σας την παραθέτω, γιατί αξίζει τον κόπο να επαινούμε, όχι μόνο να διαμαρτυρόμαστε.


Συγχαρητήρια φίλε jerry σε εσένα για την κίνηση σου αλλά και στους διοργανωτές που κατάλαβαν το λάθος τους.
Τέλος καλό λοιπόν.

Μιας και είναι η πρώτη φορά που γίνεται στο Ελ.Βενιζέλος, ξέρεται άν θα χρεώνουν και για το parking σε αυτά που λένε ότι είναι για την έκθεση?

chrondi
16-10-2009, 09:26
Δόξα τω Θεώ! Φαίνεται ότι σ’αυτή τη χώρα υπάρχουν ακόμη σωστοί επαγγελματίες ...

mangos
17-10-2009, 08:22
Όποιος πάει σήμερα, ας μας πει τι γίνεται με το πάρκινγκ, παρακαλώ.
Εγώ δεν θα μπορέσω.

jerry_p
19-10-2009, 09:22
Όποιος πάει σήμερα, ας μας πει τι γίνεται με το πάρκινγκ, παρακαλώ.
Εγώ δεν θα μπορέσω.

Αν και δεν πήγα ... οι παρακάτω πληροφορίες ίσως βοηθούν.

http://www.metropolitanexpo.gr/page.php?l=1&page=25

http://www.metropolitanexpo.gr/page.php?l=1&page=26

blueseacat
19-10-2009, 15:34
Καλημέρα σε όλους,

Χθές λοιπόν επισκεφθήκαμε την εν λόγω εκθεση. Τα Ηall 1, 2, 3, 4 ήταν πολύ καλά διαμορφωμένα. Εμείς προσωπικά ρίξαμε μπόλικο περπάτημα αφού μπήκαμε κατά τις 1 μμ και βγήκαμε στις 5 μμ !!
Στην υποδοχή υπάρχει προσωπικό που μπορεί να σας βοηθήσει και να σας ενημερώσει για την όποια απορία σας.

Προτείνω να κατεβείτε από το κεντρικό* διάδρομο (*δεξιά σας θα δείτε πολύ οργανωμένα self service / εστιατόρια) και να φτάσετε στο τέρμα αυτού για να αρχίσετε την ξενάγησή σας από το Ηall 1 ... έτσι ώστε όταν φτάσετε στο Hall 4 να είσαστε ακριβώς στην έξοδο προς το Parking.

Φίλε Μango μην ανησυχείς ... το parking είναι αρκετά μεγάλο, με εύκολη πρόσβαση στο χώρο της έκθεσης. Οσο για τα παιδιά .... είχε μπόλικα που σημαίνει πως η διαμαρτυρία του Jerry P και οι δικές σας έπιασαν τόπο.

Η έκθεση περιλαμβάνει πολλά περίπτερα με σκάφη, εξοπλισμό σκαφών, ρουχισμό, extreme sports, σχολές κλπ. Υπάρχουν σε κάθε Hall ειδικοί χώροι για καφέ, φαγητό και έχουν προβλεφθεί και WC.

Τώρα όσον αφορά στα σκάφη της έκθεσης, τι να πώ ! για μας τους ιστιοπλόους σκέτη απογοήτευση όπως και πέρσυ αφού το 99% είναι ταχύπλοα και cruisers ... και το υπόλοιπο 5-6 ιστιοπλοικά ! Είναι τρομερόοοο, έλεος πιάααααα

Μεταξύ των ιστιοπλοϊκών ξεναγηθήκαμε στο 35άρι Hanse (αρκετά καλό) , στο Moody 45 ds και στο πρωτοεμφανιζόμενο Jeanneau 53άρι (πολύ καλόοο επίσης), δεν μπήκαμε στο bavaria oute sto Elan 38,4.

Aπό ρουχισμό δεν είχε ούτε Musto, ουτε Laliza παρά μόνο Jill, Magic Marine και Marine Pool.

Εμπρός λοιπόν σπεύστε μέχρι τις 25/10.
Περιμένω και τα δικά σας σχόλιαααααα

BEN BRUCE
19-10-2009, 17:35
Eιναι πολυ λογικο να εχει παρα πολλα μηχανοκινητα αφου αυτα ταιριαζουν πιο πολυ στους παρα πολλους καπετανιους της φακης που καταγονται απο τα βουνα των αγραφων πινδου, ολυμπου,ταυγετου,πεδιαδας θεσσαλιας κτλ.Δεν ειναι ρατσιστικο ουτε υποτιμητικο, αλλα αυτος που δεν εχει ναυτικη παιδια στα ευκολα θα παει και στα αστραφτερα.Αλλh κουλτουρα αυτοι, αλλοι οι θαλασσινοι!Φανταστητε το πληθος των πρωταθλητων βουνισιου σκι να ηταν απο την αμοργο πχ.Αλλωστε αυτη η ταση για γρηγορο μεγαλο εντυπωσιακο και ευκολο το βλεπουμε στους δρομους καθημερινα με τους λευκους ελεφαντες που κυκλοφορουν!Τη λεει η blueseacat και ο cataman για αυτα?
Οχι αλλο φουσκωτο ελεος!!!!Σουπα εγινε η δουλεια.

mangos
19-10-2009, 19:13
Μόνο 5 ιστιοπλοϊκά? 4 ώρες περπάτημα για 5 ιστιοπλοϊκά? :mad:

cataman
19-10-2009, 22:35
Μόλις πριν από λίγες ώρες επέστρεψα από την επίσκεψη μου στην έκθεση.
Έτσι όπως πολύ ’’όμορφα’’ μας τα περιγράφει η blueseacat είναι.
Η φετινή έκθεση από άλλες χρονιές που θυμάμαι έχει εκτοπίσει κατά πολύ την αγορά των ιστιοπλοϊκών και υπερισχύει πλέον το σκάφος κάτω από τα 10 μέτρα που δεν έχει τεκμήριο, είτε είναι αυτό πολυεστερικό είτε φουσκωτό.

61287

Εδώ φαίνονται τα 4-5 ιστιοπλοϊκά πού βρίσκονται στο Hull 4 (μεγάλα σκάφη).

Καθώς και το επιβλητικό Jeanneau 53.

61285
61286

Αν κάποιος θέλει μόνο να δει μόνο αυτά τα σκάφη μπορεί να παρκάρει στο αριστερό παρκινγκ και να μπει κατευθείαν στο Hull 4 και να γλιτώσει αρκετό ποδαρόδρομο.
Στο Hull 2 είναι τα μεσαία σκάφη και στο Hull 1 είναι τα μικρά.
Στο Hull 3 είναι τα αξεσουάρ και τα εξαρτήματα σκαφών καθώς και τα περίπτερα υπηρεσιών.

Και αρχίζω και εγώ με την σειρά μου τα παράπονα.
Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Ben Bruce, το εύκολο σκάφος πουλάει και το μουράτο.
Δεν είδα καθόλου ούτε ένα μικρό ιστιοπλοϊκό σκαφάκι να εκθέτεται (470, Lazer, κ.α.)
Να τα πάρεις μαζί σου τα παιδιά φίλε Mangos αλλά προσωπικά δεν είδα κάτι που θα κινήσει την περιέργεια στα νέα παιδιά για να ασχοληθούν με την ιστιοπλοΐα. Μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό που λέω και αυτός μπορεί να μην είναι ο σκοπός της έκθεσης.
Ίσως αν τους ταράξουμε στα e-mail (όπως ο jerry_p) ίσως και να συμμορφωθούν για την επόμενη, που δεν το νομίζω.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
20-10-2009, 09:56
Να που αλλάζουν τα πράγματα σιγά-σιγά και στην Ελλάδα.Μπράβο μας!

blueseacat
21-10-2009, 09:33
ΕΓΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΚΘΕΣΗΣ, ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Π.Χ. 32ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ..

ΤΙ ΛΕΤΕ ??? ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ??

mariner
21-10-2009, 12:44
Πιο μικρή από άλλη χρονιά, στημένη όμως ωραία από θεματική άποψη.

BEN BRUCE
21-10-2009, 15:43
ΕΓΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΚΘΕΣΗΣ, ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Π.Χ. 32ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ..

ΤΙ ΛΕΤΕ ??? ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ??


Συμφωνω απολυτα! Καμια σχεση με το ολο θεμα!Να πουμε διεθνες σαλονι φουσκωτων και day cruisers, η αλλιως πως να παρει σκαφους η κυρα της διπλανης πορτας.Xιουνται με δερματινο σαλονι μου μοιαζει

BULKERMAN
21-10-2009, 16:43
Συμφωνω απολυτα! Καμια σχεση με το ολο θεμα!Να πουμε διεθνες σαλονι φουσκωτων και day cruisers, η αλλιως πως να παρει σκαφους η κυρα της διπλανης πορτας.Xιουνται με δερματινο σαλονι μου μοιαζει


Μια επισημανση μονο σε ολους οσους γραφετε για την εκθεση μιας και ειμαι στο χωρο χρονια και πιστευω οτι μπορω να μιλησω...
Κατ'αρχην ποιος σας ειπε οτι ναυτικο σαλονι ειναι μονο τα ιστιοπλοικα?
Το αν δεν ειχε φετος η εκθεση ιστιοπλοικα η αλλες προηγουμενες χρονιες φταινε οι διοργανωτες η μηπως οι εταιρειες που αντιπροσωπευουν μεγαλα ναυπηγεια?
Ρωτησατε αν στο χωρο που πηγε τωρα η εκθεση υπαρχει προβλημα στη διακινηση σκαφων μεγαλου μεγεθους απο και προς την εκθεση??
Απο που και ως που οποιος ειναι κατοχος ενος ταχυπλοου χαρακτηριζεται τσοπανης απο εσας και οτι κατεβηκε απο τα βουνα??συμφωνω οτι στις θαλασσες μας κυκλοφορουν και πολλοι που δεν το κατεχουν το θεμα( ασχετοι ) . δεν ειναι ομως η πλειοψηφια!!

To θεμα ειναι απλο: οπως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν λατρεια για τα ιστιοπλοικα, ετσι υπαρχουν και αλλοι που λατρευουν τα οποιαδηποτε CRUISER, OPEN, FISHING,WALK AROUND, ΣΦΗΝΕΣ και συνεπως την ταχυτητα...

απο αυτο το σημειο μεχρι ομως το σημειο να χαρακτηριζουμε ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑΧΥΠΛΟΑ με απαραδεκτες εκφρασεις απεχει παρα πολυ.

cataman
21-10-2009, 18:24
Καταρχήν φίλε BULKERMAN πιστεύω κανείς δεν είπε ότι Ναυτικό Σαλόνι είναι μόνο ιστιοπλοϊκά.
Αλλά από τα 1000 σκάφη που εκθέτονται να υπάρχουν μόνο 5-6 ιστιοπλοϊκά κάτι δεν πάει καλά.

Εγώ θα διευκρινίσω λίγο το δικό μου παράπονο για το Ελληνικό Ναυτικό Σαλόνι.
Στην κατηγορία που ανεβάζω για τα Multihull News παρακολουθώ και ενημερώνω για τις εκθέσεις που γίνονται σε όλο τον κόσμο και που λαμβάνουν μέρος κατασκευαστές ή προμηθευτές multihull.
Σε όλες αυτές τις εκθέσεις υπάρχουν και εκθέτες μικρών ιστιοπλοϊκών τα οποία θα μπορούσαν να προσελκύσουν νέα παιδιά να ασχοληθούν με την ιστιοπλοΐα.
Στο Ελληνικό Ναυτικό Σαλόνι δεν είδα τέτοια σκάφη (που δεν είναι και δύσκολο να μεταφερθούν για να μπουν στον εκθεσιακό χώρο).
Το σχόλιο μου λοιπόν για τα παιδιά των επισκεπτών είναι ότι όσον αφορά την ιστιοπλοΐα δεν έχουν να δουν κάτι.
Όταν ένα μικρό παιδί θέλεις να ασχοληθεί με την θάλασσα από τα μικρά Ιστιοπλοϊκά (dinghies) θα το βάλεις να ασχοληθεί (τύπου Laser, Optimist κ.α.) είναι λοιπόν ευκαιρία σε μια τέτοια έκθεση να υπάρχουν τέτοια σκάφη. Αυτό θα πρέπει να το λάβουν υπόψη τους οι διοργανωτές.

Και μία τελευταία πρόταση: Ναυτικό Σαλόνι σε αεροδρόμιο χιλιόμετρα μακριά από την θάλασσα δεν είναι σωστό. Τα σκάφη ανήκουν στην θάλασσα και εκεί είναι το καλύτερο σημείο να εκθέτονται, όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο.

BULKERMAN
21-10-2009, 18:43
Καταρχήν φίλε BULKERMAN πιστεύω κανείς δεν είπε ότι Ναυτικό Σαλόνι είναι μόνο ιστιοπλοϊκά.
Αλλά από τα 1000 σκάφη που εκθέτονται να υπάρχουν μόνο 5-6 ιστιοπλοϊκά κάτι δεν πάει καλά.

Εγώ θα διευκρινίσω λίγο το δικό μου παράπονο για το Ελληνικό Ναυτικό Σαλόνι.
Στην κατηγορία που ανεβάζω για τα Multihull News παρακολουθώ και ενημερώνω για τις εκθέσεις που γίνονται σε όλο τον κόσμο και που λαμβάνουν μέρος κατασκευαστές ή προμηθευτές multihull.
Σε όλες αυτές τις εκθέσεις υπάρχουν και εκθέτες μικρών ιστιοπλοϊκών τα οποία θα μπορούσαν να προσελκύσουν νέα παιδιά να ασχοληθούν με την ιστιοπλοΐα.
Στο Ελληνικό Ναυτικό Σαλόνι δεν είδα τέτοια σκάφη (που δεν είναι και δύσκολο να μεταφερθούν για να μπουν στον εκθεσιακό χώρο).
Το σχόλιο μου λοιπόν για τα παιδιά των επισκεπτών είναι ότι όσον αφορά την ιστιοπλοΐα δεν έχουν να δουν κάτι.
Όταν ένα μικρό παιδί θέλεις να ασχοληθεί με την θάλασσα από τα μικρά Ιστιοπλοϊκά (dinghies) θα το βάλεις να ασχοληθεί (τύπου Laser, Optimist κ.α.) είναι λοιπόν ευκαιρία σε μια τέτοια έκθεση να υπάρχουν τέτοια σκάφη. Αυτό θα πρέπει να το λάβουν υπόψη τους οι διοργανωτές.

Και μία τελευταία πρόταση: Ναυτικό Σαλόνι σε αεροδρόμιο χιλιόμετρα μακριά από την θάλασσα δεν είναι σωστό. Τα σκάφη ανήκουν στην θάλασσα και εκεί είναι το καλύτερο σημείο να εκθέτονται, όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο.

Φιλε Cataman συμφωνουμε σε ολα!!

εννοειται οτι δεν γινεται Ναυτικο Σαλονι σε καμπο...και πρεπει να γινεται στη θαλασσα ( μεσα ,οχι διπλα...).
αυτο που ηταν η απορια μου η που με πειραξε καλυτερα ηταν οτι ακουστηκαν βαριες λεξεις που δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα!
Οσον αφορα την καθε αυτη εκθεση δεν νομιζω οι διοργανωτες να μην ηθελαν να χουν μικρα Ιστιοπλοικα.απο εμπειρια στα σκαφη αναψυχης σου λεω οτι οι πιο πολλοι εμποροι ξερεις πως σκεφτονται??ακου :

<<Ελα μωρε τωρα που θα κατεβω στην εκθεση...αφου ξερουν που ειμαι να μπαινω και σε εξοδα???οποιος θελει θα με βρει!! >>

δυστυχως ετσι σκεφτονται και επειδη ο Ιστιοπλοικος τομεας ειναι περιεργος και δυσκολος ( παρ'ολα αυτα πολυ ωραιος ) δυσκολα κατεβαινουν σε εκθεσεις.οπως ξερεις δυσκολα καποιος θα παρει ενα 30αρι ιστιοπλοικο σε σχεση με ενα πλαστικο η φουσκωτο 30αρι αφου ειναι αρκετα πιο δυσκολο να μαθεις ιστιοπλοια απο οτι ενα διπλωμα ταχυπλοου.

ειπες για διεθνης εκθεσεις και θα συμφωνησω προσθετοντας οτι ειμαστε πολυ πισω !!!

και οπως προειπα στο προηγουμενο μηνυμα μου...καθε ανθρωπος εχει την τρελα του...αλλος με Ιστιοπλοικο και αλλος με φουσκωτο η πολυαιστερικο...

cataman
21-10-2009, 19:01
Οσον αφορα την καθε αυτη εκθεση δεν νομιζω οι διοργανωτες να μην ηθελαν να χουν μικρα Ιστιοπλοικα.απο εμπειρια στα σκαφη αναψυχης σου λεω οτι οι πιο πολλοι εμποροι ξερεις πως σκεφτονται??ακου :

<<Ελα μωρε τωρα που θα κατεβω στην εκθεση...αφου ξερουν που ειμαι να μπαινω και σε εξοδα???οποιος θελει θα με βρει!! >>

δυστυχως ετσι σκεφτονται και επειδη ο Ιστιοπλοικος τομεας ειναι περιεργος και δυσκολος ( παρ'ολα αυτα πολυ ωραιος ) δυσκολα κατεβαινουν σε εκθεσεις.οπως ξερεις δυσκολα καποιος θα παρει ενα 30αρι ιστιοπλοικο σε σχεση με ενα πλαστικο η φουσκωτο 30αρι αφου ειναι αρκετα πιο δυσκολο να μαθεις ιστιοπλοια απο οτι ενα διπλωμα ταχυπλοου.


Ο έμπορος ή ο κατασκευαστής που σκέφτεται ότι είναι έξοδο μία έκθεση μάλλον δεν σκέφτεται σωστά κατά την δική μου άποψη.

Όσον αφορά για την έλειψη ιστιοπλοικών ίσως να το κατάλαβαν οι διοργανωτές, γιαυτό και έβαλαν δώρο στην κλήρωση τριήμερο ταξίδι με ιστιοπλοικό και όχι με ταχύπλοο.

mangos
22-10-2009, 06:56
Eμένα, παραδόξως μου άρεσε η έκθεση!!!

Ήθελα να δω από κοντά το moody 45 deck saloon, και πέρασα περί την μισή ώρα πάνω στο σκάφος αυτό, εξέτασα κάθε λεπτομέρεια. Μου άρεσε πολύ, κι ελπίζω να μπορέσω να το δω και στην θάλασσα.

Πέρασα κάμποση ώρα στο περίπτερο του ΣΙΤΕΣΑΠ, συζητήσαμε με πολλούς για τον νέο νόμο, τις εξελίξεις, κλπ.

Επίσης, επισκέφτηκα περίπτερα κάποιων γνωστών μου, που τους βρήκα πάρα πολύ εύκολα.

Ήταν η πρώτη φορά, που μπορείς να επιλέξεις σε πιο hull θα πας, και πριν μπεις, είχε οδηγίες για το τι θα βρεις, και που.

Δεν έχασα χρόνο να περιδιαβαίνω ανάμεσα από σκάφη ή είδη που δεν με ενδιέφεραν, ούτε ξεποδαριάστηκα όπως συνήθως.

Όντως, η έκθεση θα μπορούσε να λέγεται ΝΑΥΤΙΚΟ ΣΑΛΟΝΙ ταχύπλοων και φουσκωτών, αλλά... όταν ο μέσος Έλληνας, ονειρεύεται ένα μικρό ταχύπλοο ή ένα φουσκωτό, είναι φυσικό να υπερτερούν τα είδη που απευθύνονται σε αυτόν.

Παλιότερα, ο κλάδος του θαλάσσιου τουρισμού ήταν σε άνθιση, αλλά λίγο η παγκόσμια κρίση, λίγο η ντόπια, είναι φυσικό οι περισσότεροι έμποροι ιστιοπλοϊκών σκαφών να μην ξοδεύουν χρήματα για δραστηριότητες που δεν θα τους αποφέρουν πελάτες.

jerry_p
23-10-2009, 03:40
θα συμφωνήσω με τον mangos, σχετικά με το στήσιμο, οργάνωση, κ.λ.π.
Βρήκα ότι ήθελα και δεν ασχολήθηκα με τις αίθουσες που δεν με ενδιέφεραν. Το ότι δεν ήταν όσο πλούσιο ήθελα, είναι γενικότερο θέμα της ελληνικής αγοράς.

Πράγματι κι' εγώ ασχολήθηκα με το moody, φίλε mango, και ετοιμάσου να το ταξιδέψουμε μόλις το συγκεκριμένο πέσει στο νερό.

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:13
Πολλα εχουν γραφτει λιγα εχουμε δει οριστε ο διαδρομος που οδηγει στις 4 μεγαλες αιθουσες.Καταπληκτικος χωρος!

61741

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:14
Η τεταρτη αιθουσα που ειχε και τα μεγαλα σκαφη

61742

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:15
Το MOODY 45 DS με απιθανη εκματαλευση χωρων

61743

61744

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:17
Το εκπληκτικο νορβηγικο FJORD 40 με πρωτοτυπη ,απιθανη γραμμη

61745

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:19
Σκαφος κτηνος με 300 χ 3 αλογα

61746

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:21
Η compass η παλιοτερη ελληνικη φιρμα με ιστορια 45 ετων με ανανεωμενο στολο σχεδιασμενο απο τους ιδιους, και σημαντικα αναβαθμισμενη ποιοτητα του καλου φιλου Γιωργου Σαμουχου.

61747

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:27
PIKILOS της REGENT HELLAS καπου τα εχουμε δει κιολας στα στενα της σαλαμινας αρκετα πειραγμενα ομως.Και αυτα ελληνικης σχεδιασης και κατασκευης ασφαλως

61748

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:33
Ιστιοφορο γαλλικο απο αυτη τη φιρμα που προτιμησε και ο γνωστος ακτοπλοος πλοιαρχος που τωρα ειναι ιστιοπλοος


61750

mangos
24-10-2009, 21:31
η κυρία Κατσέλη, όταν επισκέφτηκε την έκθεση, δήλωσε πως εξετάζεται από την κυβέρνηση το ενδεχόμενο να καταργηθεί το τεκμήριο για τα ιστιοπλοϊκά μέχρι τα 15 μέτρα, ενώ για τα ταχύπλοα θα παραμείνει στα 10 μέτρα (όπως είναι και σήμερα).

Οι διοργανωτές, ψευδώς και παραπλανητικά, έχουν βάλει ανακοίνωση μέσα στην έκθεση, πωςτο τεκμήριο για τα ιστιοπλοϊκά σκάφη μέχρι τα 15 μέτρα έχει ήδη καταργηθεί!!! Κάποιοι, εκμεταλλευόμενοι αυτήν την παραπλανητική ανακοίνωση, προσπαθούν να πείσουν ανυποψίαστους, να αγοράσουν καινούργια ιστιοπλοϊκά σκάφη μέχρι 15 μέτρα, διότι δεν έχουν τεκμήριο!!!

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει προς το παρόν, και δεν πρέπει να παρασυρθούν μέλη του φόρουμ σε τέτοια παγίδα. Μακάρι να καταργηθούν όλα τα τεκμήρια γενικότερα, αλλά... προς το παρόν δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

T.S.S. APOLLON
25-10-2009, 22:47
Πολυ καλο το φωτορεπορταζ του φιλου Ben Bruce! Ευχαριστουμε.

blueseacat
26-10-2009, 14:27
Φίλε Βen Bruce συμφωνώ ... ο χώρος είναι καταπληκτικός αν και θα προτιμούσα να τάβλεπα μέσ' στη θάλασσα !
Και πάλι μπράβο σε όλα τα μέλη μας για την φωτογραφική κάλυψη.
Αντε και του χρόνου