PDA

Επιστροφή στο Forum : Λατρης των τρεχαντηριων και ας ειναι και εξω απο το νερο



Μπαρμπαρόσα
13-10-2009, 20:40
Γραφτε οτι θελει ο καθενας με θεμα τι αλλο ;τα τρεχαντηρια.....

stefos
13-10-2009, 22:21
Στις Οινουσες πουλιεται ενα 9μετρο .

stefos
14-10-2009, 21:37
Απο οτι ακουσα θελει λιγο συμαζεμα εχει καλη μηχανη και η τιμη ειναι 6000. Αν σε ενδιαφερει μπορω να μαθω το ονομα του ιδοκτητη.

stefos
16-10-2009, 20:43
Σου εστειλα το τηλ του ιδιοκτητη στα μηνυματα σου

Hellenarc
28-10-2009, 16:03
φτιάξε ένα καινούριο αν θες να του βάλεις πανιά.
η σημερινή μόδα δεν επιτρέπει πανιά

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:06
Καλα τα λες φιλε μου το κοστος ομως για ενα 12 μετρο το κοστοςθα αγγιξει τα 40000 ευρω και αν υπολογισεις μηχανες ,οργανα και τα διαφορα αλλα τοτε καταλαβαινεις γιατι ψαχνω για ενα παλιο.
Υστερα ανασκευαζοντας ενα τρεχαντηρι παλιο θα κρατησεις στην ζωη ενα κειμηλιο, γιατι τετοια ειναι ορισμενα απο αυτα.

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:12
Τι λες για αυτο φιλε hellenarc;

στελιος
28-10-2009, 21:47
φτιάξε ένα καινούριο αν θες να του βάλεις πανιά.
η σημερινή μόδα δεν επιτρέπει πανιά
Ο φιλος ο hellenarc εννοει υποθετω ,οτι τα μετα του '50 περιπου, τα σκαφη που κατασκευαστηκαν,σχεδιαστηκαν με σκοπο να φερουν μηχανες και οχι ιστιοφορια με συνεπεια να μην εχουν το απαιτουμενο βυθισμα.Αν προσθεσεις πανια σε ενα σκαφος που δεν ειναι σχεδιασμενο να δεχθει πανια το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο το σκαφος θα ειναι το λιγοτερο ασταθες και επικινδυνο.

Μπαρμπαρόσα
29-10-2009, 13:44
Εχετε δικιο ετσι ειναι,δεν εχω εμπειρια ιστιοφοριας και δεν εχω σκοπο, ακομα τουλαχιστον, να κατασκευασω επι τουτου ενα σκαφος ,σιγουρα ομως αν και μηχανοκινητο το σκαφος θα ηθελα να εχει και ενα καταρτι εκτος απο ομορφια μπορει να βοηθησει σε ωρες δυσκολες.

Hellenarc
29-10-2009, 21:31
Εχετε δικιο ετσι ειναι,δεν εχω εμπειρια ιστιοφοριας και δεν εχω σκοπο, ακομα τουλαχιστον, να κατασκευασω επι τουτου ενα σκαφος ,σιγουρα ομως αν και μηχανοκινητο το σκαφος θα ηθελα να εχει και ενα καταρτι εκτος απο ομορφια μπορει να βοηθησει σε ωρες δυσκολες.
Έχουν πολλές διαφορές τα θαλασσάλυκα καΐκια από τα σημερινά διαφορές που είναι δύσκολα θα γίνουν αντιληπτές σε πολλούς από εμάς

Μπαρμπαρόσα
01-11-2009, 08:56
Ετσι ειναι hellenarc τοτε τα καικια κατασκευαζονταν για ψαρεμα -εμποριο επρεπε να εχουν την καταληλη μορφη για να εξυπηρετουν τουτου οποτε σημερα αυτα που φτιαχνουμε τωρα για αναψυχη εχουν αλλο στησιμο και δεσιμο.

Hellenarc
01-11-2009, 18:15
Εδώ είναι το πρόβλημα! Αυτά που ναυπηγούνται για τουριστικά πρέπει να είναι άψογα φτιαγμένα και γιατί ο ιδιοκτήτης τα χοντροακουμπάει και κατά το Ελληνικό σύστημα (για τι το θες? τι θα το κανείς?) και ανάλογα την απάντηση διαμορφώνεται και η τιμή.
Το τουριστικό θα μεταφέρει και ανθρώπους που δεν έχουν πολλές φορές καμία σχέση με την θάλασσα και ίσως περισσότερες φορές να αντιμετωπίσει πολύ δυνατότερους καιρούς χωρίς την δυνατότητα καταφυγής η ποδίσματος.
Τα επαγγελματικά επίσης, μην νομίζεις πως αν και έχουν χοντρές ξυλάρες είναι καλύτερα δεμένα ή έχουν σωστότερες γραμμές
Οι διάφορες που αναφέρω έχουν να κάνουν με την υδροδυναμική το σωστό ζύγισμα του σκάφους πλώρα πρίμα όχι από την κατανομή του φορτίου, αλλά από την κατασκευή, από το φάρδος σε σχέση με το βύθισμα και πολλά άλλα. έχω δει μεγάλα σκάφη να έχουν και διάφορα τις τάξεως του 15% του εκτοπίσματος τους από την μια πλευρά στην άλλη. Καρένες με πετσικάρισμα πάνω από 5 % στο διαμήκη άξονα της.
Κουπαστές που καταλήγουν στο ποδόστημα ή στη στείρα με διάφορα από την μια πλευρά στην άλλη πάνω απο το διπλάσιο πάχος του λούρου ή ακόμα και του τρυπητού (κουρζέτου) πάνω - κάτω ας μην πάμε στους ροζιάρικους νομείς και καμάρια στα σχισμένα ραγισμένα η γεμάτα με ρόζους σανίδια στην παντελώς έλλειψη μπρατσολιών ή φουρνιστών και ντουφεκιών και η λίστα μπορεί να ανεβαίνει ατελείωτα

Hellenarc
01-11-2009, 18:20
Όταν διαβάζουμε καταγραφές ότι ο τάδε τα ναυπηγούσε με αυτές τις αναλογίες εμένα δεν μου λέει τίποτα! Τεχνικά υπάρχει ένα τεράστιο 0*0=0*∞ δεν μπορείς να βγάλεις κανένα κατασκευαστικό συμπέρασμα. Ποτέ δεν μπορούμε να πούμε ότι έτσι είναι και το ιδανικό Είναι μόνο ιστορική αναφορά την οποία σήμερα δεν μπορούμε ούτε να την συγκρίνουμε με άλλων ναυπηγών αναλογίες αν ήταν σωστή η όχι. Ακόμα και αν πούμε πως φτιάχνουμε μοδέλα και κάνουμε δοκιμές στα εργαστήρια, δεν θα καταφέρουμε τίποτα διότι δεν έχουμε πλέων αυτά τα σκάφη εν ζωή. Το τέλειο, ίσος και αυτός ο Μέγας και Τρανός καραβομαραγκός να μην μπορούσε ποτέ να το συλλάβει ή να μην μπορούσε ενώ το έβλεπε, να το κατασκευάσει λόγο κάποιων τεχνικών δυσχερειών που τυχών να αντιμετώπιζε.
Tο σκάφος πρέπει να σχεδιάζεται από επαγγελματίες Ναυπηγούς που έχουν εμπειρία και γνώσεις πάνω σε αυτό το αντικείμενο.
Όχι μόνο μαθηματικά ή σχέδιο χρειάζεται και τεχνικές κατασκευαστικές γνώσεις αν μπορεί πχ το συγκεκριμένο ξύλο να στρίψει μέχρι εκεί που το αναγκάζει το σχέδιο.

koukou
01-11-2009, 19:48
Βρέ παιδία, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα καΐκια, με ενδιαφέρει η αγορά ενός και για αναψυχή και για ερασιτεχνικό ψάρεμα
Το κόστος συντήρησης τους με απασχολεί, πόσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσει κάποιος για αυτή ;

Hellenarc
02-11-2009, 18:25
Βρέ παιδία, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα καΐκια, με ενδιαφέρει η αγορά ενός και για αναψυχή και για ερασιτεχνικό ψάρεμα
Το κόστος συντήρησης τους με απασχολεί, πόσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσει κάποιος για αυτή ;

δώσε περισσότερες πληροφορίες να καταλάβουμε τι ακριβός σκάφος έχεις στο μυαλό σου! βερνικωμένο από άκρη σε άκρη
πόσα μέτρα σκέφτεσαι να είναι? το θες καινούριο? το θες μετασκευασμένο? καμπινάτο? κουβερτομένο? Είναι πολλά τα ερωτηματικά για το κόστος συντηρήσεις.

koukou
02-11-2009, 20:52
δώσε περισσότερες πληροφορίες να καταλάβουμε τι ακριβός σκάφος έχεις στο μυαλό σου! βερνικωμένο από άκρη σε άκρη
πόσα μέτρα σκέφτεσαι να είναι? το θες καινούριο? το θες μετασκευασμένο? καμπινάτο? κουβερτομένο? Είναι πολλά τα ερωτηματικά για το κόστος συντηρήσεις.


Κοίτα ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα καΐκια , κάνω κάποιες βόλτες σε μαρίνες με ξύλινα σκαριά, και προσπαθώ να τα καταλάβω!!!έχω μιλήσει με αρκετούς κατόχους καϊκιών οι οποίοι βέβαια (στην πλειοψηφία )είναι επαγγελματίες ψαράδες !!!
Μου είπαν 1) πως με 2500 euro μπορώ να βρω ένα καλό σκαρί 2)ότι δεν χρειάζεται άδεια ταχυπλόου (χαχαχα) και ότι 3)αν μπλέξεις με ξύλινα θέλει μεράκι ,όρεξη και χρόνο!!!
Διευκρινίσεις βέβαια σχετικά με τις διαφορές του κάθε καϊκιού δεν μου έδωσαν είχαν και δουλειές οι άνθρωποι…
Βασικά ένα σκαρί περίπου 4.30 – 5.00 μέτρα με μικρή καμπίνα ,όχι πολλά πολλά , λιτό ,δεν το θέλω καινούριο , μεταχειρισμένο να μην είναι βέβαια έτοιμο να βουλιάξει ,αλλά ούτε και μιας μέρας φρέσκο συντηρημένο από το καρνάγιο !!!θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά και υπολογισμούς σχετικά με τις βασικές κινήσεις συντήρησης πχ κάτι μου είπαν για 50 euro τον γερανό βάλε –βγάλε από το νερό ,δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις !!!

Hellenarc
02-11-2009, 21:27
Κοίτα ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα καΐκια , κάνω κάποιες βόλτες σε μαρίνες με ξύλινα σκαριά, και προσπαθώ να τα καταλάβω!!!έχω μιλήσει με αρκετούς κατόχους καϊκιών οι οποίοι βέβαια (στην πλειοψηφία )είναι επαγγελματίες ψαράδες !!!
Μου είπαν 1) πως με 2500 euro μπορώ να βρω ένα καλό σκαρί 2)ότι δεν χρειάζεται άδεια ταχυπλόου (χαχαχα) και ότι 3)αν μπλέξεις με ξύλινα θέλει μεράκι ,όρεξη και χρόνο!!!
Διευκρινίσεις βέβαια σχετικά με τις διαφορές του κάθε καϊκιού δεν μου έδωσαν είχαν και δουλειές οι άνθρωποι…
Βασικά ένα σκαρί περίπου 4.30 – 5.00 μέτρα με μικρή καμπίνα ,όχι πολλά πολλά , λιτό ,δεν το θέλω καινούριο , μεταχειρισμένο να μην είναι βέβαια έτοιμο να βουλιάξει ,αλλά ούτε και μιας μέρας φρέσκο συντηρημένο από το καρνάγιο !!!θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά και υπολογισμούς σχετικά με τις βασικές κινήσεις συντήρησης πχ κάτι μου είπαν για 50 euro τον γερανό βάλε –βγάλε από το νερό ,δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις !!!

Σε αυτά τα μέτρα δεν χρειάζεσαι και γερανό το τραβάς μόνος σου με την βοήθεια Κανά δυο φίλων σε οποία ομαλή και ρηχή παράλια με 4 κατρακύλια
Το 2500 είναι μια λογική τιμή.
Ότι και να είναι, να μην είναι φρεσκοβαμμένο για να δεις πως το συντηρούσε ο βαρκάρης και τα προβλήματα του.
Σίγουρα αν δεν ξέρεις, εύκολα θα σε ρίξουνε!
Σχετικά με την συντήρηση, το κόστος πέφτει μόνο στα υλικά βαφής. Η εργασία είναι ανάλογη του πόσο γουστάρεις να ασχοληθείς με τη γνώσεις και τι μεράκι

Hellenarc
04-11-2009, 20:22
Φίλε koukou υπάρχει μια γαiτα μάλλον πρέπει να είναι στα 5μ χωρίς μηχανή και ταμπουκάκι είναι με κουβέρτα, από αντικατάσταση με ένα 400ρι θα την πάρεις! Αν σε ενδιαφέρει? έλα να την δεις.

Μπαρμπαρόσα
04-11-2009, 21:38
Φίλε hellenarc τακτοποιησες και τον koykoy.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 12 μετρο τρεχαντηρι ελπιζωντας να βγαλω 1 καμπινα που θα χρησιμοποιω σαν υπνοδωματιο ,ενα wc ενα σαλονακι με 2 καναπεδες ---κουκετες και φυσικα ενα κουζινακι .χρονος υπαρχει για την συντηρηση και τα βαψιματα του τι πρεπει να προσεξω ,μηπως να εφτιαχνα καινουργιο; τι λες για ολα αυτα;

Hellenarc
04-11-2009, 23:15
Φίλε hellenarc τακτοποιησες και τον koykoy.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 12 μετρο τρεχαντηρι ελπιζωντας να βγαλω 1 καμπινα που θα χρησιμοποιω σαν υπνοδωματιο ,ενα wc ενα σαλονακι με 2 καναπεδες ---κουκετες και φυσικα ενα κουζινακι .χρονος υπαρχει για την συντηρηση και τα βαψιματα του τι πρεπει να προσεξω ,μηπως να εφτιαχνα καινουργιο; τι λες για ολα αυτα;

γιατί τρεχαντήρι? λάτρης απλά? Για ψάρεμα ερασιτεχνικό δεν είναι μεγάλο?
Τι να σου πω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ή ναυτικά! θα έλεγα δυο θάλασσες με κυνηγούν η μια πάνω στην άλλη πάω ν’ αποφύγω τη μικρή και μου’ ρχεται η μεγάλη.
Αν θες μόνο μηχανοκίνητο θα σε σκίσουν στην φορολογία για πάνω από 10Μ (τεκμήριο).
Σε καινούριο αν φτιάξεις θες και νέου τύπου μηχανή.
θα έχεις και περιορισμούς απόπλου αν δεν είναι ιστιοφόρο.
Μεταχειρισμένο για μετασκευή? ποιανού ήταν? και ποίος το επισκεύαζε?
Εκείνα τα τροπάρια) άντε να τελειώνουμε! έλα μωρέ καλά είναι! τι το ψειρίζεις και?!?!?!
Πολλά τα ερωτηματικά που πρέπει να απαντήσεις.
Εγώ έχω το ασυμβίβαστο και δεν μπορώ να σου πω τι θα πρέπει να κανείς εκτός του να σε βοηθήσω να θέσεις τις ερωτήσεις στον εαυτό σου και στους κατασκευαστές η στους πωλητές.
Οι χώροι πάντως εύκολα βγαίνουν τίποτα το ιδιαίτερο!

Μπαρμπαρόσα
05-11-2009, 20:08
Φιλε hellenarc ,
σε ευχαριστω καταρχην για την προσπαθεια σου να με κατευθυνεις .Θελω να σου πω οτι μου αρεσουν τα τρεχαντηρια κυριως λογο της πλωρης τους .Μου αρεσουν ,τα λατρευω περισσοτερα απο αλλα σκαφη ακομα και αν παρω αλλο σκαφος παλι οταν θα βρω τα χρηματα θα αγορασω ενα .Δεν το θελω για ψαρεμα αλλα ταξιδευοντας καμια συρτη θα την κανω ,αντε και καμια πετονια οταν ειμαι αραγμενος. Αναφερω συνεχεια τα 12 μετρα γιατι εχω δει ενα μετασκευασμενο ετσι οπως το αναφερω και μου αρεσει πολυ ,επισης απο τον ιδιοκτητη αυτου που ειναι φιλος μαθαινω οτι δεν εχει τεκμηριο λογω παλαιοτητας και παραδοσιακου σκαφους.
Τι αλλο προτεινεις σαν εναλακτικη λυση;(λαβε υποψη οτι ειμαι ανθρωπος του μεροκαματου)

Hellenarc
06-11-2009, 01:55
Οκ! και εγώ θεωρώ ότι τα 12 μ είναι μια καλή πορτάδα! Το θέμα παλαιότητας όμως και το παραδοσιακό πρέπει να πιστοποιηθεί πρώτα για να απαλλαγής και η πιστοποιήση σαν παραδοσιακό έχει και αυτό πολλά τερτίπια και ψιλά γράμματα.
Οχι πως είναι αδύνατον.
Το τρεχαντήρι που θα βρεις πρέπει να είναι σωστά κατασκευασμένο καλά διατηρημένο και ξέρεις τι λένε Το γα…σι θέλει νέο και το καΐκι γέρο! Eμείς οι μεσήλικες τα αγαντάρουμε και τα δυο!!!
Δες μια κούκλα η οποία όμως έγινε ολοσχερώς κάρβουνο για δεύτερη φορά!:cry: θελανε να την καψαλίσουν για να βγάλουν τα χρώματα. :confused:Βάλανε έναν Αλβανό πιτσιρικά και βατά τα καμώματα. Καικάρα!!! να το φοβάται το κύμα και να γίνεται μπονάτσα.
Λίγα φίλε μου έχουν ξεμείνει, σπάνια να βρεις σε αυτά τα μέτρα. Κανένα αλιευτικό από αντικατάσταση, για ερασιτεχνικό μου ακούγεται δύσκολο!


63778

63779

63780

63781

Solecristos
06-11-2009, 02:41
εχω ακουσει οσο αναφορα τη φορολογια οτι μπορει να γραφτει σε δυο ονοματα κε γινετε αφορολογιτο γιατι γινετε σαν να εχει ο καθενασ απο 6 μετρα οποτε αφορολογητο

Μπαρμπαρόσα
06-11-2009, 20:19
Το καλο ειναι οτι με τετοιο καψιμο δεν θα πιασει σκουληκι .:D

Μπαρμπαρόσα
06-11-2009, 20:20
Το ταλαιπωρο γλιτωσε φουρτουνες κυματα θαλασοπνιξιματα και πηγε απο Αλβανο επιδοξο καραβομαραγκο.:D

Hellenarc
23-11-2009, 18:32
Φιλέ Μπαρμπαρόσα σε ευχαριστώ για την διαφήμιση!
Είμαι σε ταξίδι και δεν είχα μαζί μου διαδίκτιακή επαφή τώρα όμως έχω μέσο των δορυφόρων.
Σχετικά με το τρεχαντήρι που σου έλεγα

66018

66019

66020

66021

trechantiri
12-12-2009, 21:12
Καλησπέρα σε όλους τους "επιβάτες" του nautilia.gr και συνάμα καπετάνιους των θαλασσών μας!!! με τη σειρά μου θα ήθελα να δηλώσω τη λατρεία μου για τα τρεχαντήρια και θα ήθελα να ρωτήσω με αφορμή στα φορολογικά μέτρα που έχουν εξαγκελθεί σχετικά με την φορολόγιση των άνω των 10 μετρων σκαφών αναψυχής. Διάβασα οτι τα ιστιοπλοικά μέχρι 15 μέτρα δεν θα έχουν φορολογική επιβάρυνση (το γνωστό 300ευρω/μετρο). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από όποιον γνωρίζει σχετικά και να το συζητήσουμε και εδώ, αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα ιστιοπλοικό τρεχαντήρι τι είδους ιστιοφορία θα μπορούσε να εφαρμοσει και από τι εξαρτάται η ιπποδύναμη της βοηθητικής εσωλέμβιας μηχανής(που ως γνωστόν όλα τα ιστιοπλοικά φέρουν για τους συνήθεις ελιγμούς ελλιμενισμού). Συγκεκριμενα με ενδιαφέρει η κατασκευή ένός τρεχαντηριού 14,99μ. χαρακτήρισμένο ιστιοπλοικό με μία εσωλεμβια πετρελαιομηχανή ως βοηθητική καθαρά για λόγους αναψυχής...

Hellenarc
13-12-2009, 19:04
Καλησπέρα σε όλους τους "επιβάτες" του nautilia.gr και συνάμα καπετάνιους των θαλασσών μας!!! με τη σειρά μου θα ήθελα να δηλώσω τη λατρεία μου για τα τρεχαντήρια και θα ήθελα να ρωτήσω με αφορμή στα φορολογικά μέτρα που έχουν εξαγκελθεί σχετικά με την φορολόγιση των άνω των 10 μετρων σκαφών αναψυχής. Διάβασα οτι τα ιστιοπλοικά μέχρι 15 μέτρα δεν θα έχουν φορολογική επιβάρυνση (το γνωστό 300ευρω/μετρο). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από όποιον γνωρίζει σχετικά και να το συζητήσουμε και εδώ, αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα ιστιοπλοικό τρεχαντήρι τι είδους ιστιοφορία θα μπορούσε να εφαρμοσει και από τι εξαρτάται η ιπποδύναμη της βοηθητικής εσωλέμβιας μηχανής(που ως γνωστόν όλα τα ιστιοπλοικά φέρουν για τους συνήθεις ελιγμούς ελλιμενισμού). Συγκεκριμενα με ενδιαφέρει η κατασκευή ένός τρεχαντηριού 14,99μ. χαρακτήρισμένο ιστιοπλοικό με μία εσωλεμβια πετρελαιομηχανή ως βοηθητική καθαρά για λόγους αναψυχής...

Το επιπλέων Χαράτσι της εκτατής εισφοράς ο Άρειος Πάγος το έκρινε αντισυνταγματικό
Όποτε μονό τεκμήριο για τα άνω των 10 μέτρων αν δεν είναι παραδοσιακά.
Αυτό ακούγεται τελευταία και όσοι τα πλήρωσαν τα έχασαν υπέρ της φτωχής μας πατρίδας .
Όσο για την αρματωσιά για επιδόσεις με πανιά μπρατσέρα, λόβερο, κότερο, μπομπάρδα άντε και λατίνι αν το λέει η ψυχή σου και το αντέχουν τα μπράτσα σου.
Για να καταχωρηθεί ένα σκάφος ιστιοφόρο πρέπει να έχει αν είναι μικρότερο από 16 μετρά ανώτατη ιπποδύναμη, Τον σχετικό νόμο μπορείς να τον βρεις στα ΦΕΚ.

stefos
15-12-2009, 19:11
Και πως βρισκεις το φεκ?

Hellenarc
15-12-2009, 20:06
Και πως βρισκεις το φεκ?
http://www.et.gr/search_publication

trechantiri
16-12-2009, 23:06
Μάλλον θα χρειαστούμε βοήθεια κάποιου από τους ναυπηγούς...κάποιος θα γνωρίζει λεπτομέρειες αφού είναι και εκείνοι που δίνουν τις σχετικές βεβαιώσεις για το Λιμεναρχείο και τη δήλωση του σκάφους...μπήκα στη σελιδα του Εθνικού τυπογραφείου, αλλα θέλει στοιχεία όπως πχ το έτος έκδοσης του ΦΕΚ...

Hellenarc
16-12-2009, 23:47
Μάλλον θα χρειαστούμε βοήθεια κάποιου από τους ναυπηγούς...κάποιος θα γνωρίζει λεπτομέρειες αφού είναι και εκείνοι που δίνουν τις σχετικές βεβαιώσεις για το Λιμεναρχείο και τη δήλωση του σκάφους...μπήκα στη σελιδα του Εθνικού τυπογραφείου, αλλα θέλει στοιχεία όπως πχ το έτος έκδοσης του ΦΕΚ...
Φιλέ μου δυστυχώς για να μάθεις τους νόμους σε αυτό το κράτος το όποιο σε πάει φυλακή για την άγνοια τους πρέπει να πληρώσεις.
Η υπουργική απόφαση νομίζω είναι του 2003 από ΥΕΝ/ΚΕΕΠ Όταν μου είναι εύκολο γιατί είμαι εκτός χώρου εργασίας θα σας το στείλω. Κάνε και εσύ λίγο ψάξιμο θα το βρεις! ψάχνοντας θα μάθεις και πολλά που ίσως δεν έχεις καν ακούσει.

Alkis
17-12-2009, 09:43
Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο forum στο taxheaven.gr.
Απ' ότι είχα δει παλιότερα, υπάρχουν κάποιοι εκεί μέσα που ασχολούνται με σχετικά θέματα.

Hellenarc
17-12-2009, 14:33
Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο forum στο taxheaven.gr.
Απ' ότι είχα δει παλιότερα, υπάρχουν κάποιοι εκεί μέσα που ασχολούνται με σχετικά θέματα.


ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2001
ΦΕΚ B 615/23.05.2001 (javascript:openPublication('http://www.et.gr/view_publication/2001/2/615/summary'))
ΦΕΚ B 851/04.07.2001 (javascript:openPublication('http://www.et.gr/view_publication/2001/2/851/summary'))

Hellenarc
17-12-2009, 15:23
Το επιπλέων Χαράτσι της εκτατής εισφοράς ο Άρειος Πάγος το έκρινε αντισυνταγματικό
Όποτε μονό τεκμήριο για τα άνω των 10 μέτρων αν δεν είναι παραδοσιακά.
Αυτό ακούγεται τελευταία και όσοι τα πλήρωσαν τα έχασαν υπέρ της φτωχής μας πατρίδας .
Όσο για την αρματωσιά για επιδόσεις με πανιά μπρατσέρα, λόβερο, κότερο, μπομπάρδα άντε και λατίνι αν το λέει η ψυχή σου και το αντέχουν τα μπράτσα σου.
Για να καταχωρηθεί ένα σκάφος ιστιοφόρο πρέπει να έχει αν είναι μικρότερο από 16 μετρά ανώτατη ιπποδύναμη, Τον σχετικό νόμο μπορείς να τον βρεις στα ΦΕΚ.

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένας νόμος που αναιρεί όλα τα λεγόμενα και αυτά που σας έγραψα ακόμα και αυτά που ακούστηκαν στην τν περί κατάργησης της εκτάκτου εισφοράς
Διαβάζω στο υπ αρ. Φεκ 227 νομος υπ αριθμο 3808 ότι μόνο στα επαγγελματικά αναψυχής καταργήθηκε!!!
Για τα ερασιτεχνικά, έδωσαν παράταση μέχρι την 30/4/2010
Ο σχετικός νομός ήταν το άρθρο 3 του 3790/2009

trechantiri
17-12-2009, 21:31
Φίλε Hellenarc σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...
Όσο για αυτό με τους Νόμους, έχεις απόλυτο δίκιο...είναι απαράδεκτο να θέλεις να ενημερωθείς για να εισαι σωστός απέναντι στο Κράτος και να πρέπει να πληρώσεις για ένα αντιγραφο ΦΕΚ...μιλάνε όλοι για πάταξη της γραφειοκρατίας, αλλά από πίσω την καλλιεργούν με το αζημείωτο!!! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...εδώ μιλάμε για τρεχαντήρια! :)

stefos
21-12-2009, 18:02
Το ΦΕΚ λεει οτι για να χαρακτηριστει ενα επαγγελματικο σκαφος αναψυχης ιστιοφορο πρεπει 1) Η ιστιοφορια του σε μ2 να ισουται με (0.07 επι το εμφορτο εκτοπισμα του σκαφους σε κ υψωμενο στη δυναμη 2/3). 2)Η ιπποδυναμη σε bhp να μην υπερβαινει το (0.18 επι το εμφορτο εκτοπισματου πλοιου υψωμενο στη 2/3) η σε περιπτωση πρωτοτυπων και μεμονομενων ιστορικων σκαφων(?) το 0.18 γινεται 0.26. 3) Παραγραφος για την ευσταθεια του πλοιου που παραπεμπει σε Π.Δ. 4) Να πληρει κανονες κατασκευης για ιστιοφορα αναγνωρισμενων νηογνωμονων η ιστορικων σκαφων. Hellenarc μηπως ξερεις αν ισχυει το ιδιο για μη επαγγελματικα και αν τα παραδοσιακα σκαφη εμπιπτουν στην περιπτωση των <πρωτοτυπων και μεμονομενων ιστορικων> η πρεπει να το ψαξομε αλλου?

Hellenarc
21-12-2009, 19:00
Φίλε Στέφο το ίδιο ακριβώς που ισχύει για τα επαγγελματικά ισχύει και για τα ερασιτεχνικά.
Δες όμως , για από πόσα , μέχρι ποσά μετρά αναφέρεται ο νόμος

stefos
21-12-2009, 23:39
Αυτα ισχυουν για πλοια 12-16μ. Για τα υπολοιπα δεν αναφερει τον περιοριστικο τυπο για την ιπποδυναμη παρα μονο οτι πρεπει να μπορει με την μηχανη να φτανει τους 4 κομβους. Για να βγαλεις ακρη ομως πρεπει να πηγαινεις συνεχεια σε παραπομπες σε π.δ. και οδηγιες και δε συμαζευεται. Στην παραγραφο για την ευσταθεια αναφερει και μια δοκιμη για τον ελεγχο της. Γινεται αυτος ο ελεγχος οντως η οχι? Γενικα μου φενεται δυσκολη ολη αυτη η ιστορια.

Hellenarc
22-12-2009, 18:26
Όχι βρε Στέφο γιατί τα βλέπεις δύσκολα?
Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται για την ασφάλεια, τουλάχιστον να μην τουμπάρει για πλακά.
Σε κάθε έργο πρέπει να υπάρχουν σχεδία και μελέτες και τα πειράματα επιβεβαιώνουν την θεωρία και τους σωστούς υπολογισμούς.
Όταν υπάρχει αυθαιρεσία τότε τα πράγματα είναι δύσκολα και επικίνδυνα .
Σε κάθε πλωτό προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να αναλαμβάνει τον σχεδιασμό και την παρακολούθηση των ναυπηγικών εργασιών Ναυπηγός. Όπως ακριβός και ο μηχανολόγος ο πολίτικος μηχανικός και ο αρχιτέκτονας στους τομείς τους
Οι ναυπηγοί που έχουν σχέση με το αντικείμενο γνωρίζουν την κάθε λεπτομέρεια και είναι σε θέση να ολοκληρώσουν μια τέτοια εργασία.

Μπαρμπαρόσα
23-12-2009, 06:51
Φιλοι μου καλοι το μεγαλυτερο προβλημα του ελληνικου κρατους δεν ειναι οι νομοι,τετοιους εχει πολλους και μαλιστα πολλες φορες καλους,το προβλημα ειναι το μεχρι που φτανει η καθε υπηρεσια.μεχρι εδω το λιμεναρχειο ,ως εκει το ΣΔΟΕ μεχρι εδω η αρχαιολογια κτλ

tripolitis
23-12-2009, 18:36
ασχετο με τα περη φορον κτλ,αλλα εγω απο τον Αγιο Βασιλη θελω ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ για αρχη και μετα θα φτιαξω κανα αληθινο.......
http://www.youtube.com/watch?v=1W4QQVTsBKQ

trechantiri
23-12-2009, 21:17
ασχετο με τα περη φορον κτλ,αλλα εγω απο τον Αγιο Βασιλη θελω ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ για αρχη και μετα θα φτιαξω κανα αληθινο.......
http://www.youtube.com/watch?v=1W4QQVTsBKQ

Όλοι μας από ένα τέτοιο θέλουμε να ξεκινήσουμε!!! Ομολογουμένως άψογος ο ναυπηγός και ο καπετάνιος ακόμα πιο πολύ!!!

Μπαρμπαρόσα
23-12-2009, 21:17
poly kalooooooooooooooooooo

tripolitis
24-12-2009, 16:46
παλι ασχετο με το θεμα,αλλα πουθενα δεν εχω δει εταιρια να φτιαχνει r/c μοντελο τρεχαντηριου οποτε μαλλον ιδιοκατασκευη.....αριστο παντως θα φτιαξω και εγω......

trechantiri
24-12-2009, 20:44
παλι ασχετο με το θεμα,αλλα πουθενα δεν εχω δει εταιρια να φτιαχνει r/c μοντελο τρεχαντηριου οποτε μαλλον ιδιοκατασκευη.....αριστο παντως θα φτιαξω και εγω......

Έχω ήδη ξεκινήσει να φτιάχνω ένα r/c τρεχαντήρι, προσπαθώντας να μιμηθώ τους παραδοσιακούς ναυπηγούς... έχω στήσει καρίνα και ποδοστομο και ετοιμάζομαι να κόψω σιγά σιγά τους νομείς...εν καιρω θα δείτε και φωτό από τα σταδια "ναυπήγησης"...

diaplous
26-12-2009, 00:23
Τι μεγεθος το φτιάχνεις ? και με τι σχέδια? δειξε μας φωτο των εργασιων με την πρωτη ευκαιρία !

tripolitis
27-12-2009, 13:52
Χρονια πολλα......δωσε θεμα στο λαο..δωσε θεμα στο λαο...

tripolitis
16-01-2010, 20:42
που ειναι οι φοτο????προχωρας?